8 ornioma Kerstappèl 1941 SiWop AGENDA. Een Roos. KORT NIEUWS. Eigenaardigheden Tfë. Emser-WaSer HAARL. DAGBLAD, Vrijdag 19 Dec. 1941 in de Nieuwe Kerk fe Haarlem Aan den speciaal tot de jonge lidmaten der Ned, Herv. Kerk gerichten oproep, om zich in twee bijzondere op 18 en 24 Dec. te houden Kerk diensten voor het Kerstfeest van dit jaar voor te bereiden, gaven zóó velen, waaronder ook vele ouderen, gehoor, dat de Nieuwe Kerk Donderdag avond stampvol was. In het middelpunt van dezen bijzonderen Kerk dienst stond een toesoraak van Ds. I. P. v. d. Waal. die met een gloedvolle rede over het onderwerp: „En toch zoeken wij God1" de jongeren opwekte om juist in deze duistere tijden de Kerstgedachte tot een levende werkelijkheid te maken. Omlijst werd deze toespraak door een muzikale uitvoering, waaraan mej. Lida Reyer als sopraan- zageres. de heer Henk van Kempen als fluitist en mevr. B. van Kempenvan Leeuwen en de heer Henk Schouten als pianisten medewerkten. Het uitgebreide programma hield slechts voor een klein gedeelte direct verband met de Kerst gedachte. Maar in muzikaal opzicht was het zeer belangrijk. De meest omvattende taak had de heer Schouten, n.l. als solopianist en als begeleider. Als solostukken had hij gekozen de 1ste Partita van Bach, het Intermezzo op. 118 no. 2 van Brahms en het middendeel van Franck's Prélude Aria et Final. Voorwaar geen gemakkelijke opgave. Zijn vertolking toonde een goed inzicht in den stijl der werken en warme muzikaliteit benevens een flink ontwikkelde techniek. Dat de onwennigheid van het optreden enkele malen zijn spel beïn vloedde en dan tot eenige gejaagdheid aanleiding gaf, is zefer te begrijpen: dq neer Schouten is geen musicus van beroep, waar wel iemand die het ernstig met de hem dierbare kunst meent. Zeer goed was zijn begeleiding bij Aria's voor sopraan met obligate fluit van Bach en Handel en bij liederen van Dvorak („Geistliche Lieder"), Hugo Wolf en Anton v. d. Horst. Plenk van Kempen, eveneens geen vakmusicus, doch bekend fluitist, droeg met zijn echtgenoote een Flujtsonate in F van Bach met een verrukke lijk Siciliano er in voor. Zijn intelligent fluit spel is in deze kolommen reeds meermalen ge prezen en ook nu gaf het reden tot lof. Bijzonder mooi klonken twee deelen uit een Fluitsonate van Ph. Gaubert, een werk, dat in vele opzichten aan Debussy doet denken. Hef karakter van deze sonate schijnt wat droomerig en in vage omtrek ken gehouden, maar zij i,s zeer welluidend en ook de pianiste had er een mooie partij in, die zij, evenals die van Bach's Sonate, met smaak en goede „techniek speelde. Den zang van mej Lida Reyer hoorden we Don derdagavond voor het eerst. Haar sopraanstem klinkt vooral in de zachte nuances zeer mooi. Enkele malen intoneerde zij iets te hoog, meestal echter was haar zang zuiver. Ook bleek de adem meerendeels goed beheerscht. Alle liederèn zong zij uit het hoofd en zij wist de stemming ervan voldoende weer te geven. Met gebed, en gemeenschappelijken zang werd cleze indrukwekkende Kerstbijeenkomst geopend en gesloten. K. DE JONG. DANTE ALIGHIERI TE HAARLEM. In de plaats van Prof. R. Guarnieri, die ver hinderd is, zal Zaterdag a.s. voor de vereeniging ..Dante Alghieri" spreken Prof. G. Costeti over de kunst van Giotto en Picasso. De lezing wordt door lichtbeelden verduidelijkt. Inlevering kaarten voor honden- en kattenbrood 's' GRAVENHAGE, 18 Dec. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat alle tot dusverre uitgereikte distributiekaar ten voor honden-»en kattenbrood voor 31 Decem ber 1941 gezonden moeten worden naar de sectie bijzondere diergroepen van genoemd rijksbureau. Prins Hendrikplein 2, Apeldoorn. Aan de op te zenden kaarten moeten aanwezig zijn de bonnen no.'s 2, 3, 20, 21, 22, 24 en 25. Bij ontbreken van een of meer van deze bonnen of bij inzending na 31 December, zal in geen geval een nieuwe kaart worden uitgereikt. De bonnen no.'s 18 en 19 dient men voor opzending van de kaart te verwijderen en dus niet mee te zenden, aangezien deze bonnen geldig zijn voor respectievelijk Januari en Fe bruari 1942. Tevens wordt medegedeeld, dat de voedselpositie het noodzakelijk maakt, dat de aanfok voor honden zooveel mogelijk achterwege blijft. Derhalve zal voor pups in het jaar 1942 in het algemeen geen voederkaart worden uitgereikt. PRIJZENBUREAU VOOR ONROERENDE ZAKEN. Vaststelling huurprijzen. Met ingang van 18 December 1941 zijn ter uitvoe ring van het Huurprijsbesluit 1940 Prijzenbureaux in- Deze winter is wérkelijk geenhöestwinter Opvallend deze winter, vrijwel nooit meer zieke kinderen. Geen boodschappen als: „Juf frouw, broertje hoestte zoo, moeder heeft hem maar een dagje in bed gehouden." Want de moeders weten, dat SIROOP BON- NEMA al die beginnende hoestkwaaltjes in, de kiem smoort en niemand beter dan wij kunnen de resultaten beoordeelen en toejuichen! SIROOP BONNEMA bevat het werkzame Narceïne-aethylester „Bonnema" en heeft een samenstelling die aan de hoogste eischen voldoet. hoest het maakt het slijm los. doet de pijn bedaren en be- irordcrt het ulthoesten MET NARCEINE-AETHYLESTER Fa. BONNEMA - APELDOORN FABRIKANTE DER „ZWITSAL" PRAEPARATEN (Adv. Ingez. Med.) Voor het ambtsgebied Haarlem is aangewezen de Directeur, van het Bouw- en Woningtoezicht te Haar lem. kantoor Kruisstraat no. 45. Dit ambtsgebied om vat de volgende Gemeenten: Aalsmeer, Benneb roek, Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Haarlemmerlïede, Haarlemmermeer, Heemskerk, Velsen en Zandvoort. Aanvragen om .vaststelling of wijzigin| van huur prijzen van onroerende zaken moeten schriftelijk worden ingediend bij het Prijzenbureau voor Onroe rende Zaken, Kruisstraat no. 45, alwaar ook inlichtin gen verstrekt worden op alle werkdagen, des morgens van 1012.30 uur. BOEKHANDEL H. DE VRIES organiseert Zondag 21 Dec. 3 uur in de Muziekzaal van Rest. Brinkmann, Gr. Markt een r Matinée, gewijd aan FRIEDEMANN BACH De spreker, Dr. ED. REE SER, licht deze causerie, toe aan den vleugel. Toegangsbew. ad 0.60 alleen verkr. bij de adm. Ged. Oude Gracht 27, Telefoon 10785 (Adv. Ingez. Med.) Heden: VRIJDAG 19 DECEMBER. Stadsschouwburg: I-Iet Residentie Tooneel: „De vier compagnons". 7.30 uur. Gem. Concertzaal: Ledenconcert H.O.V.. Mozart- herdenking. 7.30 uur. Frans Hals Theater: Nedorlandsch Kerstprogram ma: een film-variété 7 x 7, 2.30, 8.30 en S.45 uur. Luxor Theater: „Er gibt nur eine Liebe", 2.30, 6.30 en S.45 uur. Rembrandt Theater: „Wittebroodsweken". 2.30. 6,30 en S.45 uur. Palace: Benjamino Gigll zingt in „Ave Maria". 2., 8.30 en S.45 uur. Moviac: „Welterusten" en actualiteiten van 12 uur af. Boekenwurm, Kruisweg 3S: Expositie van schil derwerken, 106 uur. ZATERDAG 20 DECEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Maria Stuart" door Het Noderlandsch Tooneel, 7.15 uur. Literaire Club, Gebouw 1-Iaarl. Jongemannenver- eèniging, Lange Margarethastraat 13: „Romeo en Julia", voor -te dragen door Eduard Verkade, 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Fa. Duym en Keur. Keizerstraat 6. Tel 10378, Firma Begeman en Sn eitjes. Kruisweg 315, Tel 10043. Marais Apotheek, Marnlxstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstede ls geopend: Heomsteedsche Apotheek, Binnenweg 9S, Tel. J8197. Strijd op Malakka verloopt gunstig voor de Japanners BANGKOK, 19 Dec. (D.N.B.) De gevechten in het Noorden van Malakka verloopen buitengewoon gun stig voor de Japanners. De Japansche troepen hebben het geheele Sultanaat Kedah en de provincie Wellesley bezet en oefenen de controle uit over het geheele Noordwestelijke depl van Malakka en over een kust strook van 160 kilometer aan den Indischen Oceaan. Het eiland Penang is volkomen afgesneden. De Japan ners staan vier mijl van de haven Penang verwijderd. De gevechten ontwikkelen zich thans vooral in de provincie Pe.rak. De Japanners, die de rivier de Kriam zijn overgestoken, dringen steeds verder in zuidelijke richting door naar Ipoh, dat op het oogen- blik hevige luchtaanvallen te verduren heeft. Bij Ipoh hebben de Japanners een derde van den weg van de Thailandsche grens naar Singapore afgelegd. In Perak wordt melding gemaakt van gevechten in de buurt van Srik halfweg tusschen den Indischen Oceaan en Kalantan. Blijkbaar probeeren de Japan ners zich te vereenigen met de strijdkrachten, die van Kota Bahroe uit optrekken, hoewel als gevolg van de met dicht oerwoud begroeide bergen groote terreinmoeilijkheden overwonnen moeten worden. Talrijke vluchtelingen uit het Noorden stroomen naar Singapore. Winterïiulpwerk in Gennep Vervaardiging van W.H.N.-insignes opent perspectieven tot herstel van handwerk GENNEP. 18 December. Winterhulp Nederland heeft een opdracht tot vervaardiging van mil- lioen Winterhulp-insignes in 'Smeets' vereenigde werkplaatsen voor kunst en ambacht te Gennep gegeven. Met het plaatsen dezer opdracht sloeg W.H.N. drie vliegen in een klap. In de eerste plaats werd een goed insigne gekregen, karakteris tiek handwerk, ten tweede een groot aantal men sehen vond gedurende een half jaar werk en bijver dienste en ten derde het Gennepsche houtdraaier; werk is nagenoeg gered, daar de draaiers weer vast werlt vinden in het maken van goede gebruiks- en rvoqrwerpèn, waarvoor door radio, 'flim en pers belangstelling is gewekt, zoodat afzetgebied" is ge vonden. De insignes worden stuk voor stuk met de hand gedraaid uit de ruwe schijfjes iepen en kersenhout, yaarvan in totaal voor deze opdracht 45 M3 is ver- verkt. Daarna worden ze gedraaid en na het draaien jvordt in de rand een gaatje geboord, waar het rood- lijden koordje door moet. Vijf verschillende figuur tjes worden er op gebrand, waarna ze worden ge kleurd met penseel in twee kleuren. Hierbij werd de huisindustrie te Gennep volledig ingeschakeld. Het doel dat bij W.H.N. dus mede voorzat n.l. werkver ruiming werd bereikt, wat moge blijken uit de na volgende cijfers: het werk werd 'begonnen met 2 draaiers, 6 werklieden en 3 jongens; dit aantal groeide in de volgende maanden tot resp. 33, 50, 5S 0 man vast personeel. Voor het kleuren, lakken en rijgen werd in circa 100 gezinnen met ruim 373 man enkele maanden gewerkt, terwijl aan loonen een bedrag van circa f 25.000 werd uitbetaald. ITet voornaamste resultaat dezer opdracht ligt echter in de mogelijkheid, dat hieruit de herge boorte kan voortvloeien van het handwerk en de volkskunst. (ANP) •s-GRA.VENHA.GE/ IS Devember. In het Ver ordeningenblad is opgenomen een besluit waarbij wordt bepaald, dat hij. die een bouwwerk, dat inge volge punt 8 van het besluit van -den opperbevel hebber van land- en'zeemacht van 21 Mei 1940 be treffende den wederopbouw I (staatsblad no. O. 550) niet mag worden ondernomen of voortgezet zonder goedkeuring van of vanwege' den regeerings- commissaris voor den wederopbouw (thans genaamd algemeen gemachtigde voor "den wederopbouw), zonder zoodanige goedkeuring onderneemt of voort zet. wordt gestraft met een der straffen, genoemd in artikel 8, lid 1. van het besluit no. 4/1941 betreffende de bouwnijverheid. Dit besluit treedt heden in werking. Viering der Midwinterzonnewende •s-GRAVENHAGE, 17 December. Het A.N.P. meldt Op vele plaatsen in ons land zal ide W.A. gezamen lijk met de Jeugdstorm plechtig de midwinterzonne wende vieren. Bij de viering wordt een inleiding ge geven over de betcekenis van het Midwinterfeest, terwijl dan tegen de schemering het vuur ontstoken wordt. Hierbij wordt een declamatorium uitgespro ken. In het Midwinterfeest is het lichtfeest, dat in oude tijden is ontstaan en nu voortleeft in dén voryn van het Kerstfeest. De zin van deze viering, die op 20 December zal plaats hebben, is verdieping, bezinning op het volks- eigene, op de plichten, die wij hebben tegenover onze volksgenooten. Tegelijk is het een uiting van ons Godsvertrouwen en van een vast geloof in de toe komst van ons volk. De inhoud van. de viering is een herdenking van de helden die oiis volk heeft, voortgebracht en die juist in dezen tijd van strijd sterk in ons voortleven. Uit deze herdenking komt dan voort een aanvaarden van den strijd waarvoor ons geslacht zich gesteld ziet. Een strijd voor vrijheid, waardig aan het groote ver leden van ons volk. DE LOONEN IN HET BOUWBEDRIJF. •s-GRAVENHAGE, 17 December Het college van rijksbemiddelaars heeft afwijzend beschikt op een verzoek van bouwarbeidersbonden, strekkende tot het. bindend vaststellen van loonen en andere arbeids voorwaarden voor het stucadoorsbedrijf. Het college heeft daarbij overwogen, dat het dringend noodzake lijk moet worden geacht, dat meer eenheid tot stand komt in de loonen, die voor de verschillende onder deden van het bouwbedrijf gelden. Vóór het verstrij ken van de collectieve arbeidsovereenkomst in het bouwbedrijf, dient daarom elke maatregel achterwege te blijven, welke het bereiken van meer eenheid zou kunnen schaden. (A.N.P.) (In Cahjornië is. volgens een krant bericht: eeih roos gekweekt van 30 centimeter doorsnee en een gewicht ■van 200 gram. Dit zou de grootste roos ter wereld zijn) Een roos van zulk een gi'oot formaat Is een bijzonder resultaat Dat feit kan men niet tegenspreken En menig kweeker lukt het niet., Laat staan een leek op dit gebied, Om zulk een reuzenroos te kweeken. Het bloemig nieuwtje zegt erbij: 't Producit van deze kweekerij Is wel de grootste roos op aarde; Geen mensch die dat ontkennen zal En ik voor mij in elk geval. Wil dat ook als een feit aanyaarden. Maar men spreekt slechts in het bericht Over de grootte en 't gewicht Van dezen reus onder de rozen; En wordt nou eiglijk ooit een bloem Om d' eigenschappen die ik noem Door bloemvereerders uitgekozen? Ik vraag maar: heeft die roos ook geur Heeft zij, vooral, een mooie, kleur, Waarop de kweekerij kan sloffen. Waarmee zij neus en oog verkwikt? Zoo niet, dan is te hoog gemikt. En niet de ware roos getroffen. P. GASUS. Haarl. Politierechter Do bekentenissen van den beruchten inbreker G. L. uit IJmuiden en zijn helpers hebben tot gevolg gehad dat ook verschillende fietsendiefstallen, die door an deren waren gepleegd aan het licht kwamen. Zoo stond Vrijdag- voor de Haarlemsehe Rechtbank te recht wegens fietsendiefstal W. A. S. te Amsterdam tegen wien de Officier drie maanden vorderde. C. R. uit Zaandam had van Aprih af niet minder dan 25 fietsen gestolen. Bovendien had hij nog gecolporteerd voor het DorUs Rijkersfonds en het: geld voor zichzelf gehouden. Hij bekende alles. De Officier vond dezen man net zoo gevaarlijk als G. L. zelf en eisqhte vijf jaar. gevangenisstraf. Mr. A. van Leyenhorst pleitte clementie. Twee jaar requireerde de Officiertegen E. v. R. uit Velsen eveneens wegens fietsendiefstal. Een jaar was de eisch tegen H. H. uit Beverwijk. Deze ver dachte had een fiets van v. R, gekocht. D. T. uit Zaandam die de gestolen fietsen in bewaring had ge nomen; hoorde twee, jaren tegen zich eischen. JUBILEUM BIJ „DE EENDRACHT". Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer H. J. Scholten, Grdaf Willemstraat 52, bij de Coöperatie „De Eendracht" te Haarlem in dienst trad als kruideniersbediende. Thans is hij daar werkzaam als chef van het Centraal Magazijn. De heer Scholten en zijn echtgenoote werden in de bestuurskamer ontvangen door bestuur èn commis sarissen en een groot deel van het personeel. De jubilaris-werd achtereenvolgens toegesproken door den voorzitter namens het bestuur, door den secre taris, die een warm persoonlijk woord tot hem richtte, door den heer Waalewijn, bedrijfsleider, den heer Bijster namens het personeel en door den heer A. v. d. Vecht, chef-baklcer, als oudste per soneelslid. Allen roemden den jubilaris om zijn- ge trouwe plichtsbetrachting, zijn ijver en accuratesse, zijn bereidwilligheid en zijn steeds betoonde hulp vaardigheid. Namens de vereeniging werd den jubilaris de gewone enveloppe met inhoud geschonken. Ook van het jubileum-fonds van het personeel mocht hij een dergelijk geschenk ontvangen, om het be drag naar eigen goedvinden té besteden. Mevrouw Scholten ontving een bloemenhulde. Na dat de jubilaris de verschillende sprekers had bedankt voor de vriéndelijke woorden, tot hem gericht, werden de heer en mevrouw Scholten weer per taxi naar hun woning teruggebracht, waar nog velen in den loop van den dag hen kwamen complimentfeeren. Te Bolsward is gisteravond overleden de heer A. Alt,organist van de Ned. Herv. Gem. De heer Alt heeft in het heele land bekendheid verkregen door zijn lezingen over opera's. De 57-jarige C. M. S. is op de Mient ih Den Haag ter hoogte van de Berenstraat door een tram wagen van lijn' 5 aangereden. Zijn linkerbeen werd vefbrijzeld. Een 48-jarige ploegbaas van de Ned. Spoorwegen is op den onbèwaakteri overweg aan den Lageweg te Amersfoort door een trein'aangereden en op slag ge dood. De 16-jarige A. v. Mill uit Gemert is toen hij zich door een vrachtauto liet voorttrekken komen te vallen en zoo leelijk terecht gekomen, dat hij vrijwel op slag dood was. Te Rijswijk is op 59-jarigen leeftijd overleden de violist J. C. Rasch, die eenige jaren eerste concert meester van het U.S.O. Is geweest. Met goedkeuring van den wnd. secretaris-generaal van het departement van financiën zijn als beurs- vacantiedagen vastgesteld: Zaterdag 27 December en Woensdag 31 December a.s. De hoofdopsteller van „De Zwarte Soldaat", het blad der W.A., onderbanleïder J. J. v. d. Hout, is. naar de persdienst van de N.S.B meldt, naar de Waf- fen S.S. om zich te voegen bij den commandant der W.A., mr. A. J. Zondervan. VOEL U WEER KRACHTIGER - Méér FIT ENVRI3 VAN PIJNEN Juist nü moet ge zorgen voor weerstandsvermo gen en hebt ge behoefte aan een versterkings middel. Daarom begint vandaag nog de be roemde Kruschen-kuur. Kvusch'en Salts is door zijn samenstelling het bloedzuiverende verster- kings-middel bij uitnemendheid. De zes mine rale zouten waaruit Kruschen is samengesteld werken als een tonicum, ze oefenen een actieve, aansporende werking uit op lever, nieren en in gewanden. Reeds bij een kort maar regelmatig gebruik van Kruschen kunt U dat merken; Uw spijsvertering wordt beter, ge voelt U krachtiger, jeugdiger, ook meer fit envrij van Rheuma- tische pijnen! Kruschen - het oude beproefde recept sinds 1889. Bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. N.V. Rowntree, Amsterdam. (Adv. Ingez. Med.) De nieuwe verkeersregelen VOEQTUIOEN /AOGEOl NI EX" WoC^DELC-l VOOqje.EDUV(D DAM INDIEN HL LADING OP EEN ZOODANIGE WlJZ-E IS GEPLAATST, DAT DE E.Ee>TUURPEiqjvJAAQ Voren EEN VRIJ UITZJO-. .- HEEFT." DE.NK. DAAq AAN AOT7 'WEGENN/EC^KE.eC^SqEOeLING. - (PolygooD-Scyui) Vredegereclitsïiof Dp aanslag op kolonel Rost i?an Tonningen 's-GRAVENHAGE. 19 December. (A N.P.) Tijdens de oorlogsdagen in Mei 1940, en wel op den tweeden Pinksterdag, speelde zich in en nabij de consistorie kamer van de Ned. Herv. Kerk te Durgerdam een drama af. Een 36-jarige kapitein van de mariniers had daar binnen een revolverschot op zijn chef, den kapi1ein-ter-7.ee (kolonel) N. A. Rost van Tonningen, gelost en had daarna in het wilde weg op straat twee burgers doodgeschoten en twee andere gewond. Ko lonel .Rost van Tonningen bleek ernstig-aan het hoofd getroffen te zijn; de kogel was dwars door de neus holte gegaan. De dader, kapitein P. J. van der Ende, bleek zeer overspannen tc zijn en enkele nachten achtereen niet geslapen te hebben. Hij scheen in het feit, dat de ko lonel een broer was van den bekenden nationaal- socialist, aanleiding tot wantrouwen te hebben ge vonden in diens persoon en in de defensieve organi satie ter plaatse, waarvaff kol. Rost van Tonningen de leiding had: niemand vertrouwde hij daar meer. Van de hem toegebrachte verwonding is kol. Ro^t van Tonningen genezen De Haagsche rechtbank verleen.de bij uitspraak van 10 Juni ]l. ontslag van rechtsvervolging aan tien ver dachte, op grond van ontoerekenbaarheid tijdens het plegen van de daad, doch de Officier van Justitie, die tien jaren gevangenisstraf geëischl had, ging in hoqger beroep. Het Vredesgerechtshof heeft dezer dagen die zaak behandeld, onder -presidium van mr. H. A. Helb. De procureur-generaal, prof. dr. R. van Genechten, had zes getuigen gedagvaard, van wie twee als des kundige. De eerste getuige, C. G. Lens, toenmaal luitenant bij de mariniers, verklaarde, dat een troep van een kleine honderd soldaten in autobussen uit Den Helder naar het Zuiden was gedirigeerd. Kapitein van der Ende had de leiding. De reisroute werd als gevolg van de ontvange# tegenstrijdige or ders, onderweg eenige malen gewijzigd. Na drie dagen rondzwerven kwam de troep te Durgerdam aan, in den nacht van 12 op 13 Mei. Het was getuige wel omgevallen, dat kapitein van der Ende erg opgewonden en vreemd optrad tegen verschillende personen. Tenslotte werd het getuige te erg en hij raadde den kapitein aan, eenige rust te ne men doch deze ontkende de noodzaak er van. Toen kol. Rost van Tonningen die belast was met het commando van de verdediging van het buiten IJ, den kapitein" bij zich ontbood dacht getuige: daar gaat iets gebeuren. Inderdaad gebeurde er iels, maar dat had getuige niet zoo verwacht: kapitein van der Ende schoot den Jcolonel neer. Direct daarop rende de kapitein naar buiten en schoot op eenige burgers. Getuige heeft daarop den kapitein arrest gesteld, waarbij deze zich niet ernstig verzette. Proc.«generaal: Waarom hebt u den kolonel niet gewaarschuwd, dat u een conflict met den overspan nen ISapitein verwachtte? Getuige: Achteraf is dat misschien fout van mij ge weest, maar op dat moment heb ik het mij niet zoo ge realiseerd. Bij het verdere getuigenverhoor werd naar voren gebracht, dat verd. niemand meer vertrouwde en dat hij geloof hechtte aan de vreemdste geruchten, zooals vergiftiging van onze soldaten door de burgerij, zoodat hij weigerde voor den troep ter plaatsen voed sel in te koopen, enz. Luitenant ter zee F. S. Agema legde overeenkomstig varklaringen af als de eerste .getuige. Kol. Rost van Tonningen zei, dat hij een kapi tein in de consistoriekamer had ontboden om een werkverdeeling te treffen, doch nauwelijks was de kapitein in de kamer of hij loste een schot uit de revolver geheel onverwacht op het hoofd van ge tuige. die kort daarna nog eenige andere schoten hoorde. Getuige had tevoren in het geheel geen arg waan gekoesterd jegens van der Ende, wel bemerkte hij, dat deze vermoeid was. De arrestatie van kapitein van der Ende heeft getuige niet meer bijgewoond. Luit ter zee eerste kl. N. B. Spoor kende ver dachte van het instituut waar hij een stille, aarzelend optredende jongen was. Dr. D. J. D. J. Buining heeft den verdachte in de cel kort na het gebeurde opgezocht. Verdachte kon alles in logisch verband brengen en zei in Schellirigwoude een toestand te hebben aangetroffen, die heelemaal niet in den haak was en waardoor hij zich bedreigd gevoelde. Getuige had hem verzekerd "dat aan de goede trouw van den kolonel in geen enkel opzicht behoefde te worden getwijfeld. Prof. Carp herhaalde de conclusie van zijn psy chiatrisch rapport over verdachte, die volgens hem onderhevig wass aan waandenkbeelden. Proc.gen.: „Zoo zijn er velen, wel millïoenen in de wereld"". Prof. Carp: „Maar bij van der Ende is boven dien de rem, die anderen wel plegen te gebruiker, losgeraakt. Verdachte verklaarde nog dat hij zich ingesloten en bedreigd gevoelde. Hij is thans volkomen over tuigd,'dat zijn gevoel verkeerd is geweest. De procureur-generaal prof. dr. van Genechten zette uiteen, dat de feiten: insubordinatie jegens en poging?, tot doodslag op kolönel Rost van Tonningen, zoomede doodslag van twee burgers, vaststaan. Verschil is alleen mogelijk over de vraag of ver dachte moest worden ontslagen van rechtsvervolging. De feiten dwingen tot de meening. dat hij volkomen onder invloed van bepaalde geruchten heeft gehan deld, doch geenszins, dat hij lijdende was aan sto ring van zijn geestvermogens, want vrijwel onmiddel lijk na het gebeurde kon hij een redelijke uitlegging er van geven. Alleen in het rapport'van prof. Carp wordt van zulk een ziekelijke storing gewaagd. Niets ware zoo eenvoudig voor het openbahr ministerie, als het doen uitbrengen van een contra-rapp'ort, doch spreker acht het niet noodig. Het Hof is er niet om theoretische psychiatrische raadsels' op te lossen. Men kan van 99 pet. der misdrijven wel zeggen, dat zij werden begaan door menschen met dergelijke wilsbe- paling. Ook de Geer had waandenkbeelden, toen hij 21 eerzame burgers liet- opsluiten doch hij is gevlucht en teruggekeerd en wil hier nu wel rustig als verge ten burger leven. Waandenkbeelden hadden ook de beide officieren, die verleden week terechtstonden wegens moord. De generaal, die binnen afzienbaren tijd zal terecht staan, had blijkbaar eveneens^ last van waandenk beelden, evenals tientallen officieren, die hun plicht niet hebben gedaan, doch wel de duizenden opgesloten burgers prikkelden. Deze verdachte, aldus spr., heeft zich door dwaze ophitsingen in de war laten brengeri met het gevolg, dat twee personen door hem werden neergeschoten en kol. Rost van Tonningen hoogst ernstig werd ge wond. Spreker zou op grond van art. 117' juncto 120 Mil. Strafwetboek de doodstraf kunnen eischen, of in gevolge art. 287 W. van Str. vijftien jaar gevange nisstraf, vermeerderd met een derde. Hij staat ech ter niet op het standpunt der vergelding en acht het voldoende, indien verdachte uit de maatschap pij wordt verwijderd, totdat de nieuwe maatschap pij tot rust zal zijn gekomen. Spreker concludeert tot vijftien jaar gevangenisstraf met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen. pleidooi In een uitvoerig pleidooi beriep mr. ,T. H. Rolan- dus Hagedoom zich op de objectiviteit onzer recht spraak. Deze brengt er toe rekening te houden met de sfeer in de Mei-dagen, die velen te machtig wer den. omdat zij geloof hechtten aan allerlei klets praat. Verd. had als militair te aanvaarden wat van hoogerhand werd betoogd en verlangd. Hij was bo vendien-drie dagen niet uit de kleeren geweest en had geen rust genoten. PI, hoopte, dat het Hof het vonnis (ontslag van rechtsvervolging) zou bevestigen subs, dat- verdach te voorwaardel ijk onder toezicht zou worden gesteld. Het hof zal Dinsdag 30 December uitspraak doen. Ongecorrrigeerd) ZWERVENDE DIEREN. Een wenk van „Dierenbescherming". In het maandblad Dierenbescherming vraagt een abonnée te Zandvoort aandacht voor het toene mend aantal zwervende honden en katten. „Her haaldelijk al heb ik", schrijft zij. „den laatsten tijd hier op den weg Haarlem-Zandvoort zwervende honden opgenomen die kennelijk wel tot voor kort een huis gehad moeten hebben. Het komt mij voor, dat, wanneer men „geen eten" meer voor zijn hond of kat heeft, men het dier maar op de straat zet. zonder zich af te vragen wat zijn verdere lot zal zijn. Dan is er nog iets. Onder het toenemende aan tal jonge zwervers vindt men ook altijd heel jonge dieren. Zou het in dezen voedselschaarschen tijd niet heel nuttig zijn en bovendien heel wat jonge stumpers veel leed besparen, indien de dierenhou- ders er voor zorgden dat er geen jonge honden en katten geboren werden? Als ieder zijn hond of kat onder behoorlijk toezicht houdt is er heel wat te voorkomen. Waarom moeten er zooveel, dieren óf voor een afmakingsdood dadelijk na de geboorte, óf voor het spoedig zwerven geboren worden? in Haarlem en omgeving; HET RONDE HUIS. Wel zeker, zegt ge, het Ronde Huis. Dat staat aart het elrtfle van den Zeeweg. Nu ja, maar er zijn meer ronde huizen en een daar van vertoonen wij u hier als een eigenaardigheid, zijnde het overblijfsel van wat eens eeo molen was, een poldermolen ln den Waarderpolder, genaamd „De jonge Willem". Daar staat hij Jusschen de weilanden en steeks zijn ruigen kop omhoog. Ge ziet het: die kop is gefatsoe neerd. De kap is er af en de vier ouwe wijven, die elkaar niet krijgen konden zijn al lang tot brandhout HET RONDE HUIS. (Foto De Haas), verstookt en de vang en de as en het rad werden op nonactief gesteld. Dat gebeurde in 1925, maar al sinds 1913 kon de molen het buiten den wind stellen, om dat hij geëelectrificeerd was, zoodat de molenaar sindsdien door het onnoozel verzetten van eegn handle het binnenwater in zijn polder beheerscht en er het buitenwater uit houdt en geen zorgen heeft over al wat gedaan of nagelaten moet worden als er wind op den molen is. Zoo heeft ook hier het oude vernuft concessie moe ten doen aan de nieuwe techniek en men kan dat be treuren of toejuichen. Wie het Hollandsche landschap lief heeft houdt niet van molens zonder wieken, maar practisch aangelegde geesten zullen u daarentegen voorhouden, dat het verzetten van een knopje te ver kiezen valt boven het zware molenaarswerlc en dat dé electriciteit altijd ter beschikking staat en de wind niet Met dat al is „De jonge Willem" een Haarlemsehe eigenaardigheid geworden. Waarvan acte. Echt Vermengd met warme melk het van ouds beroemde middel bij Hoest - Verkoudheid - Griep Prijs thans SO cent per flesch (Adv. Ingez. Med.) Biljarten KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND EERSTE KLASSE KLEIN-BILJART. Donderdagmiddag werd te Eindhoven onder leiding van de afdeeling Victoria, welke dit jaar haar vijf jarig bestaan viert, een begin gemaakt met het vier- daagsche biljarttournooï om het kampioenschap van Nederland eerste klasje klein-biljart, cadre 35/2. Voor het kampioenschap hadden zich 8 spelers geplaatst. ear. beurt, hoog- gemïd- Gruythuysen De Kok Hoogland Haberer Schmidt Beekhof Geestman- Brandts Hoogland De Kok Gruythuysen Haberer Beekhof Geestman Schmidt Brandts 400 16 ste serie delde 121 25 22.02 16.55 21.05 18.79 19.05 13.75 16 11.04 20 13.50 18.18 11.32 Handbal EEN ZELFSTANDIGE BOND VOOR HANDBAL. 's GRAVENHAGE 16 December. Naar in het laatste nummer van Het Turnblad officieel'wordt medegedeeld, zal met ingang van 1 Januari a.s, handbal in ons land in zelfstandig verband worden beoefend. De bonds handbal commissie van het Nederl. Gymnastiek Verbond zal worden geliquideerd, en met ingang van 1 Januari 1942 treedt het Nederlandsch Handbal Verbond (N. H. V.) in werking. BEVERWIJK Ned. Herv. Pastorie uitgebrand Donderdagmiddag omstreeks vier uur brak doordat een rekje met waschgoed tegen de kachel was ge vallen brand uit in de pastorie van de Ned. Hervorm de Gemeente, Zeestraat 86 alhier, bewoond door Ds, J. de Vries, predikant van die gemeente. De vlam men grepen snel om zich heen. Direct na de ontdek king werd de brandweer gewaarschuwd, die met het oog op een eventueele uitbreiding van den brand met de twee motorspuiten uitrukte en spoedig ter plaatse was. Energiek werd het' vuur, dat vooral midden in de pastorie woedde, bestreden. Reeds na korten tijd Was het gevaar voor een grooten uitslaanden brand geweken en was het blusschen van de vlammen nog maar een kwestie van tijd. Nadat de brandweer ook de vuurversehijnselen op de moeilijk bereikbare plaatsen in de Villa onder de knie had werd. met een lang op de waterleiding de nablussching ter hand genomen. Het vuur had echter in dezen korten tijd groot® schade in het perceel aangericht, want vele vertrek ken waren totaal uitgebrand. De waterschade was eveneens aanzienlijk. De politie zorgde op dit drukke punt voor een goede afzetting, waardoor 'de brandweer ongehinderd het vuhr kon bestrijden. Eenige autoriteiten sloegen het blusschingswerk gade. SANTPOORT DE A. N. W. B. OVER ZIJN WERK. Film en tentoonstelling. De Toeristenbond A. N. W. B. komi op 22 December naar Santpoort en zal bij die gelegenheid ln de zaal van Jeugdhuis Nederl. Herv, Gemeente en op 23 December te Beverwijk in het Kennemer Theater een z.g. Bonds- avond organiseeren, welke zeer interessant belooft te worden. Temeer omdat velen onvoldoende bekend zijn met het prachtige werk, dat de Toeristenbond verricht. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM 19 December. Bevallen: 18 December: M. E. Lanfermeijer-Voorham, 7. M. A. J. P Baggen-van Kessel, d. 19 Dec.: J. M. Piers- van Halst, d- K. E. van den Berg-Ovcrbeek, z. Overleden: 18 December: C. Flaat, 75 j., Rijksstraatweg. Sé van Hoorn, 60 j., Olycanslraat.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5