Haarlem's Dagblad Twee Amerikaansche slagschepen in het Verre Oosten tot zinken gebracht. Felle gevechten op Malakka. Vorderingen der Italiaansche en Duitsche troepen in het Donetzbekken. 59e JAARGANG No. 17939 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM DINSDAG 9 DECEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cenl per ex. Advertentiën: 1-5 regelt 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel mee» 0.171/2, Groentjes zie rubriek. Vier andere slagschepen en vier zware kruisers zwaar beschadigd. Ook een Amerikaansch vliegtuigmoederschip vergaan. Bij Singapore twee Britsche kruisers in den grond geboord. Zes luchtaanvallen op de Philippijnen. TOKIO. 8 December. Het D.N.B. meldt: Het keizerlijke hoofdkwartier deelt mede dat bij Ha waii twee Amerikaansche slagschepen tot zin ken zijn gebracht. Vier andere slagschepen en vier zware kruisers werden zwaar beschadigd. Verder is een Amerikaansch vliegtuigmoederschip tot zinken gebracht. Bij Guam werden de Ameri kaansche mijnenveger „Penguin" en vier Ameri kaansche koopvaardijschepen tot zinken ge bracht. Bij Hawaii zijn bovendien talrijke Ameri kaansche vliegtuigen neergeschoten. De Japan- sche verliezen zijn gering. Geen enkel Japansch schip ging verloren. Bij luchtaanvallen op Singapore zijn twee Brit sche kruisers tot zinken gebracht zoo meldt de „Jomioeri Sjimboen" uit Hanoi. Japansche vliegtuigen hebben, volgens berich ten uit Manilla, de op een na grootste door Ame rikaansche troepen bezette vesting der Philippij nen, Fort Stotsenberg, gebombardeer.d. Het fort ligt op ongeveer honderd kilometer ten Noorden van Manilla. De kazernes zijn daarbij in brand geworpen. De „Manilla Herald" deelt verder mede dat het hoofdkwartier van de Amerikaansche troepen elke verbinding met Fort Stotsenberg heeft verloren. Het Japansche luchtwapen heeft Maandag In totaal zes luchtaanvallen ondernomen op de Phi lippijnen. De zwaarste aanvallen worden in dit bericht die op Stotsenberg en op Claro Field ge noemd, waar verscheidene honderden personen gedood of gewond werden. Nadere berichten uit Manilla melden dat bij den luchtaanval van Japansche vliegtuigen op Fort Stot senberg ook een petroleumopslagplaats getroffen werd die in de lucht vloog. Voorts werd een in de buurt gele gen vliegveld ernstig beschadigd. Uit Japansche militaire kringen in Sjanghai ver luidt dat op de Philippijnen tot nu toe ongeveer 50 a 60 Amerikaansche vliegtuigen zijn vernietigd, terwijl aan Japansche zijde slechts twee toestellen verloren gingen. De tot zinken gebrachte en beschadigde Ameri kaansche oorlogsschepen tijdens de krijgsoperaties rondom Hawaii zijn naar uit de Japansche commu niqués blijkt, aangevallen door Japansche vliegtui gen. Alle verliezen van den tegenstander zijn beves tigd. behalve het vliegtuigmoederschip. Verder wer den verscheidene koopvaardijschepen opgebracht. Een D.N.B. bericht uit Washington deelt mede: Naar het Witte Huis volgens Associated Press heeft medegedeeld zijn door den Japanschen aanval op Hawaii een Amerikaansch slagschip gekenterd, een torpedojager vernietigd, andere vaartuigen bescha digd en een naar verhouding groot aantal vliegtuigen vernield. De Amerikaansche zender Schenectady meldt: Het Witte Huis heeft bekend gemaakt dat Maandag door de Japansche luchtaanvallen op Hawaii 1500 personen zijn gedood en 1500 gewond. Verscheidene aanvallen zijn gericht op de Philippijnen. Door den laatsten aanval werden 200 tot 300 personen gedood. Alle ge sneuvelden zijn Amerikaansche soldaten. Reuter meldt uit Singapore dat daar officieel is bekend gemaakt dat de luchtaanvallen op Singapore tusschen de 50 en 100 slachtoffers hebben geëischt. Het Japansche blad „Yomioeri Sjimboen" verneemt uit Saigon dat een Amerikaansch transportschip in de wateren bij Manilla tot zinken is gebracht. De uit 350 koppen bestaande bemanning kwam daarbij om het leven. TWEEDE AANVAL OP HONGKONG. TOKIO, 8 December (D.N.B.) Volgens hier ontvangen berichten van het front in Zuid-China hebben Japansche bommenwerpers een tweeden aanval op Hongkong gedaan. Naar vice-admiraal Koga, de opperbevelhebber van de Japansche vloot in de Chineesche wateren mededeelt, is Hongkong gistermiddag totaal door de Japansche marine geblokkeerd. De diplomatieke vertegenwoordigers van derde mogendheden zijn hiervan door den Japanschen consul-generaal in Sjanghai op de hoogte gesteld, Alle neutrale schepén hébben bevel gekregen zich uit»de wateren rondom Hongkong binnen 36 uur terug te trekken. AANVAL OP HET EILAND NAOEROE. LISSABON, 8 December (A.N.P.) De Britsche Berichtendienst meldt uit Melbourne dat de Austra lische minister-president Curtin heeft medegedeeld dat het eiland Naoeroe is aangevallen. Arrestatie van Japanners in Ned.-Indië TOKIO, 8 December. Naar Domei uit Batavia meldt heeft de regeering van Ned.-Indië bevel ge geven tot inhechtenisneming van alle daar woon achtige Japanners. In het geheele land worden reeds arrestaties en masse verricht. Opmarsch van Japansche troepen in Thailand. Na totstandkoming van Japansch Thailandsche overeenkomst. TOKIO, 8 December (D.N.B.) Japansche troepen hebben, naar uit Bangkok wordt ge meld, een begin gemaakt met den vreedzamen opmarsch in Thailand in de richting naar Bangkok en talrijke belangrijke punten in de Oostelijke en Zuidelijke gebieden van het land. Deze opmarsch is begonnen op grond van een Japansch-Thailandsche overeenkomst, die tus schen de bevoegde Japansche vertegenwoordi ging en den minister-president van Thailand is gesloten. De Japansche ambassade in Bangkok heeft Maan dagochtend de volgende verklaring gepubliceerd: De Japansche autoriteiten waren sedert eenigen tijd in het bezit van betrouwbare berichten dat van Engelsche zijde een inval in Zuid-Thailand op den 8sten December in het voornemen lag. Inderdaad hebben Engelsche troepen Maandagochtend de grens van Malakka overschreden. Om den vrede in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan te hand haven en de onafhankelijkheid van Thailand te waarborgen, heeft Japan onderhandelingen met Thailand geopend. Tegelijkertijd gingen de Japan sche troepen tot den tegenaanval over die ten doel had de Engelsche troepen uit Thailand te verdrijven en de onafhankelijkheid van Thailand te redden. Japansche troepen hebben Engelsche strijdkrach ten afgeslagen die probeerden van Birma uit Thai land binnen te vallen. BANGKOK BINNENGERUKT. BANGKOK, 9 Dec. (Domei), Gisteravond even over 21.00 zijn de Japansche troepen in Thailand Bangkok binnengerukt. Japanners op verschillende punten van het schiereiland geland. TOKIO, 9 Dee. (Domei) De legerafdeeling van het keizerlijk hoofdkwartier heeft hedenochtend 10.20 bekend gemaakt dat Japansche troepen /ïans het gebied van Singapore aanvallen, terwijl Ja pansche luchteenheden stoutmoedig aanvallen uit voeren op de Britsche luchtbases op Malakka, waar bij zij een aantal Britsche oorlogsvliegtuigen hebben vernield. Uit Saigon wordt gemeld dat de Japansche troe pen, ter uitvoering van verrassende en doeltreffende aanvallen op Britsche troepen op Malakka, om 4.30 uur geland zijn op verschillende punten van het schiereiland, terwijl Britsche troepentegenaanvallen ondernamen, aldus heeft de radio van Singapore vol gens hier opgevangen berichten te kennen gegeven. De radio van Singapore meldde dat felle gevechten geleverd werden tusschen Japansche en Britsche troepen op Malakka. Amerikaansch Congres stemt in met oorlogsverklaring aan Japan Boodschap van den president WASHINGTON, 8 December. Roosevelt heeft, volgens Associated Press, in een boodschap het Congres verzocht na de reeds gevoerde krijgsopera ties tusschen Japan en Amerika den oorlgstoestand tusschen Amerika en het Japansche keizerrijk te proclameeren, De president deelde in het bestek van deze bood schap nog mede dat de V. S. reeds twee oorlogs schepen en 3000 dooden en gewonden hebben ver loren als gevolg van de tot dusver gevoerde krijgs operaties in den Stillen Oceaan. De Engelsche Nieuwsdienst meldt uit Washington dat hgt Congres met de oorlogsverklaring_ van de Vereenigde Staten aan Japan heeft ingestemd. Naar de New-Yorksche zender meldt heeft het Huis van Afgevaardigden de oorlogsverklaring aan Japan aangenomen met 388 stemmen tegen een, de Senaat met 82 tegen 10. (D.N.B.) Proclamatie van den G. G. van Ned.-Indië BATAVIA, 8 December. (AJJ.P.) Heden morgen heeft de Gouverneur-Generaal van Ne- derlandsch-Indië bij proclamatie door de radio het bestaan van den toestand van oorlog tusschen Ne- derlandsch-Indië en Japan bekend gemaakt. Te Batavia is tot nog toe alles rustig. De eerste berichten over de aanvallen der Japanners, alhoe wel deze van Nederlandsch standpunt weinig gun stig waren, werden kalm opgenomen. Japansche landing op Loebang Eiland op 100 K.M. ten Zuidwesten van Manilla STOCKHOLM, 9 December (D.N.B.) Naar Reuter uit Manilla meldt zouden volgens niet be vestigde berichten Japansche troepen geland zijn op het eiland Loebang, ongeveer 100 K.M. ten Zuid westen van Manilla. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 7 December t.ni. 1December: 47-4 Brood 4 rants. Brood of sobak 47 Brood l/2 rants. 47 Vleesch J/é rants. (Vleesch of 47 Vl.waren 1 rants. ^leeschwaren 47A Melk I 3VH Ij. ,r ,v 47 rood Melk I WA L. MelK 47A Aardappelen 144 K.G. Aardappelen 47B Aardappelen K.G. Aardappelen Van November t.m. 27 December: 150 Algemeen 1 K.G. Suiker 2e periode Cacao 50 gr. Cacao 15 5 Algemeen 2 50 gr. Koffiesurrogaat 156 500 gr. Jam 151-154 1 rants. Bloem brood of gebak F en G Rijst 250 gr. Rijst 161 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 162 250 gr. Gort 163 100 gr. Vermicelli of maizena 157-160 100 gr. Kaas 167 100 gr. Kaas Van 21 November t.m. 9 December: 53-54 Boter 125 gr. Boter 53-54 Vet 125 gr. Boter met reductie (of vee voor wie bon 53 hebben ingelegerd) Voorts: Petroleum: Bonkaart M. en O 14 tot 27 Dec. Bon 23 tot 3 Jan. 1942. Zeep Bon 164 Algemeen en Bon U Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 7 5 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Dec. Bon J. Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. Negentien schipbreukelingen gered Door de „Insulinde" OOSTMAHORN, 8 December. In den nacht van Zaterdag op Zondag tegen half een werden op Schiermonnikoog noodseinen waargenomen. Op één van de gevaarlijkste plaatsen aan de Neder- landsche kust, ruim drie mijl benoorden Schier monnikoog, aan den rand van de gronden van het Schiermonnikooger rif, was een schip het slacht offer geworden van den West-Zuid-Wester storm. Onmiddellijk voer de motorreddingboot „Insulinde" van de Noord-Zuid-Hollandsche Reddingmaatschap pij onder bevel van Mees Toxopeus de haven van Obstmahorn uit. Het werd een zware reis en al spoe dig bleek, dat de positie van het gestrande stoom schip zeer hachelijK was. Het zwaar geleden vaar tuig liep gevaar op den rand van de gronden te breken. Met veel moeite geluide het den mannen van de Noord-Zuid-Hollandsche Reddingmij. met de „Insulinde" langszij te komen. In één reis kon de geheele bemanning, bestaande uit negentien koppen, worden overgenomen. Tegen halfzeven Zondagochtend voer de „Insulinde" de haven van Oostmahorn binnen. (A.N.P.) Uit de Staatscourant Bij besluit van den secretaris-generaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken is C. E. P. Lens hoek met ingang van- 15 December 1941 tot burge meester van de gemeente Goes benoemd. Bij besluit van den secretaris-generaal van het de partement van Justitie van 6 December 1941 is be noemd tot raadsheer-plaatsvervanger in het Gerechts hof te 's-Gravenhage, mr. dr. H. F. A. Vollmar, advo caat en procureur aldaar. Boter op bon 55 en 56 's-GRAVENHAGE, 9 December. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 10 December tot en met 27 December a.s. de bonnen 55 en 56 van de boterkaart zoowel als van de vetkaart elk recht geven op het koopen van 125 gram boter. Op de hierboven genoemde bonnen van de vetkaart wordt de gebruikelijke reductie verleend van 22'/2 cent per 250 gram boter. Het 113-ton metende schip .Bonne Espë- rance" van schipper G. Klop uit Hardinxveld, is met den achtersteven tegen de Rolbrug te Geertruiden- berg opgevaren. De brug werd uit haar loophaan getild en twee meter verder gesmakt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Zeldzame Delftsche en Spaansche tegels maken deel uit van de collectie antiqui teiten, welke deze week in het gebouw Leesmuseum te Amsterdam onder den hamer komt. (Pax-Holland-De Haan-c) Beperkende bepalingen voor het bouilen van pluimvee Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oor logstijd vestigt de aandacht op het volgende: Het houden van kippen en eenden is in het algemeen slechts toegestaan aan gezinshoofden. Ieder gezins hoofd mag ten hoogste 10 stuks kippen en eenden te zamen houden; een gezinshoofd, dat een landbouwbe drijf met een oppervlakte van tenminste 10 H.A. cul tuurgrond exploiteert, ten hoogste 15 stuks. Dit pluim vee moet gehouden worden op het eigen erf van het gezinshoofd en op één adres mag slechts één gezins hoofd pluimvee houden. Uit het bovenstaande volgt, dat het ontoelaatbaar is samen of voor een ander kippen of eenden te hou den, indien het bovengenoemd maximum aantal aan te houden van 10 of 15 stuks daardoor wordt over schreden. Hieraan zal strikt de hand worden gehou den. Degene, die aan deze voorwaarden niet vol doet, dient zijn pluimvee onverwijld op te ruimen. Met ingang van 1 Januari a.s. zal ook het houden van kalkoenen en ganzen onder deze regelen vallen. Men zal dan dus slechts ten hoogste 10 of, indien men een landbouwbedrijf van tenminste 10 H.A. exploi teert, ten hoogste 15 kippen, eenden, ganzen of kalkoe nen tezamen mogen houden. (A.N.P.) Autobus door locaaltrein gegrepen Aantal gewonden Maandagmorgen kwart voor twaalf is een autobus uit de richting Nieuwveen op den Noorddammerweg te Nicuwer-Amstel op den onbewaakten overweg door den locaaltrein 3518 uit Aalsméer aangereden. De gevolgen waren zeer ernstig. De bus, die geheel gevuld was, kreeg een klap aan de voorzijde, waar door zij een slag om maakte en in de sloot langs den weg terecht kwam. Hulp kwam van alle kanten op dagen en het bleek weldra, dat de chauffeur der bus er ernstig aan toe was. Hij kon niet vervoerd wor den. Andere meer of minder ernstige gewonden wer den bij omwonenden binnengebracht. Vele reizigers kregen door glasscherven bloedende wonden. Leden van het Roode Kruis hielpen de dokters. Het trein verkeer ondervond geen vertraging. Met Duitschland voor een nieuw Europa. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Bolsjewistische landingspoging op de Krim verijdeld. Havenwerken in Engeland aangevallen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 8 December. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht, deët* mede: „De voortzetting der operaties en de wijze dei- oorlogvoering in hei Oosten worden van thans af bepaald door het invallen van den Russischen winter. Aan uitgestrekte doelen van het Ooste lijke front worden nog slechts ^"aatselijke ge- gevechten geleverd.Aan de Westkust i"*en de Krim is een vijandelijke landingspoging verijdeld. In het Donetzbekken leverde de aanval van Duit sche en Italiaansche troepen nieuwe vorderingen? op. Bij Leningrad heeft de vijand zijn uitvals- pogingen tevergeefs voortgezet. De luchtmacht heeft in weerwil van het slechte weer zware aan vallen gedaan op Bolsjewistische troepencon centraties, pantserstellingen 'en veldversterkin- gen. De vijand leed wederom zware verliezen aan menschenlevens, zware wapens en rollend materiaal. De spoorwegen naar Moskou zijn op vele plaatsen door bomaanvallen vernield. In de Engelsche wateren is overdag ten Noord oosten van Aberdeen een koopvaardijschip van middelbare tonnage door bommen beschadigd. De luchtmacht heeft nachtelijke aanvallen gedaan op havenwerken aan de Oostkust en in het Zuidwes ten van het Engelsche eiland. In Noord-Afrilca duren de hevige gevechten voort. In Tobroek zijn overdag en des nachts havenwerken en vijandelijke artilleriestellingen bestookt met bommen van zwaar en zwaarst Ka liber. Voor de kust van Noord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een groot Britsch troepentransportschip zoo ernstig beschadigd dat het verloren geacht kan worden. Een lichte Engelsche kruiser kreeg bomtreffers. Bij vruchtelooze luchtaanvallen op eenige plaatsen in West-Duitschland en in het bezette gebied m bet Westen zijn in den afgeloopen nacht drie Britsche bommenwerpers neerge schoten." Maatregelen tot bestrijding van bloembollenziekten De Nederlandsche Staatscourant van 8 dezer be vat een besluit van den Secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij hetwelk ten doel heeft, de maatregelen tot bestrij ding van bloembollenziekten, welke op grond der bloembollenziektewet 1937 kunnen worden geno men, een doeltreffender en ruimere werking te ver zekeren. In de eerste plaats kan de Secretaris-generaal ook op andere bloembollen en bloembolgewassen en op andere ziekten dan in de wet genoemde, de wette lijke maatregelen van toepassing verklaren. Voorts moet de aangifte van de perceelen, waarop bloem bollen geteeld worden en van de opslagruimten voor den handel, door de betrokkenen telkenjare ge schieden voor een bepaald tijdstip. Tenslotte is het iederen teler of handelaar, wien door de bevoegde instanties een mededeeling is gedaan, dat zijn pro ducten -van ziekte verdacht worden, verboden om deze te koop aan te bieden, te verkoopen, af te leve ren, te vervoeren of te planten. Zulks is een uitbrei ding van het reeds bestaande verbod, dat enkel betrekking had op door ziekte aangetaste bloembol len of bloembolgewassen. Het besluit dat kan worden aangehaald onder den naam bloembollenziektebesluit 1941 treedt 9 dezer in werking. (A.N.P.) Een mislukte voetbalpool Ook in Haarlem gedupeerden De politie te Bergen op Zoom houdt zich op het oogenblilc bezig met een onderzoek van een voetbal pool-affaire. Hen Rotterdammer, die reeds verschil lende loterijen bad georganiseerd en die wegens overtreding van de Loterijwet al eens door de Rot- terdamsclie rechtbank tot een hooge geldboete was eroordeeld, was naar Bergen op Zoom verhuisd, omdat de politie te Rotterdam hem te veel moeilijk heden in den weg legde. In Bergen op Zoom organi seerde hij weer een voetbalpool, die hij door het bieden van groote winstkansen zoo populair moge lijk maakte. Maar die winstkansen bleken toch veel hooger te zijn. dan hij gedacht had. Het gevolg daarvan was, dat hij tenslotte niet meer in staat bleek te zijn. aan zijn verplichtingen ten opzichte an de deelnemers te voldoen. Hij moest een bedrag an f 100.000 uitbetalen, waarvan o.a, f 4000 aan Haarlemsclie deelnemers. De man heeft aan de ge dupeerden een brief doen toekomen, waarin hij hen voorstelde met een door hem ontworpen regeling der uitbetaling genoegen te nemen. Inmiddels wordt zoowel door de politie te Bergen op Zoom als door die te Haarlem een onderzoek ingesteld. EXAMENS Nederlandsche taal en letterkunde M.O. Geslaagd de heeren F. G. Hesmerg, Haarlem en H. J. Scheepens, Hillegom en P. W. Boeren. 's-Her- togenbosch. Scheepswerktuigkundige. Geslaagd voor diploma Knegjes, IJmuiden. B, le gedeelte* J. C. BINNEN- Door den stoomtrawler „Derika VII" is te IJmui den binnengebracht de kotter „IJM. 224", die dicht bij de kust tijdens de visscherij een motordefect had gekregen en groot gevaar liep op het strand te loopen. Door het in brand steken van beddegoed en an dere brandbai*e voorwerpen had men de aandacht van den trawler weten te trekken, die er toen spoe dig in slaagde, een tros op den kotter binnen te brengen en zoodoende het scheepje van den onder gang wist te redden. Tijdens het sleepen is een deel van de verschan sing van den kotter weggerukt. De stoomtrawler „Penelope" IJM 64, die zooals werd gemeld na op de Noorderpier te hebben gestoo- ten in zinkenden toestand in de Haringhaven aan den grond werd gezet, is gelicht. Het lek werd daarna voorloopig door een duiker dicht gemaakt, waarna een sleepboot van v. d. Tak's Bergingsmaatschappij den trawler heeft leeggepompt. Het schip is thans naar Amsterdam gebracht om gerepareerd te worden. Azijn in de slaolie VERDUISTEREN Van 17.27 tot 9.38 Maan 9 Dec. op 23.15, 10 Dec. onder 13.30 En dan nog te duur verkocht De politie te Haarlem heeft proces-verbaal opge maakt tegen een 25-jarigen man die een flesch sla olie verkocht voor f 7.50. Bij onderzoek bleek, dat de inhoud uit een zeer kléin gedeelte slaolie bestond; de flesch was verder met azijn bijgevuld. HAARLEMMERS VIEREN FEEST IN DRENTE. De Haarlemmers, verblijvende in het Rijkswerk kamp „Orvelte" (Drente), vierden in de kamp-can- tine het St.-Nicolaasfeest. Reeds meermalen werd hun door den cultureelen dienst een ontspannings avond aangeboden; ditmaal werd de avond, zij het gedeeltelijk met financieelen steun van den cultu reelen dienst en van de gemeente Haarlem geheel door eigen krachten verzorgd. Er was medewerking van humoristen, een goochelaar en een telepaath. In de pauze werden de aanwezigen op een kop choco lade en speculaaspoppen getracteerd. Tevens wer den er wedstrijden om prijzen gehouden, en onder groote vreugde van de ruim tachtig aanwezigen een gratis tombola om surprises. Het feest, dat uitstekend slaagde, duurde onge veer vier uur. In het hooge Noorden. Duitsche soldaten in hun winteruitrustmg, waarbij de rendierhuiden de manschappen tegen de felle koude beschermen. (Orbis-Holland) Ned. Ver. van Huisvrouwen Lezing over Alexine Tinne en Julia de Beausobre Voor de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Huisvrouwen heeft mevrouw W. BoschJesse Maandagmiddag gesproken over Alexine Tinne, de Nederlandsche Noord-Afrika- reizigster en Julia de Beausobre. Nadat mevr. J. L, VisserBrutel de la Riviere de spreekster had ingeleid, beggn mevr. BoschJesse haar lezing met erop te wijzen dat deze middag bedoeld was om le komen tot een cursus waar belangrijke vrouwenfi guren besproken zullen worden. Alexine Tinne, al dus spr., komt veel meer tot de daad dan Julia de Beausobre, die een groote zielekracht bezat. Beiden hadden echter hun standvastigheid. moed, een voud en diepe menschelijkheid gemeen.Alexine Tinne werd geboren in 1835 in Den Haag en op een van haar expedities in Noord-Afrika in 1869 door een Toeareg vermoord. Zij was een rustelooze vrouw, die zich met de positie van de vrouw in haai* eeuw niet kon vereenigen. Zij had een onbedwingbare reis- en zwerflust in zich die haar ook noopten, tot haar tochten naar Noord-Afrika. Op 25-jari gen leeftijd ondernam Alexine Tinne haar eer ste expeditie naar Noord-Afrika. Uitvoerig schetste spr. de avonturen, die Alexine Tinne op deze toch ten beleefde. De Afrikaansche stammen noemden haai* „Dochter der Liefde" vanwege haar strijd te gen de slavernij. Haar eigen omgeving kon haar avonturenzucht niet begrijpen en men vond haar dan ook al gauw „onvrouwelijk". Toch was zij een vrouw begiftigd niet vele en talrijke gaven en van een zeldzame bekoring. Zij was dan ook echL vrou welijk gevoelig hetgeen zij vele malen bewees. Na de, pauze sprak mevrouw Bosch-Jesse over Julia de Beausobre, de schrijfster van het aangrij- Sende boek: „Een mensch overwon". Zij typeerde ulia de Beausobre als een teei*e, ziekelijke vrouw, die in Sovjet- Rusland een diepen lijdensbeker te ledigen kreeg. Opbrengst van volkstuinen liet Algemeen Verbond van Volkstuindersvereenl- glngen in Nederland deelt het volgende mede: Na gehouden besprekingen mot de verschillende autoriteiten is besloten de opbrengst dor tuinen ge heel ten goede (e doen komen aan den houder van den tuin. Ook behoeven geen bonnen te worden in geleverd. Met het oog op de schaarschte aan fiets banden enz. zullen de complexen zoo dicht mogelijk tegen de bebouwing der steden aan liggen. De tui nen ,worden door do Ned. Heide Mij. in overleg met het. Algemeen Verbond gescheurd en t.eeltklaar op geleverd. zoodat de tuinder in hot vroege voorjaar direct kan beginnen met poten en zaaien. In verleg met de autoriteiten is de voorziening voor poot- en zaaigoed aan het Algemeen Verbond gewaarborgd. Bedrijven en anderszins kunnen desgewenscht voor hun personeel grond huren. Hiervoor is een aparte regeling ontworpen en verstrekt het Algemeen Ver bond gaarne nadere inlichtingen. Alle volkstuinen moeten in het Algemeen Ver bond georganiseerd zijn. Dit dient mede te ge schieden ten einde de beschikking te verkrijgen over de kunstmest, poot- en zaaigoed. VEREENIGING VOOR AMBACHTS- EN NIJVER HEIDSKUNST. De vakgroep voor drukkunst, bindkunst en leer- bewerking van de Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst te Haarlem houdt Zaterdagmid dag 13 December een excursie naar het Gemeente archief. Mej. C. F. Kurtz zal het gezelschap rond leiden en bijzonderheden vertellen»

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1