Adverteert in dit blad benoemingen tu.f het onderwijs tju ha arlem, _e burgemeester van Haarlem heeft Dr. .T. G. irn'ertla benoemd tot tijdelijk leoraar in wiskunde heer P. Rol tot tijdelijk leeraar in de llchame- |ke oefening; den heer J. Thomassen In de wis- en ituurknnde; den heer A. Bakker In het Malclsch Mevrouw J. L. van Sluys-Barbiers in het Spaansch len aan de H. B. S. a met 5-j, c. Verder heeft de irgemeester mejuffrouw E. G. Kuipers benoemd onderwijzeres aan de Mr, A. Brueh-school en den tor E. M. A, Duijekinok Dörner tot tijdel ij.k leeraar de Gemeentelijke Avondschool voor Handelson- trwijfl. Mejuffrouw C. O. H. Luynen. onderwijzeres in de Van Zeggelenschool, is overgeplaatst naar J, P. Coenschool. GETROFFEN WONINGEN. Verleden jaar werden eenige woningen aan de Camp- jsstraat te Haarlem door bominslag getroffen, pe eigenaren van deze woningen hebben zich bereid rklaard, hun p'erceelen aan de gemeente in eigendom te staan onder bepaling, dat zij ten behoeve van de ge- snte Haarlem afstand doen van de hun van het Rijk ■komende bijdragen in de door oorlogsgeweld veroor- tte schade, zoodat de gemeente den plicht tot herbouw hen overneemt, ta einde hiertoe te geraken heeft de Burgemeester n Haarlem een bedrag van f 0750 voor den aankoop ter schikking gesteld en besloten, dat de drie woningen tllen worden ingebracht in .'het gemeentelijk woning- drijf. DISTRIBUTIE KRINGBUREAU TE HAARLEM. Het perceel Frederlkspark no. 8 waarin gevestigd was agentschap Zuid van het distributiekringbureau Haar- i, zal door het Rijk in gebruik worden genomen. De irgemeester heeft, omdat in het Zuidelijk deel der ge rente een agentschap van het distributiebureau geves- fdmoet blijven, besloten voor den tijd van 2 jaren het meel Julianastraat no. 11 te. huren. VÓLKSCRFDIETBANK HAARLEM EN OMLIGGENDE GEMEENTEN. Wegens het aangaan van een gemeenschappelijke rege- van de gemeenten Haarlem, Velsen. Beverwijk, Kinstede, Bloemendaal en Zandvoort, tot het vormen n een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, „De jikscredietbank van Haarlem en Omliggende Gemeen- i"; heeft de burgemeester van Haarlem met Ingang van i datum, waarop bovengenoemde regeling in werking redt, Mt*. Dr. F. A. Bijvoet benoemd tol lid van den Raad Bestuur en tot plaatsvervangend lid Dr. Ch. A. Götte. REGIONALE VOLKSCREDIETBANK. Voor het aanbrengen van eenige veranderingen in het [Douw Kleine Houtstraat no. 70 te Haarlem in verband de wijziging van de Bank van Leening in een Regio- Volkscredietbank, heeft de burgemeester van Haarlem bedrag van f 1000 beschikbaar gesteld. ioopen onbewoonbaar verklaarde woningen Omdat het in het belang der gemeente Haarlem is, den ;endom te verkrijgen van de onbewoonbaar verklaarde wiingen Bocrésteeg nos. 7, 9, 11 en 22 en de eigenaren reid zijn deze perceelen aan de gemeente in koop af te tan, heeft de burgemeester deze perceelen voor f 035 ingekocht. Ter bestrijding van de daarop vallende kosten Kit hij een bedrag van f 690 beschikbaar gesteld. Deze sceelen zullen gesloopt worden. eehoucier tot zes maanden eroordeeld Clandestien slachten uitgelokt De Economische Rechter te Haarlem, veroordeelde iden morgen den veehouder A. ,T. Sengers uit Assen- lit conform den eisch tot eep gevangenisstraf vóór n tijd van zes maanden wegens het uitlokken van sndestien slachten.De veehouder had den 27-jarigen igevsjcnecht Johannes Veenboer overgehaald voor >m een koe te slachten. Veenboer werd oveheen- imstig den eisch tot twee maanden veroordeeld; n werk ma,n die bij het slachten had geholpen iorde een week gevangenisstraf tegen zich uitspre- Sengers, die alles ontkende werd verdedigd tor Mr. B. W. Stomps, die vrijspraak h'ad gevraagd. GROND VOOR OPENBAREN DIENST. Door den Burgemeester van Haarlem is besloten der de gebruikelijke voorwaarden, van den heer Thunissen te Heemstede om niet voor de ge- Eente over te nemen een gedeelte grond aan de ontvaart (Lorentzkade). Hierdoor zal het door deken van de Lorentzkade ter plaatse mogelijk orden. De overdragende partij zal als bijdrage in de kos- o van Openbare Werken betalen een bedrag van 10.684.27, op welk bedrag :P 2500 van gemeénte- jge in mindering wordt gebracht als bijdrage in kosten van aankoop van den grond door den er Thunissen. KOGRAMMA VAN IIET 1STE ORGELCONCERT IN DE GEM. CONCERTZAAL DOOR PIET HALSEMA. 1. Preludium en Fuga D. gr. t. J. S. Bach. 2. Fantaisie op. 101 C. Saint-Saëns. 3. Consolation. Max Reger., 4, Sonata da Chiesa. H. Andriessen, Pauze. 5, Prelude, Fugue et Variation. C. Franck. 6, Grande Pièce Symphonique. C. Franck. VERKOOP VAN GROND. Door den Burgemeester van Haarlem is besloten, aan den itr C. de Wreede te Hiliegom tn koop af te staan den in erfpacht uitgegeven grond aan de Burg. Sand- irgstraat nos, 28 zw. en rd. en 30, groot 281 M2 tegen den Is van f 19,80 per M2. zeshonderd nieuwe straatnaamborden. Voor het bijplaatsen van pl.m. 600 straatnaamborden «ft de burgemeester van Haarlem besloten een bedrag 11800 beschikbaar te stellen. VOOR DE VROUW KORT NIEUWS. Donderdag 20 November zal het vijftig jaar ge lden zijn, dat prof. dr. B. D. Eerdmans, oud-hoog- itraar te Leiden, wonende te Leiden, aan de Leid- he Universiteit tot "doctor in de godgeleerdheid pro- oveerde. - Op den hoek van, de Veenestraat en het Sluis- te Leidsthendam stonden drie mannen te pra- o juist toen een wagen geladen met stroo passeer- e. Juist op den hoelc ging de lading schuiven. Twee Srsonen wisten tijdig op zijde te springen, doch de yim 60-jarige D. L., wonende in de Veenestraat kreeg ien balen elk van 50 kilo op het lichaam. De man erd ernstig gewond. Toen de 35-jarige mej. de Graaf-Jepping te Em- ien bezig was met ramen lappen, waarbij zij op het anrecht stond, had zij het ongeluk zoodanig te val- a, dat zij op een emmer terecht kwam. Zij werd »o ernstig aan den buik gewond, dat zij spoedig iverleed. Op den Rijksweg 's-Hertogenbosch-Nijmegen on er de gemeente Nuland werd het 13-jarig zoontje an de familie van Nistelrooy door een uit de rieh- ing Nijmegen komende auto gegrepen en vrijwel op lag gedood. - De Zaandamsche recherche heeft drie mannen fcrresteerd die bezig waren toewijzingen voor bloem meel' te verkoopen. NOORSCHE VRACHTBOOT GEZONKEN. NEW-YORK, 19 November (D.N.B.) Het voor ngeland varende Noorsche vrachtschip „Thode agelund" is in de bupurt van East London in Zuid- irika gezonken. Het schip was onderweg naar "aapstad. familieberichten uit andere bladen Verloofd: T. Langeveld en J. Barendrecht, Baarn- Wversum: A. v. d. Hogen en R- Berkhoff, Hilver- vm—'s Graveland. Getrouwd: P. C- v. Bream en E. Hftye. Bandoeng; van Dijck en M. Los, den Haag; G. P. L. Liebregts A. M. v. Moorsel, Delft; F. G. A. T. M. Vos de i'ael en M. L. C. A. G. de Nerée tot Babberich, den laag; N. v. d. Sande en L. Janssens, Breda; tench en T. Korthals Altes. Pittsfield. Mass. U.S.A. t- A: Kupsch en J. L. S. van Holst Pellekaan, Am- kraam; W. Sterk en R. de Haan, Amsterdam. Bevallen: M. de JonghSomsen, d., Bolnes; de tortLuykx, d., Bussum; MelisSchoon, d., Veghel, t. van BroekhuyzePoot, Wassenaar: Von Zep- olln—Wilhelmus, d., Apeldoorn; BakkerGoppel, Oostkapelle; van Beekv. d. Nolle, d., den Ha.ag; lylhouwerGovaarts, d., Amsterdam; F. Mollen Bruyn, x. den Bosch. Overleden; M. de HoogZoeteman, v. 72 j.. Zuid- ma; H. Vogelaar, v. 70 j.. den I-Iaag; H. v. d. Leek, 46 j„ Ouderkerk a. d. A.; A. C. Wilde, m. 40 j., M. G. PadbergKoorman, v. 7 0 j., Dedems- aart; J. Eyl, m. 72 j., Rotterdam; J MUutinovic, m. ij., Holten; A. H. Holdenreich, m. 71 j.. Bussum It. P. Wybrands. v. 58 j., Amsterdam; M. Aren; 'Pangenberg, v. 37 j., Amsterdam' P. de Boer, m, |2j., Bussum; H. G. P. Pijpe—Meyer, v. 44 j„ Alme- o; p. SchnitzlerHermsen. v. 8S j. Arnhem; M. C. Wijk—Buis. v. 71 i., Leiden; M. C. Piket—v. d. trogt, v. 61 j. Leiden; II. W. du Buy, v. 45 j.. den I-I. Machielso, m. 64 j„ Alkmaar; C. M. de Kruyffv, Brecmon, v. 62 .1., Zeist; IT. Schaap Lzn. p. 72 j,, Huizen; P. I-I. Tehcux. m. 66 j., Hilversum: *7, Jansen v. de Wal—v. d. Sluis v. 44 j., Sch'evenln- l«n; e. v. d. Sluys—v. Rossum, v. 70 j., Utrecht. Veranderingen in de kookkunst. In ons blad van 12 November j.l, vonden onze lezers een belangwekkend overzicht van de noodza kelijke vitamineverhouding in ons voedsel. Over vitaminen wordt veel geschreven, maar ook veel gepraat en dit laatste vooral door hen, die er niet.anders van weten dan dat zij noodig zijn voor je gezondheid en dat je dus moet zorgen er zooveel mogelijk van binnen te krijgen. Dat ze noodig zijn voor je lichaam komt hieruit voort, dat vitaminen afweerstoffen tegen bepaalde ziekten zijn, dus meer uit het feit om kwaad buiten de deur te houden, dan om er goed in dit ver band voedingstoffen in te brengen. Dat we er zooveel mogelijk van moeten zien bin nen te krijgen, blijkt uit 't bovenbedoelde overzicht niej onvoorwaardelijk juist te zijn; hij waarschuwt tegen een overmatig gebruik van vitaminen door ta bletten, waarbij hij natuuurlijk de door den arts voorgeschrevene uitzondert. Dit is nu alles werk voor den dokter, voor den spe cialist op voedingsgebied, voor den apotheker en alle wetenschappelijk geschoolde menschen, die zich met het vitamine-vraagstuk bezig houden. Met alle theorieën en raadgevingen hieromtrent zou de menschheid niets gebaat zijn, omdat van theorie en raad alleen geen maal op tafel komt dat aan al die eischen voldoet; de huisvrouw nu vormt de noodzakelijke schakei tusschen theorie en praktijk, zij is het die tastbaren vorm moet geven aan de theorie over de waarde van ons voedsel, en daarom is de huisvrouw een zeer belangrijk persoon ten opzichte van de voeding in oorlogstijd. Ook in gewone tijden is haar taak belangrijk, zult u zeggen, en dat is ook zoo, maar dan is het niet zoo noodig om rekening te houden met de theo rie der voeding, omdat het allergrootste deel der be volking dan wel „aan zijn trek komt", om het fcoo eens huiselijk uit te drukken. De noodzakelijkerwijs verhoogde activiteit van de huisvrouw met het oog op. het koken brengt in de eerste plaats meer werk met zich mee. We zijn het er allen wel over eens dat de huishouding, en dus ook het koken, ingewikkelder is geworden, het vraagt meer van onze aandacht om in dezen tijd een behoorlijk maal op tafel te brengen dan in vre destijd. Wie dat niet zien wil, kan niet in staat wor den geacht om-haar huishouden zelfs maar naar be- hooren ik zeg nog niet eens goed te besturen. Maar behalve het meerdere werk komt er nog iets bij, en dat is het andere, het ongewone, het breken met oude gewoonten, het openstaan voor raadgevin gen die het koken in andere banen voeren dan die waaraan de huisvrouw tot nu toe gewend was. Denkt niet, dat dit een kleinigheid is; zeker, er zijn huisvrouwen die altijd lclaar staan om iets nieuws met vreugde te begroeten om het dan wellicht ook even gemakkelijk weer te vergeten; er zijn er ook die zich gemakkelijk laten leiden tot veranderingen in haar kookkunst, omdat zij eigen tekortkomingen daaromtrent best beseffen. Maar er zijn er bovendien heel velen die met vaste hand en goed overleg een lang niet gemakkelijke huishou ding uitstekend hebben bestuurd, en zij moeten nu opeens het roer omgooien en allerlei dingen gaan doen, die -regelrecht tegen al haar theorieën indrui- schen. Dat is veel geyergd van deze vrouwen, maar het is mogelijk dat haar belangstelling al vrij spoe dig gewekt wordt door de vele goede reclame die op dit gebied wordt gemaakt, en dat zij besluiten, zich er verder in te verdiepen, hetzij door een cur sus, of door een enkele lezing, misschien ook door een paar adviezen, waarop zij dan. zelf verder kun nen werken. Als deze huisvrouwen die eerste stapi die verreweg de moeilijkste is, hebben gedaan, ko men zij vanzelf verder, en er openen zich. voor haar heel wat nieuwe mogelijkheden. Maar er zijn er altijd nog veel te veel, die het toch-altijd goed gedaan hebben, die het zoo van moeder hebben geleerd en die weer van grootmoeder die er niet mee aan durven komen bij haar man of „wat zullen mijn jongens ervan zeggen", wat ook een belangrijke factor is in een gezin met groote zoons, die meenen dat het niet lekker kan zijn, die het éénmaal probeeren en daarna nooit meer omdat het niet in den smaak viel, of die te oud zijn of zich onmachtig voelen, om het roer zoo radicaal om te gooien als in sommige gevallen noodzakelijk is. Daarover moeten wij niet zonder meer onze schou ders ophalen, er zijn zooveel factoren die schijnbaar tegenwerken in het begin, en die de huisvrouw moet zien te overwinnen, gedeeltelijk door ver hoogde activiteit, gedeeltelijk door tact, terwijl zij ook zelf nog adn.al dat ongewone moet wennen, dat het niets verwonderlijk is dat zij zich niet zoo ge makkelijk gewonnen geeft? Hfet is daarom goed dat men op dit aambeeld blijft hameren, zoodat de huisvrouw kan zien dat het niet om een gril van den een af anderen weten- schappelijken meneer gaat, maar om haar eigen go zondheid en die van haar gezin. En alstzij dan het geluk heeft om een vriendin of een zuster of een nichtje of een buurvrouw te hebben, die er al eerder voor ontvankelijk was, dan kunnen zulke echt gezel lige vrouwen gesprekjes van: je moet het toch ook eens probeeren, of: ze smullen er bij mij thuis van, of: ik heb er nu minder werk aan dan in het begin, of zelfs: ik heb eerst net gedaan tegen mijn man en de kinderen of het net zoo was als anders, haar er wellicht eerder tpe bewegen om'het ook eens te bro- beeren, ja het zelfs door de zetten, wat natuurlijk noodzakelijk is. E. E. J.P. OVER OPVOEDING. Er zijn heel wat zaken in het kinderleven, die, onbekend als ze voor den kleuter zijn, een zekere sfeer van geduchte geheimzinnigheid om zich'heen verspreiden, Ik denlc nu niet aan de vreeselijk-gewichtige vraagstukken, die ook ons, ouderen, ontzag inboezemen en die wij tot onzen dood plegen te bezien met het angstig oog van den voorzichtigen en gewetensvollen opvoeder, voor wien het groote leven altijd vol zware problemen en onoplosbare raadsels blijft. Neen, mijn gedachten gaan uit naar de duizend en één eenvoudige feiten m feitjes, waarmee de mensch in dep loop •der jaren vertrouwd raakt, maar die bij een eerste kennismaking een en al mysterie schijnen te zijn. In een heerlijk boek, dat zich afspeelt in de schoolwereld, wijdt een van onze beste schrijvers-over-de-jeugd een hoofd stuk aan „den onvoltooid en den voltooid tegenwoordigen tijd", een taalkundige puzzle, die voor onlngewijden een heelal van gewichtige mogelijkheden in zich sluit, Koste lijk is de manier, waarop de auteur laat zien, hoe Me klas eerst die griezelig-deftige termen wantrouwend en bijna ontsteld bekijkt, hoe de kinderen dan zoetjesaan meer- lntiem worden met de begrippen en hoe tenslotte de beele groep eenvoudigweg „smult" aan het nieuwe wonder, aar de openbaring van het geheim, dat dus eindelijk geen ge heim meer is. Met een vetrukkelijk aplomb reclteeren de Hilletjes, de Nlco's en de Fritsen tenslotte de rijtjes, die de meester op het bord geschreven heeft en het „ik lees, jij leest, wij lezen wordt bijna e.en gedicht; Want zoo rijn kinderen; ze vinden de heele wereld terrein, dat er is, om ontdêkt te worden en bij ieder nieuw Amerika juichen de kleine Columbussen van geestdrift, omdat er een werelddeel gevoegd is bij de continenten, die zij al kenden. Van deze gesteldheid weet de ideale opvoeder dan ook wel degelijk te profiteeren. „Droog" is maar een begrip is niets, dat vervelend of onheilspellend behoeft te als je je pupillen maar in de sfeer van de ontdek kingsreis weet te brengen. De goede schoolmeester, die o zooveel onbegrepen feiteh en ontzettend-geleerde rarig- heden met de -klas moet behandelen, volgt dan ook steeds het voorbeeld van den man, die voor de „gelukkige" klas stond en die van de taalregels een allergenoeglijkst uit stapje naar een onbekend eiland wist te maken. Het is zoo zeldzaam juist, wat de onderwijzer uit het bedoelde boek zegt: „Och, het is zoo'n larie, om medelijden te hebben met die arme kindertjes, die onbegrepen dingen te slikken krijgen, onverstane woorden moeten napraten. Die arme kindertjes beschikken over de heerlijke, gezonde gave, om van alles iets te. maken, dat ze wèl baas kunnen. Heel het leven is een wonder elke dag brengt hun nieuwe verrassingen zij i accepteeren onbezorgd elke nieuwe ervaring: hoe zou het hen dan verlegen kunnen maken, dat wij. school meesters, af en toe óók nog voor wat wonderlijkheden zoi'gep? Op den grooten hoop nieuwigheden, die zij on verdroten op hun kindermanier neerslaan tot .hanteer bare gewoonheden, maakt dat niet uit. Ze maken wel andere mysteries onschadelijk dan die stuk of wat school' dingetjes van ons!" Ja, zooals het op school gaat, zoo blijkt het ook thuis te zijn. Laat de moeder, die het zoo erg moeilijk vindt, haar dochtertje op het groote Leven voor te bereiden en het onnoozele kind vertrouwd te maken met de ernstige problemen van haar dagelijksch bestaantje, toch beden ken, dat de Jeugd over een verbazingwekkende veerkracht a een ondoofbare vitaliteit «beschikt. Jonge menschen staan zoo heerlijk-onbevangen tegen- _ver de raadselen van ons zijn. Want eigenlijk is alles voor hen nog „het wonder". Het is waar: op het eerste gezicht lijken heel veel indrukken en ervaringen wel angstlg-onbekend en wel gigantisch van afmeting, maar het kleine hart heeft op de lagere school al geleerd, dat „de tegenwoordige tijd" niet een onoverwinnelijke draak met tien koppen is en langs die ontdekking heen, vond het telkens weer opnieuw den moed, de moeilijkheden, die zich voordeden, aan te vallen en te verslaan. Meen nlèt, dat die malle taalregels minder dreigend zijl voor den kleuter, die met moeite de derde klas gehaald heeft, dan de perikelen der liefde of de griezelige examen angsten voor het meisje en den jongen in de puberteits jaren. Ervaringen zijn ervaringen en de aandachtige op merker behoeft heusch zich niet verdiept t^ hebben in psycho-analytische bewijsvoeringen, om te weten, dat de gebeurtenissen uit de jeugd buitengewoon belangrijk zijn voor de ontwikkeling van den mensch, <jok al lijken die belevenissen nog zoo onbeduidend of banaal. Maar gelukkig speelt het gezonde kind het met „de onbegrepen dingen" des levens gemakkelijker klaar dan wij denken. Wie dit niet gelooft leze maar eens na, wat de dieo-peilende schrijver van „Kees de jongen" en „Schoolland" over de vervoeging van de werkwoorden zegt zij staat hier tegenover eeii stukje prachtige kin- der-psychologle, waaraan volstrekt niet te tornen valt. RENé VAN FRANKENDAEL. ONS MODEPRAATJE. Het grootste deel van den zomer is alweer voorbij, en het wordt tijd, dat wij naar een warmer japon netje, een dikkeren mantel omzien. Want het Hol- landsche klimaat is nu eenmaal van een spreek woordelijke grilligheid en het valt niet mee in een dun blousje op z'n, alleronverwachts door een regen bui verrast te worden, of te' loopen huiveren op een guren najaarsdag in een ongevoerd jasje, Dat het nieuwe'seizoen verrassingen en ongedachte vondsten zou brengen, heeft zeker wel niemand ge dacht. Want de tijd is er niet naar, om met grappige nouveautés of extravagante bedenksels voor den dag te komen: het publiek zou zeer zeker met een al te groote reserve tegenover zóóveel tactloos élan staan maar een zeer klein gedeelte van het geboden'e accepteeren. Teekening G. van Mèurs. De Nederlandsche mode-industrie die het op het oogenblik natuurlijk niet zoo heel gemakkelijk heeftblee£ echter zichzelf getrouw en wist met de bestaande mogelijkheden toch heel veel moois aan de markt te brengen, dat den toets van een ernstige en strenge critiek wel degelijk kon doorstaan. In de groote modehuizen bewonderen wij op het oogenblik een collectie gedistingeerde, practische en aantrekke lijke creaties, die stuk voor stuk in overeenstem ming met den geest van den tijd zijn. Eenvoud en gratie zijn wel de meest-kenmerkende eigenschappen, die al deze fraaie modelletjes sieren, terwijl de zorg- vuldig-gekozen détails blijk geven van een uiterst- verfijnden smaak en een sterken zin voor stijl en harmonie. ii» I Teekening G. van Meurs. Het spreekt vanzelf, dat de mode-ontwerper in deze dagen met de textielkaart; in de hand, zijn phantasie laat werken, vandaar, dat wij maar weinig japonnen en mantels met veel ruime plooien zien; al maken zij ook volstrekt niet den indruk, door een al te zuinigen coupeur gemaakt te zijn. Maar dit is juist de kunst van den man van het vak: om met zoo weinig mo gelijk materiaal een zoo röyaal mogelijk effect te be reiken. Als men bedgnkkt, dat de tailleurs en de ge- kleede mantels nog altijd in zeer strengen vorm <*°- Teekening g. van Meurs. houden zijn, behoeft het geen verwondering te wek ken, dat kleurige shawls, l'raai-bewerkte handschoe nen en geestige pochets veel aftrek vinden, omdat de ïw van smaak gaarne uitbundig is, wat de kleinig heden betreft, als het costuum de neiging heeft, al te bescheiden te zijh. Ook bij de keurige, maar vrij simpele namiddagT japonnetjes, die de herfst ons biedt, zullen graag en veel kleine versieringen, bijou's en origineele gar neeringen gedragen worden. Toch blijft deze „opmaak" in het algemeen be scheiden. Een klein, sierlijk broderie-kraagje, een eenvoudige garneering van soutache of koord, een weinig-opvallende knoopen-versiering valt tenslotte bij iedereen het meest in den smaak. Sieraden worden tegenwoordig veel gedragen Ze behoeven volstrekt niet kostbaar te zijn, om de draagster met een sfeer van verfijning te omgeven, maar ze moeten wel met zorg gekozen worden. Ei zijn alleraardigste garnituurtjes in den handel, die men bij een bepaalde japon of een bepaald complet koopen kan, geïnspireerd op bloemmotieven, op vor men uit de dierenwereld of op schelpen en koralen. Soms komen wij eenlgszins bizarre ontwerpen» tegen: zoo zagen wij eenigen üid geleden koperen „toekans", die een horloge in' huil monsterachtig-grooten bek droegen en die als hanger gebruikt konden worden. Over het algemeen getuigen de sieraden, die gedra gen worden van een sterker gevoel voor stijl dan een dertigtal jai-en geleden door de mode-scheppers aan den dag werd gelegd. Ter illustratie laten wij u ook ditmaal weer een viertal modellen zien, waarop het parool „eenvoud en distinctie" zonder twijfel van toepassing is. Allereerst ^iet u een strcng-beUjndcn, gekleeden mantel van roestbruine, wollen stof. met vrij korte revers en ingeknipte zakken, waarop een pasje, in den vorm van een accolade, gestikt is Een zeer flat teuze, stemmige jas, waarbij met succes een fcl-gele. gemoeste, zijden das gedragen kan worden. Vervolgens laten wij u een namiddag-japonnetje .•an soepele, resedakleurige. bedrukte foulardzijde zien met half-lange mouwen, oen gedrapeerd taille- stuk eo een elegant rokje, dat van voren glooien heeft. De garneering bestaat uit een ajour-bewerkt •oorpand en een bijpassende versiering op de mouwen. Het*derde voorbeeld is dat van oen Russisch groen, gekleed jurkje met zwart galon, een typisch voor beeld van een eenvoudig, maar zeer bekoorlijk visite-, toiletje, dat bijna iedereen staan zal, omdat het zijn waarde ontleent aan een uitmuntende coupe. Het laatste japonnetje ls vervaardigd van DeUtscn- blauwe, wollen crêpe. Het heeft korte mouwen. Het lijfje ls in bolero-vorm geknipt en versierd met een strik, die vlak onder den kin geplaatst is. De ge plooide zakken, de strik, de mouwen en do blouse zijn van stiksels in een donkerder nuance voorzien. MARIA CHRISANTI Nieuwe uitgaven „Herinneringen" is de titel van een omvangrijk boek dat de Man geschreven heeft en dat uitgeko men Is bij van Loghum Slaterus' Uitgevers Mij. te Arnhem. In zijn inleidend woord stelt de schrijver dc vraag. Is men op, 55-jarigen leeftijd nog te jong om zijn her inneringen te schrijven? .Hij weet daarop geen ant woord te geven, maar merkt wel op dat hij mtmotves kent die te vroeg geschreven zijn en te weinig per spectief bevatten, terwijl andere die te laat geschreven werden teekenen van ouderdomszwakte vertoonen. Verder rechtvaardigt hij zijn herinneringen door het feit te constateeren dat thans een tijdperk werd af- geèloten. zoodat er nu ook een balans moest worden opgemaakt, Dit doet hij dan ook in zijn boek. Hij geeft een breedvoerige uiteenzetting hoe het in zijn loven verloopen is, in het bijzonder hoe zijn Plan van den Arbeid geboren werd. Daarna volgen uiteenzettingen hoe er gewerkt is om tot uitvoering van dit Plan te 'komen. Uitvoerig behandelt de schrijver ook zUn deel neming aan de Belgische regeering en de ontgooche lingen die hij opdeed. Als de Man tot zijn conclusie komt zegt hij o.a.. „ik heb geleefd tusschen een stervende oude wereld en een nieuwe die in Smart gebaard wordt en bevondmij bovendien in het centrum van den Europeeschen smeltkroes wé ar ik getuige ben geweest van een uiterst boeiende historische periode." „Op d,t ^ai{ ik als de geest van Hamlet zeggen: „„Mij dunkt, dat Ik ochtendlucht ruik"", zelfs zonder er zeker van te zijn, of ik de duisternis nog zal zien optrekken. Zeker heb ik geleefd in een tijdperk, waarin de beweging, waarbij ik mij had aangesloten een phase van achter uitgang van verval, van ontbinding doorgemaakt höïft W.rgedt da.: daar de smart die daardoor ondervond, mij er toe gedreven heeft al mi n denk beelden opo.euvdoe,foJïVÏSi, S' willen beïnvloeden. En zie Ik op dit oogen- blfk niet de voornaamste hinderpalen rondom mvj tn- oirvrtnrten dieop den duur de wegen van het socialis- me taddei1! versperd? Schijnt niet alles er op te wh- aat dit het zekerste resultaat van dezen oorlog lil zijn en mag men dus gedurende de volgende jaren niet meS Socialistische verwerkelijking verwachten dan mijn geslacht heeft gezien of zelfs gehoopt? W?t het vervolg betreft, ik wacM er op met meer "■KafiSWïï KSÏS „Misschien al Ik de Europeesche eenheid en de socialistische orde. Heden ontsliep onze innig geliefde en zorgzame Man, Vader, Behuwd- en Groot vader, Broeder en Be- huwdbroeder Jan Verdel in den leeftijd van 59 jaar. P. E. VERDEL— KONING N. N. VERDEL J. W. VERDEL— JONGENS W. VERDEL NELLEKE en familie Haarlem, 18 Nov. 1941 Kinderhuissingel 24 B rd. Liever geen bezoek en geen bloemen. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 21 November a.s. te 1 uur op de Alg. Begraafplaats a. d. Kleverlaan. Vertrek v. h. sterfhuis te 12.15 uur. - Heden ovèrleed tot onze groote droefheid, te Haar lem, onze lieve Vader, Be huwd- en Grootvader Mr. Dr. Johann Heinrich Hermann Hiilsmann weduwnaar van Ariena Johanna IJzèrman, &in ,den ouderdom van 71 jaar. Heemstede: Mr. J. H. H. HiiLSMANN W. H. HiiLSMANN— VAN KERKWIJK ARIENA, HüLSMANN Weenen: M. J. SCHLUDERMANN— HüLSMANN Dr. E.F. SCHLUDERMANN H. SCHLUDERMANN— HüLSMANN Dr. K.L, SCHLUDERMANN en klemkinderen Aerdenhout,. 18 Nov. 1941 Correspondentie-adres Zandvoojter Allee 45, Post Haarlem. De crematie zal plaats heb ben te Velsen op Zaterdag 22 November a.s. na aan komst van trein 13.46 uur nalte Driehuis-Westerveld. Heden ontsliep, zacht en kalm, onze lieve Vader, Behuwd-, Stief-, Groot- en Overgrootvader Jakob Koning Wedr. van Willemijntje Lasschuit eerder wedr. van Wieehérdina v. d. Bosch in den ouderdom van 89 jaar. Uit aller naam: M. W. KORNMANN KONING Haarlem, 18 Nov. 1941 Soutmanstraat 24 De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 22 Nov. a.s. te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats a. d. Kleverlaan. Vertrek van het sterfhuis 11.40 uur. Teekening G. van Meurs Heden is van ons heenge gaan onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Grietje van der Have Geb. Visser, in den ouderdom van 76 jaar. Uit aller naam: - J. S. VAN GASTEL- VAN DER HAVE. Heemstede, 16 Nov. 1941. Óosterlaan 18. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 21 November a.s. te 2 uur op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede. Met diepe droefheid ge ven wij kennis van het over lijden van onzen besten Broer en Oom den Heer Julius de Vries in den ouderdom van bijna 75 jaar. Haarlem. 17 Nov. 1941. PH. DE VRIES BEP DE VRIES LEO DE VRIES FRIEDA DE VRIES— BERGER SIEGFR. DE VRIES LOTTY DE VRIES— VAN PRAAG ANT. AARTS ANNIE AARTS- DE VRIES. F. REUS arts WEGENS ONGEVAL VOOR- LOOPIG GEEN PRAKTIJK Waarn. volgens raambiljet en tel. boodsch.dienst K 08 Dame 28 j. P.G. zoekt HUISHOUDEL. BETREKKING liefst bij wedn. met kind of heer alleen. Brieven no. 6623 bur. van dit blad. Jongedame 21 j. dipl. boekh, steno, typ. er varen ponster (Hollerith) b. z. a voor kantoor of Hollerith. Brieven no. 6627 bur. van dit blad. Mevrouw Merens-Joekes, Heem- steedsche Dreef 263, vraagt een MEISJE van des morgens 912 uur. Leef tijd ongeveer 18 jaar. Gevraagd zelfstandig Keuken-Werkmeisje intern, goed kurrn. koken en wer ken. Hulp aanwezig. Goed loon. Br. met opg. v. leeft, onder no. 3318 Wensing's Adv.Bur. Haarlem BESCH. JUFFR. b. z. a. als h. i. d. h. of huishoud ster b. dame all. of ld. gez., liefst extern. Goede behand. Hoog sal. geen vereischte. Omstr. H'lem of Zandvoort. Br. lett, B boekhandel Lorenz, Zandvoort, Uitsluitend verpakt verkrijgbaar HUWELIJK Nette eenvoudige jongeman, 37 j., alleenstaand, zoekt kennismaking. Br. nó. 6633 bur. van dit blad Gevr. per 1 Dec, in klein P.G. ge- zin een beschaafd Hollandsch meisje 16-17 jaar, liefst dipl. Huishoud- Ech. ter verdere opl. v. 8.305.30. Br. no. 3315 Wensing's Adv.Bur., Haarlem. Net Meisje gevraagd leeftijd ca. 18 jaar, van 8-5 uur. Mevr. v. d. MEULEN, Einden- houtstraat 41. NETTE FIETSJONGEN gevraagd, Fijnwasscherij v. d. BOSCH, Scheepmakersdijk 26. Tel. 16114. Gevraagd een Jongste Bediende voor administratie, beslist accu raat. Br. no. 6632 fcur. v. d. blad

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 3