Haarlem's Dagblad Nog strijd op Hongkong. Zware gevechten in de middenzone van het Oostelijk front duren voort. 59e JAARGANG No. 17952 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Buieaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM WOENSDAG 24 DECEMBER 1941 Abonnementen per week 0.26. per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel Regeiabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17Va Groentjes zie rubriek. Japansche landing op Wake. Japanners achten het eiland echter reeds in hun handen. Het Japansche luchtwapen heeft, naar Domei meldt, zeer sterke aanvallen gericht op de versterkingen in het Oostelijk deel van Hongkong. De aanvallen duur den bijna twaalf uur onafgebroken voort Zeer zware vernielingen werden in de vijandelijke stellingen waar genomen. Naar verder verluidt, neemt de druk op de stad Victoria en de heuvels ten Zuiden der stad toe. Men verwacht snelle vorderingen van den Japanschen aanval. In militaire kringen wordt verklaard dat de gevechten .wel nog aan den gang zijn, maar dat het eiland zich reeds'hecht in Japansche handen bevindt. Een nieuwe versterkte vijandelijke stelling op Mount Cameron op Hongkong is door de Japanners na felle gevechten bezet. Cameron behoort tot de ten Zuiden vai\ Victoria gelegen, deels zwaar versterkte reeks heuvels, waar de Engelschen zich voor den laat- sten tegenstand hebben verschanst. Naar Associated Press uit Ottawa meldt, heeft het Amerikaansche hoofdkwartier voor de defensie mede gedeeld dat de Canadeesebe verliezen bij den slag om Hongkong „zwaar" geweest zijn. Onder de gesneu velde Canadeezen bevindt zich brigadegeneraal J. K. Lawson, de commandant van het Canadeesche expe ditiekorps. LANDING OP WAKE. LISSABON, 24 Dec. (A.N.P.) Het ministerie van marine der Vereenigde Staten maakt bekend, zoo wordt uit Washington gemeld, dat Japansche strijd krachten Dinsdagmorgen geland zijn op het in den Stillen Oceaan gelegen Amerikaansche eiland Wake. In het desbetreffende communiqué wordt voorts be kend gemaakt dat de Japanners beslag hebben gelegd op het Amerikaansche s.s. „President Harrison (10.509 b.r.t.). Volgens een verklaring van het Amerikaansche mi- histerie van marine is de sterkte der Japansche lan dingstroepen op het eiland Wake niet bekend. De Amerikaansche bezettingstroepen aldaar, zoo wordt in de mededeeling gezegd, -zijn slechts van geringe sterkte. Dé gevechten op het eiland duren met toe nemende hevigheid voort. Het ministerie van oorlog voegt hieraan nog toe dat vijandelijke duikbooten voor de Pacifïc-kust van de Vereenigde Staten twee nieuwe aanvallen op Amerikaansche koopvaardijsche pen hebben ondernomen, waardoor het aantal van deze aanvallen tot zes gestegen is. Volgens een bericht uit San Francisco is het Ame- rikaansche s.s. „Montebello" Dinsdagmorgen voor de kust van Californië door eqn Japansche duikboot tot zinken gebracht. Reddingsbooten met overlevenden zijn aan land gekomen. STEEDS HEVIGER AANVALLEN OP DE PHILIPPIJNEN. LISSABON, 24 Dec. (A.N.P.) Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft te Washington bekend ge maakt dat de aanvallen van de Japansche troepen op het Oostelijke strand van de Golf van Lmgayen op de Philippijnen aan hevigheid toenemen en dat de Japanners bij hun krachtige aanvallen ten Zuiden van Agpc (eiland Luzon) gebruik maken van lichte pantser- W?faar het Japansche hoofdkwartier mededeelt heb ben de Japansche troepen, die op 20 December op Mindanao (Philippijnen) zijn geland, in zeer nauwe samenwerking met de marine den hevigen vijandelijken tegenstand gebroken. De troepen hebben nog dien zelfden dag om vijf uur des middags de hoofdstad Davao bezet. De vijand verloor tot en met 21 Decem ber 600 gevangenen en 200 dooden. Verder werd een Eroote hoeveelheid oorlogsmateriaal buitgemaakt. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Met de inneming van Davao en met de versterkte aanvallen op de hoofdstad van Luzon, Manilla, is volgens de opvatting te Tokio de militaire situatie op de Philippijnen reeds ten gun ste van de Japansche weermacht beslist. Domei wijst op het feit dat de zege van Davao m Japan te geestdritiger is ontvangen, omdat juist hier de laatste veertig jaar Japansche immigranten ondanks de hevigste onderdrukking door de Amerikanen op bouwend werk hebben verricht dat beschouwd kan wor den als de grondslag van geheel het economisch leven op Mindanao. Na 1904 zijn aldaar tal van Japansche nederzettingen gesticht die zich voornamelijk bezig houden met hennepbouw. Op Mindanao bevinden zich 19.000 Japanners, waarvan te Davao alleen 16.000. Min danao is bovendien zeer rijk aan grondstoffen. Davao. het Tokio der Zuidzee, gaat als belangrijk steunpunt van een nieuw economisch gebied in Oost-Azië een groote toekomst tegemoet. DE LUCHTSTRIJD BOVEN MALAKKA. Over de eerste Japansche luchtgevechten met En- gelsche vliegers aan het front van Malakka meldt een Zware luchtaanval op Rangoon Verscheidene groote branden waargenomen SJANGHAI, 24 December. (D.N.B.) Japan sche vliegtuigen hebben Dinsdagmiddag een massa- len aanval ondernomen op Rangoon, de hoofdstad ran Birma, waar het vliegveld en de hangars, het station, de regeeringsgebouwen en de kazernes zwaar gebombardeerd werden, zoo wordt in een Tapansch frontberieht gemeld. Behalve dat zij een aantal Engelsche vliegtuigen vernielden, die op den beganen grond stonden, schoten de Japanners ver scheidene van in totaal 15 Engelsche vliegtuigen neer, die aan de luchtgevechten hadden deelgeno men. Men kon het uitbreken van verscheidene groote branden constateeren. Alle Japansche toestellen zijn behouden op hun steunpunten teruggekeerd. Oorlog zonder compromis, aldus Von Ribbentrop /.Bolsjewistisch vraagstuk wordt in het komend jaar definitief opgelost" Het D.N.B. meldt: De minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop heeft aan een correspondent van het Spaansche persbureau Efe een onderhoud toegestaan, waarin hij nogmaals de uitsluitende schuld van Roosevelt aan het uitbreken van dezen oorlog aan de kaak stelde en uiting gaf aan den wil der mogendheden, verbonden in het driemogendhe- denpacl/ tot een strijd zonder compromis tot aan de finitieve overwinning. Op een vraag omtrent de algemeene oorlogssitua tie, de verdere ontwikkeling van deze uitermate groote worsteling en zoogenaamde Duitsche proef ballonnetjes over vrede te Moskou verklaarde de minister: Het is thans de tijd niet om van vrede te spreken. Thans is het strijd en nogmaals strijd. Met weergaloos heroïsme en fanatisme wordt deze oorlog door Duitschland, Italië, Japan en zijn bondgenooten tot aan de definitieve overwinning ge voerd. De mannen, die aan de vele fronten van het driemogendhedenpact over de geheele wereld staan, weten heel precies dat zij niet alleen verloren zijn, indien zij het niet bolwerken, doch dat een meedoogenlooze tegenstander hun vrouwen en kin deren en hun land zou vernietigen, ja, dat prac tised hun geheele volk zou worden vernietigd. Daarom zullen wij dezen oorlog zonder compromis of mededoogen ten einde toe voeren. De geruchten omtrent de vredesproefballonnetjes noemde Ribbentrop dom gedaas. In Rusland, zoo zeide de minister met grooten nadruk, zal de strijd eerst dan beëindigd worden, als niet. slechts iedere bedreiging, maar ook iedere ernstige rustversto ring in Europa uit het Oosten voor goed is uitge sloten. Het bolsjewistische vraagstuk zal het ko mende jaar definitief worden opgelost door de Duitsche weermacht. Tot slot zei de minister tot den correspondent: u kunt rustig naar Spanje seinen, dat even zeker als de aarde om de zon draait, aan het eind van deze groote worsteling slechts de volstrekte overwinning van Duitschland en zijn bondgenooten zal komen. bijzondere correspondent van Dpmei, dat hierbij 15 Engelsche vliegtuigen neergeschoten en 2 op den grond vernield zijn. Alle Japansche toestellen zijn op hun basis teruggekeerd. In Japansche militaire kringen verklaart men dat de Japansche militaire vliegers zich in luchtgevechten ervarener hebben betoond dan dc tegenstanders, dat zij tactisch superieur en in den strijd kloeker zijn. Wake geheel door de Japanners bezel TOKIO, 24 December. (Domei). Het keizerlijke hoofdkwartier bevestigt dat het eiland Wake thans geheel in Japansche handen is. De Japansche lan dingstroepen zijn tijdens een slormachtigen nacht op het eiland geland en hebben thans de bezetting vol tooid. De Japanners hebben tijdens deze operatie twee torpedojagers verloren. Groote veldslag op de Philippijnen Jongste Japansche landing op 115 K.M. van Manilla LISSABON. 24 Dec. (ANP) De Londensche Nieuws dienst meldt het volgende omtrent den toestand in Oost-Azië: Op de Philippijnen woedt een groote slag en wel voornamelijk op Luzon, waar steeds meer Japansche bommenwerpers en jacht vliegtuigen ge bruikt worden ter ondersteuning van de landingen welke zijn uitgevoerd aan de 16 km. lange kust in het gebied van Lingayen. De jongste Japansche lan ding is geschied te Antinemon. 115 km. van Manilla verwijderd. Er bevinden zich thans op het eiland Lu- zon meer dan 100,000 Japanners. De toestand te Hongkong wordt ,,zeer kritiek" ge noemd. De Canadeesche, Indische en Britsche troe pen aldaar hebben zware verliezen geleden. Het is den vijand gelukt nieuwe troepen te landen en de stellingen onafgebroken aan te vallen. Twee tegen aanvallen van Canadeezen konden geen verbetering brengen, zoo meldt het hoofdkwartier der Canadee sche landsdefensie. Van bet Oostelijk front Duitsch succes ten Oosten van Taganrog BERLIJN. 23 Dec. Ten Oosten van Taganrog heeft een Duitsche stoottroep der infanterie, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, een bolsje wistische veldstelling volledig opgerold. Het ge lukte den Duitsohen infanteristen de stelling te hestonnen en er binnen te dringen. Behalve wapens en munitie bracht de stoottroep een aantal bolsje wistische gevangenen mee terug. (D.N.B.) Geen Duitsehe duikbooten in de Zwarte Zee Turksche verklaring ANKARA, 24 December. (D.N.B.) Het Turksche persbureau bepaalt zijn standpunt ten aanzien van een Tassbericht, volgens hetwelk een derde Turksch schip in de Zwarte Zee door een „onbekende duikboot" tot zinken is gebracht, welker bemanning zou bestaan uit Duitsche agenten met bolsjewistische rangken- teekenen. Het Turksche persbureau verklaart ten aan zien hiervan dat de Duitsche regeering door bemid deling van de Duitsche ambassade aan de Turksche regeering heeft laten weten, dat zich in het geheel geen Duitsche duikboot in de Zwarte Zee bevindt. In Turksche kringen heeft men deze verklaring als bijzonder belangrijk gekenmerkt, omdat wegens het volledige ontbreken van Duitsche duikbooten in de Zwarte Zee thans ook vast staat, dat de torpedeering van eenig Turksch schip niet aan het optreden van Duitsche duikbooten geweten kan worden. Fransche visscbersbooten door Engelschen opgebracht PARIJS, 24 Dec. (D.N.B.) Twee Fransche vis- schersbooten uit Douarnenez (Bretagne), die eenige weken geleden naar Mauretanie waren vertrokken om aan de kust van deze kolonie naar kreeft te vis- schen. zijn door de Engelschen opgebracht en naar Gibraltar gesleept. Elke boot had een bemanning van 12 koppen. Turkije behartigt belangen voor Frankrijk, Italië en Japan ANKARA, 24 Dec. (D.N.B.) Op verzoek van de regeeringen van Frankrijk, Italië en Japan, heeft de Turksche regeering zich bereid verklaard, de belan gen dezer staten te behartigen in Irak. Daarmede treedt Turkije voor het eerst in den kring van neu trale staten, die in dezen oorlog de belangen van andere landen behartigen. In een der herstellingsoorden van gewonde Ne- derlandsche militairen wordt een Kerstboom ge plaatst en de jongens versieren dezen zelf. (Foto-Stevens) Na dit nummer zal Haarlem's Dag blad iveer verschijnen op Maandag 29 December. Tentoonstelling vliegtuigmodellen te Haarlem. Van 26 tot en met 28 December De Haarlemsche Luchtvaart Club organiseert op 26. 27 en 28 December 1941 een tentoonstelling in gebouw de „Nijverheid" Jansstraat 85 Haarlem. Deze club stelt zich ten doel om den modellenbouw in de eerste plaats maar ook het vliegen daarmee te bevorderen en te propageeren. De leden der club, wier leeftijd minstens 12 jaar moet zijn, bouwen ge heel alleen hun modellen n.l. motormodellen, die voortbewogen worden door een elastiek motor, zweefmodellen en benzinemotormodellen, die Uitge rust zijn met een benzine-motor met 1.25 tot 10 CC. cylinder inhoud. Al deze soorten modellen zullen op de' tentoonstelling aanwezig zijn. Verder zijn er nog watervliegtuigen, ïndoor-modellen, sphaal- modellen en een zeer groot zweefmodel tentoonge steld. Ook een bijzonder model, een autogiro is te bezichtigen. De broodbezorging Regeling voor de Kerstdagen. Vandaag hebben de huismoeders te Haarlem het voor beide Kerstdagen benoodigde brood van den bakker ontvangen. Gedurende de Kerstdagen wordt niet gebakken en niet bezorgd. Wel zullen Tweeden Kerstdag een aantal bakkers winkels in de morgenuren zijn geopend, maar wie dien dag zijn hart op versch brood heeft gezet zal bedrogen uitkomen. Er zal alleen brood van den vori- gen dag verkrijgbaar zijn, indien dit nog voorradig is. De melk voorziening. Vandaag is het Zaterdag zeggen de Haarlemsche melkbezorgers en ze hebben dus den dag voor Kerstmis een dubbele portie afgeleverd. Vrijdag her vatten ze echter weer hun dagelijksche wandeling, zoodat de melkvoorzienïng- van Haarlem gedurende de Kerstdagen zeer regelmatig zal gaan. En Zater dagnu, dan is 't weer Zaterdag en dan krijgen we weer voor twee dagen. De boterdistributie Een verbetering In het Dinsdag ons verstrekte officieele bericht inzake de distributiebonnen stond, dat bon 57 van de oude boter- en vetkaart, welke is aangewezen voor een extra rantsoen boter, van 21 December tot en met 31 Januari 1942 geldig is voor het koopen van 250 gram boter per bon. Later op den dag is t>e- kend gemaakt dat deze mededeeling niet juist was. Per bon kan geen 250 gram boter, maar 125 gram boter worden gekocht. In een deel der oplage kon de fout nog gedeeltelyk worden hersteld. Distributie van kaarsen. 's GRAVENHAGE 24 Decemt-cr. De -secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat met ingang van 25 December 1941 een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van kaarsen. Dit houdt derhalve in. dat met ingang van ge noemden datum kaarsen slechts mogen worden gekocht, verkocht en afgeleverd tegen afgifte van bonnen of toe wijzingen. Onder distributie zullen alle soorten kaarsen vallen. Kerstkaarsen, welke maximum achttien gram mogen we gen, en Gothische kaarsen, zijn echter van de bepalingen der distributieregeling vrijgesteld en mogen derhalve zon der bon worden gekocht en afgeleverd, evenals de bij den kleinhandel, aanwezige luxe-kaarsen. Kaarsen zullen beschikbaar worden gesteld ten behoeve van kerken en kerkelijke instellingen voor den eeredienst, ten behoeve van boeren voor de verlichting van hun koeien- en paardenstallen, voor het vervoer per as en voor groote gebouwen als warenhuizen, theaters enz., voor zoo verre daarin in verband met de plaatselijke voorschriften een noodverlichting met behulp van kaarsen aanwezig moet zijn. De voorziening van kerken en kerkelijke instel lingen met kaarsen voor den eeredienst zal centraal wor den geregeld door het rijksbureau voor chemische pro ducten te 's Gravenhage, met de desbetreffende kerkelijke instanties. Alle aanvragen voor kaarsen ten behoeve van nood verlichting in theaters, warenhuizen e. d. zullen door het rijksbureau voor chemische producten worden behandeld. Ten behoeve van de verlichting van koeien- en paarden stallen zullen kaarsen beschikbaar worden gesteld, echter alleen in de gevallen, waarin verlichting door andere mid delen niet mogelijk is. Voor auto's, carriers, bakfietsen en gewone fietsen zul len geen kaarsen worden verstrekt. De gelegenheid om aanvragen in te dienen voor kaarsen, zoowel voor stalverlichting als voor vervoer per as, zal worden opengesteld in het tijdvak van 2 tot en met 16 Januari a.s. Hieromtrent zullen de plaatselijke distributie diensten nog nadere bijzonderheden bekend maken. De verbruikers dienen met de hoeveelheid kaarsen, die op grond van deze aanvragen wordt toegewezen, de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten, aangezien thans nog niet kan worden voorzien wanneer opnieuw gelegenheid zal bestaan een hoeveelheid kaarsen ter beschikking te stellen. Op de bonnen, welke door de distributiediensten wor den uitgereikt, staat vermeld „e e n rantsoen kaarsen". Zij zijn voor onbepaalden tijd-geldig en geven elk recht op het koopen van 1 pak a 300 gram kaarsen. DISTRIBUTIE-OVERTREDINGEN. Door de politie te Haarlem is een 26-jarige Haarlemmer bekeurd wegens het koopen en weder- verkoopen van suikerbonnen. Tevens is proces-verbaal opgemaakt tegen drie personen wegens het frauduleus verhandelen en vervoeren van tarwe. DA-COSTA KWEEKSCHOOL. Zaterdag wordt een reünie van den „Bond van oud-leerlingen der Da-Costa Kweekschool te Haar lem gehouden. Deze begint 2 uur en heeft plaats in het Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht 104. Het huis van Simon van Zanen te Haarlem Werd 60 jaar geleden tot school verbouwd Het huis van Simon van Zanen in de Koningstraat te Haarlem heeft in de geschiedenis van Haarlem een belangrijke rol gespeeld. Indertijd hebben wij daarop nog uitvoerig de aandacht gevestigd. Thans herinneren wij er aan dat in Januari 1942. dus ongeveer 60 jaar geleden, begonnen is dit huis ta verbouwen tot een school. 9 October 18S2 werd de R.K. Mariasohool daarin geopend. Deze school zal dus dan haar 60-jarig be staan herdenken. Uit de Staatscourant Bij besluit van den secretarie-generaal van het departement van Binnenlandsóhe Zaken is G. Her mans met ingang van 1 Januari 1942 tot burge meester van de gemeente Ouddorp benoemd. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat is met ingang van 1 Januari 1942 aan mr. dr. W. F. J. Frowein en prof. dr. ir. F. K. Th. van Iterson, eervol ontslag verleend als directeur der staatsmijnen in Lim burg. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van justitie is benoemd tot commissaris van rijks politie J. A. Wuyster, commissaris van politie te Kampen. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken van 19 December j.l. ts de voorloopig verlengde ambtsperiode van P. Eringa, bur gemeester der gemeente Achtkarspelen, met ingang van dien datum beëindigd. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken is te rekenen van 1 Mei 1941 benoemd: bij het gewestelijke arbeidsbureau te Haarlem tot hoofdcommies ln vasten dienst: M. W. Hellemons, DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Bolsjewistische aanvallen met succes afgeweerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 23 De cember. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „De zware gevechten in de middenzone van het Oostelijke front duren voort. Op verscheidene plaatsen hebben onze troepen krachtige vijande lijke aanvallen met succes afgeweerd. Zij hebben daarbij 19 Sovjetpantserwagens vernietigd. Afdee- lingen gevechtsvliegtuigen en Stuka's ondersteun den de gevechtshandelingen te land. Zij brachten den vijand bloedige verliezen toe, vernietigden talrijke pantserwagens en voertuigen van iedere soort en stelden verscheidene batterijen buiten ge vecht. In de wateren bij Sebastopol heeft de lucht macht een oorlogsschip der bolsjewisten door rechtstreeksche bomtreffers beschadigd. Ten Oos ten van het Visscherseiland hebben gevechtsvlieg tuigen een vrachtschip van middelbare tonnage tot zinken gebracht. Een tweede koopvaarder werd in de Baai van Kola door bommen beschadigd. Zooals reeds in een speciaal bericht gemeld is, heeft een duikboot onder bevel van Kapitan- Lc-utnant Bigalk op den Atlantischen Oceaan een Britsch vliegkampschip aangevallen, dal een con- vooi beschermde. De duikboot maakte het vlieg kampschip door torpedotreffers in de schroef stuur loos. Na twee torpedotreffers in voor- en midden schip zonk het vliegkampschip met den neus om laag. In Noord-Afrika kwam het gisteren in het gebied ten Oosten van Benghazi tot gevechten die nog voortduren. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in het Westen van Cyrenaïca Britsche troepencon centraties en colonnes vrachtauto's verstrooid. Overdag en des nachts zijn militaire installaties op Malta gebombardeerd. Duitsche jagers schoten daarbij twee Britsche vliegtuigen neer. Zwakke strijdkrachten der Britsche luchtmacht hebben in den afgeloopen nacht een klein aantal brisant- en brandbommen laten vallen op woon wijken in eenige plaatsen aan de Duitsche Bocht. Door marine-artillerie werd een vijandelijke bom menwerper neergeschoten". Hedenavond spreekt ir. Mussert over de beide zenders HILVERSUM, 24 December. Over de zenders Hilversum I en II zal de leider der N.S.B. ir. A. A. Mussert hedenavond van 19.45 tot 20.00 uur een Kerstwoord uitspreken. (A.N.P.) Rijkscommissaris huldigt drie Nederlandsche redders 's-GRAVENHAGE, 23 December. Op den 5den December van het vorige jaar strandde nabij de Noord-HoUandsche kust een Duitsch schip, waardoor de uit 48 personen bestaande Duitsche bemanning in nood kwam te verkeeren. De reddingbqot „Dorus Rijkers" uit Den Hel der stevende onder leiding van schipper Bot op het gestrande vaartuig af en met trotseering van eigen levensgevaar wisten Bot en zijn beide helpers, de machinist Eeleman en de stuurman Bot Jr., (zoon van den schipper) alle 48 schipbreukelingen te red den. Heden heeft de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart aan genoemde drie menschenred- ders als blijk van groote dankbaarheid voor hun bijzondere daad ieder een geschenk overhandigd en wel een gouden horloge aan schipper Bot die nu de redding van 470 menschenlevens op zijn naam heeft staan en een zilveren horloge aan Eeleman en aan Bot Jr. De inscriptie in elk derzer horloges luidt: „Als Anerkennung für Rettung aus Seenot". Bij de overhandiging dezer geschenken heeft de Rijkscommissaris aan de drie redders in harte lijke bewoordingen zijn bijzondere waardeering betuigd. (AJJ.P.) Rijkscommissaris bezoekt Kerstfeest In lazaret van de Luftwaffe te Amsterdam AMSTERDAM, 24 Dec. Hedenmiddag heeft het lazaret van de Luftwaffe te Amserdam Kerstfeest ge vierd. Door het bezoek van den Rijkscommissaris kreeg het feest een bijzonder karakter. Een soldaten- koor, de muziekuitvoering van eenige artsen en een operatie-verpleegster van het lazaret deden een bij zonder feestelijke Kerststemming ontstaan. De feestzaal was plechtig versierd met groote kerst- boomen, stralen-kransen en kaarsen. Het hoogtepunt van dit stemmingsvolle feest werd gevormd door het uitdeelen der kerstgeschenken van den Rijkscommissaris door den Kerstman, terwijl te gelijkertijd de verpleegsters en leden der N.S. Frauen- schaft de bedlegerige soldaten in de afgezonderde ver trekken bezochten. Met luidsprekers werd de feestelijkheid uit de feestzaal in de verschillende kamers uitgezonden. (A.N.P.) Dagorder van maarschalk Mannerheim HELSINKI, 24 Dec. (D.N.B.) In een ter gelegen heid van het Kerstfeest uitgegeven dagorder aan de troepen drukt de opperbevelhebber van het Finsche leger, veldmaarschalk Mannerheim, zijn vertrouwen uit dat elke soldaat zoolang zijn krachten zal geven totdat het dreigende bolsjewistische gevaar voor het Finsche volk definitief is weggenomen. De verpachting van vischwater ï-GRAVENHAGE, 24 December. De gemach tigde voor de prijzen deelt naar aanleiding van het in de Staatscourant verschenen besluit, waarin de verpachting van vischrecht is geregeld, zoowel wat de pachtprijs betreft als de continuïteit van de op 9 Mei 1940 bestaande pachtovereenkomsten, o.m. het volgende mede. Omtrent den pachtprijs is bepaald, dat als de hoogst toelaatbare die prijs is te beschouwen, waar voor het vischrecht op 9 Mei 1940 was verpacht. Was het op dien datum evenwel niet verpacht, maar voordien in het tijdvak van 1 Januari 19 359 Mei 19 40 wel, dan Is de laatstelijk in dat tijdsbestek geldende pachtprijs de hoogst toelaatbare. In alle andere gevallen, dus b.v. wanneer vischrecht, dat tot op heden in het geheel nog niet verpacht is ge weest, nu voor het eerst wordt verpacht, is de ver pachter verplicht den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij om vast stelling van den maximalen pachtprijs te verzoeken. Deze bepalingen ten aanzien van den pachtprijs gelden eveneens voor de vergoedingen wegens uitge reikte schriftelijk vergunningen, onverschillig of deze door den eigenaar, dan wel door den pachter worden afgegeven. Wat de continuïteit van de pachtovereenkomsten betreft, hiervoor is bepaald, dat de eigenaar van een vischrecht de verplichting heeft, dit vischrecht te blijven verpachten, indien hij dit op 9 Mei 1940 reeds verpachtte. Hij heeft echter niet alleen de verplichting tot verpachting, maar ook de verplich ting, deze te doen plaatsvinden aan denzelfden pachter, die op 9 Mei 1940 van hem pachtte. Over gang op een anderen pachter is voor hom slechts ge oorloofd, indien hij daarvoor toestemming van den secretaris-generaal van het departemen' van land bouw en visscherij heeft ontvangen. Indien zulk een pachter-wisseling vóór het heden in werking treden de besluit heeft plaats gevonden, is de verpachter verplioht binnen 14 dagen de goedkeuring van bovengenoemden secretaris-generaal aan te vragen. Tenslotte dient op de mogelijkheid te worden ge wezen, dat er in dc toekomst bindende voorschrif ten met betrekking tot de uitgifte en do uitoefening van het vischrecht worden gegeven. Hierdoor kan voor bepaalde wateren worden vastgesteld, dat daar beroepsvissohers de voorkeur hebben. Er is een commissie ingesteld, die tot opdracht heeft de rech ten der verschillende groepen van belanghebbenden af te bakenen. (A.N.P.) Verdekt opgesteld in dc voorste linies aan het Oostfront bespieden manschappen der Waffcn SS de vijandelijke stellingen. (Orbis-IIotlancl) Grenswijziging gemeenten rond Breda Twee nieuwe gemeenten gevormd Beek N.-B. en Nieuw-Ginneken 's GRAVENHAGE, 23 December. De Neder landsche Staatscourant van heden bevat een be schikking van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken betreffende wijziging van de grenzen der gemeenten Breda en Teteringen, opheffing van de gemeenten Princen- hage en Ginneken c.a. en vorming van de nieuwe gemeenten Beek N.-B. en Nieuw Ginneken. Hier bij wordt onder meer bepaald, dat met ingang van 1 Januari 1942 de gemeentelijke indeeling rond Breda als volgt wordt gewijzigd: a. De gemeente Princenhage wordt opgeheven; het zuidelijk deel van haar gebied wordt bij de ge meente Breda gevoegd, het noordelijk deel vormt een nieuwe-gemeente, genaamd Beek N.-B.; b. De gemeente Ginneken c.a. wordt opgeheven; aan de gemeenten Breda en Teteringen grenzende gebiedsdeelen worden onderscheidenlijk bij die ge meenten gevoegd. Het overige deel van haar gebied vormt een nieuwe gemeente, genaamd Nieuw-Gin neken; c. Van de gemeente Teteringen worden afgeschei den aan de gemeenten Breda en Ginneken c.a. gren zende gebiedsdeelen; zij worden toegevoegd onder scheidenlijk aan de gemeenten Breda en Nieuw?- Ginneken; d. Van de gemeente Teteringen worden bovendien afgescheiden een drietal in de rivier de Mark ge legen en aan de gemeente Princenhage grenzende gebiedsdeelen; zij worden toegevoegd aan de ge meente Beek N.B.; e. Van de gemeente Breda wordt afgescheiden een driehoekig in de rivier de Mark gelegen gebieds deel; dit wordt toegevoegd aan de gemeente Beek N.B. DE OUDSTE INWOONSTER VAN NEDERLAND 103 JAAR. BEUNINGEN. 23 December. 5 Januari hoopt de wed. M. van BergenBerendson. te Beuningen In Maas en Waal, vermoedelijk de oudste inwoonster van Nederland, haar 103en verjaardag te vieren. En kele dagen geleden brachten we een bezoek aan haar woning. Ze zit nog dagelijks op en geniet een uitstekende gezondheid. Het loopen gaat moeilijk, maar ondersteund door haar doohter. bij wie ze in woont. en die Intusschen ook al 6S jaar is. gaat het toch. Als dat maar beter was, zei ze op haar on derdanen wijzend dan liep ik nog naar de stad (Nijmegen), Ook gezicht en gehoor laten veel te wenschen over. Ze viert haar verjaardag als altijd weer op haar doopdag, 6 Januari, Driekoningen. Het gemeentebe stuur en het comité, dat de feestviering voor haar honderdsten verjaardag organiseerde, zullen ook dit Jaar wederom van hun belangstelling doen blijken. (ANP) VERDUISTEREN 24 Dec. van 17.30 tot 9.50 Maan 25 Dec. ond. 1.09, 25 Dec. op 13.42 E.K. 25 Dec. van 17.30 tot 9.50 Maan 26 Dec. onder 2.15, 26 Dec. op 14.05 26 Dec, van 17.31 tot 9.50 Maan 27 Dec. onder 3.21, 27 Dec. op 14.28 27 Dec. van 17.32 tot 9.50 Maan 27 Dec. op 14.28, 28 Dec. onder 4.25 28 Dec. van 17.33 tot 9.50 Maan 28 Dec. op 14.52, 29 Dec. onder 5.26

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1