Haarlem verloor door gebrek aan spelinzicht Ook een nederlaag van 't Haarlemsch Bondselftal Ik zag Nieuwe Uitgaven SPORT EN SPEL Haarlemden Haag 13 Technisch zeker niet de mindere van Den Haag Het Haarlemsehe elftal, waarvan wij en met ons veloi. zulke hooge verwachtingen koesterden, heeft na een zeer aantrekkelijken en geruïmen tijd boetenden wedstrijd het onderspit moeten delven tegen een Haagsch team, waarin op het laatste moment niet minder dan vijf wijzigingen waren aangebracht. In de eerste speelhelft, die dank zij ,een keurig doelpunt van voet van Bakkum met een 1—0 voorsprong voor de Haarlemmers eindigde, speelden Smit c.s. een zoo le vendige en veelal technisch hoogstaande partij, dat een kleine Haarlemsehe zege het meest waarschijnlijk leek. Na bust echter, toen de Spaarnestedelïngen eenige opgelegde kansen onbenut hadden gelaten en de middenlinie zich te veel In de verdediging terugtrok, zagen de Hagenaars hun kans schoon om niet alleen den achterstand in te loopen, doch met twee keurige doelpunten van den H. B. S.'er Van der Vegt met 3—1 den strijd in hun voordeel te beslissen. De tribunes om het grastapijt, waarop de krachtmeting Van de twee sterke westelijke voetbalcentra. Den Haag en Haarlem, zou plaats vinden, waren zoo goed als geheel bezet, toen scheidsrechter Schlüter met de beide aanvoer ders, Koek en Kick Smit, tosste en voor den aftrap de volgende ploegen zich tegenover elkaar opstelden: Haarlem: Doel: Kraak (Stormvogels); Achter: Onland (H.B.C en Zandstra (E.D.O.); Midden: Poulus (V.S.V.), Schijvenaar (E.D.O.) en Van Gooi (Haarlem): Vóór: Spek (E.D.O.), De Winter (Haarlem), Bakkum (Santpoort), Smit (H.B.C.) en Van Bakel (H.B.C.). Den Haag: Doel: Koek (A.Ö.O.); Achter: De Jong (A.D.O.) en Dljbert (H.V.V.); Midden: Tap (A.D.O.), Van Kampen (A.D.O.) en Loof (A.D.O.); Vóór: Steyn (H.V.V.), Van der Vegt (H.B.S.); Dijkman (D.H.C.), De Heer (A,p.O.) en B. de Harder (V.U.C.), De Haarlemmers trapten af en gingen aanvallend over den linker vleugel op. het Haagsche doel af. Hoewel de Haarlemsehe aanvallen in de eerste minuten een zeker vertrouwen gaven, bevredigde de wijze, waarop achterhoede en middenlinie hun bewakende taak hadden verdeeld, maar matig: Onland bewaakte De Harder en had daaraan van meet af aan zijn handen- vol, terwijl Poulus meer in het middenveld de tegenpartij den weg versperde. Dat 't gevaar van dezen opzet lang niet denk beeldig was. kwam wel heel duidelijk aan het licht toen Tap den bal hoog voor het doel plaatste en De Harder slechts door buitenspel een zekere kans tot scoren aan zich voorbij zag gaan. Geen minuut daarna werkte de Haagsche voorhoede zich wederom vrij gemakkelijk door de Haarlemsehe verdediging'heen. Dijkman kreeg een op gelegde kans om db.score te openen, doch talmde te lang. Nadat nog eenige snelle rushes van Steyn op niets wa ren uitgeloopen. kwam Haarlem wederom in het offen sief. Bakkum. de schutter van Santpoort, kreeg het leder zuiver toegespeeld van De Winter, passeerde handig De Jong en gaf Haarlem met een strak, laag schot in het uiterste hoek.ie de leiding (1—0). De Hagenaars lieten zich niet ontmoedigen en trokken, nu eens op links, dan weer over de rechter vleugel, ten aanval. Schijvenaar en vooral de V. S. V.'er Poulus vorm den echter een geducht struikelblok en stuwden zoo achter de voorhoede aan, dat de Haagsche achterhoede handen vol. werk lcreeg. Na fraai individueel werk van Bakkum en Spek schoot Smit recht in de stompgrage handen van Koek. De Winter, die nog niet veel bijzonders te zien had gegeven, moest uitvallen en vervangen worden door Schoorl. In de eerste minuut na de hervatting zag het er naar sit, dat de Haarlemmers de schade gingen inhalen. Met een zuivere through-pass werd Van Bakel een fraaie schietkans gegeven. De H. B. C/er schoot keihard in het zijnet. Gevaarlijker was echter de situatie voor het Haarlem-doel. toen Van der Vegt Van Gooi nasseerde en Dijkman in de gelegenheid stelde een schot te lossen, dat tegen den paal schampte. Het was uitstel van executie: even daarna zag De Harder zijn kans schoon om den ge lijkmaker te scoren. (1—1). Dit doelpunt stimuleerde de Hagenaars tot een nog grootere krachtsinspanning, waarvan het directe gevolg was. dat de Haarlemsehe middenlinie zich teveel in de verdediging terug trók en dat doelman Kraak tweemaal achtereen niet zonder moeite doelpunten kon voorkomen. De Stormvogels-doelman liet zich van zijn beste zijde zien, doch moest zwichten voor een kort daarop volgend schot van Van der Vegt, die een pass van Steyn kon benutten doordat Van Gooi verzuimde aan te vallen (1—2). Zandstra zette op een kritiek oogenblik Steyn den voet dwars, doch geraakte daarbij zoodanig geblesseerd, dat hij het veld moest ruimen en zijn plaats moest afstaan aan De Vries, die aanstondk verdienstelijk werk liet zien, doch er ook niet in kon slagen de groote gaping tusschen voorhoede en achterhoede aan te vullen. Dank zij het zwoegen van Poulus en Smit kregen Bak kum, Spek en Schoorl nog kansen te over om den achter stand in te loopen, Doelman Koek ranselde echter het leder uit zijn doel en de Haarlemmers vertreuzelden hun kan sen. Vrij onverwacht kwam het derde Haagsche doelpunt: Van der Vegt nam bij een goed genomen corner den bal direct op zijn schoen en gaf Kraak met een onhoudbaar schot het nakijken (1—S). Daarna raakte Haarlem er leelijk uit. Het plaatsen werd slecht en de goed bedoelde passes mislukten vrijwel alle. Het werd een teleurstellend slot van den zoo veelbelovend begonnen wedstrijd, waarin de Hagenaars nu niet direct als ploeg' beter waren dan de Haarlemmers, doch beter spelinzicht hadden en meer munt sloegen uit de breed op gezette aanvallen. Voor rust waren het vooral Poulus» doelman Kraak en Schijvenaar, die zich onderscheidden. Na de hervatting verdiende het prachtige werk van de Haagsche middenlinie en van linksbinnen De Heer be wondering. Amsterdam wint met 3-2 De wedstrijd van het Haarlemsehe elftal tegen een Amsterdamsch elftal samengesteld uit spelers van elftal len, die In de onderafdeelingen Haarlem en Amsterdam van den N. V. B. uitkomen, is alleszins het aanzien waard geweest, Er werd soms heel vlot voetbal te zien gegeven, waaraan menige eerste klasser een voorbeeld kon nemen. Het Haarlemsehe elftal begon erg onwennig op het glad de veld en speelde zeer middelmatig. De Amsterdammers waren direct goed op dreef en combineerden uitstekend. Reeds na vijf minuten nam het A. V. B. elftal de leiding, doordat de Amsterdamsche middenvoor Wagemakers van Scheliingwoude goed doorzette om even voor doelman Folderman den bal te bemachtigen en in het net te trap pen. Na 25 minuten vergrootte Amsterdam den voorsprong toen de Amsterdamsche rechtsbuiten Bergen den Haar- lemschen kanthalf Augustinus listig passeerde en een afgemeten voorzet gaf, die door Wagemakers werd inge kopt. Na dit twgede doelpunt kwam ook het Haarlemsehe elftal los. De stevige spil Vink van O. I. V. stuwde met lange trappen het spel naar voren, maar de vleugelspelérs van der Wal van N. A. S. en Koelemey brachten er nog weinig van terecht. Anders was het gelukkig met den linksbinnen Perucel. Met een hard schot gaf deze speler den Amsterdamschen doelman het eerste werk. Keeper Volger stopte het welgerichte schot echter meesterlijk. Steeds wist Perucel echter den bal weer op te brengen. Eindelijk had de Haarlem-ploeg succes, toen rechtsbin nen Veldhoven eert voorzet gaf die door Van d£r Wal benut werd. De Haarlemmers bleven aanvallend spelen. Spil Vink lostte n? een corner een hard schot, dat echter geen doel trof. Onverwachts kwam de gelijkmaker, toen keeper Volger na een tam balletje van mldvoor Van Dijk den bal uit zijn handen over de doellijn liet valen. Haarlem ging bij een blunder van doelman Polderman eveneens door het oog van een naald, maar Augustinus redde op fraaie Wijze. De rust ging in met gelijken stand. (2—2). In de tweede helft nam het Haarlemsehe elftal direct het Initiatief. Het spel in de voorhoede werd echter te kort gehouden, terwijl nu Juist Petukel door zijn vele pinge lingen een rem was voor een snelle ontplooiing van het spel in de voorhoede. De Amsterdammers bleven gevaar lijke uitvallen doen waarbij vooral Wagemakers zich weer onderscheidde. Na 20 minuten nam Amsterdam de leiding, nadat Harm een voorzet had gegeven, die door rechtsbinnen Huizinga, od. met de hand in het Haarlem sehe doel werd geslagen. De Amsterdammers bleven in de meerderheid tot 10 minuten voor het einde. Toen wierpen de Haarlemmers zich met alle macht op den aanval. Perucel. hield echter, ondanks zijn groote handigheid met den bal het spel te lang op, waardoor de trapvaste Amsterdamsche backs Sonneborn en Altena steeds tijdig konden ingrijpen. Koelemlj kreeg nog enkele kansen een gelijk spel voor Haarlem uit het vuur te slepen, maar het schieten van dezen Jeugdigen R. C. H.'er was slecht en ongevaarlijk. Met een kleine nederlaag moesten de Haar lemmers genoegen pernen» vervangen door Schoorl en De Vries, hetgeen geen verzwakking maar ook zeker geen ver- een prachtige eerste helft van den wed strijd van liet Haarlemsdhe elftal tegen den Haag, dat zijn belooning vond in een even prachtig doelpuiit van den lang niet kwaad debuteerenden midvoor van Bakkum. En reeds speurde men een Haarlemsehe overwin ning aan de voetbalhorizontoen de tweede helft begonAchde tweede helft waarom kan een voetbalioedstrijd niet uit eenmaal 45 minuten spelen bestaan? Want wat er gebeurd was zal wel Eeuwig een voet balraadsel blijven, maar in dien wedstrijd na. rust werd er wel gevoetbald, maar niet door de Haarlemmers. Schijvenaar, notabene de eenige aanvallende spil dien we in dit rayon hebben, ging stopper-spil spelen en daarinee was de stuwing van de middenlinie geheel verdwenen. Poulus, poor rust waarlijk de ster van het veld, (zijn afnemen van den bal deed aan den Uruguay-rechtshalf Andrade denken), liep ook van het kastje naar den muur en in het middenveld was er een gaping, groot ge noeg om de homogene A.D.O.-middenlinie Tap-Van Kampen-Loof alle gelegenheid te geven de toch heusch niet zoo sterke' Haag sche voorhoede de ballen voor de voeten te leggen. Bertus de Harder, die overigens tegen Onland nu niet zoo heel veel kon prestoeren, scoorde den gelijkmaker en de lange Van der Vegt maakte met twee'doelpunten de Haag sche overwinning tot een feit. Vooral het laat ste, ineens uit een corner ingeknaldwas een juweeltje. Arie de Winter vóór en Klaas Zandstra na de rust werden geblesseerd en 'en door l rzwakkin sterking was. Smit viel niet mee, evenmin als Spek en van Bakel, die voor Sterk was inge vallen. Poulus was zeker de beste van de Haarlemmers, hoewel ook doelman Kraak eenige malen overtuigend bewees momenteel een der merkste Nederlandsche doelverdedi- .gers te zijn. Het aantal gemiste kansen in deze ontmoeting was werkelijk schrikbarend. Op een gegeven oogenblik in de tweede helft stonden Schoorl, Smit en Van Bakel alleen voor keeper Koek, doch tot een behoorlijk schot brachten ze het geen van drieën. De Hagenaars, die met zeer veel invallers wareii verschenen, maakten eveneens geen sterken indruk, al was de middenlinie onderling beter ingespeeld dan bij de Haarlemmers. Als u uitblinkers wilt: linksbinnen De Heer (A DO.) en de snelle rechtsbuiten Steyn (H.V.V.) en v. d. Vegt (HJ3.S.). Een goede ploeg, waarvan de verdediging echter niet het sterkste deel was. Maar ja, Smit, Spek, van Bakel en in de laatsteminuut --nog Schoorl brachten eenige opgelegde kansen om zeep en vrouwe Fortuna knipoogde eenmaal tegen doelman Koek toen Van Bakkum keihard in schoot. Een wedstrijd dien de Haarlemmers hadden kunnen en moeten winnen! Dordtscli Districtelftal-Bondselftal (4-2) Er kwamen twee ploegen in het veld, die elkaar in snelheid niets toegaven. Technisch waren de gasten de meerderen van de Dordtenaren, die evenwel hun kracht zochten en" vonden in snelle aanvallen over links, waar Mijnders, hoewel zwaar bewaakt, talrij ke kansen schiep. Na een kwartier kon Leemans dan ook uit een voorzet van Mijnders de score openen, waarna twintig minuten lang de Dordtsche defensie moedig stand hield tegen een bondsoffensief, maar tenslotte moest zwichten voor twee trqffers van Vrauwdeunt en v. d. Hulst. Vlak voor de rust bracht v. d. Gijp, na schitterend samenspel met Mijnders uit een voorzet van den laatste de partijen weer op gelijken voet. In de tweede helft gaf Loos uit een voorz,et van Mijnders de Dordtenaren de leiding, kort daarop ge volgd door een zéér onverwacht doelpunt van Van Dalen (4-2). Het verdere gedeelte van den wedstrijd was snel en aantrekkelijk en stond op behoorlijk peil. Geen van beide teams slaagden erin doelpunten te maken, zoodat het einde kwam met een verdiende Dordtsche overwinning. Rotterdam-Zwaluwen (5—1) Het Rotterdamsche elftal, bestaande uit spelers van tweede-klasse clubs heeft een verdiende zege behaald op het elftal der Zwaluwen. Het .verschil in doelpunten is wel niet in overeenstemming met de krachtsverhouding, want het Zwaluwen elftal heeft vele aanvallen ondernomen, doch er waren geen schuttersdie zoo sterk waren dat zij doelman Land man konden doen zwichten. In de eerste helft had het Rotterdamsch elftal reeds een voorspipng van twee doelpunten verkregen. Het eerste uit een zeer scherp door Kluin. genomen hoekschop, welke Michel, die desondanks uitstekend werk heeft gele verd, in eigen doel stompte, het tweede uit een straf schop van Verwey, die tevoren een bal had ingescho ten, maar die door Bommelee uit doel was geslagen. Na de rust voerde Spaandonck, die voor de rust niet veel had gepresteerd, den voorsprong op tot 4-0. Sjerp bracht "tegen het einde handig op, passeerde eenige tegenstanders, de Rotterdamsche achterhoede bleef staan en hij strafte dit af met een listig schot, dat doel trof. (41). In de voorlaatste minuut scoorde Verwey nog maals voor Rotterdam. R. C. H.— BLOEMENDAAL (4—2). R. C. H. en Bloemendaal speelden Zondag een vriend- 'schappelIjken wedstrijd. Met rust had Bloemendaal een 2—0 voorsprong, maar het einde kwam met 4—2 voor R, C. H. RIPPKRDA VERLIEST VAN BEVERWIJK. I Er was, in verband met den Technischen Dag, slechts óén wedstrijd voor de derde klasse B vastgesteld, n.l. BeverwijkRlpperda. De thuisclub heeft overeenkomstig de verwachtingen gewonnen, doch gemakkelijk is dit niet gegaan. Dit kwaih allereerst, omdat Beverwijk met inval lers voor Teeling, Vessies Sr. en G. de Ruyter moest uit komen, doch daarnaast ook door het vaak goede tegen spel der Haarlemmers, die .eveneens onvolledig waren. Vooral voor rust weerde Ripperda zich geducht. Het was toen reeds te zien, dat het een strijd zou worden met wei nig doelpunten. Ripperda verschafte zich door H. Qreyer uit een strafschop de leiding. In de tweede helft, die met een 1—0 voorsprong der bezoekers was Ingegaan, kreeg ook Bevei-wljk een strafschop toegewezen, die aanvoerder Maenhout echter niet in een «doelpunt wist om te zetten. De thuisclub werd sterker. Haar meerderheid wist zij tot uitdrukking te brongen in twee doelpunten, die belde door Markx werden gescoord. (2—1). Ripperda deed haar uiter ste best voor den gelijkmaker, doch Hoogewerf en zijn backs hielden stand. Nederlandsche Voetbalbond DE UITSLAGEN. DISTRICT I Derde kl. B. Beverwijk-Ripperda 2-1 Rcs. eerste klasse. Hilversum 2De Spar taan 2 l3 RCI-I 2DWS 2 0—6 ZFC 2Ajax 2 2—4 Res. tweede klasse. Ajax. 3-StÖrmvog. 2 01 Blauw-Wit 3-EDO 2 2—2 Kennem. 2-WFC 2 0-0 Res. derde klasse RK WA 2-Haarl. 3 3—4 Santp. 2-ZSGO 2 15 DISTRICT n Derde klasse. Hillegom-ASC DISTRICT IV. Eerste klasse Will. II-Ejndhoven DISTRICT V. Eerste klasse LSCHSC 0-3 1—2 De resultaten van den Technischen Dag waren: A'dam-R'dam 0-4 Afd. A'dam-Afd. Hrl. 3-2 Haarl.-Den Haag 1-3 Haagsche Jeugd-Rotter- damsche Jeugd 1-0 Rotterd. 2e klassers- Zwaluwen 5-1 Dortsch elftal-Bonds elftal 4-2 Noordholl. elftal-Am- sterd. 2e klassers 1-1 Bonds elftal-Utrechtsch elftal 2-6 Twentsche le klassers- Twentsche 2e klass. 4-1 Zwolsch elft.-'t Gooi 3-1 Limburgsch elftal-Nij- megen 6-2 BW-Brab. elftal 1-3 Groningsch elft.-Friesch elftal 4-0 Friescl>-Drentsche Jeugd elft.-Gron. elft. 1-1 RANGLIJSTJES. Derde klasse B: Zandvoortmeeuwen Helder Schoten Beverwijk T. Y. B. B. Kinhelm Bloemendaal Ripperda D- E. M. 23—14 26-16 24—17 23—19 16—19 25—13 19—14 19—27 10—32 10-24 NED. VOETBALBOND. (Onderafdeellng Haarlem) DE UITSLAGEN. AFD. 1 A: Bev. 2—HFC 3 0—2 ETO—Droste uitg. Hillinen 2—EDO 3 uitg. Afd. 1 C: RCH 5—Stormv 3 2—3 Z.v.meeuwen 4—EDO 4 uitg. Afd. 2 A: Kennem. 4Bev. 3 3—0 Afd. 2 B: TYBB 4—Santpoort 3 2—1 Vogelenz. Hoofd. Boys 0—3 Afd. 2 C: Droste 2—DSK uitg. B'daal 3—N. Vennep 0—2 RCH 7H'lem 5 2—4 Afd. 2 D: WH—Haarlem 6 RCH 6THB 2 Afd. 2 E: RipDerda 2—VI. Vogels 2 uitg. EHS 2—Halfweg 2 Haarlem 4—EDO 6 Schoten 3—Spaarnd Afd. 3 A: H'lem 7—Térrasv. 4 EDO 7—Ripperda 3 Afd. 3 B: DSSH 2—Stanp. 4 Afd. 3 C: DEK 2—Alliance 3 Afd. 3 D: Hillinen 4—HFC 5 Z.v.meeuwen 6—SV '34 4—7 Afd. 3 F: Droste 3—DIO 3 H'stede 2—Hilieg. Afd. 4 B: Hoofd. Boys 2—Santp. 2—3 4—2 Uitg. 2—5 1—1 0—2 1—3 Afd. 4' C: Spaarnd, 3—EDO 8 HFC 7DSK 4 Afd. 4 D; vi. vog. 3—HgSggom THB 4—EHS 5 Schoten 6—RCH 10 Afd. 4 E: SV '34 2—BI'daal 5 JUNIQREN COMPETITIE. Afd. A: EDO a—Haarlem a 2—2 Schoten a—Kennemers a 1—1 Afd. E: Kennemers c—Bev. 1—6 Afd. F: TYBB b—O. Gezellen b 2- O. Gezellen c—IEV c 5—1 Afd. G: RCH c—EDO C 10—2 BTdaal b—Halfweg Afd. H: Terrasv. b—HFC c 10—4 ZATERDAG-COMPETITIE. Afd. A: WRAVGS 4—4 SIZO—Johez 3—0 VVYKennemerl. 1 4—3 Kennemerl. 2—VEW 11 RCH—Telefonla 2—5 Afd. B: Halfweg—Kennemerl. 3 7—1 Kennemerl. 4—WY 3 34 VEW 2—Tw. Jeugd 2—3 VGS 2—Johez 2 uitg. Afd. C: Bennebroek—SIZO 2 (scheidsr. n. o.) ETO—Telefonia 2 8—3 Havenm.—VEW 3 3—2 Johez 3Kennemerl. 6 11 ADSBlRANTEN COMPETITIE Afd. C: Z.v.meeuwen a—Halfweg a 3—2 Afd. D: OIVO. Gezellen b Santp. b—TYBB b Santp. c—IEV b' Afd. E: Kennemerl. aHilieg. THB a—Halfweg b Afd. G. RCH d—Halfweg c 1 THB bBTdaal a Z.v.meeuwen bVI. Vog. b Afd1? *H. Kennemerl. bSpaarnd, 1—10 Hillegom bHFC c H'lem d—RCH e 0—5 EHS—WH 0—1 NOORD. ADSP. COMPETITIE Afd. A-. Bev. a—Kennemers b 0—0 Kinheim a—VSV a 0—3 Terrasv—Kennemers a 1—5 Afd. B: Kennemers dBev. b 04> Kinheim bKennemers Zwemmen Amsterdam nog aan de spits in de stedencompetitie Spanning bij de 400 M. borstcrawl heeren Te Amsterdam werd de stedencompetitie tusschen Rot terdam. Amsterdam, het Gooi-Utracht en Haarlem voort gezet met de tweede ontmoeting in het Sportfondsenbad- Oost- te Amsterdam. Het heeft hierbij niet aan spanning ontbroken. In het bijzonder de 400 Meter borstcrawl heereo was een der spannendste en opwindendste num mers. In de laatste serie startten n.l. de Nederlandsche lange afstandkampioen H. A. Ramack uit Rotterdam, de bekende crack D. v. d. Kuil uit denzelfden kring. J. C. Scheffer uit Amsterdam, de jonge kracht J. Keiler uit het Gooi en J. v. Merkesteyn uit Haarlem. De strijd ging over 16 banen zoodat men na de eerste 10 banen reeds kon vaststellen tusschen welke zwemmers de eindstrijd zou gaan. Ramack lag in een ongunstige positie op be buitenbaan zoodat hij zich niet bij'den kop groep kon plaatsen. V. d. Kuil nam langzamerhand de leiding met Scheffer op det weede en van Merkesteyn op de derde plaats. In deze volgorde werden de eerste 13 banen beëindigd. Toen verhoogde v. d. Kuil het tempo waardoor Scheffer iets terugviel, terwijl juist van Mer kesteyn die een zeer taetischen wedstrijd zwom zich even eens naar voren drong. Nog 'waren twee banen te zwem men toen laatstgenoemde opnieuw zijn tempo verhoogde. Bij het laatste keerpunt keerden v. d. Kuil en v Merke steyn vrijwel gelijk. De laatste baan moest nu beslissen. Op prachtige wijze rukte van Merkesteyn zich naar voren. In de eindspurt had hij dan ook een zeer kleinen voor sprong. V. d. Kuil was echter zoo tactisch uiterst snel aan te tikken, waardoor aan van Merkesteyn een zekere over winning ontging. Scheffer tikte kort daarop als .derde aan. Nadat de tijden waren gecontroleerd bleek dat v. d. Kuil's tijd 5 m. 14 sec. bedroeg en die van v. Merkesteyn 5 m. 14.1 sec. Sinds geruïmen tijd werden deze tijden niet door een der Nederlandsche zwemmers gemaakt, zoodat de organl- seerende kringen geen spijt zullen hebben dit nummer op het programma te hebben geplaatste Het damesnummer de 100 Meter rugslag werd zooals reeds bij voorbaat kon worden voorspeld een overwin ning voor de landskampioen Iet van Feggelen. De door haar gemaakte tijd van 1 m. 15.8 sec., welke beter is dan zij in de' laatste wedstrijden liet zien, Jeeft vertrouwen voor betere tijden in de toekomst. Mej. v, Westhelle uit het Gooi plaatste zich tjweede in 1 min. 18.7 sec., terwijl N. Scheffer—Senff met een tijd van 1 min. 19.8 sec. de derde plaats innam. Mej. A. C. Jansen was de beste van kring Haarlem met den tijd van 1 min. 29.1 sec. De 3 x 50 Meter wisselslag persoonlijk was naast de 400 Meter heeren een dër interessantste nummers van den middag. Het gehalte der dames op dit nummer blijkt na dat vorig jaar de stedencompetitie dit onderdeel op het programma plaatste, aanzienlijk te zijn gestegen. Het pu bliek liet zich vooral bij de beslissende serie niet onbe tuigd. Op onverwachte wijze legde Annie Veldhuyzen uit Hilversum beslag op den eersten prijs in den prachtigen tijd van 2 min. 6.4 sec. De kampioene van vorig jaar Iet van Feggelen kon ditmaal niet van de partij zijn, daar het reglement dezer competitie, slechts deelneming aan 1 num mer toelaat. Mej. Ans Sevensma van kring Haarlem was met een tijd van 2 min. 24.1 sec. voor dezen kring de beste vertegenwoordigster. Bep van Schaick werd tweede na Annie Veldhuyzen in 2 min. 7.8 sec. De 200 Meter schoolslag heeren werd een gedecideerde overwinning voor Smitshuizen in 2 min. 47.2 sec. met Kruithof uit Rotterdam als tweede. M. Spaanderman was de beste Haarlemmer met een tijd van 3 min. 2.8 sec. Het schoonspringen dames werd gewonnen door de kampioene mej. Rie Muytjens met 58.18 punten. De 3x100. Meter wis selslagestafette, dames eindigde in een overtuigende zege van Amsterdam mpt de dames v. Feggelen, Waalberg en van Schaick in 3 min. 51 sec. Een spannende race was de Zweedsche estafette welke bijna in een Haarlemsehe zege eindigde. Op het laatste moment slaagde Rotterdam er echter in iets uit te loopen. Een extra pluim verdienen dan ook de leden der Haar lemsehe ploeg die ditmaal bestond uit F. de Geest, A. Spaanderman. J. v. Merkesteyn, M. Mauritz en M. Spaan derman. In deze estafette kwam de steeds toenemende kracht der Haarlemsehe ploeg wel duidelijk naar voren. Na deze zwem- en springnummers volgde het onderdeel waterpolo, waarbij het eveneens niet aan spanning heeft ontbroken. De Amsterdamsche dames bleven slechts met de oneven goal de meerderen van haar Rotterdamsche sportzusters. De Haarlemsehe heerenploeg vertoonde eveneens een groo te veldmeerderheid over de Rotterdamsche heerenploeg. Jammer genoeg was J. Kollerie ditmaal niet productief. De Rotterdamsche achterhoede bleef dan ook zij het dan ook op gelukkige wijze steeds de meerdere. Aan den anderen kant speelde Swier als midachter een zijner beste partijen tegen den uiterst gevaarlijken Snoek. Het bleef o—o. Korfbal De Uitslagen. Eerste klasse Tweede klasse De Zwaluw.-Excels. 45 'DVD—Archipel 4-15 Blauw Wit 2-SVK 2 6—7 Westerkw.-Bl. Wit 9—1 Luto-Groen Geel 82 SVK—Oosterkwart. 13 Sportief-Oosterpark 37 S.V.K. verliest van Oosterkwarlier (1-3) Als scheidsrechter Rogge laat beginnen Is S. V. K. vol ledig, Oosterkwarlier stelt zich op met twee invallers; namelijk B. Poelgeest en p. Molenkamp. Het begin is voor S. V. IC, doch geleidelijk komt O. K. in de meerderheid. Door slecht schieten gaan veel kdnsen verloren. Na een half uur lost P. Molenkamp een ver schot dat doel treft (0—1). De dames van o. K. spelen een goede partij korfbal en zijn sterker dan de S. V. K.-dames. Met een 1—0 voorsprong voor O K. komt de rust. Na 12 minuten spelen in de tweede helft scoorde P. Molenkamp opnieuw (0—2). Na een half uur krijgt O. K. een strafworp toegewezen welke wordt gemist, door snel terugspelen weet N. v. d. Linden echter den O. K.-voorsprong te vergroolen (0—3). Vijf minuten hierna weet J. v. Nimwegen êen tegenpunt te scoren (1-3). De laatste 10 minuten doet S. V. IC hardnekkige pogin gen om den achterstand te verkleinen, doch zonder Jiu-Jitsu'en Zelfvertrouwen Het. is verbluffend hoe het zelfvertrouwen van den jul-jitsu'er na elke les stijgt. Bij de eerste lessen kijk je nog wat onwennig legen de grepen aan doch lang zamerhand wordt het een tweede natuur om de „Kom mee" en de „worgers-at'weer" greep toe le pas sen. Er diept echter direct gezegd, dat vooral van de „Kom mee" greep slechts een gepast en bescheiden gebruik mag wo/den gemaaktMaar om od dat zelfvertrouwen terug te komen. Een enkel voorbeeld uit de practijk. Er zijn. slagersjongens en slagers jongens en zeker in dezen tijd zou ik niet graag iets ten nadeel e van hen willen zeggen, ofschoon een van die wilgejaste fietsridders een speciale aversie tegen mij schijnt te hebben. Nu zou er geen haar van mijn overigens al aardige dunnende schedelbedekking aan denken, daar speciale melding van te make ware het niet, dat genoemde biefstukbezorger er een kennelijk genoegen in heeft mij met zijn zware bakfiets vak kundig te „snijden" waardoor ik, althans mijn fiets, steevast tegen den 'stoeprand ots, hetgeen sner pende protesten van mijn banden tengevolge heeft. Wat heeft men aan jiu-jitsu als een dergelijk geval van aggressie niet de kop kan worden ingedrukt? Na een zorgvuldige repetitie van de tot nu behaalde grepen, hetgeen mij een extra-les en een borrel aan mijn vriend, den leermeester, kostte, meende ik. den grooten spropg wel te mogen wagen. Toen het be ruchte witte jasje op een vrij prillen en kouden mor gen, toch al geen stimulans voor een opgewekte stemming, naast me opdook en gevaarlijk naar rechts zwenkte nam ik (figuurlijk) de koe bij' de horens of letterlijk den slagersjongen bij zijn arm. Het figuurlijke behoeft, men echter niet al te figuurlijk op te vatten; het letterlijk wel letterlijk. „En nu beste vriendi', zei ik, „waarom haal jij steeds die grapjes uit?" Hij was te verbluft om veel te zeggen. We waren, inmiddels beiden afgestapt en ik had dit manuaal kunnen volbrerigen zonder de greep te laten verslappen. Dank voor de extra-les, Tony! nNou biecht op", ging ik door. want het is te ongewoon dat een slagersjongen op zijn mondje zou zijn gevallen. „Maar ik heb niks tegen u", 'bracht hij er tenslotte uit, terwijl hij heftige pogingen in het werk begon te stellen om den knellenden greep om zijn arm wat minder knellend te maken. Zooals gezegd, het was nog vrij vroeg en'derhalve verhinderde de donkerte, dat zich een kring van collega's om het slachtoffer mijner jiu-jitsu kunst, vormde. „Maar waarom probeerde je me dan altijd te snij den?" „Ik snij nooit, la-me-los, ik ken u niet eens". De pijnlijke teleurstelling over de geringe sportivi teit, anders toch een kenmerk van het genus slagers jongens, deed mijn greep verslappen en dat was voor het onthutste slachtoffer voldoende om zich los te rukken. Op dat oogenblik verlichtte de stralenbundel van een auto dit weinig roemrijke tafereel- en daarbij gleed ook een lichtglans over de blonde haren van mijnmaar wat nu, dit waren geen blonde doch zwarte haren. „Nou, 't is al goed'", zei ik daarbij, tegen den sla gersjongen, die nu echter pas op dreef scheen te ko men en me wilde tegenhouden met een: „Nee, wacht .'ns effe, vadertje, zóó binne we niet getrouwd". In derdaad waren we dit niet en omdat Joris v. d, Bergh geschreven heeft dat een mensch in woede' verdub belde kracht heeft en jiu-jitsu daar tenslotte niet op berekend is sprong ik op mijn fiets en trapte, trapte... Achter me hoorde ik eenige sappige Haarlemsehe uit drukkingen, die Charïvarius niet meer koude rillin gen hadden kunnen bezorgen dan ze het mij deden. Mijn zelfvertrouwen heeft door deze geschiedenis weer een leelijke knak gekregen. Gelukkig maar dat meneer Toepoel, dat is een boks-, worstel- hon den- en misschien ook wel jiu-jitsu deskundige, een van zijn leerboeken over „zelfverdediging" begint met het volgende leerrijke zinnetje: „Indien ge op straat wordt aangevallen of men tracht u in een vechtpartij te betrekken, loop dan snel weg". Een verstandige raad, die ik ook eenige van mijn mede-leerlingen kan aanbevelen. Vooral zekere geologen loopen anders het risico dat. ze hun bodemkundige onderzoekingen wat al te „grondig" zullen moeten verrichten. Resu- meerend kunnen we dus'zeggen, dat zelfvertrouwen goed maar zelfbeheersching nog béter is. B. K. P.S. Mijn welgemeende verontschuldiging aan een Haarlemschen slagersjongen met zwart haar en aan de klanten,' die hun gerantsoeneerde runderlap jes dien morgen wat te laat ontvingen. Dammen HOOFDKLASSE COMPETITIE 1941/1942 NEDERL. DAMBOND Zondag j.l. speelde Damclub „Wormerveer" I in haar clublokaal voor bovengenoemde competitie te gen de Haarlemsehe Damclub I. De Haarlemmers bewezen in deze ontmoeting op overtuigende wijze him meerderheid en wonnen met niet minder dan 18-2. De meesferwedstrijden De vijfde ronde van de demi-finale der meesferwedstrij den van den Nederlandschen Dambond, afd. Noord, werd Zaterdagmiddag in huize Westeinde te Amsterdam ge speeld. De resultaten waren: A Buijck (Santpoort) tegen J. F. H. Roger (Amsterdam) 2; H. Mulder (Groningen) tegen F. J. Vos (Hilversum) 2—0; W. Huisman (Leiden) tegen O. F. B. van der Sleen (Amsterdam) I1; H. Laros (IJmuiden) tegen C. IJff (Zeist) 1—1. FINALE PERSOONLIJK HOOFDKLASSE KAMPIOEN SCHAP VAN NOORDrHOLLAND. De eindstrijd om het persoonlijk hoofdklasse kampioen schap van Noord-Holland is thans op de beide partijen tusschen den titelhouder P. J. van Dartelen (Haarlemsehe Damclub) en H. Laros (Damclub „IJmuiden") na geheel geëindigd. Deze beide spelers staaan thans elk met 6 pun ten' aan den kop, zoodat de tusschen hen nog te spelen partijen de beslissing zullen moeten brengen. In verband met de demi-finale om den meestertitel, waarin Laros medespeelt, zullen de definitieve data dezer beide ont moetingen nog nader worden vastgesteld. De- stand van dit tournooi luidt thans: No. Spelers. 1 2 3 4 pt. 1. P. J. van Dartelen, Zandvoort x - 1-2 1-2 6 2. H. Laros, IJmuiden - x 2-1 2-1 6 3. A. Buijck. Santpoort 1-0 0-1 x 1-1 4 4. Yme de Jong, Haarlem l-o 0-1 1-1 - 4 Van der Sleen in de finale der meesterwedstr ij den Ook Laros maakt nog een kans Tn de voorlaatste ronde van de demi-finale der meester- wedstrijden van den Ned. Dambond, afd. Noord, welke heden in huize „Westelnde" werd gespeeld, viel de eerste beslissing. De Amsterdammer O. J. B. van der Sleen speel de remise met H. Laros uit IJmuiden, waardoor hij defi nitief op de eerste plaats beslag legde met 10 punten uit 6 partijen. Wie met hem de afd. Noord in de finale zal vertegenwoordigen is echter nog geenszins uitgemaakt en het staat te bezien of de laatste ronde, welke a.s. Zondag in Utrecht wordt gespeeld, de beslissing zal brengen. C. IJff (Zeist). H. Laros i(IJmuiden), W. Huisman (Leiden) en J. H. F. Roger (Amsterdam) hebben thans allen 7 punteft uit 6 partijen. Slechts een hunner komt voor de finale in aanmerking, doch het is zeer goed mogelijk, dat dit vier tal ook gelijk eindigt. In dat geval zal een nieuwe com petitie tusschen dit quartet noodig zijn. De uitslagen van heden waren: J. F. H. Roger (Amster dam)— C. IJff (Zeist) 2—0; O. J. B. van der Sleen (Amster dam)— H. Laros (IJmuiden) 1—1; F. J. Vos (Hilversum)— W. Hulsman (Lelden) l—i; A. Buyck (Santpoort)—H. Mul der (Groningen) 02. - De stand luidt na de 6e ronde: l. O. J. B. van der Sleen. 10 pnt.; 2, 3, 4, en 5, C. IJff, H. Laros, W. Hulsman en J. F. H. Roger elk 7 pnt.; 6. H. Mulder, 4 pnt.: 7. A. Buyck, 8 pnt.j 8. Fa J. yos, 3 pnt. Ook de bekende kopballen van Kick Smit konden Zondag niet verhinderen, dat het Haagsche elftal de Haarlemmers met 31 de baas bleef. (Foto-IDe Haas) Biljarten Cornclissen kampioen derde klas klein bil jart Zondag zijn te Gouda de wedstrijden om het kam pioenschap van Nederland 3e klasse klein biljart van den Nederlandsehen Biljartbond 1941/1942 ge- eindigd. Comelissen van de vereeniging het „Abatoïr" te Tilburg is voor het seizoen 1941/1942 kampioen ge worden. Hockey DE DlSTRIOTSAVEDSTRT.TDEN VOOR HEEREN; Zondag werden in Arnhem en Eindhoven districts wedstrijden hockey voor heeren gespeeld. De ontmoeting in Arnhem tusschen Oost-Neder- laind en Noord-I-Ioliand eindigde in een overwinning van 2-1 voor Noord-I-Ioliand, terwijl in Eindhoven Zuid-Holland met 2-1 van Zuid-Nederland won. Dames-Hockey Proefwédstrijdeii te Bloemendaal Voor het samenstellen van districts-elftallen voor Noord- en Zuid-Holland zijn Zondag op het terrein te Bloemendaal eenige wedstrijden gespeeld. Twee elftallen waren samengesteld uit speelsters van de Amsterdamsche en Gooische clubs. Veel resultaat voor de keuzecommissie heeft deze dag niet opgeleverd, want er werd over het alge meen zwak gespeeld. Weliswaar speelden de dames af en toe individueel goed spel, maar er werd slecht geplaatst en het combineeren was onvoldoende. Be sloten is nog eenige dagen te wachten met het defini tief samenstellen der vertegenwoordigende elftallei). Eerst speelden de Zuidhollandsche elftallen tegen elkaar en het elftal waarin mejuffrouw de Jong als doelverdedigster optrad won met 3-0. Het resultaat van den wedstrijd tusschen de ploegen van Amster dam-'t Gooi was, dat het elftal waarbij mej. L. Boe- mers in het doel stond met 2-0 won. De winnende ploegen kwamen vervolgens tegen elkaar en het resultaat was e#n gelijk spel. De wed strijd tusschen de verliezende elf tallen eindigde in een 1-0 overwinning voor Amsterdam-'t Gooi. COMPETITIESTANDEN Eerste klasse. gesp. 6 gew. gel. verl. pnt. v. f. Gooi 3 2 1 8 10— 5 H. D. M. 6 2 3 1 7 15—10 Amsterdam 6 3 0 3 6 12— 8 T. O. G. O. 5 2 2 1. 6 10— 9 Hilversum 5 2 0 3 4 9—12 H. H. Y. C. 5 2 0 3 4 9—14 B. M. H. C. 5 1 1 3 3 4—11 Promotie klasse H. O. C. '6 5 0 1 10 17— 5 H. D. M. 2 7 4 0 3 8 21—14 Leiden 7 4 0 3 8 16—13 B. M. H. C. 2 6 3 0 3 6 16—14 S. O. S. 6 3 0 3 6 11—14 Victoria 6 3 0 3 6 11—18 Strawberries 6 2 0 4 4 9—11 Rijswijk 6 1 0 5 2 3—20 Tweede klasse B. H. D. M. 3 7 4 2 1 10 12— 4 V. C. L. 6 3 1 2 7 16—11 T. O. G. O. 2 r6 3 1 2 7 10— 8 Zandvoort 6 3 1 2 7 6— 5 H. L. C. 7 3 1 3 7 13—18 H. B. S. 7 3 4 6 12—10 H. D. M. 4 6 2 2 2 6 14—13 Leiden 2 7 1 0 5 2 4—16 Derde klasse C. T. O. G. O. 3 6 6 0 0 12 28— 7 B. M. H. C. 3 6 4 2 0 10 10— 7 H. B. S. 2 6 3 1 2 7 15— 9 B. M. H. C. 4 6 2 3 1 7 9— 9 Leiden- 3 7 1 3 3 5 10—20 Alliance 6 1 1 4 3 6—10 Alliance 2 6 1 1 4 3 12—21 Kieviten 2 5 0 1 4 1 3—13 Derde klasse D. F. A. H. C. 7 6 0 1 12 21—10 Alkmaar 3 7 5 2 0 12 17—11 Amsterdam 5 7 3 3 1 9 22—15 O. K. 2 7 3 2 2 8 2421 B. M. H. C. 5 6 1 3 2 5 11—11 Alkmaar 2 6 2 0 4 4 13—17 Strawberries 2 7 1 1 5 3 19—18 F. A. H. C. 2 7 0 1 6 1 8—32 Vierde klasse F. Zandvoort 2 7 6 0 1 12 39—11 O. K. 3 5 4 1 0 9 17— 3 H. B. S. 3 6 3 1 2 7 18— 9 Alkmaar 4 p 3 1 1 7 14—15 Strawberries 3 7 2 2 3 6 12—19 B. M. H. C. 6 6 2 1 3 5 13—16 Alliance 3 7 2 0 5 -4 8—24 B. M. H. C. 7 7 0 0 7 0 11—35 Prof. Walter Schubart: Erotiek en religie. Bij de Uitgeverij „De Librije" te Haarlem verscheen het boek „Erotiek en Religie" door prof. Walter Schu bart, hoogleeraar te Riga, in de vertaling van Herman Hana. Prof, Schubart noemt in zijn inleiding als kar dinale vragen, waaraan het boek zijn ontstaan te danken heeft, de volgende punten: „Hoe staan religie en erotiek tegenover elkaar, beschouwd naar haar respectieve geaardheid hoe ontstaat haar onderlinge vervreemding, ja tegengesteldheid en: wat is noodig voor haar hereeniging." H. Geurtjens: Zijn plaats onder de zon. (Uitg. J. J. Romen en Zonen, Roermond- Maaseik). Velen in den lande zullen nog nooit van de Tanem- bar-eilanden gehoord Jiebben. Hun zij medegedeeld dat het een eilandengroep .in de Molukken is en dat er een volkje huist dat merkwaardig genoeg is om er een boek aan te wijden. Pater H. Geurtjens vertelt over TanemjDar en de Tanembareezen in zijn boek „Zijn plaats ónder de zon" en daarin geeft hij een interes sant beeld van de maatschappelijke toestanden en de folkloristische merkwaardigheden op.dit stukje Insu- linde. Dat men hier met een intellectueel slag inlan ders te maken heeft blijkt o.a. uit de bespreking van de ambachten op Tanembar welke op hoog peil staan. De schrijver zet uiteen dat door de aanraking met de beschaving veel typische dingen op Tanembar ge doemd zijn te verdwijnen; daarnaast staat echter dó winst die het Christendom hier bracht. ,Tal vaa foto's zijn bij dea .tekst opgenomen»

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6