Haarlem's Dagblad De nieuwe verkeersregeling Verdere terreinwinst aan het front van Moskou. Bolsjewisten ontruimen Hangö. 59e /AARGANG No. 17935 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810 Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 4 DECEMBER 1911. Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels 2.—. elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17Vi Groentjes zie rubriek. Haarlemsche 'Handelsvereeniging Viering van het gouden feest De Haarlemsche Handelsvereeniging werd 10 Mei 1892 opgericht zoodat in het voorjaar van 1942 het 50-jarig bestaan gevierd kan worden.' Er zijn naar wij vernemen al plannen gemaakt om dit feest te vieren. Mochten de tijdsomstandigheden de viering in Mei beletten dan zal de viering uitge steld worden tot een geschikter tijd. De reorganisatie van de Dreef Voorloopig nog geen verlegging der rails Zooals men weet zal de wijziging van het wegdek van de Dreef te Haarlem pas ter hand kunnen wor den genomen, als het verplaatsen van de rails der N.Z.H.T.M. daar ter plaatse zijn'beslag heeft gekre gen. Wij hebben geïnformeerd, hoe het met dat ver plaatsen staat. Jammer genoeg moest het antwoord luiden, dat hier~nog eenige kwesties van technischen aard opgelost dienen te worden, in verband waarmede er voorloopig nog geen begin met het verleggen van de rails zal kunnen worden gemaakt. Kunstmeststof f en crisisproduet 's-GRAVENHAGE, 3 December. Volgens een in de Ned.-Staatscourant van heden opgenomen be sluit van den secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij zijrrals crisis product in den zin van artikel i onder 5 van de landbouwcrisiswet 1933 aangewezen: kunstmest stoffen, in eiken vorm. Dit besluit treedt heden in werking. GORT EN GORTEPAP. Met ingang van de jongste bonnenperiode is de ge legenheid opengesteld, dat men tegen inlevering van den gortbon flesschenpap kan betrekken. Het voor deel van deze regeling is, dat men de pap dus kant en klaar kan krijgen, hetgeen gasbesparing beteekent, zoodat het wel te voorzien was, dat van de geboden gelegenheid gebruik zou worden gemaakt. Dat is in derdaad het geval geweest. Naar wij bij informatie bij eenige melkinrichtingen vernamen is de omzet in flesschenpap aanstonds toegenomen en men verwacht nog stijging in de Consumptie. Het is karnemelksche pap die men krijgt. Van hoo- gerhand is den inrichtingen voorgeschreven, hoeveel gort er in de melk verwerkt mag worden, hetgeen overeenkomt met het beschikbare rantsoen. Men komt dus niet aan zijn gortrantsoen tekort. HOE DUUR IS IjOSSE GORTPAP? 's-GRAVENHAGE, 4 December (ANP) Uit tal van vragen is gebleken, dat niet iedere huisvrouw bekend is met den prijs voor niet in flesschen ver kochte gortpap. De gerrlachtigde 'Voor de prijzen vestigt er daarom de aandacht op. dat gortepap, wanneer deze los wordt verkocht 2 cent per liter goedkooper Is, dan het verpakte product. wie zag dit ongeluk? Dinsdag 18 November j.l., des avonds tusschen 9 en 9.30 uur, is nabij de Vrouwehekbrug te Haar lem een motorrijder tegen een rijdend bespannen voertuig gereden, waardoor de motorrijder viel en een ernstige bovènbeenbreuk kreeg. Hij werd in een ziekenhuis opgenomen. De commissaris van Politie te Haarlem ver zoekt aan den bestuurder van het bespannen voer tuig en getuigen van het ongeluk, zich te melden aan Tiet bureau van politie voor het geven van na dere inlichtingen. De rijtijden bij de N.Z.H.T.M. Dezen winter geen verdere wijzigingen Naar wij vernemen is bij de N.Z.H.T.M. bericht binnengekomen, dat de rijtijden bij deze maatschap-' pij zooals deze momenteel gelden, voor den geheelen winter vastgesteld blijven. De diensten zullen dus niet nog verder worden ingekrompen. Lijn 1, Söendaplein-Heemstede, rijdt van heden af weer overdag als vijh-mïnuten-dienst en wel tot half zeven, waarna het een zes minutendienst wordt. Na 's avonds half acht tot sluitingstijd wordt om de iyz minuut" gereden. Gebrek aan pasmunt De Directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon van Haarlem deelt mede, dat wegens gebrek aan klein geld, voor zoover noodig, de steunbedragen tot f 0.50 en f 1 zullen worden afgerond, in dien zin, dat de af ronding plaats heeft van 1 t/m 25 cents en van 51 t/m 75 cents naar beneden en van 26 bW49 cents en van 76 t/m 99 cents naar boven. Het als gevolg hiervan te veel of te weinig uitbe taalde bedrag zal zoo spoedig mogelijk worden ver-_ rekend. Leder te duur verhandeld Te Haarlem voor een waarde van 1000. in beslag genomen Het Haarlemsche politierapport meldt: Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een Haarlemschen lederwarenfabrikant, omdat hij groote partijen leder frauduleus kocht en verkocht te gen te hooge prijzen. De door hem gefabriceerde le derwaren gingen dan tegen veel te hooge prijzen van de hand. Tasschen van f 18 werden voor f 22 en f 26 verkocht. Ook tegen de koopers-winkeliers is proces verbaal opgemaakt. En partij leder ter waarde van f 1000.is in beslag genomen. Prijsopdrijving Thee 90.per pond Uit het Haarlemsche politierapport: Door de politie te Haarlem is proces-verbaal opge maakt tegen een 35-jarigen ingezetene, die zakjes met 1 gram thee verkocht tfoor f, 0.18, hetgeen neer komt op f 90.per Va K.G. Tevens werden bij dezen persoon >89 K.G. bruine boonen in beslag genomen, waarbij bleek, dat hij ook frauduleus handelde in deze peulvruchten. Tegen een kooper, die voor*de bruine boonen f 1.30 per K.G. betaalde, werd eveneens proces-verbaal op gemaakt. Engelsche moeilijkheden in Noord-Afrika Geen contact met het garnizoen te Tobroek TURIJN 4 December (Stefani). De Engelsche colon nes. die oprukten naar Sidi Rezeèh, zijn in de pan ge hakt en de Engelschen beginnen de hoop te verliezen een hecht contact te kunnen .vestigen met het garnizoen in Tobroek. Dit feit kan dé aanvallers in moeilijkheden brengen, zoo schrijrfl de „Stampa", aangezien het moei lijk zal zijn voor den Britschen generalen staf den een heden, die zich op honderden kilometers van hdn bases bevinden, de noodige ravitailleering te zenden. De Engel schen hadden ons verdedigingssysteem aan de grens moe ten indrukken, maar zij ontmoeten een verbeten tegen stand en lijden zeer zware verliezen. Zonder ons aan optimisme over te geven, aldus het blad, kan men wel zeggen dat alles voor de Engelschen opnieuw ter hand moet worden genomen en onder omstandigheden die heel Wat minder gunstig zijn dan op 18 November. De „Stam pa" vraagt zich af of de staf te Kaïro al zijn beste een heden die hij geconcentreerd heeft ln het Nijldal ln het vuur zal werpen. Het blad zegt vervolgens dat Churchill ln zijn laatste rede voor het Lagerhuis niets heeft gezegd over den grooten slag in de Marmarlsche woestijn. Een dorado voor klein en gropt. Als St. Nicolaas voor de deur staat, hebben de aanlokkelijke uitstallingen in winkels en warenhuizen de onverdeelde bewondering van jong en oud. (Pax-Holland-De Haan-c) VERDUISTEREN Van 17.29 tot 9.32 Maan 4 Dec. op 18.31, 5 Dec. onder 10.26 Voertuigen. De nieuwe verkeersregeling deelt de fiets bij de voer tuigen in. Daartoe behooren evenwel ook diverse andere be-w^ldezaken als motorrijtuigen, bakfietsen, wagens en handkarren. Voor al deze voertuigen gelden voortaan bepalingen, waarmede de bestuurders rekening zullen moeten hou den. De voornaamste volgen hier. Niet alleen bij duisternis; doch ook bij dichten mist moeten voertuigen verlichting voeren, dus wit licht van voren en rood licht achter. Aan voertuigen van de Nederlaiidsche of Duitsche poli tie of brandweer, die dpor bijzondere signalen van hun nadering doen blijken moet vrije doorgang worden ver leend. De voertuigen mbeten zich daartoe naar de rech terzijde van den weg begeven en d.aar tijdelijk stoppen. Wanneer de weg drie of meer rijbanen bevgt is het ver boden op de middelste van deze rijbanen te parkeeren. Voorrang dient te allen tijde te worden verleend aan voer tuigen van de Weermacht de Waffen S.S., de politie, de brandweer, die voor het blusschen van een brand is hit- gerukt en den grengbewakingsdienst, voorzoover de hun van overheidswege opgedragen taak het nemen van voorrang vereischt, alsmede aan begrafenisstoeten en processies. Bij tramhaltes, waar passagiers op de rijbaan in- en uitstappen mogen voertuigen slechts met matige snelheid en op zoodanigen afstand voorbijrijden, dat er geen ge baar voor de passagiers ontstaat. Wanneer zij op hun weg een „omgekeerden driehoek" met het woord „Halt" ontmoeten dienen zij onvoorwaar delijk te stoppen alvorens den hoofdweg op te rijden. Wat het z.g. „langzame verkeer" betreft, dit moet steeds aan de uiterste rechterzijde van de trambaan rijden. Het et voorrang geven aan alle motorisch verkeer en trams mag geen gebrüik maken'van de middelste van drie of meer van elkaar gescheiden rijbanen. Jubileum Kapelaan Kuipers Kapelaan M. Kuipers, de moderator van de Haar lemsche Kath. Jongemaftnen \Vereeniging, vierde Woensdagavond in café-restaurant Brinkmann zijn koperen priesterfeest, in tegenwoordigheid van Pastoor J. de Vlieger van de Spaarne-parochie en vele geestelijken. Hij werd door de leden gehuldigd en door den voorzitter, den heer L. Nelissen, op har telijke wijze toegesproken. Deze overhandigde hem een gedenkalbum, bevattende de namen van alle Haarlemsch-e leden. De secretaris, de heer jjf. van der Eisen, declameerde een gedicht, waarin aan God dank gebracht werd voor het •schenken van dezen priester. Namens de R.K. Middenstandsvereeniging was aanwezig de heer Th. S. J. Hooy, die den Kapelaan als bewijs van waarcleering voor wat hij voor deze vereeniging gedaan heeft een kruisbeeld aanbood. Aan het slot van den avond werd een tooneelstukje opgevoerd. man te water geloopen. KROMWIJK, 3 December. Hedenmorgen in de vroegte is de 67-jarige Otte, die op weg naar zijn werk was, door de duisternis misleid in de Kromwijkerwetering geloopen en verdronken. Schooljongens ontdekten het ongeval doordat zij zijn klompen zagen drijven. De prestaties van de „Kormoran" Opgave van tot zinken gebrachte schepen Het D.N.B. meldt: Het tot zinken brengen van den Australischen kruiser „Sydney" door den Duitschen hulpkruiser „Kormoran^ behoort tot de meest roem volle heldendaden in de, geschiedenis van den oorlog ter ze'e. Een tot hulpkruiser omgebouwd koopvaardij schip heeft, en daarin ligt de bijzondere grootheid van deze heldendaad, een Britsch oorlogsschip van zber modern type tot zinken gebracht. Het verlies van den kruiser „Sydney" treft de kleine Australische marine des te zwaarder, dam- deze in het geheel geen slag schepen bezit en thims nog slechts uit vijf kruisers, vijf torpedojagers, eeriige motoriorpedotjpoten en spe ciale vaartuigen bestaat. De ondergang van den krui ser „Sydney" is derhalve van beteekenis voor de stra tegische positie ter zee in den Stillen Oceaan. De hulpkruiser „Kormoran" heeft een succesvolle loopbaan achter ^;ich in den krüiseroorlóg in overzee- sche wateren. Maandenlange tochten hebben den hulpkruiser in de meest verschillende zeeën gevoerd. Overal heeft hij de. Britsche ravitailleeringsscheep- vaart hevige schade toegebracht. D,e Engelschen heb ben getracht de loopbaan van het schip aan de hand van de vele tot zinken gebrachte schepen te volgen. Zij gelooven thans een groot aantal met name ge noemde schepen op de lijst van successen van dezen hulpkruiser te kunnen plaatsen en publiceeren een opgave daarvan. Ofschoon deze lijst evenmin op vol ledigheid aanspraak kan maken als in bijzonder heden nauwkeurig is, levert zij toch een voorstelling van de veelzijdige actie van een hulpkruiser in over- zeesche wateren. Op rekening van dezen hulpkruiser plaatst de Britsche lijst allereerst het tot. zinken brengen van de drie schepen „Antonïa", ..British Union" en „Africa Star". Later heeft hij de „Eurylochus" tot zinken ge bracht. Daarna dook hij op in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan en bracht in het voorjaar van dit 'jaar de stoomschepen „Agaita" en „Crafts man" tot zinken. In Juni opereerde hij- dan, nog al tijd volgens de Britsche mededeelmg, tusschen Ceylon en Sumatra, waar hij de stoomschepen „Felefit" en „Mareeba" tot zinken bracht. Eind September heeft hij tenslotte het. door Engeland overgenomen Griek- sche schip „Cembicivoa" tot- zinken gebracht. Er moet rekening worden gehouden met het feit dat de tegenstander door dergelijke mededeelingen poogt de actie van Duitsche hulpkruisers op het spoor komen. De publicatie van de werkelijke successen van de „Kormoran" in den oorlog blijft derhalve voor een lateren tijd voorbehouden. De Berlijnsche avondbladen noemen de torpedee ring van de „Sydney" een wapen'feit zonder weerga. De „Lokal Anzeiger" constateert, dat met het tot zinken brengen van den Australischen kruiser „Syd ney" in zekere mate de oude, njet roem overladen „Emden" uit den wereldoorlog gewroken is die in No vember 1914 door den toenmaligen kruiser „Sydney" vernietigd werd. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 30 November t.m. 6 December: -Brood of gebak 46-4 Brood 4 rants, 46 Brood yz rants. 46 Vleeöch yz rants. Wleesch of 46 VLwaren 1 rants. (vleesch,waren 46 Melk L. Melk 46A Reserve l.)4 K.G. Aardappelen 46B Reserve yz K.G. Aardappelen i 30 Noveipber t.m. 27 December: 15 0 Algemeen l K.G. Suiker 2e periode Cacao 50 gr. Cacao 155 Algemeen 250 gr. Ivoffïesurrogaat 156 ^00 gr. Jam 151-154 1 rants. Bloem brood of gebak F en G Rijst 250 gr. Rijst 161 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 162 250 gr. Gort 163 100 gr. Vermicelli of maïzena 7-160 100 gr. Kaas 167 100 gr. Kaas Van 2l November t.m. 9, December: 53-54 Boter 125 gr. B^ter 53-54 Vet 125 gr. Boter met reductie (of vet voor wie bon 53 hebben ingeleverd) Voorts: j Petroleum: Bonkaart M. en' O 14 tot 27 "Dec. Bon. 2,3 tot 3 Jan. 1942. Zeep Bon 164 Algemeen en Bon E Zeep'der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 7 5- gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Dec. Bon J. Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. Italiaansch weermachtsbericht Gevechten in Marmarica duren voort. ROME, 3 December. (Stefani). Het ïtaliaansche weermachtberfcht luidt als volgt: „In Marmarica zijn de gerechten ondanks het plaatselijk slechte weer voortgezet. Te Tobroek be drijvigheid der artillerie en van onze vooruitgescho ven afdeelingen. In de- centrale zóne eenige botsin gen, waarbij vijandelijke strijdmiddelen werden ver nietigd en een Britsch vliegtuig door luchïdoelartil- lerie omlaag gehaald werd. Aan het front van' Sol- doem werd het vuur van den vijand op den verde digingsgordel van Bardia beantwoord. Het luchtaf weergeschut van de vesting schoot een vijandelijk vliegtuig brandend omlaag. Naderhand is komen vast te staan dat onze verdedigers van het steunpunt Sidi Omar hebben vernield zeventien Engelsche tanks, vijf pantserauto's en twintig andere auto's. Engelsche vliegtuigen hebben bommen laten val len op Benghazi, Derna en andere plaatsen in Cy- renaïca: een er van werd getroffen en fnoest landen'. De bemanning werd krijgsgevangen gemaakt. Een ander werd neergeschoten te Derna door. de lucht doelartillerie. Onze jagers hebben in luchtgevechten Vijf vliegtui gen neergeschoten en de Duitsche twee. Tijdens een nachtelijke actie in de omgeving van Mersa Matroeh werd een vijandelijke jager door onze bommenwerpers neergeschoten. De commandanten der .torpedovliegtuigen, die den vijandelijken kruiser tot zinken hebben gebracht, waarvan in het weermachtbericht van gisteren sprake was, zijn kapitein Giulio Marihi en de luitenants Aligi Stram en Giuseppe' Cocci". Duitsche troepen verbreken linies in het gevechtsgebied om Moskou In groote plaats doorgedrongen BERLIJN, 4 December. (D.N.B.) VanDuitsche militaire zijde wordt aan het D.N.B. gemeld: In het gevechtsgebied om Moskou hebben de Duit sche troepen, ondanks deels zwaar ondermijnd ter rein en hier en daar feilen tegenstand van den vijand, in, aanvallen verder- terrein gewonnen. Strijdkrachten van een pantserdivisie zijn- door de linies der bols jewieken heen gestooten en doorgedrongen in een groote plaats. Daarbij werden deelen van den tegen stander ingesloten en zijn tot dusver 450 gevangenen gemaakt terwijl talrijke stukken geschut werden buit gemaakt. Met dezen opmarsch kon de pantser divisie contact vestigen met een naburige infanterie divisie. De Duitsche pantserstrijdkrachten zetten hun aanval voort en narpen, na het overwinnen van den bolsjewistischen tegenstand, nog verscheidene plaat sen in. Elders Is de vooruitgeschoven afdeeling van een infanteriedivisie door de vijandelijke linies heen ge broken en heeft de onbeschadigde bruggen in handen gekregen. De afdeeling vormde een bruggchoofd aan den anderen oever, waardoor de verdere opmarsch der achterna komende divisie mogelijk werd ge maakt. Andere tanks hebben in hardnekkigen strijd vijan delijke strijdkrachten uiteengeslagen en met gebruik making van dit succes een sterk verdedigde, groote plaats ingenomen. Gedeelten van dezelfde pantser divisie ondersteunden een infanterie-aanval op een boschrand die eveneens in Duitsche handen viel De bolsjewisten ondernamen ter ontlasting verscheidene aanvallen in dit gebied met telkens twee tot drie compagniën die echter alle voor den tegenstander met veel verliezen afgeslagen konden worden Ook in andere sectoren trachtte de vijand door nieuwe, wanhopige tegenaanvallen het oprukken van de Duit sche troepen tegen te houden. Zoo heeft hij op een plaats op 2 December, gesteund door tanks en leven dig artillerievuur, in den loop van een dag zevenmaal aangevallen. Alle aanvallen werden met zware ver liezen voor de bolsjewieken afgeslagen. Elders sloegen de Duitsche tanks uit het Zuiden ingezette aanvallen van infanterie en tanks af. Bij al deze gevechtshan delingen hebben de bolsjewistische eenheden vele dooden en gewonden en In totaaL20 tanks verloren. Met Duitschland voor een nieuw Europa. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Kruiser „Sydney" aan de Australische kust tot zinken gebracht. Duitsche hulpkruiser na de overwinning opgegeven. Gros van Nieuw-Zeelandsche divisie in Noord Afrika vernietigd en gevangen genomen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 3 De cember. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht deelt mede: „Aan het front voor Moskou is bij de aanvallen onzer infanterie- en pantserafdeelingen, die ge steund werden door sterke formaties gevechtsvlieg tuigen en Stuka's, in weerwil vap den hardnekki gen tegenstand en plaatselijke tegenacties van den vijand opnieuw terrein gewonnen. Bij die gevech ten zijn gisteren ln totaal twintig vijandelijke pant serwagens vernield. In de Fjnsche GokE ig een groot Sovjet-transportschip op een Duitsch-Finsche mijnversperruig geloopen en gezonken. In de Engelsche wateren Is een vrij groot koop vaardijschip door bommen ernstig beschadigd. In dgn afgeloopen nacht heeft de luchtmacht een ha ven aan de Zuidwest-kust van Engeland gebom bardeerd. In een gevecht njet Britsche motortorpe- dobooten in het Kanaal hebben mijnenvegers ver scheidene granaattreffers op vijandelijke vaartui gen geplaatst, waarna de vijand het gevecht staakte. Voor de Australische kust is het tot een gevecht gekomen tusschen den Duitschen hulpkruiser „Kor moran" en den Australischen kruiser Sydney. On der bevel van „Fregattenkapitan" Detmers heeft de Duitsche hulpkruiser den veel zwaarder gewa-/ penden en snelleren tegenstander overwonnen en tot zinken gebracht. De 6830 ton metende kruiser „Sydney" is met de geheele bemanning, bestaande uit 42 officiëren en 603 manschappen, ondergegaan. Met het oog op de schade, die het Duitsche schip in den zwaren strijd had opgeloopen, nioest het na zijn overwinning worden opgegeven. Éen groot,, deel van de bemanning werd gered en bereikte de Australische kust. De hulpkruiser „Kormoran" heeft in den oorlog in de overzeesche wateren on der bevel van zijn dapperen commandant een groot aantal vijandelijke koopvaardijschepen tot zinken gebracht. In Noord-Afrika zijn de ten Zuid-Oosten van To broek ingesloten Britsche strijdkrachten het gros van een Nieuw-Zeeiandsche divisie voor een deel vernietigd, voor een ander deel gevangen genomen". Rijksmaarschalk Hermann Göring begroet Lu-i-Wen, den gezant van Mandsjoek- wo, den Japanschen gezant Oshima en .den Kroatischen minister van Buitenland- sche Zaken dr. Lokorvic tijdens de ontvangst dar staatslieden, die te Berlijn vertoefden voor de onderteekening van het anti-komintern pact. A tlantic-Holl an d Bezetting door de Finnen aan den gang. Het officieele Finsche persbureau maakt, blij kens een D.N.B.-bericht uit Helsinki, het volgende bekend Als gevolg van den ingetreden winter en onder invloed van den druk van onze eigen troepen, heeft de vijand een begin gemaakt met de ontrui ming van Hanko (Hangö). De vijand heeft zijn arbeid van verwoesting in den vorm van ont ploffingen voortgezet, zooals reeds eerder werd meegedeeld. De tot dusver bezette gebieden dra gen den stempel eener grondige verwoesting en zijn met mijnèn en vallen bezaaid". Een hedenochtend onjtrent de inneming van- het Sovjet-steunpunt Hangö door het officieele Finsche Nieuwsbureau uitgegeven frontbericht houdt- het vol gende in: De vuuractiviteit- der bolsjewisten was den laatsten lijd opvallend levendig. In verschillende deelen van Hangö werden ontploffingen en branden waargeno men die geen gevolg waren van het Finsche artille rievuur. Onder de vijandelijke schepen, die de haven binnenliepen, bevond zich ook het groote troepen- transportschip ..Molotof', hetgeen de conclusie deed opkomen dat het- steunpunt werd geëvacueerd. Dit vooral te verwachten toen eenige regenachtige mistige dagen met slecht zich kwamen. Het bolsjewistische garnizoen bestond uit ongeveei- 30.000 man. Toen het slechte weer voorbij was. begon wederom een levendige artillerie-activiteit. Deze duurde Woensdag nog onverminderd voort. Van waar- nemingspunten aan den Finschen kant werden tevens od vele plaatsen in Hangö branden waargenomen. Het lot vgn het transportschip „Molotof" en van an dere transportschepen, die op mijnen liepen, toont dat de bolsjewieken te laat begonnen wareq met hun voorbereidingen. De evacuatie van de roerende goede ren is den bolsjewieken niet gelukt in de mate, die in het voornemen lag. Bij de inneming van Hangö werd een brief gevon den, waarin o.m. stond: „Wij .gaan thans, maar wij keeren terug en de wraak zal zoet zijn". Het pachtgebied van Hangö" vormde een ovaal ge bied met een doorsnede van 20 -tot 30 K.M., waarvan het grootste deel uit water bestond. De talrijke sche- pën maakten de evacuatie moeilijk, doch eischten ook van de Finnen bijzondere aandacht Het ingesloten gehied werd vooral door eenige steunpunten be- heerscht. o a. door Hernö en aan de Westziide van het schiereiland door Bengtskar, aan de oostzijde dqor Hastö, Koö en Hermannsme, voorts in het Zuiden door het eiland Russarö. Deze steunpunten lagen ach ter de bescheriping van een reeks krachtig versterkte rotseilanden, die hier en daar een heele archipel vormden. De gevechten om het bezit van deze eilanden waren de belangrijkste van dezen oorlog, aldus het front- bericht. en waren zeer wisselvallig. De manier, waar op de Finsche troepen van de omliggende eilanden af optraden, is daarbij het meest doeltreffend gebleken. De laatste twee dagen waren zoowel de Oostzijde als de Westzijde van het schiereiland door Finsche ver kenningstroepen per boot verkend en eenige kleine V eilanden waren bezet. De bezetting geschiedde ge deeltelijk zonder grooten tegenstand. Óp 2 December werd Horsö ingenomen, dat in het begin van den oor log verscheidene malen van de eene hand in de an dere was overgegaan en dat later de sleutelpositie vormde van de Westelijke eilanden. In den ochtend van den derden December hebben de Finscfhc troe pen, na zorgvuldige voorbereiding, de vesting Hëstö ingenomen. De sterke weerstandsnesten, dc houten, steenen en betonnen bunkers en de aan de natuur aangepaste, de omgeving beheerschende vuurstcllin- gen toonden dat de .bolsjewieken de grens van het pachtgebied zeer zorgvuldig hadden getrokken en be wezen aan wellje richting zij gedacht hadden, ttoen zij Hangö opeischten als „vlootsteunpunl". Toen de sleutelposities van het pachtgebied en tege lijkertijd net eiland Russarö gedwongen waren den tegenstand op te geven, begon het lot van Hangö be slist te worden. Tezelfdertijd drongen de Finsche pionniers in verband met het gevaar der mijnen zeer langzaam en voorzichtige door op het schiereiland Hangö zelf. Deze operaties zijn op het oogenblik nog gaande. In verband met de gelegde mijnen en de bolsjewis tische vallen hebben de pioniers ontzaglijk veel werk, zoowèl op de eilanden als vooral ook op het schier- eiland zelve te verrichten. De zuivering van het ge bied geschiedt slechts stapsgewijs, vooral daar de vijand nog van eenige steunpunten af de Finsche troepen onder vuur neemt. GROOTE VREUGDE IN FINLAND. HELSINKI, 4 December. (D.N.B.) Het bericht omtrent het begin van de ontruiming van het gebied vaji Hangö, dat zooals bekend is in Maart 1940 aan de Sovjet-Unie, tezamen met de daarbij behoorenden eilanden, moest worden vernacht, heeft in Finland groote vreugde gewekt. Hangoö was door de bols jewisten met de meest moderne middelen versterkt tot een buitengewoon versterkte plaats en vormde daarmede een directe bedreiging voor Finland. Do Finnen noemden het pachtgebied daarom den doorn in het vleesch van Finland. De Finsche troepen, dio Hangö van de landzijde volkomen hadden ingesloten, versterkten hun druk den laatsten tijd, zonder echter voor de bestorming nutteloos krachten op te offeren. Daardoor kon het Sovjetgarnizoen zich tot dusver handhaven SUEZKANAAL MAATSCHAPPIJ STAAKT HAAR t BETALINGEN. Naar de „Deutsche Altgemeine Zeitung*k meldt, heeft de Suez-Kanaal Mij. haar betalingen gestaakt. Reeds eer der had zij een moratorium aangevraagd en een deel van het personeel ontslagen, en de salarissen van het over blijvende personeel verlaagd. (Tel.). ORGELCONCERT IN DE CONCERTZAAL. Het tweede orgelconcert in de Gemeentelijke Con certzaal te Haarlem zal plaats hebben Vrijdagavond 12 December door den heer Alex. Schellevis, organist der Bethlehemkerk te 's-Gravenh^gev

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1