Haarlem's Dagblad Verder oprukken der Japanners op Malakka. DE ENGELSCHE OVERVAL OP PORTUCEESCH KOLONIAAL BEZIT Nieuwe aanvallen op de Moermansklijn. De nieuwe bonnen no. 49. 59e JAARGANG No. 17948 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij NV. Bureaux: Groote Houtstraat 93. bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, >12713. Administratie 10724, 14825 Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM VRIJDAG 19 DECEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17J& Groentjes zie rubriek. Landing op Hongkong. Uit Tokio meldt het D.N.B.: Naar de afdeeling le ger van het keizerlijk hoofdkwartier heeft medege deeld hebben de met de marine samenwerkende Ja- pansche strijdkrachten in alle operatiegebieden be langrijke •versterkingen ontvangen. Verder wordt medegedeeld dat de operaties een bevredigend ver loop hebben. De vijandelijke tegenstand is overal ge broken. De intensieve aanval op Hongkong duurt voort. Op de Philippijnen werd nieuwe terreinwinst ver kregen. De strijd aan de Westkust en in de richting van Vigan aan de Noordwestkust van Luzon ontwik kelt zich eveneens op bevredigende wijze. Op Malakka rukken de aldaar gelande Japansche strijdkrachten snel op. Na de inneming van het vlieg veld Victoria beheersahen deze thans volledig het gebied rondom Kra aan de zuidpunt van Birma. De bij Singora en Kota Bahroe gelande troepen hebben de Britsche grensversterkingen vernield en Britsche gemechaniseerde strijdkrachten vernietigd. De lucht macht heeft verder vliegvelden in Birma'en op Ma<- lakka aangevallen. Na de bez.etting van Goeam, de landing op Britsch Borneo en de uitschakegling van den Britschen in vloed in China kan dus op alle fronten een voortdu rende vooruitgang worden geconstateerd. Een communiqué uit Singapore meldt volgens een A.N.P.-bericht uit Lissabon, volgens den Brit schen Berichtendienst dat Britsche troepen zich' uit ae provincie Zuid-Kedah op Malakka terug getrokken hebben, zoodat de Japanners thans in het bezit zijn -van het 'geheele vasteland tegen over Penang. 'Japansche vliegtuigen hebben in: groote aantallen Penang aangevallen. De kaden en andere havenwer ken werden vernield. De militaire correspondenten van de Exchange Tele graph melden uit Singapore: De Japanners op Britsch Malakka öie van Thailand uit rijkelijk van het noodige worden voorzien, pogen thans de rivier Noeda over te trekken en door te dringen in <le aan den Zuidelijken oever der rivier gelegen verdedigingslinies. (De Noeda vormt de Zui delijke grens van den staat Kedah en mondt uit in den Indischen Oceaan tegenover debelangrijke ha ven en vesting Penang). Zou het den Japanners gelukken in sterke mate troepen over de Noeda te zetten, dan moet rekening worden gehouden met een verderen terugtocht van de Britsche troepen. Intusschen houdt niet alleen de sterke Japansche druk' op Penang aan, doch de slag breidt zich met steeds heviger wordende intensiteit over geheel Noord-Malakka uit. In een bericht u,it Singapore geeft de Britsche Be richtendienst toe dat de Britsche strijdkrachten op Malakka over de rivier de Noeda terug zijn getrok ken. TOKIO, 18 December. (D.N.B.) Domei meldt pit Kauloen dat de Japansche luchtmacht hedenochtend, gesteund door zware artillerie, het bombardement van Hongkong heryat heeft. De Britten antwoordden met ondoeltreffend' vuur. Tijdens de beschieting wer den de ambtswoning van den gouverneur-generaal van Hongkong, alsmede verscheidene andere be stuursgebouwen en belangrijke militaire inrichtingen verwoest. Het oostelijke deel van het eiland Hong kong is in vlammen gehuld. De gouverneur-generaal heeft Donderdag een eisch tot óvergave waarin de aandacht der Engelschen ge vestigd werd op het lot van een millioen Chineesche burgers, opnieuw van de hand gewezen. Van Japan sche zijde zal geen eisch tot overgave meer gesteld worden. Japansche bommenwerpers en artillerie hebben de beschieting van militaire doelen in Hongkong giste ren gedurende den geheelen dag voortgezet. De pe- •troleumwerken van Taïkoe werden in brand gesto ken. Japansche vliegtuigen hebben herhaaldelijk in scheervlucht militaire doelen binnen de stad ge bombardeerd. Hedenmorgen berichtte het D.N.B. uit Tokio, dat de Japanners blijkens mcdedeeling van het keizerlijk hoofdkwartier een geslaagde landing op Hongkong hebben verricht. DE STRIJD OP DE PHILIPPIJNEN. TOKIO, 18 December. (D.N.B.) Het hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat de Japansche troepen, die- op het Zuidelijk deel van het hoofdeiland der Phi lippijnen, Luzon, zijn geland, het geheele gebied ten Noordwesten van Legaspi hebben veroverd en den terugtrekkenden vijand achtervolgen. Waar stond de Schutterstoren te Haarlem? Het opgravingswerk op het Wilsonsplein dringt die vraag naar voren Eenige dagen geleden hebben wij medegedeeld, dat nog steeds niet kon worden vastgesteld welke ge bouwen er indertijd gestaan hebben op de fundeerin- gen die nu op het Wilsonsplein te Haarlem zijn bloot gelegd. Oud zijn de fundeerïngen wel, hoewel aange nomen kan worden dat zij niet uit de middeleeuwen 'dateeren, daar maar heel weinig zoogenaamde „kloos termoppen" onder de steenen gevonden zijn. Uit oude kaarten en teekeningen die op het Ge meente-archief zijn, blijkt wel, dat die hoek waar nu gegraven is juist in de bocht van de oude vesting gracht lag. Het is dus mogelijk dat vroeger daar de oude Raampoort gevonden werd. Er wordt evenwel ook ge dacht aan den Schutterstoren die immers ook onge veer op die plek moét hebben gestaan. Het eigenaar dige is, dat er geen zekerheid over de plaats van den toren is. In de Kroniek van Haarlem is aangeteekend, dat in 1870 nabij het Wilsonsplein resten zijn gevon den van dezen ouden toren. O.a. een trap naar den kelder. Hoewel naar een rapport van die opgravingen in 1870 gezocht is, heeft men dat tot heden niet kun nen vinden. Daarom kon niet geconstateerd worden of men nu soms op ongeveer dezelfde plaats aan het graven is gegaan als in 1870. Wel is nu geen trap ge vonden, maar het is niet onmogelijk dat men die in 1870 heeft weggebroken. Volgens Gonnets mededeelïng in zijn studie over 'de Wallen en Poorten van Haarlem was men er in 1870 van overtuigd, dat men toen de resten van den Schutterstoren gevonden had. Wij hebben nog in couranten van 1870 gezocht naar een mededeegling over de graafwerken, maar konden daarover niets vinden. De oude kaarten die op het Gemeente-archief zijn kunnen ook geen zekerheid brengen, want die zijn nog al verschillend. Slechts op één kaart staat op dien hoek van den ouden vestingmuur een vrij zware to ren geteekend. De Schutterstoren moet wel in die om geving gestaan hebben, want het Schuttersveld en de Schuttersdoelen waren daar ook. Verbetering Zawlvoortsclieïaan Het prikkeldi'aadgevaar verdwijnt Door de zorg van de Gemeente Zandvoort zal het prikkeldraad van de afrastering naast de rijwielpaden langs de Zandvoortschelaan, hetwelk in bepaalde om standigheden gevaar oplevert voor de wielrijders en waaromtrent de A.N.W.B. onlangs op verbetering heeft aangedrongen, op andere wijze worden aange bracht. Winterhui]) organiseert Kerstfeest voor duizend kinderen 's-GRAVENHA'GE, 18 Dcc. Winterhulp Nederland organiseert op Zondag 21 December a.s. van des mid dags half drie tot 5 uur in de groote zaal van den Haagsclven Dierentuin een groot "Kerstfeest, waartoe duizend Ncdcrlandsche kinderen, worden uitgenoo- difid. (A.N iR) - - - - De Japansche luchtmacht heeft tevens voortdurend aanvallei\ gedaan op vijandelijke vliegvelden in de om geving van Manilla. De vijandelijke hoofdmacht is reeds vernietigd zoodat de Japanners slechts op gerin gen tegenstand stuiten. De Japansche landing op Hongkong Helft van het eiland in Japansche handen KAULOEN, 19 December. (Domei), Gisteravond te 22 uur zijn Japansche strijdkrachten, energiek ge steund door het Japansche geschut te Kauloen, op drie plaatsen in het Noordoosten en het Westen van Hongkong aan land gegaan. Twee-en-een-half uur later hadden zij de 500 meter hooge Jardines Hill in het binnenland bezet. De tegenstand werd snel ge broken, strategische punten werden bezet; Vijandelijk geschut werd tot zwijgen gebracht en vrijwel de helft van het eiland is thans in de macht der Japan ners. Op sommige plaatsen duurt de tegenstand voort. De Engelschen worden hevig bestookt door geschut en vliegtuigen. "Volgens een bericht uit. Amoy is de gouverneur van Hongkong, Young, met onbekende bestemming ge vlucht met het oog op den aanstaanden val van Hongkong. De Engelsche soldaten en de Chineesche bevolking, aldus wordt gezegd, zijn daarover zeer verontwaardigd. Nederlandsche en Australische strijdkrachten op Porfugeesch Timor. Landdag te Lissabon heden bijeen. STOCKHOLM. 18 December. (D.N.B.) De En gelsche Berichtendienst bevestigt in een extra- bericht van Reuter uit Londen, dat Nederland sche en Australische strijdkrachten Portugeesch- Timor zijn binnengedrongen. Naar de Portugeesche bladen melden, volgens een D.N.B.-bericht uit Lissabon, heeft, de regeering tegen Vrijdagmiddag 17 uur den Landdag bijeengeroepen in een buitengewone zitting voor het aanhooren van een belangrijke regeeringsverklaring over de bezet ting van Portugecsch-Timor door Australische troe pen. Volgens het A.N.P. wees .men in politieke kringen te Berlijn Donderdagavond vooral op den grooten ernst, waarmede het bericht van de bezetting van Pórtu- geesch Timor door Engelsche resp. Australische troe pen ook in Lissabon is opgenomen. Men noemt het begrijpelijk dat Berlijn daartegenover niet eerder po sitie; kan kiezen alvorens Lissabon zich zelf daarover heeft uitgesproken. In verband met de bezetting van Portugeeseh Timor sprak men Donderdag in de Wil- helmstrasse de overtuiging uit, dat het vermoedelijk ook andere Iberische staten, naar wier gunst men binnenkort in Rio zal dingen, zou interesseeren, op welke wijze van Britsche zijde met Iberische gebie den wordt -omgegaan. Het D.N.B. meldde Donderdag nog uit Lissabon, dat tot .dan toe nog geen .officieele mededeeling door de Portugeesche regeering was gedaan over de bezetting van "Timor. Men nam Donderdag aan. dat de vertraging was ontstaan door het feit, dat het de Portugeesche regeering nog niet was gelukt, in radioverbinding met Timor te komen. 150 Algemeen 1 K.G. Suiker 2e periode Caqao 50 gr. Cacao 155 Algemeen 250 gr. - Koffiesurrogaat 156 500 gr. Jam 151-154 1 rants. Bloem brood of gebak F en G Rijst 250 gr. Rijst 161 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 162 250 gr. Gort 163 100 gr. Vermicelli of maïzena 157-160 100 gr. Kaas - 167 100 gr. Kaas Welke bonnen zijn thans geldig? 14 December t.m. 20 Decem.bei 4S-4 Brood 4 rants 4S Brood V2 rants. 48 Vleesch Va rants. iVleesch of 48 VI.waren i rants. (.-Leeschwaren 4SA Melk I 3V2 L. ,k 48 rood Melk I 134 L. 4SA Aardappelen 134 K.G. Aardappelen 48B Aardappelen V2 K.G. Aardappelen Van 17 December t.m. 27 December: Biï>od of gebak 49A Aardappelen J .>j K.G. 4 9B Aardappelen Yz K.G. Aardappelen Aardappelen 1 30 November t.m. 27 December: Van 10 December tot 27 December: 55-56 Boter 5 5-56 Vet Voorts: Petroleum: Bonkaart M. en O 14 tot 27 Dec. Bon 23 tot 3 Jan. 1942. Zeep Bon 164 Algemeen en Bon E Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep' 7 5 gram toiletzeep SO pCt. t.m. 31 Dec. Bon J. Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. Bolsjewistische troepenbewegingen langs de Mandsjoerijsche grens NEW-YORK. 18 December. Het D.N.B. meldt: De „Associated Press" meldt uit Tsjoengking dat de Sovjettroepen langs de grens van Mandsjoekwo - uitgebreide bewegingen uitvoeren. De roofmoord te Rijsbergen Zaak voor de Bredasche rechtbank BREDA, 18 December. De afschuwelijke roof moord, die Donderdagmiddag 12 Juni jl. op de heide onder de gemeente Rijsbergen gepleegd is op den 39- jarigen ongehuwden landbouwer J. A. Geerts uit Ulicoten, is heden in behandeling genomen bij de Bre dasche rechtbank. Als verdacht van dezen roofmoord stond terecht een 24-jarig bedrijfsleider uit Ginneken. Hem werd ten laste gelegd, dat hij op den bewusten middag het slachtoffer van achteren heeft aangevallen en hem met revolverschoten heeft vermoord. Een kogel door boorde de borstkas, terwijl het andere schot op het hoofd gericht was. De dood trad daardoor direct in. Verdachte was verder ten laste gelegd, dat hij daarna het slachtoffer beroofd heeft van een bedrag van f 1205.— Van de 33 getuigen werden er Donderdag 24 ge hoord. Enkelen van dezen legden zeer bezwarende verklaringen ten opzichte van den verdachte af. Een belangrijke getuige was voorts de zuster van den verslagene, die kon mededeelen, dat verdachte Zaterdag vóór den moord met haar broer onderhan deld had over het koopen var. ham en koffie, bestemd voor den kettinghandel. Dit klopte als een bus met de verklaringen.van den broer van den verslagene, die getuigde dezen f 1205 het bedrag dat geroofd werd geleend te hebben om ham en koffie te koopen. Hierna werd de zitting verdaagd. LISSABON, 19 Dec. (D.N.B.) Naar uit een officieele mededeeling der kanselarij van den minister president van Portugal blijkt, heeft de ministerraad zich Woensdag bezig gehouden met „gebeurtenissen wélke", zooals in de mededeeling gézegd wordt, „zich in de kolonie Timor hebben afgespeeld". De minister- raad is in afwachting, zoo wordt verder in de mededeeling verklaard, van nadere bijzonderheden, ten einde het land te kunnen inlichten over. den toestand en over het standpunt van de regeering. Deze officieele mededeeling is door de Portugeesche bladen zonder redactioneel commentaar gepubli ceerd. LISSABON, 19 Dec. (D.N.B.) De beweerde bezetting van de Portugeesche bezitting Macao in het Verre Oosten door de Japanners, waarvan Woensdag uit Londen en ook uit Nenv-York melding gemaakt werd, is gebleken volkomen gefantaseerd te zijn. Wat -dc Britten hiermede voor hadden, is inmiddels opge helderd door den overval op de Portugeesche bezitting Timor door Australische troepen. Kennelijk was het dc bedoeling, een voorwendsel te vinden door de inbezitneming van Portugeesche bezittingen. De Portugeezen hebben dit spel doorzien en zijn den Engelschen voor geweest door de mcde deeling, dat de Japansche aanval op Macao in de redactiebureaux van een courant te Londen is uitge vonden en dat de goetV?- betrekkingen .jegens Japan geen aanleiding biedcö dit land er van te verdenken, Portugeeseh rechtsgebied te willen rooven. Het gerucht van den overval der Australiërs op Timor heeft zich te Lissabon als een loopend vuurtje verspreid en een zeer diepen indruk gemaakt. De nieuwe verkeersregelen Wenken van de politie In verband met ..de nieuwe verkeersregelen schrijft de Commissaris van Politie te Haarlem nog het vol gende: Het is aan de politie opgevallen, dat nog veel be stuurders van voertuigen de gëwoonte .hebben, aan de voor hèn linkerzijde van den weg te stoppen. Dit is bij de Weg'enverkeersregeling verboden. Met alle voertuigen (dus ook rijwielen) moet aan de rechterzijde, en wel in richting van het verkeer, gestopt worden. Mgn mag dus nu'niet meer in schuine richting van rechts naar links oversteken en dan het voertuig aan de ^linkerzijde van ^en weg doen stil houden. Rijdt men b.v. op den Janswfeg van het Stations plein naar de Jansbrug en moet men bij den voor- maligcn Jansschouwburg zijn om te lossen, dan ijiag men dus niet zonder meer naar links gaan, doch moet men terhoogte van dat gebouw keeren of indien men dit niet kan, zóó omrijden dat men rechts van den weg voortrijdt en dus stopt met de voorzijde van het voertuig gericht naar het Stationsplein. Indien er aan de rechterzijde van den weg rails aanwezig zijn, mag aan den linkerkant worden stil gehouden. Op wegen voor éénrichtlngverkeer mag aan de rechter- en aan de linkerzijde worden gestopt, b.v. Smedestraat. Zij, die verschillende klanten hébben te bedienen, zullen dus hun route daarnaar moeten re gelen. Vooral in de buitenwijken wordt door melk boeren, broodbezorgers e.d. nog te veel tegen dezen regel gezondigd. Zij zullen dit nu ten spoedigste moe ten nalaten, anders zal een bekeuring ongetwijfeld binnenkort volgen. HET PARKEEREN. Het pptrkeeren, d.w.z. het doen of laten staan van voertuigen, voor zoover dit niet uitsluitend geschiedt, voor in- of uitstappen, of laden of lossen, is niet toe gestaan: 1 le. op plaatsen waar dit blijkens verbodsborden (rond met rooden rand en roode P) of z.g. halve borden, die omgeklapt kunnen worden, niet mag; 2e. binnen 10 M. van een kruising of vereeniglng van wegen of halteborden van trams en autobussen; 3e. naast verkeersheuvels, 4e. op de trambaan; 5e. voor in- en uitritten van perceelen; 6e. op nauwe weggedeelten, in scherpe bochten en daar waar onvoldoende zicht is. In verband met het vorenstaande betreffende het stoppen eri het parkeeren wordt nog het volgende onder de aandacht gebracht: Gesteld, men komt met een voertuig aanrijden over de Krocht en wil op de Nieuwe Groenmarkt parkee ren. Het parkeerbord (klapbord) wijst door middel van de witte helft aan, dat dit voor dien dag moet ge schieden aan de zijde, die gelegen is tegenover die van de kerk, dan mag men niet naar den linkerkant van den weg gaan en dan parkeeren. Men zal moeten keeren of zoodanig omrijden, dat men èn aan den goeden kant parkeert èn aan dë rechterzijde van den weg stopt. Het in- en uitrijden van erven, poorten, garages enz. dient zóó te geschieden, dat de veiligheid van het verkeer op den weg niét in gevaar wordt gebracht. LADEN EN LOSSEN. Voertuigen behooren op den weg alleen te wor den geladen of gelost, indien dit elders niet zonder ernstige bezwaren kan geschieden. Is er dus bij een fabriek, magazijn of dergelijke behoorlijke gelegen heid, dit 0 p het terrein te doen, dan zal dit moeten geschieden. Laden en lossen op den weg dient zonder vertraging te geschieden. VERLICHTING VOERTUIGEN. De tot nu toe geldende bepalingen blijven van kracht. Toch wordt nog opgemerkt, dat bestuurders van motorrijtuigen de koplichten moeten dimmen als de veiligheid van het verkeer dit vereischt Voor mar- cheerende colonnes moet ook gedimd worden, terwijl men dit ook moet doen bij het stilstaan voor gelijk- vloersche spoorwegovergangen (b.v. aan de Pijlslaan en Kleverlaan). Het gebruik van richtlichten is toegestaan, mits deze s!echts tijdelijk en niet voor de verlichting van de rijbaan -worden gebruikt. Kersttoelage voor personeel van de posterijen 's-GRAVÊNHAGE, 18 Dec. De Nederlandsche Pos terijen zullen ook dit jaar weer aan alle op 15 Decem ber 1941 in dienst zijnde ambtenaren, beambten en arbeiders, die een inkomen van niet meer dan f* 2.000 per jaar hebben, een •Kersttoelagl verstrekken, waar van het bedrag voor gehuwden en ongehuwden ver schilt. De toelage wordt op dezelfde voorwaarden ook uit betaald aan het personeel van de rijksradiodistributie. (A.N.P.) POSTVERKEER MET DUITSCHLAND. 's-GRAVENHAGE, 18 December. (A.N.P.) De tus- schen de postbesturen van Duitschland en Nederland gesloten bijzondere overeenkomst over de posttarie- ven in het wederzijdsche verkeer,, welke op 1 Januari 1942 in werking treedt en waarvan de meest ken merkende factor is de invoering van de Duitsche graden van gewicht en de binnenlandsche tarieven in het wederzijdsche verkeer tusschen beide staten staat niet op zichzelf. Aan deze overeenkomst is reeds voorafgegaan een overeenkomst tusschen Duitschland en Italië van 8 October 1941, die op dezelfde begin selen berust. Verdragen met andere landen zijn reeds gesloten. Het sluiten vari al deze bijzondere verdra gen moet' den grondslag vormen voor een algemeene EuropeeEche postunie. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. In het Westen werden van 1016 December 74 Britsche vliegtuigen neergeschoten, 17 Duitsche vliegtuigen gingen verloren. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 18 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht piaakt bekend: „Door onze luchtaanvallen in den centralen sec tor 'van het Oostelijke front heeft de vijanij ook gisteren zware verliezen aan menschen, pantser wagens en rollend materiaal geleden. Ten Westen van de Kandalaksja-baai (Witte Zee) hebben ge vechtsvliegtuigen doelen aan de Moermansk-spoor- lijn alsmede een vliegtuigbasis met bommen be stookt. Aan de Oost- en Zuidwestkust van Engeland zijn in den afgeloopen nacht havenwerken ge bombardeerd. In Noord-Afrika hebben gisteren geen groote gevechtshandelingen plaats gehad. In de wateren van Cyrenaïca geraakten Duitsche gevechtsvlieg tuigen in contact met een vrij groote formatie Britsche zeestrijdkrachten en plaatsten twee tref fers van luchttorpedo's op een zwaren kruiser. Duitsche jagers en luchtdoelartillerie schoten zeven Britsche vliegtuigen omlaag. Bij nachtelijke aanvallen van de Britsche lucht macht op dé bezette gebieden in het Westen ver loor de vijand vier bommenwerpers. In den tijd van 10 tot 16 December schoten formaties van de Duitsche luchtmacht en eenheden van de Duitsche marine 74 Britsche vliegtuigen neer. waarvan 52 bovén de Middellandsche Zee en in Noord-Atrika. In hetzelfde tijdvak gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 17 eigen vliegtuigen verloren." De Midway-eilanden in de Pacific, halverwege Noord-Amerika en Oost-Azië, het Amerikaansche steunpunt, dat door de Japansche strijdkrachten krachtdadig werd aangevallen, was vroeger slechts een door albatrossen bevolkte koralen- groep. Ook Ihaps trefj, men deze stormvogels er nog aan. (Atlantic-Holland) Extra boter op bon 57. 's-GRAVENHAGE, 19 December. Voor de week van Zondag 21 tot Zaterdag 27 December zijn de ge bruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappelen verkrijgbaar op de 1 onnen 49 van de daarvoor bestemde kaarten. Voorts zijn de twee bonnen 57 van de boter- en de vetkaart aangewezen voor het koopen van het extra rantsoen boter van 250 gram (voor kinderen tot 3 jaar 125 gram). Deze bonnen zijn geldig van Zondag 21 December tot Zaterdag 31 Januari. Het extra rantsoen boter 's GRAVENHAGE, 19 December. De Secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat «de met „57" genum merde bonnen van de boterkaart en van de vet kaart gedurende het tijdvak van Maandag 22 December a.s. tot en met Zaterdag 31 Januari a.s. recht zullen geven op het reeds aangekondigde extra rantsoen boter ter gelegenheid van de feest dagen. Elk van dezg met „57" genummerde bon nen geeft recht öp het koopen van 125 gram boter. Op de hierboven genoemde bonnen van de vet kaart zal de gebruikelijke reductie worden ver leend van 22K' cent per 250 gram boter. Het koopen op bon 57 is reeds toegestaan op Zaterdag 20 December a.s. Behalve-het extra rant soen zullen nader bekend te maken bonnen recht geven op het koopen van het gebruikelijke rant soen boter, dat zooals bekend met ingang van 28 December a.s. zal worden verhoogd. In verband met de bevoorrading van den handel kan het voorkomen, dat men het extra rantsoen niet reeds bij het begin van den geldigheidsduur van bon „57" zal kunnen koopen. Vandaar, dat bon 57 geldig blijft tot en met 31 Januari 1942. Hierdoor is ieder in de gelegenheid het extra rantsoen te betrekken. Kwaliteit en prijs van vleeschwaren 's GRAVENHAGE. 19 December. Het A.N.P. meldt: Met ingang van vandaag is het vleesch- verbruik in ons land zoodanig geregeld, dat de vleeschwaren, die in den winkel verkocht mogen worden, eenerzijds aanzienlijk in kwaliteit zijn verbeterd en anderzijds veel goedkooper zijn ge worden dan zij tot nu toe waren. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat in de Staatscourant een beschikking is gepubliceerd, waarin de prijzen voor de vleeschwaren die nog verbruikt mogen worden zijn bepaald. Dit zijn: Leverkaas, zure zult, cornet beef, gebraden ge hakt, leverpasteL in flacons en rookvleesch. Boven dien zijn de prijteen vastgesteld voor worstsoorten en voor de slachtafvallen, zooals kop, tong en de organen van het geslachte dier, die in den slagers winkel mogen worden verkocht. Men raadplege hiervoor de officieele publicatie die in de bladen is verschenen. De uitreiking van distributie-bescheiden te Haarlem Morgen ook weer in het Ramplaankwartier Morgen, Zaterdag is het voor de uitreiking van distributiebescheiden de beurt aan de letters R. U X. IJ. en Z. Uitreiklokalen: Noord: Berkenstraat 10, Zocher- straat 2; Zuid: Kamperstraat 37 en Centrum St. Bavo, Smedestraat. Voor de bewoners van het Ramplaankwartier is bovendien gelegenheid de kaarten in ontvangst te nemen in het Wijkgebouw, Elswoutslaan 1 eh wel voor de letters L. tot en met Z. Veel patiënten in de Haarlomsche Ziekenhuizen Een verschijnsel dat al meer dan een jaar aanhoudt Een half jaar geleden deelden wij mede dat zich na den oorlog het verschijnsel voordoet, dat er zeer veel patiënten in de Haarlemsche ziekenhuizen verpleegd worden. Naar wij thans vernemen is,-daarin nog geen verandering gekomen. Een bepaalde verklaring is daar voor zoo deelde de diretceur van den Haarlemschen Gezondheidsdienst, dr W B. Smit mede, ook nu niet te geven. Van het toenemen van de een of andere ziekte is niet gebleken, ook dc verpleegduur van de patiënten gaat niet boven het normale uit. Vermoe delijk heeft men hier te doen met verschillende op zichzelf staande oorzaken die met elkaar maken dat er meer patiënten in de ziekenhuizen komen dan voorheen. Het is af en toe passen en meten om pa tiënten die de voorkeur geven aan de verpleging in een bepaald ziekenhuis op te nemen. In enkele ge vallen moet als, de toestand van den patiënt dit toe laat wel eens gewacht worden met de opneming, maar tot nu toe Is het steeds mogelijk gebleken bij spoedgevallen voor onmiddellijke plaatsing te zorgen. Op dit oogenblik is het St. Elisabeth's Gasthuis prac- tisch geheel vol terwijl in het Diaconessenhuis nog slechts enkele plaatsen open waren. Tn de Maria- Stichting heeft men over iets, meer ruimte de be schikking. Komt zoo vroegen wij Dr. Smit de tijd dat overwogen zal moeten worden of het noodig zal wor den maatregelen te Haarlem te nemqn voor uitbrei ding der ziekenhuizen? Het antwoord was ontkennend. Er is 7.00 zei Dr Smit nog altijd een reserve van ongeveer 100 bedden in de Maria-Stichting. Het is trouwens de vraag of het verschijnsel van de vele patiënten z}ch in de toekomst zal blijven voordoen. In dezen oorlogstijd zou het bovendien op moeilijk heden stuiten om ingrijpende verbouwingsplannen uit te voeren. Als het op den duur nijpender zou worden met de ziekenhuisruinate is er altijd nog de moéfelijkheid om over te gaan tot het inrichten van een of meer kleine noodhulp-ziekenhuizen in be staande gebouwen, die dan speciaal bestemd zouden worden voor patiënten die niet meer in het zieken huis zelf behoeven te verblijven, maar die toch nog korten tijd verpleging onder deskundig toezicht noo dig hebben. ZooaLs men weet was zoo'n opzet reeds voorbereid bij het uitbreken van den oorlog. Maar zoo besioot de directeur de noodzakelijkheid om daartoe over te gaan is op dit oogenblik nog niet aan wezig. Een kind in de duinen verdwaald Pas midden in den nacht gevonden BEVERWIJK Vrijdag. Een dezer dagen werd aan het politiebureau mede deeling gedaan, dat een tienjarig knaapje, dat des middags de ouderlijke woning had verlaten, daarin des avonds nog niet was teruggekeerd. Daar het knaapje ziekelijk is, werd een ongeluk niet uitgeslo ten geacht. Het politie-apparaat werd terstond in wer king gesteld. Al spoedig bleek, dat het kind het laatst gezien was in de duinen te Wijk aan Zee. Met behulp van politiehonden werd het duinterrein afgezocht, doch zonder eenig resultaat. Eerst te 2.30 uur in den nacht werd het knaapje aangetroffen In het Heems- kerkerkduin, waarna het door de zorgen van de po litie weer spoedig aan de ouders teruggegeven kon worden. VERDUISTEREN Van 17.27 tot 9.47 Maan 20 Dac. op 11.09, 20 Dec. onder 20.21

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1