Haarlem's Dagblad Duitsche en Roemeensche troepen namen Kertsj 59e JAARGANG No. 17921 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groot# Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij^, Zuider Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 18 NOVEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.1 Sb per 3 maanden f 3.42, franco per post f 3.73, loss# nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt 2.elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel metr 0-17Vi- Groentjes zie rubriek. DOOR DE DUISTERNIS MISLEID Ongelukken in Haarlemmermeer en Aalsmeer HAARLEMMERMEER, 17 November. Zondag avond is de heer E. Moolhuysen, wonende aan den Aalsmeerderdijk door de duisternis misleid te water geraakt en daarbij jammerlijk verdronken. De heer M., die vergezeld was van zijn vrouw, verliet na ne gen uur de woning van zijn zuster, bij wie hij een visite had afgelegd. M. heeft eerst nog gebruik van zijn zaklantaarn gemaakt, maar later gaf hij aan zijn vrouw te kennen, ook zonder deze lichtbron den weg te kunnen vinden. Hij wilde namelijk de batterij spa ren Reeds enkele minuten na het dooven van den lantaarn liep het echtpaar echter in het water van de Ringvaart Op het hulpgeroep kwamen spoedig eenige omwonenden toesnellen. Met vereende krach ten hielp men de vrouw, die zich krampachtig aan den water kant had vastgegrepen op het droge. Uit haar gebaren leidde men af, dat ook haar man nog in het water moest liggen. Met behulp van het licht van een motorrijwiel zocht men de geheele om geving af, evenwel zonder eenig resultaat Ongeveer twintig minuten later haalde men dem drenkeling uit het water op. Onmiddellijk werd door een lid van de E.H.B.O. kunstmatige ademhaling toegepast. Bij aan komst van een dokter bleken de levensgeesten reeds geweken. (A.N.P.) AALSMEER, 17 November. Zondagavond is mej. L. Lakkerwa, tengevolge van de duisternis aan de Helling te water geraakt en verdronken. Mej. L. had juist een bezoek gebracht bij de familie O., eveneens wonende aan de Helling. Omwonenden, die een plons het water hoorden, schoten ijlings te hulp en wis ten in minder dan geen tijd de drenkelinge uit het water te halen. Dokter Oei, die intusschen ontboden was, kon slechts den dood constateeren. (A.N.P.) fr De vitamine D-tabletten voor jonge kinderen Thans le Haarlem 4700 pakjes afgehaald Onze lezers weten, dat het Staatstoezicht op de Volksgezondheid deze wintermaanden kosteloos vitamine D-tabletten beschikbaar stelt voor alle kin deren van 3 maanden tot 3 jaar en voor vrouwen gedurende de 3 laatste maanden der zwangerschap. Dit wordt gedaan ter bestrijdingvan de rachitis (Engelsche ziekte) nu de invoer van levertraan niet gemakkelijk is. In de week van 38 November konden te Haar lem de tabletten voor deze maand afgehaald worden. Die afhalihg is toen tegengevallen, want er werden slechts 3300 pakjes uitgereikt, terwijl aan te nemen is dat er'ongeveer 6.700 kinderen van dien leeftijd zijn. Dit wilde dus zéggen dat slechts voor 50 pet. der kinderen tabletten waren afgehaald. Omdat aangenomen kon worden, dat daar het de eerste keer was, niet alle ouders die aankondiging had den gelezen, werd alsnog in de vorige week de ge legenheid gegeven de pakjes met tabletten af te halen. 1400 ouders hebben daarvan nog gebruik gemaakt, zoodat nu in totaal 4700 pakjes voor kinderen zijn afgehaald. Nu is dus zekerheid ver kregen dat bijna 70 pet?, der kinderen te Haarlem deze vitamine-tabletten gebruilct. Vitaminen en voedingsmiddelen Een nadere toelichting In ons nummer van Woensdag jl.l. plaatsten wij het relaas van een interview dat wij hadden met Dr. W. B. Smit, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Haarlem, over Vitami nen-tabletten Daarin werd verklaard, dat het niet noodig werd geacht maatregelen te nemen voor een algemeen gebruik van vitaminen-tablet- ten, ,,De Voedingsraad" doet in dezen tijd zeer verdienstelijk werk. In dit college zitten zoo merkte Dr. Smit op bekwame mannen die zon der twijfel ook het oog houden op de vitaminen in ons voedsel. Als het poodig mocht zijn vitamine tabletten te gebruiken ter aanvulling van een te kort aan vitaminen in ons voedsel, dan zal dit ze ker gedaan worden. Voorloopig kan men door een verstandige samenstelling van het voedsel in de behoeften aan vitaminen voorzien. „Zoekt daar om voor alles de vitaminen in uw voedsql" zou ii> ieder willen aanraden. Men heeft dan niet al ken de vitaminen, maar ook het voedsel voor zijn geld. Natuurlijk sluit ik daarbij speciale gevallen uit als een dokter aan een bepaalden patiënt vi tamine-tabletten voorschrijft". Bij het interview kwam ter sprake een artikel van den heer H. J. A. Ter Wee, apotheker van het Wester Gasthuis te Amsterdam (opgenomen in het orgaan der Vereeniging tegen de Kwakzalverij) waarin deze een opsomming gaf van de hoeveelhe den voedsel die noodig zijn om te voorzien in de dagelijksche behoeften aan vitaminen. Uit correspondentie is inmiddels gebleken dat die opsomming bij sommige lezers misverstand heeft gewekt. Er werden enkele artikelen opge noemd die op dit oogenblilc niet of zeer schaarsch te krijgen zijn, zooals paling en varkensvleesch. Af en toe komt varkensvleesch evenwel in de distri butie; dat er nu geen paling is ligt aan den tijd van het jaar, over eenigen'tijd zal deze visch weer te koop zijn. Daarom zou het lijstje niet volledig zijri geweest als wij die artikelen weggelaten hadden. Met nadruk wijzen wij er nog eens op, dat één van de opgesomde artikelen voldoende is om het op gegeven dagrantsoen vitaminen naar binnen te krijgen. Als dus voor vitamine A opgegeven is 100 gram boter per dag. is dit niet gedaan met de veronderstelling dat iemand inderdaad 100 gram boter per dag gaat gebruiken, want het rantsoen is immers veel kleiner. Maar als iemand 25 gram boter gebruikt krijgt hij 1/4 van de benoodigde vitaminen, zoodat hij nog 3/4 moet halen uit het gebruik van andere levensmiddelen. Als hij dan 3/4 van de opgegeven 180 gram wortelen eet, is hij er ook. Voor de benoodigde hoeveelheid vitamine B was aangegeven 200 gr. varkensvleesch, maar er werd bij vermeld, dat 300 gr. bloemkool, of 250 gr. brui ne boonen, of 200 gr. havermout, of 150 gr. groe ne erwten dezelfde hoeveelheid vitaminen B. le veren. De bedoeling van het afdrukken der lijstjes was om de huismoeders een handleiding te geven voor de samenstelling der menu's, opdat zooveel mo gelijk ae levensmiddelen gekozen worden die voorzien in de behoeften aan vitaminen. De drukte bij de N.Z.H.T.M. Uitbreiding der stopplaatsen in de sneldiensten Tot, dusver vertrokken uit Amsterdam in den namiddag nog eenige sneldienten naar Haarlem. Deze diensten stopten dus niet aan de Krommert, te Halfweg, Amsterdamsohe Poort en dergelijke stop plaatsen. V De nog steeds toenemende drukte in het reizi gersverkeer heeft de directie thans genoodzaakt, ook deze sneldiensten te laten vervallen, zoodat thans alle diensten gelegenheid bieden tot opne men en uitlaten van reizigers aan alle halten. wie mist een damesrijwiel? Op 14 November 1941. des namiddags omstreeks 5 uur. heeft een man zich schuldig gemaakt aan po ging tot diefstal van een damesrijwiel bij het waren huis der firma. Vroom en Dreesmann aan de Gier straat te Haarlem. De diefstal werd door een an deren man tegengegaan, waarna de verdachte door de politie werd aangehouden. De eigenaresse van dat rijwiel, die onbekend is, Qf personen, die hieromtrent inlichtingen kunnen Verstrekken, worden verzocht zich 'aan het bureau van politie Smedestraat te vervoegen (afd. recher che). VERDUISTEREN Van 17.45 tot 9.07 Maan 18 Nov. onder 17.54,19 Nov. op 9.18 Huurverhooging in bijzondere gevallen mogelijk Aanvulling van Huurprijsbesluit te wachten Zeer binnenkort is een officieele maatregel te ver wachten, welke voor incidenteele gevallen verhooging van de huur mogelijk maakt. Verhooging van het al- gemeene huurpeil is en blijft echter uitgesloten, aldus verneemt „Het Volk" van bevoegde zijde. Het Huurprijsbesluit van December 1940 kent twee uitzonderingen op den algemeenen regel, dat de huren niet verhoogd mogen worden boven het peil van Mei 1940. De eerste uitzondering is deze: wanneer de ver huurder dusdanige verbeteringen aan het huis heeft laten aanbrengen, dat de huurwaarde is gestegen, dan mag hij 10 pet. van de kosten per jaar op de huur leggen. De tweede uitzondering laat een verhooging van de huur toe, wanneer het huis tegen een abnor maal lagen prijs verhuurd was aan een bloedverwant van den verhuurder, en naderhand door een nieuwen huurder wordt betrokken. In dat geval mag dan de normale huur, zooals die op 9 Mei 1940 voor een soortgelijk pand gold, berekend worden. Naar het Volk thans verder bericht, zou de voorge nomen aanvulling van het Huurprijsbesluit de huren betreffen, welke abnormaal laag zijn en niet vallen onder de genoemde twee uitzonderingen. Een uitvoe ringsbesluit zal richtlijnen geven in welke gevallen een verzoek tot huurverhooging kan worden inge willigd. Als voorbeeld wordt genoemd het geval, dat een groot pand, voorheen als woonhuis in gebruik, tot kantoor wordt omgebouwd of in gedeelten wordt ver huurd, waaraan uiteraard kosten zijn verbonden. In soortgelijke gevallen zal een verzoek tot huurverhoo ging kunnen worden ingediend. PLEBAAN EILBRY BENOEMD TOT KANUNNIK VAN HET HAARLEMSCHE KAPITTEL. HAARLEM, 17 November. (A.N.P.) De bis schop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heeft in de plaats van wijlen Mgr. M. P. J. Möllmann be noemd tot kanunnik van het kathedraal kapittel van Haarlem, plebaan F. B. J. M. Filbry, thans eere-ltanunnik en plebaan van de kathedrale kerk St.-Bavo te Haarlem. Kanunnik Filbry, die in 1883 is geboren, werd in 1907 priester gewijd, waarna hij benodmd werd tot kapelaan te Waddinxveen. Na. eenigen tijd volgde zijn benoeming tot kapelaan aan de St.-Hypolituskerk te Delft, vanwaar hij naar Den Haag in de St.-Agnesparochie werkzaam gesteld werd en vele jaren als kapelaan verbleef. Van hier vertrok hij naar Amsterdam als Pastoor van de Vredeskerk aan de Pijnakkerstraat waar hij tot 1936 verbleef. In laatstgenoemd jaar werd jiij benoemd tot plebaan van de Kathedrale kerk te Haarlem. Sedert eenige jaren is plebaan Filbry eere-kanunnik van het kapittel. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aap de Leidsche Universiteit voor het cand. ex. theologie de heer H. de Noo, te Velsen; voor het cand. ex. rechten W. v. Dam, te Hillegom, voor het cand. ex. wis- en natuurkunde letter E, K. J. Nieuwenhuis te ^Lisse; voor het prop. ex. theologie F. Roosjen, te Bloemendaal. Ds W. F. LAMAN. Ds. W. F. Laman, te Haarlem-Centrum, heeft een beroep ontvangen naar de Chr. Geref. Gemeente van Dordrecht: slachtoffer van de duisternis. GRONINGEN, 14 Nov. Door de politie te Fox- hol. gemeente T-Toogezand, is in de vroegte het lijk opgehaald van den 32-jarlgen ongehuwden schoen maker E. Boiten. wonende te Foxhol. De man is Woensdagavond laat door de duisternis met zijin rij wiel in het Winsehoterdiep geraakt. Welke bonnen zijn thans geldig 1 16 t.r November: Brood of gebak 44,-4 Brood 4 rants. 44' Brood V» rants. 44 Vleesch Vï rants. Ivieesch of 44 VI,waren 1 rants. vleeschwaren 44 Melk 1 3/4 L. Melk 44A Reserve 13/4 k.g. Aardappelen 44B Reserve k.g. Aardappelen van 2 Nov. t. m. 29 November. 136 Algemeen 1 K.G. Suiker le periode Caoao 50 gram Cacao 137 250 gr. Koffiesürrogaat 138 500 gr. Jam 139-142 Algemeen 1 rants. Bloem brood of gebak D en E Havermout 250 gr. Rijst 143 Algemeen 250 gr. Havermout 144 250 gr. Gort 149 100 gr. Vermicelli of maïzena 145-148 Algemeen 100 gr. Kaas van 2 t.m. 20 November: 51-52 Boter 125 g 51-52 Vet 125 i Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O Bon 14 (2 1.) tot 27 Dec. Zeep Bon 135 Algemeen en Bon D Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeeD. Bon D Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pet. t.m. 30 Nov. Bon J Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. Burgerlijk bestuur in het Oosten Alfred Rosenberg rijksminister voor het bezette gebied i Het D..N.B. meldt: De Führer heeft bepaald dat in de deelen van het door de Duitsche troepen in het Oosten gezette gebied, waar de gevechtshandelingen geëindigd zijn, burgerlijke besturen worden ingesteld. Deze besturen hebben in de eerste plaats tot taak de openbare orde en het openbare leven te herstellen en te handhaven. Zij ressorteeren volgens aanwijzing van den Führer onder een rijksminister. De Führer heeft te dien einde den rijksleider Alfred Rosenberg be noemd tot rijksminister voor het bezette gebied in het Oosten. Tot diens permanenten vertegenwoordi ger heeft de Führer benoemd den gouwleider en rijksstadhouder dr. Alfred Meyer. Om te beginnen is het burgerlijk bestuur ingesteld in het gebied der vroegere vrije staten Littauen en Letland en in deelen1 van Wit-Roethenië. Deze ge bieden vormen tezamen het rijkscommissariaat „Ost- land". Tot rijkscommissaris voor het „Ostland" heeft de Führer den gouwleider en Oberprasident Hinrich Lohse benoemd. Ook in deelen van de Oekraïne is reeds een bur gerlijk bestuur ingesteld. De Führer heeft tot rijkscommissaris voor de Oekraïne benoemd den gouwleider en Oberprasident Erich Kocb KORT NIEUWS. Uit Stockholm verneemt het ANP: Een cultuur historische vondst van den eersten rang is gedaan in de Domkerk van Strangnas, waar een Zweedsche geleerde na eindelooze nasporingen de vergulde wapenrusting van konin Gustaaf Adolf heeft gevon den. Deze wapenrusting, die de groote Zweedsche koning bij tournooien droeg, is in 1630 te Arboga ge smeed. Krachtens de onlangs door de Fransche regee ring uitgevaardigde verordening, dat bronzen mo numenten zonder kunst- of patriottische waarde in geheel Frankrijk fian de metaal verwerking moetéfi worden geleverd, zullen de komende weken 9 0 Pa- rijsche standbeelden van dezen aard worden ver smolten. (DNB) Stefani meldt uit Rome: Mussolini heeft in het Palazzo Venezia den nieuwen onderstaatssecretaris /an luchtvaart, generaal Rinocorso Fougier, ontvan gen en hem den eed afgenomen. Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart heeft in het Mauritshuis te Den Haag de tentoonstelling ,Het Duitsche Boek" officieel geopend. Y. 1. n. r.: dr. Seyss-Inquart, prof. dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten, Oberregierungsrat dr. Hövel en commissais-generaal Schmidt tijdens de rondgang. (Polygoon-Zeylemaker) OVERIJSELSCHE ONTSPANNINGSVEREENIGING. "Bovengenoemde vereeniging hield haar negende jaarfeest in café-restaurant „Dreefzicht" te Haarlem. De voorzitter heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder haar eèrelid, de nieuwe leden, en de oud-leden, die weer waren toegetreden. Hierna trad het Duo Rovo uit Amsterdam op, dat al spoedig in slaagde, er de gewenschte stemming in te brengen. Ook de muziek van „The* Fordson Swingers" was weer uitstekend, zoodat ook die veel bijdroeg tot het succes van dezen avond. In de^pauze werd ten bate van het Sint Nicolaas- feest voor de kleintjes een flink konijn verloot. Te half tien sloot de voorzitter met een woord van dank aan de humoristen en musici voor hun mede werking het feest. „PRINSES DULCINEA". Op Zaterdagavond 22 Nov. om 7 uur wordt in dgn Stadsschouwburg te Ha^lem door het Gemeentelijk Theaterbedrijf van Amsterdam, Afdeeling Tooneel, In tendant Cor van der Lugt Melsert. een opvoering ge geven van „Prinses Dulcinea", in zeven tafereelen van Gaston Baty, vertaling Prof. Dr. Jan Walch. Het werk werd ten tooneele gebracht door Cor van der Lugt Melsert. Medewerkenden zijn de dames Annie van der Lugt Melsertvan Ees, Hélène Berthé, Nel Snel, Jenny van Maerlant. Ellen de Thouars en de heeren Johan Elsensohn, Cor Hermus, Louis van Gasteren, John Gobau, Jan van Ees, Anton Roemer, Ludzer Eringa, Willem de Vries, Johan te Wechel, Cor Dommels- huizen, Fons Rademakers, Herman Frentzen, Guus Hermus e.a. De décors zijn geschilderd door Karei Bruckman naar gegevens van Gaston Baty. De cos tumes zijn verzorgd door de Firma A. Serné Zn., het kapwerk is van de Fa. D. H. Michels. zilveren toon eel jubileum van johan elsensohn. AMSTERDAM. 15 November. In den Stads schouwburg te Amsterdam is vanavond de acteur Johan Elsenhohn na zijn optreden in Gaston Baty's „Prinses Dulcinea", waarin hij voortreffelijk de rol van Sancho Pancha speelt, ter gelegenheid van zijn 25-jarig tooneeljubileqm op hartelijke wijze ge huldigd. cor ruts' mallemolen in den stadsschouwburg te haarlem. Men verzoekt ons mede'te deelen. tint Woensdag 19 dezer in den Stadsschouwburg te Haarlem een voorstelling zal worden gegeven van 'n geheel nieuw programma van Cor Ruys' Cabaret en Klein-Tooneel „De Mallemolen". De bekende radio-artiste Conny Stuart zal ais gast haar medewerking verleenen: Cor Ruys zal niet alleen geheel nieuwe „Eigenwijze liedjes" van Brammetje zing-zeggen, doch tevens optreden als conferencier en als tooneelspeler in de één acter van André Birabeau „Een groote liefde gaat be ginnen". Voorts zullen hun medewerking verleenen: Beu ker en Denijs, Loutje Bouwmester en Partner, Anton Ruys, Mies Elout. Gerard Schild, Joke Wells, Willy Ruys en Asta Lee. w ALLE-DAG-KERK. Bij den dienst van de Alle-Dag-Kerk te Haarlem op Woensdag 19 Nov. des middags te 3 uur zal mej. Lasschuit eenige vioolnummers ten gehoore brengen. Gespeeld zal worden „Ave Maria" van Bach-Gounod, en Andante van Chr. v. Glück. Voorganger bij dien dienst'is de heer H. Lasschuit De Alle-Dag-Kerk wordt gehouden in de Consistoriekamer der Groote kerk, ingang Oude Groenmarkt. Met Duitschland tegen het kapitalisme. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche Weermachtsberichten Moskou en Leningrad opnieuw gebombardeerd HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 No vember. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Zooals reeds in een extra bericht is medege-, deeld, hebben Duitsche en Roemeensche troepen gisteren na hevigen strijd de belangrijke havenstad Kertsj genomen. Het Oostelijke deel van het schiereiland de Krim bevindt zich thans geheel in onze handen. Het aantal gevangenen, gpmaakt bij de doorbraaks- en achtervolgingsgevechten op de Krim'is intusschen gestegen tot 101.600. Buiten de zware verliezen in den strijd te land heeft de vijand door luchtaanvallen groote verliezen gele den bij een poging, zijn troepen over de zeeëngte van Kertsj in veiligheid te brengen. Sterke afdeelingen gevechts- en jachtvliegers hebben geslaagde aanvallen gedaan op bolsjewisti sche troepenconcentraties en transportcolonnes, als mede op vliegvelden en spoorwegen in het gebied om Moskou en Wologda. Moskou en Leningrad zijn in den afgeloopen nacht gebombardeerd. In de wateren om Engeland hebben gevechts vliegtuigen overdag een klein koopvaardijschip tot zinken gebracht. Een vrachtschip van middelbare grootte werd door bomtreffers beschadigd. Bij den aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op een Britsche luchtbasis in de oase Djaraboeb, waarvan het weermachtbericht van gisteren melding maak te, is een groot aantal vijandelijke vliegtuigen, waaronder ook meermotorige bommenwerpers, op den grond vernield. Bij luchtgevechten in Noord- Af rika zijn twee Britsche bommenwerpers en twee jagers neergeschoten, zonder eigen verliezen". Moernjansk-spoorweg opnieuw gebombardeerd Voltreffers op rails en rollend materieel HELSINKI, 17 November. Het D.N.B. meldt: De rijksberichtendienst deelt het volgende mede: „Hangö-front.: de activiteit van de vijandelijke artil lerie is voortdurend buitengewoon levendig. De eigen artillerie heeft het vuur beantwoord en o.a. een vijandelijk schip in de haven beschoten. Op het station en op het vliegveld Tackton werden bran den waargenomen. Karelïsche Landengte: de wederzijdsche activiteit van de artillerie en granaatwerpers werd aan het geheele frontgebied voortgezet. De eigen granaat werpers en de artillerie hebben voltreffers geplaatst op vijandelijke werkplaatsen, en haarden van verzet. Op het Westelijke deel van de landengte levendige activiteit van verkenningstroepen. Front aan de Swir: Vuur van weerszijden. Vijan delijke aanvalspogingen werden afgeslagen. Oostelijk front: In de meeste sectoren is de toe stand onveranderd. In twee sectoren succesvolle ge vechtsactie. Zeefront: In het Zuidelijke deel van de Finsche Golf konden in den nacht talrijke ontploffingen wor den waargenomen. Onze luchtstrijdkrachten hebben het bombardeeren van den Moermansk-spoorweg in den sector tus- schen Kotsjkoma en Karhumaki voortgezet. Hierbij werden voltreffers zoowel op de rails als op het rollende materiaal geplaatst. Verder werd een vijan delijke artilleriestelling ten Zuiden van Karhumaki met bommen bestookt, alsmede een colonne auto's en bespannen voertuigen gebombardeerd èn onder vuur genomen. In een luchtgevecht ten Zuiden van Lintujarvi werd ben vijandelijke jager neergeschoten. De luchtdoel artillerie heeft in Oost-Karelië twee vijandelijke ja gers neergeschoten. Op de Karelische Landengte plaatste de vijandelijke luchtafweer treffers op een van onze jagers, waar bij het toestel een noodlanding op vijandelijk gebied moest maken. De piloot werd gewond, doch wist zich niettemin binnen onze linies in veiligheid te stellen". Duitsche eu Roemeensche troepen tegenover het voorterrein van de Kaukasus De beteekenis van den val van Kertsj In aanvulling op het Duitsche weermachtsbericht an Maandag wordt het D.N.B. medegedeeld: Door het inneming van Kertsj is het Oostelijk deel van het schiereiland Krim van vijanden bevrijd en een be langrijk strategisch succes behaald. De Duitsche en Roemeensche troepen sluiten de Straat van Kertsj definitief van elk bolsjewistisch verkeer af. D.w.z. de Zee van Azof met haar aan de Oostkust gelegen havens, van Rostof aan den Don, via Jeïssk tot aan Temrjoek op het schiereiland Taman zijn van elke verbinding te water naar het zuiden afgesloten. Deze havens be schikken alleen nog over verbinding te land en per spoorweg naar het Oosten. De Duitsche en Roemeen sche troepen staan tegenover het. voorterrein van de Kaukasus.' De bolsjewisten hadden op de Krim reusachtige ver- sterkingsgebieden aangelegd: ten eerste in het gebied Perekop-Armjansk en Joeschoen over een diepte van vijftig kilometer, vervolgens op de Landengte naar den Oostelijken top van Kertsj over een diepte van tien kilometer en ten slotte om Kertsj. In deze versterkte gebieden hadden zij groote hoeveelheden troepen en materiaal bijeengebracht en door zulk een massalen inzet dachten de bolsjewisten den opmarsch der Duit sche en Roemeensche troepen tot staan te kunnen brengen. Toen zij zagen dat dit niet gelukte poogden zij zich op schepen in veiligheid te brengen. De Duit sche luchtmacht heeft echter met talrijke bomtreffers ingegrepen en thans opnieuw negen oorlogsschepen tot zinken gebracht en 24 oorlogsschepen zwaar be schadigd. Zij heeft, echter ook de bolsjewistische koop vaardijvloot in de Zwarte Zee zwaar getroffen. Zestig koopvaardijschepen met tezamen 235 500 b.r.t. en negen andere, waarvan de tonnage niet bekend is. zijn tot zinken gebracht, 69 schepen zwaar beschadigd. Deze groote vernietiging van oorlogs- en handelsvloot der bolsjewisten in de Zwarte Zee heeft tevens tot gevolg gehad dat de door hen op de Krim bijeengebrachte massa's menschen en materiaal niet weggevoerd kun nen worden. BOLSJEWISTISCHE TEGENAANVAL VERIJDELD. Van militaire zijde verneemt het D.N.B. nog het volgende: Op 16 November hebben bolsjewistische strijd krachten in den frontsector om Moskou getracht door een tegenaanval welke gesteund werd door talrijke pantserwagens, den Duitschen druk te verminderen. Evenals den vorigen dag stortten deze pogingen met zware, bloedige verliezen ineen. Na een kort, hevig gevecht bleven 21 bolsjewistische pantserwagens voor de Duitsche linies liggen. De poging der bolsjewisten om den ineenstortenden aanval door het in den strijd werpen van nieuwe eenheden toch nog tot een suc- s te brengen, werd 'door de actie van Duitsche bommenwerpers verijdeld. De Duitsche vliegers sloe gen de bolsjewistische troepenconcentraties uiteen, nog voor dat zij ter ondersteuning van de verslagen strijdkrachten in den strijd geworpen konden worden. Hierbij werden door bomtreffers met zekerheid nog vijftien bolsjewistische pantserwagens vernietigd. Duitsch-Finsche troepen hebben in een Noordelijken sector van het Oostelijk front, naar het DNB voorts verneemt, opnieuw goede successen behaald De zui vering van het gewonnen terrein van het overschot der vijandelijke troepen werd voortgezet. Bij de ge vechten in dit deel van het front leden de bolsje wisten zware verliezen. -Sedert den Isten November werden meer dan 3000 dooden geteld en 1600 gevange nen gemaakt. 1300 versterkingen veldstelllngen en kazematten werden door de Duitsche en Finsche troe pen vernield tijdens ten deele zeer zware gevechten. SCHEPEN IN DE HAVEN VAN SEBASTOPOL BESTOOKT. BERLIJN, 17 November. (D.N.B.) Duitsche artil lerie heeft op 17 November bolsjewistische schepen Met gespannen aandacht worden de bewegingen der vijanden bespied. De uitkijkpost in de voorste linies aan het Oostelijk front. (Atlantic-Holland) in de haven van Sebastopol krachtig onder vuur ge nomen. Een tankboot kreeg verscheidene treffers ea geraakte in brand. In de baai van Kertsj schoot Duit sche luchtdoelartillerie een bolsjewistisch vrachtschip in brand. Koeroesoe bij Huil eu Rooseyelt WASHINGTON, 17 November. De speciale Ja- pansche ambassadeur Koeroesoe heeft vandaag met den minister van Buitenlandsche Zaken Huil een on derhoud gehad, dat ongeveer 25 minuten heeft ge duurd. Na dit onderhoud heeft hij vergezeld van Huil een bezoek gebracht aan president Roosevelt. (D.N.B.) Nader verneemt het DNB uit Washington: De besprekingen van gisteren tusschen Roosevelt» den Japanschen ambassadeur Nomoera en don spe- cialen Japanschen afgezant Koeroesoe hebben een uur en tien minuten geduurd. Huil heeft na het on derhoud ten overstaan van de pers verklaard dat het slechts_ een voorloopig onderhoud was, waarbij alleen zaken van persoonlijken en algemeenen aard waren besproken. Op de vraag, of Koeroesoe een boodschap van den Japanschen premier had mede gebracht, verklaarde Huil dat zoolang het stadium van de eigenlijke discussie nog niet bereikt was een dergelijke vraag niet kon worden behandeld. Da rede van Tojo is nog niet bestudeerd. Voorloopig kan men noch pessimistisch noch optimistisch spre ken over de gedachtenwisselingen. De Washingtonsche correspondent van de ..New- York Sun" meldt dat de onderhandelingen tusschen de Vereenigde Staten en Japan in een kritieke at mosfeer worden gehouden en dat weinig optimisme aanwezig is ten aanzien van het resultaat. De Ver. Staten en de Britsche regeering hebben Tsjang Kal Sjek de verzekering gegeven dat geenerlei accoord zou worden aangegaan waarin de belangen van China niet volkomen gewaarborgd zouden zijn. GEEN TIJDSLIMIET VOOR HET VERBLIJF VAN KOEROESOE. TOKIO. 18 Nov. (DNB) Voor het verblijf van Koeroesoe in Washington kan geen tijdslimiet wor den opgegeven. Hij zal in Washington blijven zoo lang dat noodig is. De gisteren door den premier bekend gemaakte fundamenteele beginselen der Ja- pansche politiek vormen de principes van de Ja pansche buitenlandsche politiek. Zij kunnen der halve algemeene toepassing vinden ten aanzien van alle landen. De bijeenkomst van het Japansche parlement Resolutie eenstemmig goedgekeurd TOKIO. 18 November. (DNB) Het parlement heeft de door verschillende fracties ingediende resolutie waarin de regeering wordt uitgenoodlgd zonder aar zelen de vastgestelde nationale politiek ten uitvoer to leggen, eenstemmig goedgekeurd. In deze resolutie wordt o.a. gezegd dat de groot ste belemmering voor een oplossing van het Chinee- sehe conflict bestaat in de handelingen van vijan dige landen onder leiding van de V. S. „Het is duide lijk". aldus de resolutie, „dat de stuwende kracht achter het conflict tusschen de spilmogendheden en de volken van Engeland. Amerika en de Sovjet- Unie het streven der V. S. naar de wereldheerschap- Pij Is." Voorts zegt de resolutie: „Het Japansche volk ge looft dat er geen mogelijkheid tot opbloei is. zonder dat men dezen strijd doormaakt. Het geduld van Ja pan heeft grenzen. Daar het Japansche volk op de komende ontwikkeling voorbereid is, moet de re geering zich bij de verdediging der levensvoorwaar den en der eer van Japan verlaten op den onwrikba- :n wil van het volk." Met het cllgpertoestel zijn Zondag te Lissabon aangekomen majoor Attlee, Harriman. vijf leden van het Amerikitansclie Congres en de president van de oorlogscommissie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, Snyder. Deze heeren zijn op weg naar Londen. Snyder zou een persoonlijken brief van Roosevelt voor Churchill bij zich hebben, CDNBX

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1