3 £aatste 1Betichten AGENDA. LANGS DE STRAAT. ..maar geen „hoestwinter" etutema BOEKSUCCES. Nieuwe Uitgaven ^5 ucyecCijkeSiand^ Amerikaansche duikboot vermoedelijk tot zinken gebracht TOKIO, 10 Dec. (Domei). Een Amerikaansche duikboot, vermoedelijk behoorende tot de Ameri kaansche Aziatische vloot, is naar men gelooft, op 8 December des ochtends in den grond geboord door Japansche vlooteenheden buiten Palao, aldus heeft de marine-afdeeling van het keizerlijk hoofd kwartier hedenochtend medegedeeld. Men gelooft dat de duikboot uit de baai van Manilla was ver trokken en via Davao op weg was naar de Japansche wateren. Peru solidair met de Ver. Staten LIMA,, 10 Dc-c. (DNB) De ministerraad heeft een solidariteitsverklaring gezonden aan de Ver. Staten raar In geconstateerd wordt dat het begin van den oorlog op den Stillen Oceaan de clausules der ac- coorden van Havanna die de gemeenschappelijke verdediging van het Amerikaansche vasteland ten doel hadden van kracht heeft doen worden. De president der republiek heeft verklaard dat de oorlog op den Stillen Oceaan voor de Amerikaansche landen een probleem heeft doen ontstaan, welks op lossing alleen kan bestaan in volstrekte solidariteit met de Ver. Staten. Alle Amerikaansche landen moeten de Ver. Staten bijstaan om aldus gemeen schappelijk het continent te verdedigen. Groote zeeslag in flen Stillen Oceaan In de nabijheid van Hawaii BOSTON, 10 Doe. (DNB) De zender Boston meldt: De Jananpers zijn nog steeds in het offensief. De luchtaanvallen op de Philip,pijnen worden zonder on derbreking voortgezet. Manilla is uiterst fel opnieuw gebombardeerd, terwijl Japansche troepeneenheden een landingspoging ondernamen in de Bocht van Ma nilla. Op het oogenblik wordt nog steeds tusschen de Japansche en de Amerikaansche vloot een geweldige slag geleverd. Deze slag wordt in de nabijheid van Hawaii uitgevochten en kan nog dagenlang duren. DUITSCHERS EN ITALIANEN IN VER. STATEN GEARRESTEERD. STOCKHOLM, 10 Dec. (D.N.B.) Vierduizend Duitschers en Italianen zijn gisteren, naar blijkt uit een in de Zweedsche bladen gepubliceerd bericht vap United Press uit Washington, op last van de Amerikaansche autoriteiten gearresteerd. In het ge- heele land zijn door de politie bij Duitschers en Italianen huiszoekingen gehouden. De zender van New York meldt, dat de leider 'der vertegenwoordi ging van het D.N.B. in New York, Heinz Cramer, is gearresteerd. Ook andere Duitsche en Italiaansche journalisten zijn door de Amerikaansche autoritei ten in arrest gesteld. De strijd op de Philippijnen SJANGHAI, 10 December. (D.N.B.) Japansche vliegtuigen hebben heden om 12 uur 45 Manilla aan-, gevallen, zoo wordt van daar gemeld. In het haven gebied, in de nabijheid van fort Sastiago en op sche pen werden- bommen geworpen. Ooggetuigen melden, dat een groep Japansche bommenwerpers boven het zendstation is gezien. De mededeeling van den Japanschen militairen 'woordvoerder over'de landing van Japansche troepen op de Philippijnen is thans door berichten uit Ma nilla met plaatsopgaven aangevuld. Uit deze berich ten blijlft, dat het den Japanners in weerwil van het verzet gelukt is te landen op het voornaamste eiland Luzon, en op de eilanden Vigan en Apari. Waarschijn lijk zijn de Japanners op nog meer punten aan land gegaan. De juiste plaatsen zijn echter in Manilla nog niet bekend. Verder wordt uit de Philippijnsche hoofdstad ge meld, dat reeds de eerste groote gevechten met Ame rikaansche strijdkrachten op de Philippijnen zijn ge leverd! Japansche zeestrijdkrachten hebben zich in deze krijgsoperaties gemengd. De oorlogsdoelen van Japan Oorlog betreft slechts Oost-Azië TOKIO, 10 December. (D.N.B.) De Japansche oorlogsdoelen zijn vandaag door den woordvoerder van het ministerie van inlichtingen, Hori, medege deeld. Wij hebben naar de wapens gegrepen om de veilig heid van ons land te waarborgen en den vrede en welvaart der volken van Oost-Azië te beveiligen, die i gemeenschappelijke bestemming hebben met Ja pan als gevolg van hun geographische positie en an dere, natuurlijke omstandigheden. De oorlog betreft slechts Oost-Azië. Namens de Ja pansche regeering kan ik verzekeren, dat Japan gee nerlei vijandschap koestert tegeri een of ander land in Oost-Azië, met uitzondering dan van de regeering te Tsjoengking en ook niet tegen de rest. van de we reld, met uitzondering van de Vereenigde Staten en het Britsche Imperium, welke de vijanden zijn van Japan. VLIEGTUIGMOEDERSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT? TOKIO, 10 December. (D.N.B.) Domei verneemt uit Manilla dat gisteren volgens een tot dusver nog niet bevestigd bericht, het 11.500 ton metende vlieg tuigmoederschip ,Langley" tot zinken gebracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau, Smede- straat te Haarlem, tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen: Bos, Olieslagerslaan 5, armbandje; Oomen, Trompstraat 12. aimbandje; Jonker, le Vooruit gangstraat 78, armband: Bureau van Politie. Smedestraat 9. boekje: beurs: Goedendorp, Jan Gijzenkade 7, boek; Tiemeijer, Van Nesstraat 29, das; Das, Spaarne 40, bankj papier; Jansen, O. Nassaulaan 66, Overveen, handschoenen; v. Velsen, Delftstraat 3, hoèd; Bureau van Politie, Smede straat 9, handschoenen; de Goede, Siriusstraat 35, hoed; v Gooi, Schotersingel 2, portemonnaie met inhoud: Verkrui zen, Scheperstraat 11, portemonnaie met inhoud; Seijse- ner, Tlmorstraat 56, parapluie; v. d. Blij, Vinkenstraat 10, shawl; v. Norden, Barbarossastraat 17, kleed; Meijer, Schreveliusstraat 2 rood, tasch met inhoud; Dieken, Ti- morstraat 46, wanten; Hermeling, Ten Katestraat 53, zo len; Apdalen, Olycanstraat 6, zak. KORT NIEUWS. Sinds Maandagavond werd de candidaat-hulppre- diker bij de Gereformeerde Kerk te Noorderhooge- brug bij Groningen, de 24-jarige R. J. van der Plas, vermist. Hij was per rijwiel vertrokken om catechi satie te geven in Zuidwolde en moest op weg daar heen het Boterdiep passeeren. Men vermoedde* dat hij door de duisternis misleid, te water was geraakt. Inderdaad werd Dinsdagmiddag door de politie het lijk uit het Boterdiep opgehaald. WOENSDAG 10 DECEMBER. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: Tentoonstelling .Voeding in dezen tijd, 10.306 uur. Frans Hals Theater: „Das Lied vom Glück' 2.30, 6.30 en S.45 uur. Luxor Theater: „Lajla", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Frau Sixta", 2.30, 6.30 en 8.45 üur. Palace: „Meisjes in 't wit", 2, G.30 en S.45 uur. Spaarne-Theater: „Hoera, ik ben papa!", 8 uur. Moviac: „Knal-effect", een zangfilm en journaal van 12 uur af. Boekenwurm, Kruisweg 3S: Expositie van schil derwerken, 106 uur. DONDERDAG 11 DECEMBER. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: Tentoonstelling Voeding in dezen tijd, 10,306 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags des avonds. Boekenwurm, Kruisweg-- 3S: Expositie van schil derwerken, 106 uur. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken to Haarlem zijn van dos avonds acht tot des morgens acht uui* (ook op Zondag) geopend: Bosoh on Vaart-apotheek, Bosch en Vaartatvau1 26, Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354 Noorder-Apotheek, Jan Qijzonkade 181, Tel. 83821. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 2.06, Tel. 28820. De distributie van melk 's-GRAVENHAGE, 10 December. (A.N.P.) De se cretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende de week 14 tot en met 20 December a.s. de met ,48 A Melk I" gemerkte bon van de melkkaarten DM en DN recht geven op hel. koopen van 3' liter melk. Genoemde bonnen mogen met ingang van Donderdag 11 December reeds voor het koopen van melk wor den gebruikt. Voorts is de geldigheidsduur van de met ..47 A Melk I" gemerkte bonnen, welke voor de loopende week, dit is dus de week van 7 tot en met 13 De cember, zijn aangewezen mei een week, derhalve tot en met 20 December-a.s. verlengd. De boven omschreven maatregel is genomen ter bevordering van een regelmatig verloop van de ver strekking van melk aan scholieren. De ouders, wier kinderen aan de schoolmelkvoor- zïening deelnemen, en rie in verband daarmede den met „47 A Melk I" gemerkten bon bij de school heb ben ingeleverd, kunnen thans den met ..48 A Melk I" gemerkten bon voor het betrekken van melk gebrui ken, terwijl de ouders, die den met „47 A Melk I" ge merkten bon niet bij de school hebben ingeleverd, daarvan ook in den loop van de volgende week melk kunnen betrekken en derhalve zonder bezwaar deri met „48 A Melk I" gemerkten bon bij de school kun nen inleveren. Het ligt in de bedoeling, met ingang van 28 De cember a.s. ter bevordering van een geregeld ver loop van de schoolmelkvoorziening, per periode van vier weken vier bonnen tegelijk voor het koopen van melk aan te wijzen. HET LIQUID ATIEBESLUIT. AMSTERDAM December. De wnd. secretaris-gene raal van het departement van financien heeft een-schrijven gericht tot de directeuren der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, inzake het liquidatiebesluit 1941. In dit schrijven worden de inspecteurs der directe belas tingen en die der registratie gemachtigd te beschikken op verzoeken: 1. tot verlenging van den termijn voor het nemen van het besluit tot ontbinding van een naamlooze vennootschap uiterlijk tot het einde van het kalender jaar 1941; 2. tot verlenging van den sub. 1 genoemden ter mijn tot na het einde van het kalenderjaar 1941, indien de belanghebbenden het voornemen hebben de naamlooze vennootschap naar art. 1 (niet naar art. 6) van het liqui datiebesluit 1941 om te zetten in een commanditaire ven nootschap, doch zij de gewijzigde 'regeling van deze ven nootschap, welke in voorbereiding is, willen afwachten; 3. om een overdrachtstijdstip te mogen kiezen, dat valt na 15 December 1941. De inspecteurs zullen ten aanzien van deze verzoeken een welwillend standpunt innemen. Als overdrachtstijd stip kunnen zij echter geen later tijdstip dan 31 December 1941 toelaten, ook niet indien het besluit tot ontbinding nog na dezen datum zou kunnen worden genomen. BALLETVOORSTELLINGEN. 's-GRAVENHAGE. Dec. Het ballet der opera te Krefeld, dat kort geleden van een groote tournee door Roemenië en Italië is teruggekomen en dat door de vele gastspelreizen in Duitschland, Zwitserland, Zweden, Nederland enz. zich grooten naam wist te verwerven, zal binnenkort een reeks voorstellingen in ons land geven. Zondag 14 Decem ber treedt het ballet op in het gebouw voor K. en W. in den Haag, Maandag 15 December in den Stadsschouwburg te Haarlem. Dinsdag 16 December in „Kunstmin" te Dordrecht en Woensdag 17 dezer in het Royaltbeater te Roermond. Het ballet staat onder leiding van Walter Ku- jawski, den beroemden balletmeester, die deze tour nee persoonlijk zal leiden. (A.N.P.) C. A. O. CARTONNAGE-INDUSTRIE. 's-GRAVENHAGE, 9 December. Blijkens een in de Nederlandsche Staatscourant van 8 dezer opgeno men beschikking heeft het college van rijksbemidde laars een aantal bepalingen van de collectieve ar beidsovereenkomst in de cartonnage-industrie alge meen verbindend verklaard. Hoewel de aanvrage daartoe reeds geruimen tijd geleden bij het college was ingediend, is de beschikking vertraagd, doordat verschil van meening bestond over de afscheiding tusschen de cartonnage-industrie eenerzijds en de grafische industrie anderzijds. Thans echter zijn par tijen ook op dit punt lot overeenstemming gekomen en is vastgesteld, dat de algemeen verbindend ver klaring geldt voor werknemers, in ondernemingen of afdeelingegn van ondernemingen waarin het carton- nagebedrijf wordt uitgeoefend, met uitzondering van die werknemers, wier arbeid bestaat uit het bedruk ken van of voor cartonnages en die een zoodanige werkzaamheid vervullen, dat daarvoor vakbekwaam heid is vereischt. FAILLISSEMENTEN Door de Ai-rondissements-Rechtbanlc te Haarlem zijn Dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Door het verbindend worden der uitdeelingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. A. W. Turnhout, voorheen bloembollenkwee- ker en handelaar te Lisse, thans te Hillegom. Cu rator Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. 2. H. A. Turnhout, voorheen bloemkweeker te Lisse, te Zïlk, gem. Noordwijkerhout. Curator Mr. K. A. F. J. ^Pliester te Haarlem. PRIJSVASTSTELLING VOOR PERSFOTO'S EN -TEEKENINGEN. 's-GRAVENHAGE, 9 December. De Neder landsche Staatscourant van 9 dezer bevat een be schikking van den secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart inzake de vaststelling van de prijzen van persfoto's Irachtehs deze beschikking worden minimum-, tevens maximumprijzen vastgesteld voor het recht van publicatie van foto's en teekeningen voor de verschillende bladen volgens een bepaalde schaal voorkomende in artikel 2 der beschikking. Voor nadere biizonderheden wordt verwezen naar den tekst der beschikking, welke op 10 dezer in wer king treedt. (A.N.P.) MARKTBERICHT. BODEGRAVEN (Dinsdag). Aangevoerd 17 partijen Goudsche kaas, waaronder met rijksmerk, totaal 765 stuks wegende 6885 K.G. Prijs met R.M., le soort £62,50, 2e soort f61,50. Handel vlug. PURMEREND (Dinsdag). Gem. Kaasbeurs. Verhan deld 140 partijen, wegende 3000 K.G. Handel vlug. 40 156, 20 f43,50. Kaasmarkt, gewicht 221 K.G. Handel vlug. 2 stapels Kleine Boeren f50—£55 per 50 K.G. Runderen, totaal 400 stuks. Vette koeien 186 voor de le vering. Gelde koeien 169 375—460 per stuk, matig. Melk koeien UQ 400—630 per stuk, matig. Stieren 15 voor de le vering. Vette kalveren en Gras kalveren voor de levering en 110—180/ per stuk. Nuchtere kalveren voor de slacht en Nuchtere kalveren voor de fokkerij 117, voor de leve ring en 40—26 per stuk, matig. Vette varkens voor de slacht 112 voor de levering. Magere varkens 19 2640 per stuk, matig. Biggen 250 68—26 per stuk, matig. Schapen 912 voor de levering. Bokken 156 20—65 per stuk, goed. Kip eieren 1,05 per K.G. Noord Hollandsehe Blauwen (kuikens). Oude kippen en hanen (wit en rood 1800 0,80—0,90 per K.G. Konijnen 0,90 per K.G. Eenden 300 0.80—0.90 per K.G. Zwanen 25 17,50 per stuk. HAARl. PAOBIAD, Woensdag 10 Dec. 1941 Kunstbeschouwing Een bekende Amsterdamsche Kunsthandel be schikt over een groot étalagevenster in een der hoofdstraten en een klein raam in een aangrenzende steeg. Voor dit kleine raam stond een kleurig en fleurig schilderij geëtaleerd, een bloemstuk voor-, stellend. Voor het grootere venster werd een groot schilderstuk tentoongesteld, voorstellend een tafe reel op den Dam. Voor het groote raam stond een heer, met een mooie, donkerblauwe winterjas aan met een bont kraag. Spoedig trok het inderdaad zeer beziens waardige Dam-tafereel ook de aandacht van een tweeden kijker, die wat „losser" gekleed was in een ko§fe, grijze jekker. De grootere losheid van zijn kleeding werd nog geaccentueerd, doordat hij blootshoofds was. „Da's knap gedaan!" zei de jekker, nadat hij het groote schilderij eenigen tijd nauwkeurig bekeken had. „Buitengewoon goed geobserveerd." „Ja, een goed stuk!" antwoordde de bontkraag, maar 't was of zijn blikken telkens van het schil derij afgleden naar het kleine raam in de steeg, dat door het groote venster zichtbaar was. Daar stond een slanke, jonge dame, met een coquet zwart mutsje op haar blonde, krullende haren en een frisch-blozend gezicht, het bloemstuk te bewonde ren. „Moet u zien", ging de kunstkenner, onbewust van de attractie voor het kleine raam. voort. „Wat 'n perspectief!" En hij ging een stap achteruit en bekeek het schilderij meer op een afstand. „Daar, bovenaan, heeft hi.i het niet zóó goed kunnen krij gen, daar viel te veel licht, maar daar, in dien hoek, met dat licht en donker, is het hem uitstekend ge lukt! En de groepeering van die menschen. Hoe los en smaakvol is dat gedaan!" ,.'t Is heel goed", zei de bontkraag. „Werkelijk héél goed". Maar intusschen had hij geen oog van de jonge dame af. Ik wed, dat hij zelfs geen blik meer op het groote schilderij van den Dam gewor pen had. „Ziet u dien ingang van dat gebouw?" zoo zette de kunstkenner zijn geestdriftige beschouwing voort. „Alleen met wat wit en zwart heeft hij 't hem gelapt. En dat is o, zoo moeilijk, om dat goed voor elkaar te krijgen! U kimt er op aan: die kent het vak. Een buitengewoon knap schilderij!" „Ja, ja!" zeide bontkraag haastig, want hij had gezien, dat het meisje voor het kleine raam het bloemstuk nu blijkbaar voldoende bekeken had en de steeg uit en de hoofdstraat inliep. En snel volgde hij haar. Misschien 't was Sinterklaastijd bleef zij nog wel eens voor een winkel staan en kon hij z ij n kunstbeschouwing dan ongemerkt voortzetten. De jekker stond nog, nu in stille bewondering; voor den kunsthandel. J. C. E. CREMATIE J. D. v. d. ETNDE. Onder veel belangstelling heeft gistermiddag in het crematorium te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. D. v. d. Eyn- de, oud-ambtenaar bij de posterijen alhier en vroeger een zeer bekende figuur in Esperantokringen, op 78- jarigen leeftijd overleden te Santpoort. Vooral uit de vroegere Esperanto-organisaties waren velen tegen woordig. Gesproken heeft de heer A. van Iloek alhier, die zeide dat zoo juist het Esperantenlied „La Espero" was gespeeld en dat de ontslapene zich 50 jaar lang geven had voor de zaak van het Esperanto Namens de commissie, die den overledene zoo lief was, nl. die voor de kindercursussen op de scholen, bracht spr. den overledene dank voor alles, wat hij daarvoor had gedaan. Bij het dalen der kist speelde de organist Canso- netta van Tschalkowsky. Een zoon dankte voor de belangstelling. BADHUIZEN „WITTE KRUIS", HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand No vember was: Badhuis Koudenhorn: mannen 1377, vrouwen 524, werkl.- baden 10, totaal 1911; Badhuis Leidschepleinmannen 2055, vrouwen 925. schoolbaden 602, werkl.baden 60, totaal 3642; badhuis Schotersingel: mannen 2467, vrouwen 1622, school baden 864, werkl.baden 51, totaal 5004; badhuis Hofdijk plein: mannen 2169, vrouwen 1229. schoolbaden 492, werkl. baden 35, totaal 3924; badhuis van Egmondstraat: mannen 2084, vrouwen 1626, schoolbaden 760, werkl.baden 94, totaal 5364. IJMUIDEN Teraardebestelling F. van Loosen Dinsdagmiddag had onder groote belangstelling op de Bijzondere Begraafplaats de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van den heer F. van Loosen, schipper van de VL. 80, die de vorige week op zulk een tragische wijze om het le ven lcwam. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de hee- ren J. H. Th. Eerman, adjunct-inspecteur en P. van Dongen, expert van de Scheepvaartinspectie, J. Stam, leeraar aan de Visscherijschool, N. P. L. Brou wer, directeur van de Visscherij Mij., „Piscator" en tal yan visschers, waaronder eènige leden van de bemanning van de VL. 80. De heer H. P. v. d. Drift, directeur van de Vlaardingsche Stoomvisscherij Mij., de reederij van de VL. 80, roemde den overledene als een "bekwaam schipper, als een eerste-klas zeeman. Hij was een Êlichtsgetrouw en moedig man, die op zijn post aan et stuurrad den dood vond. De heer J. D. Vader, voerde het woord namens de Visscherij Centrale. Spreker wees op het gevaar lijke leven van den visscherman in oorlogstijd. Wij staan hier aan het graf van een held. Hij voer naar huis om het Sint-Nicolaasfeest te vieren, totdat er een waanzinnige kwam, die hem neervelde, omdat hij dacht, daar den oorlog mee te kunnen winnen. Reeds de tweede maal is dit gezin getroffen door oorlogsomstandigheden. In den vorigen oorlog verloor gij uw eersten man, schipper Oldenburg, zei de de heer Vader tot de weduwe. Wees er van over tuigd, dat iedereen met u meeleeft, gij heldin, die trots alles uw man gaf aan het Nederlandsche volk voor de voedselvoorziening. Spreker bracht een laatsten groet namens het geheele Nederland sche volk. Wij doen de belofte, dat gij in en bij ons zult blijven voortleven, gij dappere, stoere en kundige visscherman. Wij zullen het groote leed helpen dragen en verlichten. De oudste broer van den overledene dankte de aanwezigen voor hunne belangstelling en voorts de buurtbewoners en de schippers voor de gezonden bloemen, MARKTBERICHT 9 DECEMBER. Tarbot f 10,20; Tong £9,70—f6,90 per K.G.; Kabeljauw f30f 18,50 per stuk; Kleine schol le soort f140; Kleine schol 2e soort £98; Pufschol le sport £62—61; Pufschol 2e In hotel „De Leeuwerik" te Haarlem is een „Wêihnachtsfeier" van de N. S. Frauenschaft en van het „Deutsche Frauenwerk" groep Haarlem gevierd. De leidster van de Groep heette de leden en de gasten welkom, nl. vertegenwoordigingen van de N. S. V. O. en van den „Jeugdstorm", die Oberin des Deutschen Wehrmachtsheims" en de Duitsche zusters. Zij noodigde hen tot een koffie tafel uit, die in den geest van dit feest versierd was. (Foto A. Peperkamp.) Nadat de jeugdgroep van de N. S. Frauenschaft en de B. D. M. eenige mooie liederen hadden ge zongen, ontstaken ze onder het uitspreken van zin rijke spreuken de kaarsen van de naar oud volks gebruik versierde „Lichterbogen". De diepere be- teekenis werd in een lezing uiteengezet: medege deeld werd, dat hetzelfde gebruik ook nu nog in het I-Iollandsohe Friesland wordt gehandhaafd. Minder weerstandsvermogen bij een Hollandsch winter klimaatZou dat geen echte hoestwinter worden? Met SIROOP BONNEMA, waarvan Narceine- aethylester „Bonnema" een zeer werkzaam bestand deel vormt, behoeft dit geenszins het geval te zijn. Nederland heeft nu een nieuwe hoestdrank met tot dusverre ongekende kwaliteiten, die de hoestprikkel veel sneller wegneemt dan alle bestaande middelen - en bij uitstek geschikt voor het gebruik door kinderen. Voortaan behoeft epn opkomende hoest geen begin meer te zijn van onaangename kwalen of kwaaltjes. Met behulp van SIROOP BONNEMA wordt deze winter geen hoestwinter. Siroop per flacon f. 1.15 Voor hen, die hun werk buitenshuis hebben zijn Hoestparelsver krijgbaar. Dit is siroop Bonnema in geconcen treerde vorm. SIROOP BONNEMA helpt snel en zeker bij hardnekkige hoest, bronchitis, griep en kink hoest het- maakt het slijm los, doet de pijn bedaren en be vordert het uithoesten. Parels per doos f. 0.90 Verkrijgbaar by apothekers en drogisten. Slieep met narcelne-aethylester Fa. BONNEMA-APELDOORN FABRIKANTE DER lrZWITSAL"PRAEPARATEN (Adv. Ingez. Med.) (Ter gelegenheid van Sint Nico- laas heeft, naar men aanneemt, de boekhandel de allergrootste drukte b&eefd.) Sint bracht veel en velerlei Heeft men weten t' onderzoeken, Maar de grootste pluk daarbij Vormden, naar het voorkomt, boeken, Suikergoed en marsepein Worden altijd grif genomen, Die zijn in klassieke lijn Als Sint Nico laas gaat komen, Verder heeft men dezen keer Wel terdege moeten zoeken En dan kwam het heel vaak neer Op een keuze uit de boeken. Van banket of chocola Kon men dan geen letters eten. Dit bracht echter weinig scha. Letters worden toch gegoten. 't Zijn maar letter^ op papier, Letters die wat nuchter lijken. Letters zonder zoet plezier Letters die den geest verrijken. Men mocht dan in flink getal Vele andre dingen zoeken. Een succes bo-ven dat al Mochten toch d6 boeken boeken. soort f41—£34; Groote bot £144; Groote schar £65—£60; Kleine schar f26; Pufseliar f23—£20; Wijting f68f60, alles per 50 K.G. Besommingen trawler: IJM 22 Ipa 240 mnd. £8774. Loggers: KW 82 f371; KW 144 £371; KW 47 £820. Open booten: IJM 30 £113; IJM 373 £31. DRIEHUIS CREMATORIUM Maandag heeft in het crematorium de duizendste verassching plaats gehad. Men verwacht dat on danks de vele verkeersmoeilijkheden, het aantal verasschingen dit jaar niet mmder zal zijn dan in 1940. BLOEMENDAAL NIET VERDUISTERD. Terzake overtreding van de verduisteringsvoor schriften werden in de afgeloopen week door de politie niet minder dan 31 processen- verbaal tegen inwoners dezer gemeente opgemaakt. HEEMSTEDE VERGOEDING BIJZONDERE SCHOLEN 1940. Door den burgemeester van Heemstede is besloten, over het jaar 1940 aan de hieronder genoemde besturen van bijzondere scholen uit de gemeentekas te vergoeden de wedden van de volgende onderwijzers: St. Antoniusschool, Kerklaan 56 (l.o.): H. M. F. Lorié, 8 Januari—31 Augustus £725,40. St. Augustinusschool, Molenwerfslaan (l.o.): A. Buis, 1 Januari—30 April £358,66 en H. Bergman, 1 Mei— 31 Augustus f 358,66. St. Henricusschool, Heerenweg 99 (u.l.o.): J. Klingen, 1 Januari—31 December f 1076. Nicolaas Beetsschool, Bosb. Toussaintlaan 18 (l.o.): J. G. Dun. 1 Januari—31 Augustus 1301,50; G. Gouman, 1521 April, wegens ziekte van J. G. Dun f 29,13. Verder heeft de burgemeester vastgesteld het bedrag der vergoeding en het bedrag van de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven over 1940. Die zijn als volgt: Nic. Beetsschool l.o. bedrag der vergoeding f 3089,34 en voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven 4325,79; Bosch en Hovensohool l.o. resp. f 2842 en f 2727,65; Bosch en Hovenschool u.l.o. resp. f 1892 en f 1880,91; St. Aloyslusschool l.o. resp. 2888,66 en f2866,68; St. Jozefschool l.o. resp. 1862 en f 1299,44; St. Antoniusschool resp. 3528 en f 3419,64; St. Augustinusschool l.o. resp. f 3120,66 en 3603,91; Jocobaschool l.o.resp. f2724,66 en 3850,76; St. Antoniusschool u.l.o. resp/f 1609,50 en 1286,41; St. Henri cusschool u.l.o. resp. f4995,24 en f 4022,80. VERPACHTING WEILAND. De burgemeester van Heemstede heeft besloten voor het jaar 1942 te verpachten aan A. Milatz, te Heemstede: enkele perceelen weiland, ter oppervlakte van 5.79.05 H.A. gelegen nabij den Cruauiusweg, voor een pachtsom van f 412, en het welland, gelegen tusschen de bocht van de Wippervaart en het Heemsteedsche kanaal, ter oppervlak te van ongeveer 1.6 H.A., voor een pachtsom van £125,—. AERDENHOUT AANRIJDING. Op den Oosterduinweg kwam een met hout be laden en met een paard bespannen wagen, die naar links wilde afslaan, door een misverstand met een achteroprijdenden auto, waarvan de bestuurder meende nog te kunnen passeeren, in zoo onzachte aanraking, dat het achterdeel van den houtwagen ernstig beschadigd werd. Er kwamen geen persoon lijke ongelukken voor. De politie onderzoekt via een proces-verbaal de schuldvraag. BOEKEN VOOR OUDRRE MEISJES. „Welke weg, Joke?" door'E. van den Berg—Boldingh. Een- boek voor oudere meisjes. Geïllustreerd door Nel Wieben- ga. Uitgeverij ..De Kern" te 's Gravenhage. De titel van dit boek vorm* het probleem, waarvoor Joke ln dit verhaal gesteld wordt, namelijk welken weg wij in het leven moeten gaan. Zij is een wees en wordt op gevoed bij haar oom en tante van Haaften, die in Hoorn manufacturenzaak hebben. Haar Illusie-is onderwijze- te worden, maar haar oom heeft andere plannen met haar en Joke komt bij haar oom.op kantoor. Moedig slaat ze zich daardoor heen totdat er een oom uit Indië over komt. die Joke de kans geelt onderwijzeres te worden. Ze mag dan op zijn kosten óf ln Alkmaar studeeren, óf met haar oom mee naar Indië gaan en. daar studeeren. Na rijp beraad besluit zij tot het eerste en dit blijkt een goede keuze te zijn. Een vlot geschreven meisjesroman voor meisjes van 10 jaar en ouder. Ook mooie natuurbeschrijvingen ontbre ken niet in dit boek, o.a. wanneer Joke met'haar oom eehige dagen op de Veluwe doorbrengt. „Het is Lente, Trix!" door Co Kars. Een boek voor oudere meisjes. Geïllustreerd door Alfred Mazure. Uitge verij „De Kern" te 's Gravenhage. Trix, een verwend Haagsch meisje, dat luxueus Is opge voed verbreekt haar verloving met Paul van Dieben, om dat haar oogen door de gebeurtenissen van 1940 zijn open gegaan eji zij vindt dat zoowel Paul als zijzelf te weinig presteeren in het leven. Zij besluit nu verpleegster te worden om zoodoende wat oor anderen te kunnen zijn. In een klein plaatsje op de Veluwe wordt ze dan leerling-verpleegster en haar leven an het kleine ziekenhuis wordt op rake. gevoelige en vaak ook zeer humoristische wijze door de schrijfster getypeerd. Ook Paul heeft intusschen flink aangepakt, is adjunct directeur geworden van de uitgeverij, waarvan Trix' va der directeur is en bovendien heeft hij met v^el succes een boek geschreven, door Trix geïnspireerd. Natuurlijk wordt dan alles tusschen Trix en Paul weer goed. Een boelende meisje^oman met een diepen zin be stemd voor meisjes vanuö jaar en ouder. SUCCESVOL SOLLICITEEREN. Bij Bigot en Van Rossum N.V. te Amsterdam verscheen van de hand van C. Roggen, leeraar han delswetenschappen het böeltje „Succesvol solllcltee- bevattende een reeks adviezen voor het schrij ven van sollicitatie-brieven. HAARLEM, 10 December Bevallen: 8 Dec.: A. M. H. Ploo ij er-Wagenaar, z. 9 Dec.: M. van der Giessen-van den Boogaard, d. 10 Dec.: M. A. S. Dil-Klaver, z. C. Brouwer-Houtman, z. J. F. H. Meier-van Hoor ik, z. Overleden: 7 Dec.: H. Eveleens, 61 j„ Kenaupark. 8 Dec.: H. A. Molenaar, 48 j., filiaalhouder. 9 Dec.: J. Bottelier-van de Velde, 76 j-, de Clercqstraat. Ondertrouwd: 10 December 1941: J. H. A. Spijkers en C. H. M. Valk: A. Huissen en E. M. Hazenberg, J. J. H. van Blokland en C. M. Rotteveel: A. C. van Dijk en H. G. Rotteveel; C. C. H. v. d. Wal en B. v. Ee; C. M. Bouma en G. Ramseier; A. Bergsma en E. C. Ackermann: P. van Zaanen en A. van den Ban; C. A. J. Nieuwendijk en E. van As: W. F. Dank- meijer en E. van Eijkern. Gehuwd: 10 December: A. C. Spijkers en W. A. Visser; D. H. van Eis en K. Verhoef, I. T. Sala en C. M. Schmidt; A. J. Windhorst en M. A. Claver; A. G. A. van der Reep en J. van Oldenmark; J. A. Kos ter en N. Tangermann; A. T. Terburg en T. de Jong; P. Zeeman en H. A. Rietdijk, J. J. Smeets en M. Kraak. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. ..VERLOOFD: Nellij M. de Jong en A. Keizer, Hilver sum; Jeanne Boot en L. Parlevliet, Leiderdorp; Nelly Kruljshaar ,en H. Schipper, Amsterdam; Renée Saks en L. N. Simson, Den Haag. ONDERTROUWD: P, Molcma on T. Vervetjes, Amster dam: Dr. E. Stein en L. de Haas. Rotterdam. GETROUWD: H. D. Scheepstra en H. Veilng, Amster dam: A. Knevel en G. Holland. SprockhöVel i. Westf.; H. Schmidt en U. van 't Sant. Magdeburg en Den Haag. BEVALLEN: A. W. de Bruin—Kraan, d., Zeist; W. E. van Leeuwen—Van Manen, d., Veenendaal; H. G. Verhaar —Slabbers, d„ Duivendrecht; C. van Wijk—Dorrestljn. d., Amsterdam; De Wit—Duffels, d., Amsterdamgraaf en gravin Van Randwijck—Thomas, d., Batavia; N. E. Blom- mersma—Nobel, z., Amsterdam. OVERLEDEN: H. Flentrop, m„ 40 J„ Amsterdam; M. C. Loose, v., 90 j„ Amsterdam: A. M. Brugman, v.. ie J., Den Haag: M. Gömaan, v.. Wassenaar: A Klontje, m., 87 J„ Den Haag; Tj. de Wit, m„ 91 J„ Anna Paulowna; P. E, Tekke, v., 65 j„ Den Haag; H. Wisbrun, m„ 73 j„ Den Haag; A. E. W. Kool, v., 84 j., Den Haag; A. P. D. Door man, m.. Den Haag; A. C de Gruyter. v.. 76 j., Ermelo; A. Kapteijn, m., 44 J., Abbenes; J. C. Petri—Hofland, v., 80 j„ Naaldwijk; P- Lamalson van Heenvllet, m., Rotter dam; A. Dixon—Yfs. v., 82 J.. Deventer; C. H. van Wer- meskerken, v., 59 J„ Delft; M. van Zljverdcn, v., 77 J„ Nederhorst den Berg; A. Wlenholts, m., 30 J„ Haaksber gen; D. W. J. Ruiters. m„ 64 j.. Utrecht. M. L. F. Hoelen, v.. 74 j„ Den Haag; A. Refolding,*m„ Nijmegen; S. N. Cohen, m., 85 J.. Gent; ,T. J. Hagers, m„ 63 J„ Den Haag; P. A. van Aggelen, m., 47 J„ Lolden; A. A. van den Pol. v.. 79 j„ Soestdijk; E. H. van der Poest Clement, m„ 58 J„ Zelhern; B. G. Honig, v„ 61 j,, Heolsum; J. Hagers. v., 69 J„ Den Haag; G. Goudekettlng. v„ 55 J„ Amsterdam; M, E. de Jongh, v„ 79 j., Amsterdam; R. Wcddige, v., 76 J., i Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5