Haarlem's Dagblad Rostof door de Duitsche troepen bezet. Britsche aanvallen in de Marmarische woestijn afgeslagen. |9e JAARGANG No. 17926 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- - Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Qroote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PE^EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 24 NOVEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel mee» 0.1716 Groentjes zie rubriek. )e kerkelijke verdeeldheid Het streven te Santpoort naar meer eenheid De verklaring van Ds. R. H. Oldeman te Sant- jort heeft, zooals bekend is, nog al eenige beroe- ng teweeg gebracht. Niet alleen om de verklaring Ive, maar ook door een verkeerde interpretatie, it laatste is voor Ds. Oldeman aanleiding ge- eest in het Maandblad der Ned. Herv. Kerk te intpoort een uitvoerige beschouwing te publicee- 5i, waarin hij. ajleerst zegt: „Inderdaad is er iets gezegd en iets gebeurd, dat tor onze Ned. Herv. Kerk van zeer groot belang jn zijn. Reeds jarenlang sta ik als Vrijzinnig pré sant in de rechtergroep der Vrijzinnigen en dan ij den rechtervleugel van die rechtsche groep, jjn streven is er jarenlang op gericht geweest om l eenheid te komen, eenheid tusschen links en ichts op een gemeenschappelijke basis. Dus met jleen samenwerking, hoewel ik weet. dat het al »n zeer verheugend verschijnsel zou geweest zijn, tinneer er samenwerking zou komen tusschen ïks en rechts ten opzichte van héél het kerkelijk reen. Doch ik meende, dat wanneer er geen ge- eenschappelijke basis zou gevonden worden, die- loienwerking toch weer op een teleurstelling zou iiloopen." Vervolgens geeft Ds. Oldeman een uiteenzetting ver de waarde die aan den bijbel als Gods Woord ioet worden toegekend en een Christus-beschou- ing. Fintervacanties op de Haarlemsche cholen Een extra Sinterklaasvacantieweek De bevolking der openbare onderwijsinrichtingen te larlem heeft zich dezen winter niet over gebrek in vacantie te beklagen. Zoowel ter gelegenheid van Sinterklaas- als van het Kerstfeest zal vrijaf ge- ;ven worden. Kerstvacantie is niets bijzonders. Die is er ieder maar Sinterklaasvacantie is iets nieuw en zon- het strèven naar brandstofbezuiniging zou er wei- !g sprake van geweest zijn. Nu slaan de jongelui uit brandstoffenschaarschte een extra weekje, waaruit i?n weer ziet, dat er nog altijd wel kleine meeval- rtjes in het leven zijn. De Sinterklaasvacantie duurt dan van Maandag 1 en met Zaterdag 6 December. Een week dus. Dan san de schooldeuren weer gedurende veertien dagen pen, maar op 20 December Begint de Kerstvacantie, ie voor dé lagere scholen duuj-t tot en met 5 Januari i voor de scholen voor middelbaar onderwijs tot en iel 12 Januari. Natuurlijk hebben de inrichtingen voor bijzonder aderwijs mededeeling gekregen van deze gemeente- jke vacantie-regeling. Hoewel men haar vóór het bij- snder onderwijs niet kan voorschrijven ts het niet- anin te verwachten, dat bij het bijzonder onderwijs de instellingen de gebruikelijke wintervacantie even- ins zullen uitbreiden. Irmenzorg Vergelijkingen tusschen Jfïaarlem en andere gemeenten In het 3de kwartaal van 1941 werd door den dienst Maatschappelijk Hulpbetoon in ons land aan uitgegeven f 9.258.745. Dit was f 481.713 minder an in het 2e kwartaal. Te Haarlem werden 1936 1977 gezinnen gesteund a 636 alleen-wonende personen, Aan steun rerd in het 3e kwartaal uitgekeerd f 302.006 hetgeen eerkomt op f 2.117 per duizend inwoners. Het ge- ilddelde steunbedrag per gesteunde was f 9.04. Ter vergelijking geven wij hier de uitgaven aan rmenzorg die alle gemeenten boven de 100.000 zie- deden- per 1000 gemiddeld inwoners steunbedrag Amsterdam f 3.210 f 8.71 Rotterdam f 3.341 f 8.51 •Gravenhage f 2.845 f 9.60 Utrecht f 1.661 f 8.89 Haarlem f 2.117 f 9.04 Groningen f2.087 f 7.58 Eindhoven f 562 f 8.39 Hieruit zien wij dat d§ Armenzorg omgeslagen naar =t aantal inwoners de' grootste offers van de ge meentekas vergde in Rotterdam. Daarna komt Am- terdam. Den Haag staat op de derde plaats, Haar- tm op de vierde. In Groningen zijn de uitgaven iets iger dan in Haarlem, het verschil met Utrecht (dat zesde plaats staat, is vrij belangrijk Eindhoven behoefde slechts weinig aan Armenzorg lt te geven. De uitkeeringen waren gemiddeld in Den Haag het oogst namelijk f 9.60. Haarlem komt wat de grootte or uitkeeringen betreft, met f 9.04 op de tweede laats. Voor de kleinere gemeenten in onze omgeving zijn e cijfers: Velsen: Uitgaven f 59.786, omgeslagen per 1000 in- ïoners f 1.221. Gemiddeld steunbedrag f 7.40. Haarlemmermeer: Uitgaven f 31.203 omgeslagen per MO inwoners f 970. Gemiddeld steunbedrag f 6.53. Beverwijk: Uitgaven f 22.270, omgeslagen per 1000 Inwoners f 1.007. Gemiddeld steunbedrag f 7.26. ïerhooging van productie Mag geen verontschuldiging zijn voor het overtreden der Overheidsvoorschriften i-GRAVENHAGE, 22 November. Het ANP neldt: Het heeft zich eenige malen voorgedaan, dat indbouwers die verdacht werden van het over reden van distributievoorschriften en van bepalin- len die in het belang van de voedselvoorziening zijn lesteld zich erop beriepen, dat zij, als zij de over reding niet hadden begaan, geen gevolg hadden unnen geven aan de opwekking van overheidswege mi de productie van hun land zoo hoog mogelijk >1) te voeren. Zoo- zijn er o.m. ten aanzien van de )etroleumvoorraden_ voor den landbouw beperkin- jen opgelegd, die een blokkeering van de onder de 'mdbouwers berustende voorraden inhouden. Het is begrijpelijk, dat een landbouwer, die eenerzijds èen behoorlijken Voorraad onder zich heeft en deze niet >iag gebruiken voor de voortbeweging van zijn land bouwwerktuigen en anderzijds wordt opgewekt om ooveel mogelijk uit zijn grond te halen, hierin een /enstrijdigheid ziet en met een beroep op de ab- lolute noodzakelijkheid daarvan zijn geblokkeerden voorraad aanspreekt. Ongetwijfeld heeft hij hiermee la beste bedoelingen, doch hij begaat een overtre ding en wel zonder directe noodzaak, daar den land bouw, na de blokkeering van de voorraden petro leum, een voldoende hoeveelheid andere motor brandstoffen ter beschikking is gesteld. Men, be- ienke dat de beperkende bepalingen ten aanzien ■'an de petroleumvoorraden niet zonder reden zijn uitgevaardigd, terwijl uit de genomen maatregelen Mljlct, dat wel degelijk wordt rekening gehouden et de belangen van den landbouw. De beperkende bepalingen kunnen inderdaad voor fen b litenstaander onbillijk schijnen, doch in het ilgemeen belang zijn ze noodzakelijk, zoodat ze nier ongestraft overtreden kunnen worden. In dit verband kan worden opgemerkt, dat in •enige gevalllen, waar de overtreders terecht ston den, vrijspraak is gevolgd; deze vrijspraak ge- ichiedde echter wegens gebrek aan bewijs en niet omdat de rechter bovengenoemde verontschuldiging tan den landbouwer aanvaardde. OUDHEIDKUNDIG BODEMONDERZOEK. a-GRAVENHAGE, 22 November. De secretaris leneraa.l van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming heeft den termijn, waarbinnen lokale instellingen erkenning kunnen aanvragen, ten einde van rijkswege medewerking te verkrijgen op het gebied van het oudheidkundig bodemonderzoek, opnieuw verlangd met zes maan den. VERDUISTEREN Van 17.57 «ot 7.18 Maan 24 Nov. op 15.54, 24 Nov. ondor 25.58 Welke bonnen zijn thans geldig? Het is verboden rijwielen in het donker onbeheerd te laten staan. De Amsterdamsche politie houdt in heel de hoofdstad razzia's en de aangetroffen onbeheerde karretjes worden in beslag genomen. (Pax-Holland-De Haan-m) Kerkopbouw" Zaterdagmiddag drie uur is in de Groote Kerk te Haarlem de tentoonstelling „Eeredienst en Kerk opbouw", waarover in ons nummer van Zaterdag reeds uitvoerige bijzonderheden werden gepubli ceerd, geopend. Jhr. F. Teding van Berkhout Jr, sprak namens de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente een woord van welkom in dit grootscke kerkgebouw". „Moge het een goed voorteeken zijn", zei spreker, „zoowel voor den nieuwen kerkbouw, als vooi> den zich steeds met en door den tijdgeest wijzigenden eere dienst, dat deze tentoonstelling een onderdak in deze heerlijke schepping der Gothiek heeft mogen vinden. Zoovele eeuwen reeds getuigt deze immers van de innige vroomheid en het Godsvertrouwen onzer vaderen, waardoor alleen het hun mogelijk was, met de zoo geringe hun ten dienste staande technische hulpmiddelen een- bouwwerk tot stand te brengen, dat van een onvergankelijke schoonheid is. Het is als het ware een gebed, in steen en hout gewrocht. Een liturgische dienst is het zij in alle bescheidenheid gezegd in een banale omgeving een anachronisme. Alleen dan zal de bouw van nieu we, de vernieuwing van verknoeide en de herbouw van verwoeste kerken in den geest, waaruit deze mooie kathedraal ontstond, mogelijk worden, in dien deze door de kerkelijke gemeente wordt ge voeld als een behoefte des harten." Spreker dankte Ds. Boeke en het bestuur van het landelijk Alle- Dagkerk-comité namens de kerkvoogdij voor het initiatief, dat- zij genomen hebben _tot deze tentoon stelling: hij hoopte'dat Gods zégen er op, mocht rusten. Ds. D. E. Boeke dankte allen, die deze tentoon stelling tot stand hebben helpen brengen, vooral het Instituut voor Religieuze en Kerkelijke Kunst, dat onverwijld zijn ingenomenheid betuigde en ook later zijn toestemming verleende, dat de tentoon stelling hier werd gebracht. Het voorstel van deze'tentoonstelling te Haarlem kwam in van den vader der Alle-Dag-Kerk-gedach- te in Nederland, *den predikant van Schoort, Ds. A. J. P. Boeke, en wel bij het Haarlemsche Alle-Dag- Kerk-Comite, dat deze idee met sympathie begroet te en doorgaf aan het Landelijk Alle-Dag-Kerk Comité te Amsterdam. Immers, het meende, dat een tentoonstelling met conferentie beide niet slechts Haarlem betroffen, maar ook de heele provincie Noord-Holland. Spreker dankte de Kerkvoogdij der Ned. Hervorm de Kerk voor de zoozeer gewaardeerde gastvrijheid in de Groote Kerk, die vooridit doel in Noord-Holland's hoofdstad wel bij uitstele geschikt mag worden ge noemd. Wanneer inleidingen en besprekingen worden ge houden in dé kapel of consistoriekamer, is men van verwarming verzekerd door de gewaardeerde wel willendheid van het gemeentebestuur, dat toewij zing verleende voor gas en electriciteit voor de verlichting. Ook dankte hij allen, die zich bereid ver klaarden op de confereritiezittingen het woord te voeren, zoowel de theologen als de architecten en kunsthistorici. De heer H. Korringa sprak als architect van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente in Haarlem. „Het is een verblijdend verschijnsel", zei hij, „dat de laatste jaren een streven valt waar te nemen om bij nieuwbouw en restauratie van kerkgebouwen deze in overeenstemming te brengen met den daarin te houden eeredienst. Innige samenwerking tus schen kerkvoogden, predikanten en architecten zal zeer bevorderlijk zijn om dit doel te bereiken, doch ook het maken van propaganda door het houden van conferenties en tentoonstellingen zal daartoe zeker bijdragen." - Tenslotte voerde Dr. E. Emmen het woord over het onderwerp: „Eeredienst op Zondag en werkdag" Hij merkte op, dat God in den eeredienst tot Zijn volle spreekt; „de eeredienst is voor de geloovigen onmisbaar; een gemeenschap der geloovigen zon der den eeredienst is ondenkbaar. De eeredienst bepaalt het leven der Christelijke Kerk als ge meenschap der geloovigen. In samenhang met de vreemdelingenschap der Kerk in de wereld ver houdt de Eeredienst zich critisch0 tegenover de cul tische mystiek eenerzijds en de individueele devotie anderzijds. De eeredienst wordt beheerscht door de Boodschap des heils, waarop alle handelingen en vormen als teekenen betrokken zijn. Hij beteekent een oproep der Kerk tot dienst in en aan de we reld. In den eeredienst op Zondag belijdt de kerk als lichaam van Christus de opstanding van haar Heer en Heiland uit de dooden als werkelijkheid en belofte en op werkdagen vergezelt de eeredienst het leven van allen dag door de verkondiging van Gods woord in het gezin krachtens het priester schap der geloovigen. De eeredienst op Zondag en werkdag wordt gedragen door het eschatologisch verwachten van het Koninkrijk Gods en draagt dientengevolge een fragmentarisch karakter." Na de redevoeringen volgde e'en bezichtiging van de tentoonstelling, waarbij de heer H. van dei- Kloot Meijburg een vel-klarend woord sprak. Door de duisternis te water geraakt LEIDEN. 22 November. Vanmorgen om half tien is uit het water van de Oranjegracht het lijk opge haald van <den 86-jarigen J. G., die reeds om half zes zijn woning had verlaten om tabak te gaan koopen. LANGE RUIGENWEIDE, 22 November. Gister avond is de ongehuwde veertigjarige mej. G. de Hoog, door de duisternis misleid in de voor haar woning gelegen dubbele Wierecke geloopen en verdronken. Steun aan de Winterhulp 's-GRAVENHAGE, 22 November. De burge meester van Maastricht heeft voor zijn gemeente, evenals zijn ambtgenooten van Sneek en Delft, een regeling getroffen, waarbij in het algemeen zal gel den: „Geen steun aan Winterhulp, geen leveranties aan de gemeente". Ook de7,e burgemeester is van .meening, dat hij. die meent zijn steun aan W.H.N. te-moeten ontzeggen, tekort schiet in de vervulling van zijn gemeenschaps plichten en daarmede zijn recht, verliest op het ge nieten van de voordeelen welke de gemeenschap biedt (A.N.P.) Va.11 2 3 t.m, 2 9 November: Brood of gebak 45-4 Brood 4 rants. Brood Vï rants. 45 Vleesch 1/t rants. j Vleesoh of 4 5 Vl.waren 1 rants. f vleesch waren 45 Melk 1 3/4 L.Melk 45A Reserve 13/4 K.G.Aardappelen 45B Reserve Vj K.G. Aardappelen van I Nov. t. vember. 136 Algemeen 1 K.G. Suiker le periode Cacao 50 gram Cacao 137 250 gr. Koffiesurrogaat 500 gr. Jam 139-142 Algemeen 1 rants. Bloem brood of gebah D en E Havermout 250 gr. Rijst 143 Algemeen 250 gr. Havermout 250 gr. Gort 149 too gr. Vermicelli of maïzena 145-148 Algemeen 100 gr. Kaas va.n 21 Nov. t.m 9 Dec.: -54 Boter 125 gr. Boter -54 Vet 125 gr. Boter met reductie (of vet voor wie bon 53 hebben ingeleverd) Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O Bon 14 (21.) tot 27 Dcc. Zeep Bon 135 Algemeen en Bon D Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeen. Bon D Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pet. t.m. 30 Nov. Bon J Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. Overschrijving van leerlingen 's-GRAVENHAGE, 22 November. Op grond •an par. 1 der verordening no. 23/1940 en ïn over eenstemming van de par. 2 en 3 der verordening no. 3/1940 van d». Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, wordt bepaald: Artikel 1: De eerste alinea van artikel 1 van liet besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van opvoeding, wetenschap cn cultuurbe scherming van 20 September 1941 (Nederlandsche Staatscourant van 22 September 1941, no. 184) wordt gelezen: Ten aanzien van leerlingen, die bij den aanvang •an het schooljaar of den schoolcursus een be paalde school voor lager, middelbaar of voorberei dend hooger onderwijs bezoeken, is overschrijving in den loop van'dit schooljaar of dien schoolcursus iaar een andere school, behoudens in geval van verhuizing, alleen toegelaten met goedkeuring van den inspecteur van het onderwijs in algemeenen dienst. Artikel 2. Dit besluit treedt in werkyig op den dag zijner afkondiging, den IS November 1941. (ANP). GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN KOMT WEER IN SNEEK BIJKEN. Naar wij vernemen heeft het moderamen van de Generale Synode der Geref. Kerken die in 1939 te Sneek gehouden werd en die een en andermaal te Utrecht werd voortgezet, de synode opnieuw bijeen geroepen op Dinsdag 9 December a.s. te Sneek, ter afdoening van enkele aangelegenheden het leven dier kerken rakende. Amerikaansclie vliegvelden op Chineesch gebied? Het Japansche blad „Nitsji-Nitsji" meldt uit Kanton dat Tsjoengking den Vereenigen Staten reeds het recht heeft gegeven verscheidene vlieg velden aan te leggen in de provincie Foekien te genover Formosa. In geval van een oorlog tus schen de Vereenigde Stateiven Japan zouden deze vliegvelden gemeenschappelijk door de Vereenig de Staten en Tsjoengking gebruikt worden Voorts wordt bekend dat in de streek van Loengtsjwan ten' Noordoosten van Kanton onder leiding -van een Amerikaansch officier vliegvel den zijn aangelegd, waarbij in vergroote holen in de rotsen installaties voor de beveiliging dei- vliegtuigen moeten worden aangebracht. De Portugeesche betrekkingen met Japan TOKIO, 24 November. (DNB) De leider van de afdeeling voor internationaal luchtverkeer in het ministerie voor verkeerswezen. Okoebo, heeft bij zijn aankomst in Yokohama, waar hij met een Japansch vliegtuig van Timor was geland, verklaard dat Ne- derlandsch-Indië de Philippijnen en Tsjoengking alles in het werk stellen om Portugal te bewegen tot verbreking van zijn vriendschappelijke betrekkin gen met Japan. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche Weermachtsberichten Belangrijk handels- en verkeerscentrum. Succesvolle actie der Duitsch- Italiaansche afdeelingen in Noord-Afrika ZATERDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 22 November (D.N.B. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Naar in een extraberlcht is bekend gemaakt, hebben snelle troepen van het leger en forma ties der Waf£en-SS onder bevel van kol.-gene- raal von Kleist na felle gevechten de stad Rostof aan den benedenloop van de Don ingenomen. Daarmede is een handels- en verkeerscentrum in onze handen gevallen dat voor het voortzetten van den oorlog van bijzondere beteekenis-is. Aan de tot dit succes leidende operaties hebben de formaties van het luchtwapen onder leiding van generaal Ritter von Greim een schitterend aandeel gehad. Ook in andere sectoren van het Oostelijke front is in aanvallen verder terrein gewonnen. Voor Le ningrad zijn verscheidene door pantsers en laag- vliegende toestellen ondersteunde uitbraakpogingen van sterke strijdkrachten van den vijand mislukt. Op het Britsche eiland hebben gevechtsvliegtuigen overdag voltreffers met bommen geplaatst op spoor weginstallaties ten Noorden van Newcastle. In den afgeloopen nacht is een vliegveld aan de Zuidwest kust van Engeland gebombardeerd. In Noord-Afrika staan de Duitsch-Italïaansche troepen sedert 19 November op een breed front in zwaren strijd met sterke Britsche pantserformaties. De slag duurt voort. Op 20 November is i% de gevechten aan het Ooste lijk front de bevelvoerende generaal van een leger corps, generaal der infanterie von Briesen, gesneu veld." ZONDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 23 No vember (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht deelt mede: „Aan het Oostelijke front hebben onze aanvallen tot nieuwe sucessen geleid. In de wateren om Engeland zijn In den afgeloopen nacht twee koopvaardijschepen van middelbare grootte door bomtreffers zwaar beschadigd. Een dezer schepen kan verloren geacht worden. Overdag zijn luchtaanvallen gedaan op fabrieken in Schot land. In den afgeloopen nacht zijn .havens aan de Zuidoostkust van Engeland met succes gebombar deerd. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Italia.msche afdeelingen in succesvolle gevechten met de Britsche strijdkrachten, die uit het Zuidoosten waren gena derd. meer dan 260 pantsergevechtswagens en onge veer 200 gepantserde voertuigen vernietigd. Krach tige, door pantserwagens gesteunde, uityalspogingen der bezetting van Tobroek zijn verijdeld door de om singelende Italiaansehe troepen. In hevige luchtge vechten heeft de vijand 25 vliegtuigen verloren. Bij een luchtaanval op een Britsch vliegveld zijn ver scheidene bommenwerpers op den grond vernield. De slag in Noord-Afrika duurt onder zware gevech ten voort." Voor 41.000.- aan bontmantels gestolen AMSTERDAM. 24 November. In den nacht van Vrijdag op Zater- dag jl. is bij de firma Gerzon aan de Kalverstraat een groote diefstal gepleegd. Uit een vitrine op de eerste ver- dieping werden 24 bontmantels, ter l waarde van f 41.000 ontvreemd. i Hangende het onderzoek, dat. door de politie is ingesteld, konden nog geen nadere bijzonderheden worden medegedeeld. (A.N.P.) Belangrijke conferentie begint Dinsdag te Berlijn Ciano en Von Bardossy in de rijkshoofdstad aangekomen BERLIJN, 24 November (D.N.B.) De Italiaansehe minister van Buitenlandsche Zaken Graaf Ciano is vanochtend met gevolg alhier aangekomen voor de bijeenkomst van Europeesche staatslieden. Hij werd o.a. verwelkomd door zijn Duitachen collega Von Ribbentrop en den minister van Economische Zaken Funk benevens den Ita- liaanschen ambassadeur Alfieri BERLIJN, 24 November. (D.N.B.) Als een van de reeks staats lieden, die zullen deelnemen aan de Dinsdag te Berlijn te houden officieele plechtigheid, is heden middag de Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken Von Bardossy in de rijkshoofdstad aangekomen Hij werd o.m. ont vangen door den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop. Waar de Wïmïane operaties in voiien gang zijn. Een luchtfoto wn de haven van Kortson aan de gelijknamige zee-engte tusschen de Zwarte Zee en de Zee van Azow. (Orbis-Holland) Italiaansehe weermachtsberichten Gepantserde afdeelingen der Engelschen lijden ernstige verliezen. Italiaansehe verdediging te Culquabert-Fercaber (O.-Afrika) na heldhaftig verzet overweldigd ROME, 22 November. (Stefa-ni) Het Italiaansohe weermaclitbericht van heden luidt als volgt: „De slag in de Marmarische woestijn, die gisteren bij het aanbreken van den dag hen at is, heeft den gelieelen dag fel voortgeduurd. De strijdkrachten op den grond en in de lucht va.n de spil verwikkelden de tegenover hen staande vijandelijke strijdkraohten In harde gevechten, waarhij hun verdere, belangrijke verliezen aan menschen en pantserwagens werden toegebracht. Herhaalde uitvalspogingen van den vijand uit Tobroek mislukten door den tegenstand der Italiaansehe divisies die de vesting belegeren. De luchtafweerbatterijen der divisie Savona hebben vier vijandelijke vliegtuigen brandend neergescho ten. Italiaansehe vliegtuigen hebben in luchtgevech ten, die gisteren boven de Mlddellandsche Zee zijn geleverd, zes Britsche vliegtuigen neergeschoten. Een Italiaansch vliegtuig keerde niet terug. In den afgeloopen nacht zijn de ducht- én vloot- steunpunten op Malta weer blootgesteld aan,nieuwe acties van onze bommenwerpers. De verliezen der bevolking van Messina bij den luchtaanval van gisteren zijn gestegen tot 32 dooden en 50 gewonden. In Brindïsi is bij den aanval van gisteren een vijandelijke bommenwerper door het afweergeschut neergehaald. In Oost-Afrika heeft een van onze onder bevel van kol. Adriano Torelli staande colonnes een'moei lijke operatie zegevierend ten uitvoer gelegd en de geïsoleerde stelling van Celga door middel van vrachtauto's uit Gondar geravitailleerd. Tegen den verbitterden tegenstand van ervaren vijandelijke strijdkrachten doorstonden onze troepen met élan en vastbeslotenheid vier dagen durende bloedige gevechten. Zij baanden zich met geweld een weg, voegden den vijand verliezen toe van ruim 600 man en maakten zich van talrijke wapenen en gevange nen meester. De afdeelingen der stelling van Culquabert-Fer caber. die sedert 13 November zonder rustpoos strij den en dag en nacht zijn blootgesteld aan bet vuur der vijandelijke artillerie, strijden sedert gistermor gen tegen verre superieure strijdkrachten en oor logsmiddelen. In tegenaanvallen en het blanke wapen in de vuist verdedigen zij dapper en tot het uiterste de hun toevertrouwde stellingen. Een van onze convoyeerende torpedóhooten heeft op de Mlddellandsche Zee met haar artillerie drie vijandelijke bommenwerpers brandend neerge schoten." ZONDAG. ROME, 23 November. (Stefani). Het communiqué van het Italiaansehe hoofdkwartier luidt: „In de Marmarische woestijn duurden op 22 No vember de gevechten langs het geheele front van de grens tusschen Cyrenaica en Egypte en van Tobroek voort. Onze *divisies wezen alle aanvallen van den vijand, die nieuwe, zware verliezen leed, resoluut af. De divisie Ariete alleen al heeft in de gevechten de zer dagen meer dan 250 gepantserde voertuigen, waar onder 55 gevechtswagens, vernield en eenige honder den gevangenen gemaakt. De Duitsche divisies hebben in hevige gevechten aanzienlijke verliezen aan Brit sche gepantserde afdeelingen toegebracht. O.a zijn meer dan 200 gevechtswagens vernield Een onzer duidelijk te herkennen veldlazarets is door de vijandelijke luchtmacht herhaaldelijk met bommen en machinegeweer bestookt. Vijf-en-twintig verpleegden werden gedood en 35 gewond. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op dorpen in den Dzjebel van Cyrenaïca. Eenige huizen van kolonisten werden beschadigd. Er zijn geen slachtoffers. Aan het front van Tobroek hebben de Duitsche en Italiaansehe troepen talrijke vijandelijke gevechts wagens vernield en den vijand groote verliezen toe gebracht bij de verijdeling van alle uitvalspogingen. In het verloop van den strijd te land hebben onze luchtmacht en onze afweer tot dusverre 15 Engelsche vliegtuigen neergeschoten. De afweerbatterijen der divisie Pavia hebben bovendien nog twee vijande lijke toestellen neergeschoten. Acht eigen vliegtuigen gingen verloren. Een gemotoriseerde colonne van den vijand, die afzonderlijk opereerde ln de woestijn van Cyrenaïca, werd door Italiaansehe en Duitsche af deelingen vliegtuigen ontdekt en aangevallen. Meer dan honderd pantserauto's en vrachtauto's werden getroffen en geraakten in brand. Bii een operatie ten Noorden van Bardia is een vijandelijk oorlogsschip in brand geraakt en op de klippen geloopen. In Oost-Afrika werden in den middag van 21 No vember de onoverwonnen afdeelingen van Culqua bert-Fercaber, nadat zij tot den strijd met den bajo net en handgranaten waren overgegaan, door de druk kende numerieke superioriteit van den vijand over weldigd. Bij de heldhaftige verdediging onderscheidde zich als symbool van dapperheid der Italiaansehe af deelingen, het bataljon carabinieri op roemvolle wijze. Nadat de munitïevoorraden warén uitgeput, heeft dit bataljon tot het uiterste zijn overweldigende tegen aanvallen met het blanke wapen uitgevoerd. Bijna alle carabinieri 7.ijn gesneuveld. Aan het front van Celga werden hevige vijandelijke aanvallen op' 20 November door onze formaties verijdeld. De vijand liet vele dooden op het slagveld achter, onder wie een hoogen Engelschen officier. Er werden talrijke gevangenen gemaakt en er werd een overgroote buit 'gemaakt aan wapens en munitie. Te Gondar viel de vijand opnieuw het ziekenhuis van Gondar aan en beschadigd^ dit. Eenige menschen werden gedood. Een ItaliaanJfche formatie jachtvliegtuigegn met nieu we, verbeterde kenmerken, geraakte gisteren bo ven Malta in gevecht gewikkeld met ongeveer veer tig vijandelijke jagers. Zes vijandelijke machines wer den neergeschoten, vele andere werden zwaar ge troffen. Een van onze vliegtuigen keerde niet terug. In den nacht van 21 op 22 November werden drie Britsche gevechtsvliegtuigen en torpedovliegtuigen door onze oorlogsbodems omla-ag geschoten* in de Middellandsche Zee. Twee van onze torpedojagers, die opereeren in het centrale deel van het Oostelijke bekken der Middellandsche Zee, hebben onder bevel van den corvettenkapitein Luigi Franzoni en van den luitenant ter zee Luigi Balduzzi met dieptebommen een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht". Kolonel Mölders verongelukt 113 overwinningen in luchtgevechten stonden op zijn naam Het D.N.B. meldt: De inspecteur der jachtvliegers kolonel Werner Mölders is op 22 November op een dienstvlucht met een koeriersvliegtuig, dat hij niet zelf bestuurde, Bij Breslau doodelijk verongelukt. Door den viiand niet overwonnen, heeft deze over winnaar in 115 luchtgevechten op zoo tragische wijze den vliegerdood gevonden. De prestaties van succes sen van dezen 28-jarigen officier zijn weergaloos. In Juli 1941 verleende de Führer en opperste bevel hebber der weermacht aan den commodore kolonel Mölders na zijn 101ste overwinning in de lucht ln den vrijheidsstrijd van het Duitsche volk als eersten sol daat van de weermacht de hoogste onderscheiding voor betoonde dapperheid, nl. het eikenloof met de zwaar den en brillanten, behoorende bij het ridderkruis vaö het IJzeren Kruis. Als waardeering voor de unieke verdiensten van kolonel Mölders heeft de Führer en opperste bevel hebber van de weermacht bepaald, dat het jacht- eskader, dat tot dusver door Mölders naar de zoo ge weldige overwinningen is gevoerd, voortaan ziin naam zal dragen. Tevens heeft de Führer bepaald dat kolo nel Mölders een staatsbegrafenis zal krijgen. Koudegolf te Sjanghai Talrijke slachtoffers SJANGHAI, 23 November. Het D.N.B. meldt: Een nieuwe koudegolf, die de laatste dagen te Sjang hai geheerscht [heeft, heeft den dood van 250 Chi- neesche bedelaars geëischt. Tot de slachtoffers be lmoren meer dan honderd kinderen die bevrore® in hun schuilplaatsen zijn gevonden. Men vreest dat de strenge winter nog duizenden slachtoffers zal maken wegens d,e ellende die onder het volJs heerscht.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1