BONERA-GOUDA eraire Kantteekemngen ■f&gP1 HOEST VERKOUDHEID. BRONCHITIS t ABDIJSIROOP Wuii— De dagen lengen. TOBIAS Brandhout.. LANGS DE STRAAT. 1 DAGBLAD, Zaterdag 10 Ian. 1942 Johannes Wezenian of de eenzaamheid over een huis. Door Sjoerd Leikcr. Lochem. Uilgeversmij. De Tijdstroom. het tweede boek dat ons van dezen nog jon- rijver bereikte en het zal den lezer vermoe- iet ontgaan dat het in idee-vorming zoowel fuctuur het vorige alweer overtreft en er alle toe geeft in hem een toekomstig auteur tekenis te zien. In het gesloten karakter van den boer Weze- zijn schaarsche woorden, die immei de sa- ing van een opgekropt denken en voelen zijn, teènstemming met den geest van dit boek, die ef is, eerder dan omslachtig beschrijvend. weet met een enkelen zin een geestelijken voelbaar te maken en is dan meestal eer :us dan realist, hetgeen aan de poëzie van haal ten goede komt. In vlot tempo plaatst hij [les beelden voor de oogen zijner lezers, die verbonden het „verhaal" vormen en hij ver aardoor die gezellige langdradigheid die bij chrijvers zoo gemakkelijk voortkabbelt en :r zoo zelden dwingt even op te houden om waar meer in zit dan de woorden alleen, nog der te bekijken n Johannes Wezeman prettig stemt is, dat de -^ing der eenzaamheid rondom zijn huis en :?n. door den schrijver doordacht en doorwerkt ich. hoe wonderlijk ook, in de bijfiguren op i wijze repeteert. De totaal-compositie blijft erst boeiend, zoodat men van een „knap" ge- j boek spreken mag inden Friesch-Groningschen boer Johannes \Ve- tot in iederen vezel gehecht aan zijn bedrijf, t zich het lot op zichzelf niet eens zulk fierste zeldzaamheid dat zijn eenig kind, Mat jan dat leven en bedrijf zich afkeert en dokter Ondanks Johannes' verzet heeft Mattheus dat Ireven, vooral door bij Johannes, die bij Mat- is ;eboorte weduwnaar werd, een beroep te doen noeder, die zich zeker nooit in zijn weg zou hebben. En als het eenmaal zoo ver Is, strijdt mies' binnenste de trots op den knappen zoon wrok om de verlatenheid. Die wrok zonder wordt nog sterker als Mattheus met een meisje getrouwd is, het zusje van zijn stu- id Adriaan, en Johannes zich van zoon en lochter steeds meer vervreemd voelt, tornt in het leven van Mattheus het vreemde, -Jloos, als gedrevene over stag gaan, dat iets "jrens der Wezemans is. Hij laat zijn vrouw, van wie hij houdt, in den steek en trekt weg andere, die hem, den hartstochtloozen goed- i Christen, daartoe door list weet over te „a den eersten nacht verlaat hij ook deze en -«ar huis terug willend uit schaamte over zich hij zwerven. jmt Louise bij den ouden Johannes Twee len, die wachten op de terugkomst van den zoon. Die inderdaad terug komt wees ge- en waartoe de voorbereiding door den op ouderwetsch-romantische wijze getrof- rdt. Wel duurt dat nog een tijdje, wat hem de £foheid geeft die „eenzaamheid over een huis" Intenser te schilderen, nu twee uiteenloopen- op hetzelfde gerichte verlangens, Louise innes, zijn saamgebracht, doch juist in die bekoort Sjoerd Leiker ons het meest door de ve voorstelling der gevoelens die onuitge- blijven. Veel daarvan zal de lezer ook in iguren opmerken. Leiker kent die kunst van lellen, die voor een goed deel uit het verzwij- het overbodige bestaat. Francois Bekius. De duivel-dominé uit de Friesche Wouden door H. G. Canne- gieter. Santpoort Uitgeverij v.h. C. A. Mees. Vroeger lekkers meegegeven voor de kinder en )l|ïr de voorouders van den schrijver neemt de [ant Francois Bekius de plaats in, die steeds let „zwarte schaap in de familie" wordt gere- Francois Haverschmidt (Piet Paaltjens) ■[ede tot diens nazaten behoort, noemde hem ■nre kerel die nota bene is afgezet" en een ker- 1 historicus zag in hem „vermoedelijk den meest llsen mensch, die ooit een Frieschen kansel leklommen". Innemende en gezonde uiterlijk van dien h, dat in 1754 geschilderd is en thans het eigen- an den heer Cannegieter is. noopte dezen tot J ider onderzoek naar de gronden waarop deze rtige beoordeeling kon berusten en de lezer dankt n deze historische moraalstudie die. geheel nog 7 tn van den persoon van den in 1784 door de N van Dokkum afgezetten predikant, een inte- k e historische schets geeft van het vaderlandsch Bijk leven in de achttiende eeuw. ■schrijver er van is er in geslaagd voor Francois hartelijke belangstelling in het leven te dan door bovenvermelde uitingen aan den dag eden. Francois Bekius is in ieder geval een zeer !d man geweest, vermoedelijk veelzijdiger dan illega's en in veel opzichten ver staand boven waarbij slijm op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de slym doen loskomen en borst en keel verzachten, terwijl de hoest verdwijnt. Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S (Adv. Ingez. Med UITGAAN Heden: ZATERDAG 10 JANUARI. g( isschouwburg: „Muisje" door het Nederl. Too- '.30 uur. 1 „De Leeuwerik": optreden van „Het Roman es Ballet", 7.30 uur. mbrandt Theater: Piet Köhler in „Hoe ouder ;f lekker", 2.30 en 7.30. ace: „Gevaarlijke Vrouwen", 2, 6.30 en 8.45 ma Hals Theater: „La Habanera", 2.30, 6,31 tor Theater: „Dik Trom", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Uac: „Kinder-Cabaret" en binnen- en buiten- :he actualiteiten, van 12 uur af. ZONDAG 11 JANUARI Isschouwburg: Charlotte Köhler in „Pension 2.15 uur. mbi'andt Theater: De Olympiade-film, 11. i Hals Theater: „Wonderen der natuur", 11.30 meente Concertgebouw: Concert H.O.V., 2.30 meentelijk Concertgebouw: Show „Confidanca" »rt, film, dans en cabaret), 7.30 uur. mbrandt Theater: Piet Köhler in „Hoe ouder lekker", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. sns Hals Theater: „La Habanera", 2, 4.15, 6.30 '45 uur, lace: „Gevaarlijke vrouwen", 1.30, 3.45, 15 uur. ior Theater: „Dik Trom", 1.30, 3.45, 6.30 en •viae: „Kinder-Cabaret" en binnen- en buiten actualiteiten, van 12 uur af. MAANDAG 12 JANUARI. Mcoop theaters: Voorstellingen des middags en avonds. Nachtdienst Apotheken volgende apotheken te Haarlem zijn van des 48 acht tot des morgens acht uur (ook op ag) geopend: rma C. G. Loomeljer en Zn.. Barteljorisstraat 11, .0175. rk Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793. J'ler Apotheek, Teylerplein 79. Tel. 17946. i Heemstede is geopend: potheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. thans de kluifjes voor de dieren thuis. door P. v. d. HEM. 's-GRAVENHAGE. 9 Januari. Bij onder scheidene besluiten van den commissaris- generaal van het de partement van justitie van 8 Januari 1942 zijn benoemd: tot griffier bij het kantongerecht te Zwol le mr. O. van Anken, griffier bij het kanton gerecht te Sneek; tot raadsheer in het ge rechtshof te Amster dam mr. J. Meihuizen, rechter in de arrondis- sements-rechtbank te Amsterdam; tot grif fier bij het kantonge recht te Tilburg mr. J. C. J- van der Valk, ad vocaat en procureur te Tilburg; tot substituut griffier bij het ge rechtshof te Amster dam mr. W. E. Peltzer, substituut-griffier bij het kantongerecht te 's Gravenhage; tot sub stituut-griffier bij de arrondissements-recht- bank te Amsterdam mr H. W. Huizinga, waarnemend griffier bij de arrondisse mentsrechtbank en het kantongerecht te Gro ningen; is op zijn ver zoek met ingang van 1 Januari 1942, als kan tonrechter te Maas tricht eervol ontslagen mr. E. J. H. Jaspar. KORT NIEUWS. De werklooze W. V. uit Oostzaan en de autobüschauffeur K. zijn door de politie uit Oostzaan en Ilpen- dam gearresteerd, om. dat zij schuldig zijn aan den diefstal var een groot aantal scha pen uit weiden in de omgeving van genoem de plaatsen en het slachten van deze ge stolen schapen. Zij hebben een bekentenis afgelegd. «UïssnuiiwK 12 tattoo* haarlhi-iioobo (Adv. Ingez. Med.) en buiten de lidmaten zijner dorpsche kerkgemeen schap. Dat hij een driftkop was en er rare gewoon ten op na hield, wordt niet ontkend en het ergste wat dan ook zijn Haarlemsche nazaat mag toegeven is slechts dat hij „de behoefte aan een zekere vreemd soortige gezelligheid" bezat (pag. 170) die door zijn vijanden, femelaars en kwaadsprekende oude juffrou wen met succes kon worden uitgebuit, en hem in zijn maatschappelijke positie deed vallen. Evenmin als de schrijver dezer Bekius-apologie zal de lezer er van willen beslissen waar in deze proce dure de waarheid lag: in de aantijgingen van Bekius' vijanden of in de ontkenningen van hem zelf. Mis schien zal die lezer verband zoeken tusschen het feit dat juist een paar jaar vóór Bekius' afzetting de Staten van Holland eene dier regelmatig weerkeeren- de klopjachten bevolen hadden op de bedrijvers van wandaden, als waarvan Bekius beticht werd. Klopjachten die voor de beschuldigden met de wreed ste straffen pleegden te eindigen en immer „den dood ten gevolge" hadden. Zou het niet mogelijk zijn dat de verhalen daarover, naar Friesland overgewaaid, daar de geesten verward en verhit gemaakt hadden en Bekius daar ten deele het slachtoffer van gewor den is? Een zondaar in folio is hij in ieder geval niet geweest, eer een stakker, ondanks zijn veelzijdige begaafdheid. Men zal deze rehabilitatie van zijn voor zaat, van den heer Cannegieter dankbaar aanvaar den als een interessante, soms amusante, soms pijn lijke schets van menschenverhouding onder moeilijke omstandigheden. Die niet slechts historisch zijn, doch aan geen tijd gebonden, en, onder anderen vorm nog steeds kunnen voorkomen. Dan moge men zich Can- negieters breedheid van blik en welwillende gezind heid herinneren. En aan zijn studie over Bekius een meer dan slechts aangename herinnering bewaren. J. H. DE BOIS GENERAAL-MAJOOR B.D. E. LUDEN OVERLEDEN. Op zijn buiten „Spijkerpolder" te Hilversum is onverwacht op 78-jarigen leeftijd overleden gene- raal-majoor b.d. E. Luden, voorzitter van Stad en Lande van Gooiland. De heer Luden, die zich aanvankelijk tot den handel aangetrokken voelde, doch later een mi litaire loopbaan koos. werd in 1919 bevorderd tot kolonel. Op 1 October 1926 werd hem op zijn ver zoek eervol ontslag verleend in den rang van gene- raal-majoor. Toen in 1912 na veel strijd de Erfgooierswet was aangenomen, werd de heer Luden, die sedert 1894 in Hilversum woonde, benoemd tot voorzitter van Stad en Lande van Gooiland. Deze functie heeft hij tot zijn dood toe vervuld en aan hem en den verle den jaar overleden secretaris J. L. v. Os is de moeilijke maar uitstekend geslaagde reorganisa tie van de hopeloos verwarde zaken van het vele eeuwen oude erfgooiersmstituut te danken. In 1919 werd de heer Luden als vertegenwoordi ger der Christ. Hist. Unie gekozen tot lid der Prov. Jtaten van N.-Holland. In 1933 werd hij benoemd tot buitengewoon lid van Ged. Staten dezer provin cie. De heer Luden. die 14 Nov. 1863 te Amsterdam was geboren, heeft in 1903 den stoot gegeven tot de oprichting van de Electr. Spoorweg Mij. en daar aan was de aanleg van den tramweg Amsterdam Haarlem te danken. De thans overledene heeft voor zijn vele ver diensten verschillende onderscheidingen gekregen. De begrafenis van het stoffelijk overschot is vast- lesteld op Maandagmiddag a.s. om een uur op de Ug. Begraafplaats te Bussum. VOLKSVOORSTELLING „IK HOU VAN VIER VROUWEN". Op Woensdagavond 14 Januari om half acht geeft het Gemeentelijk Theaterbedrijf Amsterdam, afdee- ling Tooneel Int. Cor van der Lugt Melsert in den Stadsschouwburg te Haarlem een volksvoorstelling van het succesblijspel „Ik hou van vier vrouwen" den Hongaarschen schrijver Johann von Bokay. met Annie van der Lugt Melsert-van Ees in de hoofdrol. De dagen lengen we weten dat het zoo is, al mer ken wij er nog maar weinig van, totdat er een zonnige winterdag tusschen al het sombere van de laatste weken ons komt vertellen, dat het wel degelijk waar is met die langere dagen. Als we dan 's morgens op den gewonen tijd de verduisteringspapieren voor de ramen oprollen, blijkt het al heelemaal licht te zijn op een tijdstip, dat we anders maar in de halve duister nis aan het werk gaan, omdat ons beperkte rantsoen aan stroom nu eenmaal geen langdurige verlichting toelaat. Wat een verrassing na een langen tijd van somber, donker regenweer, om de zon weer te zien en het besef tot ons te laten doordringen dat we weer aan den goeden kant van het seizoen staan, en dat het nu iederen dag lichter wordt. Toch zal niemand over het sombere weer willen kla gen: de zachte Decembermaand die achter ons ligt. heeft het ons gemakkelijk gemaakt ten opzichte van de noodzakelijke zuinigheid met stoken, en toen bleek dat de kerstrozen in den tuin hun naam volledig eer aandeden en werkelijk met Kerstmis stonden te pron ken wat lang niet ieder jaar het geval is, toen o1 peinsden wij dat het sombere weer op den koop genomen moest worden. Het is waar dat de ergste kou meestal in Januari en Februari komt, maar wie zich nog herinnert hoe koud het verleden jaar al vóór Kerstmis was, die denkt allicht bij zichzelf: dat heb ben we alweer gehad. Maar het lengen der dagen heeft ook nog ergens an ders invloed op, namelijk op onze stemming ten op zichte van de vele moeilijkheden die ons dagelijks om ringen. Zoolang wij weten dat.de dagen steeds korter worden en dat dit nog zoo zal blijven tot Januari aan toe, zoolang beïnvloedt dit onze stemming, ons uit zicht op de toekomst, zelfs ons werk en ons genoegen. Maar nu wij door het diepste punt heen zijn, nu iedere dag ons wat meer licht brengt, nu rechten wij onze schouders nu komt er nieuwe kracht in ons werk en daardoor ook meer genoegen in onze ontspanning it is een der bewuste ervaringen van het nieuwe jaar, ieder jaar opnieuw, dat het uitzicht op het leven helderder is en dat de moeilijkheden er uit zien alsof "j gemakkelijker te overwinnen zijn dan voorheen. In tijden van voorspoed maken wij ons dit keerpunt in het jaar meestal niet eens duidelijk, dan wordt er heei vaak wat sentimenteel gepraat op Oudejaarsavond en er wordt wat goedig gespot met de goede voorne mens van den Nieuwjaarsdag die steeds voor dien eenen dag bestemd zijn maar nooit verder komen. Maar in moeilijke tijden zooals wij die nu beleven, be seffen wij de beteekenis van het nieuwe jaar op eer heel andere manier: We dalen niet meer moeizaam af tot de diepste duisternis, maar we klimmen weer om hoog tot het licht, dat er altijd wel geweest is. maar dat wij, met ons hoofd en hart dalende, niet hebben gezien: nu wij die beide weer opheffen, komt het ons al uit de verte verkwikken, dat sterkt onzen moed om enze schouders opnieuw onder ons levenswerk te zet ten. en het telt de moeilijkheden lichter dan tevoren. E. E. J.—P. De nieuwe verkeersregelen WfeGNRUISINGEN MET ALS ZOODANIG AAN,1 GEDUIDE OVcq3TECMXAAT3EN MOETEN OP: DE AANGEGEVEN PUNTEN V/ORDEN OVEQJ |GESTONEN. At£r3£ WtC-t«VttiNE£Cj5qeGej.iNG.^j I (Polygoon-Seym) Bij den aanvang van het nieuwe jaar biedt BON ERA U haar allerbeste wenschen èn pepermunt» Er is n.I. voor gezorgd, dal in den loop van de maand Januari 1942 BONERA peper munt aan alle vaste winkeliers in bescheiden hoeveelheid ge leverd -wordt. Hierbij is de oude kwaliteit gehandhaafd. U kunt dus het nieuwe jaar inzet* ten met BON ERA pepermunt van oude, befaamde kwaliteit. Mocht de kwaliteit onverhoopt moe- ten veranderendan sal BONERA pepermunt ter onderscheiding - in gewijzigde verpakking verkrijgbaar worden gesteld. Gouwe 218 (Adv. Ingez. Med.) Rembrandt Theater Hoe ouder hoe gekker Het moet je gebeuren als man dat je van je vrouw scheidt om van je lastige schoonmoeder verlost te worden en je later je gescheiden vrouw als schoonmoeder thuis krijgt om dus voortaan met twee schoonmoeders inplaats van één verder opge scheept te zitten. En wat voor schoonmoeders! Ma dame Bonivar, de oud balletdanseres geldt alleen reeds voor vier. Geen wonder dat Henri Duval de wanhoop nabij is als zijn schoonvader hem die ver rassing van de twee schoonmoeders thuis bezorgt. hebben deze schoonmoeders ettelijke jaren geleden al over het tooneel zien wandelen toén heette deze klucht „De Gevolgen van Echtschei ding" maar het publiek had er nu nog evenveel pleizier om als toen. Men zou in den schrijver van deze klucht moeilijk den auteur van „De onbeken de Vrouw", het melo-drama, waarin Mien van der Horst en Else Mauhs triomfen hebben gevierd, her kennen. Toch was Alexandre Bisson in zoo'n klucht pas in zijn ware element. Hij schudde ze zoo uit zijn mouw en voor een Franschman was hij opmer kelijk „netjes". In deze klucht van de schoonmoe ders komt ook geen onvertogen woord voor, en je kunt er je kleindochters zelfs mee naar toe nemen. Maar voor schoonmoeders is deze klucht niet ge schreven. Piet Köhler speelt in dit stuk de oude heer, die met de gescheiden vrouw van zijn schoonzoon trouwt en wij weten hoe Piet Köhler zoo'n Jan On geluk speelt. Hij danst als altijd zijn kuiten flikker, zingt zijn liedjes en is ondanks de mi sère waarin Bourganeuf komt de opgewektheid zelf. Cor Smit is Madame Bonivar. de dubbele schoonmoeder, en zij is het zóó, dat je de wanhoop van den schoonzoon begrijpt. Verder spelen de Kluchtspelers „H w,r„Hoe ouder hoe gekker" zonder eenige reserve, met Cor tSmit al; aanvoerster, als een onvervalschte klucht. Wij kun nen het ons ook fijner en meer Fransch denken maar het doel, het publiek een avond flink te doer lachen wordt er mee bereikt en waarom zouden wu dan meer verlangen? R Haarlemsche Orkest Vereeniging Ledenconcert Een prachtige, meesterlijke vertolking van Dvorak's Symphonie „Aus der Neuen Welt" vormde het eerste gedeelte van het Vrijdagavondconcert. Die Sym phonie bevat exotische elementen: melodieën, die Dvorak van de Negers en de Indianen afgeluisterd moet hebben, maar ook veel dat onvervalscht „hei- misch" klinkt en waarin hij zijn eigen hart heeft uit gestort Dat alles is met zóó veel kennis, geest en warmte samengeweven en dooreengewerkt en zóó mooi ln cyclische banden gevat, dat die Symphonie spoedig in alle landen waar ze uitgevoerd werd tal van bewonderaars vond. Hier ln Haarlem had reeds Nico Gerharz haar op het repertoire der H.O.V ge bracht; geen zijner opvolgers veronachtzaamde haar, doch pas onder Toon Verhey kreeg ze haar hoogste bestel. We hebben dat al in een vroeger seizoen er varen; de interpretatie van Vrijdagavond bevestigde het. Analyse en synthese er van dekten elkaar; de gloed van den dirigeerenden kunstenaar liet er een rijk leven uit opbloeien; het orkest was als een willig instrument en zoo was de buitengewone geestdrift van het talrijke auditorium alleszins verklaarbaar. Het tweede gedeelte van den avond bracht Franck's „Variations symphoniques" en, als première, Hugo van Dalen's toongedicht „Jobeide". Na haar schitterend debuut in Grieg's Pianocon cert op een der zomerconcerten van het vorige jaar, VERKEERSCIJFERS POST- CHèQUE- EN GIRODIENST. •s-GRAVENHAGE, 9 Januari. Gedurende de maand December 1941 zijn bij den postchèque- girodienst 4.294 849 giro-overschrij vingen geboekt (totaal bedrag f 1.074.387.284) De giro af- en o schrijvingen beliepen 87 procent van den totalen omzet. Op de rekeningen werden bijge- boekt 1.538 818 stortingen (totaal be drag f 208.784.269). Van de rekenin gen werden afgeboekt 569.356 chè- ques (totaal bedrag f 116 264 752) Op den laatsten der maand was het aantal rekeningen gestegen tot 427.330. KORT NIEUWS. Op de Loosdrechtsche plassen heeft een visscher een vischotter gedood. is het spel van Sini van den Brom in de Var Symph. mij eenigszins tegengevallen: het was op enkele mo menten na hard en hoekig, weinig poëtisch en boven dien technisch niet zoo gaaf als vorlgen zomer. Toch oogstte zij ook ditmaal een zeer groot succes, doch we meenen dit gerust althans voor een deel op reke ning van de superieure uitvoering der orkestpartij te mogen stellen. Met belangstelling zagen we de uitvoering van Hugo van Dalen's werk tegemoet. Een „kraftstrotzendes" werk zou men zijn „Jobeide" kunnen noemen „Kraft ist die Moral des Menschen, sïe ist auch der Meinige" heeft Beethoven eens geschreven. Kracht gaat ook van de muziek der „Jobeide" uit, niet alleen in de physisch-dynamische beteekenis maar ook in die van melodische energie. Welk een pakkende thema's in dat stuk! Merkwaardig is, dat deze melodieën dui delijk Slavisch georienteerd zijn. e orkestreering doet hier en daar aan die Tschaikowsky denken. Het veelvuldige gebruik van het koper de trompet heeft er een zeer be langrijke, soms domineerende partij in geeft aan vele gedeelten een harde kleur; stonden daar als con trast ook weekere tegenover, dan zou het geheel wel licht nog aan waarde gewonnen hebben. Ook de har- monizeering is vaak lang niet malsch. doch bijwijlen zeer sober Het op het programma vermelde verband met Ten Kate's gedicht was wegens het ontbreken van verdere gegevens niet na te gaan. Maar op zich zelf genomen loonde het toongedicht als muzikale uiting van zeer ongewonen aard kennismaking voorzeker. De aanwezige componist deelde in den bijval, die men den uitvoerenden betoonde. K. DE JONG. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Broche, Akker. Da Costastraat 39. Beursje met inhout, Gelswijk. Keizerstraat 5. Das. Hannenberg, Solostraat 18. Etui met inhoud, v. Bueren, Kruis straat 37. Horloge, Poort, Anslijnstraat 20. Hond, de Vries, Pol 44. Spaarndam. Handschoenen, Bureau van Politie. Smedestraat 9. Hoed, Vooges, v. Ma- rumstraat 36. Handschoenen, Warmerdam. Brandt- straat 19. Horloge, Koper, Preangersraat 41. Muts, Neeven, Bisschop Ottostraat 14. Muts, Perry, Indi- schestraat 103. Pakje met inhoud, Kater, Zocher- straat 66. Pet, van Schagen, Heerensingel 31. Por- temonnaie met inhoud. Koers, van Nesstraat 45. Portemonnaie, Jurries, Perseusstraat 6. Rozenkrans, Kion, Ruiterweg 5. Tasch met inhoud, Morch, Reitz- straat 135. Tasch je met inhoud, Jansen, Leidsche- vaart 92. VERGISSING. Op een van de schilderachtige Burgwallen van Am sterdam had een gevecht plaats, waarbij niet alleen geweld gebruikt werd. maar ook list en overleg. Twee katten zaten inééngedoken, allebei gereed voor den sprong, tegen over elkaar. De een zat dicht bij den waterkant, de ander iets meer naar de buizenzijde en als blikken moorden konden, dan zouden deze leden van de famimlie Felix beide op slag doodgebleven zijn. Want hun oogen geel-groen van haat. waren voortdu rend op elkaar gericht en er sprak slechts dood en verderf uit. Geen beweging van de een ontging de ander, ieder wachtte op het oogenblik, waarop de an der zich zou blootgeven en nu en dan klonk uit deze tot het uiterste gespannen kattenlijven een akelig en naargeestig gemiauwneen. dat was het niet, het was een gehuil, welks klagelijk geluld geheel in tegen spraak was met den moordlust der beide viervoeters Toen plotseling het was niet te zien, wie het eer ste sprong, de zwarte, bij den waterkant die achter een boom stelling genomen had, of de grijze vlogen zij op elkaar in. De grijze bleef overwinnaar, want het gelukte haar, de zwarte zoo'n mep te geven, dat zij het evenwicht verloor en over den rand van de beschoeiing verdween. Maar slechts voor één oogenblik. want de zucht tot zelfbehoud is sterk in elk levend wezen Ook ln deze kat. die met verdrinking bedreigd werd. Een paar seconden, nadat zij den haal van de grijze over haar kop geïncasseerd had, verscheen dat lichaamsdeel alweer boven den walkant weldra gevolgd door de rest van de kat. Intusschen hadden gedienstige jongens uit de buurt bij de eigenares van de zwarte aangebeld en haar in sappig Amsterdamsch gewaarschuwd' „Jefrauw, uwes ket hep in et woater geleige!" En daar kwam een oude juffrouw een trap af en liep geagiteerd naar buiten „Minetje, Minetje!" riep ze in wanhoop en zij pakte de zwarte van de straat op. „Wat hebbe ze met je gedaan, arrem beessie! Hebbe ze jou zóó maar in 't water gegooid?" Maar plotseling hield ze op met haar beklag en ze zette de kat vrij hardhandig weer op straat 't Is Minetje niet!" riep ze uit. „Minetje- heeft een wit vlekkie midde op haar kop en deze Is heelemóél zwart!" Inderdaad 't was Minetje niet. 't Was een andere zwarte kat die op een stoep in de buurt had zitten slapen en nu een middagwandeling op den Burgwal aan het maken was. Minetje was dadelijk na haar val een zijstraat In geschoten en zat zich daar nu Ijverig schoon te lik* ken. J. C. E. 1

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 5