Haarlem's Dagblad Bon no. 45 Sovjet luchtbases in het gebied van Zwarte Zee en Midden-Don gebombardeerd. 59e JAARGANG No. 17924 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groot» Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 21 NOVEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, loss» nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» 2.—. elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, eike regel meel 0.17y2. Groentjes zie rubriek- voor de komende week. 'sGRAVENHAGE, 21 November. Voor de week van 23 tot 29 November zijn de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk, en aardappelen verkrijgbaar op de bonnen nummer 45 van de daarvoor bestemde kaarten. Tachtig gezinnen ernstig gedupeerd Door geknoei met broodbonnen Bakker wierp de heele kaarten In den oven BUSSUM, 20 November. Het A.N.P. meldt: „Welke groote gevaren er verbonden zijn aan het koopen van brood zonder bon is wel duidelijk aan het licht gekomen te Bussum, waar tachtig arbeiders gezinnen de dupe zijn geworden van een bakkerspa troon en zijn broodslijter. De slijter was reeds gerui- men tijd erg royaal met het geven van brood aan zijn klanten, met het gevolg, dat een achterstand kwam in de bonnenaflevering aan zijn baas. De ach terstand werd geleidelijk grooter, zoodat de bakker steeds minder meel kreeg toegewezen. Daar de slijter echter, om niet vast te loopen, toch bonnen moest hebben, ging hij er toe over bij vele zijner klanten de bonnen een week vooruit te vragen. Doch ook dit hielp niet, Hij bleef achter, daar hij brood zonder bon bleef leveren of meer brood afgaf dan waarop de bon recht gaf. Natuurlijk moest dit mis loopen. Daar de achterstand steeds grooter werd en de toewijzingen dus kleiner, was de slijter ten einde raad en verzon hij iets anders. Hij wist met mooie praatjes bij vele klanten in het bezit te komen van de geheele brood kaart en dit geschiedde vooral als de vrouw des huizes niet thuis was. De bonnen lagen dan niet klaar 9f de bonnen waren er niet meer als de broodslijter kwam waarop deze tegen de huisgenooten zeide: „Geef de broodkaart maar mee, dan zal ik het wel regelen". Dat regelen ls echter fout uitgekomen. Van tachtig gezinnen, arbeidersgezinnen en gezinnen uit het woonwagenkamp, wist de slijter aan de brood kaarten te komen, welke hij afgaf aan zijn patroon Het was echter te laat. Gisteren kwam de bakkerspatroon voor het feit te staan dat reeds lang gevreesd werd. Hij had geen brood en geen meel meer. De broodslijter werd ont slagen als de schuldige. Doch hiermede was de zaak lang niet opgelost. De klanten wachtten gisteren ver geefs op hun bakker, die maar niet kwam opdagen. De een na den ander begaf zich naar den winkel om brood, doch de bakker kon dit niet leveren. Steeds meer klanten kwamen om brood en het werd een stormloop op den winkel, welke al spoedig veranderde In een stormloop naar het politiebureau, waar de gedupeerde gezinnen aangifte deden. Want, naar spoedig bleek, waren ook de geheele broodkaarten van de gezinnen verdwenen, althans de bakker bleek niet in staat deze terug te geven. De politie stelde een onderzoek in en nu kwam aan het licht, dat de pa troon, bevreesd voor het polltie-onderzoek en om het onderzoek onmogelijk te maken de tachtig broodkaar ten van zijn klanten in den brandenden oven had geworpen De slijter en zijn patroon werden in arrest gesteld, doch intusschen zijn de tachtig gezinnen ern stig gedupeerd. Reeds gisteren moesten kinderen zon der brood naar bed en arbeiders zonder brood naar hun werkkring. Intusschen heeft de plaatselijke distributïedienst tich tot de betrokken instanties in Den Haag gewend met de vraag of nieuwe broodkaarten mochten wor den uitgereikt. Het antwoord luidde ontkennend. Zelfs zal onderzocht worden In hoeverre de gedu peerden strafbaar zijn, daar zij hun broodkaarten niet hadden mogen afgeven. Op slordigheid bij het be- heeren der distributiebescheiden staat sinds kort ook straf. Dit ls wel een ernstige waarschuwing voor an deren". De bekende Thornsche molen onder de gemeente Beek bij Ubbergen, de laatste koker-korenmolen in Nederland is thans geheel gerestaureerd. (Pax-Holland-De Haan-m) Burgemeester van Haaksbergen ontslagen 's-GRAVENHAGE, 20 November. De Staatscou rant bevat een besluit van den commissaris-generaal Voor bestuur en justitie van 15 November 1941, waar bij aan jhr. H. J. W. J. von Heyden onmiddellijk in gaand ontslag is verleend als burgemeester der ge meente Haaksbergen. Spoorwegongeval bij Zaltbommel 's-HERTOGENBOSCH, 20 November. Hedennacht omstreeks een uur heeft te Zaltbommel een ongeval plaats gehad met een goederentrein, die kwam uit de richting Utrecht. Toen de trein de spoorbrug bij Bommel gepasseerd was, begonnen de wagons te slin geren. Drie daarvan geraakten naast de rails, doch bleven overeind staan. Een vierde wagon, geladen met bussen, sloeg om en de inhoud stortte over den spoordijk. Inmiddels had de bestuurder den trein tot stil stand gebracht, zoodat verdere ongelukken voorko men werden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het treinverkeer moest alleen worden stilge legd. Onmiddellijk werden de spoorwegautoriteiten ge waarschuwd en uit den Bosch arriveerde zeer spoe dig een hulptrein. Bij het verzenden van dit bericht was het verkeer naar Den Bosch weer hersteld (A.N.P.) VERDUISTEREN Van 17.40 tot 9.12 Maan 21 Nov. onder 20.30, 22 Nov, op 12.35 De Persoonsbewijzen der Haarlemmers 108.000 van de 110.000 gereed Het zeer omvangrijke werk voor 110.000 Haarlem mers boven de 15 jaar een Persoonsbewijs te maken, ls nu bijna voltooid. De ambtenaren van de bureaux voor Bevolking en Burgerlijken Stand zijn alleen nog bezig eenige restanten af te werken. Bij elkaar niet meer dan 2000, want 108.000 Haarlemmers zijn al in het bezit van hun document. Voor de verdere afwerking ls nog ruim een maand tijd, want 1 Januari moet immers alles klaar zijn. Elkè week worden aan twee groepen personen die aan de eerste oproeping geen gevolg konden geven, nieuwe oproepingskaarten gezonden om alsnog aan hun ver plichting te voldoen. Daarvoor zijn elke week twee dagen gereserveerd. Ook wordt door de ambtenaren geregeld voortgegaan met het thuis bezoeken van de invaliden. Evenzoo worden de ziekenhuizen en in richtingen afgewerkt. De gevangenen behoeven ook niet zelf te komen, zij krijgen in hun tijdelijk verblijf bezoek van den ambtenaar die alle benoodigdheden medebrengt om het persoonsbewijs ter plaatse te vervaardigen. Dat komt dus allemaal op tijd in orde. Dat is ook aan te nemen van de menschen (het zijn er misschien 50) die er nog niet In geslaagd waren foto's te laten maken die aan de eischen voldoen. Moeilijker gaat het foto's te maken van ernstige zieken. In speciale gevallen kan door een gemeente aan den Secretaris- Generaal in Den Haag toestemming gevraagd worden om voor zulke menschen een persoonsbewijs te ma ken zonder foto. Moeilijkheden leveren ook op de menschen die ver trokken zijn zonder e n nieuw adres op te ge ven. Af en toe komen die vermiste schapen zich even wel zelf aanmelden op het bureau van de Bevolking, want nu 1 Januari in het zicht komt gaan zij zich veelal ongerust maken dat hun Persoonsbewijs nog niet in orde is. Eigenaardig is het evenwel dat er te Haarlem, trouwens in andere gemeenten zal zich hetzelfde verschijnsel wel voordoen, 400 a 500 menschen zijn, die blijkbaar geen prijsstelten op het bezit van een Persoonsbewijs. Zij hebben twee oproepingenj thuis gekregen om te komen, maar hebben daarop in het geheel niet gereageerd. Komen die onwilligen nog uit zich zelf voor 1 Januari naar het Bevolkingsbureau dan krijgen zij nog het Persoonsbewijs voor een gulden. Na 1 Januari moeten zij zonder pardon het dubbele betalen. Bo vendien loopen zij dan kans een bekeuring te> krijgen omdat zij geen Persoonsbewijs hebben. Na 1 Januari is het niet bezitten van een Persoonsbewijs namelijk strafbaar. De Provinciale Begrooting voor 1942 Nog onzekerheid over eenige rijksuit- keeringen. Storting in het Fonds voor ontginningswerken teruggebracht op 100.000.—. Het Prov. Electr. Bedrijf belast met een rente-tegoed van 600.000.—. Bij de aanbieding van de begrooting voor 1942 voor de provincie Noord Holland merkt de Commis saris voor de Provincie op, dat het opmaken der begrooting in de allereerste plaats moeilijkheden ondervond doordat de voornaamste bron van in komsten, n.l. het bedrag der Rijksuitkeering nog onbekend is. Het schijnt intusschen redelijk deze uitkeering te ramen op tenminste het bedrag der Rijksuitkeering over 1941, hetwelk een raming beteekend van 2.430.000, Nog minder zekei-heid bestaat omtrent hetgeen geraamd kan worden in de plaats van de opbrengst der thans vervallen opcenten op de vermogensbelas ting. Daar er echter grond is om aan te nemen, dat ook deze bron van inkomsten door een Rijksuit keering zal worden vervangen wordt hier de ra ming van het vorig jaar gevolgd en gesteld op 450.000..De opbrengst der opcenten op de grond belasting' wordt geraamd op 1.116.000,(v. j. 1.107.000,—). Het batig saldo van den gewonen dienst 1939 be draagt, voorzoover daarover niet reeds beschikt is, 1.275.638,19V2. f 261.342,daarvan dient naar den dienst 1941 te worden overgebracht tot gedeel telijke dekking van het tekort, dat op dien dienst ontstaat als gevolg van de regeling die in de ver ordening no. 30/1941 vervat is. Het restant, ƒ1.014.296,19 V2, dat aan den dienst 1942 ten goede komt, is belangrijk lager dan het batig saldo dat aan den dienst 1941 ten goede kwam. Het verschil bedraagt niet minder dan 637.056,96y2. Hieruit volgt, dat de gebruikelijke storting in het we genfonds, die reeds in '41 achterwege blijven moest wederom moet achterwege blijven, en dat ten laste van de gewone middelen van 1942 niet de ruime uitkeeringen ten behoeve van de werkloosheidsbe strijding kunnen geschieden, die op de begrooting voor 1941 nog konden plaatsvinden. Kan op den post „Werkverruiming" nog het gebruikelijke be drag van 200.000,worden uitgetrokken, op den post „Storting in het Fonds van ontginningswerken" kan thans in plaats van 500.000,- slechts 100.000,- worden geraamd. Een rente-vordering van f 600.000,ten laste van het Prov. Electr. Bedrijf. Een en ander is overigens slechts mogelijk door dat onder volgnummer 65 een nieuwe ontvangst- post kan worden opgenomen ten bedrage van 150.000,Deze mogelijkheid steunt op den vol genden grond. Het provinciaal electriciteitsbedrijf heeft in de jaren 1922 tot en met 1927 in verband met haar toenmalige minder gunstige exploitatie uitkomsten voorschotten ontvangen tot een totaal van 1.440.000,die in de jaren 1929 tot en met 1935 geheel zijn terugbetaald, doch waarover nim mer eenige rente is gerekend. Uit dezen hoofde kan van het provinciaal electriciteitsbedrijf wegens rente een bedrag van f 600.000,worden gevorderd. Wordt de betaling van het bedrag over 4 jaren ver deeld, dan komt aan den dienst 1942 150.000, ten goede als „eerste termijn van het in 4 jaren „door het electriciteitsbedrijf terug te betalen be- „drag van 600.000,wegens rente van in de ja- „ren 1922 tot en met 1927 genoten voorschotten". Voor onvoorziene uitgaven blijft dan tenslotte een bedrag van 472.239,67y2 beschikbaar. Heffingen en leeningen. Ter bestrijding van de uitgaven der« Provincie heeft de Commisaris der Provincie besloten, voor 1942 te heffen 18 opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde eigendommen en 18 op centen op de ongebouwde eigendommen. Voorts is besloten tot het aangaan van de volgende geldlee- ningen: a. f 84.000,wegens bijdrage voor den bouw van een sluis te IJmuiden met bijkomende werken en verbeteringen van het Noordzeekanaal: b. 2.385,000,wegens kosten van uitbreiding ten behoeve van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf; c. 120.000,wegens kosten van uitbreidingswer ken ten behoeve van het Provinciaal Waterleiding bedrijf;^ 15.000,— wegens uitkeering aan de Provinciale Ziekenhuizen voor onvoorziene werken van buitenigewonen aard. De rentevoet van deze vier leeningen is bepaald op 4]/2% en de looptijden voor de eerste drie leeningen op 40 jaar en voor de vierde op 10 jaar. Slachtoffers van de duisternis Donderdagmorgen te 7 uur is de 66-jarige land bouwer J. P. van Putten wonende in de Eerste Bal semienstraat te Rotterdam ten gevolge van de duis ternis in het water van de Dokhaven aldaar geloopen. Men haalde hem in bewusteloozen toestand op. Zuur stofbehandeling mocht niet baten. Hij is in zorgwek- kenden toestand naar het Zuiderziekenhuis overge bracht. Woensdagavond is te Klazienaveeen de 18-jarige mej. K. Rotmans vlak bij de ouderlijke woning door de duisternis misleid in het Ovingkanaal te water geraakt en verdronken. Woensdagavond reed de 25-jarige H. Dekker uit Haerst, gemeente Zwollerkerspel, ten gevolge van de duisternis, ter hoogte van het plankenloodsje, in het Lichtmiskanaal. Toen hij op het droge was gehaald, blektm de levensgeesten reeds te zijn geweken, Welke bonnen zijn thans geldig? 10 t.n November: Brood of gebak 44-4 Brood -1 rants. 44 Brood Va rants. 44 Vleesch V» rants. Vleesoh of 44 VI.waren 1 rants. vleeschwaren 44 Melk 1 3/4 L. Melk 44A Reserve 13/4 K.G. Aardappelen 44B Reserve K.G. Aardappelen Nov. t. m. 29 November. 136 Algemeen 1 K.G. Suiker le periode Cacao 50 gram Cacao 137 250 gr. Koffiesurrogaat 138 500 gr. Jam 139-142 Algemeen 1 rants. Bloem brood of gebak D en E Havermout 250 gr. Rijst 143 Algemeen 250 gr. Havermout 144 250 gr. Gort 149 100 gr. Vermicelli of maïzena 145-148 Algemeen 100 gr. Kaas Aftreden der Ministers Weiter en Steenberghe. Hun opvolgers. Het A.N.P. meldt het volgende: „Naar men uit Londen meldt zijn om niet nader genoemde redenen twee leden van het kabinet der geëmigreerde Nederlandsche regeering op 14 October op eigen verzoek afgetreden, namelijk de minister van Koloniën, de heer Ch. J. I. M. Weiter en de minister van Handel, Bedrijven en Scheepvaart, mr. M. P. L. Steenberghe. De heer Steenberghe was ook minister van Landbouw en Visscherij ad interim en minister van Financiën ad interim. Tot minister van Koloniën is benoemd dr. H J. van Mook, directeur van het departement van Economi sche Zaken te Batavia. Tot minister van Handel, Be drijven en Scheepvaart is benoemd de heer PA. Kerstens, lid van den Volksraad in Nederlandsch- Indië. Dr. H J. van Mook bekleedt sinds medio 1937 de functie van directeur van het departement van Eco nomische Zaken te Batavia. De heer P. A. Kerstens is reeds jaren lang leider der Indische Katholieke Partij. Hij vermocht in die functie niet altijd de een heid in die partij te bewaren. Reeds eenmaal kwam het tot een breuk in deze partij, voornamelijk als gevolg van zijn gebrek aan tact en soepelheid. De heer Piet Kerstens kan niet anders beschouwd wor den dan als een politieke figuur". Het autobusongeluk bij Ouderkerk Omwonenden konden weinig hulp meer bieden OUDERKERK AAN DEN IJSEL, 20 Nov. Naar aanleiding van het ontzettend autobusongeluk, dat aan vijftien passagiers onder wie verscheidene kinderen het leven heeft gekost, verneemt het A.N.P. nog het volgende: Omstreeks acht uur had de bus te Ouderkerk a. d. IJsel passagiers ingenomen voor de richting Gouda. In de buurtschap de Nesse maakt de rivierdijk een flauwe bocht die, doordat het erg donker was, ver moedelijk aan de aandacht van den chauffeur is ont snapt. In deze flauwe bocht is de bus waarin zich vijfentwintig passagiers bevonden (er waren dertig zitplaatsen) in de rivier gereden. Hoewel het water ter plaatse niet diep is, waren tengevolge van het getij de gevolgen ontzettend. De onmiddellijk te hulp gesnelde omwonenden hebben weinig huip kunnen bieden. Het ongeluk had in zoo korten tijd zijn beslag gekregen, dat het reddings werk, dat ten zeerste werd belemmerd door de duis ternis, weinig vrucht opleverde. Tien passagiers ge lukte het aan de ramp te ontkomen. Zij hebben zich zonder hulp uit de bus weten te bevrijden en zijn door de omwonenden verder geholpen. Niet alleen door zijn omvang is dit ongeluk zeer ernstig, er doet zich hierbij de tragische omstandig heid voor, dat van de vier kinderen van den predikant der Ned. Hervormde Kerk ds. Woelderink drie jon gens zijn verdronken. Het dochtertje werd gered. De verslagenheid in den geheelen omtrek is groot. De bus is nog niet geborgen. Distributiedienst Haarlem Distributie schoenenbonnen Zooals bekend bestaat gedurende de eerste tien dagen van de maand gelegenheid tot het indienen van aanvragen voor schoenenbons. Na deze tien dagen kan pas met de sorteering, de beoordeeling en de uitreiking worden begonnen. Het doet dan ook vreemd aan, als reeds eenige dagen na de in diening der formulieren klachten over het niet ont vangen der bonnen binnenkomen, daar bijna de ge heele maand noodig is om de 25000 aanvragen te verwerken. Het eenige wat men met deze cor respondentie bereikt, is onnoodig oponthoud. Hoe wel niemand beter dan de distributiedienst met de urgentie van schoeisel bekend is, wordt het publiek toch in zijn eigen belang aangeraden niet onnoodig over eventueele schoenenbonnen te correspondee- ren en niet ongeduldig te worden. Gedurende de ge heele maand kan men zijn bonnetje nog verwachten en heeft men op den laatste van de maand den bon niet in huis dan kan men aannemen, dat de aan vraag is afgewezen. Nadrukkelijk wordt er op ge wezen, dat er gelet op het beschikbare aantal bonnen onmogelijk aan alle op zichzelf gerecht vaardigde wenschen kan worden voldaan. Getracht wordt, hen die nimmer een bon ontvingen en schoenen noodig hebben eerst te helpen; daarna degene die een geneeskundige verklaring overleg gen en vervolgens de allernoodzakelijkste gevallen. Moe en verslagen begeven de bolsjewistische krijgsgevangenen zich door het met een dikke sneeuwvacht bedekte Sovjet-gebied naar de voor hen ingerichte kampen in het Westen. .(Atlantic-Holland). DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Ook Moskou bestookt. Britsche strijdkrachten in Noord-Afrika teruggeworpen. HOOFDKWARTIER.VAN DEN FüHRER, 20 No vember. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „De aanvallen aan het Oostelijke front blijven zich met succes ontwikkelen. De luchtmacht heeft bolsjewistische luchtbases aan de Noordoostkust van de Zwarte Zee en in het gebied van den Mid dendon gebombardeerd, Formaties gevechtsvlie- gers hebben aanvallen gedaan op treintransporten en spoorwegen in den centralen sector en ten Oosten van de Woltsjof. Moskou is overdag door sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen bestookt met brand- en brisantbommen. Bij Leningrad hebben twee groepen jachtvlie- gers bij een moedigen aanval op een groote forma tie transportvliegtuigen acht vijandelijke toestel len neergeschoten. In den strijd tegen Engeland is bij de Farör een koopvaardijschip van middelbare grootte door bommen beschadigd. Andere luchtaanvallen waren gericht op militaire installaties aan de Zuidwest kust van Engeland. Vliegtuigen hebben opnieuw mijnen gelegd voor Britsche havens. Aan de Vlaam- sche kust hebben in convooidienst varende pa trouillevaartuigen een aanval van Britsche motor- torpedobooten met succes afgeweerd zonder ver liezen te lijden. Een vijandelijke motortorpedoboot werd in brand geschoten: zij kan verloren geacht worden. In Noord-Afrika zijn de Britsche strijdkrachten, waarvan sedert dagen gemeld was, dat zij ten Zuiden en Zuidwesten van Sidi Omar gereed wer den gehouden op 18 November overgegaan tot een aanval in de richting van Tobroek. Door onmid dellijke tegenaanvallen van Duitsch-Italiaansche afdeelingen werden de sterke Britsche strijdkrach ten, die ten Westen van Sidi Omar in den strijd werden geworpen, met zware verliezen terugge worpen. Talrijke vijandelijke pantserwagens werr den vernield". Reorganisatie van Fransch bestuur in Afrika. Opperbevel voor Fransch Noord-Afrika en Fransch West-Afrika ingesteld. Functie van algemeen gedelegeerde der Fransche regeering opgeheven. Weygand met pensioen. Het D.N.B. meldt uit Vlchy: Naar Donderdag om 8 uur des avonds officieel is medegedeeld is de al gemeen gedelegeerde der Fransche regeering in Afri ka, generaal Weygand, met pensioen gegaan. Een andere officieele mededeeling zegt dat de func tie van algemeen gedelegeerde der Fransche regee ring in Afrika wordt opgehven en vervangen wordt door een permanent secretariaat-generaal dat direct staat onder den vice-president en gevestigd is in Al giers. De voormalige medewerker van generaal Wey gand, vice-admiraal Fenard, wordt tot secretaris-ge neraal benoemd. Door een decreet, dat heden in de Staatscourant verschijnt, wordt in Fransch-Afrika een opperbevel voor Noord-Afrika ingesteld, waarmede generaal Juin, die tot nu toe het opperbevel heeft gevoerd over de landstrijdkrachten in Marokko, wordt belast. Ook wordt een opperbevel voor Fransch West-Afrika Ingesteld dat zal worden opgedragen aan generaal Barraud, die tot nu toe opperbevelhebber is geweest van de landstrijdkrachten in Fransch West-Afrika Het decreet over de afschaffing van den post van algemeen gedelegeerde der .regeering in Fransch- Afrika wordt door een rapport van het staatshoofd maarschalk Pétain ingeleid Bij de instelling van dezen post op 6 September 1940, zoo luidt het rapport was het de bedoeling om door een actieve coördinatie de veiligheid te garan deeren van de gebieden die het meest rechtstreeks bedreigd werden, te weten Marokko, Tunis en Sene gal. Voorts het economische stelsel van de verschil lende bezittingen te verbeteren, ten einde op die wijze de bevolking, zoowel kolonisten als Inlanders, tegen de uitwerking van de blokkade te beschermen, als mede om de veranderingen en aanpassingen in te voeren die in den geest der nationale revolutie noo dig waren en tenslotte om de sterk verminderde mi litaire strijdkrachten met het oog op de veiligheid van alle bezittingen te verdeelen. De missie, welke ge neraal Weygand als algemeen gedelegeerde der re- geering in Fransch-Afrika sinds meer dan een jaar heeft vervuld, heeft thans voldoende resultaten op geleverd, zoodat de uitzonderingspositie van den alge meen gedelegeerde kan worden afgeschaft en dit zonder nadeel voor de reeds bestaande politieke en bestuursorganisaties Nu deze taak vervuld is, zou deze positie het gevaar met zich meebrengen dat zij in de toekomst eenerzijds het initiatief der autoritei ten van de verschillende bezittingen zou belemmeren en anderzijds de betrekkingen van deze autoriteiten met het centrale bestuur zou bemoeilijken Het officieele communiqué over de oprichting van twee nieuwe oppercommando's in Fransch Noord- Afrika en Fransch West-Afrika luidt als volgt: Door een decreet, dat Vrijdag in de Staatscourant zal verschijnen wordt de functie van opperbevelheb ber in Noord-Afrika, alsmede de functie van opper bevelhebber in West-Afrika in het leven ge roepen. Het gezag van den opperbevelhebber strekt zich uit tot de land- en luchtstrijdkrachten en tot de zeestrijdkrachten die voor de verdediging van de kusten van hun gebied kunnen worden gebruikt of gedeeltelijk hiervoor kunnen worden gebruikt, als mede tot het gebruik van deze strijdkrachten voor militaire operaties met het doel de veiligheid van deze gebieden te waarborgen. Generaal Juin, die bevorderd wordt tot legercorps- generaal, wordt tot opperbevelhebber van Noord- Afrika benoemd. Generaal Barraud wordt tot opper bevelhebber van West-Afrika benoemd. VICHY, 20 November. (D.N.B.) Het officieele communiqué over de pensionneering van generaal Weygand en over de afschaffing van de functie van algemeen gedelegeerde in Afrika luidt als volgt- Generaal Weygand wordt gepensionneed. Een wet, waarbij de functie van algemeen gedelegeerde der regeering in Fransch-Afrika wordt afgeschaft, zal Vrijdag (heden) in de.Staatscourant worden gepubli ceerd. Het gouvernement-generaal van Algerije komt te ressorteeren onder den medewerker van generaal Weygand, gouverneur-generaal Chatel. De functie van algemeen gedelegeerde wordt vervangen door een permanent secretariaat-generaal, dat onmiddellijk ressorteert onder het bureau van den vice-president en gevestigd zal zijn te Algiers. Een andere medewer ker van generaal Weygand, namelijk vice-admiraal Fenard, wordt benoemd tot algemeen secretaris Het hoofd van den Franschen staat, maarschalk Pétain, heeft generaal Weygand, voor dat deze 'zich in het particuliere leven terugtrok, bedankt voor de eminente diensten, die hij het leger en het vaderland tijdens zijn lange carrière heeft bewezen. De Fransche regeering publiceert een door maar schalk Pétain onderteekenden dagorder aan de na tie, waarin Weygand's verdiensten worden geroemd en de voornaamste daden uit zijn militaire loop baan in de herinnering worden teruggeroepen ..Als roemvol officier", zoo luidt de dagorder, „heeft ge neraal Weygand Frankrijk 56 jaar gediend. In de tij den van succes en in de uren der beproeving heeft, hij karaktereigenschappen en bekwaamheden aan den dag gelegd die de grootste voorbeelden der Fransche militaire traditie waardig zijn". In een dagorder tot het Fransche leger in Afrika zegt Weygand: „Officieren, onderofficieren en soldaten der bewa pende strijdkrachten van Fransch Afrika. Het was de laatste trots en de laatste vreugde van mijn mi litair leven aan uw hoofd te zijn gesteld. Op het oogenblik dat ik u verlaat richt ik tot u mijn af-, scbeidsgroet. Blijft evenals voorbeen uw heerlijke tra- De strijd aan het Oostelijk front. Duifsche successen in den centralen en den noorde lijken sector. Het D.N.B. meldt: In den centralen sector van het Oostelijk front hebben de troepen van een Dultsche divisie op 19 November na hevige gevechten een plaats ingenomen. Bij de zuivering van deze plaats werden 500 gevangenen gemaakt en vier pantserwa gens, negen stukken geschut, veertig mitrailleurs en zeventig vlammenwerpers buit gemaakt. Op. een andere plaats drongen Duitsche infanteris ten op denzelfden dag in een krachtig versterkte stel ling der bolsjewisten binnen en rolden deze van den kant af op. Hierbij werden talrijke betonnen en hou ten kazematten veroverd. Alle pogingen der bolsje wisten om door het in den strijd werpen van nieuw opgestelde en versch aangevoerde formaties den ver deren opmarsch der Duitsche troepen tot staan te brengen, mislukten. Voor het gevechtsgebled van een pantserdivisie uit Pommeren aan het Noordelijke front bleven na he vige gevechten, welke drie dagen hadden geduurd, nl. van 16 tot 19 November 22 bolsjewistische pant serwagens staan Bij een gevecht van pantserwagen tegen pantserwagen verloren de bolsjewisten ln den centralen sector van het front op 19 November bi] gevechten om een belangrijken straatweg nog 25 pantserwagens. De Duitsche luchtmacht heeft overdag en 's nachts de ravitailleeringslinies achter de bolsjewistische stel lingen gebombardeerd. Woensdag werden in het cen trale deel van het front twee geladen transporttrei nen door voltrefefrs vernield en drie andere treinen zwaar beschadigd. Bij deze luchtaanvallen leden de bolsjewistische troepen zware verliezen. Van militaire zijde verneemt het D.N.B dat aan het Noord-Karelische front op 19 November een Sovjet bataljon door Duitsche en Finsche troepen ls Inge sloten en vernietigd. Het gevangental en de omvang van de buit zijn nog niet bekend. In den nacht van Wo.ensdag op Donderdag hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen wederom met succes Leningrad aangevallen. TRANSPORTVLIEGTUIGEN PROBEERDEN UIT LENINGRAD TE VERTREKKEN. BERLIJN 20 November (D.N.B.) De bolsjewieken hebben geprobeerd om met behulp van luchttrans porten troependeelen uit het ingesloten Leningrad naar elders te brengen Op 19 November stegen twee zwermen Duitsche jagers op met de opdracht deze transportvluchten te verhinderen. De Duitsche vlieg tuigen bereikten het Sovjet-vliegveld juist toen twaalf transportvliegtuigen waaronder verscheidene vier motorige toestellen en de daarbij behoorende jagers waren opgestegen en zich boven het vliegveld ver zamelden. De Duitsche jagers gingen terstond tot den aanval over en schoten weldra vijf transportvliegtui gen omlaag De bolsjewieken hadden het vliegveld bijzonder zwaar met luchtdoelartillerie beschermd, die uit alle stukken vuurde. Des ondanks voerden de Duitsche jagers hun aanval uit. vernietigden in scheervlucht nóg een ander op den grond staand transportvliegtuig en schoten ln luchtgevechten drie Soviet-iagers neer Na de uitvoering van den aanval, waarvan in totaal negen vijandelijke vliegtuigen het slachtoffer werden, keerde de Duitsche formatie zon der eigen verliezen naar de thuishaven terug ditie, uw eedsformule op de vlag trouw. Blijft sterk, gedisciplineerd en eensgezind achter uwen chef, den maarschalk. Die houding rechtvaardigt iedere hoop. Alleen door haar kan die hoop verwezenlijkt worden. Ik nijg met eerbied voor uw vlaggen en standaarden. De harten hoog!" Voorts heeft generaal Weygand een boodschap ge richt tot de Fransche hooge commissarissen residen ten en gouverneurs-generaal in Fransch-Afrika. Hij spreekt daarin zijn dank uit voor hun medewerking. De boodschap eindigt met de woorden: „Dank zij -4 wordt de vereeniging achter den maarschalk, het staatshoofd, met den dag hechter. Zij is de garantie voor onze toekomst. Beijvert u er voor dat allen haar in loyaliteit en discipline trouw blijven". Weygand heeft zich gisteren naar Antibes begeven, waar hij op zijn particulier landgoed het op schrift stellen van zijn mémoires zal voortzetten. DE REIS VAN LITWINOF NEW-YORK, 21 November. (D.N.B.) De Britsch» regeering heeft, naar de Amerikaansche bladen mel den. officieel haar verontschuldigingen aangeboden wegens de „onopzettelijke beleediging" van Litwinof door organen van de Britsche luchtlijnen in Teheran. De regeering heeft in het Lagerhuis verklaard dat een volledig onderzoek naar het voorval is ingesteld. Naar verluidt heeft Litwinof intusschen voorberei dingen getroffen voor zijn vlucht naar Kaïro in eén Sovjet-vliegtuig. Japan's positie „Maatregelen tegen iedere eventualiteit genomen" Het D.N.B. verneemt uit Tokio: De buitengewone zitting van het parlement, dat in een tijd van zeer hevige internationale spanning bijeengeroepen is, heeft Donderdag alle kwesties die op de agenda stonden behandeld. Volgens Domei werden verschillende maatrege len genomen om de positie van Japan in geval van oorlog tegen iedere eventualiteit te waarborgen. Het Lagerhuis is Donderdag op recès gegaan, terwijl het Hoogerhuis heden met de gebruikelijke plech tigheden gesloten zal worden.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1