Meen met „Castella" reinig ik grondig! Castella AGENDA. y£aaisle ^Betichten HAARL. DAGBLAD, Donderdag 11 Dec. 1941 MOZART-HERDENKINC te Amsterdam. Uit.genoodigd door het bestuur van het Concert gebouw waren Woensdagnamiddag vele bekende per soonlijkheden uit de muzikale wereld in de kleine zaal bijeen. De voorname, smaakvolle versiering, ook van trappen en corridors, was in overeenstemming met het feestelijke karakter' der bijeenkomst, welke de- herdenking gold van den begenadigde die, hoewel zelf door de uiterlijke levensomstandigheden tegen gewerkt en in armoede overleden, aan het nageslacht een onuitputtelijken rijkdom van schoonheid ge schonken had. Dr. Rudolf Mengelberg hield een treffende her denkingsrede. Hij begon niet een gevoelige schilde ring van Mozart's uitvaart ook In het Maandag- nummer van dit blad is die in herinnering gebracht om vervolgens de beteekenis en den persoonlijken aard van Wolfgang Amadeus Mozart te schetsen. Wat Mozart's beteekenis in de historie der muziek betreft: deze oordeelde spreker zeer groot en ver strekkend. Al schiep Mozart geen nieuwe vormen, in de be staande gaf hij zulk een volmaakte schoonheid, dat die aan generaties tot voorbeeld heeft gestrekt. Beet hoven, Schubert, later Brahms en .Wagner en zelfs Rich. Strauss en Ravel hebben dat erkend en bewon derd, hebben ten deele ook getracht dat na te volgen. Moeilijker is het om uit Mozart's werken of uit zijn nagelaten brieven de roerselen zijner ziel te ontdek ken. In zijn werken zijn de emoties zijner ziel wel aanwezig, doch binnen zulke discrete grenzen ge houden, dat de oppervlakkige hoorder ze vaak niet ontdekt. En in zijn brieven, grootendeels aan zijn strengen, doch rechtvaardigen vader gericht, zien we meestal niet meer dan zijn kinderlijke natuur, die verheugd óf bedroefd kon zijn, maar zijn innerlijk daarin niet ontsloot. Een enkele uitzondering is er, b.v. daar, waar Mozart op4-,zijn g mineur-Symphonie zinspeelde. Zoo weten we nu veel meer omtrent de persoonlijkheden van Bach, Handel, Beethoven en anderen, dan omtrent die van Mozart, die bovendien nooit een officieele betrekking heeft bekleed en wiens verscheiden dan ook weinig de aandacht trok, laat staan als een leemte gevoeld werd. Dit zijn wel de hoofdpunten van Dr. Rud. Mengel- berg's toespraak, die door haar wèl gekozen onop gesmukte bewoordingen een grooten nidruk maakte. Na deze rede werd een werk van Mozart ten ge- hoore gebracht, dat de componist zelf tot zijn beste rekende: het Quintet voor hobo, clarinet, hoorn, fa got en piano, K.V. 452. Mozart voltooide dit werk 30 Maart 1784 en schreef den lOden April aan zijn va- 'der: „Ich habe 2 grosse Concerten geschrieben und dann ein Quintett, welches ausserordentlichen Beifall erhalten; ich selbst halte es für das beste, was ich noch in meinem Leben geschrieben habe und wie schön es ausgeführt wurde!" Ja, dit Quintet is wel het toppunt van klank- en melodieschoonheid dat men zou kunnen voorstellen. En hoe schoon werd het uitgevoerd door de heeren Haakon Stotijn, Rud. Gall, J. Bos, Thom de Klerk en Felix de Nobel! Dat was een klankweelde, zooals men zelden te genieten krijgt en waarbij we alleen de klavierpartij iets krachtiger zouden hebben ge- wenscht. Niet voor niets heeft Mozart die met vele brillante figuren bedacht en dus als concerteerenden factor tegenover of naast de blazers gesteld. Felix de Nobel speelde haar uiterst fijn, maar o.i. iets te be scheiden. Een ensemble van 4 blaasinstrumenten heeft van nature meer draagkracht dan een van strijkinstrumenten en vraagt dus grooter tegenge- wlcht. Deze opmerking beteekent geen blaam: de uit voering was zoo goed als ideaal. Het wisselspel der Instrumenten, elk naar zijn aard met schoone ge schenken bedacht en hun vereenigd optreden: het was een reeks van,verrukkingen voor oor en geest. Eerstdaags zal dit werk ook hier uitgevoerd wor den. Men ga dat hooren en genieten. Het zal, zooals ook Dr. Mengelberg omtrent Mozart's muziek op merkte, in deze duistere tijden als een troostend licht stralen. K. DE JONG. Mozart herdenking te 's-Gravenhage Rede van prof. dr. Th. Baader 's GRAVENHAGE 11 December. Gisteravond heeft den Stadsschouwburg te 's Gravenhage, onder auspiciën van de Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap een herdenking van den honderdvijftigsten sterfdag van Wolfgang Amadeus Mozartplaats gehad, waaraan werd medegewerkt door de Nederlandsche Kameropera. De feestavond werd bijgewoond door prof. dr. T. Goe- dewaagen, secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Zuid-Holland, Schwe- bel, dr. Schuon, Kreislnspektor der N. S. D. A. P., prof. Snijder en vele andere Duitsche en Nederlandsche gasten. De avond werd geopend met de ouverture tot de opera Titus van Mozart, waarna prof. dr. Th. Baader uit Nij megen een herdenkingsrede uitsprak. Hij begon met in het kort de levensgeschiedenis van Wolfgang Amadeus Mo zart te behandelen. Reeds zeer jong was deze beroemd, als wonderkind bracht hij een bezoek aan de Europeesche hoven om concerten te geven, doch later hebben zijn tljdgenooten hem niet begrepen. Hij Is arm gestorven en zijn echtgenoote liet hij niet eens voldoende geld na om voor een behoorlijke begrafenis te zorgen. Het stoffelijk overschot werd bijgezet ïn een massagraf. Mozart was een goddelijk genie, hij stichtte een nieuw .tijdperk in de kunst. Geboren uit een Nordischen vader en een Dinarische moeder vereenigde hij in zijn wezen de krachtige bezonnenheid van den Noord-Germaan met het vroolijke, meer luchthartige van den Alpenbewoner. Vader Leopold Mozart, aartsbisschoppelijk kapelmeester te Salzburg, heeft den jongen Wolfgang reeds vroeg de techniek van de muziek bijgebracht, waardoor het hem mogelijk werd zoo gemakkelijk zijn hart in muziek te uiten. Wanneer men de muziek van Mozart vergelijkt met Beethoven, dan voelt men bij Beethoven den heroischen strijd, welken deze heeft gevoerd bij zijn schepping, bij Mozart daarentegen het licht der overwinning. Beethoven beeldt in zijn compositie den strijd der schepping uit, Mozart componeert de overwinning na den strijd. Van de vele composities van Mozart acht spreker de opera's toch het hoogst. Hierin brengt de componist hét leven in zijn hoogste werkelijkheid tot uitdrukking. Voor den Germaanschen mensch is de opera de hoogste uiting van het kunstzinnig leven. Het volk moet evenwel de opera weer leeren genieten na een tijd, waarin het ge wend was geraakt aan een muziek, welke den Germaan schen mensch vreemd is. Vervolgens voerde de Nederlandsche Kameropera een tweetal stukken van den grooten componist op. Zooals reeds eerder ls medegedeeld, wil dit gezelschap in Neder land uit eigen kracht een eigen opera-traditie helpen bouwen en begint het derhalve met jonge krachten en klein eigen orkest kleine werken op te voeren. De mede werkers hullen zich in anonymiteit. aangezien zij geen ge zelschap van „sterren" willen gaan vormen. Ben bereid HOOGEN PRIUS te betalen PERZISCH VLOER- EN TAFELKLEED I alsmede eenige kleine kleedjes. ZI3LWEG 111 TELEFOON 17877 (Adv. Irigez. Med.) DONDERDAG 11 DECEMBER. Gebouw St. Bavo. Smedestraat: Tentoonstelling .Voeding in dezen tijd, 10.306 uur. Frans Hals Theater: „Das» Lied vom Glück" 2.30, $.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Lajla", 2.30, 6.30 en S.45 uur. Rembrandt Theater: „Frau Slxta", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Meisjes in 't wit", 2, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne-Theater: „Hoera, ik ben papa!", 8 uur. Moviac: „Knal-effect", een zangfilm en journaal Van 12 uur af. Boekenwurm. Kruisweg 38: Expositie van schil derwerken, 106 uur. VRIJDAG 12 DECEMBER. Gem. Concertzaal: Orgelconcert. Organist Alex Schellevis. Gem. Concertgebouw: Openb. vergadering N.S.B. Spreker G. F. Vlekke. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: Tentoonstelling Voeding in dezen tijd, 10-306 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nieuw programma, Boekenwurm, Kruisweg 38: Expositie van schil derwerken, 106 uur. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgeps acht uur (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraai 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. Tel. 10354 Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkado 181, Tel. «3821. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. Glorie van vroeger. (Op een Sint Nicolaasfeest van de zwemv ere enig ing De Jonge Kam pioen te Amsterdam heeft de oude Kampioen Piet Ooms in een wedstrijd over 100 Meter meegezwommen) Nu denk ik weder aan mijn prille jeugd, Da's lang gelee en veel ervan vergeten, Maar één ding dat me daarvan duidlijk heugt Is hoe de toen 'roemruchte zwemmers heetten. Daar was Piet Ooms een zeer bijzonder held, De primus inter pares van hen allen, De man als jonge kampioen vermeld, In snelheid en met waterpolo ballen. Wanneer hij zwom ging ik er vaak naar toe, Om ook wat van zijn groote kunst te leeren, Hij zwom op lange afstanden, en hoe, Geen ander kon met Ooms toen concurreeren. Ach, dat was in mijn jeugd en sedertdien Kwamen er jonger zwemmers aan in drommen 'k Heb hun prestaties af en toe gezien Zij hebben snell'er dan mijn held gezwommen. Maar in mijn jeugd was geen zoo snel als hij, Van allen die hem plachten te ontmoeten, Hij mag vergeten zijn maar niet door mij, Ik wil hem nu nog als een held begroeten. En voor de jeugd die thans triomf behaalt Wil ik met overtuiging constateeren: Hoe jullie ook veel sneller zegepraalt, Je kunt nog altijd van jeOoms wat leeren. P. GASUS. AUeen Castella tandpasta bevat het Perldondat met duizenden schuim- belletjes de kleinste hoeken van het gebit reinigt. ichuimende TANDPASTA 35 CT. PER TUBE Weer zoo'n goed dubbelman -product (Adv. Ingez. Med.) Als eerste stuk werd „Der Schauspieldirektor", comedie in een bedrijf met muziek, zooals Mozart het zelf noemde, ten tooneele gebracht. Deze eenacter behandelt in dialoog en zang de moeilijkheden van een tooneeldirecteur, die een gezelschap bijeen moet brengen. Na de pauze bracht de kameropera „Bastien und Bastienne", een opera-comique in een bedrijf ten gehoore. Dit herdersstukje werd door Mozart op twaalfjarigen leef tijd gecomponeerd. Een welverdiend applaus loonde de naamlooze kunste naars voor hun prestaties. (A. N. P.). Marmelade en sucade 's-GRAVENHAGE, 11 December. Binnenkort zal er weer marmelade op de jambon verkrijgbaar zijn. Er is nl. een aanzienlke hoeveelheid oranje- pulp in ons land aangevoerd, die thans onder de jamfabrikanten worden gedistribueerd. In een of ficieele publicatie van den gemachtigde voor de prijzen zal dezer dagen in de bladen de verkoopprijs van dit artikel worden bekend gemaakt. Den ban ketbakkers zal het interesseeren, dat voor de ver werking in hun bedrijven tegelijkertijd een hoe veelheid abrikozenpulp beschikbaar zal worden ge steld. Tevens kan worden medegedeeld dat gecon- fij te sucade, waarvan eveneens een ruime hoeveel heid is aangevoerd, met ingang van heden weer in de kruidenierswinkels zal worden verkocht. In verband met den iets hoogeren invoerprijs zal de winkelprijs echter enkele centen meer bedragen dan tot nu toe het geval was. (A.N.P.) H. J. HEUFF. Te Overveen is in den leeftijd van 57 jaar over leden de heer H. J. Heuff, oud-gezagvóerder van dé K.N.S.M. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 13 December te 11 3/4 uur op de Algem. Begraaf plaats aan de Kleverlaan te Haarlem. SUBSIDIE VOOR WIJKVERPLEGING. Doordat het aantalj»verpleegsters, werkzaam voor vereenigingen voor ae wijkverpleging en in aan merking komende voor subsidie, vermeerderd is, heeft de burgemeesther van Haarlem besloten, het daarvoor uitgetrokken bedrag te verhoogen met f 625 en dit dus te brengen op f 9625. VERKOOP VAN GROND. Aan de N.V. Haarlemsche Auto Centrale te Haarlem is door den burgemeester voor f 48.000 in koop afgestaan perceelen grond Jansweg 9 en Rip- perdastraat 2, alsmede de strook grond achter het perceel Jansweg 9 eti naast het perceel Ripperda- straat 2. met de bedoeling om daar ter plaatse na de verbouwing een groot, modern garagebedrijf te stichten. Financieele steun bij de studie Zooals men weet maakt een gemeentelijke veror dening te Haarlem het mogelijk, dat jaarlijks drie beurzen ter beschikking worden gesteld van jonge lieden, wier ouders ten minste de laatste 5 jaar te Haarlem hebben' gewoond, teneinde hen in staat te stellen te studeeren aan een in Nederland gevestigde openbare of bijzondere inrichting van hooger on derwijs.' Op dezelfde wijze kunnen drie beurzen beschikbaar worden gesteld ten- behoeve van jongelieden, die aan een Gymnasium, Hoogere Burgerschool of Lyceum te Haarlem studeeren. Deze verordening is thans uitgebreid met een be paling, krachtens welke het ook mogelijk wordt, toe lagen te verleenen als bijdragen in de kosten van studie aan andere inrichtingen van onderwijs. ANSJOVIS TE DUUR VERKOCHT. De politie te Haarlem heeft proces-verbaal opge maakt tegen een winkelier, die potjes ansjovis van f 0.84 voor f 1.had verkocht. Uitreiking van distributie-bescheiden te Haarlem De Directeur van den Distributiedienst te Haarlem deelt nog mede, dat ditmaal voor ontvangst van de nieuwe bonboekjes moet worden geteekend. Aanbieding van de Distributiestamkaart van derden zal worden beschouwd als een officieele machtiging voor het in ontvangst nemen van de bonboekjes. Voor het afdragen van de bescheiden aan den rechthebben de aanvaardt de distributiedienst geen verantwoorde lijkheid. Tenslotte wordt er nogmaals de aandacht op ge vestigd dat men alleen op dcri aangewezen dag de bescheiden in ontvangst zal kunnen nemen. Indien men zich op een anderen dag vervoegt zullen de be scheiden niet worden uitgereikt, daar dit stagnatie veroorzaakt en een goeden gang van zaken dreigt te verstoren Voor de uitreiking der verschillende distributiebe scheiden, welke heden is begonnen met de letters A en C is het Vrijdag en Zaterdag de beurt aan de let ter B. Uitreiklokalen: Noord: Berkenstraat 10 en Zocher- straat 2; Zuid: Kamperstraat 37; Centrum: Lange Margarethastraat 13. Sigaren van Nederlandsche tabak op de markt WAALWIJK, 10 Dec. Het A.N.P. meldt: Naar het A.N.P. verneemt zijn er sigaren op de markt ver schenen. die vervaardigd zijn van inlandsche tabak uit het Jand van Maas en Waal en rond Rhenen. Deze si garen voldoen uitstekend. Ze zijn gemaakt in een sterk, soepel en geurig omblad van inheemsche teelt, dat de toets der critiek in ieder opzicht kan door staan. Ook bijna de helft van het binnenwerk bestaat uit inlandsche tabak. De sigaren smaken heerlijk, hebben een fijne geur en branden goed af. Ook is er al sigarettentabak vervaardigd, die het eveneens goed doet. Een klein deel is klaar gemaakt voor rooktabak, die er in ieder opzicht mag zijn. Nederlandsche pruimtabak bezit reeds een groote ver maardheid. Dit jaar waren er 22 H.A. grond met tabak beplant, die volgens schatting 45.000 kg. opbrengen. In het land van Maas en Waal waren 5 H.A. met ta bak beteeld, rond Rhenen 7 H.A, en de overige 10 H.A. liggen verdeeld onder ongeveer 1000 particulieren. Ook in de Langstraat, o.a. in Elshout wordt thans door particulieren op kleine schaal voor liefhebberij tabak verbouwd. De telers achten den prijs van het product te laag. Indien deze verhoogd wordt zou de animo in het ko mende jaar veel grooter zijn. Het is niet uitgesloten dat er dan 5 maal zooveel verbouwd zou worden, het geen een oogst zou brengen van 225.000 kg. Huis van architectonische waarde aangekocht „Dit is in de Toelast" aan de Jansstraat. De burgemeester van Haarlem heeft voor de -som van f 6420.28 voor de gemeente aangekocht het per ceel Jansstraat 64, opdat de mooie voorgevel, die een groote architectonische waarde heeft, voor het nage slacht behouden kan blijven. Dit perceel dateert van het begin der 17e eeuw 1609 Mede in verband met de voor de Jansstraat Westzijde en .voor de Zuider Schoolsteeg Oostzijde vastgesteldé voorgevelrooilijnen werd het van belang geacht dat de gemeente eigenares van dit perceel werd, opdat bij uitvoering van de saneringsmaatre gelen daar ter plaatse de waarborg bestaat, dat deze fraaie voorgevel, door hem te zijner tijd te doen te rugplaatsen. behouden blijft. Deze gevel is in den loop der eeuwen eenige malen van aspect veranderd. Oorspronkelijk was het een trapgevel: dat verraadt de architectuur. Thans is het een zoogenaamde halsgevel, die uit pl.m. 1800 dateert. Van het perceel is alleen nog, zooals dit vaak bij verbouwingen gebeurt, de eerste verdieping in den oorspronkeiijken staat gebleven, behoudens de kozijnen, die vroeger kruiskozijnen zijn geweest. Het was vroeger een huis voor een welgesteld koopman: het staat vlak tegenover het Paleis van Justitie. In den gevel prijkt een mooie siersteen, geflankeerd door twee gebeeldhouwde leeuwenkoppen en daar tus- schen staat het opschrift: „Dit is in de Toelast". Laatst is er een vischhandel in gevestigd geweest. Thans is het perceel leeg. DE HEER J. OVER OVERLEDEN. Op 65-jarigen leeftijd is te Oosterbeek. waar hij de laatste jaren woonachtig was. overleden de heer J. Over Azn., oud-hoofd van school 43 aan het Wel tevredenplein te Haarlem en een bekende figuur in de onderwijskringen alhier. De heer Over, die 26 Augustus 1876 te Heer Hugowaard geboren was en aanvankelijk bij het Openbaar Lager r>Onderwijs te Haarlemmermeer was verbonden, kwam op 1 November 1901 naar Haarlem en werd in 1922 benoemd tot hoofd eener school. Deze functie bekleedde hij aan diverse scho len. laatstelijk aan school 43. De heer Over stond bekend als een kundig on derwijzer en een welwillend man, die het vertrou wen en de achting .genoot van een breeden kring van ouders, -leerlingen en oud-leerlingen. Dit is tot uiting gekomen op 30 November 1936, toen hij af scheid ïjam van de school en pensioengerechtigd, zich naar elders begaf. De overledene is voorts bestuurslid geweest van de afdeeling Haarlem van het Ned. Onderwijzers Genootschap en van den Vrijz. Dem. Bond. Vrijdagmiddag te half drie zal de begrafenis plaats hebben op de Alg. Begraafplaats te Heemstede. OPHEFFING DER GEMEENTELIJKE BANK VAN LEENING. Nu met ingang van 1 Januari de Volkscredietbank voor Haarlem en Omstreken te Haarlem zal worden gevestigd en tot een deèl van haar taak zal behoo- ren het functioneeren als gemeentelijke Bank van Leening in den zin der- Pandhuiswet 1910 kan de ge meentelijke bank van leening te Haarlem worden opgeheven. De Burgemeester van Haarlem heeft een daartoe strekkend besluit genomen. „TIEN JAREN STRIJD VOOR HET „NATIONAAL-SOCIALISME". De uitgeverij „De Schouw" heeft in samenwerking met het deparfemept van Volksvoorlichting en Kun sten een tentoonstelling in het zaaltje van de uitge verij Heerengracht 5& te 's-Gravenhage georgani seerd onder den titel „Tien jaren strijd voor het na- tionaal-socialisme". De bedoeling is, nu de N.S.B. haar tienjarig bestaan herdenkt, een globaal over zicht te geven van hetgeen zij in deze jaren tot stand heeft gebracht en ondervonden. De tentoonstelling blijft de geheele December maand open. Zij is Woensdag geopend door den heer N. Oosterbaan, administrateur van het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten die bij deze opening een rede heeft gehouden. Een groot deel van het tentoongestelde is afkomstig uit de verzameling v.an den heer H. L. Schuilenburg uit Utrecht, welke verzameling op den duur vermoe- delenk de basis zal gaan vormen voor een op te rich ten nat.-soc. museum te Utrecht. (A.N.P.) De persdienst der N. S. B. meldt, dat Zondag a.s. te Utrecht het tienjarig bestaan der N.S.B. zal wor den gevierd. Na een eenpansmaaltijd voor de eerste duizend leden der beweging en een défilé en een inspectie, wordt om 14.30 uur in de groote hal van de groenten- en vruchtenveiling een groote bijeen komst gehouden. Over het geheele land zullen .ka meraadschapsbijeenkomsten worden gehouden voor leden der beweging die niet naar Utrecht kunnen gaan. Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekenlngen van F. Wagner) 80. De Strijd Staat VOOf de deur 80. Toen Barrabas vol doende uiting had gegeven aan zijn blijdschap, liep hij direct weer naar de ge vangen sluipwesp en vroeg hem allerlei bijzonderhe den over de kleine Livia. Maar deze weigerde verder ook maar één woord te zeggen. En zo vervuld was de rode miec nog van het blijde nieuws, dat hij niet bemerkte, hoe Oebas stil letjes aan de voet van een boom was gaan zitteri en er erg bedroefd uitzag. Maar Hein zag het wel en meteen weer, hoop geven! Natuurlijk vond Barrabas het kleine ging hij naar zijn zwarte kameraad en vroeg hem. wat er vlindertje mooi, maar ze is ook prachtig, dat zul je zelf aan scheelde En toen kwam het hoge woord eruit. Uit ook vinden, als je haar ziet. Hij heeft meegemaakt, dat ze de grote blijdschap van Barrabas had Oebas' begrepen, geroofd werd en toen zichzelf de belofte gedaan, dat hij dat de kleine Livia alles voor hem op de werld betékende haar zou redden, al zou het herrt het leven kosten. Maar En hij vertelde Hein toen in het geheim, dat Oebi zijn dat zou }ij toch ook gedaan hebben. Maar een vlinder en zusje, haar hartje aan de dappere Rode Bosmier had ver- een mier passen toch niet bij elkaar! Nee hoor, het hartje loren en dat hartje zou zeker breken, als ze hoorde van van Oebl hoefde nog lang niet te breken, daar durfde het bestaan van Livia. Hein trokOebas lachend overeind Hein zijn kop onder te verwedden!" Hun gesprek werd en klopte hem op de schouder. js dat alles, waar Je zoo plotseling gestoord door een kreet van Barrabas, Zoem, bedroefd over bent!", vroeg hij „dan kan ik je heus wel de hommel was teruggekomen met zeer belangrijk nieuws. Beide tabletten dra gen iiet »Bayer«- kruis en beide zijn ze even goed. Aspirin-tabletten hebben steeds dezelfde goede werking, dezelfde houdbaarheid. Zonder uit zondering vallen ze gemak kelijk uit elkaar. Kortom - ze hebben alle dezelfde goede hoedanigheid. ASPIRIN Buisje o 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 ct. (Adv. Ingez. Med.) Haven van Goeani door de Japanners ingenomen TOKIO, 11 Dec. (Domei). De vlootafdee- ling van het keizerlijke hoofdkwartier heeft heden ochtend om 11.15 uur medegedeeld dat Japansche landingstroepen der marine Apoera de haven van Goeam hebben ingenomen, na uit vier richtingen in den ochtend van 10 December te hebben aangeval len. Voorts heeft de Japansche vloot een 3000 ton metend tankschip der Amerikaansche marine buit gemaakt en den gezagvoerder met dertig manschap pen gevangen genomen. Er waren geen Japansche verliezen. De vlootafdeelïng heeft voorts bekend gemaakt dat eenheden der Japansche marineluchtvloot bom men en machinegeweervuur hebben gericht op Kwantan, eergïstermiddag, waarbij op deze lucht basis tien op den grond staande vliegtuigen werden vernield. Voorts is een tweede aanval in den ochtend van 9 December gericht op het eiland Wake, waar bij vijf Amerikaansche vliegtuigen van de zeven, die den strijd aanbonden met de Japanners, werden neergeschoten. Verder zijn legerbarakken en opslag- glaatsen met bommen, bestookt. De helft dezer ge- ouwen ging op in vlammen. Ten slotte is denzelfden ochtend een vrachtschip van 7000 ton buiten de Oostkust van Malakka met bommen vernield. Volgens een bericht, uit Manilla zijn de Jarian- sche troepën, diefeisterochtend op Luzon aan land zijn gegaan, opgerukt. Zij vernietigden Philippijn- sohe strijdkrachten en maakten zich meester van een belangrijk strategisch punt. De Philippijnsche troepten trokken terug in de richting van Manilla, terwijl zij spoorwegen en andere verkeersmidde len vernielden om den Japanschen opmarsch te be lemmeren. De 200.000 inwoners der stad hebben de wijk genomen naar de heuvels in de nabijheid. Gemeld wordt dat president Quezon persoonlijk de evacua tie heeft geleid. ADMIRAAL KIMMEL GESNEUVELD? TOKIO, 11 December. (Domei). De „Kokoemin Sjimboen" heeft een onbevestigd bericht uit Buenos Aires ontvangen, volgens hetwelk admiraal Klmmel gesneuveld zou zijn aan boord van het slagschip „Pennsylvania", groot 33.100 ton in Pearl Harbor tij dens het bombardement van Hawaii. Groote luchtslag boven Manilla •TOKIO, 11 December (D.N.B.) Naar de zender van Tokio meldt maakt de marine-afdeeling van het keizerlijke hoofdkwartier bekend dat het Japansche luchtwapen op 10 December een grooten aanval heeft gericht op Amerikaansche legerstrijdkrachten op de Philippijnen. Tijdens een luchtslag boven Manilla zijn 45 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, 36 vijande lijke toestellen werden op den grond vernield. De totale verliezen der Amerikanen bedragen minstens 81 vliegtuigen. Bij Hawaii is een Amerikaansche tor- pedobootjager, een duikboot en nog een schip door directe treffers vernietigd. Voorschotregeling Scheurpremie 's-GRAVENHAGE, 10 Dec. Naar de regeerings- commissarïs voor de bodemproductie mededeelt, ligt het in de bedoeling een voorschot op de in uitzicht gestelde scheurpremie te verleenen van f 75 per H.A. Voor nadere bijzonderheden betreffende deze voor schotregeling wordt verwezen naar een in de bladen opgenomen officieele publicatie. (A.N.P.) Vrouw onder een tramwagen geraakt Op de Westermarkt te Amsterdam is Woensdagoch tend een vrouw, die daar op een vluchtheuvel stond te wachten, op tot nu toe niet verklaarde wijze onder een bijwagen van de Haarlemsche tram geraakt. Toen de wagen na eenigen tijd was opgevijzeld, bleken de levensgeesten van de vrouw, wier lichaam geheel ver brijzeld was, geweken te zijn. Het lijk is naar het Binnengasthuis vervoerd. Het tramverkeer ondervond aanzienlijke vertraging. HET SPORTTERREIN SCHALKWIJKERWEG TE HAARLEM. Voor het aanschaffen van doelen, spelmateriaal voor verschillende spelen en voor een verbandtrom- mel ten behoeve van het sportterrein aan den Schalkvvijkerweg te Haarlem heeft de burgemeester eer. bedrag van f 500 beschikbaar gesteld. DE WINTERVOORRAAD AARDAPPELEN. De persdienst van het N.V.V. meldt, dat de so ciaal-economische afdeeling van het N.V.V. zich tot het departement van sociale zaken heeft gewend met het verzoek aan werkloozen, die een wintervoor raad aardappelen willen inslaan, doch daartoe fi nancieel niet in staat zijn, een aardappelbon ter waarde van f 2.80 als voorschot te willen verstrek ken, welk bedrag dan te beginnen met 3 Januari 1942 in 9 wekelijksche termijnen zou kunnen wor den terugbetaald. Deze datum is gekozen omdat de wintervoorraad voor de eerste 9 weken van het nieuwe jaar bestemd is. Voor het bedrag van f 2.80 zou 35 K.G. aardappelen a 8 cent per K.G. kunnen worden gekocht. De verwarming van den schouwburg Bij de reparatie van de „Strebel-Catera" verwar mingsketel (tweeling-ketels) van den Stadsschouw burg te Haarlem is gebleken, dat deze ongeveer 25 jaar oude ketels op sommige plaatsen vrij ernstig zijn ingeteerd, zoodat het niet uitgesloten is, dat zich bin nen korten tijd wederom gebreken zullen voordoen. Het is noodzakelijk, zoo spoedig mogelijk afdoende maatregelen te nemen voor de aanschaffing van een nieuwen ketel, teneinde in dezen tijd van materia^J- schaarschte eventueele teleurstellingen te voorkomen. Daar zich thans de mogelijkheid voordoet, een ge- schikten nieuwen ketel aan te schaffen heeft de Bur- j gemeester van Haarlem voof aankoop en kosten van plaatsing van een nieuwen verwarmingsketel een be drag van f 3.900 beschikbaar gesteld. Vrederechter behandelt beleedigendc zaken 's-GRAVENHAGE, 10 December. In een der num mers van het destijds verschijnende weekblad „De Unie" heeft V. J. N. M. te Rijswijk een artikel ge schreven. getiteld: ..De N.S.B. dreigt". Het artikel ging over anonieme brieven, welke hij zou hebben ontvangen en in verband daarmee had hij critiek ge oefend op de N.S.B. De vrederechter mr. Sluyters: Er loopen overal rtiinderwaardige sujetten rond. die er genoegen in scheppen, anonieme brieven te'schrijven, maar daar om kunt u niet een gansche groep der bevolking be schuldigen en die dan nog beleedigen ook. De Officier achtte het stukje beleedigend en vroeg f 40 boete. Als verdediger trad op jhr. mr. A. K. C. de Brauw. die uiteenzette, dat naar zijn meening is beweren, dat iemand dreigen geen beleediging inhoudt. Hij con cludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Hierna vonnis wijzend, wees de vrederechter er op, dat, zooals meer voorkomt, het venijn ln den staart van het stukje zat. Hierin stond o.a.: het is de vraag, of de N.S.B. ooit over andere middelen beschikt heeft. Hij wees er op. dat deze soort journalistiek over Ne derland reeds onnoemelijk lefd gebracht heeft en dat iemand, die in een partijblad schrijft, zich een juiste verantwoordelijkheid bewust moet zijn. Een zwaar dere straf dan door den Officier geëischt vond hij op zijn plaats. De verdachte werd veroordeeld tot 3 weken. Vervolgens stond nog terecht de perschef van „De Nederlandsche Unie", H. J. K., die in het weekblad „De Unie" een artikel geschreven had tegen het Agrarisch Front. Hierin kwamen woorden voor als: ranselen, broodroof. Intimidatie, bluf. De strekking van dit artikel werd beleedigend geacht voor de N. S. B. Verdachte zeide, dat hij slechts had willen karak- teriseeren de wijze, waarop het Agrarisch Front leden wierf. Hier eischte de Officier 1 week gevangenisstraf. Op verzoek van den verdediger jhr. mr. A. K C. de Brauw zal de vrederechter schriftelijk vonnis wijzen op 18 December. (A.N.P.) Vordering van bontjassen 's-Gravenhage, 10 December. Volgens geruchten zou de Duitsche overheid bont mantels en leeren jassen op straat, dus terwijl men ze aanhad, vorderen. Bevoegde Duitsche instanties hebben thans meegedeeld, dat dergelijke geruchten op boosaardige fantasie berusten; men kende geen enkel met name genoemd geval. Mocht iemand in staat zijn, zulk een geval te noemen, dan moest dat berusten op een eigenmachtig optreden van een of anderen Duitscher. Tegen zoo iemand zou met ge strengheid worden opgetreden, indien het geval als vaststaand kon worden bewezen. Er werd ook op gewezen, dat indien de Duitsche weermacht nu nog met de verzorging der soldaten moest beginnen, zij wel den veldtocht in liet Oosten kon opgeven, omdat de felle boude daar reeds is be gonnen en de soldaten allang bevroren zouden zijn wanneer de jassen uit Nederland aan het Oostfront zouden zijn aangekomen. HET ONDERWIJS TE HAARLEM. Door den burgemeester van Haarlem is benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Gemeentelijke Avond- schooi voor Nijverheidsonderwijs de heer H. J. Struljlc uit Delft: tot tijdelijk leorares in het En- gelsch aan de H.B.S. a met 5 j. c. mej. S. H. Kui per te Haarlem: tot tijdelijk leeraar in de plant en dierkunde aan het Gymnasium dr. A. Meesters te Haarlem; tot tijdelijk leeraar tn' de natuurkunde aan liet Gymnasium de heer W. P. J. Lignac te Leiderdorp: tot tijdelijk leeraar in het. Hebreeuwsch de heer J. H. Becker te Haarlem. Aan den heer P. W. Foekon is op zijn verzoek met ingang van 20 Januari 1942 eervol ontslag verleend als tijdelijk leeraar aan de le H.B.S. B met 5-j. c. UITBREIDING PERSONEEL POLITIE- ADMINISTRATIE. In verband met een onodzakelijk gebleken uit breiding van het personeel bij de politie-admi- nistratie te Haarlem is door den Burgemeester be sloten, de verordening Gemeentepolitie te wijzi gen, waardoor de benoeming mogelijk wordt van: 1 adjunct-klerk, 25 schrijvers en 810 typisten en/of telefonisten. Inbraken in Bloemendaal Dank zij goed recherche-werk van de Bloemendaal- sche politie stonden reeds hedenmorgen de daders van inbraken, die op 13 September te Bloemendaal hadden plaats gevonden, voor de Haarlemsche Recht bank terecht. Villa's aan den Vijverweg en den Lage Duin en Daalscheweg hadden het operatieterrein van vier jeugdige inbrekers gevormd. Drie van hen had den zich heden te verantwoorden. De buit bestond uit gouden en zilveren voorwerpen, broches, ringen en halskettingen. De inbrekers gingen telkens op dezelfde manier aan het werk. Een van hen ging met prent briefkaarten langs de hulzen en als hij dan consta teerde, dat er niemand thuis was waarschuwde hij zijn kameraden, die dan hun slag sloegen. Van te voren hadden ze een beitel gekocht in een Bloemendaalschen winkel en dat werd hun ongeluk, want bij een van de expedities lieten ze den beitel op een slaapkamer lig gen en gaven daardoor de recherche een goede aanwij zing. Een deel der ontvreemde goederen werd ten slotte gevonden in een winkel in de Kleine Houtstraat. Tegen een los werkman en een betonvlechter, beiden uit Velsen, de hoofddaders eischte de Officier twee jaar gevangenisstraf. De verdediger van den los- werkman Mr. L. J. Venhuizen wees erop dat de ver dachte nog steeds ter beschikking der regeering staat en geruimen tijd in Hoorn is verpleegd. Daarna had men werk voor hem gevonden en hem laten gaan. Toen dat werk echter afgeloopen was en hij geen toe zicht meer had is hij, mede onder invloed van slechte vrienden, weer op het verkeerde pad terecht gekomen. Pleiter gaf de Rechtbank in overweging dezen ver dachte niet naar de gevangenis doch weer naar Hoorn te sturen. Onder straffe leiding zal hij dan misschien nog weer op den rechten weg kunnen worden gehol pen. Mr. H. J. M. Tonino pleitte voor den anderen verdachte clementie. Tegen een bloemenkoopman uit Krommenie, die met prentbriefkaarten langs de hui zen was gegaan eischte de Officier IV2 jaar gevange nisstraf. Mevr. Mr. E. van EekThiel drong aan op clementie. BLOEMENDAAL EEN LEZING VAN DEN HEER KEES BOEKE. Zaterdagmiddag 13 December zal de heer Kees Boeke in Bloemendaal in het Jeugdhuis komen en daar voor genoodigden van de Ver. „De Bloemendaal- sche Montessorischool" eenige filmpjes draaien, die een beeld vormen van het werken in zijn „Werk plaats Kindergemeenschap Bilthoven", zooals hij zijn school genoemd heeft.. Ondanks de ongunstige omstandigheden zijn hier ongeveer 150 kinderen bijeen tusschen 3 en 18 jaar, die met elkaar in een gemeenschap opgevoed worden tot bruikbare leden van de Maatschappij. Hierbij wordt evenzeer aandachj; besteed aan de noodige leerstof, die kinderen gewoonlijk verwerken moeten, als aan de ontwikkeling van hun karaktereigenschap pen. HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: H. v. d. Hoogen en A. Jansen; P. Hlrdes en A. E. Humer. GETROUWD Th. TerweiJ en R. W. Lubberts BEVALEN C. M. Stolvoort—Stevens, OVERLEDEN: c. Blom, 77 j., wed. W. v. Lieshout; J. Kleeblad, 81 J., geh. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 11 Dec. Bevallen: 7 Dec.: E. M. J. de BockBischot, z. 9 Dec.: P. R. G. van EekWouda, d. 10 Dec.: M. Phllippo— van Roon, d.. W. E. ZonderlandScheffer, z., 11 Dec.: G. AltingHorstman, d„ C. MeulenbroekSmit, d. Overleden: 9 Dec.: B. M. Raar—Loppersum, 60 j., Spaarnhovenstraat. J. Arends, 76 j., Mentawistraat. J. W. HensenSchimszheimer, 88 j., Leidschevaart. 10 Dec.: T. M., 5 m., d. v. P. M. Baars, Kamperlaan. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. VERLOOFD: A, Kortmann en J. Klelkamp, Oegslgoest— Slttard; R. J. P. Vroom en T. Janus, BussumA'dam. ONDERTROUWD: J. Petit en T. Horsten, Tilburg—Delft; M. Page cn H. Acllkema, Boulogne sur Seine—Den Haag. GETROUWD: P. v. Leeuwen Boomkamp en M. S. JiskOot, Nijkerk—Amsterdam; S- A. Frankfort en H. Israëls, Am sterdam, BEVALLEN: N E. Brommersma—Nobel. z.. Amsterdam; Hunnlngher—Korthals v. Schooten, z.. Den Haag. OVERLEDEN: C. J. Bloem. v.. 66 J., Rotterdam; J. R. Kleljn, in., 68 J., Rotterdam; J. Lechner, m„ 81 J„ Schie dam; P. Lamaison van Heenvliet, m., 83 J., Rotterdam! J. N. Preijer. m., 64 J„ Zeist; J. w. Gunst. m„ 83 J.. Oegstgeest; T. v. d. Stok—Heinstam, v.. 57 J.. Nieuwe Nle- dorp; J. Beukema, m., 31 J., Amsterdam; W. v. d. Stoop, 22 J., Heerhugowaard; A. J. Quarles van Ufford—Orr, Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5