Haarlems Dagblad Het Britsche slagschip „Malaya" zwaar beschadigd. 59e JAARGANG No. 17920 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zutdér Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 17 NOVEMBER 194Ï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0,40 Reclames f 0.65 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1*4 regels 0.70, elke regel meer 0.17y2 Groentjes zie rubriek. Sigaren- en sigarettenf abrikanten beboet Wegens het vervaardigen van teveel o dure soorten 's-GRAVENHAGE, 15 November. Een inspecteur voor de prijsbeheersching in algemeenen dienst te 's-Gravenhage veroordeelde dezer dagen vijf sigaren- en'sigarettenfabrikanten wegens overtreding van het z.g.n. prijsklassevoorschrift. Een Haagsche sigarettenfabriek kreeg hiervoor een boete van f 60.000 en sigarenfabrieken te Valkens- waard en Kampen boeten van f 60.000 en f 20.000. Twee andere sigarenfabrieken resp. gevestigd te Amersfoort en te Veenendaal werden met f 10.000 en f 1000 beboet. Deze fabrikanten hadden evenals hun collega's in het begin van dit jaar toestemming verkregen tot het verhoogen van hun verkoopprijzen met eèn van overheidswege vastgesteld bedrag. Deze verhooging, noodzakelijk geworden doordat de verwerkte tabak belangrijk in prijs is gestegen, mocht echter slechts worden toegepast onder één voorwaarde: de fabri kanten moesten zich bij hun fabricage houden aan dè productie-percentages van de basisperiode. Dit kwam er op neer, dat zij ook nu percentsgewijs evenveel goedkoope sigaretten of sigaren moesten maken als in 1939. Door deze maatregel wil de overheid de vlucht in' de dure merken tegengaan. De veroor deelde fabrieken echter hebben het prïjsklassevoor- schrift niet nageleefd en meer dure, minder goed- kóope sigaren en sigaretten gemaakt dan waartoe zij verplicht waren. Bijgevolg had hier prijsopdrijving plaats gehad, waardoor groote bedragen onrechtmatig waren ontvangen. De inspecteur voor de prijsbeheer sching is hiertegen opgetreden en heeft enkele zware boeten opgelegd. (A.N.P.) Het Studentenfront Een nieuwe academie te Leiden? UTRECHT, 15 November. Aan een uitvoerig A. N. P.-verslag is het yolgende ontleend: Uit alle deelen van het land waren heden natio- naal-socialistische studenten en ook velen van de oude garde (afgestudeerde nationaal-socialisten) naar Utrecht gekomen ter gelegenheid van den eer sten landdag van het Studentenfront, dat een jaar geleden is opgericht. De groote zaal van het N.V.V.- gebouw aan de Oude Gracht was tot in de uiterste hoeken met nationaal-socialistische ^tudenten bezet. Na een kort openingsv/oord van den afdeelingslei- der van het Studentenfront den heer W. Jonker, was het woord aan den arts Frits Houdijk, leider van het Studentenfront, die een beschouwing hield over de werkzaamheden van het Studentenfront, waarbij hij in het kort de plannen voor de toekomst uiteenzette. Wij weten, aldus spr., dat naast veel geblaaskaak en hol gedoe, de oude studentenvereenigingen ook waar devolle factoren, zelfs gezonde ideeën, kenden. Het is dan ook niet de bedoeling, alles wat zij aan tradi ties, aan mores, bezaten, nu af te breken. Het waar devolle, het gezonde, zullen wij overnemen en voort zetten. Het is hoofdzakelijk om deze reden, dat het studenten front dit jaar tot de uitgave van een studentenalmanak zal overgaan. Ook zal gepaogd worden de roeisport voor de studentenwereld te behouden en zelfs te bevorde ren. Het Studentenfront hoopt hiermee in Amsterdam een begin te kunnen maken, al zijn de moeilijkheden met name de fingncieele, natuurlijk groot. Dat wij daarnaast andere takken van sport niet zullen ver- waarloozen, spreekt van zelf. Het marcheèren is voorts iets, dat geregeld zal wor den beoefend. Wat het zingen betreft, zal de heer Zweers een zangbundel samen stellen. Dank zij medewerking van particuliere zijde, zoo deelde de heer Houdijk nog mede, beschikt het Stu dentenfront in Leiden, in Delft, in Amsterdam en nu ook in Utrecht over fraai gelegen en voor het doel zeer geschikte Huizen. Na deze rede zong het nationaal socialistische stu dentenkoor eenige liederen, waarna het woord was aan prof. Rudolf van Genechten, die een rede hield over het onderwerp „Een jong Nederland in een jong Europa". Spr. zeide o.m.: „De hoogescholen waren fabrieken voor het behalen van diploma's, terwijl zij behoorden te zijn: werkplaatsen voor de vorming van de zich steeds vernieuwende Nederlandsche cul tuur. De academie in Leiden heeft haar ondergang te wijten aan haar eigen negativisme. Thans versprei- - den de Leidsche studenten zich over de nog overge bleven hoogescholen, de Leidsche professoren dwalen door de Leidsche straten als verstarde oude mannen. Onder hen zijn er, die niets anders weten te doen dan geheime pamfletten te schrijven en dergelijke smeerpijperij. Deze laatsten hebben den zin van res pect voor de wetenschap verloren. Bij tientallen sleepten de Leidsche hoogleeraren in de laatste maan den de studenten, die niet of nauwelijks bekwaam waren een examen af te leggen, er «door heen. Dit product van examen-fokkerij is een weten schappelijk schandaal geworden. Wij nationaal socia listen zullen deze afgestudeerden niet op het Neder landsche volk loslaten". Leiden was de academie van de verpolitiekte weten schap en al is dit nesf thans bezig uit te branden, er bestaat goede hoop, aldus zeide spr. verder, dat uit de asch nog dit jaar een nieuwe phoenix zal herrij zen, Leiden zal dan zijn de politieke academie, welke, zich geheel en al in dienst stelt van het volk.- De nieuwe student zal zijn de soldaat van de toekomst, alle studenten zullfen worden opgenomen in den nieu wen geest, zoowel de hoogleéraar als de student zal de lichamelijke opvoeding hebben te beoefenen, want volksch willen wij optreden, zoo zeide spr. Vervolgens kwam prof. van Genechten te spreken over de rechtszaak in Rotterdam, waar de Officier van Justitie aldaar in de bekende zaak tegen de Woerdensche vroedvrouw voor den vrederechter zei de in strijd met zijn geweten te komen, indien hij tegen de verdachte die alhoewel zij schande lijke woorden gebezigd had, gevangenisstraf zou eischen. En dat op het motief, dat een besloten gezel schap van 4 personen niet openbaar genoemd- mag worden. Er kan aldus spr., in deze zaak slechts sprake zijn van een juridisch meeningsverschij.' Doch ook hier is evenals dit aan de hoogeschool te Leiden het geval vlas, de politiek misbruikt. In werkelijkheid maakte deze Officier van Justitite politieke propaganda. Het is hem, aldus spr., slecht bekomen. Na de pauze sprak de heer C. van Geelkerken, die er o.m. op wees, dat de strijdgeest, van den enkeling van veel belang is. Dat de nationaal-socialistische student het moeilijk heeft, is goed, want het zal hem sterken in den strijd. Met een krachtige opwekking torn pal te blijven'staan en overal waar men komt karakter te toonen, eindigde spr. zijn korte rede. Aan het slot van den landdag sprak ir. A. A. Mus- sert. In het kort schetste spr. welke plaats Neder land in het nieuwe Europa zal gaan innemen. Een plaats, aldus spr., zoo hecht verankerd, dat het be staan van ons land voor honderden jaren verzekerd is. Spr. besloot zijn slotwoord met een beroep op de leden van het Studentenfront om hem te helpen in den strijd om ons volk te winnen voor de nieuwe gedachte. Verklaring van den burgemeester van Delft Met betrekking tot het Winterhiilpwerk DELFT. 15 November. Op een hedenavond te Delft gehouden stamppotmaaltijd ten bate van Winterhulp Nederland heeft de burgemeester de heer F. W. van 'Vloten gewezen op de sabotage van hel: Wlnterliulpwerk zelfs door hooge gerneente-r ambtenaren en de volgende verklaring afgelegd: „Ik verklaar op dit oogenblik, dat ieder die in dienst is der gemeente Delft of leveringen verricht aan deze gemeente, uitgesloten zal zijn. indien zijn naam niet voorkomt, op de lijsten van Winterhulp Nederland. Deze regeling gaat Maandag a.s. in, doch de betrokkenen hebben veertien dagen de gelegen heid hun fout te herstellen." (ANP) VERDUISTEREN Van 17.4é tot 9.05 Maan 17 Nov. ondei 17.18,18 Nov. op 7.55 Tentoonstelling „Het Duitsche Boek". Door den Rijkscommissaris geopend. Een geschenk van 2000 werken. 's-GRAVENHAGE. 15 November H«»t A.N.P. meldt: Groote belangstelling werd heden betoond bij de officieele opening van de tentoonstelling ,.Het Duit sche Boek" in de zalen van het Mauritshuis te dezer stede. Met den Rijkscommissaris, rijksminister Seyss-In- quart, waren aanwezig o.a. de secretarissen-generaal van de departementen van volksvoorlichting en kun sten, prof. dr.'T. Goedewaagen en van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, commissaris-generaal Schmidt, de staatssecretaris van het Duitsche ministerie van volksvoorlichting en propaganda, dr. L. Gutterer, luitenant-generaal H. A. Seyffardt, generaal-majoor Schumann, dr. Schwebel, de Duitsche schrijver Moritz Jahn, wiens verschillende #werken op deze' tentoonstelling zijn te vinden en vele andere belangstellenden. Commissaris-generaal Schmidt sprak een kort woord van welkom en verzocht dr. Gutterer dan dank der kameraden in Nederland te willen overbrengen aan dr. Göbbels voor hetgeen deze voor hen, Duitschers en Nederlanders, die hier schouder aan schouder staan ter bevordering van de goede samenwerking tusschen beide volken heeft gedaan om hun cultureele taak te verlichten. De secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting eun kunsten, prof, dr. T. Goedewaa gen, hield hiernaeen rede, waaraan het volgende is ontleend: Spr. zeide, dat langzaam aan dat deel van ons volk groeit, dat eerlijk met zich te rade gaat om tot de slotsom te komen: aan de Oostzijde van ons land ge beurt iets belangrijks, iets groots ja iets ontzagwek kends, dat slechts met de geestelijke revoluties tij dens de volksverhuizingen, de renaissance, de. ver lichting en de romantiek is te vergelijken. Niet de wet van oorzaak en gevolg beheerschen in wezen de ge schiedenis, nv*ar de wet van het levend en organisch geheel. Daarom uit zich één geest in maatschappelijke èn cultureel-maatschappelijke omwentelingen. Groot is de macht van het boek. Het boek moet zoo lichtte spreker toe getuigen van de opbouwen de en veredelende krachten, die er in een volk slui meren. Wat ons in het Derde Rijk een voorbeeld mag zijn, is dit: dat men midden in een oorlog om het bestaan nog de kunst verstaat het boek te verbeteren en den lezer leert lezen. Heden wordt voor de vierde maal binnen een jaar een tentoonstelling van hedendaagsche Nederlandsche schilders in het Rijk geopend. Wij zijn daar trotsch op. Maar ik weet, dat ook een tentoonstelling van het Nederlandsche boek in het Rijk veel belangstelling zou ondervinden. Het departement van volksvoorlich ting en kunsten, waarin een bureau voor kunstuit wisseling zich ten doel stelt, onze kunst bij het Duit sche volk bekend en geliefd te maken, heeft dan ook de hoop en de overtuiging, dat wij de gave van het Duitsche boek, dat thans voor ons ligt, binnen niet te langen tijd mogen beantwoorden. Rede staatssecretaris Gutterer. De staatssecretaris bij het Duitsche ministerie van volksvoorlichting en propaganda, dr. L. Gutterer, zei-" de deze tentoonstelling te beschouwen als een zeer bij zonder teeken van den tijd, waarin wij leven en waar in de blijvende vrede in Europa wordt voorbereid. Spreker achtte deze gelegenheid aangewezen voor het Nederlandsche volk om kennis te nemen van hetgeen in Duitschland sinds 1933 op weenschappelijk, literair en artistiek gebied is geschapen en dat van jaar tot jaar is gegroeid tot een respectabel aantal werken. Spreker schetste de beteekenis van de Duitsche dicht kunst. die niet meer een rankenwerk alleen schept, doch di&,weeft aan het gezamenlijk lot der natie. Het geheele cultureele leven wordt door de Duitsche schrijvers verdiept. Deze tentoonstelling levert een bewijs van de prestaties en scheppingen van het nieuwe Duitschland voor ieder, die de moeite wil nemen om zich hiervan op de hoogte te stellen. Tenslotte zeide spreker namens Dr. Göbbels de ver heugende mededeeling te doen, dat de 2000 hier ten toongestelde boeken worden aangeboden aan den Rijkscommissaris om ten behoeve van het Nederland sche volk beschikbaar te blijven. Rede Rijkscommissaris. De Rijkscommissaris begon zijn rede met den heer Gutterer hartelijk te danken voor zijn komst. Vervol gens sprak hij zijn opréchte erkentelijkheid uit voor minister dr. Göbbels, omdat hij met zeer bijzondere aandacht de geestelijke verschijnselen oök in dit land volgt. „Ik kan- slechts den wensch uiten, dat hijzelf eens bij ons komt, want het zou ons ten zeerste ver heugen, indien hij ook eens kennis maakte met onze Nederlandsche vrienden", zoo zeide de Rijkscommis saris. „Deze tentoonstelling richt zich tot de vrienden van het Duitsche boek. Deze .vrienden van het Duitsche boek zijn natuurlijk in onze Duitsche gelèderen zelf te vinden, maar ik weet, dat zij zeer in het bijzonder ook aangetroffen kunnen worden in de gelederen der Nederlanders en ik wil uiting^ geven aan mijn hoop en vertiouwen, dat sedert de gebeurtenissen van Mei 1940 het aantal van deze vrienden niet is verminderd, doch toegenomen. Ik wil niet zeggen, dat er niet nog iemand kan zijn, die nog niet bevrijd is van enkele uitslui tend humanistische roerselen en banden, die inmid dels dezen weg nog niet heeft gevoiyien. Hij is stellig niet gemakkelijk begaanbaar. Voorzoover het in ons vermogenOligt dezen weg begaanbaarder te maken, wilen wij dat doen, en daartoe is deze tentoonstelling middel. Als men zegt, dat. de Duitscher en vooral de nationalist-socialist precies de man is, die met gecon centreerde, georganiseerde kracht de dingen probeert te leiden, dan kan ik slechts zeggen: dat is de natio- naal-socialist ook! Ik zdu allen, die me en en' hier; te kunnen spreken van hoogere 'geestelijke waarde ïn overweging willen geven hun geluk te beproeven én met de hoogste scheppingen der literatuur in de hand de bolsjewisten tegemoet te treden. Met trots kunnen wij ons gelukkig prijzen, dat wij midden in Europa een volk hebben, dat besloten is ook daar met vereende krachten op te treden, waar het erom' gaat de hoogste geestelijke yaarden der men- schelijkheid en der menschheid in stand te houden. Doch hier willen wij ons opmaken tot een geestelijke worsteling, niet tot een geestelijke worsteling tusschen tegenstanders, maar tusschen kameraden, opdat wij bij de uitwisseling van onze cultuur, die wij hoogachten en die wij in het bijzonder hoogachten, als zij uit de wortels van het volk is ontsproten, opdat wij bij deze geestelijke uitwisseling de klaarheid en waarheid van menschelijkheid en menschheid bereiken, waarvoor thans de Duitsche natie zich in $e waagschaal stelt, terwijl zij daarbij haar geheele bestaan op het spel zet. In dezen zin wil ik ook de 2000 boeken, die ons ge schonken zijn, toevertrouwen aan uw hoede, meneer dé secretaris-generaal, opdat u daarvan een dusdanig gebruik maakt, dat u het doel bereikt', hetgeen wij voor deze tentoonstelling hebben gesteld, te weten steeds meer begrip tusschen het Duitsche en het Ne derlandsche volk. Met deze woorden open ik de ten toonstelling. Hierop werd een rondgang door de verschillende za len ondernomen tijdens welken de Rijkscommissaris van zijn bijzondere belangstelling voor tal van ten toongestelde werken deed blijken Uil de Staatscourant Bi.i besluit van don secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken van 13 Nov. is A. J. van de Laar. op zijn verzoek met ingang van 1 December 1941, als burgemeester van de gemeente Lichtenvoorde eervol ontslagen. RIJ WIELD IE V E X TE AMERSFOORT ONTMASKERD. De Amersfoortsche politie jieeft de hand ..gelegd op twee rijwieldieven en vier helers, waarvan twee afkomstig uit Hilversum. Ook Is een vrouw in arrest gesteld, die reeds bekend heeft tien rijwielen te hebben gestolen. Zij heeft bezwarende verklaringen afgelegd voor den aanstichter van deze rijwiel-dief stallen. zekeren v. d. B., die zich in het Huis van Bewaring te Utrecht bevindt. Ze6tien rijwiplen zlju reeds opgespoord. Welke bonnen zijn thans geldig? 16 t.n November: 4 rants. Brood.of gebak j Vleesch of 44-4 ferood 44 Brood l!i rant 44 Vleesch Vz rants. 44 VI.waren 1 rants. 44 Melk 1 3/4 L. Melk 44A Reserve 13/4 K.G.Aardappelen 44B Reserve K.G Aardappelen van 2 Nov. t. m. 29 November. leeschwaren 136 Algemeen 1 K.G. Suiker le periode Cacao 50 gram Cacao 137 250 gr. Koffiesurrogaat 138 500 gr. Jam 139-142 Algemeen 1 rants Bloem brood öf gebak D en E Havermout 250 gr. Rijst 143 'Algemeen 250 gr. Havermout 144 250 gr. Gort 149 100 gr. Vermicelli of maïzena 145-148 Algemeen 100 gr. Kaas van 2 t.m. 20 November: Met Duitschland tegen het Kapitalisme. 51-52 Boter 125 g 51-52 Vet 125 j Voorts: Petroleum: Bonkaart Men O Bon 14 (2 1.) tot 27 Dec. Zeep Bon 135 Algemeen en Bon D Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeen. Bon D Toiletzeep 7o gram toiletzeep 80 pet. t.m. 30 Nov, Bon J Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941 „Japan gewapend tegen nieuwe ontwikkelingen" Verklaringen van 9 minister-president Tojo De onderhandelingen te Washington TOKIO. 17 November. (D.N.B.) In de rijksdag zitting van Zondag heeft de eerste minister generaal Tojo verklaard dat door de vernietigende slagen te gen het Tsjoenkingleger en door de versterkte blok kade van de kust de tegenstand ^an Tsjang Kai Sjek en van de communistische troepen verminderd is en dat het offensief van den vijand is verlamd, terwijl aan den anderen kant het nieuwe Nanking-regime een steeds hechter basis verkrijgt. Tojo deelde mede dat Tsjoengking thans nog, on dersteund door derde mogendheden, beschikt over ongeveer twee millioen man. Tezamen met de ma rine heeft het leger deelgenomen aan de blokkade van de kust.. Overgaande tot de Instelling vars „vredeszónes" in Midden-China, verklaarde Tojo dat Vereenigde Ja- pansch-Chineesche strijdkrachten onder Japansch be vel de voorwaarde voor 'veilige toestanden onder de, regeering van Nanking vormden. Economisch gezien zijn voldoende grondstoffen, steenkool, ijzer, zout en katoen verworven om den druk van Engeland en de Ver. Staten te egaliseeren. Na de bezetting van Fransch-Indochina op grond van het accoord betref fende gemeenschappelijke verdediging is de onafhan kelijkheid van deze Fransche kolonie beveiligd, ter wijl de blokkade tegen Tsjoengking nauwer is toege haald. In het front van Mandsjoekwo tot Saigon zijn dus alle voorbereidingen getroffen om het Tsjoeng- kingregime uit den weg te ruimen en bovendien -om gewapend te zijn tegen nieuwe ontwikkelingen ter bescherming van de door Japan nagestreefde Oost- Aziatische zóne van algemeenen welstand. In zijn rede voor het Hoogerhuis heeft generaal Tojo omtrent de Japanseh-Amerikaansche' betrekkin gen verklaard dat het in het licht van de ervaringen uit het verleden moeilijk is het resultaat van de Ja- pansch-Amerikaansche onderhandelingen te voorspel len Japan heeft bij de voprtzetting van de diploma tieke onderhandelingen met Washington het volgende op het oog: 1. De uitschakeling van de pogingen eener derde mogendheid om het programma der regeling van de Chineesche aangelegenheid te ver.storen. 2. De liquidatie van vijandige acties zooals de economi sche blokkade van Japan door buitenlandsche mo gendheden en het herstel van normale internationale economische bef-ekkingen. 3. J3e uitbreiding van den Europeeschen oorlog nog het Verre Oosten met alle middelen te verhinderen. Tojo herinnerde verder aan de gebeurtenissen, welke er toe hebben geleid, dat Japansche troepen werden gestationne.erd in Indo-China. Hij verklaarde, dat het vreedzame karakter van het Japansche pro gram in het buitenland volkomen onjuist is voorge steld. Een economische blokkade van Japan, zooals de buitenlandsche mogendheden die hebben uitgevoerd, vormt een „daad van vijandschap" die wellicht nog ereer is dan een werkelijke oorlog. Verwijzende naar de ontwikkeling in Noord- Mandsjoekwo, zeide Tojo dat Japan zich niét kon ver oorloven de internationale ontwikkelingen, die ont staan zijn door het uitbreken van de Duitsch-bolsje- wistische vijandelijkheden licht op te vatten. Japan heeft daarom alle noodige maatregelen ln dit gebied genomen, welke de positie van Japan kunnen be veiligen MINISTER TOGO: „POSITIEF RESULTAAT TE WASHINGTON ONMOGELIJK". TOKIO, 17 November. (D.N.B.) Japan heeft groot belang bij de gebieden in Noord- zoowel als in Zuid- Azië aldus de minister van Buitenlandsche Zaken Togo gisteren in het Lagerhuis. De Japansch-bols- iewistische neutraliteitsovereenkomst is gesloten met het oog op de veiligheid in het Noorden, ofschoon vijandelijkheden zijn uitgebroken tusschen Duitsch land en de Sovjet Unie, heeft Japan zich voortdu rend gehouden aan deze politiek van behoud der vei ligheid in het Noorden. Japan is vastbesloten op iedere wijze het ontstaan van factoren te verhinderen, welke den vrede' in het Noorden zouden kunnen verstoren, maar ook om te verhinderen, dat een situatie tot ont wikkeling komt, wélke de rechten en belangen var. Japan zou bedreigen. Voortgaande liet de minister het licht vallen op de vriendschappelijke betrekkingen van Japan met Fransch-Indochina en Thailand. Hij zeide: „het is DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche Weermachtsb'erichten Fort bij Sebastopol genomen. Havenwerken in Engeland bestookt. BERLIJN, 16 November. (DNB) Het opper bevel der weermacht deelt mede: „Bij den aanval op Sebastopol hebben Duitsche troepen een zeer v.ersterkt en taai verdedigd fort genomen. De luchtmacht steunde de operaties bij Sebastopol en Kertsj door aa.nvallen op Verster kingen, schepen èn havenwerken. Een bolsjewis tische kanonneerboot en twee troepentransport schepen werden door bommen getroffen. -Bij Tichwin werden alleen door. twee compagnieën pioniers 113 stellingen genomen. In de wateren om Engeland heeft de ltfcht- macht bü de Farör en ten Oosten van Peterhead twee vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 7000 ton tot zinken gebracht en twee andere groote schepen zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben overdag bomtreffers van zwaar kaliber geplaatst op een hoogoven bij Middlesborough. In den afgeloo- pen nacht zijn luchtaanvallen gedaan op haven werken aan de Oost- en Zuidwestkust van Enge land. Bij een nachtelijk gevecht tusschen Duit sche patrouille strijdkrachten en Britsche mo- torpe'dobooten in het Kanaal is een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken gebracht. Waar schijnlijk is nog een tweede ondergegaan. De Duitsche strijdkrachten leden geen verliezen. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechts vliegtuigen met succes kazematstellïngen bij To- broek en een Britsch vliegveld in de oase Dzjara- boeb gebombardeerd. Zwakke afdeelingen vijandelijke vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht zonder succes aanvallen, gedaan op het kustgebied van Noord- west-Duitschland. Een Britsche bommenwerper werd neergeschoten. In de laatste weken heeft de Duitsche lucht macht opnieuw groote successen behaald in den strijd tegen de Sovjet luchtmacht. Van 1 Octo ber tot S November verloren de bolsjewisten in totaal 2174 vliegtuigen, waarvan 1293 bij lucht gevechten en 412 door afweergeschut. De rest werd op den grond vernietigd. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 183 Duitsche vliegtuigen verloren". ZATERDAG j HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 15 November. (DNB) Het opperbevel der weermacht maakt -bekend: „Op de Krïm hebbed de aanvallen der Duitsche troepen op Sebastopol en Kertsj, ondanks taaien tegenstand van den vijand, verder terrein gewon nen. In den midden sector van het Oostelijk front zijn krachtige door infanterie en tanks Ingezette tegenaanvallen van den vijand, afgeslagen. De bolsjewisten verloren hierbij 44 tanks. Zware bat terijen va,n het leger hebben met succes woor den oorlog belangrijke installaties van Leningrad be streden. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen 'en duik bommenwerpers hebben bolsjewistische veldver- sterkingen, troepenconcentraties spoorwegen en vliegtulgsteunpunten in het gebied ten zuiden va.n Moskou en ten Oosten van .het Ladogameer aan gevallen. De vijand heeft zware verliezen geleden aan menschen. zware wapens en rollend mate riaal. Andere succesvolle luchtaanvallen waren ge richt ffli installaties van den Moermansk-spoorWeg. Moskou en Leningrad zijn in den afgeloopen nacht gebombardeerd, Naar ln een extra-bericht bekend is gemaakt heeft de Duitsche marine een nieuw groot succes verworven. Du'ikbooten hebben in het Westen van de Mlddellandsche Zee een formatie Britsche oor logsschepen aangevallen. Daarbij brachten twee duikbooten onder leiding van de luitenants-kapi tein Reschlte en Guggenbferger het vliegtulgmoe- derschip „Ark Royal" tot zinken en werd het slagschip „Malaya" zoo zwaar beschadigd, dat het de haven van 'Gibraltar moest worden binnenge sleept. Andere Britsche eenheden kregen torpedotref fers. Het vliegtuigmoederschip ..Ark Royal" was reeds op 26 September 1939 bij een luchtaanval zwaar beschadigd. Na hersteld te zijn was het ech ter weer ln dienst gesteld. De Britsche admirali teit heeft dit verlies toegegeven. In de wateren om Engeland hebben gevechts vliegtuigen voor de Oostkust van Schotland een vrachtschip van 1500 b.r.t. vernietigd. In Noord-Afrika hebben Duitsche Jagers vier vijandelijke vliegtuigen van een sterke formatie Britsche jagers vernield. In den tijd van 5 tot 11 November heeft het Britsche luchtwapen 119 vliegtuigen verloren. In dienzelfden tijd zijn ln den strijd tegen Groot Brittannië zes eigen vliegtuigen verloren gegaan." buitengewoon betreurenswaardig, dat een kwaadwil lige propaganda door derde mogendheden is ontke tend, waardoor Japan agressieve bedoelingen tegen deze gebieden in de schoenen worden geschoven". Ten aanzien van de Japansch-Amerikaansche on derhandelingen verklaarde Togo, dat het Japansche standpunt thans duidelijk is gemaakt. De regeering van de Ver. Staten moet inzien dat zelfs van tech nisch gezichtspunt geen noodzakelijkheid bestaat voor verdere langdurige besprekingen, ingeval men thans niet tot een succes komt. Togo verzekerde dat Japan aan ieder ontwikkeling, die het Japansche rijk be dreigt of Japan's prestige als groote mogendheid in gevaar brengt, vastberaden het hoofd zal bieden Hij, Togo, voedt op dit oogenblik, waarop hij de leiding der besprekingen met de Ver Staten op zich neemt, op dit punt geenerlei twijfel. Togo verklaarde ver der dat hij niets kon mededeelen omtrent de bijzon derheden der besprekingen. Hij gelooft echter, dat een positief resultaat mogelijk is, ingeval de regee ring der Ver. Staten even eerlijk streeft naar den wereldvrede als Japan. De Rijksdagzitting was Zondag door den Keizer ge opend. Leningrad en Moskou zwaar bestookt Ook de havenwerken van Sebastopol weer aangevallen Het D.N.B. meldt: Sterke formaties van de Duit sche luchtmacht hebben Zaterdag stations, spoorlij nen, treinen en bruggen alsmede -verkeerswegen der bolsjewieken met zichtbaar resultaat aangevallen. Vooral Moskou, Leningrad eö Poejkfno werden ge teisterd. 14 treinen en 26 locomotieven werden ver nield of'zwaar beschadigd en de rails werd op ver scheidene plaatsen onbruikbaar gemaakt. De belang rijke militaire inrichtingen van Leningrad werden Zaterdag weer door de Duitsche artillerie bestookt, Zware granaattreffers kwamen neer op centra der verzorging en op militaire doelen. Ook op de Krim werden de luchtaanvallen met succes voortgezet. Verscheidene vliegtuigen bestook ten de havenwerken van Sebastopol, terwijl andere toestellen de operaties van het landleger tegen de" ver sterkingen bij Sebastopol ondersteunden. Volgens een bericht van den Engelschen Berichten dienst is in Koeibisjef (Samara) bevestigd dat .de Duitschers de „belangrijke spoorlijn Leningrad- Wologda bij Tichwin oversf-Jireden hebben". Voorzichtigheid is de moeder van de porceleinkast. De huiseigenaar, die met het oog op de duisternis de stoep voor zijn woning wit laat schilderen, is een ver standig man. (Pax-Holland-De Haan-m), De onbegaanbaarheid der wegen in' het Sovjet gebied stelt de Duitsche troepen voor zware op gaven, doch de auto's weten zich een weg te banen. (Orbis-Holland) Het optreden der Duitsche luchtmacht Sovjet-verliezen aan vracht- en oorlogschepen Het D.N.B. meldt d.d. 15 November: In den tijd van 22 Juni tot op heden is de Duitsche luchtmacht naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt, er in geslaagd in totaal 135 Sovjet-transport- en koopvaardij schepen van tezamen 383.650 b.r.t. tot zinken te brengen en 131 transport- en koopvaardij schepen te beschadigen. DaarvarFwerden in de Oost zee il transport- en koopvaardijschepen van teza men 156.650 b.r.t. tot zinken gebracht en 67 derge lijke schepen beschadigd. In de Zwarte Zee waren de aantallen der tot zinken gebrachte en bescha digde transport- en koopvaardijschepen respectie velijk 58 en 64. De tot zinken gebrachte tonnage bedroeg daar 227.000 b.r.t. Ook de Sovjetvloot leed zware schade. 52 vijan delijke .oorlogsschepen werden tot zinken gebracht en 57 beschadigd. In de Oostzee gingen door Duit sche bommenwerpers twee kruisers, negen torpedo jagers, vijf patrouillevaartuigen, negen mijnvegers, een kustwachtschip en negen andere oorlogsvaar tuigen verloren. Een slagschip, drie zware krui sers, drie kruisers, een hulpkruiser, 18 torpedoja gers, een kanonneerboot, twee mijnvegers, een flot tieljeleider en vijf andere oorlogsvaartuigen liepen schade op. In de Zwarte Zee bracht de Duitsche luchtmacht de volgende schepen, tot zinken: een slagschip, twee kruisers, zes torpedojagers, twee duikbootten, twee kanonneerbooten, een luchtafweerschip, een pa- tropuillevaartuig, een motortorpedoboot en een bewakingsvaartuig. Schade werd daar toegebracht aan een. zwaren kruiser, zes kruisers, een torpedo jager. twee torpedobooten, een Jcanbnneerboot, een patrouillevaartuig en tien andere oorlogsvaar tuigen. Dit bewijst in hoe sterke mate alleen de Duitsche luchtmacht er in geslaagd is de operatie mogelijkheid der Sovjetvloot. te beperken en de koopvaardijvloot der bolsjewisten volkomen te ver nietigen. BONTE AVOISD. Zaterdag 29 November geeft de Arbeiders-Muziek- vereeniging „Excelsior" te Haarlem een bonten avond in het gebouw St. Bavo. i

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1