Haarlem's Dagblad 801 Twee Britsche torpedojagers tot zinken gebracht. Menado op Noord-Celebes door de Japanners bezet. 9e JAARGANG No. 17965 X X Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groot» Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Bulten Spaarne 12. Telefoon- Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. hant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM DINSDAG 13 JANUARI 1942 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.1^ per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73. losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.—. elke regel meer f 0.40.' Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17ya. Groentjes zie rubriek. Jemeentelijke Geneeskundige- en ïezondheidsdienst Het verslag over 1940 D Verschenen is het verslag over 1940 van den Gemeen lijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te aarlem, waaraan wij het volgende ontleenen: De igcmeene gezondheidstoestand bleef in 1940 vrijwel eüjk aan die van voorgaande jaren. Het geboorte- jfer steeg van 17,1 tot 17.9 per 1000 inwoners en het erftecijfer van 8.8 in 1939 tot 9.8 in 1940. )e werkelijke bevolking bedroeg per 1 Juli 1940: 1939 (1919: 138691). Levend geboren werden 2537 'inderen (v.j. 2374). De totale sterfte bedroeg in 1940: (v.j.: 1235). De sterfte aan tuberculose daalde van „1 1939 tot 45 in 1940. Het aantal verplicht aangegeven gevallen van be- jiettelijke ziekten daalde van 234 in 1939 tot 209 in 940. Geen dezer 209 gevallen eindigde met doodelijken I°°P- jWas het in 1939 door omstandigheden niet mogelijk. immunisatie tegen diphterie te verrichten, in 1940 ïéldeze immunisatie weer met kracht ter hand genomen, idit jaar werden kinderen van 310 jaar met „Anaro" de kinderen van 1014 jaar met T.A.U. ingespo- 1(i Van de gelegenheid tot kostelooze vaccinatie tegen a okken werd door 675 (200) personen gebruik ge- taakt. Deze groote stijging is een gevolg van de in aangenomen Inentingswet. De sterfte aan tuber- dlifclose was ook in 1940 voor Haarlem zeer bêvredi- end. Voor het overige werden 5490 (5616) patiënten geheel gedeeltelijke voor rekening van de gemeenten in een iekenhuis of herstellingsoord opgenomen. De uitga- in betreffende de verpleging in ziekenhuizen, sana- ria, inrichtingen enz. beliep over 1940 f 707.940.56, ertegenover een inkomsteneïjfer staat van f 325.016.11. Geneeskundige armverzorging werd verstrekt aan 361 volwassenen en 2975 kinderen. Door de vereeniging tot eerste hulp bij ongelukken erd in 1870 gevallen hulp verleend, hetgeen belang- Ijk minder is dan in 1939, toen dit 2232 keer noodig ras. Het aantal bacteriologische onderzoekingen op het emeentelijk laboratorium bedroeg 10191, een aantal, it nog nooit bereikt is. De be.volkïng van het Haarlemsch Tehuis voor Ouden ,s^ an Dagen bedroeg op 31 December 1940 47 mannen vrouwen. Het tekort van de rekening bedroeg f 38.760,61 (v.j. f 40.033,34). Aan het Haarlemsch uc> ïlndeartehuis werden in totaal 13064 (13743) porties 5r ten verstrekt. In dit kindertehuis werden 139 kinde- e'en verpleegd. Het nadeelig saldo der exploitatie-reke- ing bedroeg f 17,651,34 (v.j. f 18.250.53). De gezond- eidsloestand der kinderen was heel goed. Ie bestrijding van Engelsche ziekte i ij kinderen Te Haarlem heeft slechts 1/3 der ouders vitamine-D-tabletten gehaald Do vorige week konden de ouders van kinderen a 3 maanden tot 3 jaar voor den derden keer de Vi- st, irr.inetabletten D afhalen. Het is daarmee slecht ge- jan. Er zijn ongeveer 6600 kinderen van dien leeftijd er zijn slechts 22 00 zakjes afgehaald: zoodat Haarlem slechts een derde deel van de kinderen de itainiue tabletten I) gebruikt. Dr. W. B. Smit. de directeur vaji den Geneeskundi- en Dienst te Haarlem was door dit resultaat zeer PK eleurgesteld. Waarom zijn de ouders zoo laksch, zij loll unnen kosteloos de tabletten krijgen die een uitste- h end voorbehoed middel zijn tegen Rachitis, Engel- ohe ziedt te. Hu het moeilijk Is levertraan aan de Inderen te geven, is het dringend noodig dat zij rlej eze Vitamine D tabletten gebruiken, die het aan- eweaen vervangingsmiddel zijn. Het is onjuist te ieenen, dat voor het gebruik dezer tabletten alleen aanmerking komen kinderen die anders lever- ja an gebruiken, voor «Ue kinderen van 3 maanden ot 3 jaar is het gebruik sterk aan te raden. De tijd voor de verstrekking van de tabletten voor i thans aangevangen periode van 4 weken is ver streken. Omdat het hier een zaak van groot belang is ver harde de Directeur zich bereid maatregelen te ne- ïen dat de ouders die in gebreke gebleven zijn. nog we week de tabletten kunnen afhalen aan het* ge- van den Geneeskundigen Dienst aan de Nieu- Iraoht bij het Kenaupark. Het bureau is daar na open 's morgens van 10 tot 12 uur. Het is te hopen dat alsnog alle ouders die- hun linde ren geen Vitaminen tabletten geven van due [elegenheid gebruik maken. Ouders hebben immers het bijzonder in dezen tijd tot plicht alles te doen rat in hun vermogen is om den gezondheidstoe- tand van hun kinderen te bevorderen. let Rijksarchief te Haarlem in 1940 Kostbare archiefstukken in veiligheid gebracht Aan het dezer dagen verschenen verslag over het 3eX Rijksarchief in Noord-Holland te Haarlem over het dp, [sar 1940 is ontleend, dat allereerst een overzicht SC[ irordt gegeven van de beveiligingsmaatregelen, die juist enkele dagen voor de oorlogshandelingen ten uit roer waren gelegd. Zoo is de zolder boven het maga- m(l lijn geheel ontruimd en is de zoldervloer voorzien van ten asbestlaag tegen brandbommen. Door de muren lijn afvoerpijpjes geslagen voor het loozen van blusch- jg j water. Vele kostbare archiefstukken zijn naar den van de gemeente Haarlem gehuurden kelder van de rid Vleeschhal overgebracht. •n Afgesloten werd de beschrijving vari de kaarten der lB,irchleven van den Rijkswaterstaat en var de droog making van het Haarlemmermeer. Van de giften wor- en vermeld het archief van het Groot Badhuis te Zandvoort en den daarmee in verband staanden straat weg, waarmede Jhr. F. J. E. van Lennep te Amster dam het archief verrijkte. Voorts schonk Jhr. F. Te- ding van Berkhout een beredeneerd handschrift ge- ealogie van zijn familie. Het bezoekersboek werd door 256 verschillende be zoekers geteekend, die bijna 1700 bezoeken aflegden. ln het afgeloopen jaar, 1941, hebben 504 bezoekers de '"it geteekend. Het aantal bezoeken is enorm ge- itegen. ,CJ intDe groentenvoorraad te Haarlem Maatregelen der gemeente De wenschelijkheid is gebleken, ten einde even- uiK taeele stagnatie in de voedselvoorziening in deze ge- lind^Bieente te voorkomen, een groentenvoorraad aan te eggen voor ten minste 14 dagen. De Haarlemsche grossiers zijn bereid bevonden, deze toorraden in hunne pakhuizen op te slaan en aan te w kouden tot 1 Mei 1942. Bedoelde voorraden worden ,r; door de gemeente Haarlem besteld en betaald, doch de grossiers hebben zich verbonden, binnen drie da- in jen na ontvangst de kosten der goederen aan de ge- tteente te voldoen. Voor het opslaan der goederen en het gebruik der lljïpakhuizen tot 1 Mei a.s. wordt echter een bedrag van 1 3000 vereischt, welk bedrag door den Burgemeester len beschikbaar gesteld is. Dure sigaren Clandestiene handelaars uit Haarlem en Heemstede veroordeeld De politie te Heemstede kwam kort geleden een dandestienen handel ln sigaren op het spoor, waarin rs.ü de koopman J. F. M. te Heemstede, de commission- oair J. de G. te Heemstede en de buffetchef G. W. te Haarlem betrokken waren. Het betroffen sigaren, wel ke voor 6 en 7 cent gebanderolleerd waren en di< elcajvoor 151/». 19 en 22 cent werden verhandeld. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amster dam veroordeelde M tot een boete van f 1900.d< vG, tot een boete van f 600.en W., wiens financieele BOt omstandigheden een groote boete niet verantwoorden, tot een boete van f 40.Bovendien is een groot deel ran de partij sigaren verbeurd verklaard. VERDUISTEREN Van 17.52 tot 9.45 Maan 13 Jan. onder 15.01, 14 Jan. op 3.50 Landarbeiders zijn Boeren. Hoe men den landarbeider zag en hoe men hem moet zien. Het aantal landarbeiders in Nederland is niet gering, er zijn bijna een half miilioen werkers, die den arbeid van den boer doen, ploegen, zaaien, oogsten, dor- schen. Zij werken zoolang het licht is. In het duister verlaten zij reeds hun woningen en het is meestal reeds donker als zij er in weerkeeren. Den ganschen dag zijn zij bezig geweest, op het veld, ,in den stal, op den dorschvloer, maar steeds arbeidend aan de voedselvoorziening van het eigen volk. En gedurende heel deze lange werkdagen, die zich jarenlang on onderbroken aaneenrijen, zien zij maar één doel: zelf een eigen „gedoente" te hebben, zelf boer te zijn. Het begin is meestal maar schamel, een lapje grond, een paar varkens en soms ook een koe. Doch als de landarbeider zoover al is gekomen, voelt hij Zich nog in meerdere mate de gelijke van den boer. De Nederlandsche Landstand is van meening, dat deze zienswijze de juiste is, want hij neemt boeren en landarbeiders in zich op. zonder eenig onderscheid tusschen hen te maken. De Nederlandsche Landstand wil ze als volkomen gelijkwaardig zien en laat dit uit komen in den hierboven opgenomen titel: „Landar beiders zijn Boeren". De leiding van den Landstand is van meening, dat landarbeiders en boeren niet meer naasl elkaar behooren te leven, dus geen speciale or ganisaties van landarbeiders en speciale organisaties van boeren, maar één lichaam moeten vormen dat hen, met al die andere bij de voedsevoorziening be trokkenen, in zich opneemt. Omdat er naar de meening van den Landstand over deze het gansche platteland omvattende instelling nog veel misverstand en weinig goed begrip bestaat, voor al wat de landarbeiders betreft, heeft de leiding van den Landstand het noodig geoordeeld, dat op de bij deze zaak betrokken kwesties eens een nader licht zou worden geworpen. Daartoe hebben een dezer da gen twee vertegenwoordigers van den Nederlandschen Landstand op de dagelijksche persconferentie in Den Haag een referaat gehouden. Hieronder volgt voor heden dat van den heer J. de Lange, die in de jaren 1932 en 1933 reeds in Drente een actie is begonnen voor een wijziging in de regeeringspolitiek ten aanzien van de bodembewerkers in Nederland en die thans landarbeidersleider van den Nederlandschen Land stand is. Hij sprak over het onderwerp: „Hoe men den landarbeider zag en hoe men hem moet zien", en begon zijn referaat met een citaat uit Bilderdijk, het bekende: Wat verschijne, wat verdwijne Hangt niet aan een los geval In het heden het verleden, In het nu wat worden zal. Hierbij aanknoopende zeide hij, dat wat er op het oogenblik, in dit geval dan speciaal wat den boeren stand betreft, geschiedt zijn oorzaak vindt in het ver leden, toen er allerlei fouten zijn begaan, tengevolge uvan de positie en de waarde van den boer, den landarbeider ten eenenmale is miskend. Uitvoerig stond hij stil bij de verhoudingen, die er in de zand en kleistreken van ons land bestaan tusschen land arbeiders, kleine en groote boeren. In de zandstreken was de afstand over het algemeen minder, in de klei streken daarentegen was er geen sprake van ook maar een schijn van gelijkheid tusschen de verschillende categorieën. Onder invloed van de politiek was de klassenstrijd ook op een groot gedeelte van het plat teland doorgedrongen. Zijn doel was verbetering van de arbeidsvoorwaarden te krijgen, maar dit om poli tieke redenen, om de Landarbeiders te winnen, niet uit waardeering en liefde voor den arbeid, noch met het oog op de belangen van de gemeenschap. Een zeer algemeen verbreid idee was, dat de boer met een belooning genoegen moet nemen, opdat de men- schen in de stad anders niet goedkoop genoeg zouden kunnen leven. Het was dan ook geen wonder, dat de e arbeidsvreugde ontbrak en over het principe van de verbondenheid van den boer met zijn grond heen- geloopen werd. Dit werd er niet beter op toen door de omstandigheden de productie moest worden beperkt, welke beperking nochtans in strijd was met de toe nemende werkloosheid. Naar het oordeel van den heer De Lange is nooit een bevolkingsgroep verkeerder. behandeld dan de landarbeiders. Dit kwam deels uit misverstand om trent hun beteekenis, deels uit politieke berekening voort. Een van de eerste doelen van den Landstand nu zal wezen hierin verahdering te brengen. Wat in het ver leden is bedorven moet weer goedgemaakt worden tot heil van de gemeenschap. De landarbeider moet als mensch, werker, boer en bloedbron weer naar een hooger plan worden teruggebracht, men moet weer erkennen, dat de landarbeider zijn loon waardig is, evenals andere arbeiders en het vooral in dezen tijd van belang is hem goed te betalen, als boer, levende te midden van de natuur moet hij zich weer bewust worden van zijn rechten en plichten, de gemeenschap moet ervan worden overtuigd, dat de boer van fun damenteel belang is voor ons volk. Tenslotte is de boer niet alleen de voornaamste leverancier van plantaardig en dierlijk voedsel, dat de gemeenschap voor haar voortbestaan noodig heeft, maar ook een zeer belangrijk element voor de bloedvernieuwing van ons volk en het zuiver houden van het ras. Dit alles tot zijn recht te brengen, de jongere boe ren en landarbeiders erin op te voeden, niet allen tech nisch, maar ook wat hun levens- en wereldbeschou wing betreft is een moeilijk werk, maar zoo zeide de heer De Lange wij durven het aan, omdat wij vertrouwen op het nationaal-socialisme en den Land stand en vooral op het inzicht van .den Boerenleider Roskam. Wij staan, voegde hij hieraan toe, nog maar aan het begin, maar men zal van ons hooren. Het referaat van den heer Tuininga, hoofd van de afdeeling Arbeidsbescherming van den Nederlandschen Landstand, het bureau van den Landstand, is geves tigd Zeestraat 69, den Haag, wordt in een volgend nummer opgenomen. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 11 Januari t.m. 17 Januari: 2!^,B£°°d* ,,4 rantS" Brood of gebak 03 B Brood y2 rants. 03A Vleesch 1 rants. Vleesch of 03B VI.waren rants. vleeschwaren 03A Aardappelen K.G. Aardappelen 03B Aardappelen y2 K.G. Aardappelen 28 December t.m. 24 Januari 1942: 184 Algemeen 1 K.G. Suiker 01C of 01D reserve 50 gr. Cacao 189-Algemeen 500 gr, Jam 185-188 1 rants. Bloem brood of gebak 02D-03D reserve 250 gr. Rijst 190 Algemeen 250 gr. Havermout of Peulvruchten 191 250 gr. Gort 192 100 gr. Vermicelli of maïzena 179-1S3 100 gr. Kaas 01A-04A Melk I 3l/2 L. Melk 01B-04B Melk I l$i L. Melk Van 8 Januari t.m. 24 Januari: 195 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van 6 Januari t.m. 14 Januari: Boter 125 gr. Boter Vet 125 gr. Boter met reductie Van 15 Januari t.m. 23 Januari: 03 Vet 200 gr. Vet Van 28 December t.m. 21 Februari: 193 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat BIJZONDERE RANSOENEN: Van 21 December t.m. 31 Januari: 17 Boter 125 gr. Boter Boter met reductie 57 Vet 125 gr. Voorts: Petrouleum: Bon 15 en 23 Petroleum: 2 L. tot 21 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 14 Februari. Zeep Bon 194 Algemeen en Bon F Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon F toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Januari. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 2 8 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. Een waarborg voor elk levenskrachtig kind: De Nederlandsche Volksdienst. De moord te Driebergen De arrestatie van de beide andere daders DRIEBERGEN, 12 Januari. Met de arrestatie van drie jongemannen, die den moodd op den achttien jarigen Hornkamp in een Driebergsch bosch gepleegd hebben, heeft de politie een gevaarlijk drietal achter slot en grendel. Want gebleken is, dat de verdachten een complot vormden om jonge mannen te verleiden en aan te sporen tot strafbare handelingen inzonderheid op zedelijk gebied. H., de Utrechtsche jongeman die vermoord werd, had dit spoedig begrepen en wenschte zich van het drietal los te maken. Uit vrees dat hij hen dan aan de politie zou overleveren, hebben zij hem toen vermoord. De politie wist aanvankelijk niet, dat er nog een derde dader bij deze zaak betrokken was, maar de melkslijter v. d. Neut, die voortvluchtig was en in het afgeloopen weekeinde te Bleiswijk kon worden ge arresteerd, heeft, toen hij een bekentenis aflegde, ver klaard, dat „Theo" een belangrijk aandeel in den moord had. De politie bield zich goed en deed niet verwonderlijk, maar kwam langs omwegen te weten, wie die Theo dan wel mocht zijn. v. d. Neut dacht na tuurlijk, dat de politie wel wist, wie het was. Na een onderzoek en verder verhoor van verdachte Slagboom, die reeds in het Huis van Bewaring zat, kwam in specteur Dekkers te weten, dat Theo een 21-jarige bakkersknecht te Utrecht was. Het betrof den dader Montijn, werkzaam in een automatiek te Utrecht. Hij werd onmiddellijk gearresteerd. De arrestatie van v. d. N. te Bleiswijk ging rustig in zijn werk, want v. d. N. dacht, dat de politie niet op de hoogte was van zijn verblijf in die gemeente, zoodat hij zich verrast toonde toen men hem kwam halen. Inzonderheid is het te danken a?n het tactisch optreden van de Bleiswijksche gemeentepolitie en ma rechaussee, dat v. d. N. spoedig na aankomst in die gemeente kon worden aangehouden, want v. d. N. had al in verschillende gemeenten van ons land rondge zworven. Kreeg hij maar even het vermoeden, dat de politie hem op het spoor was, dan ging hij naar een andere plaats. In Bleiswijk vertoefde hij een dag bij familie, toen volgde reeds de arrestatie. De drie daders hebben een volledige bekentenis af gelegd en zijn thans opgesloten in het Huis van Be waring te Utrecht. Zij zijn ter beschikking van den of ficier van Justitie gesteld. Het Stadhuis te Haarlem Herstellingswerken aan de kap boven de hal Het is gebleken, dat de kap boven de hal van het Stadhuis te Haardlem ernstige gebreken vertoont Al vorens deze definitief te herstellen, is het zeer nood zakelijk, spoedig eenige tijdelijke maatregelen te ne men. De burgemeester heeft daarvoor een bedrag van f 1200 beschikbaar gesteld. iKAART VAN PELT DE JAPANNERS NADEREN DE HAVEN PLAATS MALAKKA. De Japanners zijn na den val van de belang rijke stad Kwala-Loem- poer nog maar 275 K.M. hemelsbreed van Singapore verwijderd. In twee richtingen ruk ken de Japansche een heren op nX naar Port Swettenham en het spoorweg knooppunt Seremban. Kelang is intusschen reeds ge vallen, terwijl de Brit ten zich terugtrekken op de havenplaats Malakka. Intusschen zijn er weer nieuwe Japansche lan dingen gemeld aan de Oostkust bij Koeantan (Kwantan) en Pekan. Op de kaart zijn de voornaamste plaatsen van beteekenis aange geven; het nevenkaar tje in den rechter be nedenhoek geeft de omgeving van het strijdgebied weer (met zwart pijltje)Het zwarte gedeelte is Ja- pansch bezet gebied. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht. Kustweg van Cyrenaïca en vliegvelden op Malta gebombardeerd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 Januari (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „De gevechten in het Centrale deel van het Oos telijk front en in het Waldai-gebied duren voort. In de overige sectoren geen gevechtshandelingen van beteekenis. Een batterij verdragend geschut der marine heeft Dover beschoten. Waargenomen kon worden dat de schoten doel troffen. Onderzeebooten hebben op den Atlantischen Oceaan een Britschen torpedojager tot zinken ge bracht en er een op de Middellandsche Zee getor pedeerd. In Noord-Afrika levendige verkenningsactiviteit, Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben den kustweg van Cyrenaïca alsmede Britsche vliegvelden op het eiland Malta gebombardeerd. In het tijdvak van 1 tot 10 Janauri heeft de Britsche luchtmacht 42 vliegtuigen verloren, waar van 19 boven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië negen eigen vliegtuigen verloren. Bij de in het Weermachtbericht van 7 Januari ge melde Sovjet-Russische landingsacties te Eupato- ria op de Krim liet de vijand in taaie gevechten in de huizen en op de straten 600 doode soldaten en 1300 partijgangers op het slagveld achter. Er vie len ons 203 gevangenen in handen. Dit succes is in het bijzonder te danken aan het vastberaden optre den van den eersten luitenant Von Boddien, die als commandant der verkenningsafdeeling eener in fanteriedivisie in deze gevechten gesneuveld is. De Führer en opperbevelhebber der weermacht heeft dezen dapperen officier posthuum met het eiken loof behoorende bij het ridderkruis van het IJze ren Kruis onderscheiden." Voor de bergjagers in het hooge Noorden zijn de Poolhonden onafscheidelijke kameraden en zij bewijzen den manschappen onschatbare diensten. Een slede wordt ingespannen. (Atlantic-Holland-P. K. Feldle) Het eiland Tarakan capituleert TOKIO, 12 Januari. (D.N.B.) Naar het Japan sche hoofdkwartier officieel bekend maakt, heb ben de strijdkrachten van den tegenstander op het ten Noordoosten van Borneo gelegen eiland Tara kan gecapituleerd. De bezbettlng van Menado is voltrokken. Voordien waren te Batavia berichten ontvangen, vol gens welke op Tarakan en in de Minahassa een ver bitterde strijd werd gevoerd. Te Balikpapan zijn dertig gewonden aangekomen, afkomstig van een Nederlandsch-Indisch marinevaar tuig, dat nabij Tarakan was aangevallen. Een vliegtuig van de marine moet als verloren worden beschouwd. In een officieel Japansch communiqué wordt bekend gemaakt dat met het oog op de vijandelijke houding van Nederlandsch-Indië Japan is gedwongen tot de gemelde militaire operaties en dat daarmede tusschen beide landen de oorlogstoestand bestaat. Uit de Straat van Makassar tusschen Borneo en Ce lebes wordt, naar het D.N.B. uit Tokio verneemt, mel ding gemaakt van nieuwe scheepsbewegingen in Zui delijke richting. Daaruit kan men concludeeren dat het werkelijke doel der Japanners de hoofdstad van Cele bes. Makassar, zelf is. Makassar ligt aan de Zuidelijke punt van het eiland en telt ongeveer 90.000 inwoners, waarvan rond 4000 Europeanen. Zoowel Menado als ook Makassar zijn belangrijke uitvoerhavens voor rubber, copra en tabak. Het eiland Celebes is sinds 1819 Nederlandsch be zit en heeft rond 4.5 miilioen inwoners, onder wie 8000 Europeanen. Volgens een in de Zweedsche pers gepubliceerd Uni ted Press-bericht uit Batavia heeft een groot aantal Japansche valschermjagers aan het offensief tegen Nederlandsch-Indië deelgenomen. Op vele punten op Borneo en Celebes, alsmede op Tarakan, dat een be langrijk oliecentrum is werden met vliegtuigen troepen aan land gezet. Gelijktijdig ondernamen troepen op groote transportvlotten landingspogingen. De strategie der Japanners beoogt, zoo meent United Press, de zeestraat tusschen Celebes en de Molukken af te slui ten, zoodat de Amerikanen eventueel daar niet door kunnen komen. NEDERL.-INDISCH LEGERBERICHT. BATAVIA. 12 Januari. (A.N.P.) Het Neder- landsch-Indische legerbericht van Zondag 11 Januari 1942 luidt: In^den nacht van 10 op 11 Januari heeft de vijand het eiland Tarakan in het Noord-Westen van Borneo aangevallen. De Japanners zetten des nachts troepen aan land. De bezetting bood verbitterden tegenstand aan de aanvallers. Tegelijkertijd zette de vijand troe pen aan land bij Minahassa in het Noorden van Ce lebes, waarbij hij gebruik maakt© van valschermtroe pen. Volgens een voorbereid plan werd overgegaan tot het verrichten van uitgebreide verwoestingen. SJANGHAI, 12 Jan. (D.N.B.) Het vandaag te Singapore gepubliceerde legerbericht meldt dat ie Britsche troepen na den val van Kwala Loempoer zijn teruggetrokken tot een punt ten Noorden van Seremban, welke stad omstreeks 60 K.M. ten Zuiden van Kwala Loempoer en 300 K.M. ten Noorden van Singapore is gelegen. Het Britsche legerbericht erkent voorts dat deze stelling reeds weer onder het vuur der Japanners ligt. Eerst in den nacht van Zondag op Maandag heeft de Britsche nieuwsdienst den val van Kwala Loempoer erkend. Hij beriep zich daarbij op een bericht uit Singapore, dat „een half uur geleden" te Londen was ontvangen. Naar het Japansche keizerlijke hoofdkwartier me dedeelt zijn bij een verrassende luchtaanval op een vijandelijke vloot in de straat van Malakka twee duik- booten zwaar beschadigd en verscheidene treffers geplaatst op twee vrachtschepen van 7000 en 3000 ton. tylen neemt aan dat het een vijandelijk convooi betreft, dat zich op weg naar Singapore bevond. Zooals in de officieele mededeelingen wordt gezegd, zijn nadere bijzonderheden over dezen aanval nog niet beschik baar. Verder wordt hier officieel medegedeeld dat Zondag massa-aanvallen van bombardementsvliegtuigen van het Japansche leger hebben plaats gevonden op de Britsche troepen die in het Zuidelijk deel van Malak ka op den terugtocht zijn. Deze aanvallen hebben opmerkelijk succes gehad en groote verwarring ge sticht onder de strijdkrachten van den tegenstander. Er werden daarbij 24 vrachtauto's vernield en trei nen met militairen, die in Zuidelijke richting reden in de nabijheid van het spoorwegknooppunt Tampin met succes gebombardeerd. Blijkens een A.N.P.-bericht uit Stockholm houdt de „News Chronicle" zich in een hoofdartikel bezig met de krijgsverrichtingen op het schiereiland Malak ka en schrijft dat het beeld van de Britsche militaire leiding aldaar steeds onverkwikkelijker wordt, naar mate er meer bijzonderheden bekend worden. Op het oogenblik kan wel niets ondernomen worden, maar later moet een diepgaand onderzoek worden ingesteld naar dit oneervol hoofdstuk van het Britsche kolo niale bewind. Heeft dr. v. Mook tegenoffensief voorgesteld? BERLIJN, 13 Januari. (V.P.B.) Volgens den cor respondent van de Times te Canberra heeft de ver tegenwoordiger van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Oost-Indië, Dr. Van Mook, de Australische re geering voorgesteld een tegenoffensief tegen Japan te beginnen. Bovendien besprak hij met den Australi- schen minister-president Curtin de noodzakelijkheid om de productie der Australische bewapeningsindustrie zooveel mogelijk op te voeren. Het is te laat om in N.O.I. alsnog een bewapeningsindustrie in het leven te roepen, maar N.O.I. kan wel arbeidskrachten naar Australië zenden. Hieruit blijkt nogmaals hoe drin gend N.O.I. verlegen is om wapenen, die Amerika weliswaar beloofd, maar nog steeds niet gegeven heeft. IVed. Indische officieren opgenomen in Geallieerd opperbevel Batavia zon leger van 1 miilioen onder de wapenen hebben BERLIJN, 13 Januari. (V.P.B.) Engeland en de Ver. Staten zijn tegemoetgekomen aan den eisch van Ned.-Indië, dat ook Ned. Indische officieren zegging schap krijgen in de oorlogsvoering van het A-B-C-D- blok. In den staf van generaal Wavell zijn behalve Engelsche en Amerikaansche ook Ned. Indische, Chl- neesche en Australische officieren opgenomen. Het plan om onder leiding van Duff Cooper een geallieer den krijgsraad voor den Stillen Oceaan op te richten heeft men laten varen. Het Australische leger zal niet onder generaal Wavell ressorteeren, daar het zelfstandig blijft en zijn eigen opperbevel houdt. De bescherming der Australi sche kust is eveneens de taak der Australische strijd krachten. Met het voorbeeld van Malakka voor oogen heeft Australië speciale troepen geformeerd voor de verdediging der vliegvelden en den strijd tegen para chutisten. Volgens berichten uit Batavia omvat het Ned. Indi sche leger momenteel circa een miilioen man. Het vormt de kern der strijdkrachten, die generaal Wavell ter beschikking staan. Dit leger bestaat grootende^la uit inlanders, die sedert het vorige jaar onder den algemeenen dienstplicht vallen. Volgens sommige oncontroleerbare geruchten 1b ge^ neraal Wavell te Soerabaja aangekome*. 4

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1