Eigenaardigheden Nassau-Bank N.V. Bureau voor Boekhouding 4 4 HMM MS Wë*€* MM W. kijkt uit bij wat U koopt, LANGS DE STRAAT. HOLLAND LEEST. W. Zorn TOBIAS Puzzlerubriek AGENDA HAARL. DAGBLAD, Zaterdag 22 Nov. 1241 in Haarlem en omgeving. Het koor, dat kosterhuis werd. (Foto De Haas). De Waalsche kerk op het Begijnhof is al heel lang, al van 1586 af, in bezit van de Waalsche gemeente alhier. Te voren, .van 1581 tot 1586 had zij 'eeg gestaan, nadat er voordien een R.K. kerk in was gevestigd. Deze kerk bestond oudtijds uit een hoog en een laag gedeelte, een hoog en een laag koor, zooals men dat noemt. Beide gedeelten waren tot 1581 in gebruik, maar bij de veranderde bestemming bleek het, dat de Waalsche gemeente voor haar godsdienstoefeningen met het koor kon volstaan, zoodat zij van de burger lijke gemeente verkreeg, dat die tusschen hoog- en laagkoor een muur liet metselen en op deze wijze een gebouw verkreeg, dat zij liet inrichten eerst tot amu- nitiehuis en later tot een hal voor het looien van saai n bombazijn. Dat bleef zoo tot 1767, in welk jaar de gemeente Haarlem het voormalige laag koor weer aan de Waal sche kerk afstond, die er nu een kosterswoning van liet bouwen. Dit verklaart U, waarom dit kostershuis er toch altijd een beetje vreemd bijstaat met zijn steunbeeren en dichtgemetselde ogivale ramen: het is de helft van de kerk, zooals zij er voor de zeventiende eeuw stond. Er bevond zich hier een zoldering, die tot tribune diende voor de bagijnen en waartoe een steenen trap toegang verleende. De zoldering vormt thans de vloer van de bovenkamers in de kosterij en de steenen trap is er ook nog altijd. En zoo kunt ge u, als ge op het Begijnhof staat, nog best den ouden toestand voorstellen: Tusschen elke twee steunbeeren beneden een half-spits-boogvenster en daarboven twee kleine ramen, zooals ze op één plaats nog aanwezig zijn. Boven dien goed gepropor- tioneerden gevel het dale met drie kapelletjesen nu ontbreekt nog maar het begijntje, dat met stille schuifelpasjes zich in de richting van het poortje be geeft om de illusie te wekken van een stukje oud- Haarlem uit het begin van den Spaanschen tijd Zijlstraat 61, Haarlem Aideeling: Belast zich met: Inrichten, Bijhouden en Contro leeren van Administraties, Invullen van Belasting-Aangifte biljetten. (Adv. Ingez. Med.) 'De grootste besparing op Uw atroomrantsoen verkrijgt U door het igebruik van de beste en zuinigste Jampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS (Adv. Ingez. Med.) Mosselen Enkele recepten Mosselen schoonmaken. De open mosselen (deze zijn dood) verwijderen, evenals de slijkmosselen, die doordat schelp met slijk gevuld is, zwaarder aanvoelen, dan de andere. De mosselen die reeds geknipt zijn afgeleverd, d.w.z. ontdaan van de trossen waarmee ze met elkaar ver bonden zijn, verder schoonmaken door ze te wasschen, af te borstelen en ze een poosje in water met zout (30 g. 'out op 1 Liter water) te leggen, waardoor zij schoonspoe lt. De ruwe mosselen eerst van elkaar knippen en van dradenbundels en verder afval ontdoen. Mosselen koken. 3 K.G. mosselen (600 g. netto), zout, ui, Peterselie, selderij, thijm. Voor de saus 25 gr. bloem of 20 aardappelmeel, 3 dl. mosselwater, 3 dl. taptemelk, bo ter, peper, zout, peterselie. De mosselen opzetten met een bodempje kokend water, zout en kruiden, weer snel aan de kook brengen en met de deksel op de pan koken tot alle schelpen open zijn (ongeveer 15 min.). De mosselen uit de schqlpen halen en met de saus bij de aardappelen en groenten (kool, koolraap, bieten, winterpeen, sla) geven. Daartoe het mosselwater zeven, de taptemelk toevoegen tn het vocht binden met de aangemengde bloem of het aardappelmeel. Wat boter toevoegen en de saus op smaak afmaken met wat peper, zout en fijn gehakte peterselie, lefhebbers eten de mosselen direct uit de Schelp en doo- pen ze even in een mengseltje van azijn en zout Stamppot, van mosselen met kool.600 g. gekookte mosselen (3 kg. ruwe mosselen), U/0 kg. aardappelen, 1 kg. javoye kool, witte of roode kool, wat zout, taptemelk en boter of vet. De schoongemaakte en in stukken gesneden aardappelen en de fijn geschaafde kool met een bodempje *ater en zout uur gaar koken. Wat boter of vet toe- Voegen. De bestanddeelen fijn stampen en de mosselen trdoor mengen. De stamppot even door en door wi «ten worden. want er is veel kaf onder het koren. De kwaliteit der Persil-producten Henco, Ata, iMi en Sil is echter onveranderd. De vraag wordt steeds grooter Wat het zelfwerkend waschmiddel Persil betreft: De verkoop ligt maar tijd'lijk stil, De vrede brengt opnieuw Persil. en kan hieraan niet steeds worden voldaan. De Persil-fabriek doet echter haar uiterste best zoo veel mogelijk en regelmatig te leveren. Cl. D Nederiaridsche Persil Maatschappij N.V., labrieken te Jutphaas' bij Utrecht. - Verkoopkantoor E. Ostermaon Co's Hon'del Mij. N.V.. Amsterdam. (Adv. Ingez. Med.) Eeredienst en kerkbouw Om het dadelijk te zeggen: het valt niet mee, in klein bestek iets te vertellen van de tentoonstelling „Eeredienst en Kerkbouw" met daaraan verbonden conferenties, die van heden, Zaterdag tot en met Zon dag 30 November in de St. Bavokerk te Haarlem wor den gehouden en die georganiseerd worden door het landelijk Alle-dag Kerk Comité. Het is een tentoon stelling van een groot aantal foto's, bouwteekeningen, plannen en een enkele maquette, die in het Zuidelijk gedeelte van de kerk zijn uitgestald. Daaraan is ver bonden een expositie van literatuur over Eeredienst en Kerkbouw in de zaalhal van de Oud-Katholieke kerk aan den Kinderhuissingel, eveneens te Haarlem. Wat valt er nu op deze tentoonstellingen, in het bij zonder op die in de St. Bavo te zien en te leeren? Eeredienst en kerkbouw staan natuurlijk in intieme verhouding. Overal ter wereld en bij iedere religie. Wie een kerk bouwt staat altijd voor de op gave, de plaats, waar de religieuze beleving wordt ge acht, zich krachtig te manifesteeren, te doen beant woorden aan de eischen, die de eeredienst en zijn vorm geving, de liturgie, stellen. Deze eischen nu houden in de Europeesche Chris telijke kerk rechtstreeks verband met de opvatting, die men van een kerkelijke gemeente zich maakt. Die opvatting is niet overal dezelfde en steunt in haar verschillen op een varieerende waardeering van wezen en inrichting der kerk, zooals deze wordt ge schetst in den Bijbel. Daar is vooreerst het beeld van de Kudde en den Herder, de éénheid dus der geloovigen en haar af hankelijkheid van de centrale figuur. Men noemt dit de pastorale organisatie. Van deze pastorale organisatie is de tegenstelling: de kansel, vanwaar het woord de gemeente bereikt -tot de gemeente, die het woord verneemt, de ty pische verschijningsvorm. In een kerk van zulk een gemeente zal de kansel dus het allesbeheerschende centrum moeten zijn. Deze opvatting heeft eeuwen lang gediend, zoogoed in de Protestantsche als in de Roomsche kerk, in welke laatste immers ook deze pas torale organisatie op te merken valt. De Bijbel levert intusschen een tweede beeld van de kerk, ontleend aan de in de natuurlijkè menschen- wereld gegeven gemeenschap: het gezin en de familie kring. „Een is uw Meester en gij zijt allen broeders!" Dit beeld verheft de kerk tot een geheel van elk los van elkander levende individuen, maar tegelijkertijd toch door een organischen band verbonden. Men noemt dit de fraternale of familiale organisatie. In deze laatstgenoemde organisatie richt de vrome aandacht zich vóór alles op de beide sacramenten, die deze broederlijke eenheid in het licht stellen: doop en avondmaal. Hun attributen, doopvont en avondmaals tafel, vormen hier het centrum van den eeredienst. Zondert men de eerste twee eeuwen van het Chris tendom uit, dan kan men zeggen, dat de Christelijke kerk steeds de pastorale organisatie heeft gekozen en dat de fraternale organisatie zich eerst eenige tien tallen jaren zij het op het voetspoor van den oud- Christelijken tijd tracht baan te breken. Men tracht dit te bereiken ten deele door te zoeken naar de middelen, die in de bestaande, dikwijls eeuwenoude, kerkgebouwen kunnen dienen, om de in richting van het kerkgebouw in overeenstemming te brengen met de nieuwe inzichten, ten deele, door nieuw te bouwen kerken het interieur te verschaffen, dat het fraternale begrip verlevendigt. Dat overigens het liturgische deel van den eeredienst bij dit alles een belangrijke rol speelt, spreekt vanzelf. Hier Is de hulp van den kerkbouwer, den architect, onontbeerlijk. De geestelijkheid wijst de richting. De kerkbouwer zal voor de uitvoering moeten zorgen. Welke bevredigende resultaten hier reeds werden be reikt weet ieder, die de Goede-Herderkerk te IJmui- den-Oost, de Pauluskerk te Oegstgeest, de Duinoord- kerk te Den Haag e.a. uit eigen aanschouwing kent. Van dezen modernen kerkbouw, (hieronder ook te verstaan de interieur-verandering van bestaande kerken) nu levert de tentoonstelling in de St. Bavo be langwekkend materiaal. De leek moge wat vreemd staan tegenover deze werkteekeningen, plannen en schetsen, een voorlichtend woord geeft al spoedig een verhelderend inzicht en deze voorlichting wordt iede- ren dag van half drie tot half vier verstrekt door ar chitecten of andere deskundigen. Wie zonder bege leiding de tentoonstelling wil bezoeken heeft daartoe overigens van 2 tot 5 uur gelegenheid. Maar, het moge uit het bovenstaande gebleken zijn, de beteekenis van „Eeredienst en kerkbouw" eischt uiteenzetting zoowel van den geestelijke als van den architect en daarom is het een wel zeer aantrek kelijke gedachte, dat iederen dag van deze tentoon- stellingsweek een theoloog èn een architect een onder werp, verband houdend met deze tentoonstelling zul len behandelen. Aan deze inleidingen gaat telkens een dienst vanwege de Alledagkerk in de Kapel vooraf. Moge de tentoonstelling, aan de voorbereiding waar van de predikanten Ds. D. E. Boeke te Haarlem ,n Ds. A. J. P. Boeke te Schoorl veel arbeid hebben besteed, veel belangstelling trekken! UITGEBREIDE SMOKKELHANDEL BERECHT. LEEUWARDEN 21 November. Het A. N. P. meldt: In het laatst van 1940 en het begin van dit jaar is het Zuid-Oosten van Friesland het terrein geweest van een uitgebreiden smokkelhandel, zoowel in varkensvleesch als in groote quanta koffie en thee. Toen de politie er na een minutieus onderzoek in slaagde in Groningen en Fries land de opkoopers van de gesmokkelde waar op te sporen, kwam er een lange reeks clandestiene transacties aan het licht. De sporen leidden naar Jubbega-Schurega, Hoornsterzwaag, Oosterwolde, Gorredijk. Terwispel en vele andere dorpen. Het bleek, dat tientallen winkeliers tegen exorbitante prijzen hun -voorraden koffie en thee aan eenige personen hadden verkocht, en deze op hun beurt wisten er wel weg mee. Niet minder dan 58 verdachten hadden zich heden voor den economischen rechter wegens deelneming of mede plichtigheid aan den smokkelhandel t.e verantwoorden. De opgelegde straffen varieerden van acht tot twee maanden gevangenisstraf. ZEEVISCH Bij het Centraal Boekhuis kwam onlangs de volgen de bestelling binnen: Colijn, Zeevisch geb. Even twijfelde men. Zou hij ook daarvan verstand hebben? Maar de magazijnmeester op het C.B. deed zijn plicht en gaf terecht door: Colijn, Saevis tran- quillus in undis. De boekhandelaar maakte het C.B. een compli mentje, had zelf pret om den mop en geen bezwaar tegen het voorstel, het grapje in het „Nieuwsblad voor den Boekhandel" op te nemen. De harmonicaspeler was heelemaal niet, zooals tegenwoordig onder zijn collega's-straatmuzikan ten meer en meer gebruikelijk wordt, „artistiek" gekleed (in lcampeerblouse en plus fours of in een lange jas en met een breedgeranden hoed op) maar was doodgewoon in de kleeren, ja zelfs had hij het voorkomen van wat de Amsterdammers een „echt sjappie" plegen te noemen. Ik had hem al eenige malen een winkel zien bin nengaan. Hij bleef er maar een oogenblik, want nauwelijks had hij er een voet binnen gezet of hij zette zijn instrument in werking en ontlokte er een afgrijselijk gejank aan. De eigenaars van de zaak of een winkeldochter stoof dan naar de toonbank, haalde er een paar centen uit en duwde die den kunstenaar toe. Waarna hij met bekwamen spoed weer verdween om in een volgenden winkel"hetzelfde experiment met hetzelfde succes te herhalen. 1-1 et was een prettige en gemakkelijke manier om aan den kost te komen, die den harmonica-virtuoos blijkbaar beter voldeed dan op straat spelen: veel muziekkennis was er niet veor noodig, het ging vlug en de winkeliers raakten er niet erg door uit hun humeur, want de „muziekaanval" was hevig maar kort. Maar nu zag ik hem een zaak in vakkleeding in gaan en tot mijn groote verwondering stond hij niet na een minuut weer buiten. Dat was vreemd en ik ging eens poolshoogte nemen. Er was niemand in den winkel maar ineen lager gelegen werkplaats, die door een glazen deur met een gordijn ervan was geschieden, brandde licht. In den winkel stond de artist, moederziel alleen, te spelen. Werkelijk te spelen. Zoo goed en zoo kwaad als het ging natuurlijk. Want zijn muzikale gaven, zijn maatgevoel en zijn kennis van zijn in strument stonden op een zeer lagen trap. Welke melodie hij stond te mishandelen weet ik niet: het leek evenveel op „Rats, kuch en boonen" als op „Sarie Marais". In ieder geval bracht de man met zijn harm^pica een geluid voort, dat mij deed ver moeden dat hij bij het examen voor de politie er bij ongeluk doorgerold was. Of was hij misschien een clandestiene muzikant? In ieder geval: succes had hij niet. Toen hij zijn lied teneinde had gebracht verscheen er nog nie mand in den winkel. Hij wachtte even en begon toen onverdroten van voren af aan. Weer zonder eenig resultaat. Maar zijn muziekkennis mag dan beneden peil zijn geweest, zijn stug volhouden verdiende bewon dering. Want na iets langer gewacht te hebben be gon hij voor de derde maal. En nu met resultaat, maar niet met dat wat hij hoopte en verwachtte. Ik had al een paar maal iemand zien bewegen achter het niet geheel sluitende gordijn. Nu werd plotse ling de deur opengerukt eri daar stoof een groote, forsche man in hemdsmouwen het trapje op en den winkel in. De artist tikte aan zijn pet. Maar: „Wil je weg weze?" bulderde de heer in hemdsmouwen in dc richting van den harmonicaspeler, die behendig retireerde. „Denk je dat we hier nog langer dat ge jank willen aanhooren? Vort, m'n zaak uit of ik dje er uit!" En hij zou zeer waarschijnlijk de daad bij het woord gevoegd hebben als de kun stenaar, die een min mannetje was, niet met haas- tifeen spoed de straat op gevlucht was. Dat was dus een dissonant. Maar de straat was nog lang en alle volgende winkeliers zouden wel niet van het kaliber en het humeur van den reus in hemdsmouwen' zijn. Alzoo alleen nog even omkijkend of hij ook gevolgd werd zette de muzikant zijn tocht voort. J. C. E. door P. v. d. HEM. „Boeken, lichttorens in de groote zee des tijds" Ook U sukkelt met Uw textielpunten Alles verbruikt en toch heeft U eigenlijk een NIEUWE JAS of MANTEL NOODIG. Heeft U al eens gedacht over het KEEREN van Uw kleeding? Laat het dan nu doen. Wij verzekeren U dat Uw kleeding als nieuw terugkomt. Specialiteit in het keeren van winterjassen en mantels. TELEFOON 18367 ZIJLWEG 84 (Adv. Ingez. Med.) Petroleum voor verlichting 's-GRAVENHAGE, 22 November. De secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 23 November 1941 tot en met 3 Januari 1942 elke der met „23" genummerde bonnen van de met „S" en „T" gemerkte petroleumkaarten, recht geeft op het koopen van twee liter petroleum voor verlichtingsdoeleinden. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de met „22" genummerde bonnen niet mogen wor den vernietigd, doch daarentegen zogvuldig dienen te worden bewaard. Lamp. FIGUUR-PUZZLE. Van buiten naar binnen: 1. Hoofdstad. 2. Vaartuig. 3. Wettelijk. 4. Tijding. 5. Staatsman uit den wereldoorlog 6. Regelmaat. 7. Breede weg. 8. Dat zij zoo. 9. Kwaadsprekerij. 10. Rivier in Duitschland. 11. Bouwgronden. 12. Iedere. 13. Vrouwelijk familielid. 14. Getal. 15. Kleedingstuk. 16. Verzoek. 17. Gesloten. 18. Grondsoort. Groote cirkel: Een spreekwoord Middelste cirkel: Op een andere plaats. Kleine cirkel: Weerzin. De woorden van 118 bestaan uit de volgende let tergrepen: a-a-a-ak- and - bee - bri - de - der - el - elf - gaal - ka - ke - kers - las - le - ma - ma - men - ne - no - nue - o - o - oer - or - re - sok - ter - the - toe - ve. Aflevering van generator-anthraciet 's GRAVENHAGE 21 November. De directeur van het rijkskolenbureau deelt het volgende mede. Nu kortgele den de bonnen generatoranthraciet ook zijn aangewezen voor het betrekken van anthracietnootjes 4, is bij de ver bruikers van generator-autharciet de indruk gewekt, dat naar keuze nootjes 4 dan wel nootjes 5 kunnen worden gevraagd. Dit is echter niet het geval. Alleen wanneer de voorraad nootjes 5 bij de wederver- koopers niet voldoende is, zullen deze er toe overgaan in de plaats daarvan nootjes 4 af te leveren. ZATERDAG 22 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Het Nederl. Tooneel: „Prinses Dulcinea", 7 uur. Rembrandt Theater: „Gezworen kameraden", Jolian Kaart en Adolphe Engers, 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Brigadier Schwenke", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „So endete elne Liebe", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. FranS Hals Theater: „De val van Warschau", 2.30, G.30 en 8.45 uur. Moviac: „Geheimen van het oerwoud" (2de deel) en journaal van 12 uur af. Spaarne Theater: „Artistenpension", 8 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling werken Cees Boldingh, 105 uur (Zondag 24 uur). ZONDAG 23 NOVEMBER Rembrandt Theater: Kleurenfilm Nederland- Rembrandtland, 11.30 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Ledenconcert H. O. V., 2.30 uur. Stadsschouwburg: „De barbier van Sevilla" door Centraal Tooneel N.V., 7.30 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat: Bridge-drive. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: kindervoorstel ling „Bulletje en Boonestaak", 2 uur. Rembrandt Theater: „Gezworen kameraden", Johan Kaart en Adolphe Engers, 1.70, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Palace: ..Brigadier Schwenke", 11.30, 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „So endete eine Liebe", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Frans I-Ials Theater: „De val van Warschau", 2, 4.15, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: „Geheimen van het oerwoud" (2de deel) en journaal van 12 uur af. Spaarne Theater: „Artistenpension", doorloopend voorstelling van 1.303.30 en 6.30 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling werken Cees Boldingh, 24 uur. MAANDAG 24 NOVEMBER. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling werken Cees Boldingh, 105 uur (Zondag 24). Nachtdienst Apotheken De volgende apothekente Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn„ Barteljorlsstraat 11. Tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek. Teylerplein 79, Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5