AKKE&TJESfgli Kiespijn Cftadio luuyumma De Neder/andsche Pijnstiller Zenuwpijn OPTICIEN - STIENS Italiaansch weermachtsbericht Britsche vliegvelden in Noord- Afrika gebombardeerd. ROME, 12 Januari (Slcfani). In zijn weermacht- bericht no. 589 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: „Aan het front van Cyrenaïca schermutselingen tusschen patrouilles. De Duitsch-Italiaansche lucht macht ontwikkelde een groote activiteit en deed aan vallen op de vijandelijke vliegvelden van Gamboet er. Agedabia. waar talrijke vliegtuigen op den bcgAn grond ernstig beschadigd werden. Op marsch zijnde troepen werden met machinegeweren beschoten. For maties tanks en gemotoriseerde strijdmiddelen werden met bommen bestookt. Drie Curtiss-macnines en een Hurricane werden door Duitsche jagers neergeschoten. Op het eiland Malta werden tal van luchtaanvallen ondernomen." Bolsjewistische aanvallen ten Oosten van Orel mislukt Ook in het gebied van Wolokolamsk werden aanvallen verijdeld Het D. N. B. meldt: In den sector van een Duitsche divisie in het gebied ten Oosten van Orel hebben de bolsje wistische troepen op 10 Januari zeven aanvallen onderno men, zoo verluidt van militaire zijde. Al deze aanvallen mislukten echter als gevolg van de Duitsche afweer. Vele doode en gewonde bolsjewisten lagen na de zware afweergevechten voor de Duitsche linies. Ook In het gebied van Wolokolamsk ondernam de vijand dienzelfden dag ter sterkte van een bataljon vijf opeenvolgende aanvallen. Het bolsjewistische bataljon werd bij zijn aanval door verscheidene pantserwagens ondersteund. De Duitsche soldaten verijdelden alle pogingen der bolsjewisten om de Duitsche linies te doorbreken en schoten vijf der aanval lende pantserwagens kapot. TURKIJE EN IRAN. ANKARA 12 Januari. De Iraansche premier. Foeroegi. heeft Zaterdag bij een ontvangst van de pers erkend, dat vertraging is ingetreden-In de onderhandelingen over een bondgenootschap tusschen Iran en de geallieerden, toen men hem daarnaar vroeg. In antwoord op een vraag naar de verstandhouding tus schen Turkije en Iran betoogde Foeroegi, dat Turkije zich tot dusver sussend in de onderhandelingen heeft gemengd en zich beschermend voor Iran geplaatst heeft. Via den Britschen resp. Sovjet-ambassadeur te Ankara en den Turkschen ambassadeur te Londen hebben Engeland en de Sovjet-Unie de Turksche regeering voortdurend op de hoogte gehouden van den stand en het verloop der onder handelingen. Daarbij hebben deze landen herhaaldelijk verklaard de Iraansche onafhankelijkheid te willen respec teeren. Desondanks geeft de Turksche pers uiting zoowel aan haar afkeuring van de gebeurtenissen in Iran als aan haar vriendschap jegens dit land. De president van Turkije heeft l November zelfs gesproken van een „Tragedie van Iran". De Iraansche premier merkte tot slot op, dat het Iraan sche volk van zijn kant de vriendschap van Turkije steeds zal beantwoorden. (A. N. P.) DE OPVOLGER VAN P ARRING AULT. VICHY 12 Jan. Het D. N. B. meldt: Naar van betrouw bare Fransche zijde verluidt, zal als opvolger van den ver moorden secretaris-generaal van het ministerie van bin- nenlandsche zaken Parringauli. Pierre Havard worden be noemd Havard. die afgevaardigde der Fransche regee ring te Parijs was voor perskwesttes, wordt opgevolgd door den pers- en cer.suurchcf In het secretariaat generaal voor Inlichtingen te Vlchy Piétrl. wiens taak door den secreta ris-generaal voor inlichtingen Roussel wordt overgenomen. Het D. N B. meldt: Aan het Oostelijke front Is op 27 December bij den aanval der bolsjewisten in den strijd om Duitschlands vrijheid gesneuveld de commandant van een eenheid der Waffen-SS. SS-Brigadefilhrer en generaal majoor der Waffen-SS Richard Hermann, die in den we reldoorlog was onderscheiden met het IJzeren Kruis tweede en derde klasse en in dezen oorlog de ondefschel- ding met de gespen kreeg evenals het kruis voor oorlogs verdiensten. In hem verliest de SS een voorbeeldig sol daat. DE MOORDEN TE ABBEVILLE. Uit Brussel meldt het A. N. P.: Zaterdag was de vijfde zittingsdag van het proces inzake de moorden te Abbe ville. Deze bracht een samenvatting van de feiten, zooals die door het vooronderzoek, getuigenverhoor en verklarin gen der beklaagden zijn komen vast te staan. De behandeling der zaak werd tot heden uitgesteld. Zij zal dan niet meer te Amiens, doch te Parijs, den zetel van den krijgsraad geschieden. WOENSDAG 11 JANUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gra- mofoonmuziek. 8 20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B.N.O. Nieuwsberichten. 8 45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.00 Orgelconcert. 12.25 Gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O. Nieuws- cn economische berichten. 13.00 Bedrijfsreportage. 13.15 Clavecimbelvoordracht. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.15 Om roeporkest, 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Zang met pianobe geleiding. 16.00 Bijbellezing, 16.20 Voor de Jeugd. 17.00 Gra mofoonmuziek. 17.15 B.N.O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Nationale Jeugdstorm Kwartier. 17.45 Viool met pianobegeleiding. 18.15 Volksgezondheid. 18.30 Orkest Malando en solist. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Vroo- ltjk programma. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 De Ramblers. 20.45 Gramofoonmuziek, 21.00 De Ro mancers en soliste. 21.45 B.N.O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N.O. Engelsche uitzending: ,,The Dutch Achievements in the Netherlands Indies" of Gramofoonmuziek. 22.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie programma Hilversum I. 8.45 Gramofoonmu ziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10 40 Voordracht, ll 00 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 12.00 De Melodlsien en soliste. 12.45 B.NO. Nieuws- en economische berichten. 13.06 Gramofoonmu ziek. 13.15 Otto Hendriks en zijn orkest en pianosoli. 14.15 Voordracht. 14 35 Fragmenten uit de opera „Die Meister- slnger von Nürnberg" (gr.pl.) 16.00 Pianovoordracht. 16.30 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 B.N.O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 18.00 Omroepoperette-orkest en so listent 19.00 B.N.O. Brabantsch praatje. 19.10 B.N.O. Nieuws berichten. 19.20 Omroepvolkszangkoor met pianobegelei ding. 19.45 „In en om de N.SB." (Voorbereid door de N. S. B.). 20.00 Concertgebouworkest. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 20.50 Gramofoonmuziek. 21.ou IJsland, het sagenland. 21.15 Concertgebouworkest. 21.45 B.N.O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.1022.15 Avondwijding. (Adv. Ingez. Med.) Gesar oorzaak van ernstige mishandeling Zaak voor den vrederechter te Utrecht UTRECHT, 12 Januari. Voor den vrederechter mr. Van Vloten die heden hier ter estede zitting hield, stond vanmiddag terecht de 41-jarige F. W. van Till, zonder beroep te Eemnes terzake van een misdrijf tegen het leven, subsidiair zware mishandeling. Verdachte is nat socialist en ondervindt daardoor in zijn gemeente veel last van politieke tegenstanders. Herhaaldelijk heeft men dreigementen tegen hem ge uit, doch daarbij is het niet gebleven. Tegen het sche merdonker op den avond van den 7den Augustus 1941 heeft een achttal politieke tegenstanders van Vaii T. zijn huis omsingeld en aanvankelijk allerlei dreige menten zooals „kom er eens uit, dan slaan we je dood" enz. geuit om daarna overluid de geheele buurt bij elkaar te schreeuwen. Van T. en zijn familieleden waren zeer angstig geworden,, temeer ook omdat men riep „we zullen je huis in brand steken". En toen op een gegeven moment een klinker door de ruiten vloog, verloor Van T. zijn beheersching en snelde naar bui ten. In de keuken siond een bakje zand en een hakbjjl gereed bij wijze van luchtbeschermingsmaatregel. Van T. greep dezen bijl en rende naar buiten. Maar de onverlaten hadden inmiddels het erf verlaten en wa ren in geen velden of wegen te zien. Wel fietsten daar de nietsvermoedende arbeiders De Jong en Knoppers voorbij, die met het geheele geval niets te maken haddn. Verdachte v. T. echter verkeerde in de mee ning. dat zij wel tot de herriemakers behoorden en ging met name De Jong met den bijl te lijf. Alleen doordat De Jong zich tijdig verweerde door zijn rech terhand boven zijn hoofd te houden, kon voorkomen worden, dat zijn hersens werden ingeslagen. Nu raakte de bijl de hand, welke zêer ernstig werd ver minkt, want niet alleen dat een pees en een bot wer den doorgeslagen, de middelvinger werd zoodanig ge raakt, dat hij in het ziekenhuis geamputeerd moest worden. Als eerste getuige werd het slachtoffer ge hoord, die verklaarde dat hij daar doodgemoedereerd op den weg reed en plotseling werd aangevallen door Van T. Toen de slag met den bijl gegeven was en getuige uitriep, dat hij niets had misdaan, zag ook verdachte, dat hij zich vergist had en dat inderdaad De Jong een man was, die met die geheele herrie niets uitstaande had. Ook de getuige Knoppers, die met De Jong op den weg voor het huis van Van T. reed, verklaarde, dat zij zich van niets kwaads bewust, waren toen Van T. op hen af kwam stormen. Verder werden nog gehoord twee dames, die in een huis naast de woning van Van Till de herrie hadden gadegeslagen en die ieder op haar beurt verklaarden, wat er dien avond was gebeurd. Manspersonen met witte hemden aan hadden allerlei bedreigingen aan het adres van Van T. geuit en o.m. ook geroepen, dat zij het buis in brand zouden steken. Er werd ook ge roepen „als jij burgemeester bij ons wilt worden, zul len we je wel klein krijgen". Tenslotte werden nog gehoord de vrouw en een zoon van verdachte, die vertelden hoe zij dien avond in angst hadden gezeten over hetgeen zich voor hun huis op het erf afspeelde. In zijn requisitoir meende de Officier van Justitie mr. Royaards dat het gestelde in de dagvaarding wet tig en overtuigend bewezen was door de verklaring van verdachte en door die van de getuigen. Daar in dit geval bijna een mensch gedood is, achtte spr. het primair ten laste gelegde, het misdrijf tegen het leven, bewezen. Indien men dat niet aanneemt, dan «is toch zeker bewezen de opzet om zwaar te mishandelen. Verdachte zegt nu wel, dat hij een en ander deed uit noodweer, maar het slaan met den bijl is geen ver dedigingshandeling, omdat naar de feiten gerekend alleen maar een steen door de ruiten is gegooid en er nooit werkelijk gevaar voor het leven van ver dachte heeft bestaan. In verband daarmede eischte de Officier een gevangenisstraf voor den tijd van vier jaar. De verdediger mr. Van Vessem begon zijn pleidooi met er op te wijzen, dat vast stond, dat een aantal menschen zeer agressief tegen verd. en zijn gezin is opgetreden. Er was voor hen een ernstige bedreiging voor het leven. Daarvan kunnen ook de buurvrouwen meepraten. Verd heeft steeds niets terug gedaan, doch hij hield wel rekening met de mogelijkheid, dat b.v. zijn huis in brand gestoken zou worden. Toen dan ook de steen door de ruiten vloog, meende hij dat dat het teeken was, dat er iets onheilspellends zou gebeuren en daarop is hij met een voorwerp, dat dan toevallig een bijl is, naar buiten gesneld. Achteraf is gebleken, dat hij een onschuldig persoon heeft aangevallen. ir nu kan men toch niet zeggen, dat verd. de be doeling heeft gehad iemand van het leven te beroo- ven? Wat had hij dan moeten doen? Had hij soms naar uiten moeten loopen om de onverlaten met par lementaire redevoeringen tot kalmfe aan te manen? Het is naar spr.'s meening zeer dubieus om bewezen te achten, wat verd. ten laste is gelegd. Verd. heeft zeker De Jong niet willen treffen en in verband hier mede vroeg spr. zijn cliënt vrij te spreken op grond van niet-strafbaarheid. Na repliek nam de vrederechter het woord. Ook spr. achtte bewezen, dat verd. getuige De Jong ern stig met een bijl heeft gewond. Uit alles is gebleken, dat de onverlaten zulk een dreigende houding hebben aangenomen dat verd. en zijn gezin terecht in de mee ning kwamen te verkeeren dat de aanvallers een brandstichting of iets anders op het oog hadden. Daar komt bij, dat de politie van Eemnes dit alles rustig zijn gang liet gaan; deze politie is ongeschikt voor haar taak. In Eemnes en Laren hebben de meest ern stige voorvallen tegen nat. socialisten plaats zonder /lis heeschheid het spreken belet, helpen meermalen per dag f--»1""50 (Adv. Ingez. Med.) dat de politie noemenswaard optreedt. Zoodoende ver keeren de aldaar wonende nat. socialisten voortdu rend in levensgevaar. Daar staat echter tegenover, dat verd. in dit geval zeker niet naar den bijl had mogen grijpen. Spr. kan dus niet art. 41 van het W. v. S. toepassen: de niet-strafbaarheid. Het is ook niet bewezen, dat De Jong agressief tegenover verd. is op getreden. Hem heeft het noodlot getroffen. De hoofd schuldigen zijn zij, die zich maar steeds door vreemde zenders laten ophitsen tot onverantwoordelijke daden. Daar komt bij, dat het toezicht in Eemnes beslist on voldoende is en dat nat. socialisten gewoonweg aan de groote willekeur zijn prijsgegeven. De poging tol doodslag achtte spr. niet bewezen. Wel dat het verd. er om te doen was iemand opzettelijk letsel toe te brengen, dus de opzet tot zware mishandeling. Als waarschuwing tegen hen, die steeds maar weer nat. socialisten lastig vallen, wilde spr. zijn oordeel in dit geval tot uitdrukking brengen in de strafmaat. Spr. achtte verd. schuldig aan zware mishandeling en veroordeelde hem, daar hij juist een maand in pre ventieve hechtenis had gezeten, tot een gevangenis straf voor den tijd van een maand met aftrek van de preventieve hechtenis. (A.N.P.) Engelsche luchtaanvallen op Nederlandsch gebied Gering; aantal slachtoffers 's-GRAVENHAGE, 12 Januari Tijdens het week einde hebben Engelsche vliegtuigen op enkele plaat sen vluchten boven Nederlandsch gebied onderno men. Zij lieten een aantal brisant- en brandbommen vallen, die meerendeels op open land terecht kwa men. In een plaats werd een broeikast vernield, waar bij groote glasschade werd aangericht. In een plaats in het Noorden des lands werden twee woonhuizen door bommen zwaar beschadigd. Een gering aantal personen werd het slachtoffer van deze bomaanvallen. Keuring voor Waffen SS en Nederlandsch legioen Van 20 Januari tot 27 Januari 1942 's-GRAVENHAGE. 9 Januari. Het wervingsbureau der Waffen S.S. Ergaenzungsstelle Nordwest te 's-Gra- venhage. Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat keu ring voor de S.S. Standarte „Westland" en het Vrij- willigers-legioen Nederland in de onderstaande plaat sen zal worden gehouden. Mannelijke personen van 17 tot 40 jaar, minstens 1,65 m. lang kunnen worden aangenomen. Voor de familieleden van kostwinners wordt zorggedragen. Kostelooze reisbiljetten voor de reis van de woon plaats naar de plaats van keuring kunnen bij de Er gaenzungsstelle Nordwest, Stadhouderslaan 132, 's-Gra- venhage, worden aangevraagd. Kosten van de terugreis worden ter plaatse van de keuring uitgereikt, ongeacht of de gekeurde wordt aangenomen of wordt afgekeurd. 20.1.42 10 uur Tilburg, Werkliedenvereenïging, Tuin straat 68; 22.1.42 10 uur Maastricht, Hotel Momus, Vrijthof; 16 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 23.1.42. 11 uur Arnhem, Deutsches Haus; 16 uur Hengelo, Deutsches Haus. 24.1.42 11 uur Groningen, Concerthuis. Poelestraat; 16 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 25.1.42 10 uur Amsterdam, Deutsches Haus; 15.00 uur Utrecht. Deutsches Haus. 26.1.42 10 uur Rotterdam. Deutsches Haus. 27.1.42 10 uur den Haag, Wehrmachtsheim. OOK AAN BRIL-REPARATIES SCHENKEN WIJ ONZE VOLLE AANDACHT GIERSTRAAT 27 - TEL. 16764 (Adv. Ingez. Med.) Finsche kinderen komen naar Denemarken om er een aangenamen vacantietijd door te brengen. Dezer dagen arriveerde een groep van 44 kleinen in Kopenhagen. (Nordisk-Recla) Kerels gevraagd In de geschiedenis van leder land komen perloden voor. waarin een beroep gedaan moet worden op de bestin. Wanneer op dit beroep geen afdoend ant woord lcomt. dan gaat het land ten onder. De ge schiedenis is vol an voorbeelden, waarin wereld rijken van de landkaart verdwijnen, omdat er geen onversaagde strijders waren die hun bloed veil had den voor hun vaderland. Ook de geschiedenis van ons land bewijst ons de waarheid van bovenstaande, In deze dagen wordt weer een beroep gedaan op de besten onder ons. Weer worden er kerels gevraagd, vurige patriotten, die bereid zijn zware lasten en geweldige verantwoording op de schouders te nemen, die ontberingen en gevaren durven trotseeren, die met volledigen inzet van goed en bloed ons vader land willen verdedigen en onze toekomst zeker stel len, Zulke kerels zijn er in ons land. Duizenden zijn er reeds gekomen en evenveel zullen zich nog melden, want.... er wordt een beroep gedaan op de besten onder ons, omdat letterlijk alles op het spel staat Neen landgenoot, het is nu geen tijd voor politieke bezwaren, listige betoogen of zwaarmoedige argumenten. Daarmede zijn In de laatste jaren te veel kansen verloren gegaan. Het vaderland vraagt nu alleen nog maar naar daden. Daarom worden er nu kerels gevraagd. Nederlandsehe mannen, die niet vragen, niet praten, niet aarzelen, maar doen. Landgenoot, het vaderland doet een beroep op u. Het vraagt u een daad te stellen, u een kerel te toonen. Bewijst, dat gij een Nederlander zljt in hart en nieren. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland". Koninginnegracht 22 te 's-Graven- hage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN „NEDERLAND". Churchill en Roosevelt willen Europa uitleve ren aan de moordbenden van Stalin. Dat is ver raad en zou de ondergang van de Westersche be schaving beteekenen. Meldt u aan bij het VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND", Koninginnegracht 22 te Den Haag. Mr. J. H. H. Hiilsniaiin benoemd tot rechter te Haarlem Bij besluit van den Secretaris-generaal van het de partement van Justitie van 10 Januari 1942 is be noemd tot rechtei in de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, mr. J. H. H. Hülsmann, rechter-plaatsvervan- ger in de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem. Mr. Hülsmann werd 20 Februari 1902 te Amster dam geboren. Na zijn promotie aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam volgde in 1935 zijn benoe ming tot waarnemend griffier bij de Arrond- Rechtbank te Haarlem. In 1937 werd hij tot rechter-plaatsvervan- ger benoemd. KERSTMARSCH VAN DE W.A. 's-GRAVENHAGE. 11 Jan. (A N.P.) Onder begun stiging van ideaal winterweer is Zondag de uitgestelde Kerstmarsch van de W.A. voor de heerbannen 3 en 4, de S.S., de N.S.V.O., de P.O. en den Jeugdstorm gehouden. Ruim 1500 personen hebben hieraan deel genomen en op een enkele uitzondering na hebben allen het parcours volbracht, dat voor de W.A. en S.S. 27 K.M. en voor de weinige overigen 22 K.M. bedroeg. HET W.A.-COMMANDO TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 11 Januari. Op plechtige wijze heeft de heerbancommandant der W.A. in Noord-Hol land, kapitein E. J. Hofman, vandaag te Amsterdam het commando over de heerban overgedragen aan den opperbanleider van der Bijl. Op het Amstelveld stonden vanmiddag alle vendels der Amsterdamsche W.A., w.o. ook die der bereden W.A., in carrévorm opgesteld. Kapitein Hofman dankte alle leden der W.A. voor hun arbeid, hun bezieling, hun bewezen diensten en vooral voor het wederzijdsche begrijpen. Hierna gaf hij het commando over aan heerbanleider van der Bijl. Op den Dam heeft vervolgens de Amsterdam sche W.A. gedefileerd voor kapitein Hofman. 's GRAVENHAGE 10 Januail. De voorlichtingsdienst van het departement van sociale zaken meldt: De uitbe taling van de honoraria aan de deelnemende artsen, tand artsen enz. bij ziekenfondsen behoort op de gebruikelijke wijze voortgang te vinden. Indien de kasmiddelen van de ziekenfondsen daartoe niet toereikend zijn, dient een voorschot te worden aangevraagd bij den commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, te 's Graven- hage. opdat de uitbetaling aan de deelnemers in elk geval verzekerd zij. AMSTERDAM 10 Januari. De persdienst van het N. V. V. meldt: Dezer dagen heeft het N. V. V. op zijn actie in deze bericht ontvangen van het hoofd van het afwik kelingsbureau, dat de bijzondere toeslag op bepaalde sociale verzekeringsrenten niet in mindering zal worden gebracht op de uitkeeringen, die krachtens de wet van 3 December 1931 zijn of zullen worden verleend aan de In deze wet bedoelde mobilisatie-slachtoffers en hun nabe staanden. Zij zullen dus voortaan ook van de bijslagen op de renten profiteeren. FILM „HET ORKEST'. AMSTERDAM, 10 Jan. Onder auspiciën van de Nederlandsehe vereeniging „Concertgebouw-vrienden" zal op Woensdag a.s. in de kleine zaal van het Con certgebouw de eerste voorstelling plaats hebben van de film „Het orkest", een film over klank en kleur. Medewerkenden Corry Bijster, sopraan, .Theodora Versteegh, alt, Chris Reumer, tenor, Johan Lammen, bas en orkestleden van de Haarlemsche Orkestver- eeniging, Deze film is vervaardigd door Multifilm- Haarlem onder leiding van M. A. Brandts Buys, aan de camera Jo de Haas. uitgebracht door Luminafilm. Deze eerste voorstelling vooi uitsluitend genoodigden zal worden ingeleid door M. A. Brandts Buys en wordt voorafgegaan door eenige kleine cultureele films. Na de pauze zal Herman van den Eerenbeemt een korte causerie houden over de cultuürfilm in het algemeen, waarna de bekende film „De ballade van den hoogen hoed" zal worden gedraaid. Deze voorstelling zal te 7.15 uur aanvangen. Critiek in Engeland (Van een Haagschen correspondent). Hetgeen medegedeeld is over de jongste debat in het Engelsche parlement, speciaal het Lagerh; t geeft den indruk van een gevoel van onbehagen J tal van afgevaardigden en de regeering heeft b'j baar de handen vol gehad om die stemming eeni v zins te kalmeeren. De beraadslagingen vloeiden a van critiek op alles en nog wat. dat met de polity v en strategische situatie in verband stond. De hardste noten werden uit den aard der a Jj, gekraakt over de nieuwste uitbreiding van den q b log, het oorlogsterrein in Oost-Azië, waar de Britt v tezamen met hun Amerikaansche bondgenooten dusver niet anders hebben kunnen doen dan ineas ren. Men kan begrijpen, dat het parlement zich i D de weeromstuit eenigszins „groggy" heeft gevoeld zooals men in bokstermen pleegt te zeggen. Cl Een zekere onbehagelijkheid bleek bijvoorbeeld de vraag waarom het commando van Wavell zich i over de Philippijnen, maar niet over Australië, no over Britsch-lndië uitstrekt. Men zou kunnen tni g( nen, dat hel wel wat veel zou zijn zoo Wavell er o nog Britsch-lndië bij had, maar waarom niet Ausü i iië, dat toch een Britsch dominion is? In vervi f hierop werd dan de opmerking gemaakt, dat er li niet moet kloppen als de Australische premier Curt S zich tot Roosevelt moet wenden, wat van andere zij reeds aanleiding heeft gegeven tot de veronderst i ling, dat Australië eerlang als de „49ste" Amerika» sche staat beschouwd zou moeten worden, m.a.w. i het voor het Britsche rijk verloren zou gaan, of tt ,t minste onder sterken Amerikaanschen invloed i komen. Hiermee evenwijdig loopt een opmerking van d Labour-afgevaardigde Stokes, die het een weerzi wekkende gedachte noemde, dat Engeland tot e buitenpost, „een Hel-goland" zeide hij. van de V( eenigde Staten vóór de Europeesche kust zou wordi Ook over den gang van dc krijgsverrichtingen w J men allerminst te spreken. In antwoord op de vi critiek. die daaromtrent gehoord werd, kon Attlee, i Churchill moest vervangen, niets anders doen d i toegeven, dat de Britten op Malakka reeds 15 vliq velden hebben verloren. Als verontschuldiging voe de hij aan, dat de Engelschen elders te veel lud -r strijdkrachten noodig hebben, In Rusland? Vermo s delijk zal hij ook wel op Lybië hebben gedoeld, wl nog steeds veel Britsche troepen worden vastgehoudi zonder dat men tot de in uitzicht gestelde definitie overwinning op Hommels troepen kan komen. Int gendeel volgens de laatste berichten uit Berlijn ha het er veel van, dat Rommel zijn tegenpartij met e 0 schijnmanoeuvre heeft misleid en terwijl hij hem j dus bij Agedabia, waar men hem omsingeld waand vasthield, met zijn hoofdmacht er tusschenuit is g gaan. Al eerder is de opmerking gemaakt, dat E geland hier zijn krachten verspilde, die het dan elde te kort moest komen en dat het, met zijn pogingen d( doorgang naar het achterland (Azië) te houden, bez f was dit achterland zelf in de waagschaal te stellen, Ook van de vloot kan, volgens de heeren in het pj lement niet veel hulp voor het Verre Oosten wordi vrijgemaakt want, zoo werd gezegd, de toestand I it den Atlantischen Oceaan en de Middellandsche Zi laat dit niet toe. j Zoo was er meer. Natuurlijk kwam de ondergat j van de Prince of Wales en de Repulse nabij Singapo ter sprake met de opmerking, dat het Britsche vol 1 er over „verwonderd" is, dat men deze twee waard j- volle schepen er zonder voldoende bescherming e uitgestuurd heeft. Het Britsche volk niet alleen. I vraag is of er ook met bescherming iets tegen dl fanatieken Japanschen aanval te doen geweest a zijn. Ook hier, als voor Hawaï zijn de Anglo-Ama kaansche mogendheden kennelijk in dynamiek teka geschoten tegenover hun zeer dynamische tegensta ders. Gebrek aan dynamiek was mede wat de Laboia afgevaardigde Stokes, een van de felste critici, ai regeering zelf ten laste legde. „De oude heeren vi het kabinet zoo zeide hij zijn vol eigendunk, o schoon zij van oorlogvoeren geen ervaring hebbe De groote fouten, die begaan zijn raken den ra nister van Oorlog, Churchill en den door hem b noemden chef van den generalen staf". Dezelfde klanken komen in een deel van de Engel sche pers, o.a. de Times en de Manchester Guardii tot uiting, die beide ronduit zeggen, dat de verklarin gen van de regeering in het Lagerhuis èl te veel on opgehelderd hebben gelaten. Moet men onder deze omstandigheden waard hechten aan een via Stockholm gekomen Reuterl» richt, volgens hetwelk het aftreden van Churchil kabinet, na den terugkeer van Churchill en zijn, dl laatsten tijd ernstig gecritiseerden medewerker Du Cooper, die volgens een bericht van Svenska Da bladet op persoonlijk verlangen van Wavell wegea ontoereikendheid zou zijn ontslagen, zeer waarschijn lijk zou zijn? Het zal wellicht nog niet aanstonds zool vaart loopen, maar het is als een symptoom te b« schouwen, dat zoo iets in de wereld gebracht en oj derwijl weer eens de naam van Lloyd George, d( ouden toovenaar, genoemd wordt. Tegelijk is er ook velerlei critiek los gekomen om den toestand in Engeland zelf. De Times heeft hierai twee artikelen gewijd, die blijkbaar allesbehalv malsch waren voor de regeering. Hieruit blijkt, dat Engelsche productie op verschillende gebieden, vow namelijk ten aanzien van de levensmiddelenvoonie ning en de bewapening ondanks alle inspanning rt steeds niet op volle toeren werkt. Er zou nog h« wat aan ontbreken en dit tengevolge van gebrekkig organisatie bij de verdeelin£ van de opdrachten, zoo wel als van het transportwezen. Dit laatste lijdt aa verstopping door troepenvervoer en beschadiging doo luchtaanvallen, overigens hapert het ook aan doel matigheid bij de belading van de treinen. In de fa brieken veroorzaakt men stagnatie door afwisselen opdrachten van verschillenden aard te geven, zooda een fabriek nu torpedo's, dan onderdeelen voor ge schut moet fabriceeren, een omschakeling, die tijd verlies veroorzaakt. Dergelijke opmerkingen heeft men ook gelezen 1 een artikel van den militairen deskundige Cyrill Fall in de Illustrated London News, wapr hij spreekt ove den aanbouw van de vliegende forten, die een r« clamestunt van de Engelsche luchtmacht zijn, m8i verhinderen, dat andere belangrijkere typen voldoend tot hun recht komen. Falls laat duidelijk uitkome: dat Engeland niet sterk genoeg is om overal tegelijl sterk te zijn. Volgens het overzicht, dat van zijn art kei is gegeven, gaat hij zelfs zoover te zeggen, dï wanneer Engeland Singapore of den strijd op de Atlantischen Oceaan verliest, het den oorlog zal vo liezen en wel binnen enkele weken, zonder dat d Amerikaansche bondgenoot ook maar in staat is ge weest zijn volle kracht te ontplooien. Dat is wel bijzonder kras gezegd. Het is in alle ge val een teeken. dat men in Engeland den toestand zooals die zich laatstelijk heeft ontwikkeld met groot zorg gadeslaat. H. H. VOOR WINTERHULP NEDERLAND. 's-GRAVENHAGE, 10 Januari. Voor W.H.N. wer den bijdragen tot een totaal bedrag van f 99.074,1 ontvangen van 29 December 1941 tot en met 3 Janual 1942. Met Us bedekt keert een onderzeeër van een succesvollen tocht naar vUandelUk gebied op zijn basis terug. .(Atlantic-Holland-P. K. Schleck) Ook in Heerlen heeft de N. S. Frauenschaft het byzonder druk met het sorteeren van de warme kleedingstukken en dekens, welke als onderdeel van de inzameling; voor de soldaten aan het front worden bycengebracht. (Het Zuiden-Farlaj Nederland op de schaats. lijkheid ingeboet. De aloude wintersport heeft nog niets aan aantrekke- (Pax-Holland-De Haan-c)

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 14