KORT NIEUWS Leer! haar volledige mondverzorging! Castella «c Museum van den geest. Italiaansch weermachtsbericht Luchtgevecht hoven Agedabia Actie tegen de stellingen van Solloem en Halfaja ZATERDAG. ROME, 10 Januari. (Stefani). Het 587ste commu niqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan het front Solloem-*Halfaja hebben de vijande lijke strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht het bombardement van onze stellingen versterkt. Bedrij vigheid van patrouilles in het gebied ten Zuidwesten van Agedabia. Formaties der Italiaansche luchtmacht hebben vijandelijke vliegvelden aangevallen en tal rijke toestellen op den grond vernield en beschadigd. Begeleidende jagers slaagden er in vier Curtiss-toe- stellen neer te schieten en verscheidene andere zware schade toe te brengen in hevige gevechten met een numeriek sterkeren vijand. Een Italiaansch toestel is niet teruggekeerd. Gisteren zijn alle vloot- en luchtbases op Malta voortdurend gebombardeerd, waarvan het vernielende effect kon worden waar genomen. ZONDAG. ROME, 11 Januari. (Stefani). In zijn weermacht- bericht no. 588 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: De vijandelijke actie op onze stellingen van Solloem en Halfaja duurt met onverminderde hevigheid voort. In Westelijk Cyrenaica zijn vijandelijke gepantserde afdeelingen, die e«n verkenning ondernamen, ver-, dreven. Onze vliegtuigen hebben autocolonnes en kampen van den vijand met machinegeweren bescho ten. Tijdens luchtgevechten, die zich op 8 Januari boven Agedabia hebben afgespeeld, werd nog een vijfde Curtiss-toestel neergehaald. Een vijandelijke luchtaanval op Syrte veroorzaakte vier dooden, vijf gewonden en schade aan de gebouwen. Ook gisteren zijn bommen van elk kaliber gewor pen op vliegvelden van het eiland Malta. De reis van den Luitenant-G.-G. naar Australië SJANGHAI. 10 Januari (DNB) De toekomstige positie van Australië en Ned.-Indië in den gealli eerden oorlogsraad in Washington vormt, volgens een bericht van den buitengewonen correspondent van de „Java Bode" uit Sydney, het voornaamste doel van de reis van den Luitenant-G.G. van Ned.- Indië, van Mooie, naar Australië. Tegelijkertijd, aldus dezelfde correspondent, zou ook onderhandeld worden over den wederzijdschen steun van beide landen. Het leveren van vliegtuigen door Australië aan Ned.-Indië en de opleiding van Ned. -Indische vliegers in Australië staan daarbij op den voorgrond. Reorganisatie van het Fransche leger 42 generaals op pensioen gesteld VICHY. 10 Janurai (DNB) In het kader der reorganisatie van het Fransche leger, die geschiedt op initiatief van den plaatsvervangenden premier en minister van verdediging, admiraal Darlan, en onder zijn toezicht, zijn met ingang van 1 Januari 1942, 42 generaals op pensioen gesteld. Het motief voor dezen maatregel is. dat de reorganisatie van het leger en de militaire administratie ook een aanzienlijke ver- Jonging van het corps der hoogere officieren en van de administratie behelst. GENèVE, 11 Januari. Uit Londen wordt ge meld: De havenmeester van Dublin heeft volgens de „Daily Mail" verklaard dat op het oogenblik al leen op één werf in één haven ruim 200 schepen lig gen, die hersteld moeten worden. Het betreft hier de Liffley-docks, die, na verscheidene jaren buiten ge bruik te zijn geweest, een jaar geleden het werk her vat hebben. (D.N.B.) Het proces van Riom, aldus een D.N.B.-bericht uit Vichy, dat kortelings opnieuw verdaagd was, zal thans, naar officieel wordt medegedeeld, op 19 Fe bruari beginnen. Het hooggerechtshof van Riom, dat Zaterdag bijeen is gekomen, heeft dit besluit geno men. Bij deze gelegenheid is ook de voorzitter, Caous, in zijn functie geïnstalleerd. VICHY, 11 Januari. Het D.N.B. meldt: Twee en twintig personen zijn op grond vkn een heden in de Staatscourant verschenen wet geschrapt uit het Fransche Legioen van Eer, o.m, de vroegere perschef van den Quay d'Orsay Comert, die naar Engeland is geëmigreerd en met De Gaulle in contact is getre den. Naar uit Istanboel gemeld wordt, zijn in Turkije een groot aantal vluchtelingen van het schiereiland de Krim aangekomen. Zij maken melding van totaal ongemotiveerde massa-terechtstellingen zonder eenig systeem, van burgers van het schiereiland. (D.N.B.) GENèVE. 11 Januari. Uit Londen wordt ge meld: het Britsche ministerie voor de munitie heeft bekend gemaakt dat Donderdag in een bewapenings- fabriek in West-Engeland een ontploffing is ontstaan. Twee personen zijn gedood, drie gewond. (D.N.B.) iUt Stockholm verneemt het D.N B Officieel is te Londen bekend gemaakt dat het Engelsche korvet „Salvia" in den grond is geboord. Uit New-York wordt gemeld dat Litwinof Zater dag geconfereerd heeft met staatssecretaris Huil, hij verklaarde tegenover de journalisten, dat zijn be zoek slechts een uitwisseling V3n inlichtingen ten doel had gehad. (D.N.B.) De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop is Zaterdagavond uit Boedapest in Berlijn teruggekeerd, waar hij op het station door den Hongaarschen zaakgelastigde dr. Hoffmann werd verwelkomd, aldus meldt het D.N.B. Uit Nanking, 11 Januari: Volgens berichten van het persbureau van het Japansche leger hebben de legers van Tsjoengking in den tijd van 8 December tot 8 Januari 37.000 manschappen aan dooden en 9.000 aan gevangenen verloren, voorts 24 stukken ge schut. 459 machinegeweren en vijf vliegtuigen. (D.N.B.) SJANGHAI. 11 Januari. Het D.N.B meldt. Uit Sydney wordt vernomen, dat de onlangs benoemde directeur voor het inlichtingenwezen in Australië, Holmes, plotseling zijn ontslag heeft ingediend. De reden voor dit ontslag zou gelegen zijn in ontevre denheid over de controle door het bevoegde ministe rie, alsmede over de gevolgde politiek. Hoofdredacteur: C. J. v. Tilburg, Heemstede. Plv.-hoofdredacteur: G. N. Leenders, Heemstede. Onvolledige a mondverzorging lC ,1 J<A O O Alle kleine holten van het gebit, tot nog toe „onbereikbaar", worden thans gereinigd door de actieve schuimbolle tjes van „Castella" tandpasta 1 schuimende TANDPASTA pa! De tenige tandpasta met PERLDON Weer zoo'n goed D^BBELM^x-producti (Adv. Ingez. Med.) Duff Cooper keert naar Londen terug Ontslagen op persoonlijk verlangen van generaal Wavell Het A.N.P. meldt: STOCKHOLM, 10 Januari. In een mededeeling van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Za ken wordt gezegd: „De te Washington getroffen maat regelen en de benoeming van generaal Wavell tot opperbevelhebber in het Zuidwestelijke deel van den Grooten Oceaan maken een einde aan de missie van Duff Cooper. Duff Cooper is door de regeering uit- genoodigd de laatste hand aan zijn werk te leggen en naar het moederland terug te keeren". Duff Cooper is op persoonlijk verlangen van Wavell ontslagen, zoo meldt „Svenska Dagbladet" uit Londen. De Londensche correspondent van dit blad zegt o.m. dat het duidelijk'is dat de val van Duff Cooper is ver oorzaakt door de bestuurstechnische gebreken, welke door den Japanschen aanval aan den dag zijn getre den. Het was zijn opdracht in Singapore zich te be lasten met de civiele en bestuurwerkzaamheden. ten einde op die wijze de taak van den militairen chef te verlichten. Generaal Wavell's benoeming tot hoogen commissaris in Oost-Azië is slechts gebruikt als voor wendsel om Duff Cooper te ontslaan. Duff Cooper is het voorwerp van ernstige critiek in den laatsten tijd en wel zoowel in het parlement als in Australië. De Londensche correspondent van „Dagens Nyheter" meldt dat het terugroepen van Duff Cooper uit Sin gapore er op wijst dat Churchill waarschijnlijk het een en ander te doen zal krijgen om de ontstemming in het parlement minder te maken, wanneer hij te rugkomt. De „Manchester Guardian" schreef Zater dag dat de verklaringen van Attlee en Eden over het Britsche oorlogsoptreden in Oost-Azië al te veel pun ten onopgehelderd hebben gelaten. DUITSCHE PERSSTEMMEN. BERLIJN, 12 Jan. (D.N.B.) De Berlijnsche pers beschouwt het terugroepen van Duff Cooper uit Sin gapore als een onmiddellijk gevolg der zware slagen die de Engelschen in het Oosten in ontvangst hebben moeten nemen. Door de opgewonden stemming, een gevolg van de voortdurende nederlagen, aldus de „Montag'V is Churchill gedwongen den storm van verontwaardiging naar eenige leden van zijn kabinet af te leiden en een zondenbok voor Oost-Azië te zoeken. Als eerste slachtoffer heeft hij blijkbaar Duff Cooper uitgekozen. Het „Zwölf Uhr-Blatt" spreekt het vermoeden uit. dat Duff Cooper's „neven-regeering" te Singapore den opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in het Westen der Stille Zuidzee, general Wavell, niet beviel. De politieke carrière van Duff Cooper, die in de geschiedenis roemloos *te boek zal staan als de domste minister ter wereld, is daarmede voorloopig geëindigd. Maar zijn afzetting, aldus vervolgt het blad. is een illustratie van de terneergeslagen stemming in de Britsche hoofdstad. Fransch schip in Middellandsclie zee vergaan 250 menschen omgekomen VICHY, 11 Januari. (D.N.B.) Volgens be trouwbare, maar nog niet officieel bevestigde ge gevens hebben meer dan 250 menschen het leven verloren bij den ondergang van het Fransche pas sagiersschip „Lamorieière" in de Middellandsclie Zee. De Fransche admiraliteit heeft de volgende bijzonderheden over de secheepsramp bekend ge maakt: Aan boord van de „Lamorieière" bevonden zich 272 passagiers en een honderdtal leden der be manning. Een deel daarvan is aan boord genomen van het passagiersschip „Gouverneur de Geydon". 25 geredden, van wie twee inmiddels gestorven zijn, zijn aan boord van het stoomschip „Gouver neur Chancy" naar Algiers gebracht en een ander deel der geredden bevindt zich aan boord van een aviso der Fransche marine. Dit sluit de mogelijk heid niet uit, dat er nog meer passagiers en" leden der bemanning gered zijn, daar drie oorlogssche pen der Fransche marine, twee passagiersschepen en twee sleepbooten der marine op de noodseinen van de „Lamorieière" naar de plaats des onheils zijn gesneld. De „Compagnie Transatlantique Générale" die eigenares van het vergane schip is, heeft een lijst gepubliceerd met de namen van 96 geredden, van wie tijdens het vervoer 3 gestorven zijn. Op het schip bevonden zich voorts 16 kinderen met twee verpleegsters, die op de thuisreis waren van een vacantieverblijf in Algiers. Tot de vermisten behoort ook de kapitein van het vergane schip, commandant Joseph Miliasseau. NOG EEN FRANSCH SCHIP VERMIST. VICHY, 11 Januari. (D.N.B.) Sinds Vrijdag avond wordt nog een Fransch schip vermist, dat op reis was van Marseille naar Noord-Afrik a en gis teren noodseinen heeft uitgezonden. Het is het vrachtschip „Jumièges" van 500 ton, dat behoort aan de „Compagnie Worms" te Marseille. Aan boord bevindt zich een bemanning van veertig kop pen. Bont- en wolinzameling voor liet front gesloten Meer dan 56 millioen artikelen ingekomen Het D.N.B. meldt: De door den Führer bevolen in zameling van bont-, wol- en winterartikelen voor het front is gisteravond gesloten. In 16 dagen heeft het Duitsche volk voor de soldaten een prestatie vol bracht die in de geheele wereld haar weerga zoekt. Het voorloopig resultaat tot Zaterdagmiddag om vat reeds 56.325.930 stuks in totaal, waaronder 2.958.155 stuks bontartikelen en 1.174.748 paar ski's. Reeds 3056 wagons met de ingezamelde goederen zijn vertrokken. Uitreiking van letterkunde-prijzen Uiting van de nieuwe verhouding tusschen staat en cultuur 's-GRAVENHAGE. 10 Januari. —In het departe ment van volksvoorichting' en kunsten zijn heden ochtend prijzen uitgereikt aan Jan H. Eekhout te Groningen, J. R. W. Sinninghe te Amsterdam en R. Brouwer te Assen. Jhr. mr. S. M. S. de Ranitz sprak hierbij als ver tegenwoordiger van den secretaris-generaal van het departement een inleidend woord, die tot zijn grooten spijt wegens zeer dringende en belangrijke ambtsbezigheden plotseling verhinderd was. Deze bijeenkomst is zoo belangrijk, aldus spreker, omdat zij een uiting is van de nieuwe verhouding tusschen staat en cultuur. Nu de volksgemeenschap op den voorgrond staat, heeft de staat de taak er voor zorg te dragen, dat de kunst opbloeit op den bodem van het eigen volk, dat de kunst volksch is opdat er uit het volk een weerklank komt. In dezen zin moet deze prijsuitreiking verstaan worden. Vervolgens voerde het woord dr. J. van Ham, hoofd der afdeeling boekwezen van het departe ment. Het lijkt er haast op, aldus spr., of bij de keuze voorop gestaan heeft achtereenvogens uit het Friesche, het Saksische en het Frankische deel van ons vaderland een schrijver te zoeken, die als goed vertegenwoordiger van deze verschillend geaarde volksgroepen mag gelden, om tenslotte in den heer Sinninge den man te vinden, die bij allen thuis is. Toch is het niet precies zoo gegaan. De Sytstra- prijs werd ingesteld, om de belangrijke litteratuur van Friesland de erkenning te geven, waar ze recht op had. Jan Eekhout kreeg den meesterprijs om zijn meesterschap en Rien Brouwer als schrijver van een opmerkelijk goeden eersten roman. („Dauw over dorstig land"). De instelling van den prijs voor verdienstelijken arbeid op het gebied der folklore toont echter dui delijk den aard van de belangstelling van het de partement en zet het feit. dat de andere prijswin naars streekromans, zij het ook onderling zeer ver schillende streekromans, schreven in een bijzonder licht. Ik verheug mij, zoo zeide spr., dat oude overleve ring, vasthouden aan eigen aard, en zuivere levens houding, zoo noodig bij den opbouw van ons volk. in het werk der bekroonde letterkundigen zoo'n schoonen vorm heeft gekregen en ik spreek den wensch uit, dat door de aandacht, die door deze be kroning op dit feit valt, voor volk en kunstenaar beide en voor hun onderlinge verstandhouding de weg naar een goede toekomst duidelijker en gemak kelijker wordt gemaakt. Dr. van Ham ging hierna over tot de uitreiking der prijzen met oorkonden en richtte vervolgens het woord tot ieder der prijswinnaars afzonderlijk, ten aanzien van ieder zijn beteekenis voor de Neder- landsche letterkunde schilderende. Daarbij legde hij er den nadruk op, dat de meesterprijs bedoeld is als de hoogste letterkundige onderscheiding, die de staat vermag te geven, De heer Eekhout heeft, ten slotte diepe erkente lijkheid jegens het departement uitgesproken. Dat nu de Nederlandsche staat zelf prijzen instelt, dient de letterkundige wereld hoog te waardeeren. De plechtige uitreiking werd o.m. bijgewoond door de heeren dr. Lohse, die het Rijkscommisariaat vertegenwoordigde, dr. G. Hoekstra, directeur-gene raal der Nederlandsche Kultuurkamer, ir. van Hou ten, gevolmachtigde voor de volkscultuur bij het departement van opvoeding, wetenschap en kul- tuurbecherming, prof. J. de Vries, leider van het lettergilde. P. J. van Megchelen, voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, Aug. Hev- ling. voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Tooneelschrijvers, voorts afdeelingschefs van het departement, letterkundigen en journalisten. (A.N.P.) Invoer van betaalmiddelen en ef feeten 's GRAVENHAGE 10 Januari. Een besluit van den se cretaris-generaal van het. departement van financiën, op genomen in het nieuwe verordeningenblad, geeft een samenvatting van de tot nu toe geldende bepalingen be treffende den nivoer van betaalmiddelen en effecten, ver vat in de besluiten nr. 68/1940 betreffende den invoer van Rijkscredietkasbiljetten (Reichskredltkassenseheine) uit het bezette Belgische gebied en nr. 203 1940 betreffende den invoer van binnenlandsche en buitenlandsche betaalmid delen en effecten, zooals dit is gewijzigd bij besluit nr. lil'1941. Deze besluiten worden gelijktijdig ingetrokken. Binnenlandsche betaalmiddelen mogen slechts met ver gunning van het devlezeninstltuut uit andere landen dan het Duitsche Rijk en de gebieden, waarvoor het Duitsche deviezenrecht van kracht is, ingevoerd worden. Een vergunning is ook vereischt voor den invoer van betaal middelen uitgedrukt in rijksmark. rentenmark, in kro nen. uitgegeven ln het protectoraat Bohemen en Moravtë. In Zloty, en in dinar, alsmede voor den Invoer van niet meer gangbare betaalmiddelen van dezelfde soort en ook van rijkscredietkasbiljetten <Relchskredltkassenschelne). Evenzoo mogen binnenlandsche effecten en effecten, die door een natuurlijke of rechtspersoon zijn uitgegeven, die zijn woonplaats dan wel zijn zetel heeft binnen het gebied van het Duitsche Rijk of in de gebieden waarvoor het Duitsche deviezenrecht van kracht Is, slechts met ver gunning van het devlezeninstltuut uit andere landen dan het Duitsche rijk en de gebieden, waarvoor het Duitsche deviezenrecht van kracht is. worden ingevoerd. Ingezetenen zijn verplicht van de ontvangst van waarden alsvorenbedoeld, waarvan zij weten of redelijkerwijze moe ten aannemen, dat zij zonder de verelschte vergunning zijn ingevoerd, binnen drie dagen bij het deviezeninstituut aangifte te doen. Het devlezelnstltuut kan uitzonderingen op den plicht tot het vragen van vergunning toestaan (A. N. P.). (In Boedapest wordt het 10-jarig bestaan herdacht van een merk waardig museum. Het bevat uit sluitend, vooriverpen en geschriften over „zwarte kunst" benevens foto's van geesten) Dit is wel een merkwaardigheid Die als iets zeer aparts mag gelden. En 't leek me een voldoende feit Om daar iets over te vermelden. Men treft er een collectie aan Van heele reeksen van objecten Die, naai' de uitleg doet verstaan, Geluk of ongeluk verwekten. Daarnaast een geestengalerij, Niet geesten, zoogezegd, in toto, Neen, zoo is er geen enkle bij, Slechts gereproduceerd in foto. Ik ben niét „naar den geest" gericht, Ik sta er, zacht gezegd, wat buiten, Maar weet wel dat je ze niet licht In een museum op kunt sluiten. Mijn geestesoog ziet ze misschien Zoo af en toe eens in mijn droomen, Maar wakend heb ik ze nog nooit gezien, En 'k denk dat er niet van zal komen. Maar als ik het bekennen mag, Nu ik er wat van heb gelezen Voel ik dat ik het graag eens zag, .Zoo iets, dan moet dit „geestig" wezen. P. GASUS. Aanspraken op voorloopige uitkeering van Rijksverzekeringsbank 's GRAVENHAGE 10 Jan. Het nieuwe Verordeningen blad bevat het tweede besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken betreffende de voorloopige regeling van bepaalde aanspraken op uitkee ring terzake van renteverzekering. Het eerste besluit (nr. 61/1941) bepaalde, dat Nederlandsche werknemers, die op grond -van ambtelijke arbeidsbemiddeling in het Duitsche rijk werkzaam zijn geweest en gedurende dien tijd onder de Duitsche renteverzekering vielen, en hunne weduwen en weezen, wanneer aanspraak op invaliditeits-, ouder- doms-, weduwe-, of weezenrenle ontstond, in afwijking van het bepaalde in de invaliditeitswet een voorloopige uitkeering van de Rijksverzekeringsbank konden ontvan gen, onder voorbehoud van de latere regeling der rente- verzekering bij samenloop van Duitsche en Nederlandsche verzekeringen. Volgens het nieuwe besluit geldt deze be paling thans ook voor alle Nederlandsche werknemers, die in het Duitsche Rijk werkzaam zijn in dienst van werk gevers of ondernemingen, welke ln Nederland hun woon plaats of zetel hebben en in het Duitsche Rijk werk opdrachten uitvoeren, ook indien zij niet op grond van ambtelijke arbeidsbemiddeling in het Duitsche Rijk werk zaam zijn. Nederlandsche werknemers, die in het Duit sche Rijk werkopdrachten uitvoeren (bij zoogenaamden „Firmeneinsatz") kunnen derhalve, wanneer aanspraak op invaliditeits-, ouderdoms-, weduwen- of weezenrente ont staat, eveneens aanspraak maken op een voorloopige uit keering van de Rijksverzekeringsbank. Voorzoover tot dus verre voor ben gedurende hun werkzaamheid in het Duitsche Rijk premiën voor de bij de invaliditeitswet ge regelde verplichte verzekering zijn betaald, worden deze op verzoek terugbetaald. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkon diging. (A. N. P.). De auteurswet gewijzigd 's-GRAVENHAGE, 10 Januari. Het nieuwe Ver ordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van Volksvoorlichting en Kunsten en van Justitie, waardoor de auteurswet van 1912 gewijzigd wordt. De nieuwe tekst van de gewijzigde wet bepaalt, dat voor het verleenen van bemiddeling inzake auteursrecht bij wijze van beroep, of bedrijf al of niet met hel oogmerk om winst te maken voor zoover het betrokken werk van let terkunde, wetenschap of kunst, onder de competentie valt van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten de toestemming vereischt wordt van den secretaris-generaal van dat departement. Overeen komsten betreffende auteursrecht, die zonder deze toe stemming worden aangegaan, zijn nietig. Verdere voorschriften ter uitvoering van dit besluit worden gegeven bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kun sten. Dit besluit treedt in werking op den dag van afkondiging. (A.N.P.) Propaganda voor het hardrijden op de schaats Filmochtent! in het Kennemer Lyceum Teneinde ok in Kennemerland te komen tot een georga niseerde kern van hardrijders op de schaats heeft de Ne derlandsche Vereeniging tot Bevordering van het hard rijden op de schaats Zondagmorgen in de aula van het Kennemer Lyceum een propaganda-bijeenkomst gehouden De sportochtend werd ingeleid door den heer J. L. Smit. algemeen-secretaris van de N. V. B. H. S.. die een lezing ?net lichtbeelden hield over de Ijssport en in het bijzonder over het hardrijden op de schaats. Spreker wees er op. dat uit oude geschriften en histo rische vondsten kan worden afgeleid, dat in Zweden reeds 300 jaar na. Chr. en hier een paar honderd jaar later op beenderen schaatsen gereden werd. Zeker is het althans, dat zich in deze jaren onze voorvaderen op beenderen schaatsen met den wind meer.lieten voortbewegen. Vrij algemeen bekend is het, dat reeds in de veertiende suw op ijzeren schaatsen gereden werd en dat de Hol landers ln de zestiende eeuw op het ijs heel wat mans %va- ren en wat men noemt beslagen ten ijs kwamen. Dit onder vonden de Spanjaarden bij het beleg van Haarlem en tijdens den slag op het Haarlemmermeer. Trouwens de vele ijsgezichten, die de groote Nederlandsche schilders ons achterlieten, bewijzen hoezeer het ijsvermaak aan ons volksleven verbonden is. In de ontwikkeling van de hardrijderij op de schaats heeft Haarlem, dat sportlieden als Jaap Eden en een Klaas Pander voortbracht, een belangrijke rol gespeeld. Uitvoerig releveerde de heer Smit de beteekenis van deze beide figuren in de geschiedenis van het eigenlijke hardrijden, dat van 1800 dateert. Spieker schetste vervolgens hoe langzamerhand een groote achterstand ontstond bij de Finsc'ne en Noorsche hardrijders. Teneinde daarin verbetering te brengen richtten enkele hardrijders en oud-hardrijders in 1929 de N. V. B. H. S. op en werd het droogtrainingssysteem be dacht. dat de renners in staat stelt om reeds lang voor het eigenlijke seizoen de schaats-spierbewegingen te trai nen. Vele jonge rijders zijn de laatste jaren, dank zij deze Intensieve training naar voren gekomen en spr. was ervan overtuigd, dat Nederland internationaal thans veel betere prestattles zou leveren, dan tien jaar geleden. Aan de hand van fraaie lichtbeelden gaf de heer W. H. Taconis. de voorzitter van de Technische Commissie der N. V. B. H. S., vervolgens een uiteenzetting over den stijl van het hardrijden, daarbij wijzend op de noodzakelijk heid van een goeden „zit", het voordeel van een juisten start en de belangrijkheid van een zuivere techniek bij het nemen van bochten. Tol slot werden enkele smalfilms vertoond, o.a. van de Europeesche kampioenschappen hardrijden in 1937 te Davos en van een Selectie-oefening op de Amsterdamsche Kunstijsbaan. Een eenvoudig Hoestsirooprecept Dit receptje dat U zelf klaarmaken is uitstekend ti verkoudheid, hoest en K hoest. Een kind heeft van ture een hekel aan medicij Daarom zult U blij zijn me: recept van een goedsmaki hoestsiroop: In een kwart heet water lost U een eet! suiker op. Na afkoeling voegt U hieraan to gram Vervus (dubbel geconcentreerd), die X eiken apotheker of drogist kunt verkrij Dosis: kinderen van 3 tot 8 jaar: een theele 8 tot 12 jaar: een dessertlepel: volwassenen, eetlepel. Na de voornaamste maaltijden en j iet naar bed gaan. Vergeet niet een 30 gra fleschje Vervus (dubbel geconcentreerd) in te halen. Bewaar dit receptje goed. (Adv. Ingez. Mei De inzameling van kleeren voor hel Oostfront Ook in Nederland veel verga 's GRAVENHAGE, 10 Jan. De Inzameling kleeren, wol. enz. voor de soldaten aan het 0 front heeft ook in Nederland een zeer goed rs taat opgeleverd, waarbij in het bijzonder geno kan worden de breiactie, welke door Duitsche Nederlandsche vrouwen is gehouden. In totaal hierbij ongeveer 10.000 kg wol verbruikt, die werkt zijn tot pullovers, sokken, knieheschern oorbe.schermers, enz. Wanneer men aanneemt, een zeer goede breister 10 gr. wol per uur verwt dan zijn hiervoor ongeveer een millioen arbeidsj noodig geweest waarvoor duizenden vrouwen in deelen van ons land zich beschikbaar hebben gej Deze vrouwen werkten gedeeltelijk thuis en geö telijk in gemeenschappelijke breibijeenkomsten. laatste was vooral in de groote steden het geval Daarnaast hebben vele vrouwen zich nuttig maakt bij het sorteeren, verpakken en eventueel pareeren van de geschonken kledingstukken, bleken is, dat onder de geschonken voorwerpen: kostbare stukken zijn. zooals damesavond,bontn tels, oelsdokens, en pelzen en dekens van zeer go kwaliteit. Het groote resultaat van de Inzameling blijkt het duidelijkst uit het feit, dat reeds niet minder negentien wagons uit Nederland naar het Oostfi konden worden gezonden, terwijl thans nog iedt dag twee of drie wagons uit ons land daarheen g; gevuld met. gaven voor de strijders in liet Oostei In het bijzonder is het opgevallen dat de gesoii ken, die van Nederlandsche zijde binnenkomen, wij Is vergezeld worden door kleine „Llebesgal zooals sigaretten en bonbons, terwij! ook dik» brieven zijn bijgevoegd, waarin de soldaten voor bezoek worden uilgenoodigd. In een van de verzamelplaatsen in een groote derlandsohe stad verscheen een echtpaar, dat den oproep gevolg gaf door liet inleveren van wollen vest. Hierbij was een brief gevoegd, geri aan den soldaat aan wden het vest zal worden gereikt. Ir, dezen brief wordt medegedeeld, dat vest den vroegeren bezitter op talrijke wereldre; heeft vergezeld en hem altijd geluk heeft gebn De nieuwe bezitter van dit „geluksvest" w daarna op hartelijke wijze ultgenoodigd om. na oorlog, den schenkers een bezoek te komen bren daar dan een bedrag van 10.000 mark tot zijn schikking staat. In het algemeen kan men zeggen, dat deze meling en de wol- en brei-actie een offervaardig! ln groote kringen aan het licht heeft gebracht, te waardevoller beoordeeld mag worden, nu g«ü ken is, dat er onder de ingeleverde voorwerpen i stukken zijn, afkomstig uit minder bedeelde krln? en in sommige gevallen zelfs werd afgestaan eigen nooddruft. (ANP) De democratie heeft afgedaan. De toekomst li aan het nationaal-socialisme. Geen woorden maar daden. Meldt u dus aan bij het VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND' Koninginnegracht 22 te Den Haag. RADIOPROGRAMMA. DINSDAG 13 JANUARI 1942. HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 mofoonmuziek. 8.00 Politiek weekpraatje (opn.). 8.15 mofoonmuziek. 8.20. Ochtendgymnastiek. 8.30 B Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor huisvrouw 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Pianovoordn en gramofoonmuziek. J0.35 Gramofoonmuziek. 11.00 V de vrouw. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en so 12.00 Roemeensch orkest Gregor Serban. 12.40 Alma: 12.45 B.N.O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 B renland ln boek en krant. 13.15 Zang met planobegeleió en gramofoonmuziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.30 lichte toets. 15.30 Fluit, viool en alt-viool. Ca. 15.50 Gra: foonmuztek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Gramofoonmuziek. Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 De Bi blers. 18.00 Voor de plattelandsvrouw. 18.15 De Romant en solist. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 „Het A. B. C. in Lichte Muziek", Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cen: les, die over een lijnverbinding met de Studio beschikt 20.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 20.45 Amsterdam Trio. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O. Nieuwsberi ten. 22.00 B.N.O. Engelsche uitzending: „Economie Ni from Holland" of Gramofoonmuziek. 22.15—24.00 Grac foonmuzlek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.00 Zie programma Hilversum I. 8.00 Gramoio muziek. 8.15—8.45 Zie programma Hilversum I. 8.45 mofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelcont (opn.). 10.40 Vroeger en nu. 11.00 Zang met pianobegfc ding en gramofoonmuziek. 11.35 Gramofoonmuziek. L Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 B.N.O. Nleuws- economische berichten. 13.05 Orkest Malando, solist gramofoonmuziek. 14.0 Arnhemsche Orkestvereenigi solist en gramofoonmuziek. 15.30 Voor de zieken. „Jules Massenet", causerie met gramofoonmuziek. Viool met planobegeleiding. 17.15 B.N.O. Nieuws—, eco mische- en beursberichten. 17.30 Otto Hendriks en orkest. 18.15 „Het Jodenvraagstuk", causerie. 18.30 Gra: foonmuzlek. 18.45 Cyclus „In een nieuw licht bezii (Voorbereid door de N. S. B.). 19.00 Actueel halfuur. Reportage. 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding mei Studio beschikken. 20.15 Amusementsorkest, het Kle Omroepmannenkoor en solisten. 21.00 Gramofoonmuïi 21.45 B.N.O. Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O. Toelichting het Weermachtsbericht. 22.10—22.15 Avondwijding. IJSBAAN, Tennispark „Duinwijk JOH. VERHULSTWEG, BLOEMENDAi GEOPEND (Adv. Ingez. Med.) Zoo werd om Hongkong gestreden. Een foto van de straatgevechten in de stad, welke als machtig Britsch bolwerk in Oost-Azië door de Japansche strijdkrachten jrerd veroverd. .(Transatlantlc-Recla) Een lofwaardig initiatief. Het personeel van een der groote firma's te Amster dam is begonnen met het breien van wollen goederen voor de soldaten aan het Oostfront. Ook de bekende zwemsters Alie Stiil en Jopie Waalberg zijn van de partij. (Pax-Holland-De Haan-c) Ook in ons land worden vele wagons verzonden met wollen goederen en ander attributen, welke voor de soldaten aan het front *nn ingezameld. De eerste zen ding wordt te Den Haag ingeladen. (Polygoon-Meyö

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 8