Haarlem's Dagblad De nieuwe verkeersregeling Duïtsche troepen dringen bij Moskou diep in het verdedigingsstelsel der bolsjewisten. I)e opgravingen op het Wilsonsplein te Haarlem 59e JAARGANG No. 17934 'Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V. Bureaux: Groot© Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad 15054, Redactie 1C600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 3 DECEMBER 194Ï Abonnementen per week f 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.eike regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17 y2 Groentjes rie rubriek. Reproductie van een teekening uit 1798, voorstellend de Raampoort en Doclmolen. Op den voorgrond de huizen van de Bereiderstraat, thans Sophiastraat. In ons vorig nummer hebben wij medegedeeld, dat de deskundigen van Openbare Werken Dinsdag den stand van het opgravingswerk op het Wilsonsplein te Haarlem in oogenschouw genomen hebben. Er zijn nog geen vold«nde aanwijzingen gevonden om te kunnen vaststellen welke gebouwen op de bloot gelegde fundeeringen hebben gestaan. Op de plek waar nu de werklieden van den dienst voor den Hout en de Plantsoenen aan het graven zijn hebben vroeger verschillende gebouwen gestaan. Wij noemen de Raampoort, den Doehnolen en den Schutterstoren. Hierboven geven wij een reproductie van een tee kening die op het Haarlemsche Gemeente-archief aanwezig is, dateerend van 1798. Daarop staat de Doelmolen afgebeeld, alsook de Raampoort. Op den voorgrond ziet men de huizen van de Bereiderstraat, die later in Sophiastraat herdoopt is. De oude ves tinggracht, de Zijlsingel, liep waar nu' de Wilhel- minastraat gevonden wordt. Het plantsoentje waar men nu aan het graven is ligt dus juist in den hoek die omsloten werd door den nu gedempten Zijlsingel tn den Raamsingel. Aan de zuidzijde van het Wilsonsplein staat (aan de achterzijde grenzende aan de perceelen op den Raamsingel) een rij huizen. Eén daarvan is in 1917 jebouwd door den bewoner, den architect J. Jansen, aan den voorgevel staat boven de deur een zand steen. waarin de hierboven afgedrukte teekening ge beiteld is. Daarnaast leest men: Gij ziet .op dezen steen Zooals 't eens was voorheen. Anno 1798. De vader van den heer Jansen (ook een bouw. kundige) woonde in een der huizen die op dezen gevelsteen zijn uitgehouwen. Uit de teekening is wel af te leiden dat de Doehnolen ongeveer op de olaats moet hebben gestaan waar men nu aan het graven is. De Schutterstoren heeft vermoedelijk eenige meters meer naar de stad toe gestaan, halver wege de plaats waar de Raamgracht (nu ook ge dempt) in den Raamsingel uitmondde. Deze schutterstoren was een gröbt en zwaar stee- nen gebouw, gesticht bij den bouw van de vesting muren omstreeks 1400; hij diende om den Zuid-Wes telijken kant van de stad tegen aanvallen te be schermen. Omstreeks 1610, toen aan dien hoek der stad een brug (de Raambrug) geslaget} werd over de singelgracht, is de Schutterstoren gesloopt. Wij hebben een week geleden reeds er aan herinnerd, dat in 1870, bij het afgraven van de stadsvest, over blijfselen van dit oude vestingwerk zijn gevonden, namelijk gedeelten van een keldertrap en de resten van de buitenfundeering en twee waterpütten. Het is evenwel niet' bekend meer waar in 1870 precies die resten gevonden zijn,valthans de deskundigen van Openbare Werken die zich nu voor de opgravingen op het Wilsonsplein interesseeren, hadden er nog geen kennis van kunnen nemen. Ook op het Ge meente-archief is hiervan niets meer te vinden. De eenige aanwijzing is dat de vondsten gedaan werden toen op de zoogenaamde Molenwerf gegraven werd. De aanteekeningen die Allan over dit graafwerk van 1870 geeft zijn slechts spaarzaam. Toch is het wel als zeker aan te nemen, dat de nu gevonden fun deeringen geen overblijfselen zijn van- den Schut terstoren, want de steenen die gebruikt zijn werden veel later gemaakt. Er zijn alleen hier en daar wat „kloostermoppen" gevonden, maar dat kan ver klaard worden door te veronderstellen datbij het maken van die fundeeringen oude en nieuwe steenen tezamen verwerkt zijn. Vlak bij den voormaligen Schutterstoren werd in 1610 de Raampoort gebouwd. Die poort was noodig om een snelle verbinding te verkrijgen met de Ra men der lakenwevers, die, toen de binnenstad rond om den Vijfhoek meer en meer bebouwd raakte, voor een gedeelte werden opgericht op het weide land aan de overzijde van den Raamsingel, Die Raampoort kon vergeleken bij de andere poor ten van Haarlem, moeilijk den naam van poort dra gen. Zooals de heer C. J. Gonnet haar beschreef be stond zij uit een portiek van baksteen, gedekt met een vlakke, sterk vooruitspringende lijst van berg steen. De opgaande muren ter weerszijden waren in afwisseling met breede en smallè bergsteenen kant- Stukken gebouwd. In het midden van de bovenlijst was een sluitsteen (vrouwenkopje) gedragen door een console, welke op den toog1 van den bergsteenen doorgangsboog rustte. De Raampoort is in 1849 gesloopt. Kostbare bontjassen te Haarlem gestolen Totaal waarde 1200. De politie te Haarlem tracht de daders op te spo ren van een inbraak, die dezer dagen in een mode magazijn is gepleegd, waarbij twee bontjassen tot een gezamenlijke waarde van f 1200 werden gesto len. Verder werden nog eenige overhemden en eenige andere kleedingstukken gestolen. Prijzenbeschikking groenten en fruit 1941 's-GRAVENHAGE, 3 December. Het A.N.P. meldt: In de Nederlandsche Staatscourant van heden is een nieuwe prijzenbeschikking voor groenten en fruit ge publiceerd. In deze publicatie heeft de prijsregeling voor groenten en fruit haar afronding verkregen. Met het tot. stand komen van deze beschikking zal (ie scherpe controle op de naleving van de gestelde prijzen met kracht voortgezet worden. De meening, welke een deel van den handel hul digt, dat men straffeloos de prijsvoorschriften kon overtreden, zal nog meer dan tot nu toe blijken ten «enen male onjuist te zijn. Bijzondere aandacht wordt geschonken aan de handhaving van de wekelijks gepubliceerde prij- *en voor de consumenten. De handel moge wel de gelijk toezien, dat niet tegen hooger dan de toege-' stane prijzen ingekocht wordt, daar argumenten van dezen aard niet in aanmerking genomen kunnen wor den. De noodzakelijkheid om het publiek te bescher men, gebiedt een straf optreden. Het publiek doet goed in zijn belang mede te werken tot de handha ving van de gestelde maximumprijzen. W. RUS. In den leeftijd van 62 jaar is te Haarlem' overleden de lieer W. Rus, in leven controlenr van den Ar beid ter standplaats Haarlem. De overledene, die ridder in de orde van Oranje Naasau.\vius._ heeft zich o-ni. op het terrein der vak organisatie bewogen. po teraardebestellingzal plaats bobben o-p de A'e Begraafplaats--'aan dc fclévéïtaah. Vrijdag 5 fcacomlber des middags 12 uui\ NOG EENS: DE FIETSER. De nieuwe verkeersregeling stelt den wielrijder - en natuurlijk ook den overigen weggebruikers vele eischen. Men bedenke echter, dat de door de politie te geven aanwijzingen altijd moeten worden opgevolgd. Deze gaan zelfs boven de verkeersrege lingen, die van overheidswege door verkeersteekens zijn aangegeven. Als het teelten „doorrijden" bij een stopplaats komt is men altijd gerechtigd, rechts af te slaan en ook naar links, indien daardoor het vrijgegeven voertuig- en tramverkeer uit tegenovergestelde richting niet wordt belemmerd. Hierbij dient men echter wel rekening te houden met het voetgangers verkeer. Het spreekt vanzelf, dat de voetgan ger wederkeerig de noodige voorzorgen in acht moet nemen. Mocht men voorheen een bij een halte stilstaande tram niet voorbij rijden indien er geen vlucht heuvel was, bij het nieuwe voorschrift is dit wel 'eoorloofd, indien het voorbijrijden met matige snel- leid en op zoodanigen afstand geschiedt, dat geen gevaai'voor de passagiers ontstaat. Zoo noodig moet' men stoppen. Verboden is voor den wielrijder: Het stuur "onder het rijden met beide handen los te laten of de voeten van de trappers te nemen: te blijven rijden naast een tram, alsmede zich laten voorttrekken door zulk een voertuig. Wielrijders moeten gebruik maken van de rij wielpaden. Wanneer zij van het rijwielpad op ae rijbaan komen, dienen zij met het overige verkeer rekening te houden. Op rijwielen met één zitplaats mag de berijder niemand mee vervoeren. Uitgezonderd zijn kin deren beneden de tien jaar. Het rijwiel moet dan echter zijn voorzien van een daarvoor geschikte zitplaats. Ten slotte vestigen wij de aandacht op een be langrijke bepaling. Onder het berijden verstaat de niéuwe verkeersregeling ook het voortduwen van een rijwiel. Dit voortduwen is dus voortaan ook ver boden op wegen die voor rijverkeer gesloten zijn, alsook op wegen met éénrichtingverkeer, doch dan natuurlijk alleen voorzoover het voortduwen plaats heeft in de verboden richting. Zoo zal men, om een voorbeeld te noemen, de fiets niet meer aan de hand mogen voortbewegen in Barteljorisstraat, Koning straat en Gierstraat als men de richting Den Hout- Station kiest. De Groote Houtstraat daarentegen zal verboden zijn voor fietsers met hun rijwiel aan de hand voorzoover zij van den kant van de Groote Markt tot het Proveniershuis wandelen. Dr. G. H. Mulder overleden Welke bonnen zijn thans geldig? 4 6-4 Brood 4 rants. Brood of gebak 4 6 Brood Vz rants. 4 6 Vleesch Vz rants. 5Vleesch of 46 VI,waren l rants. (vleëschwaren 46 Melk tv* L. Melk 46A Reserve m K.G. Aardappelen 46B Reserve K.G. Aardappelen Van 30 Novembei t.m. 27 December: 150 Algemeen 1 K.G. 2e periode Cacao 5 ?:r. Cacao 15 5 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 156 500 gr. Jam 151-154 1 rants. Bloem brood of gebak F en G Rijst 250 gr. Hijst 1 61 Algemeen 250 gr. Havermout *bf Peulvruchten 162 250 gr. Gort 163 100 gr. Vermicelli of maïzena 157-160 100 gr. Kaas 167 100 gr. Kaas Van 21 Novembei t.n 9 December: 5 3-54 Boter 125 gr. Boter 53-54 Vet 125 gr. Boter niet reductie (of vet voor wie bon 53 hebben ingeleverd) Dr. G. H. Mulder, (Archief I D.) Op 72-jarigen leeftijd is in het Qiaconessenjiuis, waar hij sinds verleden week werd verpleegd, overleden Dr. G. H. Mulder, rustend medicus. De overledene werd op 22 November 1869 te Winschoten geboren. Hij heeft aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam in de medicijnen gestudeerd: hij werd arts in 1895 en promoveerde in Juli 1897. Gedurende anderhalf ir heeft hij geassisteerd in een chirurgisch ziekenhuis Maastricht. In 1897 nam Dr. Mulder, nadat hij daarvoor reeds eenmaal bedankt had. een benoeming als medicus aan bij de Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorweg Mij. Transvaal. Ipaar hêeft hij gedurende anderhalfjaar den oorlog meegemaakt. In Pretoria heeft hij toen een ge neeskundigen dienst voor de arme Boerenbevolking inge richt. Daarna richtte hij èen ambulance in en zwierf daar mee rond. Toen keerde hij naar Holland terug, studeerde een half jaar in Amsterdam, drie maanden in Parijs en drie maanden in. Berlijn; daarna (dat was in 1902) vestigde hij zich als geneesheer te Haarlem, waar hij o.m. leeraar in de Gezondheidsleer aan de thans verdwenen Nuts- kweekschool voor onderwijzeressen was, leeraar in de Anatomie, Physiologie en Hygiëne aan de Rijkskweek school voor Onderwijzers, specialist voor keel-, neus- en oorziekten van liet Rotterdamsch Ziekenfonds, gen kupdige bij „Ziekenzorg", van welk fonds hij tevens stuurslid was, en penningmeester der afd. Haarlem van de Maatschappij van Weldadigheid. In 1931 ,trok h.ij zich uit- dë practijk terug. Toen werd hij vertrouwensman van „Ziekenzorg". Door de geweldige uitbreiding van dit fonds werd hij adviseerend geneesheer te Badhoevedorp. te Haarlemmermeer en Hillegom en van een particulier ziekenfonds te Hoofddorp. Sinds 1931 woon de Dr. Mulder in Heemstede, waar hij o.m. voor de groep Vrijzinnige kiezers het lidmaatschap van den gemeenteraad heeft bekleed. Volgens den wensch van den overledene heeft de ter aardebestelling hedenmorgen in alle stilte plaats gehad. VERDUISTEREN Van 17.29 tot 9.31 Maan 3 Dec. op 17.51, 4 Dec. onder 9.33 uur Voorts: Petroleum: Bonkaart M. en O 14 tot 27 Dec. Bon 23 tot 3 Jan. 1942. Zeep Bon 164 Algemeen en Bon E Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Dec. Bon J. Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. Australische kruiser verloren gegaan Bemanning: van 645 koppen wordt vermist BERLIJN, 2 December. Naar de Britsche Be richtendienst uit Canberra meldt, heeft de Australi sche minister-president Curtin medegedeeld 'dat de Australische kruiser „Sydney" verloren is gegaan. De bemanning, bestande uit 42 officieren en 603 man, wordt vermist. Naar de Britsche Berichtendienst verder meldt heeft de publicatie van dit verlies in geheel Australië de gemoederen sterk geschokt. (D.N.B.) De buitenlandsche journalisten te Berlijn noemen het door de Britsche Admiraliteit uitgegeven be richt volgens hetwelk de „Sydney" door een Duit- schen hulpkruiser tot zinken is gebracht, een opzien barende gebeurtenis, daar het, naar zij verklaarde, het eerste geval zou kunnen betreffen dat het een bewapend koopvaardijschip in een zeegeveeht met een kruiser, gelukt is de overwinning te behalen. O.p de vraag waar de „Sydney"-is vergaan, wees men in bevoegde Berlijnsclie kringen op het feit dat het op zee opereerende Duïtscheschepen ver boden is hun positie bekend te maken. OOK DE AUSTRALISCHE TORPEDO JAGER ..PARAMATTA" TOT ZINKEN GEBRACHT. STOCKHOLM, 2 December. De Australische minister-president Curtin heeft in een mededeeling bevestigd, naar de Engelsche Berichtendienst uit Canberra meldt, dat de Australische torpedojager „Parmatta" getorpedeerd en tot zinken gebracht is, toen hij andere schepen begeleidde. 141 officieren en manschappen van 't 10G0 ton groote schip worden vermist en aan Engelsche zijde neemt men aan dat zij dood zijn. Er werd niet bekend gemaakt waar het schip tot zinken is gebracht. Officieel is echter medegedeeld dat het sChip in Mei naar een haven de Middellandsche Zee was vertrokken. Engelsclie kruiser van 5300 ton tot zinken gebracht Een der oorlogscorrespondenten van Stefani meldt dat Italiaansche vliegtuigen nieuwe, groote successen hebben geboekt. Zij hebben buiten Tobroek een vijan delijken kruiser van 5.300 ton, van het type Aurora, getorpedeerd en tot zinken gebracht. De kruiser was gewapend met zes kanonnen van 152 m.M., vier ka nonnen van 102 m.M., vier kanonnen van 47 m.M., acht mitrailleurs, zes torpedolanceerbulzen. Hij had een snelheid van 32.25 knoopen en een bemanning van 450 man. Het Italiaansche luchtwapen heeft nog andere suc cessen behaald. Een der formaties ontmoette een for matie vijandelijke jagers, die grooter in aantal was. Ondanks de numerieke minderheid slaagde zij er in zeven toestellen brandend neer te schieten en ver scheidene andere te treffen. Zonder verliezen keerde zij vervolgens naar haar basis terug.' Samenwerking der Britsche en Amerikaansche vloten in het Verre Oosten Singapore gemeenschappelijk steunpunt SJANGHAI, 3 December (D.N.B.) Als resul taat van de besprekingen tusschen Engelsche en Amerikaansche militaire en marinedeskundigen in Manilla en Singapore zou, naar in welingelichte kringen alhier verluidt, een régionale overeenkomst tot stand zijn gekomen over de samenwerking tus schen Britsche en Amerikaansche vlootdeelen in het Verre Oosten. Op de Ver. Staten zou de taak rusten de wateren rondom de Philippijnen en het gebied tusschen Manilla en Hongkong te verdedi gen onder bevel van vice-admiraal Hart. Onder hem zouden de lichte Britsche vlootformaties, met inbegrip van de Britsche vliegtuigformaties van Hongkong staan. De op Singapore steunende Brit sche vlootformatie zou de beveiliging op zich ne men van het gebied der Zuid-Chineesche Zee. Wan neer echter zware Amerikaansche vlootdeelen naar Oost-Azië verplaatst mochten worden, zouden zij in hoofdzaak belast worden met de bescherming van dit gebied. Singapore zal dan een gemeenschap pelijk Britsch-Amerikaansch steunpunt zijn. De verantwoordelijkheid van den Britschen be velhebber ter zee strekt zich, naar verder bekend Met Duitschland voor een nieuw Europa. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Gevechten in het gebied van Rostof duren voort. Strijd ten Zuidoosten van Tobroek heeft een voor de As gunstig verloop. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 2 De cember. (D.N.B.) Het opperbevel der weermöcht deelt mede: „Aan het Oostelijk front duren de gevechten in het gebied van Rostof voort. In het gevechtsgebied van Moskou zijn de Duïtsche troepen in nieuwe sectoren diep in het vijandelijke verdedigingsstel sel doorgedrongen. Voor Leningrad werden ver scheidene bolsjewistische uitvalspogingen, die door krachtig artillerievuur waren voorbereid, verijdeld. De luchtmacht plaatste bomtreffers op een vlieg- tuigenfabriek bij Rybinsk aan de Wolga, bestookte vijandelijke transporten op het ijs van het Ladoga- meer en zette de vernieling van spoorlijnen ten Oosten van Tichwin voort. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht Leningrad en bolsjewistische vliegvelden in den noordelijken sector gebombardeerd. In de Engelsche wateren heeft de luchtmacht een vrachtschip van 2000 ton tot zinken gebracht. Twee andere koopvaarders werden door bommen be schadigd. Andere luchtaanvallen van den afgeloo pen nacht waren gericht op havenwerken en ravi- tailleeringsbedrijven. In Noord-Afrika hebben de gevechten ten Zuid oosten van Tobroek die vol afwisseling waren, de taatste dagen een voor de Duitsch-Italiaansche troepen gunstig verloop gehad. Bij een poging tot bevrijding van Ingesloten strijdkrachten werd de vijand met zware verliezen teruggeworpen. Duit- sche gevechtsvliegtuigen hebben de Britsche ravl- tailleeringsspoorlijn naar het front van Solloem met .bommen bestookt en groote schade toege- braent aan verkeersinstallaties bij Sidi Barani en Mersa Matroeh. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn sedert het begin der gevechten meer dan 9000 ge vangenen gemaakt onder wie 3 generaals Behalve talrijke stukken geschut zijn 814 Britsche gepant serde voertuigen buit gemaakt of vernield en 127 Britsche vliegtuigen neergeschoten. De Britsche marine heeft in de maand November gevoelige verliezen geleden. In totaal zijn door Duitsche strijdkrachten ter zee en in de lucht tot zinken gebracht: 1 vliegkampschip. 1 kruiser, 3 torpedobootjagers, 4 motortorpedobooten, 1 bewa- kïngsvaartuig en 1 patrouillevaartuig. Bovendien werden 2 slagschepen, 2 torpedobootjagers, 7 mo tortorpedobooten en 3 andere oorlogsvaartuigen zwaar beschadigd. In den strijd tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart hebben marine en luchtmacht in de maand November 48 vijandelijke koopvaardijsche pen met een gezamenlijken inhoud van 231.870 ton tot zinken gebracht. Verder werden 39 schepen beschadigd, voor een deel ernstig. Voorts leed de vijand scheepsverliezen door ondernemingen in verschillende zeeën. De gordel rondom Leningrad is nauw toegehaald. Bebewakingsposten signaleeren iedere poging van de ingesloten bolsjewisten om door den hech ten ring heen te breken. De wacht in een der loopgraven. (Atlantic-Holland) wordt, uit tot de beveiliging der wateren ten Westen van Singapore, den zeeweg naar Australië en de wateren rondom Malakka. Voor eventueele ge meenschappelijke operaties zou de organisatie der uitwisseling van opperbevel in een overeenkomst zij'n vastgelegd. In dit verband zou Sir Geoffrey Layton teruggeroepen zijn uit zijn functie van chef van het Britsche Oost-Aziatische eskader, ongeveer een jaar' voor het einde van zijn diensttijd, aange zien sterke tegenstellingen bestonden tusschen hem en den Britschen bevelhebber in het Verre Oosten Sir Brooke Popham. Italiaansch weermachtsbericht „Voor het kind". De jaarlijksche propaganda-campagne voor den verkoop van de kinderpostzegels is begonnen. In de hal van het hoofdpostkantoor te Amsterdam is een speciale stand ingericht. CPax-Holland-De Haan-m) Verbitterde gevechten in de Marmarische woestijn. 1500 gevangenen op één dag in het gebied van Sidi Rezegh. ROME, 2 December. (Stefani) Het Italiaansche weermachtbericht van heden luidt: „De slag in de Marmarische woestijn duurt in ver schillende afzonderlijke heftige en verbitterde ge vechten voort. Aan h'et front van Tobroek bedrijvig heid van vooruitgeschoven afdeelïngen en levendig vuur der artillerie aan weerskanten. Aan het front van Solloem heeft onze verdediging hardnekkigen tegenstand geboden tegen herhaalde vijandelijke aan vallen. In Sidi Omar afwisselende gebeurtenissen. In den centralen sector botsingen in het gebied van Sidi Rezegh, waar in den loop van den dag in totaal on geveer 1500 gevangenen gemaakt werden, onder generaal Miles Reginald. De Italiaansch-Duïtsche luchtmacht was zeer actief en deed doeltreffende aan vallen op troepenafdeelingen, concentraties van auto's en ravitaüleeringskampen. Doelen in de vesting To broek en spoorwegen in de omgeving van Sidi Ba rani en Mersa Matroeh werden gebombardeerd, waar bij branden en ontploffingen ontstonden. Tijdens lucht gevechten werden 15 vliegtuigen neergeschoten, waar van elf door onze jagers en vier door Duitsche jacht vliegtuigen. Voorts werden nog tal van andere vijan delijke toestellen getroffen en beschadigd- De vijandelijke luchtmacht heeft aanvallen onder nomen op plaatsen in Libië en herhaaldelijk enkele onzer veldlazaretten gebombardeerd en gemitrail leerd ofschoon deze zeer zichtbaar de onderschei dingsteekenen van het Roode Kruis vertoonden. Hier bij werden onder de patiënten personen gedood en gewond. Te Benghazi werd het ziekenhuis Principe de Piemonte getroffen. Een vijandelijk toestel werd door de luchtdoelartillerie te Derna brandend neer geschoten. Ter hoogte van Tobroek heeft een van onze for maties torpedovliegtuigen met drie torpedo's een vijandelijken kruiser van 5000 ton getroffen, waarna deze zonk". De huurprijzen blijven gestabiliseerd Alleen in bijzondere gevallen wijziging mogelijk 's-GRAVENHAGE, 3 December. In de Staatscou rant van heden is afgekondigd het huurprijsuitvoe ringsbesluit 1941. Dit besluit maakt het mogelijk, dat in zeer bijzondere gevallen huurverhooging wordt toe gestaan, terwijl daarnaast huurverlaging kan worden opgelegd. Beoordeeling van gevallen vindt plaats door een aantal prijzenbureaux, welker uitspraken bindend zijn. Blijft het doel van de huurprijspolitiek en handha ving van het niveau van 9 Mei 1940, het huurprijs uitvoeringsbesluit opent de mogelijkheid om in zeer bepaalde gevallen de huursommen te verhoogen zoo wel als te verlagen. Het streven zit daarbij voor. met handhaving van het huurpeil op 9 Mei 1940 tbt eèn eenheids-prijs-niveau te komen, zulks mede met het oog op andere maatregelen, die op dit gebied kunnen worden verwacht, nl. de regeling van de maximimi- prijzen van onroerende goederen. Daar de woningmarkt sterk plaatselijk georiën teerd is, is bij het huurprijsuitvoeringsbesluit een sterke decentralisatie doorgevoerd. Het land Is daar toe verdeeld in een zestigtal gebieden, welker gren zen samenvallen met die van de rechtsgebieden van de kantons. In elk dezer (ambts-) gebieden is een prijzenbureau voor onroerende zaken gevestigd, dat geleid wordt door het hoofd van den dienst of den ambtenaar be last met het bouw- en woningtoezicht in de gemeente, waar het prijzenbureau is gevestigd. Als regel is dit de gemeente alwaar ook het kantongerecht gevestigd is. Teneinde bij deze decentralisatie zooveel mogelijk eenheid van uitvoering en toepassing voor het ge- heele land te verzekeren, zijn voor de prijzenbureaux richtlijnen vastgesteld. Beroep van beslissingen van de prijzenbureaux staat niet open. Voor zoover het niet gaat om herstel van de huur tot het huurpeil van 9 Mei 1940 houden de richtlijnen een redelijke vergoeding in voor hoogere lasten en grooter risico indien deze het gevolg zijn van door den verhuurder geleverde hoogere prestaties. Op te merken is, dat de verhuurders niet vpor alle gevallen voor verhooging van het huurbedrag goed keuring aan het prijzenbureau behoeven te vragen, al blijven zij uiteraard te allen tijde verantwoordelijk voor de wet. Bij woningverbetering b.v. kan de verhuurder op grond van art. 4 vaij het huurprijsbesluit 1940 de huur eigener beweging met 10 procent per jaar van de kosten der verbetering (geen onderhoud of ver nieuwingen) verhoogen. Bij woningsplitsing ontstaan twee of meer nieuwe objecten en is van toepassing art. 2, lid 3, eerste zin van het huurprijsbesluit 1940. De verhuurder kan dan op eigen gezag en verantwoordelijkheid de huur vast stellen op het huurbedrag van 9 Mei 1940 voor soort gelijke objecten Ook bij wijziging van bestemming uitsluitend door verbouwing b.v. van een woning tot bedrijfsobjèct kan eveneens van een nieuw object worden ge sproken en is eveneens art. 2, lid 3. eerste zin van het huurprijsbesluit 1940 van toepassing. Een belangrijk punt is de kwestie van onderver huur, welke eveneens in het huurprijsuitvoeringsbe sluit is geregeld. Een hieruit voortkomende huurver hooging zal uiteraard steeds een tijdelijk karakter dragen en slechts geldeq zoolang de onderverhuur duurt, Van bijzondere heteekenis is voorts'art. 1, lid 2 van het huurprijsuitvoeringsbesluit 1941. Op grond van het daarin bepaalde is het prijzenbureau bevoegd in individueele gevallen ambtshalve den juisten huur prijs te bepalen. In geval b.v. een woning ernstig ver waarloosd wordt, moet. de verhuurder geècht worden in zijn verplichtingen ten opzichte van den huurder tekort te schieten en is het redelijk den huurprijs dienovereenkomstig lager te stellen. Ook in gevallen, waarin als gevolg van het groote woningaanbod de huurovereenkomsten vaak onder zeer bijzondere omstandigheden en voorwaarden tot stand komen, zoodat de huursom niet altijd kan wor den beschouwd als een juiste waardemeter van de wederzijdsche verplichtingen, kan het prijzenbureau den op 9 Mei 1940 redelijken gebruikelijken huurprijs bepalen. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat de nieuwbouw volgens velen onder geen enkele prijs regeling zou vallen; dit is echter geheel t.en onrechte. Op dezen bouw is van toepassing het prijsvormings- besluit. In de toekomst zullen de prijzenbureaux er op toezien, dat ook bij dezen bouw een redelijke huur- zetting plaats vindt, in dier voege, dat van het eigen in den bouw gestoken kapitaal niet meer dan een re delijk rendement wordt verkregen. Uiteraard is bij de uitvoering van het. huurprijsbe sluit de medewerking der belanghebbenden van groot belang, welke ook daarin kan bestaan, dat men zich onthoudt van het doen van verzoeken, die niet vol doende gemotiveerd zijn. Dit voorkomt overbelas ting van de prijzenbureaux. Van verzoeken, alleen geïnspireerd door de gedachte eenige verbetering van rendement te verkrijgen zonder dat hiervoor een re delijke grond aanwezig is, kan reeds bij voorbaat worden gezegd, dat dit vergeefsche moeite is. (A.N-J».) Het vierjarig meisje G. van der Boom te Delft is, toen het met papier bij de kachel speelde, in brand geraakt. Met ernstige brandwonden werd het kind naar het gasthuis overgebracht, waar het ij overleden.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1