'Ster-aansteker. De Sneeuwkoningin. Het Raadsel. De ëerste honderd Nederlandsche boeren zijn naar de bezette gebieden in het Oosten vertrokken, waar zij hun krachten in dienst van de gemeenschap zullen stellen door den zoo lang verwaarloosden vruchtbaren grond in cultuur te bren gen. De drukte bij het inladen van de bagage. (Foto-I. P. en R. S. Koper) Reünisten der Handelsavondschool. 'Het begin van de cabaret-revue „Zonder Bon", die de Vereeniging van Reünisten der Handelsavond school Zondagavond in het iooneelzaaltje van het Hotel „D^e Leeuwerik" te Haarlem gal, was alleraar digst. Annie Hensen waarom zong zij niet in 'de revue eenige van haar geestige liedjes? en Karei Peterson in het verduisterd Haarlem met zaklantaarn op zoek naar de „fuif" der reünisten en toen het licht op ging een keuken in optima forma met een grooten ketel in het midden, waarin de koks stonden te roe ren voor het menu van de revue. En na elkander stapten uit den ketel de dance-girls, het tango-dans paar, de gymnasten, de bridgers, de billard- monopoly- en schaakspelers, de zwemmers, de tennissers en zoo kregen wij in dezen proloog alles op het tooneel ver tegenwoordigd, dat fleur en. kleur geeft aan het reünistenleven der Handelsavondschool. Daar zat gang in dezen 'goed verzorgden proloog en zoo was de avond «vroolijk en feestelijle ingezet. En daarna kregen wij zoo van alles, wat wij van Öilettanten in een cabaret-révue mochten verwachten. Jan Eizema trad op als conférencier gelukkig zette hij de in dit kleine zaaltje totaal overbodige micro foon na het eerste nummer op zij en zong liedjes, veel succes had hij met zijn voordracht van den professor Peet de Wilde en Daan Oudshoorn vorm den tezamen het nummer „Zwerverslust", dat de stemming opwekte van een jeugdherberg inde zo mermaanden. Miep Kramer Zarah Leanderde en was daarom bij haar zang als vastgeklonken aan de mi crofoon, Dini Noórdebos danste, een Slavischen dans met bevallige zwier en daarna een burlesken dans, waarvan wij echter niet veel' zagen omdat het too neel waarom, begreep ik eigenlijk niet tijdens die dans voor driekwart in het, donker bleef, Corry Pardoel zong aardige Krontjongliedjes, een band speelde exotische melodieën, en dan waren ér na tuurlijk twee éénacters op het programma het be kende Hermannetje is overspannen en Het kan ver- keeren, die bij het ^publiek veel succes hadden en in den revué-stijl werden gespeeld. Al deze nummers volgden elkander zonder pauzes op, zoodat het geheel een vlot verloop had. Het hoofdnummer van programma heb ik tot het laatst bewaard; hei was Conny Stuart, die in dit milieu van amateurs een wel bijzonder sterken in druk maakte met haar Fransche chansons. Zij was de artiste tusschen dilettanten. Hoe zeer zij op het Fransche chanson is ingesteld, bleek wel uit het Hollandsche liedje van Han Beuker dat zij zong, alsof het Fransch was. Dat was nu juist het eenige, dat niet deugde. Maar dit doet niets af van het uitbun dige en verdiende succes, dat zij met het haar voor een HollancTsche artiste wel uitzonderlijk goed lig gende Fransche repertoire behaaldè. Dé*zaal was tot de laatste plaats bezet en de stem ming bleef'heel den avond recht feestelijk, zoodat de Vereeniging der Reünisten met voldoening op deze revue-voorstelling kan 'terug zien. J. B. SCHUIL. Buisje a 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 ct. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. MAANDAG 1 DECEMBER. Stadsschouwburg: „Verwikkelingen in Grand Ho tel" door oud-leerlingen Ver. Christ.Lyceum, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Frauleln Dokter", 2.30, 6.30 en S.45 uur. Palace: '-'„De Huwelijkszwendelaar", 2, 6.30 en 8.45 iiur. Luxor Theater: „De dans des Doods", 2.30, 6.30 en S.45 uur. Frans Hals Theater: „De eeuwige Jood", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Spaarne Theater: „Carnaval te Weenen", S uur. Moviac: „Geheimen van het oerwoud" (laatste deel) en journaal van 12 uur af. Kunsthandel Lei'felaar: Tentoonstelling werken Cees Bolding, 105 uur (Zondag 24). DINSDAG 2 DECEMBER. Stadsschouwburg: Liederenavond Jo Vincent. 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen der middags en de3 avonds. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling werken Cees Bolding, 105 uur (Zondag 24). Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34, Tel. 12495. Schoterbosch Apotheek. Rijksstraatweg 19. Tel 12711. Te Heemstede is geopend: Heemsteed5che Apotheek, Binnenweg 98, Tel 2S197. (Op 12 October 1942, precies 450 jaar na den dag waarop Columbus in Haiti landde, zal men op dat eiland een vuur- toren inwijden, welks licht zal ontsto ken worden door gebruik te maken van hel licht van een ster. dat 450 jaar noodig heeft om de aarde te bereiken) Er komt geen eind aan wonderlijke dingen, Waar ons de wetenschap steeds op vergast, Wat weet de mensch niet lot zijn dienst te dwingen, De nuchtre leek wordt telkens weer verrast. Het licht dat vierenhalve eeuw geleden Een ster verliet in 't eindloos firmament En voor ons zichtbaar wordt eerst in het heden, Wordt niet gezien slechts, maar ook aangewend Men zal een vuurtoornlicht er mee ontsteken, Zelf een soort ster maar dan van aardsch formaat, Hoe dat gebeuren kan is voor ons leeken Weer technisch een probleem dat 'ons ontgaat Columbus zelf heeft nimmer kunnen droomen. Dat hij op die wijs zou worden herdacht. Als die ontdekker eens terug kon komen. Dan zou hij buigen voor zijn nageslacht. Trouwens hij zou wel over meer staan gapen. Dan over het gebruik van deze ster. Veel simpler dingen door den mensch geschapen, Op dit gebied zelfs al de lucifer. Genoeg daarvan, het zijn slechts fantasieën, 'De aarde wordt niet meer door hem bezocht. Hij zal niet zien wat reeksen van genieën De eeuwen door op aard hebben geivrocht Het groote voorrecht is aan ons gegeven, Ons te verbazen over 't wondre feit. Dat men zelfs licht der sterren kan doen leven, Als extra hulp in een wat duistren tijd. P. GASUS. Aerdenhouf's Kindertooneel. Het was een poëtisch .sprookje, dat Aerdenhout's Kindertooneel Zaterdagmiddag in den stadsschouw burg opvoerde, en de stof van deze operette „De Sneeuwkoningin" "is dan ook van niemand minder dan van Andersen geleend. Kay, het jonge tje, wordt verlokt door de Sneeuwkoningin om met haar weg te gaan en wij maken de rondzwervingen van Gerda, zijn zusje, mee om het broertje terug te vinden. Wij komen op een bloemenland bij een Tooverfee, in het land der dwergeh, bij de moeder der vier winden, in het ijspalei? en wanneer Kay eindelijk weer is gevonden, komen wij nog eens bij de kabouters, vanwaai;. Kay en Gerda, beladen met goud en juweelen, naar het huis van hun groot moeder terugkeeren. Men ziet uit den inhoud, dat er in deze operette alle gelegenheid is voor feërieke tooneeltjes en mevrpuw Van Kampen-van den Brink weet hiervan met de kinderen altijd weer iets liefs te maken.Zoo kregen wij van hét bloemen- eiland met de dansende bloemen een alleraardigsten indruk. Het heeft altijd weer een zekere charme om.kinderen in zoo'n spel met grooten ernst te zien dansen en te hoöreri zingen, vooral, wanneer de dans en de zang hier door de dames Vroom en Muneke en den heer Jan Hoeben*met zorg zijn ingestu deerd. Ook van de costuums was veel werk ge maakt. Een goed geslaagd tooneeltje was ook het sneeuw- gevecht in I, een gevecht, waaraan de jongen^-met blijkbaar animo deelnamen. En de kinderen vonden de verschijning van de Sneeuwkoningin, die in een soort fïets-taxi voorbijreed, prachtig. Doordat ik ook op het St. Nicolaasfeest van de Onderwijzers gevraagd was, kon ik slechts een ge deelte van de voorstelling van De Sneeuwkoningin bijwonen, maar dat was genoeg om er een goeden indruk van mee te nemen. De volle zaal genoot zichtbaar en de kinderen werden ook tusschen de bedrijv(>n prettig bezig gehouden door een gooche laar en èen sprekende pop. Aerdenhout's Kinder tooneel kan dus weer op een geslaagden middag te rugzien. J. B. SCHUIL Nederlandsche Reisvereeniging. Frits Bouwmeester en Dogi Rugani. Frits Bouwmeester en Dogi Rugani hebben Za terdag in het gebouw van den H. K, B voor de leden .in de Nederlandsche Reisvereeniging een vroolij- ken kunstavond gegeven en hiermee bij een goed be zette zaal een flink succes behaald. Het programma bevatte, eenige kleine, eenacters o.a. Schijn en Werkelijkheid en „Hoe lost u dat op?" en voor drachten, zoodat er afwisseling genoeg was. Het grootste succes van dezen avond was voor Dogi Rugani, dié wij in den laatsten tijd - helaas - in het geheel niet meer op de planken zien. Dat zij een zeer begaafde actrice is, bewees zij weer in de- met zoo veel charme door haar gespeelde rollen in* de eenacters, maar nieuw was voor mij haar optreden als voordrachtkunstenares, waarin zij haar talent op verrassende wijze heeft kunnen toonen. In „Mo derne Trouw" speelde zfj een solo-scènetje met ner- euse spanning en beheerschte de langzaam stijgende dramatische situatie, die eindigt in een 'prachtige climax, volkomen. Dat was een verbluffend staaltje van knap solo^spel. Groot was de tegenstelling in de •olgetide voordracht, waarbij zij een kwebbelende burgerjuffrouw raak en drastisch uitbeeldde. En hoe geestig was zij als .het enfant terrible :in „Marie- tje houdt de visite bezig," waarin zij zonder eenig kunstmiddel of grime een klein meisje zoo sugges tief speelde, dat zij werkelijk voor ons een kind werd. Dogi Rugani zou ongetwijfeld een heelen avond als voordrachtkunstenares kunnen vullen. Deze vitale actrice bewees Zaterdagavond er alle talent voor te bezitten. Frits Bouwmeester zag ik reeds meer in dit genre in de vorige mobilisatie gaf hij al met een klein ensemble dergelijke kleinkunst-avijnden en hij trof mij ook nu weer door distinctie en smaak In de keuze van zijn programma en zijn optreden. Hel geestige ..Waar werd oprechter trouw?" van Cha- rivarius droeg hij o.a. uitstekend voor, vooral in- de ■tegenstelling van Vondels verzen en Charlvarius' grappige variatie op deze bekende rei. Van de eenacters vielen de scène bij den politie- HAARl. PAG81AD, Maandag 1 Dec. 1941 rechter wel het meesj in den smaak, vooral door de lypeeringen van Dnai Utigani, die in deze sketches op zeer komisohe wijze „jongejan'de" als getuige en beklaagde, Het publiek amuseerde zich uitnemend op dezen kunstavond en .aan applaus na de voordrachten en de eenacters heeft het dan ook niet ontbroken. J. B. SCHUIL. Sint Nicolaasfeest. Zaterdagmiddag hadden de kinderen beslag ge legd op de groote zaal van ons Gemeentelijk Con certgebouw en er heerscht.e weer dezelfde vroolijke. feestelijke stemming als andere jaren op de door de Onderwijzers georganiseerde St. Nicolaa.s-feesten. De kinderen kénnen de onderwijzers niet dankbaar genoog zijn dat deze feesten ondanks den zwaren tijd doorgaan, alsof er geen oorlog was. De ge- hakjes ontbraken zelfs -dezen keer niet. en voor de vroolijke, uitgelaten stemming, daar zorgden de spelers op het tooneel wel voor en tijdens de pauzes de heer Coevoet, die op de van hem bekende wijze de jeugd leidde bij bun zang. Als tooneelstuk heeft men dit jaar Het Raadsel, een der best geslaagde kindcrtooneelspelen van Fred. Berens, gekozen. Het is een alleraardigst ge geven en Berens heeft daarbij voor den noodigen humor en spanning gezorgd. Tn die oude Arabische sprookjes kon het nog 'gebeuren dat een prinses met een eenvoudig kleermakertje trouwde, maar hier is het dan ook een kleermaker, die alle prinsen en 'geleerden in verstand en edelmoedigheid de baas is. Ik zag „Het Raadsel" reeds eenige jaren geleden in dezen zelfden kring, maar bet stuk maakte nu onder Henk Bakker's beproefde leiding een nog veel beteren indruk. Bakker geeft de romantiek zoowel als den humor om beurten het volle deel en bewijst daarmee den smaak der kinderen heel zuiver aan te voelen. En die der kinderen niet alleen, want. ik ben er wel zeker van, dat de ouders hij zoo'n voor stelling even zeer genieten als de jeugd. Er wordt door allen heel goed en ln den juisten stijl gespeeld en zoowel van .de décors 'als van de costuums Is ditmaal wel zeer veel werk gemaakt. Wij zagen een charmante prinses Fatlma, die ook uitstekend sprak, zoodat zij overal verstaanbaar was, een Sul tan met vorstelijlcp houding, drie allerdwaaste prin sen, drie zoo mogelijk nog maller geleerden je zoudt zeggen, dat er tusschen de geleerdheid en de dwaasheid in het Oosten maar weinig verschil is een nolielen kleermaker, die naar den naam van Taleb luisterde, in het kort. wij konden het bij een kindervoorstelling moeilijk beter en mooier ver wachten. Wat wonder, dat heel de zaal, jong zoowel als oud. genoot en uw tooneelrecensent behoorde daarbij, omdat hij zich op dit kinderfeest weer eens voor een uurtje vijftig jaar jonger voelde. J. B. SCHUIL. De luchtaanval op Maastricht Een en twintig dooden 's-GRAVENI-IAGE, 29 November. Het getal der in de arbeiderswijk te Maastricht bij den Britschen luchtaanval van gisterennacht gevallen slachtoffers is volgens de jongste berichten gestegen tot 17 dooden, 45 zwaar en 70 lichtgewonden. Allen behooren tot de burgerbevolking. Nader wordt nog gemeld: Na de laatste opgave van 17 slachtoffers zijn nog drie zwaargewonden in het ziekenhuis overleden en werd Zaterdag nog een 16- jarig meisje uit de puinhoopen tevoorschijn gebracht. De begrafenis van de slachtoffers zal geschieden Dinsdag om 11 üur in de kerk van de parochie, waar in de ramp plaats vond. Uit een officieele opgave blijkt, dat 287 huizen ge deeltelijk volkomen vernield en gedeeltelijk zwaar beschadigd en niet meer bewoonbaar zijn. De burgemeester van Maastricht, de lieer L. Peeters, bracht' Zondagmorgen een bezoek aan de zwaarge wonden. Zondagmiddag bezocht de bisschop van Roer mond, mgr. Lemmens, de vele zwaargewonden, als mede de dakloozen, die in verschillende openbare ge bouwen van de stad zijn ondergebracht. Daarna heeft mgr. Lemmens ook nog een bezoek gebracht aan de plaats "an de ramp. (A.N.P.) NIEUWE WETHOUDER VAN HILVERSUM BENOEMD. HILVERSUM, 29 Nov. Tot wethouder van finan ciën dezer gemeente is benoemd de heer W. C. M. Nijsen, referendaris, thans hoofd der afdeelingen financiën en belastingen ter gemeente-secretarie al hier. (ANP). MODESHOWS IN DECEMBER 's GRAVENHAGE. 30 November. Onder auspi ciën van het rijkstextielbureau zyllen in de tweede week van December modeshows worden gehouden in Amsterdam, den Haag, Arnhem en Utrecht. De show voor den handel zal 8 December worden gegeven in liet Amstelhotel te Amsterdam en die voor de in dustrie 15 December in het Jaarbeurs-restaurant te Utrecht. VIJF-EN-TWINTIG JAAK HöTELHOUDER. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer A. M. Duyts- hoff eigenaar werd van hotel „Libn d' Or" aan den Kruis weg te Haarlem: in 1927 weid het een naamlooze vennoot schap, waarvan hij directeur werd. Zaterdag heeft de heer Duytshoff dit jubileum met zijn personeel gevierd: hij overhandigde het daarbij een ge schenk onder enveloppe. Hedenmorgen mocht" hij zeer vele blijken van belang stelling ontvangen. Er kwamen bloemstukken o.a. van het personeel, van Horecaf Vanmiddag van drie tqt vijf uur zou ae neer Duytsnott receptie houden. LITERAIRE CLUB. Voor de Literaire Club te Haarlem sprak Zaterdagavond Anne H. Mulder over haar boek „Zeven eeuwen Neder landsche levenskunst". Tevens sprak hij over-haar 2de deel „Tusschen Keulen en Parijs", dat elk oogepblik kan verschijnen. Anne Mulder heeft voor haar boeken oude Mlddeleeuwsche liedjes gekozen, die wij zelf ook nog uit onze kinderjaren kennen. Op deze liedjes bouwt zij haar boek verder. Het tweede deel omvat een grootsch tijdperk. Het be schrijft o.a. Het Bourgondische Rijk. den geest .van het Spaansche regime en hoe een Spanjaard ons dagelijksch leven uit dien tijd ziet, de ketter- en heksenvervolging enz. Voor deze vlotte en leerzame lezing was veel belangstel ling. Aan het slot huldigde de voorzitter Anne Mulder met bloemen, en vertelde tevens, dat deze maand Ed. Verkade 'n voordracht zou houden over „Romeo en Julia". PROPAGANDA KUNSTMIDDAG DRANK BESTRIJDING. De Nederl. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhou dende dranken* (afd. Haarlem) hield Zondag een zeer goed bezochten kunstmiddag. .v Medewerking verleenden: mei. Nel Jager en Car. Luijtjes, viool en piano en Cor. Igesz, zang. Mevr. T. KerkhoffPet was wegens ziekte ver hinderd te declameeren.1 In haar plaats trad op de declamatrice mej. Truus Blanken uit Rotterdam, met hetzelfde programma. Het op hoog peil staande kunstzinnige gedeelte vormde een schoone omlijs ting van de rede van Mr. J. In 't Veld, Vereeni- gingsraadslid "van de N. V., in welke toespraak hij de aanwezigen opwekte te blijven ijveren voor een drankvrije samenleving. Het was een uitstekend geslaagde bijeenkomst. Rijwieltlieveu aangehouden Bijna 40 fietsen gestolen Door' de recherche te Haarlem is een rijwieldief aangehouden, die bekend heeft sedert ongeveer half October j.l. 30 rijwielen te hebben gestolen te Haarlem en omgeving en nog een diefstal te 's-Gra- venhage, Schiedam, Hillegersberg en Rotterdam. De fietsen werden door' hem te 's-Gravenhage ver kocht. Voorts bleek, dat hij begin October 1941 uit het Parket van den Rechter-Commissaris te 's-Gra venhage was ontvlucht. Voorts is nog een man aangehouden die ei- van verdacht wordt te Haarlem acht rijwielen te heb ben gestolen. JUBILEUM DR. A. I. M. KAT. Zondag vierde Dr. A. I. M. Kat, de phonascos der Kathedrale Kerk St.-Bavo te Haarlem, zijn 12%- jarig priesterschap. Hij droeg 's morgens 9 uur de H. Hoogmis op, Zijn heerbroer uit Rotterdam hield de feestpredikatie. Het Kathedrale Kerkkoor, dat. door Dr. Kat werd opgericht, zong onder leiding van rector De Brie uit Qerle (N.-Br.). Des mid dags hield de jubilaris receptie, waarbij hem na mens het Kerkbestuur een missaal werd aangebo den. Van den heer C. Ooms ontving hij namens de parochianen een gescheuk onder enveloppe. In „Tivoli" te Utrecht werd Vrijdagavond een groote openbare vergadering ge houden van de N.S.B. Een overzicht tijdens de rede van den commissaris der provincie Utrecht, dr. W. B. Engelbrecht. (Polygoon-Zeylemaker) ZOO VER IS HET NOG NIET MAAR GEEF UW WINKELIER DAN OOK DE LEESE POTTEN TERUG. U KR'JGT UW STATIF- GELD TERUS EN W'J HEBBFN ZE NOODIG, hv Taminiau Eist t Over betuweï (Adv. Ingez. Med.) Laat men u niet moeten vragen, Geeft spontaan, dat is dé wensch. Uw gift krijgt dan meerdre waarde Voor uw armen medemensch. Lijstencollecte Winterhulp Nederland op 5 en 6 December. HEEMSTEDE Jubileum Kapelaan Th. B. F. van der Plaat De weleerw. heer Th. B. F. van der Plaat, kapelaan der St. Bavo-parochie te Heemstede heeft Zondag zijn. 12V2-jarig priesterfeest gevierd. Des morgens 10 uur celebreerde hij in de parochie kerk een plechtige H. Mis. Op het priesterkoor was o.m. aanwezig de hoogeer-w heer A. Holleberg, deken van Purmerend. Pastoor C. van Mierlo, die, de feestrede hield, had als tekst gekozen de woorden van St Paulu's: „Wij, priesters, beschouwen ons als dienaren Gods en uit- deelers van Gods genade". Spreker feliciteerde be halve den jubilaris ook zijn ouders, die kort geleden hun 40-jarig huwelijksfeest hebben mogen vieren. In deze gelukwenschen wilde spreker ook betrekken de parochianen, die zoo bijzonder het werk van den priester apprecieeren, wat 's middags zou blijken uit het parochiegeschenk. Des middags 1 uur was de kleine zaal geheel gevuld met belangstellenden bij de aanbieding van de stof felijke huldeblijken der parochianen. Hier voerde eerst het woord de heer P. H. M. Peeperkorn. het oudste lid van het kerkbestuur. „De parochie wil u". zei spreker, hulde en dank brengen als priester en als vriend, voor het geestelijk goed, door u geschonken". Spreker overhandigde hem een uitgebreide collectie tafelzilver. „Ik hoop", zei de heer Peeperkorn, „dat u er, als u later geroepen wordt, zelf een parochie te besturen, daarvan een nuttig gebruik zult maken." De heer H. Vester sprak namens de jeugdorgani saties K.J.M.V., Jozefgezellen, Jonge mannen en Mariacongregatie. Namens deze organisaties bood hvj den jubilaris een brevier en verschillende boekwer ken aan. Behalve deze geschenken ontving hij nog vele an dere geschenken van parochianen en vrienden. De jubilaris dankte voor de vele hartelijke woorden en geschenken Hierna was er gelegenheid den jubilaris te felici- teeren, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. BLOEMENDAAL EEN ZEEHOND IN DE DORPSSTRAAT! Dat was een ongewoon tafreeltje Zaterdagmiddag op het trottoir van onze dorpsstraat vóór de étalage van een vischbedrijfeen groote zeehond, uitgestrekt op een lange tafel die door een flinke menigte omringd werd! Een Urker visscher, die in de Noordzee voor IJmuiden op sardientjes aasde, kreeg deze ongewone vangst! Een Bloémendaalsche vïschhandelaar kwam op het origl- neele denkbeeld den zeehond ten toon te stellen. Het was zeer interessant, den zeehond van zóó dicht bij te kunnen bekijken, een gelegenheid die niet lederen dagj zal voorkomen! BURGERLIJKE STAND. HAARLEM I December 1941. BEVALLEN: 28 Nov., C. P. van Leggelo—Moorman, d,; 29 Nov., J. A. StouteVenema, d.: B. Vooges—Huisman, z.; C. VerbooyLangerak, d.; A. M. Wlgchart—Scholzen, z.; C. BesLeek, z.\ 30 Nov., J. Schousvan Zeist, z.; M, 'e PeuterHoutsma, z.: J. M, W. Kostervan der Vloot. J. E. Ploeg—Tames, d.: J. H. Wempe—van Dusschoten. 1 Dec.. A. van Slooten—Pardon, d. OVERLEDEN: 23 Nov., A. M. Loos—Krondelaar. fio Hazepaterslaan; 29 Nov,, S. van der Meer, 56 J.. Roemer Visscherstraat; 30 Nov., A. M. Oroeneveld—Kooij, 69 j.. Hoolmarkt. De rede van Von Ribbentrop. In ons blad van Donderdag j.l. werii de rede opge nomen die de Duitsche minister van buitenlandsch» zaken Von Ribbentrop voor de vertegenwoatdigers van acht Europeesche staten te Berlijn heeft gehou den. Zooals men zich herinneren zal constateerde Von Ribbentrop hierin dat Duitschland- en Italië met hun bondgenooten in Europa militair onaantastbaar geworden zijn en economisch voldoende beveiligd zijn om het Europeesche werelddeel politiek te kunnen organiseeren alsof het vrede was. Aan de hand van den volledigen tekst", die thans gepubliceerd is, laten wij -hieronder nog eenige pas sages uit 'deze rede volgen: Sprekende over de Duitsche successen aan het Oos telijk front zeide Von Ribbentrop dat op militair ge bied thans de laatste bondgenoot van Engeland op het vasteland van Europa opgehouden theeft een fac tor van beteekenis te zijn. Duitschland en Italië en hun bondgenooten zijn hiérmede in Europa onaantast baar geworden. Geweldige krachten komen thans vrij. Economisch is nu de As met zijn vrienden en daar mede ook geheel Europa onafhankelijk geworden van aanvoeren van overzee. Europa is eéns en voor al tégen elke blokkade bestand. Het graan en de grond stoffen van Europeesch Rusland kunnen de behoeften van Europa volkomen bevredigen. Jijn oorlogsin dustrie wordt geheel dienstbaar gemaakt aan de oor logseconomie van Duitschland en zijn bondgenooten, waardoor het oorlogspotentieeel van Europa opnieuw geweldig zal toenemen. De organisatie van. dit reus achtige gebied is reeds in vqllen gang. Daarmede i3 aan de beide laatste voorwaarden voor de eindover winning van de As en zijn bondgenooten op Engeland voldaan. Op het eind van het oorlogsjaar 1941 zoo ver klaarde Von Ribbentrop hebben Duitschland en zijn bondgenooten zoowel de dichtst bevolkte gebie den van Rusland alsook het grootste gedeelte van het Russische gebied bezet dat met betrekknig tot grond stoffen en graan van beteekenis is. Ook bévmdt zich in dit gebied het belangrijkste deel van de Sovjet industrie. Ten aanzien van de mogelijkheden die den bolsjewisten op militair en economisch gebied nog resten, is het niet. zoo moeilijk den verderen gang van zaken in het Oosten te voorspellen. Het- gebrek aan geschoolde strijdkrachten en materieel stelt de Sovjets nier meer in staat, in de toekomst tot een militaire krachtsont plooiing te komen, die in het kader van het gejieel van zoodanige beteekenis zou kunnen zijn, dat er een keer in de krijgskansen zou komen. Bezien van uit het oogpunt van de geheele oorlogr voering bevinden de As en haar bondgenooten zich. thans ten opzichte van Engeland en zijn helpers in een strategisch volkomen overheerschendc positie. De veldtochten in het Noorden, Westen, Oosten en Zuid oosten van Europa zijn voor de As gewrfnnen, en welke fantasie de Engelsche strategen ook nog in het schild mogen voeren, aan de harde feiten, die zich voor hen in "Europa voordoen, zal zij nooit meer iets kunnen veranderen. Over de politiek van den nresident der Ver. Staten zeide Von Ribbentrop dat Roosevelt al jaren lang Duitschland en alle mogelijke andere staten met oor log bedreigt. De minister liet hierop volgen: „Of de Vereenigde Staten nu wel of niet en in wel ken omvang ook oorlogsmaterieel aan onze vijanden leveren, of de Ver. Staten verder al of niet met ons gaan oorlog voeren, aan den uitslag van dezen krijg, dat wil zeggen aan de overwinning van de As en haar bondgenooten. zal ook dit niets meer kunnen veran deren. Men zal zich natuurlijk kunnen afvragen, waarom juist die volken elkaar moeten beoorlogen, tusschen wier landen de Voorzienigheid een oceaan van vele duizenden kilometers gelegd heeft. De hui dige situatie is daarom ook slechts te begrijpen, wan neer men zich voorstelt dat hier niet de ware belan gen van het Duitsche. het ttaliaansche en het Ameri- kaansche volk tegenover elkaar staan, maar dat hier tegengesteld zijn: de belangen van jonge om hun na tionaal bestaan, om een nieuwe sociale orde en om een meer rechtvaardige verdeeling van de aardsche goederen kampende volken aan den eenen kant en de belangen van de internationale. Joodsch-pluto- crat.ische wereld van uitbuiters der volken aan den anderen kant mét aan het hoofd daarvan den heer Roosevelt". De huidige positie van Engaland schetste Von Rib bentrop als volgt: le. Te land en ter zee kan Engeland, zelfs met iederen mogelijken Amerikaansehen steun, den ooi-log tegen de mogendheden van het pact van drie en haar bondgenooten niet meer winnen. Van een gegeven ooeenblik af moetéh zijn hulpbronnen noodzakelijker- wiis verminderen, terwijl onze mogelijkheden zullen blïiven groeten. 2e. In het door Churchill geprovoceerde luchtduel tusschen het Britsche eilandenrijk en Europa zijn de kansen duidelijk tegen Engeland. De aardrijks kundige positie van de Britsche eilanden en van hun industrie is voor geconcentreerde luchtaanvallen te- gen het vasteland veel ongunstiger dan omgekeerd. 3e. Het de As zonder Japan zelfs, na de nederlaag van de Sovjet-Unie ter beschikking staande econo-- mische en bewaoeningsootentïeel is oneindig veel groot er dan het Engelsch-Amerikaansche tezamen. 4e Engeland zal bij de voortzetting van' rien oorlog positie na positie verliezen en zijn wereldrijk zal noodgedwongen steeds sterker afhankelijk worden van vreemde mogendheden. 5e. Door den geeon'centreerden aanval van de voor naamste machtsmiddelen van Duitschland en ztin bondgenooten tegen Groot-Briitannië ter zee, in de lucht en te land, zal het eiland verwoest worden en in ieder geval vroeg of laat ondergaan. Toio keert zich tegen de Engelsch-Amerikaansche politiek Japan houdt vast aan het driemogendhedenpact Uit Tokio verneemt fiet D.N.B.: Ter gelegenheid van den verjaardag der driemogendhedenverklaring heeft minister-president Toio een verklaring nfgelesd, waarin hii zeide dat Engeland en de Vereenigde Sta ten naar de heerschappij in Oost-Azlë streven door de Oost-Aziatische volken tegen elkander uit te spelen. Hij zeide dankbaar te zijn voor het streven dat een einde wil maken aan de exploitatie door Amerika en andere Westersche landen, opdat een nieuw tijdperk kan worden ingeluid, waarin men gelukkig en in vrede kan leven. De minister verklaarde vastbesloten te zijn de idealen, waaraan de driemogendhedenverklaring uiting geeft, te verwezenlijken Dat Tsjang-ICai-Siek ten koste van gezonde jongemannen naar het pijpen van de Vereenigde Staten. Engeland en het commu nisme danst en een doelloos verzet tenen Japan blut* bieden, wordt slechts verklaard door'den wensch van Londen en Washington, die in Oost-Azic in troebel water willen visschen, de volkqn tegen elkander uit te spelen en de heerschappij te willen verwerven.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5