niet Vijf minuten babbelen tien &onnen we.gü Amundsen of zijn dubbelganger? Ontmoeting bij de Eskimo's. (Van een V.P.B.-medewerker). OSLO. November. Is de verdienen kapitein Amundsen dood? of leeft hij nog, als opperhoofd van een of anderen Eskimostam? Zooals men zich zal herinneren, is hij in 1928 niet teruggekeerd van een tocht per vliegmachine, ondernomen om den Italiaanschen kapitein Nobile op te sporen. Eiikele jaren later verspreidde zich in de Noordelijke gebie den van Amerika het gerucht dat Amundsen niet dood was. Twee Amerikanen, die uit het hooge Noor den kwamen, beweerden dat zij den dood gewaanden Noorsehen Poolreiziger hadden aangetroffen onder een Eskimostam, die verbliji hield bij Ford Bay. Hoewel dit verhaal zeer ongeloolwaardig klonk, besloot de Alaska Trading Company.de zaak te on derzoeken en vaardigde een van haar beambten af naar Fort Bay met de opdracht een onderzoek in te stellen. Veel geluk had de man aanvankelijk niet. Toen hij in Fort Bay aankwam, bleek hem dat de bedoelde stam, die maandenlang in de nabijheid haar tenten had opgeslagen, naar elders was vertrokken waarheen kon niemand zeggen. De beambte stond reeds op het punt de zaak op te geven en terug te keeren, toen hfj toevalligerwijze een troep Indianen aantrof die hem wist te vertel len dat zij de Eskimo's hadden aangetroffen en dat hun opperhoofd een oude man was die zich „kapi tein Anfundsen" noemde en die bij gelegenheid had verteld dat hij genoeg had van zijn beroemdheid en de rest van zijn leven in rust en vrede wilde slijten. Daarop hervatte de beambte van de Alaska Tra ding Company zijn nasporingen en op een dag leid den deze tol het gewenschte resultaat: hii stond voor het opperhoofd van 'de Eskimo's. „Ja, werkelijk: dat was Amundsen en geen ander die voor mij stond", vertelde hij later. „Hetzelfde karakteristieke profiel, de scherpe adelaarsneus, het met groeven doorploeg de gezicht". Op de vraag wie hii was antwoordde de oude Es kimo: ik ben Amundsen. Ik ben wel naar beneden gestort, doch, zooals gij ziet, niet doodgevallen". La ter moet de „kapitein" deze woorden hebben herroe pen. Wie de dubbelganger van Amundsen is heeft men nooit ^kunnen vaststellen. Duitsch-Spaansche wapenbroederschap. In de kaartenkamer van de Blauwe Divisie aan het Oostfront werken Duitsche en Spaansche onder officieren aan de gemeenschappelijke taak. (Orbis-Holland) Mutaties bij de Engelsche weermacht Sir John Dill treedt af als chef van den generalen staf BERLIJN, 19 November (D.N.B.). Generaal Sir John Dill, de chef van den generalen staf van het Britsehe rijk, zal op 25 December van zijn post aftreden, zoo 'meldt de Engelsche berichtendienst. Zijn opvolger is generaal Sir Allen Brooke, opper bevelhebber der strijdkrachten in het moederland. Dill, die 60 jaar «wordt, is benoemd tot veldmaar schalk en aangewezen óm als gouverneur van Bombay de opvolger te worden van Sir Roger Lumley, wanneer diens ambtsperiode is verstreken. Lt. generaal B. C. T. Paget, opperbevelhebber van het Zuidoostelijke commando, wordt opvolger van Brooke en lt. generaal B. L. Montgomery wordt be last met het commando in Engeland, „den invasie- hoek" als opvolger van Paget. Dill en liet kabinet Churchill. NEW YORK, lfl November (DNB) Betreffende de mutaties in de Britse he legerleiding meldt de Lon- densche correspondent van de „New York Times" dat Dill In een voor de Britsehe officieren onge wone verklaring heeft gewezen op de noodzakelijk heid van een jonger ópperbevel. Dill Is herhaalde lijk geeritiseerd. zoo meldt de Amerikaansche jour nalist verder; omdat hij niet voldoende lust tot on dernemingen toonde. Er bestaat geen openlijk meenincsverschll tussehen Dill en Churchill, maar het is zeker dat het bereiken van de leeftijdsgrens door Dill het kabinet Churchill zeer gelegen is ge komen. Do correspondent wijst er op dat Dill's op volger. Brooke, al lang groot vertrouwen van Chur chill geniet. SJANGHAI, 18 Nov. (D.N.B.) Nederlanders, die verblijf houden op Malakka en in het Verre Oosten, hebben, naar uit Singapore gemeld wordt, de uitnoo- diging ontvangen om zich aan te melden voor den militairen dienst bij het Nederlandsche legioen in Engeland. Men vermoedt, dat een aantal der dienst plichtigen naar Canada wordt verscheept Britsehe strijdkrachten op Malakka versterkt SJANGHAI. 18 November. (D.N.B.) Volgens een officleele mededeeling uit Singapore hebben de in Malakka liggende Britsch-Indische troepen nieuwe versterkingen uit Brltsch-Indië gekregen. Deze ver- Sterkingen zijn Maandag te Singapore aangekomen. IRAK VERBREEKT DE BETREKKINGEN MET FRANKRIJK EN JAPAN. NEW-YORK, 18 November. (D.N.B.) De Ameri kaansche pers publiceert een bericht van Unite'd Press, volgens hetwelk de Iraksche regeering bekend heeft gemaakt dat de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk en Japan zijn verbroken. De Iraksche re geering, zoo wordt in het bericht gezegd, motiveert dezen stap met de nauwe betrekkingen der beide mo gendheden met de landen i der spil tijdens den oj*- stand in Irak. De gezantschappen- van Frankrijk en Japan in Bagdad zijn terstond gesloten en de gezant van Irak te Vichy is teruggeroepen. LUCHTLIJN BERLIJN—HELSINKI GEOPEND. BERLIJN, 18 November. (A.N.P.) Tussehen Ber lijn en Helsinki is een luchtlijn geopend. H$t eerste vliegtuig is Zondagavond te Helsinki geland. De dienst zal drie maal per week in beide richtingen worden onderhouden. HARM MAX IX LONDEN AANGEKOMEN BERLIJN. 18 Nov. De bijzondere afgezant van president Roosevelt, H&rrlman, is Dinsdag in Lon den aangekomen, zoo meldt de Engelsche Nieuws dienst. Hij verklaarde dat dc Ver, Staten niet alleen Engeland, doch ook de Sovjet-Unie willen helpen. Hoofdredacteur R. W. P. Pcereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur C. J. van Tilburg, Heemstede. Engelsche aanval op de Fransche kust Spitfire neergehaald Het D. N. B. meldt: Dinsdagmiddag heeft een vrij sterke formatie Britsehe jagers een aanval prober— ren te ondernemen op de Noord-Fransche kust. De vijandelijke aanvalspoging werd door Duitsche ja gers tijdig verijdeld, lien vliegtuig van het type Spitfire werd door Duitsche jagers neergehaald. Luchtaanvallen op Engeland Haven van Lowestoft bestookt BERLIJN. 19 November. (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, de haven van Lowestoft en andere voor den oorlog belangrijke doelen in Zuidoost Engeland met succes aangevallen. Roosevelt in de persconferentie WASHINGTON, 19 November (D.N.B.) Roo sevelt heeft in een persconferentie geweigerd te antwoorden op vragen betreffende de onderhande lingen met Japan. Herdenking der sancties Artikel van Dino Alfieri De „Völkischer Beobachter" bevatte Dinsdag, naar het ANP meldt, ter gelegenheid van den zesden ver jaardag der sancties een hoofdartikel van den Ita liaanschen ambassadeur te Berlijn Dino Alfieri. Daarin wordt onder het opschrift „Ttalië's weg" de ontwikkeling op buitenlandsch-politiek gebied van Italië sedert den 18den November 1935, den dag der sancties, o.a. als volgt geschilderd: „De terugkeer Van den lSden November is voor het fascistische Italië een zéér gedenkwaardige dag. Zes jaren zijn verloopen sedert den dag, waarop in Genève een laffe meerderheid besloot Italië econo misch te belegeren. Ons volk, dat naast het be vriende. Verbonden Duïtschland van Adolf Hitler aangetreden staat voor een geweldigen beslissenden strijd, herdenkt vandaag den verjaardag der sancties. Op partijbijeenkomsten godenken de zwarthemden dezen dag met een tweeledig doel: aan den eenen kant willen zij zichzelf herinneren met gerechtvaar digden trots aan de prestaties van her fascistische leger, die met de overwinning werden bekroond. Dit leger veroverde onder persoonlijke aansporing van den Duce- op 5000 KM afstand van het moederland een imperium. Aan den anderen kant willen zij anderen die niet zoo een goede herinnering hebben als wij er aan herinneren wie destijds vijand of vriend is geweest. De achttienden November 1935 werd Italië in Genève veroordeeld door denzelfden Volkenbond die zoogenaamd behoeder van internationale orde rechtvaardigheid was, doch die integendeel, zich buigend voor de gewelddadigheid der plutocratieën, niet aarzelde onwettige maatregelen te nemen om to beproeven een prachtig jong en trotsch op zijn armoede zijnd volk te worgen. Tweeënvijftig staten sloten zich bij deze schandelijke poging aan, groote en kleine landen, nabije, doch ook zeer ver verwij derde landen, wier belangen door ons optreden in Abessynië ook niet in het geringste geschonden of op een of andere wijze in gevaar werden gebracht". ,In die Novembermaand van 1935 begrepen slechts een staatshoofd en een enkel volk geheel en zonder eenig voorbehoud onze positie: Adolf I-Iltler en het nationaal-socialistische Duitschland. Zij voel den niet alleen de gemeenschappelijkheid van het lot op groAd der belevenissen, waardoor het Duit sche volk zijn nationale eenheid had verworven en op grónd der noodzakelijkheden die voor het Duit sche evenals voor het Italiaansche volk bestonden, zich de toekomst te verzekeren. Zij waren er echter ook van overtuigd dat de beide revoluties, de nationaal socialistische en de fascistische, de voor waarden hadden geschapen voor een diepgaande en duurzame Duitsch-Italïaansche solidariteit. De F Li hr er heeft meermalen aan dit alles herinnerd, het laatst nog op den 9den November, toen hij met on vergetelijke woorden de lotsgemeenschap met Italië in herinnering bracht. De sancties waren ook voor Duitschland een alarmsignaal. „De 18e November", zoo zeide Musso lini vandaag een jaar geleden, „is een beslissende datum in de geschiedenis van Europa". Het was de eerste en definitieve poging tot een stormloop op breede basis ondernomen van de oude wereld uit. vertegenwoordigd door den Volkenbond met zijn egoïstische motieven en verouderde ideologieën die door de nieuwe en jonge krachten van Italië en Duitschland werd overwonnen". „Het conflict is zeker nietveroorzaakt door het een of ander tijdperk óf den een of anderen plaat selijk begrensden eisch, waarvan de rechtmatigheid streng genomen nauwelijks kon worden aangevoch- Het had diepere, verder reikende wortels. Reeds toen. den 18den November 1935. moest men er op voorbereid'zijn, want reeds toen had men immers gezien wat een volk dat niets bezat, dat echter óm zijn kinderen te kunnen voeden, deel moest hebben >.nn de rijkdommen der wereld, verwachten kon van jen huichelachtige internationale vergadering, die buigingen maakte voor de bezittende staten". „Terugziend op den 18en November 1935 her denken wij de vijanden met en zonder masker, doch ook den grooten vriend van toen en bondgenoot van thans, met wien wij zonder onderbreking den strijd zullen voortzetten, vast besloten ook verder de zwaarste offers op ons te nemen, in de overtuiging dat wij niet alleen voor ons, doch ook voor onze kin deren en kleinkinderen strijden, om door de over winning van onze vlaggen niet alleen onzen volken vrede en welvaart te verzekeren, doch oók de sociale rechtvaardigheid en de geestelijke en politieke ver nieuwing in een Europa dat zich opnieuw bewust is van zijn eeuwenoude waardigheid en cultureels missie de wereld". Plichtsgetrouw en onverschrokken Wij lezen het in de geschiedenisboeken van ons land. hoe onze voorvaderen op de bres stonden voor de toekomst van ons land en volk. Plichtsgetrouw en onverschrokken waren zij. Door deze eigenschappen is ons volk door de eeuwen heen een voorbeeld ge weest voor vele andere. Natuurlijk, lezer, u bent dat met ons eens, want het is mode geworden, in de geschiedenisboeken te dui ken. voorbeelden aaii te halen en zich dan op de borst te slaan, trotsch over wat onze voorvaderen tot stand brachten, maar.... landgenoot, daarmede zijn wij er Die roemrijke geschiedenis legt ons verplichtingen op. want nog nimmer dankte ons volk zijn plaats aan anderen: altijd waren wij het zelf die. desnoods met de wapenen in de vuist, deze plaats veroverden. Zoo is het ook nu. Weer luidt de alarmklok over Nederland, weer moet onze plaats bevochten wor den en weer zijn het de besten onder ons, die hun plicht kennen en zich inzetten ter wille van ons lahd en volk. Reeds duizenden vertrokken naar het Oosten, de wapenen in de vuist, want ons volk zal leven, ons volk en vaderlaftd zullen zich handhaven,. Wij willen niet parasiteeren; wij willen onze traditie hoog hou den, die traditie van een vrij en moedig volk, plichts getrouw en onverschrokken Vooruit, landgenooten, onze geschiedenis vraagt daden van u. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. HET HOOFDKWARTIER VAN HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND". Valsclie brandstoffenbonnen Uitgebreide handel opgespoord De politie te Ede en Ederveen en de maréchaussee hebben een om'vangrijken handel In valsche en ge stolen brandstoffenbonnen aan het licht gebracht. Dezer dagen bleek, dat S. B. uit Ederveen bij een .steenkolenhandelaar aldaar vier valsche bonnen had ingeleverd. B., die gearresteerd werd, bekende deze bonnen te hebben gekocht van J. van der W. te Eder veen en K. van D. uit Renswoude en wel tegen drie gulden per stuk. Uit het onderzoek bleek voorts, dat ook een partij bonnen in omloop was, afkomstig van diefstal te Renswoude. De dader, C. W. van P. uit Renswoude, werd gearresteerd. Hij bekende tachtig bonnen te hebben ontvreemd. Deze verkocht hij a 75 ct. per stuk, waarna de volgende eigenaren ze tegen veel hoogere prijzen, tot zelfs f 2.25 en f 2,40 per stuk, van de hand deden. K. van D. had te Utrecht 300 val sche bonnen gekocht van A. J. S. aldaar. Hoewel deze bonnen in tal van plaatsen in den lande waren te recht gekomen, slaagde de politie er toch in, ze te achterhalen. In totaal zijn 28 personen geverbaliseerd, van wie zeven in verzekerde bewaring zijn gesteld. (A.N.P.) De 47-jarige houwer A. de Vos is in de Staatsmijn Maurits om het leven gekomen. De 64-jarige mej. V. te Delft is vermoedelijk door de duisternis misleid, te water geraakt en verdron-i ken. Geen officieele schoenenbeurzen Het Centraal Distributiekantoor wil zich afzijdig houden •s-GRAVENHAGE, 18 Nov Het ANP. meldt: Iedere maand opnieuw worden de distribuliediensten voor de moeilijke vraag gesteld hoe zij-de schoenen bonnen die beschikbaar zijn rechtvaardig kunnen ver- deelen. In de eerste plaats wordt gezorgd voor diegenen, die op doktersvoorschrift, wegens voetgebreken, bij zonder schoeisel moeten hebben, daarna komt in aan merking de categorie die werkschoenen noodig heeft en vervolgens de jeugd. Dit is zeer zeker een billijke regeling. Dat er niettemin vele klachten worden ver nomen, is niet te verwonderen, want, het is allesbe halve prettig, nul op het request te krijgen, als men er vast op had gerekend, geholpen te worden. Beter dan kritiek op de toekenning van schoenen bonnen is het initiatief van hen, die in schoenenruil de oplossing zien en daarom schoenenbeurzen stichten, zooals ons land er al verscheidene telt. Over de werkwijze van een dezer instellingen is nogal het een en ander geschreven en dit heeft aan leiding gegeven tot de vraag, waarom het C.D.K. niet regelend optrad. Zou het niet op den weg der distri butiediensten liggen de schoenbeurzen onder hun hoede te nemen? Tegen schoenenbeurzen heeft het C.D.K. niet het minste bezwaar. Integendeel, het juicht alles toe, wat er toe bijdraagt in de meest dringende behoefte' aan schoeisel te voorzien. Het C.D.K. heeft echter een zuiver administratieve en controleerende taak. Het is geen handelsinstelling en het kan ook geen ruilhandelsinstituut worden. Er moet dus voor gewaakt worden, dat deze schoe nenbeurzen geen gelegenheden worden, waar onder het mom van ruilhandel, clandestiene practijken wor den uitgeoefend. Daarom is het wel voorgeschreven, dat het C.D.K. in de oprichting gekend moet worden. Het moet zijn goedkeuring hechten aan de organisatie en werkwijze van alle nieuw op' te richten schoenenbeurzen. Ook reeds bestaande schoenenbeurzen moeten, indien zij dit nog niet hebben gedaan, deze goedkeuring aanvra gen. Dit dient schriftelijk te geschieden. Overigens houdt het C.D.K. zich afzijdig, evenals de plaatselijke distributiediensten. Schoenenruil kan alleen op bevredigende wijze ge schieden. als deze het karakter draagt van onderling hulpbetoon. Geen liefdadigheid, geen ambtelijkheid, maar vooral ook geen winstbejag. Daarom is het beter, dat de schoenenbeurzen geen overheidsinstelling worden. De regeling kan het beste ter hand worden genomen door plaatselijke vereenigingen of instellingen, die zich op maatschappelijk terrein bewegen, haar mede werking bij de oplossing van het schoenenprobleem wordt dopr de distributie-autoriteiten ten zeerste op prijs gesteld! Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekenlngen van F Wagner). 61. Het Feest WOfdt VerStOOfd de I 61. Eindelijk brak I grote avond aan. Alles wachtte, op het opkomen - van de maan. En pas, toen die z'n volle maan-gezicht boven de horizon vertoon de kon 't feest beginnen De koning zat fier op z'n troon, z'n feestmantel hing ln plooien om hem heen en maakte, dat hij' er trot ser en indrukwekkender uitzag dan ooitl Naast hem stond Barrabas in stramme houding. Een lange speer hield hij in zijn rechter poot. Zo nu en dan wisselde de negerkoning enkele woorden met hem en dan boog Bar rabas zich aandachtig naar voren om beleefd te kunnen antwoorden. Want ,hlj was een goed opgevoede mier en in zijn vroegere positie als koninklijk wachter had hij wel leren omgaan met koningen. Op een platform, midden op het plein, was het muziekcorps opgesteld. Hein stond er voor en sloeg de maat. En vol geestdrift speelden de ne germuzikanten hun pas geleerde dansmuziek. Als bijzon der attractie zou deze avond het feest opgeluisterd wor den door het dansen van de kleine Oebi, 's konings dochter. Barrabas had haar nog nooit eerder gezien en keek vol bewonderlhg naar het elegante beweeg van de kleine mierenprinses. De eene dans volgde na de andere, men speelde muziek, men zong en ieder was blij en vro lijk. En juist zou het hoogtepunt van het feest bereikt worden en allen lekker gaan eten en drinken, toen er iets onheilspellends gebeurde Ëen der wachters kwam hijgend toelopen, wierp zich aan de voeten van den koning en vertelde, hortend en stotend dat een vreselijke sluipwesp een van zijn kameraden had overvallen en meegesleurd, Allen verdrongen zich om den onheilsbode heen, die, nu wat kalmer geworden, het hele verhaal nog eens en duidelijker kon vertellen, 't Feest was vergeten: allen keken slechts naar den koning, wat deze_ zou beslissen. Adriaan Er verscheen Dinsdag een dame als getuige voor den vrederechter te Amsterdam, die zich niet zoo gauw wist te herinneren, hoe haar man heette. Het bleek een kras staaltje van vergeet- achtigbeid en het deed denken aan een- verhaal van den verstrooiden man, die na een groote avondpartij aan een dame vroeg, of hij haar zijn geleide mocht aanbieden. Goed, zeide zij, we zijn immers de vorige week getrouwd. Zoo erg was het hier voor den vrederechter dus niet. Toch schoot ieder in een lach, toen' zij in verwarring geraakte over de vraag van den rechter: „Hoe heet uw echtgenoot?" Ze lachte een beetje verlegen en draaide zich om naar de publieke tribune, en riep: „Hoe heet je ook alweer?" „Adriaan", klonk het prompt terug. Haar man zat inderdaad op de publieke tribune en de rech ter herhaalde voldaan: „Dus hij heet Adriaan". (Telegr.) De boerenkool stamppot 's GRAVENHAGE 18 November. Het Voorlichtings bureau van den Voedingsraad deelt mede: De bereiding van stamppotten, zooals die in de meeste gezinnen plaats vindt, is voor verbetering vatbaar, wil men zoo min moge lijk voedende bestanddeelen verloren laten gaan. Deze oud-vaderlandsche gerechten behooren geregeld op tafel te verschijnen, want zij bieden voor dezen tijd, het niet te onderschatten voordeel, dat de bereiding eenvou dig is, weinig brandstof vraagt en weinig afwasch geeft. De bereiding van den stamppot van boerenkool heeft door de nieuwe inzichten, die zich op voedingsgebied baan breken, wel de radicaalste verandering ondergaan. Van deze zoo gezonde groente, welke rijk is aan vitaminen en mineralen en een hoog gehalte aan eiwit, suiker en z'et- meelstoffen heeft, worden tegenwoordig ook de nerven gebruikt, omdat daar een groote hoeveelheid van deze voedingsstoffen worden aangetroffen. Dé fijn gesneden kool wordt met een bodempje water opgezet en een kwartier voorgekookt. Dan worden de schoongeboende en in stukken gesneden aardappelen toegevoegd en in een goed gesloten pan nog een l/, uur gekookt. Vervolgens worden kool en aardappelen kort doorgestampt, even geroerd om wat taptemelk en wat bo ter of vet erdoor te mengen, zoo noodig nog een enkel oogenbllk doorgewarmd (niet meer nagestoofd) en meteen opgediend. Het lang stampen en flink doorroeren van den stamppot is verkeerd. Het ls n.l. béter de bestanddeelen door elkaar te „hutselen" dan ze flink te stampen, omdat men moet voorkomen, dat er veel lucht in den stamppot komt, waar door de vitaminen uit groenten en aardappelen in waarde achteruit gaan. Men moet niet denken, dat de aldus toebereide stamppot minder smakelijk is dan de ouderwetsche, Vooral wan neer men er wat taptemelk en havermout en gort aan toe voegt, wordt de stamppot zeer smeuiïg. Uit voedingsoogpunt is zij beter, want de voedingsstof fen zijn zooveel mogelijk behouden gebleven, in tegen- stellink met vroeger, toen men de kool afkookte en met de aardappelen 2 2i/° uur zachtjes liet stoven. Boerenkool als groente ls wellicht niet zoo bekend, doch heel geschikt voor dagen, dat men geen .stamppot wenscht te geven. Recepten voor 4 personen: STAMPPOT VAN BOERENKOOL, - li U/2 kg. boe renkool, 2 kg aardappelen (of 13/4 kg. aardappelen en 50 g. havermout), 4 d.l, taptemelk, 200 g. gekookte worst (2 rantsoenen), zout, boter of vet. De boerenkool met de dunne nerven klein snijden, (de dikke bladnerven schillen en het rnerg in dunne plakjes gesneden gebruiken) en wasschen. De kool pl.m. 10 min. voorkoken in weinig kokend wa ter met zout. De schoon geboende, in stukken gesneden aardappelen (havermout) toevoegen met zooveel pokend water als er noodig is, om het gerecht zonder aanbranden gaar te koken. Kool en aardappelen vlug aan de kook brengen en in een goed gesloten pan zachtjes gaar laten worden. Kooktijd i/« uur. Alles dooreen stampen of mengen, de gekookte tapte melk. de plakjes worst en wat boter of vet er door roeren. BOERENKOOL ALS GROENTE. 1 kg. boerenkool, 4 preien, 20 g. havermout, zout. De boerenkool klein snijden, ook de dunne nerven, de dikke bladnerven schillen en het merg ln dunne plakjes gesneden, gebrujken. De prei fijn snijden. De kool en de prei wasschen en opzetten met wat zout en een bodempje water, niet meer dan noodig is, om het gerecht zonder aanbianden gaar te koken. De havermout ertusschen strooien. De groente vlug aan de kook brengen en in een goed gesloten pan zachtjes gaar koken. Kooktijd 30 k 40 min. De groente zoo mogelijk vermengen met een stukje boter en dadelijk opdoen. (Polygoon-Seym) Het Nederlandselie orkestwezen De reorganisatie 's-GRAVENHAGE, 16 November. Het A.N.P. meldt: In de tqt voor kort heerschende ongezonde toestanden in het Nederlandsche orkestwezen heeft de"5verheid aanleiding gevonden om binnen het kader van de reorganisatie van het muziekleven over te gaan tot de uitvoering van een saneeringsplan, dat gebaseerd is op sociale, economische, cultureele en historische overwegingen. Deze overwegingen zijt) samen te vatten in een viertal punten, die thans, nu de saneering inmiddels grootendeels een feit is ge worden, voor nadere toelichting in aanmerking ko men. De orkestbegrootingen zijn herzien en in verband hiermede is een schema van de bezetting en salaiiee- ring van de orkesten ontworpen, dat tot doel heeft bepaalde kunstzinnige leemten aan te vullen en dat terstond aan de algemeen bekende slechte econo mische positie van de orkestmusici op redelijke wijze tegemoet komt. De staat dient het inkomen van de musici te ga randeeren. In verband met deze garantie is het tenslotte niet meer dan billijk, dat het oppertoezicht op de groote orkesten op een van staatswege controleerend lichaam overgaat. De bestaande orkesten zijn vérdeeld in drie salaris klassen t.w. Eerste klasse: Het Residentie-orkest. Tweede klasse: Rotterdamsch Philharmonisch or kest en Ufrechtsch Stedelijk orkest. Derde klasse: Groningsche Orkest Vereeniging, Haarlemsche Orkest Vereeniging, Arnhemsche Or kest Vereeniging en Maastrichtsch Stedelijk Orkest. Als laagste salarisgrenzen werden aangenomen voor de eerste klasse f 183, voor_de tweede klasse f 166, voor de derde kïasse f 150 per maand. .Dat het Concertgebouw Orkest buiten deze regeling valt het vormt een klasse op zichzelf vindt zijn oorzaak in het feit, dat de salarieering bij deze instel ling grootendeels boven de thans geldende normen valt en dus geen aanleiding geeft tot onmiddellijk ingrijpen in den bestaanden toestand. De nieuwe salarisregeling, welke door toedoen van de afd. muziek van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten op 1 October 1941 van kracht is geworden, is de vervulling van jarenlang door de musici en hun bonden gekoesterde redelijke wenschen en zij stemt de betrokkenen alom tot groote tevreden heid. De wijze, waarop de reorganisatie van het muziek leven en de hiermede hand in hand, gaande saneering van het orkestwezen zijn aangepakt, dient zeer zeker niet gezien te worden als een daad van politieke of propagandistische strekking, maar als een logische gevolgtrekking uit den historischen ontwikkelings gang van het muziek gebeuren. In een achter ons liggend tijdperk werden deze or kesten opgericht door en voor de gegoede, muziek- lievende bjirgerij. Vaak stonden zij in dienst van so ciëteiten van notabelen, die tot hun „vermaak" de musici goede muziek lieten uitvoeren. Doch de hier bestaande band raakte bij den muzikalen ontwikke lingsgang steeds losser en het in 1898 door Wouter Hutschenruyter genomen initiatief tot hét geven van volksconcerten bracht de orkesten meer en meer bui ten de kringen, die hen uit eigen belang honoreer den. De opbrengst van de volksconcerten was ni;n- mer voldoende om de -dagkostenfvan een exploitatie, door. een grooter aantal concerten met hoogere lasten bezwaard te dekken. Daartegenover daalde door de toenemende kwaliteit van het programma der volks concerten de belangstelling voor het „dure" concert. Waarom voor veel geld gaan luisteren naar datgene, wat men ook goedkooper kon genieten? De orkestbe- sturen legden zich bij de hieruit ontstane onherroe- peuijke tekorten in de exploitatie neer, pasten deze tekorten zelf bij of lieten als tegenwicht vermogende stadgenooten in het bestuur kiezen, die deze „eer" op hun beurt weer met „bijpassen" mochten betalen. Dat deze toestand op den duur hoogst onhoudbaar was, werd in 1918 ook door de toenmalige regeering erkend, toen zij aan een viertal orkesten in den lande een bescheiden subsidie toekende. Geleidelijk werd dit bedrag verhoogd en sinds 1927 werd het over alle acht groote Nederlandsche symphonie-orkesten ver deeld. Hgt Rotterdamsch Philharmonisch orkest viel hier toen nog guiten. Doch in feite aanvaardde de re geering met deze subsidieregeling geen verantwoor delijkheid vopr het bestaan van de orkesten. Elk orkestbestuur exploiteerde naar beste weten doch geheel onafhankelijk t.o.v. de andere orkesten en dikwijls in concurrentie daarmede. Het moment, waarop de laatste bestaanszekerheid den orkestmusici ontnomen dreigde te worden, heeft de overheid ingegrepen. Het nieuw ontworpen schema van de orkestbezet tingen en van de salarieering van de musici is in over eenstemming gebracht met de normale en redelijke cultureele en sociale eischen. Ten aanzien van de salarieering van de musici werd overwogen, dat de werkzaamheden als orkestlid den geheelen mensch vergen, een volledige dagtaak vor men. Voor orkestmusici, die ten minste zeven jaar ernstige studie achter den rug hebben, werd een minimum salarieering vastgesteld, welke gezien den huidigen levensstandaard niet' anders dan matig is te noemen, maar die niettemin voor talloozen een verdubbeling van het tot heden gangbare salaris uitmaakt. Om de nieuwe salarisschema's in de practijk te kunnen doorvoeren, nam het rijk de verplichting op zich om het verschil tussehen de oude en de nieuwe loonlijsten te garandeeren. In deze. kwestie heeft het aan medewerking van de zijde van „de Nederlandsche Omroep" niet ontbroken. De orkesten treden thans vaker dan voorheen tot het verrichten van werkzaamheden voor den omroep op. Tegenover de verleejiing van de gelden door de oVerheid aanvaarden de orkesten enkele voorwaarden, welke te beschouwen zijn als de eerste maatrgelen tot reorganisatie van het muziek- en concertwezen in ons land en het van staatswege controle uitoefenen op het besturen Van de orkesten. In het kort kunnen deze voorschriften als volgt worden samengevat: voor belangrijke aangelegenheden en maatregelen, betrek king hebbende op de,.exploitatie, de economische en sociale belangen, alsmede op de artistieke en cultu reele belangen van het orkest en van de met de or kesten verband houdende vereenigingen en instellin gen, dient ov.erlegte worden gepleegd met het de partement. Voorts zijn de orkesten gehouden de wer ken van Nederlandsche componist.en meer dan voor heen in hun programma's recht te doen wedervaren en 20 a 30 pet. van de totale programma's voor deze werken in te ruimen. Dat dé nadruk moet.worden gelegd op het engageeren van Nederlandsche solisten, spreekt wel. van zelf. Tenslotte bevatten de voor waarden nog éenige regels voor de repetitie-uren en de werkzaamheden van de musici buiten hun dienst uren in het orkest. Dit laatste om te voorkomen, dat eenerzijds het verhoogde ■salaris een aanleiding zal worden tot extra verzwaring van een thans reeds zwaren geestelijken arbeid en dat anderszijds de ver hoogde materieele welstand van den musicus volle dig aan zijn orkestrale prestaties ten goede zal ko men zonder dat deze gevaar loopen door het verrich ten van nevenwerkzaamheden te worden veronacht zaamd. Het belangrijke gevolg hiervan zal zijn, dat vele instrumentalisten, die van „losse werkzaamhe den" moeten leven, thans een behoorlijk stuk brood zullen verdienen, zoodat de werkloosheid oncfer deze categorie zal worden ingekrompen. Aangezien deze laatstgenoemde bepalingen nog de mogelijkheid van uitzonderingen voor speciale geval len openlaten, kan gezegd worden, dat het departc- ■•it in deze met de hoogst toelaatbare soepelheid en .njkheid te werk is gegaan. Elk uitzonderingsgeval zal individueel wordgn bezien, niet door een ambte- naar, maar door een kunstenaar, die zijn deskundig oordeel baseert op de practijk. Het departement zal een wakend oog houden op de artistieke en cultureele belangen van het orkest wezen, terwijl de zakelijke aangelegenheden zullen worden behartigd door het centrale bureau voor het orkestwezen, dat de werkzaamheden van de orkest administrateurs zal omvatten en aldus ten nauwste voeling zal houden met het orkest-apparaat in het ge- heele land om dan onder deskundige leiding alle han delingen van de orkesten te stimuleeren en te con troleeren. Een nieuwe en ruimere taak valt den orkestbe- sturen toe, met name kan deze nieuwe taak in het bijzonder bestaan uit het creëeren van de behoefte aan muziek, het kweeken en opvoeren van de slui merende en reeds bestaande belangstelling voor het werk van de orkesten in het rayon van hun werk zaamheden, het vormen en uitbreiden van vereeni gingen van „vrienden van het orkest" en van jeugd verenigingen, gelijk deze reeds in vele steden be staan, het voeren van een intensieve concertpropa- ganda in de pers, het organiseeren van de voorlich ting, het samenvoegen van andere muzikale uitings vormen tot een harmonisch stedelijk en provinciaal muziekleven door koren en kunstkringen in een rui mer plan te betrekken enz. Prijsopdrijving Groenten en kachelhout De Inspectie voor de Prijsbeheersching te Amster dam deelt mede: De koopman E. H. V. te Beverwijk heeft een partij blikken appelmoes tegen te hoogen prijs verkocht, waardoor hij in strijd met de prijsvoorschriften han delde en deswege door den Inspecteur voor de Prijs beheersching te Amsterdam, is veroordeeld tot éen boete van f 25. De kleinhandelaar in groenten M. F. te Haarlem verkocht andijvie aan consumenten voor een te hoo gen prijs. Dit soort prijsopdrijving wordt op het oogen bllk streng beoordeeld, omdat het levensmiddelen be treft. F. is derhalve voor dit enkele feit veroordeeld tot f 60 boete. Ook in den handfel in kachelblokken en andera brandstoffen komen gevallen van prijsopdrijving voor. De opperman E. M. te Haarlem, die voor 1000 kg, houtblokken f 47.50 rekende, terwijl f 40 de maximum prijs is, werd door den Inspecteur voor de Prijsbe heersching veroordeeld tot een boete van f 50. OUDE VROUW VERBRAND. ROTTERDAM, 18 November. Vanmorgen ont dekte een mede-bewoner van een pand in de Tol lensstraat te Rotterdam dat in haar kamer de 76- jarige vrouw A. W. S., die 's.-mo'rgens vroeg de kachel had willen aanmaken, op den grond lag en geen tee kenen van leven meer gaf. De G.G.D. kon slechts den dood vaststellen. Het vrijwel verkoolde lichaam is naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht. Kerstpakketten naar het Oostfront 's-GRAVENHAGE, 18 November. (A.N.P.) Van wege het hoofdkwartier van het Vrijwilligers-Iegioen Nederland worden thans aan de daar bekende adres sen van familieleden de binnendoozen verzonden voor de standaard-kei'stpakketten, die aan elk der bij het legioen, de Waffen S.S., de N.S.K.K., de Nachrichten- troepen dienstdoende Nederlanders op naam zullen worden toegezonden. Deze binnendoozen kunnen door de familie naar wenscjh worden gevuld, doch bij voorkeur met een wollen kleedingstuk. Ontraden wordt, aan bederf on derhevige eetwaren bij te pakken. Een brief kan worden bijgevoegd, enveloppe niet sluiten. Door enkele families werden reeds geschenken in eigen verpakking aan het hoofdkwartier toegezonden. Indien daarbij de naam van een vrijwilliger werd genoemd, werd het gezondene voor zooveel mogelijk overgepakt in een modeldoos. Wat hiervan overbleef, werd bestemd om te verdeelen in pakken aan vrij willigers, die niets van familie of bekenden toege zonden krijgen. Aangenomen is, dat allen hiermede accoord gaSn. Aan familie of bekenden in Nederland van Ne derlandsche vrijwilligers, wier laatste woonplaats in het buitenland was. wordt mede verzocht eeh bin- nendoos aan te vragen eA vooi de vulling zorg te dragen, daar de ledige doozen niet eerst naar het buitenland gezonden kunnen worden. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat voor alles wat betreft deze kerstpakketten, het adres uitsluitend is: HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND, Koninginnegracht 22, Den Haag. Pantserslagen - Springende granaten - oprukkende infanterie. Steunt de Nederlandsche ambulance v. li. Oostfront, Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gr.avenhage 3Kadio togxamma DONDERDAG 20 NOVEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Morgengesprekken voor den boer. 7.30 Gramofoonr muziek. 7,45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofóonmuziek. 8,33 Ochtendgymnastiek. 8,45 Gramofoonmuziek. 0.15 Voor de hulsvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleutert. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 De Mejodisten. 12,40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00, De Romancers en solist. Als intermezzo: Orgelspel. 14.00 Viool en plano. 14.30 Gramo foonmuziek. 15.00 De Mandolinlsten. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Bijbellezing. 16,20 Het Spaarne-sextet en gramofoon muziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursbe richten. 17.30 Amusementsorkest en solist, afgewisseld door zang met pianobegeleiding. 18.30 Cyclus „Sociale zorg". 18,45 Gramofoonmuziek. 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Omroeps.vmphonie-orkest en soliste. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.30 Gramofoonmuziek. 20.45 Causerie „Cultuur in nood". 21.00 Omroepsymphonie- orkest. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsbe- 'chten. 22.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „National Features of the Netherlands" of Gramofoonmuziek. 22.15— 24,00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Och tendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8,00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.35 Ochtend gymnastiek. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Voor de plattelandsvrouw. 11.00 Ensemble Joan Lancé, 11.45 Gramofoonmuziek. 12.06 Alfredo Spezialet.fi en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en ecoonmische berichten 13.05 Frans Wouters en zijn orkest. 13.45 Voordracht. 14.00 Boyd Bachman en zijn or kest en gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 18.00 Gramo foonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Viool met pianobe geleiding. 18.15 Sport en lichamelijke opvoeding. 1.30 Orgelconcert. 19.00 B. N. O. Wat Nederland schrijft. 19.10 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.20 Gramofoonmuziek. 19.45 Causerie „Brandende kwesties". 20.00 Gramofoonmuziek. 20.15 Orgelconcert en Klaver Drie. 20.40 Radlotooneel. 21.00 De Ramblers. 21,30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weert machtsbericht. 22.10—22.15 Avondwijding.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2