Haarlem's Dagblad De nieuwe bonnen Engelsch vliegtuig- moederschip getorpedeerd Bolsjewistische aanvallen stranden op taaien tegenstand der Duitsche troepen. Japanners vallen op Noord-Luzon met groote strijdkrachten aan. 59c JAARGaNG No. 17951 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054. Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM DINSDAG 23 DECEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.171/2 Groentjes zie rubriek. Nieuwe bonkaarten in gebruik. 's-GRAVENHAGE, 23 December. Voor de week van Zondag 28 December tot Zaterdag 3 Januari zijn voor het koopen van brood of gebak, vleesch of vleesch\Varen en aardappelen aangewezen de bonnen 01 van de daarvoor bestemde kaarten. A-bonnen brood geven recht op 4-rantsoenen, B-bonnen op een '^-rantsoen, A-bonnen vleesch of vleeschwaren 1 rantsoen, B-bonnen rantsoen. Voorts zijn voor het tijdvak van 28 December tot 24 Januari aangewezen de bonnen 184, 189, 185 t/m 188, 190, 191, 192, 179 t'm 183 van de bonkaart alge meen resp. voor suiker, jam, bloem, brood of gebak, havermout of peulvruchten, gort, vermicelli of maizena en kaas, de bonnen 01a t/m 04a van de melkkaart ieder 3V? liter en 01B t'm 04B ieder 1 3/4 liter melk, 01C of 01D van de kaart reserve voor cacao en 02D03D voor rijst. (Dit wil dus zeggen: bon 184 suiker, 189 jam, 185 t/m 188 brood, bloem of gebak 190 havermout of peulvruchten, 191 gort, 192 vermicelli of maizena, 179 t/m 183 kaas). Voor het tijdvak van 28 December tot 5 Januari is aangewezen voor boter resp. boter met reductie bon 01 van boter- resp. vetkaart. DE NIEUWE BONKAARTEN. 's-GRAVENHAGE, 23 December. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherii maakt bekend, dat- met ingang van de op 28 December a.s. aanvangende distributieperiode de nieuw uitgereikte bonkaarten ln gebruik worden ge nomen. Met het oog op de komende feestdagen is bepaald, dat men reeds met ingang van Woensdag 24 Decem ber a.s. on alle heden bekend gemaakte bonnen mag koopen. Met nadruk wordt er echter op gewezen, dat indien men van deze mogelijkheid gebruik maakt, er goed op moet letten, dat men met het gekochte uit komt tot het tijdstip, waarop wederom nieuwe bon nen geldig worden, d i. dus voor de ..weekartikelen" Zaterdag 3 Januari a.s. en voor de andere levensmid delen Zaterdag 24 Januari a.s. Voor boter en koffie- surrogaat gelden uiteraard andere dagen. De aanwijzing der thans bekend gemaakte bonnen van de nieuwe kaarten geeft voorts nog aanleiding tot de volgende opmerkingen. BROOD EN GEBAK. De bonnen 01A van de nieuwe broodkaart geven van 28 Dec. tot en met 3 Jan. 1942 elk recht op het koo pen van 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak, ter wijl de bonnen 01B elk recht geven op het kooDen van 50 gram brood of rantsoen gebak. De met 01A ge merkte bonnen van de nieuwe kaart komen dus over een met de groote, met ..4 rantsoenen" gemerkte bon nen van de oude broodkaart. De met 01B gemerkte bonnen komen overeen met de kleine bonnen van de oude broodkaart. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. De bonnen 01A van de nieuwe vleeschkaart geven tot en met Zaterdag 3 Januari a.s. elk recht op het koopen van 1 rantsoen vleesch of vleeschwaren, de bonnen 01B elk op V2 rantsoen vleesch of vleeschwa ren. Ditmaal is de per week beschikbaar gestelde hoe veelheid vleesch derhalve nog ongewijzigd gebleven. Van het voor de volgende distributieperiode, d.i. dus de week van 4 t/m 10 Januari a.s. aan te wijzen bon nummer zullen de zoogenaamde B-bonnen nog slechts recht geven op het koopen van 1/4 rantsoen vleesch of vleeschwaren. KOFFIESURROGAAT. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bon voor koffiesurrogaat zooals reeds eerder is aangekon digd, geldig is verklaard voor een periode van 8 weken, derhalve tot en met 21 Februari 1942. Men moet dus ditmaal met het koffiesurrogaatrantsoen van 250 gram tweemaal zoolang toekomen als gewoonlijk. De bon vonr koffiesurrogaat is 193. BONKAART RESERVE. In elk der bonboekjes bevindt zich voorts een zoo genaamde bonkaart reserve. De bonnen van deze bon kaart dragen een verschillende letter, al naar gelang deri leeftijd van den houder. Op de aan volwassenen uitgereikte kaart komen na melijk voor de nummers: 01A tot en met 014A: op die van kinderen tusschen 14 tot en met 20 jaar: 01B tot en met 014B; op die van kinderen van 4 tot en met 13 jaar: 01C tot en met 014C; op die van kinderen van 0 tot en met 3 jaar: 01D tot en met 014D. CACAO. Thans zijn van de kaart reserve aangewezenbon 01C en 01D, welke gedurende de distributieperiode van 28 December a.s. tot en met 24 Januari a.s. elk recht geven op het koopen van 50 gram cacao. Zooals bekend moeten deze bonnen gedurende de eerste week van de distributieperiode bij een detaillist worden in geleverd. Gedurende de derde en vierde week kan men dan de cacao ontvangen. Indien men zijn bonnen eerst na verloop van de eerste week van de distribu tieperiode bij den detaillist inlevert, dari kan met daar voor pas cacao ontvangen in de derde en vierde week van de volgende periode. RIJST. De bonnummers 02D en 03D van de bonkaart reserve geven tot en met 24 Januari 1942 elk recht op het koopen van 250 gram rijst. Gedurende genoemd tijdvak is voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar dus in totaal 500 gram rijst beschikbaar. Daar het mogelijk is dat nog niet op alle met „F" en ,,G" gemerkte bonnen van de papkaart rijst is gekocht, is de geldigheidsduur daarvan verlengd tot en met 24 Januari 1942 BOTER. Van de boterkaart en de vetkaart zullen voorloopig per periode van vijf weken achtereenvolgens vier bonnen worden geldig verklaard. De eerste drie zullen gedurende negen dagen geldig zijn, de vierde gedu rende acht dagen. Gedurende het tijdvak van 28 De cember a.s. tot en met 5 Januari a.s. geeft de bon 01 van de boter- zoowel als van de vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter. Het koopen. met dezen bon is reeds geoorloofd met ingang van 23 December. Zooals bekend, hebben zij, die recht hebben op het normale boterraritsoen, twee boterkaarten, dan wel twee vetkaarten ontvangen, zoodat zij op de beide met 01 genummerde bonnen, waarover zij beschikken, een hoeveelheid van 2 X 125 250 gram boter kunnen betrekken. Op de bonnen van. de vetkaart wordt de gebruikelijke reductie verleend van 22y2 cent per 250 gram boter. Zooals men weet is voorts bon 57 van de oude boter en vetkaart. welke is aangewezen voor een extra rantsoen boter, geldig van 21 December jl. tot en met 31 Januari 1942 voor het koopen van boter De vetbonnen der toeslagkaarten, welke voor het tijdvak van 28 December a.s. tot en met 24 Januari a.s. zijn uitgereikt aan hen, die zwaren en zeer zwaren arbeid verrichten, zijn niet genummerd, doch dragen onderscheidenlijk de aanduiding: 28 December3 Januari. 410 Januari. 1117 Januari. 1824 Januari. De rechthebbenden dienen er dus goed op te letten, dat zij deze bonnen in de week-, welke op den bon staat vermeld, bij hun leverancier inleveren. De bon nen, welke de aanduiding 28 December3 'Januarh diagen. zijn reeds geldig met ingang van 24 Decem ber. De vetbonnen der toeslagkaarten welke zijn uitge reikt aan hen, die langdurigen arbeid verrichten, dra gen geen aanduiding betreffende datum of nummer. Zij zijn geldig gedurende het geheele tijdvak van 28 December a.s. tot en met 24 Januari a.s. en mogen reeds met ingang van 24 December worden ge bruikt. De vetbonnen der toeslagkaarten „JA", „JB" en „JC" geven elk recht op het koopen van 125 gram boter met reductie. MELK. Tenslotte wordt er op gewezen, dat in den vervolge, in plaats van één melkbon per week, vier melkbonnen tegelijk voor een tijdvak van vier weken worden aan gewezen. Zulks geschiedt ten einde de schoolmelk- voorziening een regelmatig verloop te doen hebben. De bonnen 01A tot en met 04A geven derhalve tot en met 24 Januari 1942 elk recht op het koopen van 3V2 liter melk, terwijl de bonnen 01B tot en mei 04B in genoemd tijdvak in de gebieden, waar de melk kaart DT in gebruik is, elk recht geven op het koopen van 1 3/4 liter melk. Distributie thee en peulvruchten. Inleveringstermijn der bestelbonnen t/m 3 Jan. a.s. verlengd. 's-GRAVENHAGE, 22 December. De secretaris generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend dat de met „168" genummerde bon van de bonkaart algemeen, welke is aangewezen ter verkrijging van -veertig gram thee, nog tot en met Zaterdag 3 Januari a.s. bij de winkeliers ingele verd mag worden. Ook de met „169" genummerde bonnen van de bonkaart algemeen, welke zijn aange wezen tot het bestellen van peulvruchten mo gen nog tot en met Zaterdag 3 Januari a.s. worden gebruikt. Deze maatregelen stellen een aantal consumenten, zooals uit ziekenhuizen ontslagen patiënten en arbei ders uit werkkampen, alsnog in de gelegenheid deze bonnen bij hun leveranciers in te leveren, voor zoo ver dit vóór 18 December 1.1. niet kon geschieden. De nieuwe verkeersregelen Wenken van de politie Door den Commissaris van Politie te Haarlem wor den in verband met de nieuwe verkeersregelen de volgende wenken aan DE WIELRIJDERS gegeven: „Voor de wielrijders gelden, behalve de algemeene verkeersregels, speciaal nog de volgende voorschriften: Onder het rijden mag men niet met beide handen het stuur loslaten of beide voeten van de trappers nemen. Het is niet toegestaan, te blijven rijden naast een ander voertuig dan een rijwiel, ter wijl het tevens verboden is, zich door een ander voer tuig te laten voorttrekken. Men ziet nog wel eens een wielrijder, die zich laat voorttrekken door een auto of een tram. Dit is zoowel voor hem zelf als voor de overige weggebruikers zeer gevaarlijk. De politie zal in zoo'n geval dan ook be slist proces-verbaal opmaken en niet meer waarschu wen. De wielrijders moeten thans gebruik maken van de bestaande rijwielpaden. Zij mogen hoogstens met z'n tweeën naast elkaar rijden, doch wanneer het ver keer daardoor nog zou worden belemmerd of in ge vaar gebracht, moeten zij achter elkaar gaan rijden. Hetzelfde geldt voor het inhalen. Dus hoogstens twee wielrijders naast elkaar mogen inhalen, waarbij dan ook weer bepaald is, dat het overige verkeer daardoor niet wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Het medvoeren van een tweeden persoon van tien jaar of ouder is niet meer toegestaan. Wordt een kind beneden tien jaar medegevoerd, dan moet daarvoor een geschikte zitnlaats aanwezig zijn en moet boven dien de bestuurder een volwassen persoon zijn. Als iemand op een fiets rijdt, mag hij geen hand wagens e.d. voorttrekken en geen dieren geleiden (dus ook geen honden meer). Nogmaals wordt er op gewezen dat het medevoeren van een rijwiel aan de hand in verboden richting ver boden is. Een groot aantal personen" is hiervoor al gewaar schuwd, doch. men kan verwachten, dat de politie binnenkort tot bekeuren zal overgaan. De verontschul diging „dat men het niet wist" wordt dan niet meer aanvaard. Zorgt er voor, dat uw rood achterlicht bij duister nis, ook 's morgens vroeg, goed brandt en dat Uw achterspatbord bij dag en nacht behoorlijk wit is." De uitreiking van distributie-bescheiden te Haarlem Morgen de laatste dag Voor de uitreiking van distributiebescheiden is het morgen. Woensdag de laatste dag. Dan zijn aan de beurt de letters V. en W. Uitreiklokalen Noord: Berken straat 60 en Zoclmr- straat 2; Zuid: Kamperstraat 37 en Centrum St. Bavo. Smedestraat 23. Gcmeentelüke instellingen te Haarlem Op enkele uitzonderingen na Zaterdag gesloten De Burgemeester van Haarlem deelt mede, dat dé bureaux on het Stadhuis en alle andere gemeente- liike instellingen, behalve de hierna genoemde, op Zaterdag 27 December 1941 den geheelen dag zullen zijn gesloten. Geopend zullen zijn: Het gemeente laboratorium voor pathologische bac teriologie (Zondagsdienst); het kantoor van het Havenwezen aan den Kouden- horn; het distributiekantoor aan de Zijlstraat, doch uit sluitend voor snoedgevallen (bijkantoren gesloten); de Stads-apotheek (van des voormiddags 8 uur tot des namiddag 8 uur); de Centrale keukens; de dienst voor Maatschappelijk hulpbetoon van 9.30 tot 10 uur des voormiddags, doch uitsluitend voor noodgevallen; De 6e afdeeling der gemeentesecretarie (afdeeling Burgerlijke Stand en Bevolking) zal geoDend zijn van des voormiddags 10 tot 11 uur. doch uitsluitend voor aangiften van geboorten en overlijden en voor het af halen van rantsoenbonnen voor in het buitenland werkzame personen, die met verlof thuis zijn. De gemeentelijke sportterreinen zijn wel toeganke lijk. Het uitbetalen van kostwinnersvergoeding zal in olaats van bovengenoemd en datum, geschieden op Woensdag 24 December 1941. Eveneens zal gesloten zijn het kantoor der afdeeling Haarlem van Winterhulp Nederland. De tentoonstelling ,Der Soldat in Holland" ln het Frans Halsmuseum zal geopend zijn (ingang Klein Heiligland 62). Op bovengenoemden datum zal het ophalen van vuilnis haardasch. enz. gewoon doorgaan; in plaats van op len en 2en Kerstdag zal dit jaar het vuilnis worden opgehaald op onderscheidenlijk 24 en 27 De cember en in plaats van op 1 Januari 1942 op Woens dag 31 December. De Zaterdagmiddagmarkt zal op den gewonen tijd worden gehouden. Op de beide Kerstdagen en op Nieuwjaarsdag zullen de Centrale Keukens in de bekende lokalen geopend zijn van des middags 12 tot 1 uur. Overal in den lande worden toebereidselen ge maakt voor het Kerstfeest. Foto: Meisjes van de Kinderbewaarplaats Haarlem-Noord maken met eenvoudige middelen kleine Kerstmannetjes, die gevuld met lekkers een ware verrassing voor de kinderen zullen zijn» (Foto-Stevens) Welke bonnen zijn thans geldig? Var Dec l/2 rants. i/2 rants. 1 rants. 49-4 Brood 4 9 Brood 49 Vleesch 49 VI.waren 49 A Melk I 3>/2 L. 49 R.de R Melkk. I L>i L. 49-A Aardappelen 1 Vi K.G. 49-B Aardappelen K.G. Van 30 November t.m. 27 Brood of gebak Vleesch of vleeschwaren Melk Melk Aardappelen Aardappelen December: 150 Algemeen 2e periode Cacao 155 Algemeen 156 151-154 F en G Rijst 161 Algemeen 163 157-160 167 Van 10 Dcc. t.11 1 K.G. 50 gr. •60 gr, i00 gr. Suiker Cacao Koffiesurrogaat Jam Bloem brood of gebak Rijst Havermout of Peulvruchten Gort Vermicelli of maïzena. Kaas Kaas Dec. Voorts: Petroleum: Bonkaart M. en O. 14 Bon 23 tot 3 Januari 1942. Zeep Bon 164 Algemeen en B011 E Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 7 5 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Dcc. Bon J Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1941. Extra bericht van het Duitsche opperbevel Hoofdkwartier van den Führer, 22 December (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht meldt: Een duikboot onder bevel van kapitein-luitenant Bigalk, die op den Atlantischen Oceaan opereert, heeft een Engelsch vliegtuigmoederschip getor pedeerd. Het schip is gezonken. Schoenenverkoop verboden. Van 25 December t/m 4 Januari. 's-GRAVENHAGE, 22 December. De secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat het in verband met de inventarisatie van de voorraden schoenen hier te lande noodzakelijk is, dat in de periode van Don derdag 25 December 1941 tot en met Zondag 4 Januari 1942 het koopen, verkoopen en afleveren van alle soorten schoeisel in den meest uitgebreiden zin, met uitzondering van geheel uit hout vervaardigde klom pen, verboden is, ook al zou hiervoor een geldige schoenenbon worden ingeleverd. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de geldigheids duur van de schoenenbons. welker geldigheidsduur vervalt op een der dagen tusschen 24 December 1941 en 5 Januari 1942, wordt verlengd tot en met 11 Januari 1942 Kindervoeding te Haarlem Na de Kerstvacantie wordt de verstrekking hervat Naar wij vernemen is er wijziging gekomen in de commissie die zorgt foor de voeding op de scholen te Haarlem. Zooals men weet wordt deze verstrekking gefinancierd door de gemeente. Na de Kerstvacantie zal, zoo vernemen wij, de schoolvoeding op de gewone wijze doorgang vinden. Zes Haarlemmers bekeurd wegens prijsopdrijving Tegen twee Haarlemmers is proces-verbaal opge maakt, omdat zij handelden in suikerbonnen. Er werden 29 bonnen verkocht voor f 22 en f 23.50. Een 44-jarige Haarlemmer werd bekeurd we gens het verkoopen van vleesch voor f 5 en vet voor f 14 per K.G., tevens geschiedde dit zonder bonnen. Ook tegen den kooper werd proces-verbaal opge maakt. Door de Haarlemsche politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een 47-jarigen Haarlemmer, die een rijwiel ter waarde van f 60, voor f 90 verkocht. Ook de kooper werd bekeurd. Verder is proces-verbaal opgemaakt tegen een 33-jarigen handelaar in brandhout, die hout voor f 4.50 verkocht inplaats van voor f 4, en tegen een 43-jarigen Haarlemmer, die onbevoegd distributie bescheiden voorhanden had. Een 29-jarige groentenwinkëlier is bekeurd, om dat hij schorseneeren van 27 cent voor 30 cent per K.G. verkocht, zuurkool van 8 cent per pond voor 10 cent en appelen van 25 cent per K.G. voor 80 cent. Inbraken op klaarlichten dag te Heemstede Geld, gouden horloge en distributie bescheiden gestolen Maandagmiddag drie uur hoorde een bewoonster van een perceel aan de Joh. Verhulstlaan te Heemstede, toen zij boven was gestommel in het benedenhuis. Op haar geroep of er iemand was, kreeg zij geen antwoord: zij ging naar beneden en kwam tot de ontdekking dat inbrekers zich toegang hadden verschaft door verbreking van een ruitje in de keukendeur. Daar de dieven gestoord werden wordt er niets ver mist. Maandagmiddag tusschen 3 en 6 uur hebben inbrekers hun slag geslagen in een perceel aan de Spoorzichtlaan te Heemstede tijdens afwezigheid van de bewoonster. Toen deze thuis kwam, vond zij het geheele huis onderste boven gehaald. Vermist, wordt een bedrag aan geld, een gouden horloge en alle distributiebescheiden. Ook hier had de dief zich toegang verschaft door het verbreken van een ruit in de keukendeur. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het ingenieursex. voor civiel ingenieur J. Thijsse, te Heemstede. VERDUISTEREN Van 17.29 tot 9.49 Maan 24 Dec. onder 0.00, 24 Dee. op 15.18 n Betaling abonnementsgeld Wij verzoeken onzen abonnés vriendelijk de bezorgers en andere incasseerders zoo eenigszins mogelijk met gepast geld te betalen. DE ADMINISTRATIE DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. In Noord-Afrika zeven Britsche jachtvlieglu igen neergeschoten Hoofdkwartier van den Führer. 22 December (D.N.B.) Het opperbevel der Weermacht deelt mede: „In de middenzone van het Oostelijk front zijn talrijke Sovjet-aanvallen gestrand op een taaaien tegenstand onzer troepen. De luchtmacht heeft de" zware gevechten van het leger ondersteund doof krachtig optreden tegen vijandelijke veld- stellingen, concentraties van pantserwagens, co lonnes voertuigen en spoorwegen. Aan de Zuid-Oostkust van Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht bom men geworpen op havenwerken. In Noord-Afrika geen groote gevechtshande lingen. Bij luchtgevechten zijn zeven Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten, Op het eiland Malta hebben afdeelingen der Duitsche lucht macht overdag en des nachts schepen en op slagplaatsen van brandstof en munitie in de haven vaan La Valetta bestookt met bommen vaan zwaar en van het zwaarste kaaliber. Vier vijandelijke jagers werden neergeschoten zon der eigen verliezen. Bij vruchtelooze aanvalspo- gingen van enkele Britsche gevechtsvliegtuigen in 't Kanaalgebied en de Duitsche Bocht verloor de vijand twee bommenwerpers ln de wintersche omgeving van Noord-Karelië. Manschappen van de Duitsche Waffen SS tijdens hun opmarsch door het besneeuwde landschap. (Orbis-Holland) De strijd in Oost-Azië. Operaties tegen Manilla 0 verwacht. RIO DE JANEIRO, 22 Dec. (D.N.B.) Volgens hier ontvangen berichten wordt in Manilla officieel ge meld dat de Japanners met groote hoeveelheden strijdkrachten in Noord-Luzon (Phïlippijnen) aanval len, waar een zware slag aan den gang is. De Britsche Berichtendienst erkent in een bericht uit Manilla dat de Japanners met sterke strijdkrach ten zijn geland in de omgeving der Golf van Lin- gayen. In het communiqué van het hoofdkwartier te Manilla wordt gesproken van gevechten tusschen Lin- gayen en de stad Agoe. Tevens wordt bekend ge maakt dat een onbekend aantal Japanners Maandag omstreeks 160 K.M. ten Noorden van Manilla met transportschepen is aangekomen en geland De mi litaire woordvoerder zeide dat de Japanners met sterke strijdkrachten zijn geland, dat zij een sterken val doen en dat een verbitterde strijd wordt gele verd. Volgens een D.N.B.-bericht uit Sjanghai zullen de Maandagochtend door de Japansche marine op het eiland Luzon gelande strijdkrachten, naar in Japan sche marinekringen verluidt, tezamen met de reeds vroeger in het Noorden en Zuiden van het eiland ont scheepte formaties gebruikt worden voor den aanval op Manilla. DE STRIJD OP MALAKKA. TOKIO, 22 December (D.N.B.) Radio-Delhi heeft vanmiddag medegedeeld dat de provincie Keda Noord-Malakka geheel en al in handen der Japanners is en dat de Japansche troepen een belangrijken aan val in de richting varv den spoorweg van Kots Bahroe ondernomen hebben. De sultan van Kelantan, de Noordelijkste provin- e van Malakka. Sir Mirz Asismail, is teruggekeerd in zijn hoofdstad Kota Bahroe, naar Domei meldt. De sultan, die bij de landing van de Japansche troepen te Kota Bahroe naar het binnenland was gevlucht, plaatste zich onder Japansche bescherming enver zocht het Japansche bestuur in Kelantan rust en orde te vestigen. OP HONGKONG. TOKIO. 22 Dec. (D.N.B.) Naar „Tokyo Nitsii Nitsji" meldt hebben de Japanners vandaag bij hun operaties tegen de versterkte stellingen van den vijand op Hongkong 713 gevangenen gemaakt, die in hoofd zaak bestonden uit Britsch-Iiidiërs en Canadeezen, De vijandelijke stellingen tusschen de zoogenaamde Tatambocht tot voorbij de Victoria-Peak, waarheen zich de Engelschen hebben teruggetrokken, liggen sedert vanochtend onder zeer sterk vuur der Japan sche artillerie, dat ondersteund wordt door voortdu rende bomaanvallen van de Jaoansche luchtmacht. Van het eiland Goeam wordt gemeld dat de Japan sche strijdkrachten rust en orde aldaar hebben her steld. De eilandbewoners hebben hun dagelijltsche bezigheden hervat en sluiten vriendschap met de Japansche soldaten. Volgens den Britschen berichtendienst heeft het Amerikaansche ministerie van marine gisteren me degedeeld dat de vlootbasis Goeam geheel door de Japanners bezet is. Japanscli offensief in China 'Steunpunt van Tsjoenking" gebombardeerd Uit Nanking meldt het D.N.B.: Volgens een com muniqué '-an het Japansch expeditieleger in Centraal China is Zaterdag een algemeen offensief ontketend tegen de voornaamste strijdkrachten der Chineezen de provincies Tsjekiang, Ahnwei Klangsi en Foekien. Voorts heeft een groote formatie Japansche bom- menwerpers een massalen aanval ondernomen op Loesji, een steunpunt van de troepen van Tsjoeng- king, op 15 K.M. ten Westen van Lohjang. Deze aan val veroorzaakte brand op het vliegveld en in muni- tieloodsen. Bovendien ontstond zware schade aan an dere militaire installaties. Alle vliegtuigen keerden onbeschadigd op hun basis terug. Churchill in de Ver. Staten Lord Beaverbrook en de chefs van leger, vloot en luchtmacht in zijn gezelschap STOCKHOLM, 23 December. (A.N.P.) Te Lon- 1 den is officieel medegedeeld dat Churchill en Beaverbrook zich in de Vereenigde Staten bevin den. Uit Washington meldt de Britsche Berich tendienst dat zij met Roosevelt alle vraagstukken zullen bespreken, die verband houden met1 de „gemeenschappelijke oorlogsinspanning". Churchill zou voorts vergezeld zijn van admiraal Sir Dudley Pound en van den chef van den generalen staf van het Britsche rijk. Sir John Dill, van den luchtmaarschalk Sir Charles Portal, van den Ameri- kaanschen ambassadeur te Londen, Winant, en van den persoonlijken vertegenwoordiger van Roosevelt, Harriman. Naar de Britsche Berichtendienst verder meldt, Is te Ottawa officieel medegedeeld dat de Canadeesche minister-president, Mackenzie King, zich naar Wash ington zal begeven, om deel te nemen aan de con ferenties met Roosevelt en Churchill. De Britsche Berichtendienst spreekt van geruchten, volgens welke Churchill gisteren met een Clippertoe- stel te Baltimore zou zijn aangekomen. Later, aldus de Berichtendienst, werd die lezing echter tegenge sproken. Op grond van de omstandigheid dat Chur chill vergezeld is van een staf van hóoge officieren van leger, vloot en luchtmacht, eoncludeertt de Brit sche Berichtendienst, dat met de chefs der Amerikaan sche generale staven „gemeenschappelijke plannen voor den oorlog op den grooten en den Atlantischen Oceaan" moeten worden uitgewerkt. VERPACHTING EN PACHTPRIJZEN VAN VISCHRECHTEN. 's-GRAVENHAGE. 22 December. In de Ned. Staatscourant van heden is opgenomen het pachtbe- sluit. vischrecht 1941. bevattende regeling van de verpachting en pachtprijzen van vischrechten. Hierbij wordt bepaald, dat de eigenaar van een vischrecht. dat op 9 Mei 1940 was verpacht, verplicht is dit" vischrecht te blijven verpachten, verpachting aan een anderen pachter dan op 9 Mei 1940 is slechts geoorloofd met toestemming van den secretaris-gene raal van Landbouw en Visscherij. Is deze verpachting aan een ander reeds geschied, dan moet binnen 14 dagen hiervoor toestemming worden aangevraagd. De hoogst toelaatbare pachtprijs is die, waarvoor het vischrecht op 9 Mei 1940 verpacht was. Het besluit treedt heden in werking. HAARLEMSCHE RECHTBANK. INBRAKEN IN BLOEMENDAAL. De los-werkman J. T. C. te Velsen werd tot 1 jaar en zes maanden en de betonvlechter T, w. B. te Velsen tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens inbraken aan den Vijverweg en den Lage Duin en Daalsche Weg te Bloe mendaakl. De Officier had tegen beiden 2 jaar geëischt. De Rechtbank veroordeelde den bioemenkoopman M.K. uit Krommenie die eveneens mee had geholpen lot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was IVj Jaar. DISTRIBUTIEBESCHEIDEN GESTOLEN, Wegens diefstal van distributiebescheiden werd de elec- tro-technicus P. H, te Haarlem toi 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch luidde 2'.& Jaar.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1