Haarlem's Dagblad Bolsjewistische aanvallen afgeslagen. - Duitsche luchtactie in het Krimgebied. Japanners maken verdere vorderingen op de Philippijnen. 9e JAARGANG No. 17959 x x Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven on Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groot* (Houtstraat 93. bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- jdienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. (Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, H4825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM DINSDAG 6 JANUARI 1942 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40 Reclames f 0.65 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17^. Groentjes zie rubriek. [ieuwe inspectiedienst por de distributie. Voor eenheid in de uitvoering. l-GRAVENHAGE, 5 Januari. Het distributie- laraat, waarmede wij dagelijks te maken hebben, cht met allerlei persoonlijke omstandigheden zoo- el mogelijk rekening te houden, ioepele toepassing van de voorschriften kan daarom ak gewenscht zijri. Dit kan echter een gevaar met t brengen indien de beoordeeling van bepaalde ge len aan het inzicht der uitvoerende organen dus 1 het persoonlijk inzicht van de leiders der distri- ilediensten, wordt overgelaten. De interpretatie i de voorschriften van het centrale orgaan, het itraal Distributiekantoor, zou daarmede kunnen schillen, waardoor de rechtvaardige verdeeling der itsoenen in het gedrang zou kunnen komen. Daar- tracht het C.D.K. een soepela toepassing der be- ingen te bevorderen zonder tevens afbreuk te doen de gewenschte uniformiteit. Hiervoor is in No- nber van het vorige jaar een nieuwe „buitendienst" esteld: de inspectiedienst voor de distributie, leze dienst zal een nauwgezette controle gaan uit lenen op de toepassing der voorschriften en heeft erbij het recht bij onjuiste toepassing in te grijpen, leinde aldus een tot het uiterste doorgevoerde recht- ardigheid bij de behandeling van bijzondere geval- te verzekeren. )e nieuwe inspectiedienst zal zich aanvankelijk be rken tot de voorschriften t.a.v. bijzondere arbeids- •men en „zelfverzorgers". fooral bij de toekenning van extra rantsoenen voor en zeer zwaren arbeid en voor langdurigen, tigen, vuilen en nachtarbeid, deed zich steeds meer ïoefte gevoelen aan een regeling, die.niet meer spe- g toeliet dan beslist onvermijdelijk was. )ok wat de voorschriften voor „zelfverzorgers" be ft (huisslachters c.d.) zullen de puntjes thans op de irorden gezet. Voor de genoemde categorieën zijn den laatsten tijd rschillende nieuwe regelingen en bepalingen van acht geworden, en nog andere zullen volgen. Deze >eten van meet af aan strikt en volgens vaste nor- worden uitgevoerd en hiervoor zal de nieuwe itendienst hebben te waken. controle van de inspecteurs zal zich daarom al- eerst richten op de plaatselijke distributiediensten, :h tevens op de belanghebbenden. Wat de bijzon- re arbeidsvormen aangaat, zijn dit doorgaans de rkgevers, die, zooals vanzelf spreekt, gehouden n aan den inspectiedienst, alle gewenschte inlich- gen te verstrekken en medewerking te verleenen. n het personeel van den inspectiedienst zal opspo- igsbevoegdheid worden verleend, zoodat, in geval onjuiste opgaven, proces-verbaal kan worden op maakt. ooals gezegd, behoeft de inspectie zich niet te be- •ken tot controleeren en constateeren, doch heeft :e ook het recht indien noodig in te grijpen en be- ^singen te nemen. Dit beteekent niet, dat de inspec- urs zelf nieuwe bepalingen kunnen scheppen, of be- pande voorschriften kunnen wijzigen of aanvullen. }t recht heeft slechts de C.D.K. De inspectiedienst I echter wel bevoegd, onjuiste toepassingen van be- pande voorschriften ongedaan te maken en de goede jepassing te vorderen.* Het behoeft wel geen betoog, dat aan de verantw oordelijkheid en bevoegdheid der plaatselijke dien- fen niet in het minst zal worden getornd. De beoor deling en beslissing ten aanzien van bepaalde aan jagen blijft, voor zoover deze daartoe gemachtigd bij de leiders ook dé verantwoordelijkheid ervoor. De inspectie heeft alleen een repressieve en viseerende taak. Uiteraard dient zij hierbij ten iuwste samen te werken met de arbeidsinspectie nerzijds en de provinciale voedseicommissarissen iderzijds. De inspectiedienst bestaat uit 5 hoofdinspecties, nl. est (Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, met tzondering van de groote steden), Noord (Gronin- n, Friesland en Drente), Oost (Overijsel en Gelder- nd) en Zuid (Zeeland, Noord-Brabant en Limburg) de groote steden (Amsterdam, Rotterdam, Den aag. Utrecht en Haarlem). Er zijn 5 hoofdinspecteurs, inspecteurs en een aantal adjunct-inspecteurs. Deze laatsten, die ieder een bepaald inspectie-gebied ■bben, doen niets dan controleeren, constateeren en pporteeren. Hun werkzaamheden owrden geleid door i specteurs, die kantoor houden bij een der grootere ensten in hun inspectie. Deze inspecteurs hebben m. tot taak het treffen van beslissingen naar aan- iding van de resultaten der gehouden controle. Te rn hun beslissingen staat beroep open b'ij de hoofd- ;specteurs. De hoofdinspecteurs "hebben voorts de gemeene leiding in hun gewest. Zooals uit het bovenstaande blijkt, heeft de nieuwe enst een geheel andere taak dan de „buitendienst ontróle overtredingen van het Centraal Dis^ributie- lantoor", al zal de nieuwe dienst hiermede dikwijls ameawerken. Het doel, waartoe deze is ingesteld, is lus niet zoozeer het betrappen op ongeoorloofde Iraktijken dan wel het bevorderen van een stipt echtvaardige toepassing der bepalingen. (A.N.P.) Postzegels en prentbriefkaarten oor het kind Waarom verlenging van den verkooRstermijn werd aangevraagd Naar aanleiding van het bericht, dat de termijn oor den verkoop van de kinderpostzegels en de rentbriefkaarten voor het kind met veertien dagen erlengd is en thans zal eindigen o,p 20 Jan. a.s„ leeft het ANP een onderhoud gehad met den heer fconlng. den secretaris van de Centr. Prop. Comm. [oor de weldadigheidspostzegels. Deze vertelde dat de ferlenging is aangevraagd omdat door enkele om- «andigheden een vrij groote teleurstelling is onder- Ionden bij de aflevering van de prentbriefkaarten lil daardoor ook bij den verkoop. Op verschillende (ijzen is gebleken, dat de late verkrijgbaarstelling loor het publiek een teleurstelling is geweest. Voor heeft evenwel gezeten de meening van de com- sie, dat het in deze dagen meer dan ooit gebie- lende eisch is een zoo hoog mogelijke opbrengst krijgen. De heer Koning kon nog geen cijfers en over den verkoop van de zegels, doch wel :on hij verklaren, dat vooral in de groote steden Imo bestaat de kinderpostzegels te koopen uit een logpunt van belegging, j t WIJZIGING VAN DE PETROLEUMBESCHIKKING 1940. j 's-GRAVENHAGE. 5 Januari. In de Ned. Staats courant van heden is opgenomen een aanvulling van Be petroleumbeschikking 1940 (1). Daarin wordt be kaaid, dat de personen en lichamen,, aan wie een be- Itelbon wordt verleend, daarvoor een door den di- fecteur van het rijksbureau, respectievelijk den in- tpecteur-generaal van het verkeer of den directeur der Nederlandsche Visscherij-centrale. vast te stellen bedrag zullen moeten betalen. De betaling geschiedt kóór het uitreiken der bescheiden, op een door de genoemde instanties nader te bepalen wijze. I Met betrekking tot de hoogte van bedoelde bedra gen kan worden afgeweken van het daarvoor in het nistributieheffingsbesluit 1939 bepaalde. I De beschikking treedt in werking met ingang van 1 Januari 1942. (A.N.P.) PREDIKANT VERMIST. 1 Sinds Zaterdagmiddag bestaat te Zundert groote on gerustheid ovér het lot van den 28-jarigen origehuw- éen predikant der Ned. Herv. Gem. aldaar, ds. E. R. Richard, die sinds dien middag spoorloos verdwe nen is. Te ongeveer vijf uur verliet hij de pastorie om een brief te posten. Daarna is hij nog gezien op een (binnenweg, welke van Zundert door de bosschen loopt jln de richting van Klein-Zundert naar de Belgische 'grens. Sindsdien is bij spoorloos. Het wordt niet on mogelijk geacht dat er misdrijf in het spel is. VERDUISTEREN Van 17.42 tot 9.49 Maan 6 Jan op 22.12, 7 Jan. onder 12.05 De moord op den koopman van Aart Zaak heden voor de Rotterdamsche rechtbank De Rotterdamsche rechtbank heeft vanmorgen een begin gemaakt met de behandeling van de zaak tegen den 37-Jarigen huisschilder T. A. F. SI. uit Rot terdam en den 47-jarlgen reiziger J. H. J. D. uit Am sterdam die beiden verdacht worden betrokken te zijn tiij een moord op den Bredaschcn winkelier ln heeren- kleeding P. B. C. v. Aart, te Rotterdam gepleegd op 12 November 1 940. In de ten laste legging wordt moord mef voorbedachten rade, subs, doodslag den beiden mannen toegerekend. Deze moordzaak heeft de politie van de groote stedeh geruimen tijd bezig gehouden tot het gelukte een spoor in handen te krijgen, waaruit bleek, dat de verdwenen koopman ln een Rottcrdamsch café besprekingen had gevoerd, waarbij SI. en D. a wezlg waren geweest. Daar D. bij de politie minder gunstig bekend stond, werd eerst naar hem gezocht, doch toen ftien hem niet kon vinden werd SI. ten politiebureele ontboden. Daar deelde hij mede, dat hij de eenlge was. die bij de verdwijning van den heer v. A. betrokken was. Hij bekende voorts den koopman in zijn woning in de Franschelaan te Rot terdam te hebben vermoord en het lijk onder een laag beton in den kruipkelder van die woning te hebben begraven. Hij verklaarde, dat het bij be sprekingen tot een twist w»s gekomen, waarbij bij een kolenschop had gegrepen en het slachtoffer daarmede zoodapig op het hoofd had geslagen, dat db dood vrijwel onmiddellijk was ingetreden. Wat Aart aan geld, sieraden en papieren bij zich had, zou door SI. in "het water zijn geworpen of verbrand. Later meldde D. zich bij de Amsterdamsche politie en verklaarde niet te weten waarom hij door de Rotterdamsche politie werd gezocht. Desniettemin werd hij in arrest gesteld. De justitie was n.l. van oordeel, dat de verklaringen van SI. niet geheel juist waren én dat ook D. aan den moord schuldig was. In de tenlaste legging wordt verder subsidiair nog vermeld diefstal, bewaren of verbergen van door misdrijf verkregen goederen, verbergen of weg maken van het lijk van Van Aart. Bovendien wordt BI. nog tenlaste gelegd verduistering van een bedrag van f 500.aan huurpenningen, die hij voor C. de W. had geïncasseerd en wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. Verd. D. wordt voorts nog ten laste gelegd, dat hij een bedrag van f 501).van mis drijf afkomstig, als geschenk heeft aangenomen, bewaard, vervoerd of verborgen. Voor de behandeling dezer zaak heeft de recht bank drie dagen gereserveerd. President Is mr. G. L. van Oosten Slingcland, officier mr. H. A. J. Reu- mer. In de zaak SI. zijn 39 getuigen gedagvaard, en in de zaak D. 49. De publieke belangstelling was zeer groot. ZIJ VOELDEN ZICH BELEED1GD. De landbouwer J. v. d. M. te Haarlemmermeer had na het dorschen van de tarwe enkele zakken daarvan verborgen om, in geval hij in den winter voor zijn gezin gebrek aan brood zou hebben, die tarwe te ge bruiken. Dit was echter ook aan personen ter oore gekomen, die in graan smokkelden en die een mooie winst in- het verschiet zagen, als zij die tarwe zonder geld zouden weten te bemachtigen. Deze gedachte werd door hen in de daad omgezet; zoo kwam v. d. M. op zekeren dag tot de ontdekking, dat zijn wintervoorraad verdwenen was. Behalve deze tarwe waren reeds eerder kleinere diefstallen op zijn boerderij gepleegd, waarvan de daders onbekend ge bleven waren. Deze tarwediefstal was echter ook aan omwonenden bekend geworden; iemand maakte den landbouwer er op attent, dat twee personen uit die omgeving, die niet al te best stonden aangeschreven, den diefstal zouden hebben gepleegd. De landbouwer trachtte hier en daar te informeeren, doch kon niet het bewijs krijgen, dat die twee personen het feit hadden ge pleegd, hoewel hij zelf er van overtuigd was. Dit liet hij ook tegenover kennissen blijken. Deze twee mannen, die dit vernamen, dienden daar op tegen den landbouwer een klacht in wegens be- leediging. De politie nam deze beleedigingszaak in onderzoek, hoorde beide klagers en zette hen na dit verhoor in verzekerde bewaring als verdacht van den tarwediefstal. Het onderzoek had tot resultaat, dat beide verdachten dezen en nog enkele andere tarwe- en kippendiefstallen bekenden. RADIO LUISTERWEDSTRIJD TEN BEHOEVE VAN DE KINDERPOSTZEGELACTIE De termyn van inzending verlengd. AMSTERDAM, 6 Januari. De termijn voor in zending van de oplossing van den radio-luisterw'ed- strijd, op Tweeden Kerstdag, welke op 8 Januari zou eindigen, is evenals de uitgifte van de kinderpost zegels en de prentbriefkaarten voor het kind, ver lengd tot en met 20 Januari a.s. Reeds zijn vele duizenden inzendingen binnengeko men bij het secretariaat der centr. commissie. Singel Amsterdam C. (A.N.R) Welke bonnen zijn thans geldig? Van 4 Januari t.m. 10 Januari 1 942: 02A Brood 4 rants. 02B Brood., rants. 02A Vleesch 1 rants. 02 B Vl.waren - '/t rants. 02A Aardappelen l.)£ Ix.G. 02B Aardappelen '/2 K.G. Van 28 December t,rr. 24 Januari 1943 Brood of gebak Vleesch of vleeschwaren Aardappelen Aardappelen 1S9 Algemeen 179-*183 01A-04A Melk I 01B-04B Melk I 1 K.G. 50 gr. 500 gr. 1 rants. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 100 gr. Suiker Cacao Jam Bloem brood of gebak Rijst Havermout of Peulvruchten Gort Vermicelli of maizena Kaas Melk Melk Van fi Januari t.m. 14 Januari 194°- 02 Ver 125 gr. Van 1 1 .in. 23 Januari: 03 Vet 200 gr. Vet Van 28 December t.m. 21 Februari 1942: 193 Algemeen* 250 gr. Koffiesurrogaat. BIJZONDERE RANTSO]ENEN: Van 21 December t.m. 31 Januari 1942: 57 Boter 125 gr. Boter 57 Vet 125 gr. Boter met reductie Voorts: Petroleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 194 Algemeen en Bon F Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon E Toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Jan. Bon L Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De bonnen 01A en 01B voor brood, vleesch en aardappelen alsmede de bonnen 01 voor boter vet blijven geldig tot en met 10 Januari. Jhr. A. BAS BACKER OVERLEDEN. Op ïf-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de heer Jhr. A. Bas Backer, oud-burgemeester te Opheusden, Elburg en Bioemendaal. Jhr. Bas Backer, die 26 April 1864 te Apeldoorn werd geboren, begon zijn ambtelijke loopbaan als volontair ter secretarie te Apeldoorn en vervolgde die als burgemeester van Opheusden en Elburg. Op 1 Juni 1907 werd hij burgemeester van Bioemendaal en heeft gedurende de bijna 24 jaren, dat hij aan het hoofd /iezer gemeente stond, veel in het algemeen be lang verricht. Zoo heeft hij veel bijgedragen tot de wegenverbetering in zijn gemeente, waarbij men in de eerste plaats denkt aan dén Zeeweg, die onder zijn bestuur tot stand kwam. Verschillende andere zaken kregen voorts haar be slag: de aankoop door de gemeente van het Bloe- mendaalsche Bosch, de bouw van diverse scholen, de uitbreiding van het waterbedrijf en de verstrekking van gas en electriciteit. Het corps gemeente-ambtena ren en het politie-persor.eel werden belangrijk uit gebreid, de arbeiderswoningbouw werd ter hand ge nomen en diverse terreinen kwamen in exploitatie. Op 15 Maart 1931 deelde de heer Bas Backer den Raad mede, dat hij voorftemens was, tegen 15 Juni van dat jaar ontslag te nemen. Aldus geschiedde. De oud-burgemeester bleef nog eenigen tijd te Bioemen daal wonen, doch vestigde zich later te 's-Graven- h a ge- De begrafenis zal plaats hebben Donderdag 8 Januari te kwart voor drié op de begraafplaats Nieuw Elk en Duinèn te 's-Gravenhage. ROMANTISCH BALLET TE HAARLEM. In „De Leeuwerik". Kruisstraat, Haarlem. Het Romantisch Ballet uit Amsterdam dat a.s. Za terdagavond 10 Januari voor de eerste maal in hotel ,De Leeuwerik" te Haarlem zal optreden, heeft een repertoire van in het bijzonder klassieken ballet- en Spaanschen dans. Het programma vermeldt o.a Scène Romantique op muziek van F. Chopin; l'Invitation valse flp muziek van C. M. von Weber, solo-dan sen van Maria Petrelli-Roiz en Kyril Alban, de beide leiders van het Ballet. Maria Petrelli, Spaansche, is reeds vele malen in ons land opgetreden. Kyril Alban werd in den klas sieken balletdans opgeleid o.a. door Madame d'Ales- sandri en Alexandre Voljnine. Verdere medewerken den zijn: de dames Nel Vreugde, Anna Brons, Riri Doom, Jetty Samson, Dini Noordeloos, Hannie Gest en de heeren Pieter Hafkamp, Peter Demaat. Een waarborg voor elk levenskrachtig kind: De Nederlandsche Volksdienst. DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Duitsche duikbooten brengen vier schepen tot zinken UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 5 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In den centralen sector van het Oostelijke front werden weer talrijke vijandelijke aanvallen met succes afgeslagen. In de overige sectoren slechts plaatselijke gevechtsactie. Aanvallen van sterke formaties gevechts- en jachtvliegtuigen waren ge richt op vijandelijke stellingen en schepen in het gebied van Feodosia (Krim). Vijf groote schepen ge raakten na bomtreffers in brand. Twee torpedo jagers en een groot koopvaardijschip werden door voltreffers zwaar beschadigd. In het bestek van de gewapende verkenning tegen Groot-Brittannië vielen gevechtsvliegtuigen over dag havenwerken en radio-installaties op de Faror- en Shetlandeilanden alsmede industrieele installa- ties aan de Oostkust van Engeland met succes aan. Duikbooten brachten op den Atlantischen Oceaan, in de Noordelijke IJszee en in de Middellandsche Zee vier schepen tót zinken, waaronder een groo te tanlcboot. Deze vaartuigen hadden een gezamen lijke!) inhoud van 20.000 b.r.t. Twee andere sche pen werden door torpedotreffers beschadigd.' In Noord-Afrika vonden geen gevechtshandelin gen van beteekenis plaats. Formaties van de Duit sche luchtmacht vielen Britsche vliegvelden, pieren en stellingen luchtdoelgeschut bij BenghcUii aan en bestookten den kustweg op doeltreffende wijze met bommen. In luchtgevechten werden vijf vliegtuigen neergeschoten. Op het eiland Malta werden de luchtaanvallen op Britsche vliegvelden met succes voortgezet. Pogin gen van afzonderlijke Britsche bommenwerpers om het Noord-Duitsche kustgebied aan te vallen, had den geen succes. De burgerbevolking had eenige ge wonden." Een winkelstraat in het Chineesche kwartier van Singapore. Sinds het uitbreken der vijandelijkheden in het Verre Oosten staat deze strategisch zoo belangrijke stad in het middelpunt der internationale belangstelling. (Transatlantic-Recla) KAART VAN P81T JAPANSCHE TROEPENLANDINGEN EN STRIJD OP DE PHILIPPIJNEN Op de kaart zijn met dikke zwarte lijnen de gebieden aangegeven van de Philippijnen en Britsch-Borneo waai groote Japansche troe penlandingen en aan vallen plaatsvonden. Volgens de jongste be richten zijn er weder om Japansche troepen aan land gezet te Broenei ten noorden van Loetong op Sera- wak. Na den val van Manil la wist een gedeelte van de Amerikaansche marine zich ten Noord westen van deze stad terug te trekken; ook naar het eiland Pala wan zijn eenheden van de Amerik. marine uit geweken. Op Mindanao gaan de Japanners voort van uit Davao, het eiland te zuiveren van vijan delijke troepen. Broenei op Britsch Borneo en het eiland Loeboean bezet. Uit Sjanghai meldt het D.N.B. Volgens Japansche berichten van het front der Philippijnen is de *vernietiging van de restanten der Amerikaansche troepen op het eiland Luzon zeer spoedig te verwachten. De Japansche troepen, die den vijand na de ontruiming van Manilla zonder op houden hebben achtervolgd, hebben zijn tegenstand op verschillende plaatsen gebroken. Het geheele Noordelijke deel van het schiereiland Batah is reeds ip Japansche handen. De verdere opmarsch der Ja panners naar het Zuiden maakt goede vorderingen. Formaties Japansche marine-vliegtuigen hebben gisteren hevige aanvallen gedaan op vijandelijke vrachtbooten die ten Noordoosten van het eiland Corregidor verzameld waren en een aantal kleine en middelmatige schepen in brand gestoken. Een schip, dat gelijkenis vertoonde met een hulpkruiser, werd eveneens door bommen getroffen. De Japansche toestellen lieten voorts ontplofbare stoffen vallen op een stelling der luchtdoelartillerie in het Noordoosten van het eiland, waar groote scha de werd aangericht. Ondanks hevig afweervuur zijn alle Japansche toe stellen op hun basis teruggekeerd. Naar de afdeeling leger van het Japansche hoofd kwartier Maandag heeft medegedeeld, hebben de Ja pansche troepen op Britsch-Noord Borneo op 31 De cember de stad Broenei en op 1 Januari het'eiland Loeboean, aan den ingang van de.baai van Broenei bezet. AMERIKAANSCH ESKADER IN DE NEDERL. INDISCHE WATEREN? TOKIO, 5 Januari. (D.N.B.) Met groote belang stelling heeft men alhier kennis genomen van de uit Batavia via Saigon ontvangen berichten, volgens welke zich Amerikaansche strijdkrachten in de wa teren van Nederlandsch Indië bevinden en dat reeds een aanval van Japansche luchtstrijdkrachten op deze Amerikaansche schepen Is gedaan. Volgens deze be richten, zoo verklaart men in welingelichte kringen alhier voorts nog, schijnt zich een zoogenaamd Azia tisch eskader, voor zoover het niet in de Baai van Manilla ingesloten is of tot zinken is gebracht, in de wateren van Nederlandsch-Indië teruggetrokken te hebben. Onder deze schepen bevinden zich ook het slagschip ..Houston" met admiraal Hart aan boord, alsmede het kleine vliegtuigmoederschip voor water vliegtuigen „Heron". In een bericht van den Britschen Berichtendienst wordt medegedeeld dat volgens het Amerikaansche ministerie van Marine de Heron tijdens een luchtaan val, die zeven uur duurde, dftor een bomtreffer be schadigd is, doch een haven heeft kunnen bereiken. DE STRIJD OP MALAKKA. STOCKHOLM. 6 Januari. (A.N.P.) De Britsche Berichtendienst publiceert een bericht uit Singapore, volgens hetwelk de Britsche strijdkrachten in het gebied van Kwala Selangor zich hébben moeten te rugtrekken. De Japanners staan thans 35 mijl ten Noorden van de rivier de Burnam. Het is nie kend, aldus de Britsche Berichtendienst, of de panners door de operSties te land deze stellingén heb ben veroverd, of een nieuwe landing hebben onder nomen. Onder omstandigheden kunnen de Japanners thans de Britsche troepen in den rug aanvallen DE VERLIEZEN DER BRITSCHE LUCHTMACHT IN BIRMA. BANGKOK, 5 Januari. (A.N.P.) Ongeveer 75 procent van de Britsche luchtmacht in Birma is, naar hier bekend wordt, reeds vernietigd. Het overschot is in kleine groepen verdeeld over de vliegvelden ln Birma. Japanners bezetten liet vliegveld van Kwanjan FRONT VAN MALAKKA, 6 Januari. (Domei). De Japansche troepen hebben hun opmarsch in Zui delijke richting langs de Oostkust van Malakka voort gezet en op 3 Janrari het vliegveld van Kwantan be reikt, zes K.M. ten Zuiden van de stad Kwantan. Het verzet van de ongeveer duizend man sterke Austra lische troepen werd weldra gebroken. De vijand heeft hiermede alle posities aan de Oost kust van Malakka verloren. De Japanners maakten ruim 500 krijgsgevangenen en bemachtigden een grootpn buit aan wapens en voertuigen. De verdediging van Ned.-Indië Generaal ter Poorten acht vliegtuigen en tanks noodig GENèVE, 5 Januari (D.N.B.) Naar de „Times" meldt, heeft generaal II. ter Poorten, de opperbevel hebber van Ned.-Indië, te Bandoeng verklaard, dat de verdediging van Ned.-Indië ervan afhankelijk is, of de Ver. Staten Ned.-Indië vliegtuigen zullen sturen. Hon derd vliegtuigen in de komende weken zijn voor de strijdkrachten in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan van meer waarde dan duizenden vliegtuigen in latere weken. De Japansche luchtaanvallen plaatsen Ned.-Indië voor een zeer ernstig vraagstuk, niet alleen, omdat de Japansche vliegtuigen van goede kwaliteit en hun bemanning goed geschoold zijn. maar ook. om dat de Japanners erin geslaagd zijn. de superioriteit in de lucht in het Zuidelijke deel \an den Stillen Oceaan te veroveren. De Japansche bomaanvallen op Ncd.- Indisch gebiéd zijn zeer nauwkeurig uitgevoerd. Het een groote fout zijn, zoo verklaarde generaal Ter Poorten, indien de Japanners onderschat werden. Een ander tekort in de verdediging van Ned.-Indië noemde de generaal het ontbreken van tanks. De Ver. Sta ten hebben weliswaar beloofd tanks te zullen leveren, doch tot dusver Is er nog geen enkele aangekomen. De militaire dienstplicht in de Ver. Stalen Inschrijving der mannen van 20 tot 44 jaar BUENOS AIRES, 5 Januari. Naar Associated Press meldt, heeft Roosevelt bevolen dat dep 16en Februari alle mannelijke Amerikaansche burgers in -_0~-den leeftijd van 20 tot 44 jaur. die tot nu toe nog Noorden van de rivier de Burnam. Het is niet be- niet geregistreerd waren, zich moeten laten inschrij- ...3 3. 3 ven De mannen van ^eze leeftijden zijn aan militai ren dienstplicht onderworpen In het desbetreffende besluit wordt geen melding gemaakt van de registra tie van de mannen tusschen 45 en 64 jaar. die later zal geschieden. (D.N.B.) Dr. A. W. Groenman te Zaandijk is benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar in de Hebreeuwsche taal en let terkunde en de Israëlitische oudheden en het uitleggen van het Oude Testament aan de gemeente-universiteit t* Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1