VOOR DE TUIN yJiwst en £etteceitj Eerste Concert. "AKKER'TJES AGENDA „Luiers en Lauweren". W.SPARREBOOM Hef Haarlemsch elftal Wild- Knakworstjes Frans Fonville HAARL. DAGBLAD, Maandag 17 Nov. 1941 Haarlemsche Bachverèeniging. Het eerste „Bachconcert" was een goed en hoop vol begin: het ving aan met een werk van een Ne derlandsch componist en bracht daarna een Neder lander als solist op het podium. Met de uitvoering der ouverture „De getemde Feeks" eerde Frits Schuurman de nagedachtenis van Joh. Wagenaar evenzeer als Mannus Adam dat kort tevoren' met die van het toongedicht „Saul en David" had gedaan. Ook in „De getemde Feeks" spiegelt zich Wagenaar's levendige, ontvankelijke en scherpzinnige geest af, al gaf de aard van het onderwerp hier natuurlijk geheel andere reflexen. De „Feeks"-ouverture bezit, vooral in de hoofd- themagroep, enkele trekken, die de stamverwant schap met de Cyrano-Ouverture toonen, maar haar karakter is nog levendiger, snibbiger en harmonisch gevarieerder. Haar tweede thema schijnt aanvan kelijk in eenigszïns gewone melodische banen te zullen verloopen; in de voortzetting heeft de compo nist die echter 'gemeden en boeit hij den hoorder door veelvuldige verrassende modulaties en door sierlijke ineenvlechting van stemmen, die niet alleen jnaar contrapunteeren, doch die sajnen een bij ge stadige wisseling immer mooi coloriet scheppen. De doorwerking wemelt van geestige zetten; de rem ming onmiddellijk vóór het slot is een verbluffende vondst. Als Staaltje van orkestratiekunst is Schumann's Pianoconcert wel heel i wat zwakker dan Wagenaar's Ouverture én wat de solopartij betreft slaakte Schu mann na de voltooiing de verzuchting: „Ich kann kein Konzert füc den Virtuosen schreihen: ich muss auf etwas anderes sinnen". Deze uitspraak moet men met een korreltje zout nemen: de finale eïscht een flinke (dosis virtuositeit. Doch als deze de eenige positieve factor van het werk was, zou het reeds lang evenzoo verbleekt en vergeten zijn als tientallen andere pianoconcerten uit Schumann's en uit vroe ger en of lateren tijd. De hartstochtelijkheid van het eerste hoofddeel, de meditatieve gelukzaligheid van het Intermezzo en.de blijde stuwkracht der finale vormen echter onvergankelijke waarden. Terloops zij opgemerkt, dat het -hoofdthema van het eerste Allegro dit deel nagenoeg geheel beheerscht; dat het aan het slot van het Intermezzo als een twijfe lende vraag weer even opduikt om dan met de fi nale in nieuwe gedaante, nu bevestigend en ju belend op te treden. Het is dan ook begrijpelijk, dat dit Pianoconcert tot de meest gespeelde en be leende der litteratuur behoort. En toch, wanneer het zóó gespeeld wordt als Willem Andriessen Zondag namiddag deed, zóó poëtisch, gaaf en brillant, luis tert men er weer met volle aandacht en bevrediging naar. Andriessen speelde het eenige jaren geleden hier op een H.O.V.rcancert; zijn vertolking stond nu echter ve» boven 'die van toen. Of in de noviteit van dezen namiddag, de Poêmes de la lumière" van M. Palau, onvergankelijke waar den vervat zijn mag na deze eerste auditie betwij feld worden. De thematische kracht is niet groot, het verband van muziek en titels moéilijk te vinden. In de- „Schemering" en de „Nacht" gaat het nogal luidruchtig toe. Misschien is dat Spaansch', hoewel het Iberisch coloriet van een De Falla er niet in te ontdekken is. De componist Palau is althans in Spanje geboren; wanneer? schijnt evenals van vele middeleeuwei's niet precies bekend te zijn, maar in elk geval na 1900. Modern is zijn Suite echter niet. De voornaamste bekoring er van .gaat uit van de orkestratie; daarentegen schijnen de deelen rijke lijk uitgesponnen. Het Residentie-orkest gaf er een veelzins schitte rende verklanking van evenals het van "Wagenaar's Ouverture gedaan had. 'En de begeleiding van Schumann's Pianoconcert sloot zóó mooi bij de solopartij aan, dat men ook daarvoor den dirigent Frits Schuurman lof mag toezwaaien en den ho boïst de niet geautorizeerde mutatie van bes in b in 'de langzame episode van het eerste Allegro ver geven mag. Andriessen en Schuurman zijn lang en warm toegejuicht. K. DE JONG. HET TOONEEL Door Inspanning Uitspanning „CLAIRVOYANCE" „clairvoyance", het nie-uwe stuk van A. J. Zoet mulder, waarvan onze oudste, rederijkerskamer D'. I. U. gisteravond in den stadsschouwburg de première Voor Haarlem heeft gegeven, is door mij toevallig tegelijk met ,,De kleine Adonis", dat Cremer 's mid dags voor het eerst te Haarlem speelde reeds ln ons blad' van 1 September besproken. Iïet stuk. dat het al-oude driehoeksgeval behandelt, neemt aan het slot van het tweede bedrijf, wanneer de man dour de vrouw wordt neergeschoten, den schijn aan van een drama, maar na de pauze helpt de schrijver ons uit den droom en blijkt heel die acte slechts een benauwende nachtmerrie va»' de vrouw te zijn ge weest. De droom op het tooneelhet experiment is niet nieuw wij herinneren maar aar Molnar doch Zoetmulder heeft er met talent gebruik van gemaakt. De droom is voortreffelijk voorbereid en maakt ook ln het laatste bedrijf een integreerend deel uit van het stuk. Wat melodramatisch zou zijn in tie werkelijkheid wordt het .niet in den droom en de auteur is dus-volkomen verantwoord, wanneer hij in de tweede acte hevige dingen laat gebeuren. Het -„experiment" zooals Zoetmulder zijn stuk noemt Rheumatische pijnen "AKKERTJES" werken niet al leen pijnstillend maar ze ver wijderen ook de stoffen, die Uw Theumatische pijn veroorzaken. helpen direct! (Adv. Ingez. Med.) Heden: MAANDAG 17 NOVEMBER. Rembrandt Theater: „Tot ziens Franziska", 2.30. "8:30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Frau Luna", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Ik was Jack Mortimer", 2.30. 6.30 cn 8.45 uur. - Palace: „Valscli geld", 2, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: „De geheimen van het oerwoud" en actu aliteiten van 12 uur af. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling werken Cees Boldingh, 105 uur (Zondag 24). •DINSDAG 18 NOVEMBER. Gem. Concertzaal: Volksconcert H.O.V., 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Kunsthandel Deffelaar: Tentoonstelling werken Cees Boldingh, 10—5 uur (Zondag 24). Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. .11596. C. J. ten Hage—Cramer. Lange Veerstraat 19. Tel. 11000. Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1, Tel. 11180. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek,- Binnenweg 9S, Tel. SS197. ER W0R0T ONDER VALS0HE VLAG GEVAREN! Het is ons ter oore gekomen, dat sommige winkeliers, die van hun klanten leege ÏEO-jampotten ont vangen, deze zelf weèr vullen met inferieure jam. Het zijn gelukkig slechts sporadi sche gevallen. Maar U kunt ons bij de opsporing helpen, door ons direct een briefje te schrijven, wan neer U een pot ÏEO-jam met min derwaardigen inhoud koopt. N.V. TAt j Eist (Over.betuwe) (Adv. Ingez. Med.) stuk, is ongetwijfeld geslaagd. Het stuk dat zich on derscheidt door een voortreffelijke dialoog dekt den titel „Clairvoyance" volkomen, want de helder ziendheid beheerscht het geheel al stelt de schrijver allerminst partij. 'at dit stuk zich ook op het tooneel uitstekend houdt, heeft de door den heer Mourlk heel goed ge leide opvoering bewezen. Er was spanning zoowel in het eerste als in het tweede bedrijf de laatste acte kon ik tot mijn spijt niet meer zien vooral door het zeer knappe, sterke spel van Mevrouw Jo de VosJacobs, die als Helène de voorstelling droeg. Mevrouw De Vos heeft een zeldzaamheid voor een dilettante een uitgesproken dramatisch talent. Haar goede plastiek en uitstekende, beschaafde dic tie heb ik gisteren weer bewonderd, maar belang rijker was nog, dat zij de rol volkomen van binnen uit speelde. Er was in haar temperamèntvol spel voortdurend de nerveuse bewogenheid, die hier ver- eischt werd en zij wist in de grnote momenten een oor een liefhebster zeldzame, steeds volkomen-na tuurlijk aandoende kracht te ontwikkelen. Mevrouw Do Vos bewees gisteren een zware dramatische rol olkomen te kunnen dragen en stond dan ook ver boven haar omgeving. Toch hebben ook de andere dames Bep de Mon. Bep de Windt en Gré vah Da.m-Cornet zeer goed spel laten zien. Vooral mevrouw Van Dam heb ik gewaardeerd in het goede gesprek met Helène, waar aan zij mede relief wist te geven door steeds den toon juist over te nemen. Dat was van beiden uitste kend. De heer Mourik wist de droomstemming in II te suggereeren en zijn spel als Dr. Minelly was sober en toch gespannen. Een gocdgespeelde rol. De heer Van Dam is feitelijk niet de aangewezen persoon voor Frits. Hij mist de eigenschappen voor l'homme a femmes en hij stond ook niet op het niveau van stan ding van Helène. Maar in zijn spel was toch veel verdienstelijks, vooral in het tweede bedrijf. De heer Reinfrat trachlte zoo veel als in zijn macht was van den antiquair Delle een Oosterling te maken, wat hem niet altijd gemakkelijk viel. De heer Mourik had voor een zeer levendig tempo gezorgd, een tempo dat geen oogenblik v.erslapte en aldoor gemouvementeerd was. Ook heeft hij door de belichting de droomsfeer In ii od het tooneel weten te brengen. Als apheel dus een hoogstaande opvoering van een crat aan de spelers 'zeer hooge elsehgn stelt. J. B. SCHUIL. CREMER. „De kleine Adonis", zoo heette oorspronkelijk het blijspel, dat Zondagmiddag onder den minder ge lukkigen titel van „Luiers en Lauweren" door Cremer in den Stadsschouwburg werd gespeeld- Ik heb dit stuk, dat op niet 'onvermakelijke al is het wat ge chargeerde wijze..een loopje neemt met de dwaze excessen van baby-shows, reeds uitvorig in ons blad van 1 September besproken en mag er nu dus kort over zijn. De spot met het ïjdele reclame-gedoe van sommige domn^e moeders geeft aan dit blijspel dat ovgrigens zonder pretentie is een lichtelijk satirieken achtergrond. Wij moeten het nemen voor wat het is: een onschuldig, niet zwaar op de handsch stuk, waarin geen moment geschoolmeesterd, nog minder gephilosofeerd wordt, enkel maar lachend ge spot met malle buitensporigheden. In twee licht-tintige decors, die beide een verblij dend bewijs gaven, van wat onze schouwburg aan decors thans bezit, heeft Cremer den kleinen Adonis zoo zullen wij dit show-kind maar blijven noemen ten doop gehouden en er wel pleizier van gehad, al bleek het in de opevoering, dat het stuk hier en daar wat ijl is. Henk Bakker heeft het geheel weer met zijn bekende ernst geleid, zoodat de voorstelling als altijd bij Cremer een zeer verzorgden indruk maakte ï)e verschillende types en er zijn er nog al enkele in dit blijspel waren raak getroffen en ook de hoofdfeilen werden goed vervuld. Anneke de Wilde en mevrouw Bremer waren Toetle, de ijdele moeder en Minny of te wel Mams de mallo tige grootmoeder. Vooral aan de mallotigheid van de geaffecteerde Mams een zeer goed gespeelde rol van mevr. Bremer ontbrak' weinig of niets. Anneke de Wilde had wat meer moeite om haar ge wone natuurlijkheid af te leggen, maar zij kwam er hoe langer hoe meer in, vooral in de tooneelen. waar in zij zich zooals tegen haqr man kon laten gftan. Aad Stroman legde in dezen echtgenoot in het be gin wel wat onnoodig sterk den-nadruk on de brave degelijkheid en werd daardoor onnoodig •fat te'stijf. Jonge rollen liggen hem beter. Ook hij kwam echter langzamerhand meer op dreef. De heer Boon had weinig moeite met Joop Linde- jnan, den man, die 25 jaar gezucht heeft onder de mallotigheid van zijn adellijke vrouw De heer Boon speelde deze opa met den hem voor zulke rollen eigen humor. Eki Bouwer trof mij weer door haar prettig na tuurlijk spel en uitstekende dictie. Het rolletje van de nurse kwam er volkomen door tot zijn recht. Henk Bakker maakte een riik-komisch type van den pop- penfabrikant. Jules Bijlebier, in wien hij het Vlaam- sche element zoowel in zijn uiterlijk alsin zijn spraak zeer geestig accentueerde. Alleen kon ie het moeilijk accepteeren dat Minny hoe groote malloot zij ook is één oogenblik zelfs onder de ■be koring van dezen paskwil - zou zijn gekomen Huib Tuninga maakte iets heel aardigs van het episodische rolletje van den persfotograaf en Crom- bouw zette den filmproducer stevig op zijn beenen. Het type was zeer geslaagd. Miin compliment ook van Arckel. den „veroveraar". Dit soort rollen ligt zij de zakelijke journaliste typeerde. De donkere stem behoorde geheel bij dit mannelijk vrouwspersoon. Wim Oostwald had het niet gemakkelijk als Bob van Arckel, den „veroveraar". Dit soort rdllen legt hem niet al te best. Als geheel dus een voorstelling, die dit blijspel zeer zeker tot zijn recht deed komen. Het publiek hoqjvel wat gereserveerder dan anders bij Cremer I-heeft het stuk goed ontvangen, zoodat Cremer en de auteur of auteurs tevreden kunnen zijn. J. B. SCHUIL. POSTAAL GENOEGEN Postaal Genoegen heeft gisteren een geanimeerden tooneelavond gegeven in het gebouw „St.-Bavo", waarvoor groote belangstelling bestond. De zaal was beheel bezet en het publiek heeft zich uitste kend vermaakt. Het programma was zeer gevarieerd. Het gaf twee eenacters, vier kleine sketches waaronder het al tijd weer aardige „Standing and Misunderstanding", zang van den Heer Hein Kraneveld en muziek van de „Jolly Jokers". Door de gelijktijdige opvoering van Clairvoyance, door D.I.U. kon ik tot mijn spijt slechts het laatste gedeelte van dezen tooneel avond van Postaal Genoegen bijwonen, zoodat ik den eersten eenacter „Het Slippertje" van P. Dor- renboom niet heb kunnen zien. Maar ik was nog juist op tijd voor „Arme Rijken" van No No. Erg ge lukkig kon ik de keuze van deze klucht niet vinden. Het stukje vloeit niet over van geest *en is nog al goedkoop in zijn spot met parvenus. Ook het spel was niet, zooals wij het anders van Postaal Genoe gen gewoon zijn, 'wat waarschijnlijk zijn oorzaak vond in de kwaliteiten van aeze klucht. Dit belette echter niet, dat het publiek hartelijk om deze Arme Rijken heeft gelachen vooral gm Frans Lansheer die den rijk geworden Hubert Meunier de Forgeron speelde en daarom was het op dezen gezelligen avond immers allereerst te doen. Maar wij hopen 'toch, dat Postaal Genoegen den volgenden keer weer met een groot en vooral be langrijk stuk zal uitkomen. Deze vereeniging heeft den laatsten tijd harhaaldelijk bewezen daartoe in staat te zijn en behoeft zich dus niet met stukjes als Het Slippertje en Arme Rijken tevreden te stel len. J. B. SCHUIL. Het Nederlandsch Jeugdtooneel. Asschepoester. Het tooneel voor de jeugd is in ons land al tijd min of meer verwaarloosd. Wat aan de jeugd door het beroepstooneel werd vportgezel, was over het algemeen niet veel bijzonders en dikwijls zelfs beneden peil. Voor de kinderen vond men het blijk baar al gauw goed genoeg. Daarom doet het mij genoegen te kunnen schrijven, dat Het Nederlandsch Jeugdtooneel, dat Zaterdag middag voor een .volle zaal Asschepoester speelde, hierop een uitzondering maakt. De opvoering was over het geheel vrij sober gehouden en vooral aan het Hof hadden wij wel wat meer vorstelijke praal en rijk dom gewenscht, maar er werd door allen veel beter gespeeld, dan ^vij anders op kindervoorstellingen ge woon zijn. Het gezelschap is heel klein en de finan- cieele middelen zijn blijkbaar beperkt, doch wat cr gegeven werd, was artistiek geheel verantwoord en dat het voornaamste. De fee hed men wat ik jam- >r vond - vervangen door twee kabouters, maar Asschepoester reed in haar pompoen-koets en met haar glazen muiltje aan naar het bal en daarmee waren wij toch in de sprookjessfeer, die hier ge wenscht was. ®Wij zagen een lieve, zachte Asschepoester van Tilly van Vliet, twee spoken van stiefzusters .van Rie Beyer* en Miep Gobau—van den Berg, een stiefmoeder om op te schieten van een mij onbekende actrice en een komische, dikke hofmaarschalk van Rob Geraerds, terwijl Dini Heynis en Cor Witschge met opgewekt heid nu eens als straatjongens, dan weer al kabouters of pages verschenen. Allen gaven zich met volle toe wijding, zoodat wij geen moment den indruk kregen, dat er „maar voor kinderen gespeeld werd". Het aardige sprookje deed het als altijd bij de jeugd en het succes was dan ook zeer groot J. B. SCHUIL. Reichsrediier dr. Schönbeck sprak te Amsterdam AMSTERDAM, 16 November. Het A.N.P. meldt: In Krasnapolsky te Amsterdam heeft het Arbeitsbe- reich der N.S.D.A.P. in Nederland een groote verga dering gehouden, waar Reïchsredner dr. Schönbeck het woord heeft gevoerd. Dr. Schönbeck wees erop. dat het nationaal-socia- listische Duitschland niet door bevelen het volbrengen de geweldige daden, die thans ook buiten het Rijk worden erkend, heeft mogelijk gemaakt, doch doordat het alle volksgenooten wakker schudde en mobiliseer de om daadwerkelijk aan de wo'rsteling deel te nemen. Zoo moet het ook thans in Europa gaan. Aan de an dere zijde van de Duitsche grens kan men niet aan den kant blijven staan en Duitsche bevelen afwachten. Allen op ons continent zouden actief moeten meewer ken om later in de zegeningen van het nieuwe Europa te kunnen deelen. De harde tijd van de groote worste ling, het begin van een nieuwen tijd, bracht overal en voor iedereen moeilijkheden. Men mag echter ook in Nederland niet vergeten, dat dit moeilijkheden zijn, welke noodzakelijk aan een oorlog verbonden zijn. De Reichsredner behandelde hierna nog het Joden vraagstuk en deed tenslotte een beroep op de Duit- schers en Nederlanders die déze bijeenkomst bijwoon den om, ieder op zijn eigen wijze, door offers, door bijv. medewerking en geldelijke steun aan Winterhulp, den strijd tegen het Jodendom, tegen het Bolsjewisme en de Britsche plutocratie te ondersteunen. Hubert Cuypers te Amsterdam gehuldigd In de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam is de toonkunstenaar Hubert Cuypers ter gelegenheid van zijn gouden jubileum Zaterdag op zsrer hartelijke wijze gehuldigd. Ter eere ven den jubilaris werd een feestconeert gegeven door de bekende „Minnestreelen" van Cuypers, den violist Louis Zimmermann, den pianist George van Renesse en de zangeressen Annie Woud, Jo Immink en Maria Struijcken-van den Adel. Een verrassing was het optreden van vier Lim- bursche mijnwerkers, die in mijnwerkersuitrusting gestoken met liederen hun befaamden provinciege- noot kwamen huldigen. Na afloop van het concert sprak de voorzitter van het huldigingscomité, Hei-man van den Eeren- beemt, den feesteling toe. Hij somde vele" en veel zijdige kwaliteiten op -van Hubert Cuypers, die niet alleen kerkmuziek van' beteekenis schreef, doch ook declamatoria, liederen 6n muziek voor tooneel componeerde en als muziekpaedagoog en koorleider eveneens een bijzonder goede reputatie heeft ver worven. Als feestgave bood de heer Van den Eerenbeemt een Hubert Cuypersfonds aan, dat bestemd zal zijn voor de volledige uitgave' van Cuypers' werken. Nadat een schat van bloemen was aangedragen dankte Hubert Ouypers en hij deed dit op een origineele wijze met een improvisatie van thema's uit eigen composities. - EXAMENS. NOTARIEEL EXAMEN. 's-GRAVENTTAGE, 15 November. Geslaagden 3de deel notarieel examen 1941: J. Boesveld. Haar lem, L. A, Res, Castricum, R. van Stuivenberg, Zandvoort. UË ééNPANSMA ALTIJD VOOR WINTERHULP' Zeshonderd vijftig personen hebben Zaterdag avond in de Gemeentelijke Concertzaal een eenpans maaltijd genuttigd, waarvan de baten ten goede kwamen aan het Winterhuipwerk Deze zeshonderdvijftig waren gezeten aan lange tafels, waaraan geen enkele plaats onbezet was ge bleven. Zoowel Nederlanders als Duitschers namen aan den maaitijd deel. Aanwezig waren o.m. Dr. M Seidel, gevolmachtigde van den Rijkscommissaris. Mr. A. J. Backer, Commissaris der Provincie en de heer S. L. A, Plekker, burgemeester van Haarlem. De heer C. Pieck, directeur-generaal van Winter hulp Nederland had bericht van verhindering ge zo-ndèn. Een muziekcorps zorgde voor de goede stemmïn: in de zaal voor en tijdens den maaltijd, die werd in geleid met een woordje voordf door de heeren J. Bergmann. gevolmachtigde voor Haarlerq voor hei Duitsche Winterhilfswerk en den heer D. G. Avena- rlus, provinciaal directeur voor Winterhulp Ned land. Laatstgenoemde zette, na dank te hebben ge bracht aan de Nat. Saz. Frauenschaft en de N. S. V. O., die bij dezen maaltijd voor de bediening zorg den, de beteekenis van deze bijeenkomst uiteen. Spr. hoopte, dat deze avond het besef zou verlevendigen van den grooten nood, die ln deze tijd te lenigen valt. Men heeft dezen aVond samen met d^ Duit- schers georganiseerd, om elkander tijdens het ge moedelijke tafelgesprek beter te leeren kennen, op dat eenmaal gezamenlijk de afstand zal worden overbrugd, die leidt naar een nieuw Europa. Nadat de heer Avenarius ten slotte allen „Smake lijk eten" had gewenscht werden de 'aanwezigen voor de eerste maai bediend van de kostelijke erwten soep. die de poj: schafte en die voortreffelijk door de Centrale Keuken was toebereid zoodat bijna zon der uitzondering een tweede portie werd gevraagd, waaraan, menigeen nog een derde bordje toevoegde, Vermaat's Bakkerijen N.V. Het eerste lustrum gevierd Heden bestaat Vermaat's Bakkerij N.V. te Haarlem vijf jaar, Dit eerste lustrum is vanmorgen feestelijk gevierd. De heer W. Vermaat en zijn echtgenoote werden in het gebouw aan de Paul Krugerkade door het voltallige bakkerij- en kantoorpersoneel in het broodmagazijn ontvangen en op hartelijke wijze door den chef, den heer L. Groos toegesproken. Deze bracht, den heer Vermaat dank voor wat hij in deze eerste vijf jaar voor zijn werknemers gedaan heeft en roem de de prettige wijze, waarop hij het personeel bejegent, dat niet alleen pensioengerechtigd is, maar ook aan deel in de winst geniet, zoodat de menschen niet al leen werknemers, maar ook aandeelhoudeis zijn. Deze gunstige verhoudingen drukken dan ook hun stempel op het werk. Na deze toespraak werd een fraaie gedenksteen onthuld, die door het personeel aan den heer Vermaat .geschonken werd en die een plaats in het gebouw zal krijgen. Op den steen staan de woorden: „Van het personeel 1936-1941". Verder staan er de symboli sche figuren van eep zaaier, een maaier en een bak ker op. De heer Vermaat dankte voor de hem gebrachte hulde en het personeel voor de ijverige en toegewijde mede werking in een bedrijf, waarvan hij de eer heeft aan het hoofd te staan en waar werklust de hoofdza&k is. Dien werklust heeft hij in deze vijf jaar steeds mogen constateeren. Tenslotte deelde hij mede. dat het per soneel aan het einde van dezen werkdag een jubileum geschenk zal ontvangen. De heer W. Worseling, voorman-bakker, herinnerde aan de eerste werkdagen in diti,bedrijf; aan den be langrijken arbeid, door den heer Vermaat verricht en aan de vele moeilijkheden, waaraan hij vooral in den beginne het hoofd moest bieden en die hij glansrijk overwonnen heeft. Spreker eindigde met de mede- deeling, dat het personeel ten volle zou blijven mede werken om het bedrijf tot nog grooter bloei te bren gen. Na deze plechtigheid leidde de heer Vermaat ons door het belangrijk vergroote bedrijf rond. Hij her innerde er aan. dat hij vijf jaar geleden met een zoogen. rijdenden winkel begonnen is. Door de tijdsomstandig heden kón hij daarmee tot zijn leedwezen niet voort gaan; daarom vestigde hij een winkel in het gebouw aan de Paul Krugerkade en liet het brood op een andere wijze aan de klanten bezorgen, namelijk met behulp van transportrijwlelen. Het aantal klanten nam intusschen zóó toe, dat er nu 30 van die wagentjes voor de bezorging noodig zijn. Het personeel bestond aanvankelijk uit negen personen, thans vijftig. Het bedrijf werd met twee ovens begonnen. Nu staan er zes dubbele heetwaterovens met een capaciteit van gezamenlijk 1440 brooden per drie kwartier. Het sto ken heeft aan den achterkant van de ovens plaats, zoodat er geen stof bij het brood kan komen. Zoowel het brood als het banket worden met behulp van de modernste machines vervaardigd. Het personeel heeft studieclub gevormd, geheel vrij van de zaak staan- eens in ae maand komt het personeel bijeen ter bespreking van de problemen, die zich in het bakke rsbedrijf voordoen. De bakkers en de verkoopers wor den hier naar de eischen des tijds voor hun werk op geleid. Prentbriefkaart bleef elf jaar onderweg IJSSELMIJIDEN, 15 November. Dezer dagen ontving de heer Ravenhorst te IJssel- muiden een prentbriefkaart uit Leiden, welke volgens het stempel, 31 December 1930 ge post was. De kaart was dus bijna elf jaren onderweg geweest. Hyacinten 4 ct„ Darwintulpen 3 ct., Blauwe Druifjes. Schilaas Crocussen. 25 st. voor 30 ct. 100 voor ƒ1.—Rand- palm, Ligustrum voor heggen, sierkers, seringen, goudenregen, turfstrooisel, vaste planten 10 ct., klimrozen, stam rozen, treurrozen, conifeeren, -vroege tulpen, kamperfoeli, bruidssluier, lelie- bollen 4 voor 50 ct., heersters 35 ct., Rots- planten 10 ct., struikrozen 25 ct. Antoni aster, enz. enz. Alles franco thuis. Bij OVERTONSTRAAT 1 C, H.-N. (Adv. Ingez. Med.) KRUIDENIERS-EXAMEN. Op het de vorige week gehouden kruideniers-exa men, te Amsterdam en Den Haag, zijn de volgende candidaten geslaagd: S. P. Metten, H. W. Put. W. A. C. Thijssen, F. Philippo, W. Seeder, mevr. Kuilboer, H. v. Emmerik, W. N. J. Glaudemans, L. van Weene allen te Haarlem, C. H. Rutte te Haarl.liede, J. G. Mooiekind te Noordwijkerhout en' P. Gruteke te Be verwijk. LITERAIRE CLUB HAERLEM. Voor de Literaire Glub Haerlem zal 7 December a.s. optreden de voordrachtskunstenares Marguerite Cou perus, met medewerking vari Rie Koppen, piano, op Zaterdag 13 December spreekt voor de vereeniging de literator Ed. Hoornïk en op Zaterdag 27 Decem ber wordt een „Kerstavond" georganiseerd mat mede werking van Marguerite Couperus, Rie Koppen, Ca- tharina en Jacqueline Hessels e.a. ORGELCONCERT IN DE GEM, CONCERTZAAL. Op het achttal Orgelconcerten, die in dit seizoen van gemeentewege in de Concertzaal te Haarlem worden gegeven, treden de volgende organisten 'op: J. Bijster, P. van Egmond, A. Engels, P. Halsema, A. de Klerk, H. Nieland, G. Robert en A Schellevis. Op het eerste concert, Donderdag 20 November a.s. des avonds te 7.30 uur, treedt op Piet Halsema OUDER BIJEENKOMST UINNAEUSSCHOOL. Men schrijft ons: In het gymnastieklokaal der Llnnaeusschool heeft Zaterdagmiddag de oudercommissie een bijeenkomst georganiseerd. Een zestigtal ouders, benevens het personeel der school gaven 'van. hun belangstelling blijk. Te ongeveer twee uur dertig traden de leer lingen der hoogste kiasse het lokaal binnen en brachten onder de bekwame leiding van het hoofd der school den heer W. G. T. Sant, eenige van hun beste liederen ten gehoore. De bijeenkomst ging vervolgens tot het huishpu- delljk gedeelte over. MevnouwDe Hen werd in de oudercommissie gekozen, daar door het vertrek van een ander vrouwelijk lid deze plaats vacant was Een vacant gekomen plaats ïti de kascontrölecom- missie werd ingenomen door den heer Wagenaar.' Van de gelegenheid, den ouders- geboden om met het personeel der 'school te spreken werd een druk gebruik gemaakt. De lezing van jhr. dr, J. C. Mollerus over zijn Zeppelin-tocht naar Brazilië heen en terug met ver tooning van filmbeelden vormde het hoogtepunt van dezen middag. Met zijn geestigen en prettigen teltrant boeide de spreker een ieder. De voorzitter der commissie bracht namens de ouders den bereis den spreker een hartelijk'woord van dank. Alswoor- zitter der ouder bijeenkomsten dankte de heer Sunt de ouders voor hun belangstelling. KLEIN GEMENGD KOOR „MOZART". Te Haarlem is opgericht een klein gemengd koot' „Mozart" daf onder leiding staat van den heer A. Bak. NOG MF.ER EENPAXSMAAI/TIJDEN. Naar- \Vij vernemen zullen in den loop van dezen winter hier te I-Taarlem nog eenige eenpansmaaltij- deri ten behoeve van het Winter hulp werk worden gehoudeq, Giften voor Winterhulp Nederland 's GRAVENHAGE 15 November. Bij Winterhulp Ne derland zijn een groot aantal giften binnengekomen, waar van de volgende hieronder vermeld worden: N.V. Nederlandgche Bank, Amsterdam f 50.000: N.V Ned. Vliegt ulgenfabrleken Fokker. Amsterdam f 5000; N.V. HandehniJ. „Uniphar", Amsterdam f 4000: N. N. Eijsden t 2500; Fa. P. de Gruyter en Zn.. Den Bosch f 2000; N. N., Den Haag £1500: N.V. Ver. Blikfabrieken. Amsterdam f 1500; N. V. Bieze Stork, Hengelo f 1500: N.V. Werkspoor, Amsterdam f 1250; N.V. Werkspoor. Zuilen f 1250; N. N.. Den Haag f 1000; N. N., Den Haag f 1000; N. N. Den Haag f 1000; N. N.. Den Haag f 1000; N.V. Carp Garenfabriek, Helmond f 1000: N.V. Kon. Lederfabrtek Oisterwljk. Oister- wijjc f 1000; Techn. Bureau J. Slingerland, Eindhoven f 1000: N.V. Polak's Frutal Works. Amersfoort f 1000; N.V. Mij. voor Wasverwerking. Amersfoort f 1000; Fa. J. H. Reef, Oldenzaal f 1000; Nederl. Heide Mij, Arnhem f 1000; N.V. P. Smit Jr. mach. fabr. en scheepswerf, Rotterdam 1000; N.V. Meelfabrieken der Ned. Bakkerij, Rotterdam f 1000: N.V. Steenkolen Handel Verg.. Rotterdam f 1000; V. R-, Rotterdam flüOO; N.V. Tntern. Crediet en Handels- verg.. Rotterdam f 1000; Penn. der Ned. Verg. van Wegen bouwers, Den Haag f 1000. N.V. Amsterdamsehe Droogdok Mij., Amsterdam f850; N.V. van Stolk's Commissiehandel, Amsterdam f700; N. N.. Den Haag £500; N. N., Den Haag 'f 500: G. H. A„ Amsterdam f 500; Zwanenberg's Fabrieken. Oss 500: N.V. Borstelfabr. J. Vermunt, Roosendaal f 500; Wollenstoffenfabriek Swagemakers. Tilburg f500; N.V. Ears en Zn., Tilburg £500; N.N. Beka, Tilburg 500; Bata Schoenfabriek, Best f 500; N.V. Tweka Trlcotagefabrlek, Geldrop 500; Fa. H. G. Th. Crone, Amsterdam £500; Grottfr. H. Crone, Amsterdam 500; N.V. Kon. Fabr. V. Meyer's Suikerwerken, Amsterdam f 500; C. V. Ferre Enameling, Rotterdam f 500; N.V. Ver. Industr., Rotter dam f 500; v.h. Ph. Verhagen en Zn.. Rotterdam f 500, N.V. Schenker en Co.'s Intern. Expd.. Rotterdam £500; N.V. Mij. t. Expl. van de zaken der firma Willem van Rijn, Amsterdam 500; N. N., Maastricht f 500: Rotter- damsch Nieuwsblad. Rotterdam f 500; V. R,, Rotterdam f 500; N.V. „Searn" Scheepvaart en Agentuur MtJ., Rot terdam f 500; C. V. Rebholz' Effectenkantoor, Amsterdahi f 500;N.V. Mag. v.h. Meddens en Zn., Den Haag f 400; N. N„ Rotterdam f 500; H. Klaasseri. Heemstede f 200. In totaal is op hoofdkantoor en provinciale kantoren ont vangen. 151.579.24 (A. N. F.) Resoluties in den Japanschen Rijksdag TOKIO, 17 November. (D-N.B.) De beide huizen van den Rijksdag hebben heden een gemeenschappe lijke resolutie ingediend, waarin de regeering wordt uitgenoodigd om de doelstellingen van Japan onwrik baar met steun van het volk ten uitvoer te leggen. De minister-president gaf hierop de verzekering dat de regeering de er en ht aanzin van dn staat zal be hoeden en de rechtvaardige doelstellingen vastbera den zal uitvoeren. Echtpaar door gasverstikking 0111 het leven gekomen Gasleiding was onklaar geraakt DEVENTER, 17 November. Zondag vond men het echtpaar De Graaf, wonende in de Nijverheidstraat alhier, dood te bed. De jeugdige echtelieden waren door gasverstikking om het leven gekomen. De gas leiding was onklaar geraakt-' (A.N.P.) BRAND TE BOLSWARD. HEERBXYEEN. 15 November. Gisterochtend woedde te Bolsward een hevige brand in de nieuwe bazar voorheen F. Oosterbaan. bewoond door de familie V. Het vuur ontstond in de kanier achter den winkel waar een om de kachel geplaatst scherm in brand was geraakt. Er woedde spoedig een hevige binnenbrand, die weldra aangroeide tot een felle uit slaande brand en door de brandweer met allq spuiten moest worden bestreden. Ook de belendende per- ceelen werden bedreigd geacht, zoodat men ertoe overging niet alleen de goederen uit de bazar maar ook die uit een naburig kleedingmagazijn en een modemagazijn naar buiten te dragen. Na een uur was de brand gebluscht. De schade aan luxe goe deren en speelgoederen is aanzienlijk. (ANP) Het Haarlemsch elftal, dat Zondag a.s. tegen een ■Haagsch elftal zal uitkomen is, naar wij vernemen, als volgt samengesteld: Kraak (Stormvogels), Onland (H.B.C.), Zandstra (E.D.O.), Poulus (V.S.V.), Schijvenaar (E.D.O.), v. Gooi (Haar lem). Spek (E.D.O.), de "Winter (Haarlem), Bakkum (Sant poort), Smit (H.B.C en Sterk (V.S.V.) Dit is dus op een enkele uitzondering na hetzelfde elftal, zooals wij dat reeds in een voorbespreking aanbevolen. Het is intusschen nog mogelijk, dat de voorhoede nog een kleine wijziging zal ondergaan. HEEMSTEDE omgeving" een propaganda-avond die zich ln weerwil van donkerte en koude lri een vrij groote opkomst der blok- bewoners mocht verheugen. De voorzitter, de heer At J. J, Spoor opende de verga dering. Uit het veislag van den secretaris-blokleider, den heer J. A. ten Wolde, blijkt dat het bestuur direct na do op richting naast het door de gemeente beschikbaar gestelde materqjaal vooreigen risico voor aanvulling heeft ge zorgd, en zelfs een motorspuit heeft aangeschaft. Dank zij de vrijgevigheid der blokbewoners is er nu nog slechts een kleine schuld. Als wensch heeft de bloklelcler nog „een flinke uitschutfbare ladder" op zijn vragenlijstje staan. De heer Steger gaf als penningmeester een gedetail leerd verslag van de inkomsten en uitgaven. De waarne mend voorzitter der afd Heemstede van de Ned. Vereen, van luchtbescherming, den heer Visser hield een korte propaganda-rede omtrent doel en wcrklr.g dei vereeni ging. waarna het hoofd van de luchtbescherming alhier, hoofdinspecteur A. Berentsen een causerie^ hield over „zelfbescherming tijdens luchtgevaar", zulks'naar aanlei ding van de door hem practisch opgedane ervaringen, en waarbij aangetoond werd dat kleine voorzorgen groote rampen kunnen voorkomen. Vervolgens werd nog vertoond de door den heer Heu- pers vervaardigde film van de verrichtingen van Blok 2. Aan het slot van den avond hadden nog onderlinge kleine wedstrijden plaats, waaraan door vrijwel allo aan wezigen werd deelgenomen. Heden ontvingen wij weer de reeds zoveel bekendheid verworven heb bende voor de verlaagde prijs van 65 cent per paar. Zonder bon. ZIJLSTRAAT 55, HAARLEM,'TELEF. 11767 (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND. HAARLEM 17 November. 1 Ondertrouwd: 17 November 1941: J. H. Steenkist en S. C. Kroon. Bevallen: 13 November: A. C. W. Spruit-Kleinhout, z. 14 Nov M. C. H. Hendrikse-Groot, E. A. Doeven» Doeverr, z. 16 Nov.: J. R. Hoogkamer-Lamboo, z. S. J. van Rijswijk-Jansen, z. T. J. A. van Brug- cen-van Maarle, z. Overleden: 14 November- J. Rogge. 19 j.. Maerten van Heems kerkstraat. M de Braber-van Delden. 87 j„ Kle verlaan. H Krijt, 43 j.. Hazepaterslaan. A. C. M., 1 d d. van W. L. Emanuels, Kamperlaan 15 November: D. Kranendonk-de Vries, 80 j.. Klever parkweg. A. Nipperus-Wildeboer, 68 j„ Lorentz- kade. P. M. Jansen, 38 j., Kamperlaan. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: C. Plouvier en H. Bots; Leiden: H. W. Mesman en L. H. Postina, Aalten; M. H. Smid en M. A. Holtman. Winschoten-Stadskanaal; R. M. Leys en H. G. Kolkman, Steenbergen-Vlaardingen. Ondertrouwd: J. Z.-Potjer en D. W. Hoekstra, Win schoten-Haren; F. W. Drupsteen en O v. Asselt, Hasselt-Grafhorst; R. Rientsma en M, Korf, Medem- blik. Getrouwd: A. H. v. Assum en D. B. Tjebbes, Hil versum: F. v. Alphen en C. J. Bakels, Den Haag; A. v. d. Goot en I. v. d. Hoeve, Leiden: W. Voorbeytel Oannenburgh en Jkvr. M. A. bar.esse v Pallandt, Rozendaal (G.); J. Groen en E. Lengkeek. Batavia. Bevallen: C Bomans-de Ridder, d., Hilversum: De Koekkoek-Krijtenberg z., Maarsseveen; M. de Jongh- Somsen, d.. Bolnes. Overleden: S. L. Graf-v. d. Vliet, V„ 66 j.. Amster dam; J. H. Meyer, m.. 60 j., Amsterdam; W. F van Meurs, m„ 76 j., Arnhem; J. M. .T de Grijs m., 69 j., Naarden; J Ph. Dellebarre, m., 54 j.. Vugh'; B. Stodel, m.. 62 j.: Amsterdam; Ph M .1 v Schoor, m„ 51 j., Amsterdam; B. Fransz, m„ 78 j., Hilversum: G. P. A. Fuyt, m.. 74 De Bilt; A Hos-Huysmön, v.. 79 j„ Amsterdam; G. H. Wagenaar, m„ 75 j., Zeist; W. F. v. Mourik, m., Vorden.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5