Haarlem's Dagblad Thee en kaas voor de feestdagen. De nieuwe verkeersregeling Duitsche troepen winnen terrein in de omgeving van Moskou. 59c JAARGANG No. 17932 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij NV Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37.'Postgiro- dienst 38810 Drukkerij: Zuidei Builen Spaarne 12. Telefoon; Directie, 13082, Hoofdrad 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230 Directeur: P. W. PEEREBOOM Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede tfïXNÖAe ÏTECËMBBR 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per posl f 3.73, loise nummer» 6 cent per ex Advertentlën: 1-5 regel9 2.elke regel meer 0.4C Reclames 0.65 per regel Regelabonnementslarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17% Groentjes zie rubriek. Brutale inbraak te Heemstede Inbrekers hadden een goeden buit In den mórgen van 29 November tusschen 3 en 6 uur, is ingebroken in een perceel aan de Joh. Verhulstlaan te 'Heemstede. De dieven hebben vrij wel zeker van een bootje gebruik gemaakt om de achterzijde van het perceel te bereiken. Daarna is met een beitel of een schroevendraaier het slot van de keukendeur verbroken. Terwijl de bewoners rus tig boven sliepen hebben de dieven in de beneden- Kamers inspectie gehouden. Uit een ongesloten ibuffet erj een boekenkast werden ontvreemd een gouden heeren horloge (met gouden wijzers en ■yoorzien van een inscriptie waaruit blijkt dat het Jhorloge een eereprijs is van een 'Wedstrijd) een nieuwe bruinlederen heerenportemonnaie, een vul- i pen merk Volurha No. 666, 1940, zes pakjes thee van .1 H.G. merk van Nelle, twee boterkaarten, jeen bruin fluweelen zakje inhoudende 9 gulden aan dubbeltjes kwartjes en cejiten, 25 zilverep guldens, 144 halve guldenstukken, 3 bankbiljetten van 25. en 2 bankbiljetten van '10.en zilverbons van 2.50 en 1.(Het geld is tezamen 216.en een handdynamo merk Philips. De politie stelde een onderzoek in. De woningbouw te Heemstede 9lé der Heemstedenaars woont in huizen met overheidssteun gebouwd In het verslag der' gemeente Heemstede vinden wij j gegevens over de Vólkshuisvesting. Als wij het aantal arbeiderswoningen die met, steun i van de overheid gebouwd zijn tezamen tellen komen wij op een totaal van 482. Stelt men het aantal bewo ners op 4, dan wil dat zeggen dat 1928 van de 20.400 I Heemstedenaars ongeveer dVz% in deze huizen wonen. Het bedrag der voorschotten voor dezen woning bouw gegeven beloopt in totaal f 2.526.600. In den loop der jaren is daarvan een deel afgelost, zoodat op 1 Januari 1940 nog overbleef aan voorschotten f 2.170.300. Er was dus f 356.300 afgelost of kwijtgescholden. (Een bedrag van f 49.670 was a fonds perdu gegeven). De rente van de voorschotten is eenigen tijd geleden op 31/2% gebracht. De gemeente heeft zich verbonden maximaal f 7285 per jaar bij te dragen in de exploitatiekosten van eenige complexen. In 1940 was evenwel slechts f 6620 daarvoor uitgegeven geworden. Door de verlaging van de rente der verstrekte voor- jchotten was het mogelijk de ♦woningbouwvereenigin- gen de Haemstedel, St. Joseph, Berkenrode II en III ie verplichten in het exploitatiejaar 1939/1940 f 11.441 te storten in het huurverlagingsfonds. De door de regeering goedgekeurde buurverlagingen van de Haem- stede I, St. Joseph en Éerkenrode III beliepen f 9343. loodat er nog f 2098 overbleef. Dit is «ongewend voor verlaging van de bijdragen van rijk en gemeen ten aan Berkenrode III en St. Joseph. In 1940 werd in het fonds ter verbetering van de Volkshuisvesting f 10.236 gestort uit de winst op ver schillende complexen gemaakt. Dit fonds had op 31 Dec. 1940 een kapitaal van f 27.319. In 1940 werden 6 woningen onbewoonbaar verklaard, jfgebroken of van bestemming veranderd zijn 5 per- ceelen, 76 nieuwe woningen kwamen ter beschikking, roodat de woningvoorraad vermeerderde met 71. Op 31 December 1940 waren er 5231 woningen te Heemstede beschikbaar. Er zijn zooals. men weet plannen ontworpen voor Sen bouw van 12 woningen voor ouden van dagen. Door de tijdsomstandigheden kon evenwel nog niet met den bouw begonnen worden. EXAMENS Wiskunde L. O. Opgeroepen en opgekomen 3 candidaten. Ge- ïlaagd de heer H. J. Eizema te Haarlem. Apotliekersadsistentsexamen. AMSTERDAM, 29 November. Geslaagd mej. H. J. Heyne te Haarlem. Stuurliedenexamens. 's-.GRAVENHAGE, 29 November. Geslaagd voor theoretisch, gedeelte van het examen voor 2den stuurman groote handelsvaart: A. O. H. Duval Slothouwer, J. van Gelderen en E. Boellaard. Kaas met St. Nicolaas, thee met Kerstmis. 's-GRAVENHAGE, 29 November. Het is al tijd een goede gewoonte bij ons geweest, in de don kerste maanden van het jaar onze medemenschen met, geschenken te ven-assen. Voor een groot deel van onze iandgenooten is het St.-Nicolaasfeest daar toe aanleiding, voor een ander deel het Kerstfeest. Voor het rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd zijn beide feesten aanleiding om voor een verrassing te zorgen. Toen de thee-distributie eenigen tijd geleden werd beëindigd, werd in het vooruitzicht gesteld, dat de betrekkelijk kleine hoeveelheid thee, die was over gebleven, zou worden gereserveerd voor een spe ciale gelegenheid. Wat lag'meer voor de hand, dan dat wij allen dachten aan het geschenkenfeest bij uitnemendheid: St.-Nicolaas. Het komt dus eigenlijk niet geheel onverwacht wanneer thans kan worden medegedeeld, dat in December de laatste thee zal worden ter beschikking gesteld. Deze thee zal echter, in tegenstelling tot de verwachtingen van 'het publiek, niet met Sint-Nicolaas, doch omstreeks Kerstmis verkrijgbaar worden gesteld, daar de Idistributie van de laatste resten van een artikel de 'autoriteiten altijd voor vele moeilijkheden plaatst. In elk geval: de belofte wordt ingelost.Nader zal wor den bekend gemaakt, hoe groot dit laatste rantsoen thee zal zijn en op welke wijze het zal kunnen wor den verkregén. Men heeft echter ook op het Sint-Nicolaasfeest niet zonder extra's op distributiegebied willen laten voorbijgaan. Daarom is besloten, ter gelegen heid van dien feestdag eenmaal een extra rantsoen kaas ter beschikking te stellen, dat honderd gram per persoon zal bedragen. Omtrent de wijze, waarop men dit extra ransoen zal kunnen bekomen, volgt hieronder een nfededeeling. De Secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in de iveek van Sint-Nicolaas een extra rantsoen kaas van 100 gram beschikbaar,..wordt gesteld. In verband daarmede geeft gedurende het tijdvak 30 Novem ber tot en met 6 December a.s. de met „167" ge nummerde bon v.an de bonkaart algemeen, recht op het koopen van 100 gram kaas. Deze bon mag ook reeds op Zaterdag 29 November worden gebruikt en blijft bovendien na 6 December a.s. nog geldig tot Cn met 27 December a.s. Distributie van vaste brandstoffen 's GRAVENHAGE, 29 Nov. De secretaris-gene raal van het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat gedurende het tijd vak van Maandag 1 December 1941 tot en met 31 Januari 1942 de met K f 07 gemerkte bonnen van ie kaarten M. en N. welke zijn uitgereikt aan ver bruikers, die voor kookdoeleinden on het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen, al dan niet in com binatie niet petroleum, zijn aangewezen, elk recht geven op het koopen van een eenheid vaste brand stoffen, met uitzondering van ant.hraciet en fabrieks- turf. Gedurende het tijdvak van Maandag 1 December 1941 tot en mei. Woensdag 3! December 1941 geven de met de woorden ..Generator-anthraciet twaalfde periode gemerkte bonnen recht op het koo- pen van 1 II.L. (maximum 75 kg.) Anthracietnoot- 3es -1 of f, f 50 -kg, Uirfcokes terwijl gedurende ge- «oetfid tijdvak de met. „generator turf twaalfde pe riode" gemerkte: bonnen reoht geven op het koopen Tan 50 stuks baggerturf. WIELRIJDERS. Een belangrijk punt in de nieuwe, verorde ning ia de bepaling, dat onder het berijden van een rijwiel ook wordt ver-staan het voortduwen van een rijwiel. Men mag derhalve een weg, welke voor alle rijverkeer In- één richting Is verboden, ook niet meer met de fiets aan de ha-nd ingaan. Als echter de weg in beide richtingen is verboden voor rijwielverkeer, dan mag men dien weg wel met de fiets aan de hand ingaan. Voorts is het verboden het fietsstuur onder het rijden met belde handen los te laten of de voeten van de trappers te nemen. Ook is het niet veroorloofd naast een ander voertuig ëtan een fiets te blijven rij den, in het bijzonder naast een rijdende tram. Na tuurlijk is het verboden, zich door een tram te laten voorttrekken. Fietsers moeten gebruik maken van de fietspa den en mogen hoogstens met z'n tweeën naast el kaar rijden. Zij moeten aohter elkaar rijden, indien het verkeer dit eischt. Inhalen mag in den regel slechts geschieden door één wielrijder, Twee wiel rijders mogen inhalen, indien het weinige verkeer dit toelaat. Indien door meer dan 15 wielrijders in gesloten formatie en onder leiding wordt gereden mogen zij twee aan twee naast elkaar blijven rijden en ook als er fietspaden zijn van de rijbaan gebruik ma ken, tenzij deze Is aangegeven als „autoweg". Necïerlandsche Arbeidsdienst Aanmelding en keuring op - 1, 2, 3, 4 en 5 December Voor vrijwillige dienstneming bij den Nederland- schen Arbeidsdienst zal op ondervermelde plaatsen en data, telkens tusschen 9.30 en, 15.00 gelegen heid zijn voor keuring voor vrijwillige dienstneming. Tedere jonge man, die aan do volgende voorwaar den voldoet, kan zich naar de diehtstbij gelegen keuringsplaats begeven en zich aanmelden hij den voorzitter van den keuringsraad. Reiskosten voor de heen- en terugreis worden vergoed. Het is aan te bevelen broodmaaltijd mede te brengen i Gegadigden moeten aan de volgende voorwaarden voldoen: a. Nederlander zijh: b. niet jongen dan 17 en niet ouder dan 23 jaar.zijn; 3. ongehuwd zijn. Meldt u ter keuring aan: Arnhem. Menthenstraai 12, Maandag 1 December 1941: Tilburg, Lange- schrijfstraat 66, geb. publieke werken, 1 Dec. 1941; Den Haag, Huygensparlt 23, Maandag en Dinsdag 1 en 2 Dec. 1941; Nijmegen, Ridderstraat 4. Dinsdag 2 Dec. 1941; 's-Hertogenbosch, stadhuis, Ingang achter het stadhuis 3 2e etage. Dinsdag 2 Dec. 1941: Leeuwarden, school St. Anthonystraat 4, Woensdag 3 Dec. 1941; Utrecht, school-Draaiweg 29 (Gouver- neurschool). Woensdag 3 Dec. '41; Eindhoven, Kruis straat 53, parochiehuis, Woensdag 3 Dec. '41: Heer len. Esschenerweg 25a. Centr. Werkplaats, Donderdag 4 Dec. 1941Gouda, Oostha.ven 50, gem. consultatie bureau, Vrijdag 5 December 1941. Ieder die wordt goedgekeurd en overigens aan de eischen voldoet wordt op 15 December 1941 opge roepen om gedurende 5"1/? maand in den Nederland- schen Arbeidsdienst te dienen. Na beëindiging van den diensttijd van 5% maand kan de vrijwilliger hij gebleken geschiktheid in aan merking komen voor een van de 3 volgende groepen: a. opleiding tot kader: h. vrijwillig nadienen gedu rende nader te bepalen tijd: c. na eervol ontslag voorkeur bij arbeidsbemiddeling in Nederland. (ANP) NederlandscheiLandstand Aansluiting van de centrale landbouworganisaties 's-GRAVENHAGE. 29 November. Bij besluit van den Commissaris voor "niet commercieele ver- eenigïngen en stichtingen van 25 November 1941 zijn hpt Nederlandsche Landbouwcomité en de Chris telijke Boeren- en Tuindershond met hun geweste lijke organisaties bij den Nederlandschen Landstand aangesloten. Met de uitvoering van deze beschikking is belast het. hoofd van den Nederlandschen Landstand. Voorts zijn door den Commissaris voor de Neder landsche Boeren- en Tuindersberoepsorganisatie (N. B. T. B.) inmiddels stappen ondernomen om ook deze organisatie, waarin, zooals bekend, alle vroe gere R.Iv. Boerenbonden zijn opgenomen, zoo spoe dig mogelijk bij den Landstand aan tc sluiten. Daar indertijd het Nederlandsche Agrarisch Front- bij de oprichting van den Landstand hierin onmid dellijk is opgegaa-n, zullen dus reeds binnenkort alle centrale landbouworganisaties (C.L.O.'s) in den Landstand zijn opgenomen. (ANP) Hoofdgroep Industrie 's GRAVENHAGE, 29 November. In de Neder landsche Staatscourant zal Maandag 1 Dooein'ier de instelling van de hoofdgroep Industrie worden gepubliceerd, waaronder dus de in den loop van d jaar opgerichte 28 bedrijfsgroonen der industrie nu hare vak- en ondervakgroepen zullen' ressorteeren. De organisatorische werkzaamheden van dezen geheelen opbouw zijn in de organisatie commissie geschied door de uit haar midden gevormde indus trie commissie, welke onder leiding stond.van den heer T. J. Twljnstra. De organisatie com.nVissie heeft beslotendeze in dustrie commissie de leiding der hoofdgroep industrie op té dragen, aangezien zij overtuigd is daarmede te hereiken, dat de grondgedachten, welke bij den op bouw hebben voorgezeten, en waarmede weinigen zoo goed bekend kunner. zijr. dai, juist diegenen, -welke den geheelen opbouw zelf verricht hebben, het beste verwezenlijkt kunnen worden. De leiding der hoofdgroep bestaat derhalve uit de heeren T. J.. Twijnstra. voorzitter, dr. L. P. \Krantz, eerste plv. voorzitter, mr. B. J. M. van Spa.endonck. 2e plv. voorzitter, J.. M. Honig, F. B. J. Gips, terwijl tot secretaris is benoemd mr. P. A. Blaisse, tevens secretaris van het bureau der organisatie commissie en van de subcommissie industrie uit de organisa tie commissie. Naar wij vernemen acht de organisatie copi.missie hiermede haar taak ten oj>z!;öhte van de organisatie der industrie a.fgeloopen, zoodat men dezer een desbetreffend besluit van den Secretaris-Gene raal van het Departement, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart kan tegemoet zien Lagere prijs voor sprot 's-GRAVENHAGE, 29 Nov. De gerookte of ge stoomde sprot, die den laatsten tijd een belangrijk onderdeel van het meriu pleegt uit te maken is zienlijk goedkooper géworden.. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat een beschikking is afgekomen, die 4 December a.s. in werking treedt en waarin de prijzen voor sprot en zeebliek zijn vastgesteld. Ook de gefileerde sorol. die in de bekende pakïes wordt verkocht, is aanmerkelijk in prijs" gedaald. Wanneer sprot wordt verkocht, dient men er op te letten, dat er verschillende prijzen zijn vastgesteld voor sprot, die grooter dan 10 cm er\ sprot, die kleiner dan 10 cm is. Men raadplege de desbetref fende officieele publicatie, die 4 December a.s. in de bladen zal worden opgenomgn. (A.N.P.) TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Woensdagavond houdt de afd. Haarlem en Om streken van de Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een vergadering in Lion d'Or. De heer J. A. Dorrestein zal hier een serie gekleurde licht beelden toelichten, waarna een onderlinge tentoon stelling wordt gehouden, waarvoor het bestuur in zending van Kerststukjes heeft gevraagd. Tenslotte wordt de kleurenfilm „Holland-Bolland", opgenomen door den heer A. Haye, vertoond. 150 Algemeen 1 K.G. Suiker 9e periode Cacao 50 gr. Cacao 155 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 156 500 gr. Jam 151-154 1 rants. Bloem brood of gebak E en G Rijst 250 gr. Rijst 161 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten. 162 250 gr. Gort 163 100 gr. Vermicelli of maizena 157-160 100 gr. Kaas 167 100 gr. Kaas Welke bonnen zijn thans geldig? an t.m. 6 December: 46^4 Brood 46 Bróód 4 6 YleeSch 46 VI.waren 46 Melk 46A Reserve 46B Reserve Van '3 0.Novei 4 rants. rants. rants. 1 rants. l^L. iy K.G. K.G. Brood of gebak I vieesch of vleeschwaren MeFk Aardappelen Aardappelen Van 21 November t.m. 9 December: 53-54 Boter 125 gr. Boter 53-54 Vet 125 gr. Boter met reductie (of vet voor wie bon 53 hebben ingeleverd) Voorts: Petroleum: Bonkaart M en O Bon 14 tot 27 Dec Bon 23 tot 3 Jan. 1942. Zeep Bon 164 Algemeen en Bon E Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 7 5 grani toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Dec. Bon J Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m 31 Dec. 1-941 VERDUISTEREN Van 17.31 tot 9.28 Maan 1 Dec. op 16.48, 2 Dec. onder 7.36 De gevechtshandelingen in het Oosten in de afgeloopen week Aanzienlijke verliezen der bolsjewisten Van militaire zijde, verneemt het D.N.B. het vol gende: Dc bolsjewisten hebben in de week van 22 tot 29 November de sterkste strijdkrachten in den strijd geworpen tegen de Duitsche aanvallen in het gebied van Rostof en in de bocht van de Donetz Hun tegenaanvallen werden zonder rekening te houden met vërliezen, met steun van artillerie, zware en zeer zware pantserwagens, alsmede van talrijke vliegtuigen uitgevoerd. De Duitsche troepen versloegen hen in zeer hevige gevechten van man tegen man De bols jewistische infanterie, die in dichte golven werd voortgedreven, léed door het Duitsche afweervuur ongewoon höoge verliezen. Alleen in den sector van een verkenningsafdeeling werden meer dan 1060 ge sneuvelde bolsjewisten geteld Dit aantal werd in een sector van een ïnfanterlebataljon nog overtrof fen. Ook de bolsjewistische luchtmacht leed soortge lijke,- zware verliezen. De Duitsche jagers schoten alleen in het gevechtsgebied van een corps op een dag 22 bolsjewistische vliegtuigen neer. De terreinwinst, die de aanvallen van de Duitsche troepen in den centralèn sector van het Oostelijk front, tijdens deze week opleverden, was aanzienlijk. Solnetsjnogorski, vijftig kilometer ten Noordoosten van Moskou werd genomen en ten Noorden hiervan de stad Klin, die vooral als verkeersknooppunt van belang' is. Sterke bolsjewistische verdedigingsstellin- gert, bij welker aanleg het gunstige terrein tenvolle was uitgebuit, werden doorbroken, waarbij de bols jewisten zéér zware, bloedige verliezen leden Een bolsjewistische divisiestaf, die zich met de zwaarste pantserwagens tegen de Duitsche omsinge ling verdedigde, werd eerst nadat de pantserwagens op dramatische wijze buiten gevecht waren gesteld en het huis was opgeblezen, vernietigd. In denzelfden sector werden alleen in vier dagen 3.498 gevangenen gemaakt en 24 pantserwagens. 12 stukken geschut, 13 stuks pantserafweergeschpt en 10_ stuks luéhtdoelge-' schut buit gemaakt, resp. vernietigd. Een ander corps veroverde binnen drie dagen 1.089 versterkte kazemat ten en steunpunten, maakte 1.390 gevangenen en zui verde het terrein van 2,924 mijnen. Bij de hier geleverde gevechten in de bosschen wer den 2.260 gesneuvelden geteld. De Duitsche troepen hebben deze successen behaald ondanks een vorst van tien graden, ondanks slecht zicht en ondanks sneeuw en ijs. Ook in den Noordelijken sector van het front sloe gen de Duitsche formaties alle uitvalspogingen der bolsjewisten uit Leningrad en- alle tegenaanvallen op de Duitsche linies af. Toen ongeveer 100 bolsjewisten over de dichtgevroren Newa trachtten te komen, ble ven vijftig gesneuvelden op het ijs liggen. De rest nam de vlucht. 1 De voor den oorlog belangrijke installaties in Le ningrad en Kroonstad werden door de artillerie van het leger doeltreffend beschoten als ook liet scheep vaartverkeer tusschen deze beide plaatsen. Ook hier kon de winter geen paal en perk stellen aan de suc cesvolle gevechten van de Duitsche troepen De Duitsche luchtmacht ondersteunde de gevechten van het Duitsche leger zoowel bij de afweer van bolsjewistische tegenaanvallen als ook de eigen aan vallen op zeer doeltreffende wijze, door het bestoken van bolsjewistische veldstellingen, colonnes, troepen concentraties en ravitailleeringswegen. De bolsjewis ten verloren als gevolg van het optreden van de Duitsche luchtmacht in deze week alleen vijftig pant serwagens, meer dan 1.250 voertuigen, 173 treinen met meer dan 10.000 wagons en in de periode van 22 tot 28 November 207 vliegtuigen. Ook de Duitsche marine heeft in de afgeloopen week vele successen behaald. Zij bracht door middel van motortorpedobooten vier Britscbe koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 16.500 br.t. en verder een Britsche motortorpedoboot tot zinken en beschadigde twee andere motortorpedobooten zwaar. Bovendien verloren de Britten als gevolg van het optreden van Duitsche duikbooten in deze week een kruiser van de Dragon-klasse en een torpedojager van de Jervisklasse. Een Britsch slagschip werd door een torpedo zwaar getroffen. Vier Britsche motor torpedobooten werden zoo zwaar beschadigd dat aan genomen kan worden dat deze zijn vergaan Hierte genover ging slechts een Duitsche motortorpedoboot verloren nadat de bemanning gered was. Rede van den Fïnschen minister-president Oorlogshandelingen met de Sovjet Unie hebben uitsluitend waarborging van de veiligheid des lands ten doel De toetreding tot het anti-koniinternpact Het D.N.B. verneemt uit Helsinki, 30 November: De Finsche Rijksdag is Zaterdagmiddag om drie uur in plenaire zitting bijeengekomen. De premier Rangell heeft een regeeringsverklarïng afgelegd, waarin hij begon met een weerlegging van de bewering die de Sovjet-Unie gebruikt had als oorlogsvoorwendsel, na melijk. dat zich Duitsche troepen in Finland zouden bevinden. Hij betoogde dat aan de Duitsche troepen doortocht over en verblijf op Finschen bodem tusschen de Finsche en Noord-Noordsche havens waren toege staan krachtens overeenkomsten, zooals Duitschland ook met andere landen heeft gesloten. Daartegen over verleende de Finsch-bolsjewistische overeenkomst over het transport van Sovjet-troepen naar Hangö aan de Sovjet-Unie rechten van veel verdere strek king. Na een uiteenzetting van de Finsche militaire ope raties constateerde de premier dat de bij den vrede van Moskou afgestane gebieden in hoofdzaak her overd zijn en dat de oorlogshandelingen uitsluitend waarborging van de veiligheid des' lands tën doel hebben, De leider der regeering wees voorts op de oorlogsvoorbereidingen der Sovjet-Unie aan de Fin sche grenzen. Als doeltreffende afweermaatregel daartegen komt slechts bezetting door Finland van de gebieden aan de overzijde van de grens in aanmer king. Hoe ver 'deze bezetting zich moet uitstrekken wordt bepaald door militaire overwegingen. De premier betoogde verder dat de bevolking van Oost-Karelië een deel van het Finsche volk is en dat DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche Weermachtsberichten Bolsjewisten bij Rostof en in de bocht van de Donetz verliezen toegebracht. Vergeldingsmaatregelen tegen de bevolking van Rostof. ZONDAG. BERLIJN. 30 November. D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend: „Bij Rostof en in de bocht van de Donetz heb ben de Duitsche troepen in samenwerking met de lychtmacht den vijand bij de afweer van zijn ook gisteren herhaalde massale aanvallen wederom de zwaarste verliezen toegebracht. Gevechtsvliegflii- gen bombardeerden in het Oostelijke deel der baai van Taganrog een petroleumopslagplaats in brand. In de omgeving van Moskou heeft de aanval der infanterie- en tankformaties opnieuw terrein ge wonnen. Voor Leningrad is een vrij sterke uitvalspoging van den vijand met steun van tanks afgeslagen. In het hooge Noorden hebben formaties gevechts vliegtuigen de vernieling van belangrijke trajec ten der spoorlijn van Moermansk voortgezet. An dere doeltreffende luchtaanvallen waren .gericht op vliegvelden en spoorweginstallaties in den Zuide lijken en midden-sector van het front. Leningrad en Moskou werden overdag gebombardeerd Aan de Britsche kust hebben stielbooten in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een aanval ge daan op een krachtig beveiligd vijandelijk con- vooi en een tankboot van 7.000 br.t. tot zinken ge bracht. Een ander groot schip werd getorpedeerd en waarschijnlijk tot zinken gebracht. Tn Noord-Afrika hebben de Duïtsch-ïtaliaensche troepen hun tegenaanval voortgezet. Daarbij wer den nieuwe vijandelijke tanks vernietigd Duitsche gevechtsvliegtuigen benevens formaties jagers en torpedovliegtuigen dreven Britsche colonnes en opgestelde tanks uiteen. Ravitailleeringswegen van den vijand werden met succes gebombardeerd bij Mersa Matroe. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers zonder eigen verliezen vijf Britsche vlieg tuigen neer. In de periode van 22 tot 28 November heeft de Sovjetluchtmacht 207 vliegtuigen verloren, waar van 79 in luchtgevechten, 53 door luchtdoelartille rie en de rest op den grond. In hetzelfde tijdsbe stek gingen aan het Oostelijk front 24 eigen vlieg tuigen verloren". ZATERDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 29 No vember. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht maakt bekend: „Bij den aanval op Moskou zijn verdere vorde ringen gemaakt. Bij Rostof en in het Donetzbek- ken heeft de vijand bij nieuwe, onder sterke con centratie en meedoogenloos gebruik van zijn krach ten uitgevoerde aanvallen zware, bloedige verlie zen geleden. De bezettingstroep van Rostof ont ruimt op bevel het nauwqre stedelijke' gebied om de noodzakelijke vergeldingsmaatregelen tegen de bevolking thans meedoogenloos te ondernemen, welke bevolking in strijd met het volkenrecht In den rug van de Duitsche troepen aan den strijd heeft deelgenomen. Voor Leningrad zijn krachtige uitbraakpogingen van dón vijand afgewezen. In Noord-Afrika staan de verbonden troepen in concentrischen aanval op sterke Britsche strijd krachten die opnieuw uit het Zuidoosten opgerukt zijn naar Tobroek. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben met goed gevolg spoorweginstallaties bij Sidi Barani gebombardeerd. Patrouillebooten hebben in het Kanaal den aan val van een Britsche fottielje motortorpedobooten met succes afgeslagen. De voor een deel reeds be schadigde vijandelijke booten werden door Duit sche torpedobooten achtervolgd, waarbij een Brit scbe motortorpedoboot tot zinken gebracht en twee andere in een strijd van nabij zoo zwaar bescha digd werden dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn. Alle Duitsche schepen zijn hun be stemmingshaven binnengeloopen". Veroverde sovjet-bunkers zijn ingericht als mcl- dingspost voor de Duitsche verbindingstroepen aan het Oostelijk front. (Atlantic-Holland) de veiligheidswaarborg voor Finland ook ten volle van toepassing is op de Oost-Kareliërs. De klare, ondubbelzinnige verhouding tot Duitsch land is gegrondvest op gemeenschappelijke militaire belangen van wapenbroederschap benevens op de eco nomische verbondenheid van beide landen. Wat de toetreding van Finland tot het anti-komintern pact betreft, (deze vloeit voort uit het ondubbelzinnige standpunt dat Finland principieel reeds lang inneemt. Dei storing in de betrekkingen tusschen Finland en Grocrt-Brittannië door de afsnijding van het verkeer naar Petsamo door Engeland en na het sluiten van een militair bondgenootschap met den tegenstander van ^inland heeft geleid tot het afbreken van 'de di plomatieke betrekkingen. Ondanks den goeden wil van Finland heeft Gro'ot-Brittannië terugtrekking van de Finsche troepen tot de grënzefi van 1939 geëischt en thans spoort de Sovjetregeering de Britsche re geering aan Finland den oorlog te verloeren. De Fin sche regeering zou het betreuren als Groot-Brittan- nië op deze wijze Finland zou betrekken in den strijd tusschen de groote mogendheden. De premier wees daarop op het streven van Fin land naar vriendschappelijke betrekkingen met de Ver. Staten waarbij destijds ook uit de notawisseling was gebleken dal Finland geen afstand wil doen van zijn beginselen. Tenslotte diende de premier vier voorstellen bij den Rijksdag in, waarvan een hereeniging van de in 1940 aan Moskou afgestane gebieden met Finland beoogt en vervallenverklaring van de verplichtingen die Finland bij dit verdrag nopens Hangö en omliggend gebied op zich heëft genomen. Amerikaansche troepentransport- schepen te Paramaribo aangekomen Het D.N.B. deelt mede: Naar Associated Press meldt zijn te Paramaribo drie Amerikaansche troe pentransportschepen met manschappen en materiaal voor den bouw van barakken aangekomen. Zoodra er een kamp is ingericht, zullen meer troepen volgen, aldus het agentschap. De commentaarschrijvers Pearson en Allen doen in de „New 'York Daily Mirror" interessante onthullin gen over den achtergrond van de bezetting van Ne- derlandsch Guynea. Volgens deze onthullingen heb ben de Nederlanders zich aanvankelijk tegen de be zetting verzet, daar zij vreesden dat dit het begin zou zijn van een nieuw Amerikaansch wereldrijk en geen -mogelïikheden zagen de kolonie terug te krijgen, wan neer de Vereeni?de Staten voornemens waren deze kolonie in te palmen. Deze tegenstand ïs eerst door Churchill gebroken. President Roosevelt heeft korten tijd geleden in dezelfde richting gewerkt tijdens het bezoek ,van Prinses Juliana aan Hvdepark. De werke lijke reden voor de bezetting van Nederlandseh Guya na is, naar de commentaarschrijvers verklaren, de weigering van Brazilië om de 12 luchtbases .die op zijn gebied in aanbouw zijn door strijdkrachten der Ver- eenigde Staten te laten bezetten. Dientengevolge heeft men de troepen der „Vereenigde Staten gestatfonneerd in een aan Brazilië grenzend gebied. Italiaansche weermachtsberichten Vergeefsche aanvallen der Britten aan het front van Solloem en Tobroek. Engelsche kruiser getroffen in de Middellandsche Zee ZATERDAG. ROME, 29 November. (Stefanl.) In zijn weermacht- bericht no. 545 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: ..Gisteren, den elfden dag van den slag in de Mar- marica-woestijn, hebben opnieuw van den vroegen ochtend tot het aanbreken van den nacht hevige ge vechten gewoed. Aan het front vnn Solloem artille rie-actie en vergeefsche aanvalspogingen van den vijand. Bij Tobroek werd een nieuwe door den vijand in Oostelijke richting ondernomen aanval, die ten doel had den om hem liggenden ring te doorbreken, door de troepen der divisie Bologna volkomen afge slagen. Tn den cent.ralen sector verbitterde gevechten met pantser- en ïnfanteriestrijdkrachten van den tegen stander die gesteund werden door artillerie en lucht macht. In het verloop van deze gevechten werd een geheele gemotoriseerde brigade van den vijand ver nietigd. Bij Duitsche en Italiaansche troepen meer dan 1000 gevangenen, waaronder ook de Engelsche generaal James Karges, die het bevel voerde over die brigade. Er werden meer dan vijftig Britsche pant serwagens vernietigd. Verder werden talrijke gemo toriseerde eenheden en vrachtauto's van den v'jand in brand geschoten of onbruikbaar remaakt Sterke bedrijvigheid der Duitsch-Ttaliaansche luchtstrijd krachten. Eenige escadrilles vallen nog voortdurend de vijandelijke g<?mótoriseerde eenheden in het ge bied van de oase Gialo hevig aan. In den namiddag van den 27st.en November hebben twee Britsche vliegtuigen Mlsurata met hun boord- wapens beschoten. Een' der vliegtuigen werd bran dend t.en val gebracht. Twee andere vliegtuigen wer den aan het front in de woestijn van Marmarica neergeschoten". ZONDAG. ROME. 30 November (Stefanl.) Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: ..De slag in Marmarica werd gisteren over het ge heel gekenmerkt door een periode van stilstand. Plaatselijke gevechten werden geleverd in don cen- fralen sector en aan het. front van Solloem. Van To broek en Bardia niets te melden. De vijand deed luchtaanvallen op Derna. Tripolis en Benghazi. In den loop van deze aanvallen school de Tfaliaansch- Duitsehe luchtdoelartillerie vier toestellen neer: Een te Derna, een te Tripolis, waar de bemanning werd gevangen genomen, en twee te Benghazi, die bran dend in zee stortten. In den loop der luchtgevechten schoot de Duitsche luchtmacht zeven toestellen neer. De Italiaansche luchtmacht bombardeerde het. spoor- wegcentrum Mersa Matroeh en voerde liaar aanval len uit op gemotoriseerde afdeelingen van den vijand in de oase Gialo Een onzer zceverkenriingsvliegtul- gen werd door drie vijandelijke vliegtuigen aange vallen en schoot er een van neer. t Th' het centrale deel der Middellandsche Zee Is gistermiddag een vijandelijke vlootformatie aange vallen door twee vliegtuigen onder bevel van kapi tein-vlieger Marino Marini en luitenant-vlieger Sa- verio Mayer. Een kruiser werd zwaar getroffen door twee torpedo's." De vergeldingsmaatregelen tegen Rostof In aansluiting op het Duitsche weermachtbericht van Zaterdag verneemt het D.N.B.: Terwijl de aanval len der Duitsche troepen op Moskou verdere vorde ringen maken, hebben de bolsjewieken bij Rostof en in de Donetzbocht hun troepen in massa's samenge trokken om ze zonder mededoogen voort te drijven voor het doen van tegenaanvallen. Zij brengen hiep hun opvatting in practijk. dat het opofferen van men- schenmassa's niet meetelt., wanneer slechts een of- ander succes, zij het ook slechts een succes in schijn, bereikt zou worden. Zij gingen zelfs zoover, de be volking van Rostof in strijd met het volkenrecht op te hitsen tot den strijd in den rug der Duitsche troe pen. Deze wijze van vechten in strijd met het vol kenrecht heeft er toe geleid dat de bezettingstroep vah Rostof bevel kreeg, het engere stadsgebied van Rostof t.e ontruimen. Door deze ontruiming wordt de j moeellikheid geschapen de bevolking van Rostof dui- delïjk te maken, hoe zij zich overeenkomstig het vol kenrecht heeft te gedragen. De bolsjewisten zullen nu I misschien berichten dat zij Rostof heroverd hebberu Daarvan kan geen sprake zijn. Het'betreft hier een van te voren vastgestelden maatregel der Duitsche j leiding om de volkeren het oorlogsrecht te doen eer biedigen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1