C Goud, Zlver en Juweelen ten qwote* btaodwmtsoen Het sterke geslacht. JAN POORTENAAR U ZIET ER SLECHT UIT CAR T E R S GEROUTINEERDE TEKENAARS GEVR. Te koop gevraagd Vormaat's Moderne Bakkerijen Door moeilijk begaanbare en veelal met oerwoud bedekte gebieden zetten de Finsche troepen hun succesvollen opmarsch tegen de Bolsjewisten voort. Goed verdekt opgesteld geschut, dat den vijand niet met rust zal laten. (Atlantic-Holland) ftaliaansch weermachtsbericht Engelsche strijdkrachten in Marmarica omsingeld en vernietigd. Slag duurt nog voort. Bommen op Brindisi, Napels en Messina ROME. 20 November. (Stefani). Het Italiaansche Weermachtsbericht luidt: „In den nacht van 18 op 19 en van 19 op 20 Novem ber hebben onze luchtstrijdkrachten lucht- en vloot- bases op Malta gebombardeerd. In den afgeloopen nacht hebben Engelsche vliegtuigen bommen op de steden Brindisi en Napels en in de omgeving van Messina laten vallen, zonder dat dit ernstige gevol gen had. Te Brindisi is een vliegtuig neergeschoten. Te Napels zijn drie personen gewond, van wie een ernstig. Te Brindisi een doode en drie gewonden. In eenige sectoren bij Gondar in Oost-Afrika wer den nieuwe vijandelijke pogingen om onze verdedi gingslinies te omsingelen, verijdeld. In de woestijn van Marmarica hebben vijandelijke gemotoriseerde strijdkrachten Woensdag bij het aan breken van den dag de tegenover haar liggende Ita liaansche gemotoriseerde strijdkrachten aangevallen. De pantserdivisie Ariete, die een vastberaden tegen- manoeuvre uitvoerde, had aan het einde van den dag deelen der vijandelijke gepantserde strijdkrachten omsingeld en vernietigd, terwijl andere Britsche pantserwagens terugtrokken Over een front van 150 kilometer duurt de slag voort". Verliezen der Britsche luchtmacht Tusschen 12 en 18 November 42 toestellen Het D.N,B. meldt: De Britsche luchtmacht heeft tusschen 12 en 18 November, naar van militaire zijde wordt medegedeeld, 42 vliegtuigen verloren, terwijl aan Duitsche zijde slechts zes toestellen in den strijd tegen Groot-Brittannie verloren gingen. Bij deze ge tallen moet er rekening mede worden gehouden dat de Duitsche luchtmacht ondanks het Novemberweer 'doorloopend bij dag en nacht Groot Brittannië aan valt. Terwijl de Britsche luchtmacht tusschen 10 en 20 November slechts tweemaal Duitschland is binnen gevlogen en eenmaal aan het Kanaal is verschenen, waren de Duitsche gevechtsvliegtuigen eiken nacht boven Engeland en boven de zee om dat land, dikwijls ook bij dag. Ondanks deze veelvuldige aanvallen be droeg het verlies van de Duitsche luchtmacht slechts een zevende deel van dat der Britsche luchtmacht. Van de Finsche fronten Activiteit boven den Moermanskspoorweg HELSINKI. 20 November. Het Finsche weer machtsbericht luidt: „Front van Hangö: De bedrijvigheid der vijandelijke artillerie bleef levendig. Onze artillerie beantwoord de het vuur. Karelische Landengte: Wederzijdsche bedrijvigheid van artillerie en granaatwerpers. Swirfront: De Finsche artillerie heeft in een sector een lichte vijandelijke batterij en in een anderen tor zware granaatwerpers tot zwijgen gebracht. Oostelijk front: Wederzijdsche bedrijvigheid van ar tillerie en verkenningsafdeelingen in de verschillen de sectoren. Ter zee: Geen gebeurtenissen van beteekenis. In de lucht: Beperkte activiteit tengevolge van on gunstig weer. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben op het Zuidelijke deel van den Moermanskspoorweg 'de locomotieven van vijf treinen door beschieting on bruikbaar gemaakt." (D.N.B.) Ratelende mitrailleurs - handgranaten - stormaanval Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage Radio 5 'swqtanuHa (Te Utrecht heeft dezer dagen een 77 jarige dame haar zwemdiploma behaald) Tjonge, da 's een krasse dame En een prachtige reclame Voor de zwemkunst in ons land; Daarom heb ik zoo geoordeeld. Hoort dit als een lichtend voorbeeld In een rijmpje in de krant Ja, een Nurks kan nu wel vragen. Waarom zij in vroeger dagen Niet die studie heeft voltooid; En zijn commentaar kan wezen, Als hij 't nieuwtje heeft gelezen: Nou, da 's beter laat dan nooit Maar de zucht tot critiseeren Van vriend Nurks zal ik negeeren, Ik vind dit een prachtig ding; Om je op dat punt van 't leven Nog te water te begeven, Dat is waarlijk niet gering 'k Hoop dat deze frissche oude Met zich boven water houden Nog veel jaren doorgaan mag; En dat menig jonger dame Denkt: ik laat me niet beschamen, En ik ga ook aan den slag. Frans Hals Museum Klein Heiligland TENTOONSTELLING Dagel. 10-5 uur t m Zond. 7 Dec. W (Adv. Ingez. Med.) ZATERDAG 22 NOVEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Causerie „Brandende kwesties" (opn,). 8.30 Gr.pl. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek programma's (opn 11.0011.20 Voor de vrouw. 12.00 De Romancers. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en eco nomische berichten. 13.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 13 40 Gramofoonmuziek. 14.00 Onze tuin. 14.20 Gevarieerd Zaterdagmiddagprogramma. 15.50 Gramofoonmuziek. 16.00 „Ella de Thlsbiet". causerie. 16.20 Amsterdamsch Instru mentaal solistenkwartet en gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Gramo foonmuziek 17.35 Duitsche taalcursus. 18.00 Gramofoonmu ziek. 18.15 Het kwartier van den arbeid. 18.30 Het Fale- strlna-koor. 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Zang met piano begeleiding. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Gramofoonmuziek. 20.45 Viool en piano. 21.30 Gramo foonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Dutch News Reel" of Gramofoon muziek. 23.15—24.00 Boyd Bachman en zijn orkest (opn.). HILVERSUM XI, 301.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramo foonmuziek. 9.20 Oratoriumvereeniging „Kerkgezang" te Utrecht, orkest en solisten (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Lichte Muziekprogramma's (opn.). 12,00 Zang en piano. 12.45 B. N. O. Nieuws- en eco nomische berichten. 13.05 Boyd Bachman en zijn orkest. 13.40 Voor de rijpere jeugd. 14.00 Utrechtsch Stedelijk Orkest. (14.45—15.00 Causerie „U en de muziek). 16.00 Vroo- lljke weekeindkianken. 16.45 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Cyclus „In een nieuw licht bezien". (Voorbreid door de N. S. B.) 18.15 De Melodisten. 18.45 Voor den boer. 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Gramofoonmuziek. 19.45 Reportage. 20.00 Gramofoon muziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Cabaretprogramma (gr.pl.). 21.00 Causerie „De wederge boorte van de Hollandsche molens". 21.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22 00 B. N. O. Toelichting op het weermachtsbericht. 22.1022.15 Avondwijding. Hoofdredacteur R. W. P. Peereboom, Heemstede, plaatsvervangend hoofdredacteur C. J. van Tilburg. Heemstede. Onderhandelingen te Washington hervat WASHINGTON. 20 November. De minister van buitenlandsche zaken Huil heeft Vrijdag de bespre kingen met den Japanschen buitengewonen ambas sadeur, Koeroesoe, die Woensdag onderbroken werden, hervat. (D.N.B.) Amerikaansche voorstellen aan Uruguay Uitwisseling van belangrijke goederen en inlichtingen ten behoeve van de verdediging MONTEVIDEO, 21 November (DNB) Onder het opschrift „Het masker der goede nabuurschap, de werkelijkheid, inlichtingen en bases", publiceert „El Debate" zonder commentaar een voorstel tot een verdrag van Amerika met Uruguay. In de inleiding van het ontwerp verklaren de beide landen eenigd te zijn, op grond van de conferentie van Lima in 1938, voor de verdediging van het vasteland. Als doel van het verdrag wordt de uitwisseling genoemd van belangrijke goederen en inlichtingen ten be hoeve van de verdediging. Artikel 1 bepaalt het maximumbedrag van het door de Ver. Staten te leveren bewapeningstulg en zegt dat de leveranties terstond zullen beginnen. De Vereenigde Staten be loven een zoo snel mogelijke voortzetting der leve ranties gedurende de eerstvolgende twaalf maan den tot aan de vastgelegde, voor leger en marine gedetailleerde bedragen. De Ver. Staten behouden zich echter het recht, voor om de leveranties uit te stellen of stop te zetten wanneer naar de meening van den president der Vereenigde Staten de verdere leverantie onvereenigbaar zou zijn met de eischen der defensie van de Ver. Staten of van het Westelijk Halfrond. Hetzelfde recht van uitstel of onderbre king in het afnemen hooft de verdragspartner. Artikel 3 zegt o.m.: De verdragsmaatregelen heb ben ten doel deng emeenschappelijken tegenstand tegen aanvallen en het leggen van een fundament voor een rechtvaardigen, duurzamen vrede. Het ar tikcl behelst verder het sluiten van wederzijdsche verdragen en van verdragen met andere naties be treffende uitwisseling van producten. In dit ontwerp verdrag is noch de naam der Ver. Staten, noch zijn de geldbedragen ingevuld. Provinciale subsidiën Ongewijzigde bijdragen voor Leeszalen en H.O.V. Aan hetgeen wij elders in dit blad vermelden trent de heden verschenen begrooting voor de pro vincie Noord-Holland dienst 1942 valt ten aanzien van eenige subsidiën het volgende toe te voegen: Het subsidie voor de Stadsbibliotheek en leeszaal te Haarlem blijft met f 4.443.ongewijzigd, evenals dat ten behoeve van de R.-K. openbare leeszaal en bibliotheek voor Haarlem en omstreken, dat op f 1.926.— gehandhaafd blijft. Ook de bijdrage voor de Haarlemsche Orkestvereeniging te Haarlem blijft on gewijzigd vastgesteld op f 4.500.waaruit blijkt, dat de salarisverbetering bij dit corps geen eischen aan de provinciale schatkist stelt. VERBODEN VOORSTELLING. Te Haarlem waren voor Zaterdag- en Zondagavond voorstellingen aangekondigd van een variété-revue- gezelschap. Elders hebben deze voorstellingen critiek en pro test uitgelokt in verband met hypnotische proefne mingen, waarbij personen uit het publiek werden be trokken, hetgeen leidde tot experimenten van min- verheffenden aard. Naar aanleiding hiervan heeft de Burgemeester van Haarlem deze voorstellingen voor Haarlem verboden. Toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek Causerie van prof. ir. J. Klopper AMSTERDAM, 20 Novembei. Tijdens een heden middag in „Krasnapolsky" gehouden lunch voor de leden van het departement Amsterdam der Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft prof ir. J. Klopper het woord gevoerd over „De beteekenis van toegepast natuurwetenschappelijk on derzoek voor ons bedrijfsleven". Om eenig inzicht te geven van de enorme beteeke nis der industrie voor de menschheid gaf spr. na een korte inleiding eenige cijfers over het vermo gen, over de geheele wereld geïnvesteerd en dat voor stationnaire installaties plm. 550 millioen P.K. be draagt, voor locomotieven ongeveer 325 millioen en voor schepen 125 millioen P.K. bedraagt. Dit totaal aantal van 1000 millioen P.K. wordt echter verre over troffen door het vermogen der motoren (automobie len e.d.), dat op ongeveer 1700 millioen P.K. kan wor den geschat. Slaan wij deze cijfers om over alle aard bewoners. dan blijkt iedere mensch pl.m. 1.3 a 1.4 P.K. vermogen te zijner beschikking te hebben. Vervolgens belichtte spr. in het kort den invloed van het T.N.O. (toegepast natuurwetenschappelijk on derzoek) op vele terreinen in onze samenleving, t.w. op het gebied van gezondheid, licht- en warmtetech- niek in welk verband prof. Klopper met veel waar deering de laboratoria van Philips en de K.E.M.A. noemde bouwbedrijf, de petroleumindustrie voor al het laboratorium van de „Bataafsche" heeft hier veel en goed werk verricht den mijnbouw, den zuivel, de chemische industrie en den landbouw. Spr. gaf hierbij verschillende interessante bijzon derheden. Zoo zocht men thans een aardappelsoort, die bestand is tegen nachtvorst, aardappelziekte en colo radokever. Nederlandsch-Indië is ons op dit terrein ver vooruit. Zoo wordt daar thans algemeen de riet suiker P.O.J. 2878 geteeld, d.wz. het 2878ste kruisings product van het proefstation Oost-Java. Deze rietsoort, na bijna 3000 proefnemingen gevonden, heeft stormen derhand, dank zij haar goede eigenschappen, geheel Java veroverd. Doch nog steeds is men nog niet ge heel tevreden en de proeven worden dan ook voort gezet. Wat de chemische-industrie betreft, deze viert thans hoogtij met vervangingsproducten. In dit verband noemde prof. Klopper het product rubber. Wel gelooft hij niet, dat de kunstrubber de natuurlijke rubber zal verdringen, maar wel oefent het kunstproduct een zeer stimuleerende invloed op de natuurlijke produc tie uit. Spr. deed hierbij de interessante mededeeling, dat deze maand ook hier te lande de fabricage van kunst matige rubber is begonnen. Het bedrijfsleven kwam in het begin van deze eeuw tot de ontdekking aldus ging prof Klopper voort dat het misschien toch wel eenig nut kon hebben, contact met de wetenschap te zoeken. Meestal sproot het voort uit moeilijkheden, welke men bij de fabri cage ondervond en waarvoor men zelf geen oplossing wist. Enkele voorbeelden aanhalend, noemde spr. een dassenfabrikant, die een wetenschappelijk onderzoek gedurende drie jaren bekostigde, om te komen tot kreukvrije das, die tenslotte gevonden werd door den katoenvezel met een oneindig dun laagje bakeliet te bedekken. Een koopman uit Chicago liet tien jaren researeh-arbeid verrichten ter vervanging van den dierlijken darm door een kunstproduct. Hij hield vol en tenslotte werd zijn geduld beloond en reeds in 1931 kon hij 32 K.M. kunstdarm produceeren. Niet altijd heeft het T.N.O. resultaat, het loopt ook wel eens op niets uit, maar vrijwel nooit is de arbeid geheel vruchteloos. Als spreken van. meening is, dat ons bedrijfsleven nog veel meer aan T.N.O moet doen. dan wil hij daar mee geenszins zeggen, dat het bij ons een achterlijke boel is, integendeel, tot nu toe hebben wij onze boon tjes heel goed gedopt. Wij zijn een knap volk, maar toch moeten wij rekening houden met andere volken, die ook veel kunnen en die meer aan die drie letters (T.N.O.) gedaan hebben dan wij. Met nadruk wijzen de op de uitzonderingen, zeide spr.. dat ons bedrijfs leven als geheel nog te weinig op T.N O. is ingesteld. Dat moet veranderen. Wij zijn een klein land, met een dichte bevolking, met een levensstandaard, die wel nergens zoo hoog is als bij ons: wij zijn omringd door volken, die evenmin stil zitten In de Vereenigde Sta ten alleen wordt per jaar 150 millioen dollar aan researeh-arbeid uitgegeven. Zij, die meenen, hun kennis te kunnen opdoen uit buitenlandsche publicaties, wilde spreker erop wij* zen, dat dergelijke publicaties eerst dan plegen te ge schieden, -wanneer ze toch reeds op andere wijze of van andere zijde bekend zijn geworden. Trouwens, wij moeten niet achteraan komen. Wij kunnen niet eens tevreden zijn, wanneer wij gelijk blijven, doch wij moeten anderen vóór zijn. Wij moeten in ons land het allermoeilijkste en tevens het allerbeste kunnen maken, wat er te maken is, dan kunnen wij het grovere werk aan andere landen overlaten. (A.N.P.) Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teelceningen van F Wagner) 63. De List van OebaS Hun weg voerde langs allerlei kronkelpaadjes. Aan leder, die ze tegen kwamen, vroegen ze of ze de sluipwespen ook gezien hadden en ze vorderden langzaam maar zeker, tot boven aan een hoge hel ling kwamen. Een diep ravijn lag daar voor hen, begroeid met dikke bomen. Oebas liet zijn scherpe blikken eens goed rond gaan, want hij wist uit ervaring dat juist in derge lijke diepe dalen allerlei ondieren huisden. En jawel daar ontdekte hij, om een dikke boomstam geslingerd, een grote slang. Het monster ontdekte nu ook de drie krijgers boven aan de helling en siste, dat 't een aard had. Hoe moesten ze daar heelhuids langs komen! Barrabas keek met een tikje angst in zijn hart, naar dat lange, glibberige lichaam met die griezelig platte kop! De lange slangen tong trilde en beefde en de ogen van het reptiel glommen van kwaadaardigheid. Maar Oebas begon te lachen. „Nu moeten jullie eens opletten!" zei hij zachtjes, „Ik weet een manier om hem machteloos te maken en wel zó, dat hij ons wat van zijn gif geeft. Want dat kunnen we best gebruiken". Barrabas en Hein begrepen er niets van; hoe zou één mier het kunnen klaarspelen met zo'n monster achtige slang. Maar ze waren helemaal de kluts kwijt, toen Oebas zelfs zijn speer niet mee wilde nemen. Dat leek wel zelfmoord! En toen zagen Barrabas en Hein vol ont zetting, hoe die kleine negermier tot vlak bij de slangen kop liep en het geweldige dier uitschold voor „Lelijke vieze glibber!" Maar tegelijkertijd draaide hij zich bliksem snel om. en zette 't op een lopen. En de slang vloog hem razend van woede achterna, want zo'n lelijk scheldwoord had nog nooit iemand tegen hem gezegd. Dat Oebas hard kan lopen, dat wist Barrabas wel, maar zo hard had hij nog nooit iemand zien voorthollen. Sloppen op den rijweg 's-GRAVENHAGE, 20 November. De nieuwe verkeersvoorschriften, welke op 9 December a.s. in werking treden, bevatten ook voor het stoppen van voertuigen nieuwe regels, schrijft de Nederlandsche Automobielelub. Uitdrukkelijk zij er nog eens de aandacht op ge vestigd, dat onder -„voertuigen", behalve de motor rijtuigen en bespannen wagens, ook worden verstaan rijwielen, bakfietsen en handwagens; De meest ingrijpende nieuwe bepaling, die ten doel heeft kruisingen bij het af- en aanrijden te voor komen, is wel, dat men binnen de bebouwde kom alleen aan de rechterzijde van den weg en wel in de richting van het verkeer, mag stoppen, tenzij aan de rechterzijde van1 den weg spoorstaven aanwezig zijn of de weg voor éénrichting-verkeer is aangewezen In deze twee uitzonderingsgevallen mag men aan de linkerzijde van den weg stoppen. Voortaan zal dus het met een voertuig schuin naar links oversteken van den weg, teneinde een ter linkerzijde van den weg gelegen doel teb ereiken, verbodén zijn. Voor de goede orde zij er ook nog de aandacht cp gevestigd, dat de z.g. „halve" parkeer of stop verboden, wanneer deze voor het parkeeren of stop pen naar den- linkerkant van den weg verwijzen, nog geenszins het recht geven aan de linkerzijde van den weg te stoppen tegen de verkeersrichting in. Ook op zulke punten zul men dus eerst met het voertuig in de tegengestelde richting moeten komen te staan. De andere bepaling inzake het stoppen luidt: „De bestuurder van een voertuig dient op een zoodanige wijze te stoppen, dat het verkeer niet gehinderd of in gevaar wordt gebracht". Een automobilist zal derhalve niet kunnen volstaan met de aanduiding door een stoplicht, maar zal wel degelijk in den achteruitkijkspiegel moeten nagaan of het stoppen op dat moment Wel geraden is. Evenzoo zal een wiel rijder niet onverwachts mogen afstappen. Er zij nog op gewezen, dat uit den aard der zaak in het geheel niet mag worden gestopt op wegen, aangeduid door een stopverbod, of aan één zijde van een weg, aangeduid met een z.g. „half stopver- bod". een nieuw verkeersteeken. dat thans is in gevoerd, overeenkomstig het. reeds langer bekende "halve parkeerverbod". Tenslotte is er nog een speci aal stopverbod, uitsluitend voor „autowegen". Deze wegen worden aangeduid met een rond blauw bord met wit autofiguurtje. Nieuwe uitgaven HOE KOMEN WIJ AAN ONZE NAMEN? Onder dezen titel is van de hand van G. J. Uitman, ambtenaar aan de secretarie te Zeist en leeraar Ne- derlandsch M.O. een boekje verschenen over den oorsprong van Nederlpndsche familienamep en voor namen. De schrijver heeft hierin een schat van ge gevens verzameld, voornamelijk betreffende ge slachtsnamen. Hij behandelt namen, ontleend aan de aardrijkskunde, aan beroepen, aan planten en dieren, aan eigenschappen, enz., waarbij hij wetenswaardige toelichtingen geeft. Prof. C. G. N. de Vooys schreef een woord ter inleiding voor dit werk, dat een uit gave is van de N.V. Uitgevers Maatschappij „Kosmos" te Amsterdam. ALS uw lever niet voldoende LEVER-GAL afscheidt lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uy Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroorr vaj lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Ui- lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. O moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen oi». deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u e"» geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om .'e lever-gal te doen vloeien Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten f 0.75. f LEVER-PILLETJÉS (Adv. Ingez. Med.) Een herinnering aan de Raampoort te Haarlem blootgelegd Bij werkzaamheden, welke de gemeentelijk» plantsoenendienst op het oogenblik verricht op het Wilsonsplein te Haarlem, is men gestuit op een oude fundeering, welke zich ongeveer tachtig centi meter onder de oppervlakte van het plantsoen ter plaatse bevindt. O.a. is een muur aangetroffen van ruim anderhalven meter dikte, gemetseld van zeer oude, breede baksteen. Hoewel in vroeger jaren op deze plek een molen gestaan heeft, welke omstreeks het midden van do negentiende eeuw is afgebroken, is er reden om aan te nemen, dat de thans gevonden fundamenten niet van dezen molen, maar van een der oude Stads poorten, de Raampoort, afkomstig zijn. Deze poort werd in 1610 gebouwd en in 1S49 afgebroken. Zij ontleende haar naam aan het nabijgelegen Haam huis, een gebouw, dat gesticht werd in den bloei tijd der Haarlemsche lakenindustrie en dat diende om het geverfde laken, dat daartoe op ramen ge spannen werd te, te laten drogen. Toen deze nijver heid haar beteekenis verloor, werd het raamhuis overbodig. De stedelijke overheid verkocht het in 1S54vopr ruim f 2500, het werd nog een tijdlang voor-andere doeleinden gebruikt en tenslotte afge broken. Het ls_niet.onmogalBk. dat een dgel van d» thans gevonden fundamériteii" Tot dit" raamhuis "be hoorden. Ten behoeve van de reorganisatie van het plant soen zal het noodzakelijk zijn, op een enkel punt de bovenste lagen van den ouden muur te verwijde ren: het overige metselwerk laat men in den toe stand, waarin het thans is gevonden. GEVRAAGD FLINKE MEISJES voor alle afdeelingen met vergoeding van tramgeld. WASSCHERIJ G. RHEE ZOON, Bleekersvaartweg 55, Heemstede Voor direct gevraagd flinke VRL. KRACHT boven de 20 j. voor administratie en expeditie. Duidelijk accuraat handschrift vereischt, goed kunn. rekenen. Brieven met volledige inlichtingen onder no 6644 bur, v. d blad. NETTE MANGELMEISJES GEVRAAGD bij WASSCHERIJ W. H. KLOES, Scheenmakersdiik 32. Haarlem TEN BERGEs CONFECTIE INDUSTRIE N.V. vraagt voor spoedige indiensttreding GEROUTINEERDE STRIJKSTERS en MACHINESTIKSTERS Aanmelden Kleine Houtweg 16, Haarlem, van 96 uur en Zater- dagstot 1.30 uur. Op kantoor hier ter stede wordt een Vrouwelijke Bediende gevraagd goed kunnende typen en niet ouder dan 18 jaar. Br. onder no. 6645 bureau van dit blad. GEVRAAGD EEN FLINKE BESTELLER voor de bakfiets, bekend in Haarlem. Zich aan te melden: WASSCHERIJ EN CHEMISCHE WASSCHERIJ PEEPERKORN, Bleekersvaartweg 39, Heemstede. VOOR DIRECT GEVRAAGD NETTE BAKKERSHALFWAS als noodhulp v. minstens 14 dagen. Niet boven 18 jaar. Direct aanmelden C. J. M. CASPERS. KAMPERSTRAAT 24, HAARLEM WERKTUIGBOUW. ELEC$ROTECHNIEK BOUWKUNDE, WEG- EN WATERBOUW Geheel zelfstandig kunnende werken. Goed bekend met de Nederl. Normalisatie. Tevens vlot en strak kunnende inkten. Sollicitaties met uitvoerige referenties en verlangd salaris. Tevens gevraagd zelfstandige Tekenaars die hun vrije tijd productief willen maken door thuis te tekenen. Goede bijverdienste. N.V. Uitgevers FLORAPARK 1 Mij. v.h. A. Kemperman HAARLEM Te koop WINKELHUIS met WONING tuin en schuur en vrij bovenhuis (verhuurd) voor 10.800.-. Te bevragen: WONINGBUREAU „ZAANEN" Rijksstraatweg 312, Haarlem, Telefoon 2289C TE HUUR OF TE KOOP: In OMGEVING HAARLEM gevraagd vpor klein bedrijf, gemakke lijk bereikbaar pl.m. 250 M2. KANTOOR-OPPERVL., pl.m. 200 M2. GARAGE (OF SCHUUR) OPPERVL. Br. ond. no. 6649 bur. V. d. bl. BLOEMENDAAL Pracht heerenliuizen te koop aangeboden Koopsom .fll.500.v. o. n. per perceel. Huuropbrengst 600.lasten 75.per jaar. Inlichtingen onder no. 6640 bureau van dit blad. te Haarlem aan Rijksstraatweg of Kleverlaan EEN GE RIEFELIJK HUIS MET LIEFST FLINKEN TUIN; kan desge- wenscht geruild worden met huis, waarbij apart kantoor gebouwtje. Br. onder no. 6648 bureau van dit blad. TE KOOP AANGEBODEN: 3. LOERAKKER Kleine Houtstraat 81 naast Bioscoop. Voedzamer brood heeft hetzelfde effect als een grooter broodrantsoen. Vermaat's ECHT Boerenbrood wint het in smaak en voedzaam heid. Elk proef brood levert van deze stelling het onomstootelijk bewijs. En de altijd-maar-door-groeiende-omzet van VERMAAT levert dit bewijs in groot formaat. VERMAATs ECHT BOERENBROOD kost aan de bakkerij, per groot brood, ACHTTIEN cent, aan de carrier'NEGENTIEN cent. Paul Krugerkade 31, Telefoon 11496 NIEUWE KUNSTMESTBONNEN AANGEWEZEN. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend: Met ingang van 24 November 1941 worden geldig verklaard: Stikstof: bonnenserie voqrzien van opdruk no. 3 Fosforzuur: bonnenserie voorzien van opdruk no. 3. Kali: bonnenserie voorzien van opdruk no. 4. De stikstofbonnen no. ,3 behouden hun geldigheid tot 15 December 1941. De fosforzuurbonnen no. 3 en de kalibonnen no. 4 behouden hun geldigheid tot 15 Januari 1942. In tegenstelling met het oorspronkelijk bepaalde zal ook de fosforzuu'bon no. 2 geldig blijven tot 15 Januari 1942. De verbruikers dienen hun kunstmestzegels eenige dagen voor de vastge stelde vervaldata bij hun leveranciers in te leveren, opdat deze voor tijdige inzending aan het R. V O. kunstmestdistributiebureau kunnen zorgdragen. De kunstmestbonnen. welke na den vervaldatum binnenkomen, kunnen door het R. V. O. kunstmestdistributiebureau onder geen voorwaarden meel worden geaccepteerd.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2