AKKERTJES -a- Dc opmarsch der Duitsche troepen aan het Oostfront. Het bevel tot oprukken is gegeven. Over een rivier heeft de vijand de brug vernield, doch zware houten balken banen den weg voor de gemotoriseerde afdeelingen. (Atlantic-Holland) Het Italiaansche iveermachtbericht Activiteit in Oost-Afrika Luchtaanvallen op vlootbassis La Valetta Engelsche bommen op Napels, Palermo en Ragoesa ROME. 1 November. (Stefani). Het Italiaansche weermachtbericht van heden luidt: Gistermiddag hebben onze jachteenheden ten Zui den van Sicilië een formatie vijandelijke bommen werpers opgevangen en aangevallen, die op geringe hoogte vlogen. De vijandelijke toestellen verspreiden zich, een hunner werd "neergeschoten, een tweede zag men in brand vliegen. Gister- en vannacht hebben Britsjhe vliegtuigen bommen geworpen op Licata, Palermo en Napels en in ^e omgeving van laatstgenoemde stad: weinig be langrijke schade en eenige branden, die terstond on derdrukt werden, eenige gewonden onder de bevol king. In Noord-Afrika werden eenige vijandelijke elemen ten, die onze stellingen trachtten te naderen aan het front van Tobroek krachtig teruggeslagen. De artil lerie vuurde op verdedigingsinrichtingen der sterkte. Duitsche bommenwerpers hebben Tobroek aangeval len, evenals vliegvelden en colonnes auto's van den vijand ten Oosten van Mersa Matroe. Duitsche ja gers hebben twee vijandelijke toestellen neergescho-, ten Een van onze jagers heeft een vijandelijk vlieg tuig gedwongen te landen in de nabijheid van Barce: de inzittenden werden gevangen genomen. In Oost-Afrika voortdurende activiteit op verschil lende plaatsen van het gevechtsterrein van Gondar. HET ITALIAANSCHE WEERMACHT- BERICHT VAN ZONDAG. ROME. 2 November. (Stefani). In zijn weermacht- bericht no. 518 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend' Eenige vijandelijke vliegtuigen hebben vannacht ge vlogen boven de zóne van Ragoesa (Siciliël en boven Castetlammare di Stabia. Het aantal slachtoffers is uiterst gering en de aangerichte matericele schade onaanzienlijk. Noord-Afrika: Tijdens luchtaanvallen op Cyrenaica werden vier Britsche vliegtuigen neergeschoten. Oost-Afrika: Het luchtdoelgeschut van de vesting Oualag heeft een vijandelijke machine neergehaald. Een tweede toestel werd getroffen door het lucht doelgeschut van de vesting Culquabert en stortte brandend neer binnen onze linies. De officier-bestuur der, een Zuid-Afrikaan, commandant van het eska der dat den aanval uitvoerde, werd uit de vlammen gered en krijgsgevangene gemaakt. In den nacht van™ November hebben formaties Italiaansche bommenwerpers de vlootbasis La Valetta op Malta aangevallen alsmede het vliegveld Tavene- zia op Malta. De Wilh^lmstrasse! Roo$cvelf s doeleinden onthuld Het A N P meldt: „Met deze verklaring is het leu gengebouw van Roosevelt definitief ineengestort" zoo uitte men zich Zaterdagavond in de Wilheimsfrasse over de politieke be'eekenis en de draagwijdte der beide officieele verklaringen van de Duitsche rijks- regeering. In poirtieke kringen van de rijkshoofdstad consta teert men nog eens dat met de verklaring van de Duitsche rijksregeering inzake de beide Amerikaan- sche torpedojagers „Greer" en Kearny", Roosevelt's doeleinden .definitief onthuld zijn om het Amerikaan- sche volk voor'den oorlog rijp te maken en de wereld wijs te maken dat Duitschland de Ver. Staten heeft aangevallen. Deze poging, zoo zegt men- hier, is daar mede voor goed mislukt. Ook Roosevelt's manipula- - ties, die geen ander doel najagen dan om met be hulp van plompe vervalschingen vasten voet in Zuid- Amerika te krijgen, zijn daarmede naar Quitsche op vatting definitief ineengestort. De middelen, waar mede de president van de Ver. Staten zijn duistere ai- persingspolitiek tegen de Zuid-Amerikaansche staten voerde, zijn in Berlijnsche politieke kringen voldoen de bekend. Men herinnert hier in dit verband nog eens aan de bekende vervalsching der documenten van Patagonië, aan de vervalsching van den brief van Belmonte en aan het beslag leggen op koeriers stukken in Zuid-Amerikaansche staten onder inscha keling van Roosevelt's handlanger en misdadiger Ta- boiöa. wiens nieuwste werk die beruchte landkaart is 'over een z.g indeeling van Midden- en Zuid-Amerika door Duitschland. welke landkaart in een der beide officieele verklaringen van de rijksregeering even eens ais een grove vervalsching aan de kaak is ge steld. Ook in de bewering dat de Ver Staten een tweede document zouden bezitten, waaruit blijkt dat Duitsch land na afloop van den oorlog voornemens is alle godsdiensten te verbieden, ziet men in Berlijnsche officieuze kringen de plompe en leugenachtige po ging om eenerzijds het bondgenootschap te verdoeze len dat de Ver. Staten met het bolsjewisme verbindt, anderzijds de geheele wereld te mobiliseeren en wel met het doel het verzet der. Christenheid tegen Roo sevelt te breken, die voor dit bondgenootschap der Ver. Staten met het moederland der godloochenaars verantwoordelijk is. De beoordeeling der beide officieele Duitsche ver klaringen in Berlijnsche politieke kringen kan in het kort als volgt wordenNsamengevat: Roosevelt's doel einden zijn daarmede onthuld en al zijn pogingen om het Duitsche rijk te provoceeren zijn mislukt Reeds 'sterven zonen van de Ver. Staten voor Roosevelt's particuliere belangen, welke niet de belangen van het Amerikaansche volk zijn. Hoe het ook gaan mag. Roosevelt zal geen jota wijzigen aan den zegetocht tegen het bolsjewisme, evenmin zal hij den ondergang van Engeland tegenhouden, doch veeleer zal hij de zonen van de Ver. Staten ooofferen en wel voor de belangen der Joodsche kapitalisten in Wallstreet en Londen. De rijksregeering heeft gesproken. Haar ver- klaringeh zijn onweerlegbaar. Roosevelt is gevonnist- Roosevelt's strijd om den. oorlog, welks regisseur de president en ziin Joden zijn, is daarmede ten einde. De Braztltaansche raad voor immigratie en kolonisatie heeft besloten visa te weigeren a«n ooriogsvluchtelingen van elke nationaliteit die Brazilië wilen binnenkomen. (Stefani) Hoofdredacteur R. W. P. Pecrcboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur C. J. van Tilburg, Heemstede. Duitsche troepen verbreken tweede verdedigingsstelling op de Krim. Aantal gevangenen tot 27.000 gestegen Het D.N.B. deel^mede: Zooals reeds gemeld, hebben Duitsche troepen Zaterdag. Simferofol, de hoofdstad van de Krim, ingenomen. Overal waar de bolsjewisti sche achterhoede in krachtige versterkingen den Duitschen opmarsch trachtte te stuiten, werden die versterkingen doorbroken. Achtervolgingsafdeelingen drongen diep in de vluchtende bolsjewistische troepen .<joor, waarbij de bolsjewisten zware verliezen leden. - Nader meldt het D.N.B.Na de doorbraak van de Duitsche troepen dpor de eerste taai verdedigde stel ling der bolsjewisten in het Noordelijke gebied van Perekop. den toegang tot de Krim. is het op 27 Octo ber na zeer zware gevechten, welke tien dagen heb ben geduurd, op een terrein, dat in het geheel geen dekking bood, ondanks zeer zwaar vijandelijk artil lerievuur en zeer hevige afweer uit de lucht gelukt door 3e tweede stelling, die van zeer vele mijnen was voorzien, heeti te breken. Het aantal gevangenen, dat totdusver in dit gevechtsgebied 12.000 bedroeg, is tot 27.700 gestegen. Een onoverzienbare hoeveelheid oor logsmateriaal viel hierbij in Duitsche handen. Blijkens een D.N.B.-bericht uit Stockholm publiceer de de bolsjewistische radio op 2 November des avonds een bericht van den Tass-correspondent, waarin o.a. gezegd werd: „In alle sectoren van het Westelijk front rukken de Duitschers op. Den geheelen dag heeft de vijand ons met zwaar artillerievuur bestookt." In een uitzending van de bolsjewistische radio in den nacht van Zondag op Maandag werd gezegd: „Le ningrad heeft totdusver nog nooit een zoo sterken vijand gehad als die, welke thans voor de poorten staat. Nog nooit heeft Leningrad zich zoo in gevaar bevonden als juist nu." Optreden der Finsche luchtmacht Drie motortorpedobooten der bolsjewisten tot ontploffing gebracht HELSINKI. 2 Nov. Het D.N.B. deelt mede: Naar het officieele Finsche persbureau meldt, hebben de Finsche luchtstrijdkrachten op 31 October wederom den Moepmanskspoorweg ten Noorden van Karhumakï gebombardeerd en emplacement, stations en transport treinen getroffen. Ook vijandelijke troepenkampen werden gebombardeerd en beschoten. Op het Onega- meer zijn vijandelijke vaartuigen bestookt. Zaterdag hebben Finsche vliegtuigen een aanval gedaan op vijandelijke schepen in het Oosten der Finsche Golf. Een sleepboot geraakte in brand, twee wachtschepen werden stuurloos gemaakt. Drie mo tortorpedojagers werden tot ontploffing gebracht. Een vijandelijke torpedobootjager en twee kanonneerboo- ten, die te hulp snelden, werden eveneens onder vuur genomen. Op het dek der kanonneerbooten werden talrijke matrozen getroffen. Een der booten geraakte in-'orand en werd stuurloos. Bij Lempaala .werden twee kabelballons en een bommenwerper neergeschoten. Boven de Finsche Golf hebben Finsche jagers een vijandelijk jachttoestel neergeschoten. Een Finsche machine keerde niet terug. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland «Zes toestellen verloren gegaan BERLIJN. 2 Nov. (DNB) In den nacht van 1 op 2 November is een aantal Britsche vliegtuigen het Xoord-Duitsche kustgebied binnengevlogen en heeft lukraak bommen laten vallen. Er werd geen mili taire sohade aangericht. Volgens een DNB-bericht uit Stockholm erkent een communiqué van het. Britsche ministerie van luchtvaart, gepubliceerd door .den Londenschen be richtendienst. dat zes van da bommenwerpers, die in den nacht van 1 op 2 Nov., naar Duitschland ten aanval waren getrokken, niet zijn teruggekeerd. Voorts meldt het DNB nog uit. Berlijn, dat sterke: Duitsche afweer aan het Kanaal Zaterdag twee Brit sche bommenwerpers heeft neergeschoten. Alvorens de Britten de kust hadden bereikt, werden zij door het vuur der Duitsche marineartilledïe aangegrepen en vernietigd. Een andere Engelsche bommenwerper kreeg een zoo zwaren treffer, dat hij terstond daalde en in de nabijheid van een Duitsche kustbatterlj een noodlanding moest maken. Verder meldt het DNB dat Britsche vliegtuigen verscheiden aanvallen ondernamen op een Duitsch konvooi op de Noordzee. Het afweervuur dwong de Britten zich te verwijderen. Een Engelsoh vliegtuig werd daarbij neergeschoten. Ineunoe geeft een overzicht van den politiehen toestand Rede in het parlement ANKARA 1 November (D. N. B De Turksche pre sident Ismet Ineunoe hééft heden in het parlement een uitvoerige overzicht over den pohtieken toestand Eege- vcn. waarin hij allereerst uitdrukking gaf aan de vrees, dat de oorlog zich nog verder zou uitbreiden. Ten aanzien van de betrekkingen tot Duitschland zeide Ineunoe: onze betrekkingen tot Duitschland werden op de zwaarste proef gesteld tijdens de gebeurtenissen op den Balkan. Op dat oogenblik heeft, het eminente staatshoofd van het Duitsche rijk, Hitler, die onze belangen en onze onrust zag en ten volle begreep, In een persoonlijke bood schap. tot mij gericht, zijn vriendschap voor ons land tot uitdrukikng gebracht. Het antwoord, dat Ik hem met goedkeuring der regeering zond en de daarop volgende nieuwe wisseling van boodschappen, hebben een atmos feer van wederzljdsch vertrouwen geschapen, die ten grondslag heeft gelegen aan het Duitsch-Turksch verdrag van 18 Juni. Hierop zou ik met groote voldoening willen wijzen. De Duitsch-Turksche betrekkingen hebben zich sedert dien ontwikkeld in een door niets verstoorde vriend schap. Nadat ae president had verklaard, dat Turkije zijn ver plichtingen. voortvloeiend uit het bondgenootschap jegens Engeland wenschte trouw te blijven, zeide hij verder: onze buitenlandsche politiek, die ook verder zal steunen op dezelfde grondslagen van verdediging en onschend baarheid, beschouwt de trouw aan verplichtingen als het eenig beginsel, dal overeenkomt met het karakter van het Turksche volk. de belangen van het algemeen en de Internationale moraal. De politiek, die ik u heb verdui delijkt. ontspruit aan de geographlsche positie van ons land en de eigenaardige ontwikkeling van den oorlog. Deze politiek komt tot uitdrukking in loyaliteit, die thans over al moet worden aanvaard en als zoodanig naar waarde geschat moet worden. Onafhankelijk, sterk en meester over eigen handelingen, daagt Turkije niemand uit. Wij hebben er recht op te vertrouwen, dat de oogmerken van de politiek van ons land naar hun werkelijke waarde worden beoordeeld. Bij onze betrekkingen tot het buiten land zullen wij onze politiek steeds in duidebjken en loyalcn vorm voeren en eerlijk aan onze verplichtingen voldoen. Wij zullen onder geen enkel beding een daad van geweld dulden. Ons.eenig geluk is nuttig te zjjn voor het vaderland. Vier doodvonnissen in liet Protectoraat - PRAAG. 1 November (D.N.B.) Wegens voor bereiding tot hoo*:i erraad en sabotage zijn op 31 October vier personen door liet standgerecht te Praag ter dood veroordeeld. De vonnissen zijn vol trokken. De vier personen waren lid van een Tsje chische weerstandsgróep, die zich in het bijzonder bezig hield met daden van sabotage en brandstich tingen. Een hunner had bovendien volkomen on schuldige onderdanen van het proctoraat van mede plichtigheid beschuldigd. - Rede van De Valera „Verdediging tegen iederen aanvaller" BERLIJN. 3 November (D.N.B.) Do lersche minister-president De Valera heeft in een rede in Tralco verklaard: „Het*eenige schild dat wij hebben om ceil aanval af te weren is de mogelijkheid ons tot liet laatste tegen iederen aanvaller, wie het ook moge zijn, te verdedigen. Het is mogelijk dat het einde van den oorlog ons vindt als vrij volk of als een volk van Heloten, dat voor talrijke generaties zal zijn veroordeeld zijn lot te 'dragen. De. natie moet daarom liaar zonen organiseeren en opleiden. Nog nooit tevoren was- het zoo noodzakelijk in ons zelf vertrouwen te hebben en alleen op ons zclCte vertrouwen". GENERAAL WAVELL TE SINGAPORE. BERLIJN, 2 Ndv. Naar de Britsche Berichten dienst meldt, is generaal Wavell Zondag per vliegtuig te Singapore aangekomen. Hij zal besprekingen heb ben met den Britschen bevelhebber in het Verre Oos ten, Brooke-Popham, en den commandant der strijd krachten in China, Layton. Du'tsche luchtaanval op Birkenhead Installaties aan de Mersey getroffen Het D.N.B. meldt: Een sterke afdeeling Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den nacht van Zaterda; op Zondag de voor den oorlog belangrijke ravitail- leerlngshaven Birkenhead met brand- en brisant bommen bestookt. Op de installaties aan de Mersey werden talrijke treffers geplaatst, waardoor branden uitbraken. Andere gevechtsvliegtuigen hebben havenwerken en fabrieken te Cardiff gebombardeerd. KORT 'NIEUWS. Associated Press meldt uit Welingelichte kringen te Washington, dat een nieuw belastingprogram in voor bereiding is, dat waarschijndijk nog voor de Kerstmis naar het congres zal worden gestuurd Het belastingfcrogramma, dat onlangs door het congres is goedgekeurd, dat voorziet in een opbrengst van 31.4, milliard dollar, zinkt tegenover het nieuwe, dat voorziet in een opbrengst van zes mil liard dollar in het niet. Het nieuwe program dient voor h verblijden van een inflatie en voor het financieren van de bewapeningsuitgaven. (D. N. B.) La Gomera. een der Canarisehe ejlanden, is door hevig noodweer geteisterd. In vele dorpen heeft de overstroo- ming buitengewoon groote schade veroorzaakt. Volgens het voorloopig onderzoek worden twaalf personen ver mist. (D. N. B.). Bij herstelwerkzaamheden aan een straat te Wal- lachisch-Meseritsch (Tjechië) troffen werklieden onder het wegdek elf waardevolle standbeelden aan. Volgens een deskundige zijn deze werken afkomtslg van Italiaansche meesters uit het eind der 17de eeuw. (A. N. P.). Uit het museum te Barcelona is een schilderij ge stolen van Mariano Fertuny, voorstellende den opmarsch naar Tanger, dat hij geschilderd heeft in i860 tijdens den veldtocht in Afrika. Het door de politie ingestelde onder zoek heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. De waar- Je van het schilderwerk wordt geraamd op 10.000 peseta's. (Stefani). In de mijn Brazeau in de provincie Alberta (Canada) zijn door een ontploffing twee mijngangen ingestort, waardoor meer dan dertig mijnwerkers bedolven en waarschijnlijk gedood zijn. Tot dusver zijn drie lijken geborgen. (D. N. B.). Het D.N.B. verneemt uit Hyde Park, 3 Novem ber: De Canadeesche minister-president Mackenzie King is Zaterdag hier aangekomen om met president Roosevelt besprekingen te voeren. Zondagavond is Mackenzie King weer naar Ottawa vertrokken. Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekenmgen van F Wagner) 47. Na de Storri Een toelichting op enkele distributiemaatregelen De wijziging- der schoenendistributie Het A. N. P. meldt: Uit den aard dient men zuinig te zijn met den voorraad schoeisel, zoodat het een eisch is, dat dit uitsluitend wordt gedistribueerd onder hen, die er werkelijk behoefte aan hebben- Dat de te distribueeren hoeveelheid gering is, weet iedereen, maar toch heeft niet ieder het juiste be grip ervan. Dat de distributie rechtvaardig moet zijn wordt erkend, doch de juiste consequenties worden, indien het hen persoonlijk aangaat, dikwijls min der juist aangevoeld. Sommigen, die afgaan op den indruk dien de etalages der schoenwinkels maken, veronderstellen, dat er eigenlijk nog meer dan ge noeg is. Natuurlijk is dit dwaasheid, want dan zou den de distributieautorteiten, die de magazijnvoor- raden kennen, er toch werkelijk niet zooveel zorgen moeite voor over hebben om een dusdanige regeling te treffen, dat alleen in de dringendste ge vallen wordt voorzien. Of het dan zoo moeilijk is, een dergelijke rege ling te treffen? De ambtenaren van den distributie- dienst kunnen daarover een boekje opendoen. De ambtenaren moeten al hun kennis te baat nemen, om met het karig aantal schoenenbonnen zóó te woekeren, dat zij. die er het hardst aan toe zijn, het eerst in aanmerking komen, en dat niet de bru- taalsten er mee gaan strijken. Desondanks is het practisch onmogelijk de distributie van schoenen, die nu eenmaal niet, zooals suiker, per pond ver kocht worden, zoo te verdeelen, dat iedereen tevre den is. Men is er echter voortdurend op bedacht de distributiebepalingen zoo doeltreffend mogelijk te maken. Hiervan is de herziene regeling die thans gepubliceerd wordt, een nieuw bewijs. Want al krijgt men bij oppervlakkige lezing den indruk, dat het alleen maar weer „erger" geworden is, inder daad zal het resultaat zijn, dat beter dan tot dus verre gezorgd kan worden, dat de bonnen worden uitgereikt aan hen. die er werkelijk aanspraak op mogen maken. Het heeft geen zin de zaken beter voor te stellen dan ze zijn. Er Is te weinig schoeisel om ieder die best een paar kan gebruiken een paar te verstrekken. Slechts zij, die beslist geen schoenen hebben die nog te gebruiken zijn, zullen geleidelijk geholpen kunnen worden. Degene, die een juist be grip van de omstandigheden heeft, zal het kunnen toejuichen, dat ook ten aanzien van schoeisel de touwtjes strak zijn aangehaald. Distributie Cacao Het is voor hen die de distributie moeten regelen, heel wat prettiger, eens wat royaler te kunnen zijn. en een kleine tractatie beschikbaar-te stellen. Ook dat moet vaak mondjesmaat geschieden. Toch zal menige moeder het op prijs stellen, dat zij' voor haar kin deren binnenkort wat cacaopoeder met suiker ver mengd, kan krijgen. Het is natuurlijk jammer, dat niet aan ieder een rantsoen cacaopoeder £an wor den toegewezen, doch het is reeds verheugend, dat aan de kinderen wat kan worden verstrekt,» Opletten bij het koopen van kaas. Er staat nog een distributieberichtje in de courant waarop even extra de aandacht wordt gevestigd. Het betreft de kaas. Er zijn winkeliers die een merkwaardig rekensommetje hebben verzonnem Zij. zeggen: 2x20=40+ en vragen daarom voor kaas van 40+ het dubbele aantal bonnen. Dit is aardig bedacht, maar het mag natuurlijk niet. Het is goed op deze onjuiste handelwijze van enkele winkeliers te wijzen. POLITIEK WEEKPKAATJE. •s-GRAVENHAGE. (ANP) Het politiek week- praatje van Max Blokzijl, dat hij van 19.45 tot 20 uur over den zender Hilversum 2 houdt, heeft tot titel: „De ophitsers van den overkant". DISTRIBUTIE VAN BOUWHOUT 's 6RAVENHAOE. 1 November. In de op 1 No vember 1941 verschenen buitengewone Staatscou rant ls opgenomen een bekendmaking van den di recteur vq.n het rljksbureali voor hout. waarbij het verkoopen en afleveren van bouwhout. d.i. gezaagd naaldhout, zoowel Inlandsch als buitenlandsch. zon der vergunning van genoemden directeur wordt verboden. In dringende gevallen b.v. voor herstel van schade, veroorzaakt door brand, bom- of blikseminslag of ter beveiliging tegen waterschade. Is aflevering vim bedoeld hout zonder vergunning en tot bepaalde hoe veelheden toegestaan. .Voor. nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de in de bladen opgenomen officieele publicatie, 47. De storm hield even plotseling op als hij be gonnen was. De zee werd kalmer en de ijsschots werd niet meer zo wilei heen en weer geslingerd. Eindelijk durfden Hein en Barrabas elkaar los te la ten. Zc kropen maar dicht tegen elkaar aan om nog een beetje warmte te heb ben. Nergens was meer land te bekennen en het enige wat ze nog hadden kunnen redden was één der stok ken en de helm van Barrabas. Verder waren ze alles kwijt. Hein zette de slok overeind en hing de helm er bovenop Misschien zou er nog een wonder kunnen gebeuren. Waardoor ze gered zouden worden. Maar geen van beiden geloofden ze nog aan redding. Ze hielden zich goed. maar durfden elkaar niet aan te kijken. Moest dit nu het einde zijn van hun grote avontuur? Dan hadden ze toch beter kunnen vallen in de strijd! Want om zo maar, zonder iets te kunnen doen te moeten wantten op het einde, was toch wel het allerergste wat hun kon overkomen.... En toch nu de nood hel hoogste gestegen was, was de redding nabij. Want Jan, de walrus, had de storm zien aankomen en had dadelijk aan de twee dappere kleine kerels re ten denken, die hu aan de kust had achtergelaten. En vlug hij maar kon, waarschuwde hij een grote vis, die tegenkwam. Deze beloofde dadelijk op weg te gaan om i krekel en een mier op een ijsschots te zoeken en te h pen. En toen de storm uitgewoed was, zag hij ze al hi gauw voor zich uit drijven. Maar Barrabas cn Hein wist niet dat die monsterachtige grote vis, die daar nt toe kwam zwemmen door Jan was uitgestuurd om hen redden. Ze hielden elkaar" wanhopig vast; Barrabas. melde een vaarwel en ook Hein Was er vast van overtuij dat nu het einde was gekomen! Telegram van Rijkscommissaris aan dr. Gerhart Hauptmann 's-GRAVENHAGE, 1 November. Rijkscommissaris, rijksminister Seyss-Inquart, heeft aan dr. Gerhart Hauptmann, te Agnetendorf, het volgende telegram gezonden: „Zeer geachte heer Hauptmann, Gistermiddag is uw „Florian Geyer" in den Haag door de „Bochumer Bühne" opgevoerd. Het werk, .zoowel als de opvoering vormden een grootsche de monstratie van Duitsche kunst. Het speet mij harte lijk. dat gij niet aanwezig kon zijn. Met mijn beste wenschen voor uw welzijn en eerbie dige groeten aan uw echtgenoote, w.g. SEYSS-INQUART. Reichsminister." Britsche luchtaanvallen op Nederland Drie dooden 's-GRAVENHAGE, 1 November. In den afgeloo- pen nacht is een aantal Britsche vliegtuigen boven Nederland verschenen en heeft brand- en brisant bommen omlaag geworpen. De meeste bommen zijn op het vrije veld of in de rivieren gevallen, zonder schade aan te richten. In een plaats in Noord-Holland zijn evenwel twee huizen vernield. Verder is een boerderij door een bri santbom vernield. Van de burgerbevolking werd een man en twee vroywen gedood. Bovendien is een dertigtal huizen meer of minder zwaar beschadigd. In de vernielde boerderij zijn een koe en vier paarden gedood. GOUWLEIDER FOKSTER IN ONS LAND. 's-GRAVENHAGE, 1 November Hedenochtend is gouwleider Forster. rijksstadhouder van Danzig, te 's-Gravenhage aangekomen. Namens den Rijkscom missaris werd hij op het station Staatsspoor ontvan gen door den commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden Schmidt, waarna hij een bezoek heeft gebracht aan den Rijkscommissaris en den bevelheb ber der weermacht in Nederland. Zooals reeds is medegedeeld, zal gouwleider For ster een bezoek brengen aan een aantal Nederland- sche steden en zal hij Dinsdag a.s. het woord voeren op een groote bijeenkomst der N.S.D A.P. te Arnhem. (A.N.P.) Gratificaties aan personeel 's-GRAVENHAGE. 1 Nov. Het college van rijks- bemiddelaars verzoekt opneming van het volgende; Ten einde werkgevers, die in het nog loopende deel van het jaar 1941 aan hun personeel een gratificatie wenschen toe te kennen, in de gelegenheid te stellen dit voornemen zonder verderen omslag te kunnen uit voeren. heeft het college van rijksbemiddelaars beslo ten om hiertoe een algemeene vergunning te verlee- nen. zoodat voor dit doel geen afzonderlijke aanvra gen behoeven te worden ingediend Volstaan kan wor den met een kennisgeving aan het college van rijks- bemiddelaars, dat men van deze algemeene vergun ning gebruik heeft gemaak, onder vermelding van de op het aeval betrekking hebbende bijzonderheden. De thans verleende algemeene vergunning is echter aan eenige beperkingen gebonden, die niet uit het oog mogen worden verloren. Allereerst bepaalt haar werkingsduur zich tot het nog overblijvende gedeelte van dit iaar. zoodat er na de jaarswisseling geen ge bruik meer van mag worden gemaakt. Bovendien is ook een limiet gesteld voor den omvang der gratifi catie, die niet meer mag bedragen dan een week loon of een kwart van het maandsalaris Eindelijk mosen van deze vergunning alleen gebruik maken de werkgevers, die niet reeds eerder in den loop van dit jaar aan hun personeel een gratificatie toekenden. Mochten zich gevallen voordoen, waarin reeds een gratificatie is toegekend die minder bedroeg dan een week loon of een kwart maandsalaris, dan staat, het den werkgever vrij om alsnog vóór het einde van het iaar hierop een aanvulling te verleenen. totdat in to taal het bedrag van een week loon of een kwart maandsalaris zal zijn bereikt Een zoodanige aanvul ling wordt geacht begrepen te zijn onder de thans van kracht geworden algemeene vergunning, zoodat hiervoor geen speciale machtiging wordt vereïseht. Dit is uiteraard wel het geval ten aanzien van alle gratificaties, die buiten de grenzen van de algemeene vergunning vallen. (A.N.P.) E. A. VAN GENDEREN STORT BUITENGEWOON IIOOGLEERAAR. DELFT, 1 November. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescherming is de heer E. A. van Genderen Stort benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de afdeeling der weg- en waterbouw kunde om onderwijs te gevqn in den bruggenbouw en de leer van belangrijke ijzerconstructies. Distributie van Boter 's GRAVENHAGE, 1 November. De secreta ris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend met betrek king tot de distributie van boter: Bij velen blijkt ten oprechte de opvatting te zijn ontstaan, dat het boterrantsoen voor dé nieuwe pe riode van 2 tot en met 2 0 November a.s. zou zijn verminderd. Deze opvatting is onjuist, daar het rant soen ongewijzigd is gebleven. Bij het inwisselen van 'de oude boter- en ver- kaarten tegen nieuwe werden voor elke heele kaart twee nieuwe kaarten uitgereikt, welke weliswaar tezamen op één blad kunnen voorkomen, doch dan twee maal de nummers 51 tot en met 53 dragen. Voor het tijdvak van 2 tot en met 2 0 November zijn de bonnen 51 en 52 geldig verklaard, welke elk recht geven op 125 gr, boter. Aangezien houders van heele boterkaarten en heelé vetkaarten thans het dubbelen aantal kaarten hebben ontvangen, hebben deze dus twee bonnen 51 en twee bonnen 52 ter be schikking, waarop in totaal 500 gr. boter kan--wor den 'gekocht, hetgeen overeenkomt met het oude rantsoen. Bonnen 1/20 rantsoen boter. Destijds zijn bonnen gemerkt 1/20 rantsoen boter uitgegeven. De betrokkenen hebben deze bon,nen wederom moeten inleveren bij do distributiedien sten, aangezien het niet in de bedoeling lag' deze bonnen in omloop te brengen. Thans blijkt echter, dat er bonnen van deze soort in omloop zijn. In verband hiermede wordt er de aandacht op geves tigd. dat deze met 1/20 rantsoen boter gemerkte bonnen niet geldig zijn en 'dan ook niet door de distributiediensten worden ingewisseld tegen gel- -dige rantsoenbonnen. KORT NIEUWS. De Haagsche politie heeft op één dag tien rijwiel- dieven gearresteerd. De jongste van hen was 15 iaar, de oudste 71. De Kerstvacantie aan de Technische Hoogeschoot te Delft zal beginnen 20 December en eindigen 10 Januari 1942. De 10-jarige V. H. Knapper te Nieuwolde was Zaterdagmiddag in de schuur bij de hoeve aan het spelen. Plotseling sloeg de aandrijfriem van de dorschmachine los Het ventje werd geraakt en moest met. zware verwondingen naar het Academisch zie kenhuis tc Groningen worden overgebracht. Zijn toe stand is ernstig. i Verkouden? Neem een "AKKERTJE" en kruip vroeg onder de wol. Dan slaapt U rustig en lien legen één zijl ge morgen beierI helpen direct (Adv. Ingez. Med.) Op wacht In een plaats in het Oosten van ons land is een kabelwacht ingesteld. Onverantwoordelijke Neder landers, aangetast door de beruchte Engelsche ziek! meenden door het vernielen van kabels de Duitse) overwinningen te kunnen veranderen in Engelse! zegepralen. Het eenige resultaat is dat de burgers der stad waicht worden gezet bij de kabels om deze te be'sche men tegen verdere aanslagen van verdwaasde lan: genooten. In een plaats in het Oosten van Europa staan <k Nederlanders op wacht. Neen, niet op ..kabelwach: want deze landgenooten vormen een zeer groot co: trast met de „dapperen", die, in plaats van de wap; nen op te nemen en den strijd} aan te binden tegen h: bolsjewisme, zich onledig houden met het plegen va sabotagedaden. Deze landgenooten daar in het Oosts van Europa wapenbroeders van- de zegevierend Duitsche soldaten, zijn van een ander, beter gehalti het zijn Nederlandsche nationaal-socialisten van c daad. goede vaderlanders, kerels uit een stuk die g> leerd hebben zich in te zetten voor de groote ide zelfs al riskeeren zij daarmede hun leven. Die landgenooten daar in het Oosten, zij geven h voorbeeld en indien u werkelijk uw vaderland li hebt. betrekt dan,'evenals zij de wacht in het Ooste: Help dan mede het communisme vernfetigen, strijd dan met Duitschland tegen het bolsjewisme, meldt dan aan en treedt in de gelederen van het Vrijwllli gerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te Da Haag. HOOFDKWARTIER VAN HET VRIJWIL LIGERSLEGIOEN NEDERLAND. VAN EEN WISSEN DOOD GERED. Te 's-Gravenhage heeft zich in een woning aan d Wateringsche straat een geval van gasvergiftigir, voorgedaan, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. Ee man. wiens vrouw in het ziekenhuis ligt, moest zij kinderen resp. 4 en 6 jaar oud. achterlaten om ee boodschap te gaan doen Hij vroeg een buurvroui een oogje op de kinderen, die op straat speelden, houden en liet de buitendeur open. Toen hij na ongeveer twee uur terugkwam, wa de kinderen niet. meer op straat en was de deur ge sloten. Hij vond hen in bewusteloozen tóestand de keuken op den grond liggen, terwijl van het g stel de kranen open stonden De kinderen zijn naar het ziekenhuis vervoerd, waa; zij tot bewustzijn werden gebracljt. Hun toestand gelukkig niet levensgevaarlijk. Burgemeestersbenoemingen Be besluit van den secretaris-generaal van het de partement van binnenlandsche zaken, is H. Leenst'ri met ingang van 1 November 1941, opnieuw tot burge meester van de gemeente Wijhe benoemd: is J. H. Roekema, met ingang van 10 November 1941 tot burgemeester van de gemeente,Zuidlarcn benoemd is J. H. A. Gualtherie van Weezei, met ingang va: 10 November 1941, tot burgemeester van de gemeen!) Westerbork benoemd; is H. Cool, met ingang van 10 November 1941, burgemeester van de gemeente Gieten benoemd: is G. Bisschop, met ingang van 10 November 1941 tot burgemeester van de gemeente Schoonebeek be noemd; is S. J. van Royen. met ingang -van 10 Novemba 1941 tot burgemeester van de gemeente Sleen be noemd; is H. R. Bruininga, met ingang van 10 Novemba 1941. tot burgemeester van de gemeente Roden be noemd, (A.N.P.) Bunkerstelling doorbroken - teruggeslagen divisiesi Steunt de Nederlg,ndsche ambulance v. h. Oostfront, Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhagi adio JAxupiamma DINSDAG 4 NOVEMBER 1341. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.M Gramofoonmuziek. 7.15 Boerenland in boek en kranl. 7.31 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgvmnastiek. 3.00 B. N. 0. Nieuwsberichten 3.15 Politiek weekpraatje (opn.). 8ü Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramo foonmuziek 10 00 Pianovoordracht. 10.30 Zang met piatie begeleidingw en gramofoonmuziek. 1100 Voor de-vrouw. II 20 Sylvestrc-trio 12 00 Boyd Bachman en zijn orkest. 12.40 Almanak 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 13.00 Altviool en piano. 13.30 Schrammelkwartet en solist. 14.00 Gramofoonmuziek. 14.30. Lichte toets. 15.M Pianovoordracht. 1R.00 Bijbellezing. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de Jeugd 17 00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. 0, Nieuws-, economische- cn beursberichten. 17.30 Omroep orkest. en solisten (opn.). in.00 Voor de plattelandsvrouw. 1815 Herfstpotpourri (opn). 18.55 Gramofoonmuziek. 19.0') Actueel halfuurtje 19.30 Orgelconcert en zang. 20.00 Gra mofoonmuziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-CentralM die over een lijnverbinding met de studio beschikken). .30 Gramofoonmuziek. 20.45 Viool en cello. 21.00 Alt, vlooi cello. 21.30 Gramofoomuzlek. 21.45 B. N. O. Nieuwsbe- irchten. 22.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Economie News from Holland" of Gramofoonmuziek. 23.00—24.(0 Amusementsorkest, het kleine Omroepmannenkoor ea solisten (opn.). HILVERSUM II, 301.5 M. G.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.M Gramofoonmuziek: 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. 0. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Voordracht. 11.00 Zanl met pianolbegeletding en gramofoonmuziek. 11.40 Gramo foonmuziek. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Amuse- menstorkest. Klaver Drie en gramofoonmuziek. 14 00 Om roeporkest. solist en gramofoonmuziek. 15 30 Voor de zie- aen. 16.00 „Muziek uit het land van de rijzende zon", mu- ziekfolkloristtsche voordracht (met gramofoonmuziek). 16.30 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economi sche- en beursberichten. 17.30 De Melodisten en soliste. 18.15 Causerie „Volkskunst In Nederland". 18.30 Orgel concert. 18.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voor- breid door de N. S. B.). 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Re portage. 20.00 Gramofoonmuziek. (Vanaf 20.15 alleen voof de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met d» studio beschikken). 20.15 De Romancers cn solist. 21.00 Grs- mofoonmuzle^ 21,15 j<iaas van Beeclc en zijn orkest. 21.4f B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weermachtsbcricht. 22.10—22,15 Avondwijding,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2