Haarlem's Dagblad Extra boter met Kerstmis Rede van Rijkscommissaris en ir. Mussert. Duitsche luchtmacht brengt bolsjewistische trans porten en colonnes ernstige verliezen toe. Japanners dringen verder door op Zuid-Malakka Vliegvelden in Birma en Malakka gebombardeerd 59c JAARGANG No. 17944 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PREBOOM IWAANDAC 15 DECEMBER 194Ï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regelt 2.—, elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17y2. Groentjes zie rubriek. Oude boterrantsoen hersteld Minder vleesch, doch meer kaas 's-GRAVENHAGE, 13 Dec. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van levensmiddelen: Met ingang van 28 December a.s. zal het rantsoen boter worden verhoogd. Zooals bekend bedraagt het rantsoen thans 500 gram voor een periode van 19 da gen hetgeen ongeveer 184 gram per week is. Het rant soen zal nu worden gebracht op 200 gram per week. Dit zal worden bereikt door de bonnen, welke voor boter worden aangewezen en welke recht blijven ge ven op 500 gram, afwisselend 17 en 18 dagen geldig te doen zijn. Gemiddeld wordt dan in een tijdvak van 17%dag 500 gr. boter verstrekt, hetgeen juist 200 gram per week is. Hiernaast zal tfer gelegenheid van Kerstmis nog een nader bekend te maken bon van de boterkaart en van de vetkaart recht geven op het koopen van een extra rantsoen van 250 gram boter per persoon. Deze bon zal geldig zijn van 22 December tot en met 31 Januari a.s. De aflevering van deze hoeveel heid zal, in verband met de bevoorrading van den handel, slechts in den loop van dat tijdvak kunnen geschieden. Op den bon van de vetkaart zal de ge bruikelijke reductie van 22V2 ct. worden verleend. KAAS. Ook het kaasrantsoen zal met Ingang van 28 De cember a.s. worden verhoogd. Het rantsoen kaas be draagt thans 100 gram per week cn zal worden ge bracht op 125 gram per week. Dit zal worden bereikt door het aanwijzen van vijf bonnen, welke elk gedu rende vier weken recht zullen geven op 100 gram kaas. VLEESCH. Naast de bovengenoemde verhoogingen cn verstrek kingen van rantsoenen zullen van 5 Januari a.s. af de beschikbaar te stellen hoeveelheden vleesch en vleeschwaren welke thans drie rantsoenen per week omvatten, worden gebracht op Zl/z rantsoen per week d i. dus, voor zoover het rund-, varkens of schapen- vleesch betreft een verlaging van 300 gram. been in begrepen, tot 250 gr. been inbegrepen. t De nader aan te wijzen met. A. gemerkte yleesch- bonnen van de nieuw uitgereikte bonkaart zuilen elk recht geven op het koopen van een rantsoen vleesch of vleeschwaren en de met B. gemerkte bonnen elk op een kwart rantsoen vleesch of vleeschwaren. De nieuwe bonkaarten, welke aan de verbruikers, die niet tot eenige bijzondere categorie behooren, zijn ver strekt, bevatten van elk nummer twee met A. ge merkte bonnen en twee met B. gemerkte bonnen voor vleesch of vleeschwaren. Een rantsoen vleesch blijft bedrasen 100 gr. rund-, varkens- of schapenvleesch dan wel 150 gr. paardenvleesch, gewicht van been in- k6OokP een rantsoen vleeschwaren blijft bedragen 75 gr. gerookt of gekookt vleesch of gerookte worst, 100 gram gekookte wordt, 125 gr. nierbrood, leverar tikelen of tongenworst dan wel 150 gr. bloedworst of zult Tot nu toe werden drie van de hiervoor genoem de rantsoenen van vleesch of vleeschwaren per week beschikbaar gesteld, na 5 Januari a.s. zal dit aantal rantsoenen voor iedere week 214 bedragen. Ter toelichting van bovenstaande maatregelen wordt door het A.N.P. nog het volgende gemeld: Doordat men zich eenige maanden geleden, in ver band met de minder gunstige vooruitzichten ten aan zien van de veevoederpositie gedwongen had gezien door middel van verlenging van den termijn, waar-, voor de bonnen geldig zijn, het boterrantsoen van 2UU gram per persoon per week op 184 gram terug te brengen is de boterpositie thans zoodanig, dat het mo gelijk is, het rantsoen weer tot het oude peil te ver- hoogen. Daar tegenover staat echter met ingang van 0 Januari 1942 een verlaging van de wekelijks te ver krijgen hoeveelheid vleesch per persoon Van genoem den datum af wordt deze hoeveelheid gebracht van drie rantsoenen op 23/2 rantsoen per week. Dat wil dus zeggen, dat van dien datum af wekelijks in plaats van 300 gram vleesch, 250 gram vleesch, been inbe grepen, per persoon verkrijgbaar zal zijn. Onze vleeschpositie heeft dezen maatregel helaas noodzake lijk gemaakt. Zooals bekend, heeft men de verplichte rundveelevering, die de voorziening van het Neder- landsche volk met slachtvee ten goede komt, eenigen tijd geleden verlengd. Bij de vaststelling van het aan tal te leveren runderen moest men er echter rekening mede houden, dat geen verdere inkrimping van den melkveestapel mocht plaats hebben. Het is dus duide lijk, dat men voor de vleeschvoorziening van een be perkt aantal runderen afhankelijk is. Aan den anderen kant is het kaasrantsoen met in gang van 28 December verhoogd ter compensatie van het verminderde vleeschrantsoen. Van dien datum af zal het wekelijksche rantsoen niet meer 100 gram, doch 125 gram bedragen. Men zal dan dus in staat zijn om zich met de bonnen van vier weken een stuk kaas van een pond, aan te schaffen. Daar de verlaging van het vleeschrantsoen eerst 5 Januari ingaat, komt deze regeling dus eigenlijk neer op een verstrekking van een extra rantsoen kaas met Oudejaar. Een half pond peulvruchten in vier weken ,'s GRAVENHAGE, 13 Dec, De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat een aanvang zal wor den gemaakt met de distributie van peulvruchten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze distri butie geheel los staat van de verstrekking van peul vruchten op den havermoutbon. Een nader aan te wijzen bon van de bonkaart algemeen zal gedurende de distributieperiode van 28 December tot en met 24 Januari a.s. recht geven op 250 gram peulvruchten. Ten einde den winkelier in staat te stellen zich tijdig te bevoor raden, wordt thans reeds een z.g. „bestel bon" aan gewezen en wel bon 169 van de bonkaart algemeen. Het publiek dient dezen bon 169 reeds op Maan dag 15 December, Dinsdag'16 December of Woens dag 17 December a.s. bij den winkelier in te leve ren. De winkelier is verplicht hiervoor desge vraagd een ontvangstbewijs af te geven. De afleve ring der peulvruchten door den winkelier aan het publiek, mag eerst geschieden, nadat t.z.t. de voor koopen en afleveren der peulvruchten aan te wijzen bon zal zijn bekend gemaakt. Met dezen bon moeten de consumenten zich dan vervoegen bij denzelfden winkelier, bij wien zij bon 169 hebben ingeleverd. Voor de voorschriften, waaraan de handel zich bij deze distributie dient te houden, wordt verwezen naar de desbetreffende in de bladen op te nemen officieele publicatie. In Januari of Februari thee 40 gram per persoon 's GRAVENKAGE, 13 Dec. De secretaris-gene raal van 't departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat nog eenmaal een rantsoen thee ral worden gedistribueerd. Op den met „168" genummerden bon van de ..Bon kaart Algemeen" wordt 40 gram thee verkrijgbaar gesteld. De aflevering van deze thee aan het publiek zal plaats hebben in den loop van de maanden Ja nuari en Februari a.s. Het publiek dient dezen bon op Maandag 15 December, Dinsdag 16 December of Woensdag 17 December a.s. bij den winkelier iri te leveren. De winkelier is verplicht hiervoor desge vraagd een ontvangstbewijs af te geven. De afleve ring van de thee aan het publiek zal in verband met de technische moeilijkheden, welke deze distributie met zich brengt, eerst geschieden met ingang van een na.der te bepalen, door middel van de pers be kend te maken da.tum in Januari. Het is voor een goed verloop van de distributie noodzakelijk voorshands de aflevering van thee ge heel stop te zetten. Tot nader aankondiging is der- halve elke aflevering van thee. dus niet alleen afle vering aan het publiek, doch ook aflevering door handelaren aan handelaren verboden. Ook op de door de distributiekantoren aan detaillisten en gros- Het tienjarig bestaan der N. S.B. De N. S. B. de eenige politieke beweging in Nederland. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der N.S.B. heeft de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss- Inquart, de volgende rede uitgesproken: Leider! Nederlandsche nationaal-socialisten! Een groote vreugde en voldoening is het zoowel voor mijn partijgenooten en kameraden als voor mij zelf, te kunnen deelnemen aan deze plechtige bijeen komst van de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland, welke er getuigenis van aflegt, dat de Nederlandsche nationaal-socialisten onder hun leider Mussert zich in een strijd van tien jaren niet alleen gehandhaafd, doch met de onwrikbare vastberaden heid, die juist aan nationaal-socialistische strijders bijzonder eigen is, onder de ongunstigste omstandig heden in dit land aan terrein en thans ook aan be slissende betcekenis gewonnen hebben. Met bijzondere trots vervult het mij u te kunnen mededeelen, dat de Führer mij heeft opgedragen, om jegens de Nationaal- socialistische Beweging in Nederland en haar leider Mussert op dezen dag van het tienjarig bestaan de groeten van onzen Führer Adolf Hitler uit te spreken. De beteekenis van den dag van heden ligt in het feit, dat deze dag in de eerste plaats een politieken strijd vastlegt, welke tien jaar lang met succes is ge voerd, en in de tweede plaats een bewijs vormt voor de logische politieke ontwikkeling der Nationaal-so cialistische Beweging naar ons gemeenschappelijk doel, nl. de hervorming van Europa in nat.ionaal- socialistischen geest. Wij, Duitsche nationaal-socialisten waardeeren in u vooral de politieke strijders. Toen wij in Mei 1940 hier kwamen, vonden wij onder de meest uiteenloopende politieke stroomingen en scheuringen van dit land in uw Beweging Nederlandsche mannen en vrouwen, welke een strijd van tien jaar verbonden heeft. Even als elke werkelijk groote en beslissende ontwikkeling slechts in de worsteling der krachten en door strijd kan gedijen, zoo veronderstelt een politieke en daarmede volkschc en geestelijke vernieuwing ook in Nederland de aanwezigheid van een groep mannen en vrouwen, die in alle omstandigheden tot den strijd bereid zijn. Dat gij onder uw leider Mussert tien jaar geleden zijt aangetreden, dat gij ondanks alle achteruitzettin gen en verdrukkingen hebt volgehouden want: sinds 30 Januari 1933, den dag waarop in Duitschland de N.S.D.A.P. de macht overnam, hebben alle krachten van het kapitalisme, van de democratie, van het Jo dendom en van het politieke confessionalisme onder verloochening der wetten waaronder zij zelf ten strijd trokken samengezworen, nooit meer een nationaal- socialistische beweging wettig aan de macht te laten komen dit strijdlustige volhouden hebben wij bij u vooral geconstateerd en gewaardeerd. De trouw, die gij aan de idee, waarvoor uw leider u heeft op geroepen en de trouw, die gij den leider zelf hebt be wezen, is voor ons het bewijs, dat gij gesneden zijt uit het hout, waaruit alleen in de grandioze ontwikkeling van den huidigen tijd een nieuwe politieke vorm kan ontstaan. Met deze strijdlustige mentaliteit zijt gij opgetrok ken, op weg naar het nationaal-socialisme. Geen van ons, zooals wij hier bijeen zijn, is als nationaal-socia- list volgens den huidigen stempel geboren, elk on zer moest een weg van toetsing, zoeken, verheldering en beproeving doormaken. Maar elk onzer droeg ook in zich het onbluschbare verlangen om de eer en het welzijn van zijn volk als de hoogere lotsgemeenschap van het gemeenschappelijk bloed boven alle andere doeleinden te stellen. Al naar de politieke toestanden, waaronder wij geboren en opgegroeid zijn, ontwik kelde deze volksche offervaardigheid zich tot de po litieke opvatting en overtuiging, die ons allen thans in haar steeds duidelijker en zuiverder begrepen be teekenis als nationaal-socialisten een groote gemeen schap laat worden waartoe ons eerst als de groote verkondiger dan als de alles overtreffende leider Adolf Hitler oproept. Wij, in het Duitsche leefgebied, werden deze ont wikkeling voorzoover wij slechts oogen hadden die zagen, en een ontvankelijk hart, ingestooten uit pro test tegen en afkeer van de blijkbaar volksvernieti gende krachten der gewelddadige verdragen van Ver sailles en St. Germain. Gij hier in Nederland, had het geestelijk moeilijker. Want uiterlijk schenen de omstandigheden hier bepaald voortreffelijk geordend en de door de kapitalistische en democratische krach ten van dit land aangenomen houding scheen door den afloop van den eersten wereldoorlog voorgoed bevestigd en vereeuwigd te zijn. Het is de bijzondere historische verdienste van uw leider, dat hij zich door deze idylllische orde niet liet misleiden, doch dat hij reeds meer dan 10 jaar geleden de wortel van het kwaad dat in dezen toestand lag, inzag, welk kwaad thans op' steeds schrikwekkender, angstaan jagender wijze dit land teistert. Mussert is als een vermanende en roepende in deze woestijn van demo cratische platheden en burgerlijkconventionalisme opgetreden. Uw leider heeft zich aan al deze Neder landsche feiten die uitermate zwaar wogen, ontwor steld en heeft zoo een ontwikkeling ondergaan, waar van einde en omvang in hun bijzonderheden tien jaar geleden hier- in Nederland evenmin definitief duide lijk waren als wij, nationaal-socialisten in Duitsch land. tien jaar geleden met volstrekte duidelijkheid siers uit te reiken toewijzingen mag derhalve ter zake een nadere officieele bekendmaking zal zijn ge publiceerd, geen thee worden afgeleverd. Voor de nadere voorschriften, waaraan de handel zich bij deze distributie dient te houden, wordt ver wezen naar de desbetreffende in de bladen op te ne men officieele publicatie. In verband niet het beschikbaar stellen van thee op de bovenomschreven wijze zal de eerstvolgende bon voor 250 gra.in koffïesurrogaat niet worden aan gewezen voor een tijdvak van vier weken, doch voor een tijdvak van acht weken. Gedurende het tijdvak van 28 December tot en met 21 Februari a.s. zal een na.der aan te wijzen bon van de Bonkaart Algemeen recht geven op het koopen van 2 50 gram koffiesur- rogaat Men zal derhalve met dit koffiesurrogaat- raniaoen twee maal zoo lang toe moeten komen als gewoonlijk. VERDUISTEREN Van 17.26 lot 9.44 Maan 16 Dei-, op 6.44, 16 Dee. onder 16.25 Welke bonnen zijn thans geldig? Va.n 14 December t.m. 2 0 December: 4S-4 Brood 4S Brood 4S Vleesch 48 Vl.waren 4SA Melk I 48 rood Melk I 4SA Aardappelen 48B Aardappelen 4 rants. Vz rants. y7 rants. 1 rants. 3l/2 L. 1 Va. L. 1.1^ K.G. V? K.G. Brood of gebak $Vleesch of (,-leesch waren Melk Aardappelen Aardappelen Va.n 30 November t.m. 27 Decembei 150 Algemeen 1 K.G. Suiker 2e periode Cacao 50 gr. Cacao 15 5 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 156 500 gr. Jam 151-154 1 rants. Bloom brood of gebak F en G Rijst 250 gr. Rijst 161 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 162 250 gr. Gort 163 100 gr. Vermicelli of maizena 157-160 100 gr. Kaas 167 100 gr. Kaas Van 10 December tot 27 December: 55-56 Boter 125 gr'. Boter 55-56 Vet 125 gr. Boter met reductie de bijzonderheden van den beslissenden strijd, dien wij thans voeren, konden overzien. Maar wij allen en daarmee omvat ik thans de Nederlandsche en de Duitsche nationaal-socialisten waren vervuld van de zekerheid, dat de roep der geschiedenis tot ons had geklonken en dat de eer en het welzijn zoowel van het Duitsche en Nederland sche volk. slechts dan is gewaarborgd, als wij onder alle omstandigheden gevolg geven aan dezen roep, ook al moeten wij daarbij ons eigen leven op het spel zetten. En op dezen weg van den strijd, zijt gij, Neder landsche nationaal-socialisten, uw leider gevolgd! En dat is waar het op- aan komt. Niet het verstande lijke begrip van de gestelde taak, maar de trouwe navolging maakt mogelijk, wat onmogelijk schijnt. Thans vereenigt ons allen, Nederlandsche en Duit sche nationaal-socialisten,-één overtuiging en één wil: de overtuiging, dat wij al onze krachten en ons ge- heele wezen danken aan het volk, bepaald volgens zijn bloed, waarvan wij afstammen en de wil alle krachten van ons wezen voor deze bloedgemeenschap te wagen. Onze blik moet evenwel nog ruimer wor den en hij wordt ruimer. Hij reikt over de grenzen van het eigen volk heen en omvat de grootere ge meenschap van allen, die door hun Noord-arisch bloed in de hoogere lotsgemeenschap der Germaan- sche volken in Midden- en Noord-Europa vereenigd zijn. Bij het begin van dit jaar, waarvan wij thans het eind beleven was het duidelijk geworden, dat thans ook het Nederlandsche volk voor de beslissing staat stelling te kiezen voor of tegen het nationaal-socia listische Duitschland, dat voor de reorganisatie van Europa strijdt. En wat destijds wellicht nog voor den een of ander verborgen geweest moge zijn, dat werd openbaar op den dag, die het uitgangspunt van een nieuwe ontwikkeling van dit werelddeel voor de ko mende eeuwen is. 22 Juni jl., toen de Führer de Duit sche weermacht ten strijde voerde tegen de numeriek haast onbegrijpelijk groote en van oorlogstuig fantas tisch rijk voorziene horden van het bolsjewisme. Dit uur der beslissing voor geheel Europa is ook het uur' der politieke beslissing in Nederland. Wie thans nog niet ziet of wil zien heeft het. recht ver loren op politiek, dus voor de gemeenschap verant woordelijk terrein mee te praten. Ik heb derhalve reeds destijds alle politieke richtingen, die hun uit drukking nog hadden gevonden in een liberaal-de- mocratischen parlementairen partijvorm, ontbonden en de rechten, afgeleid uit vroegere instelling nog slechts kunnen toekennen aan de Nationaal-Socialis tische Beweging. De wereldgeschiedenis is sindsdien in tijd slechts een half jaar gevorderd, in gebeurtenissen het équi valent van eeuwen. Tegen de oude wereld van kapitalisme, democratieën. Jodendom, is de nieuwe wereld der jonge volken opgestaan. Stellig is het voor uw leiders als zoon van het Nederlandsche volk, dat in de wereld der oude machten geenszins tot voor deel van al zijn deelen alleszins vast lag veran kerd, in dit beslissend uur het juiste besluit te nemen. Het onfeilbare instinct van een man en nationaal-so- eialist, die bezorgd is voor het welzijn van zijn volk, heeft Mussert het besluit doen nemen, dat hem en de Nationaal-Socialistische Beweging betrekt in de gemeenschap, die op leven en dood heeft samenge zworen, een nieuw, beter geordend en gelukkiger Europa te stichten. De conclusie, die .ik trek uit dit besluit en die te vens een bewijs is van mij onverbrekelijke kameraad schap met den heer Mussert, is mijn besluit in Ne derland nog slechts één politieke wilsvorming te dul den en wel die in de Nationaal-Socialistische Bewe ging onder haar leider Mussert. Ik heb derhalve he den bepaald, dat, alle andere veréenigingen of bewe gingen van politiek karakter, die hier in Nederland nog aanwezig zijn, voor zoover zij dit niet met in zicht in de noodzakelijkheid uit eigen beweging doen, met ingang van heden worden ontbonden. Van thans af bestaat er slechts één. politieke wil der Neder landers en wel die voortspruit uit de Nationaal-Socia listische Beweging in Nederland. Deze vrucht, van uw tienjarien strijd is tevens een verplichting tot alle Nederlandsche nationaal-socia listen, zoowel jegens het Nederlandsche volk als ook jegens de grootere gemeenschap der Germaansche volken in Europa. Ik weet, dat niemand uwer uit con junctuuroverwegingen in uw gelederen is getreden en daar blijft, want lid van de N.S.B. of een der aan gesloten formaties te zijn is thans in Nederland bij God geen genoegen, maar een zware weg vol opoffe ring, die hardheid en ook ontbering eischt. Hardheid en uithoudingsvermogen tegenover he"t gekonkel van een numeriek in het geheel niet zoo grooten kring van ophitsers en raddraaiers, die door een uwer ka meraden reeds eenmaal raak gekarakteriseerd werden als oranje-bolsjewieken en die als politieke lemuren nog niet weten, dat zij politiek reeds lang zijn ge storven. Ontbering ook daarom, omdat, het er thans om gaat voor al en voor het eerst onder het gewicht van de tegenwoordige historische ontwikkeling in Europa de bronzen lotsgemeenschap onzer volken in een groot. Germaansch gemeenschapsgebied in dit we relddeel werkelijkheid te doen worden en deze be slissende taak boven- alle eigen belangen te plaatsen- Maar wat beteekent het afstand doen van gewoonten en gebruiken tegenover de ontbering en opoffering, die de moeders en vaders en de kinderen, die meer dan 160.000 gesneuvelden in den strijd voor het nieuwe Europa aan" het oostelijk front hebben gebracht en ook de vaders, moeders en kinderen der Nederlan ders, die mede opgetrokken zijn voor dezen strijd en hun overtuiging met hun leven hebben bezegeld. De poort, die opengesloten is door den offerdood dezer mannen, geeft toegang tot het groote, geluk spellende gebied van het nieuwe, werkelijke Europa, zooals dat met deze afmetingen en eensgezindheid nog nooit werkelijkheid is geworden in de geschiedenis. Wij benijden geen volk op aarde de schatten, die het door zijn flinkheid en ijver heeft te voorschijn ge bracht. Wij stellen bijvoorbeeld geen belang in den rijkdom der Ver. Staten, want tegenover hun na- tuurschatten en bodem, die reeds in sterke mate zijn uitgebuit, staat in het nieuwe Europa een rijkdom, die al wat daar aan den overkant gevonden en gewonnen mag worden, achter zich laat. En dit gemeenschap pelijk gebied, dat door ijver en flinkheid georgani seerd zal worden in pionierswerk, dat thans eerst be gint wordt beheerscht door de scheppende gedachte, die onze volkeren opnieuw doet ontwaken en opstij gen uit de beproevingen en gevaren, waarin zij zijn geraakt en ons allen verbindt tot een nieuwe, ge meenschappelijke levenswil door de nationaal socia listische idee. Dit nieuwe Europa zal groot zijn, sterk, vol eer besef en de oude cultuur waard, die van hier is uit gegaan in de wereld, vooral in de z.g nieuwe wereld. Dit nieuwe Europa is geen toekomstverwachting, het is reeds realiteit geworden, het wordt in dezen tijd geschapen en Nederland neemt aan dezen op bouw reeds deel door het besluit van zijn leider, door den politieken arbeid der Nationaal-Socialistische Be weging en vöoral door het offer van haar strijders in het Oosten. Gij, mijnheer Mussert, en de Nederland sche nationaal-socialisten hebben, in tegenstelling tot de eeuwige achterblijvers in de politiek, ingezien, dat de vrede van het nieuw geschapen Europa niet te zij ner tijd kan vinden gesloten met onze vijanden, doch reeds thans wordt gemaakt door de krachten van onze harten, de werkkracht van onze handen, maar vooral door de scherpte van ons zwaard. Ik wensch u, mijnheer Mussert, en de Nationaal- Socialistische Beweging geluk met dezen weg, ik wensch u speciaal voor de bestwil van het Nederland sche volk volledig succes, opdat dit als gelijkgerech tigd, alleszins gewaardeerd kameraad kan toetreden tot de Germaansche gemeenschap die onze Führer reeds vormt. Leve de Nationaal-Socialistische Beweging en haar leider. Leve de nationaal-socialistische idee en onze Führer' Sieg heil! Nadat de Rijkscommissaris zijn rede had uitgespro ken, zong de vergadering hem toe het „Kameraden, vast in vertrouwen". Na de Rijkscommissaris sprak de leider der N S.B., ir. Mussert. Zie voor rede van ir. Mussert en het verslag van de viering elders in dit blad. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche weermachtsberichten Britsche aanvallen ten Westen van Tobroek afgeslagen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 14 December (DNB) Het opperbevel dei- weermacht deelt mede: „Aan liet Oostelijk front heeft de artillerie va<n het Duitsche leger vijandelijke schepen in de haven van Sebastopol en voor den oorlog belang rijke doelen te Leningrad met goed gevolg be schoten. Voor het overige bleven de gevechts handelingen beperkt tot het afweren van vijan delijke aanvallen. De luchtmacht bracht den vijand zware verliezen aan menschen en oor logsmateriaal toe bij aanvallen op transporten, garnizoenen, colonnes en ba.rakkenkampen. In de Engelsche wateren is, bij den toegang lot het Kanaal van Bristol, een vijandelijke torpedo- bootjager door bomtreffer? zóó ernstig bescha digd dat hij verloren geacht kan worden. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht niet suc ces militaire doelen aan de Oostkust van Enge land gebombardeerd. Bij pogingen om over het Kanaal het bezette gebied binnen te vliegen verloor de vijand 7 vliegtuigen. In het gebied ten Westen van Tobroek in Noord Afrika hebben de Duitsch-Italiaansche troepen geconcentreerde Britsche aanvallen afgeslagen en verscheidene batterijen alsmede 11 pantser- w-agens vernield. Duitsche en Italiaansche duik bommenwerpers brachten vijandelijke gemoto riseerde colonnes groote verliezen toe. Jachtvlieg tuigen der spilmogendheden schoten bij lucht gevechten 15 vliegtuigen neer, zonder zelf ver liezen te lijden. Voorts hebben Duitsche gevechts- vliegtuige vliegvelden, ravitailleeringskampcn, pantser-autocolonnes bij Tobroek met goed ge volg gebombardeerd. De bolsjewistische luchtmacht heeft van 6 tot 12 December in het geheel 12 5 vliegtuigen ver loren. Daarvan werden er SS in luchtgevechten en 32 door luchtdoelgeschut neerschoten. De rest werd op den grond vernietigd. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijk front 7 Duitsche vlieg tuigen verloren". ZATERDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 13 December (DNB) Het opperbevel der weermacht maakt hekend: „Aan het Oostelijk front zijn plaatselijke aan vallen van den vijand afgeslagen. Het luchtwapen heeft met goed effect troepenconcentraties en spoorwegdoelen in de Donetzbocht bestreden aan den Beneden-Don en aan het Noordelijk front. Het bombardeerde verder luchtsteunpunten der Sovjets ten Zuidoosten van het Ladogameer en deed in den afgeloopen nacht aanvallen op mili taire doelen in Moskou. In den nacht van 12 op 13 'December zijn ha veninstallaties aan de Oost- en Zuidwestkust van Engeland door gevechtsvliegers met bommen bestookt. Het zwaartepunt der In Noord-Afrika nog in vollen gang zijnde gevechten is verplaatst naar de streek ten Westen van Tobroek, zonder dat het den tegenstander zou zijn gelukt beslissende re sultaten te bereiken. Bardia en Solloem bieden met groote hardnekkigheid tegenstand tegen den toenemenden druk van den tegenstander. Gedekt door laaghangende wolken hebben af zonderlijk vliegende toestellen bommen gewor pen op eenige plaatsen in het Nederlandsch- Duitsche grensgebied, welke een gering aantal slachtoffers onder de burgerbevolking maakten. Bij deze, en zonder effect gebleven nachtelijke aanvallen op de bezette Westelijke gebieden ver loor het Britsche luchtwapen twee bommen werpers". Bij de jongste militaire feesten in Roemenië had te Boekarest in verband met de tentoonstelling van buitgemaakte stukken uit den strijd in het Sovjet-gebied, een parade plaats voor verschillende leidende persoonlijkheden van den staat. (Atlantic-Holland) Hongkong wijst Japansch bevel tot overgave af. Algemeene aanval op het eiland begonnen Het Japansche hoofdkwartier meldt volgens Domei, dat de Japansche landingstroepen in Zuid-Malakka' krachtigen vijandelijken tegen stand hebben gebroken en diep in de vijandelijke stellingen zijn doorgedrongen. Hierbij werd een Britsche gepantserde divisie vernield. Twintig tanks, 16 pantserwagens en 60 gepantserde auto's werden buitgemaakt. De „Nitsji-Nitsjl" schrijft dat de vijandelijke verliezen aan oorlogsschepen reeds tenminste 350.000 ton bedragen. De Amerikaansche vloot verloor 6 schepen, n.l. 3 groote slagschepen, een vliegkamp- schip, een duikboot en een klein vaartuig. Drie an dere groote slagschepen, 4 kruisers, een jager, een duikboot en een klein vaartuig zijn zeer zwaar be schadigd. Vernielde en beschadigde schepen hebben tezamen een waterverplaatsing van 270.000 ton. De Engelsehen verloren 2 groote slagschepen, een jager en een klein schip, terwijl een ander klein schip ernstig beschadigd is, alles tezamen S0.000 ton. In Japansche militaire kringen te Sjanghai ver klaart men dat Japan bij de gevechten om de Phl- Iippijnen en Singapore de meerderheid in de lucht heeft verworven. Op de Philippijnen zijn volgens officieele Japansche berichten ruim 200. op Malakka ruim 100 vijandelijke vliegtuigen vernield. Hoe groot het gebied is waarin -de Japansche luchtmacht opereert blijkt uit een bericht uit Mel bourne, volgens hetwelk zelfs boven de Bismarck- archipel Japansche vliegtuigen zijn waargenomen. De afdeeling leger van het keizerlijke hoofd kwartier deelt mede dat sterke formaties Japansche vliegtuigen aanva.llen hebben gedaan op vijandelijke vliegvelden in Birma en op Malakka en den vijand zware verliezen hebben toegebracht. Er worden aan vallen gedaan op Penang en het vliegveld Victoria in Birma. In weerwil van het hevige afweervuur werden troepenconcentraties bestookt. Vier kleine gevechtsvliegtuigen die op den grond stonden ge raakten in brand. Twee transportschepen werden tot zinken gebracht een derde zwaar beschadigd. Andere vliegtuigen bestookten de installaties op het vliegveld Mergoei in het Zuiden van Birma, waar benzinetanks in brand raakten. De vijandelijke vlieg tuigen vluchtten. Op het vliegveld Kwnntan op Malakka werd een groote bommenwerper vernield. De Japanners verloren tijdens hun aanvallen drie vliegtuigen. OVERGAVE VAN HONGKONG GEcISCHTtt De woordvoerder van het Japansche leger heeft medegedeeld dat na de inneming van Kauloen de commandant der tegen Hongkong opereerende Ja» pansche troepen gesommeerd heeft tot overgave van Hongkong om verder bloedvergieten te vermijden, aldus het D.N.B. Hij wees er in zijn sommatie op dat het eiland Hongkong thans aan het Japansche leger is prijsgegeven en binnen het bereik van bel Japansche geschut ligt. Indien dat in actie zou ko men. zouden vooral onder de onschuldige Chinee- sche bevolking de verliezen groot zijn. De woordvoerder voegde hieraan toe dat de ver overing van Honkong. indien aan deze sommatie geen gevolg zou worden gegeven, slechts een kwes tie van tijd zou zijn. Domei meldt nader uit Kanton dat de gouverneur- generaal van Hongkong de Japansche sommatie van de hand heeft gewezen. De Japansche troepen, ondersteund door eenheden van de luchtmacht zijn, naar uit Kauloen wordt ge meld, Zondagochtend den algemeenen aanval op het eiland Hongkong begonnen. Van Kauloen uit heeft men waargenomen dat ta Hongkong groote verwarring heérscht. Do Engelsch® batterijen openden Zaterdag plotseling een hevig vuur op Kauloen en de Japansche stellingen aldaar, doch zij staalden weldra de beschieting. AMERIKAANSCHE DUIKBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT. TOKIO. 14 December (DNB) Het Japansche hoofdkwartier meldt dat in dc Philippijnsche wa teren een Amerikaansche duikboot door een Japan- schen torpedojager tot zinken gebracht. De uitreiking van distributie-bescheiden te Haarlem Morgen weer in de St. Bavo Voor de uitreiking van de diverse distributie be scheiden is het morgen Dinsdag de beurt aan de letter H. De uitreiking voor Centrum geschiedt van morgen af weer in het Gebouw St. Bavo. Uitreiklokalen zijn dus: Berkenstraat 10, Zocher- straat 2 voor Noord; Kamperstraat 37 voor Zuid en voor Centrum St. Bavo, Smedestraat.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1