a. Flitsen. Puzzlerubriek TOBIAS AGENDA/ tBucyedifke Stand £aatste ^Betichten W. Zorn Nieuwe .brandstof. HAARL. DAGBLAD, Dinsdag 25 Nov. 1941 Ons oude Feest 1 Wasch baby met Castella Schoon- heid£zeep de zeep van zachte werkirïg, rijk aan weldoende olijf olie. Het product van een fabriek, die reeds een halve eeuw geleden tot de pioniers der palmolie-zeepen behoorde! Gebruik Castella voor Uw baby... houd het teere velletje van Uw peuter gaaf en gejond! SCHOONHEIDSZEEP (Adv. Ingez.. Med.) Plechtigheid in de rijkskanselarij BERLIJN, 25 November (D.N.B.) Hedenmiddag om 12.30 is in de ambassadeurszaal der nieuwe rijks kanselarij de voor de wereldpolitiek belangrijke offi- cieele plechtigheid voltrokken, waarbij uit naam van den Führer en de rijksregeerïng de rijksminister van buitenlandsche zaken 'Von Ribbentrop de vertegen woordigers van de in het antikominternpact veree- nigde staten heeft begroet. Nadat de vertegenwoordigers 'van de verdragmo- gendheden het protocol tot verlenging van den geldig heidsduur van het anti-kominternpact met nog vijf jaar hadden onderteekend; maakten de vertegenwoor digers van Bulgarije, Denemarken, Finland, Kroatië, Roemenië en Slowakije op plechtige wijze bekend dat hun landen toetraden tot dit pact tegen den bolsje- "wistischen wereldvijand Vervolgens las de rijksminister van buitenlandsche zaken een telegram voor van den "Chineeschen minis ter van buitenlandsche zaken, dr. Tsoemin Jee aan de rijksregeering, waarin werd medegedeeld dat de Chi- neesche nationale regeering eveneens toegetreden is tot het anti-Kominternpact. Barnsteententoonstelling Onder groote belangstelling is vanmorgen in het Rijksmuseum te Amsterdaip ae tentoonstelling „Barn steen, goud der zee" dpor den gevolmachtigdevan den Rijkcommissaris voor de stad Amsterdam, sf ter dr. Boehmcker, uit naam van den Rijkscommis saris Seyss Inquart geopend. -In een der bovenzalen was een groot aantal autori teiten en genoodigden bijeengekomen, waaronder se nator dr. Boehmcker, de burgemeester van Amster dam, de heer E. J. Voüte, de hoofdcommissaris van politie, kolonel S. Tulp, de hoofden van gemeente diensten en -bedrijven, enz Het hoofd der afdeeling pers en propaganda der Staatliche Bernstein-manufaktur uit Königsberg, dr Hellbeck, hield een voordracht over „Barnsteen in de cultuur van vroeger en thans". Na deze uiteenzetting volgde de overneming der tentoonstelling door den burgemeester, die haar on der de auspiciën van de stad Amsterdam stelde. (A.N.P.) Afstand bewaren. Maar negen dagen scheiden ons nog van ons oude jaarlïjksche feest. St. Nicolaas is weer op komst. Waar komt hij vandaan? Het aloude antwoord: „uit Span je" is een beetje twijfelachtig gaan klinken, niet alleen vanwege „de omstandigheden" maar ook omdat Hcn- riëtte van Eyk verleden jaar een heel boek heeft ge schreven om ons te vertellen hoe hij een zomer in Nederland bleef. Als hij dat in 1941 weer gedaan mocht hebben, om alle narigheid op zee te vermijden en dan natuurlijk opnieuw in het Pension Golf- klots te Hondwijk-aan-Zee hoop ik maar dat hij eeq rustigen zomer heeft gehad. Dat was in dat boek immers niet zoo bestv want de Bond van stoute hin dered bestond het, hem gevangen te zetten in de duin hut van den ouden herder Jan Raap, met de bedoe ling hem de afschaffing van de roe en de zak en ge lijke rechten voor de goeden en de slechten af te dwingen. Het lukte natuurlijk niet dien leus te ver wezenlijken en onze bejaarde Heilige werd gevonden en bevrijd, maar intusschen had hij toch maar, op zijn leeftijd, een hevige emotie doorgemaakt en zijn in cognito was op de luidruchtigste wijze verstoord door de opschudding, die zijn tijdelijke verdwijning in den lande wekte. Hadden er zelfs nie*t zulke daverende koppen in de kranten gestaan als „Sinterklaas op zo merreis door Booze Kinderen ontvoerd! Sinterklaas op Geheimzinnige Wijze verdwenen! Sinterklaas in de Macht van Bandieten!en .meer van dien aard? Zelfs had de Organisatie-Commissie Kinderfeest Hondwijk-aan-Zee zich genoopt gezien zijn signale ment te verspreiden, luidend als volgt: „Middelmatige grootte. Niet dik en niet dun. Grijs haar en grijze lange baard. Spreekt met Spaansch accent. Was (waarschijn lijk) gekleed in feestgewaad: roode tabbaard, mijter enz." Bij ieder ander zouden we.moeten aannemen "dat zulke ervaringen hem den lust zouden hebben beno- nog eens een zomer in ons land over te blijven, r dat geldt niet voor Sinterklaas. Die heeft den boozen kinderen in het boek van Henriëtte natuurlijk allang vergeving geschonken. Als zij dit jaar goed op gepast hebben zal hij ook hen zelfs goed bedenken. Maar voor ons eigen gevoel hoop ik toch maar dat het dezen zomer alles rustig geweest is in Hondwijk-aan- Zee en dat den ouden Spaanschen prelaat alle eer bied is geworden, die hem zoo ruimschoots toekomt. Dit temeer omdat hem een nog zwaarder taak wacht dan in andere jaren. Die moet eigenlijk al ten- volle op zijn bedaagde schouders rusten. Want het kan niet meevallen, de juiste cadeautjes voor ieder te kiezen nu de keus op menig gebied beperkt is- En dat wel vooral op het gebied der' lekkernijen, waarop Sinterklaas' vindingrijkheid zich juist zoo bijzonder placht te doen gelden. Gelukkig resten er nog vele andere groote en kleine mogelijkheden. Maar de kosten zullen Sinterklaas zeker tót heel wat hoofd brekens aanleiding hebben gegeven en de zak met cadeautjes zal ook deswege minder vol zijn dan vorige jaren. Ik kan mij zoo voorstellen hoe er gepiekerd is in Pension Golfklots nadat de heilige man een maal tot Zwarte Piet gesproken hadt „Wij mogen dit jaar wel een maandje eerder met de voorbereiding beginnen. Ga jij er maar vast efens op den schimmel op uit en maak een lijst van al die winkelsluitings dagen en -uren, anders stooten wij telkens onzen neus bij onze inkoopen en dat geeft een tijdverlies van .wat ben je me". (Ik weet niet wat „wat ben je me" in het Spaansch is, maar ongetwijfeld bezit het ook die uitdrukking). Bij het opmaken van onze verlanglijsten hebben wij natuurlijk, jong en oud, allen met de bestaande mogelijkheden rekening te houden. Sinterklaas kan geen ijzer met handen breken, om het zoo maar in gebruikelijke beeldspraak uit te drukken. En al heb ben velen nu juist extra-veel wenschen, zij zullen er toch minder dan vroeger moeten opschrijven. Het zal nog wel meevallen en in elk geval zijn het begrip surprise en de grapjes niet gerantsoeneerd, staan rijmen niet op den bon en komt er geen meter-con troleur om het rijkelijk vloeien van den dichtader te beboeten. - Wat het aantal Sinterklazen betreft -r u weet dat de heilige man zich bij 'Tiet klimmen der jaren, ver moedelijk ter besparing op zijn krachten, in vele ge daanten is gaan manifesteeren is wel eenige rant soeneering te verwachten. Hij moet wat zuinig zijn op zijn roode tabbaarden, die vele textielpunten ver gen en niet mindej- op zijn reserve aan baarden, mij ters en staven. Er zijn trouwens ook minder schim mels beschikbaar dan vroeger. Dit zal hem tevens de eenigszins onprettige ervaring kunnen besparen, dat hij. plotseling zichzelf op een straathoek tegenkomt. Indertijd is dat meermalen gebeurd en het wekte groote verbazing bij vele kinderen, die de veelvoudig heid van Sinterklaas niet begrepen, omdat ze dat nog niet op schoolr geleerd hadden en hun ouders had den vergeten héfchun uit te leggen. Nu: op,deze belangrijke zaken wilde ik maar even, met ons klassieke feest in het vooruitzicht, de aan dacht vestigen. Er staat vandaag ook nog een stuk rUgheid var), de verkrijg bare cadeautjes en dergelijke dingen. Dat bewijst In de krant over de veelsoorti dat het toch wel weer een heel mooi feest zal wor den. En daar moeten wij dan ook niet aan twijfe len; de traditie en de surprises, de'grapjes en de rij men zullen de oude s?eer met de oude feeststemming opnieuw wekken. En die vormen toch maar de hoofdzaak! De politie te Haarlem heeft tegen zes personen proces-verbaal opgemaakt wegens het koupen en verkoopen van aardappel- en vleeschlcaarten. Ook werden een Haarlemmer en een inwoner van Haarlemmermeer geverbaliseerd wegens het on rechtmatig verhandelen van tarwe. BLOEMENDAAL De installatie van den nieuwen burgemeester We herinneren-er aan dat de heer J. W. Zlgeler. die tot burgemeester van Bloemendaal benoemd ls, hedenmiddag half vier In zijn nieuwe ambt geïnstalleerd zou worden. De installatie zou geschieden door den waarnemend bur gemeester, den heer C. J. de Groot, alleen in tegenwoor digheid van de ambtenaren. Daarna, van vier tot vijf uur, zou er gelgenheid gegeven worden tot kennismaking met den burgemeester en mevrouw Zigeler. HEEMSTEDE VERGADERING IJSVEREENÏGING DE „VOLHARDING". Bovengenoemde Vereeniging vergadert Donder dagavond in Restaurant „Boekenrode". De agenda bevat o.m. de vaststelling der begrooting voor het seizoen 19411942. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Maandagmorgen werd bij de politie kennis ge geven van diefstal van een damesrijwiel uit een portiek van een apotheek aan den Binfwnweg te Heemstede. In den loop van den dag bood een zwerver te Hillegom een damesrijwiel te koop aan voor slechts 10.De pseudo-kooper deed of hij wel zin had in den koop, doch waarschuwde de politie. Na verhoor, bekende de zwerver het rij wiel in Heemstede gestolen te hebben. De man werd naar Heemstede overgebracht, waar tegen hem proces verbaal werd opgemaakt. VERGADERING TUINLIEDEN. Morgen, Woensdagavond, vergadert de Onder linge Tuinlïedenvereeniging „Aerdenhout en O." in het Volkskoffiehuis aan de Heemsteedsche Dreef, waarbij de heer P. J. Klein o.m. Natuur- en Vogel- films zal vertoonen. Introductie tot dezen avond is toegestaan. PRIESTERJUBILEA OP HET SEMINARIE. Vandaag vieren de professoren van het Seminarie Ha- geveld Prof. Jac. B. v. d. Linden en Prof. Jac. A. Slij- .kérman den dag waarop zij voor 12^ jaar tot priester werden gewijd. Om 10 uur werd In de kapel van het Seminarie een plechtige H. Mis gecelebreerd door Prof. v. d. Linden, als oudste der jubilarissen, met assistentie van Prof. Slijkerman. diaken en Rector Bokeloh, oud- leeraar van het Seminarie als sub-diaken en Prof. M. Ver been. ceremoniarius. Behalve de familie van belde jubi larissen waren ook aanwezig verschillende prlestervrlcn- den en professoren en studenten van het Seminarie. De Scola Cantorum voerde daarbij uit de Missa Benedlcamus Domino van Perosl. Na de Mis was er receptie in de Aula. Ook hier bracht de Scola Cantorum eenige liederen ten gehoore, o.a. het „Magnificat" van Perosi voor 4- stemmig koor, en een Hymne op de beide jubilarissen. Namens de studenten voerde een der studenten v^n de hoogere klasse hel woord, terwijl eenige studenten der lagere klassen/in declamatievorm de priesters huldigden, In den loop van hadenavond wordt een tooneelstuk op gevoerd betrekking hebbende op het priesterschap. De feestdag wordt besloten met een plechtig La*', te celebreeren door Prof. Slijkerman met asslsteiftle van Prof. v. d. Linden cn enkele priestervrienden. Oplossing van Zaterdag j.l. (Adv. lngez. Med.) DINSDAG 25 NOVEMBER, Rembrandt Theater: - „Gezworen kameraden" Johan Kaart en Adolphe Engers, 2.30 en 7.30 uur. Balace: „Brigadier Sehwenlce", 2, 6,30 en 8.45 UuA Luxor Theater: „So endete eine Liebe", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „De val van Warschau", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: „Geheimen van het oerwoud" (2de deel) en journaal van 12 uur af. Spaarne Theater: „Artistenpension", 8 uur. Kunsthaqdel Leffelaar: Tentoonstelling werken Cees Boldingh, 105 uur (Zondag 24 uur). Santpoort: Rede Dr. Edelkoort uit Amster dam in de Ned. Herv. Kapel, Pastorieweg 1. 'Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Firma C. G. Loomeijer eiï Zn., Barteljorisstraat 11, Tel. 10175. i Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsmaji, Binnenweg 206, Tel. 28320. HAARLEM 25 November. Bevallen: 22 November: A. van Scherpenzeel-Smit z. M. Bisschops-Leising, d. 23 Nov.: H. Dixon-Meeuwig, d. J. van der Veen-Feberwee, d. 25 Nov.: F. de Graaf-Althuisius, z. Overleden: 22 Nov.: D. Hazenberg-Prins, 70 j„ Prinsessekade. 23 Nov.: B. van Amelrooij, 80 j„ Z.-B. Spaarne. C.' Dekker, 74 j„ Kenaupark. S. C„ 10 j„ d. van J. J. C. Snoek, Sperwerstraat.. In het kamp Waterloo bij Amersfoort van den Nederlandschen Arbeidsdienst heeft het plechtig afscheid van de Arbeidsmannen plaats gehad. Een overzicht tijdens de overdracht van de spaden. (Stapf-Mol) Jubileum bij „De .Eendracht" Heden is hel 25 jaar geleden, dat de heer E. Heupers, kassier bij „De Eendracht", te Haarlem, bij die coöpera tie in dienst trad. Per taxi werd de ;|ubrlaris van zijn woning aan de Zandvoortschelaan afgehaald en met zijn echtgenoote op de bestuurskamer aan het Donkere Spaarne ontvangen door het bestuur, het college van commissarissen en een groot deel van het personeel. Door verscheidene personen werd de jubilaris toege sproken; door den voorzitter der vereeniging namens het bestuur en door den heer H. Bijster namens bakkerij- en kruidenierspersoneel; door den bedrijfsleider den heer J. j. Waalewijn namens het kantoorpersoneel, door den heer C. E. van Eijkern namens commissarissen, dpor het oudste personeelslid den heer A. v. d. Vecht en door een gepen- slonneerd lid van het personeel den heer J. H. Valk. Allen roemden het karakter van den jubilaris, zijn accuratesse, humaan en welwillend optreden, toewijding en getrouwe plichtsbetrachting en zijn vaderlijken Invloed op de jongere collega's. Als stoffelijk blijk van waardee ring ontving hij van het bestuur een geschenk onder, enveloppe, eveneens van het' bakkers- en kruideniers- personeel; een fraaien vulpenhouder van het kantoórper- soneel en van den Heer Valk een. in dezen tijd van tabak- schaarschte zeldzaam cadeau, een groote slgaarl Voor mevrouw Heupers kwamen een paar prachtige bloemstukken binnen. Getroffen dankte de heer Heupers het bestuur, de commissarissen en de overige sprekers voor_.de van waar^eering getuigende woorden en voor de stoffelijke blijken van vriendschap. Per taxi werden de jubilaris en zijn vrouw weder naar hun woning gebracht, waar nog velen blijk van hun be langstelling gaven. ZIEKENFONDS „ZIEKENZORG" Verschenen is het jaarverslag 1 Juli 1940>30 Juni 1941 van het Ziekenfonds „Ziekenzorg" te Haarlem. Het bestuur memoreert daarin allereerst de moei lijkheden, waaraan het bestuur dit jaar het hoofd te bieden had, doch die gelukkig kouden worden overwonnen. De situatie van het Ziekenfondswezen bleef de aandacht vragen. Doordat vele leden, te voren werkloos, thans hier te lande en elders te werk waren gesteld is het he- drag der crisislasten tegenover de laatste jaren sterk verminderd. v Doordat een groot aantal nieuwe inschrijvingen plaats vond was de ghaei van het fonds, ondanks de beduidende afvoeringen, toch nog bevredigend te noemen. Het verschil tusschen de aantallen nieuwe en uitgetreden leden bedroeg S37 leden, waardoor het ledental kwam op 22230. In totaal telde het fonds met de Haarlemsche afdeelingen A en B en met de afdeeling Zandvoort ,op 30 Juni 1941 23824 leden. De verzekering, welke met de Gemeente Haarlem bij contract voor de 5 alhier samenwerkende fond sen is geregeld, waarbij alleen inwoners der Gemeen te Haarlem zich kunnen aansluiten, bleef ongewij zigd van kracht. Aan de gemeente Haarlem werd voor ontvangen contributie in totaal afgedragen f 78.969.16 (vorig jaar f 73.834.32). Bij deze verzekering waren van ons fonds aanzet einde van het boekjaar aangeslo ten 18855 leden (vorig jaar 18090) alzoo een vooruit gang van 765 leden. De Tandheelkundige inrichting alwaar ten be hoeve van de 5 alhier samenwerkende fondsen de tandheelkundige hulp wordt verricht, bleef geyes- tlg in perceel Nieuwe Gracht 37. Het aantal verzekerden steeg van 73825 tot 78434, een toeneming dus van 4609 (vorig jaar 861). De oorlogstoestand bracht een korte onderbreking aan het bezoek en drukt 'op de Vereeniging zijn stempel, vooral ten aanzien van de verschillende be- noodigdheden. Overigens hadden de werkzaam heden over het algemeen een normaal verloop. De stijging van het aantal verzekerden zal de aanstelling van een vijfde tandarts, op volle kracht mettertijd wel noodzakelijk maken. Voorloop tg wordt hierin voorzien door de aanstel ling van reserve-tandartsen. In het slotwoord zegt het Bestuur: De vraag doet zich voor, oip welke wijze wij ons Werk zullen moeten zien voor de naaste toekomst. Bij het gereedkomen van dit verslag is reeds ver sohenen het Ziekenfondsenhesluit hetwelk 1 Novem ber 1941 in werking moet treden. Verschillende uit voeringsvoorschriften hierop moeten nog worden afgekondigd. Ons is van genoemd besluit bekend dat het ingrijpende wijzigingen in het Ziekenfondswezen zal opleggen, waarvan ons* Bestuur zich rekenschap zal hebben te geven. Ongetwijfeld zal de uitvoering groote moeilijkheden met zich brengen en verschil lende problemen, die zich zullen voordoen, zullen tot oplossing moeten worden gebracht, Met vertrouwen gaan wij echter de toekomst tege moet, overtuigd als wij zijn, dat wij de moeilijkheden die door de nieuwe situatie zullen ontstaan, zullen overwinnen en ons fonds in staat zal zijn ten volle, aan de opgelegde verplichtingen te voldoen. Ook V sukkelt met Uw textielpunten Alles verbruikt en toch heeft U eigenlijk een NIEUWE JAS of MANTEL NOODIG. Heeft U al eens geddi&ht over het K^EEREN van Uw kleeding? Laat het dan nu doen. Wij verzekeren U dat Uw klee^ing als hieuw terugkomt. Specialiteit, in het keeren van winterjassen en mantfels. ZIJLWEG 84 TELEFOON 18367 ZIJLWEG 84 FICUURPUZZLE. A K L M B 0 A A L T A E A R R V M A H 0 N G E R I S D E B E S E M 0 A L E A 0 E N E N T N A N U E E A L F D K E R (In Fransch Guyana -past men, volgens de berichten, een nieuw 'procédé toe, waarbij motorbrandstof wordt gewon nen uit overrijpe bananen en wel in een kwantum van 18 Liter per ton) 't Brein vindt steeds weer nieuwe banen, Daar zijn duizend blijken van, Autos rijdend op bananen Is het' allernieuwste plan Als ik 't eerlijk moet bekennen Dat had ik nou nooit gedacht, Dat begrip *moet even wennen, De banaan voor motorkracht. Brandstof in ons eigen hulsel, VoQr den motor van den mensch, Maar bananen autovulsel, Dat lijkt ver buiten de grens. Er is inderdaad wel reden, FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: E. W. Schors en W. P. de Roever, Hilver- sum-Amsterdam. Ondertrouwd: J.'lJtsma en W. A. Bos, Heer Hugo- waard-Heemstede. Getrouwd: A. A. Pasteur en J. Weterings, Eindho ven; G. Devrïendt en J. Slijkerman, Brugge; G. Wie- berdink en A. Mulders, Katwijk a. d. Rijn. Bevallen: v. Zelm van EldikKleyn van Willigen, z„ Hilligersberg; Kajcebeekev. d. Veen Vonk, z., Goes; de HaasCrol. z.„ Hengelo (O.); NuyVoorwin de, d„ Oosterbeek; M. WitMostert, d„ den Haag. Overleden: A. S. J. Fernandes, m„ 63 j„ den Haag; G. C. Storm, m„ 46 j., Harderwijk; W. G. Elfrinkhof Helderman, v„ 78 j., Nijkerk; Douair. J. M. van Heemskerck van Beestvan Starckenborg van Stra ten, v., 82 j„ Amsterdam; A. J. v. Valkenburg, v., Amsterdam; E. DrosKeyzer, v., Amersfoort; A. Re- neman, m„ 68 j., Amsterdam; R. M. Stapff, m., 81 j.. Ede; E. de Melker, m., 55 j., Rotterdam; J. M. Bosman, m„ 74 j.. Rotterdam; S. N. KaanCohen, v., den Haag; H.«J. Pelderlaan, m„ 61 j„ Rotterdam; W. Vente, m., 79 j., Hillegersberg; A. H. F. A M v. Lentv. d. Schrieck, v„ Hees (bij Nijm.); J. Panman, m., 61 j„ AmsterdamH. Groen--^rendsen, v., 64 j„ Harder wijk: G. den Hartoghmkker. v„ 60 j.. Utrecht; IJ. Zeilstra, m., 78 j., Bergen (N.HJ; H. BakkqrRaad, v., 74 j„ Hilversum; Jkvr. JE. A. v. d. Brandeler, v.,4 Driebergen; J. M. Wijnveldtde Croes, v., 88 j., den Haag; D. J. v. Kleef,' m„ 74 j., Arnhem. Dat dit nieuwtje u verrast, Toch verklaart men dat het heden Al „met vrucht" wordt toegepast. D' auto blijkt er op te rijden, En speciaal dient aangestipt, Dat de motor zelfs bij tijden Niet op deze brandstof „slipt". Overigens blijf ik hopen, Dat ik-weer in het verschiet, De banaan "zal kunnen koopen, Waar 'k als vrucht zoo van geniet 'k Wil de auto graag beloven, Van mijn kant, bij voorbaat al, Dat 'k om haar niet te beroovun, Geen benzine drinken zal. P. GASUS. Ook Serrano Suner te Berlijn BERLIJN, 25 November. (D.N.B.) De Spa^nsche minister van Buitenlandsche Zaken Serrano Suner is vanochtend te Berlijn aangekomen om deel te ne men aan de plechtigheid ter gelegenheid van den ver jaardag van het anti-Ko'mintern pact. Hij werd o.a. door zijn Duitschen ambtsgenoot Von Ribbentrop ver welkomd. AANKOMST VAN MICHAEL ANTONESCU. BERLIJN, 25 November. (D.N.B) De plaatsver vangende Roemeensche premier Michael Antonescu is vanochtend alhier aangekomen ter bijwoning van de plechtigheid ter gelegenheid van den verjaardag van het anti-Komintern pact. Britsche eonvooieii aangevallen BERLIJN, 25 November. (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht ver scheidene Britsche -convooien aangevallen en daarbij voor Harwich een koopvaarder van 8 tot 10.000 br.t. zwaar beschadigd. Verwacht kan worden dat het schip verloren is. Voor de Zuidoostpunt van het Britsche eiland is eveneens in een convooi een koop vaarder door bommen getroffen. De pottenbakker aan het werk op de tentoonstel ling Kunst in Industrie, die in het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt gehopden. (Pax-Holland-De Haan-c) :3. DE JAPANNERS IN NEDERLANDSCH-INDIë. TOKIO, 25 Nov. (D.N.B.) De Japanners, die met de Nissio Maroe uit Ned.-Indië zijn teruggekeerd, zijn door de Ned.-Indische autoriteiten als misdadigers be handeld, zoo hebben zij bij aankomst te Kobe bericht, zij zijn aan een vernederend onderzoek onderworpen. Ofschoon de meeste Japanners in Ned In'dië wilden blijven, werd hun bestaan aldaar onmogelijk gemaakt, daar men hun zelfs het contact met inheemschen ver bood en deze niet meer in Japansche winkels moch ten .koopen. Geleidelijk moeten alle Japanners als ge volg van deze behandeling Ned.-Indië verlaten. Turkije aangekomen ISTANBOEL, 2 5 November. (DNB) Op het station Haydavpasja van Istanboel is gisterochtend een groep van 180 Rijksduitschers en 28 Italianen uit Afghanistan aangekomen die tot hun vertrek naar Duitschland resp. Italië zijn ondergebracht in een door den hulpdienst van de Duitsche lcoloilie inge richt tehuis. De reis van Kaboel, die door twee groe pen op 29 en 30 October per /autobus via den Khai- berpas werd aangevangen, is voor aile deelnemers buitengewoon moeilijk geweest. Tijdens den rit van drie uur over den Khaiberpas moesten alle vensters gesloten blijven. Eerst op den derden dag arriveer den de reizigers in Pesjawar. waar zij acht dagen lang in de citadel ondergebracht werden, de vrou wen gescheiden van de mannen. Te Pesjawar werd de bagag-e streng doorzocht, zelfs werden de reizi gers gefouilleerd. Een groot aantal vrouwen moest een bad nemen in een chemische oplossing. De En- gelschen namen een groot deel van de bagage in be slag, stoffen, tapijten, bont, levensmiddelen, zeep en zelfs dringend noodige voedingsmiddelen voo* kleinere kinderen. Daarentegen maken de repatrian ten melding van talrijke gevallen van groote vrien- Idelijkheid en medeleven van den kant der Indiërs, De reizigers kwamen in An ka fa weliswaar tamelijk afgemat maar overigens in betrekkelijk goeden toe stand aan. In de Duitsche kolonie in Ankara wer- zij ljfcrtelijkr ontvangen en voorzien van lijfgoe deren, Voorts konden zij zich weer eens goed was- schen en behoorlijk eten. Rijksduitschers uit Afghaiystan in

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5