Het anti-kominternpact. St. Nicolaas-geschenken. KORT NIEUWS Nieuwe Boeken. Spatt en Spel Aan het Noord-Afrikaansche front. De overblijfselen van een Britsch vliegtuig, dat door Italiaansche jagers werd neergeschoten. - (Luce-Holland) Beschouwing van Berlin-Rom-Tokio BERLIJN, 24 November. Het A.N.P. meldt: In het Novembernummer van het tijdschrift „Berlin- Rom-Tokio" verscheen van de hand von Von Studnitz een artikel onder het opschrift „Wereldbeschouwing en buitenlandsche politiek", waarin o.a. hét volgende gezegd wordt: Op 25 November zijn vijf jaren verloopen sedert de onderteekening van de Duitsch-Japansche overeen komst tegen de communistische Internationale. In dit als anti-Kominternpact bekend geworden verdrag kwamen de beide mogendheden overeen elkaar we derzijds op de hoogte te houden over de actie van de communistische internationale, te beraadslagen over de noodige afweermaatregelen en die maatregelen in nauwe samenwerking uit te voeren. De overeenkomst ontstond uit het inzicht dat het doel van de commu nistische internationale is de ondermijning en over weldiging van de bestaande landen en ook uit de overtuiging dat de inmennning der Komintern in de blnnenlandsche verhoudingen der landen niet alleen een bedreiging vormt voor hun vreedzaam bestaan' en hun socialen bloei, doch ook voor den wereld vrede in het algemeen. Het sprak daarom vanzelf dat de toetreding tot de Duitsch-Japansche overeen komst van het begin af aan open stond voor alle landen die zich door de ondermijngnde actie van de Komintern evenzeer bedreigd gevoelden en bereid waren dezelfde afweermaatregelen te nemen Naar men weet heeft een geheele reeks mogendheden zeer spoedig van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. De reactie welke het verdrag in de wereld wekte ging van geestdriftige instemming tot de scherpste afkeuring. De verrassing was algemeen. Beteekende immers het Duitsch-Japansche verdrag in de geschie denis van het volkenrecht niet iets heel nieuws? Het is kenmerkend, dat de veroordeeling van de Duitsch- Japansche overeenkomsten niet het heftigst tot uiting kwam in Moskou, maar in Londen en Parijs, de hoofd steden van twee bij uitstek kapitalistische staten. Terwijl men toen in Duitschland en Japan ver klaarde dat het anti^Komintern pact geen betrekking had op de tusschen deze mogendheden eenerzijds en de Sovjetregeering anderzijds bestaande verplichtin gen, werden in Engeland en Frankrijk juist commu nistische internationale en Sovjetregeering met elkaar vereenzelvigd en werd het pact beschouwd als een materieel instrument tegen de Sovjetregeering. De ontwikkeling der volgende jaren heeft getoond hoe verkeerd deze beoordeeling was. Het Duitsch- Russische vriendschapspact van Augustus 1939 kwam tot stand in weerwil van "het anti-Komintern pact en evenmin werd daardoor het Japansch-Russische neu traliteitsverdrag verhinderd dat Matsoeoka in het voorjaar op zijn terugreis van Berlijn in Moskou sloot Hoewel aan de Duitsche en de Japansche regee ring het verband tusschen Sovjetregeering en commu nistische internationale niet ontgaan was trachtten zij toch tusschen beiden een onderscheid te maken. Zonder in hun waakzaamheid tfegen de communisti sche beweging te verslappen bewezen Duitschland en Japan tegenover de Sovjet-Unie steeds weer hun goeden wil. In het Duitsch-Russische vriendschapsverdrag bood de Duitsche regeering nog eens de hand aan de Sovjet regeering. De beide verdragen waren in het geheel niet met elkaar in tegenspraak, zooals critici in Augustus 1939 meenden. Met haar opmarsch- aan de Duitsche Oostelijke grenzen Jiet de Sovjetregeering er geeq twijfel over bestaan dat zij definitief de uit voering op zich genomen had van de plannen der Komintern die gericht waren op de vernietiging van Duitschland en daarmede op de vernietiging van Europa. Toen moesten de wapens spreken. Tot begrip van de nationaal-socialistische buiten landsche politiek is dit voorbeeld zeer belangrijk. Het toont aan dat deze politiek evenzeer gedragen wordt door opvattingen van wereldbeschouwing als door reëele gezichtspunten. Evenals de binnenlandsche po- lieke- en ook de buitenlandsche politieke grondslag van het nationaal socialisme niet van materialisti- schen maar van ideëelen aard. De opvatting van Adolf Hitler is zeer eenvoudig. Hij wil aan het Duitsche volk de leefruimte verschaf fen waarop het recht heeft, hetgeen niets meer be- teekent dan de bescherming van het bestaansmini mum Van de politieke opvatting der Engelschen en Amerikanen, die een bestaansmaximum verlangen, is deze etsch hemelsbreed verwijderd. Zoo staat op het oogenblik en sinds jaren tegenover het materialisme van de Angelsaksen de wereldop vatting van de Duitschers, Italianen en Japanners. De ♦weede en derde internationale zijn in het stelsel van de Britsche evenwiehtsoolitiek in Europa en in de wereld even onontbeerlijke steenen als de volk- sche ras'kundige en godsdienstige tegenstellingen. zoo werd het anti-Komintern pact in Londen als een fel lere uitdaging gevoeld dan te Moskou.. Van het stand punt der politieke zuiverheid was daarmede veel ge wonnen. Voor de eerste maal werd het gordijn stuk gescheurd, dat boven de betrekkingen tusschen het Angelsaksische kapitalisme en het door Moskou ge leide internationale communisme hing. Voor de eer ste maal trad aan het licht dat beide slechts aan een schiinfront tegenover elkander lagen en dat hun vaak verkondigae tegenstellingen in werkelijkheid een sa mengaan met verdeelde rollen beteekende De invoering van het beginsel van wereldbeschou wing in het anti-Komintern pact kwam uitsluitend voort uit de zeer reëele politieke behoefte om de po litieke toekomst te verkennen. Deze taak heeft het pact op uitstekende wijze vervuld. Later kreeg zijn wereldbeschouwende inhoud een definitievên vorm in het driempgendhedenpact en over de practische waar de daarvan behoeft niets verder gezegd te" worden. De dood van kolonel Mölders Dagorder van rijksmaarschalk Goering Het D.NB. meldt: Rijksmaarschalk Goering heeft naar aanleiding van den dood van kolonel Mölders een dagorder tot de luchtmacht gericht, waarin o.a. wordt gezegd: „In diepe ontroering staan wij aan de baar van onzen besten en dappersten man. Onbegrijpelijk is het ons allen dal onze roemrijkste vlieger niet meer in onze gelederen staat. Als een stralende komeet ging zijn jonge heldenleven aan ons voorbij, als een voor beeld van onoverwinlijke strijdlust en voorbeelde- looze dapperheid. .Zegevierend op alle slagvelden van dezen oorlog voor de eer en vrijheid van Duitsch land. heeft geen vijand hem kunnen overmeesteren. Zijn aandenken moet ons trotsche traditie en steeds het voorbeeld van hóógste militaire deugd zijn. Zijn dapperen aanvalsgeest moet gij trachten na te volgen om aldus de leemte aan te vullen die zijn dood in onze geleden heeft veroorzaakt. Daarom, voorwaarts kameraden, naar de eindoverwinning in den geest van onzen onvergetelijken held" HoofdredacteurR. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur C. J. van Tilburg, Heemstede. Een eenvoudig receptje voor zelf te maken hoestsiroop Kook een kwart liter water en los er een eetlepel suiker of stroop in op. Voeg daarna hieraan toe 30 gram Vervus (dubbel geconcentreerd); roer alles goed dooreen en Uw hoestsiroop is gereed. Vervus is verkrijgbaar bij alle apothekers of drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Krachtige omsingeling belet uitbraak uit Leningrad Nieuwe uitvalspogingen der bolsjewisten verijdeld In aanvulliijg op het Duitsche weermachtsbericht van Maandag verneemt het D.N.B. nog het volgende: Terwijl de aanval van de Duitsche troepen in den centralen sector van het Oostelijk.front opnieuw terrein heeft gewonnen, trachten de bolsjewisten wederom de omsingeling om Leningrad te door breken. Zooals reeds, zoo dikwijls, wierpen zij de zwaar ste pantserwagens'in den strijd om hun doel te be reiken. Dfeze uitvalspogingen, die de bolsjewisten bijna dagelijks ondernemen, bewijzen dat de toe stand van de omsingelde Stad steeds ondraaglijker wordt. De uitvalspogingen zelf zijn volmaakt kans loos. Terwijl de pantserwagens bij de eerste uit valspogingen, zoodra1 zij de wegen verlieten, in het moeras en slijk bleven steken en zoodoende zelfs door infanteristen buiten gevecht gesteld konden wor den, hopen de bolsjewisten thans profijt te kunnen trekken van het feit, dat de grond hard bevroren is. De Duitsche troepen echter hebben de omsinge ling steeds krachtiger aangehaald, zoodat thans geen strijdkrachten al zijn ze nog zoo sterk dezen ring kunnen verbreken. Deze uitvalsta'tiek is het eenige dat de bolsjewisten nog op eigen initiatief kunnen ondernemen. Aap. het overige gedeelte van het Oostelijk front ligt hèt initiatief bij.de Duitsche legerleiding. De Duitsche leiding is tfezamen met de Italiaan sche formaties thans ook aan het front in Afrika tot het initiatief overgegaan. De ingezette tegenaanval wordt met succes voortgezet. De Britten hebbön tal rijke pantserwagens verloren. Het aantal gevange nen en de buit stijgen. De verdere ontwikkeling van de operaties aldaar moet afgewacht worden. Van militaire zijde wordt voorts aan het D.N.B. medegedeeld: De tot dusver ontvangen berichten over het op treden van het luchtwapen op 24 November aan het Oostelijk front maken melding van aanvallen van sterke formaties gevechtsvliegtuigen op -bolsjewis tische troepen ten Noorden van Rostof. Artillerie stellingen, infanterie, tanks en colonnes van allerlei aard werden den geheelen dag in opeenvolgende aanvallen met goed effect gebombardeerd. Des avonds was de vernieling van 5 tanks en een groot aantal voertuigen bekend geworden. In het gebied om Moskou vernielden en beschadigden ge vechtsvliegtuigen 15 spoortreinen en verbraken twee belangrijke trajecten op verscheidene plaat sen. In den Noordelijken gevechtssector hebben gevechtsvliegtuigen voor den oorlog belangrijke doelen in Leningrad aangevallen. Finland sluit zich aan bij het anti-kominternpact Minister Witting zal het pact te Berlijn onderteekenen HELSINKI, 24 November. Het officieele Finsche Nieuwsbureau publiceert het volgende bericht: Overeenkomstig het standpunt van Finland tegen net Bolsjewisme heeft de regeering besloten dat Finland zich bij het anti-kominternpact aansluit. Op deze wijze wenscht Finland deel te nemen aan de internatioinale samenwerking welker doel is de afweer de vernietigende actie van de commu nistische internationale doeltreffend te maken. De minister van buitenlandsche zaken Witting heeft volmacht gekregen om namens Finland het vermel de pact te onderteekenen en heeft zich daartoe naar Berlijn begeven. (D.N.B.) Finnen slaan bolsjewistische aanvallen af Belangrijke oorlogsbuit bij het meer Seesjarvi Het Finsche legerbericht van den 24sten November luidt als volgt: Hangö-front: Nog steeds levendige actie van arti- lerie en granaatwerpers en levendige actie van het luchtafweergeschut aan het landfront. Eigen artil lerie plaatste een treffer in een vijandelijke benzine opslagplaats. Karelische Landengte: Aan beide zijden geringe activiteit van infanterie met machinegeweren. Swir-front: Aan beide zijden plaatselijk vuur van artillerie en granaatwerpers, benevens actie van verkenningstroepen. Eigen artillerie heeft eenige vijandelijke batterijen en afdeelingen tot zwijgen ge bracht. Oostelijk front: Bijzonder levendige vijandelijke actie en talrijke aanvallen die evenwel werden afge slagen. Bij het meer Seesjarvi werd een belangrijke oorlogsbuit gemaakt die o.a. bestond uit houtwaren ter waarde van enkele tientallen millioenen Finsche marken, vijf sleepbooten, wapens en ander mate riaal". (D.N.B.) Steeds verder Steeds verder trekken de Duitsche troepen naar het Oosten en steeds meer ellende ontmoeten zij daar. Steeds duidelijker blijkt, dat het meerendeel der Sovjet-bevolking in de bitterste armoede geleefd heeft en thans, nu de geesel van den oorlog over dit arme volk is gegaan, zijn de ontberingen grooter dan ooit. Voor talloozen beteekent een onmiddellijke hulp de redding van hun leven; het is daarom te begrij pen, dat de ambulances, die hier arbeiden, veel werk te verrichten hebben. De Nederlandsche ambulance moet daarom in alle opzichten gesteund worden, opdat zij haar werk 7.00 goed mogelijk kan doen. Ook uw steun is noodig. Stort daarom uw bijdragen op girorekening De keuze is dit jaar tyel wat beperkt, maar toch nog overvloedig. In menig gezin wordt de vraag gesteld' kunnen wij dit jaar Sint Nicolaas vieren? Een factor daarbij is de omstandigheid dat het nu ongetwijfeld wat mbgi- lijker geworden is geschonken en lekkernijen te koo- pen. Vooral het laatste. Dit behoeft evenwel geen re den te zijn dit jaar met de traditie van den 5den De cember te b-ricen. Wie St. Nicolaas wil vieren kan immers nog genoeg koopen om de eer van den yit- gebaarden Bisschop op te houden. Alleen zal men nu misschien \frat. meer moeite moeten doen om voor 'eiken uitverkorene de gaschikte artikelen te vinderi. Bovendien weten de ontvangers der geschenken ook, dat St. Nicolaas dit jaar wat gehandicapt was bij zijn keuze. Dit jaar zal er niet zooveel gesnoept kunnen wor den. De banketbakker kan minder aanbieden. Ingre diënten voor banketletters zijn er niet, ook de choco lade letters, ontbreken. Een fabrikant zei ons: Voor banketletters hebben wij o.m. noodig boter en amandelen. Nu is 't mogelijk met surrogaten te gaan werken, maar het product dat daarmee te maken is kan niet halen bij het echte. Daarom vinden wij het maar beter het dit jaar zonder de beuling te doen, in de hoop dat het, als wij in Ï942 weer St. Nicolaas vieren, vrede zal zijn. Dan kunnen wij weer het zuivere product brengen. Nu wordt wel getracht de amandelen in de spijs te vervangen, door gemalen bruine boonen, maar v een fabrikant is dit nK' te doen. daar hij voor dat doel geen toewijzing van de Distributie ontvangt. Een kleine banketbakker kan misschien voor een enke len klant nog wel een letter bakken. Trouwens er zijn al banketbakkers die aan hun klanten zeggen: „als u wat suiker en boter kunt missen, zullen wij vooi u een banketle'tter bak'ken". Wie evenwel voor de étalages van de banketbak kers kijkt, ziet toch nog veel lekkernijen liggen speculaas, gebak, marsepain, borstplaat, enzoovoort. Een handige bakker had toch iets gemaakt dat aan de chocoladeletter deed denken: cartonnen doosjes in den vorm van letters, met* bruin papier omplakt. Die letters waren gevuld met bonbons. Een" ander heeft, nu textielgoederen op den bon zijn. als surprises japonnen van marsepain gemaakt. Bij sommige aankoopen kan „St. Nicolaas" het niet zonder bonnen of punten stellen. In het bijzon der geldt dit voor textielwaren. De, eenige artikelen die in textielwinkels nog vrij gekocht kunnen worden zijn bontwanten en glacé handschoenen. Gezinsleden die elkaar practische geschenken ven zullen de moeilijkheden met de textielkaarten wel kunnen oplossen. De man kan op zijn eigen pun ten en stamkaart artikelen voor andere mannen koo pen, een vrouw voor andere vrouwen. Even moeilijker wordt het als een man een vrouw, of een vrouw een man wil verrassen. Dan moeten de t^ctielkaarten en de stamkaart van de andere sexe er aan te pas komen. Maar in den regel is moeder-de-vrouw in het gezin de bewaarster van alle distributiebescheiden, zoodat die wel in een kleine samenzwering betrokken kan worden. Als, om een voorbeeld t.e nemen, de man in deze dagen toevallig mocht ontdekken dat er één punt van zijn textielkaart spoorloos verdwenen is, dan zwijgt hij tactisch, in de wetenschap dat hij zelf geen nieuwe das zal behoeven te koopen. Als zoo'n complotje noodig is wordt een St. Nico- laas-geschenk dubbel gewaardeerd! De schoenenwinkelier zal dit jaar geen drukke St. Nicolaas-periode hebben, want hij mag alleen op toe wijzingen verkoopen Nu is het rfatuurlijk niet uit gesloten dat vader van moeder of moeder van vader weet, dat' er een toewijzing in de'kast ligt voor schoe nen of pantoffels. Dames"die gewoon waren hun mannelijke kennis sen sigaren, tabak of sigaretten op 5 December te sturen, moeten nu wel iets anders bedenken. De si garenwinkelier, die slechts kleine voorraden heeft, is gewoon alleen aan klanten te verkoopen. Dames die nu bij hem komen met de verzekering dat de man of de zoon klént is hebben niet veel kans op gucces, daar het bewijs soms moeilijk te leveren is en er ook een trucje in het spel kan zijn. Een tabakspijp, een sigarenpijpje of tabakszak wordt evenwel door eiken man gewaardeerd. Nu in het bijzonder als een profetie dat de tijd weer zal komen, dat hij onge stoord zijn rookerei kan koopen. En anders kan voor de vrouw de boekhandelaar uitkomst brengen. Boeken zijn niet schaarsch en aan ge,ep distributie-beperkingen gebonden. Trouwens zoo'n boekwinkel biedt nog vele andere mogelijkheden voor geschenken zoowel voor dames als heeren: vulpennen, vulpotlooden en nog zeker hon derd andere artikelen. Ook de rijwielhandelaar kan uitkomst brengen. Bij hem is nog alles te kust en te keur te krijgen lantaarns, kettlngkasten, jasbeschermers, enz. mits men hem maar niet om banden vraagt, want dan moet hij een bon van het Distributiebureau vragen. St. Nicolaas kon ook een welkome gelegenheid zijn om het huiselijk interieur wat op tè vroolijken. In eiken meubelwinkel ziet men artikelen die zich lee- nen voor geschenken, alleen de Perzische kleedjes zijn schaarsch geworden. De lampenwinkelier kan ook zijn bijdrage op dit gebied leveren, in het bijzonder ziet men nu veel keus in schemerlampen. De elec'triciteitsrantsoenee- ring dwingt tot zuinigheid en als er niet gewerkt be hoeft te worden, is een enkele scehmerlampje in de kamer meestal voldoende. Het kost minder strbom en het brengt bovendien nog sfeer in de kamer. De galanterie-winkelier is ook nog buiten distribu tie-zorgen gebleven. Hij heeft wel eens te klagen over langzame aflevering door de fabrieken, maar In eiken winkel kan men toch nog koopen wat men wil. En keus is er nog genoeg. Ditzelfde geldt voor de kunstzaken,' die zich wel in het bijzonder gespecialiseerd hebben op geschen ken. Wie een geschenk zoekt maar niet weet wat het moet zijn, zal als hij 5 minuten in een kunstzaak is misschien al moeite hebben om een keus te ma ken uit verschillende dingen die in aanmerking ko men. In parfumeriezaken kan ook nog niet geklaagd wor den over een beperkte keus. Bij zeep moet de bon op de proppen komen, maar parfums, odeur en eau de cologne en haarwater zijn, evenals poeders, vrij te koop. Trouwens in tjie zaken zijn nog 1001 an dere artikelen die voor een geschenk in aanmerking komen. Er zijn natuurlijk nog veel meer voorbeelden te noemen, zooals de antiquairs, de opticiens, de han delaars in klokken en horloges. Wij kunnen hier geen volledige opsomming geven. Het kiezen van geschenken voor kinderen baart in het geheel geen zorg. Mits een kind maar niet juist zijn zin nu op een autoped gezet heeft, is elke speelgoedwinkel voor hem een paradijs. Deze korte opmerkingen zullen zeker de overtui ging geven, dat het onjuist is te zeggen, dat St. Ni colaas dit jaar niet gevierd kan worden. MIDDENSTANDS JONGEREN. Voor de Algemeene Middenstands Jongeren Orga nisatie hield drs. A. J. van Houvvellngen Kijkhoek een lezing over het onderwerp: „Oost-Europa tegen de Westerklm, geograf-isch-historisch bezien". Spreker vertelde eerst veel Interessante bijzonder heden over de gesteldheid van den bodem, den plan tengroei en het klimaat van Rusland, om daarna over te gaan tot het geven van een overzicht van de geschiedenis der volken die in dat land gewoond hebben. De spreker had zoo'n' aandachtig gehoor dat, naar men ons mededeelt, een vervolg-lezing ongetwij feld op het programma der A. M. J. O. zal komen te staan. Wat doet U met Kerstmis? Eeh vraag, die herinneringen oproept en verwach tingen wekt. Wat doet u met Kerstmjs? Uw gedach ten gaan terug naar die gezellige uren doorgebracht rondom den Kerstboom. Herinnert u zich die feeste lijk gedekte tafel: die kandelaars, waarin de kaarsen brandden en aan het geheel dat intieme karakter gaven? Wat doet u met Kerstmis? Inderdaad het Kerstdiner zal dit ja8r veel eenvoudiger zijn, misschien zal het zelfs een gewone maaltijd worden; maareen Kerstboojp zal er zijn en in dien boom zujlen de kaarsen öonkeren, net als vroeger jaren, toen geen oorlogsgeweld' de feestvreugde temperde, Oorlogsgeweld, ja, want Kerstmis 194] zal het derde Kerstfeest zijn, dat wij in oorlogstijd vieren. Alleen ,dit jaar zijn er duizenden Nederlanders, die geen Kerstdiner kunnen genieten en geen Kerstboom kun nen aanschouwen. Het zijn onze landgenooten aan het Oostfront, die daar hun plicht doen ter wille van de toekomst van ons land en volk. Landgenooten, wat doet u voor hun Kerstfeest? Natuurlijk alles wat u in de gegeven omstandigheden kunt doen: dat is er voor te zorgen, dat onze dap pere vrijwilligers met Kerstmis hun Kerstpakket uit het vaderland ontvangen. Ook voor hen zal het Kerst feest zijn; zij zullen weten, dat wij in Nederland met onze gedachten bij hen zijn. Wat doet u met Kerstmis, landgenoot? Genieten van uw feest in den familiekring, dubbel genieten, omdat u tegenover onze strijders uw plicht hebt ge daan, door nu uw gaven voor de Kerstpakketten te storten op girorekening 432100 ten name van het verzorgingsfond^Nederlandsche Legioerr/ Koninginne gracht 22, Den Haag. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. ALGEMEEN VERBINDEND VERKLARING VAN DE C.A.O. STEEN- EN HOUTGRANIETBEDRIJF. 's-GRAVENHAGE, 24 November. In de Staats courant van ?4 November 1941 is opgenomen een be schikking van het college van rijksbemiddelaars, hou dende de algemeen verbindend verklaring van de be palingen van de C.A.O. voor het steen- en houtgra- nietbedrïjf. De verbindend verklaarde bepalingen welker houd in velerlei opzicht overeenkomt met dien van de collectieve arbeidsovereenkomsten voor het bouwbe drijf, betreffen o.a. het uurloon, de overwerkvergoe ding. de vergoeding van reiskosten en de gedeeltelijke doorbetaling van loon in geval van z.g. onwerkbaar weer. De werknemers zullen zes dagen vacantie genieten. Ter vergoeding van het verzuim op feest- en vacan- tiëdagen is een vacantiebonnenfonds ingesteld. De algemeen verbindend verklaring is geschied het tijdvak 1 December 1941 tot 31 Maart 1942. Het vacantiebonnenfonds is algemeen verbindend verklaard tot 30 Juni 1942. ONGELUK IN bE MIJN ORANJE NASSAU HEERLERHEIDB, 25 November. De 32-jarige houwer Hodinius is Maandagavond in de onder- grondsehe werken van de Oranje Nassau-mijn door vallend gesteente getroffen. De man werd ernstig gewond; hij is vanochtend in 't St. Jozef ziekenhuis overleden. Het slachtoffer was vader van vfjf kinderen. VLIEGERGENERAAL WILBERG VERONGELUKT. BERLIJN, 25 November. (D.N.B.) De generaal der vliegers Helmuth Wilberg ïs op 20 November 'tij dens een dienstvlucht doodelijk verongelukt .tenge volge van het neerstorten van zijn vliegtuig. Met hem heeft een der oudste vliegerofficieren der Duit sche weermacht den vliegerdood gevonden. Generaal Wilberg had in Juli 1937 een groot aan deel in de vorming van het legioen Condor. In Maart l^SS nam hij als generaal der vliegers ontslag uit den actieven dienst. Bij het uitbreken van den oor log werd hij echter opnieuw aangesteld als comman dant voor de opleiding van piloten. Een tragisch lot maakte een plotseling einde aan 'aijn soldatenleven. Tezamen met den generaal -kwam lt. kol. Kürbs als niloot om het leven Het DNB meldt: Uit een door de „Paris Soir" afgedrukte briefkaarf ,uit Dzjiboeti blijkt dat den lsten November een Fransche 'duikboot er in ge slaagd is de Engelsche blokkade aan de kust van So- maJiland te doorbreken en eenige levensmiddelen voor de kolonie aart te voeren. - Naar de Matin" meldt is de Kransche pantser kruiser „Dunkerque" die bij den Engelschen aan val op O ran door beschieting zwaar was bescha digd, herste-ld en kan thans wear in dienst geno men worden. (D'NB) Uit Washington verneemt het Ï>NB: Het staats- departement bevestigt'de door'de Gaullisten gepu bliceerde verklaring van Roosevelt, waarin de pre sident den Gaullisten eveneens hul-p op grond van de pacht- en lee.nwet Toezegt. - Blijkens een DNB bericht uit Istanboel heeft de Turksche .regeering aan alle Turksche schepen het varen op de lijn Istanboel en de Bulgaarsche havens verboden. Het verbod is een gevolg van de herhaal de torpedeering van Turksche schepen door bolsje wistische duikbooten. DE SCHOONHEID VAN ONS LAND. Een nationaal boek. Zoo kondigt de Uitgeverij Contact de verschijning aan van een herziene en vermeerderde uitgave van dit stoere werk. Wij hebben het eerste deel van de nieuwe uitgave, gewijd aan Het Landschap,, ontvan gen. Het tweede zal De Steden behelzen. Inder daad is dit eerste deel prachtig geslaagd. Het bevat honderden buitengewoon mooie kunstfoto's, te dan ken aan zulke bij uitstek kundige kunstfotografen als Karei Kleyn, Jan P. Strijbos, Paul Guermon- prez, Kees Hana, André Garf, A. G. van Agtmaal, Jb. van de Peppel en anderen. Vrijwel zonder uit zondering^ doet de druk aan deze foto's volkomen recht wedervaren. De ondertitel van het eerste deel slaagt daar niet heelemaal in, want nevens het Land schap heeft ook het Waterschap,' met inbegrip van de. zee, voUe aandacht genöten. Dc tekst is zeer belangrijk.'Zij omvat een groot aantal zangen van velen onzer dichters, die door.de schoonheid van het eigen land bezield zijn; zij voert in haar proza de onderteekeningen van schrijvers Albert Helman, C. J. Kelk, A. Viruly, Theiin de Vries, Jan Campert en van zulke groote natuurken ners als Strijbos en dr. Jac. P. Thijsse. Kennelijk is zeer groote zorg zoowel aan de keuze en samenstel ling als aan de uitvoering van het boek besteed. VOOR DE JEUGD. „Het nieuwe Boek voor de Jeugd"; samengesteld door P. W. Assmann, D. L. Daalder. A. D. Hilde- brand, Theo J. Tijssen en Annie Winkler—Vonk. Ingeleid door D. L. Daalder. Geïllustreerd door Nederlandsche teekenaars. Uitgave N.V. Amster- damsche Boek- en Courantmaatschappij. Dit boek is een bloemlezing uit oude en nieuwe boeken voor kinderen van eiken leefijd. Drie jaar geleden verscheen bij dezelfde uitgeversmaatschap pij „Het Boek voor de Jeugd" dat een groot succes had. Daarom werd er nu deze tweede bloemlezing Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekeningen van F. wagner 66. Oebas probeert listig te Niezen Oebas was rustig blij ven staan en had alleen vreselijk moeten lachen om de vlucht van z'n tocht genoten. Vooral, toen Bar rabas bijna een duikeling maakte, viel hij zelf ook bijna om van plezier. Maar Oebas wist dan ook dat dal grote beest helemaal nlel gevaarlijk was als Je het maar rustig liet lopen. De neushoornkever keek dan ook helemaal niet naar de zwarte mier om maar juist die vlug weglopende diertjes haddert zijn nieuwsgierigheid beestje af. En evenals hij met de slang gedaan had deed gewekt en hij wilde toch wel eens gaan kijken waar die Oebas ook nu. Hij rende weg met het logge dier achter gebleven waren. En zo zagen Barrabas en Hein tot hun zich aan. Maar de kever Uep veel harder dan één van hen grote schrik, hoe dat akelig dier dichterbij kwam Maar gedacht had en met de" grote hoorn naar beneden kwam de negermter had een Idee gekregen: hij kon die kever hij snuivend aanhollen. En toen maakte Oebas een fout in eigenlijk best voor zijn «verdere plannen gebruiken. Daar-' zijn berekening! I Als je zo hard moet lopen kun 1e ook voor moest hij eerst de aandacht van het logge beest op niet op alles letten; hij vloog recht op de boom aan, zichzelf richten. Zo gedacht, zo gedaan en Oebas begon waarin Hein geklommen was! De krekel schreeuwde nog als een razende te gillen en te dansenI En zijn plan ge- wei z0 hard als hij kon, maar de fout was niet meer te lukte werkelijk. Nieuwsgierig draalde de neushoornkever herstellen en zo gebeurde, wat gebeuren moest, zich om en kwam tegelijkertijd op dat gillende, zwarte '/Dtffl/* anderen niezen, g beschermen 'eedi 2. fflAel&LS V^rilgbarbijApott«ta.ntwiis*" t-Men-JO (Adv. Ingez. Med.) uitgegeven, waar-bij vooral het accent werd gelegij op Nederlandsche schrijvers en schrijfsters (en daar- naast ook buitenlandsche auteurs) en tevens op modern e, kinderlectuur. De heer D. L. Daalder, de bekende paedagoog schrijft in de inleiding over het eerste Boek voor de Jeugd o.m.: „Dit is een boek dat de aandacht vraagt van alle ouders en kin. deren, omdat het er zoo aantrekkelijk uitziet en mei zooveel zorg, toewijding, kennis van litteratuur ea menschen is uitgegeven." Zoo is het ook met dn „Nieuwe Boek voor de Jeugd" dat zoo .mogelijk tv. pografisch en illustratief nóg beter verzorgd is. He; leent zich ook uitstekend om uit voor te lezen cn dti boek zal evenals zijn voorganger zijn weg wel vin. déh. Zoowel poëzie als prozastukken werden erin op. genomen en met zorg en kennis van zaken door di samerfmellers geschift. Een mooi Sinterklaasgc-. schenk waarvan jong en oud zal kunnen genieten. VOOR OUDERE MEISJES. „Kleuren in de zomerzon" door Ems I. H. vap Soest. Een boek voor oudere meisjes, geïllustreerd door Alfred Mazure. Uitgeverij „De Kern" te 's-Gra. venhage. Ems I. H. van Soest, die reeds tal van aardige boeken voor oudere meisjes op haar naam he staan, beschrijft in dit boek het gezinsleven van familyie Verleynen en ze is erin geslaagd er e.„ vlotten, boeienden meisjesroman van te maken, die psychologisch ook goed verantwoord is. Het is een boek geworden waar onze -oudere meisjes echt iets aan zullen hebben. Fretty en Marli Verleynen, waarvan de laatste tistiek is aangelegd en schildert, zijn twee zusjes die voor elkaar door het vuur gaan. Ongelukkiger, wijze worden ze beiden op denzelfden man verheid; niaar tenslotte komt alles op zijn pootjes terecht Na tal van moeilijkheden en veel narigheid, waar- bij de m'öeder echt de vertrouwelinge van haar dochters blijkt te zijn en uitstekend door de schrijf, ser wordt getypeerd, j,s er natuurlijk een „happy, ending'' voor alle partijen aan dit verhaal. Ems van Soest verstaat de kunst van vertellen en daarom kunnen we dezen nieuwen meisjesroman dan ook warm aanbevelen. Geef haar, ook hem met Sint 'n artistiek portret „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEFOON 13412 (Adv. Ingez. Med.) Voetbal, Haarlem tegen V.S.V. R.C.H.-H.B.C. Het programma voor Zondag 30 November is: DISTRICT I. Ie klasse. Stormv.Feljenfcord. DOS—ADO VUGDFC AjaxDWS XerxesEDO 2e klasse A SantpoortZFC De KennemersWFC RCHHBC KFCHRC Allcm. BoysAlcm Vic. B. SchotenBeverwijk KinheimRippérda DEM—HFC BloemendaalTTBB Helderde Zandvoort- meeuwen 3e klasse O. NEAAalsmeer HalfwegOW O GermaanDEC De MeteoorRKWA D. ZeevogelsADO 19 20 VVBCSV Vitesse 192 2—Uitgeest WEIEV. 4e klasse E. DIOBSM. SpaarnevogelsDCO THB—DSSH Vliegende Vogels Onze Gezellen Reserve le klasse. KFC 2—AFC 2 Blauw Wit 2—ZFC 2 DWS 2—Ajax 2. RCH 2—de'Spartaan 2 Hilversum 2Haarlem 2 Reserve 2e klasse A. VSV 2Helder 2. EDO 2Stormvogels 2. HFC 2Ajax 3 OSV 2Blauw Wit 3. Reserve 3e klasse O. RKWA 2ZSGO 2 Zandvoortmeeuwen2- Bloemendaal JOS 2HBC 2 Haarlem 3 Schinkelhaven DISTRICT II. le klasse. Blauw Wit't Gooi. HaarlemVSV SpartaHermes DVS EmmaRFC DHC—HBS Derde klasse A. Blauw ZwartSJC AlphenWassenaar HlllinenASC LFCLugdunum. DISTRICT m. 1 e klasse. NECWageningen. HeraclesAGOW. Enschedesche Boys— Hengelo TubantiaEnschede PECQuick DISTRICT IV. le klasse. K CEindhoven M VVRoermond Willem IILONGA SpekholzerheideNOAD Picus—PSV HelmondBW DISTRICT V. le. klasse. HSCVerocitas HeerenveenSneek LSCLeeuwarden. Korf ba Zwaluwen wint van Nieuw-Flora Voor de spanning in de eerste klasse van de Haar- lemsche N.K.B. afdeeïing is het wel jammer dat Nieuw Flora voorloopig voor den strijd om de eerste plaats is afgevallen. De rood witten wisten uit haar uitstapje naar Hillegom geen winst te be halen. Al kort na "den aanvang nam „Zwaluwen" de leiding om die eerst na de rust tot 20 op te voeren. Toen had zij tevens, den wedstrijd gewon nen. Zij voegde nog twee doelpunten daaraan toe en het eene tegenpunt dat Nieuw Flora scoorde kon de Hillegommers niet meer deren. Het lijkt er nu veel op dat Animo Ready en Zwaluwen om den qeretitel een spannend duel zullen gaan leveren. De oranje groenen zorgden ervoor haar voorsprong te behouden door een groote overwinning op Aurora 2 De Aurora reserves die anders verdedigend nog wel wat hadden gepresteerd werden na de rust, toen de stand 30 was, verbluft door snel aanvalsspel 1 groote schotvaardigbeid der thuisclub waardoor zij met een 120 nederlaag naar- huis werden ge stuurd. In de onderste regionen wist T.H.B. 2 zich uit de voeten te maken door den uitwedstrijd in het Noor dersportpark met 30 te winnen, waardoor Hakrlera nog steeds puntloos is. De stand in de eerste klasse is thans: Animo Ready 9 9 0 Zwaluwen 8 7 0 Nieuw Flora 7 4 0 Oosterkwart. 4 7 4 0 Watervliet p 2 0 T.H.B. 2 8 2 0 Aurora 2 7 10 Haarlem 2 6 0 0 De beide tweede klasse wedstrijden voldeden geheel aan de verwachtingen. De beide thuisclub» wonnen niet alleen, maar deden dit met respectabels cijfers. De a.s. kampioenen Oosthoek verpletterden de Zwaluwen reserves met 132 en Animo Ready 2 gaf Nieuw Flora 2 met 101 een hartig lesje. Van de derde klasse wedstrijden kon Oosterkwar tier 6Animo Ready 3 niet doorgaan daar de ar biter niet. verscheen. Aurora 4 deed goed werk door met 30 van T.H.B. 3 te winnen. Ten slotte won het tweede twaalftal van Oosthoek van het derde met 41. De uitslagen van de adspiranten wedstrijden zijn: Eerste klasse: Oosterkwartier aNieuw Flora a 3—1. Tweede klasse: Sport Vereent bOosthoek a 0—6. Derde klasse A: Sport Vereent eAurora b regtf. 5—0. B: Sport Vereent dHaarlem b 01. C: Animo Ready dOosterkwartier e 8.0; T.H.B» hZwaluwen a, ifi. 18 81-14 2.*— 14 45-11 1.76 8 29-20 1.14 8 30-28 1.14 4 16-25 0.67 4 12-43 O.50 2 13-43 0.29 0 4-46 O.OO

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2