'iS Geef haar, ook hem Nieuwe Uitgaven H.O.V. Jtaliaansch weermachtsbericht Britten bombardeerden Derna. Rust aan de fronten in N.-Afrika en bij Condar. ROME, 17 November. (Stefani). Het Italiaansche weermachtsbericht luit als volgt: „Aan de fronten in Noord-Afrika niets van belang. Ook aan het front van Gondar was de dag na de reeds gemelde hevige gevechten rustig. De 'vijandelijke luchtmacht heeft Derna gebombar deerd. Er ontstond eenlge schade aan gebouwen. Een lazearet werd getroffen. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. In de Marmarica is een vijandelijk vliegtuig brandend neergeschoten". Doodstraf voor bonnenliandel Voormalige employés van Berlijnsche distributiekantoren voor het gerecht BERLIJN, 17 November (ANP) Vier voorma lige employés van Berlijnsche distributiekantoren' hebben zich voor de buitengewone rechtbank alhier met een aantal anderen moeten verantwoorden we gens handel in distributiebescheiden. De hoofddader had zich door bemiddeling van zijn medeplichtigen in het bezit gesteld van vrij groote hoeveelheden bonnen voor levensmiddelen en textielpunten, die hij aan handelaars overdeed- Aanvankelijk was het hem slechts om bonnen voor eigen gebruik te doen geweesïj' maar later verkocht hij de bonnen. Van de opbrengst, die hem in staat stelde tot een leven van uitspattingen, droeg hij slechts een gering deel af aan zijn medeplichtigen, maar spoorde hen toch steeds aan tot nieuwe onregelmatigheden. De hoofddader werd ter dood veroordeeld, zijn drie medeplichtigen tot 10, 5 en 3 jaar tuchthuis en evenveel jaar eerverlies. De afnemers ten getale van dertien kregen straffen tusSchen drie maanden en acht jaar tuchthuis. Sommige met eerverlies. De Turksche officieren, dje een bezoek aan het Oostfront brengen, in gesprek op een der vlieg velden. Op den achtergrond overste Mölders. (Orbis-Holland) Twee Britscbe motortorpedobooten tol zinken gebracht Na nachtelijk gevecht met Duitsche patrouillevaartuigen Het D. N. B. meldt: Ongedeerd teruggekeerde Duitsche patrouillevaartuigen hebben omtrent hét nachtelijke ge vecht tusschen Duitsche partouillevaartuigen en Britsche motortorpedobooten. naar het D. N. B. van militaire zijde verneemt, medegedeeld dat ook de tweede Britsche mo- tortorpedoboot. is gezonken. Nadat de eerste motortorpedo boot door treffers in den grond was geboord, concen treerden de patrouillevaartuigen liet vuur op de tweede boot die ln brand geschoten werd. Patrouilleschepen heb ben gezien dat het schip eveneens is gezonken. Bommen op Deensch gebied Materieele schade KOPENHAGEN, 17 November. Engelsche vlieg tuigen Ijebben in den nacht van Zaterdag op Zondag op verscheidene (plaatsen in Denemarken bommen neergeworpen. Naar Ritzau verneemt werd materieele schade aangericht aan èenige landbouwbezittingen. (D.N.B.) ITALIë'S .TEUGDIGSTE GROOTOUDERS. ROME, 17 November (Stefani). De jeugdigste grootouders van Italië zijn Luigi en Maria Manzi uit Fiume. respectievelijk 37 en 34 jaar oud, die tien zoons hebben, van wie er een, Salvatore, op 18-jarigen leeftijd reeds vader is van een kind van zeven, maan den. INSTALLATIE COMMISSARIS W. B. ENGELBRECHT UTRECHT. 17 November. Hedenmiddag om drie uur heeft in de Statenzaal van het Gouvernementsge bouw hier ter stede onder zeer groote belangstelling de installatie plaats gehad van den nieuwen com missaris in de provincie Utrecht, den heer W. B. Engelbrecht als opvolger van den vorigen commis saris lr. F. E. Müller. Aan de rede, die de nieuwe commissaris heeft ge houden is het volgende ontleend: „'De uitvoering van mijn taak moet er op gericht zijn leiding te geven om alle bronnen van energie, die in het volk en den bodem van dit gewest aanwezig zijn, aan te boren en tot krachtige ontplooiing te brengen. Bij ons gemeenschappelijke streven naar dat ideaal zullen wij moeten handelen overeenkomstig de na- tionaal-soeïalistische beginselen ten doel hebbende den oprechten wil tot samenwerking van allen ter bereiking van den bloei en de welvaart niet alleen van dit gewest, maar tevens van ons dierbaar va derland. Tk hoop daarbij te mogen rekenen op uw aller medewerking en verklaar gaarne, dat het van mijn kant. aan niets zal ontbreken om die samenwerking in het belang van deze provincie en van haar inge zetenen zoo aangenaam als mogelijk te maken ''an alle burgemeesters en provinciale ambtenaren venvacht ik daarbij een uiterst correcte houding te genover de bezettende overheid. Een dergelijke hou ding is noodjg om ons allen in deze tijdsomstandig heden leed en teleurstellingen te besparen, terwijl wij daardoor tevens reeds thans in staat worden ge steld om onze medewerking te verleenen bij de voor bereiding van datgene, wat na den oórlog komen z?l." (A.N.P.) LEGEERING VAN GEWICHTEN. 's-GRAVENHAGE, 17 Nov. (A.N.P.) In de Ned. Staatscourant is opgenomen een besluit van den se- retaris-generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, waarbij wordt bepaald, 'at tot een nader vast te stellen tijdstip de gewich- 'en van 25, 20, 10. 5. 2 en 1 kilogram. 500, 200, en 100 •:ram in plaats van van geelkoper vervaardigd mogen ijn van zinklegeeringen van voldoende vastheid en i.ardheid. De aldus vervaardigde gewichten moeten overigens •vereenstemmen met koperen gewichten van dezelfde ■waarte, behoudens dat de hoogte van den romp een andere afmeting mag hebben. Deze beschikking treedt 18 November In werking Hoofdredacteur R. W. P. Pcereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur C. J. van Tilburg, Heemstede. met Sint 'n artistiek portret .,R:CHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT, TELEF. 13472 (Adv, Ingez. Med.) POLDERSTOF BEDEKT URK. De Tijd meldt: Urk is op het oogenblik geheel als met een grijzen sluier bedekt. De daken, de huizen, de straten, alles'ziet zilvergrijs, en men waant £ich aan den rand der Sahara. Zand, zou men denken? Helaas, was het maar zand, doch deze kleiachtige substantie, uitermate fijn en kleverig, is veel erger dan zand. In de fijnste kieren dringt zij door, kamers en gan gen vervuilend in wolken fijn stof, als stuivend ce- menlpoeder. Het polderstof, door den wind opgejaagd, geeft heel wat overlast aan de veel geplaagde huis moeders van Urk. DE BARNSTEENTENTOONSTELLING. 's-GRAVENHAGE, 17 November. Dr. Hellbeck.' organisator der barnsteententoonstelling, die Dinsdag 25 November a.s. 's morgens om elf uur in het Rijks museum te Amsterdam geopend zal worden, deelde heden op de dagelijksche persconferentie te 's-Gra venhage een en ander ter zake mede. Deze tentoonstelling, aldus dr. Hellbeck, zal in de rij der- tentoonstellingen een zeer bijzondere plaats innemen. Ze richt zich in het bijzonder tot hart en gemoed, brengt kunst en toont praetische toepassing der kunst, gelijk die wel in de eerste plaats het vrou wenhart bekoren zal en is in hooge mate interessant. Ze toont de herkomst van het barnsteen, zijn geschie denis, zijn waarde, zijn gebruik in de kunst enz. Het centrum der tentoonstelling is het barnsteen- kog. dat dezer dagen te Amsterdam voor anker is ge gaan. Dit is geen gewoon zeilschip, doch een zorgvul dige nabootsing van een oude oorlogskog, gelijk ze ln de 16e en 17e eeuw de zeeën doorkruisten. Het barn steenschip komt uit Danzig. Het is echter naar het bestek en de bouwplannen van een oud Amsterdamsch admiraalschip gebouwd en zoo nauwkeurig nage bootst, dat zelfs het kaliber der kanonnen met de ver houdingen van het origineele schip geheel overeen komt. Het schip ziet er sprookjesachtig uit. Het schip heeft reeds bijna de gansche wereld doorreisd en het wekte overal evenveel opzien. (A.N.P.) 65 JAAR GETROUWD. HILVERSUM, 17 November. Het echtpaar J. C. van VelzenA. M. van Mansum, wonende aan de' Faisantenstraat 13, alhier, zal op 2 December a.s. den dag herdenken, dat zij 65 jaar geleden in het huwelijk traden. De oudjes, die beiden 88 jaar zijn, genieten nog een beste gezondheid. FRAUDULEUS MENGVOEDERS AFGELEVERD. 's-GRAVENHAGE, 17 Novmber. De centrale crisis-contröledienst heeft thans een onderzoek be ëindigd tegen een firma in Terschuur, waarvan 105 verdachten frauduleus mengvoeders hebben betrok ken. In de eerste plaats is gebleken, dat er regelmatig" voerrijst werd afgeleverd, waarvoor door de firma geen distributiebons in ontvangst werden genomen. Bovendien is uit de onderzochte bescheiden komen vast te staan, dat aan een bakker te Amersfoort een groote hoeveelheid roggemeel meer was geleverd dan waarvoor de bestelbons toereikend waren. Deze hoe veelheid was dan ook vervoerd zonder geldige gelei- debïljetten. Bij nader onderzoek kwam verder aan het licht dat tusschen de aanwezige voorraden en de voorraden, die aanwezig moesten zijn, groote ver schillen bestonden. Zoo werd van het artikel zaaï- haver een groot tekort geconstateerd, welke hoe veelheid was vei-werkt tot mengvoeder. Tenslotte werd vastgesteld, dat er een groot kwan tum mengvoeders was afgeleverd, zonder inneming van bestelbons en zonder de vereischtg geleidebiljetten. Zoowel tegen de koopers als tegen den verkooper zijn de noodige maatregelen getroffen. (A.N.P.) AANMELDING LEERKRACHTEN LICHAMELIJKE OPVOEDING EN DE SPORT. 's-GRAVENHAGE, 15 November. De secre taris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming brengt ter alge- meene kennis, dat allen, die beroepshalve of tegen belooning leidinggevend werkzaam zijn, of willen zijn, op het gebied van de lichamelijke opvoedipg en de spprt, of dat krachtens hun bevoegdheden kunnen zijn, zich voor 29 November 1941 schrif telijk dienen aan te melden bij de afdeeling licha melijke opvoeding en sport van bovengenoemd de partement, Jan van Nassaustraat 50 te Graven- hage, onder opgave van naam en voornamen, ge boortedatum, adres en de werkzaamheden die op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport door de(n) betrokkene worden verricht. Deze oproep tot aanmelding geldt derhalve voor leeraren (essen) en onderwijzers (essen) in de licha melijke oefening, voor oefenmeesters(essen), spbrt of spelleiders (essen) al of niet gediplomeerd, voor eigenaren (essen) van. en leerkrachten, verbonden aan of werkzaam in particuliere sportscholen gym- nastiekinstituten, inrichtingen voor heilgymnastiek of massage e.d. Tenslotte geldt deze oproep ook voor hen, die slechts af en toe of periodiek,-tót een der bedoelde categorieën gerekend kunnen worden (A.N.P.) GOEDE VANGST VAN DE AMSTERDAMSCHE POLITIE. AMSTERDAM, 15 November. In verband met de inbraak, welke enkele nachten geleden werd gepleegd in een stoffenzaak in de St. Antonlusbree- straat, waarbij de politie juist nog kon verhinderen, dat de buit per auto werd weggebracht, doch vier mannep in de duisternis konden ontkomen, zijn eer gisteren twee beruchte inbrekers gearresteerd. De rechercheurs, die de beide mannnen aantrof fen in een café in de Anjelierstraat, waren genood zaakt met hun pistolen te dreigen, daar zij met hun arrestanten in het gedrang raakten en de kans be stond, dat de beide inbrekers zouden ontsnappen. Het onderzoek in deze zaak wordt krachtig voort gezet en het laat zich aanzien, dat nog meer arresta ties zullen volgen, alsook, dat dank zij deze aan houdingen nog meer groote inbraken van den laat- sten tijd aan het licht zullen komen. (ANP) JCoct Tlieuws De 26-jarige verpleegster van de wit-gele kruis- verpleging te Eindhoven, A. van Loon, is in de Hoog straat aldaar door een haar achteroprijdende perso nenauto gegrepen. Zij werd tegen den grond geslin gerd en met ingedrukte borstkas opgenomen. Een spoedig ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het Binnengasthuis noodzakelijk. Het slachtoffer is daar na aankomst overleden. De burgemeester van Amsterdam heeft benoemd tot directeur van het marktwezen, C. F. Sixma, hoofd ambtenaar, tevens plaatsvervangend^ directeur bij genoemden dienst, welke benoeming wordt gerekend te zijn ingegaan op 1 September jl. Aan de werkjes, verschenen in de reeks: Primi tieve kunst en cultuur, uitgave van Van Loghum Slaterus' Uitgeversmaatschappij N.V. Arnhem, is thans toegevoegd: Daemon en masker, in Mela- nesië. Sedert dertig duizend jaar danst de mensch met een masker, beeld van tenminste voor den pri mitieven mensch diep religieuze beleving. De maskerade was eens een groot geheim, een heilig feest en de belangrijkste gebeurtenis van het jaar, waaraan zich in de eerste plaats de geheime genoot schappen der mannen wijden. Vooral Melaneslë leent een groot aantal van dergelijke genootschappen en waar op dit eilandenrijk het primitieve gebruik en de hedendaagsche cultuur elkander de hand reiken is het geen wonder, dat het masker hier nog altijd in eer is gebleven. Van do vervaardiging, de betee- kenis en het gebruik van alle soorten van maskers wordt in dit boekje aan de hand van uitnemende foto's veel wetenswaardigs verteld. Het is zijn plaats in de serie dus ten vollo waard. Tentoonstelüns: van Duitsche wetenschappelijke hoeken In Universiteitsbibliotheek te Amsterdam geopend AMSTERDAM. 17 November. Het A.N.P. meldt: In de Universiteitsbibliotheek te Amsterdam is van morgen in aanwezigheid van een aantal Duitsche en Nederlandsche autoriteiten een tentoonstelling ge opend, welke is gewijd aan de Duitsche wetenschap pelijke litteratuur der laatste tien jaren, In een der zalen,- waar de genoodïgden bijeen wa ren gekomen en waar men o.m. zag dr. Plutzar als vertegenwoordiger van general-lcommissar dr. dr.'V/im mer, dr. Ruoff als vertegenwoordiger van het Reichs- ministerium füv Volksauflarung und Propaganda te B"erlïjn, den - gevolgmachtigde van den Rijkscommis saris voor de stad Amsterdam, senator dr. Böhmcker, den secretaris-generaal van het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, prof. J. van Dam, den voorzitter van den Nederlandschen Cultuurkring prof. G. A. S. Snijders, den wethouder voor Onderwijs en Kunstzaken, dr. J. Smit. sprak se nator dr. Böhmcker een woord van welkom. Hij wees er op, dat de tentoonstelling slechts een kleine greep uit het Duitsche wetenschappelijke werk toont. Het is niet mogelijk geweest, in deze kleine ruimte een volledig overzicht van dit werk te geven. Daarom zal in Januari te Utrecht een tentoonstelling worden ingericht, welke belangrijk grooter is en recht doet wedervaren van den arbeid der weten schappelijke schrijvers. Na de inleiding door senator dr. Böhmcker hield dr. Plutzar als vertegenwoordiger van 'general-kom- missar dr. dr. Wimmer een toespraak. Dr. Plutzar merkte op. dal: de tentoonstelling in de Amsterdamsche Universiteitsbibliotheek een onder deel vormt van de groote tentoonstelling in Den Haag, welke op haar beurt past in de reeks tentoonstellin gen, welke sedert het begin van den oorlog door Duitschland in bijna alle hoofdsteden van Europa zijn georganiseerd. Strijd en cultuur sluiten elkaar niet uit, weerbaar heid en wetenschap gaan integendeel volkomen sa men, aldus spr. en voor hen, die in deze expositie geen voldoende bewijs zien, moge er op gewezen wor den, dat de geleerden thans in het veldgrijs aan het front staan en met hun volksgenooten voor hun va derland vechten. Men kan hieruit leeren, dat in Duitschland de wetenschap niet om de wetenschap wordt beoefend, doch wel de wetenschap om het volk, zoo zeide dr. Plutzar. De beweringen omtrent het gemis aan vrijheid voor de wetenschappelijke werkers in Duitschland ter sprake brengen, zeide dr. Plutzar, dat het hiermede precies is gesteld als met het gemis aan vrijheid op andere gebieden. De waarheid is, dat het in Duitsch land niet geoorloofd is te doen met zijn wetenschap pelijke talenten wat men wil. Men is verplicht die talenten in dienst te stellen van het volk. En in Duitschland is er geen dwang noodig om de juist heid van dit begrip te erkennen, want geheel vrij willig werkt de geleerde mee. Tot slot deelde dr Plutzar mede, dat de Rijkscom missaris' dr. Seyss-Inquart heeft beslist, dat een groot deel van de op deze tentoonstelling bijeengebrachte wetenschappelijke boeken ten goede zal komen aan de Universiteits-bibliotheek van Amsterdam. Hierna sprak de secretaris-generaal van het depar tement van Opvoeding, "Wetenschap en Cultuurbe scherming, prof. dr. J. van Dam, de openingsrede uit. Met verbazing had spr. "bemerkt, dat midden in den oorlog de wetenschappelijke publicaties in Duitschland zonder noemenswaardige storing voort gang vinden, ofschoon een groot deel der betrok kenen zoowel van auteurs, als van technisch perso neel, aan den- oorlog deelneemt. Verder moet het iedereen opvallen, zoo zeide spr. verder o.m., hoezeer ook de Duiteche wetenschap door staatsbelangen wordt beïnvloed: De wetenschap is in dienst van het vaderland en van het volk gesteld in een omvang, als hier te lande onbekend is geweest. Bijzonder op het punt van samenvoeging van alle beschikbare krachten en van den gemeenschappe- lijken arbeid aan gemeenschappelijke doelstellingen kunnen wij van de Duitsche wetenschap veel leeren, aldus prof. van Dam. Spreker eindigde met den wensch, dat de bestaan de goede betrekkingen tusschen de Duitsche en de Ne derlandsche wetenschap door deze tentoonstelling bevorderd mochten worden in het belang van beide volkeren, in het belang ook van hun beider Europee- sche samenwerking en verklaarde de expositie voor geopend. Tentoonstelling van Nederlandsche Kunst te Oldenburg geopend 's-GRAVENHAGE, 17 November. Aan een A.N.P. verslag is het volgende ontleend: Op Zondag 16 No vember heeft te Oldenburg de opening plaats gehad van een tentoonstelling van Nederlandsche kunst, waarbij de heer Gerdes, hoofd van de afdeeling beeldende kunsten van het departement van Volks voorlichting en Kunsten in Den Haag, een redevoe ring heeft gehouden. Het volk van Nederland, aldus de heer Gerdes, kan zich nog steeds het volk der schilders noemen net- tegenstaande de geweldige prestaties op dit gebied in andere landen van Europa. Uit dit zoo Kleine gebied waar in de 17e eeuw nog geen 2 millioen menschen woonden komen de honderden werken van eersten rang die nog steeds de wereld in vervoering bren gen. Van Eyck, Rembrandt, Frans Hals, Vermeer enz., tientallen namen, eeuwen lang, en al deze generaties hebben het allerbeste geschapen wat men een volk inplanten, inenten en nalaten kan. Deze traditie heeft ons door de tijden heen geholpen, waarin de schil derkunst een kwijnend bestaan leidde, en heeft al tijd nog een vonk van het ware vuur doen lichten. De 18de eeuw vertoonde bij ons een verval der beeldende kunsten dat bijna even groot was als de opbloei in de 17e eeuw. Van de Nederlandsche kunste naars werd verlangd, dat zij zich aan den alles be- heerschenden Franschen smaak zouden onderwerpen en deze al te verfijnde cultuur lag den Hollander niet. Maar de traditie heeft'ons gered, aldus spr. Deze was zoo vast in alle lagen der. bevolking verankerd, dat geen eeuw van Franschen invloed in staat was haar te vernietigen. Opmerkelijk is het, dat juist Duitsch land altijd veel begrip voor onze schilderkunst ge toond heeft En dat in een tijd, waarin de belangrijk ste scheppingen van onzen grooten tijd in Holland bij de leidende kringen bijna geen belangstelling meer vonden In groote hoeveelheden ging van het aller beste, dat in de 17de eeuw geschapen was, de grens over naar Duitschland, naar vorstelijke galerijen en privé-collecties Bij het levendige verkeer, dat in de 16e en 17e eeuw ook in cultuurkringen tusschen Ne derland en Duitschland bestond, wist men in Duitsch land reeds vroeg onze cultureele werken te waar- deeren en zoodra de Duitschers koopen konden, kocht men ook veel en, met goeden smaak. Na nog den wensch van prof. Goedewaagen ombl ies te doen om de vriendschappelijke betrekkingen en cultureele uitwisseling tusschen Nederland en Duitschland te herstellen te hebben gereleveerd, ver- ,'klaarde de heer Gerdes de tentoonstelling voor ge opend Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. cTeekeningen van F. wagner). 60. Voorbereidselen voor het Feest 60. Tot de nacht van de volle maan naderde. Dan was het feest voor de zwar te mieren en werd er ge danst en gezongen, gegeten en gedronken naar harte lust! Bij deze gelegenheid begaf de koning met zijn familie zich temidden van zijn onderdanen en iedei Was dan blij en feestelijk gestemd. Maar dit keer moest het feest groter en mooier worden dan ooit! Ze hadden niet voor niets zo'n uitstekend muziekmeester in hun midden! Hein was dan ook de gehele dag bezet. Ijverig studeerde hij met de Koninklijke muziekkapel nieuwe dansmelodieën in, die, op de feestavond ten beste zouden worden gegeven. Maar ook Barrabas haft het drukker dan ooit! De hele dag was hij met Oebas op jacht, want er moest voor heel wat wild gezorgd worden voor het grote feestmaal. Hij leefde weer helemaal op tijdens deze spannende jachtavonturen. Maar hij dacht ook weer meer aan Livia en hoewel hij zelf wan hoopte haar ooit weer terug te zien, wist Hein hem, de L, WÊsÈÊMMiSb 1 mmbbst"" enkele maal dat ze elkaar spraken toch weer moed ln te, spreken, Zelfs de koning had 't, druk. Elk ogenblik moest hij zijn nieuwe feestmantel passen! Trots stond hij dan op. een verhoging, terwijl de hofkleermaker de zoom rijgde en met een kennersblik de mantel bekeek. Want de koning was niet gemakkelijk met passen. En vooral nu het zulk een groot feest zou worden, wilde hij er extra mooi en deftig uitzien, De helm had hij weer aan Barrabas terug gegeven en zelf had hij nu een pauwenveer in z'n kVoon gestoken. Binnenvaart op generatorgas De Staat als promotor 's-GRAVENHAGE, 18 November. Het A.N.P. meldt: De binnenvaart gaat zich onafhankelijk maken van de stookolie, gelijk het autoverkeer bezig is te doen ten aanzien van de benzine. Zij ondervindt hiertoe alle medewerking van de overheid, die aan het departement van handel, nijverheid en scheep vaart een bureau „generatoren en tankgas" heeft ingesteld. De secretaris-generaal van het departe ment van Waterstaat heeft een „Commissie voor den inbouw van generatoren in vaartuigen" in het leven geroepen. In een persconferentie zijn belangwekkende mededeelingen gedaan over de maatregelen be treffende inbouw van generatoren in vaartuigen. Vooroorlogsche statistieken leeren, dat het aantal motoren in de binnenvaart omstreeks 11.000 be draagt, met een totaal vermogen van ongeveer 250.000 P.K., ongerekend de honderden motorsleep- booten, die soms heele sleeptreinen achter zich aan trékken. In de tegenwoordige omstandigheden kunnen nog slechts geringe hoeveelheden gasolie voor deze mo toren ter beschikking worden gesteld, terwijl ook de petroleum en de benzine schaarsch zijn. De situatie moet onder het oog worden gezien, dat deze brapd- stoffen geheel zouden komen te ontbreken. Toch moet de binnenvaart haar veelomvattende taak kun nen voortzetten. De plaatsing van een generator op een schip is telkens een probleem op zichzelf. De overheid achtte zich daarom geroepen deze taak te regelen. Zij stelde bovengenoemde commissie in en gaf de be schikking over een credïet. Wat den financieelen opzet aangaat, deze is als volgt. De commissie koopt de generatoren en doet deze plaatsen op de vaartuigen, die uit technisch en vervoerpolitiek oogpunt voor generatoren-plaatsing in aanmerking komen. De eigenaar of exploitant van het vaartuig sluit met den staat een huurkoop contract, waardoor hij tenslotte den generator met bijbehooren in eigendom verwerft, en ontvangt voor de telkens vervallende termijnen een subsidie, echter onder één voorwaarde, dat hij den generator behoorlijk verzorgt en zijn schip in de vaart houdt. Eenerzijds krijgt dus de eigenaar of exploitant den generator met bijbehoorende installatie cadeau, mits hij van goeden wille is^ en anderzijds wordt op deze wijze de noodige waarborg geschapen, dat de ge nerator inderdaad aan het daarmede beoogde doel beantwoordt. Vele technische moeilijkheden moesten worden overwonnen. Een gering aantal vaartuigen, uitgerust met generatoren, is daarom nog slechts in de vaart, doch daarmede worden dan ook bevredigende resul taten bereikt. Op grond van de behaalde techni sche resultaten en de verkregen ervaring mag wor den verwacht, dat thans met groote kracht de bouw van generatoren in grootere aantallen in vaar tuigen ter hand kan worden genomen. Uiteraard mag niet worden verwacht, dat op de vele duizenden vaartuigen in de binnenvaart generatoren geplaatst zullen kunnen worden, doch wel mag worden aan genomen, dat een vitale kern van het bedrijf zal kunnen worden voorzien. Als* generatorbrandstof voor scheepsinstallaties wordt in hoofdzaak anthraciet toegewezen. Hout komt niet in aanmerking, turf slechte in geringe mate. In het algemeen kan worden gezegd, dat een schip zich beter leent voor generatorbedrijf dan een auto, omdat men in het eerste geval meer met een continuebelasting heeft te maken. Een generatorinstallatie bestaat uit een aantal betrekkelijk eenvoudige constructie-elementen, zoodat fabrieken en werkplaatsen, welke over een bescheiden outillage beschikken, in staat zijn gene ratoren te fabriceeren. Als warmte-technisch appa raat stelt de generator den ontwerper 'echter voor vele problemen, voor de oplossing waarvan groote kennis vereischt wordt en tevens de noodige tech nische hulpmiddelen, ten einde de onmisbare proef nemingen te kunnen uitvoeren. Het is dan ook van den aanvang af het streven geweest van. het bureau-generatoren en tankgas zooveel mogelijk fa- bricatievergunningen te verleenen aan diegenen, die aan de gestelde voorwaarden voldoen kunnen. De praktijk van ruim een jaar heeft aangetoond, dat de tot nu tde gevolgde gedragslijn juist is. Het spreekt vanzelf, dat men steeds de noodige aandacht blijft besteden aan voorstellen van uitvin ders. Deze worden nauwkeurig bestudeerd en in dien noodig getoetst en wanneer de uitvinding van belang blijkt te zijn wordt medewerking ver leend. STAAT EN KERK IN DUITSCHLAND. 's-GRAVENHAGE, 17 Nov. Het A.N.P. meldt: In de redevoering, die Hitier op 9 November in München heeft uitgesproken, kwam een passage voor, waarin de Führer mededeelde, dat een bepaald bedrag was uitgetrokken voor de kerken in Duitschland. Het be drag, dat in het verslag, dat toen in de Nederlandsche bladen is verschenen, werd genoemd, was 9 millioen R.M. Het blijkt thans, dat dit een fout is geweest. De Duitsche staat heeft niet 9 millioen R.M., maar 900 millioen R.M. voor de kerken beschikbaar gesteld. Door technische storing in het overseinen, was de mededeeling van Hitier foutief in de Nederlandsche bladen gekomen. GEM. CONOERTZAAL HEDENAVOND 7.30 UUR VOLKS-CONCERT Dirigent: MARINUS ADAM Soliste: LIDA LANGERVELD, viool Programma-bewijs van toegang: 25 cent (Adv. Ingez. Med.) „Barnsteen, het goud van de zee". Onder museum te Amsterdam een tentoonstellm: model van een oud Danziger Hanse-schi; barnsteencn kunstwerk is 120 c.M. Het w jaar vervaardigd en zijn waarde bedraagt dezen titel wordt Vrijdag in het Rijks- g van barnsteen geopend. Hierboven het dateerend uit 1600. De lengte van dit erd te Königsberg in den tijd van drie eveer 30.000 R.M. (Pax-Holland,-Rijkscommissariaat). Het geheim van den koffer! Vijfde avontuur uit de 24 spannende belevenissen va'A „NEKKIE RAFen APIE SNUIF" Als je dese week komt smullen kun je dit vijfde avontuur in 07itvangst nemen en ook de vorige, als je deze nog niet mocht hebben ontvangen. Bet kleur rijke Jnplakboek is nog verkrijgbaar a 25 cent. Bufetaria Kruisweg 22-24, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) In den centralen sector „In den centralen sector van het^Oostfront heb ben infanterie-afdeelingen, die op taaien tegenstand stootten, na liardnekkigen strijd een zeer diepe bun kerstelling der bolsjewisten veroverd...." Zoo, in een enkel zinnetje staat het in het weermachtsbe richt, eenvoudig en sober als de Duitsche soldaat zelve. Op dezelfde wijze, zonder eenigen ophef te maken arbeiden de ambulances aan het Oostfront, In alle stilte verrichten deze mannen en vrouwen hun menschlievenden arbeid. Maar dat wil niet zeg gen flat wij hen vergeten mogen, zijn verdienen uw hulp en steun. Nederlanders, uw eigen land zendt een ambulance naar het Oostfront. Aan deze hulpexpeditie kunt gij in leder geval uw steun niet onthouden. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. Magen die vragen - maar niets verdragen... en het antwoord is: Brandend Maagzuur! Menschen die af en toe gekweld werden door on dragelijke pijnen van brandend maagzuur bij het minste of geringste dat ze aten kunnen nu met gerustheid alles eten. Het gebeurt nu maar al te vaak, dat juist menschen die hard moeten wer ken, veel te verzetten hebben, bij het minste of geringste dat ze gebruiken, last van brandend maagzuur hebben! Voor deze menschen is Rennie ;emaakt. Voor hen is Rennie een kostelijk preparaat. Want met een Rennie na tafel gewoon gesmolten in den mond kunnen ze zonder bezwaar weer alles eten. Rennie neutrali seert brandend maagzuur en helpt de maag de spijsvertering bevorderen. Zoodoende draagt Rerrnie eigenlijk" bij tot de in stand houding eener sterke constitutie, die een mensen ih deze tijden meer dan ooit noodig heeft. Wacht er niet mee! Neem van nu af aan Rennie. Ge begint er eigenlijk een nieuw leven mee, want ge voelt U weer sterk en gezond en tegen alles, bestand, Rennie is heel gemakkelijk in te nemen zonder water of wat ook. Vraag Uw apotheker of drogist Rennie. Proef pakje 41 cent. Groot pak 1.27. - N.V. Rowntree, Amsterdam (Adv. Ingez. Med.) Vijand vernietigd - stad bezet - Burgers in nood. Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage Otadio wgxanma WOENSDAG 19 NOVEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.59 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.35 Ochteugymnastiek. .8.45 Gramo- foanrmmek. 9.lo Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmu ziek. li.oo Voor de kleuters. 11.20 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.00 Orgelconcert. 12.25 Voor den boer. 12.40 Alma nak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Fluit, cello en piano. 14.00 Gramofoonmuziek. 14.15 Ensem- ri™ ls"00 Voor de vouw. 15.20 Viool en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoon muziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, esonomische-' en beursbB» richten. 17.30 Nationale Jeugdstorm-kwartier. 17.45 Zang met pianobegeleiding. 18.15 Causerie „Onze volksgezond heid 18.30 Klaas van Beeck en zijn orkest en soliste. 19.00 Actueel halfuurtje. 19,30 „Melodie en poëzie". (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken). 20.15 Gramofoön- 1?u,z De Melod'sten en solist. 21.30 Gramofoonmu ziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22,00 B. N. O. Engel sche uitzending: „The Dutch Achievements in the Ne therlands Indies" of Gramofoonmuziek. 22.15 Bonte avoi»"* (opn.). 23.2524.00 Amusementsorkest en solist toon.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. <8.00 B. N O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.35 Ochtengymnastiek. 8.45 Gramo foonmuziek 10.00 Mórgen wij ding. 10,15 Zang met pianobe geleiding. 10.40 Voordracht. 11.00 Cello en pianobegeleiding (opn.) 11.30 Gramofoonmuziek. 12.15 Ensemble W. Kok. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.05 Otto Hendriks en zijn orkest. 13.45 Sehrammelkwartet en soliste. 14.15 Voordr'acht. 14.35 Gramofoonmuziek. 16.00 Het Nederlandsch Pianoduo. 16.35 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursbe richten. 17.30 Gramofoonmuziek. 18.00 Omroeporkest en solisten. 19.00 B. N. O. Brabantsch praatie. 19.10 B. N O. Nieuwsberichten. 19.20 Volkszangkoor met pianobegelei ding. 19.45 „In en om de N. S B." (Voorbereid door de N. S. B.>. 20.00 Gramofoonumuziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over eèn lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Eerste acte van de opera „Aïda". 21,00 „Ons planetarium". 21.15 Derde acle van de opera „Aïda". 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gra pt ofooumuziek, 22.10-22.i5 Avondwijding,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2