iepenhout De Rijksdagrede van Hitier Champignons Ramakers' Fruitpaleis Rede van Mussolini Het verloren Amerikaansche vliegkampschip Ver. Staten hielpen Duitsland's vijanden, aldus constateert de Fiihrer (Vervolg van de vorige pag.) Duitschland en de Ver. Staten In de eerste plaats rijst de vraag, om welke redenen deze man tot zoo fanatieke vijandschap kon geraken tegenover een land, dat tot dusver in zijn geheele ge schiedenis noch aan Amerika noch aan hem zelf eenig leed had berokkend. Voor zoover het om de houding van Duitschland jegens Amerika gaat, valt het vol gende te zeggen: 1) Duitschland is wellicht de eenige groote mogend heid die noch in Noord- noch in Zuid-Amerika ooit een kolonie heeft bezeten of politieke activiteit heeft ontplooid, tenzij dan door de emigratie van vele mil- lioenen Duitschers en hun medewerking, waaruit het Amerikaansche continent en vooral de V. S. slechts voordeel hebben getrokken. 2) Het Duitsche rijk heeft in de geheele geschiede nis van het ontstaan en bestaan der V. S, nooit een politiek afwijzende of zelfs vijandige houding aange nomen, maar wel met het bloed van vele zijner zonen medegeholpen aan de verdediging van de V. S. 3) Het Duitsche rijk heeft aan geen enkelen oorlog tegen de V. S. zelve deelgenomen, maar wel werd het in 1917 door de V. S. de^iorlog aangedaan. 4) Ook overigens bestaan er geen tegenstellingen tusschen het Amerikaansche en het Duitsch volk. De verscheidenheid van staatsvorm was altijd al aanwe zig. Zij kan echter in het geheel niet als reden voor vijandelijkheden in het leven der volken worden ge noemd, zoolang niet een staatsvorm er naar streeft buiten het hem van nature aangewezen gebied in te grijpen in andere gewesten. Tusschen beide staten ligt een oceaan. De divergenties tusschen het kapi talistische Amerika en het bolsjewistische Rusland zouden, indien althans deze begrippen iets waars be vatten, aanzienlijk grooter moeten zijn, dan tusschen het door een president geleide Amerika en het door den Führer geleide Duitschland. Het is evenwel een feit dat de beide historische conflicten tusschen Duitschland en de V. S-, zij het. ook geïnspireerd door dezelfde kracht, uitsluitend ontketend werden 'door twee mannen uit de V. S., nl. president Wilson en Franklin Roosevelt. De geschie denis zelf heeft vonnis geveld over Wilson. Zijn naam blijft verbonden aan een der gemeenste woordbreu ken van alle tijden. De gevolgen van zijn woordbreuk waren ontbinding van het leven der volken, niet slechts .bij de z.g. overwonnenen, doch ook bij de overwinnaars zelf. Wij weten thans dat achter Wilson een gezelschap belanghebbende financiers stond die zich bedienden van dezen professor, die aan vallende ziekte leed, om Amerika in den oorlog te storten, waarvan zij uitbreiding van zaken hoopten. Wat is nu de reden dat er na zulke bittere ervarin gen een president der V. S. te vinden is die het op nieuw zijn eenige taak acht oorlogen te laten ont staan en vooral de vijandschap tegen Duitschland tot aan het uitbreken van een oorlog op te voeren? Om te beginnen den persoonlijken kant: ik begrijp maar al te goed dat tusschen de levensopvatting en -houding van president Roosevelt en mij zelf een ein deloos groote afstand bestaat. Toen de wereldoorlog kwam had Roosevelt op een post in de schaduw aan Wilson dezen oorlog meebeleefd in het kamp der verdieners. Als gewoon soldaat heb ik mijn best ge daan om in deze vier jaar tegenover den vijand mijn plicht te doen en ik keerde natuurlijk even arm uit den oorlog terug als ik hem in den herfst van 1914 ingegaan was. Toen de heer Roosevelt de loopMan koos van een politicus met normale ervaring in zaken, een econo mische basis en protectie dank zij afkomst, streed ik als naamlooze onbekende voor de wedergeboorte van een volk, dat het zwaarste onrecht in zijn geheele ge schiedenis had ondergaan. De krachten die den heer Roosevelt droegen, waren de krachten die ik op grond van het lot van mijn volk en van mijn heiligste innerlijke overtuiging be- En toch hadden wij beiden iets gemeen: de Ver. Staten hadden 13 millioen werkloozen, Duitschland 7 millioen en overigens nog 7 millioen arbeiders die geen vollen werktijd hadden. In beide staten waren de openbare geldmiddelen in verwarring en de achteruit gang van het algemeen economische ieven kón nau- welijks tegengehouden worden, naar het scheen. Terwijl evenwel thans in het Duitsch rijk onder na- tionaal-socialistische leiding binnen weinige jaren een ontzaglijke vooruitgang in leven, bedrijf, cultuur, kui.sh enz, begon, zag president Roosevelt geen kans in zijn eigen land ook slechts de geringste verbete ringen tot stand te brehgen. In nauwelijks vijf jaar waren in Duitschland de eco nomische problemen opgelost en de werkloosheid op-, geheven. In dezelfde periode heeft president Roose velt de staatsschulden van zijn land op de ontzag- lijkste wijze verhoogd, den dollar gedevalueerd, het bedrijfsleven nog meer ondermijnd en bet aantal werkloozen op peil gehouden. Dit valt echter niet te verwonderen als men be denkt dat de geesten, die deze man heeft opgeroepen tot zijn ondersteuning, of juister- die hem hadden ge roepen, behooren tot de elementen die als Joden slechts belang kunnen hebben bij ondermijning en nooit bij orde. De wetgeving van den man van de New Deal was verkeerd. In een Europeeschen staat zou hij stellig geëindigd zijn voor een politiek ge rechtshof wegens opzettelijke verkwisting van het nationale vermogen, voor een burgerlijke rechtbank echter de gevangenis niet zijn ontgaan wegens fraude. Een dreigende oppositie vormde zich boven het hoofd van dezen man. Het is interessant in dit ver band de rapporten van den Poolschen gezant Potocki uit Washington die er steeds weer op wijst dat. Roo sevelt het gevaar voor ineenstorting van zijn ge heele economische kaartenhuis volkomen beseft en derhalve in ieder geval behoefte heeft aan afleiding op het gebied der buitenlandsche politiek, Hij werd daarin versterkt door den kring van Joden uit zijn omgeving. Roosevelt zocht conflicten Zoo begint dan de invloed van den Amerikaanschen president" in toenemende mate de strekking te krij gen tot het teweegbrengen van conflicten of ver sterken van bestaande geschillen. In ieder geval poogt hij te beletten dat conflicten een vreedzame oplossing vinden. Jarenlang koestert deze man slechts den wensch dat ergens ter wereld strijd uitbreekt, het liefst in Europa, waardoor hij gelegenheid krijgt door het Amerikaansche bedrijfsleven met een der strij dende partijen te verbinden een politieke Ineenstren- geling van belangen tot stand te brengen die de ge legenheid bood Amerika nader tot dit conflict te brengen en daardoor de aandacht van zijn kreupele, economische politiek ln het binnenland af te leiden naar het buitenland. Bijzonder uitdagend wordt zijn optreden ln dezen zin tegen het Duitsche rijk. Van 1937 af kwam er een aantal" redevoeringen, waarin deze man stelselmatig begint het Amerikaansche publiek tegen Duitschland op te hitsen. Hij dreigt 'met invoering van een soort quarantaine tegen de z.g. autoritaire staten. Bij de uit voering van deze politiek van haat en ophitsing die president Roosevelt nu voortdurend opvoert roept hij den Amerikaanschen ambassadeur uit Berlijn naar Washington om rapport uit te brengen. Sindsdien zijn de beide staten nog slechts door zaakgelastigden ver tegenwoordigd. In November 1938 begint hij stelselmatig en opzet telijk Iedere kans op een politiek van verzoening ln Europa te saboteeren. Hij dreigt eiken staat, die be reid is een politiek van vreedzaam overleg te voeren, met blokkeering van de mogelijkheid tot het sluiten van leeningen, economische vergeldingsmaatregelen, opzegging van leeningen enz. Hier verschaffen de rap porten der Poolsche ambassadeurs te Washington, Londen, Parijs en Brussel een ontstellend inzicht. In Januari 1939 dreigt deze man voor het Congres met. alle maatregelen, met uitzondering van oorlog, tegen de autoritaire staten op te treden. In Maart 1939 begint hij mee te praten over de interne Europeesche aangelegenheden die den president der V. S. in het geheel niet raken. Ja, de heer Roosevelt gaat nog verder. Tn strijd met alle bepalingen van het volken recht. verklaart hij regeeringen die hem niet beval len niet te erkennen. Ja, eindelijk gaat hij zoover, dat hii o..rechtmatig verdragen sluit die hem dan zelfs het recht geven vreemde gebieden eenvoudig te bezetten. Op de plaats van Roosevelt zat mevrouw de echt- genoote. Zij weigerde te leven in een wereld, zooals wij die bezitten. Dat is tenminste begrijpelijk. Want dit is een wereld van den arbeid, niet een van bedrog en oplichterij. Na een korte onderbreking echter zet de man van deze dame daartegenover 4 November 1939 de wijziging van de neutraliteltswet door op een wijze, waardoor het verbod tot uitvoer van wapenen wordt opgeheven en wel ten gunste van een eenzij dige leverantie aan de tegenstanders van Duitschland. Reeds dezelfde maand erkent hij een troep Poolsche emigranten als z.g. uitgeweken regeering, ofschoon hun eenige politieke basis een paar millioen uit War schau meegenomen Poolsche goudstukken was. Reeds 9 April gaat hij verder en kondigt nu de blokkeering van de Noorsche en Deensche saldi af, of schoon hij precies weet dat bijv. de Deensche regee ring in haar financieele beheer in het geheel niet gadegeslagen, laat staan dan gecontroleerd wordt door Duitschland. Naast de verschillende uitgeweken re geeringen erkent hij nu ook nog een Noorsche, een Nederlandsche en een Belgische. Maar de gezindheid van dezen man treedt pas aan den dag in een telegram van 15 Juli 1940 aan den Franschen premier Reynaud. Hij deelt hem mee dat de Amerikaansche regeering de hulpverleening aan Frankrijk zal verdubbelen, op voorwaarde dat Frankrijk den strijd tegen Duitsch land voortzet. Want nu overvalt hem de angst dat zijn bewapening, waarmee milliarden zijn verkwist, bin nenkort als puur bedrog wordt doorzien, voor het geval in Europa de vrede tot stand komt, aangezien niemand Amerika aanvalt als dit het zelf niet uitlokt. Na Juli 1940 nemen de maatregelen van Roosevelt om zelf den weg tot den oorlog te vinden steeds meer toe. Reeds in Augustus 1940 wordt een gemeenschap pelijk militair program voor de V. S. en Canada op gesteld. In September 1940 nadert hij den oorlog nog meer. Hij staat aan de Engelsche vloot 50 torpedoja gers van de Amerikaansche vloot af. waarvoor hij overigens militaire steunpunten op de Britsche bezit tingen van Noord- en Midden-Amerika overneemt. Zooals ook algemeen gesproken eerst het nageslacht een punt zal ophelderen, te weten in hoeverre bij al dezen haat tegen het sociale Duitschland ook nog de bedoeling een rol speelt het Britsche rijk in het uur van verval zoo veilig en ongevaarlijk mogelijk te kunnen overnemen. Als nu Engeland niet meer in staat is de Ameri kaansche leveranties contant te betalen, dringt hij het Amerikaansche volk de leen- en pachtwet op. In Maart 1941 gaat deze man weer een stap verder, daar Duitschland in geen geval te bewegen is tot reactie op zijn voortdurende onbeschoftheden. Handelingen in strijd met het Volkenrecht Reeds 19 December 1939 hebben Amerikaansche kruisers binnen de veiligheidszone de „Columbus" aan Britsche oorlogsschepen in handen gespeeld. Hij moest tot zinken worden gebracht. Denzelfden dag werkten Amerikaansche strijdkrachten mee bij de po ging om het Duitsche schip „Arauca" op te brengen. Op 27 Januari 1940 lichtte de Amerikaansche kruiser Trenton" weer in strijd met het volkenrecht de vij andelijke strijdkrachten ter zee in omtrent bewegin gen van de Duitsche koopvaarders „Arauca", „La Plata" en „Wangoni". Volkomen in strijd met het volkenrecht vaardigde hij 27 Juni 1940 een beperking in de vrijheid van be weging voor buitenlandsche koopvaardijschepen in Amerikaansche havens uit. In November 1940 liet hij de Duitsche schepen „Phrygia", „Idarwald" en „Rhein" zoolang achtervol gen door Amerikaansche oorlogsschepen, tot deze booten zich zelf tot zinken moesten brengen om den vijand niet in handen te vallen. Op 13 April 1941 volgde de bepaling, waarbij de vaart door de Roode Zee aan Amerikaansche schepen werd geoorloofd om de Britsche legers in het nabije Oosten te ravitailleeren. In Maart waren intusschen reeds alle Duitsche sche pen door de Amerikaansche autoriteiten in beslag ge nomen. Dezelfde president verwelkomt 27 Maart den Putsch van Simowitsj en consorten die door agressie te Bel grado aan het roer is gekomen, nadat de wettige re geering ten val was gebracht. President Roosevelt had reeds maanden te voren kolonel Donovan naar den Balkan gezonden met de opdracht daar te probeeren te Sofia en Belgrado een opstand tegen Duitschland en Italië tot stand te brengen. Van half April af. wordt bovendifen het Westelijk deel van den Atlantïschen Oceaan nog sterker be waakt door Amerikaansche patrouilles die berichten aan Engelschen geven Roosevelt levert 26 April 20 snelbooten aan Enge land en tevens worden voortdurend Britsche oorlogs schepen in Amerikaansche havens hersteld. Op 4 Juni komen Amerikaansche troepentranspor ten op Groenland aan, En 9 Juni komt het eerste Engelsche bericht dat een Amerikaansch oorlogsschip op bevel van president Roosevelt een Duitsche onder zeeër bij Groenland met dieptebommen heeft bestre den. Wederom in strijd met het volkenrecht worden de Duitsche saldi in de Ver. S'.aten 14 Juni .geblokkeerd. Amerikaansche strijdkrachtein bezetten van G op 7 Juli IJsland, gelegen in het Duitsche gevechtsgebied Roosevelt hoopt daardoor beslist: 1. Duitschland eindelijk tot den oorlog te dwingen en 2. Anders den Duitschen duikbootenoorlog waardeloos te maken, evenals in 1915—1916. Op hetzelfde tijdstip zendt hij aan de Sovjet Unie een belofte omtrent Amerikaansche hulp. Het schietbevel Plotseling maakt de minister van marine Knox 10 Juli bekend dat de Ver, Staten bevel hebben gegeven om op de oorlogsschepen van de as te schieten. Op 4 September opereert de Amerikaansche torpedojager „Greer" overeenkomstig het hem gegeven bevel op den Atlantischen Oceaan met Engelsche vliegtuigen op Duitsche duikbooten. Vijf dagen later merkt een Duitsche onderzeeer Amerikaansche torpedojagers op als escortevaartuigen voor een Engelsch convooi. Tenslotte houdt Roosevelt 11 September de rede. waarin hij zelf het bevel tot schieten op alle schepen van de as bevestigt en opnieuw uitvaardigt. Amerikaansche bewakingsvaartuigen vallen 29 Sep tember een Duitsche duikboot ten Oosten van Groen land met dieptebommen aan. Den 27sten October bevecht de Amerikaansche torpedojager Kearney, die als escorte voor Engeland vaart, weer een Duitsche onderzeeër met dieptebom men en eindelijk kapen Amerikaansche strijdkrach ten 6 November in strijd met het volkenrecht het Duitsche schip „Odenwald". De beleedigende aanvallen op en onbeschoftheden jegens mij persoonlijk van dezen z.g president wil ik hierbij als zonder beteekenis over het hoofd zien. Bovendien kan ik in het geheel niet beleedigd worden door den heer Roosevelt, want ik acht hem geestes ziek, evenals destijds Woodrow Wilson. Dat deze man met zijn Joodschen aanhang sedert jaren met dezelfde middelen tegen Japan strijdt is ons bekend. Ook hier zijn dezelfde methoden toegepast. Ik geloof dat gij allen het als een bevrijding hebt ge voeld dat thans eindelijk een staat het eerst is over gegaan tot een protest tegen deze onbeschaamde mis handeling van waarheid en recht die uniek is ln de geschiedenis en wel tot een protest dat deze man im mers heeft gewenscht en waardoor hij zich derhalve thans niet mag verbazen. Dat de Japansche regeering er na jarenlange on derhandelingen met dezen vervalscher eindelijk ge noeg van had zich nog langer op zoo onwaardige wijze te laten hoonen, vervult ons allen, het Duitsche volk en ik geloof ook de overige fatsoenlijke mensehen op de geheele wereld, met diepe voldoening. Wij weten welke kracht er achter Roosevelt staat. Dat is de eeuwige Jood die zijn tijd gekomen acht om ook aan ons te voltrekken wat wij in Sovjet Rusland vol huivering moesten zien en beleven. Ook als wij geen bondgenootschap met Japan hadden, zou het ons duidelijk zijn dat het de bedoeling van de Joden en hun Franklin Roosevelt is den eenen staat na den anderen afzonderlijk te vernietigen. Het ls ons duide lijk wat deze andere wereld met ons voor heeft. Zij hebben het democratische Duitschland van weleer doen verhongeren, zij zouden het nationaal-socialis- tlsche Duitschland van thans willen uitroeien. Als Roosevelt of Churchill verklaren dat zij dan naderhand een nieuwe maatschappelijke orde willen opbouwen, dan is dat vrijwel zoo alsof een kaalhoof dige kapper een onfeilbaar haargroeimiddel aanbe veelt. Wat het Duitsche volk betreft, dat heeft geen be hoefte aan aalmoezen van een Churchill, een Roo sevelt of een Eden, doch het wil slechts zijn recht. En dit recht om te leven zal het zich waarborgen, ook als duizend Churchills of Roosevelt daartegen wilden complotteeren. Het Duitsche volk heeft wellicht nog nimmer zulk een helder inzicht en zooveel eerbewust- zijn gehad als thans. Ik heb derhalve vandaag den Amerikaanschen zaakgelastigde zijn tasch doen over handigen en hem het volgende laten meedeelen: Als uitvloeisel van de steeds verdere uitbreiding van een politiek van president Roosevelt, gericht op onbegrensde werelddictatuur, zijn de Ver. Staten van Amerika in vereeniging met Engeland voor geen en kel middel teruggedeinst om het Duitsche, Italiaansche en ook het Japansche volk de voorwaarden voor de natuurlijke instandhouding van hun leven te ontzeg gen. De regeering van Engeland en die van de Ver. Sta ten van Amerika hebben zich op dezen grond verzet tegen elke gerechtvaardigde herziening, waardoor een betere reorganisatie van de wereld tot stand gebracht zou kunnen worden. Sedert het begin van den oorlog heeft de president van Amerika, Roosevelt, zijn geweten bezwaard met een reeks van de zwaarste misdrijven in strijd met het volkenrecht. Bandelooze vergrijpen aan schepen en anderen eigendom van Duitsche en Italiaansche staats burgers werden gecombineerd met bedreiging, van de persoonlijke vrijheid der betrokkenen die daarvan soms zelfs ook door interneering enz. op willekeurige wijze werden beroofd. De aanvallen van den president der Ver. Staten, Roosevelt, die ook anderszins een feller karakter kre gen, gingen tenslotte zoover dat hij de Amerikaansche marine beval in tegenstelling tot alle bepalingen van het volkenrecht, schepen van Duitsche en Jlaliaanschc nationaliteit terstond overal aan te vallen, te beschie ten en tot zinken te brengen Amerikaansche ministers beroemden zich er ook op dat zij op deze misdadige wijze Duitsche duikbooten hadden vernietigd. Duitsche en Italiaansche koopvaar ders werden overvallen en gekaapt door Amerikaan sche kruisers en hun vreedzame bemanning werd over gebracht naar gevangenissen Daarenboven werd evenwel in Amerika, zonder dat de Amerikaansche regeering eenige poging tot offi- micele weerlegging deed, het plan van president Roo sevelt gepubliceerd om uiterlijk in 1943 Duitschland en Italië met militaire machtsmiddelen in Europa zelf aan te vallen. Daardoor is het oprechte streven van Duitschland cn Italië, dat getuigt van weergalooze lankmoedig heid om ondanks de ondragelijke provocaties van pre1 sident Roosevelt die reeds jaren lang aanhouden, uit breiding van den oorlog te verhoeden cn de betrek kingen met de Vereenigde Staten te handhaven, tot mislukking gebracht. 'Duitschland en Italië hebben zich met het oog hierop thans eindelijk gedwongen gezien overeenkomstig de bepalingen van het driemogendhedenpact van 27 Sep tember 1940 schouder aan schouder met Japan den strijd ter verdediging en daarmee handhaving van de vrijheid en onafhankelijkheid hunner volken en rij ken tegen de Ver. Staten en Engeland gemeenschap pelijk te voeren De overeenkomst met Italië en Japan Deze drie mogendheden hebben derhalve de volgen de overeenkomst gesloten en op den dag van heden te Berlijn onderteekend: In het onwrikbaar besluit de wapens niel: neer te leggen, alvorens de gemeenschappelijke oorlog tegen de Ver. Staten van Amerika en Engeland tot een suc cesvol einde is gebracht, zijn de Duitsche regeering en de Italiaansche regeering en de Japansche regeering het eens geworden over de volgende bepalingen. Art. 1. Duitschland, Italië en Japan zullen den hun door de Ver. Staten van Amerika en Engeland opge drongen oorlog met alle machtsmiddelen te hunner beschikking gemeenschappelijk tot het victorieuze einde voeren. Art. 2. Duitschland, Italië en Japan verplichten zich zonder volledige wederzijdsche toestemming noch met de Ver. Staten van Amerika noch met Engeland een wapenstilstand of vrede te sluiten. Art. 3. Duitschland, Italië, en Japan zullen ook na victorieuze beëindiging van den oorlog ten nauwste samenwerken met het doel een rechtvaardige reor ganisatie tot stand te brengen in den zin van het Driemogendhedenverdrag, door hen op 27 September 1940 gesloten. Art. 4. Deze overeenkomst treedt terstond bij haar onderteekening in werking en blijft even lang van kracht als het driemogendhedenpact van 27 September 1940. De hooge contracteerende partijen zullen tijdig voor afloofi van dezen geldigheidsduur overleg ple gen over de nadere uitwerking van hun samenwer king, zooals bepaald bij art. 3. Het Duitsche volk, aldus vervolgde de Führer, be seft dit beslissende uur van zijn bestaan. De Ameri kaansche president en zijn plutocratische clique heb ben ons gedoopt als de volken der haveloozen. Dat is< juist. Maar de haveloozen willen leven en zij zullen in ieder geval bereiken dat het weinige hetgeen zij hebben om van te leven hun nog niet ook nog wordt ontroofd door de bezittenden Ik heb u in mijn eerste rede van 1 September 1939 verzekerd dat in dezen oorlog noch wapengeweld noch tijd Duitschland zullen overweldigen Ik wil mijn tegenstanders ook verzekeren dat niet alleen geen wapengeweld of tijd ons zullen overweldigen, doch dat ook geen innerlijke twijfel ons kan doen wankelen bij onze plichtsvervulling. Onze tegenstanders moeten zich niet vergissen. In de tweeduizend jaar van de ons bekende Duitsche ge schiedenis is ons volk nooit meer aaneen gesloten er eensgezind geweest als thans. De Heer der wereld heeft de laatste jaren zooveel groots aan ons gewrocht dat wij ons dankbaar buigen voor een voorzienigheid die ons bedacht heeft met de eer leden van een groot volk te mogen zijn. Dagelijks versche aanvoer Gasthuisvest 45 Telefoon 16 4 5 8 (Adv. Ingez. Med.) MELKHANDELAAR ALS WATERLEVER AN'CIER. Een melk handelaar te Haarlem, die voor de verwerking van zijn melk producten een stoomketel bezit, heeft de bewoners uit zijn om geving in de gelegenheid gesteld voor enkele centen een emmer heet water bij hem te koopen. Velen maken gebruik van deze gelegenheid. (Foto-Stevens) Admiraal Nagano, de opperbevelheb ber van de Japansche Marine. (Associated-Press-Recla) Generaal Sugiyama, de opperbevel hebber van het Japansche leger. (Associated-Press-Recla) FIJNHOUTHANDEL J. VAN ROODE ZONEN ONZE SPECIALITEIT ROLLANDSTRAAT 55-57. Tel. 15667, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Wnd. hoofdredacteur: C. J. v. Tilburg, Heemstede. Plv.-hoofdredacteur G. N. Leenders, Heerastedei Heeft U al in den ..staanwagen" gezeten? Op de drukste tram-trajecten van Breslau zijn wagens ingelegd, die voor verreweg het grootste gedeelte staanplaatsen bevatten. .(Atlantic-Holland). Voor een stampvolle zaal bokste Luc van Dam Woensdagavond in Carré te Amsterdam zijn partij tegen van Loon, waarbij hij overwinnaar werd. .(Stapf-Mol) Oproeping tot het Italiaansche volk Stcfani meldt uit Rome d.d. 11 December: Vroeg in den middag verzamelde zich op de Piazza Venezïa een reusachtige menigte, waaruit de kreet „Duce!" en dc leuze „overwinnen!" opstegen. Mussolini hield een rede, waarin hij zeide: „Ka meraden, de dag van heden is een nieuwe dag van plechtige besluiten in de geschiedenis van Italië en van belangrijke gebeurtenissen die de bestem ming hebben de geschiedenis der wereld een nieu wen loop te geven. De mogendheden van het stalen pact, het fascistische Italië en het nationaal-socïa- listische Duitschland die zich steeds meer aaneen hebben gesloten, plaatsen zich thans naast het held haftige Japan tegenover de Vereenigde Staten van Amerika. De bond van drie is een militair bond genootschap geworden dat om zijn vaandel 250 millioen menschen bijeen brengt die alles voor de overwinning willen doen. De spil noch Japan wil den uitbreiding van het conflict. Eén man, één man alleen, een democratisch despoot heeft langs den weg van een eindelooze reeks provocaties, terwijl hij de bevolking van zijn eigen land door het grootste bedrog misleidde, den oorlog gewild en hem van dag tof dag met een dmvelsche hardnekkigheid voor bereid. De zware slagen, die op den onmetelijken Grooten Oceaan reeds aan de Amerikaansche strijdmachten zijn toegebracht, toonen aan dat deze Oceaan bezaaid is met soldaten van de rijzende zon. Ik zeg u, en gij zult het begrijpen: Het is een voor recht aan de zijde van deze soldaten te vechten. Vandaag is het driemogendhedenverdrag met al zijn moreele en materieele middelen een machtig oorlogs instrument en een pand der overwinning gewor den. Morgen zal het de bewerker en organisator van een rechtvaardigen vrede tusschen de volleen zijn. Italiaansche mannen en vrouwen, nogmaals op! Toont u dit historische uur waardig! Wij zullen overwinnen!" De toespraak van Mussolini werd onderbroken door. toejuichingen van de menigte, vooral toen de Duce hulde bracht aan de heldhaftigheid der Japan ners. Aan het einde van de toespraak bracht de me nigte Mussolini een geweldige en eindelooze ovatie. De Duce moest herhaalde malen op het balcon ver schijnen. Aan zijn zijde stonden de ambassadeurs van Duitschland en Japan die eveneens werden toe gejuicht. Italiaansch weermachtsbericht Aanvallen op de havem werken van Tobroek. Engelsche kruiser door torpedo getroffen. Derna door Britsche oorlogs3 schepen gebombardeerd. ROME, 11 December. (Stefani). Het 557ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „De vijandelijke druk op onze stellingen aan het front van Solloera duurde gisteren voort. Ten Zui den en ten Zuidwesten van Tobroek plaatselijke gevechten, waarbij de divisie Trento 25 vijandelijke pantserwagens en vele andere gemechaniseerde strijdmiddelen heeft vernietigd. Formaties van Italiaansche en Duitsche duikbommenwerpers hebben aanvallen gedaan op de havenwerken van Tobroek en op vijandelijke troepenconcentraties en strijdmiddelen in de zönè van Tobroek. Bij luchtge vechten hebben Duitsche jagers 5 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den namiddag van 10 December heeft de vijand een luchtaanval op Tri poli gedaan, waardoor eenige branden werden ver oorzaakt. Er waren geen slachtoffers. Vijandelijke oorlogsschepen hebben gisteren Derna gebombardeerd en schade toegebracht aan het hospitaal „Principe di Piemonte"; eenige ge wonden onder het verplegende personeel. Een vijan delijke kruiser van middelbare tonnage, die aan deze actie deelnam werd getroffen door onze tor pedovliegtuigen. Een vijandelijk vliegtuig heeft in den afgeloopen nacht eenige bommen laten vallen op de haven van Catania; er is geen schade aange richt; één gewonde. In den afgeloopen nacht is de vlootbasis La Valetta op Malta door onze lucht- formaties gebombardeerd." De Lexington" groot 33.000 ton TOKIO, 11 Dec. Het D.N.B. meldt: De ma rinesectie van het keizerlijke hoofdkwartier deelt mede dat het Amerikaansche vliegkamp schip, dat, zooals gemeld, reeds op den eersten dag van den oorlog door Japansche duikbooten bij Plonoloeloe tot zinken werd gebracht, de 33.000 ton metende „Lexington" was. Generaal Cunningham van zijn post ontheven Generaal Ritchie de nieuwe opperbevelhebber in het Midden-Oosten Officieel is te Londen medegedeeld, naar Reuter een extra bericht meldt, dat generaal Cunning ham ontheven is van zijn post van commandant der Britsche strijdkrachten in het „Midden-Oosten". In zijn plaats is generaal-majoor Ritchie benoemd. REHABILITATIE. Bij vonnis der Haarlemsche Rechtbank van 11 December 1941 is aan Carl Heinrich Johann de Kan, thans wonende te Antwerpen (België), bij vonnis dezer Rechtbank van 13 Mei 1924 ver klaard in staat van faillissement, welk faillissement door homologatie van het aangeboden accoord op 23 April 1927 is geëindigd, rehabilitatie verleend. PERSONALIA. Benoemd is tol hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente te "Watergraafsmeer onze stadgenoot de heer Joh. van Dullemen, candldaat t. d. Heiligen Dienst alhier. OP WIJ KKING «SAMENKOMSTEN. Donderdagmiddag 18 December zal in de Zuider kapel aan de Zuiderstraat te Haarlemv spreken d« heer J. Kits, Evangelist te Zeist. AANMELDING S.S. STANDARTE WESTLAND. De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat ter gemeentesecretarie, 2e afdeeling in lichtingen zijn te verkrijgen omtrent plaatsing als vrijwilliger in de S.S. Standarte Westland. Aldaar zijn tevens inschrijvingsformulieren voor deze vrijwillige dienstneming verkrijgbaar. Mannen van de daad Mannen van de daad hebben zich bereid verklaard hun leven in te zetten om ginds in het Oosten ge wonde soldaten te hulp te snellen. Temidden van het krijgsrumoer verrichten zij hun moeilijke taak en onder de meest ongunstige om standigheden arbeiden deze mannen om het leven van anderen te redden. Deze mannen van de daad, deze helpers van de Ne derlandsche ambulance verdienen uw steun. Laat het hen aan niets ontbreken. Zorgt dat de Nederlandsche ambulance over alle middelen beschikt welke noodig zijn om hun taak zoo goed mogelijk te vervullen. Stort uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, *s-Gravenha£«,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2