y Jiuitst en £ettecen KersttentoonstelBing BEIDE KERSTDAGEN GESLOTEN Stratosfeertocht. AGENDA. HAARL. DAGBLAD, Woensdag 24 Dec. 1941 MUZIEK Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Volksconcert Het Nederlandsche werk op het programma van Dinsdagavond was „De drie Ruitertjes" van Alex. Voormolen. Toon Verhey heeft onlangs op een der ledenconcerten ons met dat variatiewerk kennis doen maken. De tweede auditie wijzigde de indrukken der eerste niet Representatief voor onze nationale schep pende toonkunst kan men het niet achten, al is het thema een oud Nederlandsch volkswijsje. Want Voormolen's behandeling van dat thema schijnt zich vooral bij de manier van Max Reger aan te sluiten en deze nog te overtreffen in harmonische overlading en gezochtheid en in ondoorzichtigheid der or kestratie. Bovendien zit er zoo weinig gang en zoo weinig verscheidenheid van rythme, metrum en tempo in, dat het langdradig schijnt en het gaat als nachtkaarsje uit. Ik voor mij prefereer Voormolen in die van zijn werken, waar hij zich ongedwongener geeft; waar hij meer geest en minder geleerdheid toont. Als een verademing werkte daarna het Pianocon cert in A van Liszt. Wel is de inhoud van dit stuk zeer ongelijkwaardig; wel wisselen noblesse en tri vialiteit er in af; wel doet de veelheid en kort ademigheid der onderdeelen eer aan een geïmprovi seerde fantasie dan aan een doorgewerkte compo sitie denken, maar er zit tenminste afwisseling in en schittering ook en alles blijft, evenals in zijn ander, meer gespeeld Pianoconcert in Es, klaar en duidelijk En de constructie is niet zoo los als ze schijnt: elk der eerste vier onderdeelen brengt een thema; in de volgende worden die thema's verder verwerkt en met elkaar gecombineerd. Alle deelen gaan in elkaar over evenals in het Es dur-concert. Deze vorm is een vinding van Liszt geweest en weinig nagevolgd. Het Concert in t is, zooals men weet, het lijfstuk van Josef Pembaur. Ik heb het alleen hier ter stede minstens drie maal van hem gehoord. Maar ik hoor het heel wat liever zóó, als Miek Engelenburg het Dinsdagavond speelde: vlot, brillant, poëtisch waar daartoe aanleiding was, vol stuwkracht, goed van tempi en zonder uiterlijk vertoon. Het was voor treffelijk; Toon Verhey en het orkest stonden haar eveneens voortreffelijk ter zijde Ed. Biele speelde de cello-solo heel mooi en dus was het enorme succes geheel verklaarbaar. Het eenige vlekje op deze uitvoering ontstond door de niet volkomen over eenstemming in toonhoogte tusschen den vleugel en de blaasinstrumenten. Ook in het eerste Allegro van Brahms' 2de Sym- phonie was de onderlinge stemming niet steeds onberispelijk. Gaandeweg verbeterde die. De v$v- tolking was soepel en mooi genuanceerd en zoo maakte dit prachtige, frissche werk weer een enormen indruk, die zich in een lange ovatie voor dirigent en orkest ontlaadde. Ondanks de duisternis was dit concert zeer druk bezocht. En de pianiste Miek Engelenberg heeft ge- toont ook op een ledenconcert van een volgend seizoen een plaats als soliste ruimschoots waardig te zijn. K. DE JONG. HET TOONEEL VAN WERKEN DOOR PROF J. H. JÜRRE Zaterdag 27 Dec. geopend van 105 uur Zondag 28 Dec. geopend van 24 uur. KUNSTHANDEL LEFFELAAR WAGENWEG 102 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) CENTRAAL TOONEEL. Kapitein Brassbound De eerste stukken van Shaw zijn of zwaar van ro mantiek men denke aan „Satan's Kerel" of zij hebben zooals Candida een vrouwelijke hoofd persoon, die door haar superioriteit de minderwaar digheid der mannen demonstreert. Zijn romantisch spel „Kapitein Brassbound". dat na een bestaan van ruim 40 jaar zijn première eerst nu in ons land be leeft, onderscheidt zich door beide eigenschappen. Brassbound, een piraten-kapitein, krijgt de gelegen heid wraak te nemen op zijn oom, Sir Howard Hallam, die Brassbound's moeder geruïneerd en tot den waan zin gebracht heeft. Sir Howard raakt op een reis door Marokko in handen van zijn neef, die hem wil uit leveren aan een de Christenen fel hatenden Moor en Brassbound zou dit zeker ook hebben gedaan, wan neer Sir Howard's schoonzuster Lady Cecily Wayne- flete niet door haar onbevangenheid het hart van den piraten-kapitein had veroverd. Het is wel een zwaar romantisch verhaal, dat Shaw ons hier opdient. Wij zitten niet alleen te mid den van piraten en Mooren, maar krijgen zelfs op het tooneel een gevecht in het Atlas-gebergte te zien. Maar Shaw zou Shaw niet zijn, wanneer hij niet boven deze ouderwetsche romantiek uitsteeg. Hij stelt het Conventioneele Engelsche recht tegenover het men- schclijk recht en dat der Marokanen en zijn dialoog hoewel nog niet zoo spottend en vlijm-scherp als in zijn latere stukken heeft reeds het eigen persoon lijk karakter, waardoor zijn werk zich altijd weer on derscheidt. Toch draagt dit stuk, niet alleen door zijn roman tiek. de sporen van zijn tijd. Ook Lady Cecily de eenige vrouwenfiguur in dit tooneelspel kunnen wij moeilijk geheel aanvaarden. Deze jonge vrouw, die met haar onbevangenheid een ieder van den ruw- sten piraat tot den fanatïeksten Moor verovert is toch meer een bedenksel dan een levende persoon lijkheid. Vooral aan het slot, wanneer zij kapitein Brassbound juist op de valreep laat gaan en zijn hand weigert, is zij weinig overtuigend. Shaw, die als criticus zich jaren lang geërgerd had aan al die happy endings op het tooneel. wilde blijkbaar niets weten van de liefdes-romantiek aan het slot en Ka pitein Brassbound heeft daaraan waarschijnlijk zijn blauwtje dat wij hem zoo gaarne gespaard had den te danken. Laseur heeft van dit stuk van Shaw een levendige, hier en daar wat bonte voorstelling gegeven, maar hij heeft toch niet kunnen voorkomen, dat wij vooral in het Mooren-gevecht om deze romantiek nu en dan glimlachten. Het naderde zelfs even de parodie. Het was vooral door het spel der hoofdpersonen Rie Gilhuys, Joan Remmelts en Cees Laseur dat de opvoering boeide. Rie Gilhuys speelde Lady Cecily met een werkelijk veroverende, natuurlijke charme en onbevangenheid, Remmelts gaf al zijn temperament aan den piraten-kapitein en maakte hem aan het slot heel sympathiek en Laseur wist karakter en gestalte aan den Engelschen magistraat te geven. Dick van Veen was als de drankorgel Drinkwater in zijn ko- miekigheid wel wat erg luidruchtig en opdringerig en paste daardoor meer in de Drie Stuivers opera dan in een stuk van Shaw. Van de vele andere rollen on derscheidden zich Matthïeu van Eysden als kapitein Kearny, die zeeman en tegelijk gentleman was en Hans I van Meerten als de wat schuchtere „Weltfremden" zendeling. Van de aankleeding heeft Laseur veel werk gemaakt. Vooral de zeer fraaie décors van Jacques Snoek val- I len te roemen. J B. SCHUIL. KUNST NA ARBEID. Eenacter-Avond. Toen de oude Chrispijn eens op het vaandel van een rederijkerskamer de woorden „Kunst na Ar- beid" zag. zei hij eenigszins schamper „O, dus Kunst is geen arbeid". Het. gemeente-personeel, dat het zelfde devies voor zijn vereeniging heeft gekozen, behoeft zich deze opmerking van Chrispijn aller minst aan te trekken, want het heeft met het woord „Kunst" waarschijnlijk amusement bedoeld, wat wel heel duidelijk uit het programma van gister avond bleek. De titels van de twee eenacters, die „Kunst na Arbeid" in het Gebouw St. Bavo voor een goed gevulde zaal speelde, geven er het bewijs Als openingsstukje ging het kluchtspelletje „Een Huis met Commensaals", van J. Mannory dat wel heel oud en niet bepaald geestig is. De leden van deze nog jonge vereeniging beschikken nog niet over de routine van spelers van oudere clubs, wat aan de opvoering ook wel te zien was. Het spel was nog al onbeholpen en door onvoldoende rolkennis was het tempo ook dikwijls veel te traag. Nu bood dit ouderwetsche kluchtspelletje den spelers ook niet veel steun en het bleek bij den tweeden eenacter duidelijk, dat de leden van „Kunst na Arbeid" wel tot beter werk in staat zijn. „Buitenspel", het blijspelletje van onzen stadge noot J. van Dam, is van vrij wat beter gehalte dan het kluchtje van Mannory. Het is vlot geschreven en al is er weinig variatie in de ruzies die om het nobele voetbalspel een familie-avond bederven, zoo is het toch voor dilettanten een dankbaar speel- stukje. De dames Van Balcel en Parson en de heeren Van Kleeff en Klerk waren in Buitenspel vrij wat meer op dreef dan vóór de pauze. De dames vooral mej. van Bakel wonnen het van de heeren, die nog al te veel hulp van den souffleur noodig hadden, maar als geheel werd dit blijspelletje door deze beginnelingen niet onaardig gespeeld. Het publiek amuseerde zich bij dit voetbalspelletje waarin men zich op bekend terrein voelde, uit stekend, zoodat de spelers over het succes niet te klagen hadden. J. B. SCHUIL. Tentoonstelling De Onafhankelijken Gemeente Museum in Amsterdam De najaarstentoonstelling, die dit jaar tot 5 Januari geopend blijft, biedt wel geen bijzondere verrassin gen, maar staat toch op een gemiddeld vrij degelijk niveau, zoodat men bij een wandeling langs deze ruim tweehonderd vijftig kunstwerken nogal eens de ge legenheid heeft belangstellend bij het een en ander stil te blijven staan. Van een verrassing zou men mis schien kunnen spreken bij een zeer groot mooi door werkt doek van Frans Huysmans die een, bijna een geheelen korten wand beslaand, panorama-achtig landschap toont, dat hij „optrekkende schaduw" noemde en dat tot in alle onderdeelen met zorg door dacht en met klaarblijkelijke kundigheid geschilderd werd. Het zou van een duin af gezien kunnen zijn met paden die naar omlaag voeren, waar huizen en be drijf zichtbaar worden, waarachter, over de velden, een wolkschaduw trekt, die tot in zijn bijzonderheden goed geobserveerd en verantwoord is. Een compositie, die aan die van zeventiende-eeuwers als Philips de Koningk herinnert, maar thans op moderne wijs ver tolkt. Dit werkstuk van dezen in vroeger tijd in Haarlems omgeving werkenden schilder trekt de aandacht op deze tentoonstelling, die, al is het gehalte beter dan anders, toch nog altijd voor vijf-en-twintig procent uit stillevens en bloemstukken bestaat. Ook met de beide andere stukken zijner inzending is Huysmans ditmaal gelukkig vertegenwoordigd. Bloemstukken zijn er vele en aan één wand zijn een aantal zeer goede bijeen gehangen, waarvan dat van den Haarlemmer Albert Arens het knapst ge schilderd, dat van dien anderen stadgenoot, Gerbrands, het zorgvuldigst geteekend en die van mevr. Van Schaik Russell het charmantst zijn. Rul in de pate geschilderd maar rijk van kleur is Cardinaals' Boeren- bouquet en uitbundig van temperament zijn, als im mer, Gonda Wulfse's bloemsymphonieën. Van uit bundigheid zal men Timmers uit Wormerveer en Ger- rit de Jong uit Zaandam moeilijk kunnen beschuldi genmen zou bijna van een Zaansche school gaan spreken die haar kracht in een pijnlijke nauwgezet heid eer dan in temperament zoekt. Eenzelfde nauw gezetheid zal men echter anders geaard in het ijsgezicht van Ouwersloot meenen te vinden, die aan elk berstje in het ijsvlak zijn aandacht besteedt en even zorgzaam het zich op het ijs bevindend meisje conterfeit, waaraan dan echter de buitensfeer ont breekt, zoodat het meislte er, na het feest, ingeplant schijnt. Geheel tegenovergesteld aan deze werkwijze arbei den weer anderen die gul met hun materiaal om springen zwaar in de pate werken en soms er mee schijnen te metselen. En er inderdaad een effect mee bereiken. Men zie daartoe bijvoorbeeld de „Oude huizen in Tripolis" van Ferdinand Erfmann. Daarbij maat te houden schijnt moeilijk, maar het lukt onder anderen, aan Alb. Loots, die hier in een Landschap en een Zelfportret een paar buitengewoon prettige dingen ten toon stelt, die in kleuropbouw, zoowel als in expressie hem gelukkig vertegenwoordigen. In een hoekje van de groote zaal troffen ons eenige dingen van Han Bolte en daarvan vooral het por tretje Frieda. Aan den middenwand dier zaal exposeert H. F. Boot een belangrijk groot naakt, een andere kleine figuur voor een spiegel maar vooral een prachtigen negerkop. Naa:i; hem is Van Deenen met een Zelfportret een ro- zencompositie en een landschap niet slecht vertegen woordigd. Dat kan ook van de portretstudies van Phocas Fokkens gezegd worden en ook zou ik een moeder met een kindje in een deuropening door Stik- voort willen vermelden en de knappe figuurstukken van mevr. Reuschlin-Lucardië in het geheugen terug roepen. Het wel teere, maar tevens ietwat zoetelijke in Paul van der Ven's fijne schilderijtjes ontgaat den bezoeker niet. Ik herinner mij niet ooit door werk van Joh. Leopold getroffen te zijn; misschien ook behoort hij onder de nieuwste exposanten. Er zijn hier drie riviergezichten (de Amstel alle) waarvan het kleinste, voor een deel gepointilleerd een Sisley-achtige impressie maakt, de beide andere een meer eigen kant hebben en niet na laten te boeien. Er is in die zaken een zeer zuiver gevoel voor water- lucht- en wolkverhouding met iets naiefs, in ieder geval iets bescheidens voorgedragen maar te gelijkertijd zoo gedecideerd dat men voor deze inzen ding staand, er hoe langer zoo meer plezier en.... respect voor krijgt. Het was zeker niet de onaardig ste ontmoeting op de wandeling langs de Onafhan kelijken. J. H. DE BOIS. HET KERSTPROGRAMMA ÏN DEN STADSSCHOUWBURG In de Kerstvacantie wordt in den Stadsschouwburg te Haarlem „elck wat wils" geboden. Op eersten Kerstdag worden twee opvoeringen gegeven van Henk Bakker's bekende klucht „De Ridder van de Kouseband" door het gezelschap Charles Braakensiek; op tweeden Kerstdag gaat twee maal Martie Verdenius Cabaret-Revue „Win- terserenade" met o.a. Chiel de Boer. Dan volgt Zaterdag a.s. de tooneelgroep „Het Masker" met haar nieuwe succes „De Blanke Indianen", en voorts op Zondagmiddag „Het Residentie Tooneel" dat het uit stekende blijspel „De Gele Nachtegaal" zal opvoeren. Ten slotte noemen wij nog de kindermatinée op Maandag door „Het Ned. Jeugd tooneel", dat een herhaling geeft van „Asschepoester", na het groote succes op 15 November. Mozart-herdenking LedenconceiT H.O.V. Op het concert dat Zondag 28 December a.s. te 2.30 uur door de Haarlemsche Orkestvereeniging wordt gegeven, wordt weer een geheel Mozart-programma uitgevoerd. Het ocncert, dat onder leiding staat van Toon Ver hey, wordt geopend met de Serenade No. 6 K.V. 239 voor 2 violen, alt-viool, cello, contrabas, strijkorkest en pauken. De solist van dit concert, George van Renesse, piano, vervolgt daarna met orkestbegeleiding met het piano-concert in d. kl. terts K.V. 466. Na de pauze speelt George van Renesse nog met orkestbegeleiding het piano-concert in c. kl. terts K.V. 491. Het concert wordt besloten met de ouverture „Fi garo's Hochzeit". HET AANPLAKKEN VAN POLITIEKE BILJETTEN BEPERKT. Naar het A.N.P. van de Amsterdamsche politie verneemt, mogen aanplakbiljetten van politieke strekking, welke door den commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden zijn gecontroleerd en goedgekeurd, uitsluitend worden aangebracht op de volgende plaatsen: 1. de gemeentelijke aanplakborden; 2. de aanplakgelegenheden welke de burgemees ters daarenboven ter beschikking stellen, bijv. op tijdelijke aanplakborden en aan objecten van de gemeenten. Voorts aan rijksobjecten en die van andere publiekrechtelijke lichamen, voor zoover de ten aanzien van deze objecten bevoegde autoriteiten haar instemming daarmede hebben betuigd; 3. de plaatsen, welke door particulieren voor het aanbrengen van biljetten ter beschikking worden gesteld. Alle biljetten met politieke strekking, welke op andere plaatsen dan hierboven aangegeven worden of zijn aangebracht, zullen van gemeentewege wor den verwijderd. (De Spanjaard Dr. Puig treft toebe reidselen voor een tocht naar de stra tosfeer, die in Argentinië ondernomen zal worden en waarbij hij een hoogte van 30.000 meter hoopt te bereiken). Dertigduizend meter stijgen Da's een een ding en niet gering, 't Is om er iets van te krijgen. Op z'n minst een duizeling.... Dertigduizend meter stijgen Tot waar alles is bedaard. Waar alle geluiden zwijgen Van de oude moeder aard. In het wijdsch heelal verloren In een nietige ballon, Hooger dan nog ooit tevoren. Weer wat dichter bij de zon. Ter vervulling hunner wenschen Naar wat kennis stap voor stap, Met den moed van aardsche menschen In den dienst der wetenschap. Hooger, steeds maar hooger zweven, Ver van 't scherpste aardsche oog. Ver van alle aardsche leven, Dertigduizend meter hoog. Dertigduizend meter stijgen Tot ver in de stratosfeer, Heusch om er iets van te krijgen, Voor een mensch in aardsch verkeer.... Van zoo'n tocht hebben wij leeken Maar een uiterst vaag besef, Van den harden grond bekeken Zeg 'k hartgrondig: dat is lef! Véél is uetandexd. DE KOFFIE IS OOK GEEN 100 PCT. MEER, maar ONver- anderd bleef de superieure kwaliteit der dranken van DISTILLEERDERIJ „DE PELIKAAN" DIJKSTRAAT 8 HAARLEM TELEF. 10080 (Adv. Ingez. Med.) Nieuwe uitgaven PASSER EN SPEER. Prof. Dr. Th. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, heeft een groot aantal cultuurpolitieke redevoeringen, die hij liet laatste jaar bij verschillende gelegenheden hield, in een boek gebundeld. Zij vormen een belangrijk feitenmateriaal over den nieuwen tijd. „Passer en speer" is de titel van dit werk, dat uitge komen is bij de uitgeverij „de Schouw" te 's Gravenrage. De schrijver zag bij het kiezen van dezen titel de passer als het symbool van den denkenden, vorschenden geest, de speer als het symbool van den strijder, den man van de daad. In een voorwoord vergelijkt Prof. dr. Goedewaagen onzen tijd met dien waarin Albrecht Diirer leefde. Ook toen was het een tijd van overgang en verandei'ing, waar van Dürer in zijn kunst getuigenis heeft afgelegd. Bekend zijn de gravures waarop hij den mensch heeft uitgebeeld als dichter, dader en denker. Om die reden zijn in het boek ter illustratie toegevoegd de gravures „Melancholie" en „Ridder Dood en Duivel". „Geen angst voor het nieuwe Europa" is de titel van een boek van Dr. Jozef Winschuh (financieel redacteur van de Frankfurter Zeitung), verschenen bij de uitgeverij „De Delta" te 's Gravenhage. In een aanbeveling van den uitgever wordt o.a. gezegd: „De resultaten van de Duitsche economische politiek zijn in het buitenland vaak als wonderen aangestaard of als zaken, waarvan men de waarde als van voorbijgaanden aard betwijfelde. Hoe kan een land, dat den wereldoorlog van 19141918 en daarmede voor het economische leven belangrijke gebieden en koloniën verloren had, dat han del moest drijven zonder geld en bovendien weinig grond stoffen in zijn gebied bezat, ten eerste een zoo grooten economischen opbloei beheerschen en in stand houden en ten tweede een zoo sterke oorlogseconomie oiganiseeren. Dit belangrijke boek geeft daarop het antwoord." Natuurtlijk is het niet doenlijk in het kort een overzicht van den inhoud van dit boek te geven. We volstaan daar om met het citeeren van de conclusie van den schrijver over het goud: „In de worsteling tusschen goud en ar beid kan het goud slechts een dienstbare compromis stelling innemen en houden, de heerschappij-positie zal het moeten ontruimen. Dit staat vast: ook zonder goud kunnen de volken leven en werken en goederen ruilen, al is het dan financieel-technisch niet zóó gemakkelijk. Dit ver worven inzicht zal zoo spoedig niet meer voor een libe raal-kapitalistisch denken in goud plaats moeten maken." PROBLEMEN VAN HET LEVEN. Onder dezen titel verscheen van de hand van dr. W. M. Kruseman een boekje dat den ontwikkelingsgang der biologie in vogelvlucht beschrijft. Uitgeefster is W. L. en J. Brusse N.V. te Rotterdam. DE ELECTRISCHE MODELSPOORWEG. De modelspoorweg, in miniatuur dan, heeft waarlijk niet alleen de belangstelling van het kind. Ook vele ouderen mogen nog graag met een „spoor spelen" en daar behoeven ze zich niet voor te schamen want het is heusch geen kinderachtige tijdspasseering. Er zijn in vele landen liefhebbers van modeltreinen, die er zelf een gemaakt met een complete spoorweginstallatie erbij en deze „hobby" wordt zelfs steeds meer populair. Voor hen heeft J. I. Dorgelo een boek geschreven getiteld „De elec- trische Modelspoorweg" en als men leest wat er allemaal aan het bouwen van zoo'n miniatuurtrein vastzit dan krijgt men toch wel een indruk van de ijver en volhar ding waarmee „liefhebberij spoorwegingenieurs" zich aan hun hobby wijden. Het boek is bij Van Holkema Warendoi-f te Amsterdam verschenen en zal voor me- nigen vader een welkom St. Nicolaasgeschenk zijn. Bij La Rivière en Voorhoeve te Zwolle verscheen een van de meest volledige boeken over paardrijden, die in ons land verschenen zijn onder den titel „Het Ruiterboek". Auteur is de heer H. J. Lijsen welbe kend in Nederlandsche en in het bijzonder in Haar lemsche paardensportkringen. Het boek is in t ee deelen verdeeld. Deel I bevat een volledige opleiding voor de Examens A en B der Federatie van Neder landsche Rijscholen en behandelt: De Campagneschool, Rijkunst, Extérieur, Besiag en Harnachement. Ruiter- étiquette. Onderhoud. Deel II behandelt de Africhting van het Rijpaard, een buitengewoon interessant stuk werk. Het eerste deel is voorzien van een voorwoord van den heer J. Vogt, bestuurslid der F.N.R.S het tweede deel wordt ingeleid door den heer F. J. M. Roelvink, dierenarts. Ongetwijfeld zal dit rijk geïllustreerde boek in een behoefte voorzien. Het bevat tal van practische en nuttige wenken en is in den waren zin des woords een hippische vraagbaak. Een boek, dat geen ruitersport liefhebber kan missen. Bij Servire (Den Haag) verscheen van de hand van dr. A, M. Meerloo: „Spreken is zilver, de psychologie van de conversatie". VOOR DE JEUGD. Jongensboeken. „De Zangers van den Prins" door ,T. E. Kuiper. Ver haal uit het begin van den tachtigjarigen oorlog. Il lustraties van A. van Breda. Uitgeverij Ploegsma te Amsterdam. Een historisch verhaal voor jongens van 10—14 jaar, waarvan echter ook meisjes van dien leeftijd zullen kunnen genieten, vooral ook door de figuren van Maaike en Marleneke. die er een belangrijke rol in spelen. Plaats van handeling is een dorpje aan de Zuiderzee dichtbij Hoorn. Uitstekend wordt daar het leven van het boerengezin van Maaike-meu be schreven, terwijl de figuur van Prins Willem van Oranje in dit boek overal op den voorgrond treedt Maaike-meu heeft zeven zonen en ook nog twee neefjes in huis. Bovendien heeft zij Marleneke geadop teerd, een meisje dat zich aan boord van een vluch- telingenschip bevond en bij een achtervolging over boord was geslagen. Die drie kinderen nu, de beide neefjes en Marleneke zijn de „Zangers van den Prins". Overal trekken ze rond in de straten en zingen de z.g. „Geuzenliederen", Het geheele boek beschrijft den strijd van de Prinsgezindten tegen de Spanjaarden. Een kinderboek vol afwisseling en rijk aan avonturen, waarvan de jeugd zal genieten. „De gestolen Rembrandt" door J. P. Valkema Blouw. 't Verhaal van een ontvreemd meesterwerk. Met vele teekeningen van Anneke Polderman. N.V. Uitgevers Mij. „De Tijdstroom" te Lochem. Twee broers, Bert oud zestien jaar en Bart oud achttien jaar zijn weezen en worden opgevoed ten huize van neef en nicht van Hoven, die een soort antiek jachtslot in het Gooi bewonen, dat den naam draagt van „Rhederoord". Neef van Hoven is kunst schilder en schilderijenverzamelaar en ook zijn vrouw is artistiek aangelegd. Uit Hun verzameling wordt op een mooien zomeravond een Rembrandt gestolen. Het spoor leidt naar Parijs en de beide broers gaan daar heen op kosten van hun neef om iets omtrent den diefstal gewaar te worden. Daar beleven de jongelui onverwachte en spannende avonturen, die in dit boek op levendige en onderhoudende wijze beschreven wor den en die tenslotte leiden tot de opsporing van de gestolen „Rembrandt", diegeen „Rembrandt" bleek te zijn! Een spannend boek voor oudere» jongens. P, J. J. Diks: Radiotechniek. Bij „De Technische Boekhandel" H..Stam (Am- sterdam-Haarlem-Rotterdam) verscheen het boek „Radiotechniek", practische handleiding voor de radio-ontvangsttechniek, door P. J. J. Diks. De schrijver heeft er naar gestreefd de werking, con structie en schakeling van radïo-onderdeelen op eenvoudige en voor iedereen begrijpelijke wijze te verklaren. De tekst is met teekeningen en practi sche voorbeelden verduidelijkt. Dostojewski, Hemsterhuis, Plotinus. Paracelsus. In de serie „Levende Gedachten", uitgave N.V. Servire te Den Haag, verschenen de volgende pu blicaties: „De levende gedachten van Dostojewski", be licht door Rob Limburg. „De levende gedachten van Hemsterhuis", be licht door dr. J. D. Bierens de Haan. „De levende gedachten van Plotinus", belicht door dr. R. van Brakell Buys. „De levende gedachten van Paracelsus", belicht door dr. F. M. G. de Feyer. Mgr. Dr. J. O. Smit, bisschop van Paralus en Ka nunnik van Sint-Pieter te Rome heeft de huwelijks toespraken die Paus Pius XII tot de jeugdige bruids paren die op audiëntie waren, heeft gericht, in het Nederlandsch vertaald. De Pauselijke toespraken zijn in uitstekend Nederlandsch overgebracht. Het boek verscheen bij J. J. Romen en Zonen te Roermond onder den titel „Bruidsparen bij den Paus". Van Nietzsche's „Aldus sprak Zarathoestra" is een vertaling verschenen van Eduard Coenraads en H. Marsman. De helaas te jong gestorven Nederlandsche dichter en schrijver Marsman heeft tevens de inleiding geschreven. Uitgave: Wereldbibliotheek, Amsterdam. Van „Het Postzegelboek", handboek voor don postzegelverzamelaar, door J. D. van Brink, herzien door Dr. H. C. Valkema Blouw, is bij de Hollandia- Drukkerij te Baarn een vierde druk verschenen. 488e STAATSLOTERIJ. DERDE KLASSE DERDE LUST Trekking van 24 December 400 No. 16752. ƒ200 No. 13475. 100 No. 11164, 12310. PRIJZEN VAN 46. 1164 1247 1472 1721 1799 2357 2453 2670 2686 2732 3062 3207 3405 3454 3631 3693 3798 4315 4743 4771 4789 4885 5228 5345 5351 5420 5439 5556 5819 5850 6115 6132 6337 6596 6729 7203 7217 7349 7642 7890 8402 9377 10024 10167 10266 10303 10809 10865 11173 11284 11337 11610 11710 12092 12905 13529 13556 14235 14242 14909 15095 15428 15442 15496 15498 16005 16154 16227 16255 16384 16413 16540 16582 16624 16798 17390 17424 17457 17544 18093 18208 18221 18600 18684 18811 18897 18945 19034 19060 19211 19247 19310 19412 19439 19678 19742 19909 20560 20822 20868 In de vorige lijs', staat 9244 U 1400*, m. z 7211 1500). Op do Bloemenveilingen ging de hulst in de afgeloopen dagen grif van de hand. De koopers in spe monsteren een collectie, die gereed is, om „afgeslagen" te worden. (Pax-Holland-De Haan-c) Waarom ABONNEEREN? En omdat U dan zeker is van een blijvend goed gestemde piano, èn omdat een abonne ment zoo voordeelig uitkomt, raden we U een stern-abonne ment aan. Gaarne verstrekken wij U desgewenscht referenties. KRUISWEG -49 TELEF. 11532 (Adv. Ingez. Med.) Sneeuwruimen eventueel in werkverruiming 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft aan de burgemeesters medgedeeeld, dat, indien het sneeuw ruimen in hun gemeente op financieeele moeilijkheden mocht stuiten, er geen bezwaar tegen bestaat, dat deze werkzaamheden onder de voorwaarden, neerge legd in het besluit loonbepaling werkverruiming, in werkverruiming worden verricht tegen het uurloon van 30 cent, eventueel verhoogd met dc voor de be trokken gemeente vastgestelde woonplaatstoelage. Indien deze werkzaamheden niet onder de dagelijk- sche leiding van de Ned. Heide Mij. te Arnhem, de N.V. Grontmij te Zwolle of het Staatsboschbeheer wor den uitgevoerd, dient de Ned. Heide Mij. met de alge- meene controle te worden belast. Het aan de tewerkgestelde arbeiders betaalde loon en de eventueele woonplaats-toelage, zoomede de te gemoetkoming in de sociale lasten behooren tot de ge meentelijke uitgaven wegens werkloozenzorg, die in aanmerking komen voor de bijdrage uit het werkloos- heidssubsidiefonds. (A.N.P.) i A, een straat, ver boden voor ver keer in BEIDE richtingen (waar dus hetllnkerborü staat) moogt gij inloopen, NEEN, de belde rechterborden (ver boden voor rijwielen en één- rlchtingverkeer aangevend) hebben ook beteekenis voor een voetganger-met-rijwiel. Denkt eraan, gij moogt dia borden niet passeeren. MET UW FIETS AAN DE HAND Nederlandsche Toeristenbond A.N. W.E WOENSDAG 24 DECEMBER. Frans Hals Theater: Nederlandsch Kerstprogram ma: een filmvariété 7 X 7 47, 2.30, 6.30 en S.45 uur (geprolongeerd). Luxor Theater: Watt en l/2 Watt als „Ridders in lompen", 2.30, 6.30 en S.4 5 uur. Rembrandt Theater: Heinz Riihman in „De Gas man", 2.30, 6.30 en S.45 uur. Palace: „Ju-Ju, do krantenverkoopster", 2. 6.30 en 8.45 uur. Moviac: „De Dubbelgangster" en actualiteiten uit binnen- en buitenland, van 12 uur af. DONDERDAG 25 DECEMBER. Stadsschouwburg: Ensomble Charles Braakensiek „De Ridder van de Kouseband", 2.30 en 7.30 uur. Gem. Concertzaal: Haarlem's Gem. Koor: Weih- nachtsoratorium van J. S. Bach, 2.30 uur. Geb. Lange Hoerenstraat 6: Kerstfeestsamen komst. Spr. W. Gorter, 10 en 4 uur. Frans Hals Theater: Nederlandsch Kerstprogi-am- ma: een filmvariété 7 X 7 47, 2, 4.15, 6.30 en S.45 uur. Luxor Theater: Watt en \'2 Watt als „Ridders in lompen", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: Heinz RUhman in „De Gas man". 1.30, 3 45, 6.30 en S.45 uur. Palace: „Ju-Ju. de krantenverkoopster". 1.30, 3.45, 6.30 en S.45 uur. Moviac: „De Dubbelgangster" en actualiteiten uit binnen- en buitenland, van 12 uur af. VRIJDAG 26 DECEMBER. Stadsschouwburg: Martie Verdenius Cabaret „Win- terserenade", 2.15 en 7.30 uui\ Gebouw H.J.M.V., L. Mai-garethastr. 15: Ilenk Schaer draagt voor „Het boek der Openbaring", Frans Hals Theater: Vogelleven in Holland, toe gelicht door Nol Bmsbergen, 11.30 uur. Bioscoop theaters: Voorstellingen des middags en des avonds (4 voorstellingen). ZATERDAG 27 DECEMBER. Stadsschouwbui'g. Tooneelgroep „Het Masker": „Blanke Indianen", 7.30 uur. Gebouw H.J.M.V., Lange Margarethastraat: Kerst avond Literaire Club Ilaerlem, 7.30 uur. Bioscoop theaters: Voorstellingen des middags en des avonds (3 voorstellingen). ZONDAG 28 DECEMBER. Stadsschouwburg: 1-Iet Residentie Tooneel: ,.D® gele nachtegaal. 2 uur. Gem Concertgebouw: Willem Goossen's Volks- tooneel: „Het biechtgeheim", 7.30 uur. Rembrandt Theater: Deel I der OlympiadofJIm, 11.30 uur. Bioscoop theaters: Voorstellingen des middags en des avonds (4 voorstellingen). MAANDAG 29 DECEMBER. Stadsschouwburg. Het Nederl. Jeugdtooneel: „As schepoester", 2.15 uur. Bioscoop theaters: Voorstellingen des middags en des avonds (3 voorstellingen). Nachtdienst Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van dea avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Tot en met Woensdag 24 December: Firma Th. A. Klinkhamer. Koninginneweg 69, Tel. 11596. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320. Donderdag 25 December (eerste Kerstdag) tot de* avonds 8 nur: Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11703. Teyler-Apotheek, Teylerpleln 79. Tel. 17946. Tc Heemstede: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15. Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 84 Tel. 1249 5. Sehoterbosch Apotheek. Rijksstraatweg 19, TeL 12711. Te Heemstede Vrijdag 26 December: Apotheek SchotsmM, Binnenweg 206. Tel. 2S320. Zaterdag 27 Dcc. iirro uur tot 31 Deo.: Bosch en Vaart-apotheek. Bosch on Vaartstraafc 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon. Kruisstraat 6. Tel. 10354. DjToord er-Apotheek, Jan Cijzenkade 181, Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28820.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9