Haarlem's Dagblad Vestingwerken en haveninstallaties van Sebastopol zwaar bestookt. 59e JAARGANG No. 17922 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 19 NOVEMBER 1941" Abonnementen per week f 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regeiabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meel 0.17%. Groentjes zie rubriek. Brandstoffen voor pensionhouders en kamerverhuurders Voor December en Januari vóór 1 Dec. a.s. aanvragen 's-GRAVENHAGE, 18 November. De secretaris generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat kamerver huurders en pensionhouders, die hun huis met haar den en kachels verwarmen, dezer dagen op nader door den plaatselijken distributiedienst te bepalen tijd stippen bij dezen dienst een aanvrage kunnen indie nen ter verkrijging van vaste brandstoffen voor het verwarmen van de door hen verhuurde vertrekken, gedurende de maanden December 1941 en Januari 1942. In den loop van Januari 1942 zal voorts de ge legenheid worden opengesteld vaste brandstoffen voor verwarming van verhuurde kamers gedurende de maanden Februari en Maart aan te vragen. Voor het stookseizoen 1941/'42 zullen daarna geen brandstoffen voor dit doel meer worden beschikbaar gesteld. Personen, die kamers verhuren of een pension hou den en hun huizen door middel van centrale verwar ming verwarmen, hebben reeds het hun toegewezen aantal bonnen voor verwarming voor het geheele stookseizoen ontvangen en kunnen derhalve noch de zer dagen, noch in Januari een nieuwe aanvrage indienen, behalve indien bij hen personen komen in wonen op kamers, waarvoor zij in het geheel nog geen extra rantsoen hebben ontvangen. Alle aanvragen moeten worden ingediend door den kamerverhuurder, resp. pensionhouder op formulieren MD 21, welke bij de plaatselijke distributiediensten, eveneens op nader door dezen dienst bekend te ma ken tijdstippen, verkrijgbaar zullenzijn. De bonnen zullen worden uitgereikt aan den kamerverhuurder of pensionhouder, uiteraard echter slechts voor verwar ming van de verhuurde vertrekken, dus ten behoeve van den kamerbewoner Of pensiongast. In verband met de klantenbinding in den kolenhandel moeten de brandstoffen betrokken worden bij den leverancier, bij wien de kamerverhuurder of pensionhouder is in geschreven. De aanvragen mogen uitsluitend worden ingediend voor vertrekken, die worden vérwarmd door middel van haarden en kachels, welke met vaste brandstof fen worden gestookt. Het extra-rantsoen zal weder om drie bonnen, elk voor een eenheid vaste brand stoffen bedragen Met deze drie eenl>«tlen dient men derhalve, gedurende de maanden December en Januari toe te komen. Per kamerbewoner of per gast zal in geen geval voor meer dan één kamer een extra rantsoen worden verstrekt. Iemand,, die meer dan één kamer heeft ge huurd, komt slechts in aanmerking voor brandstof voor één van deze kamers. Bovendien zal, indien ver schillende personen samenwonen op een of meer ge huurde kamers slechts ten behoeve van één van hen een extra-rantsoen worden verstrekt. Voor inwonen de ouders, kinderen, klein-, pleeg-- en stiefkinderen en overigen en overige familieleden zullen geen extra brandstoffen beschikbaar worden gesteld, behalve in dien het daarbij een volkomen normale verhuur van hamers betreft en derhalve de betrokkenen uit eigen inkomsten een normalen huur- of pensionprijs beta len. Dit zal uiteraard slechts bij hooge uitzondering het geval zijn en zal dan ook op doorslaggevende wijze ten genoegen van den plaatselijken distributie- dienst moeten worden aangetoond. Voor ingekwartierde Duitsche militairen mogen geen extra brandstoffen worden aangevraagd daar zij reeds de bescheiden daarvoor ontvangen hebben. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd dat na 1 December a.s. geen aanvragen meer in behandeling zullen worden genomen. Ook met eventueele mutaties in de maanden December en Januari kan geen reke ning worden gehouden. In verband hiermede wordt aangeraden om indien men gedurende deze .maanden op kamers wil gaan wonen of van pension' wil ver anderen er zich ter dege van te overtuigen, dat de verhuurder over brandstoffen beschikt. De toestand op 1 December 1941 is dus beslissend voor de vraag, of voor December en Januari een extra-rantsoen kan. worden verstrekt. Derhalve is het verboden om voor personen, die op 1 December 1941 niét bij den ver huurder op kamers wonen, of in pension zijn, vaste brandstoffen aan te vragen. Hooger crediet voor verbouw schoolgebouw Voor de verbouwing en de inrichting van het schoolgebouw aan de Nassau!aan 37 (bijzondere school voor uitgebreid laser onderwijs) te Haarlem werd indertijd door den gemeenteraad een crediet van ten hoogste f 118.900 beschikbaar gesteld. Door dat dit bedrag alsnog moet worden v hoogd met ten hoogste f 82.230, aangezien de aannemer van het werk in aanmerking is gekomen voor een- vergoe ding wegens de bijzondere tijdsomstandigheden. ter- Wijl voorts verschillende uitgaven hooger zijn ge worden dan geraamd was. heeft de burgemeester be- eloten,' laatstgenoemd bedrag alsnog ter beschikking te stellen. Onbewoonbaarverklaarde huizen te Haarlem Termijn van ontruiming «verlengd In de raadsbesluiten van 3 April 1940, waarbij onbewoonbaar verklaard werden de perceelen Bak- kumstraat no. 8, Brouwersvaart nos. 102 en 104, Begijnhof nos. 21 boven en 23 boven, Har- menjansweg no. 57 C. Kennemerstraat no. 12, Lange Poellaan nos. 30 en 32, Sophiastraat no. 49 en Zuider Buiten Spaarne W.Z. nos. 34 A, 34 C, 84 D, 34 F en 34 G, was als termijn van ontrui ming 16 November 1941 aangegeven. Overwegende, dat de bewoners nog geen andere, hun passende woning hebben gevonden, heeft de burgemeester van Haarlem besloten den termijn van ontruiming opnieuw met één jaar te verlen gen. Het bestuur der gemeente Haarlem Beslissingen over het werk van verschillende commissies In verband met db Verordening vat) derj Rijks- Commissaris betreffende bijzondere maatregelen op administratief-rechterlijk gebied heeft de bur gemeester van Haarlem besloten dat het wprk van de verschillende raadscommissies zal blijven rusten. Eveneens blijft rusten het werk der com missies inzake de lichamelijke opvoeding, de cen trale commissie voor georganiseerd overleg, de commissie voor het georgahiseerd- overleg voor het politiepersoneel, het scheidsgerecht voor ge meente-ambtenaren, 'het scheidsgerecht voor het politiepersoneel, de commlèsie voor advies inzake strafoplegging aan politiepersoneel, de commissie voor de vak- en ontwikkelingscursussen voor Werkloozen en de commissie van toezicht op de ge meentelijke en de gesubsidieerde bijzondere scho len voor voorbereidend lager onderwijs. Opgeheven zijn de commissie voor de werkloos heidsbestrijding, de commissie van onderzoek naar de mogelijkheid van inschakeling van maat schappelijke organisaties in de huishouding der ge meente, de contactcommissie voor de levensmidde lenvoorziening en de commissie voor regeling van den zoogenaamden B-steun aan werkloozen. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Letclsche Universiteit voor het cand. ex. theologie de heeren T. Jansma, te Heem stede en J. den Hartogh, te Haarlem; voor het doet. ex. wis- en natuurkunde hoofdvak natuurkunde de heer P. v. d. Star, te Aerdenhout. STAATSINRICHTING M. O. Geslaagd de heer G. van Driel, Haarlem. APOTHEKERS-ASSISTENT. Geslaagd de dames R. de Jong te Zandvoort, C. Seeking te Heemstede en A. M. Sweerts te Haarlem, Armenzorg te Heemstede Gegevens over het afgeloopen jaar Tn het afgeloopen jaar werden in Heemstede de volgende bedragen uitgegeven aap armenzorg: gesteunde Maatschappelijk Hulpbetoon 130.864 250 107 Diaconie Ned. Herv. Gem. 11.710 24 25 R.K. Armbestuur H. Bavo 4.820 57 R.K. Armbestuur O.L.Vr. Hemelvaart 4.009 33 7 St. Vincentius Ver. H. Bavo 2.130 18 Vereen, v. d. H. Vincentius a Paulo 755 9 Diaconie Geref Kerk 9.140 20 3 Bij elkaar is dus'aan armenzorg uitgegeven een bedrag van 163.428. Het aantal /werkloozen dat steun ontving is in de opgaven van Maatschappelijk Hulpbetoon niet begrepen. Steun werd uitgekeerd aan 411 gezinshoofden en 142 alleen loopende per sonen. De statistiek opgenomen in het Heemsteed- sche gemeenteverslag geeft nog een onderverdee ling. 305 hoofden van gezinnen en 110 alleen loo pende personen werden geregeld ondersteund, de arfderen kregei) slechts af en toe een uitkeering. Welke bonnen zijn thans geldig? in t.m. 22 November: Brood of gebak 44-4 Brood 4 rants. 44 Brood Vs rants. 44 Vleesch Vs rants. J Vleesch of 44 VI.waren 1 rants. vleeschwaren 44 Melk 1 3/4 L. Melk 44A Reserve 13/4 K.G. Aardappelen 44B Reserve Vs K.G. Aardappelen van 2 Nov. t. m. 29 November. 136 Algemeen 1 K.G. Suiker le periode Cacao 50 gram .Cacao 137 250 gr. 1 Koffiesurrogaat 138 500 gr. Jam 130-142 Algemeen .1 rants. Bloem brood of gebak D en E Havermout "250 gr. Rijst 143 Algemeen 250 gr. Havermout 144 250 gr. Gort 149 100 gr. Vermicelli of maizena 145-148 Algemeen 100 gr. Kaas van.2 t.m. 20 November: 51-52 Boter 125 g 51-52 Vet 125 i Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O Bon 14 (2 1.) tot 27 Dec. Zeep Bon 135 Algemeen en Bon 'D Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon D Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pet. t.m. 30 Nov. Bon J Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. Midden door het "besneeuwde landschap banen de«Duitsche troepen in het Sovjet gebied zich een weg bij de achtervolging van den vijand. Een verkenningsafdee- ling trekt op. (Atlantic-Holland) Veroordeelingeii door den Kantonrechter Bijna 50 pCt. op grond van de Motor en Rijwielwet Door den Kantonrechter worden de overtredingen bereikt, dusde lichte vergrijpen. Er komen heel wat menschen met dezen Magistraat in aanraking, wat trouwens geen verwondering behoeft te wekken als men op het groote aantal wetten en verorde ningen let. In 1940 werden in ons land 171.324 personen door Kantonrechters veroordeeld. Bovendien waren er nog 347.841 personen die van vervolging vrij kwamen door het vrijwillig betalen van een gebruikelijk transactiebedrag. In het algemeen kan wel aangenomen worden dat de laatste categorie overtuigd was van schuld. Bij elkaar dus 519.165 zaken, of per 1000 inwoners 58%- In de laatste 10 jaar is deze criminaliteit eerst gestegen, maar daarna weer gedaald. In 1931 was het cijfer per 1000 inwoners 40Daarna liep het geregeld naar boven tot 63 in 1938. Toen kwam evenwel een daling: 1939: 59 en 1940: 58/2. Het aantal gevallen waarin een vervolging wordt afgekocht is geregeld gestegen. In >931 maakten slechts 143.647 van die gelegenheid gebruik, nu W2 maal zooveel. Interessant is de cijfers over eenige veroordee lingen nader te bekijken. In 1913 werden per 10.000 inwoners 49.79 pers<?- nen veroordeeld wegens openbare dronkenschap, in 1940 was dit cijfer gedaald tot 11.89. De veroordee- lingen voor dit delict zijn dus in die 27 jaar met niet minder dan 76 pCt. achteruit gegaan. In 1940 werden niet meer dan 6859 personen veroordeeld wegens openbare dronkenschap. Veroordeeld werden in 1940 (de gevallen van een transactie medegerekend): per 1*000 aantal inwoners Strooperij 1.063 1.6 Straatschenderij 2.777 3.1 Loopen op verboden grond 7.304 8.2 Leerplichtwet 2.622 3.- Motor- en Rijwielwet 252.151 284.0 Plaatselijke verordeningen 78.519 88.4 Burengerucht 973 Jachtwet 1.664 1.9 Visscherijwet 4.092 4.6 Arbeidswet 12.399 14.0 Warenwet 2.840 \3.2 Vleeschkeuringswet 1.437 1.6 IJkwet 2.611 2.9 Uit dit lijstje blijkt dat de meeste processen ver baal worden opgemaakt wegens overtreding van de .Motor- en Rijwielwet, in 1940 was het percentage zelfs bijna 50. Opmerkelijk is evenwel dat het aantal vervol gingen voor overtredingen der Motor- en Rijwiel wet in de laatste jaren verminderd is. Het was: 1938: 310.680, 1939: 291.275, 1940: 252.151. Verbeteringen orgel Concertgebouw te Haarlem Bij het uitvoeren van diverse verbeteringen aan het orgel in het Gemeentelijk Conecrtgebouw te Haarlem ls geble ken, dat ook nog eenige veranderingen moeten worden aangebracht in motorschakelaars, aanloop-controller, ver lichting van het voetpedaal en dergelijke. De daaraan ver- 'bonden kosten zijn geraamd op f 550. De burgemeester heeft dit bedrag beschikbaar gesteld. J. VERDEL f Op 59-jarigen leeftijfi i§ te Haarlem overleden de heer J. Verdel, die langen tijd geleden secretaris van den Haarlemschen Melkhandel is geweest. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag a.s. te 1 uur op de Begraafplaats aan de Klever laan. Aardbeving geregistreerd (Medcdeeling van het Nederl. MeteoroL Instituut) DE BILT, 19 November. Op 18 November, te 18 uur 59 minuten M.E.Z.T., werd te De Bilt een buitengewoon sterke aardbeving geregistreerd uit Noordoostelijke richting op 9200 K.M. afstand. De haard moet in de omgeving van Japan zijn gele gen. Bouw van arbeiderswoningen te Haarlem Een plan der gemeente voor 78 woningen De besluiten van den Haarlemschen gemeente raad in 1940 genomen om eenige complexen wo ningen te bouwen, konden door de oorlogsomstan digheden niet tot uitvoering gebracht worden. Het is thans evenwel mogelijk zoo blijkt uit mededeelingen uit Den Haag ondanks de hoog gestegen materiaalprijzen, arbeiderswoningen te bouwen en met steun uit de overheidskassen te gen redelijke huurprijzen t$ exploiteeren. Daarom is door den burgemeester besloten, ter vervanging van krotwoningen te laten bouwen: 40 woningen (4 voor sociaal zwakke en 25 wo ningen voor financieel zwakke gezinnen, en 11 zeer kleine woningen) op gronden nabij den Har- menjansweg. De kosten zijn geraamd op f 167.000. 38 woningen voor ouden van dagen op een ter rein aan de Dinkelstraat. De bouwkosten zijn ge raamd op f 117.000. Bij deze berekeningen is uitgegaan van de ge dachte dat de gemeente den grond voor f 7 per M2 beschikbaar stelt. Aan den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken is gevraagd om een bouwvoorschot en een jaarlijksche bijdrage in de exploitatiekosten. Het is de bedoeling dat de gemeente ook een deel van het exploitatietekort voor haar rekening neemt. Rolpens mag niet meer worden gemaakt 's-GRAVENHAGE.' 18 November. In aansluiting op het iri de dagbladen van 23 October jl.i verschenen bericht over het bereiden pn conserveeren van vleesch waren, d?elt het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd thans mede, dat, in verband met verschillende omstandigheden, van de soorten vleesch waren, waarvan de bereiding is toegestaan, rolpens moet vervallen. Het bereiden van rolpens is in het vervolg dus niet toegestaan. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Nieuwe deelen van het Donetzbekken bezet. Duitsche duikbooten brengen vier gewapende koopvaarders tot zinken. Hoofdkwartier van Óen Führer, 18 November (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Op de Krim brengen gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers vernietigende slagen toe aan de vestingwerken en haveninstallaties van Sebastopol. Daarbij is een groot vrachtschip tot tinken gebracht, een torpedojager en een koop vaarder werden beschadigd. De operaties in het Donetzbekken zijn na een verbetering in de weersomstandigheden en den toestand der we gen voortgezet. De vijand werd uit zijn op som mige plaatsen taai verdedigde veldstellingen ge worpen. Verdere deelen van het industriegebied werden bezet. Verscheidene voor vertrek gereed staande goederentreinen vielen daarbij door verrassend" toegrijpen in onze handen. In het hooge Noorden hebben gevechtsvlieg tuigen bolsjewistische barakkenkampen ten Wes ten van de Kandalaksja-bocht aangevallen. ^Nachtelijke aanvallen van het luchtwapen waren gericht op Moskou en Leningrad, bene vens op vliegvelden in het Wologda-gebied. Duikbooten hebben in het Noorden van den .Atlantischen Oceaan en de Noordelijke IJszee vier gewapende vijandelijke koopvaarders, teza men 21.000 brt. en een convoyeerend schip in den grond geboord. In de wateren om Engeland hebben gevechts vliegtuigen den laatsten nacht vijandelijke con- vooien aangevallen ten Oosten van Lowestoft. Drie vrij groote koopvaarders zijn door het neer werpen van bommen zwaar beschadigd. Andere gevechtsvliegtuigen hebben haveninstallaties aan de Zuidkust en de Zuidwestkust van Engeland aangevallen. Zuiden van Leningrad ontruimd. Duitsche troepen veroveren een vrij groote plaats in den middensector. Het D.N.B. meldt: Het boftibardement op de voor den oorlog belangrijke installaties, de bewapenings- fabrieken en ravitailleeringscentra van Leningrad heeft de omsingelde bolsjewisten, naar van militaire zijde wordt medegedeeld, gedwongen het Zuidelijke deel van de stad geheel te ontruimen. Onder den druk van de catastrofale toestanden zijn in de afgeloopen dagen opnieuw talrijke inwoners naar de Duitsche troepen overgeloopen. Zij hebben o.a. verteld dat de wijk Kirof tot aan de Narwa-poort wegens het gevaar van instorten van de zwaar geteisterde industrieele gebouwen ontruimd moest worden. De geheele buurt is in een terrein vol met kraters veranderd. Het groot ste deel der burgerbevolking in deze wijk is naar el ders overgebracht. Duizenden manden, vrouwen en kinderen zijn in scholen ondergebracht. Verder is op het onbebouwde terrein op het Westelijk deel van het Kestowski- en Dekabristeneiland een groot barakken kamp voor de vluchtelingen opgericht, waarin hoofd zakelijk de vluchtelingen uit de omgeving van Le ningrad zijn ondergebracht. Over den strijd aan de fronten deelt het D.N.B. mede: De voorhoede van een Duitsche divisie heeft Maandag in den miaaensector van het Oostelijke front een vrij groote plaats veroverd. De tegenaanval der teruggeslagen bolsjewieken bezweek in het vuur van Duitsche artillerie en machinegeweren. Naar Sovjetoverloopers hebben gemeld waren zij door de politieke commissarissen van achteren beschoten en op, die wijze tot den aanval gedreven. Door deze ge vechten waren de bolsjewieken dermate verzwakt dat van twee regimenten slechts 600 man per regiment over waren. Bij aanvallen op achterwaartsche verbindingen hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen den 17en Novem ber in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front twee treinen, een locomotief en meer dan twintig af zonderlijke wagons vernield. Twee andere treinen, zes locomotieven en talrijke spoorwagons werden met bommen zwaar beschadigd. In den centralen sector vanV.het Oostelijk front kwa men de Duitsche vliegers weer met goed resultaat tus- schenbeide in den strijd van de troepen te land. Bo vendien hebben zij zoowel bij dag als bij nacht de bolsjewistische hoofdstad gebombardeerd. In het Noorden vormden plaatsen waar troepen ge legerd waren transporten en colonnes op marsch het doel van Duitsche bomaanvallen. Ook hier werden verscheidene baanvakken door vernieling van de rails onderbroken en treinen vernield of beschadigd. Beersclie overlaat gesloten Naar het Alg. Handelsblad meldt zal de Beersche Overlaat niet meer werken doordat zij gedicht is. Daardoor zal het dus niet voorkomen dat'groote stuk ken land irt Noord-Oostelijk Brabant bij hoogen wa terstand komen blank te staan. VERDUISTEREN Van 17.43 tot 9.09 Maan 19 Nov. onder 18.38 (Nieuwe Maan), 20 Nov. op 10.31. Stadsgezichten van Amsterdam zullen een bijzondere afdeeling vormen op de tentoonstelling, welke de Maatschappij Rembrandt Zaterdag a.s. in het Stedelijk Museum van de hoofdstad opent. Van links naar rechts: Gerard van Vliet, H. IJkelenstam, Lizzy Ansingh en Max Nauta bij het inrichten van de expositie. (Pax-HoUand-de Haan-O) Sovjet antwoord op Japansch protest. Door de Japansche regeering van de hand gewezen. TOKIO, 18 November. Het D.N.B. meldt: De minister van buitenlandsche zaken Togo heeft volgens Domei op een vraag voor de begrootingscommissie: van het Lagerhuis verklaard dat de Japansche regee ring het Sovjet-antwoord op het Japansche protest inzake den ondergang van de „Kebi Maroe" niet heeft aanvaard. Wij hebben het Sovjet-antwoord van de hand gewe zen, aldus de minister, daar de aangevoerde redenen onvoldoende zijn. De Sovjets beweren, zoo zeide Togo verder, dat de mijnen in de wateren bij Wladiwostok gelegd zijn om de van Italië en Duitschland dreigende gevaren af te wenden. Onafhankelijk van de' beweringen der Sovjets bereidt Japan alle maatregelen voor met be trekking tot de kwestie van de- drijvende mijnen in de Japansche territoriale wateren. Voorts werd aan Togo gevraagd wat het leger en de marine dachten van de drijvende mijnen fff de Ja pansche territoriale wateren. Minister-president Tojo antwoordde: „Het leger is op iedere eventualiteit voorbereid". De minister van marine Sjimada verklaarde: „De Japansche regeering heeft al haar voorbereidingen voltooid om aan iedere verandering in den toestand het hoofd te kunnen bieden". Huil over de besprekingen met de Japanners Npg geen „speciale vraagstukken'* besproken WASHINGTON, 19 November. (D.N.B.) De'Japan sche ambassadeur Nomoera en de «oeciale Japansche ambassadeur Koeroesoe hebben Dinsdag een confe rentie gehad met staatssecretaris Huil De conferen tie duurde 2 uur en drie kwartier. Na deze bespre king verklaarde Nomoera tegenover vertegenwoordi gers van de pers, aldus Associated Press, dat hij nog steeds hoopt dat een overeenstemming tot stand zal komen. Huil zeide later in de persconferentie dat alles wat hij op het oogenblik kon zeggen was dat men gespro ken had over algemeene problemen en niet was in gegaan op speciale vraagstukken. Hij voegde hieraan toe dat hij een verdere conferentie verwacht met de Japanners, waarschijnlijk Woensdag. Dit is echter af hankelijk van de mededeeling der Japansche ambas sade of de beide diplomaten en wanneer zij verder kunnen onderhandelen. Tenslotte verklaarde Huil dat hij in het huidige stadium der ^.onderhandelingen niet kon zeggen of zij een bevredigend, verloop heb ben. Huil weigerde commentaar te geven op de rede voeringen van To1o en Togo die in de Amerikaansche pers aangeduid zijn als botte afwijzing van iedere wijziging in de Japansche politiek en derhalve als omineus voor het verloop van de onderhandelingen in Washington. Huil merkt op dat men nog slechts in het voorstadium van de besprekingen verkeert en dat het nog niet tot onderhandelingen is gekomen. JAPANSCH KABINET BERAAD SLAAGT. Uit Tokio verneemt het D.N.B Het Japansche ka binet heeft Dinsdagochtend in het rijksdaggebouw een bijeenkomst gehouden welke liep, naar verluidt, over de besprekingen met Washington. Als aanvulling hier op wordt, n%ar Domei meldt, in Japansche politieke kringen verklaard dat de regeering de jongste rsp- porten uit Washington bestudeerd heeft. In dezelfde kringen wordt gezegd dat zwakke teekenen te be speuren vallen voor de mogelijkheid dat toonaan gevende leden van de Amerikaansche regeering over het doode punt heen geraken en blijkbaar met den steeds kritïelcer wordenden internationalen toestand beginnen rekenin® te houden. Van den anderen kant moet echter geconstateerd worden dat ondanks de verklaringen, die Tojo en Togo Maandag hebben af gelegd, waarin de vastberadenheid gedemonstreerd werd van de Japansche regeering, ook thans nog na de aankomst van Koeroesoe in Washington in offi- cieele- en perskringen aldaar een egoïstische anti- Japansche opvatting overheei*scht, welke weinig ge schikt is om de vooruitzichten op de onderhandelin gen met eenig optimisme te kunnen beoordeelen. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken Togo heeft in het Lagerhuis verklaard dat Koeroesoe geen nieuwe Instructies van zijn regeering heeft mee gekregen, daar de Japansch-Amerikaansche bespre kingen op gelijken grondslag zullen worden voortge zet. Koeroesoe kent overigens de door den minister president bekend gemaakte drie grondbeginselen van de Japansche politiek. De president van het Lagerhuis JadanjI Nakajima vroeg vervolgens aan den minister van Buitenland sche Zaken hoe de vooruitzichten zijn voor de onder handelingen tusschen Japan en de Ver. Staten en welke uitwerking zij zouden hebben op art. 3 van het driemogendhedenpact. Togo antwoordde hierop: „Het is niet mogelijk de toekomstige ontwikkeling der onderhandelingen tusschen Japan en de Ver. Staten te voorspellen. Haar verhouding tot art. 3, van het driemogendhedenpact moet gezien worden in het licht van den bestaanden toestand. Tk wensch af te zien van de beantwoording eener dergelijke hypothe tische vraag". (Artikel 3 van het driemogendhedenverdrag omvat de samenwerking tusschen Duitschland, Italië en Ja pan. „Zij nemen de verplichting op zich elkander wederzijds te steunen met alle politieke, economische en militaire middelen in geval een der drie verdrag sluitende partijen wordt aangevallen door een mo gendheid die op het oogenblik niet verwikkeld is in den Europeeschen oorlog of in het Chineesch-Japan- sche conflict". Red.)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1