Haarlem's Dagblad De nieuwe verkeersregeling Britsche afdeelingen in den centralen sector van de Marmarische woestijn vernietigd. Aanzienlijke winsten der Duitsche troepen in den centralen sector van het Oostelijk front. •A- Nederlaag der bolsjewisten zal Europa economisch onafhankelijk maken. 5$e .iAAROA'NC NO. 17929 Uitgave Lourens Coster. Maa-tschappl] voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij. Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Direclie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230 Uitbreiding van hel aantal volkstuinen Er komen een aantal tuincomplexen in verschillende gemeenten :-GRAVENHAGE, 26 November. Het A.N.P. ieldt: In de laatste jaren van den Wereldoorlog ebben vele stadsbewoners zich toegelegd op de eelt van groenten en aardappelen, teneinde voor iin gezinnen het toenmaals bestaande tekort aan ivensmiddelen eenigszins aan te vullen. Zij huur- er, van de gemeente of van een landbouwer aan ■and van de stad een stuitje grond en bewerkten Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 27 NOVEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels J 2.elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17Vi Groentjes zie rubriek den Wereldoorlog, toen de moeilijkheden op iet gebied van de levensmiddelenvoorziening tot iet verleden behoorden, heeft een aantal van deze jinders schop en schoffel in den hoek gezet, maar aderen, die liefhebberij hadden gekregen in het ;erken in de natuur, hebben hun tuintje behou- en. Het karakter van de volkstuinen veranderde; 5 teelt van groenten en aardappelen maakte bij elen plaats voor hef kweeken van bloemen en ten. Naast deze volkstuinbeweging is in de laatste ja il van de economische crisis een andere volks- inderij opgekomen, welke wel eenige overeenstem- aing vertoonde met de gelegenheidsteelt uit den rorigen oorlog. Niet de liefde, tot "de natuur, maar et streven om het eigen gezin zoo goedkoop mo- eüj'k van groenten te voorzien was de gangmaker, edert het uitbreken van den-oorlog is deze parti- uliere teelt van groenten en aardappelen natuurlijk ■eer in een nieuw stadium gekomen. Het ideëele omt weer meer op den achtergrond en het mate- jeele komt naar voren. De omstandigheden leidden er echter toe, dat er joveel liefhebbers zijn voor een tuintje om zelf roente en aardappelen, te verbouwen, dat alle reel beschikbare grond in beslag is genomen en jnaar een oplossing moet worden gezocht. De overheid wil trachten aan deze moeilijkheid jgemoet te komen. Zij gaat uit van de gedachte, at een ruimere voorziening van groenten aan het elioud van de volksgezondheid niet anders dan ten «ede kan komen, terwijl de vergrooting van de roductie van vroege- en late aardappelen door de itbreiding van het aantal volkstuinen nauwelijks en breedvoerige verdediging van noode heeft, fcarom wil men de uitbreiding van het volkstuin- ezen mogelijk maken en de menschen. zelf de ge- genheid geven de arbeidskracht welke zij over ebben, op deze wijze productief tè maken. In samenwerking met het' Algemeen Verbond in Volkstuindersvereenigingen in Nederland,'dat aangewezen als de landelijke organisatie waarbij He volkstuinders zich zullen hebben aan te sluiten, lllen onder leiding van de directie van den land ouw in de onmiddellijke omgeving van de daar- oor in aanmerking komende gemeenten belang- jke volkstuincomplexen worden aangelegd. Deze volkstuinen zullen een uniforme grootte krij- eit van ongeveer 2 Are en voor tenminste de helft iet aardappelen moeten worden beteeld, op de an- ere helft van het tuintje dienen uitsluitend groen0 0 te worden gekweekt. De volkstuincomplexen zul- >n. geheel compleet aangelegd met paden en af- rateringsmiddelen en met geploegde en geëgde lintjes, aan het Algemeen Verbond (of de bij deze ■ganisatie aangesloten plaatselijke vereeniging an volkstuinders) ter uitgifte en exploitatie worden lergèdragen. Het Algemeen Verbond zal zorgen oor de voorziening van het penoodigde pootgoed n zaai zaad of plantmateriaal en zoo mogelijk ook an gereedschappen. Daartegenover zullen de huur- ers van de tuinen de verplichting hebben om, aast de stipte betaling van de huurpenningen en ndere exploitatiekosten (welke zoo laag mogelijk allen worden gehouden), zich bij de keuze der ewassen en het betalen van den grond te richten aar de aanwijzingen, welke door of vanwege het Igemeen Verbond zullen worden gegeven. Voor ra goede voorlichting van de volkstuinders zal oor middel van lezingen, het beschikbaar stellen an een handleiding, enz., worden gezorgd. Hoewel het de bedoeling is, zooveel mogelijk alles nderling door de menschen zelf te laten regelen, igt het voor de hand, dat ook de Tuinbouwvoor- ichtingsdienst van de directie van den landbouw ier wordt ingeschakeld. De Rijkstuinbouwcon- ulenten, hun assistenten, de tuinbouwonderwij- ers en tuinbouwvakonderwijzers, zullen medé- elpen om de ontworpen plannen te doen slagen. Met de uitvoering dezer plannen is reeds begon- len. Er zal naar worden gestreefd om de eerste implex.en tijdig in het voorjaar voor het bete- m gereed te maken. Zij, die voor het huren an een dergelijken volkstuin in aanmerking wen^ Khen te komen, kunnen zich schriftelijk aanmel- m bij de administratie van het Algemeen Ver end van Volkstuindersvereenigingen in Neder- and, Generaal Vetterstraat 32, huis, Amsterdam West) met insluiting van een postzegel voor ant- raord. Jonden en katten Aantal in Haarlem en omgeving is verminderd De tijdsomstandigheden hebben er, zoo werd ons (erzekerd, toe geleid dat het aantal honden en katten Haarlem en omgeving verminderd is. In soirmige lüisgezinnen is het moeilijk geworden de dieren vol- toende voedsel te geven. In bijzonder is het aantal poote honden verminderd. Het valt ook niet mee een linken viervoeter die geen distributiebonnen heeft,"te sten mee eten van het dagelijksche rantsoen. Voorai worden die moeilijkheden gevoeld in kleine ezinnen. Als er kinderen in huis zijn wordt het neestal wat gemakkelijker want dan is er meer kans !p wat afval aan tafel. Zooals men weet wordt voor één hond geen hon- envoedsel door de Distributie toegewezen. Aanvan- elijk werd dit wel gedaan bij twee honden, maar nu «orden er geen nieuwe klanten meer aangenomen. De eigenaar van een kennel vertelde ons dat r vooral na hei: uitbreken va'n den oorlog eel honden zijn afgemaakt. Juiste cijfers over het Maal heeft hij niet, maar hij schatte dat in Haarlem bi omgeving wel 10 pet. het leven heeft moeten laten. Gelukkig is het aantal honden dat opgeofferd moest torden dit jaar veel kleiner. De menschen die ver eden jaar hun hond konden houden zien er dus blijkbaar dit jaar ook nog kans toe. Er komt thans weer wat meer vraag naar kleine onden omdat die gemakkelijker met de pot mee eten. Het aantal katten dat is afgemaakt schatte de heer Ülaassen boven de 10 pet. Vooral na de invoering van Ie melkdistributie is het aantal sterk verminderd. Bo- endien is aan te nemen dat nu meer dan vroeger pas (eboren katjes worden afgemaakt omdat het nu moel- ijker is voor de groot geworden beestje een „thuis" 1 vinden. Een winkeliers-statistiek te Heemstede 307 detaillisten In het jaarverslag van den Dïstr'ibutiedienst te Heemstede wordt medegedeeld dat bij het bureau 307 letaillisten waren ingeschreven. Dit waren: 9 gros- liers, 91 kruideniers. 29 slagers, 25 melkhandelaren, 'bakkers, 11 banketbakkers, 10 brandstofhandelaren, verkoopers van textielgoederen, '29 drogisten, 14 «asscherijen en 36 schilders. Aangeteekend wordt in het verslag dat niet alle igezetenen van Heemstede hun waren betrekken van overanciers in Heemstede wonend. O.a, wordt aan- Khomen dat zeker 60 pet. van de textielpunten van Heemstedenaars buiten de gemeente worden inge wisseld. Verder wordt in het verslag nog gemeld, dat Seemstedenaars (op een totale bevolking van 20.400) doktersattest extra levensmiddelen toegewezen negen. Daarenboven kregen 3500 Heemstedenaars «tra brood, vleesch en vet wegens het verrichten kn zwaren of extra zwaren arbeid. Met ingang van 9 December treden nieuwe, uit gebreide voorschriften in werking voor de verschil lende categorieën weggebruikers. Deze voorschrif ten wijken op vele punten af van de thans bestaan de, zoodat het van het meeste belang is, dat iedereen zich op de hoogte stelt van wat na 9 December op straat van hem of haar verwacht wordt. Voetgan gers, wielrijders en bestuurders van voertuigen, allen zullen djrs kennis dienen te nemen van de re gels van den weg, zooals die in het vervolg zullen gelden. Irr verband hiermede zullen wij de voornaamste bepalingen in de komende dagen de revue laten pas- seeren. Men neme er goed nota van, opdat men straks niet door onbekendheid of onachtzaamheid botsing komt met andere weggebruikers en als gevolg daarvan met de verordening. DE VOETGANGER. De voetganger moet zooveel mogelijk gebruik maken van voetpaden. Hij moet recht, voorzichtig en zonder onderbre king de rijbaan oversteken. Van oversteekplaatsen moet gebruik worden ge maakt. Men passeert een kruispunt door daar in een rechten hoek omheen te gaan. Op kruispunten met verkeerslichten moeten ook voetgangers, als het roode licht brandt, blijven staan. Wel mogen zij in de vrijgegeven richting afslaan. Het is verboden, op hoeken van straten te blijVen staan als dit het verkeer belemmert of in gevaar brengt. Poging tot doodslag in de Haasstraat Transportarbeider tot zes jaar veroordeeld Tot zes jaar gevangenisstraf werd heden morgen door de Haarlemsche Rechtbank comform den eisch, wegens poging tot doodslag veroordeeld een 51-jarige Haarlemsche transportarbeider, die in den nacht van 6 op 7 September in des Haasslraat een arbeider met een mes naar het leven had gestaan. De ruzie was ontstaan omdat de transportarbeider zijn gewezen vrouw, die inmiddels was hertrouwd wilde bezoeken en toen haar man, die in het buitenland werkte, thuis trof. Na een hevige vechtpartij had de echtge noot, den indringer, die met een mes in zijn hand door het raam was binnengekomen, met een slag van een ijzeren staaf buiten gevecht gesteld. De verdachte die reeds 23 maal veroordeeld was, was verdedigd door Mr. S. C. v. d. Wall. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank DIEFSTAL VAN ELECTRICITEIT. Drie maanden gevangenisstraf had de Officier geëischt tegen een Haarlemschen melkhandelaar, die er van be schuldigd werd electricitiet van de gemeente Haarlem te hebben gestolen. Het vonnis was conform. FXETSENDIEVEGGE. Acht maanden had de Officier geëischt tegen 4en fiet- sendievegge en twee maanden tegen haar zoon, die onder deden van een gestolen fiets had gebruikt. De fietsen- dievegge werd tot zes maanden en haar zoon tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld. VERDUISTEREN Van 17.55 tot 9.21 Maan 27 Nov. op 15.15, 28 Nov. onder 5.22 Welke bonnen zijn thans geldig? Van 23 t.m. 29 November: 45-4 Brood 4 5 Brood 45 Vleesch 45 VI.waren 45 Melk 45A Reserve 45B Reserve j Brood of gebak Vs rants 1 Vleesch of 1 rants. t vleeschwaren 1 3/4 L. Melk 13/4 K.G. Aardappelen I. K.G Aardappelen 2 Nov. t. m. 29 November. 136 Algemeen 1 K.G. Suiker Cacao Koffiesurrogaat 138 500 gr. Jam 1 39-1 42 Algemeen 1 rants. Bloem,brood of gebak D eh E Havermout 250 gr. Rijst 143 Algemeen 250 gr. Havermout 144 250 gr. Gort 149 too gr. Vermicelli of maïzena 14 5-1 48 Algemeen 100 er Kaas va.n ^21 Nov. t.m 9 Deel: 53-54 Boter 125 gr Boter 53-54 Vet 125 gr Boter met reductie (of vet voor wie bon 53 hebben ingeleverd) Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O Bon 14 tot 27 Dec. Bon 2 3 tot 3 Jan. 194 2. Zeep Bon 135 Algemeen en Bon D Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep Bon D Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pet. t.m. 30 Nov. Bon J Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m 31 Dec. 1941 Onjuiste mededeeling over Winterhulp Nederland 's-GRAVENHAGE, 27 November. De directeur- generaal Winterhulp Nederland, tevens landelijk lei der van den Nederlandschen Volksdienst, deelt mede, dat in enkele bladen verschenen berichten over het inhouden van 1 procent op vorderingen van de le veranciers aan de provincie Overijsel en de gemeen ten in die provincie, door een waarnemend functio naris zonder zijn voorkennis zijn gelanceerd. Daar het gepubliceerde volkomen onjuist is, ver zoekt de heer Piek, deze publicatie als niet gedaan te beschouwen. (A.N.P.) BENOEMD. Bij beschikking van den Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken is te rekenen van 1 Mei 1941, bij het bijkantoor JJmuiden van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem be noemd tot commies in vasten dienst P. G. Baart. JUBILEUM. De heer F. M. Mooïweer, stoffeerder bij de Ne- derlandsche Spoorwegen hoopt 4 December den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen in diénst kwam. Het Onderwijzers St. Nicolaasfeest We ontvingen het programma van het 33ste Onder wijzers St. Nicolaasfeest te Haarlem, dat weer ver scheidene dagen zal duren. De feesten beginnen reeds Zaterdagmiddag 29 November. Het bevat behalve vele liederen ook eenige tooneelstukjes, o,a. „Pas op den draad" door J. Panman; „De wondersteen", een stuk je in drie bedrijven door Jac. A. Hazelaar; „Het raad sel"; een kindertooneelstuk met zang in drie bedrij ven door Fred. Berens. Verder de films „Dwerg Langneus" en „Gelukkige Hans". De Amsterdamschc bruggen zijn het operatieveld van de jeugd, dié de voerlieden met hun zware handkarren de behulpzame hand biedt, waarna meestal een be looning in natura of geld volgt. (Pax-Holland-De Haan-m) Italiaansch weermachtsbericht - Engelsche aanvallen aan hel front van Solloem afgeslagen ROME, 26 November. (Stefani). Het 542e commu niqué van het Italiaansehe hoofdkwartier luidt: „In den grooten, bewogen slag in de Marmarische woestijn, die reeds langer dan een week onafgebro ken voortduurt, leveren de moedige, onvermoeibare strijdkrachten der spil hevige en succesvolle gevech ten. In den centralen sector zijn de vijandelijke af deelingen, die in een zak ten Zuiden van Sidi Rezegh ingesloten waren, vernietigd. Bij de meer dan 5.000 krijgsgevangenen, die tot dusverre in de concentratie kampen geteld zijn, bevinden zich behalve generaal. Sperling, commandant van een pantserbrigade, ook generaal B. F. Armstrong, commandant van een bri gade der eerste Zuid-Afrikaansche divisie, twee Ame- rikaansche waarnemers en verscheidene Engelsche en Amerïkaansche journalisten. Aan het front van Solloem zijn alle hardnekkige aanvallen, door drie vijandelijke divisies ondernomen op de door de divisie Savona bezette stellingen ge broken door den taaien tegenstand onzer troepen. De aanvallers leden opnieuw bloedige verliezen en konden geen enkel succes behalen. Meer dan 20 pant serwagens werden vernield en talrijke beschadigd. Een. vijandelijk vliegtuig werd door het afweergeschut neefgehaald. Een door ons ondernomen ontlastings actie heeft reeds zichtbare resultaten. In den nacht van 24 op 25 November zijn vijandelijke afdeelingen, die de vesting Bardia waren genaderd, met zware verliezen teruggeslagen. Te Tobroek hevig artillerie vuur aan weerskanten. Twee Engelsche vliegtuigen zijn door het geschut van de divisie Trento neerge schoten. De Italiaansch-Duitsche luchtmacht was den geheelen dag zeer bedrijvig. Concentraties van ge motoriseerde strijdmiddelen, ravitalleeringscolonnes en plaatsen, waar vliegtuigen verspreid stonden op gesteld, werden op doeltreffende wijze bestookt met bommen en machinegeweervuur. Onze bommenwerpers hebben een Britschen jager neergeschoten. Op 23 en 24 November heeft de Duit sche luchtmacht in totaal 26. vijandelijke toestellen neergehaald, waarvan 2 werden genoemd in het weermachtsbericht van gisteren. In het woestijngebied is de oase Dzjalo na verbit terden tegenstand van ons geïsoleerd garnizoen bezet door sterke vijandelijke strijdkrachten die zware ver liezen aan menschen en materiaal leden. Deze vijan delijke gemotoriseerde colonnes wordt voortdurend door onze vliegtuigen bestookt met bommen en mi- Irailleurvuur; wederom zijn 15 voertuigen in brand geraakt en een vijftigtal beschadigd. Een onzer vlieg tuigen werd bij een verkenningsvlucht boven de oase door drie Blenheims aangevallen en schoot er een Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen laten val len op Benghazi: Er zijn slecht^ 2 slachtoffers, terwijl de schade van weinig beteekenis is. In Agedabia on dernamen twee Britsche vliegtuigen een aanval in scheervlucht. Een werd door het plaatselijke afweer geschut getroffen en viel brandend neer. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd, In Oost-Afrïka bedrijvigheid der wederzijdsche ar tillerie bij de steunpunten Tsjelga, Walag en Tsjertsjer, alsmede botsingen tusschen vooruitge schoven afdeelingen,. waarbij de vijand aanzienlijke verliezen leed. De batterijen van Gondar hebben En gelsche doorbraakpogingen, welke door pantserwagens gesteund werden, verijdeld. Tien pantserwagens wer den vernield, verscheidene andere door ons welgericht vuur getroffen", DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Havenwerken en vliegvelden in Engeland bestookt. Britsch slagschip door torpedo getroffen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 26 No vember. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In den centralen sector van het Oostelijke front hebben onze aanvallen van gisteren een aanzienlijke terreinwinst opgeleverd. Twee Sovjet oorlogssche pen zijn op een Duitsch-Finsche mijnversperring geloopen en na hevige ontploffingen ondergegaan. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht overdag en des nachts havenwerken en vliegvel den in het Zuidwesten en Zuidoosten van het Britsche eiland bestookt met bommen van zwaar kaliber. Bij de succesvolle verdediging van een convooi tegen een aanval van Britsche motortor- pedobooten is een Duitsch patrouillevaartuig door torpedotreffers gezonken: de bemanning is gered. In Noord-Afrika heeft de tegenaanval der Duitsch-Italiaansehe troepen nieuwe successen ge bracht. De stellingen aan het front van Solloem werden in weerwil van vijandelijke aanvallen ge handhaafd. Nieuwe uitvalspogingen der bezetting van Tobroek zijn mislukt. Zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, heeft de Britsche vloot de iaatste dagen weer zware verliezen geleden. Behalve dat, zooals in het weermachtsbericht van gisteren gemeld is, een vrij groot Britsch oorlogsschip door een luchttor- pedo getroffen was, heeft voor Solloem een Duit sche duikboot onder bevel van den eersten luite nant ter zee Freiherr Von Tiesenhausen een Britsch slagschip aangevallen en een zwaren tor pedotreffer toegebracht. Voorts heeft een duikboot onder bevel van den eersten luitenant ter zee Mohr op den Atlantischen Oceaan een Britschen kruiser der Dragonklasse tot zinken gebracht. Van het front bij Moskou wordt in toenemende mate het overloopen van bolsjewisten gemeld. Om tegen deze crisis op te treden, heeft de regeering- Stalin aanleiding gevonden in een nota te berich ten over wreedheden van Duitsche soldaten tegen over gevangen genomen bolsjewisten gepleegd. De Duitsche weermacht en de naast haar strijdende verbonden troepen zien met de diepste verachting neer op dergelijke valsche berichten, waardoor het beestachtige optreden van bolsjewistische horden verbloemd en haar gevechtsmoraal vergroot moet worden". 0 X- ^SKjjgi x v-' - 'ft'.-.- A-\'- Aan het Noord-Afrikaansche front, waar de strijd opnieuw in alle hevigheid ontbrand is. Italiaansehe pantserwagens op weg naar de vijandelijke linies. (Orbis-Holland) Von Ribbentrop over den oorlog: Roosevelt's politiek kan niets veranderen aan den afloop van den oorlog, aldus de Duitsche minister. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Bij de receptie, welke' de minister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop Woensdagmiddag heeft gegeven in Hotel Kaiserhof ter eere van de Europeesche staatslieden die te Ber lijn vertoeven ter gelegenheid van de verlenging van het anti-Komintern pact heeft hij een toespraak gehou den waarin hij o.a. zeide: Ik zou van deze gelegenheid gebruik willen maken om u een kort overzicht te geven over het ontstaan en verloop van den oorlog, benevens over de opvat ting der Duitsche regeering over de huidige situatie op het gebied der buitenlandsche politiek. Twee groote mannen, aldus Von Ribbentrop. de Führer van Duitschland en de Duce van Italië, heb ben het eerst meer dan twintig jaar geleden het bolsjewistische gevaar onderkent en. den strijd aan gebonden tegen deze laatste uiting van verval in de opvattingen en 2eden van een stervend tijdperk. Daarbij stuitten zij iti de buitenwereld op een vijand schap die haast onoverwinnelijk scheen. Het is thans vrijwel onbegrijpelijk dat Engeland dezen oorlog te gen Duitschland op touw heeft gezet, omdat Duitsch land volgens de methoden van een vrije volksstem ming de Duitsche stad Dantzig in het rijksverband wilde terughebben en een autoweg wilde aanleggen door den Corridor. Uitvoerig schetste de minister de Duitsche aanbie dingen aan Engeland die dit land zulke groote voor deden beloofden en de Engelsche weigerachtigheid om deze voorstellen te aanvaarden. Hij kon zichzelf hierbij als kroongetuige doen optreden, daar hij deze aanbiedingen van den Führer telkens had overge bracht De toekomst zal moeten uitmaken, aldus spre ker, of de Engelsche staatslieden destijds een ver standige politiek hebben gevoerd of niet. Ik voor mij geloof dat de beslissing daaromtrent reeds is gevallen. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van het be gin van den oorlog, den veldtocht in Polen, den strijd in het Westen en de verdrijving van Engeland uit den Balkan, vervolgde Von Ribbentrop: Hiermede kom ik tot de faze van den gemeenschappelijken vrijheids strijd, die daarvan ben ik zeker eens aange merkt zal worden als beslissend, zoowel voor het ver loop van dezen oorlog als ook voor het lot van Europa en daarmede voor de toekomst van de heele cultuur wereld, den veldtocht tegen Sovjet-Rusland Spreker behandelde de nota die de Duitsche regeering 22 Juni jl. publiceerde en waaruit de geheele wereld kon zien op welke smadelijke wijze Duitschland door de Sovjetregeering óm den tuin is geleid. Daar deze de overeenkomsten van 1939 slechts beschouwde als tac tische zetten. Stalin hoopte op een langen afmattings oorlog tusschen Duitschland en de Westelijke demo cratieën die het hem zonder bijzondere krachtsinspan ning mogelijk zou maken het bolsjewisme in Europa ingang te doen vinden. In deze hoop zag hij zich be drogen door de Duitsche successen ep thans wijzigde hij zijn tactiek, knoopte weer onderhandelingen aan met. Engeland en Amerika en spande samen met de oorlogsophitsers Churchill en Roosevelt. Uit de nauwkeurige gegevens, die de Duitsche re geering bezit over de geheime zittingen van het En gelsche Lagerhuis in het jaar 1940, blijkt buiten kijf dat dit Huis na de ineenstorting van Frankrijk ernstig bezorgd was over de oorlogskansen. De heer Churchill poogde toen het Engelsche volk opnieuw voor zijn oorlogspolitiek te winnen door voor het Lagerhuis te verklaren dat hij op grond yan de onderhandelingen te Moskou thans de nauwkeurigste toezegging had dat Sovjet-Rusland aan den oorlog zou deelnemen aan de zijde van Engeland en dat hij de onbeperkte toe zegging van Roosevelt bezat omtrent steun voor de Engelsche oorlogvoering. De overeenkomst tusschen Londen en Moskou, kor ten tijd na het uitbreken van de Duitsch-Russischa vijandelijkheden gepubliceerd, was slechts de offi- cieele bevestiging van den toestand die in werkelijk heid reeds sedert lang in het geheim had bestaan. Op de onwaardigste wijge verheerlijkten thans de Wes- tersche democratieën plotseling het bolsjewisme en zelfs aartbieschoppen, bisschoppen en kardinalen die nog kort tevoren Rusland in heiligen ijver hadden bestreden als de wieg van het atheïsme verkondigden plotseling dat de Sovjet-Unie steeds de wieg van het Christendom was geweest. De aartsbisschop van Can terbury bad tijdens een offieieele godsdienstoefening voor het roode leger en voor zijn vriend Stalin. NA VIJF MAANDEN. In vijf maanden is nu ook deze laatste militaire hoop der Angelsaksen in Europa vernietigd. Tk geloof niet te veel te zeggen als ik beweer dat deze vijf maanden van den veldtocht in het Oosten gekwali ficeerd zullen worden als de grootste militaire daad uit de wereldgeschiedenis. Spreker gaf daarop een overzicht van de ontzaglijke strijdmacht van den te genstander en van de moeilijkheden die het terrein in het Oosten met zich brengt. De Joodsch-bolsjewis- tische stalen wals moest Europa verpletteren en om dat te kunnen bereiken heeft het Russische volk jaren en jaren in de sfeer van het tuchthuis geleefd. Door de Sovjetnederlaag wordt Europa economisch onafhankelijk van overzeesche gebieden en het is nu voor goed tegen elke blokkade bestand. Het oorlogs potentieel van Europa zal weer geweldig toenemen, want de organisatie van het reusachtige bezette ge bied in het Oosten is reeds in vollen gang. Maar ook voor de politieke situatie in de geheele wereld is de nederlaag van het bolsjewismevan be slissende beteekenis. Het overwicht der landen van het driemogendhedenpact, Duitschland, Italië en Japan, benevens de daarbij aangesloten staten, is door de verdwijning van de Sovjet Unie als groote mogend heid zoo sterk geworden dat ik geen andere combina tie ken die zich daartegen op den duur zou kunnen verzetten. Ook Noord-Afrika en het Nabije Oosten zullen zich, voor zoover de vijand hier nog machts posities inneemt, na verloop van tijd niet kunnen onttrekken aan de uitwerking van deze politieke en militaire machtsontplooiing. Vooi-ts ligt in Oost-Azlë de groote mogendheid Japan, die daar meester is van de verdere ontwikkeling. ROOSEVELT'S VERANTWOORDELIJKHEID. De minister zette hierop uiteen hoe president Roo sevelt met allerlei listige kunstgrepen, met leugen en bedrog, gepoogd heeft zijn land in oorlog met Duitsch land te verwikkelen. Niet het Amerikaansche volk, (Vervolg op de volgende pag.)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1