Roosevelt's politiek in Zuid-Amerika Een artikel in het Berlijnsche blad „Der Angrïff"' houdt zich, naar blijkt uit een uitvoerig D.N.B. bericht, bezig met de politiek van Roosevelt in Zuid-Amerika. Het blad constateert dat Roosevelt „bij zijn opdrachten tot ophitsing der Zuid-Ameri- kaansche staten tegen alles wat Duitsch is steeds werkt met dezelfde truc: hij produceert landkaarten van Zuid-Amerika aan den loopenden band, doch ook geografische documenten over nieuwe grensafbake- ningen met voorstellen tot verdeeling van Zuid- Amerika, nu eens in drie, dan in meer staten, maar altijd zoo dat de staat op welks gebied de landkaart of de documenten dan bij een „Duitschen agent" ge vonden worden, er daarbij bijzonder slecht afkomt". Om aan te toonen hoe deze documenten ontstaan herinnert de „Angriff" aan het z.g. „Palagonisch do cument" van 30 Maart 1939, dat door een Argentijnsch blad werd gepubliceerd en waarin werd beweerd dat Duitsche diplomaten in samenwerking met Duitsche partij-instanties verovering van deelen van Zuid- Amerika voorbereidden. Het stuk bevatte als onderteekenaars de namen van het lid der ambassade Schubert en van den plaatsvervangenden „Landesgruppenleiter" Muller. Men vatte deze aangelegenheid m Argentinië ernstig op en Müller werd gearresteerd, totdat op 26 Juni 1939 het onderzoek tegen hem moest worden gestaakt, aangezien alle beschuldigingen geen steek bleken te houden. Van Duitsche zijde ging men op onderzoek uit en kwam tot de ontdekking dat de vervalsching ge pleegd was door een zekeren Jürges, een vroegeren tuchthuisboef, die naar Zuid-Amerika was vertrok ken, van de Duitsche nationaliteit vervallen was ver klaard en in contact stond met invloedrijke personen als Taborda en de Jood Lipnivsky die met Roosevelt relaties onderhielden. De ..Angriff" zegt dat niettemin de stemming in Argentinië tegenover Duitschland terstond na de publicatie van de vervalsching omgeslagen was en van dien tijd af dateeren ook de maatregelen tegen de nationaal-socialistlsche organisatie der Rijks- duitschers. Tenslotte verlangde in 1940 de Argen- tijnsche hoofdagent van Roosevelt Taborda dat zijn parlementaire commissie van onderzoek zich zou bezighouden met de kuiperijen van buitenlandsche organisaties. Op 9 Juli 1 94 0 werd tot de arrestatie van onge veer dertig Duitschers overgegaan, zonder dat daar voor een reden werd opgegeven. Op 19 December moest het onderzoek gestaakt worden, daar ge bleken was dat de bewering van „tegen den staat gerichte kuiperijen" volkomen uit de lucht ge grepen was. De „Angriff" vervolgt dan: „Maar Roosevelt's methode van „er blijft altijd wat van hangen" was weer probaat gebleken. De eene ver valsching volgt nu op de andere. Zoo komen in een boek de volgende naieve formuleeringen voor: „Ar gentinië is een communistisch land, dat wij moeten veroveren", of „waar een Duitscher staat, moet hij heerschen". In Argentinië was de stemming reeds zoover voorbereid, dat men reeds mocht hopen met dergelijken onzin resultaat te bereiken". Het blad deelt vervolgens mede dat Roosevelt's helpers inmiddels nieuwe documenten hadden ge maakt. Taborda kreeg den inval om heel eenvoudig drie koerierszaklcen op te laten maken, die van het Duitsche gezantschap in Lima naar de Duitsche ambassade in Buenos Aires gingen. Hierbij werd een „geheim stuk" gevonden, dat moest bewijzen dat de Duitsche ambassade een uitgebreide samen zwering in heel Zuid-Amerika bedreef. Taborda stelde een commissie van onderzoek in. die met tal rijke verhooren veel stof opjoeg, doch geen bezwa rend materiaal voor den dag kon brengen. „Het doel van deze heele onderneming, aldus de „Angriff", was: ontbinding van de Duitsche organisatie en daarmede afschaffing van de Duitsche scholen en verwijdering van liet. Duitsche nieuwsbureau. Met het resultaat van zijn onderzoekingen reisde Taborda toen naar Roosevelt die zich toen van zijn kant in zijn ophitsende redevoeringen weer van dit mate riaal bediende". Het blad constateert tenslotte dat bijna alle Zuid- Amerikaansche staten in het geheel niet bemerkten, dat achter de campagne van Roosev-elt en Taborda „het geheele apparaat van.Roosevelt's vijfde colonne verstopt zat. dat nu bij zijn taak om Zuid-Amerika rijp te maken voor de bestorming door het Noord- Amerikaanschc dollar-imperialisme gemakkelijk spel had". Doodvonnis in Roemenië Moordenaar van majoor Döhring ter dood veroordeeld BOEKAREST, 11 November. (DNB) De moorde naar van den Duitschen majoor Döhring, die zooals men weet midden Januari jl. in Boekarest op straat werd doodgeschoten, is thans ter dood veroordeeld. Hij was in het najaar van 1940 naar Roemenië fekomen met een Grieksch paspoort op naam van arandos. De tweede beklaagde, de journalist Ar- senie, die den beklaagde op illegale wijze geholpen had om verlenging van zijn verblijfsvergunning te krijgen, werd veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf. Nog drie beklaagden, o.m. twee Grie ken, die eveneens betrokken waren bij de bemid deling voor de verlenging van de verblijfsvergun ning, kregen gevangenisstraffen van 2 tot 6 maan den. Hull over het Finsche antwoord WASHINGTON, 13 November. (D.N.B.) Staats secretaris Huil heeft ten aanzien van het antwoord van Finland in de persconferentie volgens Associated Press verklaard dat hij weliswaar den tekst van het antwoord nog niet had gezien, maar dat hij zich uit de persberichten een goed denkbeeld kon vormen en geloofde dat Finland de eigenlijke kernkwestie van de Amerikaansche voorstellen ontweek. De omstre den kwestie is of de Finnen buiten hun noodzakelijke verdedigingsbehoeften om aan de Duitschers waarde volle hulp zullen geven bij de blokkade der leveran tiewegen voor het Britsche en Amerikaansche ma teriaal via Moermansk en Archangelsk. „De Finnen hebben geen vertrouwen in de Sovjet Unie en er is ook geen reden dat zij de Sovjet Unie 20udc*n vertrouwen", zoo schrijft de „New-York Sun" over het antwoord van de Finsche regeering aan de Ver. Staten. 1-Iet blad verklaart d,at het afwijzend antwoord van Finland te verwachten was. Washington zal het Finsche aptwoord nauwkeurig bestudeeren in de hoop dat het. verdere onderhan delingen niet uitsluit, roept van zijn kant de Fin nen opnieuw op hun lot te verbinden met dat der „geallieerden" en dreigt dat Finland anders niet kan verwachten dat door de geallieerden bij vredes onderhandelingen met dit land rekening zal worden gehouden. Berlijn over liet Finsclie antwoord Amerika terecht gewezen BERLIJN, 12 November. Het A.N.P. meldt: Op de conferentie voor de buitenlandsche pers is vandaag de Finsche antwoordnota bekend gemaakt. De leider der persafdeeling van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, gezant dr. Schmidt, toonde aan de hand van markante passages aan dat het Finsche standpunt een staal van waardige, ijzige argumenta tie, een meesterlijke terechtwijzing van de onbe schaamde afperserspogingen der Amerikaansche poli tiek en haar dragers vormt. Van Duitsche zijde wees men op de rustige gelaten heid, den moed en de vastberadenheid, waarmee de aanvallen van de overzijde van den Oceaan worden afgewezen. Men is er hier van overtuigd dat elke verstandige Amerikaan bij lezing van dit document den indruk moet krijgen dat degenen die de verant woordelijkheid voor de Amerikaansche politiek dra gen een oorvijg hebben gekregen. Afgezien van de algemeene geldigheid der Finsche bewijsvoering, vestigt men in Duitsche politieke kringen ook de aan dacht op de Noordsche lotsgemeenschap tegenover den gemeenschappelijken vijand: het bolsjewisme, tooals die in de Finsche nota tot uiting komt. Verliezen van de Britsche luchtmacht Van 1 Mei tot 31 October gingen 1744 toestellen verloren Van militaire zijde wordt aan het DNB het vol gende medegedeeld: In de periode van 1 Mei tot 31 October heeft de Britsche luchtmacht 1744 vlieg tuigen verloren, terwijl do Duitsche luchtmacht in dezelfde periode slechts 371> vlicgtwbren v«,rioren heeft. De methode van de Britten om de cijfers om te draalen mag in Londen populair zijn, zij stemt echter niet overeen met de waarheid. ASSURANTIEKANTOOR ■SCHOTTE HAARLEM LORENTZPLEIN 19 TELEF. 12514- VERZEKERING OP ELK GEBIED (Adv. Ingez. Med.) Bolsjewistische troepentransporten bestookt BERLIJN, 13 November (DNB) De versche ping van de uit Sebastopol vluchlende bolsjewisti sche troepen ls op 12 November door het Duitsche luchtwapen met bommen en vuur der boordwapens doeltreffend bestreden, zoo wordt van militaire zijde aan het DNB gemeld. Do bolsjewisten leden zware, bloedige verliezen. Laad installaties en transport schepen werden verscheidene malen getroffen. In het stedelijk gebied temidden van de havenwijken ontstonden opnieuw groote branden. Ook de haven van Anapa aan de kust van den Kaukasus is weer met succes aangevallen. IJSLANDSCHE KABIVET OPNIEUW AFGETREDEN. BERLIJN. 13 November (DNB) De regent van IJsland heeft, naar de Britsche Nieuwsdienst, meldt het; ontslag van het kabinet aanvaard. De regent heeft den minister-president Jonasson uitgenoodigd tot de vorming van een nieuwe regeering de loopende zaken te regelen. KORT NIEUWS. Reuter meldt uit Moskou dat de Sovjet-ambas sadeur te Washington, Litwinof, door den raad van volkscommissarissen benoemd is tot plaatsvervan gend volkscommissaris van buitenlandsche zaken. Een zuinigheidscampagne Het belang ervan besproken 's-GRAVENHAGE, 12 Nov. Het A.N.P. meldt: De door den Economischen Voorlichtingsdienst opgezette campagne, om de uiterste zuinigheid te betrachten, is voor het A.N.P. aanleiding geweest zich met het hoofd van dezen dienst, mr. J. J. Ooievaar, in verbin ding te stellen, ten einde iets te vernemen omtrent de actie die onder het motto „Wees zuinig" wordt gevoerd. De zuinigheidscampagne die het publiek op kor ten termijn wil winnen voor het „wees zuinig"-idee heeft de gedachte als grondslag, dat het een dringende noodzaak is, dat de bevolking in ons land de uiterste zuinigheid in acht neemt, vooral ten aanzien van het verpakkingsmateriaal. Men is in dit verband van de overweging uitgegaan, dat de rol, die het individu in het belang van de ge meenschap kan vervullen, thans grooter is dan ooit te voren. Daarbij is met opzet een publiciteitscam pagne in het leven geroepen. Immers, beter nog dan een wettelijke maatregel kan op deze wijze worden gewezen op een plicht, die op iedereen afzonderlijk rust. De praktijk heeft reeds aangetoond, dat een „vingerwijzing" aan het Nederlandsche publiek vol doende is, om een gevraagde medewerking te verlee- nen. In dit verband zij herinnerd aan het succes, dat de inlevering van oude batterijen heeft gehad, de ge koesterde verwachtingen werden toen overtroffen. Met de campagne „wees zuinig", heeft niet alleen een algemeene massale voorlichting omtrent het zuinig heidsidee plaats, maar ook een op zich zelf staande actie. Men tracht zooveel mogelijk den winkelier, die in de zuinigheidsactie een zeer belangrijke rol speelt, in te schakelen. De winkelier moet thans ter dege er van overtuigd zijn, dat met de zuinigheidsactie niet alleen een maat schappelijk belang is gemoeid, maar tevens zijn eigen, persoonlijke interesse is gebaat. De winkelier zal dan ook adviezen over de materie zuinigheid voortaan als een nieuw element van zijn service dienen te be schouwen. Op deze wijze kan hij niet alleen den band met zijn afnemers onderhouden, maar tevens in hooge mate de betrekkingen met zijn leveranciers versterken. Omtrent de thans te voeren campagne deelde de heer Ooievaar mede, dat op het oogenblik een bijzon dere actie gaande is, ten opzichte van de inzameling van oude tuben. Tegenwoordig is de situatie hier te lande van dien aard, dat de grondstoffen lood en tin voor de vervaardiging van tuben zoo goed als volkomen ontbreken. Aan den anderen kant is de be hoefte aan tuben even groot gebleven. Tandpasta, scheerzeep, crèmes en dergelijke zal men gaarne ook in de toekomst in tubevorm blijven ontvangen. Het is derhalve haast overbodig op het feit te wij zen, hoe nuttig het is dat verbruikers, die aan oude tuben niets hebben, deZe bewaren, en bij den win kelier inleveren. Want, de leege tuben kunnen na be werking weer opnieuw gebruikt worden, waardoor de levensduur van dit onmisbaar product aanzienlijk ver lengd kan worden. Voor het welslagen van de inzameling is de mede werking der winkeliers van het grootste belang. Van daar, dat het hoofd van den Economischen Voorlich tingsdienst een dringend beroep deed op de detail listen. Voor de tubeproduceerende industrie zijn de leege tuben onmisbaar, ten einde straks de benoodigde tuben aan de verwerkende industrieën ter beschik king te stellen. Alle tuben zijn welkom* Op grootte of soort komt het niet aan. Daarbij dienen vooral ook de doppen te worden ingeleverd, want ook deze kun- nnen niet meer in voldoende hoeveelheid worden ver vaardigd. De winkeliers dienen de oude tuben bij hun grossiers in te leveren; deze bezorgen ze aan de fa brikanten. C.A.O. KLEINBEDRIJF METAALINDUSTRIE. 's-GRAVENHAGE, 12 Nov. (A.N.P.) Het college van rijksbemiddelaars deelt mede, dat de collectieve arbeidsovereenkomst voor het kleinbedrijf metaal industrie, welke door de smedenpatroonsbonden met den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkers- bond is aangegaan voor een jaar, met ingang van 15 November a.s., door het college is goedgekeurd Hiermede is een algemeene regeling van loonen en arbeidsvoorwaarden tot stand gekomen voor meer dan 4000 smederijen en andere ondernemingen, behooren- de tot de metaalnijverheid in het geheele land. Deze collectieve arbeidsovereenkomst kan worden beschouwd als een voorlooper van een te verwachten regeling van arbeidsvoorwaarden, welke zal gelden voor alle kleinere ondernemingen, die tot de metaal nijverheid moeten worden gerekend en welke zal aan sluiten bij de landelijke regeling voor metaalnijver heid, die thans geldt voor alle ondernemingen, die meer dan 25 werknemers in dienst hebben. TWEE GOEDERENTREINEN ONTSPOORD. GRONINGEN, 13 November. (A.N.P.) Gistermor gen zeven uur zijn ten gevolge van verkeerden wis selstand aan de Rolderstraat te Assen twee goederen treinen, die met stukgoederen waren geladen, ont spoord Het treinverkeer naar Stadskanaal was daar door tijdelijk gestremd, zoodat de passagiers bij den overweg moesten overstappens het treinverkeer naar en van Groningen werd tijdwijk over één spoor ge leid. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. On middellijk werd met het opruimingswerk begonnen. In den namiddag was het verkeer op den overweg weer geheel hersteld. Verplichte openstellinj inkels g van w Mogelijkheid tot ontheffing verruimd s-GRAVENHAGE, 13 November. (A.N.P.) Het is gebleken, dat de naleving van de door het Winkel- sluïtingsbesluit ingevoerde verplichting tot openstel ling van winkels in sommige gevallen moeilijkheden veroorzaakt. Ter tegemoetkoming daarvan werd het gèwenscht. geacht, enkele wijzigingen aan te brengen in genoemd besluit en zijn uitvoeringsbeschikking. Deze wijzigingen, welke met ingang van 14 dezer in werking treden, komen in het kort op het volgende neer De burgemeester krijgt thans, behalve voor bijzon dere gevallen van kortstondigen aard, ook voor die gevallen, waarin de naleving van bedoelde verplich ting tot openstelling bijzondere bezwaren voor een winkelier zou veroorzaken, de bevoegdheid, onthef fing van de verplichting te verleenen. Voorts is de ontheffing, welke in verband met de naleving van de verduisteringsvoorschriften voor af zonderlijke winkels werd verleend, iets gewijzigd. Tot nog toe kon slechts ontheffing worden verleend van uur tot 6 uur des namiddags op de dagen, dat de voor 6 uur ondergaat. Nu gaat de ontheffing een kwartier, onmiddellijk voorafgaande aan het tijdstip van zonsondergang, in op de dagen, waarop de zon voor 6.15 uur des namiddags ondergaat. Tenslotte zal des Maandags van 10 uur v.m tot 1 uur n.m. de openstelling niet meer verplicht zijn Intusschen wordt er op aangedrongen, dat de win keliers, voor wie deze verplichting thans is komen te vervallen, zooveel mogelijk hun zaken ook des Maan dagmorgens voor het publiek geopend zullen hebben. Zes jaar geëischt wegens poging tot doodslag Drama in de Haasstraat te Haarlem Voor de derde maal in zijn leven stond een 51-jarige Haarlemsche transportaiebider hedenmorgen terecht wegens poging tot doodslag. Het drama waarin hij nu betrokken was had zich afgespeeld in den nacht van 6 op 7 September in de Haasstraat te Haarlem. De politie werd dien nacht gewaarschuwd dat er een vechtpartij geweest was en toen een rechercheur en een agent ter plaatse kwamen vonden zij in den win kel van het perceel no. 12 een bewusteloozen man, die met zijn hoofd in een bloedplas lag. In den win kel, die thans als woonkamer werd gebruikt, was alles in wanorde zoodat het vermoeden was, dat hier een ernstige worsteling moest hebben plaats gevon den. En inderdaad bleek dit juist te zijn. Uit de keu ken achter den winkel, kwam een man te voorschijn, die zich aan het wasschen was teneinde de bloed- spatten, die hij tijdens het gevecht had opgeloopen, te verwijderen. Van hem hoorde de politie het eerst hoe de zaak zich had toegedragen. En ook achter dit drama bleek weer een vrouw te staan zooals dat met zoovele drama's en in het leven en op het tooneel het geval is. De transportarbeider was in 1935 van zijn vrouw gescheiden. Deze vrouw was hierna hertrouwd met een arbeider die den laatsten tijd veel in het bui tenland werkte. In den tijd dat de echtgenoot afwezig was waren er weer betrekkingen aangeknoopt tus- schen den transportarbeider en zijn gewezen vrouw. Deze laatste had haar man geschreven dat zij weer door haar vroegeren echtgenoot werd lastig gevallen en daarop was de arbeider naar huis gekomen. Op denzelfden avond dat hij thuis kwam en hij in den familie- en vriendenkring zat ging plotseling het was al laat geworden, tegen half twee het gordijn open en stapte de gewezen man van zijn vrouw naar binnen. Stapte is minder juist want de transportar beider struikelde over een bloementafeltje en viel hall. In zijn hand had hij een groot broodmes en volgens den arbeider die niet als getuige kon worden gehoord daar hij weer in het buitenland was, hacl de verdachte gezegd: „Nou ga je dr an". Verder had-ie stekende bewegingen naar zijn rivaal gemaakt. Hier op was een vechtpartij ontstaan waarna de arbeider tenslotte een ijzeren staaf pakte en den indringer daarmee zoo op zijn hoofd sloeg dat deze bewusteloos neerviel. De verdere familie en de aanwezige kennissen had den bij de zonderlinge entrée van Teun, als zoodanig stond de verdachte bekend, overhaast de beenen ge nomen. Voor de Haarlemsche Rechtbank verklaarde de vrouw om wie deze vechtpartij was gegaan, dat zij den verdachte wel degelijk stekende bewegingen had zien maken. Haar man had dan ook eenige wondjes aan zijn hoofd gekregen. Reeds tevoren op dien avond was Teun bij haar aan de deur komen ram melen en toen ze hem niet open deed had hij een raam ingegooid. Het bleek, dat de verdachte al in 1931 eens op haar had geschoten. Daarvoor was hij toen tot 4 jaar veroordeeld. De verdachte gaf nu zijn lezing van het geval. Hij was dien bewusten dag op stap geweest en had ver schillende cafés bezocht en nogal een flinke hoeveel heid bier gedronken. Het broodmes had hij 's mor gens al bij zich gestoken om het te laten slijpen doch ten gevolge van het bier was hem dit door het hoofd geschoten. Des avonds was hij met een kennis naar huis gegaan. Deze kennis vertelde later dat de ver dachte zoo dronken was. dat-ie niet meer alleen kon loopen. Toen-ie eenmaal thuis was, is hij toch maar liever naar zijn gewezen vrouw toegedaan. Omdat de deur dicht was, was hij door het raam, dat kapot was. naar binnen gegaan. Hij was echter over het bloementafeltje gestruikeld en had toen meteen een klap met den ijzeren staaf op zijn hoofd gekregen zoödat-ie zich niets kon herinneren. Een vechtpartii was er in ieder geval niet geweest.. Hoe het dan kwam dat het broodmes en later ook nog een pad vindersmes op den grond waren gevonden kon hij niet anders verklaren dan door te zegeen dat die uit zijn zak waren gegleden tijdens zijn val. Een der getuigen, een 15-jarige jongen had den ver dachte echter we] met een mes in zijn hand zien bin nenkomen. Een buurvrouw en een zuster van de vrouw in wiens huis zich de geschiedenis had afge speeld, hadden „-Teun" alleen zien binnenkomen. Verder wisten ze niets. De Officier merkte in zijn requisitoir op, dat een gevecht was ontstaan op leven en dood. Als de tegen woordige echtgenoot van de vrouw niet een ijzeren staaf had gehad zou hij er zeker het leven bij bobben ingeschoten. De poging tbt moord achtte de Officier niet bewezen daar niet vast is komen te staan, dat de verdachte wist dat de man van zijn gewezen vrouw dien avond was thuis gekomen. Wegens poging tot doodslag cn huisvredebreuk eisehte de Officier tenslotte zes jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. S. C. van der Wall ging uitvoe rig de getuigenverklaringen na en kwam daarbij tot de conclusie dat de poging tot moord noch de poging tot doodslag bewezen waren. Verdachte zal alleen wegens huisvredebreuk kunnen worden veroordeeld. Pleiter verzocht de Rechtbank er echter rekening mee te houden dat de verdachte in beschonken toe stand verkeerde Uitspraak 27 November. Winterhulp Nederland Af deeling Haarlem Dringende oproep om hulp.... Collectanten gevraagd. f 37.000 voor eerste uitkeering ontvangen. De Burgemeester van Haarlem, Plaatselijk Direc teur van Winterhulp, de heer S. L. A. Plekker, schrijft: Zooals aan het publiek bekend is, zal Winterhulp dezen winter regelmatig, hetzij met lijsten, hetzij met bussen aankloppen om hulp. Ik meen goed te doen, er nogmaals de aandacht op te vestigen, dat deze hulp dringend noodig is. Niet alleen hier, maar ook elders. De bedoeling van Win terhulp is toch, dat de giften die binnenkomen niet absoluut besteed worden in de plaats, waar het geld wordt ontvangen. Winterhulp beperkt zich niet tot een kleinen kring, maar ziet naar den nood van het geheele volk. De ontvangst van bovengenoemd bedrag van f 37.000 is hiervoor het beste bewijs. De collecten in Haarlem immers hebben deze som nog lang niet opgebracht. Laat dit voor de Haarlemmers een aansporing zijn, zoo mild mogelijk te geven. De collectanten beijveren zich ten behoeve van onze noodlijdende medeburgers en het geheele Nederlandsche volk. Daarbij gaat het niet om het geven van een fooi. maar om een bijdra ge. die het bewijs levert dat de gever begrip heeft van den hoogen nood, waarin zoovele landgenooten leven. Ons volk en Haarlem is daarbij niet ten achter gebleven is door de jaren heen bekend geweest om zijn weldadigheidszin. Welnu, laten de Haarlemmers ook nu deze traditie hoog houden. En als U dan geeft, ziet dan niet naar Uw buren, maar vraag Uzelf af. in hoeverre een behoeftig land genoot met Uw gave gebaat is, Namens hen, die Uw steun niet kunnen ontberen, dank ik U voor Uw mede leven. Om de giften in ontvangst te nemen blijft behoefte bestaan aan nog vele collectanten. Zij, die als zooda nig nog hun medewerking willen verleenen aan dezen socialen arbeid, worden uitgenoodigd zich hiervoor aan te melden aan het plaatselijk bureau Ged. Oude Gracht 47, telefoon 20047. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau Smedestraat te Haarlem tusschen 11 en 13 uur. Hond, De Koning, Riouwstraat 3; handbeschermer. Klinker, Spaarnwouderstraat 44; hoed, De Vries, Leidschevaart 304; hondje, Asyl, Ridderstraat 11; idem, idem, idem, idem; handschoen, Haadstra, Acacia straat 12: kat, Asyl, Ridderstraat 11; muts, Roden burg, Da Costastraat 28; portemonnaie met inhoud, 6e afdeeling Stadhuis; idem, Mol, Gen Cronjéstraat 21; idem, Spierdijk, Leidscheplein 50; idem, Kedde, Acaciastraat 16; sjaaltje, v. Eeden, Ooslvest 24; tasch met inhoud, Drogisterij Afo. Zijlweg 104; taschje met inhoud, De Vos, Spaanschevaartstraat 50; kanarie, Stoelman, Vredenrijkstraat 304; wanten, wantjes, idem, Bureau van Politie, Smedestraat 9. De salarissen bij de H.O.V. Belangrijke verhooging per 1 October 1941 Naar wij vernemen heeft de salarisherziening bij de H.O.V., waarvoor de plannen eenigen tijd ter goed keuring op het departement berustten, thans haar beslag gekregen. Deze goedkeuring is thans afgekomen. De salaris verbetering voor de musici bij de H.O.V.die er het gevolg van is, is niet onbeduidend. Het laagste salaris, dat thans zal worden uitgekeerd bedraagt f 1800 en 'het hoogste f 2750, hetgeen gemiddeld een verhoogmg van 60 pet. beteekent. Door deze salarisverhooging die per 1 October j.l. is ingegaan, wordt een jarenlange misstand verhol pen. De loonen, waarvoor de musici der H.O.V. vrij wel altijd hebben gewerkt waren zóó schriel als gevolg van de te geringe inkomsten der H.O.V. dat er meermalen terecht critiek op is geoefend, zon der dat middelen ter verbetering konden worden aangewend. OPVOERING „DOOR INSPANNING UITSPANNING" De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Door Inspan ning Uitspanning" geeft Zondagavond 16 November in den Stadsschouwburg ter gelegenheid van de ope ning van het seizoen de première voor Haarlem van „Clairvoyance", een experiment in drie bedrijven van A. J. Zoetmulder. De regie is in handen van Arie Mourik. Loonbureau voor bet Bakkersbedrijf 's-GRAVENHAGE, 13 November. (A.N.P.) Over eenkomstig de in art, 14 van de regeling der arbeids voorwaarden voor het bakkersbedrijf aan Dr. Ir. A. H. W. Hacke gegeven bevoegdheid, zich bij de uit oefening van zijn taak te doen bijstaan door deskun digen, heeft hij besloten daarvan gebruik te maken door instelling van het loonbureau voor het bakkers bedrijf, te 's-Gravenhage. Door aan genoemd bureau verbonden controleurs zal reeds kort na 17 November a.s. een nauwlettende controle worden uitgeoefend op de naleving van de bepalingen dezer regeling. KEN MAAND GEVANGENISSTRAF WEGENS SCHAKING. 'S-GR AVENI-IAGE, 13 November (ANP) Dat de liefde niet steeds bestendig is, ondervond zekere C. C. P., die onder Leidschendam de minderjarige ri och ter van een letterzetter meenam naar Amster dam, zonder goedkeuring van haar vader en haar daar als zijn vrouw beschouwde. Na twee maanden keerde het meisje terug naar haar vader, die in tusschen een klacht wegens schaking had inge diend. Wegens schaking vorderde de officier bij de I-Iaagsche rechtbank 4 maanden gevangenisstraf. De rechtbank bepaalde heden de straf op een maand gevangenisstraf. Litwinof's vliegtuig over tijd NEW-YORK, 13 November. (D.N.B.) Het Sovjet vliegtuig, dat Litwinof, den Amerikaanschen ambas sadeur Steinhardt en den directeur van het Engel- sche bureau van Voorlichting Monckton aan boord had, is over tijd, naar Associated Press uit Teheran meldt. Britsche instanties wijzen op het slechte weer en hopen dat het vliegtuig slechts een "noodlanding heeft behoeven te maken. ZANDVOORT DE MALLEMOLEN. Het cabaret-gezelschap de Mallemolen onder lei ding van Cor Ruys treedt Maandagavond 17 Nov. op in „Modern" voor de leden van de Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer en genoodigden. BEVERWIJK „Humor in onze literatuur" Voor Van Leers Personeelvereeniging heeft Woensdagavond in het Kennemer Theater Piet Bakker een lezing gehouden over het onderwerp „Humor in onze literatuur". De voorzitter van de Personeelvereeniging, de heer H. Rijsenbrij, open de dezen eersten cultureelen avond met een kort welkomstwoord. De heer Bakker merkte na een korte inleiding op, dat humór nog iets dieper in het leven grijpt, dan een leuk liedje met een aardig refreintje. De goede humor wordt dan ook niet gemaakt, wel ko miekerigheid. Humor is er en is er in het leven, want die is overal. In de literatuur is de echte hu mor niet dik gezaaid. Shakespeare, één van de uit- zonderlijkste kunstenaars, die de wereld heeft voortgebracht, is volgens spreker de grootste hu morist die er ooit geweest is. Groote figuren uit de Nederlandsche literatuur met een humoristische pen vond spreker Erasmus, Bredero (o.a. „De Spaansche Brabander"), Betje Wolff en Aagje De ken (Sara Burgerhart), Multatuli en Lodewijk van Deyssel. Na de pauze droeg Piet Bakker enkele fragmen ten voor uit boeken van deze schrijvers. Het was voor Van Leer's Personeelvereeniging een goede inzet van de serie cultureele avonden. De Indische Leergang In het Veilinggebouw „Kennemerland" heeft Woensdagavond de laatste bijeenkomst van den Leergang van het Koloniaal Instituut plaats ge had. Dé cursusleider, de heer A. Bakker, wist weer met zijn prettigen verteltrant het auditorium bezig te houden, dat hem dan ook aan het einde van de zen avond zijn dankbaarheid toonde. De voorzitter van het comité, de heer A. Visser, zei, dat het geen holle beleefdheidsfrase was als hij den heer Bakker hartelijk dankte voor alles wat hij den aanwezigen in tien lezingen heeft ge boden. Zonder twijfel heeft de heer Bakker in Be verwijk een goed contact gehad. De inspecteur van het Lager Onderwijs in de in spectie Alkmaar, de heer C. Dun, bracht den heer Bakker eveneens dank. De heer Bakker dankte voor de vriendelijke woorden en hoopte nog eens in Beverwijk een cur sus te mogen leiden. Tenslotte werd de fraaie film „Edelkruïd", welke handelt over de theecultuur, vertoond. De plaatselijke commissie kan met groote vol doening terugzien op deze serie lezingen, die onge twijfeld aan hun doel beantwoord hebben. Wat de tuinders kregen Vereenigdc veilingen. Sla per 100 krop f 14.50. Andijvie per k.g. 5-5V< ct. Wortelen per bos 7 et. Selderij per bos 2-2y2 ct. Peterselie per bos 2'A3 1/2 ct. Tomaten per k.g. 1326 ct. Prei per k.g. 57 ct. Knollen per k.g. 47 1/2 ct. Waspeen per k.g. 67^2 ct. Bloemkool II per stuk 5-9-9 ct. Rammenas p. k.g. 10-12 ct. Breekpeen 21/2-3.40 Bieten per k.g. 4 ct. Gele kool per k.g. 5 ct. Groene kool per k.g. 5 ct. Roode kool 4.30. Boerenkool 5.Spruiten 16. Rapen 2yz Nero 11-16>2. Chineesche kool 3 1/2 per k,g. Verstrekking van klompen Vanwege den Dienst voor Sociale Zaken zullen te beginnen met Zaterdag a.s. aan behoeftige school kinderen klompen worden verstrekt, omdat het uit geven van schoeisel niet meer mogelijk is. Indien het gezin in aanmerking komt voor het ver strekken van klompen, kan men eens in de acht we ken een paar klompen krijgen, met een maximum van vijf paar per jaar. Schaakclub „Weenink" De uitslagen van de wedstrijden van Schaakclub „Weenïnk luiden als volgt: Groep 1: K, SlingsY. Mooy 01; F. v. Tuinen P. Stet afgebr.; O. Ph. v. d. KolkP. Hart afgebr.: A. SlingsG. L. Wijsman afgebr. Groep 2: C. NïjmanF. Hendriks 01; J. LosG. Stietsma 01; D. KikkeH. Nijman y2y2. Groep 3: J. MuisJ. C. Kanters V2y2; G. DilN. Roozen 10; A. Blansjaar.J. D. Semeins 10. Groep 4: J. T. GrootN. Molenaar y2A. Schoenmaker- J. Schilp afgebr. Jeugdgroep: T. MessieK. Meyer 01; A. ZonneveldP. C. Bakker 01, In het tournooi om den Van Goffelenbeker werd het Weening-lid P. Stet door J. J. van Kampen geslagen Menig Maal sprak harde taal de taal van „brandend maagzu: Menschen. die af en toe gekweld werden dooi dragelijke pijnen van brandend maagzuur b!; minste of geringste dat ze aten, kunnen nu gerustheid alles eten, - Een Rennie Pastille woon in den mond opgelost, bij de minste wijzing van brandend maagzuur en de da& gepaard gaande ondragelijke branderige pjj geeft onmiddellijk verlichting'. Dat komt oi Rennie het maagzuur neutraliseert en de i vertering bevordert. Rennie helpt Uw maag bij het uitoefenen hare normale functies. Daardoor kan ze zwaar voedsel, dat ze anders kwalijk verdr; gemakkelijk verteren. De Heer G. F. te Naarden schrijft: „Vroeger ik nu en dan aanbrandend maagzuur een toevalligheid maakte ik kennis met de Re Pastilleswensch ik U bij deze spontaan t» tuigen, dat ze bij mij een waar wonder te hebben gebrachtIk ben enthousiast ovt Rennie Pastilles en in deze stemming, na jj lang lijden, moeten mij deze regels van het h Digestif Rennie is een prettig middel, aangen van smaak en zoo gemakkelijk in te nemen, der water of wat ook! Gewoon laten smelt# den mond. Vraag Uw apotheker of drogist Rei Proefpakje 41 ct. Groot pak 1.27. N.V. Rowr. Amsterdam. '(Adv. Ingez. Mc SANTPOORT Uitbreiding meubelfabriek Aan mevrouw H. M. F. Wulfers Leideritz is vergunning verleend tot het vergrooten var meubelfabriek aan de Uitendaalstraat alhier. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Zooals we gisteren mededeelden, vindt Zonds; de verkiezing plaats van 3 leden van het kiesn der Ned. Herv. Gemeente. Ditmaal zal ook wc-c van rechtzinnige zijde aan de stemming worden genomen. Haar candidaten zijn de heeren L. G G. de Jonge en D. Peereboom. Van vrijzinnige zijde zijn candidaat de aftrede n.l. mej. M. P. v. Runnard en de heeren J. Prii J. Verkerk. IJMUIDEN Opdracht Het herbouwen van het voor eenigen tijd brande gedeelte van de ijsfabriek en koelhuis vries alhier is opgedragen aan Philips' Bouwbi te Haarlem. HEEMSTEDE Damn KAMPIOENSCHAP VAN HEEMSTEDE HOOFDKLASSE. De uitslagen van Woensdag' waren: J. W. van DartelenB. I-I. Stevens 20; DraijerJ. B. Sluiter afgebr.; D. KleenG. neveld 02; J. J, WarmerdamBr. G. H. Ui man 11. De tweede ronde heeft plaats a.s. Maandagai in het R.K. Vereenïgingsgebouw aan den Heerei te Heemstede TERAARDEBESTELLING MEVR. WED. J. STRUICK—KOSTERS, Woensdagmiddag heeft op de begraafplas Woudrichem de teraardebestelling plaats gehad het stoffelijk overschot van mevrouw wc StruickKosters, die in haar woning aan de Bosboomlaan 8 te Heemstede in den ouderdom ruim 100 jaar is overleden. Voor deze plechti; bestond vrij veel belangstelling, niet alleen vrienden uit Heemstede, maar ook uit Rotterdsi Utrecht. Te voren had in een lokaal te Woudrit een rouwdienst plaats, die geleid werd door Ds,: Beker, predikant bij de Ned. Herv. Gemeen: Haarlem. Vervolgens werd de kist grafwaarts i gen. Hier heeft Ds. Beker het Onze Vader den, waarna Dr. J, W.' Schutte namens de lai voor de belangstelling bedankte. AFSCHEID DS. E. T. VAN DEN BORN. Ds. E. T. van den Born, predikant bij de Get'. 1 te Heemstede, die een beroep naar Amersfoort aangenomen, zal Zondag 18 Januari te Heerhstedf afscheidspreek houden, zoowel in het kerkgebouw de Koediefslaan als in het lokaal aan de Camfi De datum, waarop hij het predikambt te Amen: hoopt te aanvaarden, is nog niet bekend. Terug te bekomen bij: Hofman, Binnenweg armband; Cornelisse, Julianalaan 15, autoped;! tiebureau, Bontkraag; Teeuwe, Eikenlaan 30. ia schoen: Politiebureau handschoen; Knook,B; straat 63, handschoen; Keur, Adriaan Ostadepl hond; Karsteins, Groote Houtstraat 120, Haat motorhandschoen; Weijers, Maasstraat 10, h Politiebureau handschoen; Schars, Orchideeet 14, hoed; Buschman, Maasstraat 21, hond; Scfo Wiekenplein 3, handschoenen; Politiebureau, hi schoen; Boers, Eehdoornkade 27, ketting; Hopp-: Binnenweg 150, kruisje; Brouwer, Zandvoortei 73, Aerdenhout, kleedje; Politiebureau, mat Kikkert, Wagnerkade 70, parapluie; Snijders, He steedsche Dreef 15, portemonnaie; Buré, Heerea 20, regenpijp; Politiebureau, sleutels en sjaal; want; van Runt, Borneostraat 27, want; Bastu IJeemsteedsche Dreef 248, zilverbon; Breebaaf C. Hoofdkade 2, zilverbon. OVERVEEN GEREFORMEERDE KERK De Gereformeerde kerkdiensten m Overv; Ramplaankwartier worden met ingang van i dag 16 Nov. a.s. des morgens 10 uur in het wij! bouw „Irene" aan de Elswoutslaan, des mi« 4 uur in de Ned. Hervormde kerk aan de laan gehouden. HAARLEM.. 13 Novenih Getrouwd 13 November: J. M. van 't Hoof e» de Vos. Bevallen 11 November: H. FaberBuinin; C. P. Goesvan Straten, d.; 12 November: H van der LeerVulj'sl. d.; K. TT. TeeuwenUdo, G. Boersma-Seijdel, d G. E. Elkcrbout-Keunin? S. J. de Graafvan Gooi, A. Metselaarvanl terswijk, z. Overleden 11 November: J. de Jong. 35 j-, Gi huisvest: 12 November: H. W. van Aalst. 73 j. penstraat. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADE Verloofd: R. Vrielenk cn G. Wanninkhof, Rot dam; T. Trouw en B. Harts, Abcoude-Schevenin! H. Niiveld en W. v. Reyn, Den Haag. Ondertrouwd: R Appelboom en J. Brui! Amsterdam. Getrouwd.' K. B. v. Buren en G. Steinbuch, B: via; G. A. de Cocq en E. M. E. A. v. Erven Dot Amsterdam; C. E. Hermsen en F. C. Gerretson, Bevallen: Ph. C. Visser—de Graef, d., Istanb: SchalkwijkGantvoort, d., Huizen (N.H.);0 huysende Boer d., Soerabaya. Overleden: M. Noordhoek, m., 56 j., Schiedl A. A. C. v. AalstGevaerts, v„ 68 j., Hoevelakeit B. Dijkersv. d. Moer, v. 72 j., VLaardingen: Ja man m., 86 j.. Voorburg; J. W. H. v. Lonkhitf m., 63 j.. den Haag; A: Kalsbeek. m., 84 j.. Woert K. v. Rijsse, m., 81 j„ Velp; U. Veenlartd, m., Beetsterzwaag; A. I. M. S. PieckHuygens, v., Hilversum; M. C. v. d. BerghPeeters. v., Gouda; S. P. v. Velsen, m.. 74 j., Haarlem; N. Sentenie, m., Lisse; H G. Deen. m. 74 j„ den Hs W. C. M. Hendviks v, 24 j„ Amsterdam: J. Boer 5P j., Den Haag: C, J. CaronDuinker, v. 72 j„ Haag; A. F. Kuhn, m., 40 j., Arnhem; C. S, v. mondComijn, v., 80 j., Utrecht; Ch. E. J. MeylH Bandoeng.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6