K jjfëfrk Alleen met „Castella" S, reinig ik grondig! Castella yJim&t ett £ettecenj AGENDA tBucyedifkeSiand VICKS HOESTBONBONS Haalste ^Betichten HAARl. DAGBLAD, Maandag 24 Nov. 1941 Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Ledenconcert. Het is zeker wel een lialf jaar geleden sinds Toon Verhey een concert der H.O.V, dirigeerde. Een Ran kom inmiddels verstrekte opdracht nam zijn lijd en werkkracht gedurende die periode in be slag. Zondagmiddag stond hij voor het eerst na dien weer op het podium onzer concertzaal; een warm applaus van het talrijke auditorium en bloe men begroetten hem daar. Pionier van noviteiten, vooral Nederlandsche, als Verhey is, deed hij ons ook dezen Zondag weer met twee nieuwe werken voor het eerst kennis, maken. In de eerste helft van den middag nog niet. De „Val- nobles et sentimentales" van Ravel hadden we reeds meermalen onder zijn leiding gehoord, nim mer te voren echter zóó beheerscht in nuanceeriing expressieve kracht als nu. De tallooze fijnheden {orkestratie kwamen nu meer dan tevoren aan het licht; voor een volledige ontplooiing zou ver sterking van het strijkersensemble noodig zijn. En het Celloconcert in a kl. t. van Saint-Saëns is zeker geen onbekende: flet is wel het meest geliefde en meest gespeelde werk voor cello en orkest, dat ooit geschreven werd. En dit ~7het recht, want in geen ander zijn de door de combinatie gestelde proble men zóó volledig, zóó ideaal, mag men wel zeggen, opgelost. Pakkend van thematiek, melodieus, even wichtig van bouw en van klankverdeeling, geestig en teergevoelig in het middendeel, mooi stijgend en ülch uit de mineurstemming bevrijdend in de finale: wat wil men beter verlangen? Men hoort het dan ook steeds weer gaarne en dit zeker als het zóó voortreffelijk gespeeld wordt als de solocellist van het Concertgebouworkest Henk van Wezel en ons •kest Zondag deden. Het was' begrijpelijk dat het auditorium den solist driemaal terugriep om hem en den dirigent hulde te brengen. Na de pauze kwamen de noviteiten: het Cello concert van Guillaume Landré en „De drie Ruiter tjes" van Alex Voormolen. Een zóó ideale oplossing der problemen als Saint- Saëns *heeft Landré nog niet gevonden. Het solo- Instrument heeft in zijn Concert geen zeer dankbare partij: gedeeltelijk klinkt die slechts als een obli gaat onderdeel van de orkestpartij en waar de cello monologen houdt missen we de melodische schoon heid en den glans, die van dit schoone instrument kunnen uitgaan. Ook schijnt het werk te somber, biedt het te weinig lichtpunten om tot een geliefd repertoire-stuk te kunnen worden. Daartegenover moeten we erkennen, dat de componist zijn taak ernstig heeft opgevat wat den tefchnischen arbeid en de constructie betreft en„dat hij bovendien menig pakkend moment heeft weten te scheppen. Het be gin, het Largo, is veelbelovend; zoowel hier als in het er op volgende Allegro is een evidente terug keer naar tonale bases bemerkbaar. Ook het Molto lento spreekt tot den hoorder. In de lange onbege leide solo's en in de tutti's komt echter veel dat althans bij een eerst auditie vrij raadselachtig blijft. Motivische eenheid met name de terug keer van het motief der dalende terts was ter stond op te merken. Compositorisch talent en muzikale ideeën blijken uit Landré's Celloconcert ongetwijfeld; tot meerdere klaarheid en welluidend heid moge hij mettertijd geraken. Ditmaal verwierf lijn werk een vriendelijke ontvangst; tot geestdrift Btemde het nog niet. Ook Voormolens Orkestvariaties over de melodie van het oude liedje „De 3 Ruitertjes", schijnen, voorzoover we uit de eerste 'kennismaking konden opmaken, de kwaliteiten om ooit de bekendheid tan b.v. Van Gilse's „Variaties over een St. Nlcolaas- ttedje", laat staan die van Van Anrooy's „Piet-Hein- Rhapsodie" te kunnen erlangen, te missen. Faptasie toont Voormalen genoeg en ingenieuze harmonisee- ringskunst ook. Maar hij geeft o.i. te veel. Al terstond treedt het thema harfconisch zoo ingewikkeld op, dat men zou meenen met een variatie te doen te hebben; steeds nieuwe bedenksels worden in telkens wisselende toonsoorten te pas gebracht, maar daar door is de structuur zóó ondoorzichtig geworden, dat men het thema vaak niet meer weet terug te vinden. Een verademing schijnt als het dan eens, in E. gr. t„ door de hobo gebracht wordt hoe mooi speelde Haakon Stotijn dit! maar meerendeels schijnt er geen gang in de zaak te zitten. Slepende tempo's overwegen, waarin soms wel fraaie klank combinaties de celesta bij de violen con sordino b.v. de aandacht trekken; in een Alia marcia gaat het een wijle levendig toe; al» een hymne schetteren de trompetten het thema uit, maar het slot sterft geheel weg. De orkestzetting en de harmoniseering doen soms aan die van Reger denken; ook de rau- slek van dezen geeft vaak den indruk van overlad^n- heid. Met minder is .dikwijls meer te bereiken; te veel schaadt. Toch een- interessante middag! K. DE JONG. Menig Maal sprak harde taal de taal van „brandend maagzuur". Menschen, die al en toe gekweld werden door on dragelijke pijnen van brandend maagzuur bij het minste of geringste dat ze aten, kunnen nu met gerustheid alles etc - - Een Rennie; Pastille, ge woon in den mond lost, bij de minste aanwij zing van brandend n.aagzuur en de daaraan ge paard gaande ondragelijke branderige pijnen, geeft onmiddellijk verlichting. Dat komt omdat Rennie het maagzuur neutraliseert en de spijsver tering bevordert. Rennie helpt Uw maag bij'het uitoefenen van hare normale functies. Daardoor kan ze zelfs zwaar voedsel, dat ze anders kwalijk verdraagt, gemakkelijk verteren. De Heer G. F. te Naarden schrijft: „Vroeger leed ik nu en dan aan brandend maagzuurDoor een toevalligheid maakt ik kennis met de Rennie Pastilles.wensch ik U bij deze spontaan te be tuigen, dat ze bij mij een waar wonder teweeg hebben gebrachtIk ben enthousiast over de Rennie Pastilles en in deze stemming, na jaren lang lijden, moeten mij deze regels van het hart." Digestif Rennie is een prettig middel, aangenaam van smaak en zoo gemakkelijk in te nemen, zon- üer water of wat ook! Gewoon laten smelten in den mond. Vraag Uw apotheker of drogist Rennie, Proefpakje 41 cent. Groot pak 1.27. N.V. Rown- tree, Amsterdam. (Adv. Ingez. Med.) Heden: MAANDAG 24 NOVEMBER. Rembrandt Theater: „Gezworen kameraden", Johan Kaart en Adolphe Engers, 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Brigadier Schwenke", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „So endete eine Liebe", 2.30, en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „De val van Warschau", 2.30, $.30 en 8.45 uur. Moviac: „Geheimen van het oerwoud" (2de deel) en journaal van 12 uur af. Spaarne Theateij: „Artistenpension", 8 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling werken Cees Boldingh, 105 uur (Zondag 24 uur). DINSDAG 25 NOVEMBER. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Kunsthandel .Leffelaar: Tentoonstelling werken Cees Boldingh, 105 uur CZondag 24). Santpoort: Rede Dr. Edelkoort uit Amster dam in de Ned. Herv. Kapel, Pastorieweg 1. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11 Tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek. Teylerplein 79, Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. JAMVIJAND No. 1 IS IE DE DIE Z'JN LEEGE JAMPOTTEN NIET AAN DEN WINKELIER TERUG GEEFT LAAT ZB NIET SLINGEREN, Wij HEB BEN ZÉ NOODIG iSJ Egpp nv Taminiau Eisi l Over betuwe) (Adv. Ingez. Med.) CENTRAAL TOON EEL. De Barbier van Seviila. ,,De Barbier van Seviila" niet' het eenige stuk, dat bij de première viel en later honderden ppvoe- ringen beleefde. Wanneer de Beaumarchais niet een zoo bekenden naam en niet zoo veel vijanden had gehad, zou de ontvangst waarschijnlijk ook bij de eerste voorstelling wel hartelijker zijn geweest. Maar het .blijspel zou ook niet onmiddellijk daarna zoo veel opvoeringen hébben behaald. Een dei- redenen van het groote succes van „De Barbier van Seviila" in de dagen van de Beaumarchais be staat voor ons niet meer. Wij kunnen ons zelfs nauwelijks voorstellen, dat er ooit opwinding over dit stuk is geweest. Figaro's tirades over de „groote heeren", de encyclopaedisten en de misstanden van voor de revolutie gaan ons vrijwel voorbij. Maar de brillante geest, de soepele, schitterende dialoog en de luchtige fantasie van dezen geestigen Fran- schen blijspelschrijver zijn gebleven en verkwikken ook ons nog na 175 jaar. Aan Molière's „L'Ecole des Femmes" herinnert ,,De Barbier van Seviila" maar in Bartholo is niets van de tragiek van den ouderen man, die Molière in .zijn „Arnolphe" heeft gelegd. Het stuk Is, een al luchtigheid en zwierige spot, het heeft een vaart, die men bij „L'Ecole des Femmes" mist, al zal men dan ook in tegenstelling van het stuk van Molière tevergeefs een karakter zoeken in dit blij spel, vol dWaasheid maar tegelijk vol sprankelend esprit. Ook hier heeft de opvoering getroffen door lichtheid, vaart, charme en zwier, deugden, die te opmerkelijk zijn, omdat dit klassieke terrein voor het gezelschap van Laseur toch feitelijk vreemd was. Jacques Snoek heeft voor „De Barbier" decors gemaakt, die volkomen passen bij dit in Spanje spelende blijspel; licht, ruim en van een Zuidelijke zonnigheid. Hoe heeft het publiek genoten van deze verrukkelijke dwaasheid, welke culmineerde in de figuur van den jaloerschen Bartholo, zoo hoog komisch door Hans van Meerten gespeeld! Deze Bartholo sluit zich zeer mooi aan bij Van Meerten's Malvolio,waarmee- hij in het vorige seizoen ons verrast heeft. Mary Dresselhuys brengt alles mee voor de rol van Rosine, waarvan Figaro zegt, dat zij zacht, jong, teer en pikant is. Met welk een gratie charme en ondeugende schalksheid speelde zij met Gijsbert Tersteeg de muziekles, één der meest on weerstaanbare en bekende scènes uit 't stuk. Tersteeg heeft de ware zwier voor graaf Almaviva in 1 nog niet, maar hoe meer het stuk vordert, hoe meer hij groeit in deze rol. Figaro de opvolger van Crispijn is een mooie rol van Joah Remmelts. Zijn spot wordt nooit nadrukkelijk en blijft altijd speelsch en dartel. Arend Hauer is thans geheel gegroeid in de rol van Basilius en had groot succes met zijn beroemden monoloog op den laster. Zoo werd het als geheel een voortreffelijke opvoering, die wij ons als een der hoogtepunten van dit seizoen zul len blijven herinneren. Geen wonder, dat Het Cen traal Tooneel er zoowel 's middags op de abonne mentsvoorstelling als 's avonds een zeer groot artistiek succes mee oogstte. J. B. SCHUIL. Stadsschouwburg Amsterdam. DE ZONDAAR Mr. J. H. Penning, die in het vorige seizoen minder gelukkig debuteerde met „Het Paradijs", heeft thans een flinke revanche genomen met het tooneelspel „De Zondaar", waarvan Zondagmiddag met door slaand succes in den Stadsschouwburg te Amsterdam de première is, gegeven. Dit succes heeft de schrijyer voor- een belangrijk deel te danken aan het prachtige spel van Cor van der Lugt Melsert, die bijna het ge- heele stuk door op de planken staat en met den „zondaar" een der mooiste rollen van zijn hcele loopbaan spéélt. Wanneer dit stuk een lange carrière maakt én dat zou mii allerminst verwonderen dan zal het in de eerste plaats zijn, omdat het pu bliek Van der Lugt in deze met zoo ontroerende in nigheid gespeelde rol zal willen zien. De „zondaar" is Ton Ryers. die na vier jaar ge vangenisstraf in zijn huis terugkeert en daar alles veranderd vindt. Zijn vrouw is hertrouwd met een vriend van hem en hü betreedt zijn woning op den dag dat zijn zoon ziin verloving met de dochter van zijn vroegeren procuratiehouder viert. Ton Ryers staat als een verdwaalde in.het nieuwe leven, maai de jaren van afzondering nebben hem tot hoogere wijsheid gebracht. Hij neemt alles zelfs de groot ste teleurstelling met philosophische gelatenheid op, en wanneer ten slotte het bewijs wordt geleverd dat hij onschuldig veroordeeld werd, verscheurt hij het bewijs omdat hij niet het meisje van zijn zoon hetzelfde leed wil aandoen, dat zijn zoon heeft on dergaan en het hem klaar is geworden, dat het geluk van het leven van heel andere waarden afhangt dan van schuldig of onschuldig te ziin in het oog van de wereld. Na één dag gaat hij heen om de ware vrij heid te zoeken; zijn terugkeer en zijn verblijf zal voor de anderen niet anders dan een episode, een tusschenspel zijn. Afgezien van enkele onwaarschijnlijkheden zoo is het onmogelijk aan te nemen, dat Ton Ryers niets weet van zijn scheiding en hii dus in zijn huis terugkeert in de meening nog getrouwd te zijn heeft Mr. Penning zijn gegeven knap uitgewerkt. Het eerste bedriif is zelfs voortreffelijk en ook de tweede acte houdt zich zeer goed, al naderen wij met de bekentenis van Volkers den eigenlijken schuldige even de grenzen van het wat sentimen- teele melodrama. Het stuk als geheel boeit tot het slot en is ondanks de sobere behandeling herhaal delijk van sterk dramatische werking. En dan heeft de schrijver met Ton Ryers, den hoofdpersoon, niet alleen een belangwekkend karakter, maar ook een zeer mooie speelrol geschapen. Het is waer, dat Ryer-s feitelijk de eenige rol en het eenige karakter in dit stuk is de andere figuren ziin allen min of meer vaag maar deze rol is dan ook zoo over- heerschend, dat op hem alle aandacht geconcen treerd is, vooral wanneer hii zoo subliem gespeeld wordt als door Cor van der Lugt Melsert. Het is een rol, die dezen acteur voortreffelijk ligt. Hoe mooi was reeds dadelijk zijn eerste entree. Een zoo sterken indruk maken en sfeer schenken, enkel bij zijn opkomst, is slechts aan de groote acteurs ge geven. Van der Lugt speelt dezen „Zondaar" met een ontroerende innigheid en toch aldoor met uiter lijk de eenvoudigste middelen. Welk een prachtig staal van tooneelspeelkunst -gaf hii in het tooneel met zijn zoon en zfin meisje beiden heel gevoelig en zuiver gespeeld door de twee zoo veel belovende jonge krachten Fons Rademakers en Elise Hoomans spel van waarlijk artistieke noblesse. Ludzer Eringa en Tilly Perih-Bouwm'eester had den niet bepaald dankbare rollen; zij maakten er van wat er van te maken viel. John Gobau trof ons door zijn sobere bekentenis in II, waarvan hij alle uiterlijke melo-dramatiek verre wist <te houden. Dat De Zondaag bij de première een zeer groot succes had schreef ik reeds. Het publiek bracht aan het slot Cor van der Lugt Melsert staande een mi nutenlange ovatie J. B. SCHUIL HAARLEM 24 November. Bevallen: 20 November: B. Kampen-Kniese. z. 21 Nov.: J. Q. Devies-Rotteveel z. 22 Nov.: H. M. H. Haveman- Greif, z. A. H. Brink-de Vink, z. C. Smit-van Koot, z. J. Hartman-Schippers, z. C. E. Lager- weij-Warmerdam, d. 23 Nov.: H. C. van der Woerdt- Witvliet, d. G. Hoogeboom-van Arnhem, z. F. M. Pel-Dingenouts, d. J. G. Wensveen-Jonker, z. H. M. Nolet-Keater, z. C. A. Assendelft-Wijt- vliet, z. Overleden: 20 November: M. de Vries-Timmers, 52 j., Kenau park. 21 Nov.: S. B. M. Laatstra-Wiggers, 69 j., Westerhoutpark. J. Stevens, 76 j., Teslastraat. 22 Nov.: J. F. C. 2 j., d. van J. F. C. van Abs, Dickman- straat. J. Goulooze, 73 j., H. van Alphnstraat 17. 23 Nov.: J. Terstal, 61 j., Korte Hofstraat. 24 Nov.: C. Oorthuis-Kemper, 70 j., Taanplaats. HEEMSTEDE TWEE FIETSEN VOOR f 500. Dezer dagen kwam de politie ter oore dat een par ticulier een 2e handsch dames- en heerenrijwiel te koop aanbood voor tezamen f 300. Men ging eens oj; onderzoek uit en bleek dat de man ook aan den po- lieite-ambtenaar, dien hij in burger niet kende, zijn karretjes wel kwijt wilde. Ze waren pas 2!/2 jaar oud, en goed onderhouden, en hadden natuurlijk nog goede banden. Prijs? f 500 voor de twee, spotgoedkoop in dezen tijd!!!! De politie vond het geen koopje, nam de rijwielen in beslag en maakte proces-verbaal op wegens prijs opdrijving. PRIJSOPDRIJVING Dezer dagen werden door een koopman uien t<»koop aangeboden tegen 45 cent per K.G. terwijl de maxi mumprijs 10 cent per K.G. bedraagt. Het bleek dat de uien gekocht waren door iemand uit Heemstede welke ze weer had gekocht van eer aardappelenhandelaar uit Haarlem. Bij den Haarlemschen handelaar werd een onder zoek ingesteld en het bleek d.at deze als eerste ver- kooper een veel te hoogen prijs had bedongen. 850 K.G. uien werden in beslag genomen, en tegen de beide personen is procesverbaal opgemaakt. 12Ys JAAR PRIESTER. Morgen (Dinsdag) zal kapelaan Th. B. F. v. d. Plaat van de St. Bavoparochie te Heemstede zijn 12%-jarig priesterjubileum herdenken. De viering van dit ju bileum zal plaats hebben op a.s. Zondag 30 Nov. te beginnen om 10 uur des morgens met een plechtige H. Mis. Van 1—2.30 is er receptie in-de pastorie. Daar de a.s. jubilaris directeur is van de K.J.M.V. en-de Jozefgezellenvereeniging zal men van die zijde dezen feestdag niet onopgemerkt laten voorbij gaan. Help,Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van (Adv. Ingez. Med.) Kostbare snuisterijen en sierade,n maken deel uit van de barnsteententoonstel- lipg. die Dinsdag in het Rijksmuseum te Amsterdam wordt geopend en waarop prachtige stukken, vervaardigd Rit het „goud der zee", te bewonderen zijn. (Pax-Holland-De Haan-c) AUeen Castella tandpasta bevathet Perldon, dat met duizenden schuim belletjes de kleinste hoeken van het gebit reinigt. fchuimende TANDPASTA 35 CT. PER TUBE Weer zoo'n goed d^becm^n-product! (Adv. Ingez. Med.) Sterke bolsjewistische stellingen ten Zuiden van Moskou „opgerold" Uitvalspogingen uit Leningrad opnieuw verijdeld Het D.N.B. meldt; Door samenwerking van in fanterie en artillerie hebben Duitsche troepen- af deelingen den 20sten November, naar D.N.B. verneemt, in het gebied ten Zuiden van Moskou opnieuw sterke veldstellingen der bolsjewisten opgerold. De Duitsche troepen hebben daarmede een nieuwe bres geslagen in d*e bolsjtewistische ver dedigingswerken om Moskou. Zaterdag trachtten een duizendtal bolsjewisten opnieuw een uitval uit Leningrad te doen. Op ver schillende plaatsen probeerden zij over de dicht gevroren Newa te komen, doch zij werden terug geslagen. Meer dan 500 bleven op het ijs liggen. Des middags werd een nieuwe po^hg gedaan, voorbereid door artillerievuur. Oolc nu werden de bolsjewisten met aanzienlijke verliezen terugge dreven. De Duibschers maakten verscheidene honderden gevangenen. Duitsche artillerie heeft Zaterdag verder voor den oorlog belangrijke in stallaties en ravitailleeringsbedrijven te Lenin grad met succes gebombardeerd. Er braken bran den uit. Bij het verijdelen van hardnekkige bolsjewis tische tegenaanvallen in een sector aan het Noordelijke front hebben Duitsche troepen tus- schen 14 en 20 November 2500 gevangenen ge maakt. De bolsjewisten verloren 153 pantserwa gens en 19 stukken geschut. Bij Sebastopol hebben de bolsjewisten Zater dag verscheidene tegenaanvallen gedaan. Zij wer den met bloedige verliezen teruggeslagen. Bij den strijd om een plaats verloren zij alleen al 400 dooden. De onderhandelingen te Washington New-Yorksche pers heeft eenige hoop op overeenstemming NEW-YORK, 24 November. (D.N.B.) Zaterdag heeft minister Huil de Japanscne ambassadeurs Koe- roesoe en Nomoera ontvangen, nadat hij besprekingen had gevoerd met de diplomatieke vertegenwoordigers der mogendheden, die belangen hebben in den Stillen Oceaan. Uit het feit. dat de Japanners Hull in zijn woning hebben bezocht, meenen de New-Yorksche bladen van- Zondag te kunnen afleiden dat er eenige hoop op overeenstemming bestaat. De correspondent van de „New-York Times" te Washington schrijft: Hoewel de atmosfeer beter is geworden, ziet men in dat >de onderhandelingen zich in een kritiek sta dium bevinden. Er zijn eenige"hoopgevende factoren, doch de onderhandelingen zijn .te delicaat^ dan dat de deelnemers daarover iets in het openbaar kunnen zeggen. Waarschijnlijk hebben de Japanners de re sultaten der onderhandelingen onmiddellijk naar Japan- geseind, zoodat men kon verwachten dat de onderhandelingen deze week zouden worden voort gezet. Volgens den correspondent van de „New-York Herald Tribune" kan men uit het feit dat aan de onderhandelingen van Zaterdag geen Sovjetvertegen woordiger heeft deelgenomen, opmaken dat slechts aangelegenheden betreffende het Zuidoosten van Azië te berde zijn gebracht Van betrouwbare zijde zegt de correspondent te hebben vernomen dat Huil den Ja panners een minimum-basis voor een regeling van het vraagstuk van den Stillen Oceaan heeft voorgelegd. De demonstratie van vriendschap en eenstemmigheid tusschen de vijf Zuidzeemogendheden moest den Ja panners waarschijnlijk toonen dat zij tegenover een eensgezind democratisch front staan. Treffend sterfgeval in de kerk UTRECHT, 24 November. Zondagmorgen is tijdens de godsdienstoefening in de Nicolaikerk, waar ds. M. N. W. Smit voorging, de organist Joh. Corn, de Lange overleden, tengevolge van een hart verlamming. De organist begeleidde do gemeente bij het zingen van het 19e vers van Psalm 89: „Ge- dfenk, o Heer. hoe zwak ik ben. hoe kort van duur. het leven is een damp, de dood wenkt ieder uur..,." Plotseling, voelde hij zich onwel worden. Een ln de kerk aanwezige arts werd te hulp geroepen, doch toen hij den patiënt bij het orgel opzocht, bleek deze reeds te zijn overleden. Na afloop van den dienst werd het overlijden door den predikant aan de gemeente medegedeeld, welke médedeeling niet diepe ontroering werd aangehoord. De organist be reikte den-leeftijd van 69 jaar; hij genoot ais k kelijk musicus een groote reputatie. Menigmaal gaf hij orgel-concerten johan elsexsohn Johan Elsensobn werd hier Zaterdagavond ter ge legenheid van zijn vijf en twintig jarig tooneeljuoi- leum na zijn subliem spel als Sancho Pancha in Prin ses Dulcinea met eenige bloemstukken o.a. van de afdeeling Haarlem van Het. Nederlandsch Too- neelverbond en de schouwburgdirectie gehuldigd. Het paibliek heeft den acteur zeer warm toegejuicht. overtreding van economische wetten DELFT, 22 November. De politie te Delft oefent de laatste dagen strenge controle uit op naleving van de economische wetten. Zij maakte dan ook te gen zeventien personen proces-verbaal op wegens handel in distributiebescheiden. De kaarten werden in beslag genomen. Zes winkeliers kregen proces-verbaal terzake het niet prijzen van artikelen en de 2 7-jarige koopman J. K. uit den Haag wercl aangehouden omdat hij uien, waarvan de maximum prijs acht cent per kilo bedraagt, voor 95 cent per kilo verkocht. Zijn wa gen met groente en fruit werd Ln beslag genomen. Tenslotte werden vijf personen gearresteerd wegens het frauduleus slachten van een varken. (ANP), J. de Valk bij auto-ongeluk om bet leven gekomen De heer J. de Valk, de gevolmachtige voor de sport voor Nederland, is op de terugreis van Mün- chen naar Den Haag bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De heer De Valk was vergezeld van zijn echtgenoote en den persoonlijken Sport- en Pressereferent van den Rijkscommissaris dr. Her mann Harster. Dr. Harster evenals mevr. De Valk liepen een zware hersenschudding op. De heer De Valk werd tegelijk met de heeren K. J. J. Lotsy en H. A. Stuling gekozen als lid van het college van gevolmachtigden voor de sport in Ne derland. Hoewel in Nederlandsche sportkringen vrijwel onbekend, wist hii zich op taktische wijze spoedig uitstekend in te werken. Toen de heer Lotsy op zijn verzoek op eervolle wiize van zijn taak werd ontheven en de heer Stuling inmiddels naar 't Oost front was vertrokken werden de werkzaamheden van het college volledig op de schouders gelegd van den heer De Valk. De wijze waarop de heer De Valk in den korten tijd, welke hem hierna werd gege ven zich van zijn moeilijke taak heeft gekweten, le vert wel het bewijs met welk een voortvarendheid de heer De Valk zich heeft weten in te werken. (A.N.P.) DAKAR ACHTER VICIIY. VICHY, 24 November. (A.N.P.) Het stadsbestuur van Dakar heeft aan maarschalk Pétain en tele gram gezonden, waarin, na het verongelukken van generaal Huntziger en het aftreden van generaal Weygand nogmaals wordt verklaard dat Daka onvoor waardelijk achter de regcering van Vichy staat. De wachtgeldregeling voor ondernemingen 's-GRAVENHAGE, 24 November. Door verschil lende ondernemingen, voor welker personeel een door den secretaris-generaal van het departement van so ciale zaken goedgekeurde wachtgeldregeling geldt, wordt geklaagd over late uitbetaling van het subsidie, waarvoor zij in aanmerking komen. Teneinde den gang van zaken ten deze te bespoedi gen zijn door genoemden secretaris-generaal termij nen vastgesteld, waarbinnen de ondernemingen haar declaraties bij de gemeentebesturen moeten indienen. Uiterlijk 31 December 1941 dienen door de betrokken gemeenten te zijn ontvangen de declaraties, betrek king hebbende op subsidie in wachtgelduitkeeringen, verstrekt over het tijdvak 30 December 1940 tot en met November 1941. Declaraties betrekking hebbende op dit tijdvak, welke na 31 December 1941 bij de gemeente inkomen, kunnen door de gemeenten slechts wqrden voldaan na machtiging van den secretaris-generaal. Deze machtiging zal uitsluitend worden verstrekt, in dien ïeer bijzondere omstandigheden oorzaak zijn ge weest van de te late inzending. De declaraties wegens subsidie in wachtgelduitkeeringeq, verstrekt over tijd vakken na 30 November 1941, b'ehooren, voor elke kalendermaand afzonderlijk, bij de gemeenten te zijn 'ngediend vóór den laatsten dag van de kalender maand volgend op die. waarop de uitkeeringen betrek king hebben. Bij te late inzending zal een zelfde gedragslijn wor den gevolgd als voor de declaraties over de eerste elf maanden, van 194Ï is voorgeschreven. Ook voor de gemeentebesturen zijn thans termijnen vastgesteld, waarbinnen zij op hun beurt hun decla raties wegens bovenbedoelde subsidies bij fcet de partement van sociale zaken moeten indieenn. Overigens, zoo merkt de secretarisgeneraal nog op in een ter zake aan de burgemeesters der gemeenten verzonden rondschrijven, zal het wellicht aanbeve ling verdienen, bij gebleken kleine verschillen in Öe declaraties der ondernemingen, de betaling daarvan niet te laten wachten, totdat alle verschillen zijn op geheven, doch' een deel van het declaratiebedrag bij wijze van voorschot te betalen (A N.P.) CALCULATIEVOORSCHRIFTEN VOOR VUL- VLOKKEN. 's-GRAVENHAGE. 24 November. Naar het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart mededeelt, is in de Nederlandsche Staatscourant van 24 November 1941 verschenen de „calculatiebesehik- king vulvlokken no. I." Krachtens deze beschikking is het aan'fabrikanten van vulvlokken verboden vulvlokken te verkoopen tegen hoogere prijzen, dan die, welke zijn gecalculeerd volgens het door den secretaris-generaal voor vulvlok ken vastgestelde calculatie-schema. Evenals voor verschillende andere takken der tex tielindustrie het geval is. zijn derhalve thans ook de fabrikanten van vulvlokken (vulmateriaal voor matras sen, bedden e.d, en grondstof voor watten voor vul lingsdoeleinden) hij de calculatie van hun verkoop prijzen gebonden aan vaste normen, welke zijn geba seerd op hun werkelijk gemaakte kósten. In deze beschikking is tevens aangegeven op welke wijze handelaren hun verkoopprijzen van vulvlokken mogen calculeeren. Zware straffen voor groentengrossiers Wegens overtreding der prijsvoorschriften AMSTERDAM, 22 November. Het ANP meldt: Onder leiding van den districtscommandant voor de prijsbeheersching en in samenwerking met do C. C. C. D. is Vrijdagmorgen te Amsterdam togen prijs opdrijvende groentengrossiers opgetreden op een wijze, waardoor de schrik erin is gekomen. Omstreeks 9 uur verschenen enkele controleurs en politieagenten op de Centrale Marltt. Snel werden de niets vermoedende grossiers S. te Graaf. W. van Smeerdijk en C. Bras. die op grond van een kort voorafgaand onderzoek verdacht werden van liet berekenen van te hooge prijzen, gearresteerd. Enkele oogenblikke» later verscheen reeds een politieauto óp liet marktterrein en werden de verdachten over gebracht naar het gebouw van de inspectie voor de prijsbeheersching. waar onmiddellijk met het ver hoor van verdachten en getuigen een aanvang werd gemaakt. 13 grossiers werden Zaterdagmorgen veroordeeld door den inspecteur voor de prijsbeheersching tot boeten, varieerendo van f 500 tot f 1000, pu blicatie van de vonnissen in de dagbladen en slui ting van hun bedrijven gedurende 6 tot 8 maanden, gepaard gaande met het verbod tot uitoefening van liet beroep van grossier in groenten en fruit.. In een geval werd zelfs de sluiting van het bedrijf voor goed bevolen. Enkele dagen geleden heeft de inspecteur voor de prijsbeheersching de grossiers in groenten en fruit van Schaik en de N.V. Keizer's Fruithandel, die eveneens op ernstige wijze zich aan prijsopdrijving hadden schuldig gemaakt.veroordeeld tot boeten ten bedrage van f 2000 en sluiting der bedrijven voor den tijd van 4 maanden, eveneens met het verbod tot uitoefening van het beroep van grossier voor denzelfden tijd. Van de N.V. Keizer werd boven dien een voorraad fruit ter waarde van f 13.000 tot f 14.000 verbeurd verklaard. vooruitzichten voor toekomstige orkestmusici 's GRAVENHAGE, 22 November. Het ANP meldt: De overheid stelt zich voor medewerking t.c ver- leenen aan hen, die bij gebleken geschiktheid den ernstlgen wil tot studie kenbaar maken, opdat vooral het tekort aan goede blazers voor de Nederlandsche orkesten zoo spoedig mogelijk zal kunnen worden aangevuld. Gewezen kan worden op het onlangs ge publiceerde bericht omtrent de studiebeurzen voor fagot, hoorn en andere instrumenten, waarmede het rijksconseryatorium voor muziek iic eerste schreden op den weg naar verbetering heeft willen zetten. Ook het departement van volksvoorlichting en kunsten draagt deze voorzieningen in bestaande leemten een goed hart toe en zal niet nalaten in deze aangele genheid, voorzoover het tenminste op zijn weg ligt. zijn volle medewerking te verstrekken. CONCERT BOND VAN GEMENGDE EN MANNENKWARTETTEN. De Bond van Gemengde en Mannenkwartetten Haarlem en Omstreken geeft Zondagmiddag 30 No vember een concert in de tuinzaal van het Ge meentelijk Concertgebouw. O.a. wordt door het ge mengde ensemble onder leiding van den componist uitgevoerd „Zorgennacht" van Nico Hoogerwerf, met begeleiding van het Mandoline-orkest»,.Apollo". VELSEN DOODELIJK ONGEVAL AAN DE PAPIERFABRIEK. Door een kleine oorzaak heeft Zaterdagavond aan de papierfabriek een ernstig ongeluk plaats gehad. Door het afbreken van een kraan in een der fa brieksgebouwen knapte een pijp af. Die trof den ar beider J. Raaymakers, wonende te Velsen-Noord, tegen de borst met het gevolg dat de man zware in wendige kneuzingen opliep. In zorgwekkenden toe stand werd hij zoo spoedig mogelijk naar het Anto- niusziekenhuis overgebracht waar hij Zondagavond aan de gevolgen is overleden. R. was 62 jaa» oud ea

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5