Haarlem's Dagblad Duitschland en Italië in oorlog met de Vereenigde Staten Gemeenschappelijke oorlogvoering met Japan. Hitier richt scherpe verwijten tot Roosevelt. Hitler's Rijksdagrede Bij afweer van plaatselijke aanvallen, den bolsjewisten zware verliezen toegebracht. Voor de komende weeklwelke bonnen zijn thans geldig? bon 48. Duitsche nota aan Washington Britten ontruimen Kota Baroe op Malakka 59e JAARGANG No. 17942 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM VRIJDAG 12 DECEMBER 1941 Abonnementen per weêk 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17^ Groentjes ile rubriek. Het D.N.B. meldt: De Duitsche minister van buitenlandsche zaken heeft Donderdagmiddag den Amerikaanschen zaakgelastigde een nota der Duitsche regeering overhandigd, waarin geconstateerd wordt dat de regeering der Vereenigde Staten van schendingen der neutraliteit is overgegaan tot openlijke oorlogshandelingen tegen Duitschland en daarmede practisch den oorlogstoestand heeft ge schapen. „De Duitsche regeering", aldus de nota, „verbreekt derhalve de diplomatieke betrekkingen met de Vereenigde Staten van Amerika en verklaart dat onder deze door president Roosevelt veroorzaakte om standigheden ook Duitschland zich van heden af beschouwt als in oorlog met de Vereenigde Staten van Amerika." Te Rome heeft de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano Vrijdagmiddag te 14.30 uur, naar Stefani meldt, in het Palazzo Chigi den Amerikaanschen zaakgelastigde ontvangen en hem de volgende mededeeling gedaan: „Zijne Majesteit de koning en keizer verklaart dat Italië zich van heden af in oorlog met de Vereenigde Staten van Amerika beschouwt." De Führer heeft gistermiddag in den Rijksdag medegedeeld dat tus- schen Duitschland, Italië en Japan een verdrag is gesloten waarin is vastgelegd dat deze mogendheden besluiten den oorlog gemeen schappelijk te voeren. Het verdrag verplicht de partijen niet afzonder lijk, maar slechts gemeenschappelijk te zijner tijd vrede te sluiten met de Vereenigde Staten en Engeland. Duitschland, Italië en Japan ver plichten zich voorts ook na den oorlog zoo nauw mogelijk samen te werken ten gunste van het tot stand brengen eener nieuwe orde. BERLIJN, 11 December (D.N.B. „Een jaar van gebeurtenissen van historische beteekenis neigt ten einde, een jaar van de grootste beslissingen staat ons te wachten". Aldus begon de Führer vandaag zijn rede voor den groot Duitschen Rijksdag. Hij begon met er op te wijzen dat het in den herfst van 1940, nadat zijn vredesaanbod door Churchill en diens cli que nogmaals was afgewezen, duidelijk was dat deze oorlog tegen alle overwegingen van het verstand en tegen alle noodzaak in tot het einde met de wapenen moet worden uitgevochten. Het Duitsche volk en zijn soldaten werken en vech ten, zoo vervolgde de Führer, die in dit verband de huidige worsteling beslissend noemde voor de komen de 500 of 1000 jaar Duitsche en Europeesche geschie denis, ja wereldgeschiedenis, en zij doen dit voor de komende, voor de verste geslachten. Een historische herziening van unieken omvang is ons door den Schepper opgedragen en thans zijn wij verplicht die te voltrekken. De Führer schetste in het kort de militaire beveili ging van het gewonnen gebied, dat politiek, strategisch en economisch zoo belangrijk is. Van Kïrkenes tot aan de Spaansche grens strekt zich een gordel van steunpunten en versterkingen op de grootste schaal uit. Tallooze vliegvelden zijn aangelegd. Vlootbases hebben onkwetsbare beschermingen voor duikbooten gekregen. Meer dan 1500 nieuwe batterijen staan in dienst der verdediging, wegen en spoorlijnen beveili gen onafhankelijk van de zee de verbinding tusschen de Spaansche grens en Petsamo. Er zijn Installaties tot stand gebracht, die in niets achterstaan bij den West- wall. Zij worden vastberaden verder versterkt. Het is mijn onwrikbaar besluit te maken dat dit Europeesche front, door geen enkelen vijand kan worden aangeval len. Bij het. overzicht van de gevechten van het afge- loopen jaar herinnerde Hitier daarop vooral aan den steun, waarmede de Italiaansche bondgenoot halver wege dit jaar begon. Vele maanden, zoo zeide hij, druk te het gewicht van een groot deel der Britsche macht op de schouders van den Italiaanschen staat. Slechts tengevolge van hun ontzaglijke superioriteit op het gebied van zware tanks slaagden de Engelschen er in tijdelijk een crisis in Noord-Afrika te weeg te bren gen. Reeds 24 Maart van het afgeloopen jaar evenwel ging een kleine gemeenschap van Duitsch-Italiaan- sche formaties onder leiding van Rommel tot den tegenaanval over. Hitier schilderde in het kort de sta dia van dezen strijd, waar Duitschers en Italianen denzelfden vijand steeds gemeenschappelijk tegemoet traden, zooals eens in Spanje. Omtrent den oorlog tegen Rusland bracht de Führer opnieuw in herinnering dat hij den bittersten nood had gehoorzaamd, toen hij in den herfst van 1939 had besloten een poging te doen door uitschakeling van de acute Duitsch-Russische spanning de voorwaarde te scheppen voor een algemeenen vrede. De Führer wees op de pacten van bijstand, die En geland had aangeboden aan de Oostzeestaten, Roe menië enz. Toen was het voor de Duitsche regeenng niet slechts een recht, doch ook een plicht ook van haar kant de grenzen van de Duitsche belangen te bepalen. De landen in kwestie moesten overigens ook tot leedwezen van het Duitsche rijk zelf binnen korten tijd ir.zien dat de eenige factor die de sterkste waarborg kon zijn tegenover het dreigende Oosten slechts Duitschland was. Aangezien zij door hun eigen politiek het contact met Duitschland hadden verbro ken en in plaats daarvan zich toevertrouwden aan den bijstand van Engeland, dat in zijn spreekwoorde lijke zelfzucht sinds eeuwen nooit bijstand heelt ge geven doch steeds slechts hulp eischte, waren zij veJ-~ loren. Toch wekte het lot van deze landen het krach tigste medegevoel bij het Duitsche volk. De winter- oorlog der Finnen drong ons een gevoel van bitterheid op vermengd met bewondering Bewondering, omdat wij voor heldendom en opofferingen een ontvanke lijk hart hebben. Bitterheid, omdat wij met het oog op den dreigenden vijand in het Westen en het gevaar in het Oosten, militair niet tot hulp in staat waren. Zoodra duidelijk werd dat Sovjet-Rusland uit de afbakening van de politieke Duitsche invloedssferen het recht afleidde de daarbuiten wonende volken vrij wel uit te roeien, werd voortaan de verhouding nog slechts door overwegingen van doelmatigheid bepaald, maar verstand en gevoel stonden hiertegenover vijan dig. Van maand tot maand werd reeds m het jaar 1940 steeds meer het inzicht verworven dat de plan nen der mannen van het Kremlin bewust aanstuurden •p beheersching en daarmede vernietiging van geheel Europa. Slechts een blinde kon over het hoofd zien dat hier een opmarsch tot stand kwam op een schaal, uniek in de wereldgeschiedenis en wel met om iets te verdedigen dat niet werd bedreigd, doch slechts om iets aan te vallen, dat niet meer tot verdediging i« SCDenn'zomer van 1941 achtte men het gunstigste mo ment om er op los te slaan. Thans moest een nieuwe Mongolenstorm over Europa razen. Zware wolken be gonnen zich boven Europa samen te pakken. Want Wat is Europa eigenlijk? Er bestaat geen aardrijks kundige definitie van ons continent, doch slechts een ethnosrafische en cultureele. Niet de Oeral is de grens van dit continent, doch de lijn die het levensbeeld van het Westen scheidt van dat van het Oosten. Eens was er een tijd dat Europa dat Grieksche eiland was, waar Noordsche stammen waren doorgedrongen om van daaruit voor de eerste maal een licht te ontste ken, dat sindsdien langzaam maar voortdurend de menschen begon te beschijnen. En toen deze Grieken den inval der Perzische veroveraars afweerden, ver dedigden zij niet slechts hun vaderland in engeren zin, Griekenland, maar ook het begrip dat thans Europa heet. Toen trok Europa van Hellas naar Rome. Met den Griekschen geest en de Grieksche cultuur verbond reld mede op zich hadden genomen, dan zouden de bolsjewistische horden als de hunnenzwerm van een Atilla over de Donaulanden hebben geveegd en zou den thans aan de oevers van de Jonische Zee Tarta- zich het Romeinsche denken en de Romeinsche staats manskunst. Een wereldrijk werd geschapen, dat ook thans nog in beteekenis en scheppende kracht niet geëvenaard, laat staan dan overtroffen is. Maar toen de Romeinsche legioenen tegenover den Afrikaan- schen wervelstorm van Carthago in drie zware oorlo gen Italië verdedigden en eindelijk de overwinning bevochten was het weer niet Rome, waarvoor zij streden, maar Europa dat de Grieksch-Romeinsche wereld omvatte. De volgende inbreuk op deze bakermat der nieuwe menschelijke cultuur kwam uit de beide ruimten van het Oosten. Een vreeselijke stroom van cultuurlooze horden uit de binnenlanden van Azië stortte zich tot diep in het hart van het tegenwoordige Europeesche vasteland. In den slag op de Catalaunische velden stonden voor de eerste maal in een beslissenden strijd van onafzienbare beteekenis Romeinen en Germanen gemeenschappelijk schouder aan schouder voor een cultuur, die, uitgegaan van de Grieken, via de Ro meinen thans ook de Germanen in haar ban had ge trokken. Europa was gegroeid. Uit Hellas en Rome ontstond het Avondland en zijn verdediging was thans gedu rende vele eeuwen vooral ook de taak der Germanen. Naarmate nu het Avondland zijn grenzen uitbreidde, strekte zich ook plaatselijk het begrip uit dat wij Europa noemen. Of'nu de Duitsche keizers aan de Unstruth of op het Lechfeld den aanval uit het Oosten afweerden, of dat Afrika tijdens langdurige gevechten uit Spanje werd teruggedrongen, het was steeds een strijd van het wordende Europa tegen een wereld die het in diepste wezen vreemd was. Van dit Europa uit voltrok zich niet slechts de ko lonisatie van andere werelddeelen, maar ook een gees telijke, cultureeele bevruchting, die slechts beseft wordt door dengene die bereid is de waarheid te zoeken in plaats van haar te verloochenen. Derhalve heeft ook niet Engeland dit continent gecultiveerd, maar brokjes der Germaansche bevolking van ons con tinent zijn als Angelsaksen en Noormannen naar dat eiland getrokken en hebben zijn ontwikkeling moge lijk gemaakt. Eveneens heeft niet Amerika Europa ontdekt, maar omgekeerd. En al datgene wat Ame rika niet uit Europa heeft betrokken, kan wel in de oogen van een verjoodscht mengras bewonderenswaar dig schijnen, maar Europa ziet daarin slechts een blijk van verval in kunst en cultureele levenshouding, het erfdeeel van een Joodschen of vernegerden inslag in het bloed. Ik moet deze uiteenzetting geven, want de strijd, waarvan de onvermijdelijkheid in de eerste maanden van dit jaar begon te blijken en dien te voeren het Duitsche volk ditmaal in de eerste plaats geroepen is. gaat eveneens de belangen van ons eigen volk en land ver te boven. Want zooals eens de Grieken tegenover de Perzen niet Griekenland, en de Romeinen tegen over de Carthagers niet Rome, Romeinen en Germa- ïen tegenover de Hunnen niet het Avondland, Duit- :cne keizers tegenover Mongolen niet Duitschland, Spaansche helden tegenover Afrika niet Spanje, doch Europa hebben verdedigd, zoo strijdt Duitschland thans ook niet voor zichzelf, maar voor ons geheele conti nent. Het is een gelukkig teeken dat het inzicht hier in bij de meeste volken van Europa in hun onderbe wustzijn zoo diep geworteld is dat zij aan dezen strijd deelnemen, hetzij door openlijk stelling te kiezen, hetzij door een vloed van vrijwilligers. De strijd tegen de Sovjet-Unie De Führer schetste nogmaals kort de ontwikkeling die tot den strijd tegen de Sovjet Unie leidde, waarbij hij betoogde dat de voorwaarden voor de Duitsche afweer zoowel in menschen als in materieel rijkelijk voorhanden waren. Zoo kan ik in het algemeen slechts dit verzekeren: al spreekt men ook in de democratieën zeer veel van bewapening, desondanks wordt daar voor in het nationaal-socialistische Duitschland nog altijd meer gewerkt. In het verleden was het zoo en tegenwoordig is dit niet anders. Ieder jaar zal men ons met vermeerderde en vooral ook betere wapens daar vinden, waar de beslissingen vallen. Als de publicisten in onze democratische kranten thans verklaren dat ik mij bij nauwkeuriger kennis van de kracht van den bolsjewistischen tegenstander nog wel eens zou hebben bedacht, alvorens tot den aanval over te gaan, dan miskennen zij de situatie evenzeer als mijn persoon. Ik heb geen oorlog ge zocht, maar integendeel alles gedaan om hem te ver mijden. Ik zou evenwel plicht vergeten en geweten loos handelen, als ik ondanks de wetenschap dat de wapenen onvermijdelijk moesten spreken, zou verzui men de eenig mogelijke consequentie daaruit te trekken. Met het oog op den omvang van het ge vaar die ons wellicht eerst thans in geheel zijn uit gestrektheid bewust is geworden kan ik God slechts danken dat hij mijn geest op 't juiste oogenblik heeft verlicht en mij de kracht heeft gegeven om datgene te doen, wat moest worden gedaan. Daaraan danken niet slechts millioenen Duitsche soldaten hun leven, maar ook Europa zijn bestaan. Want dat mag ik thans wel zeggen: als deze golf van meer dan 20 000 tanks, honderden divisies, tienduizenden stukken geschut en vergezeld van meer dan 10.000 vliegtuigen, zich on voorzien in beweging had gesteld via Duitschland, zou Europa verloren zijn geweest. Het lot heeft een reeks van volken bestemd- om door het offer van hun bloed dezen aanval te voor komen respectievelijk hem op te vangen. Als Finland niet terstond had besloten voor de tweede maal naar de wapenen te grijpen, dan zou de gezapige burger lijkheid der andere Noordsche staten snel haar einde hebben gevonden. Als het Duitsche rijk dezen tegen stander niet tegemoet getreden was met zijn soldaten en wapens, zou een stroom over Europa zijn losge broken die aan het belachelijke Britsche denkbeeld der handhaving van het Europeesche evenwicht in ge heel zijn geesteloosheid en domme traditie een eind zou hebben gemaakt. Als Slowaken, Hongaren en Roe menen niet de bescherming van deze Europeesche we ren en Mongolen de herziening van het verdrag van Montreux afdwingen. Als Italië, Spanje en Kroatië hun divisies niet hadden gezonden, dan zou niet de afweer van een Europeesch front zijn ontstaan, diè als proclamatie ven het begrip van het nieuwe Europa zijn propagandistische kracht ook op alle andere vol ken liet uitstralen. Als gevolg van dit veelbeteekenend inzicht zijn uit Noord- en West-Europa de vrijwilligers gekomen: Noren. Denen Nederlanders, Vlamingen, Belgen enz. ja zelfs Franschen, die aan den strijd der verbonden mogendheden van de as in den waarsten zin des woords het karakter van den Europeeschen kruistocht geven. Het oogenblik is nog niet aangebroken om te spre ken over het ontwerp en de leiding van dezen veld tocht. Evenwel meen ik reeds thans in dezen gewel- digsten strijd van alle tijden, in enkele zinnen te mo gen wijzen op het bereikte. Cijfers over den veldtocht Hier bracht de Führer nogmaals in korte woorden de belangrijkste data van den veldtocht in het Oosten in herinnering. Op 1 December bedroeg het totale aan tal Sovjet-Russische gevangenen 3.806 865. Het aantal vernietigde of buit gemaakte tanks beliep 21.391, dat der stukken geschut 32.541 en dat der vliegtuigen 17.322. Sedert het uitbreken van den strijd in het Oosten werden 2191 Britsche vliegtuigen neergescho ten. De marine bracht 4.170.611 ton tot zinken en de luchtmacht 2.346.180, dus in totaal 6.516.791 ton. Dit zijn nuchtere feiten en wellicht droge getallen. Maar achter deze getallen zijn de prestaties, offers en ontberingen verborgen, staan de heldenmoed en de doodsverachting van millioenen der beste mannen van ons eigen volk en van de met ons verbonden naties, rle 'Duitschers en de Finnen, de Italianen, Slowaken, Hongaren en Roemenen, de Kroaten. de vrijwilligers uit de Noord- en West-Eurooeesche landen, alles te zamen de soldaten van het Oostelijk front. De Führer betoogde opnieuw dat alle wapens en hun leiding het maximum hebben gegeven. Evenals vroeger heeft ook thans onze unieke infanterie den zwaersten last van den strijd gedragen. Hitier somde vervolgens de verliezen op: van 22 Juni tot 1 December heeft het Duitsche leeer ver loren: 158.773 dooden, 563.082 gewonden en 31.991 ver misten. de luchtmacht 3231 dooden. 8453 gewonden en 2028 vermisten, de marine 310 dooden, 232 gewonden en 115 vermisten. De Duitsche weermacht in totaal dus: 162.314 dooden, 571 767 gewonden en 33.334 ver misten. Aan dooden en gewonden dus iets meer dan het dubbele van het aantal in den slag aan de Somme tijdens den wereldoorlog, de vermisten iets minder dan de helft van het toenmalige getal. Laat mij thans daartegenover stelling nemen tegen over die andere wereld, die haar vertegenwoordiger heeft in den man die op tactvolle wijze, terwijl de volken en hun soldalen strijden in sneeuw en ijs. pleegt te babbelen bij het haardvuur en dus vooral over den man die de hoofdschuldige is aan dezen oorlog. Hitler betoogde dat het destijds in 1939 een tijdlang er naar uitzag dat de Poolsche regeering zelf ernstig had overwogen in te stemmen met een verstandige oplossing Ik mag hieraan nog toevoegen dat bij al deze voorstellen van Duitsche zijde niets werd ver langd dat niet reeds vroeger Duitsch eigendom was geweest, ja, dat wij integendeel afstand deden van zeer veel dat voor den wereldoorlog toebehoorde aan Duitschland. Destijds zijn in vollen vredestijd binnen enkele maanden in Polen meer dan 62 000 Duitschers ten deele onder de gruwelijkste martelingen gedood. Dat het Duitsche rijk het recht had aanmerking te maken op dergelijke toestanden aan zijn grens en aan te dringen op afschaffing daarvan in het algemeen gesproken ook op zijn veiligheid bedacht te zijn, zal toch wel nauwelijks worden bestreden in een tijd, waarin andere landen de bestanddeelen van hun vei ligheid zelfs in vreemde werelddeelen zoeken. Toen nu in Augustus de houding van Polen, dank zij de waarborg van Engeland in den vorm van een blanco volmacht, steedsstroever werd, zag de Duit sche regeering zich genoopt en wel voor de laatste maal een voorstel in te dienen dat zij bereid was als basis te gebruiken voor onderhandelingen met Polen en waarvan zij den toenmaligen Engelschen ambas sadeur mondeling in kennis stelde. De Führer citeerde deze voorstellen letterlijk. Zooals men weet culmi neerden zii in den terugkeer van het Duitsche Dantzig tot het rijk en een referendum over het gebied van den zoogenaamden corridor, namelijk of dit bij Duitschland dan wel bij Polen zou behooren onder toezicht van een internationale commissie, waarbij de Poolsche haven Gdynia uitgezonderd zou blijven. Deze stemming zou eerst na verloop van een jaar worden gehouden. Indien het betrokken gebied ten deel zou vallen aan Polen, zou Duitschland een ex territoriale verkeerszóne door dit gewest krijgen, in het omgekeerde geval Polen eveneens. Indien de Corridor weer bij Duitschland zou komen, zou de be volking met Polen worden uitgewisseld Dantzig en Gdynia zouden zuiver het karakter van handelsste den krijgen. Het schiereiland Hela zou in ieder geval gedemilitariseerd worden Als een zoo onbelangrijke staat als Polen het kon wagen dergelijke voorstellen eenvoudig te negeeren, dan heeft inzage in de documenten van het ministerie van buitenlandsche zaken te Warschau de verrassende verklaring daarvoor gegeven. Eén man was er, aldus Hitler, die met duivelsche gewetenloosheid geheel zijn invloed in het geding bracht om Polen in zijn verzet te stijven en iedere kans op verzoening uit te schake len. De rapporten, die de toenmalige Poolsche gezant te Washington, graaf Potocki, aan zijn regeering te Warschau zond, zijn documenten waaruit angstwek kend duidelijk blijkt in welke mate een enkele man en de krachten, die hem voortdreven, beladen zijn met de verantwoordelijkheid van den tweeden wereld oorlog. Vervolp ov de volpev.de pao.) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Britsche concentraties van pantserwagens in Noord-Afrika verstrooid. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 December. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „Bij de afweer van plaatselijke aanvallen aan het Oostelijke front zijn den vijand zware verliezen toegebracht. De luchtmacht steunde de operaties van het leger door geslaagde aanval len op vijandelijke colonnes, concentraties van pantserwagens, versterkte stellingen en achter- waartsche verbindingen. In Noord-Afrika waren gisteren geen belangrijke operaties. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben concentraties van pantserwagens en auto's ver strooid. Voor de kust van Noord-Afrika zijn een Britsche kruiser en een torpedoboot jager door Duitsche en Italiaansche vliegtuigen aangeval len en zwaar beschadigd. Kapitein Müncheberg heeft zijn zestigste over winning in de lucht behaald." 's-GRAVENHAGE, 12 December. Voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappe len zijn voor de volgende week aangewezen de bon nen 48 van de daarvoor bestemde kaarten. De uitreiking van distributie-bescheiden te Haarlem Morgen ook voor Ramplaankwartier Voor de uitreiking van distributiebescheiden is het morgen Zaterdag de beurt aan de letter B. Uitreiklokalen: Noord: Berkenstraat 10 en Zocher- straat 2; Zuid: Kamperstraat 37 en Centrum: Lange Margarethastraat 13. Voor bewoners van het Ramplaankwartier bestaat Zaterdag eveneens gelegenheid tot het in ontvangst nemen der kaarten en wel voor de letters A. tot en met K. in het Wijkgebouw Elswoutslaan 1. 47-4 Brood 4 rants. 47 Brood 'A rants. 47 Vleesch Vz rants. 47 VI.waren 1 rants. 47A Melk I 3'/? L. 4 7 rood Melk I Uj L. 47A Aardappelen lvi K.G. 47B Aardappelen V? K.G. 48A Melk I 3Vz L. Melk (Bon 47A Melk I blijft ook tot 20 Dec. geldig) Van 30 November t.m. 27 December: Algemeen 1 K.G. Suiker 2e periode Cacao 50 gr. Cacao 155 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 56 500 gr. Jam 51-154 1 rants. Bloem brood of gebak en G Rijst 2 50 gr. Rijst 61 Algemeen 250 In ons vorig nummer is medegedeeld, dat door het gemeentebestuur van Haarlem is aangekocht het perceel Jansstraat 64, met het doel, dezen fraaien ouden gevel voor het nageslacht te be waren. Op bovenstaande afbeelding ziet men liet bewuste huis geheel rechts. (Foto K. de Haas) „Na zware provocaties tegenover Duitschland, zijn de Ver. Staten tot openlijke militaire aanvalshandelingen overgegaan torpedojagers, b.v. de „Greer", de „Kearney" en de ..Ruben James" stelselmatig het Het D.N.B. meldt: De nota die door den Duit schen minister van buitenlandsche zaken Donder dagmiddag aan den zaakgelastigde van de Ver eenigde Staten is overhandigd, heeft den volgenden inhoud: „Nadat de regeering van de Vereenigde Staten van Amerika sedert het uitbreken van den door de Engelsche oorlogsverklaring aan Duitschland op den 3en September 1939 opgedrongen Europeeschen oorlog alle regelen der neutraliteit in steeds stijgen de mate ten gunste van de tegenstanders van Duitschland op de meest flagrante wijze heeft ge schonden, zich voortdurend aan de zwaarste provo caties tegenover Duitschland heeft schuldig ge maakt, is zij tenslotte tot openlijke militaire aan valshandelingen overgegaan. Den llden September heeft de president der Vereenigde Staten van Amerika openlijk ver klaard dat hij de Amerikaansche vloot en lucht macht bevel heeft gegeven op elk Duitsch oorlogs vaartuig zonder meer te schieten. In zijn rede van den 27sten October van dit jaar heeft hij nog maals uitdrukkelijk bevestigd dat dit bevel van kracht was. Overeenkomstig dit bevel hebben se dert begin September van dit jaar Amerikaansche oorlogsvaartuigen Duitsche zeestrijdkrachten syste matisch aangevallen. Zoo hebben Amerikaansche vuur op Duitsche duikbooten geopend. De Amerikaansche minis ter van marine Knox heeft zelfs bevestigd dat Amerikaansche torpedojagers Duitsche duikbooten hebben aangevallen. Verder hebben de zeestrijd krachten der Vereenigde Staten van Amerika op bevel van haar regeering Duitsche koopvaardijsche pen op open zee in strijd met het volkenrecht als vijandelijke schepen behandeld en gekaapt. De Duitsche regeering stelt derhalve vast: Ofschoon zich Duitschland zijnerzijds tegenover de Vereenigde Staten van Amerika gedurende den geheelen duur van dezen oorlog streng heeft gehouden aan de regelen van het volkenrecht is de regeering der Vereenigde Staten van Amerika van aanvankelijke scheiding der neutraliteit tot openlijke oorlogshandelingen tegen Duitschland overgegaan. Zij heeft daarmede practisch den oor logstoestand geschapen. De Duitsche regeering verbreekt daarom de diplomatieke betrekkingen met de Vereenigde Staten van Amerika en verklaart dat onder deze door puresident Roosevelt veroorzaakte omstandig heden, ook Duitschland van heden af zich als in staat van oorlog met de Vereenigde Staten van Amerika beschouwt." Van 7 December t.m. 13 D"cfiiibér: Brood of gebak tvieesch of f .leeschwaren Aardappelen Aardappelen Van 11 December t.m. 20 December: 162 163 57-16 167 Havermout of Peulvruchten 250 gr. Gort 100 gr. Vermicelli of maizena 100 gr. Kaas 100 gr. Kaas Van 10 December tot 27 December; 55-56 Boter 125 gr. 55-56 Vet 125 gr. Voorts: Petroleum: Bonkaart M. on O 14 tot 27 Dec. Bon 23 tot 3 Jan. 1942. Zeep Bon 164 Algemeen en Bon E Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Dec, Bon .1. Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. Wegens begunstiging van den vijand ter dood veroordeeld -GRAVENHAGE, 12 December. Het bureau van den bevelhebber der weermacht deelt medo dat vier Nederlanders wegens begunstiging van dea vijand (hulpverleening aan Britsche vliegers) door een Duitschen Krijgsraad ter dood zijn veroordeeld. Het vonnis is reeds met den kogel voltrokken. Amerikaansche oorlogsverklaring aan Duitschland en Italië STOCKHOLM, 12 December (D.N.B.) Presi dent Roosevelt heeft, naar de Britsche Nieuws dienst uit Washington meldt, Donderdagmid dag zijn handteekening geplaatst onder de oor logsverklaringen aan Duitschland en Italië. Nieuwe landing op de Philippijneri SAIGON, 11 Dec. (Domei). Te Singapore wordt officieel bekend gemaakt, dat de Brit ten Kota Baroe hebben ontruimd en hun strijdkrachten ten Zuiden van deze stad hebben samengetrokken. Op de kaart zijn met cirkeltjes de voornaamste strategische plaatsen op Malakka aangegeven. Uit betrouwbare bron te Manilla verluidt dat d« Japanners Donderdag in het Noorden van het Phi- lippijnsche eiland Luzon een nieuwe landing hebben verricht. Voorts wordt bekend dat bij de uitgestrek te Japansche luchtaanvallen op Manilla Woensdag middag dertig personen zijn gedood en 300 gewond. Het arsenaal van het vliegveld Cavite is hij een Japanschen bomaanval op Manilla in de lucht ge vlogen. Er konden zeer groote branden worden waargenomen. Bij den aanval gingen drie Japansche vliegtuigen verloren. Er werd waargenomen dat twee andere toestellen zich op vijandelijke stellin gen stortten. Twee Britsche kanonncerbooten onklaar gemaakt. TOKIO, 11 Dec. (D. N. B.) Naar de legerafdee- ling van het keizerlijk hoofdkwartier meldt zijn twee Britsche kanonneerbooten Woensdag in de vi'oegte voor Hongkong door bommen van Japansche legervliegtuigen ongeschikt gemaakt voor verderen strijd. Aan Japansche zijde ontstonden daarbij gee® verliezen. VERDUISTEREN Van 17.26 tot 9.42 Maan 12 Dec. op 1.34, 13 Dec. onder 14.22

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1