De rede van ir. Mussert. Toezegging van den Führer over de toekomst van Nederland Bezien in het licht der omstandigheden, is d' toestand van het bloembollenbedrijf niet ongunstit Ir. Mussert begon zijn herdenkingsrede met het uitspreken van den dank der N. S. B. voor den ge- lukwensch, welken de Führer aan de N.S.B. ter ge-' tegenheid van het tienjarig bestaan had willen zen den. (Applaus). Zijn rede vervolgend zeide ir. Mussert: Verehrte Gaste, mijne kameraden. Heden gedenken wij den dag, waarop voor tien jaren dc grootste revolutionnaire daad geschiedde an het leven van ons volk van de laatste honderd jaar: T hijschen van de zwart-roode vlag, de vaan der nationaal-socïalistische revolutie. Tien jaren waarin moeite noch kosten, leugen noch bedrog, broodroof noch terreur, gespaard zijn om de vlag naar beneden te halen om daarvoor in de plaats te hijschen de vlaggen van het gouden kalf, van den sikkel en den hamer. Fel zijn de kleuren zwart en rood. het zwart van onzen bodem, het rood van ons bloed, fel is de ver betenheid geweest, waarmede wij ons geweerd heb ben, fel is ons onwrikbaar geloof dat ons staande gehouden heeft, Iel is de botsing der meeningen, fel zijn de vlammen van den wereldbrand van heden. Het zijn historische dagen, die van de laatste week, dagen waarin een scheidslijn getrokken wordt door de gansche wereld. Geen staat, geen volk, geen enkeling zal op den duur op die sclreïdslijn kunnen blijven balanceeren. De vraag stelt zich voor een ieder: aan welken kant van de lijn staat gij. er is geen ontkomen aan en gelukkig zijn zij die al sinds jaren weten aan welken kant zij staan, zij, die in innerlijke zekerheid hun weg kunnen gaan te mid den van de stormen van dezen tijd, nu het verbond van kapitalisme en communisme Europa op het of ferblok wil leggen om den Mammon te dienen. Dat wij weten aan welkeai kant wij hebben te staan, dat danken wij aan onzen jarenlangen strijd, dat danken wij aan haar, wier tienjarig bestaan wij heden gedenken, onze N.S.B. Het groote wereldgebeuren, daarop hebben wij geen invloed kunnen oefenen. De afloop van den wereldoorlog van 1914-1918 met de overwinning van de kapitalistische geallieerde machten en de uitplundering van Duitschland, was reeds een do zijn jaren oud vóór wij begonnen. Het ontstaan en tot macht komen van het natio- naal-socialisme en fascisme in Duitschland en Italië ging buiten ons om. Het vormen van het nieuwe omsingelingsblok der groote democratieën onder lei ding van Engeland en Amerika "is waarlijk niet van ons afhankelijk geweest. De oorlogsverklaringen van September 1939 van Engeland en Frankrijk geschiedden niet om onzent- wille. De uitbreiding van den Europeeschen oorlog tot den wereldbrand van heden, de wereld in vlam men, is ook een gebeuren van zulk een omvang en beteekenis, dat wij ook daaraan niets hebben kun nen toedoen noch afdoen. Wij moeten ons er duidelijk van bewust zijn, dat in onzen tijd de wereld een nieuwe gestalte aan neemt. dat er een wereldhistorisch gebeuren aan den gang is van zoo groote afmetingen en uitwer king als slechts eens in de duizend jaren geschiedt. Aan dit wereldgebeuren kunnen wij niets toe of af doen, dat is onze roeping niet. Maar onze roeping is te zorgen, dat ons volk door dit wereldgebeuren niet wordt verpletterd om nooit weer op te staan, maar dat het doelbewust zijn weg vindt naar de wereld van morgen om daarin een eervolle plaats in te nemen door den arbeid dien het daarin zal verrichten. De wereld staat in vlammen en het resultaat zal zijn dat of Roosevelt, Churchill en Stalin zullen win nen dus de vereenigde machten van kapitalisme en communisme of Duitschland. Italië en Japan zullen winnen. Dit zijn de machten, die tegenover elkander staan, waartussehen geen compromis mo gelijk is, een van de twee zal winnen,'de ander zal ondergaan. Wanneer kapitalisme en communisme winnen dan zou het kapitalisme voorloopig heerschen in Ame rika, Engeland, Zuidoost Azië en Australië, maar het communisme zou beginnen met 't grootste deel van Azië te beheerschen en gansch het vasteland van Europa. Wanneer het dezen zomer aan Hitier met zijn weermacht niet gelukt zou zijn om de sovjet-millioenenlegers te weerstaan, ja slag op slag te slaan, wanneer het niet gelukt zou zijn om in den veldtocht van de tweede helft van dit jaar meer dan 21000 pantser wagens, meer dan 32000 kanon nen, meer aan 17000 vliegtuigen van de communis ten te vernielen of buit te maken, maar wanneer integendeel dc Duitsche troepen niet tegen deze ont zaglijke militaire macht zouden hebben kunnen standhouden, dan.zou er nu reeds geen Europa meer zijn, dan zoii nu gesproken kunnen worden van het voormalige Europa, van de voormalige Europeesche cultuur, van de voormalige godsdiensten, van de voormalige Europeesche volkeren, dan zou de com munistische heerschappij reiken van de Japansche zee tot de Noordzee. En dat dit alles niet geschied is. maar dat Europa bestaat, dat danken wij aan de Duitsche weermacht en de verbondenen die met haar strijden, dat dan ken wij aan de 290.000 mannen die hun leven daar- /oor gaven, dat danken wij aan de 500.000 gewon den, aan de millioenen offervaardige, weerbare mannen, dat danken wij aan den grootsten Ger- maanschen aanvoerder aller tijden, die de verant woordelijkheid op zich nam en attaqueerde voor het te laat was, dat danken wij aan den Führer Adolf Hitler. Wat heeft het Nederlandsche volk daarvoor ge daan in de afgeloopen jaren? Het Nederlandsche volk heeft gedaan wat de heerschers in dit land van hem verlangden. De heerschers, d.w.z. de politieke partijen, met de daarmede verbonden kapitalistische en marxistische handlangers. Zij verlangden de so lidariteit met Engeland en Frankrijk. Zij verlang den de prediking van den haat tegen Duitschland. Zij verlangden het onbeperkte geloof in de zege ningen der democratie, de onbaatzuchtigheid van het kapitalisme en de ongevaarüikheid van het communisme. Het volk was geestelijk en materieel weerloos en gal' wat verlangd werd. Geen volk kan zich verzetten tegen een zoo goed georganiseerd en zoo sluw uitgevoerd bedrog.- Er was één organisatie, die zich daar wel tegen verzette, die groeide tegen alle verwachting in, te gen allen hoon en laster in, dat was de N.S.B. Van 1931 tot 1935 zijn wij onafgebroken bezig ge weest om de z.g. democratie in al haar_ naaktheid aan den volke ten toon te stellen, uit liefde tot de natie, die door haar verdeeld was in elkander be strijdende partijen en daardoor onmachtig was om zich te handhaven. Wij hebben geschreven en ge sproken honderden, duizenden analen om ons volk te trekken uit het moea-as der democratie op den vasten bodem der volkseenheid iia nationaal-socïa listische gebondenheid. In 1935 antwoordde acht procent van ons volk zich present voor de nieuwe orde. Van 1935 tot 1937 hebben wij ons uitgesloofd om ons volk begrip bij te brengen voor de nieuwe Eui-opeeschc ordening die in gang was, vooi' het recht van het Duitsche en het Italiaansche volk op een onbedreigd volksbestaan, op den grondslag, dien zij zelf wilden maken buiten dc bankiers van Een den en New York om. Wij hebben geprobeerd be- f;rip te wekken voor de nationaal-socïalistische en ascistlsche solidariteit. Bij de verkiezingen van 1937 meldde vier procent van ons volk zich present,. 96 procent keerde zich af. u De teerling was geworpen. Bij de komende bot sing zou ons volk aan den verkeerden kant staan. Van 1937 tot 10 Mei 1940 was één worsteling van die jaren om staande te blijven, om niet vernietigd te worden, om door te kunnen gaan met het vervul len van onzen plicht ons volk zooveel mogelijk te Als deelgenoot van het weuwe Europa toegelaten land, is geen onderstelling, maar een feit, waarover niemand in het onzekere is. Welnu, clan zegt do ijzeren logica, dat de afspraak is: Engeland zal In- dië verdedigen en wij zullen een sterk bruggehoofd voor Engeland tegen Duitschland bouwen. Woedend zijn de hèeren pai-lernentariërs, dat wij. nationaal- socialïsten, zeggen: Er is dus een (geheim militaii verdrag met Engeland". Natuurlijk verklaarde de minister van Defensie in de Eerste Kamer, dat dit gelogen was. De heeren ontkenden altijd, maar haatten ons, omdat wij hun spel doorzagen en in dit zelfde artikel b.v. letterlijk geschreven werd: „Wij zullen ons te weer stellen met al onze kracht, met al onze liefde voor ons volk tegen misbruik van onze jongens in dienst van den democratisch- marxistischen haat tegen Duitschland". Het jaar 1940 heelt ons in het gelijk gesteld ten aanzien van de millioenen-verkwisting aan onze weermacht hier te lande. Het jaar 1941 geeft ons gelijk ten aanzien van de samenwerking met Enge land in Indië, beide ten koste van ons misleide volk, dat helaas niet heel't willen luisteren naar onze her haalde waarschuwingen. Het heeft niet mogen baten. De koei's was demo cratie, de koers was West naar Londen en New York. Zoo kwam het noodlot stap voor stap nader, tot de volti-ekking begon op den lOden Mei 1940. De Duitsche troepen rukten binnen om hun taak te verrichter^ namelijk de Engelsch-joodsche macht te verdrijven uit Europa. De regeeiïng roept op tot weerstand, deed duizenden vallen in nuttelooze, tot mislukking gedoemde oorlogsdagen en vlood zelve heen naar de vrienden in Londen, terwijl haar sol daten voor haar vielen. Tevens bezetten de vrienden uit Londen onze West-Indische bezitting Curasao. Uit Londen werden Joden aan het werk gezet om voort te gaan, ons volk op te hitsen en tot sabotage aan te zetten, belovende koeien met gouden horens als zij, de heerschers, weer voet aan wal zouden hebben gezet. De vrienden uit New York bezetten onze West-Indische kolonie Suriname voor het groot-kapitalisme, afdeeling bauxiet en voor het Anaerikaansehe imperialisme, afdeeling Brazilië. En dezer dagen is dan de ba-and uitgebroken in Oost-Azië: de Vereenigde Staten en Engeland te gen Japan. Toen de Nederlandsche regeering met de koninklijke familie vluchtte naar Engeland, heb ik meermalen gezegd: Ziet. dat zij ons volk aan den verkeerden kant plaatsen, dat zij zeiven vluchtten in de dageia vaaa strijd, dat alles zal in meerdere of mindere mate vergeven kunnen worden als zij ten minste één ding doen: Indië buiten den oorlog hou- den. Maar wat geschiedde? De oorlog in het Oosten dreigt, Japan wordt economisch omsingeld, Neder- landsch-Indie gaat in die omsingeling voorop en verhindert den uitvoer van petroleum en al het an dere wat Japan uit Indië noodig heeft. De oorlog breekt uit. Japan verklaart den oorlog aan Enge land en Amerika en verklaart uitdrukkelijk, dat het geen andere vijanden kent dan Tsjiang-Kai-sjek, Engeland en Amerika. Een zucht van verlichting ging bij mij op, toen ik dat vernam. Een gevoel van dankbaarheid voor de mogelijkheid vaaa be houd. En wat gebeurt? Koningin Wilhelmina ver klaart den oorlog aan Japan. Tegen zooveel waanzin valt niet op te roeien, liet allerbeste wat wij er van kunnen denken is dit: Ko ningin Wilhelmina en haar zoogenaamde regeering in Londen zijn Engelsche krijgsgevangenen, die land en goed moeten offeren op het altaar van Roosevelt en Churchill, hetzelfde altaar, waarop straks het Britsche empire in rook zal opgaan. Ik vermag niet in te zien. hoe Indië op dit oogenblik voor Neder land behouden zal kunnen blijven, al zullen wij nimmer ons standpunt kunnen of willen prijsgeven, dat Nederland onvervreemdbare rechten heeft op Indië, omdat daar drie eeuwen lang het bloed en het zweet van honderdduizenden Nederlanders van Indië gemaakt hebben wat het nu is. Zoo voltrekt zich het noodlot aan ons volk hier aan de Noordzee, aan onze bezittingen in West- en Oost-Indië en wij waren niet bij machte dit noodlot te keeren. omdat zij die ons volk regeerden met blindheid waren geslagen en daartegen is geen kruid gewassen. Wanneer die verblindheid er niet geweest was wanneer de stem der N.S.B. niet geklonken had, als die der roependen in de woestijn, dan zou het vol gende geschied zijn als de verkiezingen van 1937 niet den nieuwbakken vader des vaderlands dr. Colijn aan het roer gebracht hadden, maar wanneer de N.S.B. den koers had bepaald. Dan zou van 1937 tot 1940, in drie jaren tijd, de solidariteit tot stand gebracht zijn van ons volk met het Duitsche en het Italiaansche, dan zou in Mei 1940 geen broederbloed gevloeid heb ben, zouden geen bruggen in de lucht zijn gevlogen, geen branden Rotterdam en Middelburg hebben ge teisterd. Dan zou de Nederlandsche weermacht met de Duitsche mede zijn opgerukt, dan zouden wij er gens in Frankrijk mede gewonnen hebben, dan zou den wij als volk mede zijn opgetrokken tegen de Sovjets. Dan zouden wij hier in Europa mede tot de overwinnaars behooren, in plaats van tot de over wonnenen. Zeker zouden ook dan Curagao en Suriname bezet zijn. Maar Oost-Indië zou sterk gemaakt zijn. zijn grondstoffen zouden niemand onthouden zijn, zijn politiek zelfbestemmingsrecht, zijn recht tot zelfbe houd zou deze lijn gevolgd hebben: in Indië Neder- landsch bestuur, geen oorlog tegen Japan, geen oorlog •tegen Engeland ol Amerika. Dan zouden onze volks- genooten in Indië heel wat geruster kunnen zijn dan nu, nu Koningin Wilhelmina den oorlog verklaard heeft aan Japan, dat het eene Engelsche of Ameri- kaansche slagschip na het andere naar den bodem der zee stuurt. Maar, zult gij dan vragen, nu wij het noodlot niet hebben kunnen keeren, is dan alle strijd, zijn dan alle offers voor niets geweest? Mijne kameraden, 'ik ben er dankbaar voor en ik ben er trotsch op te kunnen zeggen, dat ik de vaste overtuiging heb, dat dit geenszins het geval is, dat de N.S.B. haar 'roeping voor het voortbestaan en het welzijn van het Nederlandsche volk vervult. Er staat te midden van ons bedrogen vernederd en uiteengeslagen volk een kern, in een jarenlangen strijd beproefd en gelouterd, een onverwoestbaar stuk nationaal-socialisme, voortkomende uit de drie bron nen: Godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland en eeibied voor den arbeid. Een kern van 100.000 mannen en vrouwen, van wie er 10.000 in het. veld staan om mede te helpen Europa te beveiligen Een natlonaal-socialistische beweging, die draagster kan zijn van de politieke wilsvorming in Nederland en die vertrouwd kan worden door het Duitsche broedervolk, dat vóór alles en terecht de zekerheid verlangt, dat cr geen 10e Mei meer zal komen. Wij hebben van 1935 af onder de moeilijkste omstandigheden het be wijs geleverd, vertrouwd te kunnen worden. Daar door is de mogelijkheid ontstaan, dat het Rijkscom missariaat op den 7den October van dit jaar heeft kunnen doen berichten, dat van annexatie van Ne derland door Duitschland geen sprake is, omdat de Führer dit'niet wil, Nederland zal dus zelfstandig kunnen worden, Nederlanders zullen weer door Ne derlanders geregeerd worden, wij zullen geen pro tectoraat. geen kolonie worden, niettegenstaande wij een oorlog in 4V2 dag verloren. Nog is het niet tot het Nederlandsche volk doorgedrongen, dat het dit dankt aan de N.S.B. en dat alleen reeds daardoor de N.S.B. haar bestaansrecht heeft bèwezen. Maar er is meer. Gij hebt vernomen, dat. ik op 12 December door den Führer pen ontvangen. Wat heeft mij aanleiding gegeven om dit onderhoud te verzoeken? Ik zal u daarvan nu zooveel mogelijk re kenschap geven. De geweldige woesteling tegen de onnoemelijk groote macht der Sovjets, moet ieder, die nadenkt doen begrijpen, dat Europa op den rand van den afgrond heei't gebalanceerd en dat het alleen aan de kracht van het. nationaal-socialisme te dan ken is, dat het niet in dien afgrond gestort is. Voorts, dat op dit beslissende oogenblik in het leven van Europa, Engeland Europa verried en het op den rug sprong. Het meedoen van Engeland met de Sovjets en met Amerika is een aanslag op het leven van Europa, welke aanslag door Engeland betaald zal worden met den ondergang van het Britsche we reldrijk en helaas ook door Europa betaald zal wor den met het verlies van een groot, deel van zijn be zittingen en zijri: aanzien in andere werelddeelen. Wil Europa niet ten ondergaan wil Europa dat tenslotte slechts&pen klein schiereiland is van Azië zich handhaven in de wereld, dan moet het zich radicaal losmaken van de verderfelijke Engelsche politiek van een verdeeld Europa en moet het zich bewust worden van de solidariteit van alle Europee sche volkeren. En wat ligt dan meer voor de hand, om als een nieuw Europa gevormd moet worden van vol keren, die zich bekennen tot Europeesch verant woordelijkheidsgevoel, dat dan de Germaansche vol keren het voorbeeld geven, de volkeren die zijn van één ras, van éénen bloede: Duitschland, Nederland, Zweden, Noorwegen, Denemarken. En zoo dat een levensnoodzakelijkheid is en dat is het zullen wij Nederlanders dan straks als het hinkende paard ach teraan komen en smeeken om toegelaten te worden tot de Europeesche levensruimte of reeds nu als eer ste ons bekennen tot de Germaansche solidariteit als grondslag voor een vereenigd en krachtig nieuw Europa? Ik heb niet geaarzeld, ik gevoel mij verantwoorde lijk voor de toekomst voor ons volk. De bezetting van CuraQao en Suriname, de ontverantwoordelijke, ja waanzinnige oorlogsverklaring aan Japan, hebben de deur dicht gedaan. Ik ben naar den Führer gegaan in Berlijn en heb hem gezegd, niet als particulier, maar als leider der N.S.B.: 1) Dat naar mijne meening het welzijn en het voort bestaan van het Nederlandsche volk alleen gewaar borgd kan worden in het lotsverbonden samenhouden van alle Germaansche volkeren. 2) Dat ik het geloof heb, dat hij, Adolf Hitler, de van God gegeven Germaansche leider is, die tot roe ping heeft de Germaansche volkeren uit den nood en de bedreiging van heden te leiden naar een lich tende toekomst. 3) Dat ik de onwrikbare overtuiging heb, dat hij, Adolf Hitler, als Germaansch leider nimmer iets zal eischen, dat in strijd zou zijn met de eer, de waar digheid of de belangen van het Nederlandsch volk en dat ik daaruit de consequentie trek: de verbondenheid op leven en dood. Nederland's plaats in het Nieuwe Europa. Ik kan u zeggen, mijne kameraden, dat de Führer zich daarover zeer verheugde en ons volk de gele genheid wil geven niet als overwonnen natie, niet als kolonie, niet als protectoraat, maar als vrij nationdal- socialistiscb Germaansch volk zijn plaats in het nieu we Europa' in te nemen en zijn aandeel te hebben aan het gestalte geven aan het nieuwe Europa. Afgesne den van zijn koloniën, afgesneden van andere wereld deelen. zou het Nederlandsche volk op zijn klein grondgebied hier verkwijnen en verkommeren, wan neer het niet werd toegelaten als deelgenoot in het nieuwe Europa. Het wordt toegelaten, neen, het is toegelaten op den 12den December en dit is het grootste geschenk dat ik u, mijne kameraden, op dezen dag kan brengen, dit is ook het grootste geschenk, dat de N.S.B.de veel gehoonde en gesmade, op dezen, haar tienjarigen, gedenkdag aan het Nederlandsche'volk aanbiedt. Een geschenk, dat eens door het gansche volk op zijn hooge waarde zal worden geschat. Zoo zetten wij dan ons tweede tienjai'ig tijdvak in. Inderdaad te midden van woelige baren, in stormgetij. De koers staat vast. Hij was Oost, hij is Oost en hij blijft Oost. Dat een iegelijk het hoore en er zich naar richte. Onze taak staat ons klaar voor oogen. Ik zal haar in enkele punten samenvatten: 1) De actieve, doelbewuste deelneming aan de sa menwerking van alle Germaansche volkeren tot vei ligstelling van Europa, gedragen door de zekerheid, dat dit gemeenschappelijke belang voorgaat, vóór het belang van ieder der volkeren afzonderlijk. 2) Het. deelnemen van het Nederlandsche volk aan de kolonisatie en de exploitatie van de Oost-Europee- sche gebieden. 3) I-Iet verkrijgen' van de volkomen gelijkgerechtig- heid in de Europeesche levensruimte en het zoeken en vinden van emplooi voor den ondernemingsgeest en de arbeidskracht van ons volk in Europa, opdat wel vaart zal komen en de ai-moede zal worden ver dreven. 4) Het verhinderen van het wegkwijnen en voort- vegeteeren van ons volk in een te nauwe levensruim te, nu alle wegen van overzee zijn afgesloten 5) De lichamelijke, zedelijke en geestelijke verhef fing van ons volk, de zorg voor het welzijn van het volk door arbeidsdienst, arbeidsfront, volkswelvaart, volksgezondheidsdienst, enz. te organiseeren en tot bloei te brengen. 6) Het organiseeren van de levenskringen van ons volk waardoor de enkeling tot zijn recht kan ko men en een dam wordt opgeworpen tegen gelijkscha keling en staatsabsolutïsme. 7) Het organiseeren en. tot leven wekken van den komenden Nederlandschen Germaanschen nationaal- socialistischen staat, waarin wij in vrijheid zullen kunnen leven. Om dit alles tot stand te brengen, is een hechte, sterke, eensgezinde, offervaardige nationaal-socialis- tiscbe beweging ncrodig. Wij gaan het tweede tienjarig tijdvak in met rond 100.000 leden, met een W A., een S.S., een Jeugdstorm en een N.S.V.O. in vollen op bouw. De N.S.B. is op dezen dag verklaard tot de dragende politieke organisatie in Nederland. Dit; legt ons vele verplichtingen op. alle voort komende uit deze eene: te bewijzen, dat zij is om God te dienen en niet den duivel, opdat ons volk weer gezond en sterk zal worden. Het eerste tienjarig tijdperk is het tijdperk van de voorbereiding van de wederopstanding van ons volk, het tweede tienjarige tijdperk is dat van het leggen van alle grondslagen voor de wederopstanding. Het oude huis is afgebrand, het ontwerp voor het nieuwe is klaar, de uitvoering gaat beginnen. Daartoe is noodig een volk. Het beste deel, het strijdvaardigste en offervaardigste deel daarvan wordt verzameld in de N.S.B. opa daarin voor zijn dragende taaie gereed gemaakt te worden. Velen slaan nog bui ten onze geleden, die er in behooren. Daarom bepaal ik, dat met ingang van 5 Januari a.s. weer leden in de Beweging zullen worden opgenomen. De weg blijf.t via het Instituut van sympathiseerenden. Diegenen uit de sympathiseerenden, die de kracht en de roeping Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas' de Rode Bosmier. (Teekeningen van F. wagner) 33. In Aanraking met het Leger 83. Toen de vrienden er eenmaal op gingen letten, zagen ze nog veel meer. ze hartelijk moes- lachen. Een lustige blijkbaar van onzen piiciu ons vuuv 'i, sorlnkhaan waarschuwen tegen den waan van demternahonale aoapn0'nthoud gj der democratie, om te pogen te redden wat te ïed- g_ ^Slechts één voorbeeld wil ik nu hiervan geven, een voorbeeld dat zijn bijzóndere beteekenis heelt in deze dagen, nu Koningin Wilhelmina den oorlog verklaard heeft aan Japan. In „Volk en Vaderland van 25 Februari 1938 schreef ilc een hoofdartikel over Nederland en den oorlog Japan-China. Daarin schreef ik over de toenemende spanning rondom den Grooten Oceaan en de onverantwoordelijke Coliin-politiek, die Indië onverdedigd het en hon derden millioenen wegsmeet aan het leger hiei te lande. Dit. was alleen logisch verklaarbaar, als ei een afspraak bestond met Engeland in strijd met 's lands belang. Als volgt heb ik dit onder woorden ÊebDatltde Engelsche ex-minister -van Buitenland- sche Zaken. Eden. en de Londen beheerschende in ternationale geldmacht een zoo sterk mogelijk Ne derlandsch leger wenschen om ons land en ons volk te gebruiken tegen het door hen gehate Duitsch- had. kwam hen met grote sprongen voorbij hollen mei een lleveheers-beestje achter zich aan. 't Kleine torretje zou er alleen nooit zo vlug gekomen zijn en had daarom een draadje gebonden om het achter lij! van den sprinkhaan en hield zich daar stevig aan vast. op de maat lopen van de trompetmuziek. Uit alles konden Gierend van het lachen wees Hein naar die twee. „O", ze nu opmaken, dat ze het strijdtoneel naderden. Plotse- rlep hij. ,.'t lijkt Oebas wel met den Prlnsl" Toen moert ling zag Barrabas ter zijde van de weg een tor op z'n rug zelfs de wesp hartelijk lachen. Hoe verder ze kwamen, liggen, die niet meer overeind kon komen en aangevallen hoe meer dieren ze 2agen, toen Oebas, die de scherpste werd door een wesp. Maar toch verweerde hij zich dap- oren had, in de verte de eerste krijgsmuziek hoorde, 't per tegen zijn aanvaller, die echter bij het zien van de Bleek een groie loopkever te zijn. die een geweldige toesnellenden roden mier haastig verdween. Vlug hielp trompet troste. Blijkbaar was zijn Instrument zo zwaar. Barrabas de tor weer op de been en snelde naar zijn vrlen- dat hij niet met de andere muzikanten had kunnen mee- den terug. Ziezo, de strijd kon beginnen! De wespen trok- komen, maar hij blies er even hard om; z'n hele kop zag ken dus niet meer terug. En toen hoorden de vrienden ln rood van inspanning. De sluipwesp had nog nooit zooiets de verte het sein geven tot de aanval, gehoord, maar vond het erg mooi, want hij ging dadelijk ln zich gevoelen om als werkend lid toe t.e treden, zullen, nadat zij dit bewezen hebben, van harte wel kom zijn en kameraadschappelijk worden opgenomen, mits zij ons leidend beginsel en onze bronnen vol komen aanvaarden en discipïlïnair willen dienen. Ik dank allen, die. in den loop van deze tien jaren, trouw, Ijverig en eerlijk hebben gediend. De talrijke onbekende soldaten, die altijd op hun post waren, die altijd daar waren, waar te werken, te offeren en te strijden viel. Dank zij hun is de Beweging zoo ver gekomen. Zoo gaarne zou ik ieder afzonderlijk in de oogen zien en den tusschen ons gelcnoopten band met handdruk bevestigen. Dit is niet mogelijk. Ik onthoud mij zelfs van het noemen van namen. Met één uitzondering, den man, met wien ik de Bewe ging begonnen ben, den man, met wien ik gewikt en gewogen heb of wij wel zouden beginnen. Zoo zijn wij, Nederlanders. Maar toen ik hem de vraag stelde: Gaat gij mede? toen zei hij ja en daarbij is het ge bleven. Kameraad Van Geelkerken, ook gij herdenkt als eenige naast mij tien jaren van stri.id. Het was goed. Gij zijt bedankt. Wij gaan weer verder. Kameraden. Ik vertrouw op u, dat gij voort zult gaan, uw plicht te doen. Niet alleen op mij rust de verantwoordelijkheid voor de toekomst van uw volk. Ook op u. Gij hebt de Beweging gemaakt, zonder u zou ik machteloos geweest zijn. Gij hebt mij in de afgeloopen jaren niet in den steek gelaten, Gij zult moedig en vastberaden met mij ingaan het tweede tienjarig tijdvak. Uw belooning zal daarin bestaan, dat gij weet, deel te hebben aan de wederopstanding van uw volk. Laten wij een oogenblik met onze gedachten zijn bij het jaar 2000. In het jaar 2000 zal er een nieuw Europa zijn. Zal er dan een sterk, gezond en geluk kig Nederlandsch volk zijn, of zal dit volk kapot, gebroken terneer liggen? Ik geloof onvoorwaarde lijk, dat het Nederlandsche volk in het nieuwe Europa, dat wij zullen helpen bouwen, een groote toekomst te gemoet gaat. De klokken van den Dom zullen dan luiden boven een nieuwe generatie; wij, ouderen, zul len allengs zijn heengegaan. Alleen de jongsten onder ons zullen dan vergrijsd nog ln leven zijn en zij zul len zich herinneren dezen dag, nu wij staan op den drempel van den nieuwen tijd. Wij danken God, dat Hij ons het inzicht en de kracht gegeven heeft te mo gen zijn een werktuig in Zijn hand, een onvolmaakt, maar een het goede nastrevend werktuig, dienende om ons volk uit zijn grooten nood van heden te leiden naar een gelukkige toekomst. Wij gelooven in de toekomst van ons volk, er zal straks weer zijn ar beid en brood, idealen en geloof en daardoor zal de blijmoedigheid weerkeeren, die geweken Is in deze benarde tijden. Kameraden, ter eere van onze gasten, die ik hierbij dankzeg voor hun aanwezigheid en de door hen ge sproken woorden en ter eere van het strijdende en lijdende Duitsche broedervolk, aan wie geheel Europa zooveel verschuldigd is, zingen wij het Duitsche volks lied. Daarna het zesde couplet van het Wilhelmus: Mijn .schilt ende betrouwen zijt Gij, o God mijn Heer Omtrent de viering van het tïeniarlg bestaan der N.S.B. te Utrecht meldt het A.N.P. nog. dat nadat ir. Mussert Zaterdag aan de eerste duizend leden het bij dit jubileum ingestelde eereteeken had uit gereikt. Zondagochtend de eigenlijke groote herden king aangevangen werd. Het was reeds vroeg een drukte van belang. Trei nen uit alle deelen des lands voerden de vele dui zenden leden der N.S.B. aan. Anderen kwamen per autobus, per rijwiel of, uit den naasten omtrek, le voet, waarbij diverse groepen in marschformatie Op het stationsplein waren vlaggemasten opgesteld waarvan de vlag der Beweging en het oranje-wit blauwe dundoek wapperden. Voor de eerste duizend leden der N.S.B. werd te halftwaalf een gezamenlijke eenpangmaaltïjd ge houden in het N.V.-huis. Namens de veteranen hield de heer S. Plekker. burgemeester van Haarlem, een toespraak, waarin hij tot Ir. Mussert onder andere het volgende zeide- „Tien jaar lang zijt gij ons voorgegaan, tien jaren hebt gij ons geleerd, dat een van de grootste deug den de eenvoud is. Wij zijn de eersten geweest, die u herkend en erkend hebben als den leider van hel Nederlandsche volk (applaus). Dat gij hier in een bijzondere bijeenkomst met ons hebt willen samen zjjn, vervult ons met grooten trots". Spreker deelde verder mede, dat de oude kamera den. behoorende tot de eerst duizend leden der N S. B., en bedrag van 2100.hadden bijeenge bracht om dit ter beschikking van den leider te stel len. In overweging werd gegeven, dit bedrag te be stemmen voor een monument te Lunteren ter eere van de nagedachtenis der in het Oosten gevallen Nederlandsche kameraden. Ir. Mussert antwoordde, dat de eerste duizend ondanks allen tegenstand in hun geloof aan de Be weging trouw gebleven leden den hechten grondslag der Beweging vormen. Daarvoor is hij hun dank baar, want „indien Van Geelkerken en ik", aldus spreker, „een jaar lang hadden geroepen zonder dat gij gekomen waart, dan zou er thans geen N.S.B. zijn geweest". Het besluit is genomen om de namen van hen die in het Oosten zijn gevallen te vereeuwigen in de ca tacombe van het steenen N.S.B.-podium te Lunte ren. Deze mededeeling werd met een krachtig ai plaus beantwoord. Ir. Mussert werd tenslotte het lied „De Zwar Soldaten" toegezongen. Tegenover het hoofdkwartier in de Maliebai was een rijk versierd podium opgesteld, waarop t gen één uur ir. Mussert en de heer v. Geelkerk plaats namen, waarna een défilé begon dat geopei werd door het W.A.-vendel Peter Ton uit den Ha? Na den voorbijmarsch spóedden de duizenden 2i naar de Groentenhal in de Croeselaan. Om tien minuten voor drie gaf een hoorn signa het teeken dat de Rijkscommissaris Seyss-Inqus met zijn staf aan den ingang van de hal was geart veerd. Even daarna betraden de Duitsche gasten i zaal, luide toegejuicht door de duizendkoppige m nigte. Vlak daarop betraden ir. Mussert en Van Ges kei-ken, vei-gezeld van het hoofd Algemeene Zake De Block van Schelt inga. en de nersoonlijke adj danten van den leider, mi', dr. Kessler en v. Arend, de zaal. Hun binnenkomst ging gepaard m hou zee-geroep. Toen de leider der N.S.B, het nodium besteg had werd hij nogmaals minutenlang toegejuicl waarna de aanwezigen hem het lied „De zwarte so daten" toezongen. Na deze plechtigheid had de binnenkomst de vlaggen van de W.A., S.S. en Jeugdstorm plaa Hierna werd onder doodsche stilte door drie ledi van de Nederlandsche S,S. de eerevlag binnen? dragen, waarna allereerst ir. Huygen het spree gestoelte besteeg. Hij sp,-ak de begroetingsrede i en richtte zich allereerst tot den Rijkscommissar wiens komst door de N.S.B. bijzonder op prijs wei gesteld. Woorden van welkom richtte spr. teve tot de andere Duitsche gasten, waarna hij het woo gaf aan den heer C. v. Geelkerken die een herdei kingsrede uitsprak, waarin hij o.m. zeide: „Mussert heeft in de achter ons liggende jar vorm en gestalte gegeven aan de organische eenho van ons volk in bloedsgebondenschanhij heeft i de liefde tot onzen grond bijgebracht, hij ook zorgen, dat er weer zelfrespect komt tusschen Germaansche volken onderling. Dit wilde hij 1931. dat wil hij ook thans Wij zijn trouwe volgelingen van Mussert gebl ven, hij toch was voor ons volk de eenige hoop een betere toekomst. Zien we heden wat onze led al niet geofferd hebben. Als van ons gevraagd worden, wat stellen wij daar tegenover, dan is o antwoord: wij zetten ons in tot het uiterste en laa ste". (Applaus. Aan het einde van zijn rede richtte spr. zich de nabestaanden van gesneuvelde kameraden zeide: „Troost u, kameraden, hij of zij, die u lief was, niet voor niets gevallen. Gij, die achterbleef, vzi niet eenzaam staan, want wij zullen u nooit ver] ten. God zegene den strijd van Adolf Hitler tot at de eindoverwinning". Hierna vond op plechtige wijze de doodenherdei king plaats, door alle aanwezigen staande, met o; geheven arm, aangehoord. De muziek speelde na a loop hiervan op ontroerende wijze het plechtig „Ik had een wapenbroeder". Na een korte pauze, waarin eenige strijdlieden werden gezongen, was 't woord aan den Oberb l'ehlsleiter Friederichs, als vertegenwoordiger d N. S. D. A. P. Hij bracht de groeten en gelukwei schen van deze partij in Duitschland over en he jnnerde aan den politieleen strijd, dien de N.S.D.A, jaren lang heeft moeten voeren om de nationaa socialistische gedachte te doen zegevieren. „Wij moeten als nationaal-socialisten steeds der vaststellen", aldus spr.. „dat 't de N.S.D.A. geweest is die als werkplijke vertegenwoordigd van de belangen der Duitsche volksgemeensch optrad. Ook in Nederland zal de tijd niet ver meer dat vele nationaal-socialisten staatkundige plicht te vervullen zullen hebben en daartoe is het nooi zakelijk, dat de nationaal-socialistische gedach meer algemeen zal worden ingezien. Het is allei deze gedachte, waardoor alle Germanen tot groote gemeenschap kunnen worden saamgebrach Spreker eindigde zijn toespraak met „Heil Hit! Hou Zee". Daarna voerden de Rijkscommassaris en ar Mu sert het woord. Nadat aan het einde van de bijeenkomst Deutschlandlïed, het Horst-Wessellied en het ft couplet van het Wilhelmus waren gezongen, ve lieten dr. Seyss-Inquart, ir. Mussert en de ande Duitsche en Nederlandsche gasten nogmaals ha teliik toegejuicht, de zaal, waarna de eerevlag, W.A.-. S.S.-, en Jeugdstonirvlaggen werden we gedragen. Te halfzes ontving ir. Mussert de hooge funeti narissen der beweging, én de höógere autoriteit! der Duitsche bezettingsoverheid ten Paushuize. DE LOONEN IN HET BOUWBEDRIJF. 'S GRAVENHAGE 15 December. De bedrijfsraad vc het bouwbedrijf heeft zich tot het college van rijksbem: delaars gewend met verzoek tot goedkeuring van een v hooging van dè uurloonen met 3 cent. Het college heeft verzoek afgewezen, doen op grond van het feit. dat. in bijzondei- in een aantal kleine gemeenten te lage loon worden betaald, minimumloonen voor het geheele bedr vastgesteld, welke voor de geschoolde arbeiders 43 ce per uur, voor de geoefende arbeiders 40 cent per uur voor de ongeschoolde arbeiders 37 cent per uur bedragi (A. N. Dr. A. J. VERHAGE: Met een rede van voorzitter dr. A. J. Verhage is hedenmorgen de 195e Algemeene vergadering van de „Algemeene Vereenigïng voor Bloembollencultuur" in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem geopend. In zijn rede zei dr. Verhage o.m.: De positie van het bloembollenbedrijf in oorlogstijd kan nimmer gunstig zijn. Belangrijke afzetgebieden zijn onbereikbaar, wat natuurlijk een terugslag moet geven. Hierop is bij het uitbreken van den oorlog al van te voren gereageerd, doordat van Overheidswege de met tulpen en hyacinten beplante overrplakte werd gehalveerd, hetgeen een belangrijk kapitaalverlies be- teekende. In deze, op zichzelf zeer ongunstige verhoudingen, is de ontwikkeling van den toestand zeker niet tegen gevallen. Duitschland heeft groote hoeveelheden van deze producten afgenomen, hetgeen naast den uitvoer naar aandere landen, in het bijzonder voor tulpen en hya cinten bij de laatste afgezien van de kleinste ma ten bij den niet goeden oogst beteekende. dat de overschotten gering zijn, en dat van vele handels soorten een tekort op de markt te bespeuren was. Dat narcissen in een andere positie verkeeren komt, om dat vooral het nieuwere sortiment in Duitschland weinig bekendheid genoot. Desondanks is een groot kwantum narcissen naar dat land verkocht, en te ver wachten is. dat in de komende jaren deze verkoop nog aanzienlijk zal stijgen, zoodat de nog bestaande over schotten dan ook voor dit artikel zullen verdwijnen. De wijze, waarop dit jaar de handel werd gedreven, met vaste prijzen en vaste winstmargen. was nieuw en heeft aanpassingsvermogen geëischt. Hoewel vaste prijzen op den duur voor een wisselvallig en sterk uit eenloopend product als het onze nadeelen zullen gaan vertoonen, is de geschapen prijsstabiliteit in deze om standigheden gunstig gebleken. Een aankoop van over schotten dient echter achter deze prijzen te staan, om deze prijzen inderdaad te kunnen handhaven, ook in ongunstiger omstandigheden, dan wij dit ]aar voor verscheidene artikelen meemaakten Dan kan op den duur ook een stabilisatie van de prijzen bereikt wor den. die niet de hierboven genoemde nadeelen van vaste prijzen inhoudt. Naast den bestaanden opkoop van overschotten heeft de werking van de garantie-regeling er toe bijgedra gen, dat alles zoo vlot mogelijk verloopen is. Er heerscht dan ook dankbaarheid, dat de garantie-rege ling ook dit jaar heeft gewerkt. In het algemeen kan de gang van zaken dit jaar niet onbevredigend worden genoemd, al moet men, zooals ik reeds zei, bij de be oordeeling hiervan wel in het oog houden, dat de in krimping van het areaal het bloembollenbedrijf sterk in nadeeligen zin beïnvloed heeft In verband met de gunstige perspectieven, die zich dit voor dit bedrijf zullen voordoen, wanneer het wa pengeweld de wereld niet meer zal beheerschen. zou een uitbreiding van het areaal nu al een volkomen te verantwoorden vooruitloopen op deze toekomst be- teekenen. Hetgeen in elk geval inhoudt, dat de be plante oppervlakte niet verder mag worden inge krompen. Een nog verdere inkrimping van het bloembollen areaal ten bate van deze omschakeling voor de pro ductie van voedingsmiddelen zou voor onze bedrij ven funest zijn. De agenda voor deze vergadering is belangrijk, daar deze voorstellen bevat, die voor het organisatie leven in het bloembollenbedrijf van verstrekkende beteekenis zijn. Onze organisatie, die zich steeds heeft bezig gehouden met de behartiging der algemeene vakbelangen, maar die daarnaast toch vooral de vraagstukken, die de cultuur betreffen, tot haar werkterrein mocht rekenen, zal nu het voorstel om een fusie aan te gaan met het Hollandsch Bloen bollenkweekers Genootschap behandelen. Dit voorst houdt in. dat onze vereeniging, wanneer beiderziji 'ot deze fusie besloten zou worden, haar oude wer! terrein, ril. de behartiging van het algemeen vakb 'ang, blijf behouden, maar in het bijzonder in h »eval van belangentegenstellingen tusschen kweekei en exporteurs als vertegenwoordigster van de alleer kweekers zal optreden. Een belangentegenstelling kan tot uiting komen en is ook in het vei'leden regelmatig naar voren komen wanneer interne besprekingen gevoerd woi den over de condities waaronder, en de prijzen tegf welke geleverd wordt. In die gevallen treedt on; organisatie op als vertegenwoordigster der allééi kweekers, daar er nog een specifieke exporteursorg; nisatie naast staat. Hierbij moet ik opmerken, dat ook in die gevallf de belangentegenstelling niet groot behoeft te zij wanneer men de vraagstukken juist beziet. De kwei ker, de producent, dient zijn product tegen loonende nrijs te kunnen afzetten. Bij dezen afzet heeft handel zijn eigen functie, die een dienende is waarvoor een redelijke belooning volkomen gerech vaardigd is. maar welke belooning niet bij den li koop of uit speculatie op den rug van den producei mag worden verkregen. Wanneer men de onderwe oen. die men gezamenlijk behandelt, uit dezen fichtshoek beziet— en ik twijfel er niet aan, of me is hiertoe beiderzijds bereid dan zal deze belangej tegenstelling steeds minder naar voren komen uit dezen gezichtshoek is de nieuwe grondslag die voor ons oreanisat.ieleven wordt voorgesteld ook vo komen verdedigbaar Ik wil in dit verband niet ingaan op het vele wer! dat onze organisatie in de afgeloopen maanden ve zet heeft Ik zou hierbij zonder twijfel onvolled ziin. ook al omdat ik niet alles zou kunnen opnoem? Maar bet is duidelijk, dat afgezien van het vel andere werk de volkomen andere wijze, waarop iaar de handel werd gedreven, ook aan de bestuur ders van onze organisatie vele zorgen heeft gegeve en van hen aanpassingsvermogen heeft geëisch Wanneer wij nu op dit seizoen terugzien is er gee reden om voldaan te zijn, daar nog véél beter ka verloopen. Maar we] meen ik te mogen zeggen, de resultaten, die toch een belangrijken factor bij beoordeeling van het geheel uitmaken, heel slechter hadden kunnen zijn. dan zij nu ln werkelijk heid blijken te zijn, althans wat de najaarsartikele betreft. Ten slotte moge ik de hoop uitspreken, dat nu. mef dan ooit. de groote vraagstukken, waarvoor ons va zich gesteld ziet. in eendrachtige samenwerking zulle worden behandeld Geschillen kunnen nu rustig blij ven rusten, zoodat we allen gezamenlijk kunnen beiden aan één doel, namelijk het scheppen van ee zoo gezond mogelijke basis, waarop het bloembollen bedrijf, dat voor het economische leven van ons lani van groote beteekenis is. weer kan worden uitge bouwd BACHCONCERT TE HAARLEM. Het tweede concert van de Haarlemsche Bachvei eeniging zal plaats hebben Zondagmiddag 21 De cember in de Gemeentelijke Concertzaal. Solist i Cor de Groot (piano). Het Concei'tgebouw-oi'ke zal onder leiding van Ernest Ansermet optrede] Het volgende programma zal ten gehoore worde gebracht: Largo en Allegro, voor strijkorkest, Hen Badings; Symphonïe d. kl. t. César Franck; Con cert G gr. t., voor piano en orkest, Maurice Ravel Ibéria, Image pour orchestre, Claude Debussy.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6