koffiesurrogaat sanatogen GLAD WE KORT NIEUWS. £aalsle ^Betichten Hitler's rede VICKS H0ESTBONBONS 3$ucq.ecliike.Siand Haarlem's financiën Gemeenterekening: over 1940 gaf een betrekkelijk gunstig resultaat Een maand geleden hebben wij reeds medegedeeld, dat het zich liet aanzien dat het resultaat van de Haarlemsche gemeenterekening over 1940 niet ongunstig was. Thans nu de rekening is afgesloten wordt deze aanvankelijke indruk bevestigd. Het re sultaat over 1940 is betrekkelijk gunstig te noemen als men bedenkt dat bijna 8 oorlogsmaanden op dien dienst drukten. Toen de begrooting voor 1940 door den gemeente raad werd vastgesteld werd een sluitende rekening verkregen door het ramen van extra-bijdragen uit het Werkloosheidssubsidiefonds van f 1.200.000. In den loop van het jaar is evenwel uit Den Haag bericht gekomen dat aan Haarlem niet meer dan f 1.000.000 extra-bijdragen zou worden uitgekeerd. De restee- rende f 200 000 moesten dan, als daarvoor geen dek king te vinden was. op den kapitaaldienst worden overgebracht. Dat wilde dus zeggen: de lasten daar van naar latere jaren verschoven. Nu is het. eindresultaat van de rekening: uitgaven f 21.388.232. inkomsten f 21.383.142. Een nadeelig saldo dus van f 5.090. Maar het zou te gunstig zijn te ver onderstellen dat "net totale nadeelige saldo zich tot die f 5 090 bepaalde. Het is noodig gebleken in elk geval die bovenbedoelde f 200.000 van het tekort naar den kapitaaldienst te verschuiven, want onder de in komsten is een post van f 367.897 opgenomen als bij drage uit den kapitaaldienst. Op de begrooting voor 1940 was op dien post slechts een bedrag van f 145.000 uitgetrokken. welk bedrag noodig was voor verplichte aflossing van de leening op korten termijn die inder tijd gesloten werd voor dekking van de tekorten over 1936 en 1937. Het vermoeden ligt dus voor de hand dat op dien post niet f 200.000, maar f 222 897 is uitgetrokken als bijdrage van den kapitaaldienst ter dekking van het tekort over 1940. In werkelijkheid zou dan het tekort over 1940 niet f 5.090 bedragen, maar een kleine f 228.000. Daarbij moet men even wel bedenken dat f 200.000 daarvan verklaard wordt door de vermindering van de extra-bijdragen uit Den Haag. Bij de beoordeeling van dit resultaat is het bovendien noodig vast te stellen dat, tengevolge van de tijdsomstandigheden, de batige saldi uit de bedrij ven lager zijn'dan geraamd was. Het verschil is: geraamd opgebracht Electricïteit f 1.024.306 f 872 938 Gas f 183.060 f 211.339 Water f 92.000 f 42.182 Slachthuis f 83 000 f 82.255 Hieruit blijkt dat het Electricïteitsbedrijf niet min der dan f 151.368 minder winst heeft afgeworpen dan de raming was. Het winstcijfer der Gasfabriek is daarentegen f 28.279 meegevallen. De Reiniging koste in 1940 f 385.303. Zeer hoog waren de uitgaven voor Werkloosheidszorg en Armenzorg. Er is in 1940 uit gegeven aan uitkeering aan uitgetrokken werkloozen f 141.871. terwijl f 948.702 werd besteed aan werkver schaffing. Tegenover deze uitgaven staan verschil lende uitkeeringen van het rijk. Het nadeelige saldo op het hoofdstuk Werkloozenzorg. dat dus voor reke- ning der gemeente komt, is f 698.157. Bovendien kwam voor rekening der gemeente het geheele nadeelige saldo van den dienst van Maatschap pelijk Hulpbetoon van f 1.738.511. De opbrengst der belastingen is in 1940 niet mee- en niet. tegengevallen. Het totaal was geraamd op f 3.5P6.000. terwijl f 3.598.000 ontvangen werd. Prac- tisch kwam men dus aan de geraamde bedragen. Een uitgave van „Haerlem" JAN DE LAPPER EN DE HAARLEMSCHE LEGENDE. Het verhaal van Jan Barendse, alias Jan de Lapper, de man, die op de vloot van Maarten Harpertsz. Tromp als kapitein gediend zou hebben en „strijdende voor het vaderland den heldendood gestorven" zou zijn, zooals de bekende gevelsteen het vermeldt, staat aan het begin van degradatie van historisch bericht tot legende. Dr. M. G. de Boer heeft Jan de Lapper tot onderwerp van studie gemaakt en, zooals men zich herinneren zal, reeds in een lezing voor de vereeniging „Haerlem" de bliikbare verdichting van 's mans we dervaren in het licht gesteld. Thans heeft de vereeniging „Haerlem" een werkje bezorgd, waarin de heer De Boer dieper op de kwestie ingaat en concludeert, dat er in Haarlem inderdaad een schoenlapper heeft bestaan, die Jan Barendse heette, dat er onder een kapitein Lapper zekere Jan Barendse gediend heeft, van wien niet bekend is, of hij Haar lemmer was en dat omstreeks 1650 een zekere Barend Barendse een schip heeft gecommandeerd als opvol ger van genoemden kapitein Lapper. Daar deze kapi tein Lapper ten overvloede van Haarlemsche familie was is het niet geheel onbegrijpelijk, dat er verwar ring van personen en namen is opgetreden. Met dat. al heeft hiermee de Haarlemsche legende zijn ware prooorties gekregen, dank zij den speurzin van Dr. De Boer, op wiens werkje wij dezer dagen iets uitvoeriger terug hopen te komen. EXAMENS De vereeniging van Leeraren in handelscorres pondentie. boekhouden en stenografie houdt hare examens op 19, 22 en 23 December In café-rest. Lido te Haarlem De lieer ,T. J. May is aangewezen als voorzitter van de plaatselijke examencommissie. Hoofdinspecteur Lager Onderwijs Tot. hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs in de eerste hoofdinspectie, met standplaats Nijmegen, is benoemd de heer G. F. Vlekke te Overveen. De heer Vlekke, die 28 October 1890 te Hoorn ge boren werd, bezocht de Bisschoppelijke kweek school en werd na het behalen van de hoofdacte benoemd tot hoofd eener Openbare Lagere School te Amsterdam, waar hij tot 1939 aan verbonden bleef. In 1940 volgde zijn benoeming tot voorzitter van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers uit welke functie hij kort geleden ontslag heeft genomen De heer Vlekke is in de N.S.B. leider van de R.K. sprekersgroep. Er wordt gebouwd Ons mensehen zit het bouwen in het bloed. Dit blijkt reeds in de eerste kinderjaren. In de speel kamer bouwt de jeugd torens en huizen van blokjes hout en steen. Op het strand verrijzen vestingwal len en forten. Dit is de scheppingsdrang, de bouw- lust, die in ieder menschenkind aanwezig is. Van de wieg lot aan het graL wij bouwen. Zoo is het ook nu in de geheele wereld. Deze wereldoorlog is in werkelijkheid niets anders dan een opbouw van een nieuwe orde, door de jonge volkeren van Europa en Azië, door Duitschland, Italië en Japan. Zij toch bouwen aan een gelukkige toekomst die rechtvaar digheid zal brengen, waar willekeur heerscht, die een nieuwen tijd zal brengen in de plaats van het oude, dat zichzelf overleefde en naar de chaos voerde. Er wordt gebouwd in dezen grootschen revolutie tijd en omdat wij Nederlanders in den loop der eeuwen bewezen hebben bouwmeesters te zijn, bou wen wij mede. Het zijn de Nederlandsche nationaal- socialisten die en in het vaderland en in het Oosten, het eerste begrepen hebben waarom het gaat. Zij zijn liet die beseffen dat er hard gewerkt moet wor den, dat zonder moeite en offers geen bouwwerk verrijzen kan dat de moeite waard is opgetrokken te worden. Landgenooten, er wordt gebouwd aan een nieuwen tijd, aan een nieuwe wereldorde, een nieuw Europa, een nieuw Nederland. Het kost bloed en het kost tranen, het eischt moed en het eischt offers. Maar zonder dit is geen nieuwe toekomst mogelijk Dat weten onze vrijwilligers aan het Oostfront en daarom aarzelden zij niet en zij gingen. Landgenoot, bouwt mede, volgt de mannen die hun plicht doen. Hoewel de bolsjewistische drei ging van Europa is afgewend, is er nog veel werk te doen daar in het Obsten. Neemt daarvan Uw deel op U, wacht niet totdat men U niet meer noodig heeft, maar meldt U aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koningin negracht 22, 's-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND. Te 's-Gravenhage is op 81-jarigen leeftijd over leden de letterkundige Thérèse Hoven. Zij schreef ongeveer 100 romans en kinderboeken en was re dactrice van verschillende tijdschriften voor de jeugd en voor dames. De teraardebestelling is vast gesteld op Zaterdag a.s. om half vier des middags op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gra- venhage. Op den Nijverdalschen berg is men thans be gonnen het oude bedrijf van houtskoolbranden uit te oefenen. Een vijftal ronde hoopen hout op de be kende wijze opgestapeld, z.g. mijters, is opgericht. Tot dusver werd enkel op de Veluwe nog houtskool verkregen op deze wijze, maar nu is Nijverdal daar bij gekomen. Nabij Ede staan 12 mijters. Verkrijgbaar bij: Fa. Harry' van Beek, Kleverparkweg 11 Fa. S. Bouma, Rustenburgerlaan 49, Fa. Jules Hosman, Wagenweg 76, Fa. Jules Hosman, Gr. Houtstraat 151. Fa. Jules Hosman, Binnenweg 132, Heemstede Fa. J. M. Visser, Zantvoortschelaan 1 6, Heemstede Fa. J. M. Visser, Zantvoortschelaan 1 79, Aerdenhout Fa. G M, van Maas, Kruisweg 41, Haarlem RVEN G. VAN SILLEVOLDT, ROTTERDAM. A°. 1833 (Adv. Ingez. Med „Zenuwen in de war? (Neem dan toch SANATOGEN" Talloos zijn degenen, die Sanatogen reeds met succes hebben gebruikt en bet warm aanbevelen. Sanatogen kan ook bij U die zenuwachtigheid overwinnen. Sanatogen versterkt het geheele ge stel en verhoogt den werklust en het uithou dingsvermogen. Begin er nog heden mede. Hel zenuwsterkende voedsel. (Adv. Ingez. Med.) De nieuwe directeur der H.B.S. a 5 j. c. Zooals wij gisteren reeds meldden is de heer C. A. van Schaik benoemd tot directeur van de H.B.S. A met 5-jarigen cursus te Haarlem. De heer Van Schaik werd 26 Juli 1898 te Utrecht geboren. Hij ontving de onderwijzersopleiding en be haalde verschillende onderwijsdiploma's. Nadat hij de hoofdacte behaald had trad hij tijdelijk als hoofd der school te Vreeland op, vervulde in 19181919 zijn militairen dienstplicht en werd hierna weer korten tijd bij het L.O. te Utrecht geplaatst, doch kreeg al spoedig studieverlof voor de studie in plant- en dier kunde, in welke vakken hij op 17 October 1921 werd benoemd tot tijdelijk leeraar aan de 2e H.B.S B te Haarlem. Tegelijk met deze leeraarsbetrekking stu deerde hij aard-, delfstof-, plant- en dierkunde aan de Utrechtsche Universiteit, alwaar hij gedurende het kalenderjaar "1925 assistent was aan de afdeelirfg geologie. Na beëindiging van deze studie aan de Leid- sche Hoogeschooi werd hij tot leeraar in vasten dienst benoemd aan de 2e H.B.S. 5-j. c. te Haarlem, pok was hij van 1926 tot 1934 leeraar aan de Nutskwèek- school voor Meisjes en van 1933 af leeraar aan de Middelbare School voor Meisjes. Zijn grootste belangstelling had het leven van de leerlingen buiten de school, getuige zijn werkzaam aandeel aan hun vereenigingsleven en waardoor een vriendschapsband met tallooze leerlingen ontstond. De jaarlijksche Limburg-reizen met de eindexamenleer lingen waien bekend. De heer Van Schaik werd tot menige functie ge roepen. Zoo was hij van 19371939 lid van de Com missie van Toezicht op het L. O., voorzitter van de Oudercommissie der Tetterodeschool van 1936 tot he den, en lid van den Centralen Ouderraad van 1939 tot heden. Verder voorzitter der Natuurhistorische Vereeniging Haarlem en Omstreken en voorzitter der Permanente Commissie der Ned. Mycologische Ver eeniging sinds 1933. Tenslotte is hij algemeen secre taris van den Bond voor Heemkunde sinds de op richting in Januari 1941 tot heden, voor welke functie hem door den Secretaris-generaal van Onderwijs, We tenschap en Cultuurbescherming op 1 Mei 1941 verlof uit zijn leeraarsambt werd verleend. Kerstmis, ook voor de armen Aller steun gevraagd voor de laatste Winterhulp-collecte in 1941 „Als men bedenkt, dat 75% van de Nederlandsche bevolking minder dan f 2000 verdient en daarvan weer bijna 50% in de f 800 tot f 1400 klasse valt dan kan men licht begrijpen, dat het werk van „Winterhulp" noodig is en zeker In den winter en ln oorlogstijd". Zoo sprak de heer D. H. Chuernes, de chef van de afdeeling Voorlichting voor Noord- Holland van „Winterhulp Nederland" op een pers bijeenkomst waarbij hij tevens het verwijt dat ..Winterhulp" le veel zou collecteeren met kracht van de hand wees. De nood in vele gezinnen is zoodanig dat men die niet met een collecte in het jaar of in het half jaar kan lenigen. Het rammelen met de roode bus heeft bovendien nog een andere bedoeling dan alleen maar geldinzamelen, het is ook een appél aan het geweten om allen, die iets te geven hebben voor hun mede- menschen bewust te doen worden dat zij ook inder daad volgens hun geweten verplicht zijn te geven Wanneer alle Nederlanders het ideaal van „Winter hulp" begrepen dan zouden alle nooddruftige Ne derlanders geholpen kunnen worden. Alleen in Haarlem zal reeds f 50.000 in December worden uitgekeerd, zoo deelde spr. verder mede. In Novemher is in de provincie Noord-Holland buiten Amsterdam f 1 65.000 uitgekeerd en in December reeds f 110.000, terwijl in die maand nog eens f 125.000 zal worden' uitgekeerd. Al deze uitkee ringen geschieden in waardebons. Bovendien is echt- ter nog een extra-bedrag in contant geld van f 40.000 voor uitkeering beschikbaar. Het is dus te begrij pen, dat men zich bij „Winterhulp" inspant om de collecte van 22 en 23 December, de laatste van dit jaar, goed te doen slagen. Er zijn door de Gennep- sche houtindustrie 1.125.000 zeer fraaie en aan trekkelijke houten speldjes vervaardigd, die van eer. toepasselijk knnstmotief zijn voorzien. Ook een kwijnende Hollandsche Industrie is door deze fa bricage dus wper nieuw leven ingeblazen. Men hoopt dat de opbrengst van deze collecte zóö zal zijn dat ln menig behoeftig gezin met Kerstmis een extra-bijdrage kan worden uitgekeerd. Het is oor logstijd en het is winter, maar het ls ook Kerstmis. En dat mag niet een feestdag voor enkelen, maar dat moet een feest zij het dan door de omstandig heden een bescheiden feestdag voor het geheele Nederlandsche volk zijn. De collecte op 2 2 en 23 December verdient derhalve zeer zeker aller steun. P.T.T.-OPBRENGSTEN. De opbrengsten van de P. T. T. over October 1941 bedroegen in totaal f 9.795.959. dit is f 880.251 meer dan in dezelfde periode in 1940. De opbrengst van Januari tot en met October 1941 is f 11.939.486 meer dan over dezelfde periode in 1940. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Armbandje, Dirkmaat, Graafschapstraat 18: bank papier, v. Dijkman, Molenaarstraat 11; boekje, De Nijs, Wijde Geldeloozepad 35; das, Kleenendorst, Esch- doornstraat 3: étui, Franken, Kleverparkweg 192; étui met inhoud, v. d. Ende, L. Heerenve'st 50; hand schoenen, Serno, Thomsonlaan 82; handschoen, Nieu- wenhuizen. Kloppersingel 143; hond, v. d. Linden, Te- ding van Berkhoutstraat 9 rood; hoed, v. d. Heide, Herculesstraat 27; hoed, Vermeulen, Laurierstraat 16; ias, v. Wissen, Spaansche Vaartstraat 28; kapje, Veen, Kleine Houtweg 49; klompen, De Beer. Pres. Steijn- straat 71; port.emonnaie met inhoud. Koen, Goltzius- straat 24; idem, Lips, Obistraat 37; idem, de Best, le Zuidpolderstraat 67; idem. Beekman, Bl.daalseheweg 109 BI., idem, Smette, Borneostraat 25; sjaal. Kane man. Allard Piersonstraat 46; schoentje, Tersmitte, Slachthuisstraat 84 rood; tasch met inhoud. Maas, Kruisweg 41; vulpen. Poen, Paul Krugerstraat 39; want v. Houweling, Kleine Houtweg 65, Duitsche pers over de oorlogsverklaring aan de Ver. Staten BERLIJN, 12 December. (D.N.B.) De afkon diging van den oorlogstoestand met de Vereenigde Staten en de groote redevoering van Hitler in den Rijksdag waarin hij aan de hand van de onweerleg bare jaren durende provocaties van Roosevelt den pre sfdent der Ver. Staten heeft gebrandmerkt als voor naamste schuldige aan den oorlog beheerschen vol ledig het uiterlijk der dagbladen. Onder opschriften als „De afrekening van den Führer met Roosevelt" „Strijd tot de gemeenschappelijke overwinning' publiceeren de bladen verlucht met foto's van de historische Rijksdagzitting de redevoering van Adolf Hitler. Met zeer scherpe bewoordingen kee- ren de bladen zich tegen Roosevelt en stellen hem aan de kaak als den man die alles gedaan heeft om den oorlog met de mogendheden der orde te provo- ceeren. Eensluidend constateeren de bladen dat de Führer voorgoed het documentaire bewijs geleverd heeft dat Roosevelt er steeds naar heeft gestreefd dê volken der geheele wereld tegen elkander op te hitsen. Verder schrijven de bladen dat sedert gis> teren Duitschland en Italië .hun bondgenootschap pelijke verplichtingen jegens Japan zijn nagekomen op grond van het driemogendhedenpact. De „Völkischer Beobachter" herinnert er aan dat slechts het grenzelooze geduld der spilmogendheden Roosevelt tot dusver verhinderd heeft voor zijn volk te kunnen treden met leugenachtige bewe ring dat de Vereenigde Staten waren „aangevallen", ofschoon, naai- het blad schrijft, zijn regeering van agressoren practisch al lang den oorlogstoestand in het leven had geroepen. Het blad wijst op den volstrekten wil tot overwinnen en het volstrekte vertrouwen in de overwinning der jonge volleen. ITALIAANSCHE PERSSTEMMEN. ROME, 12 December (D.N.B.) Italië staat vandaag geheel onder den indruk van de redevoeringen Hitier en Mussolink en de aanzegging van den ge- meensehappelijken strijd tegen de Angelsaksische demo plutocratieën, ten einde de wereld een nieuwe rechtvaardige orde te geven. Onder het opschrift buigzaam blok" schrijft de Messagero: „Het gaat er niet alleen meer om een Europeesch evenwicht, be rustend op rechtvaardigheid, in te stellen, maar Europa en zijn cultuur te beschermen tegen den door pluto cratie en jodendom opgerichten bond van het Ameri- kaansche imperialisme met het bolsjewisme. Op de nieuwe orde in Europa zal een nieuwe wereldorde volgen, volgens de woorden van den Duce „een nieuwe geschiedenis der continenten". De overwinning zal zijn aan de volken, die strijden voor de hooge doelstellin gen der menschheid. SALDI GEBLOKKEERD, TOKIO, 12 December. (D.N.B.) Officieel wordt bekend gemaakt, dat de saldi van de volgen de Zuid-Amerikaansche Staten geblokkeerd zijn; Argentinië, Peru, Brazilië, Costa Rica, Nicaragua, Guatemala, Honduras, Cuba en de Dominiaansche republiek. Minister Knox op Honoloeloe LISSABON, 12 December. (A.N.P.) De Ameri- kaansche minister van marine Knox is in Honoloeloe aangekomen, zoo meldt de Britsche Berichtendienst uit Washington. Besprekingen van Litwinof LISSABON, 12 December. (A.N.P.) De po litieke houding van de Sovjet Unie ten aanzien van het conflict tusschen Japan eenerzijds en Engeland en de Vereenigde Staten anderzijds, zal door de Sovjetregeering worden vastgelegd, aldus heeft volgens den Britschen Nieuwsdienst de Sovjet ambassadeur in Washington, Litwinof, verklaard na een langdurig onderhoud met staatssecretaris Huil. Voor zijn bezoek aan het staatsdepartement had Litwinof een bezoek van een uur gebracht aan presi dent Roosevelt. Duitsclie duikbooten brengen vier schepen tot zinken BERLIJN, 12 December. (D.N.B.) Naar het D. N.B. verneemt hebben Duitsche duikbooten vier koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 27.700 ton, waaronder een groot tankschip, tot zinken gebracht. Bovendien werden twee bewaldngsvaartuin- gen tot zinken gebracht en een tankschip door tor pedo's beschadigd. Het werk in Kerst- en Nieuw jaarsweek in de werkverruimingsobjecten 's GRAVENHAGE 11 December. ln tegenstelling tot de regeling, welke vorige jaren gegolden heeft, zal deze win ter op de meeste werkverruimingsobjecten. Indien althans de weersomstandigheden zulks toelaten, in de weken, waarin de Kerstdagen en de Nieuws.iaarsdag vallen, door gewerkt worden, behalve op Zaterdag 27 December 1941. Op dezen Zaterdag zal het werk op alle werkverruimings objecten stil liggen. Stopzetting van het werk gedurende twee weken zal slechts plaats hebben voor die arbeiders, die in kampen gehuisvest of bij particulieren ingekwartierd zfin, bene vens voor hen, die dagelijks per trein naar het werk ver voerd worden. Deze stopzetting zal duren van 22 Decem ber 1941 tot en met 3 Januari 1942. De arbeiders, die slechts op de beide Kerstdagen, Za terdag 27 December 1941 en op deri Nieuwsjaarsdag niet zullen werken, ontvangen over die dagen wachtgeld, het welk beregend wordt naar den maatstaf van de vergoeding bij geoorloofd verzuim, dus naar het volle loon verhoogd met de woonplaatstoelage. Aanspraak op wachtgeld over de Kerstdagen en den 27en December a.s. kunnen echter uitsluitend die arbeiders maken, die op 22, 23 en 24 De cember 1941 bij de werkverruiming hebben gewerkt. Even zoo zal het wachtgeld over den Nieuwjaarsdag slechts aan hen toegekend worden, die de overige dagen van de week van 29 December 1941 t/m, 3 Januari 1942 bij de werkver ruiming werkzaam geweest zijn. Aan de arbeiders, voor wie het werk van 22 December 1941 t/m. 3 Januari 1942 wordt stopgezet en die gedurende de week van 15 t/m. 20 December reeds bij de werkverrui ming hebben gewerkt, wordt over elk der beide stopzet- tingswerken een wachtgeld uitgekeerd dat voor de nor maal te werk gestelden f 19,20 bedraagt in de 1ste gemeente klasse, f 17,50 in de 2de, f 10,30 in de 3e. f 15,10 in de 4de, f 13.90 in de 5de, f 12,75 in de 6de en f 12,— in de 7de ge meenteklasse. De aldus ln het genot van wachtgeld gestelde arbeiders komen niet in aanmerking voor de z.g. „emolumenten" en de Kerstgave, welke de arbeiders genieten, die volgens de steunregeling gesteund worden. (A. N. P.). N.V. MAASTUNNEL. De algemeene vergadering van de aandeelhouders der N.V. Maastunnel heeft besloten tot ontbinding van haar vennootschap met ingang van 15 De cember a.s. Tot liquidateur is benoemd de raad van bestuur, bestaande uit de leden: ir. N. Blankevoort, te Bloemendaal; dr. R. Christian! te Kopenhagen; J. F. R. Elich, te Breda; G. From, te Holte bij Ko penhagen; ir. J. Gdoeneveld de Kater, te 's-Gravenhage; J. J. Meurkens te Breda; ir. J. H. Telders. te Beverwijk; ir. H. G. A. Treep, te 's-Gra venhage. JUBILEUM P. W. KOKS. Heden was de heer P. W. Koks, thans werkzaam als drukker op de afdeeling Boekdrukkerij van de N.V. Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting 25 jaar bij deze N.V. in dienst. Hij werd vanmorgen door een commissie uit zijn collega's van zijn woning gehaald en ten kantore na mens de directie door den heer B. F. Enschedé ge complimenteerd. Ook op zijn afdeeling werd dc jubi laris door een collega hartelijk toegesproken. Hierbij werden hem bloemen, een poef en een glasservies aangeboden. BLOEMBOLLENCULTUUR. In de Donderdagmiddag onder voorzitterschap van den heer J. M. C. Hoog gehouden vergadering der Afdeeling Haarlem van de Algemeene Vereeniging voor bloembollencultuur werd besloten behalve candidatuur voor het hoofdbestuur van den heer P. Seignette te Beverwijk (vacature C. H. Kramer) te steunen de candidatuur van den heer G. van Rijn Jz. te 's-Gravenzande (vacature Corn, van Dijk). De aanwezigen gingen accoord met alle 'voorstellen van het Hoofdbestuur voor de op 15 December te hou den algemeene vergadering, waarbij de heer Hoog, die met den secretaris, den heer C. L. F Sarlet de verga dering van voorzitters op 24 November 1.1. had bijge woond, eenige toelichtingen verstrekte uit de toen door den algemeen voorzitter, dr. A. J. Verhage ver strekte uitvoerige mededeelingen. Tot afgevaardigden werden aangewezen de heeren J. van Zadel en C. J. M. Hoog en tot plaatsvervanger de heer J. Mooy. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer dr. ir. M. D. Dijt, werd bij acclamatie gekozen de heer Leo J. W. Bijvoet. CARILLONBESPELING TE HAARLEM. Het programma voor de carillonbespeling op Maan dag 15 December luidt als volgt: 1. Prei. in re. Staf Nees. 2. Fuga. v. d. Ghein. 3. Liederen: Het daghet in het Oosten. Heer Danielken. Heerken van Maldeghem. 4. Sonatine V Pleyel. 5. Andante Grazioso Mozart. Vrijdag 19 December wordt het volgende program ma ten gehoore gebracht: 1. Thema con Varia. staf Nees. 2. Menuet en trio Handel. 3. Liederen: Naer Oostlant. Ic seg adieu. Ros Beiaard. Willen wij 't haesken jagen. 4. Ave Maria. Arcadelt. 5. Les sauterelles. Fiocco. VLIJMSCHERP SCHEERMESJE (Adv. Ingez. Med.) Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. wagner) 81. Het grote Nieuws 81. Het grote leger was reeds het rijk der sluip wespen binnengevallen! Ogenblikkelijk werd door de drie vrienden beraad slaagd, wat ze nu moesten doen. „Laten wij langs een omweg het leger achterop zien te komen", stelde Barrabas voor. Dat leek de anderen ook de beste op- losslne. De sluipwesp werd nog wat steviger vastge bonden en moedt tussen hen ln lopen zodat ont vluchten volkomen onmogelijk was. Ze hadden geen tijd den koning der sluipwespen! Ik weet het zeker, want ik te verliezen, want stel Je eens voor, dat de grote strijd ben zelf een hele tijd de gevangene geweest in hun hoofd- reeds was ontbrand voor zij er waren. Vooral Barrabas stad." Ogenblikkelijk maakte Hein de touwen los en blaakte van strijdlust: eindelijk zou de roof van Livia ge- reikte den prins zijn poot. Hij hoopte, dat prins-sluipwesp wroken worden. Hij spoorde zijn makkers dan ook voort- hem vergeven wilde, dat hij hem op zo'n minderwaardige durend aan om vlugger te loopen. Zoem, de hommel, had manier met een doodgewone kiezelsteen neergeschoten hun de weg gewezen, die ze te volgen hadden. En dat dit had. Maar Hein had ook nog een andere bedoeling: zou de de goede richting was, bleek wel, toen ze een strompe- prins hem niet willen helpen om zoveel mogelijk bloed- lende snuitkever inhaalden, 't Arme beest had een ka- vergieten te voorkomen? Als hij dat op zijn erewoord potte poot met een verband eromheen en leunend op een beloofde, zou de krekel ervoor zorgen, dat hij geheel dikke stok sukkelde hi) voort. Oebas hield hem staande volgens rang en stand behandeld zou worden, En de en wilde hem juist enkele vragen stellen, toen de kever sluipwesp, die in zijn hart eerbied had gekregen voor de de sluipwesp zag en verschrikt uitriep: „Weet jullie wel, dappere krijgers, stemde toei wie je als gevangene meevoert? Dat ls de oudste zoon van Voor de vijfde maal sedert het uitbreken van den oorlog tusschen DulischLand en Groot-Briti,-in nig kwam Donderdagmiddag de Rijksdag in het gebouw van de Kroll-opera Mjeen om kennis te ïen van een verklaring van de rljksregeering. Weliswaar hoorde men reeds enkele dagen eerder over dit feit allerlei veronderstellingen, maar de of ficieel© medodeelïng werd eerst Donderdagmorgen gepubliceerd. Daar met zulke samenkomsten meestal een ernstige beslissing gepaard gaat., valt het te be grijpen. dat ditmaal de stemming bijzonder gespan nen was. „Gaat Duitschland deelnemen aan den strijd, dien Japan tegen Noord-Amerika is begonnen", zoo luidde de vraag, die men hoorde stellen. Het eindresultaat dezer hisiorische Rijksdagzitting was geheel in overeenstemming met deze verwach ting. Duitschland en Italië hebben besloten zich aan te sluiten bij den strijd, die Japan tegen Engeland en Amerika voert. Met verheffing van stem hoorde men Adolf I-Iitler zijn uitvoerig historisch overzicht, dat ruim 1^2 l,ur in beslag nam, besluiten met het vast stellen van vier feiten: deze gemeenschappelijke strijd zal tot een roemrijke eindoverwinning worden voortgezet: de mogendheden van de spil hebben zich verplicht geen afzonderlijken wapenstilstand aan» te gaan; ook na aflooop van den oorlog zal er tusschen Duitschland. Japan en Italië een nauwe samenwer king gehandhaafd blijven; de overeenkomst van 27 September 1940 behoudt haar geldigheid voor de verdere toekomst. Na het bekendmaken van dit belangrijke besluit, barstte er in den Rijksdag zoo meldt het V.P.B. uit Berlijn een langdurig applaus los, waarmede de vertegenwoordigers van het Duitsche volk hun instemming weergaven met het politiek beleid van den Führer. Als president van den Rijksdag gaf Rijksmaarschalk Goering deze dankbaarheid en bewondering voor het doortastend optreden van Hitier en zijn Italiaansehen bondgenoot Mussolini in een korte samenvatting weer. Ook door hem werd vastgesteld, dat het van nu af aan om een strijd tusschen twee werelden gaat. Om den opbouw of den ondergang van Europa. Voor heel het Duitsche volk ls Hitier een garantie, dat het voor oogen ge stelde doel onder zijn geniale leiding zal worden bereikt." De publieke belangstelling voor deze zitting was buitengewoon groot. De verschillende partij- organisaties waren reeds in den vroegen ochtend naar de Wilhelmstrasse opgerukt, om de politie bij de verkeersregeling behulpzaam te zijn. Zoowel voor het paleis van den Führer als onderweg naar de Kroll-opera werden I-Iitler ovaties gebracht, die de nauwe verbondenheid tusschen Führer en volk be vestigden. Zooals gewoonlijk werd ook deze Rijks dagzitting door alle Duitsche zenders weergegeven .en werd de arbeidende bevolking, voor zoover het werk zulks toeliet, in staat gesteld te luisteren. Voor hen, die hiertoe niet in staat waren, werd de rede van. den Führer Donderdagavond herhaald. NIEUWE COMMISSARIS VAN POLITIE TE DELFT Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie van 9 December 1941 is benoemd tot commissaris van politie te Delft, de heer J. P. Vooijs, thans inspecteur van politie 1ste klasse aldaar. HEEMSTEDE Rooien van boomen De dienst Plantsoenen te Heemstede is op het oogenblik bezig met het rooien van boomen op 'eenige plaatsen in de gemeente. Zoo zijn in de Koe- diefslaan tusschen de Van de Spiegellaan en de Van Slingelandtlaan twee zieke iepen en tusschen de Van Slingelandtlaan en den Binnenweg een zieke beuk verwijderd. Het ligt voorloopig niet in de be doeling, er jonge boompjes voor in de plaats te zet ten. Verder worden op den Binnenweg, waar ze dicht bij de huizen staan, eenige boomen gerooid, ten einde daar wat lucht te krijgen; daartoe zullen ze om den anderen boom worden weggehaald. Had ln de eerste ontmoeting, gespeeld in Zaandam da Zaansche club het geluk, met 43 te zegevieren, in de 2e ontmoeting in Heemstede was de thuisclub verre supe rieur, en zelfs tegen wind in speelde zij een overrompelend spel Bij een der vele aanvallen werd de rechtsbinnen van Heemstede ongeoorloofd aangevallen, en werd de strafschop onhoudbaar ingeschoten. Rust 1—0. Ook na rust beheerschte Heemstede het spel, waarbij ,de Zaansche keeper nog twee maa^ werd gepasseerd, ter wijl de hechte Heemstede-verdediging elke kans om tegen te scoren wist te voorkomen. Bij loting werd beslist dat de beslissende wedstrijd op een hader te bepalen dag ook in Heemstede zal worden gespeeld. Voor deze wedstrijden is door een Zaanschen ingeze tene een fraaie beker beschikbaar gesteld. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: M. H. Schutz—van der Poort, z.; H. Bos-* van Koningsbruggen. cl.; H. M. Veldhuijzen—van Bem- melen, z.; H. H. BrandtPlanjer, z.; W. S. van der Noor- daaten Hoeve, d. ONDERTROUWD: J. J. van der Peijl en C. C. LIeneman; J. H. Langton en B. J. Nielen- OVERLEDEN: A. de Mol, oud 89 J„ wed. Looman. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Van Twiskplein 8. Haarlem, een zilveren armband; Bijster, Bloemendaalseheweg 29, want; Godijk, Oranje Nassaulaan 75. handschoen; concierge Bornwaterschool (oude P. E. N. gebouw) Bloemendaal, doosje zakdoeken; Meinsma, Oranje Nassaulaan 179, tam konijn; Martens, Noorder Tuindorplaan 32, heerenhoed; Koppenhagen. Roemer Visscherstraat 175. Haarlem, hee renarmbandhorloge; Marcelis, Dompvloedslaan 23, kolen- zakken; Bezemer, Leidschevaart 38 rood, Haarlem, hand warmer; Boschlaan 19, wantje. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur) crucifix, doosje kleurtjes, handschoenen, paardentuigje (speelgoed), cein tuur van regenjas. Post Aerdenhout: étui met vulpenhou der en vulpotlood, nikkelen polshorloge, paar kinder handschoenen. Help Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM 12 December. Bevallen: 10 December: I. M. Jalmk-Gempf, z, H. D. Mi- chel-de Graaf, z. C. M. Keesstra-Schouten, z. 11 Dec.: H. M. Baaij-de Groot, d. F. Kruup-Beneker, d. E. C. Postma-van Slooten, z. M. C. B. Mes- man-Balm, d. G. T. Raaijmakers-van der Heijden, z. T. Bouwens-Dijksman, z. 12 Dec.: N. Haccou- Toepoel, z. Overleden: 10 December: N. Blankevoort, 46 j., Spruitenbosch- straat. 11 Dec.: J. A. E. Geerlings-van de Vall, 30 J., Kamperlaan. I. M. Smits, 20 j„ Z.-B. Spaarne. L. Semeins, 54 j., Korte Hofstraat. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Verloofd: M. Balder en W. J. Kraal, Enschede- Amsterdam; A. v. Ree en J. ten Doeschate, Antwer pen. Ondertrouwd: Ï-I. F. Wijs en R. Weijs, Badhoeve- dorp-Zelst; F. Vorhooren en F. v. d. Laar. Weert- Den Haag: L. Dekker en J. Kling, Scheveningen. Getrouwd: W. F. M. Kimpe en A. M. M. v. Pagee, Amsterdam: A., Duval Slothouwer en C. den Boer, Baarn; D. W. L. Offerhaus en Y. Meyer, Groningen; H. L, Struckmann en J. D. v. Dam, Rotterdam- Brussel. Bevallen: J. J. WolfertGroeneveld. d„ Mariën- berg; Th. v. BommelJungblut, d., Hilversum; M. Pietersv. Waart, z„ Soekaboemle (N.O.I.)Blschot Dorresteyn, z„ Zeist: lleynenDuynstee. d„ Den Haag; v. Spa.endonckDreesmann, d„ Tilburg. Overleden: A. F. Benjamins. 63 j„ Amsterdam; J. Gerritzen. m, 72 j„ Den Haag; G. Roelofsen. m., 88 j„ Amsterdam; B, I-I. v. Straaten, m., 62 ,i„ Am sterdam; L. van Weelderen. m„ 73 j„ Den Haag; J. Noë, m., 79 j., Hilversum: A. J. C. W. v. Aelst, v„ 37 j„ Groesbeek; W. H. Bender, v.. Den Haag; J. R. Kleijn, m„ 68 j„ Rotterdam; J. v. Erkv. d. I-Ielj- den, v., SO j„ Gouda: P. W. Cohen, m„ 48 j„ Brus sel; J. A. Vuyclcv. d. Boom, v. 62 j„ Bussumg Th. J. Struycken. m„ 74 J., Hees hij Nijm E. J. VerllndenMereljgers. v„ 43 j„ Breda; M. Th. H. C. BruijstonWÜst, v.. 57 j„ Scheveningen; G. J. Noest m., 81 j„ Den I-Iaag: L. Zonneveld, m„ 82 j., Den Haag; W. y, d. Ven, ro„ 23 J., Nuis (GronJ,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6