Haarlems Dagblad De Japansche successen ter zee. Duitsche Rijksdag bijeen. Plaatselijke aanvallen aan het Oostelijk front. Verdere troepenlandingen der Japanners op Malakka en op de Philippijnen. 59e JAARGANG No. 17931 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM DONDERDAG 11 DECEMBER194Ï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.1 lVi. Groentjes zie rubriek. Londen bevestigt het verlies der beide Britsche oorlogsbodems. Uit Stockholm verneemt het A.N.P.: Volgens den Britschen Berichtendienst is te Londen offi cieel bevestigd dat het slagschip „Prince of Wales" en de slagkruiser „Repulse" tot zinken zijn ge bracht. Daaraan werd toegevoegd dat de vernietiging van deze oorlogsschepen een „zware slag voor de Royal Navy" is. Beide schepen hadden in den oorlog ter zee een groote rol gespeeld. Voorts heeft de Engelsche nieuwsdienst toegegeven dat de Japanners op den Stillen Oceaan „opmerkelijke successen" behaald hebben. Naar Reuter meldt heeft Churchill bij de mededee- ling omtrent het verlies der schepen m het Lagerhuis gezegd: „Ik heb slechte berichten voor het Huis die ik meende zoo spoedig mogelijk te moeten meedeelen. Ik zal bij de volgende zitting gebruik maken van de gelegenheid tot het afleggen van een korte verklaring over de algemeene oorlogssituatie die in vele opzich ten de laatste paar dagen gunstige zoowel als ongun stige wijzigingen heeft ondergaan." Churchill's verklaring werd door het Lagerhuis ont vangen met een ijzig stilzwijgen dat minutenlang duurde, zoo melden de correspondenten der Zweed- sche bladen. Zichtbaar onder den indruk van de som bere stemming in het parlement verhief Churchill zich toen nogmaals en legde zijn bovengenoemde belofte omtrent een verklaring af. BRITSCH VLOOTVOOGD OP DE „PRINCE OF WALES". Volgens een bericht van den Engelschen Nieuws dienst uit Singapore bevond zich de opperbevelheb ber van de Engelsche vloot in het Verre Oosten Sir Thomas Philips aan boord van het door de Japanners tot zinken gebrachte slagschip „Prince of Wales". Om trent zijn lot is nog niets bekend. De marineafdeeling van het keizerlijke hoofdkwar tier deelt blijkens een D.N.B.-bericht uit Tokio mede dat de Japansche marine de bewegingen van de En gelsche vloot, vooral die van de beide tot zinken ge brachte slagschepen, van het uitbreken der vijande lijkheden af, heeft gevolgd. Zoo ontdekte een Japan sche duikboot in den namiddag van den 9en December de Engelsche vloot die uitvoer voor den strijd. Sedert dat oogenblik gingen Japansche duikbooten in samen werking met de luchtmacht op zoek en een Japansche duikboot ontdekte den lOen December om 11 uur 30 de Engelsche vloot ter hoogte van Kwantan, de hoofd stad van de provincie van denzelfden naam op het schiereiland Malakka. Dadelijk openden de Japansche vliegtuigen den aanval. In zijn aankondiging van het tot zinken brengen van de „Repulse" en „Prince of Wales" verklaart het keizerlijke hoofdkwartier dat de Britsche vloot in het Verre Oosten „vernietigd" is. Dit bericht bracht ,in millioenen Japansche huizen een wilde vreugde teweeg. Te Tokio werden de extra edities den verkoopers uit de handen gerukt. De keizer heeft een boodschap doen toekomen aan den commandant van de Japansche vloot admiraal Jamamoto, waarin hij hem geluk wenscht met de voor treffelijke resultaten van den zee-oorlog tegen En geland en de Vereenigde Staten. De militaire en luchtvaartattaché's van Italië en Duitschland hebben op het ministerie van oorlog hun gelukwenschen aangeboden. De vlootsectie van het Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeld dat sinds het uitbreken van den oorlog 38 vliegtuigen der Japansche vloot verloren zijn gegaan. De Japanners hebben echter geen enkel oorlogsschip verloren. DUITSCHE PERSSTEMMEN. BERLIJN, 11 December (D.N.B.) Onder opschrif ten als „Groote ontzetting in Londen", „De vernie tiging van de slagschepen slaat het gemeenschappelijk oorlogsplan kapot" publiceert de pers het bericht be treffende het tot zinken brengen van de beide Engel sche slagschepen „Prince of Wales" en „Repulse". Eensluidend wijzen de bladen er op dat de jobstijding in Engeland ditmaal een bijzonder krachtige depressie heeft doen ontstaan. Zelfs Churchill, zoo schrijft de „Völkischer Beobachter", die anders op de duisterste oogenblikken gelatenheid aan den dag placht te leg gen, bood voor het Lagerhuis een toonbeeld van ellende, toen hij de Jobstijding uit het Verre Oosten bekend maakte. Zoo timide heeft men hem nog niet gezien. OVERLEVENDEN DER BEIDE SLAG SCHEPEN IN SINGAPORE. STOCKHOLM, 11 Dec. (A.N.P.) De Engelsche Be richtendienst meldt dat overlevenden van de „Prince of Wales" en de „Repulse" in Singapore aan land zijn DE JAPANSCHE PERS. TOKIO, 11 Dec. (Domei). In een commentaar op de Japansche overwinningen op de Engelsch-Ameri- kaansche vloot schrijft de „Hotsji Sjimboen" in een typeerend hoofdartikel dat Japan thans de heerschap pij ter zee bezit op den Stillen Oceaan en den Indi- schen Oceaan. Het blad voegt hieraan toe: „De dag is gekomen, waarop de wereldheerschappij ter zee, die Groot-Brittannië gedurende 3V2 eeuw, sedert het de Spaansche Armada versloeg, in handen heeft gehad, ons in handen valt. De „Mijako Sjimboen" waarschuwt echter dat de oorlog nog maar pas begonnen is en zegt: „Het is duidelijk als de dag dat wanneer Enge land en Amerika zich eenmaal hersteld hebben van hun verlamde verbazing, zij opnieuw slaglinies zullen op stellen om ons aan te vallen. Wij kunnen niet gerust blijven, zelfs niet na honderd overwinningen. Wij moeten meer dan ooit op onze hoede zijn". Het blad schrijft verder „Zelfs na het toebrengen van zware slagen aan Engeland en Amerika hebben wij nog ruime reserves aan kracht om China schoon te vegen van de krankzinnige Tsjoenkingtroepen. Wanneer Tsjoeng- king zich niet spoedig overgeeft, spijt ons dat buiten gewoon voor het volk dat geregeerd wordt door zulke blinde, hardnekkige politici." Naar de News Chronicle meldt, zou de commandant van de „Repulse", kapitein Tennant, gered zijn. Evacuatie van Rangoon SJANGHAI, 11 Dec. (D.N.B.) De evacuatie van Rangoon in Birma is in vollen gang, zoo wordt uit Rangoon gemeld. De evacuatie wordt in. politieke kringen uitgelegd als een gevolg van de Japansche «uccessen na hun landing aan de Oostkust van Ma lakka. Een Amerikaanscli expeditieleger? STOCKHOLM, 10 Dec. Het D.N.B. meldt: De mili taire commissie van het Huis van Afgevaardigden te Washington heeft volgens een bericht van United Press in de „Nya Dagligt Allehanda" een wetsvoorstel goedgekeurd tot opheffing van het verbod tot het zen den van Amerikaansche strijdkrachten naar gebieden buiten het Westelijk Halfrond en de Amerikaansche bezittingen. Het ministerie van marine deelt voorts volgens dit bericht mee dat de rivier de Potomac verklaard is tot bijzonder defensiedistrict. Tsjoengking verklaart Japan, Duitschland en Italië den oorlog SJANGHAI, 10 Dec. (D.N.B.) De regeering van Tsjoenking heeft aan Japap, Duitschland en Italië for meel den oorlog verklaard. De oorlogsverklaring werd Dinsdagmiddag op een speciale persconferentie door den minister van buitenlandsche zaken Quotaitsji medegedeeld. Welke landen Japan den oorlog verklaarden BERLIJN, 10 December. Na de oorlogsverklaring van Japan aan de Ver. Staten en aan Engeland op December hebben de volgende staten Japan den oorlog verklaard: Engeland, Canada, Costa Rica, Australië, Nicaragua, Nederlandsch-Indië (alle op 8 December), de Ver. Staten, de republieken San Do mingo, Haïti, Honduras, Cuba, San Salvador, Mexico, Panama (alle op 9 December) en de Unie van Zuid- Afrika (op 10 December). Ook de „King George V" tof zinken gebracht? Japanners achten dit waarschijnlijk. TOKIO, 10 December. Het D.N.B. meldt: Naar officieel van de zijde der marine wordt meege deeld is bij den Japanschen bomaanval op het gros der Britsche vloot in Oost-Azië ook het Britsche slagschip „King George V" met groote waarschijn lijkheid tot zinken gebracht. Er zijn nog geen nauwkeurige berichten ontvangen. Zooals reeds gemeld hebben de Japanners bij dezen aanval de „Repulse" en de „Prince of Wales" tot zinken gebracht. Verdrag tusschen Thailand en Japan Offensief en defensief bondgenootschap TOKIO, 11 December. (Domei). Het bureau voor de inlichtingen deelt mede dat Japan en Thailand heden een „offensief en defensief bond genootschap" hebben gesloten. De tekst van de mededeeling luidt: „Gemeld wordt dat heden morgen om elf uur overeenstemming van opvat tingen betreffende het sluiten van een offensief en defensief bondgenootschap tusschen Japan en Thailand is bereikt tusschen den Japanschen ambassadeur te Bangkok, Teiji Tsoebokami, en den Thailandschen eersten minister Songgram". Verklaring der Rijks- regeering aangekondigd. 150 Algemeen 1 K.G. Suiker 2e periode Cacao 5 gr. •Cacao 155 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 156 500 gr. Jam 151-154 1 rants. Bloem brood of gebak F en G Rijst 250 gr. Rijst 161 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 162 250 gr. Gort 163 100 gr. Vermicelli of maizena 157-160 100 gr. Kaas 167 100 •gr. Kaas Van 10 December tot 27 December: 55-56 Boter 125 gr. Boter 55-56 Vet 125 gr. Boter met reductie BERLIJN, 11 December (D. N. B.) De Duitsche Rijksdag komt hedenmiddag om 15 urn- bijeen voor het in ontvangst nemen van een verklaring der rijksregeering. De zitting zal door alle Duitsche zenders worden uitgezon den. Een herhaling der uitzending zal 's avonds om 20 uur gegeven worden. Nieuwe directeur H.B.S. a te Haarlem De heer G. A. van Schaik benoemd Tot directeur van de H.B. lem is met ingang -van 1 Januari--1942 door den bur gemeester benoemd de heer G. A. van Schaik. thans werkzaam als leeraar aan de 2e H.B.S. b met 5-j. c. De laatste tram uit Heemstede De laatste tram uit Heemstede vertrok tot voor en kele dagen des avonds half tien. Daar is een kwar tiertje bijgekomen. Men kan thans om kwart voor tien uit Heemstede vertrekken en dan aan de Tempe liersstraat nog juist profiteeren van de laatste tram uit Amsterdam, die naar de remise gaat. Wederkeerig neemt deze laatste dienst uit Heem stede de passagiers uit Amsterdam mede, die naar Haarlem-Noord moeten. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 7 December 't.m. 13 December: 47-4 Brood 4 7 Brood 47 Vleesch 47 VI .waren 47A Melk I ood Melk I 4 rants. IA rants. i/4 rants. 1 rants. 3i/2 L. Ui L. 47A Aardappelen 131 K.G. 47B Aardappelen V? K G. Brood of gebak Melk Aardappelen 11 December t.m. 20 Decembei 48A Melk I 3l/2 L. Melk (Bon 47A Melk I blijft ook tot 20 Dec. Van 30 November t.m. 27 December: De tramverbincling Amsterdam—Zandvoort Na 21 December weer een 20-minutendienst .De burgemeester van Zandvoort heeft zich tot de directie van de Noord-Zuid-Hollandsche tram ge wend en er op gewezen dat van de trams zoo druk gebruik wordt gemaakt, dat passagiers zich herhaal delijk met een staanplaats te vreden moeten stellen. Dit euvel is nog toegenomen sinds van 10 uur 's mor gens tot 4 uur 's middags een half-uurdienst is inge voerd. In het belang van de bewoners van Bentveld en Zandvoort heeft de burgemeester aan de tramdi rectie gevraagd o.m zoo mogelijk de tusschentijdsche tramverbinding met een eenmanswagen tusschen Haarlem en Aerdenhout tot Zandvoort te verlengen. Naar aanleiding van dit schrijven heeft de Directie der N.Z.H.T.M. na bespreking met de betreffende in stanties besloten, dat na 21 December a.s. inplaats van een halfuurdienst wederom een 20 minutendienst AmsterdamHaarlemZandvoort v.v. zal worden on derhouden, waardoor aan de hierboven vermelde klacht tegemoet zal worden gekomen. Ook de reizigers te Haarlem en Amsterdam profi teeren van deze wijziging en kunnen dus voortaan iedere twintig minuten van de reisgelegenheid ge bruik maken. Na 7 uur des avonds wordt echter weer een half uurdienst gereden, doch op Zondagavond worden extra diensten ingelegd Het P.E.N. bestaat 25 jaar Iets over de allereerste ontwikkeling 1 Januari a.s. zal het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf van Noord-Holland een kwart eeuw bestaan. De allereerste ontwikkeling van dit bedrijf vond in Bloemendaal plaats. In het begin van 1899 werd een bescheiden poging gedaan het villa-park „Duin en Daal", alhier, van electrische verlichting te voorzien; hiertoe werd opge steld een stoomlocomobiel met dynamo. Toen het be- a met 5-j. c. te Haar- i drijf je levensvatbaar bleek te zijn zoo lezen wij in ari--i949. dnnr rtpn hnr. „Alles Electrisch" stichtte de „Maatschappij tot exploitatie van de Laval Stoomturbine" een electri sche centrale in deze gemeente; zij plaatste in Augus tus van dat jaar in de voormalige garenfabriek van den heer Bispinck aan de Korte Kleverlaan twee Laval turbogeneratoren van elk 66 kW vermogen met bijbehoorende ketels. In hetzelfde gebouw is later ja renlang de hoofd-administratie van de K.E.M. en daarna die van het P.E.N. gevestigd geweest Het bedrijf te Bloemendaal ging blijkbaar zoo goed, dat een andere maatschappij en wel de Eerste Ne- derlandsche Electriciteits Maatschappij (E.N.E.M.) midden 1900 een centrale stichtte aan de zuidzijde van het Noordzeekanaal te IJmuiden. Tot zoover dit begin van het P.E.N. te Bloemendaal DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Gevechtsvliegtuigen boven het gebied van Moskou. Bij Tobroek vijf Engelsche vliegtuigen neergeschoten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 10 De cember (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Aan het Oostelijk front werden plaatselijke aan vallen van den vijand met succes afgeslagen. Hierbij leed de vijand opnieuw zware, bloedige verliezen. De luchtmacht heeft met sterke strijdkrachten in 1 den zuidelijken sector van het Oostelijk front troe penconcentraties, alsmede groepen pantserwagens uiteen gedreven en vliegvelden der bolsjewisten doeltreffend gebombardeerd. Ook in het gebied rondom Moskou alsmede ten noordoosten van het Ilmenmeer leed de vijand door aanvallen van ge vechtsvliegtuigen aanzienlijke verliezen. In Noord-Afrika duren de zware gevechten voort. Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers heb ben Britsche colonnes voertuigen en luchtafweer- stellingen doeltreffend bestreden. Duitsche jagers hebben bij Tobroek vijf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De Duitsche soldaat kent in het Oosten geen hindernissen. Het ijs van een dicht gevroren beek bezweek onder den last van een Duitschen pantserwagen, doch met vereende krachten werd het gevaarte weer op den beganen grond gebracht. (Atlantic-Holland) VERDUISTEREN Van 17.26 tot 9.41 Maan 12 Dec. op 1.33, 12 Dec. onder 14.22 Zware strijd om het vliegveld Kota Bahroe. Japanners m de stellingen op Hongkong doorgedrongen. SJANGHAI, 10 December (DNB) In een communiqué der Britsche autoriteiten te Singa pore wordt bevestigd dat de Japanners nieuwe troepen hebben doen landen te Singara op Malakka. De stad Singapore is volkomen ver duisterd. De burgerbevolking is grootendeels naar het binnenland gevlucht. Om het vlieg veld Kota Baroe worden zware gevechten ge leverd. De Engelsche Nieuwsdienst meldde Woens dagavond dat de Japanners hun hevige aanval len op Hongkong voortzetten. „Tijdelijk" zijn zij de Engelsche stellingen binnengedrongen. De gevechten duren voort. Over de gevechten op het hoofdeiland van de Philippijnen Luzon worden uit Manilla, naar het D.N.B. verneemt, nog de volgende bijzon derheden vermeld: Ondanks de aanvallen van de Amerikaansche luchtmacht hebben de Japan sche vloot en het leger met succes de landings operaties op twee belangrijke punten in het Noorden van het eiland Luzon uitgevoerd, n.l. te Yigan en te Appari. Amerikaansche berich ten spreken van sterke landingstroepen der Japanners en van een voor de Amerikaansche strijdkrachten gevaarlijke situatie. Van beide landingsplaatsen gaan spoorlijnen naar het Zuiden die samenkomen in de hoofdstad Manilla. Te Manilla heerscht een zeer zenuwachtige stemming. De evacuatie van de burgerbevolking wordt voortgezet. Tijdens de luchtaanvallen die Dinsdag op de lucht- steunpunten Iba en Clockfield op de Philippijnen zijn ondernomen, zijn, naar officieel te Tokio wordt medegedeeld, 26 vijandelijke toestellen neergescho ten en 17 op den grond vernield, waaronder 35 van middelbare grootte. Aan Japansche zijde gingen slechts vijf machines vertóren. Tegelijkertijd werd medegedeeld dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag Japansche vliegtuig formaties opnieuw Singapore hebben aangevallen. Ondanks sterke afweer zijn alle toestellen op hun steunpunten teruggekeerd. Wegens de hevige duis ternis kan omtrent het resultaat van den nachte lijken aanval niets met nauwkeurigheid worden medegedeeld, doch verwacht kan worden dat zware schade is aangericht. Japansche vaartuigen hebben volgens de „Ko- koemin Sjimboen" een Britsche koopvaarder van 6000 ton gekaapt die bewapend was met twee stuk ken van acht duim. Op de Philippijnen bevinden zich ,naar Domei meldt, naar schatting 38000 man Amerikaansche en Philippijnsche troepen, waarvan 1S00 man tot de geregelde troepen behooren. Generaal Mac Arthur is met het opperbevel belast. De Philippijnen zijn in drie militaire oorlogs districten verdeeld, namelijk In Noord- en Zuid- Luzon en Mindanao. Daar de Philippijnsche lucht macht door de Japansche bomaanvallen van de afgeloopen twee dagen zeer aanzienlijk verzwakt ls, neemt men van Japansche zijde aan dat het weer standsvermogen gebroken is tegen de Japansche troepen die gisteren een succesvolle landing op het eiland hebben uitgevoerd. DE JAPANSCHE VERLIEZEN. TOKIO, 10 December (Domei) De legerafdeeling van het keizerlijke hoofdkwartier heeft medegedeeld dat sinds het uitbreken van den oorlog op S Decem ber twee Japansche transportschepen gezonken zijn en twee andere -schade hebben gekregen. Evenwel ging hier geen man bij verloren. Voorts wordt in de mededeeling gezegd dat dertien legervliegtuigen tot dusver niet op hun steunpunten zijn terugge keerd. De "vlootafdeeling van het keizerlijke hoofd kwartier maakt bekend dat Japansche vlooteen- heden, diefde mond van de baai van Hongkong Woensdag genaderd waren, een Britsch patrouille vaartuig van de Saint Monance klasse, met een in houd van 820 ton tot zinken hebben gebracht. De chef van de marine-afdeeling van het keizer lijke hoofdkwartier, schout-bij-nacht Minoroe Maeda, heeft in een radiorede verklaard dat men er op rekenen moet dat de Japansche marine uit strategische en andere redenen de publicatie van de resultaten van zekere operaties zal vertragen. Des ondanks kon hij de verzekering geven dat het land steeds zoo snel mogelijk over het verloop van de krijgsoperaties zal worden ingelicht. Verder dient men er rekening mede te houden dat de operatiegebieden zich uitstrekken over dui zenden mijlen en dat de Japansche tactiek in het ge lijktijdig opereeren op de meest verschillende pun ten bestaat. De activiteit van het Japansche leger en de ma rine is ongeveer te vergelijken met de bliksemsnelle Duitsche acties. De totdusver behaalde groote suc cessen zijn niet in het minst bewerkstelligd door de nauwe samenwerking tusschen leger en marine. DE MEENING DER ENGELSCHE PERS. Naar de Londensche correspondent van het Zweedsche „Aftonbladet" meldt staan alle Engelsche bladen van Woensdag vol met vermaningen en raadgevingen om de sterkte van Japan niet te on derschatten. In dit verband, zoo meldt het blad verder, wordt gezegd dan wanneer het vliegveld van Kota Baroe in handen van de Japanners zou vallen en de Japanners dan dwars over de landengte van het Malakka-schiereiland met elkaar in contact zouden komen, vandaar uit luchtaanvallen op Sin gapore ondernomen zouden kunnen worden. Boven dien zouden de Britsche legers op Malakka en in Birma van elkaar gescheiden worden. De strijd om Kota Baroe duurt met onvermin derde hevigheid voort. De Japansche soldaten ver dwijnen direct na de landing in de rimboe, in moe rassen of in de rijstvelden en ananasplantages. Voort durend komen nieuwe Japansche transportschepen aan. Kota Baroe zelf is een dorp. Het vliegveld is belangrijk als steunpunt voor jachtvliegtuigen. Vandaar uit zou het mogelijk zijn landingen meer zuidelijk langs de kust te beschermen of bommen werpers te begeleiden van vliegvelden in Thailand naar Singapore. Rhenen bouwt aan zijn toekomst. Talrijke een gedeelte reeds in gebruik genomen. nieuwe woningen zijn gereed en voor (Pax-Holland-De Haan-c). Vervaardigen en aanschaffen van generatorinstallaties 's-GRAVENHAGE, 10 December. Van bevoegde zijde deelt men het volgende mede: Op grond van de generator- en tankgasbeschikking 1940 no. 1 is het vervaardigen, het afleveren, alsmede het gebruiken van een gasgeneratorinstallatie verboden zonder een vergunning van den directeur van het bureau gene ratoren en tankgas. Het vervaardigen van een gene ratorinstallatie van eigen fabricaat voor eigen ge bruik is derhalve eveneens verboden zonder vooraf gaande vergunning. In den vervolge zal, behoudens ln bijzondere ge vallen waarin de constructie nieuwe gezichtspunten opent, geen fabricatievergunning meer worden ver leend voor het fabriceeren van generatoren bestemd voor eigen gebruik doch uitsluitend voor het fabri ceeren van generatoren, welke in serie zullen wor den vervaardigd. (A.N.P.) De distributie van textielproducten 's-GRAVENHAGE, 10 December. De secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vestigt er de aandacht op, dat het voorschrift, dat men verplicht is bij het koopen van textielproducten op punten van de textielkaart de distributiestamkaart over te leggen niet van toepas sing is, indien de houders van de distributiestam kaart deze hebben moeten inleveren. Dit is met name het geval ten aanzien van: 1) arbeiders, die in het buitenland werkzaam zijn: 2) arbeiders, die in werk kampen verblijf houden; 3) ngrsonen, die lid zijn van den Nederlandschen Arbeidsdienst en 4) personen, die in ziekenhuizen worden verpleegd of in gevangenis sen e.d. zijn ondergebracht. In al deze gevallen is aan de bovenbedoelde per sonen een verklaring afgegeven, waarop is vermeld, dat zij hun distributiebescheiden hebben ingeleverd. Ten aanzien van de onder 1 en 2 genoemde arbeiders, is deze verklaring door den distributiedienst op de formulieren MD 27 gesteld. De personen onder 3 en 4 genoemd hebben een verklaring van den arbeids dienst van het ziekenhuis of van de gevangenis ont vangen. Op vertoon van deze verklaring is het hun toegestaan tegen inlevering van het voorgeschreven aantal punten van de textielkaart textielproducten te koopen. Indien zij b.v. op grond van verblijf in het buitenland hiertoe niet zelf in staat zijn, kunnen ook hun familieleden op vertoon van bovenbedoelde ver klaring voor deze personen de benoodigde textielpro ducten koopen, natuurlijk echter onder afgifte van het voorgeschreven aantal punten. Het voorschrift, dat de distributiestamkaart moet worden overgelegd, is voorts niet van toepassing op personen van Duitsch® nationaliteit., die niet in het bezit van distributiestam kaarten zijn. (A.N.P.) Gedistilleerd accijns met 30.— verhoogd In de Staatscourant van 9 dezer is opgenomen een besluit van den Secretaris-generaal van het departe ment van Financiën tot wijziging van wetten be treffende den accijns op gedistilleerd en op hout geest en tot wijziging van het tot de Tariefwet 1934 behoorend tarief. Bliikens art. 1 worden de invoerrechten op al coholhoudende of in alcohol verpakte goederen, ge noemd in de posten onder de nrs. 3. 33. 44 en 102, verhoogd van f 3.15 op f 3.55: van f 4.45 op f5.05; van f 5.60 op f 6.35; van f 447 op f 507 cn van f 560 op f 635. In de bijzondere bepaling 5 op port no. 3 wordt f 150 vervangen door f 165; in bijzonde re bepaling 2 op port no. 74 wordt 25 pet. vervan gen door 30 pet. Hoofdstuk II art. 3 bevat de voornaamste bepa ling van dit besluit tot verhooging van den gedistil leerd accijns. Deze bedraagt op het oogenblik f 200, waarop tot 31 December 10 opcenten werden ge heven. Deze opcentenheffing, die den accijns deed stijgen tot f 220, wordt met ingang van 10 Decem ber ingetrokken; op dien datum wordt de nieuwe accijnsheffing van f 250 van kracht. Het besluit bevat vervolgens bepalingen om trent de navordering en strafbepalingen. Tegelijkertijd is in de St. Ct. 'een uitvoeringsbe schikking opgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1