iepenhout Staantrams. KORT NIEUWS Uw Radio defect? Bij de herdenking: van den Dies Natalis der Amsterdamsche Universiteit werden de winnaars van de uit het fonds Reich uitgeschreven prijsvraag „De faculteit n7 verlangt een proefondervindelijk onderzoek over den mogelijken invloed der 0e "procP van den Fuhrcr v00r hc' lnzamckn van wol, bont, skis enz. voor ll Bij de soldaten van het Duilrehc Afrikacorps. Kleinere voertuigen worden op kleine hersenen, uitgeoefend op een of meer vegetatieve functies" gehuldigd. De soldaten aan het front, is ook te Amsterdam niet onbeantwoord gebleven. Meer heer W. F. Kramer, medisch student aan de universiteit, ontvangt uit handen van vrachtauto's geladen en naar voren gebracht. prof de Groot de eervoIle vermelding. Achter hem de heer Klaas Wiggers, die de dan m paar skl s Zljn van het mramehngsbureau naar het station vervoerd, ofl (Transatlantic-Recla-P. K. Vantingojer) gouden medaille ontving. (Pax-Holland-De Haan-c) naar de plaats van bestemming te worden gebracht. (Stapf-Borriusl Italiaansch weermachtsbericht Ook een slagschip van de „Barham"-klasse te Alexandrië beschadigd. ROME. 9 Jan. (Stefani). Het Italiaanschc weer- machtbericht luidt als volgt: „Bij den aanval van stormboóten van de Italïaan- sche marine in de haven van Alexandrie. waarvan reeds melding is gemaakt in het weermachtbericht van gisteren, is, naar uit later gedane constateerin- gen blijkt, behalve een slagschip van de „Valiant"- klasse. nog een tweede slagschip van de Barham klasse beschadigd. In Cyrenaïca herhaalde activiteit der artillerie tegen onze stellingen in het gebied- van Solloem. Italiaanschc en Duitscbe vliegtuigen hebben met succes tentenkampen gebombardeerd en met hun boordwapens op marsch zijnde afdeelingen in de buurt van Agedabia aangevallen. In talrijke luchtge vechten hebben Duitsche jagers zes vijandelijke vlieg tuigen vernietigd. Een van onze verkenningsvliegtui gen. dat boven Benghazi door vijf Hurricanes werd aangevallen, schoot twee Hurricanes neer en keerde met talrijke vijandelijke treffers op zijn basis terug. De verkenningsofficier werd gedood en drie leden der bemanning werden gewond. Onze luchtdoelartil lerie schoot een vijandelijken bommenwerper neer, die in de buurt van Solloem neerstortte. Een ander vliegtuig van het type Vickers-Wellington, dat door het welgerichte afweervüur van een onzer torpedo booten werd getroffen, stortte bij tripolis in zee. On danks het aanhoudende slechte weder in de Middel- landsche Zee zette de luchtmacht haar aanvallen od het eiland Malta voort." Treinbotsing bij Namen Twee wagons vernield, zeven dooden BRUSSEL. 9 Jan. Het A.N.P meldt: Hedenoch tend zijn op het station Saint Denis bij Namen twee sneltreinen door onbekende oorzaak met elkander in botsing gekomen. Twee wagons werden vernield, drie zwaar beschadigd. Tot nu toe zijn er zeven dooden en talrijke gewonden. Het verkeer wordt door over stappen gaande gehouden. Britsclic kruiser tot zinken gebracht De „Galatea", groot 5220 ton Volgens den Brilschen Berichtendienst is officieel medegedeeld dat de „Galatea". door een duikboot is getorpedeerd en tot zinken gebracht. Deze kruiser mat 5220 ton. (D.N.B.) VOX RIBBENTROP UIT BOEDAPEST VERTROKKEN. BOEJDAPEST. 9 Jan. Hedenmiddag om 17 uur 30. is de rijksminister van buitenlandsche zaken. Von Ribbentrop. na een bezoek van verscheidene dagen uit de Hongaarsche hoofdstad vertrokken. De be volking juichte den rijksminister hartelijk toe als be wijs van de wapenbroederschap en hechte politieke vriendschap en van de Duitsch-Hngaarsehe samen werking. Von Bardossy nam op het station afscheid van den rijksminister, terwijl eveneens de leden der, koninklijk-Hongaarsche regeering. vertegenwoordigers der koninklijk-Hongaarsche Honved. de chefs dei- missies der landen van het antikomintem- en drie- mogendhedenpaet en talrijke vertegenwoordigers van ,het Hongaarsche openbare leven en der Rijksduitsche kolonie waren verschenen. (D.N.B.1 Nog een mijnongeluk in Engeland Zes dooden GENèVE, 9 Januari. De „Times" maakt mel ding van een nieuw mijnongeluk, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag in een mijn te Leigh (Lancashire) gebeurd is. Overdag ontstond een koolstofontploffing. waardoor, volgens de tot dus ver ontvangen berichten, zes mijnwerkers werden gedood en vier gewond. De Times meldt verder dat tot dusver na de ont- ploffingsramn in de Burslem mijn 53 lijken zijn ge borgen. (D.N.B.) V I)e strijd dér Finnen aan liet Oostelijk front BERLIJN, 9 Januari (D.N.B.) Aan het Karelische front hebben de Finsche troepen in de afgeloopen dagen nieuwe, belangrijke successen behaald, naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt. Zoo hebben de troepen van een Finsche divisie infanterie bij een plaatselijken aanval in het gebied tusschen het Ladoga- en Onega-meer opnieuw terrein gewonnen. In hevige gevechten werden hierbij dertig zwaar ver sterkte bolsjewistische velókazematten vernietigd. In denzelfden sector ondernam de vijand twee te- j g^naanvallen, die echter door de Finnen met succes werden afgeslagen De bolsjewisten verloren hierbij 400 dooden en verscheidene pantserwagens. In het kader van deze gevechten hebben de Fin sche troepen een bolsjewistische gevechtsgroep in een plaatsje ingesloten. De vijandelijke strijdkrachten, die hier blootgesteld zijn aan het samengebundelde vuur van de Finsche artillerie, staan voor hun vernietiging Verzekeringspremie Ziekenfondsbesluit *s-GRAVENHAGE, 9 Januari. De voorlich tingsdienst van het departement van sociale zaken meldt: De verzekeringspremie ingevolge artikel 9 van het ziekenfondsbesluit is. voor het jaar 1942 wederom vastgesteld op 4 pet., waarvan 2 pet. moet worden opgebracht door den werkgever en 2 pet. door den werknemer De meening blijkt te hebben postgevat, dat dege nen, die ingevolge het ziekenfondsbesluit verplicht verzekerd zijn en van wier loon mitsdien 2 pet. pre mie door den werkgever wordt ingehouden, reeds aan het feit dezer premie-inhouding aanspraak kunnen ontleenen op het ontvangen van geneeskundige hulp. Dit berust op een misverstand. Ieder verze kerde is gehouden zich aan te melden bij een alge meen ziekenfonds, dat zijn werkzaamheid uitstrekt over de woonplaats van den belanghebbende. Eerst dan kan de verzekerde aanstaak maken op de ver strekkingen vanwege het ziekenfonds zijner keuze. (A.N.P.) (Er zijn thans in ons land reed: i?i meer dan een stad staantrams ingevoerd, die slechts een zeer klem aantal zitplaatsen hebben) Het Nêerlandsch trammend ras wordt steeds Meer an-de-lus-iaansch, Het^ was 't in zcekre mate reeds Nu wordt het waarlijk Spaansch. Het tramverkeer neemt alom toe, Men ziet dat waarlijk graag En neemt graag ieder mee, maar hoe, Dai werd een groote vraag. Toen heeft men zetels weggehaald, Dat was geen kwaad idee. Als men z'n staangeld maar betaalt, Mag men nu staande mee. De man die op zijn zitplaats „staat" Kan nu ook blijven staan. Tenminste als hij na beraad Toch met de tram wil gaan. En de gezeten burger heeft Hieraan ook niet het land, Hij blijft waarnaar hij gaarne streeft En wel, een man van stand. Men voele het niet als een last, Noch -achte zich bekocht, De tram kweekt menschen van sta-vast Zelfs door de scherpste bocht Een tramrit is best „uit te staan", Zelfs als men zitten wil En in de tram heeft men voortaan Althans geen standsverschil. Ik vind het heusch een goed idee, Als ,ik zoo'n tram ontmoet, Dan ga ik ongetwijfeld mee En wel op staanden voet. Want ik verzeker u met klem Biedt men de keuze aan, Dan blijf ik liever in de tram, Dan aan de halte staan. p. CASUS. Centrale Verwarming AUTOM OLIE- KOLENSTOOKINR N.V. Mij. „HOLSTER" overveen Adr. Stoopiaan 35, Telefoon Haarlem 15597 SANITAIRE INSTALLATIES (Adv. Ingez. Med.) Hoofdredacteur: C. J. v. Tilburg. Heemstede. Plv.-hoofdredacteur: G. N. Leenders, Heemstede. Nederlandsche Arbeidsdienst Kostwinnersvergoeding voor vrijwillig en verplicht bedrijf 's-GRAVF.NHAGE. 9 Januari. Naar aanleiding van de nog bij velen bestaande onzekerheid nopens de vraag, of en tot welk bedrag voor het vrijwillig en verplicht verblijf in den Nederlandschen Arbeids dienst kostwinnersvergoeding wordt toegekend, wordt hierbij het volgende medegedeeld. Met ingang van 1 Januari 1942 is een nieuwe rege ling tot stand gekomen, welke behelst, dat. indien het gezin', waartoe de vrijwilliger of dienstplichtige be hoort, niet over voldoende middelen tot levenson derhoud beschikt, een kostwinnersvergoeding kan worden toegekend, op basis van de voor de werkver ruiming geldende loonen. Alle kostwinnersvergoedingen, welke zijn toegekend La v. vrijwilligers, die voor dezen datum reeds in den Nederlandschen Arbeidsdienst verbleven, worden aan de hand van het vorenstaande met ingang van ge noemden datum herzien. Ook zal voor enkele geval len, waarop reeds afwijzend werd beschikt, alsnog vergoeding kunnen worden toegekend. Er behoeft geen aanvrage om herziening te worden ingediend, aangezien deze door de betreffende instantie automa tisch zal geschieden. (A.N.P.) Keuring voor Waffen SS en Nederlandsch legioen Van 20 Januari tot 27 Januari 1942 's-GRAVENHAGE. 9 januari. Het wervingsbureau der Waffen S.S. Ergaenzungsstelle Nordwest te 's-Gra- venhage, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat keu ring voor de S.S. Standarte „Westland" en het Vrij- willigers-legioen Nederland in de onderstaande plaat sen zal worden gehouden. Mannelijke personen van 17 tot 40 jaar, minstens 1.65 m. lang kunnen worden aangenomen. Voor de familieleden van kostwinners wordt zorggedragen. Kostelooze reisbiljetten voor de reis van de woon plaats naar de plaats van keuring kunnen bij de Er gaenzungsstelle Nordwest. Stadhouderslaan 132. 's-Gra- venhage, worden aangevraagd. Kosten van de terugreis worden ter plaatse van de keuring uitgereikt, ongeacht of de gekeurde wordt aangenomen of wordt afgekeurd. 20.1.42 10 uur Tilburg, Werkliedenvereeniging, Tuin straat 68: 22.1.42 10 uur Maastricht, Hotel Momus. Vrijthof: 16 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 23.1.42. 11 uur Arnhem, Deutsches Haus; 16 uur Hengelo, Deutsches Haus. 24.1.42 11 uur Groningen, Concerthuis, Poelestraat; 16 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 25.1.42 10 uur Amsterdam, Deutsches Haus; 15.00 uur Utrecht. Deutsches Haus. 26.1.42 10 uur Rotterdam, Deutsches Haus. 27.1.42 10 uur den Haag, Wehrmachtsheim. De heer H. A. F. Könings. administrateur der gemeen te ziekenhuizen in Den Haag en voorzitter van de Ver. voor administratie en economie in ziekeninrichtingen. heeft Vrijdag onder groote belangstelling zijn veertigjarig jubileum als ambtenaar in Haagschen gemeentedienst ge vierd. In den N. O.-polder worden momenteel door Urksche vissehers in de kanalen groote hoeveelheden pos gevangen. Te Almelo is een uitgebreide diefstal ontdekt bij een groote fabriek aldaar. Er zijn een groot aantal kleeding- stukken gestolen dte aan de fabriek in bewerking waren gegeven. Op het kruispunt Rijksweg—Hilversumsche weg onder Laren is hedenmorgen een kolentrein van de Goolsche in botsing gekomen met een auto van de firma A. Heyn. De aangerichte schade was zeer groot, doch wonder boven i wonder deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Bel op 14609 RADIO-MOORS N.V. KRUISSTRAAT 38 VAN OUDS BEKEND (Adv. Ingez. Med.) Weet U het nog? VTcet u hét nog hoe destijds een kreet van ver ontwaardiging opging toen het tot de tanden ge wapende Rusland het dappere Pinsche volk aan viel en het trachtte te verpletteren onder de moker slagen van gigantische massa-aanvallen.... Weet u het nog hoe toen hier in Nederland een hulpactie op touw gezoet werd om het moedig strij dende Finsche volk te helpen. Weet u het nog hoe ieder het toen als zijn plicht achtte deze hulpactie te steunen. En nu? Nu hadden de So-vjet-troepen zich klaargemaakt om gansoh Europa onder den voet te loopen. Weder om is een hulpactie ingesteld voor de strijders die in hardnekkige gevechten deze vijanden van do beschaving terugwerpen. Deze hulpactie heet de Nederlandsche ambulance. Laat men ook thans weten wat te doen. Deze am bulance verdient te meer uw steun omdat u en uw land er zelf bij betrokken zijn. Uw bijdrage wordt nog verwacht. Stort haar op girorekening Nederlandsche ambulance. Koninginnegx-aoht 22, 's Gravenhage. Met speldjes en kruisjes, met fluistercampagnes en sabotage, dient gij ons vaderland niet. Een goed vaderlander doet zijn plicht in de gelederen van het VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND", Koninginnegracht 22 te Den Haag. DE NEDERLANDSCHE KLOKKEN- EN ORGELRAAD BESTAAT 25 JAAR. AMSTERDAM. 9 Januari. Op 12 Januari zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Nederlandsche klok ken- en orgelraad werd opgericht. Gedurende deze 25 jaren verleende de raad in 62 gevallen zijn medewerking bij de aanschaffing of restauratie van luldklokken; 8 klokkenspelen wer den geheel volgens zijn plannen gemaakt (o.m. in Zutphen en Zwolle) en 5 gerestaureerd (Alkmaar, Delft. Gouda, Haarlem en Kampen). Bij de tot standkoming van 11 andere verleende hij zijn mede werking. Bovendien gaf de raad "in S0 gevallen ad vies bij bouw of restauratie van orgels (o.a. Groote Kerken te Dordrecht, I-Iaarlem en Leeuwarden). Sinds 1936 is de Ned. klokken- en orgelraad op dit ge bied de adviseur van het rijksbureau voor de mo numentenzorg en sinds 19 40 mede van de vereenlging an kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. De raad die thans uit 13 leden bestaat, heeft gemeend niet het oog op de tijdsomstandigheden en het recente verlijden van zijn medelid dr. Joh. Wagenaar, zijn 25-jarig bestaan zonder feestelijkheden te moeten herdenken. Wel wordt overwogen, in dit jaar te Amsterdam een Nederlandsch klokken- en orgelcon gres te organiseeren, waar verschillende voordrach- en concerten op het gebied van de klokken- en orgelkunst zullen worden gehouden. GEEF HAAR, OOK HEM EEN ARTISTIEK PORTRET „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT TELEF. 13472 (Adv. Ingez. cd FIJNHOUTHANDEL 1. VAN ROOOE ZONEN ONZE SPECIALITEIT ROLLANDSTRAAT 55-57. Tel. 15667, HAARLEM (Adv Ingez Med i Toilet-maken tijdens een gevechtspauze aan het front in Libië. Ook hier is reinheid een be langrijke factor. (Deutscher-Verlag-Recla-P. K. Dressier) Nederlandsch-Indië in den oorlog BATAVIA, 9 Januari (A.N.P.) Verscheidene bladen hebben reeds uiting gegeven aan hun te leurstelling, dat in het Engelsch-Amerikaansche opperbevel voor het gebied van den Zuid-Weste lijken Stilleu Oceaan onder leiding van generaa Wavell geen der Nederlanasch-Indische bevelheb bers is opgenomen. Ook de commentator van de N.I.R.O.M. is over den gang van zaken niet tevreden. Om deze bittere pil voor zijn hoorders te vergulden, wijst deze radio commentator echter op het feit dat een land met de minste manschappen en het minste materieel nooit in de algemeene leiding van de bondgenooten de belangrijkste rol kan spelen Hij zegt er van over tuigd te zijn, dat het opperbevel op Java wordt ge vestigd (hetgeen, zooals is gemeld, inmiddels is ge schied - Red.) en in dit geval kan men alle gevoe lens van teleurstelling over het niet vermelden van het aandeel van onze bevelhebbers in het opperbe vel ter zijde stellen. Het bewijst, dat de D niel slechts een belangrijke, maar de belangrijkste letter van het. „ABCD-front" is. Tot zoover de commentator van de N.I.R.O.M. Officieel commentaar op de benoeming van ge neraal Wavell is niet vernomen. Men vraagt zich in Nederlandsch-Indië slechts af, welke rol onze eigen ervaren militaire leiders als generaal Ter Poorten en vice-admiraal Helfbrich in het vereenigde op perbevel zullen spelen. (Van een Haagschen correspondent). Het gaat hard in Oost-Azië. De Japanners vechten als duivels, zij zijn op alle punten in den aanval. Geen enkel initiatief van Engelsche of Amerikaansche zijde; men beperkt zich tot „strategische" terugtochten, een begrip, dat een kwaden klank heeft gekregen. Hoe lang nog voor de Philippijnen? Er zal wel niemand meer zijn, die den Vereenigden Staten daar nog een kans geeft. En daarna? Zal Singapore het kunnen houden en voor hoe veel tijd? Het is de gewichtigste sleutelstelling van het heele gebied. Mocht het den Japanners in handen vallen of geïsoleerd worden dan ligt Nederlandsch Indië voor een inval open. Dit vooruitzicht vervult ieder, die eenig inzicht heeft in de beteekenis van Indië voor ons rijk met diepen kommer. De omstandigheden, onder welke Indië ten oorlog is gegaan, zijn nog niet voldoende opgehelderd om er een definitief oordeel over uit te spreken, maar alvast heeft de speculatie op de hulp van Engeland en Ameriké het parten ge- sDeeld. Het heeft er alles van. dat het voor het groot ste gedeelte voor zichzelf zal moeten zorgen. En in middels raakt hel steeds meer en meer in de gevaren zone. Reeds wordt het (en dan wel vooi namelijk Java waar het grootste deel van Indië's bevolking en de overwegende kracht van zijn verdediging is ge concentreerd) tezamen met Australië als de tweede linie genoemd, waarop de geallieerden zich eventueel zouden terugtrekken omWaarom? Vermoedelijk met het idee het zoolang uit te zingen tot zij sterk genoeg zouden zijn om eindelijk het initiatief tegen Japan te nemen. Ondertusschen rekent men in Indië zelf op een bezett ng. tenminste van een gedeelte van het eilandenrijk. Duidelijk wijst hieröp de verklaring, die dr. Van Mook, de luitenant-gouvemeur-generaal, bij zijn aankomst in Australië heeft afgelegd en waar in hij sprak van de toebereidselen, om voor den oor log belangrijke installaties, vooral de petroleumbron- nen. te vernielen. In de bedreigde gebieden is men reeds bezig de olietransport-installaties weg te voe ren. Wat niet meegenomen kan worden, wordt ver nield of verbrand. Een treurig perspectief als men denkt aan den noesten arbeid, die er noodig is ge weest om dat alles op tebouwen, aan het kapitaal in vernuft en geld. dat er in is gestoken. En in Indië weet men ook al wel, dat deze voorzorgsmaatregelen weinig zuilen kunnen baten als de Japanners er in zouden slagen langen tijd in die gebieden te blijven. In een oorlog op^den langen duur heeft de vernie ling slechts een betrekkelijk effect. Intusschen is Wavell tot. opperbevelhebber van de de vereenigde landstrijdkrachten ïn Oost-Azië be noemd, aan het hoofd van de geallieerde marine strijdkrachten is de Amerikaansche Rear-admiral Hart, volgens onze hiërarchie een schout bij nacht, ge plaatst. Wavell heeft zijn hoofdkwartier, te Batavia gevestigd. Toen men dit hier te lande vernam, heeft het dadelijk een vreemden indruk gemaakt, dat er bij de organisatie van de verdediging der „tweede linie" in het geheel geen Nederlandsche officier wordt genoemd, terwijl toch,, het is van ,AJtier-ikaangche zijde, erkend.-de-Nederlanders dé eenigen-zijn van wie men in dén strijd .tegen de Japanners t(>t dusver, iets goeds heeft gehoofd. In de Naw-Yoi;k Times van 29 Decern-, ber is ronduit géschreven, dal de eenige hulp, die de Amerikanen op de Philippijnen hebben gekregen van Nederlandsch-Indië is gekomen. Met dat al schijnen de Amerikanen geen hoog idee te hebben van Ne- derlandseh-Indië's defensie eu de capaciteiten onzer bevelhebbers. Tenminste volgens een verhaal, dat van bevoegde zijde werd gedaan, hebben zich dezer dagen Amerikaansche officieren uit Manilla bij generaal Ter Poorten, den legercommandant, gemeld met de me- dedeeling, dat zij opdracht haddende verdediging van Nederlandsch-Indië te organiseeren. Dit klinkt op zijn zachtst gezegdnaief. Generaal Ter Poorten moet er op geantwoord hebben, dat Nederlandsch- Indië zeer gesteld is op hulp in den vorm van mate rieel, maar overigens zijn eigen boontjes wel kan donnen Voor het verdedigingsplan heeft men onge twijfeld de zooeveri aangewaaide Amerikanen, die nog de kaart nader gaan bestudeeren, niet noodig. Dit voorval zal er niet toe hebben bijgedragen den toch al niet gunstigen indruk omtrent de wijze, waar op het met het opperbevel is toegegaan te verbeteren. Blijkens een bericht van het A.NP. hebben ver scheidene Indische bladen uiting gegeven aan hun teleurstelling over het feit. dat geen der Neder- landsch-Indische bevelhebbers er in is opgenomen. Het gezaghebbende Bataviaansch Nieuwsblad ge waagt van „gemengde gevoelens", de Javabode schrijft, dat het bericht in Indië niet met evenveel enthousiasme is ontvangen als te Londen en Washing ton. n in de Londensche radiouitzendingen in net Neder landsch is volgens dezelfde bron weliswaar ambtelijk commentaar op het geval achterwege gebleven, (het was niet beschikbaar zoo werd gezegd) maar terloops vroeg men zich af welke rol onze eigen ervaren mili taire bevelhebbers als generaal Ter Poorten, vice- admiraal Helfferich in het vereenigde opperbevel zul len spelen. Ook deze opmerking wijst op de gesigna leerde teleurstelling en niet minder het commentaar, dat de Nederl.-Indische radio-omroep heeft gegeven, al werd daaraan ter vergoelijking toegevoegd, dat het land met de minste manschappen en het minste ma terieel niet de pretentie kan hebben in de leiding van het krijgsbedrijf Onder de bondgenooten de eer ste viool -te spelen. Een reden tot satisfactie meent deze commentator echter te hebben, dat het op perbevel op Java wordt gevestigd, wat dan tenminste bewijst, dat de D (Dulcheastidia) niet alleen een be langrijke, maar d e belangrijkste letter van het A- C-, D-front is. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich u men zou kunnen zeggen; dat ook de Engelschen er in moeten schikken, dat hun vlooteenhede Oost-Azië niet onder Engelsch, maar Amerikas opperbevel zullen optreden, een feit, dat in de schiedenls van de Engelsche marine nog nief voorgekomen en voor de Engelschen. die onge feld tegen, de Amerikaansche collega's zeelt niet al te hoog opzien, een bittere pil moet zijn. twee gevallen liggen echter niet geheel gelijk, van Nederlandsch-Indië heeft veel meer dan dat Engeland het karakter van het befaamde: „Bij u, u en zonder u". Is het werkelijk zoo. over het hoofd van de I sche regeering heen, gegaan, dan zou de teleur ling in Indië des te begrijpelijker zijn. Zou men een suggestie, die dezer dagen ve men werd uit Wavells komst te Batavia het v uitzicht moeten afleiden, dat hij er nooit meer daan zal gaan. tenzij hij door een Amerikaan afgt of door de Japanners verjaagd mocht worden, met dere woorden dat de Engelschen voornemens zoi zijn Indië voor zich te houden? Deze voorspel kwam voort uit de opvatting, dat de Vereenigde! ten en Engeland te Washington den Zuidwestelij Stillen Oceaan onder elkaar hebben verdeeld, wi bij Australië aan de Vereenigde Staten is toegeva en Engeland bij wijze van compensatie voor het lies van dit dominion de hand op Nederlandsch-It i logt. Het ligt niet op den weg van de Nederlanders: te geven zelfs maar aan de veronderstelling, dat Indië, de parel onzer Rijkskroon ons, door wien i zou worden ontnomen. Maar wij behoeven ons daarom nog niet te veinzen, dat belangstelling van groote mogendhe voor de bezittingen van een klein land, vooral r zij zoover gaat als in dit geval, altijd bedenke! kanten kan hebben. Reden te meer voor de Nederlanders om het flict waarin Indië betrokken is met de grootste i te volgen Door dezelfde bevoegde zijde als bovenbedoeld t het standpunt ingenomen, dat het nooit zoover hoeven te komen als de Nederlandsche regeering voorbeeld van de Fransche had gevolgd en me! capitulatie van het Nederlandsche leger de vijandë heden over de heele linie had gestaakt. Het zou heel anders geloopen zijn. Maar zij heeft verkozen oorlog voort te zetten, men heeft Japan den oo: verklaard en moet nu de consequenties, daarvan c gen, waartoe de kans behoort, dat Nederland Oost-Indische gewesten kwijt raakt, zonder welke feitelijk geen levensvatbaarheid heeft. Onder omstandigheden ligt het dan des te meer voor hand, dat Nederland nauwe samenwerking i Duitschland nastreeft in de groote volkerengeme schap van het nieuwe Europa, binnen hetwelk vergoeding zal kunnen vinden voor het eventue verlies van zijn koloniën. H. H. JKadio bwgxamnta ZONDAG 11 JANUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 3.00 Gewijd»muziek (gr.pl.). 8.15 De zin van het boert 8 30 Gramofocnmuziek. 9.00 B.N.O. Nieuwsberichten. Voor de jeugd. 9 45 Gramofoonmuzlek. 10.00 Kerkdis 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Klaas van Beeek en orkest. 12.45 B.N.O. Nieuws- en economische berici: 13.00 Gramofoonmuziek. 13.05 Nederlandsch Verbond i Sibbekunde: ..Wie en wat waren onze. voorouders?" Philharmonisch kwartet. 14.00 Omroép-Harmonie-ori en gramofoonmuziek. 15.00 Radiotooneel met muziek. 1 Gramofoonmuziek. 16.00 Amusementsorkest en solist, i Gramofoonmuziek. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 veclmbelvoordracht. 18.20 Sport van den dag. 18.50 Gra (oonmuziek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Concertgeboi orkest en solist (opn.). Vanaf 20.15 Alleen voor de Rs'. Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio] schikken). 20.15 Gramofoonmuziek, 21.45 B.N.O. Niern berichten. 22.00 B.N.O. Engelsche uitzending „An Amen: sees Holland" of Gramofoonmuizek. 23.00—24.00 Gramofa muziek. HILVERSUM n, 301.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 B.N.O. Nieuwsberichten. I Gramofoonmuziek. 10.00 Zondagmorgen zonder zor? 11.30 Gevraagde platen. 12.00 Causerie „De vreugde vanl tselen". 12.15 De Nederlandsche Motetvereeniging. 1! .O. Nieuws- en economische berichten. 13,00 Otto 'Ei driks en zijn orkest en zang met pianobegéleTdin'g. 1! Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk. li Concertgebouworkest en solist. H.50 Gesproken Berlijna Theaterbrief. 14.55 „De doge van Venetië", opera. II ..Klem Duimpje", zangspel. 17.00 Duitsche taalcursus. II Gramofoonmuziek. 17.30 Declamatie (met muzikale u lijsting). 17.45 B.N.O. Nieuwsberichten en sportuitslzf 18.00 Gramofoonmuziek. 18.05 Schrammelkwartet en sol!- 18,30 Onze Nederlandsche taalclub. 19.00 B.N.O. Nieu: berichten. 19.20 Roemeensch orkest Gregor Serban. II De Spiegel van de week. 20.00 Gramofoonmuziek. Va: 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnt binding met de Studio beschikken. 20.15 De Romano en soliste. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.15 De Ramblers. Z B.N.O. Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O. Toelichting op weermachtsbericht. 22.1(1—22.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 12 JANUARI 1942. HILVERSUM I, 415-5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 C-: mofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B.N.O. Nier berichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrot 9.20 Gramofoonmuziek. 1.00 Voor de kleuters. 11.20 Enst ble „De Kwintslag". 12.00 Zang met pianobegeleiding gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O. Nieus en economsiche berichten. 13.00 Eerst raet dan baet. 1! Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. li Orkest Malando, solist en orgelspol. 15.00 Voor de vrou 15.45 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B.N Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Museti orkest en soliste. 18.00 Landmans Lust. 18.30 Orgelconci en „De Hawaiian Serenaders". 19.00 Actueel halfuur. 1! Residentie-orkest, solist en gramofoonmuziek. (Va: 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnvi binding met de Studio beschikken). 21.30 Gramofoonmuzif 21.45 B.N.O. Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O. Engelsche u zending: „Things worth knowing about Holland" of Gi mofoonmuziek. 22.15 Amusementsorkest en solist (op: 22.55—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.158.45 Zie programma Hilversum I. 8.45 Gramofoc muziek. 10,00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11 ..Rijwielbandendistributie". 10.50 Zang met pianobej leiding en gramofoonmuziek. 11.30 Reportage. 11.40 Oif concert. 12.00 Amabile-sextet. 12.45 B.N.O. Nieuws- economische berichten. 13.05 De Melodisten. solist en mofoonmuziek. 14.00 Fluit, cello en plano. 15.00 Saie orkest. 15.45 Voordracht. 16.00 De Romancers. 16.45 De Ra: blers. 17.15 B.N.O. Nieuws-, economische- en beursberic ten. 17.30 Pianovoordracht. 18.00 Het groote Omroeporïw en solisten. 19.00 B.N.O. Friesch praatje over actu« vragen. 19.10 B.N.O. Nieuwsberichten. 19.20 Roemeens orkest Gregor Serban. 19.45 Politiek weekpraatje. IC Roemeensch orkest Gregor Serban. Vanaf 20.15 alleen w de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met Studio beschikken. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.45 Muzilr. actualiteiten van de week. 21.00 Otto Hendriks en z orkest. 21.45 B.N.O. Nieuwsberichten. 22.00 Geestelijl liederen (gr.pl.). 22.10—22.15 Avond wij ding.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 18