AGENDA Herfstgeti j. Italiaansch weermachtsbericht Aantal dooden te Brindisi tot 96 gestegen. Britsche aanvalspogingen aan het front van Tobroek verijdeld. ROME. 11 November (Stefani). Het 527ste commu niqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In den afgeloopen nacht hebben Britsche vlieg tuigen opnieuw bommen op Brindisi en Napels laten vallen. Er is eenige schade aangericht, geen slacht offers onder de bevolking. Te Napels zoowel als te Brindisi heeft de afweer een vliegtuig neergeschoten. Het aantal dooden, gevallen bij den vorigen aanval op Brindisi. is gestegen van 40 tot 96 het aantal ge wonden tot 102. Geen enkel militair object is getroffen. Aan het front van Tobroek in Noord Afrika hebben de troepen van eenige versterkte stellingen snel ge reageerd op vijandelijke aanvalspogingen: de vijand was gedwongen zich terug te trekken en leed aan zienlijke verliezen aan dooden en gevangenen. Afdee- lingen Duitsche vliegtuigen hebben herhaaldelijk de vesting gebombardeerd en vernielingen en branden teweeg gebracht. Bij een vijandelijken luchtaanval op Benghazi werd een woonhuis beschadigd; onder de Mohammedaansche bevolking zijn vier slachtoffers te betreuren. In Oost-Afrika zijn nieuwe aanvallen op onze stel lingen te Koelkwabert afgeslagen. Een vijandelijk vliegtuig werd getroffen en stortte achter onze linies neer". Berlijn trekt conclusies uit de redevoeringen van Churchill en Roosevelt „Engeland hoopt geenszins op een vreedzame houding der Pacific-mogendheden" BERLIJN 11 November. De A. N. P.-correspondent meldt: Bij het vergelijken van Amerika's en Engeland's houding der laatste weken komt men tot merkwaardige, zij het niet nieuwe of verrassende conclusies, zoo meende men ln de Wilhelmstrasse naar aanleiding van de jongste rede voeringen van Roosevelt en Churchill. Van Engelsche zijde stelt men het voor alsof een oorlog ln de Pacific onver- mi,jdelijk en direct op handen zou zijn, terwijl men in Amerika besprekingen met Japan voert. Na het optreden van het kabinet Tojo verkondigde men in Londen dat zulks oorlog beteekende. In Amerika stelde men eenvou dig vast dat Koeroesoe naar Washington zou komen om de hangende onderhandelingen over het doode punt heen te helpen. Thans komt Churchill zonder eenige aanleiding en ter wijl Koeroesoe nog onderweg is in zijn rede in Mansion House mededeelen dat „mocht Amerika met Japan in een oorlog verwikkeld raken, de Engelsche oorlogsverklaring aan Japan binnen het uur zou volgen". Het is hier weer als overal, zoo constateert men hier, van Polen af lot de Sovjets toe: Engeland zal helpen, als de anderen maar den oorlog verklaren, doch als die anderen dan in den strijd ten onder gaan steekt Engeland geen vinger uit om hen tehelpen. Churchill hoopt nog op het gezonde verstand der Japansche staatslieden, zoo zeide hij ln zijn rede, en hij voegde eraan toe dat Japan met zijn staalproductie van 7 mil Hoen ton per jaar, toch niets tegen een Amerikaansche staalproductie van jaarlijks 90 millioen ton zou kunnen uitrichten. Doch de Engelsche premier hoopt geenszins op een vreedzame houding van de groote Pacific-mogendheden en haakt er integendeel naar dat Amerika in den oorlog zal gaan. HIJ verzwijgt daarom dat de Amerikaansche produc tie nog niet eens genoeg is voor eigen blnnenlandsch ver bruik, dat zij de vereischte hulp aan Engeland en de bolsjewisten niet kan leveren en dat de meeste leveranties de plaats van bestemming nooit zullen bereiken. Hij zweeg ook over dat andere punt dat Roosevelt zelf wel aanroer de, n.l. de enorme Amerikaansche staatsuitgaven, waardoor thans opnieuw de belastingen gevoelig moeten worden verhoogd. Op zichzelf beschouwd, als belasting- politiek, grijpt Roosevelt hter ter afwering van het drei gende inflatiegevaar naar specifiek natlonaal-soclalistische middelen. Maar toch zou het goed zijn, als het Ameri kaansche volk zich eens afvroeg waarom zijn levensstan daard eigenlijk verlaagd moet worden. Alleen ten bate i van Engeland dat niettemin zijn lot niet zal ontgaan, aldus de Wilhelmstrasse. De politiek van Churchill is er een van uitstel en afleiding van het oorlogstooneel van het Britsche eiland. Doch de oorlog zal slechts eindigen met de volle dige nederlaag van Engeland. Brandstof voorziening in geval van verhuizing Van een woning met haarden en kachels naar een woning met centrale verwarming 's-GRAVENHAGE, 11 November, De, secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat bij verhuizing van een woning, waarin met haarden en kachels wordt gestookt, naar een woning, die door middel van cen trale verwarming wordt verwarmd, de uitgereikte J- of K-kaart (voor haarden en kachels) in het alge meen niet tegen een kaart L (voor centrale verwar ming) kan worden ingeruild. In het bovenstaande ge val beschikken de verbruikers over een haard of een kachel, die zij ook in de nieuwe woning kunnen plaat sen, en is het dus niet noodzakelijk dat hun het groo- tere rantsoen voor centrale verwarming wordt ver strekt. Het plaatsen van de haard of kachel in de nieuwe woning is uiteraard niet mogelijk indien hier toe in deze woning geen gelegenheid bestaat, b.v. doordat geen schoorsteen aanwezig is. Slechts in dit geval wordt dan ook de uitgereikte J- of K-kaart te gen een L-kaart ingeruild. Hierbij wordt evenwel het aantal bonnen, dat aan de J-of K-kaart blijkt te ont breken, van de uit te reiken L-kaart verwijderd. Textieldistributie Bovenkleeding voor kinderen beneden drie jaar 's GRAVENHAGE, 12 November (ANP) De secretaris-generaal van het departement va.n Han del, Nijverheid en Scheepvaart vestigt er de aan dacht op. dat het voorschrift, dat z.g. „groote stuk ken" slechts beschikbaar zijn op een speciale ver gunning. onder gelijktijdige afglften van het voor deze artikelen voorgeschreven aantal punten, niet geldt ten aanzien van bovenkleeding voor kinderen beneden de drie jaar. Deze bovenkleeding mag. tot dat do uitreiking der textielkaarton voor deze kin deren heeft plaats gehad, op vertoon van de distri butiestamkaart van het kind. dan wel op de machti ging (md 104). afgegeven door den plaatselijken distributiedienst, of op speciale A.K. punten, worden gekocht. Na do uitreiking van de textielkaarton voor kinderen beneden de drie jaar, zal bovenkleeding voor deze kinderen uitsluitend mogen worden ge kocht op punten der textielkaart, toeslagkaart of speciale A.K. punten. Derhalve zal ook na de uitrei king van de textielkaart voor kinderen beneden de drie jaar, voor meer bedoelde bovenkleeding voor deze kinderen, geen specia.le vergunning behoeven te worden ingeleverd. Heden: WOENSDAG 12 NOVEMBER. Luxor Theater: „Königswalzer". 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Frau Luna", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Pantserkruiser Sebastopol" 2.30. 6.30 en S.45 uur. Palace: „Liefde.... streng verboden". 2, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. DONDERDAG 13 NOVEMBER. Zuiderkapel: Spr. Ds. C. J. Hoekendijk, 3 uur. Bioscoop Theaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Fa. Duym en Keur. Keizerstraat 6, Tel. 10378. Firma Begeman en Sneltjes. Kruisweg 30. Tel 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstede ls geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320 Hoofdredacteur R. YV. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur C. J. van Tilburg, Heemstede. De herfst schrijdt alle dagen voort. Meedoogenloos en onverstoord. Hij geeft ons gul van alles wat Van zoel tot koud, van droog tot nat, Gevarieerd van zonnig blauw Tot nevelig en vochtig grauw Hij haalt ook, tergend langzaam aan De kleur uit de natuur vandaan. De bloem buigt voor het laatst den kop En gèeft het maar ontmoedigd op, Het krachteloos vergeelde blad Valt overwonnen op het pad, Het groen der struiken wordt weer schraal De boom wordt al doorzichtig kaal, De wind rukt in zijn wilden draf Er nog wat dorre takken af, De eerste hagel valt omlaag, De eerste sneeuw daalt nat en traag. De nachtvorst toovert op een plas Een ruitje van het teerste glas. U hoest, ik nies; ik snuit, u kucht En beiden slaken wij een zucht, Die opwelt uit een winterteen, We gaan hard naar den winter heen, Die echter ons weer aan zijn end Een nieuw en heerlijk voorjaar zendt. P. GASUS. Leze n maakt Rijk Onder beschermheerschap van den Rijkscommis saris dr. Seyss-Inquart wordt op 15 November a.s. in het Mauritshuis te 's-Gravenhage de tentoon stelling „Het Duitsche Boek van heden" geopend. Deze tentoonstelling zal tot 25 November worden gehouden. De toegang is vrij. Hierboven het af fiche, dat voor deze expositie is vervaardigd. (Stapf-Mol) STAATSTHEATER BREMEN. Talrijke opéra-opvoeringen herinner ik mij van een goede veertig jaren geleden, toen het aloude Bremer Stadt-theater", zooals de stichting toen heette, geregeld op het podium verscheen in het Noorden van ons land. Het was vrijwel steeds de Opera serie." die volle zalen trok, want ook toen was de geheele verzorging voortreffelijk. Wat men in Groningen kent van Mozart's opera's, zoowel als die van Yon Weber, vlecht zich te samen met her inneringen aan Beethoven's Fidelio en de voor rels- gelegcnheden „btihnenfkhige" werken van Wag ner. Met operetto's, in het genre van Künnecke (KUnnecke was toen nog piepjong, maar Lehar en consorten roerden zich gqducht), zijn de Bremers nooit uitgekomen. Daarvoor waren trouwens andere gezelschappon boter berekend. Hot zijn nu wellicht die herinneringen#aan een glansrijken tijd. die mij thans tijdens de opvoering van deze operette van ICilnnecke „Der Vetter aus Dingsda" parten speelden. En ls dat te verwonderen? In plaats van de prachtige goudgloelende stem eener Leonore, of het bruisende gepassioneerde spel van een Tannhauser thans een operette-tenor, in wiens zingen men geen speciale bekoring treft, of een sopraan, die, nu ja, geheel voldoende zingt, maar waarnaar men toch niet met bepaalde bewonde- nlng luistert. Maar ik zeide reeds: de operette stelt geheel andere eisclien, en de herinnering aan die voor mij gouden dagen blijft niet meer dan her innering. Toch is er ooit in deze opvoering een belangrijk ding. dat mij dien vroegen tijd in 't ge heugen terug roept, en wel de uitnemende verzor ging van hot orkest. Zelden of nooit hoorde ik nog een operette in zulk een orkestbezetting. Dit behoeft trouwens niet te verwonderen voor Dultschland, waar de opera al een goede 100 jaar bestaat, gegroeid uit de Italiaansche. Concert orkesten als te Amsterdam kent men daar niet, al thans wat hun bestaanszekerheid betreft. Tiet orkest is daar: opera-orkest. Zooals bij ons Nederlanders het symphonieconcert onmisbaar is als beschavings element (Nederland staat, wat volmaakt orkestspel aangaat, bovenaan) zoo is dat in Duitschland meer de opera. De orkestbezetting dan dezer operette van KUn necke was tijdens deze opvoering het punt waarbij onze aandacht volledig en volgaarne verwijlde. Een prachtige sappige klank, het echte dramatische spel, de buitengewone slagvaardigheid, maar toch vóór alles die rijke veelvoudige bezetting, het zijn even zoovele dingen waarbij 't een genot is, ze te mogen hooren. Naar den inhoud is het niet onaardig, deze „Vetter aus Dingsda", maar 't verloop zie Je een beetje te vroeg reeds vooruit, en als theater is er dan verder geen spanning meer. 't Is dan de muziek, die redt. Edoch: om een paskwil van een tekst te redden, moet men een Mozart zijn. Maar die is dan ook van alle tijden en van alle landen en volken. En men kwam thans niet om Mozart, maar om zich eens te amuseeren. Daaraan hebben, naast de spelers, ook de ver zorgers der ensceneering, der kostumes. der be lichting volledig meegewerkt.. En Theodor Holterdorf had, als slagvaardig dirigent, alles vast ln handen, zoodat het operettepaard, als 't af en toe eens steigerde of er den lust toe te kennen gaf, op 't eerste teelten van den bekwamen leider zich even spoedig weer gedwee en volgzaam toonde. G. J. KALT. Voor de kinderen 55. En toch had Barra- bas niet stil gezeten,. Toen hij Hein aan de voet van de palm had achtergelaten was hij vlug op onderzoek uitgegaan, Hij was Juist door allerlei struikgewas heengedrongen toen 'n licht geritsel achter hem hem waarschuwde, dat hij niet alleen was! Uiterlijk was er niets aan hem te mer ken, maar elke spier van zijn mlerenllchaam was ge spannen. En wat hij ver wachtte, gebeurde! Een gekraak en een doffe plof achter hem deden hem vliegensvlug omdraaien. Barrabas hoor de schelle kreten en zag wat zwarts op zich afvliegen Tegelijkertijd sloeg hij toe! Nog eens en nog eens raakte hij zijn aanvallers met de volle kracht van zijn sterke po ten en toen lagen de belde aanranders bewusteloos op de grond. Nu zag hij pas, wie zijn aanvallers warenl En tot zijn grote verbazing ontdekte hij, dat ze sprekend op hem zelf geleken, uitgezonderd hun kleur en de krullen ln hun sprieten. Vaak had Barrabas horen vertellen ovei zwarte mierenstammen, die ver in het Zuiden leefden, maar hij had ze nog nooit gezien. En nu lagen ze daar Bijeenkomst N. S. Frauenschaft Rede van Frau iYIisclika Grahc Dinsdagmiddag vond in de toonoelzaal van Hotel „De Leeuwerik" te Haarlem een feestelijke bijeen komst plaats van de N S. Frauenschaft en van het Deutsche Frauenwerk Ortsgruppe Haarlem Spreek ster on dezen middag was de Gaufrauenschaftsieiterin van Südhannover-Braunschweig. Frau Mischka Grahe. In de zaal waren o.m als gasten aanwezig- de Frauenschaftsleiterin in die Nieder'ande der N.S. Frauenschaft Frau de la Fontaine, een vertegenwoor diger van den Ortskommardant, Ortsgruppenleiter M. Gerisch. vertegenwoordigsters van de B.D.M., de H.J., de N.S "O, en den Jeugdstorm. Frau Mischka Grahe begon te vertellen dat zij zelf ook „Auslands Deutsche" geweest is en wel in Rus land Als onerazan.geres had zij veel in de wereld ge reisd. Steeds was spreekster met hart en ziel Duit sche geweest. In 1917 kreeg zij opdracht het Duitsche theater in Riga te reorganiseeren Nog na den wereld oorlog was spr. in Riga geweest en zij had daar de vervolgingen van het bolsjewisme leeren kennen. In 1919 was zij met andere Duitschers op een boot naar Duitschland gevlucht. Ook in Duitschland heerschte in dien tijd het bolsjewisme. Er was revolutie in Duitschland: Duitschers schoten op Duitschers. Men kan zich niet voorstellen hoe vreeselijk het is, als menschen van een volk, van een bloecM^ op elkaar schieten. Na zeer vele moeilijkheden gelokte het Frau Grahe haar bestemming: Bronswijk te bereiken. Ook daar in het hartje van Duitschland was het niet beter dan in de groote steden. Uitvoerig schetste spr. haar belevenissen, die een schril licht wiemen op de toe standen zooals die in dien tijd in Duitschland voor kwamen. Toch waren er lichtpunten, velen hadden hun eer en hun moed nog niet verloren. Adolf Hitler heeft hen om zich verzameld onder de leuze: Duitschland ontwaak! Ook de vrouwen hadden aan dezen opbouw van Duitschland een werkzaam aandeel. In dezen strijd hebben de S A.. de S S. en de II J. zich bijzonder onderscheiden. In dien tijd was spreek ster ook Frauenschaftsleiterin en zij vertelde vele treffende staaltjes van offerbereidheid, die leden van de S!S„ de S.A., en de Hitler.iugend hebben getoond. Het is een geluk voor Duitschland dat het den we reldoorlog verloren heeft want juist door den groo- ten nood is Duitschland ontwaakt en onder leiding van den Führer opgestaan. De eenige opgave van het vrouwenwerk was toen de nationaal-socialistische mannen bij te staan en hen te helpen en te steunen om de macht in Duitschland te kunnen overnemen. Toen in 1933 de Führer Rijkskanselier werd voelden allen, dat hij de ziel van Duitschland uit den wereld oorlog had gered. Daarna kwam ook de „Frauen schaft" voor een geheele nieuwe opgave te staan Nooit zou de toestand meer zoo moeen zijn als in 1919 toen Engeland nog een jaar na den wapenstilstand de blokkade in stand hield waardoor 800.000 Duitsche vrouwen en kinderen ten gronde gingen. De afdeeling Volkswelvaart werd opgericht teneinde een herhaling hiervan te verhinderen. Van de talrijke andere af- deelingen van de N.S. Frauenschaft noemde spr. nog de speciale taak van den „Mutterdienst". Er wordt dikwijls gezegd dat in den nationaal-soclalistlschen staat de vrouwen niets te zeggen hebben. Er is echter nog nooit een tijd geweest waarin de vrnuwen zooveel in vloed hebben gehad in de zaken die haar betreffen als thans. De vlugschriften die de Engelschen over dit onderwerp uitgooien hebben dan ook slechts vreugde onder de vrouwen verwekt. Een ding weten wij namelijk beslist: als wij den ooi log verliezen dan zal het Duitsche volk ondergaan op de manier zoo als Roosevelt dat wenscht. Wij willen echter dat Duitschland leeft, dat onze kinderen leven. Wij willen van Duitschland een blok maken, aldus besloot spr., zóó hecht dat het ook de kracht heeft andere volken van Germaanschen stam ja. alle Europeesche volken, hun levensruimte te geven. Nadat Ortsgruppenleiter Gerisch de spreekster voor haar gloedvol betoog had bedankt en een „Sieg Heil" op den Führer had uitgebracht, werd de bijeenkomst besloten met het zingen van het „Deutschlandlied" en het „Horst Wessellied". „Gaspenningen" blijven geldig 's-GRAVENHAGE. 11 November Van bevoegde zijde deelt men mede: Het is den laatsten tijd in som mige gevallen voorgekomen, dat van particuliere zijde wordt overgegaan tot de uitgifte van zegels of bon nen. welke dienden ter vervulling van de functie van geld. Aangezien het gebruik van dit soort betaalmiddelen ongewenscht is te achten in verband met de bezwa ren. welke daaraan zijn verbonden, is een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van financiën en van iustitïe afgekondigd (besluit no. 206' 1941, Verordeningenblad stuk 46 dd. 10 November 1941) hetwelk de uitgifte en het gebruik van eiken vorm van zg. „hulpgeld" onmogelijk maakt, tenzij daartoe in bijzondere gevallen door den secretaris-generaal van het departement van financiën toestemming wordt verleend. Ingevolge het besluit wordt ondér hulpgeld alles verstaan, wat bestemd of geschikt is in een min of meer beperkten kring van personen als betaalmiddel te worden gebezigd, in het bijzonder penningen, bon nen, betaalzegels, spaarzegels en andere voorwerpen met gelijke functie. Ondanks de zéér ruime omschrij ving blijkt uit de woordkeuze „in min of meer be perkten kring" dat het besluit niet treft de uitgifte en het gebruik van penningen, etc welke bestemd zijn om uitsluitend en onmiddellijk tegenover den uit gever als betaalmiddel te worden gebezigd, in welk geval zelfs van een beperkten kring geen sprake is. te denken is in dit verband bijv aan de zgn. „gaspen- ningen" en de penningen, zooals deze wel in het res taurantbedrijf worden gebezigd. Wel heeft het besluit blijkens de gekozen redactie betrekking op de zegels en bonnen van de zgn. be- taalzegelkassen. Te dien aanzien zullen zeer binnen kort nadere mededeelingen worden gedaan. In afwach ting daarvan kan het betaalzegelkasbedrijf voorshands nog op den bestaanden voet worden voortgezet. (A.N.P.) GOUDEN BRUILOFT. 18 November hopen P. J. Kok en M. Kokvan Zomeren, Oost-Tndiëstra.at 53 te Haarlem, den dag te herdenken dat zij voor vijftig jaar In den echt werden verbonden. Bruid en bruidegom genieten nog een goede gezondheid. De beer Kok verricht nog dagelijkseh zijn werkzaamheden op de tuinderij. Hoewel de tijdsomstandigheden zich niet Iconen voor feestvieren zal het het gouden bruidspaar op dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank sprak gisteren het na volgende faillissement uit: Pieter Hoekstra, thans werkzaam in Noord-Frank rijk. wonende te Koog aan de Zaan, Dahliastraat 3. Curator Mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. Rechter-Commissaris in bovengenoemd faillisse ment Mr. S. J. Pit te Haarlem Boulooze voedingsmiddelen Wekken de belangstelling van alle Nederlanders, doch de moesten bekommeren zich niet om hun nood lijdende landgenooten. V Dit dient in het belang van onze volkskracht spoedig te veranderen. A.s. Vrijdag en Zaterdag kan men een bewijs leve ren daadwerkelijk daaraan te willen medewerken door een aardewerkspeldje voor Winterhulp te koopen. voor hem. Veel goeds hadden ze blijkbaar niet ln de zin gehad. Maar hij bleef niet langer staan; hij raapte de speren op, die de wilden hadden laten vallen, dat zouden goede wapens zijn voor Hein en hemzelf. Ze waren van de goede zwaarte, gemakkelijk te hanteren en uiterst scherp. Vlug er mee naar Hein, die zou blij zijn als hij terug kwam. Maar toen Barrabas bij de palm terug kwam, vond hij géén Hein. maar wel een groot aantal sporen in het zand. En hij begreep natuurlijk dadelijk, dat ook hier de zwarte mieren' bezig waren geweest. Maar in welke richting waren ze vertrokken? Dat moest hij onderzoeken zonder tijd te verliezen. JUBILEUM BIJ HET K ARsELVDEVKER Zaterdag is het 4 0 jaar geleden, dat de heer G. Si)vis, Oostvest 90 Haarlem, ln dienst kwam bij liet Knarseladeveer. De heer Silvis ls niet alleen al dien tl id belast ge weest met de goede zorg voer do bestellingen van dat expeditiebedrijf maar verzorgt daarenboven de lovende have, anders gezegd de puurden, die hij het Kaa.rselade.veer de jaren door de afdeeling tractie hebben gevormd en in dezen tijd meer dan ooit on misbaar zijn. De man, die np do dieren bij wijze van spreken dag en nacht toezicht heeft is de aanstaan de jubilaris. Kuarseladeveer'herdenkt Zaterdag dus een nut tig en gewaardeerd lid va.n het bedrijf, hetgeen dien dag ongetwijfeld zal blijken. Haarlemsche grossier tot 8 maanden veroordeeld Tot acht: maanden gevangenisstraf met bevel tol. onmiddellijke gevangenneming werd hedenmorgen de Haarlemsche grossier C. S. Admiraal door den Economischen Rechter veroordeeld wegens het vor- koopen van textielproducten, slaolie, koffie en thee zonder bon. Er werd een heole kettinghandel be recht, waarbij de grossier wel de voornaamste scha kel was. Acht rollen van 100 M. flanel. 30 liter sla olie en een aanzienlijke hoeveelheid koffie en thee waren verhandeld. Verder had de grossier nog een hoeveelheid schapenvleesch zonder bon gekocht Daarvoor werd hij tot f 100' boete veroordeeld. De Haarlemsche winkelier F. A. Raap. die eveneens t.us- schen October '40 en Mei '4 1 goederen zonder bon had verhandeld, o.a, thee. koffie, textielproducten en schoenen, werd tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld, De textielproducten had hij van Admiraal gekocht. Van de andere personen, die bij dezen uitgebreiden kettinghandel betrokken waren, kre gen de meesten eveneens gevangenisstraffen. BEPERKTE LEVERING TEM SPIJT, TROUW AAN T PRINCIPE „KWALIi EIT (Adv. Inges. Med.) VERBOM) VAN 11AARL, SPEELTUIN*. ER E ENI GIN G EN De tentoonstelling, die door bovengenoemd mj bond Zondag 10 November te Haarlem georganiset; zou worden, wordt tot later datum uitgesteld. BLOEMENDAAL JUBlLé BIJ „T1IE JOLLY JOKERS". Morgen, Donderdag 13 November, herdenkt de heer, J. Groolegoed hel feil. dat hij gedurende l2l/0 jaar vt bonden ls aan de dans- en showband ..The Jolly Joken waarvan de laatste vijf Jaren als leider. In verband a verschillende bepalingen heeft men afgezien van een ope bare huldiging doch de jubilaris zal op de repetitie \i morgenavond in intlemen kring' worden gehuldigd. HEEMSTEDE MUZIEK. De circulatie van niet-geautoriseercle betaalmiddelen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekeningen van f. wagner). 55. Barrabas laat zich niet verrassen LEERLING DOOR ONDERWIJZER AAN HET OOR GETROKKEN. De rechtbank te Haarlem heeft indertijd een onderwij zer lat f20 boet of 12 dagen hechtenis veroordeeld, omdat hij een leerling zoodanig aan het, oor getrokken zou heb ben, dat deze volgens een doktersverklaring een verrek king van een aanhechtingsspier van de rechter oorschelp heeft gekregen. De onderwijzerging van dit vonnis ln hooger beroep; Dinsdag diende deze zaak voor het Ge rechtshof te Amsterdam, Verdachte ontkende, aan het oor gelrokken te hebben; hij had den jongen alleen een paar klappen geegven en dat kon volgens hem geen mis handeling lieeten. De procureur-generaal herinnerde hem er aan, dat hij reeds twee maal wegens mishandeling is veroordeeld; hij eischte bevestiging vn het vonnis der Haarlemeche recht bank. Over veertien dagen zal het Hof uitspraak doen. ïr. J. Hielde Nijland overleden Op 49-jarigen leeftijd is te Overveen overleden ir. J. Hidde Nijland, lid van de directie van den Rijks dienst voor werkverruiming in Den Haag. De heer Hidde Nijland studeerde aan de Technische Hooge- school te Delft waar hij het diploma van civiel-inge- nieur behaalde. Na eenigen tijd werkzaam te zijn geweest "bij den Rijkswaterstaat, vestigde hij zich als aannemer te Amsterdam. Toen in 1938 de rijksdienst voor werkverruiming werd opgericht, werd hij benoemd tol, lid der directie, speciaal belast -'viel-technische en cultuurtech nische werkzaamheden. Donderdag a.s. _.i in de R.-K. Kerk te Over veen de uitvaartdiensten worden gehouden, waarna de teraardebestelling aldaar plaats vindt. £aatste ffieiicfitm Het Finsche antwoord aan Amerika HELSINKI, 12 Nov. (D.N.B.) In de nota wordt duidelijk gemaakt in hoeverre de positie van Finland als nabuur van de Sovjet Unie een voortdurende zelfverdediging heeft ge vormd tegen de veroveringslusten der Sovjet Unie en welk lot Finland te wachten stond, wanneer hef geen zorg zou dragen voor zijn veiligheid. Finland wil den strijd beëindigen, wanneer het zijn bestaan bedreigende gevaar is afge wend en garanties verkregen zijn voor een voortdurende veiligheid. De Finsche regeering kan niet van meening zijn dat de Finsche strijdkrachten op eenigerlei wijze de veiligheid der Ver. Staten zouden kunnen be dreigen. Finland lioojit dat ook een klein volk recht heelt op leven en recht op verdediging. Het Finsche volk kan geen verplichtingen aangaan die een in gevaar brengen zouden beteekenen voor het land door kunstmatige onderbreking of door annu- leerlng van volkomen gerechtvaardigde militaire operaties. Zeven terechtstellingen telFraag PRAAG, 12 November (DNB) Wegens voorbe reiding van hoogverraad sabotage en opzettelijk we derrechtelijk in het bezit he.bben van wapenen zijn op 11 November door het standgerecht t.e Praag ze ven personen, vooraanstaande functionarissen een illegale communistische verzetsgroep, ter dood veroordeeld. De veroordeelden zijn op denzelfden dag gefusilleerd. De slachtoffers te Brindisi ROME, 12 November (DNB) Do secretaris dei fascistische partij, minister Serena, heeft een bezoek gebracht aan Brindisi, waar door den laatsten B-rit- schen luchtoverval 96 burgers zijn omgekomen 102 gewond. De minister bezichtigde de door den aanval getroffen wijken, waar hij aanwijzingen gaf voor de hulpverleening aan de gezinnen. Gevolgen van baldadigheid Dinsdagmiddag waren eenige mannen van de ge- meentereiniging in do Van Ravesteinstraat te 's-Gravenhage bezig met het ledigen van aschern- mers. Zij werden daarbij lastig gevallen door een aantal,jongens van 12 en 13 jaar, die telkens at., den vuilniswagen morrelden. Op een gegeven mo ment hoorde de chauffeur van den wagen, die bij de werkzaamheden behulpzaam was, dat de motor sneller liep: hij zag de jongens wegloopen. De chauf feur nam plaats in de cabine, doch kreeg toen een voorwerp tegen het hoofd, waarmede de jongen: naar hem hadden gegooid. De chauffeur wond zich daardoor zóó op, dat hij een ijzeren staaf greep en de belhamels achterna rende. Ilij wierp de staaf in de richting van hun beenen. Deze kwam op d< straat neer, kaatste weer op en trof een juist pas- seerend 11-jarig meisje tegen liet achterhoofd. Di' meisje M. E. K. uit de Rembrandtstraat, kreeg een ernstige hoofdwond; zij moest naar het zieken huls aan den Zuidwal worden overgebracht, waa; het in den loop van den avond ls overleden. Brand in vlasfabriek te Leur Maandagavond is een groote brand uitgebroken in de vlasfabriek de „Zwartenberg" onder de gemeente Etten en Leur. Over de oorzaak van dezen brand, waarbij groote gebouwencomplexen benevens vlas- voorraden een prooi der vlammen werden, tast men tot nu toe In het duister. De schade aan fabrieksgebouwen, machines er vlasvoorraden wordt, op f 400,000-geraamd, welke ge deeltelijk door verzekering wordt gedekt. Vijftig ar beiders zijn door dezen brand werkloos geworden. (A.N.P.) WIJDINGSPLECHTIGHEID VAN DEN BISSCHOP VAN DEVENTER MGR. E. LAGERWEY. UTRECHT 12 November. Hedenmorgen is in de fees telijk versierde Oud-Katholieke kathedrale kerk van St. •Gertrudls de onlangs benoemde bisschop van Deventer, mgr. E. Lagerwey. plechtig gewijd. De wijding werd ver licht door den aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. A. Rinkel. Knox acht Amerika aangewezen voor de „wereldleiding" NEW-YORK, 12 November (DNB) Het uur der beslissing is gekomen, zoo heeft de minister van marine Knox volgens de Associated Press ver klaard in een rede op den wapenstilstandsdag in Providence (Rhode Island). Knox beweerde dat de Amerikaansche regeering in den loop der laatste jaren in het belang van vriendschappelijke betrek kingen met Japan weergaloos geduld aan den das heeft gelegd en thans do „tegen de Amerikaansche rechten indruischende Japansche handelingen" niet langer over het hoofd kon zien. Knox eischte dat de Ver. Staten l>Ij het sluiten van een tookomstigen vrede de wereldleiding op zich zouden nemen. Na- dal Knox gesproken had van den vrijen goederen- ruil en den vrijen toegang tot de grondstoffen als „hoeksteenen der nieuwe wereld", noemde hij als derden hoeksteen van iedere nieuwe orde „de positie van wereldleidlngs-heerschapplj" waartoe Amerika op grond van zijn materleele hulpbronnen geroepen is. Knox eindigde zijn redevoering met de woorden „Ten slotte moet Iedere wereldorde na den huidgen oorlog in laatste instantie op de basis van de rnachi opgericht worden". JUBILEUM AAN IIET GASBEDRIJF. Dinsdag hei-dacht, de heer J. Weijevs den dag, dat hij jaar geleden in dienst kwam als gasstoker bij het gast drijf te Heemstede. In den loop van den dag kwamen te zijnen huize dep lattes van het' personeel en van het jubileumfonds hi complimenteeren. De heei R, G. de Winter, boekhoud; van het bedrijf en voorzitter van het Jubileumlonds. ie; citeerde hem namens de gemeente en schetste hem i een bekwaam werkman. Den Jubilaris werd het gebruik lljke geschenk onder enveloppe overhandigd. Ook namens hel personeel feliciteerde de heer De YV ter hem; hij hoopte dat de heer Weijers nog vele jan met denzelfden ijver en kameraadschappelijken geest i; werk zou verrichten. Namens het jubileumfonds ontving de jubilaris kamerlamp. In den loop van den middag kwamen vele ambtenan en collega's hem compllmenteeren, waaronder ook heer Ir. W. J. A. Duijnstee, directeur der bedrijven. BURGERLIJKE STAND. Van 4 tot en met 10 Nov. 1941. Bevallen: C. C. Langeveldvan Deursen z. Ondertrouwd: H. Kuipers en A. J. van der Pei: W. van den Boom en W. J. Wildschut, W. E, R. Hik rius en C. Wormsbecher. Gehuwden: J. B. L, Plusje en C. M. H. Blokkt J. P. Stol en P. W. Schewel; F. G. J. Falie en M. Piekaar; G. van Rijk en K. de Boer, Overleden: R. F, E, Weijhrother, v. 77 j., wed. H. H. G. Langemeijer; M. M. Zwaving v. 75 j., eeli! van D, Proper; j. M. Baggen, m„ 5 m.; E. M. Verstappen v. 55 j., echtg. L. J. v. d. Wal; J. Koste v., 100 j., wed. van J. Struyck; A. Hes, v„ echtgen. van H. Hogenhout; Th. Petersen m., 63 geh. met B. Erdrnan. 3$ ucqedifkeSiand HAARLEM, 12 Nov Ondertrouwd: 12 Nov.: H. J. Ramakers en C. M. vi Leuffen; A- de Vries en A. T. Kreuger; H. v. d. Pu: ten en M. C. C. Blankestein; J. Gans en C. Chits, H. J. Nijhuis en G. G. G. J. Boerhof; N. Bronkhorst C. A. Flipphi; II. Mens en P. A. E. Spoor; P. Muldc: en M. C. Spoor; H. J. G. van Amsterdam en A. Dijkmans; A. J. Otte en J, de Nieuwe; W- F. Romi; en M. H. Knaui'; J. Herskamp en C. Bark; H. A. vl der "Wal en B. van der Linden; A. W. Buijs en A. Mohr; IJ. Oldenburg en W. G. Suurland; J. L. Leen en M. A. Koelemij; J. P, Meure en J. G. Beei P. T. Servaas en K. de Jong. Gehuwd: 12 Nov.: P. de Groot en A. J. v. d. Hori C. Gouweleeuw en A, E. Hartog; H. B. van Amero: gen en D. J. Groot.; L. Tërpoortèn én H, J. M. v.; Broek; A. J. Schaap en A. M. Verton; T. Lammertsc en M. H. C. Vos: N. J. van der Pol cn P. Booms; V H. van Gorkum en H. J. J. Rooijers, M. van der E: Braat en L. C. A. Visser; L. A. de Zwart en J. Gooije: K. R. Steen en D. M. Heiliegers; H. J. de Jong en Meijer; H. Schreuder en E, Aarts; J. T. de Gier en M. A. Oerlemans. Bevallen: 10 Nov.: H. A. van LooWaleveld, C. SchmitzVeen, z. 11 Nov.: P. A. Burggraaf-c Vogel, d., R. van den HaakICohlen, cl. I. A. A, Set broekLandman, d. Overleden: 9 Nov.: C. Smit, 57 j., Voorhelmstras 11 Nov.: H. D. J E. I-Iogewind—Weerdestijn, 52 j„ v< 't Hoffstraat. J. J. 6 j., z. v. J. Verver, Haitsma Mi lierstraat. S. P. van Velsen, 74 j., Zijlweg. A. Mok- Muller, 75 j„ Nwe Gracht. V. J. de SmethReeken o3 j., Neptunusstraat. C. Koomen. 70 j., Maerten vi Heemskerkstraat. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN Verloofd: M, v. Zeumeren en P. Koot. Velp: M.C Koniffg en F. Huisman, den Haag-Amsterdam. Ondertrouwd: F. Brongers en lit.. Alberts. Bred; Getrouwd: P. G. YV. Mol en L. C. M. v. Meche! Oud-Gastel: J. B. II Bruinier en E, W. C. v. Suci telen van de Haarc, Tandjong Karang; A. Verstralf en P. A, Koets. Leiden. Bevallen: L, Marrink-W'r'erwevp, z„ Groninge: C. H. OosterwijkSiccania, d. Nieuw-Buinen: BlankmanGroen, z. 1-1. Hu go waard. Overleden: D. Douma, m. 70 j. den I-Iaag; PI. Tl Smit, m. 65 j., Amsterdam; A. DlckhoutSchuurinj v. Amsterdam; W. TT. v. d. LindenOudegeest. j., Utrecht; K. Salomons, m. G9 ,i„ de Krim: I-I, Bun graaf. m. 5 1 j. Sassenheirn; H. E. Moor. v. 30 j. Re: terdam; P, IT. v. d. Weg, Bilthoven; A. de Jong, 53 j„ den Haag; M. C. F. Graus, v. 75 j., den Ilaaj J. L. C. Monchatrc. 111. 00 j„ Eerde; L. Schmaltz, i: 77 j., Amsterdam; E. Colet, 111. 51 j,, 's Greveldul: Capclle; J. J. Flint, m, 84 j., Amstelveen: C. de Wi de, in. 50 j.. Gouda, L. v. Praagde Koning, v. 78,i Amsterdam; TT. Goedmakers. 111. den Bosch: P. Kits m. 60 j, Helvoirt: C. A. Ruigrok, 111. 52 j„ Beun» broek; .J, J, p. Huizer. 111. 7« J Voorburg; B. J. JongHeskes, v. 57 .1. den Haag. Korte bevelen - oprukkende troepen - zware gevechte Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront Koninginnegracht 22 Giro: S7600 's-Gravenhas jtadio 'J-xaytattuna DONDERDAG 13 NOVEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45. Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Tl Gramofoonmuziek. 7.15 Morgenbespreking voor den bcc 7.30 Gramofoonmuziek 7.15 Ochtendgymnastiek. 8 00 B. O. Nieuwsberichten. 8,15 Gramofonnmuziek. 9.15 Voor huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleulen 11.20 Zang mei pianobegeleiding en gramofoonniuzid 12.00 Amabile-sextet. 12.40 Almanak. 12.45 B N. O. Nieuw en economische berichten. 13.00 Salonorkest en solist, Hl Gramofoonmuziek. 15.00 Orgel en viool. 15.30 Voor de zie ken. 16.00 Bijbellezing 16.20 Gramofoonmuziek. 17 15 B. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 - Romancers en gramofoonmuziek 18.30 Sport en lichan» I lijke opvoeding 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 A clue* halfuurtje. 19.30 Omroep-symphonie-orkest en solist. 20* Causerie „Wat. in een menschenleven verdween". 201 Gramofoonmuziek 21.00 Omroepsympbonieorkest en list. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberlct ten. 22.00 B N. O. Engelsche uitzending: „National fealli res of the Netherlands" of Voor de ouders. 22.1524.(11 Gramofoonm uziek. HILVERSUM U, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Tl Ochtendgymnastiek 8.00 B. N O. Nieuwsberichten. fl-Ü Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoo* muziek. 10.20 Fluit en piano. 10.40 Voor de platteland* vrouw. 11.00 Esemble Jonny Kroon. 11.50 Gramofoonm* ziek 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B. N. 0. Nieuws- en economische berichten 13.00 Harmonie-orked van het Nederlandsch orkest ,,'s Gravënhagè". 13.45 Voor dracht. 14.00 Gerard Lebon en zijn orkest en gramofoon muziek. 15.00 Voor de vrouw, 15.30 Gramofoonmuziek. 15» Zang met pianobegeleiding en pianosoli. 16.30 Garmofoofr muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B N. O. Nieuws-, econo mische- en Beursberichten. 17.30 Omroeporkest. 18.15 Cau serie „Sociale zorg - ook voor u". 18.30 Omroeoprkci". 10.00 B. N. O. Wal Nederland schrijft 19.10 B.N.O. Nieuw berichten. 19 20 Radlolooneel. 19.40 Gramofoonmutkl 19.45 „Brandende kwesties", causerie 20.00 Orgelconcert 20.15 Gevarieerd programma. 21.45 B, N. O. Nieuwsbcrtó' ten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weermachtsberldHi 22.10—22.15 Avondwijding.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2