Haarlem's Dagblad Felle strijd in Noord-Afrika. Nieuwe terreinwinst in den centralen sector van het Oostelijk front. Amerika bezet Nederlandsch koloniaal gebied. Uitbreiding van het anti-kominternpact. 59e JAARGANG No. 17927 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendapiein 12230 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 25 NOVEMBER 1941 Abonnementen per week 0.23, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—"elke regel meer 0.40. Reclames f 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, eike regel mee» 0.17% Groentjes rle rubriek. Distributie van tabaksproducten. Gewijzigde richtlijnen. Normale handel moet ingeschakeld blijven. i-GRAVENHAGE, 24 November. Het Rijksbu reau voor Tabak en Tabaksproducten heeft aan in geschreven fabrikanten van en grossiers in tabaks- iroducten nieuwe richtlijnen voor de distributie van abaksprodueten toegezonden, zooals in een officiee- e publicatie werd bekend gemaakt. g Deze richtlijnen bevatten de volgende algFmeene regelen: 4 Fabrikanten en grossiers zijn verplicht er voor te zorgen dat de bepalingen der tabak- en tabakspro- juctenbeschikking 'worden nagêleefd en dat dus de abaksprodueten op basis van de in 1939 geleverde ioeveelheden worden gedistribueerd, zoodat zij via Ie gebruikelijke kanalen ten goede komen aan den moker. Als algemeene regel geldt, dat de tabakspro- jucten moeten worden afgeleverd aan die afnemers, lie in 1939 hebben betrokken en op 28 Mei 1940 nog ot de regelmatige klanten konden worden gere iend. Was een afnemer op 28 Mei 1940 geen vaste dant meer, dan mag aan hem normaliter niet meer geleverd worden. Niet-nalevipg van dezen regel, d. iv, z. levering aan zoodanige afnemers hetgeen dus neerkomt opwandelen in strijd met de van over heidswege gegeven voorschriften kan, afgezien van andere maatregelen, aanleiding geven tot schor ing dan wel schrapping van de insohriiving van den etrokkene bij net Rijksbureau voor Tabak en Ta- iksproducten. De verdeeling der tabaksproducten dient te ge- «chieden op basis van hoeveelheden, uitgedrukt in Stuks, resp. gewicht. Distributie naar geldswaarde is niet toegestaan, tenzij in bijzóndere gevallen, ter be oordeeling van het Rijksbureau, distributie naar stuks of gewicht niet mogelijk is. Voorts dient afge leverd te worden in verhouding tot de prijsklassen waarin in de basisperiodewerd geleverd, daarbij rekening houdend, met de sedert plaats gehad heb bende goedgekeurde prijsverhoogingen en toegela ten prijsklasseregelingen. Aan de bijzondere bepalingen wordt nog het vol gende ontleend: DE COMBINATIE GROSSIER-WINKELIER -Indien, van de combinatie grossier-winkelier mis bruik zou worden gemaakt, zal ongeachteven tueel e andere maatregelen van de zijde van het rijksbureau de levering aan de grossiersklanten van een dergelijken grossier-winkelier rechtstreeks door fabrikanten of door andere in overleg met het rijksbureau aan te wijzen grossiers geschieden en wordt de toewijzing teruggebracht tot de afneming '139 ten behoeve van dit winkelbedrijf alleen. LEVERING AAN SHIPCHANDLERS In verband'mei het feit dat deze groep van dïstri- luanten in bepaalde gevallen een groot deel van de afnemers (schepelingen) verloren heeft, moeten dachten van of over shipchandlers eveneens van 'eval tot geval worden onderzocht. In geen geval an zonder meer de toewijzing worden verminderd aar verhouding van het verloren afzetgebied, aan- ezien de bestaansmogelijkheid van een shipchand- er ook thans zooveel mogelijk moet worden ge waarborgd. In geval van verkoop van sigarenwinkels of gros- ..erszaken na 28 Mei 1940 heeft de kooper van, een zaak de verplichting, de afnemers van den vorigen eigenaar te blijven bedienen. Hieruit volgt, dat hij dus ook aanspraak kan ma ken op de hoeveelheden tabaksproducten, die de vo rige eigenaar in de basisperiode heeft betrokkert. Is de kooper eigenaar van één of meer reeds bestaan de zaken, zoodat dus de nieuw gekochte zaak een filiaal wordt, dan blijft de toewijzing' op het filiaal rusten. Teneinde te voorkomen dat in zulke gevallen de nieuwe eigenaar de mede overgenomen toewijzing zou gebruiken voor de zaak, die hij reeds vroeger dreef, b.v. door opheffing van het nieuwe filiaal, dienen de tabaksproducten te worden afgezonden lan het adres, waar ze aan het "publiek zullen wor den verkocht. Aan den nieuwen eigenaar dient de verplichting te worden opgelegd de tabaksproducten niet centraal te betrekken, doch rechtstreeks door de aangekochte zaak. Wordt dus eventueel het nieu we filiaal opgeheven, dan zal de leverancier zulks nmiddellijk kunnen constateeren door het als on- estelbaar terugkomen van de zending. Hij is dan verplicht de op den winkel rustende toewijzing ter- tond in te trekken, onder mededeeling daarvan aan iet rijksbureau en aan de centrale klachtencom- bissie. OPHEFFING DETALLZAKEN Er mag alleen geleverd worden aan winkeliers, die in het bezit zijn van een tabaks vergunning en die voldoen aan de eischen, welke de tabakswet 1821 aan hen stelt: Aan winkeliers, die dus hun winkel opheffen en lun tabaksproducten in een gesloten huis verkoo- pen, mag niet meer geleverd worden, tenzij zij toe stemming hebben van het departement van finan ciën om in een gesloten huis te verkoopen. Bij opheffing*van een detailzaak wegens liquida- ..e dient de op de zaak rustende toewijzing door den abrikant of grossier onder zijn resteerende klanten worden verdeeld in verhouding tot hun afneming ft het basisjaar. Indien door detaillisten de geoorloofde aflevering van tabaksproducten in de hoogere prijsklassen Wordt geweigerd, mag geen aanyulling plaats vin den met tabaksproducten in de lagere prijsklassen. VUDELIJKE UITKEERINGEN INGEVOLGE DE ONGEVALLENWET. 's-GRAVENHAGE. 24 November Nadat de secre taris-generaal van het departement van sociale zaken In Maart van dit jaar reeds had voorzien in de weg neming van onbillijkheden, die zich in bepaalde ge- Vallen konden voordoen bij de berekening van voor- loopige renten, blijvende renten en renten aan nage laten betrekkingen ingevolge de Ongevallenwet, is thans ook wat dit betreft een nadere regeling getrof fen voor de berekening van toe te kennen tijdelijke uitkeeringen, waaronder worden verstaan de utikee-' lingen, die gedurende de eerste zes weken na het on- leval worden verstrekt. De Ongevallenwet 1921 bepaalt ter zake, dat voor vaststelling van een tijdelijke uitkeering als dag loon wordt aangenomen het loon, dat in de kalender- week voorafgaande aan het ongeval gemiddeld ver diend is door een aan den getroffene gelijksoortigen srbelder. Ten einde op vlotte wijze te kunnen voor zien in gevallen, waarin toepassing van dezen alge- meenen regel tot onbillijkheden zou kunnen leiden, Is echter aan het bestuur van de Rijksverzekerings bank de bevoegdheid verleend om, bij een door het departement van sociale zaken goed te keuren besluit voor alle arbeiders of voor bepaalde groepen van Arbeiders het dagloon op andere wijze te bepalen. Van deze bevoegdheid is thans gebruik gemaakt om een speciale regeling te treffen voor de arbeiders in de havenbedrijven te Rotterdam, Schiedam, Vlaardin- gen, Maassluis, Amsterdam en Zaandam, terwijl te vens een regeling is getroffen voor andere arbeiders, wier tijdelijke uitkeering door bijzondere omstandig heden bij toepassing van den algemeenen regel zou worden berekend naar een te laag dagloon, met als onvermijdelijk gevolg een schadeloosstelling, die niet Hs een billijke vergoeding voor hun loonverlies kan worden beschouwd. De getroffen voorziening verzekert dezen arbeiders een redelijke uitkeering. Het dagloon, waarnaar de Uitkeering zal geschieden is namelijk vastgesteld op ten minste het bedrag, dat voor de gemeente, waar Öe arbeider woonplaats heeft, als dagloon voor de bij Wijze van werkverruiming tewerkgestelde arbeiders is vastgesteld. De nieuwe regeling treedt op 1 December a.s. in. werking. (A.N.P.) VERDUISTEREN Van 17.35 tol 9.18 Maan 95 Nov. op 14.24, 24 Nov. ondet 1.07 (E. K.) Tien jaar wegens poging tot doodslag Welke bonnen zijn thans geldig? Vonnis Haarlemsehe rechtbank bevestigd 's GRAVENHAGE 24 November. De 31-jarlge landarbei der F. W. te Amsterdam was in cassatie gekomen van een arrest van het Gerechtshof te Amsterdam, waarbij beves tigd was een vonnis der rechtbank te Haarlem, hem veroordeelde tot 10 jaren gevangenisstraf wegens poging tot doodslag. Het betrof hier een ruzie te Zaandam op 13 September 1940, waarbij hij mej. A. D. met een mes in het hart heeft trachten te steken. Hij trof haar echter niet doodelljk, doordat de aangevallene bijtijds ontzet werd. Als er zieken zijn Een verzoek van den Geneeskundigen Dienst te Haarlem Reeds verleden jaar werd er de aandacht op geves tigd, dat door de benzineschaarschte en door de ver duisteringsvoorschriften voor de Haarlemsehe huis artsen groote moeilijkheden zijn gerezen. De Direc teur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst verzoekt daarom het publiek drin gend: le. 's-morgens tijdig op de spreekuren der doktoren aanwezig te zijn; 2e. tijdig, dus 's-morgens vóór 9 uur visites aan te vragen; en 3e. 's avonds en des nachts alleen in ernstige ge vallen den huisarts te ontbieden. H.O.V. De dirigent van de H.O.V. Marinus Adam is door de directie van het Nederlandsch Tooneel uitgenoo- digd op 1 December te Groningen, met de Groning- sche Orkestvereeniging en op 7 December met de Haarlemsehe Orkestvereeniging te Amsterdam „L'Ar- lésienne" te dirigeeren., NED. NATUURHIST. VEREENIGING. De afdeeling Haarlem van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging maakte een excursie naar de ingraving, welke voor den tunnelbouw te Velsen ontstaan is. On geveer zestig leden hadden zich bij de directiekeet bij de Velserpont verzameld. Daar werd hun de gelegen heid gegeven in de openlucht een korte uiteenzetting van het technisch gebeuren aan te hooren van ir. Van Kerk, van den Rijks Waterstaat. De rijksgeoloog Dr. J. F. Steenhuis te Haarlem gaf eenige beschouwingen ten beste over den ondergrond van de plaats, waar eerlang de nieuwe tunnel onder het Noordzeekanaal zal doorgaan. Daarna ging het gezelschap naar den werkput, die aan de overzijde van den weg Velsen- Amsterdam onmiddellijk aan het Noordzeekanaal is gelegen. Bij den rondgang langs werkput en werkkuip was de directie vertegenwoordigd door ir. Van Kregten. Deze gaf technische en Dr. Steenhuis geologische toe lichtingen. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het doet. examen rechten de heer P. R. van Heynsbergen. PERSONALIA. Bij beschikking van den Secretaris-Generaal van het departement van Sociale Zaken zijn, te rekenen van 1 Mei 1941, bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem benoemd tot hoofdcommies in vasten dienst de heer L. Zaayer en tot commies in vasten dienst de heeren C. Blom, C. Kuyper en M. H. Koelen. Bij het bijkantoor te IJmuiden is benoemd tot hoofd commies in vasten dienst de heer Th. Op der Heijde, en tot commies in vasten dienst de heer J. van dei- Kuil; bij het bijkantoor te Hoofddorp tot commies in vasten dienst de heer G. J. Borman. TEXTIELGOEDEREN TE DUUR VERKOCHT.^ Hooge boeten aan de manufacluricrs opgelegd. 's-GRAVENHAGE, 22 November. Het A.N.P. meldt: Dezer dagen is een Amsterdamsche fabrikant van heerenconfectie tot f 20.000 boete veroordeeld. Hij had met zijn prijzen zoo gemanipuleerd, dat het winstpercentage het laatste jaar belangrijk hooger was dan voor den oorlog waartegen de prijsbeheer- schingsautoriteiten met recht bezwaar maakten. Een heerenkleedingmagazijn te Zwolle heeft even eens zijn prijzen verhoogd Ten tijde der scherpe con currentie nam men- met matige, winst genoegen. Nu dit niet meer noodig is, meende men een veel groo- tere winst te kunnen maken. Ook hier moest hooge 'boete en wel van f 12.000 worden opgelegd. Een handelaar in manufacturen in Amsterdam had niet alleen, zijn prijzen met meer dan 100 pet. ver hoogd, maar verkocht bovendién regelmatig zonder textielpunten in te nemen. Hij kocht ook nog in den zwarten handel en beging dus alle overtredingen, die er op dit gebied te begaan zijn. Hij kreeg een boete van f 8.000. Het hoofd van de prïjsbeheersching bevestigde ver der hog het vonnis, gewezen tegen een raanufactu- rier in Friesland, die in eerste instantie tot f 9.000 boete was veroordeeld. Deze winkelier had sinds den zomer van 1940 zijn prijzen regelmatig verhoogd, zoo dat zij tenslotte 70 tot 90 pet. hboger lagen dan op 9 Mei 1940. Een verhooging, die voor het grootste deel niet door de voorschriften werd gerechtvaardigd en waarvan de man dus nu de gevolgen moet dragen. H. J. Vlooswijk overleden Op ruim 60-jarigen leeftijd is in den afgeloopen nacht in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen over leden de heer H. .T. .Vlooswijk, sinds 1933 hoofdredac teur van het dagblad „De Gelderlander" te Nijmegen. Hij heeft zeer veel gedaan voor het behoud van de schoonheid m de natuur, niet alleen om Nijmegen, maaï in het geheele gewest. De begrafenis zal a.s. Vrijdag 10 uur geschiedden op het kerkhof van de St. Dominicuskerk in de Éroer- straat te Nijmegen. Van 23 t.m, 29 November: Brood of gebak 45-4 Brood 4, rants. 45 Brood Va rants. 45 Vleesch Va rants. jvleesch of 45 VI.war en 1 rants. if vleeschwaren 45 Melk 1 3/4 L. Melk 4 5A Reserve 13/4 K.G. Aardappelen 45B Reserve V» K.G. Aardappelen van 2 Nov. t. m. 29 November. 136 Algemeen l K.G. Suiker le periode Cacao 50 gram Cacao 137 250 gr. Koffiesurrogaat 138 500 gr. "-Jam 139-142 Algemeen 1 rants. Bloem brood of gebak D en E Havermout 250 gr. Rijst 143 Algemeen 250 gr. Havermout 144 250 gr. Gort 149 100 gr. Vermicelli of maïzena 145-148 Algemeen 100 gr. Kaas van 21 Nov. t.m 9 Dec.: Boter Boter met reductie (of vet voor wie bon 53 hebben ingeleverd) Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O Bon 14 (2 1.) tot 27 Dèc. Zeep Bon 135 Algemeen en Bon D Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeen Bon D Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pet. t.m. 30 Nov. Bon J Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. EKREDIiONST EN KERKBOUW. Gisteren, Maandag, heeft ds. D, E. Boeke te Haar lem ter conferentie „Eeredienst en Kerkbouw" een inleiding gehouden over „Eeredienst en Kerkbouw volgens het Nieuwe Testament". Spr. gaf vooraf eenige definities, begripsbepalin gen van eeredienst., De eeredienst in' het Nieuwe Testament is niet slechts openbarft godsdienstoefening, volgens in leider, doch ziet meer op de gemeenschap der ge- loovigeii. Deze is in de Christelijke kerk dan niet slechts naar een oude definitie „kerkelijk georgani seerde zelfopbomving", maar eeredienst jegens God. Volgens dr. Kuyper's bekender boek „Eeredienst" noemt spreker kortelijlts de liturgische elementen: votum en zegen, wetslezing, schuldbelijdenis, ge loofsbelijdenis, Schriftlezing, gebed, prediking, ge zang, nagebed, maar ook de collecte (liefdedienst der gemeente), doop en avondmaal, en bevestiging in ambt en huwelijk. Van dit*alles vindt men in het Nieuwe Testament echter slechts weinig. Wat de plaatsen van samenkomst betreft, de voorhof van Salomo (Hand. 5:12) wordt eerst later genoemd, doch de samenkomsten in de huizen gaan vooraf (2:46) en in de huisgemeenten heeft men zich niet slechts vereenigd voor samensprekingen en gezang en gebed, maar ook voor het broodbreken. Spreker zou liefst in aansluiting bij Calvljn dage lijks prediking en wekelijks gelegenheid imor het Heilig Avondmaal wenschen. Echter zou in den dagelijkschen dienst dan het algemeen priesterschap der geloovigen tot uiting kunnen worden gebracht. Wat Kerkbouw betreft, wil spreker het woord liever laten aan den architect, hoewel hij uit heb Nieuwe Testamant slechts enkele wenken geeft over de plaatsen van samenkomst en aanbidding. Deze architect, de heer Ferd, B. Jantzen F.G.zn. behandelde het streven om tot modernen kerkbouw to komen en .ging na, welke richtlijnen daartoe ge volgd moeten worden. Wat plan en opbouw-van het moderne kerktype betreft, zal voor de maatverhouding van het geheel, het drie-eenheids motief den grondslag vormen, waaruit ds ruimte zich zal ontwikkelen. Daarnaast treden naar voren de verhoudingen van 7, 10 en 12 met de daaruit voortkomende modulatie. Bij toepassing dezer verhoudingen, op vhythmisch symbolische wijze gevarieerd, zal een massawerking en ruimtesfeeï- ontstaan, die zich duidelijk zal on derscheiden van die der profane bouwwerken. De overwelving eener kerkruimte, gedragen door 12 zuilen zal uitdrukking kunnen geven van de sym bolische gedachte aan de discipelen als de Nieuwe Testamentische geestelijke stamvaders, de 12 patri archen, drager en kern van' de strijdende kerk. Werden in het verleden de meeste Christelijke kerken volgens de lengteas naar het Oosten gepro jecteerd. voor een afwijkende oriëntatie in Noord- Zuidelijke richting bestaat geen bezwaar: voor de belichting van het interieur zijn daaraan Sfclfs prac- tische voordeelen verbonden. Met den kansel in het Noorden, valt de belichting uit het Zuiden, het welk men symbolisch zou kunnen zien als de ver kondiging van het Woorl onder den vollen opgang van het Evangelie. Vanzelfsprekend, dat in de kerkruimte naast doopvont en kansel ook de Avondmaalstafel weder de centrale beteekenis dient te verkrijgen. Zij zou den moeten worden opgesteld in de hoofdas der .kerk met de Avondmaalstafel op het podium. ZESTIG JAAR DIACONES. Op 7 December a.s. is Zuster Neeltje Klaassen, ver bonden aan het Rusthuis Haarlem's Diacone'sse, Ged. Raamgracht 75, zestig jaar als diacones werkzaam. LANDELIJKE LOONRELING BETON-INDUSTRIE. 's-GRAVENHAGE, 24 November. De beton- industrieelen hebben een voorstel ingediend, waar bij de loonen en andere arbeidsvoorwaarden in lan delijk verband worden geregeld. Het college van rijksbemiddèlaars heeft blijkens de Staatscourant van 24 dezer thans aan de hand van dit voorstel een regeling bindend vastgesteld. Het heeft daarbij de gemeenten in vijf klassen ingedeeld en voor elke klasse een minimumloon bepaald, dat, naar gelang van de gemeenteklassen varieert van 42 tot 54 cent per uur. Ook voor de overige arbeidsvoorwaarden is een regeling getroffen. Italiaansche weermachtsberichten Britsch pantserwapen lijdt nieuwe verliezen. ROME, 24 November. (Stefani). Het 540ste com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Ook gisteren, op den vijfden dag van den grooten slag in de Marmarische woestijn lusschen de Duitsch- Italiaansche en de Britsche strijdkrachten, rustten de wapenen geen oogenblik van den ochtend tot den avond: in den vierhoek woestijn van Tobroek-Bir el Gobi-Sidi Omar-Siiloem .werden opnieuw hardnek kige gevechten te land en in de lucht geleverd. Nieu we uitvallen uit de vesting Tobroek, door den vijand ondernomen met vele gepantserde strijdmiddelen, werden op doeltreffende wijze bestreden door onze infanterie en artillerie, in nauwe samenwerking met Duitsche detachementen. In dezen sector leed de vijand zware verliezen aan manschappen, terwijl min stens 50 pantserwagens en andere gepantserde strijd middelen reeds buiten gevecht werden gesteld. Ten Zuiden en Zuidwesten van de vesting hebben Ita liaansche divisies in samenwerking met Duitsche pantserafdeelingen en gesteund door afdeelingen van de luchtmacht der spilmogendheden aanzienlijke vijandelijke pantserafdeelingen vernietigd, waarbij vele pantserwagens en auto's vernield of zwaar be schadigd werden. Er werdefi gevangenen gemaakt, terwijl de vijand aanzienlijke verliezen leed. Ten Westen van Solloem hebben de Britsche strijd krachten bij üe, gevechten, op 22 en 23 November te gen Duitsche pantserafdeelingen geleverd, aanzien lijke verliezen geleden. Eenige Britsche afdeellïigen hadden zeer te lijden of werden geheel vernietigd, zooals de vierde pantserbrigade, welker commandant, generaal Sperling, gevangen werd genomen Aan het front van Solloem, waar de divisie Savona sedert den namiddag van den 22sten'onafgebroken in gevecht is met vijandelijke strijdkrachten, die worden gesteund door hevig artillerievuur, gepantserde afdee lingen en luchtmacht, volgden aanval jen tegenaanval elkaar voortdurend op. Talrijke gepantserde voertui gen van den vijand zijn reeds vernietigd of onbruik baar gemaakt. Onze strijdkrachten, die hardnekkig verzet bieden, hebben 'den aanvaller groote verliezen toegebracht. Het afweergeschut der divisie heeft twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In talrijke luchtgevechten hebben volgens de tot dusverre ont vangen rapporten Duitsche jachtvliegers tien vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Onze jagers heb ben veertien vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en vele andere met succes bestookt met machinege weervuur. De gemotoriseerde Britsche colonne, die In de woestijn van Cyrenaïca was doorgedrongen, heeft een aanval gedaan op een onzer kleine vooruitgeschoven stellingen ten Zuiden van de oase Dzjala, welker be zetting na een hardnekkige verdediging, waarbij den vijand verliezen werden toegebracht, werd overwel digd. In den sector van Gondar in Oost-Afrika plaatse lijke gevechten van onze vooruitgeschoven afdeelin gen en doeltreffend artillerievuur uit Gondar. Onze jachtvliegers hebben Vijandelijke tentenkampen ten Zuiden van Azozo met machinegeweervuur bestookt. Ten Westen van Mersa Matroeh is een groot vijan delijk stoomschip, dat. door vier torpèdobootjagers begeleid werd, door twee torpedo's van onze torpe- dovliegluigen getroffen. Onze torpedovliegtuigen heb ben ook een vijandelijk vliegtuig neergeschoten en* keerden ofschoon zij zwaar beschadigd waren, op hun basis terug. Het stoomschip bleef met slagzij liggen. Ten Westen van Tobroek is een gewapend Engelseh motorvaartuig opgebracht. De bemanning is gevangen genomen". DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Duitsche troepen bezetten 50 kilometer ten N.W. van Moskou gelegen stad. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 24 No vember. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In den' centralen sector van het Oostelijke front heeft onze aanval opnieuw terrein gewonnen. Na verbitterde gevechten is de stad Solnetsjnogorski, 50 kilometer ten Noordwesten van Moskou, door pantsertroepen genomen. Geslaagde luchtaanvallen zijn gedaan op spoorweginstallaties in het gebied om Moskou Verscheidene spoorlijnen werden door bomtreffers onderbroken. Voor Leningrad zijn uitvalspogingen van den vijand wederom onder zware verliezen rpislukt. Daarbij werden 8 vijandelijke pantserwagens, .waar onder 7 van het zwaarste kaliber, vernietigd. De bestrijding van v,oor den oorlog belangrijke doelen te Leningrad door zware artillerie van het leger wordt voortgezet. In den afgeloopen nacht zijn verschillende ha vens aan de Zuidwestkust van Engeland gebom bardeerd. Bij aanvalspogingen van formaties Brit sche jachtvliegers aan de kanaalkust zijn 7 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. In Noord-Afrika had de tegenaanval, die in be proefde wapenbroederschap door de Duitsch-Ita- liaansche leger- tn luchtmachtafdeelingen onder nomen wordt, ook gisteren een succesvol verloop. Opnieuw zijn talrijke pantserwagens vernietigd. Het aantal gevangenen en de omvang van den buit nemen toe. De slag ten Zuiden van Tobroek en de aanvallen van sterke Britsche strijdkrachten op het front Solloem-Bardia, duren nog voort". Voor Leningrad. De Duitsche infanterie is dag en nacht op haar post en bespiedt onafgebroken de stellingen van den vijand, die van tijd tot tijd tevergeefs probeert djjor den hechten ring rondom de stad heen te breken. (Orbis-Holiand) f Thans ook Suriname in bescherming" genomen STOCKHOLM, 24 Nov. (A.N.P.) De naar Londen uitgeweken voormalige Nederlandsche regeering heeft een communiqué gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat de bauxiet-mijnen in Suriname, die ruim zestig procent van de behoeften der Amerikaansche aluminum-industrie dekken, onder bescherming van de Vereenigde Staten zullen worden gesteld. Amerikaansche troepen zullen naar Suriname wor den gezonden. WASHINGTON GEEFT DE BEZETTING TOE. NEW YORK, 24 Nov. (D.N.B Het Witte Huis heeft officieel bekend gemaakt, dat de Amerikaan sche regeering een contingent troepen naar Neder landsch Guyana (Suriname) zal sturen. Het optreden wordt gemotiveerd met de verklaring, dat de bauxiet- mijnen aldaar „beschermd" moeten worden. Deze% bauxietmijnen zijn voor de Amerïkaansche alumi- nium-industrie van groote beteekenis. Het A.N.P. verbindt aan deze berichten de volgen de beschouwing: „In zijn op 26 October jongstleden te Utrecht ge houden redevoering ter gelegenheid van de scholings bijeenkomst van functionarissen der N.S D.A.P. en der N.S.B. heeft ir. M.ussert geprotesteerd tegen de verkwanseling van de Nederlandsche koloniën door de Nederlandsche emigrantenregeering te Londen. Of schoon ir. Mussert in deze rede voorloopig alleen van Cuxagao sprak, bleek hij met vooruitzienden geest terstond het gevaar te hebben ingezien van deze on verantwoordelijke'politiek, welke tSt noodlottige ge volgen aanleiding moet geven. Hoe goed de leider der N.S.B. destijds heeft ingezien dat na Curaeaa andere deelen van het Nederlandsche rijk aan he® Amerikaansche imperialisme ten prooi zouden val len, blijkt uit een communiqué, dat_ door Gerbrandy, den leider van het Nederlandsche emigrantencomité te Londen, is uitgegeven en dat den volgenden in houd heeft. „De bauxietmijnen in Suriname leveren goed zestig procent der behoeften van de Amerikadnsche alumi- niumindustrie, die van vitaal belang is voor de ver dediging der Ver. Staten, van het Westelijke halfrond en van de volkeren die zich actief tegen de agressie verdedigen. Dientengevolge is het noodzakelijk de veiligheid van deze mijnen volkomen te waarborgen in verband met de eischen welke de toestand van dit oogenblik stelt. In normale omstandigheden zou de regeering van het Koninkrijk der Nederlanden voor de verdere versterking der verdediging van Suriname een beroep gedaan hebben op de in Ned. Indië be schikbare strijdkrachten. Gezien den toestand van dit oogenblik in het Zuid-Westelijke deel van den Stillen Oceaan was het evenwel niet aanbevelenswaardig dien weg in te slaan. Ook schijnt het niet aanbeve lenswaardig strijdkrachten te onttrekken aan het Ne derlandsche Legioen in Engeland, dat gereed moet blijven voor de taak der bevrijding van het Moeder land. Om bovenstaande redenen hebben de regeeringen van Nederland en van de Ver. Staten overleg ge pleegd en dit heeft er toe geleid, dat de regeering der Ver. Staten troepen naar Suriname zal sturen om daar met de Nederlandsche troepen samen te werken. Tevens heeft de Nederlandsche regeering de regee ring van Brazilië verzocht, aan deze defensieve maatregelen deel te' nemen en men kwam overeen, dat Brazilië voor dit gemeenschappelijke doel bij zondere militaire maatregelen zal treffen op zijn aan Suriname grenzend gebied en een delegatie naar Paramaribo zal sturen. Deze delegatie heeft tot taak van gedachten te wisselen en tot een accoord te ge raken over alle andere maatregelen die geschikt zijn om aan de gemeenschappelijke veiligheidsmaatrege len der Nederlandsche, Amerikaansche en Braziliaan- sche troepen een zoo groot mogelijk effect te geven". Tot zoover Gerbrandy. Het spreekt vanzelf, d§t het Nederlandsche volk de poging om recht te praten wat krom is, terstond zal doorzien. Het Nederlandsche volk zal zich geen zand in de oogen laten strooien. Immers, uit niets in deze verklaring van Gerbrandy blijkt, waaruit de zoogenaamde bedreiging van de bauxietmijnen bestaat, tenzij gedacht is aan het Ame rikaansche imperialisme of aan een nieuwen aanval van de Britten, die er destijds nlot voor terugge schrokken zijn Curagao te bezetten. Blijkbaar heeft Gerbrandy zich niet kunnen verzetten tegen den machthonger van den Dollar-moloch, en heeft hij nu deze uitvlucht verzonnen ten op_zichte van de onver vreemdbare bezittingen van het Nederlandsche volk. Het spreekt vanzelf dat het Nederlandsche volk zijn recht op zijn overzeesche bezittingen niet prijs zal geven, zooals dit, door ir. Musèert in zijn te Utrecht gehouden rede nadrukkelijk en duidelijk is verklaard. Een krachtig protest tegen deze willekeurige handel wijze van het „Nederlandsche" emigrantencomité zal in geheel Nederland eenparig opklinkenI" Plechtige bijeenkomst der Europeesche staatslieden te Berlijn begint hedenmiddag. Befthlve graaf Ciano en de Hongaarsche minister Von Bardossy zijn gistererf te Berlijn aangekomen de Bulgaarsche minister van Buitenlandsehe Zaken Popof en zijn ambtgenoOten prof. Tuka (Slowakije) en Baron Witting (Finland). De Deensche minister van Buitenlandsehe Zaken Scavenius heeft zich even eens naar Berlijn begeven, alsmede de gevolmach tigde van Duitschland in Denemarken gezant 'Ir. Von Reuthe-Eink. 1 Ter ontvangst van de buitenlandsehe gasten waren op het vliegveld van Berlijn o.a. verschenen de Duit sche minister van Buitenlandsehe Zaken Von Rib- bentrop, de chef van het protocol gezant Freiherr von Dörnberg en staatssecretaris Von Weizsiicker. Hedenmiddag 12 uur 30 zou in de nieuwe*rijkskan- selarij de plechtige bijeenkomst beginnen, waaraan de in Berlijn aanwezige buitenlandsehe staatsliedatt deelnemen. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De groote plechtig heid waardoor heden *het anti-Komintern pact ver lengd zal worden, wordt in politieke kringen van de rijkshoofdstad met groote voldoening begroet, daar dit een bezegeling vormt van het defensieve bond genootschap tegen de vernielende machten in de we reld die zich in het bolsjewisme openbaren. Hierdoor wordt de voorwaarde gewaarborgd voor de nieuwe ordening van* Europa en de beginselen van. de nieuwe orde. Om misverstand te voorkomen, werd Maandag In de Wilhelmstrasse er zeer nadrukkelijk op gewe zen dat door de verlenging van het anti-Kominterrt pact het driemogendhedenpact op geen enkele wijze iets van zijn actueele karakter inboet. Het driemo gendhedenpact berust op het activistische beginsel van de nieuwe ordening in Europa en het Verre Oos ten, terwijl het anti-Kominternpact de defensieve bedoeling in den strijd tegen het bolsjewisme tot uiting brengt. Geen nieuws van de onderhandelingen te Washington TOKIO, 25 November (D.N.B.). Ten aan zien van de onderhandelingen tusschen de Ver eenigde Staten en Japan te Washington heeft de woordvoerder van de regeering opgemerkt dat hij voor het oogenblik slechte kon verklaren dat geen nieuws aanwezig was. Op de vraag of het weder om zenden van het Japansche stoomschip „Tat- suta Maru" naar de Vereenigde Staten op eeni- gerlei wijze in verband staat met de conferentie in Washington, antwoordde de woordvoerder dat hij dat niet zou kunnen zeggen*

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1