FINSCH ANTWOORD aan de Ver. Staten: Beëindiging van den strijd als garanties voor Finland's veiligheid zijn geleverd. Over de Flnschc antwoordnota aan de Ver. Staten, waarvan in ons nummer van Woensdag reeds mede- deeling is gedaan, meldt een D N.B.-bericht uit Hel sinki o a. nog de volgende bijzonderheden: In hoofdstuk 1 van het Finsche antwoord wordt ten aanzien van den eisch der Amerikaansche regeering tot staken der krijgsverrichtingen van den kant van Finland en terugtrekken der Finsche troepen naar de grenslijn van 1939 gezegd: ,,In de memoranda wordt niets vermeld omtrent een stopzetting der vijandelijkheden aan den kant van de Sovjet-Unie. evenmin wordt vermeld of met de uit- noodiging aan Finland ook een terugtrekken dei- bolsjewistische troepen verbondon is uit de binnen de grenzen '/an Finland van 1939 liggende en nog steeds door de Sovjet-Unie bezette gebieden. Het betreft het Finsche deel van het Visschersschiereiland, welks ar tillerie de eenige Oceaanhaven van Finland, Petsamo, bedreigt, voorts de eilanden in de Finsche Golf en het schiereiland Hangö. dat de overzeesche verbin dingen in de Golf van Finland beheerscht." Ter karakteriseering van den Finsch-bolsjewisti- schen strijd wijst het Finsche ministerie van buiten- landsche zaken in zijn antwoord vervolgens op de re cente notawisscling tusschen Groot-Brittannië en de Finsche regeering en in het bijzonder op het blauw- wit-boek no. 2 van de Finsche regeering. In de be schrijving der gebeurtenissen sedert 30 November 1939 is, naar het Finsche antwoord verder uiteenzet, punt voor punt verklaard, hoe Finland als nabuur van de Sovjet-Unie zich voortdurend moest verdedigen tegen de veroveringslusten der Sovjet-Unie. Verwij zende naar den afstand en de bezetting van gebieden volgens den vr&de van Moskou, van waar uit een nieuwe bolsjewistische aanval onder de allergunstig ste voorwaarden kon worden ondernomen, constateert het Finsche ministerie van buitenlandsche zaken dat uit Hangö nog steeds luchtaanvallen gepleegd worden op Zuid-Finsche steden en op de burgerbevolking. De vrede van Moskou was voor de Sovjet-Unie slechts een wapenstilstand ter voorbereiding van de definitieve verovering van Finland, zoo constateert de Finsche antwoordnota aan de Ver. Staten verder. Dit hoofdstuk eindigde dan ook met een nieuwen militai ren aanval van de Sovjet-Unie die Finland dwong zijn zelfverdediging met geweld van wapens voort te zet ten en welks karakter en doel er uit blijkt dat in het prominente Moskousche dagblad ,.Prawda" van 23 Juni 1941 verklaard werd: „De Finnen moeten van den aardbodem verdelgd worden". De gebieden aan gene zijde van de oude Finsche grens werden even eens gebruikt als aanvalspositie tegen Finland. De Finsche nota wijst verder op de pauperiseering In de gebieden, die reeds voor 1939 aan de overzijde van dc grens lagen zoowel als in de gewesten, die bij den vrede van Moskou waren afgestaan, waarvan de leden van het Amerikaansche gezantschap te Helsinki en ook tal van Amerikaansche persvertegenwoordi gers zich ter plaatse hebben kunnen overtuigen. Het is begrijpelijk dat de Ver. Staten zich slechts met moeite een beeld kunnen vormen van de stituatie. waarin ons land zich bevindt, aldus de nota, vooral daar zij nimmer hebben ondervonden welk een gevaar het bolsjewisme voor de staten in het Avondland vormt. Na gewezen te hebben op de aanzienlijke materieele hulp die Finland in den winteroorlog van Amerika heeft ontvangen, benevens op den dank van het Fin sche volk voor de vriendschap en moreelen steun van de zijde van het Amerikaansche volk, constateert Finland in zijn antwoordnota met voldoening het voor nemen der Amerikaansche regeering ook voortaan voor de levensbelangen van Finland te werken, maar be toogt tevens dat de Finsche regeering niet kan inzien dat overeenstemming kan bestaan tusschen genoemd edelmoedig grondbeginsel der Amerikaansche regee ring en den eisch tot terugtrekking van de Finsche troepen uit de gebieden aan de overzijde van de gren zen van 1939. welke gebieden uit veiligheidsoverwe gingen zijn bezet en door de Sovjet-Unie terstond ge bruikt zouden kunnen worden voor een nieuwen aan val op Finland Finland moet integendeel constat.eeren dat het door de Amerikaansche regeering aanbevolen i optreden noodlottig zou zijn voor de beveiliging van het land en derhalve niet te rijmen zou vallen met de Finsche levensbelangen. De houding der Finsche re- geering in den door de Sovjet-Unie begonnen oorlog was en is den strijd te beëindigen, zoodra het drei- gende gevaar is afgewend en garanties zijn geleverd voor voortdurende veiligheid. In hoofdstuk 1 herinnert de Finsche antwoordnota eraan dat ook de in den oorlog van 1939/40 door an dere neutrale zijden tot de Sovjetregeering gerichte voorstellen de Sovjet-Unie niet hebben belemmerd in de voortzetting van haar aanvallen op Finland. De Finsche nota toont verder aan dat de bevolking in de gebieden aan gene zijde van de grens van 1939, welke 23 jaar lang blootgesteld waren aan de bolsje wistische heerschappij en die de Finsche troepen thans hebben bezet, voor het allergrootste gedeelte Finsch is." In hoofdstuk 3 komt de Finsche antwoordnota te rug op het onderhoud dat de Finsche gezant in Wash ington op 18 Augustus heeft gehad met den plaatsver- vangenden minister van buitenlandsche zaken der Ver. Staten, Sumner Welles. In dit onderhoud heeft Welles, zoo zet de Finsche antwoordnota uiteen, een uitdrukkelijk ontkennend antwoord gegeven op de vraag van den Finsehen gezant in Washington of de Sovjetregeerins de Amerikaansche regeering verzocht had een mededeelïng omtrent de bereidwilligheid der Sovjetregeering tot onderhandelingen over een nieuw vredesverdrag aan Finland door te geven. Ten aanzien van de in de buitenlandsche pers en 'door den Engelschen omroep gelanceerde berichten omtrent beweerde Finsche plannen tot het sluiten van een afzonderlijken vrede met de Sovjet-Unie consta teert de Finsche antwoordnota dat dergelijke of an dere vredesaanbïedingen van de Ver. Staten noch op 18 Augustus noch later ingediend zijn en dat ook van andere zijde dergelijke aanbiedingen niet door de Fin sche regeering zijn ontvangen. In hoofdstuk 4 weerlegt de Finsche antwoordnota de In het Amerikaansche memorandum van 30 Octo ber 1941 voorgedragen lezing, volgens .welke de Fin sche operaties verklaard werden tot direct gevaar voor de veiligheid van de Ver. Staten. „De door twee wereldzeeën en door talrijke steunpunten beschermde Ver. Staten kunnen door de Finsche weermacht niet bedreigd worden en de Finsche regeering kan ook niet gelooven dat een bezetting van die gebieden door Finsche troepen, van waar uit de Finsche veiligheid voortdurend werd bedreigd, in tegenspraak zou kun nen zijn met de eischen van de Amerikaansche vei ligheid. De bezorgdheid van de Ver. Staten voor hun eigen veiligheid geeft Finland het recht bij regeering en volk der Ver. Staten begrip er voor te verwachten dat Finland den wil heeft zijn leven te beschermen, zijn veiligheid te vergrooten en zijn oude democrati sche vrijheid te verdedigen. Finland hoopt op het begrip van het groote Ameri kaansche volk voor het feit, dat ook een klein land recht heeft op leven en verdediging". In het laatste deel van de Finsche antwoordnota wordt ten opzichte van de in het memorandum van 27 October cn in ander verband door de Amerikaan sche regeering tot uiting gebrachte opvatting dat de vrijheid van handelen of zelfs de onafhankelijkheid van Finland van Duitsche zijde worden bedreigd, ge zegd: „Finland zelf heeft geen reden om aan te nemen dat. een dergelijk gevaar van den kant van Duitsch- land dreigt. Finland wil zijn aangelegenheid zelf rege len en wel in het tecken van de eenheid des volks, welker grondslag zijn eeuwenoude Noordsche boeren- en volksdemocratie vormen cn die in het bijzonder in de gevechtsfazen der laatste jaren gebleken is een solide kracht te zijn ook bij de verdediging van het vaderland. Het is duidelijk welke ontzaglijke beteeke- nis er voor Finland in is gelegen, dat terwijl Fin land geraakt is in een voortgezetten verdedigings oorlog tegen de Sovjet-Unie tegelijkertijd ook Duilschland strijdt tegen dezen vijand van Finland. Een nieuwe oorlog, waarin Finland wederom alleen zou hebben gestaan, zou gelijk hebben gestaan met de vernietiging van Finland en alle Noordsche landen De Finsche antwoordnota aan de Ver. Staten ein digt ermede dat de Finsche president op 23 October 1941 den Amerikaanschen gezant in Helsinki heeft verklaard dat het Finsche volk, dat de rechten van niemand schendt en niets anders wenscht dan in vrede te mogen leven en werken, den oorlog tegen de Sovjet-Unie slechts zoolang voortzet, tot zijn vei ligheid en zijn vrede tot arbeid definitief gewaarborgd zijn. MADRID. 12 November. (D N B.) Op voorstel van de stad Saragossa zal de heilige „Virgen del Pilar" (Heilige maagd der kathedraal van Saragossa) uitge roepen worden tot „Koningin der Hispaniteit". Italiaansch weermachtsbericht Luchtaanval op Napels - Britsche vliegtuigen neergehaald - Aanvalspogingen van den vijand in Oost-Afrika afgeslagen. ROME, 12 November. (Stefani). De vijandelijke luchtmacht heeft nieuwe aanvallen gedaan op Zuid- Italië en Sicilië. Gistermiddag werd een verken ningsvliegtuig door onze jagers ter hoogte van Capri brandend neergeschoten. In de afgeloopen nacht lie ten vijandelijke vliegtuigen in opeenvolgende golven brand- en brisantbommen op Napels vallen. Schade aan woonhuizen en hier en daar een begin van brand, hetgeen men spoedig meester was. Zes doo- den en omstreeks dèrtig gewonden. Houding der be volking steeds kalm en gedisciplineerd. In de eerste ochtenduren werden vandaag drie Engelsche vlieg tuigen neergeschoten op .Sicilië: een door het lucht doelgeschut en twee door onze jagers, De bemanning van een ander vijandelijk toestel, dat in zee stortte, werd krijgsgevangen gemaakt. Nog altijd in de eer ste ochtenduren werden vier zware Britsche jagers door onze strijdkrachten onderschept en bij Cefalu stortten zij neer. Drie toestellen verdwenen in zee, een vierde viel op den grond te pletter en de be stuurder werd krijgsgevangen gemaakt. In Noord-Afrika niets bijzonders aan het front van Tobroek en dat van Solloem. Een luchtaanval op Bengazi richtte geen schade aan. Een getroffen Britsch toestel viel te pletter. In Tripolis werd de bemanning, twee officieren, van een vliegtuig, dat tevoren neergeschoten was, gevangen genomen. In Oost-Afrika hebben onze detachementen van de versterkte stelling van Koelkwabert nieuwe aanvals pogingen van den vijand afgeslagen. DE TOESTAND OP IJSLAND. BERLIJN, 12 November. (D.N.B.) De Deensch- IJslandsche redacteur Carl Moeyer heeft voor de Deensche vereeniging Freya te Berlijn gesproken over den toestand op IJsland sedert de Brit.sch- Amerikaansche bezetting. Hij zeide, dat deze bezet ting de bevolking op materieel, zoowel als op moreel gebied schade doet en dat komende geslachten daar van nog te lieden zullen hebben. Men kan zich voor stellen, aldus Moeyer, wat het beteekent, wanneer een volk van nauwelijks 127.000 zielen door 80.000 soldaten wordt overweldigd. En men kan zich ge makkelijk een voorstelling van de verwoestende ge volgen maken, wanneer men bedenkt, dat een groot deel der Engelsche soldaten afkomstig is uit White- chapel en andere beruchte streken. Nog erger is het geworden na de aankomst der Amerikaansche sol daten, onder wie zich Joden, negers en halfbloeden bevinden. Geen vrouw gevoelt zich veilig. Een actief verzet was de natuurlijke reactie. Daarop werden vele IJslanders gedood, naar Amerika gevoerd of in gevangenkampen opgesloten. Vele anderen zijn naar het binnenland gevlucht, De IJslanders, aldus Moeyer, zijn een volk van zuiver ras en groote beschaving. De bezetting van hun land door minderwaardige solda ten is een ware schande voor de beschaving Hoofdredacteur R. W. P. Pecreboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur C. J. van Tilburg, Heemstede. Generaal Heinrich reikt aan het Swirfront Fin sche onderscheidingen uit aan de Duitsche solda ten, die zich bij de gevechten in Oost-Karelië dapper gedragen hebben. (Orbis-Holland) KORT NIEUWS. BOEKAREST, 12 November. (D.N.B.) Medege deeld is dat de volksstemming is verlengd tot en met 15 November. SALONIKI, 12 Nov. (D.N.B.) Het voormalige hoofd der Iraansche politie, generaal Moektari, is op initiatief van de pro-Engelsche regeering gear resteerd. Volgens Reuter heeft de Britsche Admiraliteit medegedeeld, dat de torpedojager „Cossack" tot zin ken is gebracht. De staat helpt jonge componisten 's-GRAVENHAGE, 13 November. Het. departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: Het initiatief door „Maneto" (manifestatie Nederland- sche toonkunstenaars) genomen, waarbij jonge com ponisten in de gelegenheid werden gesteld hun beste werken, die nog nimmer een uitvoering hadden be leefd, in besloten kring te hooren uitvoeren, heeft in de practijk niet tot die resultaten geleid, welke in overeenstemming waren met de loffelijke bedoeling van de onderneming. Allereerst kan worden gezegd, dat het aantal van deze „studieeoncerten" veel te gering is geweest om aan de practische eischen te voldoen en voorts heeft de tot nu toe gevolgde methode haar principieele be zwaren. Voor zoover zij er op was gericht de vak kennis van den aankomenden componist met betrek king tot de coloristische klankmogelijkheden te per- fectionneeren en juist te oriënteeren, was de geheele opzet doeltreffend en prijzenswaardig. Het argument voor de toepassing van de tot heden gevolgde methode werd gevonden door het composi torische orkestreeren voor te stellen als een kunst zinnige worsteling met de materie, terwijl het in feite ging om een onvoldoende technische beheersching. Wat in wezen nog leergang was, kon zoo den schijn wekken, van een louter opdoen van ervaring en het zou diegenen als kunstenaar kunnen exalteeren, die eigenlijk nog leerling zijn. Onder zulke omstandigheden was het ondoelmatig en tot op zekere hoogte onverantwoord den compo nist. wiens werk op een „stüdieconcert" werd uitge voerd, na afloop weer aan zichzelf over te laten, want de hem, tijdens repetitie of concert, door den dirigent, verstrekte summiere toelichtingen, waren uiteraard onvoldoende om hem over, zich eventueel bij de uitvoering openbarende, doode punten in zijn partituur heen te helpen. Dusdanige overwegingen hebben er toe geleid, dat de afdeeling muziek van het departement van Volks voorlichting en Kunsten zich thans voorstelt de taak van „Maneto" in deze aangelegenheid voorloopig over te nemen en op een gewijzigde basis tot uit voering te brengen, totdat de vakgroep componisten haar taak in het muziekgilde van de Nederlandsche cultuurkamer l.o. ter hand kan nemen. Een der eerste verbeteringen zal zijn het aantal or kesten, dat voor deze „studie-concerten" met voor afgaande repetitie ter beschikking van den jongen componist zal staan, uit te breiden, opdat niet slechts verschillende composities aan bod zullen kunnen ko men, maar ook met verschillende bezettingseischen en verdere bijzondere omstandigheden rekening zal kunnen worden gehouden. De tweede vernieuwing zal gelegen zijn in het feit, dat een commissie van erkende vakmusici den componist, wiens werk tot de uitvoering van een „studie-concert" wordt toegela ten, ook daarna met raad en daad bijstaat, door het verstrekken van adviezen en faciliteiten op mu- ziek-aesthetisch. paedagoglsch en propagandistisch, c.q. commercieel terrein. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten stelt zich ook voor dusdanige „studie-concerten" op het gebied van de kamermuziek zoo spoedig mogelijk te organisceren. (A.N.P.) Beide tabletten dra gen het »Bayer«- kruis en beide zijn ze even goed. Aspirin-tabletten hebben steeds dezelfde goede werking, dezelfde houdbaarheid. Zonder uit zondering vallen ze gemak kelijk uit elkaar. Kortom - ze hebben alle dezelfde goede hoedanigheid. aspiein Buisje a 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 ct. (Adv. lngez. Med.) Behandeling van Duitsch consul-generaal en zijn gezin in Engeland Het D.N.B. meldt: Voor de Duitsche en buiten landsche pers te Beerlijn hebben dezer dagen do ge wezen Duitsche gezant te Teheran Ettel en de gewezen Duitsche consul-generaal te Reykjavik prof. Gerlach rapport uitgebracht over het optreden van Britten en Sovjets tegenover diplomatieke ver tegenwoordigers van Duitschland en tegenover de Duitsche kolonie te Iran. Het rapport van Ettel was een lange aanklacht tegen de Britsche regéering, die schuld draagt aan het lot van Duitsche mannen en vrouwen, wier loyale houding jegens het gastland door de Iraansche re geering meer dan eens uitdrukkelijk voorbeeldig is genoemd. Bij deze maatregelen tegen de Duitsche kolonie, aldus de gezant, was de Britsche regeering de drij vende kracht en de Sovjet-ambassadeur steeds een gewillige dienaar, die op den voorgrond trad, als bepaalde maatregelen de „goede reputatie" van Engeland zouden kunnen schaden. Het voornaamste deel van Ettel's rapport is vroeger al gepubliceerd, naar men zich zal herinneren. Gerlach deelde mee dat hij 10 Mei 1940 uit zijn consulaat gezet en met de andere Duitschers op IJsland aan boord van den Engelschen kruiser „Glasgow" werd gebracht. In tegenstelling tot de Engelsche belofte werd hij niet naar Duitschland, maar na.ar Liverpool gebracht. Op 12 Mei werd hij van zijn gezin gescheiden. Den volgenden dag werd Gerlach met een arrestantenauto naar de gevangenis van Liverpool overgebracht, waar hij in een donkere cel werd opgesloten. Nadat l.em alle identiteitspapieren met inbegrip van zijn diplomatenpas waren afgenomen, werd zijn verzoek om onmiddellijk bezoek te mogen ontvangen van den vertegenwoordiger, die de Duitsche belangen in Engeland behartigt, afgewezen. Zoo smerig de 'ge vangeniscellen, de stroozakken en dekens waren, zoo smerig waren het waschvertrek, dat tevens voor de andere arrestanten diende, en de handdoek. Scheer gerei, kam, borstel, zeep en tandenborstel werden den consul-generaal geweigerd. Op 15 Mei werd Gerlach naar Londen en wel voorloopig voor 14 dagen in een school die als interneeringsgebouw was ingericht en later naar den Tower overgebracht. Gedurende de eerste maanden was het den ver tegenwoordiger van het Duitsche rijk niet geoorloofd dagbladen of berichten te ontvangen. Ook mocht hij geen brieven schrijven. Op herhaald nadrukkelijk verzoek werd hem tenslotte toegestaan tusschen de muren, welke rondom den Tower liggen, to wande len, waarbij hij echter steeds bewaakt en vergezeld werd door een cipier met geweer aan den schouder, Op 19 September werd Gerlach na 2i/2 maand zware, eenzame opsluiting, lichamelijk en geestelijk ge heel gebroken, naar het eiland Man overgebracht. Op 7 October werd hij eindelijk met zijn gezin ver- eenigd. Aan het slot van zijn uiteenzetting meldde Ger lach dat hij was uitgewisseld tegen den Britschen ambassadeur Oliphant die in Duitschland op heel wat behoorlijker wijze is behandeld. In een brief hierover geeft deze uiting aan de „erkentelijkheid van het geheele reisgezelschap voor de bewonderens waardige organisatie van dë reis" en het slot luidt woordelijk: „Door al hetgeen u zoo vriendelijk voor ons hebt gedaan, zal deze reis in aangename her innering blijven". De echtgenoote van consul-generaal Gerlach heeft haar ervaringen in Engeland neergelegd in een rapport. Met haar dochters van 19 en 11 jaar kwam zij te Liverpool in een gevangenis terecht, waar de behandeling ongelooflijk was: dunne stroo- matrassen, gore dekens, slecht of ongenietbaar voed sel, steeds lcoud en onhygiënische toestanden die met elke. beschrijving spotti-n. Het jongste dochter tje werd ten slotte ondergebracht in een soort te huis voor vondelingen, moeder en oudste dochter in een vrouwengevangenis tusschen misdadigsters. Bij zonder stuitend noemde mevr. Gerlach het. optreden van den gevangenis-directeur die haar van spion- nage probeerde te beschuldigen. Bij de visitatie die volgde, werd haar ondergoed opengetornd en de .zolen van haar schoenen en de hakken beklopt. Ten slotte kregen zij de inbeslaggenomen eigendommen weer terug, met inbegrip van de diplomatieke pas. Tenslotte werden de dames in een pension onder gebracht, maar daar woonachtige officieren namen aanstoot aan haar en daarop werden zij naar een rendez-vous huis gevoerd, waar den heelen nacht groote drukte heerschte. Via een vrouwenkamp op Man, waar voornamelijk Jodinnen waren, werd mevrouw Gerlach hereenïgd met man en jongste dochter. ISTANBOEL, 12 Nov. (D.N.B.) De Turksche pre mier. Sayda, zal om gezondheidsoverwegingen een maand vacantie nemen. De ministerraad benoemt in zijn zitting van heden den plaatsvervanger. Hel Rederij kers loon eel „Landjuweel" zal ingesteld worden •s-GRAVENHAGE, 12 November. (V.P.B.) Tof de serie maatregelen, die in dc toekomst genomen zullen worden ter ordening van het tooncel, zullen ook die behooren, welke betrekking hebben op hel dilettan- tentooneel Hiertoe zullen enkele duizenden vereeni- gingen in den lande betrokken zijn en daarom heb ben de V.P.B. zich tot den heer F. Primo, hoofd van de afdeeling theater en dans van het departement van Volksvoorlichting en Kunsterï, gewend, met het verzoek de V.P.B. hierover een en ander te willen mededeelen. De heer Primo bleek geen bewonderaar van het woord „dilettantentooneel", dat hij gaarne zou ver vangen door „rederijkerstooneel". Dc overheid, aldus de heer Primo, staat vol belang stelling tegenover het rederijkerstooneel dat zij zoo veel mogelijk zal beschermen, steunen en stimulee- ren. om het tot grooter activiteit, bloei en ontwik keling te brengen, overtuigd als zij is dat het hier gaat om een heel bijzondere uiting van volkscultuur. Daarom zal een sterke band met de overheid gelegd moeten worden. Het rederijkerstooneel zal in zijn geheel opgenomen worden in de Ned. Cultuurkamer, welke in oprichting is. Het zal in dat groote lichaam ondergebracht worden in het theatergilde en zal daar een aparte afdeeling vormen. Een vakgroep lean het niet zijn, omdat het hier niet gaat om vakmenschen, om kunstenaars van beroep. De 3000 a 4000 vereenigingen in den lande die het tooneelspel beoefenen zullen zich dus aanstonds als lid hebben aan te melden, als waren zij een persoon lijkheid. Of zij alle zullen toegelaten worden, hangt af van de waarde en de beteekenis der vereenigingen. Het zal ook wel voorkomen, dat in eenzelfde plaats vereenigingen met gelijke strekking en doel beter ge- fusionneerd worden, vereenigd tot een groote en sterke groep. Het zal er dus op aankomen te hergroe- peeren, te ordenen, te coördineeren. Regel moet zijn, dat in een plaats of gouw alle vereenigingen saamgevat worden in één bond of groep. Binnen dien bond of groep blijft iedere ver eeniging natuurlijk zelfstandig. De plaatselijke bond of gewestelijke bond staat on der de leiding van één persoon, een plaatselijk of gewestelijk leider met om zich heen een aantal ad viseurs, vertegenwoordigers meestal uit de verschil lende in den bond saamgevatte vereenigingen. Deze plaatselijke of gewestelijke groepen kunnen zeer veel zaken onderling regelen, zaken van locaal belang. Binnen hun beperkt gebied zullen deze plaatselijke of gewestelijke bonden of groepen een zekere zelf standigheid hebben, echter met dien verstande, dat de leiding van die groepen op haar 'beurt weer verant woordelijk is tegenover een hoogere leiding en dat is de centrale, de algemeen leider van het rederij kerstooneel in Nederland. Want uiteindelijk heeft een man in het land de algeheele leiding en dat zal zijn de leider der afdeeling, die op zijn beurt weer onder den leider staat van het theatergilde- De leider der afdeeling heeft om zich heen een raad van adviseurs, die meestal vertegenwoordigers zullen zijn van de diverse plaatselijke of gewestelijke groepen. Om de activiteit der vereenigingen te stimuleeren zullen zij ingedeeld worden in klassen: een eerste, tweede, derde klasse, volgens verdienste. Dit is een zaak die geregeld wordt door den toekomstigen lei der van de afdeeling en zijn raad van advies. Teder jaar zullen onder de vereenigingen competitiewed strijden worden gehouden? Zóodoende zal onder de ernstig werkende vereenigingen een drijfveer ont staan om b.v. van de derde in de tweede, van de tweede in de eerste klasse over te gaan. Dat kan slechts op grondslag van verdienste en prestatie. Vereenigingen. die in kwaliteit afnemen, zullen in tegendeel zakken of tenslotte geheel verdwijnen. De bekroning van deze wedstrijden zal tenslotte zijn, „Het Landjuweel", dat zal ingesteld worden. Dus ook hier weer aansluiting bij het verleden. Voor het Landjuweel mogen alleen meedoen de beste vereeni gingen van iedere stad of gouw. Het Landjuweel zal bestaan uit een aanzienlijken prijs in geld en een herinneringsmedaille, Zooveel mogelijk zal de eisch gesteld worden, dat aan het hoofd van iedere vereeniging een goed re gisseur komt te staan bij voorkeur een vakman. In principe moet het spelen zonder erkende leiding te gengegaan worden. De scholing van den rederijker zal in de toekomst van zeer groot belang blijken te zijn. Wanneer de vereenigingen onder behoorlijke lei ding moeten komen, dan zullen leiders moeten ge vormd worden, die eenige scholing hebben. Dat kan alleen op „scholen" gebeuren. Die bestaan in ons land niet. Een systeem zal gevonden moeten worden, waarbij het mogelijk is, dat in de toekomst in vele plaatsen van ons land opleidingscursussen worden gehouden, b.v. aan de muziekscholen e.d. door middel van avondleergangen of iets dergelijks. 's-GRAVENHAGE. 12 November. Het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: Ter kennis van de besturen van rederijkers (dilettanten) vereenigingen wordt gebracht, dat het ongewenscht is zich schriftelijk of telefonisch in verbinding te stellen met de afdeeling theater en dans van het departement van volksvoorlichting en kunsten betreffende vergunningen voor tooneel en cabaretavonden e.d. Bedoelde vergunningen dienen minstens acht we ken te voren te worden aangevraagd bij de gemeente telijke autoriteiten (burgemeester of politie der be treffende gemeente) onder overlegging van een exemplaar van den tekst van het op te voeren too- neelstuk, cabaret, revue, enz. Gewezen woi'dt op tijdige aanvrage, teneinde door zending zonder vertraging van het tooneelstuk, enz. door de politie aan de afdeeling theater en dans van het departement van volksvoorlichting en kunsten te kunnen verzekeren. Briefwisseling met de vereenigingen hieromtrent kan alleen door bemiddeling van de gemeentelijke overheid geschieden (A.N.P.) Anderen gingen reeds Deze week heeft men in het filmjournaal kunnen zien hoe de Zwitsersche ambulance naar het Oost front vert'okken is. Moedige mannen en vrouwen hebben hun vaderland, familie en vrienden verlaten om ginds in het Oosten de lijdende mensch te hel pen en het leed van duizenden te verzachten, binnen kort zal ook de Nederlandsche ambulance naar het Oostfront vertrekken. Dit moet de beste en grootste ambulance zijn, die ooit door ons land werd uitgezonden. Daarom is het de plicht van iederen Nederlander mede te helpen, opdat deze hulpexpeditie ook inderdaad aan de spits kan gaan en de eer van ons land kan hoog houden. Stort uw bijdragen op girorekening: 8—7—6—0—0. NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Hel einde van den oorlog Zal niet het slot van het Winterhulp-werk be- teekenen. Nooddruftige Nederlanders moeten im mers te allen tijde geholpen worden. Uw gift heeft dezen oorlogswinter echter dub bele waarde. Koop daarom a.s. Vrijdag of Zaterdag een aardewerkspeldje engeef gul. WINTERHULP NEDERLAND. Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. 56. De mislukte Overval 56, Gewapend met een van de speren, die hij ver overd had, trok Barrabas er op uit, om zijn vriend Hein te gaan zoeken. De sporen wezen ln alle mo gelijke richtingen; maar toen viel hem tussen de vele afdrukken van poten een eigenaardig gevorm de streep op, die zich steeds herhaalde. En wetende, dat de krekel, zelfs in de groot ste gevaren, niet zou ver geten om hem op een of andere wijze te tonen, ln welke richting hij zou moeten zoeken, volgde hij het vreemde spoor. Maar oppassen was de boodschap, want er stond zeer veel op 't spel. Hoe zou hij zijn vriend daar aantreffen, zou hem enig kwaad zijn overkomen? Deze en nog andere vragen gingen door Bar rabas z'n kop, toen hij voorzichtig voortsloop. Plotseling hoorde hij gezang, het geluld was nog zwak, maar werd elke minuut sterker. En de Rode Bosmier begreep, dat hij het dorp van de negermieren naderde. Hij durfde niet meer rechtop te lopen, maar kroop dicht over de grond I voort, lot hij ineens een eindje beneden zich een wacht post zag staan.. Nu kwam het er op aan, om deze zwarte mier te overvallen en zo vlug te overmeesteren, dat hij geen gelegenheid kreeg om de anderen te waarschuwen! Langzaam sloop hij naderbij. Hij duwde z'n helm vast op z'n kop, legde z'n speer, die hem nu alleen hinderde, naast zich neer en richtte zich ln zijn volle lengle op. 't Volgen de moment vloog hij met een reuzensprong omlaag, op de rug van de niets vermoedende wachter. Maar hij kon toch niet verhinderen, dat de negermier een doordringen de gil slaakte. Die kreet om hulp werd door de anderen gehoord en het volgende oogenblik vlogen ettelijke krijgs lieden met hoog opgeheven speren achter den vluchten den Barrabas aan. Maar al liep de Rode Mier wat hij lo pen kon, de Zwarte Hepen veel sneller cn hadden hem in enkele minuten ingehaald. Half jaar rijksarbeidsbemiddeling Invoering arbeidsboek spoedig te verwachten In een interview met het A.N.P. over de arbeids- bemiddeling heeft de dir.-gen. van het dep. van Sot Zaken ir. R. Verwcij o.a. mededeeling gedaan van de spoedig te verwachten invoering van het arbeids boek Hiermede is een ontzaglijk werk gemoeid. He; wordt uitgereikt aan ieder, die het werkende leven ingaat. Dan zal het reeds bevatten de gegevens, welke bekend zijn door de rapporten van schoolhoofd en schoolarts Het boek zal later moeten bevatten een summier overzicht van het arbeidende leven van den houder of de houdster. In verband hiermede kan op. gemerkt worden, dat aan het schoolartsenwezen een grocte uitbreiding zal worden gegeven. „Er :s toch vroeger ook reeds gepleit voor zulk een arbeidsboek?" werd opgemerkt. Ja zeker antwoordde de heer Verwey, er is in Ne. dcrland reeds lang naar gevraagd en nu zal het aan- sluiten bij de ervaring, daarmede opgedaan in Duitsch land. waar het in 1935 is ingevoerd door staats- sekretar Syrup van het rijksarbeidsministerie te Berlijn, die toen leider was van den Duitschen rijks dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsver zekering. Aan zijn werk is het mede te danken, dat Duitschland den veldtocht tegen de werkloosheid heeft gewonnen. Ir. Verwey was van meening, dat het arbeidsboek twee groote voordeelen zal brengen, namelijk exacte kennis omtrent iedere individu, waardoor het hem gemakkelijker wordt gemaakt den weg naar de on derneming te vinden en voorts de centrale kennis, die het departement waar een geregeld registratie van deze boekjes zal worden bijgehouden op deze wijze vergaart. Het spreekt vanzelf, dat, wanneer de arbeidsmarkt goed gekend wordt, de werkloosheid beter kan wor den tegengegaan. De invoering van dit arbeidsboek zal ook een goeden grondslag vormen voor weer een verderen stap, namelijk de voorlichting bij beroeps- keuze tot groote ontwikkeling te brengen. De beroepskeuze-voorlichting is tot dusver overge- laten aan plaatselijke organisaties, gemeentelijke en particuliere, alle bij elkaar nog geen 40 in het ge heele land In de nieuwe organisatie zal in dit op- zicht ook beter kunnen worden samengewerkt met den medischen dienst en in verband met psychotech nische onderzoekingen. De registratie van de gege vens uit deze boekjes op het departement zal worden verricht door middel van hollerith machines. Duitsche boekententoonstelling 's-GRAVENHAGE, 32 November. Op 15 November a.s. te 15 uur zal in het Mauritshuis te 's-Graven hage een tentoonstelling van Duitsche boeken ge- opend worden Deze tentoonstelling staat onder be schermheerschap van der Rijkscommissaris. In het kader van de tentoonstelling zal de Duitsche dichter Moritz Jahn op Zondag IR November dej ochtends li uur in het gebouw Kneuterdijk 20 voor lezen uit werken van Duitsche kunstenaars. (A.N.P,) Weet u nog? Herinnert, u zich nog die bijzondere bekoring die er uit ging van een postpakket, dat u gezonden werd door vrienden en waarin u een prettige verrassing ver moedde en ook vond? Hoe verder van huig. hoe grooter»de bekoring is die van zoo'n pakket uitgaat en met des te meer vreugde wordt uitgepakt. Kunt u zich voorstellen wat het straks voor onze Nederlandsche vrijwilligers aan het Oostfront betee kent, uit het vaderland een Kerstpakket te ontvangen? Ver van huis, met hun gedachten steeds bij hun vrienden en verwanten, levende onder de moeilijkst? omstandigheden, iederen dag weer hun leven wagend? voor de toekomst van ons volk en ons vaderland, haken zij naar berichten van het thuisfront. Voor die mannen worden 12.000 Kerstpakketten ge- reed gemaakt. Speciale vrachtauto's zullen er voor zorgen dat onze mannen met Kerstmis een pakket uit het vaderland ontvangen. Weet gij nog, landgenoot, hoe gelukkig gij waart met uw pakket en kunt gij het nu over uw hart verkrij- gen niet mede te helpen om onze vrijwilligers hun Kerstpakket te bezorgen? Neen dat kunt gij niet. De gedachte dat u niet plicht deed, zou heel uw Kerstfeest grondig bederven, want u verzuimde dan een Christenplicht. Landgenoot, stort uw biidragen op girorekening 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligers Legioen „Neder land", Koninginnegracht te 's-Gravenhage. Aanmelding bij Waffen S.S. en Vrijwilligerslegioen Nederland Van 14 tot 22 November 's-GRAVENHAGE, 8 Nov. Het Erganzungsamt de: Waffen-SS, Erganzungsstelle Nordwest, den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat in den tijd van 14 tot 22 November in Nederland admissie-onderzoek zal plaats vinden voor de Waffen-SS en het Vrijwil ligerslegioen'Nederland in de volgende plaatsen. Mannen van 17 tot 40 jaar worden aangenomen voor den duur van den oorlog, 2 of 4 jaar. Voor de onder steuning van het gezin voorzoover het kostwinners betreft wordt gezorgd. Vrijbïljetten voor de reis van de woonplaats naar het admissie-onderzoek moe ten aangevraagd worden bij de Erganzungsstelle Nordwest, den Haag, Stadhouderslaan 132. Biljetten voor de terugreis worden bij het onderzoek overhan digd, onverschillig of de candidaat aangenomen wordt of niet. De aanmelding kan geschieden: op 14 November, 9 uur in den Haag, Stadhouders laan 134 en om 15 uur in Rotterdam, Deutsches Haus; op 15 November om 10 uur in Utrecht, Deutsches Haus en om 15 uur in Amsterdam, Deutsches Haus en op 16 November om 11 uur in Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat, en om 16 uur in Groningen, Con certhuis, Poelestraat: op 17 November om 11 uur in Hengelo, Deutsches Haus en om 16 uur in Arnhem, Deutsches Haus; op 18 November om 10 uur in 's-Hertogenbosch, Prins Hendrikkazerne en om 16 uur in Tilburg, Werk- liedenvereeniging, Tuinstraat 68; op 19 November om 10 uur in Eindhoven, Huis Ma ria, Kruisstraat en om 16 uur in Maastricht, hotel Momus, Vrijthof; op 22 November om 9 uur in den Haag, Stadhou derslaan 134. Extra bericht - groote getallen krijgsgevangenen en gewonden. Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22 Giro: 37600 's-Gravenhaqe VRIJDAG 14 NOVEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M- 6.45. Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek, 7.M Gramofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. 0. Nieuwsberichten. 8.15 Christelijke Oratoriumvereeniglng l« Amsterdam (opn.). 8.30 Gramofoonmuz. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11,M Ensemzle Jack der Kinderen en gramofoonmuziek. 12.0 Almanak. 12.45 B, N. O, Nieuws- cn economische berichten. 13.00 Koemeensch orkest Gregor Serban. 13.30 Orgelconcert en zang. 14.00 Het Nedcrlandsch Kamerorkest en solist en gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Gramofoonmu ziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursbe richten. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Utrcchtsch Stedelijk orkest (opn 18.15 Sportwetenswaardigheden. 18.30 Orgel concert. 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Cabaretprogramma, (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Gramofoon muziek. 20.45 Herdenking van den geboortedag van René de Clercq. 21.15 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00 B. N. O. Engelsche uitzending: Economie News from Holland" of Gramofoonmuziek. 22.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 22,45—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45. Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.01 Gramofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek, 8.00 B. N. 0. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Voordracht. 11.00 Gra mofoonmuziek. 12.00 De Melodisten en soliste. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 De Ramblers. 13.30 Gevarieerd middagprogramma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Molto Cantabile. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Grafofoon- muziek. 1715 B. N. O. Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest en gramofoon muziek. 18.30 Causerie „Onze volkshuishouding". 18.6 Gramofoonmuziek. 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Piano; soli. 19.45 Reportage. 20.00 Gramofoonmuziek. (Vanaf 20.6 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbin ding met de studio beschikken) 20 15 Piano, fluit en kla rinet. 20.35 Gramofoonmuziek, 20 40 Causerie „Een nieuwe taak voor oude monumenten". 21.00 Piano, hobo en fagot. 21.15 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N O. Nieuwsberichten- 22.00 Gramofoonmuziek. 22.10—22.15 Avondwijding.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2