Haarlem's Dagblad De nieuwe verkeersregeling Bolsjewistische aanvallen in de Zuidelijke zone van het Oostelijk front mislukt. Engeland in oorlog met Finland, Hongarije en Roemenië 59e JAARGANG No. 17937 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810, Drukkerij: Zuider Buiten .Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM ZATERDAG 6 DECEMBER 1911 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2 elke regel meer 0,40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meel 0.17 V2. Groentjes zie rubriek. De Haarlemsche begrooting voor 1942 ïlet tekort niet meer dan 251.166 hooger dan voor 1941. Gezien de omstandig heden acht het gemeentebestuur dit niet ongunstig. Er is 3.025.000 geraamd voor werkverruiming. In den loop1 der laatste weken hebben wij eenige keeren artikelen gepubliceerd over de voorbe reiding van de Haarlemsche begrooting voor 1942. Nu de begrooting naar den drukker gezonden is en dus eerstdaags openbaar gemaakt zal worden achtte de wethouder van Financiën mr. dr. F. A. Bijvoet, den tijd gekomen namens het gemeentebestuur eenige officieele mededeelingen te doen, die een bevesti ging waren van het door ons gepubliceerde. Medegedeeld werd dat de uitgaven voor den gewo nen dienst van 1942 geraamd zijn op f 20.587.194 en de Inkomsten op f 18.211.028, zoodat er een ongedekt: te kort is van f 2.376.166. Voor 1941 waren deze cijfers: uitgaven f 20.304.639, Inkomsten f 18.179,639, nadeelig saldo f 2.125.000. Het nadeelige slot is dus voor 1942 f 251.166 hooger geraamd dan voor 1941. Bij de beoordeeling van het geraamd tekort ad f 2.376.166,— dient in aanmerking te worden genomen, dat sedert 1941 geen inkomsten meer kunnen worden geraamd wegens extra- en belastingbedragen uit het Werkloosheidssubsidiefonds. Voor groote gemeenten als Haarlem, die in ruime mate door het euvel der werkloosheid werden geteisterd, waren deze bijdragen vaste posten op de begroot,ing geworden, zoodat de desbetreffende cijfers nauwelijks meer als een werke lijk tekort konden worden aangemerkt. Volgens de tot en met 1940 geldende regeling zou den de inkomsten uit'dezen hoofde voor 1942 f 1.535.536 hebben bedragen en zou het werkelijke tekort, dat wij zeggen het tekort, waardoor de gemeente naar de oorspronkelijk geldende -begrippen onder de rubriek „noodlijdende gemeente" zou zijn gerangschikt, f 840.630 bedragen. Natuurlijk betreuren wij zoo zei mr. Bijvoet dat de begrooting een belangrijk tekort aanwijst, zoodat er dan ook geen termen zijn om juichtonen aan te heffen, maar het gemeentebestuur is toch overtuigd dat er, gezien de omstandigheden waarin wij thans verkeeren, reden tot tevredenheid is over het bij het ontwerpen van deze begrooting verkre gen resultaat. Twee factoren dragen in bijzondere mate bij tot de verhooging van het tekort namelijk.de stijging der uitgaven voor openbare veiligheid (Politie en Lucht bescherming) en de teruggang van het batig saldo van het gemeente-electriciteitsbedrijf. De geraamde uitgaven voor openbare veiligheid overtreffen die van het vorig jaar met niet minder dan f 175.000, terwijl de teruggang van het batig saldo van het gemeente-electriciteitsbedrijf zelfs f 305.927 bedraagt. De belangrijkste bedrijven geven de volgende cij fers: batig saldo: nadeelig saldo: 1942: 1941: 1942: 1941: Electrïciteitsbedrijf f 572.171 f 878.098 Grondbedrijf f 100.163 f 86.568 Gasbedrijf f 133.196 f 108.323 Waterbedrijf f 10.419 f 76.100 Openbaar Slachthuis f 59.894 Gemeente-reiniging f 394.947 f 382.160 Ontsmettingsdienst f 6.711 f 6.288 Woningbedrijf f 242.852 f 238.800 Maatsch. Hulpbetoon :fl.681.500 fl.676.500 Nieuw is de raming van een bedrag van f 25.000 we gens kosten van de Centrale Keuken. De ten laste der gemeente komende kosten van den Distributiedienst zijn geraamd op f 34.000 of f 15.092 hooger dan de raming voor 1941. Het hoofdstuk Belastingen geeft een hoogere op brengst van f 107.410. De vermakelijkheidsbelasting levert hiervan alleen reeds een bedrag van f 40.000 (f 150.000 tegên f 110.000 voor 1941). Een bemoedigend verschijnsel is het terugloopen der uitgaven voor valide armlastigen. Tegenover het terugloopen van de uitgaven voor werkloozenzorg staat een belangrijke verhooging van de kosten voor werkverruiming. Wegens kosten van werkverruiming wordt voor 1942 geraamd een bedrag van f 3.025.000. Voor 1941 bedroeg de raming f 1.822.500. Ook de subsidie aan industrieele wachtgeldregelingen geeft een belangrijke verhooging aan. Voor 1942 wordt nl. f 150.000 geraamd tegen eep raming van f 60.000 voor 1941. De bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds in deze uitgaven wordt geraamd op 85 pet. De invoering van de Vereveningsheffing beteekent een uitgaaf van ruim f 50.000. Het is zoo deelde de wethouder verder mede niet het voornemen van het gemeentebestuur op de burgerij zwaardere lasten te leggen om een gedeelte van het tekort te dekken. Nu er een wijziging in de belastingheffing gekomen is kromp het terrein waar op de gemeente belasting kan heffen belangrijk in. Alleen twee verhoogingen zouden mogelijk zijn, na melijk van de Straatbelasting en van de opcenten op de Personeele Belasting. Beide acht het gemeentebe stuur ongewenscht. Het zou ook niet redelijk zijn de Straatbelasting te verhoogen omdat de huiseigenaars die verhooging niet op de huurders mogen verhalen. De huiseigenaars zelf zijn al verleden jaar getroffen door de verhooging van de Grondbelasting met 100 pet. Evenmin ligt het in de bedoeling van het gemeente bestuur de tarieven voor gas, electriciteit en water te verhoogen, omdat er reeds zware lasten op de bur gerij zijn gelegd door de stijging van het levenson derhoud. Het is nog niet bekend hoeveel het rijk van het te kort van f 2.376.166 voor zijn rekening zal nemen om dat er een nieuwe regeling van de financieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten in bewerking is. De subsidies zijn gelijk gebleven. De H.O.V. krijgt evenals voor 1941 f 25.000 uit de gemeentekas Het bestuur der Provincie heeft aan Haarlem toege staan (evenals in 1941) ook in 1942 de verplichte 5- jaarlijksche taxatie van de eigendommen van het Ge meentelijk Grondbedrijf uit te stellen omdat in dezen tijd geen geschikte normen kunnen worden gesteld voor de waardeering der gronden, Maatregelen tegen Joden 's-GRAVENHAGE, 5 December. Het Rijks commissariaat deelt mede: „Er bestaat aanleiding nogmaals te wijzen op het strenge in acht nemen van de verordening van den commissaris-generaal voor het veilïgheidswezen van 15 September 1941, -betreffende het zich ln het open baar vertoonen van Joden. De organen van het vei ligheidswezen hebben opdracht, op te treden tegen iedere overtreding van deze verordening. Bovendien wordt medegedeeld, dat verzoeken van Joden om een vergunning tot verhuizen te ont vangen moeten worden ingediend bij den Joodschen raad, Lijnbaansgracht te Amsterdam. Deze raad zendt deze aanvragen door naar de desbetreffende Duitsc.he insta,nties. Verzoeken, welke niet langs dezen weg worden ingediend, worden niet behandeld". De bonnen 165 en 166 zijn ongeldig 's-GRAVENHAGE, 5 December. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakt, in verband met berichten welke in de pers zijn verschenen betreffende het inleveren van de bonnen 165 en 166 van de bonkaart algemeen door het publiek bij de winkeliers, bekend, dat de publi catie van deze bonnummers onjuist is. Het inleveren van genoemde bonnen door het pu bliek in den winkel en het in ontvangst nemen van die bonnen door de winkeliers heeft derhalve geen zin. Aangezien gebleken is, dat in bepaalde gevallen het publiek reeds de met 165 en 166 genummerde bonnen van de bonkaart algemeen bij de winkeliers heeft ingeleverd, wordt er op gewezen, dat deze nummers niet voor het koopen van distributie-artikelen zullen worden aangewezen en derhalve waardeloos zijn. Degenen, die de bonnen 165 en 166 aan hun winke lier hebben doorgegeven, behoeven zich derhalve geen moeite te geven om deze weer in hun bezit te krijgen. De bonnen hebben voor de detaillisten die deze in ontvangst hebben genomen, evenmin waarde, aange zien daarop geen toewijzingen zullen worden uitge- teikt. VEILIGHEID OP DEN WEG. Dg bestuurder van een voertuig is verplicht, weg gebruikers, die aan gevaar bloot staan, door het ge ven van signalen op de nadering van zijn voertuig opmerkzaam te maken. I-Iet geven van waarschu wingssignalen uit anderen hoofde in het bij zonder om zelf op een roekelooze wijze te kunnen blijven rijden of meer dan noodig is, is verbo den. Hij, die wenscht in te halen mag dit door het geven van signalen te kennen geven. Het parkeeren is o.a. verboden op nauwe wegge deelten en waar geen voldoende zicht is, alsmede in scherpe bochten, naast verkeersheuvels, voor de in- en uitritten van perceelen en binnen 10 Meter voor oi' na kruisingen of vereenigingen van wegen of halteborden van openbare vervoermiddelen. Rij en trekdieren en vee in het verkeer moeten een gè- schikten bestuurder of geleider hebben, die in vol doende mate invloed op deze kan uitoefenen. Voor het gebruik onder den zadel of als trekdieren mo gen op den weg alleen dieren worden gebezigd, wel ke voor het verkeer geschikt zijn. Paarden mogen slechts aan elkaar gekoppeld worden geleid. Op elk viertal paarden moet ten minste een geleider aanwe zig zijn. Het is verboden op den weg zeisen te vervoeren, die niet voldoende beschermd zijn. De rente van leeningen Een mededeeling van het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland De Commissaris der Provincie Noord-Holland deelt mede: In verschillende bladen is onlangs melding ge maakt van een besluit van den Commissaris der Provincie Noord-Holland, inhoudende, dat te zijner tijd tot dekking van bepaalde uitgaven leeningen zullen worden gesloten tegen een reëele rente van ten hoogste 4'/2 pet. Het boven dat persbericht geplaatste opschrift „Nieuwe leening van de Provincie Noord-Holland" heeft tot misverstand aanleiding gegeven. Daaruit is namelijk afgeleid, dat de Provincie Noord-Holland thans of in de naaste toekomst tot het betalen van een rente van 4y2 pet. bereid zou worden gevon den, hetgeen geenszins het geval is. De gekozen formuleering duidt op de mogelijkheid van het voor de gestelde objecten opnemen van lee- ningeld ook indien daartoe eerst na verloop van jaren zou worden overgegaan, in verband waarme de op de gebruikelijke wijze een ruime marge ge nomen is. Vaststaat, dat de provincie Noord-Holland voor alsnog geen plannen tot het sluiten van een leening heeft en dat zij, indien eerlang de behoefte aan leeninggeld zich mocht doen gevoelen, er niet aan denken zal schuldbrieven uit te geven met een hoo ger rentetype dan 3V2 pet. Beschikbaar zijn van motorrijtuigen 's-GRAVENHAGE, 5 December. Het A.N.P. meldt: Als gevolg van de toenemende moeilijkheden bij de ontwikkeling van het wegverkeer is het nood zakelijk, nauwkeurig toezicht te oefenen op de voer tuigen der districten. Reeds volgens de thans geldende wettelijke bepa lingen behoorde het tot de taak der rijksinspecteurs van het verkeer, de noodige vervoergelegenheid voor vitale transporten te garandeeren, hetzij door requisitie van auto's, hetzij langs den weg van overleg. Daarbij is evenwel geblëké'ri, dat tal van onderne mers'en tusschenpersonen, veelal met voorbijgaan van Verordening no. 86/1940 van 5 Augustus 1940 over wis seling van verblijf, voertuigen hebben verkocht of door hun bemiddeling hebben doen vertrekken naar andere districten of ook naar het buitenland, zoodat in gevallen, waarin deze voertuigen noodig waren, daarover niet meer kon worden beschikt. Dergelijk eigenmachtig optreden kan onder de hui dige omstandigheden leiden tot ernstige moeilijkhe den bij de ontwikkeling van het wegverkeer, dat in het algemeen belang ligt. en moet worden verhinderd. Een nieuwe verordening van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat, afgekondigd in Verordeningenblad 49 van 5 December 1941 onder nummer 220/1941, bepaalt derhalve, dat voortaan elke verkoop of andere vervreemding, iedere wisseling van meer dan vijf dagen in het verblijf, elke uitvoer en elke verhuren of andere vorm van beschikbaarstel ling van vrachtauto's van een ton laadvermogen en meer of van autobussen naar het buitenland, goed gekeurd moet worden door den rijksinspecteur van het Verkeer. Deze verordening vindt niet slechts toepassing op den eigenaar of houder van den vrachtauto, maar ook op personen, die voor dergelijke handelingen hun medewerking of bemiddeling verleenen. Ook heeft zij betrekking op handelingen ter voorbereiding hiervan; zoo wordt met name het opgeven van advertenties, die genoemde verboden handelingen beoogen, eveneens onderworpen aan de goedkeuring van den bevoegden verkeersinspecteur. Voor de verleening van dergelijke vergunningen is bevoegd de rijksinspecteur van het verkeer, in wiens district de standplaats van de auto is gelegen. Overtreding van de bepalingen dezer verordening kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of boete van ten hoogste f 3000, terwijl bo vendien de betrokken auto in beslag genomen kan worden. Tegen overtreders zal met strengheid worden opge treden. De Rijkscommissaris (commissaris-generaal voor Financiën en Economie) maakt hieromtrent bekend, dat ook toestemming noodig is, wanneer sprake is van een handeling ten gunste van een persoon, die de Duitsche nationaliteit bezit, of ten gunste van een Duitsche firma of een Duitsche instantie in en buiten Nederland. Verzoeken van dezen aard worden door- den verkeersinspecteur voorgelegd aan den gemach tigde voor het Verkeer over den korten afstand. VERDUISTEREN 6 Dèc. van 17.28 tot 9.35 Maan 6 Dec. op 20-07, 7 Dec. onder 11.50 7 Dec. Van 17.28 tot 9.36 Maan 7 Dec. op 21.04, 8 Dec. onder 12.29 Te hooge prijzen voor groenten en fruit Ook de Haarlemsche huisvrouw betaalde te veel De hooge, te hooge groenten- en fruitprijzen, die thans in ons Jand en ook in Haarlem worden ge vraagd en vaak ook betaald, hebben den districts commandant voor de Prijsbeheersching in Noord holland aanleiding gegeven in Haarlem Donderdag en Vrijdag een intensieve controle uit te oefenen. Daai'bij bleek, dat vele groentenhandelaren en gros siers te hooge prijzen berekenden. Zoo werden er spruitjes van 13 voor 22 cent verkocht, druiven van 65 cent gingen voor 80 en 90 cent van de hand, ap pelen van 40 cent per kilo (de appelprijzen zijn per kilo!) werden voor 80 cent verkocht. De Haarlem sche politie heeft in verband hiermede 7 groente winkels leeggehaald en beslag gelegd op den voor raad van 4 grossiers. Eén grossier had zelfs een pak huis vol groente en fruit welke uitsluitend voor den clandestienen handel bestemd was. Al deze over treders zullen ook nog voor den Inspecteur van de Prijsbeheersching terecht moeten staan. De overtre ders die Donderdag en Vrijdag werden geverbali seerd stonden Zaterdag reeds terecht. Met het oog op de te hooge prijzen is het wel goed de huisvrou wen nog eens op het hart te drukken regelmatig de vastgestelde maximumprijzen voor groenten en fruit, die elke week in de krant vermeld worden, te raadplegen. Zoowel voor de veiling als voor de gros siers en de winkeliers zijn maximum prijzen vast gesteld, Elke winkelier in groente en fruit is bo vendien verplicht zijn artikelen te prijzen en wel zoo volledig mogelijk. Dus niet b.v.: appelen 40 ct., doch: appelen, eerste kwaliteit, 40 ct. per kilo. In dien de huisvrouw hier goed op let kan zij zelf con troleeren of haar te veel berekend wordt. Men verzocht nog mede te deelen dat het voor den winkelier geen excuus is als hij de veiling- briefjes voor de gekochte groenten en fruit eerst aan het einde van de week krijgt, er dan voor die week maar een slag naar te slaan. Een dergelijke verontschuldiging wordt niet geaccepteerd. Aanmelding van ondernemingen in handel en ambacht 's-GRAVENHAGE. 5 December. De organi satie-commissie voor het bedrijfsleven brengt in her innering haar beschikking van 10 October 1941, waarbij de aanmelding van alle ondernemingen, werkzaam in handel en ambacht, is voorgeschreven, Hoewel de termijn van aanmelding is verstreken, wordt alsnog de gelegenheid gegeven ondernemin gen als hier bedoeld aan te melden en wel binnen 10 dagen na het verschijnen van deze aankondiging. Alle inlichtingen omtrent de aanmelding, alsmede daartoe strekkende formulieren zijn verkrijgbaar bij de bureaux van de Kamers van Koophandel en Fa brieken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de aan melding van bedoelde ondernemingen verplicht is, terwijl nalatigheid kan worden gestraft met een boe te tot f 10.000 of gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. (A.N.P.) WEER CITROENEN VERKRIJGBAAR. 's-GRAVENHAGE, 6 December. Natuurlijk is in oorlogstijd de aanvoer van zuidvruchten in ons land niet te allen tijde verzekerd en zal er slechts van tijd tot tijd. als de omstandigheden het toelaten, een be perkte hoeveelheid in den handel kunnen worden ge bracht. Om voor deze aanvoeren redelijke prijzen te waar borgen heeft de gemachtigde voor de prijzen voor de verschillende soorten versche, zuidvruchten een z.g. mantelbeschikking ontworpen, welke thans is gereed gekomen. Volgens deze mantelbeschikking zal aan de hand van de invoerprijzen de prijs voor elke aange voerde hoeveelheid afzonderlijk worden vastgesteld. De prijzenbeschikking voor versche zuidvruchten is voor het eerst in werking getreden, nu dezer dagen een lading Italiaansche citroenen is aangevoerd, die voldoende is om gedurende geruimen tijd in de be hoefte aan deze vruchten te voorzien. Bovendien is de distributie ervan onder de grossiers en winkeliers zoodanig geregeld, dat het publiek de zekerheid heeft ruimschoots tot het koopen van citroenen in de ge legenheid te zullen worden gesteld. De vastgestelde prijs wordt nader bekend gemaakt. Opmerking ver dient hierbij, dat de aanvoer van kleine citroenen, waarvoor een lage prijs werd opgesteld, gering is, zoodat de verkrijging van deze goedkoopc citroenen niet overal is gewaarborgd. (A.N.P.) De moord op den koopman van As Vijftien en vijf jaar gevangenisstraf geëischt DORDRECHT, 5 December. Voor de arrondisse- ments-rechtbank stonden terecht de 39-jarige H. H. K. en de 32-jarige chauffeur D. F. W., beiden uit Dordrecht, die er van waren beschuldigd op 3 Fe bruari den koopman P. van As aan de Tweede Wantij haven te hebben vermoord en beroofd. Van As werd begin Februari vermist en eerst op 19 Maart daaropvolgend werd zijn lijk in zeildoek ge wikkeld in het Wantij gevonden nabij de Ottersluis. Het spoor van dit misdrijf leidde naar K., die in een woonschuitje zijn verblijf hield. Hij werd gearres teerd evenals W. Aanvankelijk bekende K. van As te hebben dood gestoken met een dolk, toen deze op zijn uitnoodi- ging 's avonds naar de Tweede Wantijhaven was ge komen om gouden tientjes te verhandelen. Tezamen met W. had hij het lijk in zeildoek gewikkeld en onder zijn woonschuit aan een touw vastgelegd. De daders wachtten daarna op een gelegenheid om het lijk naar open water te vervoeren, welke gelegenheid zich veertien dagen later voordeed. Zij sleepten hun lugubere last achter de boat aan en lieten die in het Wantij los, na het lijk eerst behoorlijk met steenen verzwaard te hebben. Verdachte K. trachtte voor de rechtbank de portée van zijn daad te verklaren en zijn aanvankelijke ver klaringen voor den rechter-commissarois te herroepen. De Officier van Justitie eischte vijftien jaar gevan genisstraf met aftrek der preventieve hechtenis en daarna ter beschikkingstelling van de regeering Tegen verdachte W-, die bij den moord zelf niet handelend is opgetreden, eischte mr. Kronenberg 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hech tenis. Uitspraak over veertien dagen. Wegens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd zal de hoofdinspecteur van de volles- gezondheid, tevens directeur van den veeartsenij- kundigen dienst, prof. dr. H. C. L. E. Berger, op 31 December a.s. den dienst verlaten. De gemeentelijke opera te Amsterdam opende Donderdagavond in den Stads schouwburg het seizoen met Johan Wagenaar's opera „De Doge van Venetië", ge volgd door „Gianni Sicchi" van Puccini. De medespelenden danken voor de bloemenhulde en het applaus. (Pax-Holland-De Haan-m) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Drie Sovjetschepen in mijnenvelden vergaan. Luchtaanvallen in het gebied van Moskou en Leningrad. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 5 De cember (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In de Zuidelijke zóne van het Oostelijke front zijn nieuwe aanvallen van den vijand mislukt. Bij de beschieting van voor den oorlog belangrijke doe len te Leningrad werden in een munitie-opslag plaats hevige ontploffingen en groote branden ver oorzaakt. Na de vlucht uit HangÖ zijn met het troepen transportschip „Stalin'' nog verscheidene andere Sovjetschepen op Duitsch-Finsche mijnenvelden ge- loopen. Daarbij zijn een troepentransportschip van 3.000 ton, een stoomschip van 700 ton en een bols jewistische motortorpedoboot gezonken. Sterke formaties der luchtmacht hebben in het Zuidelijke deel van het front en in het gebied om Moskou aanvallen gedaan op stellingen en veldver- sterkingen van den vijand. De bolsjewisten leden zware verliezen en verloren een aanzienlijk aantal stukken geschut c-n voertuigen. De luchtmacht heeft geslaagde nachtelijke aanvallen gedaan op Moskou en Leningrad. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Italiaansche troepen aanvallen van vijandelijke verkenningsaf- deelingen afgeslagen. Duitsche en Italiaansche for maties duikbommenwerpers hebben Britsche pant serconcentraties in het Zuiden der Marmarische woestijn verstrooid. Des nachts werden bomtreffers geplaatst op vliegvelden en ravitailleeringswegen van den vijand in het gebied van Sidi Barani en Mersa Mathroeh. Tijdens luchtgevechten hebben Duitsche jagers zeven Britsche jachttoestellen neer geschoten. Een Duitsche duikboot heeft voor de kust van Cyrenaïca een Britschen torpedojager door torpedo's beschadigd." Londen verzendt nota's. BERLIJN, 6 December. (D.N.B.) Reuter heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag het vol gende speciale bericht uitgezonden: Aan de Finsche, de Hongaarschc en Roeraeen- schc regeeringen worden officieele nota's gezon den, als gevolg waarvan de oorlogstoestand tus schen deze regeeringen en Groot-Brittannië zal bestaan. Het D.N.B. meldt uit Boedapest: De minister-presi dent en minister van Buïtenlandsche Zaken Von Bar- dossy heeft Vrijdagmiddag om 17 uur 10 in het par lement medegedeeld dat de Engelsche regeering door bemiddeling van het Amerikaansche gezantschap in Boedapest de Hongaarsche reegering een ultimatieve oorlogsverklaring heeft doen overhandigen. In het Engelsche ultimatum wordt gezegd: Enge land acht zich met Hongarije van 6 December af om middernacht in staat van oorlog te bevinden, indien Hongarije tot middernacht van den vijfden December zijn troepen niet van het Oostelijk front terugtrekt De Hongaarsche regeering heeft deze ongerecht vaardigde verklaring van Engeland voor kennisge ving aangenomen en is er van overtuigd dat het ge- heeïe Hongaarsche volk achter zijn regeering staat. De verklaring van den minister-president werd door het Huis van Afgevaardigden met groote geest drift begroet. Daarmede heeft het wetgevende college van het Hongaarsche volk de houding van de regee ring van Hongarije, die den Engelsche ultimatieven eisch van de hand heeft gewezen, eenstemmig goed gekeurd. Uit Boekarest verneemt het D.N.B. dat de Roemeen- sche regeering Vrijdag aan den zaakgelastigde van de Ver. Staten het antwoord van Roemenië heeft over handigd op het 1 December ingediende Engelsche ultimatum. De Roemeensche regeering wijst daarin den eisch van de Britsche regeering, haar gevechts handelingen tegen het bolsjewisme te staken en haar troepen tot den Dnjestr terug te trekken van de hand. OOK OORLOGSVERKLARINGEN VAN CANADA. NEW-YORK 6 December. (D.N.B.) Naar de Asso ciated Press uit Ottawa meldt, zal Canada waarschijn lijk het voorbeeld van Engeland volgen en' eveneens een verklaring afleggen, volgens welke de oorlogs toestand bestaat met Finland, Hongarije en Roemenië. Japanscli antwoord te Washington overhandigd Koeroesoe hoopt op voortzetting der besprekingen Het D.N.B. deelt mede: De Japansche onderhan delaars in Washington, zoo meldt de Britsche Nieuwsdienst, hebben het antwoord van Tokio op de vragen van president Roosevelt inzake de troe penbeweging in Fransch Indo China overhandigd. Volgens genoemden nieuwsdienst zou ambassadeur Koeroesoe verklaard hebben te hopen dat de be sprekingen tusschen beide landen worden voortge zet. Naar uit Washington wordt gemeld heeft het de partement van buitenlandsche zaken aangaande het Japansche antwoord op de vragen van president Roosevelt bekend gemaakt dat men het nemen van eenïg standpunt te dien aanzien aan het Witte Huis moet overlaten. President Roosevelt heeft, naar Associated Press meldt, in de persconferentie van Vrijdag verklaard dat hij met zijn minister van buiteniandsche zaken Cordell Huil beraadslaagd heeft, alvorens deze mei de Japansche onderhandelaars in conferentie ging. Naar Associated Press omtrent de bespreking van Vrijdag van de Japansche onderhandelaars met Huil nog mededeelt, waren Nomoera en Koeroesoe nog niet in het bezit van een antwoord op het memo randum van Hull van 26 November. Toen het ant woord-van Tokio óp de vragen van president Roose velt inzake de Japansche troepenbewegingen in Fransch Indo China aan Huil overhandigd was, weigerde Koeroesoe aan de pers eepige aandui dingen te verstrekken, welke inlichtingen Roosevelt gewenscht had. Omtrent de persconferentie van Vrijdag wordt nog bekend, dat president Roosevelt daarin zeer te rughoudend was. Inzake de sensationeele onthulling van de „Chicago Tribune" en de „Washington Ti mes Herald" over de plannen der Ver. Staten om een reusachtig expeditiecorps naar Europa te stu ren, weigerde Roosevelt eiken commentaar en ver klaarde hij slechts dat de minister van oorlog Stim- son daarover iets te zeggen zou hebben. Aangaande de crisis in het Verre Oosten zeide de president dat Cordell Huil hem na den middagmaaltijd het dooi de Japansche ambassadeurs ontvangen antwoord zou overhandigen en dat hij geen vermoeden had elk karakter het Japansche antwoord had. TOKIO, 5 Dec. (Domei). De woordvoerder van het bureau voor de inlichtingen Tomokazoe Hori, heeft heden in de persconferentie voor de buitenlandsche correspondenten verklaard dat Japan en de V.S. zullen voortgaan te onderhandelen „in een geest van oprecht heid met het doel een gemeenschappelijke formule te vinden waardoor wij er in zouden kunnen slagen een vreedzamen toestand aan den Stillen Oceaan tot stand te brengen." Hori gaf geen nadere bepaling van het woord „op rechtheid". doch hij voegde er aan toe dat een lange re duur der diplomatieke besprekingen niet noodig was, tenzij aan weerskanten een geest van oprechtheid bestond. i Weinig verandering in de fronten Geen vorderingen der bolsjewisten in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front BERLIJN, 5 December. Naar het D.N.B. ver neemt is Vrijdag geen opmerkelijke verandering in de situatie aan de fronten ingetreden. De bolsjewis tische massa-aanvallen in de Zuidelijke zóne heb ben ondanks de grootste krachtsinspanning geen vorderingen meer gebracht. De eerste gevolgen van de geweldige verliezen die dé bolsjewisten hier ge leden hebben schijnen reeds zichtbaar te worden. De frontlijn loopt nog steeds ten Oosten van Tagan-' rog. De Duitsche luchtmacht heeft in het gebied ondom Rostof een waarlijk vernietigende actie ont plooid en alle vijandelijke concentraties reeds in de kiem onder een hagel van bommen bedolven. De luchtactie der bolsjewisten neemt steeds meer af. In den centralen sector bij Moskou vriest het weer fel, terwijl er sneeuw valt. Maar zelfs een koude van 25 graden kon het opdringen der Duitsche troe pen niet noemenswaard belemmeren. Leningrad wordt door het zware Duitsche geschut bestookt, 1-Ioog oplaaiende vlammen toonden giste ren dat er munitie-opslagplaatsen van den vijand getroffen waren. Nieuwe uitvalspogingen der bele gerden werden verijdeld. In Noord-Al'rika is het betrekkelijk rustig. De Engelschen trachtten verkenningsaanvallen te doen, daar zij elk overzicht van de situatie verloren heb ben. Met nieuwe verliezen aan menschen en mate riaal werd de vijand afgeslagen. Buiten hun hulp volken hadden de Engelschen hier ook een Engel sche brigade opgesteld: de 22e Engelsche garde bri gade. Deze had echter alleen tot taak de ravitail leering te beveiligen, zoodat zij ver' achter de strij dende afdeelingen lag. Bij de gevechten is zij nor»* ten tooneele verschenen. Brittrn moeten Thailand verlaten Naar Domei uit Bangkok meldt, heeft het Brit sche gezantschap Donderdag allen Britschen on derdanen, ook den Britsch-Indiërs, opdracht ge geven Thailand zonder verwijl te verlaten. Deze bekendmaking is onmiddellijk gevolgd op een soortgelijk bevel dat de Amerikaansche gezant heeft gegeven. Naar verluidt wonen in Thailand 300 Britsche onderdanen, terwijl het aantal Britsch- Indiërs 30.000 bedraagt. Amerikaansch plan Stimson spreekt van „onvoltooide studie" WASHINGTON, 5 December. Het D.NB. meldt: De minister van oorlog Stimson heeft Vrijdag in de persconferentie de echtheid van het door de Chicago- Tribune" gepubliceerde document toegegeven. Hij be weerde evenwel dat het hier een onvoltooide studie der wapenbehoeften voor de verdediging betrof, welke door den generalen staf was uitgewerkt. Het. betrof hier echter, naar Stimson hieraan toevoegde, niet een door de regeering aanvaard program. De publicatie van het document zal wellicht, de verdediging bemoeilijken. Het ergste van deze publi catie is evenwel het feit dat er een groep Amerika nen bestaat wien het zoozeer aan vaderlandsliefde en loyauteit jegens de regeering mankeert dat zij der gelijke documenten publiceeren. (Dé „Chicago Tribune" had, zooals gemeld, een plan gepubliceerd voor een expeditiecorps van vijf millioen man dat een offensief zou willen ondernemen op het Europeesche continent). Uitvoering Vogel wet 1936 's-GRAVENHAGE, 5 Dec. Bij verordening nr. 211/1940 van den Rijkscommissaris \foor het bezette Nederlandsche gebied werd de zorg voor de natuur bescherming toevertrouwd aan het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming. Daar onder de natuurbescherming mede valt de bescherming van onze fauna, is thans ook de uitvoering van de vogelwet 1936, die in de eerste plaats in het leven is geroepen tot bescherming van de in ons land in het wild levende vogelsoorten, door het departement van landbouw en visscherij aan het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbescherming over gedragen. Na de overdracht, welke op 30 October 1941 ge schiedde, worden althans voorloopig bij de uitvoering dezelfde richtlijnen aangehouden, die tot heden door het departement van landbouw en visscherij werden gevolgd. Dit beteekent dus geen onbeperkte vogelbe scherming. De vogelwet zelfs, hoewel er van uitgaan de, dat in beginsel aan alle vogels bescherming ver leend dient te worden, laat toch bij verschillende artikelen de mogelijkheid open om ter voorkoming van overlast of schade aan den land-, tuin- of bosch- bouw, aan de jacht of de visscherij, bepaalde vogels te vangen of te dooden en hun nesten en eieren te verstoren. DE PRIJS VAN VOLKORENBROOD. 's-GRAVENHAGE, 6 December. In verschillende plaatsen van ons land komt het voor. dat volkoren brood tegen een hoogeren prijs wordt verkocht dan den voor het z.g. volksbrood vastgestelden prijs. Dc ge machtigde voor de prijzen vestigt er natdrukkelijk de aandacht op, dat dit ten onrechte geschiedt. Het vol korenbrood mag niet duurder zijn dan het volksbrood. (A.N.PJ

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1