Zwemmen. ARL. DAGBLAD, Maandag 12 Jan. 1242 larlotte Kohier Pension Rlistig it bord met het gulden woord „Uitverkocht" was de requisietenkamer gehaald en prijkte gisteren- jag voor de eerste voordracht van „Pension lig" triomfantelijk voor onzen Stadsschouwburg, lijkt mij wel zeker, dat het er nog eenige malen hangbn, wanneer mevrouw Kohier met deze voor- tht hier terugkomt. Want even groot als met squita was gisteren het succes van onze groote rdrachtkunstenares bij het publiek, dat haar na op staande een ovatie bracht, waaraan geen einde en te kunnen komen. iarlotte Kohier' is met de keuze van deze nieuwe rdracht, die voor haar wel geschreven zal zijn. r bijzonder gelukkig geweest. Deze novelle van de jee, die in een pension gedurende eenigen tijd ig wil leven en door haar fantasie niet alleen zelve, maar ook de pensiongasten in groote moei- ieden brengt, is vol humor, maar stijgt toch ver en het gewoon humoristische uit. Want deze ac- t roept met haar leugens, de lang vergeten liefde le harten van de menschen in haar omgeving wak en voert hen tot de waarheid. Aan „De Komedie het Geluk" van Evreïnoff deed mij deze voor- [ht, die door dezelfde gedachte gedragen wordt, ten. i welke een zeldzame gelegenheid tot het ont velen van haar groote gaven heeft de schrijver 3urger de kunstenares in deze voordracht ge en. Hoe lééfden deze pensiongasten in hun ver- ildenheid voor ons: tante Threes, de oude dame, blijkbare liefde door Charlotte Kohier uitgebeeld ie dikke opera-zangeres, die leeft in de herinne- i van haar vroegere roem, de Groninger nuch- student uit Winschoten een oer-komische •ering en zijn jeugdliefde, de dame met de spi- ttische neigingen, het dienstmeisje met de wip- s, de politie-agentmet feillooze zekerheid wist kunstenares ze telkens voor ons op te roepen. Het phenomenaal van virtuositeit maar ook brillant voordracht. Hoe prachtig bijvoorbeeld dat frag- :t, wanneer de actrice in wanhoop het pension rlucht en rust vindt onder <?en helderen sterren- >el buiten! aarlijk, Nederland mag trotsch zijn op een kunste als Charlotte Kohier. Wanneer zij een Fran- pf een Duitsche was, zou zij een wereldnaam ïtten. J. B. SCHUIL. t Nederlandscli Jeugdtooneel De gelaarsde Kat lij een kindervoorstelling begint voor de jeugdige shouwers de pret eigenlijk al bij het opgaan het brandscherm, dat, altijd *weer met gejuich dt begroet. Een tweede moment is het, wanneer schijnwerpers aangaan: de zaal is dan hoorbaar Efwachting. Maar zoodra s het doek niet op, of stilte valt in en alle kinderen zijn één met wat lp het tooneel gebeurt. Iet „De Gelaarsde I"at" waren ze dadelijk op end terrein. Want welk kind kent niet het okje van den Markies van Carabas? Op het ieel speelt zich af wat zij allen wel eens hebben zen óf gehoord. Toch blijkt zoo'n sprookje niet ioende dramatische stof te bevatten om een hee- middag te vullen en de bewerkster Rie Beyer noest er dan ook heel wat bij maken om de twee vol te krijgen. Nu bestond dat vulsel voorna- ijk uit gepraat en de kinderen willen op het ceel allereerst wat zien. De sprookjc^acht''"0 et ontbrak nogal eens en het geheel maakte ïooral, wanneer wij bedenken dat wij aan het van een koning zijn een wat te nuchteren ruk. Dat was niet het geval in het laatste bedrijf, iet kasteel van den. toovenaar. Toen zaten wij den in het sprookje en kwam ook de fantasie, wij wel wat veel gemist hadden, in de voor- üng- laar de kinderen en dat is op zoo'n nuadag uurlijk hoofdzaak vonden het mooi. Zij had- pleizier om den gemoedelijken Koning Wiese- van Rob Geraerds, die zijn koningsmantel droeg ifhet een kamerjapon was, om Felix de Kat, zoo mantig gespeeld door Diny Heynes, om den bra- molenaarszoon van Ferd Sterneberg, om den azen secretaris van Teddv Goeth en zij leefde toen de toovenaar veranderde in een muis en d opgegeten door de kat. Een volle zaal was ge- ee van dit alles en klapte braaf na elk bedrijf. J. B. SCHUIL ït Romantisch Ballet Ballet in een bedstee!" hoorde ik iemand achter Zaterdagavond zeggen en er school waarheid in spottende overdrijving, want het tooneeltje in jal van het hotel „De Leeuwerik" is allerminst chikt voor de uitvoeringen van een corps de bal dat uit meer dan tien personen bestaat. Het was ook niet'onder de voordeeligste omstandighe- rdat het ballet van Maria Petrelli zich aan ons ■enteerde. De dans eischt ruimte en die ontbrak reel op dit kleine tooneeltje, waar de dansgroe- elkander soms verdrongen. och, ondanks deze ongunstige handicap, hebben een goeden indruk van deze dansgroep behou- Het was voornamelijk romantisch, klassiek !et, dat wij te zien kregen. „Spitzentanz" dus. die aniek en training van de dansenden' verlangt, techniek en training konden wij herhaaldelijk stateeren, vooral in de scènes romantiques op nek van Chopin, waarmee het programma open en die blijkbaar op de beroemde Sylphides ge gireerd waren. Zij werden licht cn met gratie ge- ist en Maria Petrelli en Kyri Alban gaven als ma ballerina en ballerïno goed op elkaar stelde danskunst te zien. Iet programma voor de pauze was met uitzon- Watmt weei lo&dthetl Als 's winters de barome ter stijgt, beteekent dat kou. Daalt hij, dan wordt het onaangenaam voch tig weer. Vochtig weer echter is de ergste vijand van den mensch. Al te gauw vat hij dan kou of krijgt griep. Daarom: ik.20 ubl.llen-55 eL ZekJe 2 ubletten 7 ct (Adv. Ingez. Med.) UITGAAN MAANDAG 12 JANUARI. Rembrandt Theater: Piet Köhler in „Hoe ouder gekker". 2.30 en 7.30. R&lace: „Gevaarlijke Vrouwen", 2, 6.30 en 8.45 'rans Hals Theater: „La Habanera", 2.30, 6.30 en '5 uur. -uxor Theater: „Dik Trom", 2.30, 6.30 en S.45 uur. Hoviac: „Kinder-Cabaret" en binnen- en buiten tfsche actualiteiten, van 12 uur af. Nachtdienst Apotheken volgende apotheken te Haarlem zijn van de tads acht tot des morgens acht uur (ook op adag) geopend: 'Irma C. G. Loomcijer en Zn., Barteljorlsstraat 11 I. 10175. 'ark Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11793. feyler Apotheek. Teylerplein 79. Tel. 17946, Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 2S320, schip er aan! Wie gaten boort in een schip, moet niet versteld* staan, dat de schuit vreemd gaat doen. En wie leege jampotten vasthoudt, moet zich niet verwonderen wanneer he* met de jamlevering vreemd gaat. Lever Uw leege TEO-poltcn in. Dan houdt U frissche TEO-jam op Uw brood. n.v. Taminiau Eist (Overbetuwe) (Adv. Ingez. Med.) dering van de Gymnopaedie van Satie, waaraan het klassiek Grieksche voorbeeld niet vreemd was geheel aan het klassieke ballet gewijd. Hoe tech nisch knap ook. het is een soort danskunst het ballet van klokken met klepeltjes, zopals ik het eens geestig hoorde betitelen die niet ontroert en op den duur zelfs verveelt. Daarom waren wij dankbaar, dat na de pauze er met de Spaansche dansen wat meer temperament getoond kon wor den. Maria Petrelli danste een Sevillanas en een Cordoba van Albeniz met zwier en entrain, waarbij zij zich met sterk-rhythmisch castagnettenspel be geleidde. Een alleraardigst nummer was ook de „Jota aragonsa" muziek van Lalleu door An na Brons en Pieter Hafkamp geestig en met Schwung uitgevoerd. En de Tarantella van Ros sini door het heele ensemble met vaart en vuur gedanst, was een temperamentvol slot. Het publiek was dankbaar gestemd en deze bal letgroep kan over de ontvangst van haar eerste op treden te Haarlem tevreden zijn. Veel bloemen, dankbaar en gul applaus en herhaalde terugroe pingen aan het slot. J. B. SCHUIL R.K. TOONEELVER. „LUDAMUS" Wegens plaatsgebrek wordt het verslag der op voering van „Genesius" door de R.K. Tooneelver. „Ludamus" in een volgend nummer opgenomen. Tentoonstelling van „Artibus Sacrum" in het Frans Halsmuseum Nadat de leden van het Haarlemsche teekencollege „Kunst Zij Ons Doel" onlang?* een tentoonstelling te Arnhem hebben gehouden, zijn thans de leden van „Artibus Sacrum" uit Arnhem in de gelegenheid ge steld, hun werken in Haarlem te exposeeren in het Frans Halsmuseum, welks directeur, de heer G. D. Gratama, daartoe een der zalen beschikbaar stelde. Zaterdagmiddag is deze tentoonstelling in tegenwoor digheid van mr. A. J. Backer, Commissaris der pro vincie Noord-Holland, en van den heer S. L. A. Plek- ker, burgemeester van Haarlem, officieel geopend door den heer H. F. Boot, voorzitter van „Kunst Zij Ons Doel", die o.a. zeide, verheugd te zijn de Arn hemmers thans in Haarlem te kunnen begroeten. Door een dergelijke wisselwerking wordt het zelfbewustzijn versterkt, de samenwerking op artistiek gebied verbe terd en een goeden stap gedaan in de richting van meer eenheid op dit terrein. De tentoonstelling omvat ruim zeventig werken der Arnhemsche kunstenaars. In den loop dezer week zal een beschouwing van onzen medewerker over deze tentoonstelling worden geplaatst. OVER REMBRANDT Wederom, mag de Literaire Club te Haarlem te rugzien op een zeer geslaagden avond. De groote zaal van het gebouw in de Lange Margarethastraat was geheel gevuld en de vele aanwezigen hebben Zaterdagavond mogen genieten van een belangwek kende, boeiende causerie. De heer Ewoud de Kat was ditmaal aan het woord over Rerrubrandt. Hij heeft in kort bestek een le vensschets van den grooten man geleverd en is er daarbij op uitnemende wijze in geslaagd, aan de hand van de verschillende perioden, die het werk van Rembrandt typeeren, den persoon van den schilder te belichten. Uit den aard der zaak blijft zooiets een persoonlijke visie. De heer De Kat legde sterk den nadruk op Rembrandts levensmoed, die zegevierde r de vele verdrietelijkheden, die zijn deel waren, Zijn levensbeschouwing, die bij het klimmen der ja ren tot levensverdieping werd, werd hierdoor min der belicht, maar, als gezegd, dit blijft een kwestie van persoonlijke appreciatie. In ieder geval heeft de heer Be Kat de verhouding van Rembrandts persoonlijkheid tot zijn werk in een knappe voordracht uitgewerkt. Hij wees er in het begin van zijn causerie op. hoe de jonge meester het beroemde clalr obscur dankte aan zijn belde leer meesters Lastman en Swanenburg en nieuwe wegen schiep bij de opvatting van het compositiestuk. op welke nieuwe inzichten de „Nachtwacht" de gran diose toelichting vormt, die tevens de afsluiting is van zijn jeugdperiode. Ook Rembrandts landschap pen werden besproken alsmede de gansch bijzon deren aard der portretstu'kken, die culmineert in het bekende portret van Hendrikje Stoffels, Rembrandts tweede vrouw.Dat "n deel der causerie gewijd was aan Rembrandts huwelijksleven en aan de belangwek kende rol die Saskia en Hendrikje Stoffels daarin hebben gespeeld, spreekt vanzelf. Uitvoerig ging spr. in op het werk der latere ja ren, ojm. op den Eed van Claudius Oivilis en de Staalmeesters. Spr. herinnerde er aan hoezeer het kunstenaarschap tot uiting kwam bij eerstgenoemd stuk en hoe de Staalmeesters in .alle opzichten mag worden aangemerkt als de synthese van al wat Rem brandts werk aan den top brengt van de Hollandsche schilderschool. Aldus heeft de heer De Kat een afgerond overwicht gegeven van het oeuvre van den grooten man en van diens persoonilijkheid. Het langdurig applaus na zijn voordracht was zeker welverdiend. Na de pauze liohtte hij het gesprokene aan de hand van een groot aantal lichtbeelden toe. G. GEUKERS 90 JAAR. Vandaag viert de heer G. Geukers, ,vroeger een be kend aannemer te Haarlem, in grodte opgewektheid in zijn woning aan de Krelagestraat 3 zijn 90sten ver jaardag. De jubilaris is nog volkomen gezond, leest nog zonder bril en is nog steeds goed ter been: hij ziet heelemaal niet op tegen een wandeling naar Zandvoort! Hoewel hij nu ruim dertig jaar rustend is hebben zijn vroegere collega's en vrienden hem niet" vergeten. Dit kwam vanmorgen reeds tot uiting in talrijke bloemstukken en geschenken. Ook mocht hij zeer veel mondelinge bewijzen van belangstelling ii ontvangst nemen. EXAMEN E.H.B.O. Bij het examen voor het eenheidsdiploma E.H.B.O. te Haarlem slaagden de heeren J. van Velzen, W. Spoor, M. G. Timmer, H. J. Keizer, H. Schuitenmaker Jr. en H. Schuitenmaker Sr. allen leden der luchtbe scherming in het Ramplaankwartier. De cursisten waren opgeleid door de doctoren J. M. Segaar en R. Holthuis. Praktisch leider was de heer W van Brakel. PROF. DR. TJ. DE BOER OVERLEDEN. Op 75-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden prof. dr. Tj. de Boer, oud-hoogleeraar in de geschie denis der wijsbegeerte aan de universiteit te Am sterdam. In 1906 werd hij aan de Amsterdamsche uni versiteit benoemd, waar hij behalve in de geschiede nis der wijsbegeerte colleges gaf in logica, metaphy- sica en zielkunde. Na 25-jarige ambtsvervulling als hoogleeraar werd hij in 1931 gepensionneerd. De ter aardebestelling zal Donderdag geschieden in Wirdum (De 12-jarige Utrechtsche jongen Jacobus Straalman heeft van den burgemeester een polshorloge ten geschenke gekregen omdat hij in Augustus met levensgevaar drie maal in den Leidschen Rijn is gedo ken en daardoor een 3-jarig meisje heeft gered). Ik ga wel graag naar zwemwedstrijden En heb dan eerbied voor de tijden Waarin men honderd meter „trekt"; Hoe zulke jongelui 't hem lappen Is iets dat ik nooit goed kan snappen En dat ik aanzie met respect. Dan krijgt de jongen of het meisje Dat winnen kon, een aardig prijsje, Zelfs vaak een beker van formaat; Het gaat om tienden van seconden, Maar 'k heb het altijd best gevonden, Dat daarop een belooning staat. 't Kost heel wat saaie oefeningen, Voordat je naar een prijs kunt dingen, En op een zege hopen kunt; Op overwegingen als deze Heb 'k hun, hoe klein 't verschil mag wezen, Den mooisten prijs steeds graag gegund. Maar als ik dat eerst vast mag leggen, Mag ik toch ook nog wel wat zeggen Over dien jongen van twaalf jaar. Die naar een kleuter dook, drie malen, Om 't uit den Leidschen Rijn te halen, Niet tellend eigen lijfsgevaar. Die aan niets dacht dan 'i, kleine meisje, Alleen aan haar, niet aan een prijsje, Waarvan hij immers nog niets wist; 'k Ben blij dat deze flinke jongen, Die toch in 't water is gesprongen. Zijn loon naar moed niet heeft gemist. P. GASUS Teraardebestelling M. W. Tijsseling Hedenmorgen kwart voor twaalf werd op de Alge- meene Begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer M. W. Tijsseling, lid van de vroegere timmerman- en aannemersfirma Tijsseling en Uilenburg. De stoet werd op de begraafplaats opgewacht door een deputa tie uit het bestuur der afdeeling Haarlem van den Christ. Nat. Werkmansbond. Met het omfloersd vaan del voorop werd de kist, die door eenige kransen ge dekt werd, grafwaarts gedragen. De heer J. van Daale, voorzitter van bovengenoem de afdeeling, sprak hier een afscheidswoord. „Met weemoed in het hart", zei hij, „staan we aan het graf van den heer Tijsseling, die 37 jaar Tang belangrijke bestuursfuncties in de afdeeling Haarlem van den Christ. Nat. Werkmansbond heeft vervuld, eerst als penningmeester van het Weduwenfonds en daarna van het Fonds Uitkeering bij overlijden. Hij verrichtte dit werk met volle toewijding en ongekende trouw. Onze afdeeling verliest veel in hem, want hij was niet alleen een ijverig werker, maar ook een blijmoedig vriend, met wien hef aangenaam was samen te wer ken. Hoewel ook hem moeilijkheden en zorgen niet bespaard werden, bleef hij toch altijd opgewekt; daarom was hij zeer gezien in onze vergade-ringen. Met droefheid staren we hem na, maar ook met dank baarheid; wij nemen nu afscheid van hem. maar zul len hem nooit vergeten. De naam Tijsseling zal bij ons allen steeds In een dankbare herinnering blijven". De zoon van den overledene, de heer A. M. Tijsse ling, schetste wat zijn vader voor de familie heeft be- teekend. „Hoe gaarne hadden we hem na zijn wel besteed leven een langen, rustigen levensavond ge gund, maar dit mocht helaas niet zoo wezen". Spre ker dankte namens de familie voor de belangstelling. DE MOEDERMOORD IN DEN HAAG. Dadcres naar een inirichting overgebracht. DEN HAAG. 10 Januari. De 27-jarige mej. P. H. J.. die haar 62-jarige moeder heeft vermoord is ^op advies van een psychiater naar een inrichting voor geesteszieken overgebracht. GENEALOGISCHE ONDERZOEKINGEN IN ARCHIEVEN. DEN HAAG, 12 Januari. Den laatsten tijd blijkt er groote belangstelling te bestaan voor genealogisch onderzoek. Daarom zij er hier op gewezen, dat in de archiefwet de gedachte is neergelegd, dat belangheb benden zelf de archieven raadplegen, afschriften ma ken enz. en als zij' dit zelf niet kunnen doen, daar mede een ander belasten. Desondanks is het gewoonte geworden, dat men zich tot den archivaris wendt en dat deze, zoo hij daartoe gelegenheid kan vinden, het noodige onderzoek op zich neemt en de eventueel ge vraagde afschriften laat maken. Wanneer de archivaris wel aan een verzoek om in lichtingen kan voldoen, hetgeen het geval kan zijn als de aanvrage niet al te tijdroovend is, is hij verplicht daarvoor betaling te vorderen volgens een vastge steld tarief. Dit blijkt vaak een nieuwe bron van moeilijkheden te vormen. Daar nooit met zekerheid te zeggen valt hoeveel uren een bepaald onderzoek zal kosten, kan van te voren nooit anders dan een ver moedelijk bedrag der kosten worden opgegeven. Het komt nu bij herhaling voor, dat men, wanneer het onderzoek eenmaal is geëindigd, achteraf mededeelt de kosten te hoog te vinden. Het spreekt van zelf, dat personen, die zich aan betaling der hun in reke ning gebrachte kosten onttrekken, kans loopen voort aan van elke hulp door den archiefdienst verstoken te blijven. Ds. H. PRINS OVERLEDEN. Te Haarlem is in den leeftijd van 74 jaar overleden Ds. H. Prins, em. Ned. Herv. predikant. Wijlen Ds. Prins werd in 1867 geboren en was in 1894 candidaat in Gelderland. In hetzelfde jaar werd hij te Vroomshoop beroepen en vier jaar later, in 1898 te Oostermeer en Eestrum. Nadat hij emeritaat had verkregen vestigde hij zich te Haarlem. Donderdag 15 dezer zal in de Immanuelkerk aan de Van Egmondstraat te 12.30 uur een rouwdienst wor den gehouden, waarna de begrafenis op de Alg. Be graafplaats aan de Kleverlaan te 1.45 uur zal plaats hebben. DE MOORD TE DRIEBERGEN. Bij zijn verhoor bekende v. d. Neut zijn misdaad en noemde als mededader, behalve den vroeger genoem den Slagboom, nog een zekeren Theo uit Utrecht, wiens achternaam hij niet kende. In nader verhoor noemde Slagboom den naam. Het bleek de 22-jarige Theo Montijn te zijn. Hij kon wor den aangehouden te Utrecht en heeft ook een beken tenis afgelegd. Thans zijn dus. alle drie de daders in verzekerde bewaring gesteld. HET EILAND TARAKAN DOOR DE JAPANNERS BEZET. STOCKHOLM, 12 Jan. (D.N.B.) De beteekenis der bezetting Van het eiland Tarakan blijkbaar is het eiland dus na het bombardement door de Japanners bezet ligt in de eerste plaats in de belangrijke pe- troleumbronnen op het eiland, zoo meldt de Britsche Nieuwsdienst. Van groot strategisch belang is evenwel het feit. dat Japan van hier uit zich met zijn andere strijdkrachten in Borneo kan vereenigen en dan in Zuid-Westelijke en Westelijke richting tot den groo ten aanval op Singapore kan overgaan. N. S. FRAUENSCHAFT DEUTSCHES F RACEN WERK Het bestuur der N. S. Frauenscliaft schrijft: Op Zondag 11 Januari was de N. S. Frauenschaft, resp. de leden van het Deutsche Frauenwerk ter ge legenheid van de plechtige toetreding van 40 nieuwe leden in de met 350 deelneemsters vol bezette zaal van het hotel De Leeuwerik te Haarlem, die voor dit doel bijzonder mooi versierd was, bijeengekomen. De Ortsfrauenschaftsleiterin. mevrouw Bergmann, begroette onder talrijke als gasten aanwezige Neder- land.sche vrouwen do leidster der N.S.V.O., mevr. De Gelder, alsook de leidster van den Jeugdstorm, mevr. Bossers. Ortsgruppenleiter M. Gerisch sprak over het thema De zedelijke grondslag van den plicht en over de doel stellingen van het Vrouwenwerk. Daarna wisselden gemeenschappelijk gezongen liederen af met voo drachten van de Jugendgruppe der Frauenschaft. Mannen van de N. S. K. K. Mannen 'van de N S.K.K., Nederlanders, die aan het Oostfront geweest zijn, zullen u kunnen vertellen over de toestanden daar in het veroverde gebied van de Sovjets. Zij zullen u kunnen vertellen, hoe arm en ellendig daar de bevolking leeft, en hoe deze arme stakkers uitgeteerd zijn, na jarenlange onderdrukking door de communistische machthebbers. Zij zullen u ook kunnen vertellen hoe de geesel van dezen oorlog over dit arme volk gegaan is en hoe de Sovjets hebben huisgehouden alvorens zij het veld ruimden voor de zegevierende Duitsche troepen. Mannen van de N S.K.K. zullen u vertellen, hoe dringend deze bevolking hulp behoeft. Wij zullen u vertellen hoe u kunt bijdragen om het leed van gewonden en burgers te verzachten. Steunt de Nederlandsche Ambulance. Stort uw bijdrage op girorekening Defecte „Zekeringen" moeten bewaard worden 's-GRAVENHAGE. 12 Januari. Van 7 Januari j.l. af kunnen installateurs en winkeliers in electri- he artikelen geen smeltveiligheden (ook wel ge noemd „zekeringen" of „stoppen") aan het publiek afleveren, tenzij door den kooper een even groot aan tal oude smeltveiligheden wordt Ingeleverd. De oude exemplaren mogen lichte beschadigingen vertoonen. zij moeten evenwel niet gebroken zijn. Indien dus n uw electrisehe installatie een smeltvetligheid door slaat, gooi dan het defecte exemplaar niet weg; u heeft het noodig om van uw leverancier een nieuwe smeltveillgheid te lsóopen. Bevestiging en intrede hulpprediker Zondagmiddag vier uur werd de heer P. C. Vermeu len uit Driebergen in de Noorderkerk te Haarlem als hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk door Dr. E. Emmen in zijn ambt bevestigd. De belangstelling voor deze plechtigheid was groot. Aanwezig waren o.a. het bestuur der wijkvereeniging „Wijk 7". het bestuur der Stichting Noorderkerk en School j|n verscheidene Kerkeraadsleden. De dienst werd begonnen met het zingen van de verzen 3 en 4 van Psalm 43. Na het aflqggen van de Geloofsbelijdenis las Ds Emmen twee gedeelten uit den Bijbel voor, namelijk Psalm 146 en verzen 3540 van Lucas 12. Als tekst voor zijn korte preek had hij gekozen 1 Koningen 17 vers 1 het eerste gedeelte. Terwijl de gemeente na afloop van de bevestiging het derde en vierde vers van Psalm 134 zong. beklom de heer Vermeulen den kansel en hield een rede naar aanleiding van Hebreen 12 vers 25 het eerste ge deelte: „Ziet toe, dat gij dien, die spreekt, niet* ver werpt Aan het einde van den dienst dankte de heer Ver meulen Dr. Emmen voqr de welwillendheid, hem te bevestigen. Tenslotte zong de gemeente Gezang 52 vers 4 (nieuwe bundel). HT HET HAARLEMSCHE POLITIERAPPORT. Tegen een 51-jarigen Haarlemmer is proces-ver- baal opgemaakt, omdat hij aardappelen heeft ge kocht zonder bonnen en tegen te hoogen prijs. nl. f 7 per H.L. Er zijn 340 K.G. aardappelen in beslag genomen. Verder werden er drie personen bekeui'B wegens het koopen en verkooperf van distributiebescheiden. AANMELDING PARTICULIERE CURSUSSEN. *s GRAVENHAGE 10 Januari. Naar aanleiding van de verplichte aanmelding van particuliere cursussen, kan worden gemeld, dat het niet de bedoeling is dat ieder die privaatlessen geeft, zich aanmeldt. De grens tusschen de systematisch gegeven privaatles en den particulieren cursus, gegeven door een persoon, is soms moeilijk te trekken. In twijfelgevallen zorge men voor aanmelding, ten einde eventueele latere moeilijkheden te voorkomen. „DE ONZIN DER PROCENTEN". 's-GRAVENHAGE, 12 Januari. Hedenavond spreekt TVIax Blokzijl, via den zender Hilversum 2, in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: ..De onzin der procenten"'. (A.N.P.) Wel een sintelbaan te Hilversum De burgemeester van Hilversum, Jhr. mr. E. J. B. von Bönninghausen heeft een crediet van f24.000 toege staan voor den aanleg van een sintelbaan op het hoofd terrein van het sportpark in Hilversum. Ook andere maat regelen ten gunste van de athletiek-beoefening zullen hier worden getroffen: zoo zullen ook spring- en werpplaatsen worden aangelegd De belangrijke verbeteringen worden aangebracht ln het kadee van een omvangrijk plan tot reorganisatie van het sportparkwezen in deze gemeente. Wanneer volgt Haarlem? Menig Maal sprak harde taal de taal van „brandend maagzuur". Menschen. die af en toe gekweid werden door on dragelijke pijnen van brandend maagzuur bij het minste of geringste dat ze aten, kunnen nu met gerustheid alles eten. - Een Rennie Pastille, ge woon in den mond opgelost, bij de minste aanwij zing van brandend maagzuur en de daaraan ge paard gaande ondragelijke branderige pijnen, geeft onmiddellijk verlichting. Dat komt omdat Rennie het maagzuur neutraliseert en de spijs vertering bevordert. Rennie helpt Uw maag bij het uitoefenen van hare normale functies. Daardoor kan ze zelfs zwaar voedsel dat ze anders kwalijk verdraagt, zemakkelijk verteren. De Heer G. F. te Naarden schrijft„Vroeger leed ik nu en dan aan brandend maagzuur Door een toevalligheid maakte ik kennis met de Rennla Pastilleswensch ik U bij deze spontaan te be tuigen, dat ze bij mij een waar wonder teweeg hebben gebracht.ïk ben enthousiast over de Rennie Pastilles en in deze stemming, na jaren lang lijden, moeten mij deze regels van het hart." Digestif Rennie is een prettig middel, aangenaam van smaak en zoo gemakkelijk in te nemen, ion der water of wat ook! Gewoon laten smelten in den mond. Vraag Uw apotheker of drogist Rennie. Proef pak je 41 cent. Groot pak 1.27. N.V. Rown- tree, Amsterdam. (Adv. Ingez Med.) Boksen Fraaie jeugdlandenwedstrijd Duitschïand—Nederland Onder groote belangstelling werd Zaterdag ln de Groote Zaal van den Dierentuin te 's Graverthage dc jeugd-landenwedstrijd gehouden, tusschen een ploeg boksers van de Hitler Jugend en van de Nationale Jeugd storm. Deze revanche-wedstrijd ls voor onze landgenoo- ten al met een zeer bevredigend resultaat afgeloopen Jammer was het zeer zeker, dat^p-eeds bij dên aanvang 4 kostbare punten verloren gingen door het afvallen van 2 onzer landgenootc-n, Bouvrie (weltergewicht) en Rietveld (msddengewicht) waardoor de gasten respectievelijk Löbsch en HambJoch op gemakkelijke wijze de eerepalm bemach tigden. Geheel anders was het gesteld in de acht overige partijen. Verrassend was ongetwijfeld in de halfzwaar- gewichtsklasse de k.-o. overwinning van v. d. Dood op den Duitscher Kowatlowsky, die liefst na enkele seconden met een zuiver geplaatste en harde linker hoekstoot werd uitgeteld. Niet minder fraai en nog overtuigender was de o winning van den pas 18-jarigen Rotterdammer Albers op den Duitschen zwaargewichtkampioen. Tybor. De Duit sche kampioen moest in onzen landgenoot reeds spoedig zijn meerdere erkennen ondanks zijn buitengewoon incas- seeringsvermogenMet mokerslagen bewerkte Albers zijn tegenstander, waartegen zelfs de beste dekking niet afdoen de bleek. Het werd een fraaie kamp over 3 ronden van f minuten, waarin Albers een uitstekende verdiende punten- overwinning behaalde. De Rotterdammer was na dit gevecht nog volkomen friseh en belooft nog veel voor de toekomst. Nog twee partijen verdienen extra vermelding. Op de eerste plaats eindigde het gevecht in de lichtgewichtklasse tusschen onze landgenoot Renie en den Duitscher Sanders onbeslist. Algemeene voldoening bracht deze uitslag niet. Renie bokste immers een uitstekende partij. Zijn dekking was goed verzorgd, terwijl hij steeds dankbaar gebruik wist te maken van het opgedrongen clinchwerk van den Duitscher. Naar ons oordeel verdiende onze landgenoot een kleine puntenoverwinnlng. ook al wist de Duitscher zich na de tweede ronde aardig te herstellen. Ook de eerste partij vlieggewicht van deze landenontmoeting ein digde onbeslist. Hoewel onze landgenoot De Bruyn naai ons oordeel wel iets meer verdiende. Zijn dekking was uit stekend verzorgd, terwijl hij met tal van goede treffers verschillende kostbare punten wist te behalen. Alleen in de tweede ronde wist de Duitscher Hardermann eentgen tijd het initiatief over te nemen en daarmede zijn achter stand in te loopen. In de derde ronde kwam De Bruyn evenwel zoo geweldig opzetten, dat de Duitscher zelfs voor enkele seconden neerging. In de overige partijen bleek duidelijk dat onze landge- nooten nog te weinig beschikten over de noodige wed strijdervaring en nngroutine. Goede kansen gingen her haaldelijk daardoor verloren. Tal van autoriteiten woonden deze landenontmoeting bij, o.m. Kommissar General Fr. Schmidt. S.S. Standarten- führer, dr. Harster. Kreisleiter dr. Schönifen de K-chef des Amtes für Leibesübung in de Reichsjugendführung Oberbannführer Adelbeck. Stabführer dr. Lindenburger. alsmede de leider van de Nationale Jeugd Storm C. van Geelkerken en de heer v. d. Werff Jr. voorzitter van den Nederlandschen Boksbond. Stammführer Hosters, die de algemeene organisatie in handen had en zich hiervan uit stekend heeft gekweten, kan met genoegen op het resul taat van ztjn moeizamen arbeid terugzien. Nadat de beide ploegen zich hadden opgesteld en door StammfUhrer Hosters waren voorgesteld sprak Oberbannführer Adel beck uit Berlijn namens den leider van de Reichsjugend- führer een kort openingswoord, daarbij wijzend op de groote beteekenis van dit samentreffen. Aan het einde werden de prijzen uitgereikt door den heer C. van Geelkerken, leider van de Nationale Jeugdstorm, die daarbij een toepasselijk woord uitsprak. Na afloop van den wedstrijd vond een gemeenschappe lijke maaltijd plaats in het Kurhaus te Schevenlngen. De gedetailleerde uitslagen luiden: Hardermann (Duitsch ïand)—H. de Bruyn (Nederland) 1—1; Burgmüller (D.)— Renders (Ned.) 2—6; Strübeck (D.)—Bertus (Ned.) 2—0; Sanders (D.)—Renie (Ned.) 1—1; Wletelmann (D.)—J. de Bruyn (Ned.) 2—0; Löbach (D.)Brandenburger (Ned.) 2—0; Kowalkowski (D.)—Van den Dood (Ned.) 0—2; Tybor (D.)—Albers (Ned.) 0—2; Tauber (D.)—geen tegenstander 2—0; Hamloch (D.)—geen tegenstander 2—0. (A. N. P.) Schermen Mosman tlians ook kampioen op den degen Onder vrij groote belangstelling vonden Zondag in een der zalen van Tlvoll te Utrecht de schermwedstrijden op den degen om het kampioenschap van Nederland plaats. In totaal namen 18 schermers aan deze wedstrijden deel, die ln totaal 153 partijen hebben getrokken. In het tweede gedeelte slaagde de Amsterdammer Mos man er in de leiding te nemen, die hij zich ntet liet ont gaan, zoodat hij tot kampioen werd uitgeroepen. W. Drie bergen. de kampioen van 1939 moest zich met de tweede plaats tevreden stellen. Daar T. Mosman reeds eerder het kampioenschap op floret en sabel heeft veroverd kan deze zich na het be halen van het kampioenschap op den degen kampioen op alle wapens noemen. Direct na afloop reikte de heer P. Eenhoorn de prijzen aan den nieuwen kampioen van Nederland en overige prijswinnaars uit. Dammen J. OTTER 25 JAAR H. D. C.'ER! Donderdag 15 Januari a.s. herdenkt de penningmeester der Haarlemsche Damclub, de heer J. Otter, den dag waarop hij zich 25 jaar geleden bij deze vereeniging aan sloot. Gedurende een lange reeks van jaren beheert Otter op voorbeeldige wijze de financiën der H. D. C., zoodat het den Jubilaris Donderdag a.s. zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. e HULDIGING HAARLEMSCHE KAMPIOENEN. Zondag J.l. vond in het clublokaal der Haarlemsche Damclub, bovenzalen Restaurant Munnlks, Groote Markt 10. de huldilgng plaats van de Haarlemsche kampioenen 1941, terwijl tevens de prijzen werden uitgereikt, welke gewonnen werden in de wedstrijden om de persoonlijke kampioenschappen 1941 van Haarlem an Omstreken. Ter gelegenheid hiervan had de commissie uit de Haarlemsche vereenigingen gongwedstrijden georganiseerd voor de le den der Haatlemsche damvereenlglngen. .Namens de commissie uit de Haarlemsche vereenigingen voerde de heer P. H. Meure het woord, die in welgekozen bewoordingen de kampioenen P. J- van Dartelen (Haarlem- sche Damclub) hoofdklasse: A. F. van Leuffen (Damclub „Het Noorden") eerste klasse en W. do Goede (Damver eniging „D. O. S-") tweede klasse huldigde. De wisselbeker der O. H. C.. welke thans driemaal ach tereen detor meester P. J. v. Dartelen gewonnen was, werd definitief aan dezen speler overhandigd Namens den Districtsbond Noord-Holland en de Haarlem sche Damclub voerde de heer J. W van Dartelen het woord en namens Damclub „Oosterkwartier" de heer J. P. van Eijk. Beide sprekers brachten hulde aan den heer P. J. van Dartelen voor-de door hem In de Haarlemsche kampioens wedstrijden geleverde prestatie. Hierna werden de gongwedstrijden voortgezet, Winnaars waren J. B. Sluiter Jr (Haarlemsche Damclub), W. de Jong (..Oosterkwartier") ,T. B. Dlnkla („D. O. S."), W de Goede (,,D. O. S."). Jac. Fr. van Garderen („Kijk Uit'), J. .1. Zalm (Haarlemsche Damclub), A F. van Leuf fen („Het Noorden"). A. Miedema (Haarlemsche Damclub) 3. Mooij („Het Noorden"). COMPETITIE TWEEDE KLASSE 1941(1942 DISTRICTS BOND NOORD-HOLLAND. De confpetltie tweede klasse 1941 1942 van den Districts- bond Noord-Holland, rayon Haarlem, is thans geheel geëindigd. Wel moeten nog enkele afgebroken partijen arbitair beslist worden, doch deze kunnen op de rang lijst geen invloed meer uitoefenen. De stand dezer competitie luidt: Clubs: gesp. gew. gel. verl. b pnt. pnt. Haarlemsche Damclub II 8 8 0 0 113— 45 16 Damclub „Haarlem" II 8 6 1 1 110— 46 13 Damvereen. „D. O. S," I 8 6 0 2 98— 62 12 Haarl. Damclub III 8 4 1 -3 8573 9 Haarl. Damclub IV 8 3 1 4 83— 77 7 Damcl. „Oosterkwartier" n 8 3 0 5 76— 82 6 Damclub „Kijk Uit" n 8 2 0 6 67— 91 4 Damcl. „Het Noorden" n x) 8 2 1 5 54—106 3 Damclub „Kijk Uit" n 8 0 0 8 28—132 0 x) Damclub „Het Noorden" II twee winstpunten In min dering wegens niet-opkomen tegen Damcl. „Haarlem" U. Het kampioenschap dezer afdeeling werd dus ongeslagen behaald door de Haarlemsche Damclub n. welke nu tegen de tweede klasse clubkampioen der districten Kennemer- land en Zaanstreek zal spelen om het clubkampioenschap der geheele tweede klasse van het district Noord-Holland. Schaken HET SCHAAKTOURNOOÏ TE LEEUWARDEN. De eindstand van een te Leeuwarden gehouden schaak- lournooi is: Na loting: 1. Kortlever. 2 Kramer, 3. Kmoch, ieder 614 punt; 4, v. d. Pol 4 pnt.; 5. Ploegh 3 pnt.; 6. Spin hoven; 7. Hokwerda en 8 Mulder van Leens Dijkstra leder i!4 punt. Voetbal. V.U.C. wint van A fax De eenige eerste klas wedstrijd, dèe in ons land werd ge speeld was die tusschen V. U. C. en AJax. De Hagenaren maakten aan alle Amsterdamsche illusies een einde door met 1—0 te winnen. Het ranglijstje in dit district ls thans; gesp gew gel. verl pnt v.-L A. D. O. 14 9 2 3 20 43—24 D. W. S. 14 6 5 3 17 24—18 V. U. C. 15 7 3 5 17 45—46 Feijenoord 14 7 2 5 16 32—28 Ajax 15 5 6 4 16 25—21 D. F. C. 14 6 3 5 15 34—32 Xerxes 14 5 4 5 14 30—29 Stormvogels 14 5 3 6 13 2931 3. D. O. 14 1 6 7 3 13—31 D. O. 14 2 10 30—50 Nederlandsche Voetbalbond AFDEELING HAARLEM. UITSLAGEN ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE. AFD. A: S. I. Z. O.—Kennemerland 1 uitgesteld Kennemerland 2—Johez 2—3 Telefonta—V. V. IJ 0—0 V. E. W.—R. C. H. 9—0 AFDC: Kennemerland 5—Telefonia 2 1—3 Overige wedstrijden: terrein afgekeurd. Luc. van Dam en Jo de Groot demonstreeren in Haarlem Op Zaterdag 17 Januari a.s. des avonds half acht organi seert Promotor G. W. Th. Verbeek ln de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een amateursbokswedstrijd met als hoofdnummer een demonstratie tusschen Luc van Dam en Jo de Groot. Het volledige programma luidt als volgt: J. v. Dijkhuizen (Corbett)—J. Joustra (DOS) P. C. Kleinhout (Corbett)—A. v. d. Busken (Krieger) A. v. Brussel (Krieger)—P. Velthuijsen (DOS) W. Kanon (Krieger)—A. Peppels (DOS) J. C. v. d. Lem (Corbett)—M. J. Wiedeman (DOS) H. Hessels (De Ring Haarlem)—H. Kneppers (DOS) J. Vrenegoor (De Ring Haarlem)—H. P. Postma (Corbett) F. Deljs (De Ring Haarlem)—P. v. Goch (De Ring A'dam) A B. v. Straaten (De Ring Haarlem)—C. Piet (DAB) De voorzitter van den Nederlandschen Böksbond. de heer G. E. v. d. Werff Jr., zal dezen interessanten avond openen. BLOEMENDAAL UITVOERING ST. GENESIUS. Zondag gaf de R.-K. Gemengde Toonee'.vereeniging St. Genesius een tooneeluitvoering in hotel Vreeburg. Voor een tot de laatste hoeken bezette zaal werd opgevoerd „Het Gouden Kalf", een vroolijke verwik keling in 3 bedrijven door Mar. Jansen en Gerard Nieien. Sint Genesius bleek met dit leutige blijspel een ge lukkige keuze te hebben gedaan en wist door vlot spel het publiek te boeien. Niet weinig droegen hiertoe ook bij de grappige verwikkelingen, die per slot een gelukkige oplossing vonden. Bij de napret, een cabaret onder leiding van den hoer Vreeswijk, werd de heer J. de Goede gehuldigd, die 12'/s jaar lid der vereeniging is geweest en die door zijn spel niet weinig heeft bijgedragen tot den goeden naam van St. Genesius. De voorzitter de heer G. van Kessel bood den heer De Goede een bureau-lamp aan en de heer Nol Groo- tegoed namens de Jolly Jokers bloemen. Het cabaret viel met zijn aardige nummers, o.a. een Zangwedstrijd om prijsjes zeer in den smaak en de vroolijke muziek van de Jolly Jokers verhoogde de stemming. St. Genesius kan op een geslaagden avond terug zien. De heer Jansen, een der schrijvers van het stuk woonde de voorstelling bij. Burgerlijke Stand HAARLEM, 12 Jan. Bevallen: 9 Jan.: J. C. de LaatLuijten, z.. M. J. A. M. van der Hartvan de Wijngaert, d„ G. Heij- stekLagewaardt, z., A. C. van GlnkelSterk, z.. 10 Jan. T. Huntervan Asperen, z.. J. A. Cornetvan Eg-dom. z., L. HertogDrogtrop, z.. C M. PlateiLa- mers, z. 11 Jan.; W. Verkaaikvan Wanrooij, z.. G. Barkhemer>Barf. cl.. E. W. F. SchnutzStenvers, d.. 12 Jan. C. B. Beijkaan Cittert. d. Overleden: 9 Jan.: J. W. Koelemeljer, 25 j., K3. Heiligland. J. Teeuwen—van Westerhoven. 41 j\. Fa- briciusstraat, G. T. M. W. H. Dam.mers, 86 jBa- rendsestraat. 11 Jan.; M. do Graaf-*—Lust, GO j_, Rijks straatweg, H. Prins, 74 j.. Saturnusstraat, B. Mulder. 71 J„ Gijsbrecht van Aemstelstraat. K. Rusman, 25 j., Kamperlaan, P. H. Vermeulen, 79 j., KJ. Houtweg. Gehuwd: 10 Jan.: W. F. Dar.taneSjer en E. van Eijk era. 12 Jan.: K. "W. Verbeek en P. C. Boeree»

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 17