y3imst en £etteceaj Zang- en Voordrachtmiddag Het veelgeplaagde Urk. £aatste !Bexichten Flitsen. HAARL. DAGBLAD, Woensdag 19 Nov. 1941 Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Volksconcert Den 2den December 1922, ongeveer een jaar na den sterfdag van Charles Camilla Saint-Saens (1835-1921) hield de secretaris der Parijsshe Academie der Schoo- ne Kunsten, de beroemde organist Charles M. Widor, in de jaarlijk'sche optenbare zitting van dat college een herdenkingsrede, waarin o.a. deze volzin voorkwam: „Bij dezen onfeilbaren bouwmeester is het steeds de logica, de beredeneerdheid zelfs, die de plannen van zijn werk afmeet, en die er de ontwikkeling, de sym- metrieën en de tegenstellingen van bepaalt." Het is een lofspraak, die voornamelijk de vormge ving schijnt te betreffen. De .schoonheid van vele van St. Saëns' melodieën en de bevalligheid der figura tieve omrankingen worden er niet in aangeroerd. En toch vormen deze belangrijke factoren van St. Saëns' beste werken. Zijn Pianoconcerten en zijn Cellocon cert hebben er hun aantrekkelijkheid aan te danken en ook in zijn 3de Vioolconcert de eerste twee.wor den nooit meer gespeeld vindt men ze in ruime niate. Een levendig vuur sprankelt in de finale van dat werk, maar St. Saëns' vurigheid is nooit de laaiïng van een verzengende hartstocht en is daarom eer verlus tigend dan verwarmend. Doch welk een bekoring gaat uit van het Andante, waar de soloviool en de orkest instrumenten in wisselspel elkaar aanvullen bij de completeering van een der liefelijkste melodieën, die de Fransche meester ooit geschreven heeft; en hoe schoon zijn de lijnen, die het zangthema van het eerste hoofddeel volgt! Dat het solo-instrument vol ledig tot zijn recht komt in dit Concert spreekt van zelf. in kundigheid om voor elk instrument doeltref fend te schrijven was St. Saëns wel een evenknie van Mozart. Gemakkelijk heeft hij het den solisten welis waar niet gemaakt. Zijn Concerten verlangen een brillante, virtuoze techniek. Over zulk een techniek beschikt Mevr. Lida Lan- gerveld. Zij speelde Dinsdagavond de solopartij met een uiterlijke rust en gemakkelijkheid die het oog, met een gaafheid en zuiverheid, die het oor weldadig aan deden; met een toonschoonheid en een temperament, die ook het innerlijk der hoorders konden verwar men. Alleen de g-snaar van haar viool schoot wat aan draagkracht te kort en klonk daardoor soms iets geforceerd. Daarentegen was de zuiverheid der „sons harmoniques" opmerkelijk. Marinus Adam zorgde voor een uitstekende samenwerking van het orkest met de soliste. En de bijval was evenredig aan mooie indrukken, die het spel op de talrijke toehoorders ge maakt had. Over de andere werken, die op dit volksconcert werden uitgevoerd, kunnen we kort zijn. Cherubini's „Anacreon"-Ouverture, reeds vaak door ons orkest gespeeld, genoot een frïssche vertolking, die alleen ip de snelle figuren kort vóór het einde grootere gelijk heid tusschen de eerste en de tweede violen had mogen bezitten- De 4de Symphonie van Jan van Gilse moest vervallen, doordat kort vóór den aanvang van het con cert bericht was ingekomen, dat de eerste hoboïst ernstig ongesteld was geworden en er geen mogelijk heid was om hem alsnog te vervangen. In plaats van dat werk werd de Es dur-Symphonie van Mozari; ge speeld, de onvoorbereidheid in aanmerking genomen hoogst verdienstelijk. Ons orkest toonde er zijn ge- routineerdheid, Adam zijn bezielende leiderskracht mede. Terecht liet de dirigent alle uitvoerenden in den bijval deelen. En dit volksconcert sloot even zon nig als het begonnen was. K. DE JONG. Vereeniging voor Huisvrouwen. Er bestond zeer véél animo voor den. zang- en voor- 'drachtmiddag, dien de Vereeniging voor Huisvrou wen gisteren in de tooneelzaal van het Hotel De Leeuwerik had georganiseerd. De zaal was tot de laatste plaats bezet en met groote aandacht heeft het auditorium den zang van het koortje der afdeeling en de voordrachten v.an mevrouw Jeanne Krooshof gevolgd. Het zangkoor zong onder de bezielende leiding van Cor Igesz voor de pauze Ave Maria van Rameau, Pie Jesu van Schubert en Sainte Marie Magdeleine~ van Vincent d'Indy, koorwerkjes dus van geestelijken aard, die artistiek een mooi geheel vormden. Cor Igesz heeft dit koor tot een respectabele hoogte op gevoerd, zopals ook thans weer uit de zeer muzikale en mooi genuanceerde uitvoering bleek. Mej. Nel de Boer, die de solo in Sainte Marie Mag- 'deleine zong, beschikt over een goed geschoolde, mooie héldere altstem met uitstekende resonans. Cor Igesz leidde het werkje met groote zekerheid, zoodat het geheel ook door den uitstekenden, zuiveren solozang van mej. De Boer een uitnemenden indruk maakte. Groot was ook het succes van De Wilgen woor den van Adama van Schelterpa, en muziek van Anton Averkamp dat met s&irlt en geestige voordracht werd gezongen. De declamatrice, mevrouw Jeanne Krooshof trad hier gisteren voor zoover mij althans bekend is voor het eerst op. Haar optreden onderscheidt zich door eenvoud en natuurlijkheid. Zij maakte op. mij meer den indruk van een intelligente, jonge leerares, die met een sterk ontwikkeld gevoel voor de schoon heid der voorgedragen werken, voor haar leerlingen las dan van een bezielde declamatrice. Wanneer zij meer los is van haar tekst, zal zij zich nog meer kun nen geven. Zij wil niet meer schijnen dan zij is en haar voordracht is vrij van alle effectbejag óf mooi doenerij. Maar de ontroering kwam meer door de voorgelezen werken dan door de voordracht- Daar om maakte de gevoelige novelle ,,De Oudste" van Ina Boudier Bakker verreweg den meesten indruk. Hier werd niet meer gevraagd dan waarachtige en zuivere voordracht en daaraan voldeed mevrouw Krooshof volkomen. Ook Annunciata droeg zij met groote innig heid voor. „De Verliefde", het geestige sprookje van Andersen, vertelde zij in den juisten toon. De oude Trofime van Couperus was van voordracht echter nog te vlak. Wij voelden toen en ook in sommige verzen waar de grens van mevrouw Krooshof's talent lag. Een kunstenares met temperament lijkt zij mij niet; wel een jonge vrouw, die de schoonheid der werken zui- ver aanvoelt en ze in eenvoud en met waarachtigheid tot haar publiek tracht'te brehgen. J. B. SCHUIL. (De bevolking van Urk heeft thans te tobben met grijs polderstqf dat, in de omgeving opgewaaidalles op het voormalig eiland overdekt) In berijmde commentaren Heb 'k al eer ervan gewaagd, Urk is door verscheiden zware Nare plagen al geplaagd. Met de muggen zou 't beginnen, In milliarden, ongeteld Daarna ging het door met spinnen, Ook niet erg op prijs gesteld. Toen het water er ging dalen, (Want Urk raakte eiland af) Moest men daarvoor tol betalen Met den prutboel dien dat gaf. En de nieuwste penitentie, Die nu weer de Urkers trof, Door 'éen lot zonder clementie, Is een grijs soort polcjerstof. Door den wind erheen gedragen Komt het Urk in tragen val In egale grijsheid plagen Alles dekkend, overal. Als 't nu maar droge korrels waren, Was het ook nog lang geen pret, Maar het grootste der bezwaren, Het is ook nog kleiïg vet. D'arme Urker huisvrouw staat er Met een bezem in de hand, En zucht droef: geef mij maar water, Niet dat stoffig vasteland. Ook dit zal weer overwaajen, In den dubblen zin van 't woord, Maar nu is er wat aan 't zwaaien, Boenders, dweilen enzoovoort. Op een al te rustig leven Stelt de Urker wel geen prijs, Dit moet stof te over geven Voor ,de zucht: dit is te grijs. Promotie Dr. B. Ch. Ledeboer Aan de Universiteit te Utrecht is Dinsdagmiddag arts B. Ch. Ledeboer, de geneesheer-directeur van de inrichtingen voor lijders aan vallende ziekten Meer en Bosch te Heemstede en Bethesda Sarepta te Haar lem, tot doctor in de geneeskunde gepromoveerd op een proefschrift onder den titel „Over Epilepsieën bij kinderen Een klinische studie van het epilepsie- vraagstuk". De promotie geschiedde op gezag van den waarnemenden rector magnificus Prof. L. van Vuuren. Als promotor trad Prof. Dr. H. C Rümke op. die dit proefschrift als een zeer belangrijke dissertatie ken schetste en na de plechtige toekenning van den graad van doctor in de geneeskunde in hartelijke ter men zijn gelukwenschen tot den gepromoveerde richtte. Hij bracht hem daarbij hulde voor het zeer belangrijke werk en de voortreffelijke ontwikkeling van de bestrijding der epilepsieën, reeds tien jaar lang onder Dr. Ledeboer's leiding in de inrichtingen Meer en Bosch en Bethesda Sarepta verricht. De plechtigheid der promotie geschiedde onder groote belangstelling van medewerkers en vrienden van den promovendus; de zaal was tot de laatste plaats bezet. Zijn beide naaste medewerkers, de art sen der inrichtingen R. Burdet en Dr. A. Verjaal, traden als zijn paranymfen op. In de inleiding tot zijn proefschrift zet Dr. Ledeboer uiteen dat hjj door middel van een structuur-analy tisch georiënteerd onderzoek een bijdrage wil leveren tot de verdere oplossing van het epilepsie-vraagstuk, in de overtuiging dat deze beschouwingswijze belang rijke perspectieven opent. Hoofdstukken zijn gewijd aan de velerlei aspecten van het vraagstulc: aan de begrenzing van de kinder-epilepsieën ten opzichte van andere krampen bij kinderen, aan de z.g. pyknolepsie, aan de aetiologische momenten die het epilepsie-syn- droom bij een bepaald individu te voorschijn hebben geroepen en de waarde dezer verschillende factoren, aan een tabel van 120 onderzochte gevallen. Het ver band tusschen het cardinale symptoom: de aanval in zijn verschillende vormen en de overige symptomen, in hoofdzaak intelligentie-stoornissen en karakteraf- w-ijkingen^ wordt ontleed. Het aanvalstype bij kinder- epilepsieën wordt nagegaan en de noodzaak betoogd om'— zooals in de door schrijver geleide inrichtingen geschiedt filmanalyse der aanvallen toe te passen, waarbij de inrichting van een door hem geconstrueerd filmkamertje wordt beschreven. De vraag of correlatie tusschen lichaarpsbouwtypen en epilepsieën bij kin deren kan worden vastgesteld wordt besproken. Volgt een analyse van de intelligentie-stoornissen bij de kinder-epilepsieën en een onderzoek naar de karak terafwijkingen. waarbij haar veelvormigheid sterk - an het licht treedt. De techniek van het structuur-analytisch onderzoek naar de aetiologie en symptomatologie wordt bespro ken en enkele opmerkingen worden gemaakt omtrent de toepassing van röntgenologische, neurologische en psychiatrische methoden van onderzoek bij kinder- epilepsieën. Een hoofdstuk is gewijd a^n de actueele problemen der therapie, waarbij niet alleen de velerlei genees methoden maar bok de opvoedende- maatregelen voor het epileptische kind aan de orde komen en gewezen wordt op de groote beteekenis van adequaat onder wijs. Zijn résumé besluit Dr. Ledeboer met een aantal conclusies waarin hij vastlegt wat deze studie ten aanzien van het vraagstuk der epilepsieën heeft ge leerd. Zijn boek, verschenen bij de uitgevers H. D. Tjeenk Willink en Zoon N.V. te Haarlem, zal eerstdaags in den boekhandel verkrijgbaar zijn. Naar wij vernemen heeft het in ■medische vakkringen reeds zeer groote belangstelling gewekt. DE OPVOERING VAN CREMER. In mijn verslag over de opvoering van Cremer zijn eenige regels door elkaar geloopen en is een korte zin uitgevallen, waarom ik hier nog even wil her halen, wat ik over mej. Koorenblik had geschreven. „Mijn compliment ook aan mej. Koorenblik voor de voortreffelijke wijze, waarop zij de zakelijke journa liste typeerde. De donkere stem behoorde geheel bij dit mannelijk vrouwspersoon". J. B. S. HAARLEM'S GEMENGD KOOR. De burgemeester van Haarlem heeft uit het Fonds voor Kunsten en Wetenschappen, f 100 beschikbaar gesteld i;oor de uitvoering van ..Der Messias" o.p Zondag 9 November j.l, te Haarlem, met medewer king der H. O. V., gegeven. AGENDA Heden: WOENSDAG 19 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Cor Ruys' Cabaret: De Malle molen, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Tot ziens Franziska", 2.30, 6.30 en S.45 uur. Frans Hals Theater: „Frau Luna", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Ik was Jack Mortimer", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Valsch geld", 2, 6.30 en 8.45 uur. Mo viae: „De geheimen van het oerwoud" en actu aliteiten van 12 uur af. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling werken Cees Boldingh, 105 uur (Zondag 24). DONDERDAG 20 NOVEMBER. Gem, Concertgebouw: Orgelconcert door Piet Hal- sema, 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags des avonds. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling werken Cees Boldingh, 105 uur (Zondag 24). Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht fcot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg Tel. 11596. C. J. ten HageCramer, Lange Veerstraat 19. Tel. 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1, Tel 11180. Te Heemstede Is geopend: .Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel.* ÏS197. Castella Schoonheidszeep is door zijri heilzaam gehalte aan zuivere olijfoliën zachter voor baby's huid. Bereid door een fabriek, die reeds een halve eeuw geleden de waarde van balsemieke oliën onthulde, en tot de pioniers aller palmolie- zeepen behoort! Vertrouw baby's teere huid slechts toe aan het zach tere, mildere schuim van Castella Schoonheidszeep SCHOONHEIDSZEEP Italiaansch weermachtsbericht Romantiek Britsche aanvallen bij Gondar -afgeslagen Weer luchtaanvallen op Napels en Brindisi. ROME, 19 November. (Stefani). Het Italiaansche weermachtbericht no. 535 luidt als volgt: „De Britsche luchtmacht heeft aanvallen gedaan op' Napels en Brindisi. Er vielen geen slachtsoffers. De aangerichte schade was onbeteekenend. Aan de fronten van Tobroek en Solloem levendige activiteit, van onze artillerie. Tijdens luchtgevechten boven Cyrenaïca schoten onze jagers twee vijande lijke vliegtuigen neer.Een groot Britsch vliegtuig werd door Duitsche jagers gedwongen binnen onze li nies te landen. 16 leden der bemanning werden ge vangen genomen. In den sector van Gondar hernieuwde de vijand zijn hevige aanvallen op enkele van onze stellingen na een luchtbombardement, dat den geheelen dag had geduurd. Na een verbitterd gevecht van man te gen man sloegen onze dappere troepen overal den vijand terug die zware verliezen leed en wapens en gewonden op het slagveld achter liet". Maatregelen voor het hotel- en restaurantbedrijf Versoberingsbeschikking en prijzenbeschikking sGRAVENHAGE 19 November Het A. N. P. meldt: Het kon niet uitblijven, dat ten aanzien van de hótel- en restaurantbedrijven maatregelen ter versobering en na dere prijsregelingen moesten worden getroffen. De huidige toestand maakt het noodzakelijk in te grijpen. In de eerste plaats moet de versobering verder worden doorgevoerd, in de tweede plaats dienen de nu geldende prijsvoorschrlf- ten nader te worden aangevuld, In de Nederlandsche Staatscourant van heden zijn dan ook beschikkingen afgekondigd, waarin die versobei'ings- en prljsvoorschriften zijn vastgesteld. Voorts is in de eerste beschikking bovendien vastgelegd een noodzakelijk geachte scherpe onderscheiding tusschen hotel, logement en pension. VERSOBERINGSBESCHIKKING. Deze beschikking regelt allereerst de hoeveelheden con sumentenbonnen. welke in eetgelegenheden (restaurants, cafetaria's, instellingen voor uitzendingen van diners) ten hoogste mogen worden gevraagd, zulks zoowel iri het alge meen per voor een persoon bestemden maaitijd, n.l. con sumentenbonnen voor een rantsoen vleesch en voor 4'50 rantsoen boter) als voor bepaalde met name genoemde ge rechten. Tevens is voorgeschreven, dat de bonnenWaarde steeds gelijk met de ^prijzen der gerechten bekend moet worden gemaakt. Voorts zijn in deze beschikking opgenomen de bepalin gen, dat voortaan steeds op de daarvoor bestemde uren twee vaste beperkte menu's moeten worden aangehouden, waarvan het eene verkrijgbaar moet zijn zonder afgifte van consumentenbonnen, terwijl deze voor het andere wel gegeven moeten worden. Bovendien is het verplicht ge steld, op een eventueeie dagkaart ook een aantal eenvou dige c.q. bonvrije schotels aan te houden. Op Dinsdag er Vrijdag mogen in eetgelegenheden geen vleesch- oi vleeschwaren worden verstrekt. Ook wild en gevogelte vallen onder dit verbod. Om den omvang der maaltijden te beperken, is niet alleen het aantal consumentenbonnen voor vleesch en boter vastgesteld, dat maximaal mag worden gevraagd, maar is bovendien bepaald, dat de maaltijd ten hoogste mag omvatten: een voorgerecht (of 6 kleine voorgerechten) soep. een gang (vleesch. viseh of wild met toebehoorgn), toespijs of kaas en fruit. In de versoberingsbeschikking is tevens opgenomen een bepaling, welke betrekking heeft op de aanduiding van de ondernemingen. Slechts zoodanige inrichtingen mogen zich voortaan hötel noemen, die aan bepaalde eischen van omvang en welstand voldoen en waar vakkundige leiding en personeel aanwezig is. Wordt in een inrichting,bestemd voor het verstrekken van logies aan die eisch niet vol daan, dan moet deze inrichting een anderen-naam dragen, n.l. dien van logement. Deze naam moet in korten tijd ten onzent het oude burgerrecht herkrijgen. Een nadere eenzetting van het doel van dezen maatregel en var nut dat hij voor het hötel en het logement, belde, zal hebben, is in een afzonderlijk artikel gegeven. Voorts is het voeren van de aanduiding hötel pension verboden, zoowel voor het hötel als voor het pension. Ret verhuren van kamers in een pension voor een korte- ren tijd dan vijf dagen is verboden, behalve voor den duur van weekeinde en tijdens feestdagen en na verkre gen ontheffing wegens gebrek aan plaatsruimte in hótels en logementen, ter plaatse. Overtreding van* de bepalingen van de versoberlngs- beschlkkingen in strafbaar gesteld volgens de bepalingen het economisch-sanctie besluit. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 19 Nov. Ondertrouwd: 19 November: J. B. Kaijser en G. J. Hangjas; T. van Hout en T. C. Deen, B. J. Kamphuis en A. de Witte; N. A. Heijnïs en P Dweelaard, B. van Harten en M. J. Burghout; A. van Beelen en G. E. de Kam, J. H. J. v. d. Veer en C J. v. Looij; W. Ne german en J. Spoor; A. C. Spijkers en W. A. Visser; D. Boevé en M. van Breda, A. J. Windhorst en M. A. Claver; G. Zandstra en J. H. v. Oudenniel, H. Meel- ker en L. Steenstra; T. J. Leis en H. P. Souwer; R. Halstein en M. van Donkelaar; H M. Kruijt en H. J. Botter Gehuwd: 19 November: C. H. Gart en M. Ellemers; M. J. Anema en H. Vorstman; C. J. G. Hermans P. F. van Rumpt; C. J. Nijland en J. E. de Rijcke, A. Post en H. Ederveen; J. C. M. Hoogendoorn en M. C. Dekker; P. R. Bos en C. van de Graaf: M. Geutskens en M. W. de Jónge; C. van Gerven en G. P. Stals; A. P. M. Hamers en A. G. E. J. Dubelaar; W. J. Everaerts en C. H. M. Vandenhoudt; J. G. Benard en A. v. Hen gel; J. van der Weijden en A. C. M, Reijnen; J. Twisk en C G. W- van Duffelen. Bevallen: 16 Nov.: A. TimmermansOpdam, z„ 17 Nov.: C. W. BijsterVooges, z., A. C. van Eerden Wagenaar. z., C. M. Nijghvan Kranenburg, d., 18 Nov.: E. M. WeberDe Baene, d., C. M. Vestervan der Meij, d., A. Negrijnde Bruin, z., G. C. Baltus- Tromp, d. 19 Nov.: G. PoelgeestBrondsema, z., M. van HalmBrand, z., P. BleekerLokhoff, z. Overleden- 17 Nov.: J. de Vries, 74 j„ Groot Heilig land. H. C. Hartman, 51 j., Schagehelstraat. 18 Nov.: H. P. Waasdorp, 62 j., Kaïrtperlaan. S. de JohgCohen, 76 j., Korte Heerenstraat. M. J. van den BergVeek- man, 53 j., Karnperlaan. In de Universiteitsbibliotheek te Amsterdam is de tentoonstelling „Het Weten schappelijke Duitsche Boek" geopend. Wethouder Smit en de vertegenwoordiger van dr. Wiimuer, dr. Futlar, bezichtigen de tentoongestelde werken. (Stapf-Mol) HÖTEL- EN RESTAURANTPRIJZEN BESCHIKKING No. 1. De beteekenis van deze prijzenbeschikking alsmede van de eerste uitvoeringsbeschikking van de hötel- en restau- rantprijzenbeschlkking no. 1 welke eveneens in de Neder- landsche Staatscourant van 19 November wordt afgekon digd. is. dat met ingang van 20 November maximumprij zen zijn vastgesteld voor logies in hótels, enz., alsmede maximumprijzenu voor maaltijden in restaurants. Deze laatstbedoelde prijzen zullen ingaan veertien dagen adien. In de mantelbeschikking zijn voorts de maximumprijzen vastgelegd, waarvoor ondernemers van hotels, logementen, herbergen of pensions slaapkamers met of zonder ontbijt zitkamers, badkamers en baden ter beschikking mogen stellen en daar.bij is bepaald, dat die prijzen niet hooger mogen zijn dan de prijzen, welke op Mei 1940 in hun onderneming golden, vermeerderd met 5 pet. Wanneer een onderneming na den genoemden datum is gevestigd, dan wel nog gevestigd zal'Worden. mogen de prijzen niet hooger zijn dan die, welke op 9 Mei 1940 ir overeenkomstige ondernemingen golden, vermeerderd we derom met 5 pet. Verder zijn" in de mantelbeschikking de prpzen geregeld van de z.g. kleine eetwaren. Daaromtrent is bepaald, dat de ondernemers voor broodjes, croquetten, salades, nage rechten en dergelijke kleine eetwaren gebonden zijn aan êen prijs, die eveneens den datum van 9 Mei 1940 tot uit gangspunt heeft, het peil van dien dag mag voor deze con sumptie ook met 5 pet. worden verhoogd. Over de getroffen maatregelen zal het Rijksbureau voor het Hötel-, Café-, Restaurant- en Perisionbedrljf een bro chure laten verschijnen, waarin de regeling uitvoerig zal worden toegelicht. Reeds thans moge echter voor- nadere inlichtingen worden verwezen naar de officieele publicatie in de dagbladen. Tarieven voor electrischen stroom te Haarlem Een toelichting op de wijziging Nu het heffingspercentage van de omzetbelasting op electrischen stroom te Haarlem is verminderd van 2Va tot 2°/n is zooals wij elders in dit nummer reeds mededeelden een kleine wijziging noodig geworden in de stroomtarieven. Tot een vermindering in de prijzen per K.W.U. komt het niet. Zooals men weet bedragen deze voor enkel tarief 22 cent voor gewone en 24 cent voor muntmeter installaties, voor dubbeltarief 11 Va cent, voor huis- houdtarief 5'/2 cent. In deze prijzen werd de 2Va°A omzetbelasting destijds verdisconteerd. Het verschil nu tusschen den K.W.U.-prijs, verhoogd mét 2V2en dien verhoogd met 2% is zoo miniem, dat dit gerust verwaarloosd kan worden. Daarom blijven de K.W.U.- prïjzen onveranderd. Het staat evenwel anders met de vastrecht-bedragen. Zooals men weet betaalt men bij huishoudtarief f 2.64 per jaar per 10 M2. oppervlakte van het huis. De 2Vz% omzetbelasting hierop werd gevonden, door een maal per jaar. n.l. in December het jaarbedrag te verhoogen met 1/39. Nu de omzetbelasting verlaagd is zal in het vervolg deze verhooging niet meer 1/39 maar 1/49 bedragen. Ook ten aanzien van de meterhuren zal een kleine wjjziging plaats hebben neerkomende op een verlaging van het bedrag, dat in December op de maandelijk- sche meterhuur wordt gelegd. Mr. Dr. J. H. H. Hiilsmann j Na een langdurige ziekte is in het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem "in den ouderdom van 71 jaar overleden Mr. Dr. J. II. H, Hiilsmann* te Aerdenhout. Hij werd 19 Januari 1870 te Breda geboren: na aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam te hebben gestudeerd en aldaar aan de Openbare Handelsschool les gegeven te hebben in het handelsrecht, ging zijn belangstelling vooral uit naar het bankwezen, in 189.8 promoveerde de heer Hülsmann te Amsterdam op proefschrift: „Eenige opmerkingen over Staatsbe moeiing met den effectenhandel". Van 1899 tot 1920 vormde hij met Mr. J. E. Veltman de directie van de N.V. Algemeene Trustmaatschappij; sinds 1901 hij procuratiehouder bij de Wiegmansbank. Tevens verzorgde hij een tijdlang de financieele week-over- zichten voor de „Nieuwe Crt." Inmiddels was hij geïnteresseerd in het krantenbedrijf; hij heeft een werkzaam aandeel gehad in de ontwikkeling van de dagbladen „De Telegraaf" en „De Courant". Nadat hij zich uit dit werkzame leven had teruggetrokken, heeft hij eenige jaren in -het buitenland gereisd, waarna hij zich in Aerdenhout vestigde. De crematie van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Zaterdag 22 November te Weslerveld na aan komst van trein 13.46. Er is een boek verschenen over Frankrijks Tweede Keizerrijk. En dit is er eigenlijk geen bespreking van. maar wel een aanbeveling aan allen, die van historische lectuur houden, om aan die wonderlijke episode eens hun aandacht te wijden. Er is in onze taal eigenlijk te weinig over verschenen en de be langstelling er voor is navenant. Waarom? Denkelijk omdat bij zakelijk-historische beschouwing het Twee de Keizerrijk in beteekenis niet kan wedijveren met het Eerste, omdat het geen blijvonden invloed op Europa had maar na een uiterlijk-brillant bestaan als een kaartenhuis ineenzakte. Waarschijnlijk ook omdat Napoleon III, door zijn feilen tegenstander Victor Hugo met den hoonenden bijnaam „Napoleon le Petit" gesmaad, niet In de schaduw van den ge- nialen Grooten Keizer, die zijn oom was, kon staan. Maar er zijn andere oogpunten waaruit men een historisch tijdvak kan bezien. Het Tweede Keizerrijk vormde immers een belangrijke phase in den ontwik kelingsgang van het Europa van de negentiende eeuw. En dan is er de litteraire kant van de zaak. Als Romantische episode behooreri de voorgeschiede nis, het leven en de val van het Tweede Keizerrijk zeker tot het boeiendste in de wereldgeschiedenis. Iemand die er veel over gelezen heeft kan buitendien getuigen dat er nog meer in schuilt: veel van de geheimzinnigheid, die de geschiedenis van den Groo ten Keizer nog steeds schijnt te omhullen, hangt ook óm die van zijn dynastieken opvolger. Ook deze episode heeft het Wonderlijke, het ondoorgrondelijke van een droomer schijnt iets achter te steken dat men niet verklaren kan. I-Iet is een veel minder heroiëke maar soms een schier even schitterende droom. Al is de schittering hier valsch', al is het glan zend goud hier klatergoud, al wordt dit wonderlijk- boeiende verhaal telkens als het naar hooge toppen schijnt te voeren weer omlaag gesleurdniet naar diepten der vertwijfeling maar naar trieste. laag-bij,- de-grondsche gebeurtenissen, vaak naar vlakheid en leegte. Want oppervlakkigheid en schijn kenmerkten de zwakten van het Tweede Keizerrijk. Toch blijft de bekoring van een geheimzinnige romantiek In zijn historie overheerschen De persoon des keizers is zelf altijd min of meer raadselachtig gebleven. Hij was een zonderlinge man, in niets gelijkend op de krachtige, energie uitstra lende persoonlijkheid van Napoleon I. Zijn biografen hebben hem beschreven als een k'.eine, stille man die, met half gesloten oogen, eindeloos sigaretten placht te rooken, 'zich nooit opwond of boos maakte, jegens vrijwel iedereen vriendelijk en hoffelijk was in zijn daden vol achterdocht zelfs jegens zijn naaste medewerkers bleek te zijn. Hij was vol strekt geen geboren soldaat, geen veldheer, zooals zijn historie wel bewezen heeft. Het slagveld vervul de hem met afschuw. Niettemin is gedurende zijn keizerschap Frankrijk gedurende lange jaren de machtigste mogendheid van Europa geweest en be leefde het een tijdperk van groote welvaart, begeleid door ontzaglijk weelde-vertoon in Parijs. In het bui tenland noemde hem de sphinx van de Seine. Wonder lijker wijze duurde zijn macht langer dan die van den Grpoten Keizer; nadat hij in 1848 president van de Tweede Republiek geworden was veroverde hij die in den meest absoluten vorm door den staatsgreep van 1 December 1851, waarbij hij zijn eed schond, werd op 4 November van het volgende jaar Keizer en zou dat blijven tóf de capitulatie van Mac-Mahon's leger na den slag bij Sedan. Die beteekende zijn gevangen neming door de overwinnende Duitschers en tevens de val' van zijn dynastie Er is veel in Napoleon Ill's levensloop dat verwon dert en moeilijk verklaarbaar blijft. Niet het minst In de vóórgeschiedenis van zijn glorie. Hij deed mis lukte pogingen, tijdens de regeering van koning Louis Philippe, om Frankrijk binnen te dringen en een staatsgreep te ondernemen. Zij mislukten belde: de eerste te Straatsburg, de tweede te Boulogne, in haar eerste stadium en het was beide malen nogal lach wekkend. Na de eerste poging werd hij gepardon neerd, na de tweede moest hij terecht staan voor de Chambre des Pairs,werd veroordeeld, zat zes jaar gevangen in het kasteel te Ham in Noord-Frankrijk en ontsnapte toen. vermomd als metselaar Daarna verbleef hij weer langen tijd in het buitenland eer zijn kans kwam bij de revolutie van 1848. Toen hij tot député gekozen was maakte zijn optreden in de Na tionale Vergadering volstrekt geen indruk. Hij bleek een zeer slecht spreker, maar dat droeg er juist toe bij om het. wantrouwen, dat men jegens zijn moge lijke aspiraties koesterde, te doen verdwijnen. Hij maakte daarvan gebruik en wist zich tot president te doen kiezen omdat men hem niet gevaarlijk vond. Het merkwaardige van den man was ongetwijfeld, bij zijn vaste voornemen om de dynastie der Bona- partes te herstellen, zijn onwrikbare overtuiging dat hii daarin slagen zou. Een minder mysterieuse persoonlijkheid in de histo rie van het Tweede Keizerrijk is de schoone Spaan- sche gravin Eugénie de Montijo, die Napoleon huwde en daarmee tot Keizerin verhief. In de latere jaren, toen de Keizer door ziekte verzwakt was. poogde zij een leidende politieke rol te spelen waartoe haar de gaven en het inzicht ontbraken. Haar pogingen kon den de door vele politieke en militaire avonturen ondermijnde structuur van het Tweede Keizerrijk niet meer redden Maar zij werd een in velerlei op zicht tragische figuur. Na deè Keizers dood in bal lingschap (1873) verloor zij haar eenigen zoon, die sneuvelde in Afrika op 23-jarigen leeftijd en sleepte een lang leven in eenzaamheid voort tot, zij, een halve eeuw na den val van het Keizbrrijk, eindelijk op 94- jarigen leeftijd in Spanje stierf. Oncfer de titels Het Keizerlijk Feest, Napoleon en Eugénie vertelt mej. dra. G. Brugmans de voorge schiedenis. het bestaan en den ondergang van het Second Empire in 230 pagina's, dus in beknopten vorm. die mede oofzaak moet zijn dat aan de his torische feiten meer aandacht is besteed dan aan de sfeer en de romantiek van dit vreemde maar boeiende tijdvak in Frankrijks historie.' In dat laatste opzicht schiet het boek tekort: het is evenwel goed. en kun dig geschreven en za! velen er allicht toe aansporen meer over het onderwerp te gaan lezen. Met een aantal reproducties naar schilderijen en^ foto's is het levejidig geïllustreerd. Historie en Memoiren: „Het Keizerlijk Feest", Napoleon en Eugénie; door Dra. G. Brugmans. Am sterdam. J. M. Meulenhoff. Het onderhoud van wegen in de provincie Noord-Holland "Als uitkeering uit het aandeel van de provincie Noordholland in de opbrengst van de motorrijtuigen en rijwielbelasting over het jaar 1940 zijn aan de on derhoudsplichtigen van de op de Provinciale Wegen- lijst 1940 voorkomende wegen en daarip gelegen brug gen de volgende bedragen toegewezen: Beverwijk f 6.285,55. Bloemendaal f 27.340,84. Haarlem f 16.959.72, Heemstede f 5.543,83, Zandvoort f 11.162,76, Erven vari der Vliet f 1821,98. IJMUIDEN Opgeval door de duisternis Maandagavond is de 30-jarige B. uit Haarlem ten-, gevolge van de duisternis met zijn transportrijwiel in een sloot langs den Hagelingerweg gereden. Door den val kreeg de man een bloedende wond boven het rechteroog. Na door dr. Mak te zijn verbonden werd B. per taxi naar zijn woning vervoerd. HEEMSTEDE HEISTELLING OMGEVALLEN. Dinsdagmiddag was personeel van de P. T. T. bezig In de Kerklaan een spoelingsput te laten zakken in een daarvoor gegraven kuil, waarvoor een heistelling gebruikt werd. Bij dit werk brak een dor palen, waardoor de stel ling omviel. Een 8-Jarlge Jongen, die in do nabijheid stond, werd vrij ernstig getroffen. HIJ werd op advies van een dokter per ziekenauto naar de Mariastlchtlng te Haarlem overgebracht BLOEMENDAAL A. IJzerman 75 jaar Zaterdag 6 December a.s. hoopt een bekend Ingezetene van Bloemendaal zijn 75sten verjaardag te vieren, n.l. het oud-school.ioofd A. IJzerman, Brederodcisan 79. Hij werd te Leerdam geboren: hij bezocht eerst de H. B. S. te Rot terdam e» later die te Amsterdam. Zijn opleiding voor ïï?rZÏZeL,kr,elg ihlj aan d,e 1UJksnormaallessen te Kat wijk. Na het behalen van de acte was hij aan verschil lende scholen te Amsterdam werkzaam. Op 1 Mel 1891 werd hij benoemd tot hobfd der openbare lagere school te Dlemen en op i Ocfóber 1896 tot hoofd der school to Bloemendaal (toen een schooi met nog geen vijftig kin deren], in 1904 volgde zijn benoeming tot hoofd der Mulo- school aan den Vijverweg. Bij zijn 25-Jarig jubileum ais schoolhoofd te Bloemendaal cn bij zijn 40-jarlg Jubilcnm als onderwijzer bleek den heer IJzerman op ondubbel zinnige wijze hoezeer hij door autoriteiten, ouders en lecra llngen werd gewaardeerd. En dat zal stellig Zaterdag ft December wederom blijken.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5