Haarlem's Dagblad Amerikanen trekken zich op twee baaien terug. Boter op bon 02 Bolsjewisten in zware gevechten aan het Oostelijk front teruggeworpen. !9e JAARGANG No. 17958 X X Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM MAANDAG 5 JANUARI 1942 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per pdst 3.73, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën. 1-5 regels 2elke regel meer 0.40 Reclames f 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel mee? f O.UV2 Groentjes zie rubriek. De strijd op de Philippijnen. Het eiland Fort Corregidor door de Japansche luchtmacht bestookt. Welke bonnen zijn thans geldig? 4 Januari 10 Januari 194 2: I Uit Tokio meldt het DNB: De jongste berichten toer den militairen toestand op de Philippijnen too- jen aan dat de kern der uitManilla en omgeving Jachtende Amerikaansche troepen zich hebben te- toegetrokken in den vestinggordel binnen de baai fen Manilla en in de oorlogshaven Olongapo in d< laai van Soebig ten Noorden van de Baai van Ma nila. Beide baaien zijn met mijnen bezaaid en to er in den omtrek omgeven door sterke formaties in de Japansche löot. De Japansche troepen te nd hebben de. volgende punten afgesloten: De haven van Olangapo, waar IS stellingen tare vijandelijke artillerie zijn waargenomen. 2. De zuidpunt van het schiereiland Balanga aan ■n Westelijken uitgang van de Baai van Manilla 3. Het tegenoverliggende eiland Hiab aan den iuidelijken uitgang van de Baai van Manilla tegen- ver de eilandvesting Corregidor. Op Corregidor bevinden zich alle gevluchte com- landoposten, terwijl in Cavite resten van het Ame- |kaansche eskader in Azië gestationneerd zijn. D< ipansche luchtmacht heeft reeds aanvallen op deze inten geopend. Zondagochtend hebben verscheidene formaties luchtmacht van Jiet leger voortdurend aanvallen aan op colonnes vijandelijke vrachtauto's, die ings de Westkust van het schiereiland Balai ichtten te ontkomen naar het Zuiden. Hierbij werd groot aantal vrachtauto's vernietigd. Tegen het eiland Fort Corregidor treden sedért terdagavond vooral marine-Sfuka's op, wier taak istaat in vernietiging van artilleriestellingen lucht- eer en andere belangrijke installaties. Andere Japansche formaties zijn doende land: jen van Balanga uit op Corregidor te beletten. I Verwacht- moet worden, aldus de rapporten, dat jp Balanga nog meer gevechten zullen worden ge~ •erd; daar vooral de havensteden Balanga en Ma- eles benevens andere plaatsen aldaar krachtig jn versterkt. Wellicht zal de tegenstand overigens "e Japanners te spoedigpr worden gebroken, aar zij ook in dezen sector de bijna onbeperkte eerschappij in de lucht bezllteif. ZWAAR .TAPAXSCH OFFENSIEF OP MALAKKA. Domei meldt dat de Japansche strijdkrachten. op 1 Januari des ochtends een hevig offensief topend hebben op Malaltka aan de overzijde rivier de Perak, op den avond van 2 Januari 'langrijke sleutelpositie in Centraal Malakka heb- ingenomen, nadat zij in de voorafgegane ge- tchten aan de achtste^ Anzac-divisie (Australisch- uw Zeelandsche legercorps) zware verliezen had- 1 berokkend. Bij de vermelde gevechten, waardooi Japansche troepen ondanks intensief vijandelijk tillerievuur de rivier hebben weten over te steken, -erd het grootste deel der Australische divisie in de' gehakt. Ondanks de vernieling van ruim een jozijn bruggen door.den wijkenden vijand, trokken Japanners den stroom over en wierpen zich met folie kracht op de Britsehe strijdkrachten. De Ja- anners trekken thans op naar een ander belang- jk punt der Britsehe verdediging aan de West- list, vanwaar Singapore dan nog slechts op geringen fstand ligt. De gevechtswaarde van de Britsehe •oepen is door het-verlies van de achtste Anzac- ivisie sterk achteruitgegaan. Inmiddels wordt thans eméld dat Japansche legervliegtuigen Zaterdag bij len aanval op het Britsehe vliegveld van Moulmein 1 Birma oen gevechtsvliegtuig in brand hebben eergesehoten en drie andere machines op den be- anen grond bobben vernield. Een door den Engelschen Nieuwsdienst verspreid cricht uit Singapore over den militairen toestand d Malakka méldt aldus een DNB-bericht uit ■issabon dat de Engelsche troepen zich in den top van den nacht van Zaterdag op Zondag verder Juidwaarts hebben teruggetrokken. Japansche pant- jerwagens achtervolgen hen. Singapore is in den lacht van Zaterdag op Zondag opnieuw door Japan- Iche bommenwerpers aangevallen. Japansche luchtaanval op Nieuw-Guinee Nieuwe landingen op West-Borneo STOCKHOLM, 4 Januari (ANP) De Ja- I panners zouden vandaag een vliegveld op Noord- Nieuv-Guinee hebben aangevallen, naar de En- gelsche Nieuwsdienst meldt. j Volgens dezelfde bron zijn van West-Borneo I nieuwe Japansche landingen gemeld. Ciano over den oorlog Bij alle fatsoenlijke mcnschcn en volken staat reeds ondubbelzinnig vast wie de schuldigen zijn ROME, 4 Januari. Het D.N.B. meldt: De Minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, jieeft te Bologna een rede gehouden bij de her- Benking der gebeurtenissen van 3 Januari 1925. Ciano zeide dat alle pogingen van den Duce om Be verhoudingen in Europa zuiverder te maken, jtrandden op de hebzucht der vroegere bondge- Eooten van Italië. „Wij beschikken over onweer- ;gbare bewijzen die wij te zijner tijd zullen produceeren dat Engeland, terwijl het met ons jnderhandelde over de verschillende overeenkom- iten, samenwerkte met de sluipmoordenaars te flthene en Belgrado en de samenzwering voor bereidde, die Italië in zijn eigen zee moest ver pinken. Na de stichting van het keizerrijk is Italië zón- Her eenige win- of veroveringszucht Spanje te iulp gesneld om de door het Bolsjewisme be- Jreigde Europeesche beschaving te redden. Daar- loor ontstond de moreele en kameraadschappe- ijkc solidariteit met het nationaal-socialistische )uitschland, dat eveneens den strijd tegen de lolsjewistische arglist had aanvaard. Men behoeft niet in de archieven naar de ver- ntwoordelijkheid voor den oorlog te zoeken: Bij jlle fatsoenlijke menschen en volken staat reeds Ondubbelzinnig vast *wie de schuldigen zijn. In ieder geval zal Italië, wanneer het historische pro fes over de verantwoordelijkheid zal plaats heb ben, niet op de bank der beklaagden, maar op die ban den aanklager zitten. De strijd tegen het bolsjewisme is de belangrijkste voorwaarde voor bet behoud van huis. gezin en kerk in Italië. Wie het Kremlin vernietigt, redt de beschaving der fc'ereld. Daarover behoeft niemand zich illusies te tnaken, ook Engeland en de Vereenigde Staten biet". Ciano richtte een groet tot de Duitsche, Finsche, RUëmeensche, Hongaarsche, Slowaaksche en Kroatische medestrijders en tot de leden der Bpaansche blauwe divisie. Hij begroette voorts den 1,nieuwen roemrijken Japanschen bondgenoot, die tijn vlekkelooze materieele voorbereiding vergezeld Boet gaan van zijn traditioneele offervaardig heid". „Wij weten", aldus besloot de minister, ..dat de Itrijd nog hard en lang zal zijn. dat wij met een iterken en vastberaden tegenstander te doen heb- aen. Maar wij zullen nog sterker en vastberadener tijn dan hij. Op dezen historischen dag dragen wij In ons hart de zekerheid dat wij eens in het eeuwige Rome de heilige veldteekenen der fascistische re solutie gekroond zullen zien met de lauwerkrans der overwinning". VERDUISTEREN Van 17.41 tot 9.49 Maan 5 Jan op 21,04, 6 Jan. onder 11.35 Britsehe troepen trekken verder Zuidwaarts op Malakka terug LISSABON, 5 Jan. (A.N.P.) De Londensche 'Nieuwsdienst verspreidt een communiqué met de mededeeling dat de Britsehe troepen zich in het ge bied ten Zuiden van Ipoh nog verder Zuidwaarts heb ben teruggetrokken. De Japansche strijdkrachten vol gen hen op den voet. De strijd begint zich thans te ontwikkelen in de omgeving van Kwala Loempoer. De „Luistergids" in Hilversum ten'doop gehouden Prof. dr. T. Goedewaagen en dr. J. Smit spreken AMSTERDAM, 3 Jan. Het A.N.P. meldt: In de studio van den Nederlandschen Omroep aan den Schuttersweg te Hilversum is vandaag het doopfeest geyierd van den luistergids, het orgaan, dat in de plaats is getreden van de vroegere radioweekbladen. Het eerste nummer van dezen luistergids is bij den aanvang van het nieuwe jaar verschenen en dit feit was van voldoende beteekenis om er de algemeene belangstelling voor te vragen. Met. alle waardeering voor de radiogidsen, welke thans hebben opgehouden te bestaan en van die waardeering heeft men tijdens de bijeenkomst in de studio overduidelijk blijk gegeven mag men zich verheugen over het verschijnen van het nieuwe weekblad, omdat het een symptoom is van de een heid, welke langen tijd is nagestreefd en nu op ver schillend gebied werkelijkheid gaat worden. De secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, prof. dr. T. Goedewaa gen, maakte deze plechtigheid mede en voerde het woord. Na een begroeting door den leider van den pers dienst, den heer H. B. Wolbert, hield de directeur- generaal van den Nederlandschen Omroep, ir. Her- weijer, een inleiding, waarin hij er op wees. dat de omroep niet vreemd' en los van het volk wil staan, doch integendeel wil werken voor ons volk. De noodzaak tot papierbezuiniging heeft geleid tot het uitgeven van één gids. Maar daardoor is tevens een band ge legd tusschen luisteraars en omroep. In het eerste nummer van het nieuwe blad hebben verschillende krachten van den omroep artikelen geschreven en zoo zal het blijven. Wat vroeger gescheiden was, zal nu één zijn. Zoo zal een innig contact ontstaan tus schen luisteraar en omroep, een contact, zonder welk 'e omroep onmogelijk is. Prof.^ dr. T. Goedewaagen, die hierna het woord voerde en zijn blijdschap erover uitte de pers en de radio hier vereend te mogen zien. noemde de samen smelting der radiobladen een belangrijk evenement. Het Nederlandsche volk, zoo zeide de* secretaris generaal, bestaat wel uit deelen, maar voor de. men schen van den nieuwen tijd vormt, het op de eers.te plaats toch één geheel. En daarom is elke poging tot het brengen van meerdere eenheid belangrijk. Wat de oude bladen hebben gedaan is zier zeker van groote beteekenis en men kan erop voortbouwen. Maar zooals er één rad.io ontstond, zoo moest er ook één radioblad komen. Er zou over te twisten zijn of men naast de radio ook nog een radioblad noodig heeft. Maar de goede voorlichting en leiding zijn zulke belangrijke elementen, dat het departement van volksvoorlichting en kunsten zeer dankbaar is voor het initiatief dat genomen werd om tot de uitgave van dit blad té komen. Het depaetement zal ook medewer ken en steunen, omdat het weet hoe belangrijk de radio is uit een oogpunt van volksvoorlichting. Vroe ger was de volksvoorlichting slecht, zoo zeide hij, en eigenlijk is het zoo dat men nu eerst practisch kan spreken over volksvoorlichting. Daarom hoopte de secretaris-generaal het initiatief te kunnen steunen en stimuleeren. Hij sprak tenslotte zijn beste wen- sehen uit over de toekomst van het omroepblad, dat ongetwijfeld aan de behoefte zal beantwoorden en nieuwe behoeften zal scheppen. De hoofdredacteur van d.e ..Luistergids" dr. J. Smit, wethouder van onderwijs en kunstzaken te Amster dam, gaf hierna een uiteenzetting. Hij zeidq^ dat dit blad uit nood geboren is, mam dat hier dan toch uit nood iets goeds geboren is. want hier ontstond' de eenheid, die men lang reeds nastreefde en die door gezet op andere gebieden, ons volk sterk in saam- hoorigheid moet maken. Voor het w.erk dat is gedaan door hen, die vroeger hun beste krachten gaven voor hun overtuiging, moet men eerbied hebben. Zij heb ben immers goede bedoelingen gehad. En de onder linge waardeering, die in dezen tijd moet ontstaan, zal de eenheid slechts kunnen bevorderen. Als noodzakelijke beginselen voor het nieuwe blad, wilde dr. Smit, die vaststelde dat ons volk een chris telijk volk is, noemen: het gebod van Christus „Heb God liff boven alles en uw naaste gelijk u zelf" en de wetenschap, dat wij één volk zijn, die eenheid, zpo zeide hij, behoeft niet te dooden. wat ons tot aparte menschen maakt. De medewerkers van de vroegere bladen, zoo zij van goeden wille zijn, zullen welkom blijven. Zij' moeten begrijpen dat ons volk een hoog cultuurvolk is en dat h'ét behoefte heeft aan geestelijk voedsel, dat goed verteerbaar is. Wanneer dat in het oog wordt gehouden, zal de „Luistergids" ongetwijfeld tot een belangrijk blad kunnen uitgroeien. De heer Veldhuys sprak tot slot over de technische zijde, wees daarbij op de huidige moeilijkheden en stelde een spoedige verbetering van de uitgave in het vooruitzicht. 02A Brood 4 rants. 02B Brood *J2 rants. 02A Vleesch 1 rants. 02 B Vl.waren */A rams. 02A Aardappelen 1-Ü K.G. 02B Aardappelen Vto K.G. Brood of gebak Vleesch of vleeschwaren Aardappelen Aardappelen Van 28 December t.rr. £4 Januari 1942: 184 Algemeen 1 K.G. 01C of 01D reserve 50 gr. 180 Algemeen 1S5-18S 02D-03D reserve 190 Algemeen 193. 011-04A Melk I 01B-04B Melk I 500 gr. 1 rants. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 1 00 gr. 3 V? L. i-ki L. Suiker Cacao Jam Bloem brood of gebak Rijst Havermout of Peulvruchten Gort Vermicelli of maïzena Kaas Melk Melk 28 December t.) i Januari 1 94 2: 01 Boter 125 gr 01 Vet 125 gr. Van 15 t.m. 23 Januari Boter Boter met reductie Februari 1942: Koffiesurrogaat. 03 Vet 20,0 gr. Van 28 December t.m. 21 193 Algemeen 250 gr. BIJZONDERE RANTSOENEN: Van 21 December t.m. 31 Januari 1942: 57 Boter 125 gr. Boter 57 Vet 125 sr. Boter met reductie Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 194 Algemeen en Bon F Zeep der Zeep- kaaaten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Jan. Bon L Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De bonnen 01A en 01B voor brood, vleesch cn aardappelen alsmede de"" bonnen 01 voor boter en et blijven geldig tot en met 10 Januari. 's-GRAVENHAGE, 5 Januari. De secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Vissche- rij maakt bekend? dat gedurende het tijdvak van Dinsdag 6 Januari a.s. tot en met Woensdag 14 Januari 1942 de met „02" genummerde bonnen van de boter- zoowel als van de vetkaart elk recht geven op het koopen van 125 gram boter. Per twee bonnen van de vetkaart zal de gebruikelijke reductie van 22\'2 cent per 250 gram boter worden verleend. Distributie van vermicelli en maizena 's-GRAVENHAGE, 3 Januari. Van bevoegde zijde wórdt er voor zoover noadig nogmaals de aan dacht op gevestigd dat hët publiek er bij het koo pen met de voor maizena e.d. en vermicelli e.d. be stemde bonnen genoegen mededient te nemen voor een gedeelte maizena e.d. em voor een ge deelte vermicelli e.d. te ontvangen. De winkeliers zijn, daar zij op de bij hen inge leverde bonnen vóór vijftig procent toewijzingen voor maizena en voor vijftig procent toewijzingen voor vermicelli ontvangen, niet steeds in staat de door 'de klanten gewenschte hoeveelheid maizena «>f vermicelli ten volle te leveren. Inbreker op heeterdaad betrapt Had zich onder matrassen en dekens verborgen De recherche te Haarlem heeft Zaterdag aange houden een 2 5-jarigen man, die op heeterdaad be trapt werd bij inbraak in een woning aan de Mid denlaan. De inbreker werd in een perceel gevonden, erborgen onder een stapel matrassen en dekens. Het bleek een bekende van de politie te zijn, die zich al eerder aan inbraak heeft schuldig gemaakt. DIEFSTAL VAX STEENKOLEN. De recherche te Haarlem heeft Zaterdag bon 25- jarigen man aangehouden, die pl.m. anderhalf H.L. steenkolen van een fabrieksterrein had gestolen. DIEFSTAL VAN f 200. De recherche te Haarlem heeft Zaterdag een 30- jarigen man aangehouden, die te zanten met een reeds eerder aangehouden 43-jarigen man op 22 December j.l. in een woning een bedrag van f 200.gestolen heeft: zij waren in die woning binnengekomen, door dat zij den bewoner sigaretten te koop aanboden. Van die gelegenheid hebben ze gebruik gemaakt om het geld weg te nemen. DISTRIBUTIE-OVERTREDINGEN TE HAARLEM. Door de Haarlemsche politie is tegen 3 personen proces-verbaal opgemaakt wegens het koopen en ver- i koopen van aardappelen zonder bon. Tegen een 39-jarigen Haarlemschen sigarenwinke lier werd proces-verbaal opgemaakt, omdat hij shag van 58'4 cent en 72 cent per 100 gram voor f 1.70 ver kocht. Zijn voorraad tabak, sigaren en sigaretten, n.l. 185 pakjes shag, 160 pakjes sigaretten, 23 pakjes rook tabak en 880 sigaren, zijn in beslag genomen. De kooper had de shag weer voor f 2.50 per 100 gram verkocht; die werd eveneens bekeurd en de man, die f 2.50 heeft betaald, kreeg ook een proces verbaal. DR. F. MALAN. 's GRAVENHAGE 3 Januari. Van bevoegde zijde wordt er opmerkzaam op gemaakt dat de in Zuid-Afrika overleden heer Malan, de heer F. S. Malan is, een neef van di". F. Malan. den bekenden leider der Zuid-Afri- kaansche nationalistische beweging en dus niet deze lei der zelve. (A. N. P.). Zondagmiddag is voor de eerste maal in de Vleeschhal te Haarlem een muziek uitvoering gegeven. Do uitvoering geschiedde door het Haarlemsch Mozartkoor met medewerking van de H.O.V. en eenige solisten en stond onder leiding van Albert de Klerk. Het eerste concert in dit historisch gebouw kan als zeer geslaagd beschouwd worden. (Foto-Stevens) Met Duitschland voor een vrij Nederland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche weermachtsberichten Bombardementen op Feodosia, het gebied van Moskou en de Moermanlijn. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 4 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In de Zuidelijke zóne van het Oostelijke front bleef de gevechtsactle bij strenge vorst beperkt tot plaatselijke verkenning en storingsvuur der artille rie. In de centrale en deNoordelijke zóne zette de vijand zijn aanvallen voort. Zij werden in zware gevechten, deels bij tegenaanvallen, afgeslagen. Plaatsen, waar de vijand was binnengedrongen, werden gegrendeld. De luchtmacht heeft overdag en des nachts ha venwerken, schepen en het vliegveld van Feodo sia aangevallen. Verscheidene vliegtuigen werden op den grond vernield of beschadigd. In-de haven zonk een klein koopvaarijsehip, dat door bommen was getroffen. Een grootere koopvaarder en een drijvende bok werden ernstig beschadigd Andere aanvallen, welker zwaartepunt in het gebied om Moskou lag, waren gericht op marcheerende en rijdende colonnes, gereedstaande pantserwagens, garnizoensplaatsen, spoorwegen en vliegvelden der bolsjewisten. De vijand leed daarbij aanzienlijke verliezen aan menschen en materiaal. In het hoo- ge Noorden werd de Moermanlijn op verschei dene plaatsen door bommen vernield. In Noord-Afrika levendige verkenningsbedrijvig heid aan weerskanten. In het gebied van Agedabia mislukten eenige Britsehe aanvallen. Tenten- en barakkenkampen en colonnes voertuigen dercEn- gelschen werden met succes bestookt met bommen - en schietwapens. Geslaagde luchtaanvallen werden voorts gedaan op Tobroek. Op een vliegveld bij Benghazi konden talrijke bomtreffers worden ge plaatst tusschen geparkeerde vliegtuigen. Voor Benghazi werd een vijandelijke torpedojager door bommen beschadigd. De dag en nacht voortgezette aanvallen van ster ke afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen en jagers hebben groote verwoestingen aangericht op de Engelsche vliegvelden op Malta. Bomtreffers op vliegloocsen ^n tusschen geparkeerde vliegtuigen veroorzaakten hevige branden en ontploffingen. Van 27 December 1941 tot 2 Januari 1942 verloor de Sovjetluchtmaeht 98 vliegtuigen, waarvan 72 werden neergeschoten in luchtgevechten en 13 door luchtdoelgeschut. De rest werd op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Ooste lijke front 12 Duitsche vliegtuigen verloren. Dd Britsehe marine heeft ook in December zwa re verliezen geleden. Duitsche strijdkrachten ter zee en in de lucht brachten tot zinken: 3 kruisers, een vliegkampschip, 3 torpedobootjagers, 3 motor- torpedobooten. een kanonneerboot en een duikboot. 'Bovendien werden ten deele zwaar beschadigd: 6 kruisers, 5 torpedobootjagers, 4 motortorpedoboo- ten, een mijnlegger, 2 bewakingsvaartuigen en 2 duikbooten. In den strijd tegen de Britsehe ravitailleerings- scheepvaart zijn in December 1941 74 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 257.1)00 ton tot zinken gebracht waarvan 23 schepen met een gezamenlijken inhoud van 115.700 ton door dc duikbootvloot". ZATERDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 3 Jan. (D.N.B) Het opperbevel der weermacht deelt mede: In den Zuidelijken en den Noordelijken sector van het Oostelijke front slechts plaatselijke ge vechtshandelingen. De afweergevechten in den cen- tralen sector duren bij felle koude voort. Talrijke aanvallen van den tegenstander zijn op den vast beraden weerstandswil van onze troepen ge strand. Het luchtwapen heeftmet formaties gevechts vliegers en jagers ingegrepen in de gevechten op den grond en op verscheidene plaatsen in scheer- vlucht het gereed stellen van Sovjetstrijdkrachten uiteengedreven. Bij nachtelijke aanvallen op Moskou hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen voltreffers geplaatst op een station en op opslagloodsen. In Noord-Afrika is na een *heldhaftigen tegen stand van Duitsch-Italiaansche troepen van ver scheidene weken Bardia door den vijand bezet. In het gebied van Agedabia levendige wederzijdschc verkennïngsactiviteit. Britsehe colonnes auto's zijn door luchtaanvallen uiteengedreven. Doeltreffende luchtaanvallen zijn gericht op Britsehe vliegvelden op Malta". Ondanks de hevige gevechten in Noord-Afrika is het Italiaansche ingenieurscorps onafgebroken bezig met het hérstellen en instandhouden der strategisch belang rijke verkeerswegen in de Marmarica. (Atlantic-Holland) Mozart-herdenking in de Vleeschhal Een proefneming in dubbele beteekenis was het, wat Zondagnamiddag in de aloude, gerestaureerde Vleesch hal plaats had: de geschiktheid van deze 544 zitplaat sen bevattende ruimte experimenteel te bepalen en de waarde van twee van Mozart's kerkelijke compo sities voor onzen tijd te beoorceelen. Wat de ruimte der sinds onheuglijken tijd vleeschlooze Vleeschhal betreft: gezellig is die allerminst met haar lage ge welven en haar pilaren in het midden, en vele plaat sen waren wegens het ontbreken van zijgangen moei lijk te bereiken, doch de acoustiek viel erg mee; de klank is wel wat aan den drogen kant maar alles komt duidelijk tot de hoorders. Het was „Haarlemsch Mozartkoor", dat deze ruim te inaugureerde. Dit koorensemble presenteerde zich als zoodanig voor 't eerst. Het schijnt een loot van den stam der R.K. Oratoriunu-ereeniging te zijn.£ De H.O.V., een solistenkwartet en een organist werkten mede; het geheel stond onder leiding van den jongen musicus Albert de Klerk. De uitgevoerde werken waren de Missa brevis in F, K.V. 192 en Vesperae solennes de Confessore, K V. 339. Van de 18 Missen van Mozart is de laatste, in c. kl. t. muzikaal de meest betcekenende, doch die is on voltooid gebleven. Bovengenoemde in F schreef Mo zart op 18-jarigen leeftijd. Dit in aanmerking geno men is ze zeer merkwaardig: een absolute behcer- sching van de polyphone schrijfwijze spreekt uit vele koorgedeelten, in de solistische komt de melodieus tot uiting. Een mooi Andante voor 4 solostemmen in het Sanctus en een ander in f mineur in het Agnus Dei toonden ons den meester der melodie, dien we uit zoo vele van zijn latere werken kennen. En het hoofd thema van het Credo is o.a. uit de doorwerking van het eerste Allegro der Vioolsonate in Es, K.V. 481 en uit de finale der Jupiter-Symphonie bekend. Wie hu echter een iryiige verwantschap van de mu ziek mot den tekst verwachtte zal teleurgesteld ge weest zijn.i Het Kyrie eleison dezer Mis klinkt aller minst als een smeekbede, doch ondanks den gefu- geerden stijl zeer vergenoegd, het Gloria grooter.deels als een gezellige minuet. In het Credo komt één mo ment van treffende versombering voor, nl. bij het „Crucifixus", het woord „Ecclesiam" is door een span nende fermate gereleveerd. Het Sanctus begint plech tig, maar het Hosanna is een fugatische marsch. Het Agnus Dei, dat b.v. in Beethoven's Missa solemnis zoo'n geweldigen, haast dramatischen inhoud heeft, klinkt in deze Mis van Mozart weer als een vriende lijke mehuet. Men nam destijds met dergelijke toon zettingen genoegen: wij kunnen dat niet meer over ons verkrijgen. Later geschreven in 1780 -#en muzikaal expres siever zijn de Vesperae, waarvan het Confitebor een zekere grandezza heeft en het Laudate Dominum wel het mooiste deel is. Ook het Magnificat bevat mooie momenten; het Laudate pueri is een ernstige fuga. De uitvoering was over 't geheel genomen zeer goed, het koor vooral in het Laudate Dominum uit stekend. Het solistenkwartet, gevormd door Gerda Pons, Annie Hermes, Albert Dana en»Johan Lammen vormde een mooi evenwichtig geheel De sopraan Gerda Pons had de meeste solopartijen; haar slem en zangkunst schitterden hierin. Ook de zang van de alt Annie Hermes pof- weer door schoonheid en uitdruk kingskracht. De beide mannenstemmen hadden min der gelegenheid om solistisch op den voorgrond te treden. Albert de Klerk leidde het geheel met groote des kundigheid. K. DE JONG. DE VLEESCHHAL ALS CONCERTZAAL. Gistermiddag heeft dan de eerste muziekuitvoering plaats gehad in het benedengedeelte van de Vleesch hal te Haarlem. De belangstelling voor de beide con certen was zeer bevredigend, waaruit blijkt, dat velen zich persoonlijk hebben willen overtuigen van deze interessante proefneming. Re heer A. de Klerk, die de uitvoeringen leidde, vertelde ons vanmorgen, dat een en ander hem bijzon der was meegevallen. De acoustiek bleek uitnemend te zijn, van hel verkeer tramgeraas en straatge rucht had men niet den minsten last gehad, hei publiek toonde zich voldaan, de verwarming was naar den eisch, zoodat de heer De Klerk de verwachting durfde uitspreken, dat uitvoeringen als die van gis teren nog wel eens meer plaats zullen hebben in het eerwaardige bouwwerk van den grooten Lieven de Key. Onze muziekrecensent Karei de Jong roemt .in zijn bespreking van het concert die men elders ln dit nummer vindt, ook de acoustiek, doch werd getrof fen door de ongezellige sfeer van het interieur. In derdaad wil het oog ook wat. Men zou zeggen: Met een paar gobelins of schilderijen, is in dat opzicht al veel te bereiken. Ook de kachelverwarming zou, werd de Vleeschhal tot concertzaal gepromoveerd, zeker door centrale verwarming moeten worden vervangen. Dan zou ook de kwestie van één of meer voetpaden onder het oog dienen te worden gezien.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1