Haarlem's Dagblad Afweergevechten aan het Oostelijk front duren voort De Japansche opmarsch op Malakka. JAARGANG No. 17963 Uitgave Lourenj Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groot* Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, '14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM ZATERDAG 10 JANUARI 1912 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex Adverientlën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17%. Groentjes zie rubriek. Distributie van eieren. Voor personen tot en met 20 jaar. f{-GRAVENHAGE, 10 Januari. De secretaris-ge- eraal van het departement van Landbouw en Vis serij maakt bekend, dat in het tijdvak van Maan- »g 19 Januari a.s. tot en met Zaterdag 7 Februari a.s. jor personen in den leeftijd tot en met 20 jaar één [zal worden beschikbaar gesteld. In genoemd tijdvak zullen de met 04 D, 04 C en 04 B merkte bonnen van de bonkaart-reserve elk recht {ven op het koopen van één ei. |De genoemde bonnen zullen bij den leverancier beten worden ingeleverd in de periode van Maan- 12 Januari tot en met Zaterdag 17 Januari a.s. De Lerancier is verplicht om, op verzoek van dengene, |e bonnen heeft afgegeven, hiervoor een ontvangst- kwijs te verstrekken. De aflevering van de eieren zal •rit mogen geschieden met ingang van Maandag 19 {nuari a.s. ulks zal evenwel in verband met ver- hersmoeilijkheden niet in alle gemeenten reeds op [januari a.s. mogelijk zijn. In verband daarmede is Ipaald, dat de bonnen geldig blijven tot en met Za- (rdag 7 Februari a.s. )e moord aan de Franschelaan De verdedigers aan,het woord BOTTERDAM, 9 Jónuari. Vrijdagmiddag heeft de atste zitting plaats gehad, waarin de Rotterdamsche chtbank den moord op den koopman van Aart te :eda behandelde. De verdedigers hebben hun plei- K>i uitgesproken, nadat gisteren de Officier van stitie tegen beide verdachten levenslange gevan- nisstraf had geëischt. Mr. H. Schadee, raadsman van verdachte Slont, be- igde eerst zijn deelneming met de nabestaanden van t slachtoffer. De verduistering van f 500 achtte plei- r geenszins bewezen, alleen staat z.i. vast, dat Slont ih mede heeft schuldig gemaakt aan het verbergen n het lijk en de berooving van het stoffelijk over- hot. Wat den moord betreft heeft het O.M. ver- :chte zwaarder belast dan met de feiten wel in creenstemming is. Slont heeft den moord niet be- even, ook al heeft hij eerst een bekentenis afgelegd. In het verhaal van Dils over den moord zijn veel rakke punten. Het verhaal van Slont daarentegen is ar spr.'s oordeel technisch geheel verantwoord. Het eemde is, dat Dils in het huis van een ander een oord zou plegen, waarvan de ander niets af weet. t is echter niet zoo vreemd als het lijkt. Slont had et kunnen bewijzen, dat hij met den moord niets te aken had gehad. Pleiter meende, dat het bewijs niet is geleverd en oeg vrijspraak voor Slont. Mr. W. Noordijk, pleiter voor verdachte Dils, sprak eneens woorden van deernis aan de nabestaanden m den vermoorde. In het begin, zoo begon spr., was de stemming ken- fijk anti-Dils. Maar na afloop van de zitting is spr. Weken, dat de stemming feitelijk geheel is ge aaid. Pleiter meende, ten aanzien van de beroo- ng, dat deze door beide mannen in het café is ge- uceneerd. Dils beeft zich dus schuldig gemaakt aan iling. Uit verschillende gebeurtenissen in verband met den oord blijkt volgens spr., dat het Slont onverschillig wie er door Dils in zijn woning wordt gelokt, als I maar geld genoeg bij zich heeft. In elk geval was lis volkomen te goeder trouw, zoo gaat pleiter ver- r, en had hij geen flauw vermoeden van de plan- in van Slont. Van een mede-daderschap van Dils kon volgens «ter geen sprake zijn, zoodat hij tot vrijspraak con- üdeerde. Na re- en dupliek kregen beide verdachten nog- jals het woord. Slont: Ik ben onschuldig, anders kan ik niets zeg- tn. Verdachte ging nog eens uitvoerig verschillende aten na, en zeide toen een laatste beroep te willen xn op de laatste resten menschelijk gevoel van Dils. Dils: Ik ben onschuldig en Slont heeft gelogen. Vervolgens bepaalde de president de uitspraak op Januari a.s. e Indische pensioenen Worden gedurende den oorlog uitbetaald VGRAVENHAGE, 10 Januari. Nu door de jong- gebeurtenissen in Oost-Azië Ned.-Indië weder in Et brandpunt der belangstelling staat en terecht on- custheid bestaat omtrent het lot van onze over write gewesten, vragen opnieuwe vele der in het sederland wonende oud-Indischgasten zich af, hoe :t op den duur zal loopen met de uitbetaling van in rijkspensioenen en hoe de interne financieele ssis der fondsen er voor staat. Het A.N.P. heeft te ivoegder plaatse eens zijn licht opgestoken en hrijft dienaangaande: Met de bedoeling, de pensioenen der Indische lands- enaren zeker te stellen, zijn in 1918 door verschil de groepen van na 31 December 1916 aangestelde aan te stellen landsdienaren pensioenfondsen op richt. Die fondsen bezitten rechtspersoonlijkheid en ebben dus een eigen vermogen. Zij staan met de Eeds vroeger in het leven 1 geroepen weduwen- en eezenfondsen en met het in 1922 tot stand gekomen nsioenfonds voor Europeesche locale ambtenaren nder één directie, welke in Den Haag is gevestigd. oorspronkelijke opzet was, dat eens per vijf ja- in een wetenschappelijke balans zou worden opge- isakt, teneinde op levensverzekering-technische ba te berekenen, hoe groot het kapitaal der fondsen u moeten zijn om hun verplichtingen te kunnen na ijlen. Het bedrag, dat er tekort was, zou dan als bsidie van het Indische gouvernement worden uit- ieerd. Intusschen liepen voor de Indische schat- st de lasten enorm op en toen in 1929 Indië in n crisis kwam te verkeeren. kon het dat subsidie alge jaren daarna niet meer betalen. Men zocht Earom naar een minder bezwarende regeling, die thter uiteraard ook minder voordeelig voor de mdsen was. Deze nieuwe regeling behelst, dat ook voor 1 Januari 1917 aangestelde landsdienaren als slgenoot in 'de fondsen worden opgenomen en dat er het tijdvak van 1 Januari 1935 tot 1 Januari 1943 subsidieering der fondsen zal worden geregeld in .r voege, dat elk jaar het kastekort der fondsen :or landsdienaren door Indië zal worden bijgepast, fet gevolg van deze regeling is geweest, dat de ka- italen weliswaar niet behoefden te worden aange- iroken, doch sinds 1935 ook niet meer zijn aange leid. Aangezien het bovengenoemde tijdvak op het ein- van dit jaar zal zijn verstreken, zal voor dat tijd- ip een nieuwe regeling dienen te worden getroffen, 'e pensioenfondsen voor landsdienaren beschikken ?er een kapitaal van rond 375 millioen gulden, welk fdrag in hoofdzaak in Nederland beleed is. Per jaar thans in Nederland omstreeks 34 millioen gulden «dig voor uitbetaling van de eigen pensioenen en uitkeeringen aan weduwen en weezen, welk be- rsg voor een groot deel uit de rente en de bijdra- En kan worden betaald. Daar het aantal gepension eerden hier te lande, zoolang de verbinding met tdië is verbroken, geleidelijk kleiner wordt, ver- lindert het bedrag, dat jaarlijks voor de uitbetaling er pensioenen noodig is. in gelijke mate. Uit het vorenstaande bliikt wel, .dat het uitgesloten dat gedurende den oorlog de pensioenen hier te nde niet meer zouden kunnen worden betaald. Omtrent de vraag hoe het na den oorlog met de Ibetaling der pensioenen moet gaan valt thans fieraard nog niets met zekerheid te zeggen UIT HET HAARLEMSCHE POLITIERAPPORT. De Haarlemsche politie heeft proces-verbaal opge- Jakt tegen een 32-jarigen Haarlemmer, die een al- meen distributiebonboekje voor f 32.50 had ver- scht. Verder verkocht deze man rijst voor f 2.50 per üogram. Tegen een anderen inwoner werd proces-verbaal igemaakt, omdat hij uien te duur verkocht (van 10 ent voor 16 cent per K.G.i Ook de koopster werd fkeurd. Verder werden drie personen bekeurd, die shag- ibak verkochten voor f 1.50 per 50 gram. De bande- ilprijs was 21 cent. Het Wijnbergshofje HET WIJNBERGSHOFJE (Ingang). (Foto De Haas). Dit jaar is het 70 jaar geleden, dat het Wijnbergs hofje aan de Barrevoetestraat gesloopt werd en ver vangen door het flinke en nette gebouw, dat we thans kennen. Zooals men uit de foto van den ingang, dien men hierbij afgebeeld ziet, kan opmaken, werd dit hofje in 1662 gesticht en wel door een der Doopsge zinde gemeenten, die men toen alhier had en die eerst in 1784 vereenigd werden. Oorspronkelijk bood het Wijnbergshofje plaats aan veertien bewoonsters. Thans zijn er niet meer dan negen plaatsen. H. O. V.-LEDEN-CONCERT. Het ledenconcert dat Zondag 11 Januari te 2.30 uur, onder leiding van Toon Verhey, door de Haar lemsche Orkestvereeniging wordt gegeven, wordt ge opend met de Ouverture in b. kl. terts van Joh. Seb. Bach. De fluit-solo hierin wordt vertolkt door Joh. Spies. De soliste van dezen middag is Janny van We ring, sembalo. Janny van Wering trad dezen zomer op eén der Volksconcerten, onder directie van den dirigent Kees Hartvelt, met groot succes bij de H.O.V. op. Voor de pauze speelt zij met orkestbegeleiding het Concert voor clavecimbel in d. kl. terts No. 10 van Joh. Seb. Bach. Na de pauze speelt zij met orkestbegeleiding het Concert voor clavecimbel in D gr. terts van Jos. Haydn. Tot slot wordt dan nog de Symphonie no. 13 in G. gr. terts van Jos. Haydn uitgevoerd. Bestrijding van t.b.c. onder het rundvee De vereeniging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in het melkwinning gebied Haarlem en Omstreken hield hedenmorgen haar jaarvergadering in restaurant Brinkmann te Haarlem. De voorzitter, de heer J. C. Géhrels. opende de vergadering. Aan het jaarverslag van den secretaris-penning meester, den heer II. P. Kwantes is ontleend dat het ledental op het eind van het verslagjaar 587 be droeg. Er waren vorig jaar 1949 koeien die foutief reageerden op het t.b.c. onderzoek of 17.OS pCt. van het aantal onderzochte koeien, terwijl in het verslagjaar die cijfers waren: 12.82 en 12.34 pet. Er is dus een verbetering te constateeren van 4.74 pCt. Er werden in totaal onderzocht 587 stallen met 103SS stuks vee. De vergadering was verder aan huis houdelijke zaken gewijd. Slager te Apeldoorn vermist Misdrijf wordt gevreesd APELDOORN, 10 Januari. De gehuwde 49-jarige slager A. H. Harleman, wonende aan den Trekweg 47. alhier is sinds 23 December spoorloos verdwenen. Hij was dien avond op bezoek geweest bij een jarigen collega en om tien over half twaalf per fiets huis waarts gekeerd, zoodat hij nog voor 12 uur binnen kon zijn. Aangezien hij een brug van het Apeldoom- sche kanaal moest passeeren en het dien avond zeer donker was. vermoedde men. dat hij te water geraakt en verdronken was. De politie heeft nauwkeurig het kanaal afgedregd, echter zonder iets te vinden, Sinds dien zijn nog verschillende nasporingen verricht, doch alle tevergeefs. Bij de familie heeft daardoor de overtuiging post gevat, dat hier een misdrijf in het spel is. Het was- bekend, dat de heer Harleman vaak veel geld bij zich had, aangezien hij aangewezen was voor de veehouderij-centrale vee aan te koopen en te betalen. Dien avond had hij echter geen groot geldbedrag bij zich. De heer Harleman droeg op den avond van zijn verdwijning een donkergrijze winterjas en een zwarten velours hoed. Hij is ook te herkennen aan het gemis van de vijf vingers van zijn linkerhand, welke hij bij een ongeluk met een machine verloren heeft. (A.N.P.) Reinier v. Genderen Stort overleden Op 55-jarigen leeftijd is, naar de Tel. meldt in Den Haag overleden de schrijver Reinier Johannes van Genderen Stort. Van Genderen Stort, die in 1886 te Buitenzorg werd geboren als den kleinzoon van den Gouv.-Gen. v. Rees, groeide in Nederland op en bleef daar wonen. Hij was een zeer verfijnd schrijver, bijna op het pre cieuze af. Zijn „Kleine Inez" is een boek waarvan de literaire fijnproevers nog steeds genieten. Zijn oeuvre is niet groot geweest, maar het literaire gehalte ervan was goed. Hij had een groote liefde voor onze taal en woog bijna elk woord op een goud schaaltje. Zijn gedachtensfeer was die van de Grieksche filosofie. Hij is begonnen met een verhalen- en een scehtsenbun- del. In 1917 verscheen zijn eersten roman- Helène Marveil. De in 1925 verschenen „Kleine Inez" werd bekroond door de Mij. voor Letterkunde en ontving den Tollensprijs. Zijn laatste werk publiceerde hij in 1939 „Rondom een balling". Verder moeten nog zijn gedichtenbundels „Najaarsvruchten" en „Rijmproe- ven" worden genoemd, v. Genderen Stort had op zijn dertigste jaar het gezichtsvermogen verloren De verhooging van den kinderbijslag In den vorm van een toeslag? De Persdienst van het N.V.V. meldt: Kortelings heeft de heer Vermeulen, leider van de sociaal-economische afdeeling van het N. V. V. meegedeeld, dat de kinderbijslag zou worden ver hoogd. In aansluiting hierop kan thans bericht wor den, dat deze verhooging waarschijnlijk zal plaat? hebben in den vorm van een toeslag op de kinder bijslag. Deze bijslag zai behoudens definitieve be krachtiging dooi- de betreffende autoriteiten tier cent per dag bedraeen. Het gaat hier. zooals be kend, om gezinnen, die op I October 1941 meer dan twee wettige of gewettigde kinderen beneden de vijftien jaar telden. Hieronder volgen de kinderbijslagen In den ouden en nieuwen vorm" Oud Nieuw 10 cent per dag 20 cent per dag 15 25 20 30 25 i, i, ii 35 y u Welke bonnen zijn thans geldig? 11 Januari t.m. 1" Januari: 03A Brood 4 rants. Br0o(J of gebak 03 B Brood V? rants. 03A Vleesch 1 rants. Vleesch of 03B VI.waren VA rants. vleeschwaren 03A Aardappelen 1-ri K.G. Aardappelen 03B Aardappelen K.G. Aardappelen Van 2S December t.m. 24 Januari 1942: 184 Algemeen 1 K.G. Suiker 01C of 01 D reserve 50 gr. Cacao 189 Algeméén 500 gr. Jam 1S5-18S 1 rants. Bloem brood of gebak 02D-03D reserve 250 gr. Rijst 190 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 191 250 gr. Gort 192 100 gr. Vermicelli of maizena 179-183 100 gr. Kaas 01A-04A Melk I 3% L. Melk 01B-04B Melk I 1*5 L. Melk Van S Januari t.m. 24 Januari: 250 gr. Peulvruchten 195 Algemeen Van '1 Januari i. 14 Januari: 02 Boter 125 gr. Boter 02 Vet 125 gr. Boter met reductie Van 15 Januari t.m. 23 Januari: 03 Vet 200 gr. Vet Van 28 December t.m. 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat BIJZONDERE RANSOENEN: Van 21 December t.m. 31 Januari: 57 Boter 125 gr. Boter Vet Voorts: 125 gr. Boter met reductie Petrouleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 194 Algemeen en Bon F Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon F toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Januari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13UK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 2 3 CV t.m. 28 CV van de brandstoffen kaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van 'Jan. t.m. 30 April. Bijna f 4% millioen aan boeten Straffen van de prijsbeheerschings- instantïes in 1941 "s GRAVENHAGE 10 Januari. In 1941 zijn 17.940 per sonen en ondernemingen wegens overtreding der prijs- voorschriften veroordeeld. Aan hen werd in totaal f 4.460.578,08 aan boete opgelegd. De hoogste dezer boeten bedroegen f 400.000 en f 250.000. In 2380 gevallen werden goederen in beslag genomen en verbeurd verklaard. De waarde dezer goederen bedroeg f 276.743.385. Als bijko mende straf werd in 435 zaken publicatie der tuchtbeschlk- king met naam en toenaam gelast. Tevens werden in 69 vonnissen de sluiting en stillegging van het bedrijf gelast gedurende een periode varleerende van 1 week tot 5 jaar, in een enkel geval zelfs voor goed. Een verbod tot uit oefening van een bepaald beroep voor den tijd van 1 tot 5 jaar is in 17 gevallen uitgesproken. In December zijn 3437 zaken afgehandeld. Het totaal der boeten bedroeg f414.932,62. Sluiting en stillegging van het bedrijf werden 45 maal opgelegd, het verbod tot uitoefe ning van beroep in 7 gevallen Er waren 418 verbeurdver klaringen met een opbrengst van ruim f 73.000. Bij -68 boe ten was de straf f1000 of hooger, in 17 gevallen zelfs f5000 of meer. Wegens prijsopdrijving van groenten en fruit werden 2 firma's te Utrecht en Beverwijk ieder tot f 5000 boete ver oordeeld. Het publiek en de bonnen De moeilijkheid het iedereen naar den zin te maken Naar wij van betrouwbare zijde, namelijk van die van het Centraal Distributiekantoor zelf, hebben vernomen, zijn er den laatsten tijd nogal wat klach ten over de bonnen. Men klaagt over hun formaat, over het feit, dat zij in een boekje zijn opgenomen, over hun kleur, over de manier waarop zij zijn be drukt en, over nog allerlei meer. Hiertegenover werd van dezelfde zijde gesteld, dat het bonnenstelsel zeker niet volmaakt is, maar even zeker niet zoo gebrekkig is als men uit de vele klach ten wel zou moeten afleiden, 't. Is en blijft nu eenmaal moeilijk, ja onmogelijk het iedereen naar den zin te maken en deze ondervinding heeft het Centraal Distributiekantoor, dat werkelijk met „iedereen," te doen heeft, ruimschoots opgedaan. Doet men het op de eene manier, dan wordt het niet goed gevon den, maar doet men het op de andere, dan ook niet. Bij het toenemen van het aantal artikelen, dat op bor. verkrijgbaar wordt gesteld, moest wel tot het boekjesstelsel worden overgegaan. Nu de boekjes er zijn, zijn er ook de klachten over het formaat van de boekjes. De een vindt ze te groot, de andere te klein. Men bedenke echter, dat men met de zich in de boekjes bevindende bonnen voor den tijd waarover het boekje loopt moet kunnen uitkomen, terwijl het aantal bonnen, dat per week wordt uit gescheurd voor de verschillende artikelen zeer on gelijk is. Per week zijn het voor brood 8, voor vleesch 4, voor aardappelen 2 bonnen en voor melk 1 bon en daar komen dan nog allerlei artikelen bij. Het is waarlijk een heele uitzoekerij geweest eer men het formaat gevonden had, dat hierbij paste. Bij het be palen daarvan heeft men het oor te luisteren gelegd naar de opmerkingen, die onder het vroeger stelsel over de grootte van de bonnen waren gemaakt. Men vond toen de bonnen veelal te klein, daarom is de grootte wat gewijzigd, overeenkomstig de wen- schen van het publiek naar men meende. Maar nu is men toch weer niet tevreden. y.Ook wordt er bezwaar gemaakt vanwege de A- en B-bonnen, het verschil waartusschen moeilijk te onderscheiden zou zijn zoodat de zwaar beproefde huisvrouw er licht mee in de war raakt. Men be denke hierbij, dat de mogelijkheden om de bon nen te bedrukken beperkt zijn, want verband hou-; den met den ondergrond, die erop berekend is ver- valschingen tegen te gaan. Waarom echter A- en B-bonnen? vraagt men. Zijn zij werkelijk noodig? *Het antwoord is, dat zij wérkelijk noodig zijn. Men moet nu eenmaal het bonnenstelsel zoodanig inrichten, dat de op een bon verstrekte hoeveelheden verkoopbaar blijven. Zou men bijvoorbezld voor het vleesch maar een soort bon hebben dan zou men voor het feit kunnen komen te staan, dat men, daar bijvoorbeeld op drie vleeschbonnen 250 gram vleesch wordt verstrekt, op één bon 83 1/3 gram vleesch in ontvangst zou moeten nemen. Dat zou de winkeliers heelemaal dol maken, het zou trouwens practisch onmogelijk zijn. Daarom is het logisch, dat men met A- en B-bonnen werkt. 100 gram per A-bon, 50 gram per B-bon. Met drie bonnen, twee A en een B komt men dan tot een voor de praktijk bruikbare oplossing.Ditzelfde gaat net zoo goed op voor de andere artikelen. De genen, die het stelsel éritiseeren hebben aan zulke zaken dikwijls in het geheel niet gedacht. Intusschen wil het C.D.K. graag van het publiek leeren. Het streven bliift het bonnenstelsel tenmin ste zoo te maken, dat ae grootst mogelijke meerder heid het ermee vinden kan. Voor gegronde klachten en opmerkingen heeft men op het C.D.K, dan ook altijd een gewillig oor. Overigens kan worden mee gedeeld. dat het thans geldende systeem slechts als een overgangsstadium is te beschouwen. Ch er drie maanden komt er weer een nieuw met de noo- dige verbeteringen! Maar ook dan zal men wel niet tevreden zijn. VERDUISTEREN 10 Jan. van 17-48 tot 9.47 11 Jan. van 17.49 tot 9.46 Maan 10 Jan. ond.' 15.19 (L.K.), 11 Jan. op 5.04 Maan 11 Jan. onder 15.48, 12 Jan. op 4.21 DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Britsche autocolonnes in Noord- Af rika gebombardeerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 9 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In de Centrale en Noordelijke zóne van het Oostelijke front duren de verbitterde afweerge vechten voort. Daarbij zijn gereedstaande vijan delijke strijdkrachten door geconcentreerd artille rievuur vernietigd en talrijke vijandelijke aanval len afgeslagen. Afdeelingen gevechtsvliegtuigen, jagers en Stuka's ondersteunden de afweergevech ten van het leger. In Noord-Afrika hield het vijandelijke artillerie vuur op de Duitsch-Italiaansche stellingen bij Sol- loem aan. In het gebied van Agedabia wederzijd- sche verkenningsbedrijvigheid. Duitsche gevechts vliegtuigen en Stuka's bombardeerden Britsche autocolonnes. Bij luchtgevechten hebben Duitsche jagers, zonder verliezen te lijden, zes vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Overdag en des nachts zijn Britsche vliegvelden op Malta met succes gebombardeerd". Britten trekken terug in het Noorden van Selangor. Uit Sjanghai verneemt het D.N.B: Het Japansche hoofdkwartier meldt dat onder den druk van het Ja pansche offensief de weerstand van de Britsche strijdkrachten in het Noorden van Selangor ineen stort. Zij zijn algemeen begonnen terug te trekken naar Negri Sembilan. De terugtrekkende Britsche troepen vernielen in allerijl bruggen en wegen om den Japanschen opmarsch te vertragen. De verwar ring onder de Britsche troepen strekt zich uit tot den Zuidelijken sector van Selangor, waar eveneens een algemeenen terugtocht kan worden waargenomen. De Japanners maakten 68 stukken geschut. 50 pantser wagens en 500 automobielen en motorrijwielen buit en namen meer dan 200 soldaten gevangen. In het officieele bericht wordt verder gezegd dat de Japan sche troepen zich Donderdagnacht op ongeveer 70 K.M. ten Noorden van Kwala Loempoer hebben ge nesteld. Berichten uit het Britsche hoofdkwartier in Singapore geven toe dat de Britsche troepen opnieuw uit hun verdedigingsstellingen zijn verdreven en dat op enkele plaatsen de Japansche troepen het Britsche front hebben doorbroken. In een later bericht deelt het Japansche hoofdkwar tier mede. dat de Japansche strijdkrachten, die aan de Westkust van Malakka in Zuidelijke richting op rukken. na een omsingelende beweging en het toe brengen van vernietigende slagen aan de vijandelijke gemotoriseerde troepen, stevige stellingen ten Noor den van Trolak hebben betrokken. Japansche legervliegtuigen hebben Donderdagmid dag een aanval gedaan op de haven van Moulmein ln Birma aan de Golf van Martaban. Daarbij hebben zij een groot schip en vier schepen van middelbare grootte getroffen. Tevens werd het station en de havenwerken gebombardeerd. Radio-Boston heeft gisteravond, naar het A.N.P. verneemt, verklaard, dat het onzinnig ware thans nog van Singapore te spreken als onneembare vesting. Tevens gaf men evenwel de meening te kennen dat de stad nog maandenlang kan standhouden. Amerikaansch vliegtuigmoeder schip verloren gegaan. De Langleydoor Japansche duikboot in den grond geboord. TOKIO, 9 Januari. Het D.N.B. meldt: Het keizerlijke hoofdkwartier afdeeling marine deelt mede dat het Amerikaansche vliegtuigmoeder schip „Laugley" bij het eiland Johnston in den Stillen Oceaan tot zinken is gebracht. Naar voorts officieel omtrent het tot zinken brengen van de „Langley" wordt medegedeeld, is het schip Donderdag door een Japansche duikboot getorpedeerd. Het had een waterverplaatsing van 11.050 ton en een bemanning van 460 koppen. Het bezat vier stukken geschut van 12,7 c.M. en twee machinegeweren en kon 16 watervliegtligen dragen. De strijd op Malakka TOKIO, 10 Januari. (Domei). De Japansche troe pen, die de Britsche stellingen bij Tandjong Malim hebben doorbroken, waren gisteren genaderd tot min der dan 10 mijl ten Noorden van Kwala Loempoer. De laatste 24 uur waren zij bijna 50 mijl opgerukt. Andere Japansche afdeelingen, die van het Noord westen naderen, hebben Rawang, 15 mijl van Kwala Loempoer, genomen en zetten haar aanvallen op de Britsche stellingen voort. Ned.-Indië heeft vliegtuigen noodig Verzoek tot Australië gericht SJANGHAI. 9 Jan. (D.N.B.) De regeering van Nederlandsch-Indië heeft met het oog op de toene mende Japansche aanvallen Australië verzocht vlieg tuigen te zenden, die moeten medewerken bij het pa trouilleeren langs de strategisch belangrijke sleutel posities. Men heeft verklaard dat de Nederlandsch- Indische luchtmacht niet in staat is de belangrijke punten van het eigen land te beschermen Verwachtingen te Batavia STOCKHOLM, 10 Januari. (D.N.B.) Naar de Britsche Berichtendienst Uit Batavia meldt, gelooft men in toonaangevende kringen daar dat een groot Japansch offensief tegen Nederlandsch-Indië nog slechts een kwestie van dagen of misschien zelfs van uren is. De Japanners hebben een groote verken ningsbedrijvigheid boven den archipel ontplooid. Nederlandsch-Indisch vrachtschip tot zinken gebracht STOCKHOLM, 10 Januari. (D.N.B.) Naar de Britsche Berichtendienst meldt, is te Batavia offi cieel medegedeeld dat een Nederlandsch Indisch vrachtschip in de Javazee door een vijandelijke duikboot tot zinken is gebracht. Volgens de tot dus verre ontvangen bex-iohten bevinden zich slechts drie opvarenden in veiligheid. DE STEMMING IN ENGELAND BERLIJN. 10 Januari (D.N.B.) Naar aanlei ding van de laatste bijeenkomst van het Lagerhuis merkt de Deutsche Diplomatisch Politïsche Korres- pondenz op dat de gebeurtenissen in deze vergade ring bewijzen hoe onbehagelijk door menigen Engelschman de oorlog wordt geacht, waarin Chur chill zijn volk met voorbedachten rade gebracht heeft. De reis van Churchill naar Washington, noch die van Eden naar Moskou hebben het Engelschc volk over de crisis in zijn stemming heen kunnr- helpen. In verlegenheid gebracht, doordat hii zekere mili taire tegenslagen moest goedpraten, aldus vervol e~- de „Diplo", heeft Eden eindelijk bekend, waarom de Engelschen den staatsgreep in Joego Slavië organi seerden en troepen naar Griekenland zonden. Hij spreekt in het geheel niet meer tegen dat het de be doeling waS, Joego Slavië en Griekenland in oorlog met Duitschland te brengen, terwijl vroeger steeds van een „Duitschen aanval" werd gesproken. Dezelfde zender maakte bekend dat de Aziatische vloot der Ver. Staten enkele eenheden op Java heeft gestationneerd. DE STRIJD OP DE PHILIPPIJNEN. STOCKHOLM. 9 Jan. (D.N.B.) Te Londen wordt verklaard aangaande den toestand op de Philippijnen dat de bevelhebber Mc Arthur zonder versterking van vliegtuigen niet in staat is den strijd nog eenigen tijd vol te houden. Japan bezet de Philippijnen. Een pantserafdeeling wordt uitgeladen. (Atlantic-Holland) Wellington Koo over de oorlogssituatie Pessimistische uitlatingen BERN. 9 Jan. (Domei). Uit Londen wordt ver nomen. dat Wellington Koo, de ambassadeur van Tsjoengking te Londen, in een pessimistisch overzicht van de oorlogssituatie Ln Oost-Azië het Britsche pu bliek heeft gewaarschuwd dat de geallieerden geen beslissende verandering in hun positie in de naaste toekomst kunnen verwachten, aangezien de ontzag wekkende afstanden op de strijdtooneelen in Oost- Azië den geallieerden niet veroorloven het voordeel door de Japanners behaald, in enkele weken onge daan te maken. Volgens spreker is de situatie in het Zuidwesten der Stille Zuidzee bij uitstek kritiek "Vooral de kwes tie der bruikbaarheid van den weg door Birma is er een van zijn of niet zijn voor China en daarom moet Rangoon het middenpunt der strategische overwegin gen zijn. De veiligheid van Birma is vitaal voor China en Groot-Brittannlë. Van het Noord-Afrikaansclie front TUNIS, 9 JanuarJ. (DNB) Naar het Egyptische blad „Makkatani" meldt, hebben de Engelschen uit hun Afrikaansche dominions en protectoraten, waar onder Kenya en Oeganda, troepencontingenten tor sterkte van 91.000 man naar het Libische front ge stuurd. Uit. andere bron verluidt dat het gebruik van Brit sche hulpvolken aan het Libische 'ront ook uitge breid zal worden tot de Abessyniërs. Deze Afrikaan sche troepenmassa's moeten vooral de Australiërs vervangen, die langzamerhand naar hun vaderland worden teruggeroepen. Deze Australiërs, zoo ver luidt uit Kairo. zijn sinds hun land door het deelne men van Japan aan den oorlog rechtstreeks wordt bedreigd, zoo weerspannig geworden dat zij voor een strijd op andere oorlogstooneelen niet meer in aan merking komen. AMERIKAANSCH SCHIP IN DE XED. INDISCHE WATEREN TOT ZINKEN GEBRACHT. STOCKHOLM. 10 Januari. (ANP) Naar d« Britsche Berichtendienst meldt, heeft het Ameri kaansche ministerie van marine medegedeeld, dat het 8135 ton metende s.s. „Ruth Alexander" van Je American President Line in de wateren van Neder landsch-Indië door een vijandelijk vliegtuig is aan gevallen. Het schip is door de bemanning verlaten en wordt verloren geacht. Een der opvarenden werd gedood, vier werden gewond. De anderen bevinden zich. aldus het Amerikaansche ministerie, in een „bevriende haven". BERLIJN" 10 Januari <A. N. P.). Naar thans wordt veiv lomen. heeft d« leiding van de Duitsche rijksjeugd de Winterspeler voo. de Jeugd, welke in Februari a.s. In Garmisch Partenklrchen zouden worden gehouden defini tief afgelast. VIJF-EX-VIJFTIG JAAR GETROUWD. In ons nummer van Donderdag werd gemeld, dat het echtpaar J. de WitL. H. Koster, Javastraat 62, in Haarlem-Noord, Zaterdag 12 Februari den dag hoopt te herdonken, dat het 55 jaar geleden ln den echt verbonden werd. Dit moet zijn 3 Februari.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1